Jlicmue £ciiisdic (iTaumnt 5 DAKOTA PHTFA VANMIDDAG BIJ OSLO GEVONDEN M I' ;fl I* Wist U DINSDAG 22 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 1U3. Dir. en redactie: Tel. 204US. ADon- nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN4.15 p. kwartaal 1.35 per maand0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per millmeter. (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staalvasticf! Is qfiebtmn tntja bert ia teotjeaspoet" Dertigste jaargang No 7975 Ernstige fouten oorzaak van vliegtuigongeluk met Koos Vorrink Zie pag. 3 Er is nog hoop op overlevenden 25 cl Patrouille ontdekte niet-verbrand wrak in de bossen bij een boerderij Aan de bijna niet te verdragen onzekerheid over het lot van de 29 Joodse kinderen en de vier leden der bemanning van de Aero- Holland Dakota PH-TFA, is hedenmiddag om kwart over één een einde gekomen. Patrouilles hebben op de Westelijke oever van de Oslofjord, tussen Filtvet en Storsand, wrakstukken van het sinds Zondagavond vermiste toestel gevonden. Volgens de eerste, helaas nog niet bevestigde, mededelingen van hen, die het wrak ontdekten, zouden nog tekenen van leven zijn. Uitge breide hulpcolonnes bevinden zich reeds op weg naar de aangeduide plek. Het toestel is gevonden in een bos op enkele km afstand van de boerderij „Elktorn Gaard". Het vliegtuig had zich een pad van 40 meter tussen de bomen gebaand en was ernstig beschadigd, doch was klaarblijkelijk niet in brand geraakt. Volgens de mededelingen lagen ver schillende lijken rondom het vliegtuig, doch met nadruk wordt verklaard, dat nog niets definitiefs bekend is. De politie te Osto heeft nog onbe vestigde berichten ontvangen, dat er negen overlevenden zijn. Er wordt de nadruk op gelegd, dat deze mede- leling nog in het geheel niet beves- Sgd is. Tevoren was gemeld, dat een der zoe kende vliegtuigen in de Oslofjord naby Vestby olievlekken op het water hadden gezien. Boten, die naar deze plek ver trokken, vonden echter geen spoor. Men nam toen aan, dat de machine onopge merkt in de golven was verdwenen. Ter stond stelden duikers een onderzoek in. Uit het bovenstaande valt reeds te J duderen, dat dit zoeken tevergeefs v Maar ook de nasporingen te land v den onafgebroken voortgezet, nacht dag. Vanmorgen werd de Noorse Burger- weer met 1500 personen ingezet, in sa menwerking met vliegtuigen. Ook Zweedse hélicoptères zouden vandaag arriveren om mee te zoeken. Vliegers en *7 werktuigkundigen zouden uit Zweden Nov,l meekomen. Het onderzoek in het district Oppe- gaard, ten Zuiden van Oslo, werd opge geven, toen bekend werd dat het vlieg tuig hier wel passeerde, maar in Noord- Oostelijke richting verder vloog. Aan het Plotseling tekort op Goudse gemeentebegroting Minister Lieftinck zorgde voor onaangename verrassing Gisteravond zou de Goudse gemeente raad met de begroting-1950 beginnen. Grot was echter de verbazing, toen bur gemeester James mededeelde, dat hij 's morgens van minister Lieftinck berich*. ontvangen had, dat de opbrengst van de omzetbelasting over 1950 voor Gouda niet geschat moet worden op f510.000, zoals de minister op 15 Augustus had meegedeeld, maar op f350.100. Dit bete kent een plotseling tekort van f 159.100. Deze wijziging was ontstaan n.a.v. het Overleg met de inspecteurs in Gouda en Leiden. De gemeenteraad besloot de behandeling van de begroting op te schorten- Knoeiende officier kreeg anderhalf jaar Hoog Militair Gerechtshof