Afdeling Leiden van „Unitas" bestaat op 28 November 40 jaar Lekkernijen op Sint Nicolaas NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949 Offers aan Bacchus zaten organisatie in de weg DOORBRAAK IN ONMENSELIJKE TOESTANDEN (Van een onzer verslaggevers) IJ WETEN ALLEN, dat de toestand van het maatschappelijk leven va jaar geleden hemeltergend was en dat Leiden in het sociale beeld van die dagen allerminst een gunstige uitzondering maakte. H. Amelink, vóór de oorlog secretaris van het C.N.V. en lid van de Tweede Kamer, schrijft in zjjn boek „Onder eigen Banier" een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling der Chr. vakbeweging dat de onmenselijke positie, waarin de Leidse fabrieks arbeiders verkeerden, er toe leidde, dat slechts weinigen de 60-jarige leeftjjd bereikten. Is het wonder, dat de drang, om in de ellende verandering te brengen en te komen tot krachtige vakorganisaties, groeide? Aan de rechteloosheid, waarvan tienduizenden arbeiders en gezinnen de dupe werden, moest een einde worden gemaakt. En voordat de hoge autoritei- ;r ook maar aan dachten de arbei ders te hulp te komen, grepen dezen naar het middel van de vakverenigingen. In dividueel machteloos. Gezamenlijk sterk. Zo dachten ook de leden van de Ned. Chr. Textielarbeidersbond „Unitas". Op 1 Jan. 1907 telde deze bond 5559 leden, verdeeld over 27 afdelingen. Eind 1907 was het ledental tot 3406 gedaald, deeld over 20 afdelingen. De situatie in Leiden doet wellicht denken, dat men in onze stad wel spoe- De voorzitter van de afd. Leiden van „Unitas", de heer A. van Rossen, aan zijn machine in een der Leidse textielfabrieken. ig een afdeling van „Unitas" zal hebben gehad. Het eerste notulenboek, dat wij door een gelukkige omstandigheid in handen kregen, wijst echter 28 Novem ber 1909 als officiële oprichtingsdatum Op initiatief van enkele bestuurs leden van de afdeling Leiden van de i azj Chr. Metaalbewerkersbond werd met enige textielarbeiders geconfereerd, om pogingen in het werk te stellen tot oprichting van een afdeling Lei den van „Unitas". Men voelde er wel wat voor en besloot bij het hoofd bestuur van „Unitas" geldelijke en morele steun te vragen. De heer F. Eikerbout schreef het hoofdbestuur en dit antwoordde gunstig. Her Leiden moest maar meedelen, war oprichtingsvergadering zou plaats hebben, dan kon het hoofdbestuur een spreker zorgen. Duizend pamfletten werden aan de textielfabrieken verspreid, maar de op komst ter oprichtingsvergadering was niet bijster moedgevend. De hoofdbe stuurder wond er in zijn propaganda- speech geen doekjes om en constateerde, Cüdat in het arme Leiden tamelijk veel geld aan Bacchus werd geofferd en dal -jai men zich daarom niet durfde organi- leren. Arbeiders, die nog geld aan drank weggooien, kunnen toch kwalijk zeggen, dat hun gezin niet kon rondkomen. Op 28 Januari 1910 kwam „Uitas" voor de tweede maal bijeen. De leider der vergadering stelde de vraag, of het niet wenselijk was tot het vormen een definitief bestuur over te gaan, daar men in Leiden toch moest weten, di ■gei in de textielarbeiders wel geest en actie 'ia tat. De aanwezigen stemden hiermee in in kozen J. Wassenaar tot voorzitter, f. Hanselaar tot penningmeester en F. Sikerbout tot secretaris. Wie het eerste, vergeelde notulen boek van de jubilerende afdeling Leiden van „Unitas" aandachtig leest, krijgt een stukje sociale ge schiedenis te zien, dat hem niet zon der verwondering doet vragen, waar de toenmalige arbeiders de moed vandaan hebben gehaald om door te zetten. Was de druk van de andere kant niet vaak van dien aard, dat elke arbeidersactie moest sneuvelen? Dan lezen wij, dat de verschillende textielorganisaties de handen ineen sloegen om sterker te staan tegen het gapende onrecht. Op 29 Juni 1910 verzamelden de Christelijke, de Rooms-Katholieke en de socialistische arbeiders zich in „Patri monium". Het werken onder schafttijden en de slechte grondstoffen vormden pun ten van bespreking. Op 