Jlieuwe gtiteche GTouranl Staphc Lorster kar „ramde" theetafel in Paleis Soestdijk Wist U ZATERDAG 12 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIEN: ƒ0.18 per mUlmeter. (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7967 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stflatoastlct Is qfieftteven myn bert ia tcgyensDoet" De carrière van een Dordtse volksjongen Zie pag. 3 MARIJKE AAN DE DISSELBOOM Jantje Kuyers en Jentje Pielemans, twee Staphorster meisjes in haar kledü met toefmutsjes, zilveren oorijzers en dito schoengespen, trokken gister middag laat een kleine boerenwagen over de grintpaden van het palels Soestdijk. Toen de schildwacht een beetje vreemd opkeek, vertelde de burgemeester van Staphorst, die met zijn echtgenote de meisjes begeleidde, dat zy de wagen aan de Prinsesjes kwamen aanbieden, die de bevolking van hun stadje eind October bij het bezoek van de Prins had beloofd. De prinsesjes kregen gisteren op het paleis Soestdijk van twee Staphorster meisjes een prachtige Staphorster boerenwagen. Prinses Margriet had er, voor deze gelegenheid, de ry broek by aangetrokken! Daarom was de negenjarige Jentje, wier vader door de Duitsers werd neer geschoten, al om vyf uur 's ochtends op gestaan en had Jantje, de dochter van een wethouder, twee jaar ouder, de hele nacht geen oog dicht gedaan. Een paar forse lakeien droegen de Staphorster wagen over de bordestrap pen de paleisgang in. Daar reden Jantje en Jentje de wagen naar een der trekken. Prinses Margriet wist niet wat ze meer moest bewonderen, de wagen of de klederdrachten van de meisjes Duitser bedreigde Venlose jager met revolver En beroofde hem van geweer en buit. Earn jager uit Venlo had, met all« nodige papieren op zak, juist in de ..ver boden strook" langs de Duitse grens eer haasje verschallkt, toen op Duits gebied iemand kwam aanfietsen en een v delijk praatje begon. Opeens eiste de Duitser het jachtgeweer van de ma: Venlo. Deze weigerde, maar capitu leerde toen de Duitser een revolver op hem richtte. De Duitser verdiween met het geweer en de geschoten' buit Hedmat- waarts. De Venlose politie trof in het Duitse dorpje Leuth de man aan (een particulier jachtopziener) juist toen hij het geweer aan de plaatselijke politie Wilde overhandigen. Hij beweerde, dat de jager op Duits gebied was geweest en dat hij met het geweer had gedreigd- Uit noodweer had de Duitser z'n revolver getrokken. De Ned. politie wist echter te bewijzen, dat de Vendonaar op Neder landse bodem stond. Deze 'kreeg daarop lijn geweer terug. Bij de Britse bezet- tinigsautoriteÉ ten is tegen het gebeurde geprotesteerd. Prinses Wilhelmina exposeert in Rotterdam Door burgemeester Oud is gisteren in de R'damse Kunstkring de tentoonstelling geopend van werken van Prinses Wil helmina. De opbrengst van deze tentoon stelling komt ten goede aan het Fonds voor Noodlijdende Beeldende Kunste naars. Sigarenwinkeliers tegen „oneerlijke" concurrentie Op een vergadering in Amsterdam van de Ned. bond van sigarenwinkeliersver enigingen werd een motie aangenomen, waarin minister v. d. Brink wordt ver zocht, de Kamers van Koophandel te verbieden ongeacht de wettelijke bepa lingen vestigingsvergunningen af te ge ven; voorts controle op de K. v. K. ter hand te nemen en een einde te maken aan de, volgens de bond, willekeurige verkoop van tabaksartikelen door kap pers, café's e.d. De hoofdbesturen van de Chr. en R.K. organisaties van siga renwinkeliers hebben aan deze motie adhaesie betuigd. Volgens het Chinese blad „Keng Po" «uilen de republikeinse en de B.F.O.