halveerde Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag veroordeelde hedenmorgen de 80-jarige res. eerste-luitenant M. J. K., Uit Amsterdam, die op 12 Augustus j.i door de Krijgsraad West tot 3 jaar werd veroordeeld, tot 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf en ontslag uit de militaire verd. was ten laste gelegd, dat hij te Tandjong Priok, toen hij daar was ingedeeld bij de dienst kwartiermeester- aenj ^neraal, 14.000 liter benzine verduisterd en aan de republikeinen verkocht heeft. Siamese tweeling geboren in Canada In Tofield, bij de Canadese stad Ed monton (Alberta), is een Siamese twee ling van het vrouwelijk geslacht geboren, aan elkaar verbonden aan de voorkant van het onderlichaam en met een ge wicht van ruim acht pond. De moeder is de 23-jarige mevrouw Bud Townsend. LEID SE DRIELING KREEG GROTE TAART De pas geboren drieling van de familie Slingerland in de Hansestraat te Leiden ontving van burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot een grote taart met drie kaarsen en rozen. Groothandel in levensmiddelen vrij Bij vestiging van een groothandelsbe- :yf in levensmiddelen is na 1 Februari s geen bedrijfsvergunning meer vei st. Uitgezonderd hiervan zijn echter a groothandel in margarine, oliën en ve ten; vlaslint; consumptie-grondnoten; ge droogde zuidvruchten; specerijen; vis- conserven en scheepsproviand. Voor het uitoefenen van de groothan- ïl is ook na 1 Februari echter nog wel ?n enkennir.'g bij het betrokken be drijfschap nodig. speuren in het gebied ten Noord-Oosten van Oslo namen gisteren 700 burgers en 100 militairen deel Heel Noorwegen volg de met medeleven de nasporingen. Van alle kanten kwamen mededelingen bin nen van mensen, die lichtflikkeringen hadden gezien dan wel ontploffingen of het geluid van vliegtuigen hadden ge hoord. Ten Noorden van Oslo werd een parachute met lichtkogel gevonden, dooh de Dokata's van Aero-Holland heb ben lichtkogels, die met een pistool wor den afgeschoten en niet aan parachute bevestigd zijn. Het bar slechte weer maakte het deel nemen van sport/vliegtuigen aan het zoeken doelloos. Grotere vliegtuigen kon den trouwens niet doordringen tot hoger en eenzamer districten, daar er een laag wolkendek en veel mist hing. De gehele dag regende het hard. De twee Ned. Mitchells, die van Valkenburg opgeste gen waren, keerden resp. om 3 en 4 uur terug. Zij hebben het zuidelijke deel van de vliegroute SohipholOslo onderzocht Vanmorgen zou opnieuw een Mitchell opstijgen, terwijl ook vier Fire-flies van de Marine luchtvaartdienst opstegen om de Noordzee af te zoeken- Het blijkt, dat de Dakota in Brussel de antenne S B.A. (standard beam ap proach) heeft laten repareren. Het defect aan deze antenne was de reden van de koerswijziging van het toestel, dat oor spronkelijk zou landen op Welsohap bij Eindhoven. Kinderen ondervoed De 29 Joodse kinderen, die in het vliegtuig zaten, kwamen uit Tunesië (Noord-Afrika) en leden aan ondervoe ding. Ze werden met t.b.c. bedreigd. Men vreest, dat zo enkelen hunner eventuele val zouden hebben overleefd, zij toch de ontberingen niet zouden dragen, indien het vliegtuig niet spoedig ontdekt wordt. De kinderen zijn lang verwaarloosd geweest en hebben een moeilijk leven moeten leiden. Degenen, die met de andere Dakota, de T.FB, Zondag veilig in Oslo aankwamen, werden door bestuurder gekenschetst als ietwat handelbaar en de verpleegsters hadden het lang niet gemakkelijk. De