Ilkunir (fiouranl ATOOM-EXPLOSIE IN SIBERIE BRENGT WOESTENIJ TOT BLOEI" Wist U MAANDAG 7 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir en redactie; Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710 Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per mUimeter. (By contract belangrijke korting). CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StanluastlcJ: Is gftetfomi myn bert ia tcgfjcospocf Dertigste jaargang No 7962 Trots voetbal-record Zie pae 3 WAS HET GEEN BOM? Berlijns blad onthult sensationeel Sowjet- wcrkobject achter de Oeral Mogen wij het te eerlijn met Russische vergunning verschij nende blad „Nacht-Express' geloven, dan werd de atoom-explosie in het gowjet-achterland, waarvan president Truman op 23 September een ontstelde :Id op de hoogte bracht, niet veroorzaakt door een bom! Het blad schreef nJ. Zaterdag, dat „de jongste atoom-ontploffing gebruikt werd om de bedding van de •ische rivieren Ob en Jenessei te verplaatsen, waardoor 30 millioen hectaren woestenij in bloeiende tuinen veranderd zullen worden en waaraan de wereld kan wat een vredelievend volk met de atoom-energie kan doen." Dit fantastisch-klinkende bericht gaat voort met een opsomming van de manier, waarop deze Jules Verne-achtige gebeur tenis zou hebben plaatsgevonden. Tussen het Oeral-gebergte, dat Rusland an Siberië scheidt, en het Kazangebergte wordt door middel van atoomontplofffin- ?n kanaal gegraven, terwijl ook de beddingen van de Ob en Jenessei worden verlegd. De Russische ingenieur Davidof, die dit wenkobjet leidt, wil op deze wijze laagte tussen het Aralmeer en de Kas pische Zee irrigeren, waardoor 30 millioen hectaren land, die tot dusver onbruikbaar in cultuur gebracht zouden kun nen worden en 82 milliard kilowattuur electriciteit zou worden geproduceerd. Het banen van een nieuwe weg voor de vieren, waar men reeds druk mee bezig zou de grootste moeilijkheden opleve- >n bij Toergai in de Sowjetrepubliek der irgiezen, tussen de Oeral en het Kazan gebergte. Het nieuwe rivierbed zou vier duizend kilometer lang worden en zich uitstrekken van een dam in de Ob bij Bjelogorie tot aan de Kaspische Zee. De woestijnsteppe Karakoem en de Siberische laagvlakte landstreken zo groot als Frankrijk zouden in „bloeien- 'e tuinen veranderd worden". In het blad staat een kaart afgedrukt met de dammen, die aangelegd zullen Minister In 't Veld zag de krotten in Willemstad xtra bouwvolume voor bedrijfsruimte in verwoeste gebieden? Minister In 't Veld heeft Zaterdag een tocht gemaakt langs een aantal dorpen in Brabants Westhoek, welke in de oor log gedeeltelijk werden verwoest. In el- gemeente bracht de burgemeester sen naar voren en overal werd ge- igd om een groter bouwvolume. Zo oor het herbouwen van de totaal verwoeste kom van het dorp Stand- daarbuiten het 'wederopbouwplan nog steeds niet goedgekeurd. In Klundert vertelde mr In 't Veld aan een diner _n ander over het wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden. De minis- _ji te hopen dat op 1 Januari een extra bouwvolume beschikbaar zal wor den gesteld voor bedrijfsruimte in de verwoeste gebieden. De woningbouw moet echter uit het jaarlijkse contin gent worden geput. In Willemstad ver telde de burgemeester, dat nog steeds 123 personen in 35 krotwoningen wonen. inister bezocht twee van dergelijke huisjes Rijivielbe wakers, denkt om de spitsuren Het dep. van Economische Zaken doet, n overleg met de betreffende sectie van de vakgroep detailhandel