- delegatie vandaag aan de Nederlandse delegatie te Batavia voorstellen over handigen inzake de bezetting van be langrijke departementsfuncties ter voor- kominig van stagnatie in de administra tieve machine bij de souvereiniteitsover- draoht. Bovendien zou de voorzitter van de rep- delegatie, mr Soesanto Tirto- prodjo een ontmoeting hebben met mr Twee Davos-bedjes naar Zaandam Zaandam is de eerste gemeente, die bedjes heeft gekocht van de hulpactie Davos. De Zaandamse Gemeenschap heeft samen met verslaggevers van j plaatselijke bladen een actie onder in dustriëlen e.d. ingezet en dat bracht 2880 op, ruim voldoende voor twee bedjes, d.w.z. voor de verpleging gedu- rende een half jaar van twee Nederl. longlijders. Het adres van de actie is j Etadhouderslaan 148, Den Haag. de Koningin onderhield zich met de bur gemeester en zijn echtgenote. Margriet en ook Marijke waren al spoedig de beste maatjes met Jantje en Jentje, die alle schroom lieten varen. De kleine Marijke werd in de wagen gezet en daar ging het door dè kamer heen. Marijke kreeg er zo'n plezier in, dat ze uit de wagen klauterde en de boerenkar eigenhandig naar alle hoeken van de kamer sleepte, tot hy uiteindelijk strandde tegen de tafel waar de Koningin thee zat te drinken. Na drie kwartier was het tijd om te gaan. Nog even kwamen Beatrix en Irene de wagen bewonderen. Toen de bezoekers weer op de treden van het bordes stonden, zei Jentje tegen de bur gemeester: „Ik had Maryke best naar Staphorst mee willen nemen." Jantje en Jentje waren direct de beste maatjes met de prinsesjes Amerikaanse staalstaking thans geëindigd Ook United States Steel zal pensioen geven Na de drie andere grote staalmaat- sohappijen, is thans ook de grootste, de United States Steel Corporation, met de vakbond der arbeiders tot overeenstem ming gekomen over een pensioenrege ling. De staking in de Amerikaanse staal industrie, die in totaal 42 dagen duurde, is hierdoor geëindigd in een succes over de gehele linie voor de arbeiders. De maatschappij en de arbeiders zullen ieder de helft der kosten, betalen van een verzekeringsstelsel, volgens hetwelk uitkeringen zullen worden gedaan bij overlijden, ziekte, ongevallen en zieken- huisverpleging. RUSSISCHE ATOOMPROPAGANDA .KLINKKLARE NONSENS" De Britse minister van Defensie, Alexander, heeft de Russische bewerin gen, dat in de Sowjet-Unie de atoom energie gebruikt wordt voor weidse pro-, jecten .louter propagandaen klinkklare nonsens" genoemd. Vier Fransen wilden ambassade niet verlaten Maar zy werden met geweld verwijderd Vier jonge Fransen hebben de wapen stilstand van November 1918 gisteren her dacht met een sit-down-staking op de Franse ambassade te Stockholm. Zij klaarden, dat zij het gebouw niet zouden verlaten tot zij er met geweld waren gezet, of tot Jean Baptiste Moreau, de Franse principiële dienstweigeraar. Parijs in vrijheid was gesteld. Na enige werden zij met geweld verwijderd. Zoals bekend is, heeft Garry Davis, reldburger no 1, zich te Parijs ook reeds als voorvechter voor Moreau's belangen opgeworpen. De brand in het communistisch hoofdkwartier te Parijs Men houdt rekening met opzet De Parijse autoriteiten hebben een on derzoek gelast naar de brand i.n het hoofdkwartier van de „Front National", groep van communistische organi saties te Parijs. Hierbij kwamen, zoals men weet, drie personen om het leven, terwijl vijf mensen ernstige brandwon den opliepen. Ook Germaine Fromentin, secretaresse van Laurent Cassanova, communistisch parlementslid en ex-mi- r vond hieibij de dood. Men houdt rekening