lifetime friterhe GTouranl Hoofdcommies Dr Z. was leidster in Bund Deutscher Madel Wist U Accoord bereikt over beperking der Duitse ontmanteling VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per milimeter. (Bfl contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staaioasifclj fi myn bert in tcgbeaspoct" Dertigste jaargang No 7966 Lieftinck ziet 1950 met zorg tegemoet Zie paf,. 3 DUITSERS LICHTEN DUITSERS VOOR OP ONZE KOSTEN Door Econ. Voorlichting verspreid nieuws grotendeels uit Duitse bron ZATERDAG J.L. HEBBEN WIJ ONZE LEZERS OP DE HOOGTE GESTELD van de merkwaardige personeelspolitiek by de Economische Voorlichtings dienst. Deze publicatie heeft, naar ons gebleken is, veler belangstelling getrokken. Ook ter plaatse, waar zulks inderdaad hoogst noodzakelijk is. Men vraagt zich thans allerwegen af. hoe het toch mogelijk is, dat in feite de Nederlandse economische voorlich ting in ons belangrijke achterland Duits land verzorgd wordt door de Duitsers in eemi-officiële Nederlandse staatsdienst. Wij hebben over een en ander nadere gegevens ontvangen en bij ons eigen derzoek zelf verkregen, die de zaak nog bedenkelijker en onbehaaglijker maken. Want, behalve de twee Duitse dames, die resp. met het salaris van een refe rendaris en een hoofdcommies, gesteund door twee secretaressen „zwoegen" aan het twee-wekelijkse blad „Die Weltwirt- sdhaft", dat als bijlage van het Düssel- dörfse „Handelsblatt" verschijnt, is de voornaamste medewerker aan dit blad1 natuurlijk ook eenDuits journalist, die in ons land gevestigd is en een eigen, voornamelijk economisch gericht, pers bureau exploiteert. Men krijgt zo langzamerhand de in druk, dat naar de mening van het de partement van Economische zaken voor dergelijk werk absoluut geen Nederlan ders te vinden zijn en dat Bismarck's oude uitlating „Holland annektiert sich- eelbest" (Nederland annexeert zichzelf) van een hevige actualiteit is! Omtrent de gehuwde ambtenares, de hoofdcommies, die getrouwd is met een te Berlijn geboren Nederlandse hoofd ambtenaar van Buitenlandse Zaken, hebben we nader vernomen, dat zij, on danks haar huwelijk met een Nederlan der. inderdaad nog steeds Duitse is. Zij Is ril. in oorlogstijd gehuwd en valt on der het bekende Londense wetsbesluit, dat voor deze gevallen een uitzondering maakt op de regel, dat de vrouw staande haar huwelijk de nationaliteit van de man volgt Zij poogt thans op „ver snelde wijze" voor naturalisatie in aan merking te komen. Zij is geboren te Gleiwitz, in het nu door Polen bezette Opper-Silezië. Zij is doctor ir momie en (let op de datum!) op 2 De cember 1940 te Leipzig gehuwd met de Nederlandse hoofdambtenaar, om zioh daarna, op 10 Februari 1941 te Voor burg te vestigen. Na in 1943 naar Amers foort verhuisd te zijn, koos het _e©bt op 4 September 1945 Den Haag woonplaats. Mevr. Z. heeft zelf v< klaard, dat 2lj in Duitsland leidster geweest in de (Nationaal-socialdstische) Bund Deutscher Madel. Ook in andere opzichten heeft zij zioh pro-Hitier ge- Ten aanzien van Fraülein dr V., de feferendaris, oud-redactrice „Handelsblatt" kunnen wij alleen mee delen, dat er heel wat departementen aan te pas zijn gekomen, om deze blijk baar voor ons land onmisbare persoon lijkheden hierheen te krijgen, nadat de Stichting Economische Publicaties toe in het belang van de bevordering der Nederlandse export in Duitsland het dringend verzoek had ingediend in 1948. De Nederlandse consul-generaal te Düsseldorf moet een gunstig rapport over Frl. dr V. hebben uitgebracht. Wij twijfelen geenszins aan de vuldigheid, waarmee dit ambtelijke rap port tot stand is gekomen, doch de op merking moge niet achterwege blijven, dat het niet alleen voor onze vertegen woordiger in het Parijs van het Rijn land, doch evenzeer voor de Britse be- zettingsautoriteiten