16 October 1911 besloot men met „St Bavo" en „De Een dracht" een adres te zenden naar alle patroons voor tijdelijke loonsverhoging wegens de duurte der levensmiddelen. Er waren zaken, waarin de georgani seerde arbeidersgemeenschap in onze stad één blok vormde. En tochde gewone vergaderingen liepen niet. Als men de kracht van de vakverenigingen wil meten, dan moet men zeker niet de ledenvergaderingen bezoeken. Dit kon ook in 1910 worden gezegd. Op de ledenvergadering van 25 November 1910 riep voorzitter Wasse naar het met spijt uit, dat er bij d€ arbeiders zo weinig belangstelling be stond. Slechts 25 leden waren aanwezig. „De oproep: „Organiseert U, arbei ders!" klinkt steeds luider en luider; de tijd zal komen, dat men zal ontdekken, dat buiten de organisatie geen verbete ring is te verkrijgen," aldus de bonds voorzitter, de heer H. Verveld, die de Leidse afdeling meer leven wilde inbla zen. Hü gaf ook een overzicht vai lonen en kwam daarbij tot de conclusie, dat de Leidse veel lager waren dan de Twentse. In Enschede had iemand eens gepo neerd: „Als „Unitas" haar geld kwijt wil, dan moet zij in Leiden een af deling stichten, want daar kan men met veel geld iets doen, al was het alleen maar om het te verdelen." „Kameraden," zo betoogde Verveld, „zullen wij niet laten zien, dat dit een leugen is? Organiseert U en wij zijn er zeker van, dat vroeg of laat ons een betere arbeidsregeling te wachten staat." Besluiten wij deze kleine schets bij het 40-jarig 'bestaan van „Unitas" in Leiden met een citaat uit het jaarver- g van de secretaris over 1917: ,Dit jaarverslag is niet lang, want zo lang de oorlog woedt, voelen wij ons ge bonden en kunnen niet doen, wat wij gaarne willen. Toch is er vooruitgang te bespeuren op menige fabriek; bij de meer toeslag en bij de ander meer loon. Het werk van de organisatie heeft veranderingen gebracht en wij verwach ten, dat deze, als de oorlog afgelopen is, zullen uitgroeien." Op de herdenkingsbijeenkomsten ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het C.N.V. heeft men het telkens weer kunnen horen: „De geschiedenis van de eerste jaren was een geschiedenis van veel strijd, maar ook van veel zegen." „Unitas", een onderdeel van het grote C.N.V.-apparaat, kan dit met dankbaar heid beamen. En de afdeling Leiden van „Unitas", een bescheiden deel van het „Unitas"-raderwerk, kan er ook mee in stemmen. Klein en nietig het begin. Maar het stekje groeide. En wie hoopt niet, dat het spoedig zijn vóóroorlogse grootte weer zal bereiken? Dit zou het beste jubileumgeschenk wezen. Het kan nog, want pas in Maart 1950 zal het jubileum feestelijk worden gevierd. 'Nederlands initiatief inzake Jeruzalem? .Het Joodse Telegraaf-agentschap meldt uit Lake Success, dat de Nederlandse 1Q" delegatie bij de Verenigde Naties, die bij afwezigheid van minister Stikker door mr G. J. van Heuven Goedhart ge leid wordt, een geheim voorstel in over- i overeenstemming met andere de legaties heeft ingediend, nopens de be- Kherming van de heilige plaatsen in j Jeruzalem, waarbij deze stad niet van de jonge Joodse staat Israël zou worden gescheiden Ook de diplomatieke redac teur van het officiële Joodse Weekblad de .Jewish Chronicle" te Londen maakt ...Jttiet instemming van dit Nederlands ini- Ut Hatief melding. Bij informatie te bevoegder plaatse in Oen Haag deelde men ons desgevraagd inede, dat daar van enig Nederlands initiatief terzake niets bekend is. Wel z'Pv.ees men ons er op, dat minister Stik- zow 1 in zijn jongste rede ter As- (emblee der Ver. Naties als in zijn me morie van antwoord op het afdelings- rdai Jö'slag van de Tweede Kamer op de r.d ie8roting van Buitenlandse Zaken, uit- Vo bfkking heeft gegeven aan de bezorgd st! beid onzer regering t.a.v. de toekomst mi der heilige plaatsen in Palestina. De Gestie blijft dan ook te bevoegder 'laatse onderwerp van nauwgezette be en. rtudering. !rve Lie krijgt zijn „legertje" bou De Algemene Vergadering der Ver. ssse faties heeft