Ds D. Kuilman legde „de eerste steen' voor de vernieuwing van „Prediker" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 8 NOVEMBER 194! Moeilijke rijkdom - prachtige schat Gisteravond is dan de oosterse markt van „prediker", waar over wy gisteren reeds een en ander schreven, geopend. Ook ds d. Kuilman, emeritus-predikant bü de Leidse Hervormde Gemeente en lid van de commissie van toezicht van „Prediker", toonde zich bij het binnenkomen in deze karakteris tieke sfeer zeer verrast en het viel hem dan ook heel niet moeilijk een openings woord uit te spreken, waarin zijn enthousiasme een vooraanstaande plaats innam. Hü feliciteerde „Prediker" met dit prachtige stuk werk en merkte op, dat de verwachtingen ten aanzien van haar gezellige markt verband houden met een zekere nood. Dit gebouw behoeft, ge zien de eisen van onze moderne tijd, ver andering en verbetering. Het is te prij zen, dat „Prediker" niet met een hautain gebaar tegen haar huurders heeft ge zegd: „Als je 't niet mooi genoeg vindt, dan ga je maar weg; wij redden onszelf wel", maar haar gebouw zo geriefelijk mogelijk wil doen zijn, opdat het aan trekkingskracht heeft. Met het oog op het eigenlijke verenigingswerk is dit niet minder belangrijk. Daarom bestaat er behoefte aan ver vulling van de wensen. Deze bazar ge tuigt, aldus ds Kuilman, van liefde en medeleven. Is het nu zo, dat „Prediker" over haar huis vaak moet spreken als over een moeilijke rijkdom, bij een goede opbrengst en restauratie zullen deze woorden worden omgezet in: een prach tige schat. Het is ook van groot belang, dat men in het geestelijk werk niet wordt neergedrukt door materiële zorgen. Ds Kuilman herinnerde in het slot van zijn gewaardeerde toespraak aan Gezang 117 1, dat luidt: Staat op en strijdt de „De Professorenwijk" had S chou wburg-a vo nd De buurtvereniging „De Professoren- wijk" had gisteravond in de Schouwburg een avond, die klonk als een klok. Het toneelgezelschap der vereniging voerde het vrolijke spel met de gewichtige titel „Frederik de Stoute" van Wwn Dupont op. Geen historisch stuk, waarbij het publiek haast ademloos toeziet, maar een toffe, komische historie, waarom soms onbedaarlijk werd gelachen. Een stuk zo vol sappige onzin, dat men zich op een zeker moment ging afvragen, hoe de schrijver het heeft bestaan zich door de lawine van complicaties heen te wringen. Stuk voor stuk beleefden de spelers hun rol en zij slaagden er in, al het komische tot zijn recht te laten komen. Naar ons inzicht heeft Cornelia Katoen het beste werk geleverd. „De Professorenwijk" kan met deze club met trots voor de dag treden! De heer P. D. Beversluis, voorzitter, deelde in zijn welkomstwoord mede, dat hij binnen niet al te lange -tijd de vereniging in de kwaliteit van voorzit ter denkt te verlaten. Verder: dat bij wijze van proef volgende week Vrijdag in de sociëteit van „De Professorenwijk" een ledenvergadering zal worden gehou den. Vermelden wij nog, dat het bandje van de heer De Haas aan deze geslaagde schouwburg-avond medewerking ver leende. KRAAMVERZORGSTERS KRIJGEN INSIGNE. Op Vrijdagavond 18 November zullen in één van de zalen van „Den Burcht", in tegenwoordigheid van de docenten en enige genodigden, aan de 13 bij het in Juni j.l. gehouden examen geslaagde kraamverzorgsters, werkzaam bij het „Kraam-Centrum", de insignes worden uitgereikt. Deze plechtigheid zal een enigszins feestelijk karakter dragen. GOUDEN HUWELIJK. Het echtpaar L. Nagtegaal-Kok, Veste- straat 66, hoopt op 15 November een halve eeuw gehuwd te zijn. R'dams Philharm. Orkest Het programma, waarmede het R. Ph. Orkest morgenavond (Woensdag) onder auspiciën van K. en O. optreedt, is zó aantrekkelijk samengesteld, dat het on getwijfeld veel muziekliefhebbers naar de Gehoorzaal zal trekken. Het bevat n.l. vier werken, die men niet al te dikwijls te horen krijgt: Concert in Es voor twee piano's van Mozart; een bekoorlijke Sin- fonia in D gr. t. voor dubbelorkest van Joh. Chr. Bach; Scottish Ballad voor twee piano's en orkest van Benjamin Britten, en Moessorgsky's Schilderijententoonstel ling. Een concert, de bijzondere aandacht waard! Men mag verwachten, dat de solo- werken door het solistenpaar Vronsky- Babin een vertolking van hoge orde te beurt zal vallen. Opening V.V.V.