nieuwe leidsche courant 'Virusziekte - een van de grootste problemen der wetenschap Grote verantwoordelijkheid voor tuinders en bloementelers (Van onze deskundige medewerker, de heer G. Docter te Rijnsburg) HET GANSE SCHEPSEL ZUCHT ONDER DE VLOEK, die gekomen Is door de zonde. Mens, dier en plant worden dagelijks bedreigd door velerlei ziekten. De mens, die de kroon op de schepping van God was, weet nu, dat hy in het zweet zyns aangezichts 't brood mag eten. Doornen en distelen bemoeilyken zyn arbeid. Allerwegen vindt hU hinderpalen op zUn weg en hoe meer de geschiedenis voortgaat, hoe moeiiyker de weg schynt te worden. De ontwikkeling van wat God in de schepping legde, gaat dag in dag uit voort; maar op het ogenblik, dat de wikkels van het nieuwe afgedaan worden, is er ook weer de moeite om dit nieuwe te maken tot heil der mensheid. te ruimen, omdat deze vaak virus ziek zijn. Snijden we stek van zieke planten, dan niet veel goeds van te verwachten. Eén van de grootste problemen wetenschap der ziekten, is thans wel dat der virusziekten. De mens, het dier en de plant worden al meer en meer geculti veerd. Het leven van de mens vele malen drukker dan een ei den. 't Is net of hierdoor bepaalde ziekten meer kans krijgen. Zo is het ook bij de planten. We vergen alle dagen meer van het land met z'n gewassen. We trachten de productie op te voeren door allerlei ■kunstgrepen. Het gevolg is, dat de planten - in cultuur achteruitgaan. Denk bijvoorbeeld aan een partij tul pen, waarvan men jaar in jaar uit alle leverbare bollen raapt. Men onttrekt op deze manier het beste aan de partij, zodat jnen op dé duur niet meer kan doen met de bollen, wat men wil (bloei met Kerst mis!). Zo zien we ook, dat de virusziekten veld winnen. Waren deze ziekten er vroeger 'niet? Natuurlijk wel, denk maar aan de dwaze bollenhandel in de gouden eeuw 1650). Toen gaf men duizenden gul dens voor „gebroken" tulpen. Nader on derzoek van prof. Van Slogteren te Lisse heeft bewezen, dat deze tulpen de prach tige kleuren (gebroken kleuren) kregen, doordat ze virusziek waren. Niet alle „ge broken" tulpen zijn virusziek. Wat: is een virusziekte? Dat ia heel moeilijk te zeggen. Met de sterkste micro scoop kon men tot voor enkele jaren terug niets in de zieke planten ontdek ken. Nu men de electronen-microscoop heeft uitgevonden, kan men vergrotingen maken van 50.000 en meer. Met behulp van deze microscoop heeft men kunnen constateren, dat het virus er draadvormig of bolvorming uitziet. Daar het zich ver meerderen kan, kan de conclusie luiden. dat i etstof Besmettelijk! Virusziekten zyn besmettelijk. Wordt de smetstof op gezonde planten over gebracht, dan worden deze ook ziek. De smetstof wordt door insecten of op een andere wyze overgebracht. Er zijn tal van soorten virussen. Som mige worden alleen door insecten over gebracht. Andere door aanraking-van an ^ere planten of door de mens. Is men bijv. aan het bloemen snijden in chrysanten, .dan brengt men met het mes heel gemak kelijk virus over op gezonde planten. Wil men een partij chrysanten gezond houden, dan is het goed de achterlijke planten op HAAGSE RAAD VAN ARBEID KREEG NIEUWE VOORZITTER De Haagse Raad van Arbeid "hééft öffi- té cieel afscheid genomen van zijn voor- citer, de heer M. J. Harts, die op 1 No vember met pensioen is gegaan, tegelij kertijd werd zijn opvolger de heer A HAAGSE POLITIERECHTER Economische delicten In verband met overtredingen tegen de Tabaksdistributiewet, veroordeelde de Politierechter de winkelierster S. W. B. te L/isse coniform de eis tot f 25 boete of 6 dagen hechtenis; de winkelier