Jlicttttre gTcihsdje (ütmrnnt Europa eist kracht en Frankrijk staakt voor 24 uur Wist U VRIJDAG 25 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per müimeter. (By contract belangryke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7978 „Staotvasflcft h gfiebfeoeti tnyn bert ia tcgljenspocf Katwijk: Met volle kracht vooruit Zie pas 3 Druilerige politieke atmosfeer In Parijs het verkeer practiseh lamgelegd DE ALGEMENE 24-UUR-STAKING, die door alle grote vakverenigingen in Frankrijk was afgekondigd, begon vannacht enkele uren eerder dan men verwacht had, aangezien de drukkers niet aan de persen verschenen om de ochtend bladen gereed te maken. Zoals met zovele Franse stakingen het geval is geweest, Is ook deze staking een onontwarbaar kluwen van arbeidsproblemen en linkse politiek. De voornaamste eisen der vakbonden waren: een-onmiddellijk aan alle arbeiders uit te keren bonus van 300 franc per maand; opheffing van de loonstop; ondersteuning van werklozen- en prijsherziening ln verband met de levens standaard. Hoewel hij er voorstander van was, dat Duitsland in Januari 1950 zal worden uitgenodigd om als toegevoegd lid tot de Raad van Europa toe te treden, liet hij het Franse parlement vry zijn eigen be slissing te nemen. Frans isolationisme kon nobel zijn, doch het was onvruchtbaar „Om alleen te kunnen staan, moet men sterk zijn" aldus Schuman. Vanzelf sprekend, maakten de communisten ka- De regering had als sanctie bekend ge maakt, dat de stakers een dag loon z worden ingehouden, maar bij vorige legenheden werd deze bedreiging niet te streng doorgevoerd. Als een bijzon derheid geldt nog, dat de staking zich bovendien uitbreidde tot de koloniën Noord-Afrika. Hoewel de arbeid alge meen zou worden neergelegd, waren et toch nog enige lichtpunten, want apo thekers en hoofden van scholen verklaar den aain de staking niet te zullen Franse bladen schilderden het vol gende weinig aanlokkelijke beeld: fabrie ken voor het merendeel gesloten, spoor- wegbusverkeer en de Metro vrijwel stil gelegd, rust in de havens en geen gas of electriciteit of slechts een beperkte v ziening. Het stakingsparool ging uit de „Force Ouvrière" met slechts 90 leden, maar de grote CGT met zijn 2.200 000 aanhangers volgde onmiddellijk. Slechts de Christelijke Bond gaf zijn 700.000 leden opdracht om buiten de sta king te blijven. Aan de oproep George Bidault, om ftiet tot staking te gaan, werd geen gevolg gegeven. Zo toonde dus de Franse binnenlandse politiek een beeld vol verwarring. Dege nen, die vanmorgen naar hun werk gin gen moesten te voet of per fiets gaan er slechts een enkeling slaagde erin een taxi te bemachtigen. Een druilerig regentji droeg bij tot een trieste stemming op de natte, ongeveegde straten, waar de vuil nisemmers niet geledigd werden. Aan gezien de gasdruk vrijwel nihil moesten vele mensen zonder warme of slok de deur uit. Schaman verdedigt zjjn beleid. Hoe kan een dusdanig labiel Frankrijk de belangrijkste rol gaan spelen op het gebied der buitenlandse politiek, leiding gevende aan West-Europa? Die weinig benijdenswaardige taak is weggelegd voor minister Schuman. Hij heeft i: Nationale Vergadering het beleid Frankrijk ten opzichte van Duitsland moeten verdedigen, alsmede de ovei komst van Bonn tussen de Geallieerden en West-Duitsland. Hij verklaarde, dat de essentie van het Franse beleid ten aanzien van Duitsland de veiligheid bleef en wees op de a< wezigheid der drie Geallieerde legers Duitsland als een „integraal beeld v het Atlantische verdedigingsstelsel". Geen der drie Westelijke mogendheden had, volgens