vrijwel onmogelijk is, nauwkeurige en volledig betrouwbare gegevens bijv. over politieke activiteit, te verkrijgen omtrent uit Oost-Duits- land afkomstige vluchtelingen. Hoe dit ook zij, Frl. dr V. ontving November 1948 een „Temporary Travel Document" en een werkvergunning het departement van Sociale Zaken. Het verleende visum loopt op 20 Januari af. Zo staan dus de zaken t.a.v. de beide Duitse redactrices van de Nederlandse uitgave van „Die Weltwirtschaft", treilt welker betekenis als publiciteits- wervingsorgaan ten bate van export handelskringen hier èn in Duits land vrij sceptisch staan. Hoe langer verloofddes te eerder een huis De woningbouwvereniging De Arbeid te Wormerveer is van mening, dat bij het toewijzen van woningen aan jonge paren rekening moet worden gehouden met de duur van de verloving. In een adres aan j de gemeenteraad heeft de vereniging ver zocht, voortaan 20 procent van de gereed gekomen nieuwe woningen te bestemmen voor paartjes, die al een lange verloving achter de rug hebben. De vereniging toont I wel een groot vertrouwen in de eerlijk- I heid der betrokkenen, want een officieel bewijs voor de termijn van verloving be- i ttaat er naar-ons weten niet Hoewel, veel kans op fraude zal er wel niet zijn, want ln Wormerveer kent iedereen natuurlijk I iedereen. Voorz. Mobilisatie-invaliden blijft gevangen Het Leeuwarder gerechtshof besliste ln hoger beroep evenals de rechtbank ep 3 November j.L, tot de gevangenhou ding van Pieter de B., uit Drachten, i voorzitter van de bond van mobilisatie- invaliden en hun nabestaanden. Het arrest duurt 30 dagen. K. L. M. vliegt wat vaker naar Parijs De KL.M. zal m.i.v. 27 November de frequentie van de dienst Amsterdam Parijs verhogen. Op velerlei verzoek zal I een ochtendvliegtuig worden ingelegd, j dat omstreeks kwart over negen van Bchiphol zal vertrekken. WIE ER MET DE TABINTA HUISTOE VAREN. Met de Tabinta, die dezer dagen uit Tandjong Priok naar Nederland is ver- j trokken, repatriëren die volgende geslo- j ten onderdelen: het derde bataljon van het garderegiment jagers, de eerste-huLp I Verbandlplaats-afdeling en een Spitfire- I squadron- van de luchtmacht. Zeer hoge theeprijzen Op de theeveiling van Amsterdam ten de prijzen gistermorgen, evenals op de vorige veiling, 15 tot 30 cent per half kg hoger. Dit wordt toegeschreven aan het heersende wereld-theetekort en aan de geringe hoeveelheid thee, die in Ne derland aanwezig is. PRINS BERNARD OP RECEPTIE VAN REDDERS IN RIDDERZAAL Prins Bernhard zal Dinsdag a.s. de J Sec ep tie in de Ridderzaal te 's-Graven- ha«e. te houden ter gelegenheid van het i 125-jarig bestaan der Noord-Zuid-Hol landse Reddiragmaatschappij, bijwonen Daarna vertrekt Prins Bernhard naar België voor de reeds aangekondigde Jachtpartij met Prins-regent Karei van België. In Utrecht werd de Amersfoortse kamp beul „Teun de Knuppelaar" heden we gens het mishandelen van gevangenen tot 20 jaar veroordeeld. De eis was levens lang. De geweldige brand te Liverpool, In een van de grootste opslagplaatsen ter wereld. In een 30 cm. hoge stroom gesmolten rubber bonden 400 brand weerlieden de strijd aan met de vlairimen. (Telefoto) Opslagplaats te Liverpool brandt nog steeds De brand in de opslagplaats te Liver pool, waarvan wij gisteren melding maakten, is nog steeds niet geblust. Op de wegen rond de opslagplaats bevindt zich nog een vuurzee van gesmolten rub ber. De autoriteiten spreken van „ramp" en duizenden tonnen rubber zijn verloren gegaan. Gen.