met de mogelijkheid van brand stichting. NÓG NIET VEEL De scheve toren van Pisa is weer bijna één centimeter schever gaan staan i: afgelopen 12 jaar. Parijs nog in nevelen Dean Acheson zal in Duitsland meer luisteren dan spreken De bestaande staat van oorlog tussen Geallieerden en „Michel" wordt beëindigd DE AMERIKAANSE MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN, Dean Acheson, is dus thans op bezoek in Duitsland, waarin men een vriendschappelijk diplo matiek gebaar tegenover een overwonnen land kan zien. Ook de drie Hoge Com missarissen voor het bezette Duitsland zyn naar hun hoofdkwartieren terugge vlogen, teneinde een bescheiden begin te maken met de uitvoering der Geallieerde politiek, waartoe op de Paryse conferentie werd besloten. Acheson heeft vóór zjjn vertrek nog onthuld, dat hy in Duitsland meer zal luisteren dan spreken. Bevin is met zyn deskundigen niet langer meer te Parys gebleven en hy geniet al weer van de politieke thee te Londen. In aansluiting aan hetgeen reeds ver meld is, valt te constateren, dat de juiste draagwijdte der politiek van de Parijse conferentie nog steeds een geheim Men is echter algemeen van oordeel, dat deze politiek de West-Duitse repu bliek snel dichter bij een samengaan met de rest van niet-communistisch Europa zal brengen. Dean Acheson werd te Frankfort be groet door Generaal-Majoor George Hays, de plv. Hoge Commissaris in Duite land en door John J. McCloy, die Acheson uit Parijs had vergezeld en wiens gast hy zal zyn. Zoals reeds gezegd, gaat Acheson morgen naar Bonn, de hoofd stad van de West-Duitse republiek en Maandag vliegt hij door naar Berlijn. De Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken heeft zich wel uitgelaten, dat hij de besprekingen met Schuman en Bevin „harmonieus en een volkomen succes" achtte. De betekenis van Achesons reis Duitsland springt sterker in het oog, als men bedenkt, dat dit het eerste bezoek is van een Amerikaanse min. van Buit. Zaken, sedert James Byrnes in 1946 Stuttgart bezocht. Volgt nu ook herbewapening? iwe politiek" inzake Duitsland houdt in een geleidelijke beëindiging van de demontage der Duitse fabrieken. De Duitsers zouden willen garanderen geen oorlogsmateriaal te maken, in ruil voor de belofte der Geallieerden, dat hun fabrieken, waar oorlogsmateriaal ge maakt kan worden, niet aan sloping on derhevig zullen zijn. Reuter wist nog te melden, dat de In structies der drie Hoge Commissarissen Duitsland neerkomen op het vol gende: 1. Het aanknopen van onderhan delingen met de regering te Bonn. 2. Duitsland de stopzetting der ontmante- te bieden, in ruil voor effec tieve veiligheidsgaranties. 3. Aan Ade- mede te delen, dat Duitsland kan worden toegelaten tot de „Raad van Europa". Naar verder verluidt, is in het alge een opdracht gegeven, om de bestaande staat van oorlog te beëindigen. Hangen de de onderhandelingen over West- Duitsland, zal de „ontmanteling" worden geschorst, een voorlopige maatregel dus. men besluit de ontmanteling van grote staalfabrieken te staken, zal het toegestane productie-vermogen van 1.34 millioen ton tot 16.5 millioen ton stygen. Schuman, die ernstig rekening dient te houden met de reacties van het, te Parijs „verhandelde" in zijn Parlement, is niet ontevreden. De Franse pers uit echter een zekere ontevredenheid over de betrachte geheimhouding. Men vreest, dat de genomen besluiten binnen korte tijd zullen leiden tot herbewapening van West-Duiteland. Ja, de Hoge Commis sarissen zouden reeds gemachtigd zijn, met Bonn te gaan praten over de vor ming van een