-huisje Woensdag 16 November te 11 uur zal het V.V.V.-huisje aan de Steenstraat het voormalige politiewachtlokaal officieel worden geopend. „YOUTH FOR CHRIST"-RALLY IN HET VOLKSHUIS. De afdeling Leiden van „Youth for Christ" 1 oopt op Vrijdag 11 November a.s. weer een grote rally te houden, nu in het Volkshuis. Spreker is ds B. C. Vis ser, Ned. Herv. predikant te Oegstgeest, met het onderwerp: „Vijf minuten voor 12". De evangelist L. J. Pasman uit Haarlem zal een slotwoord spreken. Ver der weet men zich voor deze avond ver- zekerd van muzikale medewerking. goede strijd, tot al wat God u vraagt bereid. Hy is uw kracht, Hij is uw recht; Hij heeft de zeeg' u toegezegd. Dan kan ook een bazar ons sterken en bemoedi gen in het werk, waartoe God ons roept. De aanwezigen, o.w. zich de heer D. van der Kwaak, vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, de heer Joh. Sie- rat Jr, voorzitter van het bouwfonds van „Prediker", en de heer J. Haasnoot G.zn uit Katwijk aan Zee bevonden, zongen Psalm 84 6: „Want God, de Heer, zo goed, zo mild, is fallen tijd een zon en schild." Vervolgens legde ds Kuilman als symbolische handeling „de eerste steen" voor de restauratie van „Pre diker", terwijl hij een smaakvol aan geklede pop een naam gaf. Het stuk je papier met de naam werd in een enveloppe gedaan, zodat niemand dan alleen ds Kuilman er kennis van draagt. En nu maar raden! De heer J. M. E. Masurel, voorz. van de J.V., dankte de leden van de bazar- commissie voor hun werk en sprak zijn grote erkentelijkheid uit voor het feit, dat de J.V., die door verschillende om standigheden o.a. de militaire dienst de benodigde krachten niet kon- op brengen, steun vond bij oud-leden. Hy hoopte, dat de markt tot een zeer goed resultaat zal leiden en dat onder het nieuwe dak van „Prediker" veel Leidse jongeren met het Evangelie van Jezus Christus zullen worden bereikt. Om zeven uur gingen de poorten voor het publiek, open en over het aantal be zoekers had men om 11 uur zeker niet te klagen. „De handel was levendig." De symbolische eerste-steen-legging door ds D. Kuilman, die de Oosterse markt van „Prediker" opende. Naast hem de heer E. van Duuren, voorzitter van de bazarcommissie, en verder de tafel rond de heren Joh. Sierat voor zitter van het bouwfonds, P. Harteveld en W. F. L. Heijloo, leden van het bazar-comité. Foto N. van der Horst. Rond het monument te Oegstgeest Oud-illegaliteit voelt zich gepasseerd Ontstemming lieerst met name bij de ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd Het district Leiden van de Ned. ver eniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd vergadert morgenavond om 8 uur in „Het Gulden Vlies". Tot de te behandelen huishoudelijke zaken behoren de volgende punten: verkiezing van een bestuurslid in de vacature J. F. Beekman (candidaat van het bestuur is de heer A. J. M. Eeckelaert), medede lingen over het Sint Nicolaasfeest voor de kinderen en- het propagandawerk in de komende winter. Gemeld werd voorts, dat het hoofd bestuur zich tot de leden der Tweede Kamer heeft gewend met de medede ling dat het hoofdbestuur f 5000 heeft overgemaakt aan het Departement van Sociale Zaken ter voorkoming van de algehele stopzetting van het werk der Missie tot Opsporing. „Dat de Tweede Kamer nu ook haar plicht versta, zij ons aller wens." Naar we vernemen, komt In deze vergadering ook de kwestie van het monument voor de gevallenen te Oegstgeest ter sprake. In het mede delingenblad van het district wordt hierover het volgende geschreven: „In 't bos van Wykerslooth te Oegst geest werd Zaterdag 15 October j.l. een monument onthuld ter nagedach tenis van de gevallen verzetslieden. Onze vereniging ontving opzettelijk geen nitnodiging. Ook de oud-illega liteit en de Stichting 1940-1945 on dergingen hetzelfde lot. Na de „plech tigheid" van het Gemeentebestuur en vele „autoriteiten" zyn wij met een deputatie van de illegaliteit en de Stichting 1940—1945 een eenvoudig, saluut gaan brengen ter nagedach tenis aan onze vele gevallen vrien- Het bleek dat de uitnodigingen aan de drie genoemde corporaties inderdaad niet verzonden zijn. Wel ontvingen ver schillende bestuursleden er van een convocatie, echter niet in hun functie van bestuurslid, dus van oud-illegaal werker binnen een erkend