JMettroe £ciitsrije (fourant Premier Djoemhana acht toestand zorgwekkend en vreest botsingen Wist U DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. ADon- nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIêN: ƒ0.18 per milimeter. (BtJ contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7977 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stoaloasticl) Is yftebfeoea mya bert to Icyfjeospoct" „Dispereert nimmer en vreest Uw vijanden niet" Zie pag. 4 ONRUST IN PASOENDAN geïnd NA MIJN TERUGKEER IN INDONESIË sta ik voor een binnenlandse toestand, die zeer zorgwekkend is. Sedert de totstandkoming van de Negara Pasoedan li de groep, die terugkeer naar de republiek voorstaat, altijd sterk geweest. Thans It de controverse tussen deze groep en die, welke de afzonderlijke staat wenst te handhaven, in een zodanige mate toegespitst, dat, indien deze toestand voort duurt, het mogelijk is, dat er in het land ongeregeldheden ontstaan. huis-aan-huis aangeboden, omdat Deze sombere woorden kwamen gis- sren uit de mond van de heer Djoem hana. premier van de staat Pasoendan (West-Java) tijdens een interview met Aneta. Hij sprak de vrees uit, dat onverant- J woordelijke benden als de Daroel Islam van deze twist gebruik zullen maken om grootscheepe acties te ondernemen. Ont binding van de Negara Pasoendan op het moment, dat de souvereiniteit aan het Indonesische volk wordt overgedragen, reacties teweeg brengen bij andere leden van de Bijeenkomst Federaal Overleg en ook in het buitenland. Het buitenland verwacht juist op dit moment stabiliteit, in het bijzonder in zulk een belangrijk gebied als West-Java, aldus deze premier. Te zijner tijd zal het volk West-Java zich kunnen uitspreken, of de negara gehandhaafd dient te wor den, of dat deze een andere vorm moet krijgen. Deze uitspraak dient ordelijk tot stand te komen volgens een wet, die door de regering van de Verenigde Sta in van Indonesië moet worden op- isteld. De heer Djoehana meende, dat de N.I., nu zij de kern zal vormen van het leger van de R.I.S., niet alleen de republiek Djokja moet beschermen, doch ook de andere deelgebieden. Om opglaring in de verscherpte toe stand te verkrijgen, zal overleg gepleegd worden met de republikeinse regering Deze besprekingen zullen niet alleen door Pasoendan worden gevoerd, doch olaats hebben in BF.O.-verband. Des noods zal men er voor naar Djokja •eizen. Djoemhana meende, dat Soekarno en flatta zich so spoedig mogelijk in Bata- moeten vestigen, omdat deze stad, in >laats van Djokja, het centrum van po- itieke en nationale activiteit is. Ook Oost-Java onrustig In Oost-Java. in 't bijzonder in de luurt van Malang, neemt het aantal (vervallen en berovingen toe. Dinsdag een gemeente-auto van Malang »en bende van 6 man overvallen lij maakten de auto buit benevens 20.000, bestemd voor het uitbetalen van irbeiders. De kwitanties van waterlel- in telefoondienst worden niet meer gevaar loopt overvallen te worden. De politiepost Kebalan werd beschoten, doch werden gelukkig geen verliezen ge leden. Twaalf ondernemingswachters^van landbouwproeftuin te Pekoekoehan. bij Modjosari, werden door een bende ontvoerd. Alle wapens en schrijfmachines werden tegelijkertijd meegepikt. Twee nachten eerder werden in dezelfde om geving 3 politiebeambten met hun wa pens ontvoerd. De hoofdagent van politie het marine-etablissement te Soera- baja is vermoord. Het lijk werd uit de r gehaald. Het hoofd was overdekt met kapwonden. Twee agenten, die hem begeleidden, zijn eveneens verdwenen, alsook een drietal automatische wapens n een hoeveelheid munitie. Snoekbaarsvissers weer aan het werk Maar onder beperkende bepalingen De staking onder de vissers op snoekbaars langs het IJsselmeer is gis teren opgeheven. De snoekbaars zal eohter niet worden gelost, wanneer en prijs geboden wordt beneden de 40 oent per