W. J. Z te Kat/wijk aan den Rijn f 25 boete of 10 dagen hechtenis; de winkelier Th. J de G. te Leiden f 50 boete of 10 dagen hechtenis; winkelierster A. W. F. P. to Leiden f 5 boete. Voorts wegens overtre ding der loon-voorsChriften; de stucadcor A. G. L. te Leiden f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Deviezen-zaken Nadat kort geleden een aantal bollen- handelaren veroordeeld waren in verband met geknoei met dollars en ponner Waardoor de Deviezeiwoorsohriiten wei den overtreden, stonden thans nog te recht A. H. N. Uit Lisse en C. W. uit Sassenheim. Tegen N. werd f 75 boete of 2 mnd hechtenis geëist en daartcw veroordeeld; tegen W. f 1600 boete of 3 mnd hechtenis; vonnis f 1200 of 2 mnd heohtems. HAAGSE GERECHTSHOF Arresten Het Hof heeft arrest gewezen in een aantal hoger beroep-z-aken van kwekers uit de bollenstreek, die te veel bloem bollen hadden geteeld. De kweker J. C. de G. te Lelden was veroordeeld tot f 600 boete of 1 mnd hechtenis en voorwaardelijk 2 mnd ge vangenisstraf; het vonnis werd thans f 250 boete of 1 mnd hechtenis en 2 mnd voorwaardelijk. De taxichauffeur H. M. te Lisse was -tot f 1000 boete of 3 moid hechtenis ver oordeeld, het vonmis luidde thans f 250 boete of 25 dagen hechtenis. De kweker W. J. van G. te Lisse had f 750 boete of 2 mnd hechtenis en 2 mnd gevangenisstraf voorwaardelijk gekre gen. Thans werd het vonnis f 400 boete of 50 dagen hechtenis en 1 mnd gevan genisstraf voorwaardelijk. Tot f 250 boetoe of 1 mnd hechtenis en 2 mnd gevangenisstraf voorwaardelijk was de kweker W. van G. te Sassenheim veroordeeld Hij kreeg nu f 150 boete of 15 dagen hechtenis. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. BENTHUIZEN: (verbeterde opgave): Geref. Gem., 9.30, 2.30 (H.D.) en 6.30 uur ds Van Neerbos, Vlaardingen. HILLEGOM: Ned. Herv. Gem., 10 uur ds Knottnerus (H.D.); 5 uur ds Pras, Kat wijk aan Zee; Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds Krabbe; Wo. 7.30 u. ds Krabbe (dank stond v. h. gewas); Geref. Kerk, art. 31, 9 en 7 uur ds Verleur, Lisse; Chr. Geref. Gem., 10 en 5 uur ds Sluiter. KATWIJK AA(N DEN RIJN: Ned. Herv. Gem., 9.30 en 5.30 uur ds Goverts; Geref. Kerk, 9.30 en 5 uur ds De Valk. NOORD WIJKERlHOUT: Ned. Herv. Gem., 10 uur ds Spaling. OUDE EN NIEUWE WETERING: Ned. Herv. Gem., 10 uur ds Knottnerus; Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur ds v. d. Bos; Ma. 7.30 uur ds v. d. Bos (dankstond v. h. gewas). SASSENHEIM: Ned. Herv. Gem., 9 en 10.30 uur ds KTijkamp; Geref. Kerk, 9.30 cn 5 uur ds Boeijinga, Haarlem; Chr. Geref. Gem., 10 en 5 uur ds Visser; Ned. Prot. Bond, 10.15 uur ds Snaayer, Leiden. VOORHOUT: Ned. Herv. Gem., 10 uur ds Nicolaï, Vleuten. Men moet echter niet denken, dat elke viruszieke plant ten ondergang gedoemd is. De ziekte veroorzaakt vaak een tegen gif, dat verdere voortgang remt of beter schap brengt. Wat zijn de verschijnselen op virus- zieke planten? Meestal geeft 't blad lichtere en donkere verkleuring; spreken dan van het mozaïekbeeld. Op bonen is dit vaak „mooi" te kan ook wel gebeuren, dat zich donkere strepen en stippen op de bladeren ver tonen. Bij aardappelen heet dat:, stippel- streep. Soms hebben de bladeren "een grijs groen voorkomen. Dit js vaak het geval bij hyacinten, narcissen en irissen. De ziekte wordt' daar vaak het „grijs" ge noemd. In 't algemeen blijven aangetaste plan ten in de groei achter, zodat de opbrengst lager wordt. Ook zien we totale misluk kingen van de oogst door virusziekten. Het gewas sterft dan totaal af. Dat heb ben we in 1949 heel goed bij de bonen kunnen zien. Een bepaalde virusziekte tast