GROOTWERKERS FA BERNARD EEN NETTE DIENSTBODE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1949 Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Mode-show van de nijverheidsschool De gemeentelyke nijverheidsschool voor meisjes kwam gisteren met eei nieuwtje, dat geweldig insloeg, n.l. ee „modeshow" door de leerlingen. De beleirïgstelüwg hiervoor was z grcot, dat de leiding der school dn moe! Üjkheden werd gebracht. Wam men re kende op één lokaal met gasten, maa _i allerijl moest een tweede ln gereed heid gebracht worden. Er was geen binding en zo moest de voortreffelijke directrice, metj, Van Beest, in twee loka len haar openingswoord uitspreken ew moesten de mannequins in beide „para deren". Wie die mannequins waren1? De leer lingen zelf! Op workelijlk aantrekkelijke wijze werd door hen gedemonstreerd, waartoe zij, onder bekwame leiding reeds vrij spoedig na het schoolbezoek in staat zijn. Dat is in de eerste klas van oud nieuw maken; in de volgende klas gaat men wat verder en worden de prestaties zo, dat men Moeder reeds belangrijke steun kan gaan verlenen Zelfs de kleine peuters, met „schattige" pyama's, ontbraken niet op deze show De onderwijzeressen gaven bij een en ander voorlichting. De directrice heeft op het belang ge wezen d'it onderwijs door de meisjes te doan volgen, opdat ze later ten volls voor hun taak berekend zijtn. De heer Jaaperse gaf met de meisjes een proef van de vordering op het ge bied van de zang. In de pauze ontbrak de thee met koek uiteraard niet. En de radiohandelaren Peltenburg en Spek zorgden voor een goed muziekje. Al met al een praehtmiddag voor jongeren en ouderen, die ook bijgewoond werd door de dames van de wethouders en de ge meentesecretaris. Speeltuinvereniging „Oudshoom" De speeltuinvereniging Oudshoorn'' heeft haar jaarvergadering gehouden. De hsren Wille, Jasperse en Rijmsburger vormen de nieuwe kascommissie. Eerste voorzitter is thans W. Peters, le secreta- J. H. Bouman, le penningmees:er j. Sijpesteijn, 3e voorzitter A. de Jong, 2e secretaris A. Penders. 2e penningmeester T. Verbeek, terwijl verder in het bestuur ritten de heer H. Wille, mevrouw Van der NeutSijpesteijn en Van Ginhoven. De heer Peters zegde de scheidende voorzitter hartelijk dank voor zijn vele Opbrengst bazar De -bazar ten bate van aanschaffing gordijnen voor de Ned. Herv. -kerk Ju- üanastraait leverde netto ƒ3600 op. Hazerswoude A.R- kiesvereniging De A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" hield ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer B. Offringa- Enkele ingekomen stukken, in verband staande met de komende verkiezing prov. staten, werden behandeld. Voor de groslijst werden de aftredenden ge kozen en mr Vonkenberg en tot streek- candidaat de heren W. de Gelder te Berkel, mr A. J. Meyer te Alphen aan den Rijn, P. C. Monster te Voorburg, C. Vink te Gouda en A. Warnaar te Waddinxveen. De heer A. van Pijlen sprak over het onderwerp: „Zondagsrust en Zondags heiliging". Alles, wat die rust en heili ging schaden kan, dient te worden na gelaten, aldus spr.. die ook wees op de taak van de overheid in deze. Een zeer geanimeerde bespreking volgde, waar bij ook de sport op Zondag ter sprake kwam. Winkels tot 9 uur open! Naar wU vernemen, zullen de winkels In onze gemeente, van heden tot 5 De cember tot 's avonds 9 uur geopend mogen zijn. Dit besluit is genomen met het oog op de winkelweek. Hillegom Propaganda-avond „S.W.G." Gisteravond werd in hotel „Flora" een bijeenkomst gehouden, georganiseerd door de plaatselijke commissie van het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag". burgemeester sprak een openings woord. Sprekers waren kol. Meyer, districtscommandant der N.R., en mr Van Mechelen, secretaris der gewestelijke commissie. De eerste gaf uit militair standpunt voorlichting, terwijl mr Van Mechelen een meer propagandistisch