kinderen spreken en verstaan alleen Frans Arabisch. De gemiddelde leeftijd van de kinderen lag tussen 10 en 12 jaar; het jongste n meisje van zes jaar. Volgens Oslo Eveninger Dagbladet aren de verpleegsters de 20-jarige Anna-Lise Jensen uit Noorwegen Marian Zaiontz uit Zwitserland. Ook zouden er twee volwassen Joden boord zyn geweest. Er heerste in Tunis grote ontsteltenis by de familieleden der Joodse kinderen, welke nog vergroot werd. omdat er slechts één passagierslyst was en gisteren nog niet bekend was hoe de kinderen de twee vliegtuigen waren verdeeld. V -v^ I t. -3Ei« In alle vroegte hedenmorgen startten opnieuw vrachtwagens met hulpploegen om het vermiste vliegtuig van Aero-Holland te zoeken. Tele-foto. Streng optreden tegen sommige tandheelkundigen Naar aanleiding van de actie van Utrechtse studenten tegen verkoop van bepaalde kunstgebitten door tandheel kundige inrichtingen te Utrecht en Gouda zal het departement van Sociale Zaken overleg plegen mett de Keuringsraad voor aanbeveling van geneeswijzen, die de dag bladpers geregeld adviseert over het op- n van advertenties. Een speoiale brigade van de Amsterdamse politie heeft drie maanden niet minder dan 71 pro cessen-verbaal opgemaakt tegen tandheel kundigen. In 50 gevallen werd het kost bare instrumentarium in beslag genomen n vaak volgde verbeurdverklaring. SCHEIDENDE ZWITSERSE GEZANT" BIJ KONINGIN JULIANA Koningin Juliana heeft hedenochtend ten paleize Soestdijik de Zwitserse ge zant, de heer Kohli en diens echtgenote afscheidsreceptie ontvangen. Franse president zal Britse koning bezoeken De president van Frankrijk, Vincent Auriol. zal vergezeld van zijn echtge note, begin Maart 1950 een officieel be zoek aan de Britse koninklijke familie brengen. De uitnodiging daartoe werd gisteren op Buckingham Palace bekend gemaakt. Minister Mansholt vice-voorzitter FAO-conferentie Minister Mansholt is benoemd tot vice- voorzitter van de conferentie der organi satie voor voedsel en landbouw der V.N. FAO), die Maandag te Washington ge opend is. Pierre de Gaulle weer burge meester van Parijs Pierre de Gaulle, de broer van gene raal Charles de Gaulle, is gisteren her kozen tot president van de Parijse ge meenteraad, een functie, die gelijk staat met het burgemeestersambt. De nieuwe periode duurt drie jaar. De Gaulle kreeg 45 stemmen, zijn communistische tegen stander Raymond Boss us 25. Militairen per vliegtuig terug uit de Oost Op Schiphol landde gisteravond een K.L.M.-Constellation met het eerste grote luchttransport repatriërende militairen uit Indonesië. De vlucht was 's nachts te Bangkok, Karachi en Cairo onderbroken, daar zich onder de 52 passagiers 31 ge wonden bevonden. Ook de militaire arts dr Van Bommel, die van Juli tot October op Sumatra door de republikeinen gevan gen werd gehouden, was aan boord. De regering schijnt van plan te zijn, in de toekomst nog meer vliegtuigen te char teren voor re patriëring van gewone mi litairen. Versnelde repatriëring kost 50 millioen extra Met het huren van meer schepen voor de repatriëring vain de troepen uit Indo nesië zal naar schatting i 50 millioen ge moeid zyn. Wetsontwerp souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië thans ingediend Regering acht einde van beproevingen in het zicht! VANDAAG IS BIJ DE TWEEDE KAMER INGEDIEND het wetsontwei souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië, vergezeld van een memorie van to lichting, ondertekend