Jlfettwe Jts4* Gfotmntl f Thans aldus geen herbewapend Duitsland Louis Johnson Fout op de vliegkaart oorzaak van ramp bij Oslo? Alleen ons hart kan het spoor vinden naar de vrede Wist U MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIE/^: ƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stoatvusttcli Is gfctbvcn myn bert la tcgljenspoet" MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 Markens bevolking snakt naar verlossing Zie pas 3 SAFETY FIRST Amerikaanse minister van Defensie en generaal Bradley in Europa VOOli HET EERST heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Louis John son, een bezoek gebracht aan het Amerikaanse opperbevel in Europa, HH wordt op deze „niet-officiële inspectiereis" vergezeld door Generaal Omar Bradley, die de hoge functie bekleedt van voorzitter der stafchefs. Per vliegtuig uit Phila delphia vertrokken, arriveerden zy in Frankfort, waar zU geestdriftig werden begroet door het gehele opperbevel van de Amerikaanse land-, lucht- en zeestrijd- brachten in Europa. Frankrijk zou zich gerustgesteld kunnen voelen. Minister Johnson heeft namelijk direct verklaard, dat de Ver. Staten niet voornemens zijn, West-Dultsland te bewapenen. Dit is, zeide hy, de houding van, de gezamenlijke itafchefs en van Truman. Deze militaire ontboezeming geschied ie tijdens een persconferentie en Johnsor legde er de nadruk op, dat zijn verkla ring volled^ en compleet was. „Ik heb geen slag oWi de arm gehouden en geen uitvlucht gemaakt," zo zeide hij Vanzelf- iprekend was men nieuwsgierig, wat ei dan wel met de Amerikaanse Hoge com missaris in Duitsland en de militaire be- relhebbers „verhandeld" zou worden. Hierop luidde het antwoord: „Wij zullen over alles spreken, dat met de verdedi ging der Ver. Staten en de vrede der rereld verband houdt, maar ook was hij i Duitsland gekomen, om een persoon- jke indruk te krijgen van de tucht, het s^r^Jmoreel en de oefening der Amerikaanse roepen, waarover hij overigens uitste- lende rapporten had ontvangen. Het blijft niet bij Frankfurt, want van- laag vliegt hij ook naar Berlijn en dar iaat het weer naar Londen voor een ont- aoeting met Attlee en Cripps. Zoals Bevin met „Ziekenverlof" <onden wordt een krans gelegd op het jaf van de „onbekende soldaat", alsme- rede afgestoken op het imperiale efensie-college. Men verwacht, aldus leuter, dat een uitgebreid plan voo erdediging van West-Europa en Noord Lmerika zal worden besproken. Als de rv loord-Atlantische mogendheden LJ trategisch plan hebben goedgekeurd, omt een milliard dollar voor de bewa- ening ter beschikking. Wordt Franse vrees weggenomen? Generaal Bradley vertoeft te Parijs, largen zal hij daar als voorzitter van de Militaire Commissie" der landen van Atlantisch Pact de vergadering lei en. Daar gaat aan vooraf een bespreking er stafschefs van Amerika. Engeland en tankrijk op het Franse ministerie van larine. Frankrijk is ten aanzien van een lilitair Duitsland toch nog niet gerust Op Franse bodem heeft men Bradley pnieuw gevraagd: „Staan de Ver. Sta- sn de herbewapening van West-Duits- ind misschien in een later stadium Zijn antwoord zal ongetwijfeld ommentaren in de Franse pers tevoor- chijn roepen, want hij zeide: „Zulks ^-■igt geheel af van de omstandigheden zal door de landen van het Atlantisch Pact zelf moeten worden geregeld". Als het defensie-plan te Parijs is goed- ekeurd, zal het Amerikaanse militaire nlpplan in werking treden. Zo juist eeft Washington de benoeming bekend emaakt van Generaal Thomas Handy, Ie Opperbevelhebber van het Ameri- taanse leger in Europa tot Europees rertegenwoordiger van het „program »r militaire hulp". Curiositeitshalve vermelden wij nog, lat de West-Duitse communistische voor- Max Reimann, op het Congres van linkse broeders te Liverpool heeft Werkt Sow jet-Unie Duitse gevangenen weg? Rusland is bezig de gevangenen uit de