de groeipunten van de plant Deze ziekte wordt dan ook top ne genoemd. Het gewas wordt telkens hinderd nleuwë scheuten te vormen. Deze virusziekte wordt door bladluizen over gebracht van de gladiolen op de bonen Op gladiolen doet dit virus geen kwaad, op bonen heel veel. Voor het overbren- t virus is nogal warmte nodig. Enkele warme dagen en tegelijk de ver huizing'van de luis naar "de boon heeft noodlottige gevolgen voor de bonenteelt. Vroege en late bonen hebben weinig las; van deze gevreesde virusziekte. De bestrijding Een directe bestrijding van virusziekten is nog niet mogelijk. Het enige advies, dat gegeven kan worden, is: selecteren, d w z alle zieke planten verwijderen. Bij de aardappelteelt heeft men hiermee schitte rende resultaten bereikt. In "de gebieden, waar poters geteeld worden, gaat men regelmatig op zoek naar zieke planten. Alle afwijkende planten worden zorgvul dig verwijderd. Bovendien rooit men het pootgoed vroeg, om zoveel mogelijk zeker heid te hebben, dat geen-besmetting plaats heeft gevonden. Elke aardappelteler weet heel goed, wat het betekent, als goed gekeurd pootgoed gebruikt wordt. De op brengst wordt er aanmerkelijk door ver beterd, omdat heel weinig viruszieke planten aanwezig zijn. Het is niet altijd gemakkelijk om te selecteren. Het gewas kan wel eens zo- ?r besmet zijn, dat we niet weten, wat dben..Zo heeft men in de nog jonge léliecultuür in ons land erg met ziekten te kampen. In. veel gevallen zal toch het juiste middel, om tot een goede cultuur te komen, een intensieve selectie zijn. Het is moeilijk im dergelijke gevallen te beslissen. Tot slot wil ik op een zeer belang- ryk laboratorium wijzen, dat in deze omgeving zeer veel virusproblemen heeft opgelost en er dagelijks mee voortgaat. Het is het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, een onderdeel van de Landbouwhoge school te Wageningen. Verschillende onderzoekers werken hier onvermoeid verder onder de eminente leiding van prof. Van Slogteren. Hier -kan men u heel vaak vertellen, of u met een virusziekte in een gewas te doen hebt. Dat is voor de teelt van veel gewassen heel belangrijk. Met behulp van een serum, d-at in levende konijnen bereid wordt, kan men- vaststellen met welke virusziekte -men in bepaalde gevallen te maken heeft. Met het oog op de export land- en tuin/bouwproducten is dit uiterst belangrijk. Het buitenland Iet zeer nauwkeurig op alle gewassen, die ingevoerd worden. Ziek materiaal brengt onze export in gevaar. Alleen gezonde kwaliteitsproducten zullen op de internationale markt gevraagd wor- VISSERIJGOLF De problemen van de Nederlandse visserij gaan zich toespitsen, daar kan moeilijk meer enige twijfel aai staan en wij denken daarbij allei aan de vraagstukken op het sociale niveau. Diverse arbeidscontracten lopen af en de vraag klemt, of het be drijf de van verschillende zijden voor gestelde verbeteringen kan dragen. Er zijn verscheidene stemmen, dit zulks met redenen omkleed be- twijfelen en zij menen, dat de hui dige drang naar inkrimping op een goed of kwaad moment fel zal bot sen met de oorspronkelijke royale opzet en de gerechtvaardigde ver langens van de werkers in dat bedrijf. Niet alleen de vissers zelf, maar ook zij, die de onmisbare schakel vormen in de keten tussen verbruiker en hal dienen zich in de allernaaste komst te beraden op de nieuwe situa tie, die betreurenswaardig geacht kan worden, maar dan toch maar werke lijkheid is. In dit opzicht gaan de gedachten uit naar de A-lijsters en de Noordzee- contractanten en men houdt terecht zijn hart vast. Voor echter de bui losbarst, van wijs