hem de mogelijkheid Duitsland opnieuw te bewapenen in c weging genomen. Er bestond geen plan voor investering van Frans kapitaal in het Roergebied of in de rest van Duitsland. Doeltreffende maatregelen voor de dekartelisering var zekere Duitse industrieën noemde hij eer belangrijke voorwaarde voor de integra tie van Duitsland in Europa. Vragen over het Wilhelmus Men herinnert zich, dat de Oost-In-do- luesisohe minister van Voorlichting lanigs in het parlement enige minder heuse opmerkingen heeft gewijd aar „Wilhelmus". Thans heeft het Eerste Kamerlid Ruys deBeerenbrouok over deze kwestie vragen gesteld aan de ministers Drees Van Maarseveen en hun -in overweging gegeven, de Indonesische autoriteiten' op te wijzen, lat zowel voor als na louvereiniteitsoverdracht het respecteren van elkanders volkslied op zijn plaats Indonesië lid van de F.A.O. De voedsel- en landbouw-orgamsatie der Verenigde Naties (F.A.O.) heeft op voorstel van Nederland Indonesië ais lid toegelaten. De stemverhouding wa itemmen voor, geen tegen en twee ont houdingen. Ook Israël en Korea werd als lid aangenomen. Spanje's verzoek werd ïnet 25 tegen 19 stemmen verworpen. Vandaag stellen tcij V voor: KORP. JAN REYERKERK, uit Lisse. Jan Reyerkerk is vandaag 22 jaar ge' ioorden. Hij viert nu voor de derde maal tijn verjaardag in de Oost. Al geruime tijd ligt hij in Solo, maar nu hoopt hij toch gauw naar ons land terug te keren. Hjj is op 28 Augustus 1947 met de „Kota Inten" vertrokken. Niet alleen z'n familie tiet met verlangen naar hem uit, maar Ook en vooral z'n meisje Rika uit de lulianastraat. Allen hartelijk gelukge wenst! Isaac Allal uit ziekenhuis Meeste Dakota-slachtoffers waren op slag dood Iscaac Allal, de enige overlevende van de Dakotaramp bij Oslo. is gisteren ont slagen uit het ziekenhuis aldaar, waar hij slechts enkele dagen heeft uitgerust. Hij had gisteren een telefoongesprek met zijn ouders in Tunis en werd gisteren door de politie verhoord. Vandaag zou hij vermoedelijk naar een vacantiekolonie te Grafstud (Noorwegen) gaan. Het merendeel der slachtoffers is be zweken aan een schedelbreuk of indruk- kdng van de borstkas. Niets wettigt het vermoeden dat zij niet op slag dood zijn geweest, zo verklaarde prof. Waaier na een onderzoek van de stoffelijke over schotten. De Ned. commissie van onderzoek is gistermiddag in Oslo aangekomen: zij bestaat uit de heren Frits Diepen, Dop- peniberg. Van den Beng en piloot J. K. Hoekstra, allen van Aero-Holland. Engelse druk tijdens de Ronde Tafel-Conferentie Men zal zich herinneren, hoe de Rege ring herhaalde malen in de afgelopen ja ren, zowel in als buiten de Staten-Gene- raal, heeft betoogd, dat het tot de onmo gelijkheden behoorde, militaire verplich tingen op zich te nemen voor het Neder landse aandeel in de verdediging van West-Europa, zolang de noodzaak zou be staan, in Indonesië en troepenmacht op dé been te houden. Het ging dus om de vraag: óf onze taak in Indonesië vervullen, öt ten volle ons aandeel bijdragen binnen het kader van de West-Europese militaire samenwer king. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. van de meest bevoegde zijde verneemt, heeft Engeland van deze omstandigheid gebruik gemaakt, de Nederlandse regering er tijdens de Ronde Tafel-Conferentie van te verwittigen, dat naar Britse op vattingen Nederland tot een vergelijk met de republiek moest komen, opdat tot iedere prijs de tussen de keerkringen ver blijvende troepen naar Europa zouden kunnen terugkeren. Engeland zou er n.l. op staan, dat Nederland eindelijk inder daad zyn aandeel, ook wat manschappen betreft, zou leveren binnen het kader van de verdediging van West-Europa. Hatta over de Ronde Tafel- Conferentie Moh. Hatta heeft vanmorgen voor het werkcomité van het KNIP een uiteenzet ting gegeven over de resultaten van de Ronde Tafel-Conferentie. Hij verklaarde o.a., dat de overdracht der souvereiniteit aan de R.I.S., volledig en onvoorwaarde lijk, voor 30 December ten uitvoer zal worden gelegd. De onafhankelijkheid, zo zeide hij, is niet het doel van onze strijd, doch het middel voor de verbetering de maatschappelijke cn dc economische toestand van het Indonesische volk; ders zal de onafhankelijkheid geen bete kenis hebben. VOLENDAM LAAT PATIENT OP GIBRALTAR ACHTER De Volendam, die Maandagmiddag ln Rotterdam wordt verwacht, heeft giste ren buiten het vaarplan om Gibraltar aangedaan, omdat een soldaat in een ziekenhuis moest worden opgenomen Zijn ouders, uit A'dam, zijn op de hoogte gesteld. Koehler geeft het vuigste landverraad toe Hielp met Herdtmann Duitse inval van 1940 voorbereiden Gisteren hebben de beide hoofdperso nen uit de Sport- en Spelaffaire (het ver raad van Nederlandse N.S.B.'ers in Duitsland) in Utrecht terecht gestaan. Het waren de 66-j. vroegere Ned. con sul in Dusseldorp, Julius Herdtmann (wiens zaak vorige week al begonnen is) en de 67-j. Hubert Koehler, die in Den Haag geboren is en sinds 1938 in Dussel dorp woonde. Zij hielpen Duitsland bij het voorbereiden van de oorlog tegen ons land en werkten voor de oorlog samen met de Duitse spionnagedienst. Koehler gaf het ten laste gelegde toe. De advocaat-fiscaal noemde het meest vuige landverraad dat er bestaat en Koehler beaamde het: „Ik zie nu de be tekenis daarvan in." Koehler werd chef van de afdeling „Sport en Spel" van de bond van Ned. nationaal-socialisten in Duitsland. In zogenaamde sportkampen kregen de leden een militaire opleiding, om de Duitsers te helpen bij hun ver raderlijke inval. Koehler voerde samen- sprekingen met Duitse spionnen. Hij was de toegewijde medewerker v. Herdtmann die de algehele leiding had. Herdtmann wilde, zoals men weet, zijn mannen in Nederlandse uniform aan de inval laten deelnemen. Reeds vóór 10 Mei trokken velen zich "terug, toen zij bemerkten, dat sport maar bijzaak was. Anderen, die wel aan de inval op 10 Mei deelnamen, weigerden later tot de Waffen SS toe te treden. De andere leden van Sport en Spel zijn bijna allen gesneuveld, aldus getuigenverkla ringen. Op 1 December zal de advocaat-fiscaal zijn requisitoir nemen. DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. Op een bijeenkomst te Brussel van vakverenigingsleiders werd een resolutie aangenomen, waarin troonsafstand van Koning Leopold wordt geëist. Kabaal en weinig liefde Heftige incidenten in de West-Duitse Bondsdag over het protocol De socialist Schumacher voor twintig dagen als Parlementslid geschorst DE ,E DRIE GEALLIEERDE HOGE COMMISSARISSEN en dr Adenauer hebben het protocol getekend, waarover men Dinsdagavond op de Petersberg, de zetel van de Geallieerde Hoge Commissie, overeenstemming had bereikt. Thans bljjkt, dat niet vijftien, maar achttien Duitse fabrieken zijn vrijgesteld van de ontmanteling. In de Westduitse Bondsdag heeft dr Adenauer, de kanselier, zijn beleid verdedigd, maar communisten en socialisten lieten scherpe critiek horen, hetgeen leidde tot een onverkwikkelijk incident, waarbij dr Kurt Schumacher, leider van de socialistische oppositie, zelfs voor twintig dagen als Kamerlid werd geschorst. De Bondsdag heeft unaniem een cialistische motie van critiek op de gering, wegens de opstelling van het protocol met de