woord sprak. Na de pauze werden de films „De bevrijding van Nederland" en ,-Moeder des Lands" op het witte doek gebracht. Burgerlijke stand GEBOREN: Johannes H„ z. v. A. G. Wannet en J. P. Seijsener; Petronella C., T. Waarmerdam en P. E. M. Berk hout; Hendrikus P. L. M., z. v. P. J. Rut ten en P. M. van Denzen; Theresia L. M., d. v. J. G. Stokman en C. M. Warmerdam. ONDERTROUWD: M. Blommaert en M. Schipper; H. C. Vale en J. F. van der Voort. Katwijk Aanbesteding Hedenmorgen is aanbesteed de bouw Van een Ghr. Nijverheidsschool te Katwijk i Zee. Er waren 30 inschrijvers. Hoog ste firma J. Ten Haaft te Amsterdam ƒ404.000 (met toren 447.000); laagste: firma Versloot te Nieuwerbrug a. d. Rijn 325.500 (met toren ƒ329.200). Katwijk aan Zee Avond van „Wijk Zuid" ,.Wijk Zuid" kwam gisteravond bijeen. Ds J. van Ieperen liet zingen Ps. 89:7, Jing voor in gebed en las 1 Joh. 4 7- 14. Spr. tekende vervolgens Gods grote liefde. Ook de mensen dienen elkaar lief te hebben en alles voor elkaar over te hebben. Hieraan ontbreekt echter nog wel het een en ander. De wijkavonden dienen om te verenigen wat bijeen hoort en willen meewerken aan de komst van Christus. Aan de hand van lichtbeelden ver telde ds Van Ieperen voorts over Egypte: 1,Het wondere land aan de Nyl". In het bijzonder handelde spr. over de pyrami- den en de sphinxen. Het onderwerp van de spraakwater val was: „Waarom ik zo van Katwijk houd". De jury bestond uit de heren: R. Seinstra, W. v. d. Plas en R- P. Tjeb- bes. De uitslag was: 1. mej. Eikelboom; 2. mevr. Venekamp; 3. mevr. Ketting; evr. Meyvogel. Ds Van Ieperen reikte de prijzen uit. Mej. A. Arnoldus en de heer D. v. d. Plas gaven prachtig Vierhandig pianospel te horen. Ze ont vingen beiden een geschenk. Met het Zingen van de Avondzang en gebed Werd de avond gesloten. Ko Plu Ko-tentoonstelling In de garage van de gebr. Van den Marei in de Zuidstraat werd gisteravond de jaarlijkse grote Ko Plu Ko-tentoon- Itelling gehouden. De voorzitter, de heer J. N. Sibil, betreurde het, dat de traditionele opening door de burgemees ter niet kon doorgaan. Spr. bracht hulde aan de secretaris-penningmeester, de heer L. A. Kreft, die een geweldig aan deel heeft gehad in het tot stand komen en de inrichting van deze tentoonstel ling. 540 Dieren waren aanwezig, wat een sterke vooruitgang betekent. Van de vele prijzen noemen we: Konijnen (totaal 108 stuks), grote ras sen P. Hommel 1 z.g. hangoor; Vlaamse Reuzen J. Kort z-g.; middenrassen D. van Duyn 1 zg. Havanna; D. van Duyn Jr. z.g. Havanna; Rex L. Parlevliet 1 z.z.g.; Langharig ras. Westhoek 1 z.z-g.; Kleine rassen L. A. Kreft 1 z-z.g. Black and Tan. mooiste van alle rassen; R- van der Haak Jr. 1 z.g. voedster zwart; Trl- anta's P- Hommel 1 g.g.; Rus I. Schad- dee van Doorn 1 z.g.; Hollanders P. Barnhoorn 1 z-g.; Sierduiven 186 stuks, Kropper G. van Delft 1 z.g. Brüner kropper; M. C. v. d. Haak 2 g.g. extra kropper; Struktuur- duiven L. A. Kreft 1 z.g. krulduif; M. C. v. d Haak 2 g.g. raadsheer; schild- duiven L. A. Kreft *1. z g.; hyacinthdui- ven L. A. Kreft 1 z-g.; Vinkduiven J. N. Sybie 1 z.z.g., mooiste duif van de tentoonstelling; Hagenaars G- van Delft 1 z.g.; Helmduiven T. van Schie l.g.g.; hoogvliegers G. van Delft 1 z.g.; En gelse eksters M. C. van der Haak 1 Schoonheids postduiven A. Grimbergen 1 z g.; postduiven: tentoongesteld waren 10 klassen, totaal 185 stuks. J. Aanhane •g„ mooiste van alle postduiven; H. van Schie z-z.g.; P. Varkevisser 1 z.g.; P. Barnhoorn 1 z.g A. Grimbergen 1 z.g. Kippen, totaal 44 stuks, Welsumer. Joh. Pronk 1 g.g.; UUebaarden J. Schie 1 g.g.; Hermelijn Sussex, M der Haak 1 z.g.; Rode Islander, J. N. Sybie 1 g.g.; Zwarte Leghorn L. A. Kreft 1 z.z.g., mooiste hoen tentoonge steld. Krielhoenders witte Wyandotten J. de Jong g.g.; Rode Islanders D. Parle vliet 1 g.; Chabot comb., Sybie 1 Antwerpse baardkrul J. N. Sybie 