beleid getuigen als beide partijen zich zouden durven beraden op wat er in België gebeurt. De be richten uit Oostende bijvoorbeeld zijn somber. Werkloosheid, opgelegde trawlers en nieuuae tussenboten, die het allang niet meer aandurvenook al zijn zij voorzien van een zeer mo- derne outillage, zijn er schering en De stemming is er gedrukt. En niet zonder reden. Want de reders „waren elkaar de grond in". Er is geen sprake van enig overleg, noch van ejen hand reiking door de overheid en als er niet gauw verandering -in de situate kómt, staat het er slecht voor met die Belgische visserij. De kwaliteit van de aangevoerde vis doet de Nederlander wel eens huive ren, wanneer hij devismijn' van Oostende betreedt. „Bij ons verdwijnt zulk spul prompt in de pufschuit", vertelde een bezoeker van de Belgische haverts ons dezer dagen. Het ós dus geen wonder, dat de oorzaak van alle kwaad: het teruglopen van de binnen landse consumptie en het geSloïenhW- ven-van de buitenlandse markt niet weggenomen kan worden, zolang er aan de bron niet meer aandacht aan het product wordt besteed. België's visserij staat inderdaad aan de rand van de afgrond; het Neder landse apparaat daarentegen is in ver gelijking tot dat van onze Zuiderbu ren nog „stevig ter been" te noemen. Maar wanneer verdeeldheid ook hier het spel om de grotere welvaart gaat bespringen, dan krijgt het mene tekel aan de (Belgische) wajnd een dreigen de betekenis. Er is iets voor te zeggen, de buikriem in 's hepiels naam maar wat strakker aan te halen liever' dan de weg op te gaan, die onze Zuiderburen zo zwaar valt. Nieuws van en voor Katwijk Katwijk Rijkspostspaarbank In October werd aan het postkantoor alhier ingelegd ƒ37.731,90 en terugbetaald ƒ42.208.40. Inrichting Ambachtsschool Dinsdag wondt op het bureau van ge meentewerken aanbesteed het verrichten van diverse timmer- en metselwerken ten behoeve van de inrichting van de am bachtsschool inde Noordstraat te Katwijk an Zee. Katwijk aan den Rijn De „Jonge Kerk" Het bestuur van de „Jonge Kerk" alhier nu als volgt samengesteld: voorzitter ds S. G. J. Goverts, waarn. voorzitter T. Onderwater, secretaresse mej. A. Koele- wijn en penningmeesteresse mej. D. On- derwater-lmthorn. De collecte voor Groesbeek bracht 35.51 op. De heer Gosker sprak voor de A.R. Gisteravond werd in' dé zaal achter de Geref. kerk een ledenvergadering gehou den van de A.R. kiesvereniging „Neder land en Oranje". De waarnemend zitter, de heer H. Scheele, zei in openingswoord, dat wij in een bewogen tijd leven. Spr. wékte op tot actie in woord en daad. De heer R. Gosker, adj.-secr. va partij, sprak over: „De tegenwoordige positie van de A.R. partij". Allereerst ging spr. in op de Indonesische kwestie. De gordijnen zijn opgetrokken en de tragedie is "beëindigd. Zeventig millioen mp"»" zijn prijsgegeven aan de willekeur v; revolutie. De P.v.d.A. en de R.K. hebben kans gezien, 400 jaar eenheid in 4 jaren af te breken. De- huidige Indonesische machthebbers zyri hiet in staat de orde te handhaven. De Indonesische kwestie heeft partij"' bezinning gegeven, be zinning op het beginsel. Spr. ging vervolgens diep in op de beginselkwestie-,en zette uitvoerig uiteen hoe de A.R. party over het gezag denkt. Maar in 't bijzonder belichtte 'hij de houding tussen gezag en -vrijheid er en gezag en de verantwoordelijkheid de-individuele burger. En weer terug kerende haar de historie van de laatste i, achtte spr.'het'een grote fout van de .Indonesische machthebbers, dat zij een ituurlijk proéés hebben onderbroken. Zij wilden nu vrijheid. Verder wijdde spr. nog enkele gedach- n aar. de Nationale Reserve. Zijn mening as. dat wij hiertegenover niet afwijzend moeten staan, Na.de met aandacht beluis terde redevoering volgde een geanimeerde bespreking. De Arjos komt bUeen Maandagavond om 8 uur wordt in d( zaal der Geref. 