IHcuuie jCdJtsrfie (üburanl ACHESON WERKT AAN EENHEIDSFRONT OP PARIJSE CONFERENTIE Wist U DONDERDAG 10 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand: ƒ0.32 per week. AD VERTENTIËNƒ0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7965 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanttrnstfe!» Is gfiebleoen myn bert ia tcgljenspocT Tam einde van eerste begrotingsronde Zie paf!,. 3 Duitsland en de „Grote Drie Maar vele hinderpalen moeten nog overwonnen worden HET TEAM ACHESON, BEVIN EN SCHUMAN, heeft gisteren zeven uur lang op bevredigende wijze samengewerkt op het internationale politieke sport- tournooi te Parijs. Tot doelschoppen is het echter nog niet gekomen. Aan de orde was de ontmanteling van de Duitse fabrieken voor herstelbetalingen en men hoopt een compromis te bewerkstelligen ten aanzien van deze hinderpaal voor het economisch herstel van West-Duitsland, zulks in het belang van geheel West- Europa. In Duitsland verwacht men zeer veel van het bezoek van Dean Acheson, dat a.s. Zondag zal plaats vinden. Wij herinneren er aan, dat er bij her haling melding gemaakt is van een schrijven van dr Adenauer aan de drie Westelijke Geallieerde Hoge Commissa rissen in Duitsland. Dit zou o.m. voorstel inhouden tot instelling van „gemengde commissie", waarin zowel vertegenwoordigers van Duitsland, als van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten zitting zouden hebben. Het gaat om de behandeling va volgende vraagstukken: Het Duitse stel tot het stopzetten der ontmanteling; het opstellen van afdoende veiligheids waarborgen, door Duitsland aan de Wes telijke mogendheden te verstrekken; het geleidelijk overdragen van de voerende macht in West-Duitsland de federale regering. Dat hier obstakels zijn, ligt voor de hand. Zo moet Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, reke ning houden met de houdipg var Kamer van Afgevaardigden ten aai van het vraagstuk der veiligheid. Britse minister Bevin is vroeger vechter geweest van het doorzetten der ontmanteling, en dit maakt het voor hem moeilijk thans toe te stemmen in eer stopzetten daarvan. Dan loopt de West- duitse regering zelf het risico van eer vijandelijke bejegening, zowel door de oppositie van het Westduitse parlement, als door de openbare mening in Oost- Duitsland, indien de indruk gewekt wordt een politiek von concessies tegen over de bezettende mogendheden te volgen. Franse zegslieden zijn van mening, dat Frankrijk misschien bereid is, afstand te doen van de ontmanteling en van her stelbetalingen, als Duitsland de volgendi concessies wil doen: aanvaarding van he. Ruhr-statuut, beperking der staalindus- Amerikaanse wapenhulp-missie naar Europa ,?en groep van 25 Amerikaanse diplo matieke en militaire functionarissen ver trok vandaag per vliegtuig naar Europa om daar de behoeften aan wapenen der West-Europese landen te bespreken. De vertegenwoordigers zullen zich begeven naar Londen (voor Engeland. Frankrijk en de Benelux). Oslo en Rome. Voorts werd de benoeming bekend gemaakt van bijzondere assistenten van de Amerikaan se ambassadeurs in Den Haag, Oslo, Brus sel en Kopenhagen voor het behandelen van zaken, die de wederzijdse hulpverle ning en de wapenleveranties betreffen. InDenHaag komt Sidney O'Donoghue. gewezen Amerikaans zaakgelastigde in Sophia. Zwendel in voorraden der Duitse luchtmacht Het Amerikaanse hoofdkwartier het luchtleger te Wiesbaden maakt meL- van een internationale zwendel voorraden van de voormalige Duitse luchtmacht, ter waarde van 