oncentratiekampen in Oost-Duitsland aar Rusland te transporteren. Het met ngelse vergunning verschijnende blad /Social Demokrat" meldt, dat in de af- elopen week 's nachts meer dan 8000 ersonen zijn weggevoerd. VOLKSREFERENDUM NIET „ONGRONDWETTIG" een bijeenkomst van de Christelijke 'olkspartij, heeft Gaston Eyskens, de elgische minister-president de socialis- sche bewering verworpen, als zou het oorgestelde referendum over de terug eer van Koning Leopold „ongrondwet- g" zijn. Voorts heeft hij aangekondigd, at een groot plan ter bestrijding der werkloosheid zal worden uitgevoerd, ten ate van 83.0QP werklozen. BEVIN IS MET VACANT IE Bevin, de Britse minister van Buit Za- fn, is uit Londen vertrokken om een acantie van twee weken te Eastbourne de Zuidkust door te brengen, zulks anwege zijn gezondheidstoestand. Attlee «rvangt hem. TAGNATIE HAARLEM—AMSTERDAM DUURDE 4 UUR. .De stagnatie op het spoorwegtraject JT' laarlemAmsterdam, die Zaterdag morgen om kwart voor tien ontstond een draadibreuk in de bovenleiding om twee uur opgeheven. r geland verlengt periode voor invoer van vis Evenals voor de periode 30 October November staat Engeland, naar de euwe Leidscfre Crt verneemt, Uagèok voor het tijdvak van 27 November m. 31 December wederom invoer van erse vis toe en wel per week 1500 ton. 'P® lederland mag hiervan 150 ton per week ,110 sveren. Noorwegen staat ditmaal met a bl 10 ton per week op de lijst en Denemar- met 400 ton. Auto-ongeluk eiste twee doden Vrydagnacht omstreeks één uur reed een o, komende uit de richting Moer- lijk aan de rijksweg nr 16 te Zevenber- len op een stilstaande vrachtauto, gela ten met stenen. De luxe auto werd ge- leel vernield, de bestuurder zwaar ge- rond. De naast hem zittende vrouw werd venals een passagier achter in de auto verklaard, dat Duitse stafofficieren een- Amerikaans plan steunen om 25 divisies Duitse soldaten te vormen! Commentaar overbodig. Volgens een later Reuter-bericht, is Louis Johnson vandaag op het vliegveld Tempelhof van Berlijn aangekomen, ver gezeld door de Amerikaanse Hoge com missaris in Duitsland, John McCloy. Hij werd begroet met 21 saluutschoten van de Amerikaanse artillerie. De ministers Van Schalk en Stikker naar Indonesië. Djokja nog meer helpen? De steden Kediri en Blitar ontruimd Radio-Djokja meldt volgens Aneta, dat de ontruiming van de residentie Kediri door de Nederlandse troepen op 15 Dec. a.s. voltooid1 zatl zijn. Thans worden reeds ontruimd de posten Ngandjoek. Kediri, Toeloenig Agoeng en Blitar. Te Bodjone- goro worden reeds voorbereidingen ge troffen voor de terugkeer van het repu blikeins bestuur. Het z.g. republikeinse studentenleger was reeds twee weken geleden Kediri binnengerukt om daar „in samenwerking met de Nederlandse troepen de veilig heid te handhaven". Vliegtuigen en artillerie hebben de re bellen op de Philippijnen, die zich op een bergtop tussen Manilla en Batangas hadden verschanst, gebombardeerd. On der de 600 oproerlingen die tegen de pas herkozen president Quirino zijn, vielen vele doden. Op 6 DecemberN.0. Polder ontgonnen Meer dan honderd millioen draineerbuizen Op Dinsdag 6 December wordt de laat ste greppel getrokken in de Noordoostpol der. Dan is de ontginning van dit gebied van 48 duizend hectare voltooid en i einde gekomen van een belangrijke pe riode in de wordingsgeschiedenis va: In de loop van 1941 werd de polder leeg gemalen en vielen aan de kust van Over ijssel de eerste gronden droog. In totaal zullen ongeveer 120 millioen draineerbuizen worden gebruikt sam duizend kilometer lang, dat is negen tien de van de omtrek vön de aarde. De oorlog heeft de ruwe ontginning nog belangrijk vertraagd- Er zal nu heel wat moeten gebeuren om de bodem geschikt te maken voor het koren. Stalin ziet iveldra sterretjes Oost-Duitsland gaat ook zün aanhan kelijkheid aan Stalin betuigen bij zijn komende 70ste