door alle ministers. vrede en vryheid, dan zal het eind vi *en periode van beproevingen voor I donesië en Nederland in zicht komen. Bij het wetsontwerp wordt voorge steld, de mantel-resolutie met ontwerp overeenkomsten en briefwisseling (waar over wy ter gelegenheid van de slot- zitung der RTC uitvoerig beriohtten Red.) te aanvaarden. De regering herin nert er aan, dat de resultaten der R.T.C vrijwillig moeten worden aanvaard langs democratische weg. De tot stand te bren gen wet zal verbindend zyn in het ge hele Koninkrijk, waartoe aldus de Re gering. ingevolge de voorgenomen sou vereiniteitsoverdracht uiteraard, niet meer zal behoren het aan de republiek der Verenigde Staten van Indonesië overgaande grondgebied Voorts" geeft de M. v. T. een uitvoe rige weergave vah de debatten tijdens de R.T.C- over het Charter van de vereiniteitsoverdracht eri de status Nieuw Guinea. Ook aan het Unie-Sta tuut worden vele woorden gewijd. De regering zegt hiervan o a.: „De deelge noten verbinden zich, de beginselen der democratie aan hun staatsbestel ten grondslag te. leggen en te streven naar een onafhankelijke rechtspraak. Verder zullen de deelgenoten een aantal fun damentele menselijke rechten en vrij heden erkennen Deze rechten en vrij heden zijn omschreven in een bijlage van het ontwerp-statuut. Deze door het onafhankelijke Unie-hof te handhaver bepalingen geven, tezamen met onder scheidene bepalingen van andere ter R.T C. ontworpen overeenkomsten, de waarborgen bedoeld in art. 209 van de grondwet". Tenslotte wordt van alle verdere ont- werp-overeenkomsten een gedetailleerd overzicht met toelichting gegeven. In de memorie van toelichting schryft de regering o.a., dat ter Ronde Tafel Conferentie partyen het eens zyn gewor- over de wyze, waarop de souvereini- over Indonesië door het Koninkryk der Nederlanden zal worden overged: gen. Een misschien nog belangryker resultaat der conferentie acht de rege ring het feit, dat er een nieuwe sfeer vertrouwen en onderlinge v. dering werd geschapen, onmisbaar de verdere ontwikkeling. Indien dit trouwen bewaard blyft, zal dit een kere band tussen Nederland en Indonesië len dan welke staatkundige o£ vol kenrechtelijke constructie ook uit rich- zou kunnen Scheppen. een historisch overzicht gegeven te hebben, wyst <Je regering er op, dat de regering van de Verenigde Staten Indonesië voor een buitengewone zv taak zal staan, als de R.T.C.-resultaten bekrachtigd zijn. De steun van Neder land en andere staten is dan ook var groot belang voor Indonesië en voor ge heel de wereld. Als Indonesië met jeug dige kracht onveranderd het grootse doel 'n de maatschappy en de volkomen ereine rechtsstaat-Vry-Indonesië het geluk te verwezenlyken van welvaart, De uitbreiding der garantie verklaring voor Ned. ambte naren in Indonesië Naar he: ANP verneemt, is de uitbrei ding van de garantieverklaring voor Ne derlandse ambtenaren in Indonesië gis- in de ministerraad ter sprake ge it. In het opgestelde voorontwerp moeten nog enige redactionele wijzigin gen worden aangebracht. Het ontwerp zal morgen in de Raad voor economische aangelegenheden worden besproken er waarschijnlijk daarna worden gepubli ceerd. Vanmorgen vergaderde een aan tal deskundigen, onder wie de minister! Göizen en Joekes, tot opstelling van ae definitieve redactie. Nieuw-Guinea, struikelblok voor drie ministers? it is thans duidelijk, dat de Neder landse regering vastbesloten is niet toe te geven