verband, maar persoonlijk „als belangstellende". De plaats van het monument. In kringen der ex-illegaliteit heerst bovendien enige ontstemming over de plaats, die aan het monument is ge geven. Aan een hieromtrent ingediend verzoek is niet het door de adressanten gewenste gevolg gegeven. De plek va het tijdelijk monument byvoorbeei achtte men heel wat gelukkiger. Waarom, zo vraagt men zich af, heeft men het zo groots-opgezette definitieve monument niet wat meer aan de openbare weg geplaatst, maar De wekelijkse keuring in Haarlem DE EERSTE NARCISSEN GEARRIVEERD overgrote deel ook nog twee bloemsten gels produceerde. Een bol-op-glas bloeide nog niet, maar had al meer blad ontwik keld dan de opgepotte bollen. Dat schijnt tussen twee haakjes met glas-amaryllissen altijd zo te zijn. Ook was „Wevo Holland" uit Voorburg er nog met een collectie chrysanten. De zgn. Pyrethrumbloemige behoorden tot de uitblinkers. Een greep: Little America, witte lintbloemen met een bolvormig geel centrum. Voorz. Kauffmann. een okergele sport van voorgaande, Amerika's Aan winst. roodbrons met een dubbele rij bloembladen en vooral en bovenal ae donker lilarose Amerika's Succes. Een prachtig gevormde chrysant is dat, die zich mede door het iets losser gevormde „kussen" naar de hoogste sporten zal op werken. Er was nog een gele Engelse im port, die nog onbenaamd is. Geeft een vrij korte stengel, die alleen bovenaan licht vertakt is, waardoor twee of drie grote bloemen op een stengel komen. Maar vermoedelijk zijn er wel bétere gele chrysanten. Het is dan zo verDe eerste bloeien de narcissen Verger en Magnificence prykten gisteren in het keuringszaaltje en het was weer de fa Nyssen uit Santpoort, die de primeur had. Weliswaar een paar dagen later dan verleden jaar, maar 7 November is nog altijd aan de vroege kant! Er is van kwekerszijde wel eens een balletje opgegooid om de heren Nijssen zo ver te krijgen, dat ze iets loslieten over de „kuur", die ze de bollen doen onder gaan. Maar de Santpoorters zwegen in alle talenVerger was niet zo best als verleden jaar, maar mocht er niettemin wezen. Magnificence was nog wat onrijp, had wat bloemgrootte betreft een flinke veer moeten laten, maar bloeide best. En dan was er nog een primeur: de fa G. C. van Meeuwen, Heemstede, bracht de eerste Amaryllis hippeastrum. En beste ook! Er waren er met vier, vijf en zélfs met zes bloemen, terwijl bovendien het het weggedrukt, ergens achteraf in het Bos van Wykerslooth? Moet dan de herinnering aan wat in 't ver borgene diende te geschieden, ook zoveel mogelyk verborgen bUJven? Moeten wy niet telkens weer worden herinnerd aan een tijd, die we niet vergeten mógen? Wel zal het Bos van Wijkerslooth ees- maal voor het publiek worden openge steld, maar dit zal. naar nader ls geble ken, nog minstens een jaar of vijf duren Dit zijn zo ongeveer de grieven, die men rond het monument heeft. Het is alles zins te hopen, dat de vergadering van Woensdagavond of een nadere verklaring van de zijde van het Oegstgeestse comité het gewenste licht zal brengen. GEMEENTE LEIDEN Officiële Publicaties HEROPENING VARKENSMARKT TE LEIDEN. Burgemeester en Wethouders der ge, meente Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de markt voor vette varkens weaer zal worden gehouden met ingang van Dinsdag 15 November 1949, te 8 uur en vervolgens op iedere Dinsdag. Leiden, 7 November 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. DUITSE KLAS VAN „PREDIKER" De Zondagsschool van „Prediker" heeft eer een Duitse klas geformeerd, en wei x>r de Duitse kinderen, die dezer da- ;n in Leiden zijm aangekomen en, zoals bekend, drie maanden alhier zullen ver blijven. „Haagwegkwartier" Gisteravond hield de buurtvereniging „Haagwegkwartier" in „Oud-Hortuszicht" ledenvergadering. De heer Laraee verhinderd en daarom opende de tweede voorzitter, de heer Schouten. Bij de bestuursverkiezing werden in de vaca- i van de heren J. van den Bosch en an Slooten resp. gekozen de heren Pommer en Steenbergen. Met algemene stemmen werd de heer Van den Bosch tot erelid benoemd. De dames Jansen voer den vervolgens enkele aardige toneel schetsjes op, die zeer in de smaak vielen. Zij kregen een doos bonbons. GEREF. KERK (ART. 31 D.K.O.). Morgenavond zal de Geref. Kerk (Art in het kerkgebouw van de Evang.