verjaardag. En probeert hierbij natuurlijk zo origineel mogelijk voor de dag te komen- De dankbare arbeiders zullen, behalve het schenken van een compleet planetarium, een uur voor hem overwerken. Heuvel, waartegen de Dakota te pletter vloog, stond er niet op DE VLIEGKAART, die de by Oslo verongelukte Dakota van Aero-Hoüand ge bruikte, geeft als hoogste en enige obstakel vóór het open water van de Oslofjord moest worden bereikt, een heuvel aan van 164 meter. De heuvel Gleinaas, waarop de machine verongelukte en die 343 meter hoog is, de bomen niet mee gerekend, komt op de kaart niet voor. Deze verklaring heeft de directie van Aero-Holland vanmorgen uitgegeven. De kaart was een Stanford-kaart van de laatste uitgave, die bij vrijwel alle maat schappen en ook bij de Noorse autori teiten in gebruik is. De directie meent als vaststaand te kunnen aannemen, dat de machine ge vlogen heeft volgens de lUn, die zö te volgen had, op een hoogte van 350 meter, welke hoogte nog radio-telefonisch aan de verkeerstoren van Oslo werd gemeld. De gezagvoerder meende veilig te kun- ïn vliegen op deze hoogte, die afweek in de voorgeschreven hoogte. Verschillende omstandigheden kunnen de gezagvoerder hebben gedwongen la- ger te vliegen, Het onderzoek ?an de ««""P? overschotten tamelijk compleet teruggevonden boord- documenten, zal hier vermoedeiyk Lovink gaat als laatste landvoogd naar Nederland terug Heeft de Regering de nieuwe Hoge Commissaris reeds aangewezen DE HOGE VERTEGENWOORDIGER VAN DE KROON in Indonesië, de heer A. H. J. Lovink, heeft met ingang van de dag van souvereiniteitsoverdracht ontslag verzocht, daar zyn ambt die dag zal vervallen. rikat, die nodig zijn voor de overdracht der souvereiniteit zoals verkiezing var een president, aanwijzing van een kabi netsformateur, voorbereidingen voor eer senaat en een vertegenwoordigend lichaam. Tevens wordt de overneming van de taak der prefederale regering voorbereid- Het comité telt 14 republikeinen t federalisten en zal de huidige organen der republiek en der Bijeenkomst Fede raal Overleg voor de onderhandelingen met de Nederlanders en de Unci vei gen. A.N.P. deelt mede, dat de regering de grootste waardering heeft voor de uitste kende wijze en de toewijding, waarop de H.V-K. .onder de moeilijkste omstandig heden zijn ambt heeft vervuld en dat zij daarom hem gaarne in de functie hoge commissaris zou hebben gehand- De regering is echter van oordeel, dat het verschil tusen de oude en de nieuwe rechtsorde en tussen de positie van de H.V.K. en de hoge commisaris aanleiding moet zijn om niet dezelfde persoon, het ambt van hoge commisaris te doen bekle den. De heer Lovink zal dus Indonesië als laatste landvoogd verlaten. A.P. meldt, nog dat de regering reeds haar keus voor de eerste hoge commissaris bepaald heeft, maar deze nog geheim houdt, aangezien zij eerst onderzoeken wil of deze persoon wel gewild' is in Ir donesië. Commissie voor voorbereiding. Inmiddels is te Batavia door sultan Hamid de eerste vergadering geopend het Indonesische nationale comité vooi overneming der souvereiniteit, de zgn. pa- nitia bersiapan nasional, waarvan mr Moh. Roem voorzitter wordt en de Oost- Indonesische premier Anak Agoeng Gde Agoeng ondervoorzitter. Moh. Hatta heeft daarin geen zitting, evenmin als Sultan Hamid. Het doel van dit comité ls voorberei ding van de spoedige vorming der rege ringsorganen der Repoeblik Indonesia Se- Spoorwegen onschuldig aan ongeluk in R'dam Aanrijding op onbewaakte «overweg deed veel stof opwaaien Het recente ongeluk op de onbewaakte overweg op de Xerxesweg in Rotterdam, waarbij drie personen werden gedood, heeft veel stof doen opwaaien. De Spoor wegen hebben thans een voorlopige af sluiting met bomen aangebracht. Op een persconferentie wees de president-direc teur van de N.S., ir F. Q. den Hollander, er op, dat de Spoorwegen generlei