-majoor Sultan Hamid II Sultan Hamid II Is bevorderd tot ge- neraal-majoor van het Koninklijk Ne derlands Indonesische leger. WETGEVER MOET SPREKEN VOOR DE SOUVEREINITEITSOVERDRACHT In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Welter over publicaties inzake de overdracht van de souver ei niteit met vermelding van data en plechtigheden heeft minister Drees geantwoord., dat de Regering bij herhaling heeft doen uit komen, dat een beslissing van de wet gever nodig is, alvorens ovediraoht van d'e souvereiriiteit zal kunnen plaats vin- Hatta over plannen van de R.I.S. Tijdens een interview met Reuter te Karachi heeft Hatta verklaard, dat hij verwachtte, dat de RIS spoedig na de overdraoht van de souvereiniteit amibas- sadeuis zou -benoemen in India, Pakis tan, Birma en de Pihilippijnen. Hij hoop te, dat de begroting van de nieuwe staat binnen vijf jaar in evenwicht zou zijn. DEMOBILISATIE-COMMISSIE IN ADAM. Morgen wordt in de hoofdstad een commissie geïnstalleerd, welke het zoe ken naar werkgelegenheid' door de bijna 6000 terugkerende A'damse militairen zal bevorderen. Berlijnse industrieën worden „volksbezit" Sowjets ontfermen zich over L G. Farben en Agfa. Een 600-tal industrieën en 991 huizen en gebouwen in de Russische sector van Berlijn, voormalig bezit zijnde van oor logsmisdadigers en actieve nazi's, wer den tot „volksbezit" verklaard. Tot deze industrieën behoren o.a. de L G. Farben- fabriek en de fabriek voor film- en foto toestellen „Agfa". Friesland wordt dagelijks een beetje groter Plannen voor landaanwinning in de Lauwers en bU Ferwerd. De Rijkswaterstaat wil door samen werking met de waterschappen en par ticulieren een aaneensluitend geheel krij gen van landaanwinningswerken langs de Noordkust van Friesland. In de toe komst zullen het eerst voor bedijking in aanmerking komen de Zuidelijke helft van de Lauwers (2300 ha) en een deel van de Waddenzee bij Ferwerd (1500 2000 ha). Het kleinste object, dat thans' in be werking is, ligt bij Het Bildt en omvat en oppervlakte van 100 ha. Op deze wijze wordt in de 1 jaren aan Frieslands Noordkust heel wat vruchtbaar land gewonnen. Het gaat wel langzaam, maar de 300 arbeiders, die er geregeld aan het werk zijn, vorderen toch iedere dag een eindje. Ze slaan dubbele rijen palen in de grond, doen rijshout tussen, trekken hun materiaal op gebogen houten sleeën over het slib en graven dichtgeslibde greppels uit. Tussen de dammen ontstaan bezinkvel- den. Bij laag water vallen de akkers droog en het slib kan zich met de bodem verbinden. De grond wordt nog op gehoogd door het graven van sloten en greppels en op den duur ontstaat zo een kwelder met zeer vruchtbare grond. Het gras schiet op en het vee kan grazen. De storm slaat wel eens een stuk grond weg, maar dan begint men opnieuw. De grond is vrij duur, maar er bestaat ir. Friesland grote behoefte aan. Spitfire bij Lichtenvoorde tegen hoogspanningskabel Geslaagde noodlanding met beschadigd toestel. De Spitfire H25 van de vliegschool Twen-the vloog gistermiddag ten Noorden van Lichtenvoorde tegen een hoogspan ningskabel. Het toestel werd licht be schadigd en maakte een nood-landing. De piloot, de sergt.-vkeger P. P. A. van Eijsden, was ongedeerd. Een deel van Lichtenvoorde en Groen-lo werd van electrisch- lidh-t verstoken. Op de internationale honden-tentoon stelling, die morgen- in de Utrechtse Jaarbeurs wordt geopend, komen be halve een hondi van Prinses Marijke ook jachthonden van Prins Bernhard. Engeland vindt onze appelen te duur Daarom gaat de leverantie niet door Volgens het handelsverdrag met Enge land zou Nederland dit seizoen 10 mil- lioen kg appelen leveren. Naar de Nieuwe LeidscheCrt. verneemt zal deze uitvoer echter niet plaats vinden, omdat er geen overeen komst kon worden bereikt over de prijs. Hoewel dit op zichzelf een teleurstelling is, vestigt men in deskundige kringen er onze aandacht op, dat Nederland op het ogenblik zowel naar West-Duitsland als naar Zweden, Denemarken en Zwitser land behoorlijke -hoeveelheden appelen exporteert en ook de afzet op de bin nenlandse markt bevredigend verloopt. „Export" van