in rijwie- een dringend beroep' op alle hou- van rijwielstallingen om de tijden van openstelling van de bewaarplaatsen zoveel mogelijk aan te passen aan gewij zigde werktijden. Vele bedrijven zullen immers, om stroom te besparen, tijdens de spitsuren, de werktijden veranderen. Jongen bij ontploffing in schuur gedood De 14-jarige M. Wijnbergen, van de Tulpenlaan te Apeldoorn, is Zaterdag middag in de ouderlijke woning door «en ontploffing gedood. Hij was bezig de schuur achter het huis en ge bruikte een brandende benzinelamp. De huisgenoten hoorden een ontploffing en teen zij gingen kijken, kwam de jongen wankelend naar buiten. Hij zakte ineen stierf. De oorzaak van de explosie is nog niet met zekerheid vastgesteld. Het vijfjarig dochtertje van de fam. Venhuis te Uithuizermeeden dat met haar broertje achter een jeep fietste, is :en bus aangereden en op slag ge dood. De jongen kreeg een lichte hersen- Ichudding. Dronken jongeman ging er met taxi van door Drie mannen uit Oud-Beijerland lie ten zich Vrijdag uit Rotterdam door de 38-jarige taxi-chauffeur W. van Oosten naar Nieuwerkerk aan de IJssel bren gen. Ofschoon de heren in Rotterdam reeds het een en ander gedronken had noest de chauffeur met zijn klan- oor een café stoppen. De 26-jarige A Veenstra. die 10 borrels op had, was het eerst bij de wagen terug en ver zocht de chauffeur, zijn vrienden binnen op te halen. Terwijl dit gebeurde ging Veenstra er in wilde vaart met de taxi vandoor Twee tegenliggers werden tóngereden, doch Van Oosten wist. met een vrachtauto, zijn cliënt op de Ter- bregseweg tot stoppen te dwingen. De taxi-chauffeur heeft Veenstra daar zo hard geslagen, dat deze in het zieken- opgenomen moest worden. IUBILEUMPRIJSVRAAG VAN K.L.M. VOOR DE HELE WERELD Ter gelegenheid van het 30-jarig be Haan van de K.L M. hebben Philips, dc Wereldomroep en de K.L.M. een wereld- prijsvraag georganiseerd, waaraan ieder- fen. waar ook ter wereld, zal kunnen leelnemen. De hoofdprijs is een reis van wee personen per K.L.M. naar Neder- in de tulpentijd. DeeLnemingsfor- :en worden in het buitenland ver spreid Op 29 November verzorgt de Wereldomroep in het Engels en Spaans bijzondere uitzending en op 4 Dec. in het Nederlands. worden in de Ob in het gebied Trytskoje (ongeveer 300 km ten Noorden van Tobolsk) en in de Jenessei bij To- roetsjansk (1000 km ten N. van Tomsk). De „Nacht-Express" besluit: „Thans heeft de wereld een verklaring voor de atoomexplosie, die president Truman aan de wereld berichtte op 23 September j.l." Hoewel het bovenstaande ongelooflijk klinkt, mag geenszins worden vergeten, dat het zeker niet onmogelijk is om de ongekende kracht der atomen voor een dergelijk 'object te gebruiken. Helaas zul len de Russen geen enkele Westerse jour nalist toelaten, om daar in Siberië eens te gaan kijken, of het geheel op waarheid berust. En daarom kunnen wij niet an ders doen dan „Was het géén bom?" in de vragende vorm zetten. De democratische republiek Djokja Het „Parlement" behoeft R.T.C.-ovt eenkomsten niet goed te keuren Wie wordt president van de republiek Djokja, wanneer Soekarno president van de Verenigde Staten van Indonesië wordt? Deze vraag houdt thans de poli tieke gemoederen in Djokja bezig. Velen wedden op de Sultan van Djokja. Maar men is het er nog lang niet over Sommigen menen n.l., dat dit zou i ten inhouden, dat de Sultan geen functie in de regering van de Verenigde Stateif van Indonesië kan bekleden Anderen menen, dat de mogelijkheid van een dub bele functie open moet blijven. We zul len maar afwachten! Overigens menen verantwoordelijke republikeinse kringen te Djokja, dat het republikeinse kabinet de R T.C.