schuld hebben. De gemeente Rotterdam had in 1946 verzocht, op deze plaats een overweg aan te leggen. De Spoorwegen waren hiertoe bereid, mits de gemeente de kos ten van aanleg, onderhoud, vernieuwing en bewalking zou dragen. Daarop stelde de gemeente voor, de overweg niet te doen bewaken. De N.S. vonden dat te gevaarlijk, imaar van verschillende zijden werd een zodanige drang uitgeoefend, dat in 1948 een onbewaakte overweg werd aangelegd. Nog vóór het ongeluk gebeur de was reeds besloten, dat de overweg toch bewaakt zou worden, omdat de situatie te gevaarlijk was. De Spoorwegen zijn echter ook gekant tegen een bewaakte overweg. De spoor baan zal straks hoofdlijn worden en daar om acht ir Den Hollander een viaduct de enige oplossing. Tydens „thanksgivlng-day" in New York kon men deze enorme ballon bewonderen, die door het personeel van een magazijn werd meegevoerd. MINISTERS VAN SCHAIK EN STIKKER VERTROKKEN. De ministers Van Schaik en Stikker zijn Zaterdagavond per KLM. Schiphol naar Batavia vertrokken. Aneta verneemt te Batavia, dat nister Stikker te Karatsji het KLM-toéstel zal verlaten voor een bezoek aan de stad. VADER VAN 10 KINDEREN DOODGEREDEN. De 42-jarige A. ten Hage uit Udenhout, vader van tien kinderen, raakte gister middag in Tilburg onder een Deense vrachtauto. Hij was op slag dood. BOOTDIENST WEGENS MIST GESTAAKT. Zaterdagavond moest de bootdienst VlissingenBreskens wegens mist wor den gestaakt. En deze heuvel ligt op de juiste route, der licht verschaffen. Een fout in d€ kaart kan een belangrijke rol gespeeld hebben, aldus de directie van Aero-Hol land. Uiteraard kunnen nog geen offi ciële conclusies woraen getrokken, want het onderzoek is nog niet geëindigd. Stoffelijke overschotten aangekomen. De Dakota PH-TFB is gisteravond op Schiphol aangekomen met de stoffelijke resten van de verongelukte vliegers. Met het toestel keerden de leden van de Ned. commissie van onderzoek terug, behalve de heer L. C. Gosen van de Rijkslucht vaartdienst. De TFB vloog vandaag op- Noorwegen om morgen de de kinderen naar Lydda en Tunis over te brengen. Naar Lydda (Israël) gaan de resten van 20 kinderen; de andere gaan naar Tunis. Rouwdienst in Oslo In de synagoge te Oslo ls een dienst gehouden ter herdenking van de 27 om gekomen Joodse kinderen en de Joodse verpleegsters. De dienst werd geopend met een begrafenislied in het Hebreeuws. Vertegenwoordigers van de Ned. com missie van onderzoek en Ned., Franse en Zwitserse diplomaten woonde de dienst by. De V.V.D. en het Indonesië- beleid Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt is ter jongste partijraadsver gadering van de Volkspartij voor Vrij heid en Demochatie gebleken, dat er bin nen de Kamerfracties van deze partij een zware oppositie heerst tegen de gang van zakén m,b t, het Indonesische beleid Zijn wij goed ingelicht, dan zijn er van de Tweede Kamerfractie slechts twee leden, die mr Oud blindelings willen vol gen bij het opofferen der belangen van de minderheden. Vliegtuig op hol Paarden plegen op gezette tijden wel eens op hol te slaan, maar van vlieg tuigen was ons dit tot dusver niet be kend. Gisteren echter gebeurde het. Een piloot in de Amerikaanse staat Illinois had met zijn sportvliegtuig een nood landing gemaakt, omdat hy dacht niet voldoende benzine meer te hebben. Toen hy de propeller aanraakte, sloeg de mo tor weer aan en ging zyn kist aan de baal. Ruim 160 km. verder vond men het wrak terug. Churchill, die kou gevat had en enige tyd in huis moest blüven, is gisteren op zün buitenverbiyf te Westerham aange komen. Trams botsten in A'dam 31 gewonden Electrische rem weigerde. Bij een botsing tussen twee trams op de hoek WibautstraatRuyschstraat te Amsterdam werden Zaterdagavond 31 passagiers gewond, waarvan er drie in ziekenhuizen werden opgenomen. Voor de railskruising op deze hoek zou een wagen zijn lyn 5 