met 46 tegen 5 stemmen, bij irra onthoudingen, aan Trygve Lie op- 'acht gegeven, om een velddienst der [N. te vormen. Deze zal 300 man sterk ijn en „technische hulp" verlenen aan 3ajii e reizende missies der V.N. De Sla- 0 ische groep noemde zulks een schen- mg van het Handivest en stemde tegen, Afgezonderd Joegoslavië. A LS DECEMBER WEER IN HET LAND KOMT met zijn huiselijke feesten, brengt hij vele herinneringen met zich. „Vroeger, toen we altijd zelf borstplaat maakten„En weet je nog. hoe goed moeder oliebollen kon bakken?" Zelf doen geeft veel gezelligheid in huis bovendien betekent het vaak nog besparing. Maar wel moet men daarbij volgens recepten werken en nauwgezet aan houden; dat voorkomt menige teleurstelling. In het vouwblad „Lekkernijen voor de Decembermaand" uitgave van het Voorlichtingsbureau de Voedingsraad, Koninginnegracht 42, Den Haag (prijs drie cent plus porto kosten) vonden we de volgende recepten >ór Sinterklaas. Borstplaat 200 g (1% kopje) suiker, 4 eetlepels water, wat essence- De borstplaatringen vochtig maken of ze aan de binnenzijde met wat boter of margarine besmeren. De ringen met de scherpe kant naar onder, op boter of margarine ingesmeerd boterham- of boterpapiertje plaatsen, dat liefst op een stenen aanrecht moet liggen. Voor het maken van borstplaat bij voorkeur een gietijzeren pannetje of een steelpan netje van aluminium of stevig emaille gebruiken; dat laatste is gemakkelijk bij het uitgieten. De suiker met het water koken totdat de laatste druppel, die van een lepel laat vallen, een dun di je trekt. De essence pas toevoegen als de juiste dikte is verkregen, daar de smaak hiervan door meekoken achter uitgaat. Onder snel roeren de massa ten afkoelen tot zij ondoorschijnend geworden. Dan de borstplaat uitgieten in de ringen. Wanneer de borstplaat koud is gewor den, haar omkeren en, als ze helemaal stijf is, uit de ringen halen. Roomborstplaat Hiervoor gebruikt men het boven staande recept, maar neemt, inplaats van water, melk en/of room. Roomborst plaat is wat moeilijker te maken, omdat men minder gemakkelijk kan hoever men ze moet koken. Ze is echter zeer smakelijk en zachter van samen stelling dan waterborstplaat. Vruchtenborstplaat Hiervoor een van bovenstaande recep ten gebruiken en per 100 g suiker on geveer 50 g geconfijte vruchtjes nemen Deze fijnsnijden en aan de ingekookte suikermassa toevoegen, wanneer deze van het vuur is genomen. De bereiding is verder als van gewone borstplaat.' Koffie- of cacaoborstplaat Hiervoor het recept van borstplaat of van roomborstplaat gebruiken zonder de essence, doch aan de suikermassa vóór het inkoken 2 theelepels sterk koffie- extract toevoegen; voor cacaoborstplaat 2 theelepels cacao door de suikermassa mengen. Truffels: 1 reep melkchocolade, 2 repen bittere chocolade, 1 eidooier, 30 g mar garine of plantenvet, 20 g poedersuiker, 1 eetlepel melk. een steelpannetje de melk verwar met de margarine of het planten vet. De chocoladerepen breken en hier- oplossen bij zéér lage warmte. De poedersuiker roeren met de eidooier. De chocolademassa van het vuur afnemen de met suiker vermengde eidooier er door roeren. Het mengsel laten afkoelen als het stijf is, er truffels van draaien- Deze door cacao of hagelslag rollen. Speculaas en speculaaspoppen 200 g zelfrijzend bakmeel of bloem met 5 g oakpoeder. 75 g boter of margarine, 100 g bruine basterdsuiker, 15 g specu laaskruiden of kaneel, wat gemberpoe der, nootmuscaat en kruidnagelpoeder, wat zout, 1 eetlepel melk, (=t 100 g amandelen of pinda's). De bloem, de basterdsuiker, het zout de kruiden door een zeef schudden door elkaar roeren. De boter of de margarine er met 2 messen doorheen snijden. De lepel melk toevoegen. De bestanddelen met de hand dooreenkne- den totdat een gelijkmatig deeg is ont staan. Het deeg even laten rusten en daarna uitrollen op een met bloem be stoven aanrecht of tafel. (De amandelen broeien in heet water, van de vel letjes ontdoen en ze