electriciteit kan worden vergroot Dank zjj in gebruik nemen van nieuw station Het voorlopige 70.000 volt transforma torstation te Lutterade, dat beg-i-n 1946 voor de uitwisseling van elechrische ener gie met het buitenland in gebruik werd genomen, zal dezer dagen worden ver vangen door een definitief 220.000 volt Station. Dit betekent niet, dat ons land nu zóveel stroom uit het buitenland -kan betrekken, dat de beperkende maatrege len tijdens de spitsuren kunnen vervallen. In het buitenland zijn de moeilijkheden namelijk vaak mag groter dan hier. Wel zullen wij stroom aan het buiten-land kun nen leveren. Dezer dagen meldden wij dan ook, dat er 's nachts (als het stroom verbruik in ons land slechts gering is) electriciteit aan Zwitserland zal worden geleverd. De mogelijkheden voor deze „export", die uiteraard deviezen in het laatje brengt, worden door het nieuwe station vergroot. Radio distributie duurder: 2000 aansluitingen minder Op 1 October waren er in het geheel 521.523 aansluitingen op de radiodistri butie. Dat zijn er 2155 minder dan op 1 September. Waarschijnlijk is hier de invloed te bespeuren van de in de loop van Augustus aangekondigde tariefver- hoging van f 0.75 per maand, die op 1 Ootober inging- Het aantal aangegeven radio's steeg van 1 October tot 1 November met 15.642 tot 1.305.418. Eerste lading Amerikaanse vliegtuigbenzine naar Tito In aansluiting op hetgeen hierover reeds eerder gemeld is, verneemt Reuter thans uit Washington, dat het Amerik. minis terie van Handel vergunning heeft ge geven voor die verscheping van veertig duizend vaten vliegtuigbenzine naar Joe goslavië. Ook de jonge stroper in Zelhem werd doodgeschoten Pas twaalf uur later werd de familie gewaarschuwd de oudste e Een -nader onderzoek heeft uitgewezen-, dat niet al-leen de 59-j. H. Lievenstroo tussen Zelhem en Ruurlo is doodgescho- int Doetinahem deelt mede. dat de zoon i de stroper, toen het tweetal op heter daad werd betrapt, op de waehtmees' toesprong. Deze schoot hem een kogel het hart. De stroper was onmiddellijk dood. Toen kwam ook de vader uit het kreupelhout te voorschijn. Hij bracht zijn jachtgeweer in aanslag, doch voor hij kon sdhieten, had een kogel van de wachtmeester hem in- het hoofd getrof fen. Ook hij wa9 op slag dood. Pas twaalf uur nadat zich het drama had afgespeeld werden de familieleden door de burgemeester van Wisch op de hoogte gesteld. Zij begaven zich terstond Zutfen, waar de lijken waren onder gebracht. De toegang tot de kamer, waar de lijken lagen, werd hun geweigerd. Pas de volgende morgen werd de faimilie toegelaten. De weduwe Lievenstroo Mijnen-opruimdienst gaat naar Den Helder De mynenr-opruimddenst van de marine zal Dinsdag aa. van Amsterdam worden overgebracht naar Den Helder. De M.OJ). komt dan te staan onder de mijnendienst, die tevens het veegbedrijf omvat. De M.O.D. zal in de toekomst in andere diensten worden opgelost. Het druik-bedirijf blijft onder de mijnendienst, de zg. „Ka-thi-emijnen-ploegen'komen operationeel onder de commandant der zeemacht en administratief onder de mijnendienst, terwijl de mynen-opruim- De laatste buit i lichtbak hadden verschalkt. De Lieven- stroo's waren wijd en zijd ais stropers bekend. Het 10.000ste schip kwam Rotterdam binnen Het 10.000ste schip, dat ddit jaar de Rot terdamse haven binnenliep, was gister avond laat het Amerikaanse s.s. South Port (8233 ton), geladen met stukgoed en komende uit Savannah. Voor het eerst na de oorlog werd dit cijfer binnen een jaar Vandaag zou een deputatie van de stichting Havenbelang-en aan -boord een herinnering aanbieden en zou de beman ning ten stadhuize worden ontvangen. Morgenavond wordt het heuglijke feit verder gevierd. In Rotterdam arriveerden in October 937 zeeschepen (ruim 1,3 müllioen ton) tegen 738 schepen (1,08 millioen