1 Kanaries, totaal 60 stuks. Een pracht collectie pietjes. Meesterzanger K. Duyn. Verschillende mooie inzendingen ook van H. Krijgsman en A- van Ryn- Voorts heel mooie vluchten poppen. Reeds direct waren velé bezoekers in het gebouw. Heden en morgen is de expositie nog te bezichtigen. Ze is groter n belangrijker dan het vorige jaar. Hoog en laage water Zaterdag 26 November: hoog water 7.32 i 19.58; laag water 3.04 en 15.30. Te Leiden slaagde mej. Gelderblom voor het praktijkdiploma typen en prak tijk steno (Ned. Taal). Als kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente werden herbenoemd de heren D. J. Kleen, J. van der Plas en D. Ver loop. Aan de heer H. van Schie (Bal juwstraat) werd het mobilisatie-oor - logskruis uitgereikt Morgen wordt hier gecollecteerd sor het Centraal Collecte Comité (Prot Int enk. Thuisfront. „Pro Rege", Chr. Mil Bond voor Oost en West). Hartelijk aanbevolen! (Advertentie) KOOPT IN KATWIJK Vanaf 28 Nov. tot en met 6 December WINKELWEEK van de Katwijkse Middenstand Een kapitaal aan prijzen wordt beschik baar gesteld. Zie voor verdere bijzonderheden de raambiljetten by de deelnemende win keliers. Koudekerk aan den Rijn Naar het nieuwe vaderland Onze plaatsgenoot de heer A. Ver- bree is met zyn gezin per „Mauretania" vertrokken naar Lockport, USA. om zich aldaar een nieuwe toekomst op te bou- en. Het ga hun wel! Lisse IJsclub ..Llsserbroek eo." Onder voorzitterschap van de heer J. Mesman hield de IJsclub „Llsserbroek omstreken" gisteravond haar jaar vergadering. In zijn openingswoord weps de praeses op de stijgende belangstel voor de sport, in het bijzonder voor de Ijssport- De jeugd tot 16 Jaar behoeft bij de club geen contributie te betalen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledenaantal stabiel is ge bleven, terwijl er f 757 in kas is. Do aftredende bestuursleden, t.w. de heren J. Mesman. C. v. d. Ham en C. v d- Tang werden herkozen. Het bestuur heeft plannen om een nieuwe kleed kamer te laten bouwen. Huizen gem. woningstichting Het eerste pand, dat in onze gemeente via de gemeentelijke woningstichting werd gebouwd, is nu gereed gekomen. Het is een woon- en winkelpand voor de heer J. Rhijnsburger, hoek Gladio- lenstraat-Kanaalstraat. Gistermiddag werd het onder grote belangstelling in gebruik genomen. De heer Rhijnsburger was vol lof over de medewerking der gemeente. Het nieuwe pand mag een looi object genoemd worden. Noordwijk Gevelrestauratie Door het gemeentebestuur zyn plan nen ingediend om de fraaie gevel van het huis Bronckhorststraat 57 te restau- i. Dit geschiedde in overleg met de rijkmonumentendienst. Het pand dateert uit de 17e eeuw. Burgerlijke stand. GEBOREN: Jacobus H, z. van C. P. Glasbergen en J Vink; Theodorus C M, z. van J v d Nouland en P Th v Dijk; Hen- drica J A M, d. van M A Wijnands en M M van Bohemen; Allda Helena, d. van D v Delft en L Lindhout; Augustinus N C M, z. van A J N J Wltteman en M P van Zaal; Dirk, z. van J Spaanderman en G Pronk. OVERLEDEN: W van der Plas, 77 j. ONDERTROUWD: P Weyers, 25 j. en G J Vink, 23 j. Schietver. „Blijft voor 't land". De wisselmedailles werden gewonnen door: D A Lüschen met 96 pnt. (le klas), H. Haasnoot met 95 pnt. (2e klas); A. v. Egmond met 95 p. (3e klas). Mej. T. van Oosten behaalde bij de dames het hoogste aantal punten, n.l. 93. Rijnsburg C.H.U. komt byeen. De C.H.U., afdeling Rijnsburg. komt hedenavond ln vergadering byeen. Ambtsdragers Chr. Geref. Gemeente. Tot ouderling van de Chr. Geref. Gem. werd gisteravond gekozen de heer Jac Zandbergen Jaczn. en tot diaken de heer P. Noort. N.Z.H.