West-Duitse politie- en beveiligingsmacht. België, dat tweemaal in 25 jaar het slachtoffer was van Duitse aggressie, be schouwt het resultaat van Parijs met be grijpelijke reserve en Paul van Zeeland, de Belgische min. van Buit. Zaken, was verre van voldaan. Vermelden wij nog, dat blijkbaar ook het Indo-Chinese pro bleem door de „Grote Drie" werd aange sneden. Arie Meijer Schwencke is er weer van door Verantwoording op 13 Dec. a.s. boezemde hem angst in Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, is de perecollaborateur A Meijer Sdhwencke, die op 13 December a.s. voor de Perszuiveringscominissie in Den Haag verantwoording omtrent zijn daden moet afleggen, uit de Psychiatri- sahe inrichting in Franeker, waar hi sin'ds zijn arrestatie verblijft, ontvlucht. Woensdagmorgen om elf uur werd hem aangezegd, dat hij overgebracht worden naar een der sbrafigestichten te Scheveningen. M. S., die zijn berechting met grote vrees tegemoet ziet, is daarop naar zijn kamer gegaan. Hij was een kiwartier later uit het gebouw verdwenen. In Franeker gelooft men' niet a georganiseerde ontvluchting- Hi_ zonder meer vandoor gegaan. Er stond hem, voor verdwijning, in het gebouw niet veel in de weg. Niettemin heeft hij rich thans opnieuw, evenals bij zijn arrestatie destijds in Goresel, aan berechting onttrokken. De Rijkspolitie tracht hem thans op sporen. Aannemers in optocht naar raadhuis Gemeente-architect vertraagt betaling Gistermiddag werd in de vergadering van de gemeenteraad van Hengelo (Gld.) aangekondigd, dat de aannemers, die al jaar geleden voor de gemeente hui bouwden, vandaag gezamenlijk naar het gemeentehuis zouden komen om be taling te eisen van de laatste termijn. De burgemeester antwoordde, dat de gemeente-architect (over wiens traag heid al meer harde woorden zyn geval len) de desbetreffende verklaringen nog niet heeft getekend en dat B. en W. hier op moeten wachten. Maar de aann komen toch, zo werd geantwoord. Hier ivoont een hihherbil... In vele plaatsen werd St Maarten gevierd .Hier woont een rijke man, die wel wat geven kan". Honderden keren ii gisteren gezongen: in de stad Groningen in vele Groningse steden en dorpen, de Zaanstreek en ini enkele Friese plaatsen, vooral in Bolswarö. De kinde- vierden er de dag van Sint Maarten Duizenden peuters trokken met lam pions en verlichte maskers rond en zongen hun schone St. Martinitóliedjes, 2t ene dorp weer anders dan in het andere. Overal waren wel goedgeefse >en met een trommeltje met lek kers. „God zal hem lonen met honderd duizend kronen" was dan de gezongen dank der kinderen. Maar als er een deur gesloten bleef, schalde het: „Hier woont -ki'takerbil, die niets geven wil". De grotere kinderen droegen vaak geen lampion ..mee en als dan naar de reden daarvan gevraagd werd, kloruk het tra ditionele excuus: „In de brand gevlo- 's Avonds laat keerden de kinde- moe, maar opgetogen en met zak- kenvol snoepgoed naar huis. In Zaan dam en Bolsward waren zelfs muziek korpsen present; er gaat dan van het spontane wel iets verloren. Veertien Rode Kruis- verplegers ontvoerd Volgens een bericht uit Tasikmalaja zijn 14 mannelijke en vrouwelijke hulp- verplegers van een mobiel Rode Kruis- team door een bende ontvoerd. Voor het leven van de ontvoerden wordt gevreesd, hoewel militairen alles in 't werk stellen hen te bevrijden. De bende nam ook medicamenten mee. In Tegal neemt de activiteit van de Daroel Islambenden toe. Brandstichtin gen, moorden en ontvoeringen veront- n de dessa's. De voedselpositie Veldmaarschalk b. d. Jan Smuts zal 19 November per vliegtuig uit Jo hannesburg naar Londen vertrekken voor een bezoek van een week. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 30 October: sold. H. J. Beverdam uiit Almelo en sold. G. Dijkstra uit Wymibritseradeel (Fr.). Konlnkiyk Ned.-Ind. Leger. Gesneuveld 17 October Amb. sold. Ie kl. infie K. Jaohaoeboen. 17 October tijdens actie verdronken: Ohin. sold. 2e kl. An Kwee en Men. sold. 2e kl. infie D. Warow, alle drie afkomstig uit Indonesië. De tuinman achter de Oeral Bloemen-Bertha, vriendin van alle studenten-corpora Vijf-en-veertig jaren tussen de Hope des Vaderlands (Van een onzer verslaggevers). Bloemen-Bertha is een vrouw, wier lam wel voor altijd innig verbonden zal blijven met het Nederlandse studenten leven. Nog nooit zyn de roeiploegen op de Varsity gestart of Bloemen-Bertha stond op de oever met haar kleurige lint- de uitgelaten supporters van Laga, Njord of Nereus. Geen jool zonder bloemen van en een oude „Schiedammer" Bloemen-Bertha. Dat was vijf-en- veertig jaar geleden zo en dat is het van daag nog. Mannen, in wier handen nu de wazige toekomst van Nederland ligt, klonken in die onbezorgde studentenjaren op het welzijn van het knappe bloemenmeisje. Nu zijn het hun zoons of hun dochters, hun kleinkinderen, die Bloemen- Bertha weer terugzien in haar witzijden, geborduurde blouse, op de bruggetjes van Delft, de singels van Leiden of bij de grachten van Amsterdam. Onder haar Europese graanopbrengst kan 25 pet hoger Als men maar meer mals wil verbouwen De graanopbrengst in Europa kan vol gens een rapport van de organisatie voor Europese economische samenwerking (O.E.E.C.) gemiddeld met 25 procent worden verhoogd. Er wordt propaganda gemaakt voor de maïsbouw. Zo wordt de wenselijkheid betoogd, dat Neder- 1 de mogelijkheid onderzoekt de rogge op de lichtere gronden door „hy brid corn", een maïssoort, te vervangen. Flinke brand op de Langkoeas in R'damse haven Gisteravond is door onbekende oorzaak brand ontstaan in ruim drie van het vracht-passagiersschip Langkoeas van de Rott. Lloyd. Er werd vry veel schade aangericht, hoewel het schip geen lading meer in had. Het vuur vond voedsel in stuwhout, wegerings, ladingmatten houten luiken alsmede in de emballage en proviandhok. De hitte heeft ook aantal dekbalken doen doorbuigen. Het vertrek van de Langkoeas naar Ba tavia, dat op 28 December was bepaald, hoeft waarschyniyk niet uitgesteld te worden. Vice-admiraal Kist heeft Donderdag sn bezoek van een uur gebracht Soerabaja, teneinde aan alle comr danten van schepen en inrichtingen per soonlijk een uiteenzetting te geven over de maritieme overeenkomst, welke ter RTC werd bereikt als steeds de bloemenmand en over haar gezicht een zonnige lach. Een nurks, die haar voorbij loopt Al die jaren van studentenleven vinden we terug in de huiskamer van Bertha Gerritsen aan het Hofwijckplein in Den Haag. Aan de wanden en de deuren han gen de souvenirs van vele feestelijkheden; lustrumborden, foto's van Varsities en diners, oorkonden en lange, rode linten met zilveren opschriften van de Sociëteit Minerva". Op de kozijnen voor de ramen staan de zinnebeelden van het Leidse Collegium en de Delftse Senaat. Op de kast zien we een vaasje van het Leidse Collegium voor haar 50ste verjaardag een bierpul van de Delftse „Phoenix" voor haar 25-jarig jubileum als bloemen verkoopster. Boven de pul hangt een ge- calligrapheerd huldeblijk van het be stuur der Utrechtse Studentensociëteit en aan de linkerhand van Bloemen-Ber tha schittert de gouden zegelring van dc Delftse Senaat Natuurlijk is Bertha bij