kig. Per vaartuig mag 1000 kg per etmaal aan de visafslag wor den aangeboden. Na Vrijdagmiddag zal men niet meer naar zee gaan, opi zo mede te trachten de visstand op peil te houden. De snoekbaars deed gisteren 44 48 cent per kg. Nog meer koepokbesmetting Maar van minder ernstige aard. De laatste dagen hebben zrich ook in ttesland meer gevallen van koepokbe- metting voorgedaan, met name in boer- lerijen onder Wouterswoude. Hitzum, lerbayum en Ouiega. Al deze gevallen (leven echter zender dodelijke afloop, il zijn de patiënten vaak ernstig ziek (eweest. Verscheidene boeren melken met gummi-handschoenen aan. De loeren is aangeraden zich te laten in- Morrisfabriek komt in Utrecht De Nederlandse Morrisfabriek, waar over wij gisteren schreven, zal worden [evestigd in een 6000 m3 grote hal van de f.V. Jongerius te Utrecht. Men ver recht in Januari met de productie te beginnen, aldus het Utrechts ïieuwsblad. Molenaars automobielbe- irijf, dat de fabriek zal beheren, kon hei ns worden met .de gemeente :n (Amersfoort over vestiging aldaar. AANBEVELINGEN KANTONRECHTER TE DEN HAAG. Ter vervulling van twee vacatures van «ntonrechter te den Haag zijn tot de vol- fende alphabetische lijsten van aanbe veling opgemaakt: 1 ,mr G. W. Bannier, idvocaat te Den Haag; mr J. J A. F. Jreebe, kantonrechter te Almelo; mr H. B Vos, advocaat te Leiden; 2. mr D. pijdendijk, advocaat te Den H,aag; mr G jj. M. van den Dungen, advocaat te Eind hoven; mr H B. Vos voornoemd. Vandaag stellen tcij U voor: SOLDAAT J. C. VUYK, Oost-Kanaalweg 23, Ter Aar Drie jaar lang zwerft soldaat Vuyk nu Wl door het landschap van Oost-Java. [ïerst als ordonnans by 35 R.I. en nu als "hauffeur bij de ambulance van de Staf Protocol voor West-Duitsland Vijftien fabrieken gespaard voor demontage en stopzetting Schumacher acht aansluiting bij Ruhr-statuut „ongrondwettig" DE DUITSE KANSELIER, Dr ADENAUER, heeft thans definitief toegestemd in toetreding van West-Duitsland tot het internationale gezagsorgaan het Ruhrgebied en aanvaarding van de verplichtingen, zoals het Ruhr- statuut die oplegt. Dit gezagsorgaan plaatst de Duitse industrie in het Ruhr gebied onder internationaal toezicht. Er wordt nog beraadslaagd over de vraag of het Ruhrstatuut de bekrachtiging nodig heeft door het parlement om bindend :Ün. Zoals men weet, zyn Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk en de Benelux- landen op het ogenblik leden van het betreffende gezagsorgaan. Inmiddels heeft dr Kurt Schumacher, leider van de socialistische oppositiepartij in het Westduitse parlement, de aansluiting bij het Ruhrstatuut ongrondwettig genoemd en dat niet bindend is voor de sociaal-democraten. A-Divisie. Maar het volgend jaar hoopt hy naar Nederland terug te gaan Op het plaatje heeft hij het zich gemakkelijk gemaakt op het raamkozijn van een ting in Malang. Morgen (Vrijdag) hij voor de vierde maal zijn verjaardag i* de tropen. In Malang worden geen kwitanties meer uit angst voor overvallen TRAGIEK VAN DE ARBEID" Dit ts het droevige verhaal van dt 18-jarige textielarbeidster McSta Herb- sova, die zo hard werkt, dat de andere meisjes in de fabriek niet haar willen praten en zij naar huis gebracht moet worden door sterk geleide. De vaderlandlievende Marta klaag de haar nood aan een verslaggever van „Mlanda Fronta", het orgaan van ie Tsjechische communistische jeugd beweging. Zij begon in de Lina-fabriek te Ho- 'ice, ten N.O. van Praag, twaalf weef getouwen te bedienen. Maar zoals dit een goede werkezel betaamt, wist dit al gauw op te voeren tot niet m der dan 90 weefgetouwen per dag nu kan zij er op bogen vijf kilometer linnen op een werkdag te vervaardi- De regering wist deze prestatie na- uurlijk te waarderen en daarom nocht Marta onlangs, met nog andere helden van de arbeid, bij president lottwald komen. Deze prees hun va derlandlievende