- Luth. Gemeente een dankstond voor het gewas houden. In deze dienst, die om 8 uur begint, zal ds J. Keizer voorgaan. DE DIENST DER APOTHEKEN. Abusievelijk was ons opgegeven, dat de apotheek „Tot hulp der Mensheid" deze week nachtdienst zou hebben. Dit moet zijn de Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085. Daarnaast: apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telefoon 20552. Voor de Leidse kantonrechter Te laag over het strand gevlogen. Grote belangstelling bestond er giste ren voor de zaak tegen K. J. E. O. te A'dam, die met zijn sportvliegtuig te laag over het Noordwijkse strand had gevlogen. O. ontkende dit (schriftelijk) ten stelligste, Wel had hij laag over zee, maar niet onder de bepaalde hoogte over het strand gevlogen. Dit werd door twee passagiers bevestigd. De hoofd agent van politie, G. C. T., te Noord- wijk. gaf echter een tegenovergestelde verklaring. O. had de strandbezoekers de schrik op 't lijf gejaagd en was met zijn toestel beneden de top van de vuur toren in de richting Schiphol verdwe nen. Het O.M. hield zich aan de verkla ring van T. en eiste f75 boete. De kan tonrechter maakte er f 25 van. Binnenkort zal een regeringscom missie naar Amerika gaan om te rappor teren over de herbouw en modernisering van hotels. In deze commissie hebben 2 hoteldirecteuren zitting. nl. de heren Bergmans, dir van ..Pomona" in Den Haag en H A v Beelen dir van „Noord- ze£" te Noordwij'.t Chr. Hist, jongerengroep gaat morgenavond weer starten JEVGD, ER WORDT OP JE GEREKEND! De Chr.-Hist. jongerengroep te Leiden heeft enkele circulaires het licht doen zien, waarin aandacht wordt gevraagd voor de eerste vergadering in dit seizoen. Het bestuur van de groep merkt aller eerst op, dat door onvolledige bezetting van het bestuur een moeilijke periode moest worden overwonnen. Enige leden hebben echter een kern gevormd, die het werk krachtig ter hand zal nemen. Deze jongeren begrijpen, dat de politieke en maatschappelijke problemen nog maar door weinigen intensief worden bestu deerd en dat velen de ontwikkeling van het staatkundig leven zonder besef van enige medeverantwoordelijkheid aan vaarden. De jeugd zal echter betrokken worden bij deze ontwikkeling en zij mag HAAGSE POLITIERECHTER. Van stelen en lielen Het feit dat twee jongelieden aan het stelen waren gegaan, bracht mét hen elf „helende" lieden voor de Politie rechter. Want, als je iets koopt dat gestolen is, dan „hang" je. En van de acht verdachten had nie mand gedacht dat hij gestolen waar kocht. Maar telkens moest de steler dan komen getuigen op welke manier de verkoop tot stand was gekomen, en dan vonden Officier en rechter dat de ver dachten beter hadden moeten oppassen. Behalve in twee gevallen, en dat be trof de moeders van de twee jongelie den. die van hun zoons gestolen goede ren hadden aangenomen, als soort be taling van kostgeld, „Dat is geen kopen", vond de rechter, en hij sprak de moeders vrij. De twee stelers hadden hun slag ge slagen in het Marine- en Opkomstcen trum te Voorschoten, waar een partij loodkabel en diverse andere goederen werden buitgemaakt. Maar het tweetal bleek ook diefstal van eieren te hebben gepleegd, die ze hadden gehaald van een vrachtauto, tijdens de rit van Utrecht naar Den Haag. Ze reden met een jeep langs het voertuig, en haalden er een kist eieren af! De monteur G. E. F., uit Leiden werd vanwege de diefstal tot zes maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk veroor deeld, en de operateur K. v. d. P„ uit Leiderdorp kreeg zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van pre ventief. Daarna verschenen de kopers. E. E., uit Leiden kocht loodkabel, G. W., uit Leiden, eveneens loodkabel; J. H„ uit Leiden kocht 360 eieren. C. S., uit Leiderdorp en W W., uit Leiden, eveneens eieren, P. F. M. v. d. B., uit Leiden een geyser. Zij allen kregen mét of zonder pleidooi van de raadslieden, elk f25 boete of 10 dagen hechtenis. izich niet aan de verantwoordelijkheid onttrekken. Als jonge Christenen moeten v/ij de ontwikkeling van de maatschappe lijke, sociale en politieke vraagstukken met onze beginselen beïnvloeden. Dp toekomst van ons volk hangt mede af van de bereidheid om in de kracht van deze beginselen, gevormd uit het Evan gelie, mee