-nleuw». Voor de bordenwedstrijd werden de volgende partijen gespeeld; L. J. Gou- driaan—A. v. d. Eykel 1—0; D. Molleman —Chr. Hoek 10; KooistraH. Kwestro 0—1 en voor de prijzenwedstrijd: OberH. Binnendijk 10. De emigratie. Voor de Herv. Meisjesvereniging en de C.J.M.V. sprak gisteravond de heer De Jong over de emigratie. Spr. was mening, dat Nederland zich beter emigratie dan op industrialisatie kan toeleggen, daar een boer of een tuinder het toch niet in een fabriek zullen kun nen uithouden. In Frankrijk zag spr. grote mogelijkheden en voorts in Cana da, de V.S. en Argentinië. Na de pauze nam de heer De Jong Zuid-Afrika onder de loupe. Daar kunnen slechts geschoolde arbeiders terecht. Ten slotte maakte spr. met zijn gehoor nog een uitstapje naai Australië en Suriname, dat vijfmaal zc groot Is als Nederland en slechts 200.000 inwoners telt. Natuurlijk de Oranjevereniging. Het spreekt wel vanzelf, dat Rijnsburgs zo actieve Oranjevereniging de avond in „Flora" organiseerde, waarin „Mobiel" optrad. Maar het had in de krant moe ten staan en daarom doen we het nu nog. Sassenheim De Sint aangekomen Woensdagmiddag om 2 uur arriveerde St. Nicolaas in onze gemeente. De vele kinderen, die hem met merkbare span ning opwachtten, juichten spontaan, toen Sint voet aan wal zette. De burge meester heette hem welkom. In open rijtuig werd een triomftocht door de drukke straten gemaakt. Pepernoten zorgden voor een smakelijk feest. Sint Nicolaas was door de middenstanders uitgenodigd. Voor het Ned. Rode Kruis De collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis heeft in onze gemeente f 182.10 opgebracht. Burgerlijke stand. GEBOREN: Johanna F M. d. van J. H. Noordermeer en P J v Leeuwen; Edward J, z. van L Ockerse en C J Antonissen; Jansje G, d. van J v Bakkum en E Del- meer. Voorhout Waterverbruikers, attentie! De waterverbruikers, die water be trekken van het gemeentelijk water bedrijf en nog geen formulier hebben ontvangen en ingeleverd, kunnen dit als nog bekomen bij de volgende adressen: voor Voorhout ten gemeentehuize, voor Noordwijkerhout bij de heer J. van der Voet, Parallelweg 9. en voor De Zilk bij C. Bakker. Regenvlietweg 33. Allen, die op 10 December a.s. nog geen formulier hebben ingeleverd, kunnen voor 1950 geen extra water krijgen. De KAB. gaf ten behoeve van haar leden twee feestavonden. Opgevoerd werd het toneelstuk „Geef mij Uw hand", een tragedie van, Wim Dumont. Het stuik werd op voortreffelijke wijze vertolkt. Woübrugge Polder Vierambacht Bij de herstemming tussen de heren C. A. Langeslag en L. Donker is de eerste gekozen tot bestuurslid van de polder Vierambacht VISSERIJGOLFJES De haringvisserij onder de Engelse wal is de laatste dagen wel erg wissel vallig. De Katwijkse logger „Henk" (KW 156) heeft tenminste 9 dagen moeten vis sen voor 21 last haring. In de nacht var Woensdag op Donderdag kwam er ech ter een schot van 20 last boven water. Deze 600 kisten maakten de reis weer goed, want de haring is op het ogenblik vrij duur. Enerzijds door gebrek aan tonnen anderzijds door de hoge haringprys zijn vele Katwijkse loggers er toe overgegaan ln IJmuiden hun laadruimte te laten veranderen, zodat de verse haring be waard kan worden. Men verwacht inu, dat van de Kanaalvisserij minder haring ge steurd en meer vers aangevoerd zal wor den. De KW 16 is reeds met veranderde laadruimen uitgevaren. De haringprUzen voor West-Dults- land iljn vrijgegeven. Geen bemanning voor Scheveningse loggers Een viertal kan niet uitvaren „Afgesneden" noemen de vissers Jat. s er vaartuigen zijn diie wegens ge brek aan een voltallige bemanning niet kunnen uitvaren. Scheveningen kent thans enige „afsnijdingen". Het zijn loggers met een zwakke motor, waarvoor de vissersmensen in deze tijd van het jaar niet erg te vinden zijn In ieder geval zullen de Sc'n. 263, Sch. 106, Sch. 245 en waarschijnlijk ook de Sch. 89 niet meer uitvaren. Waarschijnlijk pas weer ln het volgende seizoen. Men hoopt er ln ons zeedorp op dat het volgende jaar de vele vissersjongens, die thans nog in Indonesië dienst doen, voor een broodnodige aanvulling zullen zorgen- Zij zullen zeker niet werkloos