300 000 Wes telijke Marken. Zo zouden o.a. onderde len voor vliegtuigen aan een buiten landse regering zijn verkocht. In dit ver band werden negen Duitsers en een Bo liviaan gearresteerd. Een vroege Paas-kip? Een kippenfokker te Toronto heeft door kruising van Chileense en Neder landse hoenders een merkwaardige kip verkregen, want die legt o.a. ook choco lade-kleurige eieren. Een vroege Paas- kip? Vandaag stellen wij U voor: Sold. W. J. BOEZAARD, Adrianastraat 24, Katwijk aan Zee. Op 18 November gaat Wim Boezaard in Batavia zijn 23ste verjaardag vieren. Dat li zyn tweede in de Oost. Wim vertrok op 4 Augustus van het vorige jaar met de „Sibajak" en doet in Batavia als thauffeur-monteur dienst. Wel verlangt heel erg naar huis, maar hij boft toch it hy ontmoet geregeld andere latwijkers in Priok, terwijl zijn broer as, die by de koopvaardij is, hem al Iriemaal heeft opgezocht. Qat overkomt t iedere soldaat. Op de foto ziet men pim bij de werkplaats bezig. Met zijn FUders, broers en zusters en zijn verloofde s wensen wij hem een goede verjaar- zen voorspoedige en behouden tuiskomst. trie, verbod van productie van vlieg tuigen. Vermoedelijk komt ook een Duits minister naar Parijs om gehoord te wor den. Ook de Benelux-landen hebben, of ficieel aan de V.S., Engeland en Frank rijk verzocht, om toelating tot de be sprekingen over Duitsland. Zoals elders in ons blad wordt gemeld, vertrokken minister Stikker en dr Hirschfeld naar de Parijse conferentie. Acheson naar Adenauer In regeringskringen te Bonn verwacht men, dat Dean Acheson bij zijn bezoek aan Duitsland, alleereerst zal confereren met president Heuss en daarna zal aan zitten aan een, door kanselier Adenauer aangeboden, lunch, waarbij ook de leden van de Amerikaanse Hoge Commissie tegenwoordig zullen zijn. Tenslotte zal Dean Acheson nog een officiële receptie bijwonen te Bad Godesberg, gevolgd door een diner met ongeveer vijftig Duitse politici en de Geallieerde Hoge Commis- Aldus moet het wel mogelijk zijn, dat Acheson en Adenauer tot overeenstem ming geraken, waarbij ook de kansen van een Frans-Duitse verzoening zullen stijgen. Men vergete niet, dat speciaal Frankrijk bij dit diplomatieke spel het meeste risico loopt. Nog een „EnglandspieF'-auteur Naar de Nieuwe Leidsche Cri verneemt zal ook de voormalige leider van de Abwehrdienst in ons land, H. Gis- kes. een boek over het „Englandspiel" doen verschijnen en wel bij de uitgevers maatschappij „De Bezige Bij" te Amster dam. SCHREIEDER TOCH IN ONS LAND. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, vertoeft de beruchte S.D.-chef Joseph Schreieder, de man van het landspiel" in tegenstelling tot officiële berichten inderdaad illegaal in ons land. Hij moet Zondag uit een hotel te Rotter dam het hotel „Americain" te Amsterdam opgebeld hebben, waar hij informeerde naar een bekend hoofdredacteur van niet minder bekend weekblad, met hij een afspraak zou hebben. Van bevoegde zijde wees men on op, dat Schreieder gearresteerd en voigd zou kunnen worden alvorens hij met de sterke arm over de grens gezet zou worden, wegens overtreding va nog steeds geldende wet op de grensbe waking, welke verbiedt 't vertoeven overschrijden van bepaalde grensstroken door bepaalde personen. In Colombia is de staat van beleg afgekondigd De Colombiaanse regering heeft de staat in beleg afgekondigd, het parlement ge sloten en de verspreiding van nieuwsbla- aan beperkende maatregelen onder worpen. In het zicht van de parlements verkiezingen op 27 November a.s. zijn ir de