ton) in October 1948. N.Z.H.R.M. DOOR RODE KRUIS ONDERSCHEIDEN. Het Ned. Rode Kruis heeft de Noord en Zuid-Holl. Reddingmij, die 125 jaar bestaat, onderscheiden met het kruis van verdienste. Italië krijgt beheer over Somaliland Advies van de Ver. Naties. De politieke commissie van de Assem- blée der N.V. heeft met 48 tegen 7 stemmen en 4 onthoudingen besloten, aan te bevelen, dat Italië het beheer zal krijgen over zijn voormalige kolonie Somaliland. In Watergraafsmeer werd gistermiddag de cyclotron voor de atoomproeven van Philips officieel in gebruik genomen. By het apparaat: prof. Schermerhorn (midden) en ir Otten, directeur van Philips (links). In afwachting van de nieuwe, geen strengere naleving van oude Zondagswet Reeds 18.000 vrijwilligers voor Steun Wettig Gezag Nu de indiening van een nieuwe Zondagswet binnen afzienbare tyd kan worden verwacht, acht de minister van Binnenlandse Zaken het niet wenseiyk, alsnog te bevorderen dat de oude wet strenger zal worden nageleefd. Dit deelt de minister thans aan de Tweede Kamer mede in de M. v. A. by zyn begroting. algemene inzamelingenwet en een voor stel tot herziening van de armenwet ten aanzien van de kosten van verpleging van zieken, lichamelijk gebrekkigen, ouden van dagen, e.d., kortom van alle hulpbehoevenden, die verpleging in een of andere inrichting behoeven. Uit s M. A- blij-kt ook, dat organieke wet verwaoht kan worden ter uitvoering van art. 196 der Grondwet. Dit behandelt de overgang van burger lijk gezag op andere burgerlijke organen buitengewone omstandigheden. Straks zullen twee uitzonderingstoestanden mogelijk worden en wel de toestand var verhoogde waakzaamheid en de burger lijke uitzonderingstoestand. Binnen zeer afzienbare tijd kan eer wetsontwerp op het brandweerwezen tegemoet worden gezien. Het rapport van de commissie-Langemeyer over het politie-vraagstuk heeft de regering nog niet bereikt. geeft toe, dat hét peil der vertoningen in bioscopen- en schouwbur gen uit opvoedkundig oogpunt niet steeds redelijke eisen voldoet, maar I oordeel, dat toch niet kan worden gesproken van een voortgaande onder mijning der zeden, die verder ingrijpende maatregelen noodzakelyk zou maken. Ook is zijn mening, dat in het algemeen op het gebied van de kle ding niet kan worden gesproken. Ook komt even aan de orde de ont- werp-regeling van de Ged. Staten v Zuidi-Holland over samenvoeging van gemeenten op Goeree en Overflakkee. De gang van- zaken- blijft voor verant woordelijkheid! van- Ged. St„ en ook de vraag, of de kwestie van- de baan is staat in eerste instantie aan hen ter be oordeling. Het Centraal Stembureau zal tegen- het nieuwe jaar gereed zijn met het ontwerp voor een- generale herzie ning van de kieswet- Ook zijn wijzigin- de Woonruimtewet ontworpen, waarbij bijzondere aandacht is besteed de regeling van het verzet tegen vordering. De sterkte der reserve-gemeentepolitie thans omstreeks 4000 man, waa ongeveer 1350 man van een uniform zyn. Het verstrekken va uniformen vindt geleidelijk voortgang. Het aantal vrijwilligers bij Steun Wettig Gezag bedraagt thans ongeveer: 4000 voor de reserve-gemeentepolitie. 4000 voor de reserve-rykspolitie, 1000 ïor de reserve-grensbewaking en 9000 )or de Nationale Reserve. Nog dit jaar zal aan de regering i ;n voorgelegd ontworpen door Staatscommissie een ontwerp van Brand in communistisch hoofd kwartier: 3 doden In het hoofdkwartier in Noord-Parijs van het .Front National", een groep van communistische organisaties, is teren brand uitgebroken. Drie personen kwamen in de vlammen om, terwijl v anderen ernstig gewond werden, oorzaak van de brand is onbekend. Tegen de 46-j. ex-Kriminalsekretar de S.D. te Amsteraam Karl Ennst Mai- baum werd gisteren voor het A'd-aimse B.G. 7 jaar (m. a.) geëist. Hij heeft deel uitgemaakt van het