inzake de status van Nieuw- Guinea. Niet alleen minister van Maar- in, doch ook twee andere ministers zouden aftreden wanneer Nieuw-Guinea onder de Verenigde Staten van Indone- zouden komen. Aldus verklaarde dezer dagen Ir A. P. van Kerkhoven dezer dagen te Buiten zorg tijdens een gecombineerde vergade ring van de afd. Buitenzorg van de Ver eniging Kolonisatie Nieuw-Guinea en de Groter Nederland Actie. Hy deelde ver- lee, dat met de K.P.M. onderhande lingen worden gevoerd over het charte- an een schip, dat nog voor de sou vereiniteitsoverdracht 1400 kolonisten aar Nieuw-Guinea zal kunnen brengen. De verenigingen zonden een telegram m de ministers Drees en Van Maarse- ?en en aan de beide Kamer-voorzitters, aarin met klem er op werd aangedron gen, vast te houden aan de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea. Wordt de koffieprijs straks verdubbeld Zoals gemeld is. zijn de theeprijzen 10 cent per ons gestegen. Voor de koffie geldt echter nog de prijsstop. zodat de huidige prijs van gemiddeld f 1 per halve kg de devaluatie nog niet verdis conteerd is. De Regering, die centraal de koffie inkoopt, heeft nog geen nieu aankopen gedaan. De koffieprijzen Brazilië zijn zodanig gestegen, dat, ni de Nieuwe LeidscheCrt v neemt, nieuwe aankopen stellig de prys het publiek zouden doen verdub belen tot ongeveer f 2 per half kg en Nieuw ontwerp winkelsluitings wet staat op stapel Een gewyzigd ontwerp-winkelslultings- /et is op het departement van Economi sche Zaken in voorbereiding. Men houdt thans rekening met de opmerkingen uit de kringen der consumenten over de voorzieningen, die in het voorontwerp aren getroffen. OOK VENLOSE JEUGD WIL EIGEN GEMEENTERAAD. Te Venlo wordt in navolging van Zalt- bommel gepoogd, een jeugdgemeenteraad op te richiten. Enkele jongelui zyn vc inlichtingen naar Zaltbommel geweest beladen met paperassen teruggekeerd. DAT op het terrein „Kijk in de pot" te Bergen op Zoom een renbaan wordt aan gelegd. DAT te Wassenaar, 86 jaar oud, is overleden de arts E. A. Fauël en de be grafenis Donderdag om 11.15 u. op de Ned. Herv. begraafplaats aldaar plaats heeft DAT wethouder J. G. Winkel uit Utrecht voorz. van de St. Vincentiusver- eniging benoemd is tot officier O.N. DAT te Den Haag, 83 jaar oud, is over leden oud-luit-kol. der art. KNIL, E. van ThieL DAT de op 14 Juli 1863 opgerichte Ned.-Indische Handelsbank haar naam per 14 Juli 1950 wil veranderen in Natio nale Handelsbank. DAT Franse automobilisten en motor rijders ,die hoogstens een jaar in ons land verblijven, geen motorrijtuigenbe- lasting meer behoeven te betalen, naar 'minister Lieftinck de AN.V.V. meedeelt. DAT het 50-j. bestaan van de planten- ziektenkundige dienst te Wageningen op 28 November om kwart voor acht via Hilversum I door de directeur, dr C. J. Briejèr, zal worden besproken. DAT de traditionele weekmarkt te Heerenveen gisteren officieel werd her opend. DAT de eerste autoveiling in Bosch gisteren de 50e veiling va E.N.A.N.O. in ons land was, waarop de 2000ste wagen verhamdeld werd. DAT voor het publiek zijn openge steld gedeelten van de landgoederen Den nenheuvel te Apeldoorn, Axcen te Arcen en Velden, Harich te Gaasterland, De Dreef. De Sprengen en bosgrond aan de Elburgerweg te Heerde; Groenouwe te Apeldoorn en Brummen. Zandhuizen te Losser, grond van de fam. Huttenhuis te Losser en De Konijn te Ede. DAT een houten opslagplaats bij de vleeswarenfabriek van Anton Hunink te