afgelopen weken vele gewelddaden ir Colombia gepleegd, waarbij honderden >en om het leven kwamen. De libera len willen zelfs de conservatieve presi dent Ospina Perez reeds in staat van be schuldiging stellen. Deze maand worden in de Zuidamerikaanse staat Colombia verkiezingen ge houden. De liberalen en conservatieven (die momenteel aan de regering zijn) leveren niet alleen een stryd met woorden, hetgeen deze foto wel duidelijk demonstreert. Huizen van tegenstanders .worden platgebrand en reeds zijn honderden mensen vermoord. Weldra heropening stations hal Holl. spoor te Den Haag Pres.-directeur naar de Ver. Staten- (Van een onzer verslaggevers.) In de eerste dagen van December zal de i hall landse Spoor worden. De verbouwing, die vele maanden ii beslag genomen heeft, werd1 vertraagd doordbt er stagnatie is ontstaan in de /an materialen. De pres.-direc- teur van de Ned. Spoorwegen, ir F. G. Hollander, hoopt echter vóór zijn ver trek naar de Ver. Staten op 3 December s. het resultaat van de verbouwing nog ogenschouw te nemen. De heer Hollander zal naar de V.S- vertrekken, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen v»an de vorderingen de door de N.S. in bestelling ge geven 25 zes-assige eleotrisohe locomo tieven, welke naar ontwerp van de Westinghouse-Baldlwinfabriek voor de Ned. Spoorwegen gebouwd zullen wor den. De Nederlandse industrie (N.V. Heemaf te Hengelo en N.V. Werkspoor) zal in belangrijke mate ingeschakeld worden bij de verdere afwerking dezer locomotieven. Minister Stikker vloog vandaag naar Parijs Minister Stikker en dr H. M. Hirsch feld zijn vandaag met een Beachcraft Aero-HoLland naar Parijs gevlogen, i. de samenkomst van de Grote Drie, /in over Duitsland zal worden ge sproken. De beide andere ministers van Buitenl. Zaken der Benelux zullen ver moedelijk volgen. Mevrouw Von Paulus overleden de Duitse bevelhebber bij Stalingrad, veldmaarschalk Friedrich Paulus, is gisteravond te Baden- Baden overleden aan geelzucht. Deze ziekte heeft zij opgelopen in het kamp Dachau, waarin de Nazi's haar en andere leden van het gezin opsloten, nadat Von Paulus in radio-uitzendingen Hitler had aangevallen. Zoals bekend is, schreef Von Paulus enkele weken geleden nog aan zijn familie, dat hij waarschijnlijk in Decem ber uit Russische krijgsgevangenschap ontslagen zou worden. Libye onafh. verklaard De „Politieke Commissie" der Ver. Naties heeft een Russisch voorstel ver worpen om Libye direct ingaande de onafhankelijkheid toe te kennen. Maar met 51 stemmen vóór en 7 onthoudingen besloot genoemde commissie Libye tot een onafhankelijke en souvereine staat uit te roepen. Deze zal dus Cyrenaica, Tripolitanië en de Fezzan omvatten. Dit besluit zou in geen geval later ingaan dan 1 Januari 1952, Kind speelde met lucifers en stak wieg in brand Heb vijfjarig zoontje van de familie G. in de Breulingstraat te Maastricht heeft op een moment, dat de moeder even af wezig was, een doosje lucifers te pakken gekregen, waarmee het bij de wieg van zyn 7 maanden oude broertje ging spe len. Het kind stak een celluloid kruisje boven de wieg in brand, hetwelk op de dekentjes viel. Deze vatten vlam en het kind kreeg ernstige brandwonden. Gis teren is het aan de bekomen verwon dingen overleden. POST" VOOR TABINTA UITERLIJK MAANDAG BEZORGEN Post voor repatriërende militairen aan boord van de Tabinta, welke in een tus senhaven zal worden uitgereikt, moet uiterlijk Maandag op de bus worden ge daan. Behalve de gebruikelijke gegevens moet op het adres staan: „Aan