4cerk een ledenvergade ring van de Arjos gehouden. Het onder werp luidt: „De Calvinistische reformatie principiële politiek". Katwijk aan Zee Brand door kinderen? Gisteren tegen de avond ontstond brand bij B. de J. aan de Meerburg- De kooien in de haringloggers werden deze week niet veel beslapen Ruime vangsten maken nog veel ^öed, maar. ('Van een medewerker) In het begin van de afgelopen week waren de vangsten aan de geringe kant. Woensdag trad een verbetering in. De ge middelde dagvangsten waren 50 kantjes. En Donderdag kwamen de grote vang sten los van gemiddeld 290 kantjes: Vele schepen hadden aan de vangst van nacht voldoende, om naar huis te kunnen stomen. Er waren er dan ook, die 30 tot 36 last vingen, d.i. dus ongeveer 600 kantjes. Deze gang van zaken werd wel enigs zins verwacht. De Engelse-walvisserij heeft immers sterk rekening te hóudey "met de maanstand. De verwachting is voor de eerstvolgende dagen nog goéd. terwijl over enkele dagen de vangstén wel weer zullen teruglopen. Wellicht krijgen we dan over een viertal Wéken' nogmaals topvangstèn te. zien. De éerste dagen werd veel haring vers aan de markt gebracht, waar men prij zen noteerde van 20 tot 26 gulden per kist. Daar de grote aanvoer ook yeel Engelse koppels aan de markt bracht, zakte de prijs snel, en wel tot 12 gulden per kist De schepen verwerken daarom nu de haring weer tot steurharing, waar van de prijs immers hoger ligt De loggers zullen hun totaal aan be sommingen nog een beetje goed kunfien Nieuwe reglement van „Rijnland" besproken Van beide zijden als geslaagd beschouwd' de zijde Men schrijft .Rijnland": Gisteren is ten gcmeenlandshuize vergadering gehouden van het bestuur het hoogheemraadschap met genwoordigers der gemeenten binnen Rynland ter bespreking van het ni< •erp-reglement van Rijnland. In band met de klachten over onvoldoende publiciteit hadden Ged. Staten de: menkomst gewenst. Van de grote derheid der 49 gemeenten waren afge- aardigden aanwezig en de grote zaal an het gemeenlandshuis was dan ook aardig gevuld. De ingenieur van Rijnland, ir P. dc Gruyter, heeft in het licht gesteld hoe zeer de taken van waterschap en ge meenten ineengrijpen en hoezeer ook de gebouwde eigendommen belang hebben bij de door Rynland uitgeoefende functie. Hierom is het niet onredelijk dat deze eigendommen mede in de lasten gaan dragen. Dat nu ook vertegenwoordigers van gemeentebesturen in Rynlands be stuur zitting zullen krijgen kan als eer stap tot betere samenwerking worden beschouwd. De dijkgraaf van Rijn-land, mr J. Slag ter, heeft hierna de ingekomen bezwa- der gemeenten, voorzover van al gemene strekking, opgesomd en hel standpunt van het bestuur van Rynland daartegenovertoegelicht. een pauze werd gelegenheid ge geven tot het maken van opmerkingen, waarvan in ruime mate gebruik is ge maakt. Het denkbeeld van de omslag heffing van het gebouwd eigeridom bleek r het algemeen te worden aanvaard, ook het beginsel, dat het gebouwd eigendom in Rynlands bestuur vertegen woordigd zou worden door personen door gemeentebesturen aan te wijzen, vond ingang. In grote meerderheid wa de sprekers evenwel van oordeel, dat dan oók alle gemeenten in de aan wijzing dier vertegenwoordigers aan deel moesten hebben, en niet alleen de grotere, zoals het ontwerp medebrengt Een andere gedachte, die van meerdere zijden werd ondersteund, was deze, dat