Deventer vrywel uitbrandde. DAT Leeuwarden, nu het over een slui tende begroting beschikt, de gasprijs met 1 cent per m3 wil verlagen. DAT het grootste deel van de stoom-, was- en strykinrichting van C. Meeuwse te Twello door brand verloren ging, doch het wasgoed grotendeels werd gered er de fabriek verzekerd was. DAT de helft van de 209Li Heavy Anti. Aircraft Battery, die zes maanden lang een taak vervulde bij de schoolafdeling luchtdoelartillerie, afscheid nam Schalkhaar en morgenavond naar huis vertrekt. DAT de K.N A.C. een beroep doet op alle weggebruikers haar mededeling te doen van de onbewaakte overwegen die naar hun gevoelen het eerst voor beveili ging door knipperlicht e.d. in aanmer king komen. DAT op 26 November in het Beurs gebouw te R'dam de jaarlijkse accoun tantsdag wordt gehouden van het Ned. Inst, van Accountants. DAT gisteren ook in Zeeland (te Goes) de eerste uitreiking van land- bouwpensioenen plaats had en een hun ner met een bedrag van bijna f700 naar huis ging. In de koude, Noorse avond zochten gisteren talrijke reddingploegen nog steeds naar de vermiste Dakota van Aero-Holland. De regen viel r en bemoeilijkte de speurtochten. Tele-foto. Recht voor gebrekkigen Violist dreigt met honger staking De Hilversumse violist J. L. Grooters heeft de ministerraad meegedeeld, hij met Kerstmis a.s. in -hongerstaking zal gaan. indien dan geen wet bestaat, die de gebrekkigen een bestaanszeker heid verschaft. „Het offeren van mijn leven heb ik gaarne over voor het berei ken van wettelijke bestaanszekeftieid ten bate van alle gebrekkigen: blinden, doof stommen, zwakzinnigen, andere gebrek kigen, t.b.c - en kankerlijders", zo schryft Grooters-. Hij is secretaris van de lande lijke vereniging Recht voor alle gebrek kigen. Het hoofdbestuur van deze orga nisatie'hëëft eveneens op éen wettelijke regeling aangedrongen. In het sehryven van de vereniging de ministerraad woëdt de hufdige ar- moedè in de betreffende gezinnen Christelijk, anti-democratisch en anti sociaal genoemd. De mensen zijn „over geleverd aan een willekeurig liefdadig heidsstelsel van kerkelijke en particu liere verenigingen", zo heet het. Van* der Vaart Smit mag in 1965 pas weer schrijven Dr H. W. v. d. Vaart Smit, destijds hoofdredacteur-directeur van het Ned Chr. Persbureau, hoofdredacteur var „Evangelie en Volk" en leider van het Haags kantoor van het A.N.P., blijft voor twintig jaar ontzet uit het recht in de journalistiek werkzaam te zijn. De raad van beroep voor de perszuivering heeft namelijk vanmorgen de uitspraaic van de commissie voor de perszuivering bevestigd. De uitsluiting is ingegaan op 5 Mei 1945 WEERBERICHT Depressie in aantocht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met nu en dan re gen. Aanvankelijk matige, later krachtige tot harde en langs de kust wellicht tijde lijk tot storm toenemende Zuidelijke wind. Aanhoudend zacht voor de tijd het jaar. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Woensdag 23 November. Zon 8.13, onder 16 40; Maan op 12.25, onder 19.20 uur. 27 November E.K. Christenplicht Enige weken geleden schreven we over de deserteurs uit Schoonhoven, die toen nog eenmaal de kans kregen de ge maakte fout te herstellen. Een kans waar velen gelukkig gebruik van hebben ge maakt. Wanneer we vandaag nog eens over die desertie schrijven, dan is im enkele misverstanden uit de weg te ruimen. In de eerste plaats willen we vast stellen dat het onjuist