snipperen. Deze snippers of pindasnippers over het deeg strooien en ze er met de deegrol luchtig indrukken.) Uit het deeg met de hand een speculaaspop vormen of er koekjes uit steken of snijden. Indien men een speculaasplank bezit, deze dun met aardappelmeel bestrooien deeg in de vorm drukken. Wat overblijft afsnijden; vervolgens de koekjes uit de plank kloppen en ze op een vetgemaakt bakblik leggen. De speculaasjes of specu laaspoppen bakken in een matig oven in 20 a 25 minuten. Heeft men geen amandelen of pinda's, dan kunnen deze vervangen worden door 2 eetlepels grove havermout, welke men besprenkelt met watamandelessence en over het deeg heenstrooit vóór het bakken. Banketletter Bij dit recept geven wij nog namaak- spijs, welke de echte amandelspijs zeer goed kan vervangen. Voor degenen, die wel amandelen hebben, geven wij te vens een recept voor de originele aman delspijs. 200 g (3 kopjes) bloem, 100 g (iets min der dan Vz pakje) boter of margarine, 1 dl (1 kopje) water, iets zout. Voor de spijs: zie hieronder. De bloem in een kom doen, de boter of de margarine en het zout toevoegen. P-> boter hierop met 2 messen in stuk ken snijden. Het water toevoegen en de massa los dooreen mengen, totdat een samenhangende massa is verkregen. Het deeg op een met bloem bestoven tafel of aanrecht uitrollen (liefst op een zo koel mogelijke plaats) enige malen dub bel vouwen en weer uitrollen. Het deeg even op een koude plaats wegzetten en dan opnieuw enige malen dubbelvou wen en uitrollen. Het deeg tot slot uit rolden tot een lap van 10 cm breedte en oO cm lengte. Van de spijs op een met bloem bestoven tafel een rol vormen, die iets minder lang is dan de deeglap. Die rol op de deeglap leggen en de deeg lap langs één rand vochtig maken met water. Eerst de droge, dan de vochtig gemaakte kant van het deeg over de spijsrol heenslaan en de zijden op el kaar drukken. De uiteinden dichtvou wen. De rol in de vorm van een letter op een vochtig gemaakte bakplaat leg gen met de naad onder. De letter uur bakken in een hete oven. De laatste 5 minuten de letter glanzend la ten worden door er een mengsel van water en suiker op te strijken- Namaak-amandelspjjs 150 g (2 kopjes) griesmeel met wat amandelessence, of amandelgriesmeel, 150 g suiker, 6 eetlepels water. De bestanddelen droog door elkaar mengen, het water toevoegen en kne den tot een stevige,samenhangende mas sa. Het geheel afgedekt 1 2 dagen op een koele plaats laten staan en daarna verwerken in de boterletter. Amandelspijs 150 g amandelen, 150 g suiker, gerasp te citroenschil, 1 ei, wat zout. De aman delen opzetten en even aan de kook brengen met wat water. Ze pellen, ma len en vermengen met de suiker, het zout en het ei. Het mengsel nogmaals malen de spijs toegedekt een of mee een koele plaats laten staan- Shag-, rook- en pruimtabak 10 cent duurder Twintig tabaksfabrieken, die samen 80 pet van de landelijke productie leveren, hebben besloten de gemiddelde prijs van shag, rook- en pruimtabak met 10 cent per pakje te verhogen. De winstmarge van de winkeliers gaat met 1 Vz pet naar beneden. Deze hogere prijs zou minstens tot 1950 gehandhaafd worden. De tabaks winkeliers zijn in beide beslissingen niet gekend en hebben besloten tot een pro testactie. Geen maatregelen inzake fruitvervoer Er zullen geen bijzondere maatregelen worden getroffen betreffende het ver voer van fruit, aldus heeft minister Spitzen mede namens minister Mans- holt medegedeeld op vragen van het Tweede Kamerlid Maenen (KVP). Het is de minister bekend, dat er door de grote aanvoer van fruit moeilijk heden zijn ontstaan. Inderdaad is ver voer van kroet (fabrieksfruit) met vrachtauto's naar Duitsland niet meer toegestaan. Door een samenloop van omstandigheden kon aan de vraag naar spoorwagons niet worden voldaan, maar het spoorwegbedrijf doet alle moeite om net vervoer vlot te doen verlopen. Niwin-Kerstpakketten komen op tijd In verband met een strengere douane controle kan, zoals