de omslagen voor het gebouwd eigendom door Rijnland niet van de eigenaren af zonderlijk, maar van de gemeenten in totaalbedragen zouden worden geïnd Eén spreker wilde zelfs nog verder gaan en ook de „bundérgelden" van het onge bouwd eigendom in polders door mid del der polderbesturen innen en dus niet meer rechtstreeks. Bij -het slot der vergadering kwam tot uiting, dat de samenkomst van beide zij den als geslaagd werd beschouwd een goed begin ener samenwerking tus sen de gemeentebesturen en Rijnland nieuwe verhouding. Alkemade Burgerlijke stand GEBOREN: Joannes B. M„ z. v. A. H. Verdel en-W. H. Hillebrand; Johannes J. M., z. v. G. E. de Koning ën J. W. M. Loos; Cornelis N., z. v. P. J. Bontje én P. M. der Meer; Maria J. C., d. v. Th. N: Weenin'k en M. H. Ganzevles; Jacoba A, M-, d. v. C. M. Loos en E. M. Hoogen- boom. ONDERTROUWD: N. B. M. Turk en W. Hoogenboom; S. J. van der Willik J. J. Vaneman. GEHUWD: J. W. Brans en P. F. Aker boom. Alphen aan den Rijn Geen normale aanvraag. Van tie' talrijke aanvragen, door schoqlbqsturen de laatste tijd gedaan, zijn de meeste voor inwilliging vatbaar. Een enkele keer maakt men. het echter te bont naar het oordeel van B. en W. Zo vraagt het bestuur van de "bijzondere school voor y.l o.,. St. Jorisplein,thans medewerking van de raad voor aan schaffing van schrijfmachines. Men wil de leerlingen machineschrijven als vak doen beoefenen, .daar. veel van-hen na de school-examens op kantoor terecht maken, nu er "zoveel gevangen wordt. AUes vergoeden kan echter niet meer. Het is te begrijpen, dat het voor de be manningen de laatste dagen ontzettend hard werken is geweest. De kooien zul len dan ook wel, niet veel beslapen zijn geweest. Rondom de Zondag hopen tal van schepen binnen té zijn. De prijzen blijven aan de afslag aan de vaste kant. omdat er nogal wat goede Engelse-wal-steurharing gebruikt kan worden. De prijsnotering was als volgt: Volle haring van f31 tot f33.50 per kantje: steurharing van f23 tot f29,70; ijle haring van f 18 tot f 19.70. De aan voer aan de Katwijkse afslag bedroeg 7656 kantjes. komen, waar deze kennis vereist wordt. Uit de specificatie blijkt, dat de laat ste jaren hierin echter een vermindering te constateren valt. B. en W. wijzen er op, dat andere groepen dan evenveel recht hebben, dat hun bepaalde kundig heden of vaardigheden worden bijge bracht. Maar op deze weg zou de ulo school het begin van een vakschool gaan worden, zeggen B. en W., en komt ze op een terrein dat het hare niet is. om dat het onderricht in machineschrijven behoort tot het nijverheidsonderwijs. B. en W stellen de raad dan ook de aanvraag." als boven het normale gaande, af te wijzen. Het C-N-V. op mars! In het kader van de landelijke CNV- November-actie is gisteravond in „Con cordia" een drukbezochte samenkomst gehouden. De avond werd geopend door' de heer A. Groeneveld. Eerste spreker was ds P. A. Lefeber, die wees op het karakter dat de strijd op het sociale terrein dient te dragen. Namens het CNV waren aanwezig de heren G. Moll, voorzitter van de Ned. Chr. Bouwvak arbeiders en A. C. Bensen. districts bestuurder. Door hen werden de onder werpen „40 jaar-Chr. sociale strijd" en ,.De optiracht voor de toekomst", be handeld De "afwisseling bestond uit filmvertoning. Aandacht werd nog ge vraagd voor de jongens in Indonesië. Ds G. Mulder, Geref. predikant, sprak eën slotwoord. Uitbreiding raadsagenda. De agenda voor de Maandag te houden raadsvergadering is nog uitgebreid met een 14e punt. nl. een voorstel van B en W-, inzake inrichting en exploitatie van het verenigingsgebouw in Aarlan- derVeen