stoppen, maar de electrische rem weigerde. De tram reed op de bijwagen van een passerende tram in. Deze bywagen kantelde. De motorwagen van lijn 5 werd zwaar be schadigd- De drie ernstig gewonden hebben resp. een hersenschudding, een ver-' moedelijke wervelfractuur en een ge compliceerde beenbreuk. De overige pas sagiers, die meest snywonden hadden, konden naar huis gaan nadat zy verbon den waren. PRINSES WILHELMINA RICHTTE ADVENTS BOODSCHAP TOT DE WERELD PRINSES WILHELMINA heeft gistermiddag een radioboodschap gericht tot de gehele wereld. Zij sprak over het Advent, „de tijd om ons te be zinnen op de onbegrensde mogelijkheden, die God ons biedt, mogelijkheden voor ons, zoals zij ons tegemoet treden in de komst van Christus als onze Redder en Verlosser. De Prnises zeide o m., dat Advent geestelyk een noodzaak is in deze tijd De mens is afgedwaald van de gebeds gemeenschap en het wandelen met God, Bij de opening van de tentoonstelling van Engelse jachtschilderyen .Merry old England" te Delft, werd een jachtstoet georganiseerd. De fleurige stoet met de meute vormde mèt de oude Delftse bruggetjes 'n karakteristiek geheel. Sterk gespannen toestand: Poolse agenten bewaken Franse ambassade te Warschau Verhoudingen worden steeds slechter; arrestaties en deportaties over en weer In de spanning, die nu reeds meer dan een week tussen Frankryk en Polen heerst, is in het afgelopen weekeinde eerder een verslechtering, dan een verbete ring gekomen. Te Warschau is de Franse ambassade vrijwel in staat van beleg. Agenten van de Poolse Veiligheidsdienst probeerden mademoiselle Helen Loisel. secretaresse en vice-consul, te arresteren. De Franse handelsraad Jean Saillen%| vice-minister van Buitenlandse Zaken. 3 - hetzelfde flatgebouw woont, riep] Leszczynski. Hy laakte Polen voor de """i" *""1- ander ambas- huidige gespannen toestand, die ontstond onmiddellyk de hulp sadepersoneel in. Een niet met noemde ambassadeur van een met Polen bevriend land was getuige van deze po ging tot arrestatie en gelastte de agenten heen te gaan. Zo ontkwam mademoiselle Loisel aan arrestatie. Ongeveer tegelyker- tyd probeerden andere Poolse geheime agenten de woning binnen te dringen van twee secretarissen. De Poolse echtgenoten van deze functionarissen weigerden ech ter toegang te verlenen. Daarna dropen de agenten af. Mademoiselle Loisel ls door de Franse ambassadeur naar de nabijgelegen ambas sade gebracht. Naar verluidt, worden alle toegangen an het gebouw door Poolse agenten dag i nacht in het oog gehouden. De Franse ambassadeur, Jean Baelens, heeft krachtig geprotesteerd by de Poolse DAT op 1 December in Middelburg het 25-j. bestaan van de eerste centrale op leidingsschool voor administratief kader wordit gevierd!-met de opening van nieuwe kazerne en de bevolking een schenk zal aanbieden. DAT Zaterdag in Haaksbergen een oorlogsmonument is onthuld van d< Haagse beeldhouwster Corinne Franzen- Heslenfeld. DAT de Canadese minister van nat verdediging, Brooke Claxton, op 6 ec 7 Dec. ons land zal bezoeken, na de ver gadering van de landen van het Noord- atlantische Pact te Parys. DAT Zaterdag de nieuwe vleugel van de Lévers zeepfabriek te Vlaardingen officieel In gebruik werd genomen en alle leden van het personeel (1200 man) een herinneringsbord van Delfts blauw zulLen ontvangen. DAT Breda als eerste stad Zuiden een financieringsinstituut zal op richten, om het afibetalingssysteem in bepaalde banen te leiden. DAT voor de Middelburgse rechtbank IJ. en 3 mnd. werd geëist tegen de 37-j Belg C. P. J. uit Calloo, die op de Westerschelde moedwillig zyn schip tot zinken bracht om de verzekeringssom (500.000 francs) te verkrygen. DAT burg. d'Ailly van Amsterdam gisteravond per K.L.M. naar Amerika is vertrokken om op 1 Dec. in Cleveland (Ohio) te spreken over de ontwik keling van zijn stad. DAT op een stuk bouwland te Hem (N.H.) het