-ove: komsten wel zal goedkeuren. Men wacht echter, dat Soekarno vooi ratificatie niet het gehele KNIP republikeinse „parlement" waarvai leden zijn aangewezen, dus nimmer kozen) zal bijeen roepen, doch uitslui tend het werkcomité hieruit. Van de mocratie gesproken! Misschien een tip voor het Nederlandse kabinet: kunnen hier de Negen Mannen niet in de plaats komen van de Staten-Generaal? Het kost minder tijd ende overwinning De Perzische oud-premier Abdoel Hoessein Azjir is aan de verwondingen, die hij vorige week bij een moordaanslag opliep, overleden. De vreugde over het afschaffen van de vleesdistributie was by deze slager z groot, dat hy Zaterdag aan iedere klant een gebakje presenteerde Indonesië krijgt straks geen Marshall-hulp meer Gevolg van de souvereiniteits- overdracht Men zal zich herinneren, dat tijdens de tweede politiële actie de Marshall hulp voor Indonesië werd stopgezet. Vol gens Ass. Press zal nu. na de RTC bin nenkort een bedrag van 39 millioen dol lar worden vrijgegeven. Verwacht wordt echter, dat dit het laatste bedrag zal zyn, dat in het kader van de Marshall-hulp Indonesië goede zal komen. De van Nederland niet meer afhankeltyke Verenigde Staten Indonesië komen nl. niet meer Marshall-hulp in aanmerking: deze hulp is immers alleen voor Europese landen' bestemd. Intussen treffen de Verenigde Staten voorbereidingen om de RIS spoedig op andere wijze te steunen. Zodra nieuwe Indonesische bewind in werking is getreden, zal dit formeel worden er kend. Verzoeken om leningen van d( Ex- en Importbank ten behoeve van het herstel van suikerfabrieken en olieraf finaderijen zullen opnieuw in overwe ging genomen worden. Misschien zal Soe karno uitgenodigd worden, eens ir Amerika te komen kijken. Het State-Department schat de Indo nesische productie van tin, suiker, spe cerijen en thee thans op ongeveer 35 pet van 1939- Er zullen nog 7 officieren naar Indonesië worden gezonden als neutrale waarnemers gedurende de periode de souvereiniteltsoverdracht. Vice-admiraal Prinke in ons land terug Zwijgt over Indonesië. Da oud-commandant zeemacht Indonesië, vice-admiraal A. S. Pinke, keerde Za terdagavond met de Bali van de Mij Ne derland in Nederland terug. Hy werd in Amsterdam door vele marine-autori teiten verwelkomd, o.m. door de staats secretaris Moorman en de vice-admiraals Van Holthe en Bennik. Tegenover de journalisten was admiraal Pinke zeer zwijgzaam. Hij zei, dat hij in de vjjf weken, nadat hij Indonesië had verlaten, veel gelezen had. maar geen persberich ten. Hy kon geen antwoord geven op eventuele vragen, zo verklaarde hy bij voorbaat. Chauffeur vocht met dronken passagier Taxi reed winkel binnen Een nieuwe taxi is gisteravond op de Oostkousdijk te Rotterdam een kappers winkel binnengereden. De pui en de ge hele étalageruimte werden vernield en de auto was ernstig beschadigd. Drie dronken lieden, die de avond in een café naast de kapperswinkel hadden doorge bracht, hadden de taxi besteld. Toen de chauffeur by het starten een bocht wilde nemen, greep een der passagiers het stuur- Een gevecht ontstond, de wagen raak te uit de koers met het bovenstaande gevolg. De dronken passagiers namen de benen, maar de politie weet wie het zijn. Granaat uit vijver ontplofte: één dode in Velsen Andere arbeider zwaar