NIEUWE LE1DSCHE COURANT 2 ZATERDAG 12 NOVEMBER lfiftj Razzia op geparkeerde auto's te Katwijk was ten onrechte POLITIE HEEFT ZICH VERGIST GEDURENDE DE ZOMERMAANDEN trekt steeds een groot aantal badgasten naar Katwijk en tegenwoordigvaak met auto's. Dat gat ook in de afgelopen zomer heel wat geparkeerde auto's langs de wegen en straten van Kat wijk a Zee, blijkbaar tot grote ergernis Immers: op een goede dag kregen alle bezitters van geparkeerde auto's, die 's nachts buiten bleven staan, de waar schuwing van de politie, dat zij zich schuldig hadden gemaakt aan een straf baar feit, en dat bij volgende consta tering een proces-verbaal zou worden opgemaakt. Niemand werd daarbij door de politie ontzien, tot grote ergernis van vele zakenlieden, vrachtrijders en anderen, die vaak 's avonds laat thuis kwamen of 's morgens vroeg weer vertrekken moesten en dan geen tijd hadden hun wagentje 's nachts nog in een garage te plaatsen. Bovendien is te Katwijk een groot gebrek aan garageruimte. Het laat zich verstaan, dat een storm van ver ontwaardiging opging en het klachten bij de burgemeester regende. De burgemeester verklaarde echter, dat het hier ging om toepassing van art- 6 van de politieverordening van Katwijk, waarin staat, dat ,.geen voor werpen op openbare wegen of pleinen mogen worden gelegd of geplaatst zon der vergunning van B. en W." En om dat alle overtreders niet in het bezit van een dergelijke vergunning bleken te zijn, gingen ze op de bon, bij tien tallen. Aldus ook mr J. van der Plas te Katwijk, die, na tweemaal gewaarschuwd te zijn. zijn auto toch weer had laten staan en bekeurd werd. Dezer dagen diende deze zaak voor de ■kantonrechter te Leiden, waar „ver dachte" in persoon verschenen was. Hij voerde aan, dat het ten laste gelegde feit inderdaad door hem gepleegd, n Zesjarige jongen in Rijns- burgersingel-water Passerende Jongeman redde hem Gistermiddag omstreeks half 2 viel de 6-jarige jongen van de familie Ter Haar, wonende Maredijk 2, in het water van de Rijnsburgersingel. Tragisch was on getwijfeld. dat geen der omstanders het knaapje nadook. Gelukkig kwam na ge ogenblikken de 21-jarige loodgieter Frits van der Mark, wonende Maredijk 88, langs; hij nam een duik in het water onder de Warmonderbrug en wist de jongen boven te brengen. In de L.B.F. werd kunstmatige ademhaling toegepast, die mocht baten. De E.H.D. vervoerde de drenkeling voor observatie naar Academisch Ziekenhuis. AANWINSTEN LAKENHAL Men schrijft ons: Onze stedelijke verzameling heeft dermaal enige aanwinsten te tonen wel in de eerste plaats een kleine, m bijzonder fraaie aquarel van Johannes Bosboom, voorstellende het inwendige van de Hooglandse kerk. Het is schenking van onze oud-stadgenoot, de heer S. J. Sala. thans te Bergen, die reeds herhaaldelijk blijk gaf van zijn belang stelling in de Lakenhal. Voorts werd aangekocht eenoliéVerf-: studie van een groep huizen tegen grijze "lucht van de hand van Willem Van' Nat. Tenslotte werd de zilvercollectie langs verrijkt met een, op de veiling bij Fred. Muller aangekochte visschep 1772 vervaardigd door de Leidse goud smid Hendrik Fortman. Dit fraaie hand werk vértoont alle kenmerken vai late Hollandse rococostijl. Nader deelt men ons nog mede, dat de Parmentier-Rehde de tentoonstelling van Chris van der Windt een karakteristieke tekening van deze kun stenaar hebben geschonken. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN - SASSEMïEIM: Ned. Herv. Gem., 9 en 10.30 u. ds Ottevanger, Leiden; 5 u. ds Spruyt, Leiden; Geref. Kerk, 9.30 u. ds V. d. Zee, Nieuw-Vennep; 5 u. ds Kui per; Chr. Geref Gem., 10 en 5 u. ds Vis ser; Ned. Prot. Bond, g.d. KATWIJK AAN DEN RIJN: Ned. Herv. Gem., 9.30 en 5.30 u. ds Goverts; Geref. Kerk, 9.30 u. ds Feriniga, Wasse naar; 5 u. ds De Valk. HILLEGOM: Ned. Herv. Gem., 10 u. u. ds Knottnerus; Geref. u. ds Krabbe; Chr. Geref. 