stoffelijk overschot werd ge vonden van de sinds 16 Nov. vermiste 60-j. P. Ruiter. DAT de Brabantse beweging een fusie zal aangaan met Brabantia Nostra. DAT prof. dr K. H. Bernet Kempers is benoemd tot werkend lid van de „Ge- sellsohaft zur Herausgabe von Denkma- lerm der Tonkunst in Oesterreioh". DAT te Eindhoven het eerste landelyke amateur-televisie-congres is gehouden, waarop plm honderd amateurs aanwezig DAT het N.V.V. op 17 Dec. in Utrecht een congres belegt ter bespreking loon- en prijspolitiek. DAT aan mevr. RomeinVersluis te Polsbroek de medaille van het Carnegie Heldenfonds is toegekend voor het met levensgevaar redden van een kind uit het water. DAT in A'dam tegen de Duitsers P. Schulte en R. J. Altmeyer, beiden bewa kers uit het kamp Rees, resp 1 en 10 jaar werd geëist. DAT de vereniging het Nederlandse wegencongres haar jaarvergadering op 15 Dec. in Esplanade te Utrecht zal hou- dep. DAT de Pluimveecommissie de huidige exportregeling voor eieren naar Engeland er uitvoerbaar acht en aandringt lonende eierprjjs by het nieuwe handelsverdrag. i de arrestatie van de Fransman Robi- neau te Warschau. De Poolse ambassadeur in Parys, Pu- tramont, speelt de vermoorde onnozelheid. Hij zei, dat Polen wel tot deze maatrege len moest overgaan, omdat Poolse burgers in Frankryk gearresteerd werden tijdens de vorige week gehouden razzia's. Nota's gingen over en. weer. Antoine Boitte, de Franse vice-consul In Warschau is reeds Vrydagavond gearres teerd. In de loop van Zaterdag werd deze arrestatie door enkele andere gevolgd. Ook in Danzig en Elbing wedden Fransen aangehouden. Uit Frankryk zijn Zaterdag opnieuw negen Polen gedeporteerd, wegens „spion- nage-activiteiten". Zoals men weet. wer den tevoren reeds 17 Poolse burgers uit Frankrijk gezet. Letterkundig Kamerlid smokkelde deviezen Een bekende Arnhemse letterkundige, Bernard Verhoeven, die dezer dagen tot Tweede Kamerlid werd benoemd ver klaard, is door de Arnhemse politie rechter tot 5 boete of twee dagen, ver oordeeld. In Augustus werd hy, by het passeren van de Belgische grens, in het bezit gevonden van ruim honderd francs, die niet waren aangegeven. Verhoeven verklaarde, dat inziet, dat hy hiermee de Ned. staat heeft benadeeld. Tientallen malen heeft hy de grens overschreden met een dergelijk bedrag, „open en bloot in zyn porte feuille" en nooit is er een aanmerking op gemaakt. De officier wees er op. dat juist dergelijke kleine smokkelzaakjes samen in de tienduizenden lopen. Groningse zeilenfabriek door brand verwoest Gisteravond is de dekkleden- en zeilenfabriek van de fa. Waterborg te Groningen door brand geheel verwoest. De oorzaak van de brand is onbekend. In 1946 werd het gebouw ook door een tslaande brand getroffen, doch toen hleef het gebouw grotendeels gespaard Thans gingen ook talryke dekkleden en dekdroogrekken verloren. Twee brandweerlieden, die met hun zuurstofapparaat te dicht bij de als ziende de Onzienlijke. Sprekende over de innerlijke vrede, die dwars door de verwording van mens en maatschappy heengaat, zeide HKH. „Op deze gang kunnen denken en ver stand niet het kompas zyn. Alleen het hart kan dit spoor vinden en volgen tot het einddoel is bereikt. Dat hart waar aan God zo'n belangryke plaats en zo n verheven taak heeft toegewezen, en da; zo vaak door ons en door het leven wordt miskend en dat geen gelegenheid krijgt de diepste roerselen van ons be staan bloot te leggen. Waarom luisteren wy niet liet DAT de exportmaatschappy voor de haard kwamen, kregen hete lucht binnen Oost-Gelderse industrie thans definitief en moesten bedwelmd naar buiten wor- gevestigd. |den gedragen. op dit kompas? Alleen het hart kan liefdestralen opvangen het grote hart, het hart van onze Verlosser, waarnaar het onze geschapen is. Liefde is voor Christus de grondslag van heel zijn be stel. en onze wereld is het brandpunt van Zijn