te bouwen aan ons staatkun dig leven. De eerste vergadering van de Chr, Hist, jongerengroep wordt gehouden in de bovenzaal van wijkgebouw „Reho- both', morgenavond 8 uur. Een uitnodi ging met het programma werd vele jongeren toegezonden en op ons werd een beroep gedaan om alle belangstellende jongeren op te wekken deze vergadering bij te wonen. De heer J. Schinkel is be reid gevonden het voorzitterschap de groep op zich te nemen. Het is de be doeling, de vergaderingen steeds eer zellig karakter te geven. Het programma van de eerste wijst daar reeds op. De voorzitter zal een inleiding leveren over het onderwerp: „Waarop bouwen wij?" Verder: zang, declamatie, bespre king winterprogramma, hersengymnastiek en een binnenlands politiek overzicht door mej. mr H. Muller. Jongeren, er wordt op jullie gerekend. BURG. STAND VAN LEIDEN. OVERLEDEN: E. M. Schouten, vr., 47 jr; E. C. Valintgoed, wed. van D. J. Thiel, 87 jr; C. M. H. van Gent, wed. van P. T. Bosch, 66 jr; M. W. Dijkxhoorn. huisvr. van J. Zeilstra, 65 jr; E. van Hensbergen, man, 61 jr; J. J. M. Cornelisse, huisvr. van J. Marks, 82 jr. GEHUWD: S. D. Boenders, j. m., en C. van Rijn, j.d.; J. A. Heijhuurs, j.m., en G. C. Vendrig, j.d.; J. H. Moonen. j.m., en H P. Jordens, j.d.; N. C. van Rijnswou, j.m., en E Karreman, j.d. GEBOREN: Hendrik, z. v. H. Schlag- wem en S. C. Hoppenbrouwer; Johannes P., z. v. H. A. Mulder en H. Passchier; Neeltje, d. v. H. Stikkelorum en S. W. Meerloo; Margaretha Th. M., d. v. J. G. Ie Rutte en M. E. Paardekooper; Doety A., d. v. J. Plomp en C. M. de Boer; Pieter B., z. v. R. G. Stein en J. Zittersteyn; Wilhelmina, d. v. G. N. van Dijk en Klinkhamer; Stephen J., z. v. S. Kiss E. Herweijer; Carla, d. v. C. E. Homberg en B. C. van der Blom; Jacob, z. v. J. Ver hoogt en H. A. van Vliet; Antonia D., d. v. A. van Berge Henegouwen en C. van der Linden; Leendert, z. v. J. J. Hassefras en A- Westdorp; Arie. z. v. W. H. P. Ver- weij en N. Kinkel; Johannes P. J., J. P. Wassing en M. S. v. d. Plas; Gerda, d. v. G. van den Oever en E. Knetsch; Catharina M., d. v. M. Pret en C. M. Zaal berg. Voor de groothandel in textiel voortaan geen bedrijfsvergunning me vereist. District Leiden van Chr. Oranjeverenigingen werd opgericht Ter activering en stimulering van het werk Ter uitvoering van een besluit, dooi de algemene vergadering van de Bond van Chr. Oranjeverenigingen in Neder land genomen, werd onder voorzitter schap van het hoofdbestuurslid, de heer P. A. Kouwcnhoven. in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen te Leiden een ver gadering belegd, waartoe de besturen van acht verenigingen waren uitgenodigd. De voorzitter wees er op. dat door het Drmen van districten onderling verband tussen de bij de bond aangesloten ver enigingen kan worden gelegd, ten einde Uit de Omstreken Leiderdorp d.el.-fonds-avond. Ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt elkanders lasten", heeft de toneelclub „Thalia" met het muziekgezelschap de Rijnboys" een ontspanningsavond gege ven in het Dorpshuis. Opgevoerd werd het toneelspel in drie bedrijven ..Betje regeert", van Henk Bakker. Het stuk werd op uitnemende wijze gespeeld, zodat de talrijke aanwezigen een goede avond hebben gehad. De heer Plomp, hoofdbestuurder van de Chr. fabrieks- en transportarbeidersbond, sprak een warm woord, teneinde de financiën van het fonds te versterken. Morgenavond, 7 uur, wordt in de N.-H. kerk een dankdienst voor het ge was gehouden. In de Chr. Nat- school spreekt mor genavond om half acht de heer mr dr E. P. Verkerk over het onderwerp: „Christelijke politiek in 1949". In het ..Wapen van Leiderdorp" wordt Donderdagavond om 8 uur een contactavond gehouden voor leden en donateurs van de voetbalvereniging „R.C.L.". Vrijdagavond is er in het Dorps huis een ontspanningsavond voor ouden van dagen. Oegstgeest Voor het candidaats-examen notaris (derde deel), is te Den Haag geslaagd de heer J. S. van de Velde, te Alkmaar, vroeger te Oegstgeest. Zoeterwoude Tot rector van „De Goede Herder" aan de H. Rijndijk is benoemd pastoor J C. de Groot van Lisse. Burgerlyke stand Geboren Bernardina C., dr v. L. P Hemerik en S. Blankenstij-n; Eduard N -in v. J. Th. Romijn en H. C. M. v. d. Geer; Petronella C. M., dr v. P. J. van Velzen en J. M. Klein; Jacobus