1, ds Sluiter. van de politie. naar zijn mening, niet strafbaar was. Immers, zo betoogde hij, de politiever ordening is nog van de twintiger jaren- Daarna, nl. in 1941, is de wegenverkeers regeling van kracht geworden, die in de artikelen 16 jo 38 dezelfde materie regelt en het parkeren aan geheel andere voorwaarden bindt dan de oude Kat- wijkse politieverordening. Doordat der halve het parkeren van auto's door een Rijksregeling geregeld is, is de plaatse lijke verordening, als zijnde van lagere orde, op dit punt niet meer verbindend. Zijn conclusie was, dat hij behoorde te worden ontslagen van rechtsvervolging, waartoe de kantonrechter besloot. Naar wij vernemen, zijn thans ook de tegen anderen uitgebrachte dagvaardingen in getrokken. Uit Pers VOLKOMEN EERLIJK EN NIET HELEMAAL EERLIJK Ds H. J. Wormgoor, Ned. Herv. pre dikant, roert in de Haagse Kerkbode een kwestie aan, waarop wij in een an der geval reeds de aandacht vestigden: „Ede, een van de grootste garnizoe nen van Nederland, verloor bij het bom bardement van 17 Septèmber 1944 „haar" Militair Tehuis". Zo staat het in een circulaire, die aan alle rekeninghouders bij de Postgiro is toegezonden. Maar zo is het niet waar. Ede heeft een Militair Tehuis verloren, nl. het Roomse. Het Protestantse is hier ge spaard. Waarom toch niet man en paard ge noemd, gij, aalmoezenier N- J- van Bo- hemen? Voelen wij, Protestanten, het onderscheid tussen wat volkomen eer lijk is en niet helemaal eerlijk, dan zo geheel anders aan dan gij, Rooms-Katho- lieken? Óf weet gij mij te bewijzen, dat Protestanten precies zo handelen? Laat .mij het dan weten en ik zal ze hier geselen. U roep ik nu vast op tot een andere houding. Gij zegt tóch. dat ge Hem wilt dienen, Die van Zichzelf getuigd heeft, dat Hij de Waarheid is. Welnu, dien Hem dan door ook in uw circulaire uw woor den wèl te wegen. Tot de lezers van dg Kerkbode het vol gende: Aalmoezenier Van Bohemen roept alle Nederlanders op tot de herbouw van het Roomse Tehuis in Ede. Weet wat ge doet. Een dergelijke oproep onze kant tot alle Nederlanders wordt door de Rooms-Katholiëken vast ker terzijde gelegd. En als ze zouden aarzelen, zal aalmoezenier Van Bohemen hun. waarschijnlijk wel duidelijk ma ken, wat hij van hen verwacht". EEN R.K. FEESTDAG De R K. Leidse Courant schrijft: De tuchtrechter in Leiden had eer klaagde uit De Zilk opgeroepen om oj 1 November te verschijnen. De gedagvaarde verscheen echter niet ornaat. bet .Allerheiligen was. een katho lieke als ^ondag te" vieren feestdag. Dinsdag kw&m dé'bedoelde man voor en toeii wees de tuchtrechter hem ei op, dat het niét aan verdachte toekomt, aan een officiële instantie zittingsdagen voor te schrijven. Allerheiligen is geen algemeen erkende christelijke feestdag: ds Eerhard; Kerk, 10 en Gem 10 en 10 TERPENTIJN WAS Haarl.str. 5, Tel. 20439 Op gevaar af, dat ook wij worden be schuldigd door bedoelde rechter, on: met zaken te bemoeien, die ons niet aangaan, wagen wij het toch ^>eschei- denlijk op te merken, dat het ons eer redelijk verlangen toeschijnt, dat door officiële instanties rekening wordt ge houden met de speciaal katholieke feest dagen: slechts twee iin een héél jaar! GEMEENTE LEIDEN Officiële Publicaties INENTING TEGEN POKKEN Met verwijzing naar voorgaande publi caties wordt er nogmaals op gewezen, dat door een zo groot mogelijke vacci natie-dichtheid, de immuniteit der be volking belangrijk wordt opgevoerd. Men moet vooral niet menen, dat een vaccinatie een blijvende bescherming tegen pokken verleent. Herinenting, voor hen, die enige jaren geleden zijn gevaccineerd, wordt dus dringend bevolen. Op Woensdag 16 November van 14.30 15.30 uur zal in het gebouw van de G.G. en G.DNieuwe Mare 13 a. weer koste loos gelegenheid worden gegeven tot: A: inenting van kinderen beneden de B: herinenting (d.w z. opnieuw ten van hen, die reeds eerder met ces zijn ingeënt) van oudere personen (kinderen en volwassenen). Trouwboekje of stamkaart meebren gen- Leiden, 12 November 1949. De Dir. van de G.G. en G.D- C- R. Zijerveld. „De C.F.A. gaat door goed en kwaad gerucht" Maar haar bestaan is slechts bittere noodzaak „De Christelijke fiknactde ontmoet overal in den lande misverstand. Ze gaat, om met Paulus te spreken, door goed en kwaad gerucht en dat is alleen maar funest voor het werk." A'ldus sprak ds H. J