boord van het troepenschip Tabinta, op thuis reis naar Nederland". Dus niet de naam van de vermoedelijke tussenhaven. ERE-PENNINGEN VOOR MENS LIEVEND HULPBETOON Aan veertien militairen en burgers is de bronzen legpenning toegekend voor menslievend hulpbetoon, met bijbehorend loffelijk getuigschrift. Ónder hen bevin den zich de marinier P. J. Boot, die op 27 April 1948 een kind van de verdrin kingsdood uit de Rijn te Katwijk redde en de heer A. Viergever, bedrijfschef van de Brinkersfabrieken te Zoetermeer, die op 12 September 1948 een vierjarig meisje van overrijding door een trein redde. Ambtenaar trok bepaalde firma's voor Streek als vertegenwoordiger provisie van zyn gunstelingen op. Tegen een door en door corrupte ambtenaar, zoals de officier van justitie hem noemde, is gisteren voor de Amster damse rechtbank iVz jaar geëist. Het was de vroegere adviseur voor de import instrumenten bij het rijksbureau genees- en verbandmiddelen, C- de G. te Amsterdam, die bovendien vertegen woordiger was voor buitenlandse firma's In 1946 zou hij met de directeur var een handelsonderneming te Hilversum hebben afgesproken, dat De G. 5 procent van het factuurbedrag zou ontvangen van geïmporteerde goederen, waar hij de vergunning had bespoedigd. De G. verklaarde echter, dat hij deze 5 pet zou krijgen als vertegenwoordiger voor de firma. Een getuige vertelde, dat De G. aan d£ Ned. vertegenwoordiger van de fa. Sun- craft in Amerika vergunningen voor de import van hoogtezoriapparaten had ge weigerd. Daarna zou De G. de vertegen woordiging hebben overgenomen. Ook zou De G. een Rön-tgenapparaat, dat de Duitsers hadden achtergelaten, van het rijksbureau voor ƒ500 hebben gekocht en later voor het tienvoudige van de prijs van de hand hebben gedaan. De verdediger zei, dat van rijkswege nooit een deugdelijke poging is gedaan om het samengaan van de functie van koopman en ambtenaar tegen te gaan, terwijl ook niet werd gezorgd voor een behoorlijke wachtgeldregeling Uitspraak op 23 November. Jongelieden kregen „les" op de veemarkt Ook in Den Bosch is voor het eerst sinds tien jaar weer een vrije veemarkt gehouden. En of het te merken was! Alleen reeds een aanvoer van ver over de 5000 stuks zegt genoeg. Duizenden sen bewogen zich tussen het vee. Vele jongelieden waren meegekomen, /an de ouderen hun eerste lessen kregen in monsteren, kopen, verkopen velerlei andere zaken, die het geheim i van slager of boer. Het komt nu er aan op goed vakmanschap. De af gelopen tien jaar werd voor de slager gekocht, nu echter zal het zaak zijn zelf weer met kennersblik en kennershand te werk te gaan. John L. Lewis heeft de stakende mijnwerkers in de Amerikaanse vetkoo-1- mijnen opdracht gegeven het werk te hervatten. De West-Duitse staalproductie is de laatste drie maanden sterk gedaald en ligt momenteel 17 pet beneden het peil Augustus. MARIJKE WENKT U Ja, Prinses Marijke heeft u iets heel belangrijks te vertellen; kijk maar eens, ze staat te wenken. Ons kleinste Prinsesje komt U zeggen, dat U haar en al haar zusjes 12 maanden in Uw huis kamer kunt hebben. Want de vereniging, die bedreigde kinderen beschermt steunt, „Pro Juventute", heeft voor 1950 een prachtige Prinsessenkalender uitgegeven met 12 fraaie, nog nimmer gepubliceerde foto's op kunstdrukpapier. H.M. de Koningin heeft de fotograaf, die speciaal voor deze kalender op en bij het paleis Soestdijk fotografeerde, M. Meyboom, alle medewerking gegeven, omdat haar het werk van deze vereni-' ging na aan het hart ligt. De foto, die wij