liefde, heden, morgen en altyd „Jaren geleden werd een wedstrijd voor kinderen uitgeschreven, wie de mooiste bloeiende plant kweken kon. De eerste prys werd gewonnen door een meisje uit een donkere steeg, die op een zolderkamer woonde met maar één klein raam. Toen zy geroepen werd om de prijs te ontvangen, vroeg men haar wat zy wel met haar geranium gedaan had. dat hij zo prachtig bloeide Zy ver telde dat zy steeds had uitgezien naar de zon, door het kleine raam. maar óók door alle kieren van de zolder en het dak, en steeds de geranium had rond gedragen, al naar gelang zij een zonne straal kon opvangen. Als wij ons hart zouden willen verzor gen, zoals het kind haar plant, en in het donker'van deze tijd op zoek gaan naar de kieren, waardoor Hij. die het Licht der wereld is, toegang zoude krijgen tot ons innerlijk leven, dan zoude ons hart bloemen voortbrengen als de geranium, uit dankbaarheid, en die vrede die onuit roeibaar is, die geen stormen meer kun nen verjagen". „Het is een verblydend versohynsel dat er een hunkering is en toeneemt naar een grotere geestelyke eenheid en naar opheffing van wat ons verdeeld houdt, want dit betekent dat er een ont wakend besef komt van wat Christus van ons vraagt, en daaruit voortvloeiend een waarachtige keer naar Hem toe, niet in schijn of in woorden, doch van ons ge hele innerlyke wezen, want door de kracht die ons gegeven wordt, zijn wy hiertoe in staat door offervaadigheid in e meest volstrekte zin. Moge het naderende Kerstfeest ons in die houding sterken, want dit roept ons toe ..Eén herder, één kudde, één liefde één vrede die allen omvat," zo besloot Prinses Wilhelmina De toespraak werd uitgezonden door Hilversum I en II en de Wereldomroep in verschillende talen. Slechts één candidaat voor presidentschap Behalve in Panama, ook in Columbia onrustige toestand. Dr Laureano Gomez, conservatief en de enige candidaat voor het president schap. is voor de periode 1950—1954 tot president van de republiek Columbia ge kozen Pas op 7 Augustus 1950. treedt hy n functie. Dr Mariano Ospina zal zo lang de presidentsfunctie vervullen. Te Bogota kwam het tot een schietparty, waarvan Vincento Echandia. broer van de leider der liberale party, het slachtoffer werd Dario Echandia trok zich als candidaat terug, toen de. aan de regering zynde, conservatieven door het afkondigen van de staat van beleg een vrije verkiezing igelyk maakten. Een algemene staking is in het land uitgebroken. In het naburige Panama duurt- de chaotische toestand voort. Drie en veertig personen, o.w. drie ex-presidenten, heb ben toevlucht gezocht in de Amerikaanse Panama-kanaal-zone. CHAIM WEIZMANN 75 JAAR De eerste president van Israël, dr Chaim Weizmann, vierde gisteren zyn 75ste verjaardag. Fonds ter voorkoming van ziekten De regering overweegt het insteUen van een praeventiefonds tot het nemen van maatregelen, welke strekken om ziekten te voorkomen of de gezondheid te bevorderen. Een wetsontwerp hiertoe zal spoedig worden ingediend. De zieken fondsraad zal het geld er voor byeen- brengen in de vorm van een bydrage uit het vereveningsfonds, byeengebracht uit de premies, die werkgevers en werkne mers opbrengen. Het prophilaxefonds zal in het nieuwe fonds opgaan. Tegen de 57-j. Duitser N. Schneider, die als kampbewaker in het kamp te Rees. gevangenen had geranseld, werd heden in A'dam 8 jaar (m.a.) geëist. WEERBERICHT Iets kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaarbewolkt met opklarin gen en hier en daar nog een enkel buitje. Matige wind tussen Noord en West. Van nacht in het binnenland temperatuur plaatselyk even ondef het vriespunt. Morgen overdag iets kouder dan van daag (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. DINSDAG 29 NOVEMBER Zon op 8.22. onder 16.34 uur; maan op 14.1\ onder 1.31 uur. 5 December VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1