Groenewegen, Ned. Herv, pre dikant in Den Haag en voorzitter van de landelijke Ohr. filmactde, -gisteravond in „Den Burciht" als inleiding tot de voor stelling van de film „Het Woord". Er is heus, zo vervolgde spr., geen be-: hoef te om een bioscoopje op te richten met de naam „Cefa" er op. Een groot deel van ons volk, dat gedoopt is, is in de handen van geldmakers terecht ge komen, mensen, die elke dag gif spuiten in ons volk. Als Christenen moeten we waakzaam zijn. De bittere noodzaak dringt da-artoe. In de bioscoop wondt men in een we reld van fantasie gevoerd. Men hunker! er naar om ook groot te zijn. Wat de film tot gevolg kan hebben, heeft de oorlog wel zeer duidelijk geleerd. In de laatste 50 jaar, aldus spr., heb ben de Christenen de film aan de wereld overgelaten. Dat is het moraal van Kaïn, die zei: „Ben ik mijn broeders hoeder?" De film als technisch hulpmiddel is niet verwerpelijk. En daar ze niet verwer pelijk is, dient ze gebruikt te worden als" een licht op de kandelaar. Vervolgens gaf ds Groenewegen een korte toelichting op de film, „Het Woord" naar een boek van Kaj Munk, getiteld: „Ordet". Er wordt de strijd in uitge beeld, die een mens kan hebben te voe ren, maar ook de concrete waarde van het geloof. Aan het einde der film ziet men" een mens, dié in een vlaag van waanzin zich verbeeldt Christus te zijn en een „dode opwekt". Dat neemt hei Christelijk geloof niet. De C.FA. wil „Het Woord" geenszins met haar naam dekken, maar -haar wel tonen als een discussiefilm. Men gaat met de vraag aar huis: „Wat is mijin geloof?" Over de film zelf zullen we het dit maal niet hebbeii, omdat één onzer me dewerkers haar onlangs reeds heeft be oordeeld. Tentoonstelling Welfare- werk te Wassenaar Speelgoedbeesten, kleedjes, shawls, tui's, beursjes, kortom, alle soorten van handenarbeid, zullen op 15 en 16 No vember a s. in het gebouw ..Herco", Eikenlaan 3 te Wassenaar, worden ten toongesteld. Men zal er met genoegen kijken. Belangrijk is, dat al deze werkstukken met plezier zijn vervaar digd. De makers zijn patiënten van de St. Ursula-kliniek en van de St. Jaco-: busstichting te Wassenaar. De Welfare werksters van het Ned. Rode Kruis hel- daarbij en verschaffen de mate rialen. De tentoonstelling is Dinsdag middag geopend van 1.305, 's avonds 79 en Woensdag van 95 eti van uur. Wij hopen, dat velen de ge legenheid zullen vinden om in ogen schouw te gaan nemen tot welke aardige en knappe prestaties neurologische pa tiënten en geesteszieken in staat zijn- En dat zij niet met lege handen zullen terugkeren. N oordtvfjkerhout ROELAND KONING - Uit de grond zijns harten Het afscheid van Alphens burgemeester Op Maandag 21 November, te 3 uur, zal zoals reeds gemeld werd in het gemeentehuis van Alphen aan den Rijn een buitengewone raadsvergadering wor den gehouden, waarin de burgemeester, F. M. A. Schokking, officieel afscheid hoopt te nemen. Voorzover de publieke tribune daar voor ruimte geeft, is deze vergadering voor belangstellenden toe gankelijk. Na de bijeenkomst zullen de Alphense burgerij en andere belangstel lenden in de trouwzaal van 5 uur tot half 7 gelegenheid hebben, persoon-lijk van mevrouw en burgemeester Schokking afscheid te nemen. Rally van „Youth for Christ" in 't Volkshuis Ds B. C. Visser van Oegstgeest sprak Ds B. C, Visser, Ned, Herv. predikant te Oegstgeest, heeft gisteravond op een rally van- de afdeling Leiden van „Youth for Christ" gesproken over het onder werp: „Vijf minuten voor 12". Hij wees er op, dat Jezus Christus de mensen uit het donker van bun leven wil brengen in het licht van Zijn verlossing. Het thema van de toespraak van ds Visser was: „Ontwaak, gij, die slaapt, en sta op uit de doden en Christus zal over u lichten". Wij mogen staan in Zijn licht: Christus is de opstanding en het leven. Met Hem zijn wij meer dan overwinnaars. De tijd van tegenwoordig houdt ons wel wakker, maar het gaat in dit leven om het op staan.. In dit verband herinnerde ds Visser aan de gelijkenis van de verloren zoon. Wij zeggen, dat het opstaan juist zo moeilijk is Maar dan is er de belofte, dat Christus