Westelijke Geallieerden, van de hand gewezen. Even tevoren had de president, Dr Erich Koehler, als hierboven vermeld, Schumacher ge schorst, omdat deze zijn politieke tegen stander Dr Adenauer betiteld had als ..Kanselier van de Geallieerden" weigerde deze woorden terug te neir Na een woelige politieke nacht, was toen reeds zes uur in de morgen. Prinses Wilhelmina Zondag voor de radio A.s. Zondag, de eerste Adventezon- dag, zal Prinses Wilhelmina een radio-toespraak houden, die als titel draagt „Advent". De toespraak zal worden uitgezonden om 12.00 uur 's middags over beide zenders. Aangezien Prinses Wilhelmina zich met deze toespraak tot de gehele Christenheid richt, zal de Wereld omroep de boodschap Zondag en Maandag a.s. in verschillende talen in alle windrichtingen uitzenden. De tekst zal van Maandag a.s. af in de boekhandels verkrijgbaar zyn. V ermogensopsporingsdienst gaat inkrimpen Door concentratie van de werkzaam heden in Amsterdam zullen d'e bureaux de centrale vermogensopsporings dienst in Den Haag, Rotterdam en I" magen worden opgeheven. POST VOOR DE ZUIDERKRUIS Post voor militairen aan boord van de Zuiderkruis, welke in een tussenhaven zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 1 December op de bus zijn. Het adres de vermelding bevatten: „Aan boora het troepensahip „Zuiderkruis", op thuisreis naar Nederland". Dus niet de aam van de tussenhaven. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden'. De data, waarop de posri uiterlijk op de bus moet zyn, staat tussen haakjes achter de naam van het schip. Naar Indonesië de Waterman November), de Antillen De Boskoop (30 November) en Suriname de Bonaire (7 December). De American Overseas Airlines hebben besloten de Skymasters uit het transatlantisch luchtverkeer te nemen en alleen nog met stratocruisers en con stellations over de Oceaan te vliegen. Adenauer had Verklaard, dat Duitsland door de ondertekening van het Roer statuut, voor het eerst sinds de capitu latie als gelykwaardige mogendheid was erkend. Een land, zo zeide hij, dat we gens zijn nationaal-socialistisch verleden door wantrouwen omgeven wordt, kon slechts stap voor stap het internationaal vertrouwen herwinnen. Toen Adenauer de socialistische oppo sitie verweet, dat zij liever de ontman teling tot het bittere einde wilde laten doorgaan, dan zich eens te verklaren met het Roerstatuut, plaatste Schu macher zijn beledigende interruptie. Onmiddellijk brak groot tumult uit en verschillende leden sloegen met hun lessenaars, de kanselier aansporend om „Schumacher er uit te gooien". De ver gadering werd toen geschorst, terwijl de parlementsleden nog opgewonden schreeuwden en over de banken heen, de vuisten naar elkaar schudden. Toen na hervatting der zitting, Dr Koehler tot de stemming over de socia listische motie wilde overgaan, tracht ten de communisten zulks te verhinde ren, hetgeen niet gelukte. Ook de com munistische moties werden verworpen. „No, no, een fotograaf had ik hier niet vertvacht. Razzia's op Poolse instellingen in Parijs Robineau gedesavoueerd door Franse consul in Stettin? In Poolse établissementen in Parijs heeft de Franse politie gisteren razzia's gehouden. Tien Polen werden gear resteerd en voor een verhoor vastgehou- De razzia's werden om. uitgevoerd op het hoofdkwartier van het Poolse Rode Kruis, dat vorig jaar voedselpakketten zond aan de stakende mijnwerkers in St. Etienne. Voorts op het hoofdkwartier van de Poolse padvinders en het kam'oor van Poolse gedemobiliseerden. Talloze documenten werden in beslag genomen en men is thans bezig ze in het Frans