gedrag en reikte mooie perkamenten getuigschriften uit. Marta kreeg verder toeslag, waardoor haar loon op kroon per maand kwam. De meisjes in de fabriek hadden ichter niet zoveel op met deze methode van werken. Zij noemjden het een jaagsysteem. „Zij scholden mij voor alles uit", vertelde Marta aan „Mlada Fronta". ,£ij lieten my links liggen en wilden niet meer met me praten. Toen ik mijn collega's mijn baan aan bood, weigerden zij deze aan te ne men. Zij wilden niet zoveel werk doen, ze waren alleen maar jaloers op mijn toeslag". Een „stel kameraden" brengt haar nu elke avond naar huis. PRIJZEN VAN KERSTBOMEN VRI.J De prijzentoeschikking Kerstbomen 1946 i ingetrokken, zodat de prijzen van deze bomen t/hans niet meer aan voor schriften onderhevig zijn. Schumacher beweerde, dat aan de jongste particuliere besprekingen met Dean Acheson te Bonn personen hebben deelgenomen die een kwade rol speelden het Derde Rijk. Tegenover de visie i Schumacher staat een andere: beide partijen hebben bij de parafering van het protocol door de Hoge Commissarissen en dr Adenauer als hun mening te kennen gegeven, dat het hier geen verdrag be treft en dus de goedkeuring van het par lement niet nodig is. Het protocol bevat nog een tiental an dere punten en een der belangrijkste is, dat de Geallieerden toestemming geven tot de toetreding van West-Duitsland tot de Raad van Europa als toegevoegd lid. Vermoedelijk heeft Duitsland dus geen bezwaar meer tegen de gelijktijdige toe- Plannen voor grote kolonies op Nieuw-Guinea In aansluiting op de mededelingen van de heer van Kerkhoven over emigratie 1400 kolonisten naar Niéuw-Guinea, voor de souvereiniteitsoverdracht. heeft de heer A. C. van Gennep van de Vereniging Kolonisatie Nieuw-Guinea te ibaja meegedeeld, dat deze vereni ging nog voor het einde van het jaar 8000 emigranten naar Nieuw-Guinea wil zen den, die in de eerste helft van 1950 ge volgd zullen worden door 40 a 50.000 an deren. Zuid-Sumatra accoord met R.T.C. De Raad van de negara Zuid-Sumatra heeft zich Woensdag met algemene stem- accoord verklaard met de resultaten de Ronde Tafel-Conferentie en het ontwerp voor de grondwet van de R.I.S lating van het Saargebied tot de Raad Europa. De Geallieerden hebben zich bereid verklaard het aantal van zes fa brieken, die niet zouden blootstaan aan demontage, uit te breiden tot vijftien. Te Berlijn zullen de ontmantelingswerk zaamheden geheel worden stopgezet en het reeds gedemonteerde materiaal zal niet naar het buitenland gaan. Onder de vrijstelling van demontage vallen nu ook de chemische fabrieken van Bayer te Leverkusen met inbegrip van het cen trale laboratorium van de voormalige I.G. Farben. Echter zullen de Hermann Goering Werke en de Badische Anilin und Sodawerke wel worden gedemon- Het protocol geeft voorts bepalingen /er het zelfstandig voeren van handels besprekingen, het benoemen van consu laire en handelsmissies in het buitenland de toetreding tot een aantal inter nationale organisaties. Van belang is nog, dat het protocol eveneens bepaalt, dat de West-Duitse regering noch de Weste lijke mogendheden de Oost-Duitse rege ring te Berlijn, de jure zullen erkennen. Vermelden wij nog, dat West-Duitsland vérstrekkende voorstellen aan Engeland heeft gedaan tot uitbreiding van de han del met het sterling-gebied in het alge- i. De Britse onder-minister van Buit. Zaken Mayhew, verklaarde in het Lager huis dat de Geallieerde regeringen voor lopig niet ingaan op het „voorstel" van Adenauer om buitenlands kapitaal in de industrieën van t Ruhrgebied te investe- Eén jaar voor poging tot doodslag e 22-j. soldaat A M B uit Dor drecht werd gisteren door de krijgsraad te Rotterdam tot 12 maanden (m.a.) oordeeld, waarvan 5 mnd. voorw. proeftijd van 3 jaar en opneming in het militair neurose-hospitaal. Tegen hem werd 4 jaar geëist, daar hy dooi middel