gewond. Door het ontploffen van een granaat is vanmorgen bij Velsen één arbeider gedood en één zwaargewond. Bij het uit baggeren van een vijver op het Buiten Beeckemplein werd het projectiel opge haald. Het kwam tot ontploffing door dat de arbeider R. Marcelis uit Bloemen- daal er met zijn schop tegen stootte, toen het tegelijk met de bagger op een vracht auto zou worden geschept. De man werd op slag gedood. Zijn mede-arbeider B. Silvies uit Haarlem werd zwaar gewond en in zorgwekkende toestand naar het Antonius-ziekenhuis te IJmuiden over gebracht. Drentse invaliden vertrouwen gearresteerde voorzitter In een vergadering van de Zuidoost- Drentse leden van de bond van mobili satie-invaliden te Emmen werd een mo tie aangenomen, waarin er op wordt aangedrongen, dat het kantoor te Drach ten direct weer zal worden opengesteld, me* vrijgeving van de eigendommen van de bond. Volgens de rechtskundig advi seur van de bond. mr Walvius, kan de gearresteerde voorztter. De B. niet ver oordeeld worden. Zoals men weet wordt hij verdacht van malversaties. Oud-militairen emigreren naar Nieuw Zeeland Vijftig gedemobiliseerde militairen ver trokken vandaag met een extra vliegtuig de K.L.M. naar Nieuw Zeeland om daar in de landbouw een nieuw bestaan te vinden. Er zal nog een tweede groep vertrekken. Deens vliegtuig landde in de IJpolder Zaterdagmiddag moest een eenmoto- rig Deens vliegtuig wegens benzinege brek een noodlanding maken op een weiland in de IJpolder achter de Ford fabriek in Amsterdam. Het toestel kwam aan de grond zonder enige schade en nadat van Schiphol benzine was ge bracht, steeg het toestel weer op en landde even later op Schiphol. Het vliegtuigje was het eigendom van een Deense zakenman, die zelf het vlieg tuig bestuurde en op reis was naar En geland. Er was ook een Engelsman aan boord. Gedeputeerden zijn niet zo royaal met een auto De directeur van het Arnhemse ge meentemuseum, de heer A. J. de Loim, sohafte zich voor zijn werk, ook als in specteur voor Gelderland, een auto san medewerking van het Arnhemse ge meentebestuur. De gemeenteraad ver leende hiervoor, na enig Aarzelen, zijn fiat. Gedep. Staten weigerden echter, dit besluit goed te keuren. Wellicht gaan B. en W. van Arnhem bij de Kroon in ho ger beroep. Volgens de laatste berichten zijn door de tyfoon, die vorige week de Philip- pijnen teisterde, niet minder dan 600 mensen om het leven gekomen. MOSKOU VIERT FEEST Beste Josef, nog vele jaren, wij wensen U van harte geluk" Machtig militair vertoon en (over)donderende redevoeringen Beste josef, wij wensen nog vele levensjaren toe goede gezondheid. Zulks voor het welzijn van het Russische volk e rbeiders i de gehele wereld. Ere zy U, grote leider der volkeren, gy de bezieler grote overwinningen, ere zij U, onze geliefde Stalin." Aldus een felicitatie van de Sowjet te Moskou, ter gelegenheid van de 82ste verjaardag der Octoberrevolutie. Heel Rusland viert feest; in alle steden en dorpen zijn de voor naamste gebouwen versierd en pryken de reusachtige portretten van Lenin en Stalin. In de straten van Moskou hangen ook de beeltenissen van alle twaalf leden het Polit-bureau. Rode vlaggen en spandoeken symboliseren hier de „dage raad der Russische volksbevryding", maar deze dageraad heeft ook de kleur van het bloed der velen, die door het communistische regime ter dood werden gebracht. De „proletariërs aller landen" bedenken dit wel. Vanmorgen werd te Moskou een in drukwekkende, en van uniformen