blijven. Een schipper had het geluk, enige jon gelui uit zijn bemanning voor militaire dienst vrijgesteld te krijgen. Zonder benzine door het wolkendek kruipen is onmogelijk Onze vrienden moeten terug, maar de UCZ zal doorzetten m (Van een onzer verslaggevers) FE KUNT HET EEN NOODLANDING NOEMEN, de wijze waarop wij hier met de Piper Cub PH-UCZ in de Franse bergen, dieht voor Nancy, op een berg- iveitje aan de grond gegaan zyn. Maar piloot Joe Barendsen noemt het een normale landing, die hy gemaakt heeft omdat hy geen risico's wil nemen. De eerste en beste kans, die we kregen, nadat de mist en de wolken ons alle zloht benomen hadden, heeft hij gebruikt om te landen. „Je kunt niet weten hoe lang de boel nog dicht zit en om helemaal zonder benzine door een wolkendek te kruipen, daar heb lk geen zin in. Bovendien kunnen we nu zo gauw mogelijk gaan kijken waar Theo en Beek zijn terecht gekomen." telefoon. Inmiddels is de mist al wat opgetrokken en we zien. dat we In een diep dal staan Wat zijn we er goed afgekomen! Enkele honderden metera naar rechts en we zouden op een berg gevlogen zijn. Het is vreemd, maar geen van de Fransen wijst ons afdoende de weg; ze doen het in de trant van „gerade bus", zoals wij dat in de oorlog ook deden En al gauw blijkt, dat men ons voor Duitsers verslijt, een volk. waaraan men deze streek een uitgesproken hekel heeft. Maar we vinden een telefoon Wie beschrijft onze verbazing, als we ns kele woorden met de commandant het vliegveld gesproken hebben, plot seling Nederlands horen spreken aan de andere kant van de lijn. Het klinkt al lemaal erg verward en als wij de mandant nogmaals duidelijk wilier ken, dat onze vrienden in de omtrek van Nancy in de bomen gevlogen zijn, horen we ineens Theo's stem, door de telefoon. „Hé, waar zitten jullie?" roept hij blij. En tot onze verbazing horen we. dat hij. nóch Beek was gewond bij hun val Ze hebben zich zo gauw mogelijk telefonisch verbinding gesteld met .het vliegveld op het moment, dat ons gesprek door kwam, waren zij juist bezig met de com mandant, die op zijn beurt de beide ly nen met elkaar verbond. Wij voelen ons erg opgelucht. Nu al leen nog zien bij elkaar te komen. Theo en Beek zitten in Bratte par Lev; heen de burgemeester Georges Drappier hen gebracht heeft, Dan gaan we op weg. De boeren zeg- ;n in het Frans, dat het een „stief ke- JU AN MARCH, de man die in Spanje aan de touwtjes trekt Sprookje van de gevreesde dictator „achter de schermen" (Speciale correspondentie) TN HET BUITENLAND WEET VRIJWEL NIEMAND, wie Juan March Is, maar J- vraagt U iemand In Spanje, onverschillig wie, en hU zal U vertellen, dat deze in „in de schaduw" meer macht en Invloed heeft dan de Caudlllo, Ja, dat hl) de eigenlijke dictator van Spanje Is, omdat hy het gehele economische leven van het land beheerst Juan March Is nu een oud man, aUn trekken zijn scherp ge worden, zijn rug is gebogen, maar zUn donkere ogen bezitten nog steeds betzelfde koudgllmterende vuur en de meedogenloze sluwheid van vroeger. KOERIERS W onin gr uil i'oningruil. Wie te KatwUk-Rl f4 p. week rullen der huis? Mag ook nieuwb. zijn. Inlichtingen bij G. v. d. Eljikel, Agent N. Goud, Zilver, Horlogerie. Specialiteit ln gouden ver lovingsringen. Reparaties goud. zilver en horloges wonden door ons vakkundig uitgevoerd. Inkoop goud. De hoogste pry6, Uw adres: Het Ringenhuis, Morssbraat no. 9 Telefoon 24920. Grote vette Kippen als St. Nioolaasgeschenk, nuttig en niet duur, f 6.50 en f 7.50 per Te koop aangeb. Kinderboekenkast, bes: uit drie delen. Cronesteln- kade 28, tussen 7—8 uur. Veevoeder. Aangeboden 2000 kg. tulpen. N.V. Gebr Eggink, Voorschoten. Te koop aangeb. 1 witte Trouwjapon met sleep, me; bijibeh. onderjurk f52.50. Br. No 2788 bur. van dit blad. DE GESCHENKENTIJD NADERT Borstplaat vormen 0.10 IJzeren geldkisten 6 75 Al. melkkoker 1% 1. 