Chr., zn A. N. A. v. d. Werff en A. Oostdam; Adriana J. P., dr v. G. P. van Lenen en A. H. Gelens; Sara J., dr v. H. Roest en S. J. Bos; Cornelia M„ dr v. H. J. van Rijm en W. Pouw; Anna M. C., dr v. S. d. Salm en M. M. P. de Jong; Ne- hemia J., zn v. F. J. Groenendijk en S. in 't Veer; Arie J., zn v. H. H. var. Kapel en J. van Vliet; Joanna H. E. M.. H. W. v. d. Hoeven en M. J. P Zwetsloot. Overleden: Th. L. Westgeest, 62 jr; J. H. Zwetsloot, 2 jr; G. v. d. Hoeven, 74 jr Getrouwd: W. Rasser en J. Telgen; P J. Remmerswaal en E. A. Berg; J. J. Frankhuizen en G. J. v. d. Poel; J. C m Leijden en A. C. Ammerlaan. Toch gemakkelijk geld naar Indonesië In aansluiting aan de mededeling, dat de controle op postpakketten voor mili tairen in Indonesië is verscherpt, wegens geconstateerde gevallen van bankbiljet- tensmokkel. wordt van officiële zijde de aandacht gevestigd op een regeling, op grond waarvan maandelijks gelden naar Indonesië kunnen worden overgemaakt tot een bedrag van hoogstens f200 per maand, voor betalingen van niet-com- merciële aard. Onder deze betalingen worden ver staan: betalingen wegens ondersteunin gen, kosten van verpleging van familie leden of militairen, geschenken en stu diekosten. Tegen geringe kosten kan een bank voor deze doeleinden gelden overmaken. Philips-cyclotron Donderdag in gebruik De Philips-cyclotrom in de Water graafsmeer te Amsterdam, de grootste Europa en op één na de grootste van de wereld, zal Donderdag a.s officieel in gebruik worden genomen Het apparr? kwam op 16 September gereed. V=dv autoriteiten zijn uitgenodigd om dt opening bij te wonen. In dit apparaat van enkele honderddui- zenden kilogrammen, dat millioenen gul dens heeft gekost, wordt aan de atoom kernen van waterstof zo'n snelheid (souis 50.000 km per seconde) gegeven, dat rij bij botsing tegen de atomen van andere stoffen daarin zulke veranderingen te weegbrengen, dat een geheel nieuwe atoomsoort, dus een nieuwe stof ontstaat De cyclotron wordt beheerd door het In stituut voor Kernphysisch Onderzoek, arin het rijk, de gemeente Amsterdam Philips samenwerken. ONDERDIRECTEUR VAN MIJ NEDER LAND OVERLEDEN. De heer N. J. den Tex, onderdirecteur an de Stoomvaartmij Nederland, is Zon dagmorgen. 44 jaar oud. onverwacht te Amsterdam overleden. De crematie heeft Donderdag te Westerveld plaats na aai komst van trein 12.07 uur. Productierecord in September De maand September gaf niet alle., in de handel, maar ook in de industrie een belangrijke opleving te zien Het al gemeen indexcijfer van de productie (basis 1938 100) bedroeg in September tegen 121 in Augustus. 113 in tot verhoogde activering van het bonds- werk te komen en de oprichting van nieuwe Chr. Oranjeverenigingen te sti muleren. Tot het district Leiden zullen behoren de Chr. Oranjeverenigingen te Leiden. Leiderdorp. Hazerswoude, Alphen aan den Rijn en Bodegraven, terwijl drie meer verwijderde plaatsen waarschijnlijk bij een nieuw district zullen worden ondergebracht. Een klein bestuur werd samengesteld, bestaande uit een voorzitter, waartoe de heer Kouwenhoven werd aangewezen, en een secretaris (de heer J. Pieneman). De verkiezing van een derde bestuurslid werd uitgesteld, totdat alle besturen van de aangesloten verenigingen aanwezig zullen zijn. Om een goed geordend districtsverband te verkrijgen, wordt aan bedoelde besturen verzocht, uit hun mid den iemand aan te wijzen, die het con tact tussen zijn vereniging en het districts- bestuur levendig kan houden, waardoor een werk-comité ontstaat en ter bevor dering van een bloeiend organisatieleven, de meest bruikbare gegevens aan elkan der uitgewisseld kunnen worden. De bondssecrctaris. de heer J. A. Steinz uit Delft, ging voor in dankgebed, waar na sluiting van deze eerste districtsver gadering. Het middel erger dan de kwaal? In visserijkringen betwijfelt men of het demagnetiseren van schepen wel een voordeel betekent. Nog nooit is er een ongeluk gebeurd door magnetische mij nen zo zegt men, maar wel zijn er kleine ongelukjes gebeurd doordat het kompas t.g.v. het demagnetiseren afwijkingen ging vertonen. Experts van de Kon. Ma rine zijn er echter van overtuigd, dat er wel ongélukken zouden zijn gebeurd, als de schepen niet periodiek werden gede magnetiseerd. Inbrekers vonden