gemeld is, de aflevering Kerst- en Nieuwjaarspakketten naar Indonesië mogelijkerwijze enige vertra ging hebben. De Niwin deelt echter mede. dat de Niwin-Kerstpakketten in ieder ge val tijdig zullen worden uitgereikt. Deze pakketten zijn n.l. onder douane-controle verpakt. Potloodfabriek van Bruynzeel werkt weer De potloodfabriek van Bruynzeel te Zaandam, welke vorige week door eer hevige brand geteisterd werd, is weer in bedrijf gesteld. De brandweerlieden, de blussing deelnamen, zijn gis teravond feestelijk door de directie ont haald. Deze huldiging dreigde nog spaak te lopen, doordat in Zaandam brand uitbrak in een meubelmakerij. Binnen 20 minuten waren de spuitgasten er echter klaar en dus konden zij aan de uitnodiging gevolg geven. GEEN EXPORT-EIEREN INLEVEREN VAN 20 NOV.—17 DEC. Pluimveehouders behoeven in de leve ringsperiode 20 Nov.17 Dec. geen ex port-eieren in te leveren. Dit houdt niet in, dat het zegelsysteem is opgeheven, evenmin dat de inning van het heffings bedrag ad f 0.50 van de pluimveehouders, die tot nog toe geen zegels hebben inge leverd, is opgeschort. Mevr. Ludendorff staat terecht Voor het gerechtshof te Münohen begon heden het proces tegen de 72-jar. Matihilde Ludendorff. weduwe van de bekende Generaal-Veldmaarschalk. Voor dit pro ces was een enorme belangstelling van buitenlandse en Duitse journalisten. Zij wordt ervan beschuldigd het nationaal- socialisme te hébben gesteund door het publiceren van boeken en pamfletten, waarin het optreden van Hitier jegens Joden, kerken en vrijmetselaars werd verdedigd. Van Heuven Goedhart tikt Ru9 op zijn vingers Sowjets verdraaien R.T.C.-accoord. In de „Politieke Commissie" van de Assemblée der Ver Nat.ies. had de ge delegeerde van de Sowjet-Unie beweerd: „de R.T.C. -overeenkomst is een accoord tussen Nederlandse kolonialisten en verraders" van het Indonesische volk." De Nederlandse afgevaardigde, mr Van Heuven Goedhart, heeft zulks een „opval lend voorbeeld van verdraaiing der feiten" genoemd. Rusland is, volgens hem, slechts tevreden met een politieke situatie, waarin geen vrede en geen over eenstemming bestaat. Gerrit de BlankenPiet Herfst en Lode Sengers IN „DE LAKENHAL' Het gaat er niet om, wie gelijk heeft De tentoonstelling, die gistermiddag door burgemeester Van Kinschot Lakenhal" werd geopeijd en diij toont van de pottenbakker Gerrit de Blanken en de beide Leidse schilders Piet Herfst en Lode Sengers van geenszins homogeen of idealistisch gebundeld oeuvre. Tussen het geëxpo seerde aardewerk en de schilderijen aar de wanden bestaat slechts verwantschap in kleur: het wat donkere blauw, de schier eindeloze gamma' groen, grijzen en hier en daar gebroken wit. En zo nu en dan een feller tint: pauwblauw of vlammend rood. Dat is de totaal-indruk, die de be zoeker heeft, als hij pas is binnen gekomen. Immers, het moet hem al wel direct opvallen, hoe verschillend van opvatting de beide hier expose rende schilders zijn! Piet Herfst, de zeer knappe portrettist en stilleven- schilder. navolger van de Haagse school, en Lode Sengers. de man. die na enig zoeken o.a. in de richting van het cubisme, tot een steeds meer gestyleerde vormgeving kwam. Piet Herfst toont de veelzijdigheid van zijn kunnen o.l. het best in het portret van zijn vrouw en dat van de heer P. O. Beide doeken dateren uit 1949. Het vrou wenportret is geheel in de stijl van de figuur met haar wat ouderwetse tooi: romantische persoonlijkheid vieux-rose. geschilderd op de zeer proefde wijze der impressionisten. Het portret van de heer P. O. is minder ge detailleerd behandeld in de spelingen van het licht en Herfst heeft het zelfs aangedurfd de figuur, gekleed grijs costuum, voor een totaal blanke achtergrond te plaatsen, zonder enige diepte. Het resultaat is verrassend. Lode Sengers toont zich op deze ex positie als de religieuze visionair, de ge- grepene, die echter zó diep geworteld staat in het leven, dat hij gepijnigd wordt door de sociale nood en glimlachen