hierbij afdrukken, is er een van de fraaie collectie. H.M. de Koningin heeft de wens kennen gegeven, dat deze Prinsessen- kalender een plaatsje zal krijgen in vele gezinnen. Om der wille van het bedreigde kind! Men bereikt, bij aankoop van zo'n kalender twee dingen: een prachtig doel wordt gesteund en tegélijk-is men in het Indonesiërs kunnen de Unie zonder meer opzeggen Souvereiniteitsoverdracht op 27 of 28 Dec. De OVERDRACHT VAN DE SOUVEREINITEIT AAN INDONESIË tal plaat, vinden op 27 of 28 December a.s., zo verklaarde de republikeinse premier, drs Hatta, aan Ass. Press te Cairo. Hij twijfelde er niet aan, of Soekarno zou de eerste president van de Verenigde Staten van Indonesië worden. Hatta noemde de R.T.C.-overeenkomst een Unie, waarin twee souvereine staten vrijwillig samen- ;aan. Desgewenst kan deze Unie later door de Indonesiërs worden opgezegd, aldus erklaarde Hatta. Op 14 November hoopte Hatta te Djokja De Marshall-hulp aan Indonesië en de hulp der Verenigde Staten van Amerika zag Hatta als een stabiliserende factor, gunstig voor de strijd tegen het commu- Hatta zag de noodzakelijkheid van een Aziatisch Pact tegen het communisme niet "ij was van mening, dat het commu nistische China niet zal gedogen, dat Sowjet-Rusland het overheerst. Of Indo- de Chinese communistische regering zal erkennen hangt af van de vraag, of deze Indonesië zal erkennen en of het Chinsse volk zich achter die regering zal schaTen. Voorts verklaarde Hatta. dat de nieuwe Ver. Staten van Indonesië voornemens zijn, het plan om 12 millioen mensen van het overbevolkte Java naar Sumatra over te brengen, zouden voortzetten. De over planting zou geleidelijk gebeuren op grondslag van individuele selectie. te komen, waar hij onmiddellijk het kabinet zou bijeenroepen. Op 18 Novem ber zal dan een bijeenkomst gehouden worden van vertegenwoordigers van alle Indonesische Staten. Het Fox-contract. Hatta verklaarde verder, dat de han delsovereenkomst tussen de republiek en de Fox-Compagnie herzien moet worden, om alle monopolistische trekken er uit te verwijderen. Dr Soemitro, republikeins W. G. v. d- Hulst kreeg 5207 prentbriefkaarten De schrijver W. G. van de Hulst, die onlangs 70 jaar is geworden, ontving dezer dagen van jeugdige NC.R.V. luisteraars 5207. prentbriefkaarten. He hem onmogelijk, vertelde hij giste- zoor de microfoon, allen persoonlijk terug te schrijven, want dan zou jaren bezig zyn. afgevaardigde te New York. zal <je leiding hebben bij deze nieuwe onderhandelingen. Matthew Fox zelf heeft zich, blijkens een A.P.-telegram uit New York bereid verklaard, zich te schikken naar even tuele Indonesische wensen. Merkwaar digerwijze verklaarde hij tezelfder tyd, dat de „monopolistische trekken" reeds lang uit het contract verdwenen waren! Trein op trekbom: 3 dodèii, 7 gewonden Dinsdag is een trein van Madioen naar Modjokerto, nabij laatstgenoemde plaats op een trekbom gereden. Drie burgers werden hierbij gedood, drie zwaar- en vier lichtgewond. bezit van een aantal schitterende foto's, die ook na het kalenderjaar leuke herin neringen blijven aan de jeugd van onze Prinsesjes. Voor twee gulden en een kwartje kan men deze kalender bestellen b\j het secretariaat van „Pro Juventute" in Leiden: mr J. C. de Vroom, Breestraat 19. Marijke wenkt U! Vader en zoon tijdens strooptocht omgekomen De ene neergeschoten en de andere doodgevallen Vader en zoon Lievenstroo uit Varsse- veld zijn een dezer nachten bij het stropen om het leven gekomen. De vader werd gedood door een kogel van