sleutels naast de kluis Inbrekers, die een kolenpakhuis van de fa Ligthart te Hoorn binnendrongen, had den niet op zoveel service gerekend. Zij troffen de sleutel van de kluis namelijk naast de deur aan. Dat bespaarde hun heel wat breekwerk en in een minimum van tijd waren ze er met de buit, ƒ2100, vandoor. kool 7.30—12.60, savoye kool 8.60—11.70, groe ne kool 9—17.50, bloemkool 817. rapen 14. prei 8—22. kroten 66.80, gekookte kroten 4—16. uien 1.50—25.40, peen 6—22, spruiten 14—91, sla 10—42, druiven 58—96, witlof 15— 78, spinazie 39—52, tomaten 12—62, sla 1.50- 10, knolselderij 620, peterselie 2.40, radijs 3.70, selderij 2.20—5.50, peen 9—26. KATWIJK A/D RIJN. 7 Nov. Groenten- veiling: Waspeen I 15—26. idem II 10-16, kool 5.50—9.20, kool 3.20—4.30, Chi- andljvle 7.30—13. kool 11—17. gele kool 8—9.10, wi nese kool 7—7, 7—7.95, uien 12—19.30, kervel 3.10—3.20, aard appelen 8 608.60, spruiten 43—71, tomaten 36—36, rapen 88, komkommers 26, alles p 100 kg, bospeen 2124, peterselie 2.802.80, selderie 2.903.10, alles per 100 bos: knol- selderle 1414 per 100 stuks. ROELOFARENDSVEEN. 7 Nov. Bloe menveiling: Louis gem, 0.280.49. loveliness 0.22—0.28, Agnes Ford 0.17—0.22, monument 0.15—0.32, alston 0.10—0.16, choco 0.03—0.11, Jozef 0.10—0.13, trosrayonanten 0.31-0.55, cy- donia 0.09—0.22, choco 0.24—0.71, little Ame- ricain 0.20—0.70. Peter Pan 0.38—0.42, cycla- Nov. Groentenveillng: Waspeen 21—24, groene kool 13.3015 50, boerenkool 813. rode kool 5.509.20, gele kool 6—9 70, uien 12.50—19 25. andijvie O- 15.10, knolselderij 6—14. bospeen 21—23. sel- dertl 3 60—4 90. peterselie 3 10—3 60 Sport en Wedstrijden Philidor I-Katwijk I 8-2 Een ditmaal volledig Philidor I bo- gisteravond voor de le klasse-competit van de L.S.B. de strijd aan tegen Kt wijk I. De Leidenaren, die van zins j weer kampioen te worden, gaven Katwijkers geen kans en wonnen t 82. Van Galen es. zullen het seizoen stellig moeilijk krijgen, vooral ze met invallers zullen moeten blijvj uitkomen. Het was de tweede overwi ning van Philidor en ook de tw nederlaag van Katwijk. De ged. slag is: Jerry Bey (Philidor)E. H. Galen (Katwijk) 10; A. Barkema—11 Admiraal 10; W. F. SchüssA. Po Vz—Vz\ D. van Gelder—C. Guyt (rej 1—0; mr A. J. MulderG. C van 't Hi 10; J. KoetJ. C. Admiraal 10; H, W. ElemansA. Meirink (res.) 1—0; F. WakkaD, Hoek (res 01; A. J, KoevoetD. Baalibergen Va; L. Turk—L. A. Kreft 1—0. TAFELTENNIS. „DE SLEUTELS"-NIEUWS. De competitie-uitslagen luiden: hen le kl.: P.T.T. 1—Sleutels 1, 6—4; her 4e kl.: Slèutels 5—Steeds Vooruit 2, 2- Sleutels 6Sportief 4, 64; Sleutels N.K.F. 5, 5—5; dames 4e kl.: A.T.T.C. Sleutels 4, 10—0. A.L.T.C.-NIEUWS. Ter gelegenheid van haar derde ve jaardag organiseerde A.L.T.C. in vit at wedstrijden, waaraan 50 dames en hei deelnamen. De uitslag was: dames: 1. n H. van Woezik (D.T.S. Den Haag); 2. n A. Roos (A.T.T.C., Alphen); 3. mej. Ruigrok (Sleutels, Leiden); heren: 1. Schild (A.L.T.C.); 2. Karamog (id.); v. d. Voort (Sleutels); 4. Verhoogt (id extra-prijzen kregen A. den Burger, Verkerk en A. Schild (allen A.L.T.C G. van der Zwet (Warmond) en A. v Berg (Grofsmederij). WATERPOLO. ODIN I—SLEUTELSTAD I 2—2. Voor de winter-waterpolocompetÊ speelde Sleutelstad gisteravond teg Odin I te Delft. In een vlot gespeel: wedstrijd, die op hoog peil stond, wist de Leidenaren een gelijkspel te be vet Direct na de aanvang ontwikkelden gastheren een geweldig offensief, wat a een doelpunt van hun midvoor werd loond (10). Sleutelstad bleef het i woord niet schuldig en J Dool maal met een hard schot gelijk (11). Kort na rust werd het door Kranenbu 21, maar nog voor het laatste flu signaal maakte P Erades met ee van zeker 10 m afstand weer gelijk 2-i Dat werd de einduitslag. Matrozen stalen 25.000 sigarette uit de lading Twee opvarenden van het s.s. kerk (van de V.N.S. uit Den Haag) hel ben tégenover de politie bekend, dat tijdens de- reis naar de Westafrikaaw kust bij stukjes en beetjes in totaal 25. sigaretten, 12 flessen cognac en t\i baaltjes textiel uit de lading hebben o vreemd. Zij verkochten de goederen in havens en passagierden van de opbreng! Zij werden betrapt door een bootsman bij aankomst in IJmuiden gearresteerd. De besprekingen van het minister comité van de Raad van Europa werde Zaterdag enige