moet om 's mensen dwaasheden, die soms zo ijselijk dicht naast het tragische liggen. Hij geeft geen inpressies van de buiten- Les Béatitudes van César Franck Op 8 December hoopt de Chr. Ora toriumvereniging „Con Amore" één der beste koorcomposities van C. Franok, nJ. ,Les Béatitudes" (de Zaligsprekingen) .lit te voeren. Dit werk, dat met recht Franoks le venswerk kan worden genoemd, compo neerde hij in 18691879. „Toen de cul tuur ten onder dreigde te gaan, bezocht een ganse schaar van hemelse geesten de ziel van César Franck" (Tournemire) Het werk begint met een proloog tenor, waarin na een beschrijving van de ellende op aarde engelen (koor) Ohrisbus aanwijzen als verlosser der we reld. De acht Zaligsprekingen, die dan vol- sn, vormen ieder een afgerond geheel, a een uitbeelding van het onbezorgde, vrolijke leven, maar ook van het nood- gesprekken van weduwe en weeï (soli), farizeeërs en de engel des doods (soli), een koor van Joodse en hei dense vrouwen, verheft zich aan het slot iedere Zaligspreking de stem Christus met het hemels koor. Treffend in dit werk oio van de moeder der smarten bas-solo van Satan, die tenslotte Chris tus als overwinnaar erkent. Medewerking aan dit grootse orato- riumwerk verlenen niet minder dan ven solisten en het Rotterdamsch Fhi-l- dagen harmonisch Orkest. Het geheel staat |der leiding van Simon C. Jansen. In deze kamer te Luik werden de valse Nederlandse bankbiljetten van honderd gulden vervaardigd. Zoals men uitvoerig in de bladen kon lezen, heeft de politie de bende ontmaskerd. EEN ZEER GESLAAGD JEUGDCONCERT Dit jeugdconcert het 23ste in d( reeks die gegeven wordt door de Maat schappij voor Toonkunst had een bij zonder karakter. Twee kunstenaars var naam werkten er aan mee: de heren Jaap Stotijn, hobo en Adolphe Poth, viool. Het solistisch karakter werd daardoor sterk geaccentueerd en de concertvorm kwam nu als vanzelf te staan in het centrum der belangstelling. Het is een zeer geslaagde middag ge worden. De beide solisten gaven persoon, lijk de toelichting op de werken, die ze gingen uitvoeren en ze deden het voor treffelijk. We hoorden bijzonderheden de hobo en de viool, over de sprong en het karakteristieke van de certvorm, terwijl tevens de belangrijkste thema's vooraf even gespeeld werden. Dit alles heeft de jeugdige toehoorders onge- de sooraan- tl,vijfeld weer geholpen, om intens te ge- nieten van het interessante programma, dat bestond uit het Vioolconcert in d kl. Tartini, 2 hobo-concerten, respec tievelijk van Marcello en Cimarosa en Pastorale en Scherzo van Schlemm. Voor de uitvoering niets dan lof. Een aangename verrassing was de ken nismaking met het Toonkunst-strijk orkest. Zuiverheid en klankschoonheid zijn opvallend goed en het geheel maakt d'e indruk van toegewijd en gedistin geerd musiceren. Mochten de tempi in het begin nog wat aan de voorzichtige kant gehouden zijn, in de laatste stukken durfde Stotijn die het volste vertrou- bleek te hebben in de slagvaardig heid van dit ensemble tempi in te zet ten, die niet mis waren. En zijn vertrou- werd niet beschaamd. Wij hebben de indruk gekregen, dat dit orkest onder de bekwame leiding van Henk Geirnaert op weg is een ensemble te worden, dat 3or het Leidse muziekleven van beteke- is kan zijn. Uitbundig applaus vanuit de geheel ge vulde Stadsgehoorzaal en bloemen voor Jaap Stotijn vertolkten de grote waar dering voor het gebodene. P. B. Terpsichore's kunst voor K. en O. Na lang aarzelen heeft K. en O gisteravond voor de eemste maal een ballet-aivond gegeven. De vrees van het bestuur, dat er niet genoeg belang stelling voor de kunst van Terpsichore zou bestaan, is absoluut ongegrond ge bleken. De belangstelling W3s zelfs zó groot, dat in één dag alles uitverkocht was. wereld, maar drukt zijn innerlijk be leven uit in composities, die men het hier constateren met de jaren eenvoudiger worden en, ofschoon zij geen ogenbeeld van de ons omringende werkelijkheid zijn. die werkelijkheid toch