2.35 Kop. vulemmer 13.75 Broodplanken 1.40 Papierbakken 1.50 Broodtrommels 6.50 K.T.S.-bussen 2.30 Haardketels vanaf 890 Rooktafel m. stel 33.75 Kop. waterstoof 10.25 R.V. Tafelmessen per zes 7.20 Rolschaatsen op kogels 14.50 Ladekast, 12 laden en kastje29 75 N.V. voorheen CEVRAACD (thuiswerk) NAAISTERS voor het ATELIER N.V. KLEDINGMAG. VERHULST BREESTRAAT 103105 LEIDEN. CEVRAACD ln gezin zonder kinde ren van 8.30—4 uur. Geen winkelwerk. Aanmelden na 6 uur Mevr. Kon. Haarl str. 241/243. Plaats een Koerier, 't Is de manierl Zetpillen tegen Aambeien vrorkoD pllnitlllend aeotian la korten U|d de ontitoken >Il|mvliezen. Dr. H. NANNING'i CW Feb. M.V. De. Hatf DEKKLEDEN TE KOOP - TE HUUR H. R. TROOST. Haven 14 Tel. 21664 we nog in de ons aangewezen richting: een ware bergtocht. Inmiddels Is Theo er ln geslaagd een auto te pakken te krijgen en na y' uur spanning zien we elkaar levend rug ln de kleine bistro van Moivorn. We waren op dat dorp ondertussen al een bezienswaardigheid geworden. Bij onze aankomst was er een zesjarig jongetje. Francis Froeliger, zo lees ik zijn eigen handig geschreven naam ln mijn zak boekje. die ondanks de waarschuwingen van de dorpsbewoners ons de weg wees naar de burgemeester. „Laat ze gaan de sales Boches", schreeuwde zijn moeder Maar de kleine Francis, die blijkbaar wist waar de klepel hing, schreeuwde met zijn piepstemmetje: „Het zijn vrien den van de maquls, ik moet ze bij de burgemeester brengen". Als we terugkomen bU ons Plpertje is daar het hele dorp aanwezig. De mensen van het vliegveld willen, dat de kist .nog vóór donker start naar het veld. Maar starten is bijna een onmogelijkheid: er is geen ruimte, we zullen al de bagage (en dat is al bijna niets) uit moeten la den en het is niet mogelijk, dat lk zelf meevlieg. Barendsen moet het alleen doen. We zien Joe met angst en beven ln het kistje stappen. Barendsen duikt om snelheid te win nen, recht op de bomen af, de mensen gillen, maar wij weten waarom hij dat doet. Maar opgelucht zien wij hem net over de hoogste takken springen na zijn grandioze start. Nu heeft Barendsen helemaal de roem van Nederland in dit dorp gevestigd. Als we met zijn gedrieën, weggebracht door burgemeester Drappier, op het veld aankomen, is Joe daar al in gesprek met de commandant, de kapitein-vlieger Ca mus, die ons hartelijk ontvangt Hij vertelt ons hoe op de plaats, waar de UVC was neergekomen, nog geen jaar geleden twee vliegers bij eenzelfde on geluk het leven verloren hadden. „Het is daar een heel gevaarlijk punt", zei hij. en dat nemen we zonder meer aan. Doodop komen we die avond in een hotel aan, Theo en Beek vertellen er hun belevenissen. DRENTSE N S.B.-KOPSTUKKEN VEROORDEELD. De 47-jarige ex-districtsleidee van de NSB. in Drente G. Dieters uit Annen, oud-lid der Tweede Kamer, werd dezer dagen !n Assen tot 10 jaar veroordeeld In Ned. en Duitse strafkampen maakte hij propaganda voor de Waffen-SS. Geert Meelker uit Leiden, dir van Wnterhulp en Ned. Volksdienst in Drente, kreeg 6^ jaar. eveneens wegens propaganda voor de SS. en de postcom- mandant van de luchtwacht F Niemeyer te Erica, die hiet de SD. samenwerkte. 9 jaar. MARKT- EN VIS S ER IJ BERICHTEN LEIDEN, ,25 Nov. Veemarkt. Fokstieren 15, kalf- en melkkoeien 70 500—850, stil: va rekoeien 270, 300—575. stil; vette koeien 220, 600—800, stug; vaarzen 40, 325—lOO^stug; graskalveren 78, 130—200, stil; nuchtere kal veren 80. vette schapen 313, 80—100, vlug; vette lammeren 900, 5088. vlug; zeugen 18. mectvarkens 305, 00—90: biggen 641. 20—30. mat: bokken en gelten 17. LEIDEN, 25 Nov. Kaasmarkt: zware Goudse kaas f2.08. Goudse kaas le soort f 2.48-2.53. 