van een revolverschot heeft ge tracht een 18-jarig meisje van het leven te beroven. De uitspraak liet ever zich wachten omdat een nieuw psychia trisch rapport moest worden uitge bracht. Von Mansteins verdediger vraagt „eervolle vrijspraak" Het proces te Hamburg tegen de voor malige Duitse veldmaarschalk Erich von Manstein. dat vijftig dagen duurde, is gisteren besloten met de slotrede van de verdediging, waarin voor ..eervolle vrij spraak" werd gepleit Zoals bekend is werd Von Manstein beschuldigd var oorlogsmisdaden tijdens de veldtocht tegen Rusland. Geen extra zware straffen voor deserteurs Krijgsraad legt 2 jaar en 11 maanden op Twee Indonesië-deserteurs, die Schoonhoven geweigerd hadden op de Zuiderkruis in te schepen, zijn gisteren door de krijgsraad te velde-West in Rotterdam veroordeeld tot 2 jaar en 11 maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. Met deze uitspraak is een einde ge maakt aan de hardnekkige geruchten, als zouden aan de dienstweigeraars uit Schoonhoven, van wie er nog 31 terecht zullen staan, een bijzonder zware straf worden opgelegd. Een der veroordeelden, de 22-j. sol daat N. de P. dit Uithuizen, had in de nacht voor het vertrek van het schip geweigerd, zich naar Rotterdam te laten brengen, omdat 4ij toch niet naar In donesië wilde gaan. Wegens dienstwei gering werd 3 jaar geëist. De verdedi ger, mr dr W. Schuurmans Stekhoven, die onlangs heeft geageerd tegen het optreden van de leiding in Schoonho ven. betoogde dat het bevel om naar Rotterdam te gaan onwettig was- Niet dientweigering, maar desertie had ten laste gelegd moeten worden. De P. had geweigerd te gaan. omdat hij niet tegen de Indonesiërs wilde vechten. Voor eenzelfde feit stond terecht de 20-j. soldaat R. W. van K. uit Groningen. Ook hij had politieke bezwaren. Nog honderden deserteurs. Op het ogenblik verblijven nog onge veer 250 Indonesië-deserteurs in het kamp te Schoonhoven. Honderden dienst plichtigen zijn ondergedoken tijdens het inschepingsverlof. Dit deelde mr dr Schuurmans Stekhoven gisteren mede. Gekke liefhebberij Namen misbruikt voor verlovings-annonces De politie heeft een einde gemaakt m een merkwaardige liefhebberij, die e gehuwde vrouw O.de H. uit Goudriaan tot strafbare praktijk e a bra oh t. Zij zond van 'tijd tot tijd' aan verschil lende kranten anomieme advertenties, waarin ze nu eens een verloving, dan een ondertrouw van te goeder naam be kend staande personen uit de omgeving aankondigde. Liefist deed ze bijv. een ge huwde man in ondertrouw gaan met een andere gehuwde vrouw. Zij 9dhepte behagen in de verwikkelingen, die er na de publicatie uit voortkwamen. De advertenties werden nie: betaald en de herkomst was onbekend. Onlangs liep de zaak echter fout voor de dame. Toen er weer een dergelijke advertentie aan. de Sahoomhovense Cr: werd toegezonden, kwam het schriftuur in handen van de politie. Toen waren de sprongen van mevr. O. gedaan. Zij vertelde, dat haas* echtgenoot nergens van wist. 34 koeien in boerderij verbrand Vier en dertig koeien zijn in de vlam men omgekomen, toen de boerderij van O. Sijtsma te Oxwerd bij Noorddijk (Gr.) gisteren uitbrandde. Veel landbouwwerk tuigen en veevoeder is verloren gegaan. De brand ontstond vermoedelijk door kortsluiting in de schuur. Slechts het voorhuis kon worden behouden. POOLS DIPLOMAAT IN PARIJS GEARRESTEERD De Franse politie heeft luitenant Myszkowaki, ordonnans-officier van de Poolse militaire attaché te Parijs, gear resteerd, wegens ongeoorloofde aotivi- H.M. de Koningin en Prinses Beatrix volgen vol belangstelling de prestaties van Prinses Irene tijdens de jachtrit in Haarle. Alleen Isaac Allal maakte (spelenderwijs) zijn veiligheidsriem vast Broer van verongelukte kinderen door hart aanval getroffen DE TWAALFJARIGE ISAAC ALLAL, die de ramp met de Dakota van Aero- Holland overleefde, heeft gisteren