te vertalen. In het kamp Woestduin te Doorn werden gisteren door generaal-majoor DL R. de Bruine 54 jonge officieren van het korps Mariniers beëdigd. Met de hand op het vaandel legt luitenant J. J. Harst de eed af. België kan uitlevering van met eisen Het Nederlands-Belgische verdrag 1899, dat de uitlevering van misdadigers regelt, voorziet niet in politieke misdadi gers. In 1946 werd gepoogd, hierin ver andering aan te brengen, maar Neder land ging hier niet op in. Dat is volgens het Belgische blad Het Laatste Nieuws de reden, jyaarom Wies Moens, de ter dood veroordeelde ex-omroepdirecteur België, die in ons land is gear resteerd, door België niet kan worden opgeëist. Prijzen voor verse exportharing vrijgegeven De pryzen voor verse haring, die naar Duitsland wrdt geëxporteerd, zijn vrij gegeven. Dit had in IJmuiden tt, gevlg, dat de exportharing direct sterk in pry's steeg tt f 24 f 25 per 50 kg tegenver f 17 per 50 kg in de vorgaande dagen. Dubbele koffiebon voor dubbele periode Op 1 December zal een dubbele koffie bon worden aangewezen, die echter niet vier, maar acht weken geldig is, zodat de toegewezen hoeveelheid gelijk blyft. Panama op de rand van een chaos Het opperste gerechtshof van Panama, heeft bepaald, dat dr Daniël Chanis pre sident van Panama zal blijven. In de af gelopen dagen heeft deze Midden-Ameri kaanse republiek op de rand van een chaos gestaan in afwachting van de be slissing van het hof, of dr Ohanis presi dent zou blijven, of vice-president Chiari hem zou opvolgen. De politiemacht, die begin van deze week Chanis tot aftre den dwong, heeft echter het heft nog "in handen- Op andere plaatsen in Frankrijk den nog 15 Polen aangehouden: Zy zullen waarschijnlijk wegens spion- nage voor het gerecht moeten verschij Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, noemd? een en ander de ernstigste crisis tussen Frankrijk en Polen, sinds jaren. Hoewi stellig ontkend werd. dat de arrestati van de Fransman Robineau in Warschau met de razzia's in verband zou staan, verklaarde de officiële zegsman, dat de Polen niet berecht zullen worden, dat Robineau in Polen is veroordeeld Of vrijgesproken. Een bericht uit Warschau zegt, dat de Franse consul in Stettin de gearresteer de Fransman gedesavoueerd heeft er o.m. verklaarde, „Dit enfant terrible be lemmerde de goede gang van zaken en de discipline op ons consulaat". Thans 165 personen levenslang gevangen Onder wie slechts tien niet-politiekc delinquenten. Bij de opening van de psychopathische kliniek in het Huis van Bewaring te Utrecht, waarover wij gisteren sohreven deelde rttc E- A. M. Lamers, de directeur- generaal van het gévangeniswezen. nog enige bijzonderheden mede over de be oogde differentie van strafgestichten. Iedere gevangenis krijgt een gelijksoor tige groep gevangenen: Groningen reci divisten en beroepsmisdadigers, Zutphen. Alkmaar en Norg jeugdige gevangenen enzer komt ook een gesticht voor de biele gevangenen. Bij de politieke delin quenten heeft men een selectie gepro beerd en deze is geslaagd. De algehele hervorming van het ge vangeniswezen kan pas doorgaan wan neer de nieuwe wet voor het gevangenis wezen van kracht zal zün. Een moeilijk heid vormt de ruimte; er kunnen geen nieuwe gevangenissen worden byge- bouwd. Ten slotte deelde mar Lamers mede. dat er thans 165 personen levenslang onder gaan, onder wie 155 politieke delinquen ten. Ook deze wil men in homoge: Drie tegelijk het huis uit In Barneveld zullen op 9 December drie leden van één gezin in ondertrouw gaan: Martijntje Bruining, 39 jaar. met Hendrik Staalman, 42 jaar; Minke