over ons zal lichten Hij gaat voor en wie achter Hem komt, gaat in het licht. In het slot van zijn predi king legde ds Visser er nog de nadruk op, dat zij, die zijn opgestaan en wande len in het licht van Christus, ook zullen meewerken om het Evangelie te brengen aan hen-, die nog in het donker verkeren. Vóór het betoog van ds Visser vertelde Grote haringvangsten blijven nog aanhouden Gebrek aan tonnen en zout (Van een medewerker) De grote vangsten houden nog steeds aan. Maandag leek het, dat het afgelo pen zo-u zijn, want toen meldden de sche pen, die onder de Engelse wal visten, vangsten van maar 5 kantjes.. Halver zee werd toen echter Vneer haring gevangen, zodat de schepen ter stond naar deze plaats opstoomden. Op deze plaats, ongeveer 20 tot 50 mijilen uit de Hollandse k-ust, werden de netten uitgeworpen. De vangsten waren dave rend. Vele schepen vingen zich in één nacht voL Deze grote vangsten werden Woensdag weer minder. Intussen was de vangst onder de Engelse wa-1 weer zeer sterk opgelopen. Dus werd weer teruggevaren naar die plaats. Sedert Woensdag zijn de grote vangsten daar steeds gemeld en ze blijven nog aanhouden. Een ander euvel laat zich echter nu sterk voelen, m.L het gebrek aan tonnen en zout. Op zo'n grote toevloed van haring was niet gerekend. De schepen brengen, als hun laatste schot groot is, 4eze geheel vers aan de markt. De KW 167 bijv. kwam gisteren binnen met 35 last, waarvan 25 last v-ers. Door de vis vers aan te voeren, spaart men tonnen en zout. Er zijin deze week verschillende Sdhepen slechts drie dagen (of korter) eg geweestze kwamen vol terug. De prijzen blijven vast. Dit komt, on danks de grote - aanvoeren, mede d-oor- ;r Ln de afgelopen week weer een prder van 80.000 kantjes afgekomen is export naar Duitsland. Alles bij alles dus gunstige factoren. De prijsnotering in de afgelopen week as als volgt: volle haring f33 tpt f 35.40 per kantje, steurharing f.25 tot f30.40. De oer was 15.000 kantjes. Er zijn deze week 65 schepen aan de Katwijlkse af- a-g geweest. Door ziekte van onze med-ewerker F >k deze wéék geen „Visserijgolf" Red. N.L.C.) SPAARBANK DER COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK Rapenburg 63 Lelden. DE SPAARBANK VOOR IEDEREEN Rentevergoeding 2.16 tot een maximum van 10.000. de evangelist L. J. Pasman uit Haarlem een en ander over 'het werk van „Youth for Christ", dat zich thans over niet minder dan 55 landen uitstrekt. Het muzikale gedeelte van deze avond was weer -goed verzorgd. Op 14 November, 8 uur, zal in café „'t Raedthuys" .aan de Nieuwe Rijn een kleine rally worden gehouden, waar de bekende Sidney Wilson hoopt te spreken. Jaarvergadering „Donar' Op de algemene jaarvergadering v de Leidse gymnastiek- en atletiek vereniging „Donar" werden de aftreden de bestuursleden herkozen. Het bestuur ziet er als volgt uit: J. J. Herweijer, zitrter, P. Stroebel, secretaris, G. var Tuuk, penningmeester. P. Verver, tweede secretaris, L. Vermond, tweede penning meester, C. Stuivenberg en Th. Roest, commissarissen. De athletiekcomm-issie bestaat uit de heren: C. Stuivenberg vo zittér, IJ. de Boer wedstrijdsecretaris P. Verver commissaris. De leiding van gymnastiekafdelin-g berust bij de heer W. P. Leenen, terwijl de athletiektraming door de heren De Boer en Stuivenberg wordt verzorgd. Voorzitter Herweijer ging z'n 45ste bestuursjaar in. De Surin- ga-r-beker voor de beste senioren-ahtle- tiekprestaties werd dit jaar gewonnen door de heer De Boer, terwijl de heer R. Sin-gerling de Sec-Pen-beker voor beste juniorenprestaties, veroverde. Afdeling Leiden van de Beweging Europees Federalisme. De afdeling Leiden van de beweging van Europese Federalisten houdt op Maandag 21 November a.s. in „De Doe len" een bijeenkomst, waarop dr M Straub. lid-van het hoofdbestuur van de B.E.F., zal spreken over: „Amerikaans en Europees Federalisme". 