is te menen, dat deze militairen allen communisten zou den zijn of met het communisme zouden sympathiseren. Niets, in minder waar. Uit de ons verstrekte informaties blijkt, :en belangrijk deel van deze jongelui komt uit Prot. Chr. gezinnen. Men vindt orthodox Hervormden, Gereformeer den (zowel „synodaal" ais „vrijgemaakt") Chr. Gereformeerden onder. Jongens dus uit gezinnen, waarvan men zou aan- :n, dat de gedachte aan desertie er zelfs met zou opkomen. Nu kan men rustig aannemen dat velen de zwaarte die desertie niet beseffen, maar daar- is het goed hierover enkele opmer kingen te maken. Waarom deserteren deze jongelui Over het algemeen omdat ze als een berg tegen de uitzending naar Indonesië opzien, omdat de omstandigheden waar onder ze afscheid moeten nemen van ouders en familie soms heel erg moeilijk en omdat ze de overtuiging hebben dat de uitzending naar Indonesië toch baat. Dat alles brengt hen aan bet weifelen en doet hen bun plicht tegen over de overheid, het vaderland en hun kameraden vergeten En nu is er de er varing, dat vele van deze weifelende jon gelui de laatste stoot om niet te gaan. om ..onder te duiken" .van thuis krijgen. Het zijn in vele gevallen de moeders, die dry ven tot desertie, tot ongehoorzaamheid aan de wettige overheid. Begrijpen deze ouders en hun zonen niet, dat ze door zo te handelen onge hoorzaam zijn aan het Schriftuurlijk ge bod, dat wij de overheden onderdanig hebben te zyn om des Heren wil? Dat wy zelfs de „harde" heren hebben te gehoorzamen en dus zeker „harde" maat regelen van onze wettige overheid heb ben op te volgen? Of het vervullen van onze plicht prettig of moeilijk is mag nooit beslissend zijn voor het al of met gehoorzaam zijn. Ongehoorzaamheid is alleen dan geoorloofd, wanneer de over heid ons dwingt in te gaan tegen Gods geboden. Maar in dat geval is het recht tevens Christenplicht Maar dat geval doet zicht hier niet voor. Het is de wettige overheid die het leger oproept tot de taak waarvoor het dient. En nu kan men menen, dat de overheid die taak maar hall en dus on juist vervult de overheid oversohrijdt hier allerminst haar bevoegdheid. Wie dan ook vasthoudt aan Romeinen 13, die deserteert niet die zet niet aan tot ongehoorzaamheid. Als onze jongens dat niet inzien, dan moeten de ouders hen dat inzicht bij brengen. Ze hebben hun zonen geeste- iyk steun te verlenen. Al zijn de moei lijkheden dan groot, al zijn de bezwaren tegen de overheid vele, de Christen zal toch aan de bevelen van de overheid zijnde Gods dienaresse, gehoorzamen. Doen de ouders dat niet dan brengen ze zowel hun zonen als ons volk in ge vaar. Hun zonen allereerst, want desertie is een misdrijf, dat gestraft wordt met gevangenisstraf. Gevangenisstraf die ge woonlijk een jaar langer duurt dan het vermoedelijk verblijf in Indonesië. Laten ze beseffen, dat het verzaken van hun Christenplicht het ongehoorzaam zijn aan Gods gebod, hun jongens in de ge vangenis brengt Een plaats waar die jon gens zeker niet horen. Maar in de tweede plaats is deze hou ding een gevaar voor ons volk. De waar de van het overheidsgezag wordt in onze dagen helaas ook door de overheid zelf soms. in discrediet gebracht Het revolu- tionnair beginsel „Geen God en geen meester" steekt ook nu in telkens andere vorm de kop op. Daartegen biedt alleen het Evangelie verweer. Maar hoe zullen wy de banier van het Evangelie, van de gehoorzaamheid aan God, kunnen ophef fen, indien wy