haar 45-jarig jubileum als bloemenverkoopster door de studenten niet vergeten. Het Rotter damse kroegbestuur, de nieuwe Senaat van Delft en het Rotterdamse Corps kwamen haar feliciteren. Alleen de Lei- denaren visten met hun gelukwensen achter het net, want ze kwamen op tijdstip, dat Bertha niet thuis was. Maar dan hadden ze maar moeten, schrijven, vond zy. „De jongens zijn altijd goed vooi geweest," vertelt deze vrouw, wier leven ook van veel zedelijke waarde voc studenten is geweest. „Ik ben ze ei dankbaar voor". En terwijl ze verhaalt van allerlei herinneringen, bladert ze ge dachteloos in het handtekeningencahier, waarin talloze signaturen en verzen van studenten staan. Veel tijd heeft ze niet voor ons; de bloemist kan elk ogenblik komen en dan stapt ze weer op de tram naar Delft, naar de Sociëteit, het brandpunt van DAT de Ned. consul te Liechtenstein, L. Ospelt, is overleden en zijn taak wordt waargenomen door F. J. Schle- gel, aan wie in het Duits moet worden geschreven. DAT prof. dr A. Mey en mr H. J. Woltjer op hun verzoek eervol zijn ont slagen als lid van de commissie van bij stand van het directorium van het rijks instituut voor oorlogsdocumentatie en zijn opgevolgd door H. J. de Boer, hoofd- insp. gen. thesaurie en mej. J. M. C. Romeyn, van het vm. dir.-gen. voor de bijz. rechtspleging. DAT de Brusselse homoeopathische arts dr J. A. Dewandel voor de Ned. ver. voor natuurgeneeswijze en de bond voor natuurgeneesk. inrichtingen en na tuurgeneeswijze op 18 Nov. in Den Haag en 19 Nov. in A'dam zal spreken. DAT de kolenproductie in October 998 400 ton bedroeg tegen 1.010.300 in September. DAT in Westerbroek de IJstroom (800 ton), voor de Holl stoombootmij te A'dam te water is gelaten. DAT H. Goemans. laatstelijk handels- raad aan de ambassade te Moskou, is benoemd tot handelsraad te Cairo. DAT het 75-j. bestaan van het Ned. Herv. diaconessenhuis te Haarlem Woens dag a.s. in de Grote Kerk aldaar zal worden herdacht. DAT de Ned. ver. voor maatschappe lijk werk Woensdag a.s. in Utrecht ver gadert ter bespreking van de vraag, hoe de verhouding dient te zyn tussen onbezoldigde en beroeps-maatschappe lijke werkers. DAT de Ned. motortrawler Johanna i-vm. een gebroken mast bij Cherbourg sleepboothulp vroeg, doch al spoedig weer voor zichzelf kon zorgen. DAT ook Ned. firma's deelnemen aan een internat, tentoonstelling die van Dec. tot Juni t.g.v. het 200-jarig bestaan van Port au Prince in deze hoofdstad van Haïti gehouden wordt. DAT in de Chr. stichting Wolfheze een nieuw kerkorgel, ter vervanging van het in de oorlog verwoeste instrument, in ge bruik werd genomen. DAT de verhuizing van het demobili satiecentrum van de landmacht van Huis ter Heide naar Amersfoort, waarover wij reeds eerder schreven, medio December zal geschieden. DAT behalve in het gebied langs de Belgische grens handel en vervoer van varkens nu geheel vry is. DAT A. van Liere, oud-leetor universiteit te Bonn en oud-leraar M.O. in Indonesië, in Kloetinge is overleden. DAT onder voorzitterschap van prof. mr J. M. van Bemmelen te Leiden een regeringscommissie zal worden gevormd om na te gaan op welke wijze het contact tussen politie en justitie enerzijds pers anderzyds het best kan worden ge regeld. DAT H M. de Koningin het bescherm vrouweschap van het Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen heeft aanvaard. DAT prof. dr ir N. A. Halbertsma, die sinds 1921 bij Philips in dienst is, op 1 December met pensioen gaat, doch daarna nog de geschiedenis van het coi schrijven bij het 60-j. bestaan ir DAT bij de