weergeven in haar vaste opbouw en constructies. Van hem zagen we al het een en ander op de tentoonstellingen van het Leids Kunst-Centrum en van Ars Aemula. maar er is ook nieuw werk bij: „Sint Jan op Patmos", „Het Standbeeld", „Ge tekenden", „Houten eend", voorbeelden van 's kunstenaars diep-godsdienstig beleven en zijn humoristische kijk op de wereld en de mensheid. Van beiden zijn etsen, tekeningen, litho's, aquarellen etc. aanwezig in de bekende gang naast- de zaal. Gerrit de Blanken verrukt oog en oor met zijn als steeds prachtig aar dewerk. Tikt u. vóór de suppoost het ziet. i tegen zo'n grote blauwe schaal met nagel: de klokkenklank van zuiver kristal! En zie de pracht van dit blauw! Inderdaad: klassewerk. Uit het bovenstaande blijkt, dat de drie exposerenden behalve een bijna ge lijkgestemd palet dus ook gebonden zijn door eenzelfde opvatting omtrent vak manschap. Het was prof. dr H. van de Waal. die daarop bij zijn inleidend woord Het huidige bestuur van de Leidse afdeling van SS.R.: v.l.n.r. C. J. Boekestijn (assessor II), mej. C. Benckhuyzen (ab-actis Ia), dr J. [tjeshorst (erelid), Tj. F. Landmeter (praeses), C. J. v. Geest (quaestor), mej. G. Bonda (ab-actis lla), P. A. Molenaar (assessor III). Foto N. van der Horst de nadruk legde, hierbij vooral ook doelend op het zeer veratnwoorde werk van de Leiderdorpse polten- bakker Gerrit de Blanken. ..Geen extravagante vorm, geen schilder achtige kleureneffecten, maar een gelijkmatig soort wekr. dat juist in zijn subtiele afgewogenheid het bes te bewijs van De Blankens kunnen levert. Het is misschien wat moei lijker te waarderen dan andere, meer rumoer makende werkmethoden, maar het is ongetwijfeld nobeler." Het werk van de beide exposerende schilders wilde prof. Van de Waal niet vergeleken zien. Het is als met de op vattingen van de derde-eeuwse denker Clemens van Alexandrië en de scholasti cus Thomas van Aquino. De eerste ver dedigde de stylering en de abstractie, omdat het Hellenisme in zijn neergang de kerkelijke kunst dreigde te profane ren. de tweede de liefde tot de aardse verschijningsvormen der dingen als Gods scheppingen en een uitweg uit te grote geestelijke afgeslotenheid. Beide opvattingen hadden recht van bestaan. Er was voor deze opening een enorme belangstelling. C. Th. R. Atoombommetje van 15 kilo Volgens de „Daily Mail" hebben de Ver. Staten een atoombommetje van 15 kg vervaardigd, handig in het gebruik tegen tanks en infanterie. S. S. R. te Leiden vierde haar 48ste Dies Natalis Grote verantwoordelijkheid van de Calvinistische student (Van onze speciale medewerker) Gisteren vierde de societas studiosorum reformatorum Lugdunensis haar 48ste Dies Natalis. Vele reünisten, unisten en afgevaar digden hadden zich op deze hoogtijdag in „Den Burcht" rond het oude „S.c.R.E.D."-vaandel geschaard. De afdelingspraeses, de heer Tj. F. Landmeter, hield een belangwekkende jaarrede en de novieten werden op solemnele wijze geïnaugureerd. Na de opening van de middagvergade ring, die een huishoudelijk karakter droeg, door de praeses van de Diescom missie, de heer W. F. E. SmeLik, sprak de afdelingspraeses een enkel woord De quaestor, de heer C. J. van Geest, gaf een beeldrijk verslag. Traditioneel vormden de op originele wijze naar voren gebrachte jaarverslagen van de verschillende disputen wel het hoogte punt van de vergadering. In de vroege avond ontving het afde lingsbestuur de afgevaardigden in de Academische receptiezaal. Dr J. Itjes- horst, erelid der afdeling, prof. dr j. P. A. Mekkes, prof. mr dr J. Prins en de beide Leidse studentenpredikanten, K. E. H. Oppenheimer en ds G. Toorn vliet, boden ooik hun gelukwensen Verder merkten we onder de aanwezigen op de vertegenwoordiger van het S.S.R. uniebestuur, afgevaardigden van de S.S.R.-afdelingen Amsterdam. Utrecht, Delft, Groningen, Rotterdam en Wage- ningen, de praeses-collegii van het Leicis studentencorps, vertegenwoordigers van Sanctus Augustinus. van de vrouwe lijke studenten van de V.U., van het V.U.