schit terende, parade gehouden voor de hoge leiders der partij. Deze parade werd af genomen door maarschalk Wassilofsky en Stalins zoon was commandant van het es kader gevechtsvliegtuigen. In een dag order doet Wassilofsky 'n beroep op alle leden der Russische strijdkrachten, om tijdens het komende winter-seizoen zich nog meer militair te oefenen en nog „manhaftiger" te worden. Georgi Malenkof, de Russische vice- premier, predikt de vrede, maar tegelij kertijd wekt Wassilefsky op ten strijde, omdat die vermaledijde Amerikaanse en Britse imperialisten voorbereidingen tref- oorlog. Wassilefsky zegt ietsmaar hij is de man van de militaire reclame. Hopen wy, dat de sa luutschoten in de Russische steden niet de voorbode zijn van naderend onheil. Ook Tito feliciteert Stalin, veel moed toe nodig om in de woorden van Malenkof te geloven. Im- rs hij zegt, dat juist de Sowjets alles het werk stellen om een oorlog te voorkomen en dat het de Russische wens vredespact tussen de „Grote Vijf" zal worden gesloten. Komt er echter toch een derde wereldoorlog, dan zal deze ,het graf van het kapitalisme worden". Dan dondert het applaus, maar de prole tariërs aller landen bedenken hierbij weer. dat een Russische overwinning ook het graf zou betekenen, een massa-graf in de persoonlijke vrijheid, de rechten m de mens, de vrijheid van godsdienst democratie. Malenkof speculeerde op een econo mische crisis in de Ver. Staten en ver zwakking der machten der Westelijke mogendheden. De stichting van de Oost- Duitse republiek betekende volgens deze Russische profeet, dat nu met de oplos sing der Duitse kwestie op democratische grondslag een begin was gemaakt. Bepaald belachelijk was Malenkof toen hij Amerika en Engeland van aggressie beschuldigde nog heviger dan Hitier, Goe den getoond. De wereld behoefde nooit bang te worden voor het machtige Russi sche atoom-wapen, want de Sowjets zou den de atoomenergie slechts bezigen voor technische vooruitgang. Uiteraard, zal deze Russische ontboeze ming Washington wel gerust stellen. Van vele zijden heeft de Grote Meester Stalin gelukwensen ontvangen, o.a. van Polen, Israël, Tsjechoslowakije en Anna Pauker namens Roemenië* Laatstgenoemde was lyrisch, want zij verklaarde: „Wij kunnen niet leven, wij kunnen niet ademen zon der de vriendschap van de Sowjet-Unie" Joegoslavië heeft, ondanks het feit, dat het bij het Kremlin in ongenade gevallen is, zijn gelukwensen aan Moskou ge- Prinses Elizabeth ontving tafeldamast van Prinses Wilhelmina Verbondenheid tussen Engeland en Nederland tot uitdrukking gebracht Eindhoven. Deze vervaardiging was zeer tijdrovend, zodat het geschenk niet eer der kon worden aangeboden. Een uit voerige beschrijving zal by De bezige By te A'dam verschijnen. Tafeldamast werd gekozen, omdat dit de verbondenheid van het gezin uitdrukt, maar ook, bij of ficiële diners, een functie in het sociaal en staatkundig leven verricht. Zowel Ne derland als Engeland bezitten van ouds her op het gebied van de damastfabri- cage een grote vermaardheid. Daar in damast elk willekeurig patroon kan wor den geweven, \»as damast zo geschikt voor een geschenk. Op uitdrukkelijk ver langen van Prinses Wilhelmina werd in het patroon de verbondenheid tussen beide landen en vorstenhuizen tot uit drukking gebracht. Als symbool hiervan is gekozen de figuur van de stadhouder- koning Willem III. Zijn staatkundig en particulier leven is in verschillende tafe relen uitgebeeld. Ook heraldische motie ven zyn