spaarbank in Vlaardingen 50.000 spaarzegels van 25 cent werden vermist, doch een deel reeds is opge spoord. DAT de uitzendingen van het strijd krachtenprogramma en Radio Omroep In Overgangstijd uit Batavia i.i stroombezuiniging na 15 Nov. tijdens de spitsuren worden verplaatst naar half zes Ned. tijd (1875 m en derde lijn van de radiodistributie). DAT de emigratiecommissie-Schilthuis vermoedelijk nog dit jaar de regering zal rapporteren over de emigratie van agra riërs. corpsleven. En als we weg willen gaan, stopt ze ons nog stilletjes een paar siga retten in de hand. Er zijn mensen, die verzuchten, dat het Nederlandse studentenleven verarmd en verbleekt is. Maar hoe vreemd en bleek het zijn als ook Bloemen-Bertha er niet was? Waarborgen Meermalen is de aandacht er op geves tigd, dat de Nederlandse democratie er een is van een ingewikkelde samenge steldheid. Nog dezer dagen was het de heer Oud, die zulks in de Tweede Kamer heeft gedaan. Er is bij ons geen enkele partij die een meerderheid vormt. Alle partijen zijn, al overtreft de ene partij de andere soms vele malen in grootte, min derheden. Dit is één aspect van de zaak. Een ander en door hieraan te herin neren zeggen we al evenmin iets nieuws is, dat ten onzent nimmer een kabi net is samen te stellen, hetzij zonder medewerking van de K.V.P., hetzij zon der die van de P.v.d.A. Voor het ogenblik betekent zulks al dadelijk, dat een kabi netsformatie, welke van geheel nieuwe denkbeelden uitgaat, een onmogelijkheid is. En met het eerstgenoemde aspect ge combineerd betekent het, dat in het Re geringsbeleid nimmer een bepaalde partij volkomen haar zin kan krijgen. In de Nederlandse democratie is het Regerings beleid een compromis. Het kan onze lezers bekend zijn, dat dit één van onze bedenkingen is tegen de partyformatie op smalle basis, zoals wij die in de eerste naoorlogse jaren te zien hebben gekregen. De Nederlandse de mocratie is een in zichzelf zeer gevarieer de verschijning. Zij is geen twee-partijen- staat, waarin nu eens de ene partij aan het bewind is en dan weer de andere en waarbij de regerende partij zich aan de gevoelens van de niet-regerende partij zeer wel gelegen moet laten liggen. Doet zij dat niet, dan kan immers bij de vol gende verkiezingen haar echec des te groter zijn. Neen, de Nederlandse democratie be staat uit een veelheid van minderheids partijen. Voor het regeerbeleid heeft dit met name twee consequenties, en wel: of de basis van het Regeringsbeleid moet breed mogelijk zijn of de basis wordt smal gehouden met inachtneming echter alle rechten van die partijen die door de regerende partyen niet tot het Rege- ngsbeleid worden toegelaten. Nu is onze grief tegen de na-oorlogse kabinetten, dat zij in hun democratische verplichtingen jegens de niet-mee-rege- rende partijen zeer zijn tekort geschoten. Immers, is het alzo, dat door de ingewik kelde bouw van de Nederlandse demo cratie samengesteld als zij is uit een hoeveelheid minderheidspartijen een Regeringsformatie een bepaalde partij welke zij niet „lust", voor onbepaalde duur van invloed op de Regering kan uitsluiten. Naast deze reeds bedenkelijke fout, welke de democratie ondergraaft, maakt die regeringsformatie nog een an dere, die al evenzeer bedenkelijk is. Welke fout is dat? Een niet mee-regerende minderheid (hier en elders in dit artikel uiteraard verstaan als invloed uitoefenende op de samenstelling van het Kabinet en op het Regeringsbeleid) behoort hierin althans niet bij de wel mee-regerende minderhe den achter te staan, dat voor heel het Nederlandse volk