executiepeloton, dat als represaille voor de moord op de SD-er Oelslagel 29 Ned. gevangenen, fusilleer de. Een getuige décharge vertelde, dat zy voor de -illegaliteit in contact met Mai- baum stond. Uitspraak op 22 November. DAT de Amerik. ambassadeur. Selden Chapin, vandaag het militaire kerkhof te Margraten (L.) heeft bezocht- DAT de statuten van De Bijenkorf, die nog onder invloed stonden van het Belgische vennootschapsrecht, thans ge heel aan het Ned. recht zyn aangepast. DAT de samenvoeging van wijk A van Giessendam (Giessen-Oudekerk) bij Giessen en Nieuwkerk, ondanks de pro testen, in ieder geval doorgaat, maar Gedep. Staten eventueel wel een samen voeging van geheel Giessendam met Hardinxveld willen overwegen. DAT ln Utrecht 15 j. werd geëist tegen de Jodenverrader D. Evers uit Bilt- hoven en 6 jaar tegen de 26-j. voor malige politieman H. Hiemstra uit Utrecht, die arrestaties voor de Duit sers verrichtte. DAT de katoenfabrieken Arntzenius Jannink te Goor een weefschool hebben opgericht. DAT de emigratie-attaché aan de Ned. delegatie te Rio de Janeiro (Brazilië). P. van Scherpenberg, wegens bezuiniging ontslagen en zyn werk wordt overge nomen door de huidige adjunct-emigratie attaché J. A. van Schwartzenau. DAT de Belgische industrieel A. C., die bij Denekamp op smokkelen werd betrapt, in hoger beroep voor het Arn hemse hof f300 boete hoorde eisen i.p.v. 14 dagen gev-straf en f 2000 boete. DAT de Oostenrijkse minister van On derwijs morgen en Zondag het congres an de K.VP. in Utrecht zal bijwonen. DAT de E.C.A. vier contracten heeft getekend om de verspreiding van Amerik. wetenschappelijke en technische publica ties in Europa en vooral in Nederland te helpen financieren. DAT 52 J. oud, in A'dam is overleden de gezagvoerder bij de My Nederland, A. DAT nog deze maand de wetsontwer- an n.a.v. de overeenkomsten van de R.T.C. in de Tweede Kamer zullen wor den behandeld. DAT deze week 's nachts 9 hoogspan ningskabels over de Waal worden gespan nen ter verbinding van de centralen van Nymegen en Apeldoorn en het scheep vaartverkeer hiervoor 's nachts stil ligt. DAT in hoger beroep bevestiging werd geëist van het vonnis van de Asser rechtbank, die de machinist N. M. K„ uit Zwolle tot een maand voorw. ver oordeelde, daar hij zyn trein bij een defect had verlaten, waarna de trein wegreed en te Meppel verongelukte. DAT de verdediging van Amelands Zuidwestkust, die tot nog toe door de -golven wordt aangevreten, nog dit jaar gereed komt. DAT in Stadskanaal Woensdag a.s. een medisch centrum zal worden ge opend, wellicht het begin van een zie kenhuis voor de veenkoloniën. DAT een wetsontwerp is ingediend tot samenvoeging van de gemeenten Werkendam en De Werken-en-Sleeu- wijk. DAT de weg van de Belgische grens plaats Wuestwezel naar Antwerpen zal worden geasfalteerd. DAT een 38-j. koopman uit Antwer pen in benevelde toestand in R'dam met zijn auto een paar andere wagens aan reed en daarvoor werd veroordeeld tot 8 dagen hechtenis, welke straf onmid dellijk inging. DAT dezer dagen aan de president van Israël, dr Chaim Weizmann, een exem plaar zal worden aangeboden van de in Assen verschenen Ned. vertaling van zyn autobiografie, „In dienst van mijn volk". DAT dezer dagen een commissie is ge ïnstalleerd voor de controle op de kwa liteit van voor export bestemde suiker werken. Iedereen kent haar, behalve... lederen in Nederland kent Nel van Vliet, behalve vadertje Staat. Want de vader van Nel (officieel Pietje) van Vliet, vergat op 17 Januari 1926 zijn welgeschapen dochter bü de Burgerlijke Stand te laten inschrij ven. Het is 23 jaar goedgegaan. In die jaren heeft Nel nationale en Olym pische successen behaald en Neder lands eer in het natte element hoog gehouden. Maar toen zij dezer dagen voorbereidingen trof voor het huwe lijk, dat zij