verteld, dat hij na het neerstorten overal zich heen hoorde huilen en kreunen en dat hem vervolgens alles zwart voor ogen werd. ,Jk was aan het spelen met de veiligheidsgordel en maakte die steeds vast en dan weer los. De anderen hadden him veiligheidsriem niet vast. Toen het ongeluk gebeurde, had ik geen tijd om bang te zijn." ,Toen ik wakker werd. kon ik me bijna niet bewegen. Ik had honger. Ik herinnerde me, dat ik ergens een paar appels had. Ik vond ze en at ze op." Een Röntgenonderzoek heeft uitgewe zen, dat Isaac geen fracturen heeft opge lopen. Hy ontving een groot aantal tele grammen, taarten en bloemen-, Hij ver langt naar zijn kameraadjes, die met het andere vliegtuig in Noorwegen aankwa- en. Zij weten nog niets van de ramp af. Uit Tunis wordt gemeld, dat de moe- jr van Isaac Allal (of Allam, want de spelling van deze naam verschilt in de telegrammen) toen zij van het ongeluk hoorde, zich in haar radeloosheid het leven wilde benemen. Haar man kon haar juist terughouden. Later vernamen zy. dat Isaac ongedeerd was. De andere kin deren, die Allal heetten, waren geen broertjes en zusje van Isaac. Deze naam komt in Tunis namelijk veel voor. Vader Allal is een arme kleermaker uit Marsa, 20 km van Tunis. De vader wil, dat Isaac Tunis zal terugkeren. „Hij wilde zelf ook eigenlijk niet naar Noorwegen; ij was bang om te vliegen." De moeder van Isaac heeft gisteren het ziekenhuis opgebeld, maar de jongen was juist in de Röntgenkamer en kon niet in het toestel komen. De 18 jarige broer van de drie veronge lukte kinderen Tubiana kreeg bij het ho- van het nieuws een hartaanval en overleed. De vader van het gezin zit in de gevangenis, maar zal voor de begra fenis worden vrijgelaten. Er blijven hem 3g zes kinderen over. Particulieren in Den Haag willen een comité oprichten om geldelijke steun te verlenen aan Isaac AllaL Het opperrab binaat van de Joodse gemeente te Amster dam en de stichting Organisation Secours d'Enfants in Nederland hebben telegram van deelneming aan de Noorse OSE gericht. De Israëlische regering heeft Noorwe gen bedankt voor de reddingspogingen- Ds Noorse commissie van onderzoek en de heer M. S. Kamminga van de Ned. Rijksluchtvaartdienst konden gisteren nog geen nadere inlichtingen verstrek- Alle 34 lichamen zyn thans gevonden. Er zouden 3 polshorloges aangetroffen zijn. die alle op verschillende tijdstippen stil stonden. De Dakota TFB is gisteren niet in Oslo aangekomen. Het slechte weer noodzaak te het vliegtuig, waarin de Ned. commis- /an onderzoek zat, op Schiphol te blijven. Vanmorgen is het toestel ver- DAT het staatsvissershavenibedryf te IJmuiLden met een beperkt aantal erva ren personeelsleden moet werken, daar verschillenden in dienst zijn, doch de af slag er volgens minister Spitzen niei veel last van heeft. DAT een wetsontwerp is ingediend toi goedkeuring van het op 9 December jl. geparafeerde protocol tot wijziging va:i net verdrag betr. economische statist!e- DAT dezer dagen namens de burgerij van Havana aan burg d'Ailly van Am sterdam geschenken werden aangeboden als blijk van waardering voor zijn be zoek aan Cuba. DAT het Hof te Leeuwarden het von nis van de Asserrechtbank bevestigde waarbij de 49-j. machinist N. M. K. uit Zwolle tot een maand voorw. werd ver oordeeld, daar door zijn schuld een goe derentrein op 8 April bij Meppel in het water reed. DAT oud-minister ir T. P. Tromp, voor zitter van de directie Wederopbouw Eindhoven welke thans haar werk zaamheden heeft beëindigd, de legpen ning van deze gemeente heeft ontvan- DAT in ons land arriveerde de Ned. pa ter M. Punt, die uit Tsjechoslowakije is uitgewezen. DAT de Ned. vakbondsbestuurders, die een studiereis door Amerika maken, in Roseland werden ontvangen door een afdeling van de vakbond A.F.L., die 100 jaar geleden door Ned landverhuizers werd gesticht. DAT de Ned. belangen by de Rijr.