in het linnen verwerkt. Hóewei de motieven aan 17e eeuwse weefsels zijn ontleend, zijn zij uitgewerkt naar moderne stijlopvatting, ook wat de vlakverdeling betreft. De Nederlandse ambassadeur te Lon den heeft vanmorgen het huwelijksge schenk van Prinses Wilhelmina voor de hertog van Edinburgs en Prinses Eliza beth in Clarence House aan de Prinses doen toekomen. Het bestaat uit linnen tafeldamast. Het damast werd ontworpen door mej. k. v. d. Myll Dekker en vervaardigd in de Iinnenfabrieken e. j. F-. van Dissel té Koningin toeschouwster bij St Hubertusjacht De Kon. Ned. Jachtvereniging heeft Zaterdag voor het eerst sinds 1939 haar traditionele St Hubertusjacht gehouden op de Zuidelijke Veluwe. Prins Bern- hard fungeerde als jagermeester. Ko ningin Juliana en prinses Beatrix volg den het verloop van de jacht. Amsterdamse petroleumhaven herstelt zich Snel op weg naar vooroorlogse capaciteit Op 14 Mei 1940 werd de installatie van de Amsterdamse petroleumhaven door de Engelsen vrijwel volledig verwoest. De Duitsers maakten op Dolle Dinsdag de verwoesting nog erger en na de be vrijding kon men er slechts werken met tankje van 300 kubieke meter. Om indruk te krijgen van de omvang het herstel binnen enkele jaren, ver gelijke men de volgende cijfers: Voor de oorlog stonden in de Amsterdamse petro leumhaven 95 tanks met een capaciteit 185 millioen liter; thans 63 tanks met capaciteit van 121 millioen liter; ver der staan er op het ogenblik weer: (tus- haakjes de toestand van voor de oor log) 4 aftaploodsen (7), 7 pomphuizen (11), 2 ketelhuizen (4). 4 steigers (13), 1 ponton voor zeeschepen (1) en zes stei gers voor de binnenvaart. De grootste zeetankers kunnen echter nog niet in de haven worden gelost In de zeer nabije toekomst zal de haven echter tot 10.50 meter worden uitgediept. Weer drie Nederlanders gesneuveld In de dessa Temtoelang, nabij Brebes op Midden-J-awa is een Nederlandse pa trouille in een hinderlaag gevallen van r dan 200 goedbewapende lieden van Daroel Islam-bende. Twee man vat de Kon. Landmacht sneuvelden en eer derde is later aan de verwondingen over leden. De bende verloor 7 doden. DAT op de Vlissingse Noorderbegraaf plaats een monument is onthuld voor de 37 stadgenoten, die tijdens de bevry- dingsgevechten zijn omgekomen. DAT i-v.m. betalingsmoeilijkheden het verschepen van goederen naar IJsland niet eerder dient te beginnen dan na het openen van een accreditief door de be treffende IJslandse importeurs. DAT in Maastricht 50 Franse kinderen aankwamen om op medisch advies in gezonde omgeving drie maanden bij pleegouders door te brengen. DAT de automatische telefooncentrale te Netterden (Gld.) morgenmiddag weer in dienst wordt gesteld (0058). DAT Zaterdag in Arnhem 71 personen werden behuldigd (onder wie de direc teuren ir A. J. Engel en dr ir J. G. Weeldenburg), daar zij 25 jaar in dienst van de A.K-U. zijn. DAT Naarden op 17 Mei a.s. 600 jaar bestaat en dit feit met een feestweek van 20-26 Aug. wordt gevierd. DAT binnenkort bij de IJmuidense pie- een strandreddingboot met botenhuis ring en de Japanse imperialisten ooit had- wordt geetatiooneerd. DAT de N.V. Rijnstaal te Arnhem (electriciteitsbuizen. lichtmasten e.d.) aan de Westervoortse dijk aldaar een nieuwe fabriek laat bouwen. DAT Zaterdagnacht de bioscoop Van Eyck te Maaseyk (L.). geheel is uitge brand en de aanwezige films verloren gingen. DAT de regering een speciaal in leer gebonden exemplaar van het rapport over het economisch herstel van Neder land na de oorlog aan dr Alan Valentine, voorheen hoofd der E.C.A.