een wachtmeester der rijkspolitie, de zoon schijnt op de vluoht zodanig te zijn ge vallen. dat ook hij het leven verloor. De 59-j. D Lievenstroo en zijn oudste zoon Henk werden in de Veldhoek tussen Ruurlo en Zelhem aangehouden door de wachtmeester, die met een jachtopziener op pad was. Een van de stropers zou daarbij zijn geweer in de aanslag hebben gebracht en hebben ge richt op de wachtmeester Deze loste een schot uit zijn revolver. De kogel trof de oudste stroper, die daarop vrij spoedig overleed. De zoon vluchtte, maar werd dood teruggevonden. Vandaag zou in Zutfen de sectie op de lijken worden verricht. Daarbij zal wel licht blijken, op welke wijze Henk Lievenstroo zijn einde heeft gevonden. Arbeider onder zand bedolven en gedood Sleuf stortte in bü aanleg van riolering Gisteren had bij het graven van een sleuf voor een riool tussen Brunssum en Amstenrade (L.) een instorting plaats, waarbij de arbeider Hamacher uit Kaal heide vrijwel op slag gedood en een andere arbeider werd gewond. Eerst werd de arbeider Tempelman uit Kerkrade door de instortende grond be dolven. Toen Hamacher te hulp wilde komen, had een tweede instorting plaats. Hamacher. die vader is van vijf kinde ren, werd op slag gedood, doch Tempel man bleek slechts licht gewond. De 22-jarige wielrydster T. Jurgens uit Nijmegen werd op de Graafseweg aldaar aangereden door een vrachtauto, die trachtte ïiit te wyken voor een slip pende personenauto. Zij was op slag dood. De wagens botsten tegen elkaar, doch de inzittenden bleven ongedeerd. PRINS BERN HARD: Ieder helpe een handje mee hij herplaatsing van gedemobiliseerden Prins Bernhard heeft gisteren voor da radio verklaard, dat men niet ontevre den behoeft te zijn over de herplaatsing der gedemobiliseerde militairen in de burgermaatschappij. Ongeveer 90 pet van hen, die tot 1 Juli van dit jaar gedemo biliseerd werden, vond weer zijn be stemming. In de eerstvolgende maanden komen echter verscheidene tienduizenden in een betrekkelijk snel tempo terug, juist de tijd van het jaar. dat de seizoen invloeden zich bij de werkzaamheden dóen gelden. Ook valt er een'lichte kentering op de arbeidsmarkt waar te nemen. Heel het Nederlandse volk zal een handje moeten helpen bij de her plaatsing van hen, die nu gaan komen. De Prins drong er bij de luisteraars op aan, ook hun deel te verrichten van de taak. welke ons aller taak is. Hij sprak deze woorden in een korte De Prins ook naar Venezuela Mexico en Brazilië Officieel bezoek aan Midden- en Zuid-Amerika Prins Bernhard zal in aansluiting aan zijn reeds aangekondigd bezoek aan de Ned. Antillen en Suriname in Januari as. een officieel bezoek brengen aan Venezuela, Brazilië en Mexico. De regeringen van deze landen heb ben reeds hun instemming betuigd met dit plan. Volgens het voorlopig reis programma zal Z-KH., na zijn bezoek aan de Antillen, met de kruiser Jacob van Heemskerck naar Caracas, de hoofd stad van Venezuela, vertrekken. Daarna zal Suriname worden bezocht en ten slotte per vliegtuig Brazilië en Mexico. Sowjets bouwen duikbootbasis in de Adriatische Zee Lord Templewood wijst in Hogerhuis óók op Duits gevaar DE SOW JET-UNIE IS DRUK BEZIG een onderzeeboot-basis te bouwen op een Albaans eiland, in de mond van de Adriatische Zee. Dit werd gisteren in het Hogerhuis, tijdens het debat over de Britse defensie, medegedeeld door Lord Templewood. Deze is de vroegere Sir Samuel Hoare, die in 1935 Brits minister van Buitenlandse Zaken was. Lord Templewood uitte de klacht, dat er in Engeland een