Brui- ning 45 jaar, met Teunis van Beek, 42 jaar en Jan Bruining, 42 jaar, met zün 29 jarig nichtje Lutske Bruining. Nasleep van Prestwick: Lord Pakenbam legde verantwoording af bij premier Attlee Ook „Gilde van Piloten" heeft felle critiek voor Britse minister Lord Pakenham, de Britse minister Burgerluchtvaart, die de schuld var ramp met de „Nijmegen" bij Prestwick op wijlen Panmentier en zijn ma wilde schuiven en over die uitlatingen ook in Groot-Brittannië felle critiek te DAT G- L. Tichelman uit A'dam voor zitter zal zijn van een door het bestuur der gemeenschappelijke actie van Ned. vrouwen opgericht Nieuiw-Guinea- oomité. DAT de tentoonstelling van Ned. schil derden, die eerder in, Frankfort en Dus seldorp werd gehouden, thans in Aken geopend is. DAT B. en W. van A'dam de raad stellen gas te betrekken van de Hoog ovens om in 'het tekort van de gemeente- fabrieken te kunnen DAT burg. De Randtz van Utrecht van daag naar Denemarken vertrok om de opening van een tentoonstelling van Utrechtse kunstenaars in Aarhus by te wonen. DAT de politie te Tweilo opsporing verzoekt van de 24-j. kantoorbediende J. H. E. Groothedde, die op 16 November de ouderlijke woning te Wilp in over spannen toestand verliet en niet is terug gekeerd, DAT in Assen 20 j- werd geëist tegen de 29-j. T. Soetebier uit Coevorden, de beruchte bewaker „Grote Toon" o.m. uit het kamp Erica te Ommen. DAT Prins Bernhard het erelidmaat schap van de Groninger studentenrij- club heeft aanvaard en hij waarschijnlijk op het eeuwfeest in Mei as. zal worden geïnstalleerd. DAT de onlangs opgerichte Ned. Ver. van vrouwelijke bedrijfshoofden (voorl- secr. Apollolaan 72, A'dam-Zuid') Dins dag as. in A'dam een installatde-recptie houdt, waar de presidenten der Franse en Belgische zusterverenigingen zuillen spreken. DAT B. en W. van A'dam f93.000 be- sohikbaar willen stellen voor herstel aar de paalfundering van het Stedelijk Mu seum aldaar. DAT de Ned. violist Herman Krebbers voor een tournée naar Italië is vertrok ken, waarbij hy begeleid wordrt door Marinus Flipse- DAT na de bovenbouw ook het onder gedeelte van de Bergen op Zoomse stads toren zal worden gerestaureerd. DAT de reeds aangekondigde buiten gewone partyraadvergadering van de K.V.P. over de Indonesische kwestie op 17 December in Utrecht zal plaats vinden. DAT in de Stcrt van gisteren is opge nomen een beschikking consenten voor de kustvissery. DAT D. Evers uit Bilthoven wegens Jodeawerraad in Utrecht tot 12 jaar werd veroordeeld. DAT in Laderdorp is opgericht de N.V- Ned. Durisol (bouwmaterialen) met kapitaal van twee millioen en B. A. Hupkes en ir M. Elion als directeuren. DAT een 37-j. Amsterdamse is aange houden. die haar 12-j. dochtertje aan- zetrte tot hot stelen van autopeds. DAT een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de grens tussen Zutphen, Gorssel en Warnsveld. DAT de Ned. ambassadeur in Parijs, baron Van Bo'etzelaer en mevr. Boetae- laer rijn benoemd tot ridder van de Franse orde der wyniproevers. DAT B- en W. van A'dam een crediet van f 21.500 beschikbaar willen stellen voor verbouw e.d. van de Prof. H. Bur gerschool (voor slechthorende en spraak- gebrekkige kinderen) aldaar. DAT de N.V. Alg. Handelsblad en de uitgever G. H. R. Hoppenstedt hebben opgericht de ABC- voor handel en in dustrie N.V. te A'dam, om financiële e.a. adresboeken uit te geven. DAT de Eerste Kamer Dinsdag begint met het wetsontwerp inzake toekenning van een tegemoetkoming aan ten on rechte gedetineerden. DAT de Ned. federatie van ver. van bedryfspluimveehouders op 10 Dec. in Utrecht een conures