minuten onderbrok voor een korte gedachtenwisseling GarryDavis. De Franse minister van Buitenland Zaken. Robert Schuman. zeide ov< „Een Europees paspoort zou eei terende oplossing zijn voor het gev van de paspoortloze wereldburger Gan Davis, die ons reeds meer dan e hoofdpijn bezorgt" BEURS VAN AMSTERDAM 94 1947 KLM-L1JN NAAR ATHENE TOT DAMASCUS DOORGETROKKEN. De KLM-lijn naar Athene wordt m l 1 December doorgetrokken tot Damas cus. Tweemaal per week zullen dan KLM-Convairs het traject Schiphol— Nice-Rome-Athene-Damascus v.v. vlie gen Op de Indiëlijn doen de KLM-Con- stellations Damascus reeds tweemaal GEKIDNAPTE BABY DOOR DADERS VERMOORD. Het stoffelijk overschot van een weken oude baby. die Vrijdag is ont voerd, is Zondag in een vijver bij New York, nog geen 250 meter van de ouder lijke woning gevonden. V.K- imenh. koolz. 1685 169 Off. not. medeged. door de Ver. v. d. Effectenhandel Rott. Droogdok.. 326 320 bieden laten ged. en bieden t ged. en laten Rouppe v. d. V. 139/ MAANDAG 7 NOVEMBER. OBLIGATIES V JC. N. Bk Zuld-Afr 199(4 195 Rott. Bank 179% 130(4 Twentsche Bk C 179(4 181 rubb 162§ De Schelde (N b.) 122(4 123 Scholtens aardxn 199',4 Stokvis 500 163 Stork en Co Pr. 138(4 '47 3—3(4 98'. Nederl. 1896-'( Nederland -37 97tf 97ft Nederl. 1948 8(4 100 V: Belegging! 98V 97U* N Am._Ned Hbk 5671,5 57' N. W. Pacific Hbk 133/ Dollarlenlng '47 3 91 93% Albatros 207-3 Investerings C. 99 98tft Alg Norit A. -.312* Ned 1962/64 3 99(4 997, Allan Co 77 77% N.W.S. 1000 2% 777, 77% Spaarb f 100 2(4100% 100% Ned.-Ind. '37 A. 95ft 95 ft Grootboek 1946.. 97ftt 97r Fund Loan 102 War Loan 1932 3>,4 89 Bandoeng 73(4 Batavia 79 75 Gelderland '49 3100 Den Haag 3(4101% 102' Z.-Holl 2e '38 3 99% 99ft Heineken A'dam Ballast Bergh Papier183 Breda Mach-fabr 142 Bronswerk 125(4 127* Buhrman 132 133(4 Dikkers en Co... 173 177 D R U138(4 137(4t Zak. 4 64 63(4/ Her Zuurfabr 202 Electr. Dordt 145 143 Emball Houth 131(4 132(4* Gruyter P. A. 162-., I61t .....169* 193 191-f 95t Am. Smelt. C. 48% Anaconda C 27(4 Bethl Steel C. - 887, Gen. Motors C„. 6674* Int Nickel C. 2874 Kennecott C. C 4874 St Brandts C. 4(4 U S Steel C. - 71 (4§ 72) AN I.E Mlj 75* Ned.-Ind. Gas 80* Cities Service C 63* iel Mij 285 285 Pon1 145% 145 Frles-Gr. HB 3 98ft* Holl. H.B K 3(4 9974 Nat Hyp B, 3(4100 West Hyp B. 3(4 102(4 Bergh Ji ----- Stok- Cock 173(4 173 Mach. Holland meel 110 112 Holl. Beton 275* 278 HoU. Draad 237 237 3(4104 104(4 Holl. Kunstzijde 216 214 3(4111(4 I'llSk Int. Gew Beton 144 145 116(4 ip 1521,4* 150 105 Int Kur Viscose Klinker Coc de la Cere 4J100% 100(4 Bataafsche 3(4 103%* 103(4 „_„lllM11 Kon Petr. 3(4 104(4 104ft Comp WL '38 4 99(4 99(4 w Deli Spoor 3(4 «2(4 82(4* Kon. V, N.I. Spoor '37 3(4 59 :d Zout 342 337 Tapiji 231 231 Blar Linde Teves 144 Mol Hand Ver. 115-, Tels Co 1177 Shell C 381 Holl. Stmb Mlj 114(4 1.14 Arend6burg 132 Besoekl 124(4 Sedep Cult. Mlj 1,11 Michiels-Arnold 103(4 Ngombezl 301 Alb Heyn A 2057 i Joar 41 171* 171(4 WalvischV! 258 255 Thor Ad Olymp 3 12974 128 A'dam '47 3—3(4 100%* 101 Lever Br3(4 "*5* Philips dollar 3(4 96%* 98* AANDELEN Xmst. Bank 16974 1™ Holl Bank Unie C 21474 215(4 Java Bank C. 162 162 Nat. Herstel 9674 96(4 Ned-Ind Esc. 74t 72(4 I CP 105(4 105(4 158(4" Lijm Delft C. Meelf N B. O. 238(4 238(4 Chem f Naard 174 174 Vredesteln Auto 12874 128(4 N -l Portland 66* Nedap 99 99/ Ned Gist en Spli 315 310(4 Ned Scheepsb 142(4 140(4 Nyma -258 258 s Havent 143(4 1 Delt Spoorweg 49 Ned. Ind Spoor. 22(4T N Y Centr C... 87',§ Pennsylv C127, Canada Pacific C 1274 Sem Cher A 9 Voorlopig genoteerd Alweco rec 80 Vorige le Ko Berkels Patent 120(4* Calv Delft C. v. A 150(4 Centr Suiker MIJ 192J Fokker N. Vliegt. 125(4 Gelder en Zonen 153 Hoogovens 208(4 Kabelfabriek 293 Lever Br C. v A. 241(4 Ned Ford Autom. 307 Philips Gem Bezit 239 Philips Gem. B. Pr. 175t Wilton Feyenoord 155(4 Petroleum Dordtsche Petrol. 287(4 Kon. Petr313(4 Kon. Petr. onder A. 312 Moeara F,nlrr> 633 Amst Rubber Bandar Rubber DeU-Bat. Rubber- Serb Sum. Rubber 150 Ned. Sch. Unie - 191 Van Ommeren 130 Rotterd Lloyd 157(4 St Mij Nederland Cultuur 67(4 174(4 156 Dell-Batavia Deli-Mij Cert 288 338 Senembah MIJ 311(4-74 311-2 Diversen 310 Billiton 2e rubriek Muller en Co.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2