17 Novemberdag van World Student Relief Collecte en filmvoorstelling te Leiden Het plaatselijk comité van World Stu dent Relief zond ons het volgende: Op 17 November zal international stu dents day worden gevierd. De datum vindt zijn oorsprong in 17 November 1939, toen een Tsjechisch student te Praag door de Duitsers werd vermoord. Deze daad wordt als symbool genomen voor het studentenverzet. Daar in Nederland dit verzet op 4 Mei wordt herdacht en de international union of students deze dag als een speciaal Oosteuropese kwestie meent te moeten beschouwen, heeft men in ons land besloten een ander karakter aan deze dag te geven. Op 17 November zullen daarom de ver antwoording en de betrekkingen, die Nederland tegenover en met het buiten land heeft, naar voren komen, 17 No- EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Van Al phen, De Jager, Stoffers en Verbrugge. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 12 Nov. 13 uur tot Zaterdag 19 Nov- 8 uur waargenomen door: apotheek Her- ding en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Janny H. dr v. J. Scheele en P. J. Seen; Gijsbertus zn v. G. Elder- brpek en J. J. Sah-nied-ewind; Nicolaas zn v. G. van Egmond en J. de Jager; Grietje A. dr v. W. van Bork en R. IJs- selstojin; Jouke M. dr v. L. J. E, Ponjee en M. C. Boersma; Arjen zn v. D. Soi- daat en M. van d-er Vegt. OVERLEDEN: G. J. Ka-mphorst, huisvr van W. Heuvelman. 67 jr; J. H. M. Se- gaar, wed. van P. En-gelbregt, 86 jr; P. A. de Vries, zn, 4 jr; A. H. Hoogeveen, zn, 7 weken; K. Orama, wednr, 81 jr. vember wordt gewijd aan World Student Relief. Dit houdt collecteren in, zowel de Academie en de andere Universi teitsgebouwen als bij de studenten aan huis. Bovendien wordt 's avonds in hel Trianon-theater te Leiden de film „Douce" van de bekende regisseur Claude Autant-Lara vertoond. Deze voorstelling zal om half 12 beginnen. De opbrengst komt ook geheel ten goede aan World Student Relief. CONTACTAVOND PROFESSOREN WIJK De Hervormden van „De Professoren- wijk" zullen op Dinsdag 15 November a.s. in het verenigingsgebouw op de speelweide een contactavond hebben. Ds Vermet, hulpprediker in wijk 5, zal spre ken over: „Het licht op de - kandelaar" Men hoopt, dat deze proef om i: Profje" te vergaderen zal slagen. Geref. (Ilcrv.) zendingsbond. De hulpveremgin-g van de afdeling Leiden va-n de Geref. Zendingsbond houdt. Dinsdagavond as. in „Prediker' haar jaarvergadering. Mevr. Belksma i: bereid gevonden iets te komen vertellen over het Zendingswerk van haar mai in leven zendeling onder de Toradja' die in 1945 in het interneringskamp te Balokan is omgekomen. Twee uur vóór de aanvang va-n de vengaderim-g zal de dameskrans een verkoop van handwer ken houden. Ook dit is ten bate v< G.Z.B. Mooi succes Op de 20 Journées d'Automne, die dezer dagen te Brussel werd gehouden, wa de (Nederlandse) show de Paris as zig. Onze stadgenoot de heer Tom Westen ontving een der médailles d'honneur. Sfeer in *t gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! Twee Leidse schonen hadden zin in een wereldreisje Een rfjke meneer nodigde hen uit..1... een Belgische caféhoudster begreep het gevaar Twee ondernemende jongedames uit Leiden, tjw. dé 17-jarige H. P. en de 19-j. C. S., zijn ëen 'weekje op stap geweest, óe zouden gaan dansen in Amsterdam en kwamen op de Zeedijk terecht. Daar nodigde een rijke meneer hen uit tot een wereldreisje, welk voorstel maar al te me Werd geaccepteerd Per trein ging naar Maastricht en vandaar uit België Dat ging zonder papieren wegens de Benelux-overeenkomst. Het èi'nddoel zou Parijs zijn, maar aan de Franse grens ge komen, moest de meneer even de papieren van de dames in orde maken of óp andere wijze trachten met zijn gezellinnen de grens over te komen. ,ln zijn afwezigheid raadde een caféhoudster de Leidse scho nen aan haar huis terug te keren. Zie waarschuwde de Belgische politie. Die bracht de meisjes terug naar Maastrioht de grenswacht leverde de kinderen hun ouders alhier af. Natte wegen, slipgevaar Op de Rijhsbürgerweg nabij Posthof is gisteravond een 'personenauto, bestuurd door mevr: K. te Leiden, tengevolge vah het gladde wegdek geslipt en gekanteld. De mede-inzittende mevr. H., eveneens te Leidén, liep een. bekkenfractuur op. De auto werd z\v Noord wijk Oproep De inspecteur van politie