houdt. DAT deze week de-eerste 16 huizen, door leden van het Philipspersoneel te Eindhoven gebouwd, na 1% jaar zyn gereed gekomen. DAT de oud-wethouder van Gouda K. van Staal te Hemstede, tevens oud- Statenlid en redacteur van .Aantreden" op 5 December 60 jaar wordt DAT als secretaris van de Vakgroep Kunstschilders in de Ned. Fed. van Be roepsverenigingen van kunstenaars op treedt de heer C. J. Basart te A'dam. horen kreeg, heeft gisteravond een derhoud gehad met premier Clement Attlee Hy gaf daar een volledig verslag over de redenen voor zyn vrijwel op zichzelf staande mening. Hoewel aanvankelijk gesuggereerd werd, dat Pakenham zyn ontslag had in gediend by de premier, is dit tot dus ver niet bevestigd. Het Britse „Gilde van Kloten en Na vigators" heeft zyn diepe bezorgdheid uitgesproken over de actie van Lord Pa kenham. Dit beroepsorgaan van hen, die met de luchtvaart in nauw contact staan, verklaart te hopen, dat de publiciteit, die aan het onderzoek naar de ramp bij Prestwick is gegeven, de noodzaak zal aantonen van een procedure van onder zoek naar vliegtuigongelukken, zonder dat het ministerie van Burgerluchtvaart zich daarin kan mengen- Kees Boeke bouwt een nieuwe school ,De Werkplaats", de school van Kees Boeke in Bilthoven, waar ook de drie oudste prinsesjes leren, gaat volgens „De Telegraaf' verhuizen. Een door do Duitsers opgetrokken gebouw zal door de A'damse architect A- Staal worden vergroot en omgebouwd tot een nieuwe, moderne „werkplaats". Twee schepen in Nieuwe Water weg vastgelopen Gisteravond zyn twee schepen oy Maassluis in de Nieuwe Waterweg aan de grond gelopen: de uitvarende Alblas- serdijk van de HA L. en de eveneens uit varende Deen Marit Maersjc Enkele sleepboten zijn uitgevaren. Men moest echter wachten tot beter gety eer de schepen konden worden vlotgetrokken. Belastingbiljet Uit de Tweede Kamer is thans bij de behandeling van de begroting van financiën nog eens de redely k- heid uitgesproken, dat iedere Nederlan der met 'n normale ontwikkeling, ingeval hy belastingplichtig is. zelf zijn belas tingbiljet moet invullen. Voor heel velen zijn dat op zijn best klanken uit een heel ver verleden en aan de nieuwe situatie, waarin het eigenlijke werk door belastingconsulenten wordt opgeknapt, zijn ze al zo wat gewend geraakt. Toch is en blyft deze situatie onbevre digend, ook omdat het door de vergoe ding, welke men aan die belastingcon sulenten heeft te betalen, in feite nog eens een extra belasting betekent Daar om is het begrijpelijk, dat met belang stelling wordt uitgezien naar de resul taten. waartoe de commissie zou kun nen komen die destijds is ingesteld juist om vereenvoudiging, van de belastingwet geving te bestuderen Al is die commissie misschien nog niet helemaal klaar met haar werk. tot enkele vereenvoudigingen zou zy wellicht toch al wel kunnen ad- Achterstand Een ander purrt, waarop in hetzelfde begrotingshoofdstuk nog eens de aan dacht van de minister van financiën wordt gevestigd, is de bestaande achter stand in de invordering van bepaalde belastingen, een achterstand die nauwe lijks wordt ingelopen en misschien zelfs hier én daar nog iets toeneemt. Ook dat is geen gezond verschijnsel, al zijn hier stellig al evenzeer oorzaken aan te wijzen. Achterstand in de belas tingheffing betekent renteverlies voor de Staat. Maar bovendien kan achterstand tot gevolg hebben, dat de belastingplicht ren in moeilijkheden geraken, want hoevelen zullen bedragen reserveren voor de be lastingen waarvan de grootte veelal niet valt te berekenen? En is het moment van betalen aangebroken, dan