vandaag sloot, bleek het gemis aan het ditmaal onmisbare ge boortebewijs. De officier van justitie te Amsterdam bezorgde de kampioene echter spoedig de nodige papieren. VOORLICHTLNG Zowel het Haagsch Dagblad als Het Vrije Volk (Haagse editie) van gis teravond hebben gemeend de staf te moe ten breken over kolonel Somer, oud- hoofd van de Nederlandse Inlichtingen dienst te Londen en na de oorlog hoofd van de Inlichtingendienst te Batavia. Deze kolonel, die destijds gemeend heeft, op grond van gewetensbezwaren ontslag te moeten nemen te Batavia, na een con flict met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, is dezer dagen met de „Oranje" in Nederland teruggekeerd en heeft ver klaard, dat het straks in Indonesië een chaos zal worden en dat het moreel der troepen zodanig is, dat er geen sprake van kan zijn, dat deze nog met de fede rale troepen samen communistische ben den willen of kunnen bestrijden. In het bijzonder fulmineerde hij tegen de offi ciële voorlichting in Nederland. Het is met name dit laatste, wat beide genoemde bladen afkeuren. Het gebruik, dat de regering van de rapporten van ko lonel Somer heeft gemaakt, heeft vol gens onze collega's natuurlijke speciale redenen gehad. Nu willen wij geen oordeel uitspreken /er het gedrag van kolonel Somer. Wat dit betreft willen wy volstaan met de opmerking, dat wij dergelijke geval- n een beetje rustiger plegen te bekijken m onze socialistische scribenten. Maar wel willen wij in dit verband iets anders signaleren. Juist op het ge bied van de voorlichting. In verschillende bladen ook in ons eigen blad heeft men juist gisteren kunnen lezen, dat drs Hatta in een inter- door Ass. Press te Cairo heeft ver klaard, dat de republiek van de Verenigde Staten van Indonesië de Unie met Neder land zal kunnen verbreken. Van dit ge hele interview geeft Het Vrije Volk van gisteren geen letter. Het Haagsch Dagblad geeft dit interview wel, doch heeft kennelijk opzettelijk juist de passage de verbreekbaarheid der Unie ge schrapt Op dezelfde dag dus in deze bladen critiek op iemand, die verkeerde voor lichting laakt enzelf verkeerde voor lichting geven, door essentiële dingen weg te laten en zodoende een scheve voorstelling van zaken op te lepelen. Hersenontsteking gekregen na het melken Boerenmeisje door koepokken besmet De veehouaer F. Hautsma uit Wonser- eren, onder Ma-kkum (Fr.), kreeg dezer dagen bij het melken infectie aan zijn haaiden. Hij werd vervangen door zijn zoon. doch -hem overkwam hetzelfde. Als derde ging de 16-jarige dochter de koe mei-ken. Ook zy werd besmet en is in een ziekenh-uis overleden. Het meisje, haar vader en haar broer bleken met koepok ken te zijn besmet. Het meisje was niet ingeënt en had door de pokken een her senontsteking gekregen. Dat menKn door koepokken worden besmet komt vaker voor, imaar dat her senontsteking hiervan het gevolg is, noemt een grote zeldzaamheid. Einde Parijse conferentie Regering van Bonn mag zelf consulaire vertegen woordigers aanstellen DE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN DER „GROTE DRIE" hebben er geen gras over laten groeien en in twee dagen tyds hebben *U nieuwe richtlijnen vastgesteld voor hun politiek tegenover West-Duitsland. Acheson, Bevin en Schuman hebben hun standpunt in een gemeenschappeiyk communiqué uiteen gezet. Zoals men weet, hielden de Benelux-ministers, de heren Van Zeeland, Becta en Stikker te Parys nauw contact met hun collega's. Van zeer groot belang was, dat ook de Westduitse minister van Economische Zaken, ErhardJn de „Vllle Lumière" een onderhoud had met de Franse minister van Financiën, Petsche, over de onderlinge handelsbetrekkingen. Volgens Parijse handelskringen hadden de Frans- Duitse besprekingen een her ziening van het bestaande handelsver drag ten doel. In de toekomst zou