2e soort 12 43—2 47, 64 partijen; handel lui; Leldse kaas le soort f2.40—2.53; 7 partijen KATWUK AAN ZEE. 25 Nov. Afclag: KW 56 30 k. KW 129 74 k. KW 163 163 k. totaal 297 k. Prtjien: volle h 133—34.40. sth 126.50-28, Ule h f2200. Vangstberlchten (uit halve vleet): KW 83 12 k. KW 14 28 k. KW 42 7 k. KW 173 50 k. KW 170 2 k. KW 134 60 k. KW 6 120 k uit 40 netten. KW 47 17 k, nog 20 netten halen. KW 122 100 k. nog 43 n; uit hele vleet: KW 86 25 k. KW 67 50 k. KW 48 40 k, KW 38 5 k. KW 18 2 k. KW 78 1 k. KW 49 25 k. KW 39 5 k. KW 33 55 k. KW 147 7 k, KW 138 20 k. KW 73 35 k. KW 25 15 k. KW 23 2 k. KW 9 2 k. KW 15 10 k. KW 2 2 k. KW 140 30 k. KW 54 10 k. IJM 283 120 k. IJM 268 10 k. IJM 74 10 k, KW 110 33 kr KW 123 5 k. KW 50 10 k. KW 168 2 k. KW 178 20 k. KW 127 3 k. KW «5 34 k. KW 22 50 k, KW 167 25 k. KW 130 21 k. KW 66 40 k. KW 37 12 k. KW 5 k. KW 159 8 k. KW 129 50 k. KW 68 10 k. KW 70 10 k. KW 161 34 k. Katwijk gemiddeld 26 kantjes. Omdat zij zich goed hadden vastge bonden en omdat de UVC bij de val zo goed als geen snelheid meer had, (de val werd bovendien nog gebroken door de boomtakken), hebben ze er bijna niets van gemerkt, dat ze op de grond terecht kwamen.. Ze hadden geen schrammetje opgelopen en dat terwijl hun vliegtuig totaal vernield was. Dat het toestel niet in de brand gevlogen is mag een wonder genoemd worden. De volgende morgen moeten we al lerlei formaliteiten vervullen bij de po litie. omdat we zonder een douaneveld gepasseerd te zijn, een landing gemaakt hebben op Frans gebied. Het zicht is slecht en we zullen tot twee uur moeten wachten voor we kunnen starten. „Ik ga veel liever met jullie terug naar Neder land". zegt Joe sportief tegen Beek en Groen „Nee, jullie moeten bewijzen, dat de tocht voor een Piper Cub niet onmo gelijk is. Juist nu wy door die mist af gevallen zijn, moeten jullie doorzetten". Ja, we moeten doorzetten met de UCZ. De wil is er ook, maar we hebben nu al geproefd, hoe zwaar dat zal zijn. (Wordt vervolgd). Juan March De mensen vertellen U zijn levensgeschiedenis en ook al is er veel bijgemaakt, als het ware legende, toch klinkt ook nog het nuchter relaas, zonder bijwerk, als een sprookje in Uw Het sprookje begint: „Er was eens 'n arm joch, zoon van een visser. Hij woon de op het Spaanse eiland Mallorca en trok elke dag bij het ochtendgloren met zijn vader uit op de visvangstMaar dan gaat het verder met een vehemente dynamiek. De mijlpalen van zijn car- "•re zijn: smokkelaar, spion, handelaar het groot, oplichter in het groot enzo voort tot deze vissersjongen langs allerlei omwegen en kronkelpaden het heft in handen heeft en hefi economische leven van zijn vaderland beheerst. Hij droomde er al als jongen van om rijk te worden. Hij droomde ervan, ter ijl hij zijn net ln het diepblauwe water in de zee wierp. Hij begreep al gauw. dat hij als visser even arm zou blijven als zUn vader het was. Hy werd goede maatjes met zeelieden, die uit verre landen kwamen. Hij ver kocht de tabak en de sigaretten, die deze meebrachten. Er was veel vraag naar om dat de producten van de Spaanse Tabak regie bar slecht waren, zodat de mensen graag betaalden wat Juan voor zijn betere waar vroeg. Het duurde nog geen tien jaar of Juan had zijn eigen tabak handel in Marokko. De zaken gingen goed, want even later noemde hij een paar oude vrachtschepen en een suiker fabriek zyn eigen. Toen brak de eerste wereldoorlog uit. Jpan zag er geen been in om met vriend en vyand dikke zaken te doen op zyn manier. Aan de Engelsen en Fransen verkocht hy oiyfolie. sinaasappelen en tabak en aan de Duitse spionnen deelde hy „vertrouweiyk" mee, waar zijn sche pen heen voeren. Hy wist dat deze sche pen getorpedeerd zouden worden en dat wu ook de bedoeling van Juan March, want dan kon hy een flinke uitkering de verzekerlngsmaatschappyen op- stryken en van het geld nieuwe schepen laten bouwen, die hij weer aan de Engelsen verkocht. Aan de Duitsers ver kocht hy olie voor hun duikboten, maar de Duitsers kwamen nooit te weten, dat de duur betaalde olie in werkelijkheid r was. Immers voordat de duikbo ten de Spaanse havens goed en wel had den