-corps, de N.CS.V, de V.C.S.B. C.SR., terwijl de V.V.S.L. een bloem stuk zond. Na de receptie werd de avondvergade ring in het groot-auditorium geopend Tijdens het zingen van het aloude „Io Vivat" werden de novieten binnengeleid waarna zij zioh één voor één naar voren begaven om aan de voet van hel „S.C.R.E.D. "-vaandel de S.S.R.-wei te ondertekenen, De reünist de heer D. van Tetterode richtte zich daarna in een eerstejaars- rede tot de geïnaugureerden. Spr. wees op de grote verantwoorde lijkheid en taak van de Calvinistische student in het huidige tijdsgewricht, dat zich meer en meer als een tijd perk van de strijd der geesten gaat kenmerken. Ontplooi daarom, zo be sloot spr., in uw Leidse tijd een intensieve activiteit, die tot uiting komt zowel op een breed uitgemeten terrein van studie en interesse als in het gesprek. een tweede aivond gegeven zal worden. Dit gezelschap is nog Jong, wat nog el eens te merken is, maar te oordelen naar wat we zagen, is het een hard werkende groep, die choreografisch en plastisch een uitstekende indruk maakt. Zowel in de meer landelijke dansen („Familieleven" en „Het Bruidsboeket"» ais in „De Straat der Verbeelding", waarin de plastiek ons soms deed aen ken aan vormen uit de abstracte kunst, bewees dit gezelschap zijn plaats in het kunstleven ruimschoots waard te zijn. De bloemen, Mascha ter Weeme aan- Na de jaarrede van de praeses vond de bestuursverkiezing plaats. De verdere Diesviering werd in „Den Burcht" voort gezet. De sublieme solozang van mej Gé Bonda en het pianorecital van de heer F. van Dorp ontlokten terecht een lang durig applaus. Na het souper, onder presidium van prof Prins, werd heden in de vroege ochtenduren de Diesviering door de nieuwe afdelingspraeses, de heer Boekestijn, besloten. VEE MET OPEN T.B.C. WORDT IN ZEELAND AFGEMAAKT. In Zeeland moet binnenkort alle vee, dat wordt aangekocht, t.b.c.-vrü zijn, zo werd gisteren te Goes meegedeeld op de vergadering van de stichting Prov. ge zondheidsdienst voor dieren. Mestvee maakt op de regel een uitzondering, maar moet absoluut van het gezonde vee verwijderd worden gehouden. De „open lyders" onder de reagerende dieren zullen moeten worden afgemaakt.Het bedrijf schap zal trachten, met hulp van de Re gering. in het hele land taxatiemarkten te doen ontstaan, waar de Regering het vlees van deze dieren alsnog zal kopen Men heeft het druk in Indonesië Niet alleen Oost-Indonesië is bezig met de behandeling van de R.T.C.-re- sultaten, ook de andere deelstaten tref fen voorbereidingen. Zo komt de voor lopige vertegenwoordigende raad van Oost-Sumatra 1 December hiervoor in buitengewone zitting bijeen. De West- Borneo-raad begint er nog deze maand aan. De republikeinse regering zal in een openbare voltallige vergadering van het werkcomité van het KNIP as. Vrijdag een uiteenzetting geven. Gisteren hebben gedelegeerden van niet-republikeinse gebieden uit de ar chipel te Batavia vergaderd over da aanwijzing van 15 leden van de voor bereidende commissie, waaraan de re publiek afzonderlijk 8 leden zal toe voegen. Deze commissie zal de president van de Verenigde Staten van Indonesië kiezen. Soekarno is tot nu toe de enige candidaab De heer H. de Wilde deelde dan ook geboden, wanen een verdiende hulde mede, dat, dank zij de medewerking I voor de gehele groep. de leiding van „Het Ballet der Lage Bn. Praag vereeuwigt Stalin Alle gewesten van Tsjechoslowakije zullen gehouwen stenen zenden, afkom stig uiit historische'plaatsen, voor de bouw van het voetstuk voor een standbeeld, dat Stalin zal voorstellen. Op de verjaardag van Stalin, 21 Dec. as., zal te Praag de eerste steenlegging plaats vinden. Tot onderdirecteur b(j de prov. Gel derse electriciteitsmi) zijn m.i.v. 1 Jan. benoemd ir J. A. Penning uit Arnhem en ir J. C. D. M. Oelmeyer uit Apeldoorn. M-i-v. 1 Dec. Is voor Nederlander* geen visum voor IJsland meer nodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3