er gestreefd worden, dit verdrag de zelfde vorm te geven als de overeenkomsten, die Duitsland met Zwitserland en Neder land heeft gesloten. Ook heeft Prof. Erhard verklaard, dat de West-Duitse regering bereid is. het Ruhr-statuut, het welk voorziet in het instellen van inter nationale controle op het Ruhrgebied, te erkennen. West-Duitsland zal dus zit ting nemen in het contróle-orgaan en de regering van Bonn gaat er mede accoord, dat Duitsland evenals Frankrijk en En geland drie vertegenwoordigers in het internationale contróle-orgaan zal heb ben. „U kunt aan onze gezichten zien, dat wjj niet ontevreden zijn", aldus de Bel gische minister Paul van Zeeland, toen hij op de Quai d' Orsay geconfereerd had. In het reeds genoemde communiqué der „Grote Drie", wordt nog eens uiting gegeven aan de vastbeslotenheid, geen land toe te staan, de vrede en veiligheid van zijn buurlanden te bedreigen. Aan gedrongen wordt op een nauwere ver eniging van de volkeren der wereld. Ook wordt herinnerd aan het feit, dat de beide grote wereldoorlogen ontstonden uit de Duitse militaristische geest. De „Grote Drie" bevestigen hun poli tiek, zoals die is neergelegd in het bezet- tings-statuut, namelyk dat aan de fede rale republiek op een groot terrein zelf beschikkingsrecht moet worden gegeven. De „progressieve integratie" van het Duitse volk in de Europese gemeenschap zal worden bevorderd. In die geest zyn aan de Hoge Commissarissen in Duits land bepaalde instructies gegeven. Acheson ook naar BerlUn De belangrykste punten, kort geformu leerd, zyn nu: de demontage der fabrie ken wordt drastisch beperkt, maar de regering van Bonn zal de Geallieerden toelaten in het beheer der Duitse sleutel- industrieën. West-Duitsland krijgt recht op consulaire vertegenwoordiging in het buitenland. Ook zullen West-Duitsland en het Saargebied als buitengewone leden worden toegelaten tot de Raad van Europa. Wij herinneren er nogmaals aan. dat minister Schuman voor een Frans-Duits accoord echter de goedkeuring behoeft van het Franse kabinet. Dit zal op 22 November as. zijn beleid in de Assemblée hebben te verdedigen. Voorlopig heeft de Franse regering slechts aarzelend de jongste stap van Schuman te Parijs goed gekeurd. Zo behoort deze conferentie dus weer tot het verleden, maar er zal nog wel heel wat water door de Seine moeten vloeien, eer men het eens wordt over de militair-strategische problemen, in verband met de gedemilitariseerde posi tie van West-Duitsland. In aansluiting aan hetgeen reeds vermeld, berichten wij nog, dat Acheson dit weekend be halve Frankfort en Bonn, óók Berlyn zal bezoeken. Daarna vertrekt hij weer naar Washington. Wisjinsky: Dat is slim van Amerika Op een diner van de vereniging voor Amerikaans-Russische vriendschap te New York heeft Wisjinsky, de Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, de Westelijke mogendheden er van beschuldigd, dat zy de voorraadvorming van atoombommen tot stilstand trach ten te brengen, opdat de Ver. Staten de eerste plaats in de productie kunnen behouden. „Dat is een slim voorsteL de productie van atoombommen stop te zetten, terwyl men er tegelijk geen ge heim van maakt, dat één land meer bommen bezit dan enig ander land", aldus Wisjinsky. ZOLANG TRUMAN PRESIDENT, GEEN ANDERE GOUDWAARDE President Truman beeft op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat er geen wijziging zal worden gebracht in de waande van het goud, zolang hij pre sident der VB- is. WEERBERICHT Tijdelijk enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige en later langs de kust af en toe weer krachtige Zuid-Westelijke wind. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag, 12 November. Zon op 7.54, onder 16.54; maan op 22.07, onder 14 08 uur. 13 November LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1