verzoekt verband met een misdrijf ieder, die inlich tingen kan geven omtrent de identiteit van een man, die Maandag j.l. om half drie een 4-jarig meisje van de Offenweg per fiets heeft meegenomen naar de Goo- weg, zich ten spoedigste te melden op het politiebureau. De Zondagdie nst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Coen- raads Neder veen. Kwestie schuurtje te Voor hout tot oplossing gekomen Naar we vernemen, is de kwestie van ,het schuurtje te Voorhout" thans tot :en oplossing gekomen. De gemeente zal ie volledige schade betalen, ontstaan door afbraak van de oude schuur, als- mede alle proces-kosten plus het hono rarium van de advocaat, mr J. van der Plas te Katwijk aan Zee. Daartegenover loet de eigenares van de afgebroken chuur afstand van de dwangsom, omdat :ij niet wil, dat door de fout van één nwoner de gehele gemeente schade zal Hjdcn. Het genootschap Petronella Moens be sloot op zijn najaarsvergadering in Am. sterdam, een bibliotheek op te richten van braillewerken. Op deze vergadering werd een rekenmachine gedemonstreerd, die door ir Herweijer te Haren geschikt is gemaakt voor gebruik door blinden DA'S DE MOEITE WAARD! Na bijna twee jaren kreeg Hardinxveld van Gedep. Staten antwoord op het ver zoek van de raad de wethouderssalaris sen te verhogen van f 649.75 tot.f 650 per jaar. Dc 30 Ned. boeren, die zes maan den lang de Amerikaanse landbouw methoden in de V-S. hebben bestudeerd, zullen volgende week in Washington bij de ECA rapport uitbrengen over hun reis en op 19 November met de Edam naaf Nederland terugkeren. Op 21 November staat bjj de Rott, Bank de inschrijving open op f 800.000 gew. aandelen Ver. Glasfabrieken te Schiedam, uitsluitend voor aandeelhou- defs, tegen 105 pet én op f 1.350.000 3% pet obligaties tegen 101 pet. LEIDS PALET ftR ZULLEN ER NIET VEEL ZIJN, die zich nog het rumoer herinneren, dat de Kruisigingvan Roeland Koning indertijd veroorzaakte. Het be trof een triptiek, die links de zondeval, rechts Johannes op Patmos en als middenstuk de stervende Christus vertoonde op het moment, dat Hij de sinartelijke- woorden uitroept: „Eli, Eli, lama sabachtani Het stuk was in gezonden voor een expositie van Protestantse religieuze kunst té Utrecht en daar geweigerd, niet op grond van zijn artistieke kwaliteiten, maar omdat vreesde de bezoekers met deze voorstelling te zullen hinderen. Later was het te zien in de kunstzaal Kleijkamp in Den Haag, waar de schilder toen exposeerde (Januari 1933), en in de (R.K.) Residentiebode was het de bekende kunstcriticus De Boer schrijvend onder het pseudoniem Rusticusj, die Roeland Koning vooral om deze kruisiging aanvielNa de Oorlog heeft tenslotte ook Elseviers Weekblad een beschouiding aan Ko- nings religieuze werk en speciaal aan zijn kruisingen gewijd. „Het eigenaardige is, grijze schilder, wanneer wij in zijn ate lier te Wassenaar de dingen nog eens rustig bekijken, dat predikanten van orthodoxen huize zich onverholen vóór mijn -opvatthjgcyeTMèrarden!" t En ter-wijl hij,-naar een reproductie vart het omstreden werk zoekt, vindt hij een gedicht, dat Karei van Dorp naar aan leiding van deze tekening in het Zon dagsblad van De Standaard (d.d. Zater dag 1 April 1939) plaatste. Het is een Sonnet en waard nog eens afgedrukt te worden. ELI, ELI, LAMA SABACHTANI Dit zijt Gij dan, wanstaltiger geworden zegt de thans binnen te halen, is voor iemand van de ernst en Calvinistische overtuiging van Roeland Koning een wel zeer dwingen de. Het gebrandschilderde raam' een jenover de preekstoel^ waardoor. Vol zonlichttop''dé préöifcaht V'ièf was tiafd nodig tér b'rèkihgvah liè'ri.Jacht, Dus het kwam er' ook: klaar en helder van kleur, duidelijk van'compositie, Bij bels vön onderwerp'fen alle rechten la tend aan muur èn raam. Maar' ook meer in het algemeen verklaarde Roeland Koning zich vóór passende verfraaiing van het kerkgebouw, mits alles onder worpen blijft aan do dienst van het Gij kreunt. God zwijgt. :el. God zwijgt. Hij lijdt om uzelf, niet om spijkers en wondeni i dit donker zwijgen op Zijn' klacht: ornt Gods recht, door u honend