- scheepvaart in Duitsland voortaan wor den behartigd door een speciaal consu laat, hetwelk onder toezicht van de Ned missie te Bonn zal werken. DAT met de Volendam, die Maandag i R'dam zal aankomen, ook repatrieert 38 R.I., beter bekend onder de naam De Springbokken. DAT staatssecretaris Fockema Andreae en generaal Kruis gisteren in Den Haag. Den Bosch en Apeldoorn hebben gespro ken voor beroepsofficieren over de opne ming in de Landmacht van (onderoffi cieren van het K-N.I.L. DAT F. Hummel is benoemd tot consul van Frankrijk te A'dam als opvolger van de heer De Mondon, die naar Brussel is overgeplaatst. DAT ir J. W. Th M. A. Cramer alsnog, te rekenen van 1 Juli 1942. is ontslagen als burgerleraar bij de KMA. te Breda, op grond van het zuiveringsbesluit. DAT B. en W. van A'dam voorstellen, mr W. F. H. Oldewelt te benoemen toi gemeente-archivaris, in de vac.-mr A le Cosquino de Bussy. DAT J. M. Erdman. oud-referendaris van het dep. van O., K. en W., in Apel doorn is overleden. DAT ir T. P. Huisman. Ned. land- bouwattaché te Frankfort, op 14 Decem ber in Utrecht op de alg. verg. van de zuivelbond F.N.Z. zal spreken over de Westduitse zuivelproductie en de import behoefte. DAT de R.v.C. de doodstraf, waartoe Fr. W. Koot, lid van de Kolonne Hen- neicke. te A'dam was veroordeeld, hand- DAT de Kath. Arbeidersbeweging ln Limburg minister Mansholt en het be drijfschap voor vee en vlees heeft ver zocht het aantal centrale varkensslacht plaatsen sterk uit te breiden. DAT in R'dam 15 jaar werd geëist tegen de opperbanleider van de Haarlemse W.A., de 51-j. bouwmaterialenhandelaar J. Nederkoorn, wiens zaak in A'dam werd behandeld en naar R'dam i DAT op een vergadering van ae Friese demobilisatieraad werd gewezen op het in gebreke blyven van enkele overheids instanties, wat betreft het terugnemen van oud-militairen. trokken met drie directieleden der maat schappij en de heer L. V. Gosen van de Rijksluchtvaartdienst. De begrafenis der kinderen zal geschie den in Tunis. Zy zullen waarschijnlijk a.s. Zondag per vliegtuig vervoerd wor- 's Morgens wordt in de synagoge U Oslo een rouwdienst gehouden. Men is begonnen met het verhoren van personen in de streek rond dc plaats des onJheils. NEDERLAND—OOSTENRIJK: GEEN MOTORRIJTUIGENBELASTING. Alle soorten motorrijtuigen van ir Oostenrijk wonende of gevestigde hou ders genieten tijdens verblijf in ons land algehele vrijstelling van belasting Dat geldt ook voor Nederlandse auto's in Oostenrijk. In ,fiaarle" werd gisteren een jaeht- rit gehouden, waaraan de Prinses jes Beatrix en Irene deelnamen. Het vertrek oan kasteel Spren- genberg" te Haarle» Scherpe critiek op Lord Pakenham N.a.v. diens mening over do K.L.M-ramp. In het Britse Lagerhuis zijn. gistere» vragen gesteld over de brief, die de mi nister van burgerluchtvaart. Lord Pakenham, heeft gevoegd bij het offi ciële rapport over de ramp met het KL.M.-vliegtuig Nijmegen by Prestwick: Anthony Eden stelde aan Lindgren, de parlementair secretaris van het ministe rie en aan Attlee de vraag, of het wel eens was voorgevallen, dat een minister. rapport van een door hem zelf ingestelde commissie, hiervan in het parlement geen verklaring had gegeven en zonder meer in een begeleidende brief zijn mening uitte. De regering bleef het antwoord schuldig Later zei Lindgren: „De minis ter mag toch zeker een mening hebben," toen men er op wees, dat de minister zich in staat achtte te oordelen over iets, dat hy niet zelf had onderzocht. Lord Pakenham heeft MacDonald. do president van het hof van onderzoek, kwalijk genomen, dat hij tegen de brief heeft geageerd. Maandagavond zal hoofdredacteur K. Voskuil van Het Vrije Volk in het Insti tuut voor perswetenschap te A'dam spre ken over: De redactie als school. Gen. Romulo over het atoomwapen: „Redt de mensheid, zolang het daarvoor nog tijd