Is de fiscus ver wonderd wanneer het geld niet aanwezig is. De fiscus moet het de mensen niet moeilijker maken dan hij het „van huis uit" zouden we har?' zeggen, reeds doet. ge-ev desunialzynghyt Misplaatst Op een vergadering van een bij het N.V.V. aangesloten bond heeft de voorzitter van het NV.V dezer da gen medegedeeld, dat de drie vakcentra les bij de Stichting van de Arbeid een voorstel hebben ingediend om de prijs stijging te compenseren door loonsverho ging. Dit advies, dat neerkomt op een derde loonronde is uitermate belangrijk. Voor velen zal dit advies nochtans geen verrassing betekenen. Wel vragen wij ons af. of er geen betere weg te vinden ware om aan dit advies, gesteld dat het voor publicatie geschikt was, bekendheid te geven. Was het voor publicatie geschikt, dan had dit dienen te geschieden door de Stichting van de Arbeid zelf of anders desnoods door de drie vakcentrales. Gezamenlijk en dan niet maar een losse mededeling, maar een complete, met ver melding van de gronden en overwegin gen. Zoals de publicatie thans geschiedde, was zij misplaatst Jubileum Temidden van allerlei Jobs i.idingen en berichten van menselijk krakeel mogen wij melding maken van een vreedzaam jubileum Volgende week be staat de plantenziektenkundige dienst te Wageningen vijftig jaar en deze dienst kan daarmee terugzien op een halve eeuw van gestadige arbeid ten nutte van onze bevolking. De landbouw is ook voor onze volkshuishouding een uiterst be langrijk iets. Die landbouw moet onze eigen bevolking voeden en bovendien moet hy door export zorgen, dat onze moeilijke deviezen positie wordt verbe terd. Dat moet men bereiken door een grote intensivering van het bedrijf en ook door een bestryding van allerlei vijanden, welke de landbouw belagen vijanden en ziekten, zoals de colorado kever en de aardappelmoeheid. de Japanse Meikever en de schildluisschade. Zo heeft de plantenziektenkundige dienst in het bijzonder twee laken, waar- hy zich in deze vijftig jaar met grote yver heeft gekweten. Aan de ene kant om de vijanden van de landbouw, buiten de grenzen te houden. En aan de andere kant om te zorgen dat andere landen de grenzen konden openhouden voor import uit Nederland. De P D. verdient het, dat het Neder landse volk in de komende week dank bare gedachten aan hem wijdt en dat de werkers aan deze dienst even getrokken worden binnen de cirkel der algemene belangstelling. Bonn schenkt 10 millioen aan Israël Volgens een Joods dagblad te Düssel- dorf is de West-Duitse regering voorne mens. voor een bedrag ad 10 millioen Duitse Mark goederen aan Israel te schenken, als bewys van goodwill tegen- de Joden. Adenauer heeft in een interview verklaard, dat Duitsland het Joodse element en intellect hard nodig heeft Drie vakcentralen wensen derde loonronde ..Vorige week is door de drie vak centrales by Stichting van de Arbeid een voorstel Ingediend om de pryssty- ging te compenseren door loonsverho ging". Deze mededeling deed gistermid dag de voorzitter van het N.VV., de heer Oosterhuis op een congres van de Algemene Bond van Ambtenaren, dat in de Haagse Dierentuin weid gehouden. Dr Ir J. H. F. Deckers, rijksland- bouwconsulent te St. Oedenrode, is be vorderd tot officier O.-N. WEERBERICHT Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met hier en daar enige regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Meest zwakke wind. Onge. veer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 25 November Zon op 8.15, onder 16.38; maan op 13.28, onder 2145 uur. 27 November E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1