de Grondwet een groot goed. wil men: een waarborg, is. Wij zijn geneigd om te zeggen, dat de betekenis van de Grondwet, op zichzelf reeds groot, wel bijzonder groot is, wan neer bepaalde volksgroepen op het re geringsbeleid geen invloed mogen oefe nen. In zulk een tijd treft devaluatie van de Grondwet dubbel pijnlijk. Zij roept in het bijzonder bij die uitgesloten minder heid gevoelens op van groot onbehagen, want vooral voor haar is de Grondwet een waarborg en van deze ziet zij zich in bepaalde opzichten door de grillen van de in het Regeringsbeleid „samenspan nende minderheden" beroofd. Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat in een eerwaardig Nederlands blad de vraag werd opgeworpen, of er in Nederland nog wel plaats was voor een Grondwet zoals wij die kennen. Nederland, zo werd gesteld, heeft zyn constitutionele monar chie, zijn algemeen kiesrecht en zijn mi nisteriële verantwoordelijkheid en nu komt het er voor de Grondwet blijkbaar niet zo erg meer op aan. Zie. nog afge zien van het antwoord, dat het blad op deze vraag gaf, het feit alleen, dat de vraag nog steeds wordt gesteld in deze vorm. typeert de situatie, waarin wij zijn gekomen. Nu weten we wel, dat er een Grondwet fouten kunnen kleven dat zy niet altijd voldoet aan de twee voudige eis, dat zy enerzijds een conser verende kracht moet zijn en anderzijds geen belemmering mag vormen voor een buiging van de uitleg der Grondwet, ge heel naar eigen believen. Het is geen sterk bewind, dat voor de positie van de mee-regerende minderheid geen oog heeft en dat zich alleen sterk schijnt te kunnen maken door de inzichten van de minderheid op de essentiële punten niet te ontzien. Dat bewind schijnt zich dan sterk te kunnen maken, maar ook hier bedriegt de schijn. En het is de democratie, die prijsgegeven wordt. Gouverneur Klaasesz op weg naar Suriname Optimisme over economische toestand De nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, de Vroegere WagenIngse bur gemeester mr J. Klaasesz. is gisteren met de „Cottica" naar Paramaribo ver trokken. Hij vertelde, dat hy graag in Suriname zou biyven, ook als de interim- regeling een feit geworden is. Hy was er van overtuigd, dat de band tussen Suriname en Nederland hecht zou biyven indien men elkaar waar nodig de vrye hand laat Hy geloofde voorts, dat Suri name ook in economisch -opzicht een goede tyd tegemoet gaat. Mr Klaasesz is nog niet eerder ln Su riname geweest Direct na zyn aankomst zal hy een reis maken door de binnen landen want hy wil goed georiënteerd zyn als Prins Bernhard over enige maan den Suriname bezoekt. Verschafte Duits journalist vergif aan Goering? Het Duitse blad „Münchener Allge- leine" schreef gisteren, dat een Duits journalist indertijd de capsule met ver gif verschafte, die door Hermann Goering werd ingenomen, om aan de galg te ont snappen. Het blad zegt. dat de verslag gever onder het voorwendsel dat hy de documenten der verdediging moest inky- ken, de bank van Goering naderde. Ter- wyl hy een stapel papier doorbladerde plakte de journalist de capsule met een stukje kauwgum onder de bank vast Een naam wordt door het blad niet genoemd. WEERBERICHT Nu en dan buien vooral in de Noordelyke helft land. Vry krachtige en langs de kust ijdelyk harde Wesielyke wind. Iets koe- Ier. (Opgemaakt te 10 uur). ZON* EN* MAAN Zondag 13 November: zon op 7.55 uur, onder 16.53; maan op 23.33 uur. order 14.29 uur. 14 November: zon op 7.57 uur. onder 16.51 uur; maan op onder 14.44 u. 13 November: LJC, 20 Nov. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1