ge- volbracht! Dè Boer vroeg zich in de Residentie-, bode af, of een zo voknaakt-edele figuur als Christus zó van alle idealiteit ver stoken kan worden uitgebeeld. Hij gaf toé, dat de Middeleeuwers daarin zeer ver zijn gegaan, maar'sprak als zijn me ning uit, dat de figuur dan toch univer seel bleef. De naam,' die hier direct naar voren dringt, is die van Grünewald met zijn Isédheimer altaar. Maar ook een Lucas Cranach in de z.g. Schleiszheimer kruisiging' hééft de lijdende Christus vooral als een lijdénd mensenkind ge- Het was het begin van de 16e eeuw hun opvatting zal stellig evenveel opzien gebaard hebben als die van Roe land Koning ruim tien jaar geleden Het is nu eenmaal zó. dat ook religieuze vormen nee juist religieuze vormge vingen groot gevaar lopen te ver starren, uit te slijten en hol te worden. De vernieuwer wordt gemakkelijk een Roeland Konings „Kruisiging" is even umverseel als Bachs „Eli, Eli, lama sabachtani!" uit de Mattheuspassion. Evenals Bach schiep de schilder deze lijdende Christus uit de grond zijns har ten en. in grote smart. Wie daarvoor na 'het beschouwen van deze kruisiging nog 'bewijzen nodig heeft, vrage om zijn uit beeldingen van andere kruiswoorden: het „Mij dorst!"; het triomferende „Het is volbracht!" en het heel stille Weer' geheel van Gods aanwezigheid v vuilde „Vader, in Uwe handen!"' Het zijn geen schilderijen om aan de muur te hebben. Tenzij misschien in een bidver trek. Principieel Intussen maakte en maakt Roeland Koning nog ander religieus werk. Zo werd hem in 1939 opgedragen een ge brandschilderd raam te vervaardigen voor de Gereformeerde kerk te Wasse naar en kreeg hij in 't afgelopen voor7 jaar de opdracht enkele Bijibelse voor stellingen te sohilderen voor het privé- kantoor van de Rotterdamse bakkerij van Van der- Meer en Schoep. Voor de laatste werd een Elia gemaakt, gevoed door de raven, en een triptiek, voorstel lende het belieg van Samaria, onderwer pen, die in de aard van het bedrijf pas ten. De opdracht van het kerkraam ech ter plaatste de schilder voor een prin cipiële 'beslissing. Want de vraag, of het goed is in een" Protestantse kerk de mystiek van het gebrandschilderde glas Woord. Opgewekt Ofschoon Roeland Koning een harde werker is, daarin varr jongsaf gestimu leerd door een even strenge als God vruchtige vader ook de schilder zelf Gereformeerd is er niets kniesorigs n hem- Misschien komt "dat ook, omdat hij Amsterdammer is van geboorte en opvoeding. Zijn door hemzelf ontworpen VAKBONDBESTUURDERS VERTREK KEN MAANDAG. De vertegenwoordigers van de drie Unie;-vakbonden zullen Maandag om half tien 's avonds per K.L.M van Schip- laar Amerika vertrekken. Zij zullen uitgeleide Worden gedaan door mr Clarence Hunter, hoofd van de ECA- ie in' ons land, Ir C. S. Knottnerus, hoofd vah "het bureau grondstoffen van het dep. van Landbouw c.a., is benoemd tot directeur het Instituut voor landbouwtechniek rationalisatie. Volgend jaar September wordt een «we internationale tariefsconferentie gehouden door de 33 landen, die dit jaar deelnamen aan de besprekingen van Annecy. 3. en W. van Maastricht stellen dat de raad zich voor 50.000 garant zal stellen voor de kosten van het Benelux-congres, dat er van 2527 Mei a.s.- wordt gehouden. - Het; kasteel Huize Lemiers ónder Vaals :zal -door -de Ned. Kastelensrtchfing worden aangekocht; het gebouw heeft veel te lijden gehad door oorlogsschade en verwaarlozing De tocht naar Zutfen, die Engelse invaliden deze zomer in motordriewie lers maakten, zal een jaarlijks evenement worden. Wellicht zullen ook' Nederlan ders, Belgen en Fransen meedoen. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 11 Nov groen- tenveillng: groene kool 10—14.90, rode kool 5.50—7.60, gele kool 5.90—8.30, Chinese kool —8, waspeen I 620, II 1016. breekpeen .90—8.60, andijvie 9.60—14.90, kervel 3.70- 3.80, dorado voor. elk schildersgemoed, al heerst er die strenge orde van een zeer gedisciplineerde geest. De portretten, die Koning schildert hij ontvangt ruimschoots opdrachten, waaronder zeel belangrijke zijn licht en opgewekt var toon, impressionistisch in de behande ling van het licht,'maar toch stevig var vormgeving. Zij' ademen een optimisti sche geest. „Er moet een toekomst zijn!" zegt de schilder, die even goed zijn cubistisohe en futuristische- periode heeft doórger •maakt. En als ik hem vraag, óf er onder zijn vijf kinderen nog toekomstige kunste naars-zijn, antwoordt hij: „Nee, ze zijn geën van allen erfelijk belast. Al zijh natuurlijk allemaal' wei een beetje tistiekèirig". Koninklijke vriendschap De faam van Roeland Koning drong via de 'békende schildersgenootschap pen en reeksen expbsitieé ook naar het buitenland door' en zijn 'kuhdé'wórdt geapprecieerd tot aan het Koninklijk hof. Misschien klap ik eén beetje uit de schóól, als ik vertel, dat H.KJl. Prin ses Wilhelmina in nau\v persoonlijk Cöritact met hefh Staat, dat Zij zijn ate lier bezocht en hem meermalen op ,de thee verzoekt orrt met hem van gedach ten te wisselen over onderwerpen kunst en kunstenaarsleven. Voqr deze man, (Ue geleerd.heeft .de betrekkelijk heid te zien van zeer vele dingen in het 1-evem („O, .dat eerste schilderij, dat ge ëxposeerd .werd, indertijd!") betekenen deZe koninklijke invitaties nog steeds een bron van stil geluk. C. Th. B. -14, 44.10, spruiten 41—58, krol 2.804.20, alles per 100 kg; bospeen 16 —24. selderie 3.80, peterselie 2.90—3.20, alle» er 100 bos; bloemkool II 21—26, knolsel- erie. 8—12, alles p. 100 stuks. RIJNSBURG. ll Nov. Groenten veiling: spruiten 31—73. rode kool 550—7.20, groene 13.10—14.80, gele kooi 5.60—7.50, andijvie 12.60—15.40. waspeen 6—16, uien 14-25—2, ikool 69, knolselderie 714, bloemkool selderie 4.305.50, peterselie 2.202.90, bospeen 13—21. TER AAR. 11 Nov, Groentenveillng: Kassnijbonen 9 per kg. Tomaten A "0.31— 0.80, idem B 0.52—0.80, idem C 0.18—0.43, iderti CC 0.17—0.24, idem bonken 0.230.33, Idem uitschot 0.04—0.09, idem afw. 0.39, prei -0.10—0.17, idem afw 0.06—0.08, witlof I 0.41 —0.55. idem II 0.27—0.37, idem stek 0.11- 0.18, andijvie 0.12—0.14, idem alw. 0.05—0.09, groene kool 0,07—0.14, sav. kooi 0 080.15, rode kool 0 06—0.10, witte kool 0.07—0.08, waspeen 0.05—0.11, idem stek 0.02, 0.23v idem nep. 0.09—0.14, idem a kroten 0.06—0.07, spruiten 0.41—8. spinajzie 0.27—0.28, aUes per kg. Bloemkool I 0.13—0.21, idem II 0.08—0.12, Idem stek. 0 knolselderie 0.100.11, idem afw. 0.03. a per stuk. Boerenkool 0.350.4Ö per k Selderie 0.02—0.03. Bospeen 0.06—11, a per bos. Stoofperen; St. Remy 0.10 per Gieze Wildeman 7.50, kleiperen 7.50 pér kg. Handperen 0.11—0.15 per kg Drüi' 0.47 per kg. ROELOF ARENDS VEEN, 11 Nov. Bloe menveiling: Louis gem. 0.220.36, pullinl 0.18—0.27, monument 0.10—0.22, Agnes I Ó.17—0:26, alston 0.06—0.12, choco 0.03— herco 0.10—0.21, loveliness 0.04—0.23, fi rite 0.07—0.17, Prince charming 0.05—0.10, Exmouth Pink 0.07—0.12, —0.14, favorite 0.07—0.14, Peter Pan 0.49- 0.54, trosrayonanten 0.24—0.50, choco 0.28- 0.54, Mont Blanc 0.42—0.51. cydonia 0.14- 0.29, Prince charming 0.61—0.66, Golden seii 0.18—0.36, alston 0.26—0.52, little Americi 0.36—0.70, eikenblad 0.14—0,18, cyclamen 0.30—0.52. ROELOF ARENDS VEEN, 11 Nov. - Groen- tenveiling: Tomaten A 39—94, idem B 51- 96, idem C 31—65, idem CC 16—34, Id. bo> "16—42, bloemkool 827. kropsla 1.50—8 50, andijvie 7—12, spruiten 21—46, witlof 49, knolselderij 312. LEfDEN, 11 Nov. Groentenveillng. R kool 5.50—10 30, savoye kool 6.40—8.90. gi ne kool 6—15.90, boerenkool 6—17, ra 4.70—10, pret 8—13. kroten 6—6.80, gek., k ten 6—11, uien 7.50—25 90, peen 6—18, sp: ten 12—79, andijvie 5—13.50, sla 10-15, scl seneren 5—35, druiven 56—112, witlof 62, spinazie 33—47. tomaten 18—76, blo. kool 9—37. sla 1 80—8.40, .knolselderie 5.20 - 7.14, peterselie 1.20—2 90, radijs 2.10—2.20, selderie 2.10—4.10, peen 6—18 RECTIFICATIE VEEMARKT Helaas is er Ln ons verslag va Leidse veemarkt in ons blad van, Zater dag j.l. een verwisseling van slopen. Als hoofdinspecteur van het be drijfschap vee en vlees en voorzitter van de centrale organisatie veehandel sprak niet de heer J. P. v d- Stoel, maar de heer G. J. v. d. Stoel. Onze excuse* hiervoor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2