verlaten, werden zij door de Engel sen, die bytyds 'n séintje hadden gekre gen, Ln de grond geboord, U hoeft U dus niet te verbazen, dat Juan March na afloop van de oorlog schatrijk was geworden. Toen Primo de Rivera aan het bewind kwam, verzekerde hij zich van de finan ciële steun van Juan March, die in ruil zyn goede raadgevingen het tabaks- monopolie van Spanje kreeg. Juan was daarmede echter geenszins tevreden Als oude, ervaren smokkelaar bleef hy toezicht houden op hetsmokkelbedryf van anderen. D w z. om uit handen van de politie te blyven moest ieder smokke- ,aar. en Juan «kende ze allemeal flinke bedragen aan de machtige en In vloedrijke vriend van Primo ie Rivera betalen. Zy deden het tandenknarsend en verwensten Juan, als hy het niet kon horem mtar zy kwamen er niet onder uit, Ook de bedelaars werden door Juan gedwongen „tol" tan hem te betalen, wilden zy ongemoeid blyven. In 1930 had hy meer vijanden dan vrienden. Men trachte hem in een ge zamenlijke actie uit de weg te ruimen. Men beschuldigde hem ervan, wapentuig aan de Rifkabylen te leveren. Inderdaad moest Juan voor een rechtbank versche nen, maar toen gingen vreemde dingen gebeuren: De belangrykste getuigen charge hadden plotseling haast om naar het bui tenland te vertrekken. Sommigen gingen zelfs naar Amerika. Op geheimzinnige wijze verdwenen uiterst belangrijke stukken uit de dossiers De rechters wer den overgeplaatst naar ver gelegen dor pen, waar niemand meer van hun te horen kreeg. In het gunstigste geval wer den zij met ziekteverlof gezonden. Maar toch scheen Juan zyn rol uitge speeld te hebben. Er waren rechters, die zich door niets lieten intimideren en hem tot een zvare gevangenisstraf ver oordeelden. Gedurende 14 maanden zat de rykste en machtigste man van Spanje achter de trallee. Toen stond op zekere dag een auto voor de gevangenispoort, die Juan met bewakers en al naar Frank rijk bracht. De Madrilenen gaven elkaar, toen zy dat hoorden, een knipogje. Zy begrepen, dat daar meer achter zat En inderdaad, toen Juan March ln 1933 naar zyn vaderland terugkeerde, leek het een triomftocht. Hy werd ln de Nationale Vergadering gekozen, hy kocht een aantal olieraffinaderijen en textielfabrieken, hy verwierf aandelen van de Spaanse spoorwegen, van elec- trische centrales, van invloedryke dag bladen, Juan March zat dus weer in bet zadel! Hy was het toen ook, die Franco een eigen vliegtuig ter beschikking stelde, toen deze van de Kanarische eilanden overkwam oip de macht te grypen. March bood Franco zyn gehele vlottende kapitaal aan 5 mill, dollara, 10 milL peseta's en 'n half mlllloen Engelse pon den. March zorgde ook voor een nauw contact met Duitsland en Italië. Het spreekt vanzelf, dat hem ook de tweede wereldoorlog geen windeieren legde. March deed weer zaken op zyn bekende manier. Zijn luxe hotels op Mallorca waren eentra van splonnage. Juan, die op ellnkae of ook wel brute wijze alles bereikte, wat hy zich ten doel leste echter ook nog wist te overwinnen). Zo was hij ryje. schatrijk, zijn jongens droom was in vervulling gegaan, maar hy leefde tenslotte ln Spanje, het land van de etlkette, het stüve ceremonieel, en-van de oude tradities. Zo duurde het zeer lang, tot hij zich toegang kon ver schaffen tot de Spaanse society, die hem toch maar als parvenu beschouwde. Maar uiteindelijk konden de deftige marquesa's en duquesa's hem niet langer uit hun exclusieve salons weren. Zya zoon huwd* zelfs met een meisje uit een van de oudste adelyke families van Een ander» moeilijkheid was. dat Juan lezen noch achryven kon Hy waa al "n oud man, toen hlJ deze kunsten ging leren, meer uit liefhebberij dan uit nood- ïaak, want hy was ook zonder dat da gevreesde dictator achter ie echormen. Wés? Hy ia het nog! De wereld spreekt over Franco, maar in Spanje weet men beter....-

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5