-missie, heeft gezonden. DAT negen manuscripten voor een Gro ningse roman, welke door een jury voor Strengholts UM. beooxxleeld zouden wor den, bij de onderlinge verzending ver moedelijk zijn gestolen en de jury nu af schriften heeft gevraagd. DAT de Alg. Juweliersver. als vrije ver eniging haar vooroorlogse werkzaamhe den heeft hervat, waardoor de vakgroep diamantindustrie zo spoedig mogelijk zal worden opgeheven. DAT de arts ir D. de Miranda op 52-j. leeftijd in A'dam is overleden. DAT de invoer van uien in Engeland m.i.v. heden is opengesteld, een week eer der dan oorspronkelijk het plan was. De gehuwde vrouw in het rechtsleven Minister Wijers heeft zich een voort varend man betoond. De materie van de handelingsonbekwaamheid van de ge huwde vrouw heeft hij, hoewel een alge hele herziening van het Burgerlijk Wet boek in zicht is, apart onder de loupe ge nomen, en thans heeft hij een ontwerp van Wet tot opheffing van deze onbe kwaamheid aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden. Terecht, naar wij menen. Inderdaad is het begin sel van onze wet, gelijk de Memorie van Toelichting het uitdrukt, ..niet in over eenstemming met de waarde, die de hui dige tijd toekent aan de persoonlijkheid van de vrouw". De thans geldende voorschriften om trent de wettelijke positie van de ge huwde vrouw ademen nog de geest van de opvattingen, die anderhalve eeuw geleden heersende waren. Ons Burgerlijk Wetboek, dat van 1838 dateert, heeft zijn inhoud goeddeels aan de op naam van Napoleon staande Code Civil van 1804 ontleend, en bij ons onderwerp is het Franse voorbeeld op de voet gevolgd. Op tweeërlei gedachte steunt dit stel sel: Allereerst op de oude idee, die in het canonieke recht sterk naar voren kwam, dat de macht, aan de man gegeven, hem toekomt, wijl hij in de eerste plaats ver antwoordelijk persoon in het huwelijks- en gezinsverband is. Daarnaast heeft ech ter een rol gespeeld het later opgekomen denkbeeld van de verstandelijke minder waardigheid en zwakheid van de vrouw, een opvatting die omstreeks 1800 vrijwel in alle landen der Westerse cultuur in vloed oefende. Tegen deze hier slechts even summier aangeduide achtergrond moet men het stelsel onzer wet zien. De beperkingen, aan de gehuwde vrouw opgelegd, gaan veel verder dan met het oog op de wen selijkheid van één lijn in het bestier van het huwelijksvermogen gewettigd is. Zij betreffen elke gedraging op vermogens rechtelijk gebied van de vrouw, die niet zelfstandig een beroep of bedrijf uit- Het aangaan van een huwelijk, een daad, die in het algemeen een zekere ge rijptheid doet veronderstellen, voert in onze wetgeving de vrouw terug naar de onmondigheid van de minderjarige en de onder curatele gestelde. Dat onze tijd hieraan ontgroeid is, wordt al duidelijk, als men zich alleen maar even realiseert, dat de gehuwde bestuursleden van een vrouwenorganisatie een acte b.v. tot aan koop van een huis dóór de vereniging vóór de vereniging niet kunnen onderte kenen, zonder dat de echtgenoot, die met de hele affaire niets te maken heeft, erbij wordt gehaald. Vervolg op pagina M. Miltvuur Alle runderen in abattoir werden vernietigd In de centrale slachtplaats van de ge meente Klundert (N Bi is miltvuur ont dekt bij een koe. Op last van de dienst voor de volksgezondheid werden daarop al het aanwezige vlees en alle aanwezige runderen voor consumptie ongeschikt verklaard. Miltvuur