is" Wisjinsky vroeg weer verbod, maar Canadees-Franse resolutie voor controle werd aanvaard Andrei Wisjinsky, de Sowjet minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de algemene vergadering der Ver. Naties, te Flushing Meadows, opnieuw verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is om internationale inspectie op alle atoommaterialen te aanvaarden, van grondstof tot afgewerkt product Wisjinsky, die anderhalf uur sprak, zei verder, dat Rusland wel genoodzaakt was zijn militaire installaties geheim te houden, zolang de Ver. Staten beschik ken over een voorraad atoombommen. Het door Rusland voorgestelde in spectie-orgaan op de atoomenergie, zou onder de jurisdictie van de Veiligheids raad moeten komen. Hoewel Rusland het geheim van de atoombom meester is. aldus Wisjinsky. zijn wy er van overtuigd, dat het atoom wapen verboden moet worden en de atoomenergie in dienst van de vrede moet komen, hetgeen in Rusland immers reeds het geval is. Maar ondanks deze schoon-klinkende woorden van de Russische minister, von den de leden van de algemene verga dering het blijkbaar veiliger om het te houden op de Canadees-Franse resolutie, waarin er bij alle landen op aan wordt gedrongen effectieve contróle op de atoom-energie te aanvaarden en verbod van atoomwapenen mogelijk te maken. Deze resolutie werd n.L met slechts de stemmen van vijf Slavische landen tegen en drie onthoudingen van Zuid-Afrika, Joegoslavië en Israël aan- Slachtoffers vliegramp Twente begraven Drie van de vier slachtoffers van de ramp op het vliegveld Twente, die jl Vrijdag gebeurde, toen een Spitfire te gen een gebouw vloog, zyn gisteren in Enschede ter aarde besteld. Het stoffe lijk overschot van de KLM-employé H J. Emgberts werd traditiegetrouw op een boerenkar van Lomneker naar de begraafplaats vervoerd, waarbij buur jongens als escorte dienst dieden. Dr A Plesman en zijn echtgenote waren bij de plechtigheid aanwezig. Voorts werden ter aarde besteld dc overschotten van de chef van de rijks luchtvaartdienst op het vliegveld, J. T D. Schurer en van de employé M. F Schey grond. Voor minister Spitzen sprak hier de heer S. L. Hof. genomen. Wel wordt in de Canadees- Franse resolutie eveneens een dringend beroep gedaan op Groot-Brittannië. de Ver. Staten. Rusland, Frankrijk, China en Canada, om voort te gaan met hun pogingen ter vernauwing van de kloof tussen de Sowjet-Unie en de andere landen inzake methodes van contróle ea inspectie der atoom-energie. Een Rus sische resolutie werd Verworpen. Generaal Romulo, de voorzitter der Assemblée, was van mening, dat de aangenomen resolutie in één zin kon worden samengevat: „Redt de mensheid, zolang het nog tijd is." Lilienthal neemt ontslag David Lilienthal heeft ontslag genomen als voorzitter en lid ran de Amerikaanse commissie voor atoom-energie tegen 31 December as. Truman heeft dit ontslag met de grootste spyt aanvaard. Millioenste cent voor Grebbeberg is binnen Maar er is nog lang niet genoeg. De millioenste cent voor het nationale legermonument op de Grebbeberg is eindelijk binnen. De kunst is nu alleen om uit te zoeken, wie de inzender is ge weest. Als men er in slaagt, dat te ont dekken. zal men de gever of geefster ia de gelegenheid stellen, het muntstukje persoonlijk aan de burgemeester va- Rhenen te overhandigen. De 10.000 die thans is ontvangen. :9 echter lang niet voldoende. De actie gaat dus verder onder de leuze ..Op naar de twee millioen", of „Iedere Nederlander nog één cent". WEERBERICHT Nevelig tveer Tot morgenavond verwacht De Bilt; Zwaar bewolkt met hier en daar eniga lichte regen of motregen en plaatselijk nevel of mist Zwakke tot matige, maar langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag 25 November. Zon op 8.14 onder 16.38; Maan op 13.28, onder 21.43 27 November E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1