merkwaardige verschilligheid bestaat ten aanzien de defensie-problemen. En hij noemde daarvan versohillende voonbeelden. Zo zou de werving voor de Royal Air Force steeds slechter verlopen en zou het a tal vrijwilligers sterk zijn gedaald. Hij was van mening, dat de Britse DAT de „Klaprozencollecte" voor de oorlogsgraven in A'dam dit jaar ruim f25.000 heeft opgebracht, d.w.z. f5000 meer dan vorig jaar. DAT de RvC. het beroep van F. Cas- pers uit Maassluis, die wegens medewer king aan arrestaties in Arnhem tot 12 j. was veroordeeld, verwierp, en de straf van J. Venema uit Delfzijl (mishande ling e.d.) veranderde van levenslang in 20 jaar. DAT de alg. vergadering van het ver bond Veilig Verkeer Woensdag a s. in het Utrechtse Jaarbeursgebouw wordt gehouden. DAT een vrachtauto uit Brummen op de onbewaakte overweg in Leuvenheim door een trein werd gegrepen, doch nie mand letsel opliep. DAT in Vlijmen, waar onlangs enkele boerderyen afbrandden, een permanent brandrampencomité is opgericht. DAT de nieuwe Amerik. ambassadeur. Selden Chapin, Zaterdag een informeel bezoek zal brengen aan de mijnstreek.! DAT de gemeenteraad van Tiel een terrein voor f29000 zal aankopen t.b-v. vestiging van klein-industrie. DAT het Zeeuwsch-Vlaamse comité ,.Geen veergeld op de Westerschelde". zich met een adres tot de Kamerleden heeft gericht. DAT de luchtvaartcommentator van de BBC, Charles Gardner, Maandag in ons land arriveert om lezingen te houden over de nieuwste Britse producten op luchtvaartgebied (ojn. op 18 November in Den Haag. DAT de Nijmeegse ex-opperwachtmees ter der politie J. W. van Elferen, wegens arrestaties e.d., conform de eis in Arnhem tot 8 jaar werd veroordeeld. DAT de St.crt. van gisteren een tweede wijziging van de regeling van lonen etc. voor de bloemkwekerijen bevat DAT in de vac.-H. J. Bastiaanse is be noemd tot Statenlid van Utrecht, mevr. T. J. Büngener-Odinot te Soest DAT de strafgevangenis, tevens rijks- erkinrichting Wilhelmina te Terwinse- len wegens het afnemen van het aantal pol. delinquenten op 1 December zal worden opgeheven. DAT gisteren de eerste steen werd ge legd van het nieuwe Geref. Rusthuis voor ouden van dagen te Bolsward. DAT in het Britse Lagerhuis een vraag is gesteld, hoe het mogelijk is geweest, dat uit het nog geheime rapport over de vliegramp by Prestwick gedeelten in Nederlandse en Britse bladen zyn ge publiceerd. DAT Simplex te Amsterdam een divi dend van 10 pCt. voorstel (vj. 9 pCt). DAT de generaal-majoor b.d. der in fanterie G. W. Fris op 80-jarige leeftijd in Den Haag is overleden. DAT de rijwielhersteller Seubring te Groningen een fietspedaal zonder kogel tjes heeft uitgevonden, die bovendien stof- en waterdicht is, terwijl de olie niet kan wegvloeien. DAT in Amsterdam (Prof. Tulpstraat 10) een bureau is geopend van het Ned. secretariaat van de „Curacaosche ver- eeniging voor den handel" te Willemstad. DAT in de eerste 9 maanden van dit jaar in ons land bijna 8 millioen kg thee ter waarde van ruim ƒ29 millioen werd aangevoerd, waarvan 3.6 millioen kg weer werd geëxporteerd. gering een Witboek behoorde uit te ge ven, waarin de taken van de deelgeno ten in het Brusselse Verdrag en in het Atlantisch Pact uiteengezet worcten. Vol gens hem heerste er grote verwarring over de verantwoordelijkheid en er be stond steeds de neiging, om één land te doen geloven, dat al de andere landen wel zorg zouden dragen voor zijn vei ligheid. Op die wijze zou juist de „col lectieve veiligheid" wel eens in het ge drang kunnen komen In