is een gevaarlijke en zeer be smettelijke ziekte, welke slechts spora disch bij runderen voorkomt Zou men dergelijke aangetaste dieren niet in een destructor vernietigen, zoals thans is ge beurd. maar begraven, dan heeft men na vijftig jaren nog geen zekerheid, dat de bodem vrij is van ziektekiemen. Men heeft zodanige maatregelen genomen dat niet voor uitbreiding van de ziekte wordt gevreesd. Parijs, diplomatiek centrum Zullen de „Grote Drie" ook Aziatisch probleem bespreken „Ontmantelings-kwestie" mag geen troefkaart blijven van politieke tegenstanders DE REGERING DER VE3L STATEN heeft thans officieel bekend gemaakt, dat de byeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika as. Woensdag te Parijs zal worden geopend. In aansluiting aan hetgeen wy over deze belangrijke conferentie reeds hebben vermeld, verdient nog de aandacht, dat volgens Washington ook de grote problemen als China, Indo-China fn het Verre Oosten ter sprake zullen worden gebracht. vraagstukken van het Verre Oosten be handeld worden. Het spreekt vanzelf, dat deze conferentie nauw contact wenst te houden met hetgeen Woensdag door de „Grote Drie" te Parijs wordt aangesne- Reuter wist nog mede te delen, dat de commissie van de Consultatieve Vergade ring van de Raad van Europa tevens het voorstel bespreekt om West-Duitsland en het Saargebied als leden tot de Raad toe te laten Te dien aanzien bestaan blijkbaar nog steeds Franse i Volgens een Reuterbericht uit Parijs, verwacht men aldaar dat men zich in de eerste plaats met het „ontmantelings- vraagstuk" zal bezighouden. In Franse politieke kringen schijnt de mening over de oplossing van dit probleem verdeeld te zijn. Een bepaalde groep oordeelt aldus: een Oost-Duitse regering tot stand gekomen en om die reden mogen de Westelijke mogendheden niet toestaan het ontmantelingsvraagstuk een troefkaart blijft in handen van politieke tegenstanders. West-Europ. Unie vergadert. Vandaag vergaderen ook de ministers in Buit. Zaken van Engeland, Frankrijk. België, Luxemburg en Nederland in de „Ville Lumière". Deze Consultatieve Raad der West-Europese Unie houdt zich hoofd zakelijk bezig met de volgende proble- In welke mate zal de bestaande de fensie-organisatie der West-Europese Unie de invloed ondervinden van de vorming der ..defensie-commissie" van het Noord-Atlantisch Pact. Men verwacht echter, dat op de agenda ook staan kwes- als de devaluatie en voorstellen tot economische en financiële unificatie. Ook hier zullen waarschijnlijk de De eerste sneeuiv is iveer gevallen Zondagmorgen vroeg heeft het hier en daar in ons land reeds gesneeuwd. Het wel niet veel, maar bij het aanbreken de dag was er toch nog wel iets van ien. De buien gingen gisteren soms onweer gepaard. Voorlopig is nog geen verandering in dit wisselvallige weer •erwachten. ENORME HARINGVANGSTEN VAN ENGELSE VISSERS. Sinds Maandag jL hebben visserslieden uit Oost-Engeland naar raming 106 mii- lioen haringen gevangen, de grootste vangst in één week sinds 1939. ROKOSOFSKT NAAR HET POOLSE LEGER. De Russische maarschalk Rokoaofsky, één der voornaamste Sow jet-bevel heb bers uit de tweede wereldoorlog, gaat een leidende positie vervullen in bet Poolse leger. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met vooral in de kustprovincies nu en dan buien. Plaatse lijk met hagel en sommige met onwe»r. Gedurende de nacht tijdens opklaringen hier en daar nachtvorst, overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1