zelf ongehoorzaam zyn aan Gods dienaresse, de overheid? Ver gelijkingen met de bezettingstijd gaan hier niet op. Toen waren we ongehoor zaam aan de Duitsers, juist omdat we ge hoorzaam wilden zijn aan God en de wet tige overheid. Daarom zeggen we tot deze Christen ouders: Om der wille van uw kinderen en om der wille van ons volk. weerhoudt uw zonen van ongehoorzaamheid, van desertie. Weest met hen onderworpen aan de van God over u gestelde overheden. Dat is Christenplicht. Een burgemeester vertrok: Hartelijkheid in de Alphense raad voor mr Schokking O WARE BURGEMEESTER Mr F. RL A. SCHOKKING DERTIG, inplaats van drie jaar burgemeester van Alphen aan den Ryn geweest, het afscheid zou hem beslist niet moeilyker gemaakt zyn, dan gistermiddag, toen hU voor de laatste maal de Alphense Raad presideerde vóór zyn vertrek naar Den Haag. In sUn toespraak, die wy reeds gisteren uitvoerig brachten, liet mr Schokking dit dan ook uitkomen. weten te brengen. Zyn practische beslis singen brachten nieuwe woonwijken. De heer v. d. Meent (WD) vatte de drie jaren arbeid samen in „veel en be langrijk werk" en noemde mr Schokking een „wegwijzer naar meer welvaart", terwijl de heer Van der Lee (SGP) hem „een voorbeeld ter navolging" noemde. Tenslotte stond 's Raads nestor, de heer A. F. Ruyssenaars (KVP) op. die een in drukwekkende lijst van afgewerkte vraagstukken voorlas en de burgemees ter. ter herinnering aan de Alphense jz ren, een fraaie bureaulamp namens de raad aanbood, daarbij mse anjers voe gend voor mevrouw Schokking. Gemeente-secretaris Veenhuysen schaft te vervolgens nog de belangstelling voor zijn ambtenaren, die de burgemeester aan de dag legde, waarop de burgemees ter zelf de drie Alphense Jaren samen vatte met de woorden „er is nimmer een wanklank geweest". In de Raad niet en in B. en W. niet, want det laatste was een college van vrienden. Toen was de eigenlijke raadsvergade ring afgelopen, maar er waren nc« zo veel sprekers uit het Alphense leven en dat van de omtrek, dat de Raad. recep tion ©el. in tijdnood kwam te verkeren. Maar bij zoveel hartelijkheid betekende dat niets. (Zie ook pag. 2) De raadzaal van het fraaie Alphense raadhuis liet geen poging na, om het de heer Schokking zo moeilijk mogelyk te maken, weg te gaan. Het mahonie van d« betimmering weerkaatste het glanzen der fraaie kroonluchters en van de tafel en stoelen rondom stroomde zoveel wel willendheid en verering naar het voor- zitterlijk gestoelte, dat we ons alleen maar afvragen, hoe de heer Schokking zich, na dit bad in niet dan waardering, straks zal voelen in de rode Javastraai- zaal, waar weliswaar welwillende, maar uiterst critische ogen hem op alle gebaar en handeling zullen taxeren. Alle fractie-voorzitters plus wethouder Brouwer hébben het gisteren in Alphen gezegd: mr Schokking was een groot burgemeester voor Alphen. Hy bevorder de woningbouw en industrie, maakte wit van de plaatselijke huishoudschool, het onderwijs in het algemeen en de be langstelling buiten de plaats voor Alphen. De heer Verdonk (CHU) stip te het beter funcüonneren van gemeen telijke licht- en waterdiensten aan, als mede de dank van Aarlanderveen. de heer A. J. Dekker (A.R.) zei zelfs: val: veel te loven en niets te laken", het PvdA-lid Ph. Rogaart roemde het boven de partijen staan van mr Schok king en prees hem om het meerdere be grip voor sport, dat hy in Alphen had

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1