verband met de Duitse eisen voor gelijkheid van status, eiste hij een ver zekering aan Frankrijk, dat de Brits- Amerikaanse kracht zó groot is. dat de gevaren voor Duitse of Russische ag- gressie tot een minimum worden be perkt Interessant was ook de vraag van de Labour-Afgevaardigde Lord Strabolgi. Hij vroeg: zijn wij er heel zeker van. dat ons voorbereiden tegen de-werke- lyke vijand en dat de Duitsers niet in tien of twintig jaar een groter gevaar vormen dan de Russen? Het zou. aldus Strabolgi. de dwaasheid ten top gedre- zijn, Duitsland toe te staan, zich te bewapenen. Amerik. min. Snyder naar Japan. John Snyder, de Amerikaanse m ter van Financiën, gaat op 12 November naar Japan en het gebied van de Stille Oceaan voor inspectie van de kustwacht installaties. In Oost-Indonesië zal na 1 Januari a.s. op de overheidsbureaux slechts de Indonesische taal worden gebezigd. Het Nederlands is na dez« datum taboe. rede ter inleiding van een uitzending, die de N.C.R V gisteravond in samenwer king met de Nat, Demobilisatieraad verzorgde. KAREL DOORMAN NEEMT AAN BRITSE OEFENINGEN DEEL. Het Ned. vliegkampschip Karei Door man, is gisteren, vergezeld van de on derzeebootjager Queen Wilhelmina. in Portsmouth aangekomen, om deel te nemen aan Britse vliegoefeningen. die van 13 tot 26 November in de Schotse wateren worden gehouden. De Karei Doorman wordt op 28 November in Rot terdam verwacht. Alle Britse onderzeeërs hebben ..Schnorkels"' Alle Britse onderzeeërs zijn thans uit gerust met het „Scnnorkel-snuif-appa- raat", waardoor zij in staat zijn een maand of langer onder water te blijven. Zoals men weet. is de „Schnorkel" een Nederlandse vinding, die door de Duitsers werd gestolen en verder ontwikkeld. Douane-ambtenaren keken niet op een koetje i smokkelaars Twee ambtenaren van het bureau vau de Noordbrabantse voedselcommissaris zyn wegens het verlenen van hulp aan veesmokkelaars gearresteerd. Zij waren werkzaam op de doorlaat posten te Dongen en Tilburg. Op de ge leide-biljetten. die voor het vervoer van koeien van Nederland naar Frankrijk vereist zijn. tekenden zij meer koeien aan dan er in werkelijkheid over de grens gingen Er bleven daardoor koeien in Nederland over. die zonder al te veel risico over de grens gesmokkeld konden worden. De ambtenaren werden voor deze hulp door de smokkelaars beloond. Het onderzoek in deze zaak wordt voort- NATIONAAL PADVINDERSKAMP IN OMMEN. Het jaarlijkse nationale padvinders kamp zal in 1950 in Ommen worden ge houden. Ruim 10.000 padvinders zullen uit alle delen des lands naar het kamp trekken, dat zal worden gevestigd op de terreinen langs de Vecht Tito bang voor Kominform- parachutisten In Belgrado is de Tito-regering ernstig bezorgd over de mogelijkheid, dat de Kominformlanden boven Joegoslavië pa rachutisten zullen uitwerpen met de op dracht sabotage, propaganda of sluip moord uit te voeren, aldus Reuter. BRITSE TELEVISIE-UITWISSELING MET NEDERLAND? De Britse regering is bereid de uitwis seling van televisie-faciliteiten met West- Europese landen, o.a. Nederland, in overweging te nemen, zo werd gisteren in het Lagerhuis gezegd in antwoord op een vraag over dit onderwerp. WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land nog enkele buien. Matige en langs de kust aanvankelijk nog krachtige wind tussen Zuidwest en West Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrydag 11 November. Zon op 7.52. onder 16.56; maan op 20.45. onder 13.40 uur. 13 November L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1