als „Dorpshuis". De totaalkos- ten zullen f9200 bedragen. Oorlogsslachtoffers herbegraven. Op de Oosterbegraafplaats heeft gis teren de herbegrafenis plaats gevonden van twee Alphense jongens, die tijdens de oorlog bij een bombardement in Duitsland om het leven kwamen Het betrof hier een zoon van de fam Van Klaveren, wonende wijk Hoorn, en van de fam. Van Wieringen, wonende Zwa- nehdrift- Twee maal honderd. Ds P. A. Lefebet, Ned. Herv. predi kant, vond in zijn brievenbus een gift van f100 voor de diaconie. Ds J. H. F. Remme ontving een dankoffer van f 100 voor het Avondmaalsstel. waarvoor de Ned. Herv. Evangelisatië in de Hooft- straat spaart. Oegstgeest medische Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter F. P. Flu, Oranjelaan 29, tel. 22030; de dienst der apotheken door de Oegstgeester apotheek, Wilhelmimapark 8, tel. 26274. kade. vermoedelijk doordat kinderen met lucifers speelden. Buren schoten terstond te hulp en zagen kans met emmer: ter de vlammen, die de gordijnen, het behang en de zoldering reeds verteer den, te blussen. De gealarmeerde brand weer was in recordtijd aanwezig, maai behoefde geen dienst meer te doen. Bouw van landhuisje De firma Verdoes en Vooijs ontving opdracht om aan de. Zeeweg een land huisje te bouwen voor de heer Bödeker uit Voorburg. Ouderavond- Maandagavond kwart over 8 wordt de Oranjezaal een ouderavond gehou den voor de Chr. opleidingsschool en U.L.O.-school. Katwijk op de bres voor nieuw Dlaconessenhuis Er moet in Leiden een nieuw Diaco- neasenhuis komen. In verband hiermee werd im de Andreas-kerk een bijeen komst gehouden, waarin ds B. C. Visser van Oegstgeest het woord voerde. De burgemeester van Katwijk en enkele predikanten gaven van bun belangstel ling blijk. Medewerking verleende hel zusterkoor o.l.v. de heer Piet Uiterlin- den. Ds Visser merkte in een toespraak op, dat vaak patiënten geweigerd m< worden, omdait er geen plaats is. noemde het getal 1825. Het aantal pleegdagen beloopt jaarlijks omstreeks 22.000. Spr. wekte jonge Katwijkse vrou wen op om zuster te worden. Na afloop van de samenkomst werd in de consisto rie nog navergaderd oen te komen tot het samenstellen van een werkcomité. Hoog en laag water Zondag 6 Nov.: hoog water 3.25 en 15.37, laag water 11.34 en 23.49 i Maandag 7 Nov.; hoog water 3.56 16.08 uur, laag water 12.05 en 0 00 uu: Benthuizen Ned. Herv. mannenvereniging De marinenvereniging der Ned. Herv. Gemeente hoopt haar bijeenkomsten op Donderdag 10 November, kwart voor acht, in de consistorie, te hervatten. Men vergadert om de veertien dagen „De Wachter" Onder voorzitterschap van de heer J. W. Jansen vergaderde de kiesvereniging van de Staatkundig; Geref. Partij in het schoolgebouw. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat het in deze tijd noodzakelijk is een goede wachter te zijn. Hij hoopte, dat de opnieuw be noemde raadsleden als zodanig hun be ginsel in de gemeenteraad naar vórên zullen brengen. Voorts hield de heer Jansen een toespraak over het leven en de betekenis van Petrus Dathenus. Vooral de oorzaken van zijn conflict met Oranje in 1578—'79 werden uitvoe rig toegelicht. In een aangename bespre king werd nog stilgestaan bij Datheens Psalmberijming en zijn laatste levens jaren. Jammer was, dat vele leden niet ter vergadering aanwezig waren. S.C. „Benthuizen" De uitslagen van de onderlinge wed strijden luiden als volgt: le tiental; Jan BrouwerJac. van Beveren 01; C PosH. Spruitenburg 0—1; A. Korbijn- Jan Brouwer 1—0; Jac. van Beveren- Jan Korbijn 10; 2e tiental: Jac. Bregman—Th. Steenwijk 1—0; L. Korbijn AznC.. v. d. Bijl 0—1; P. van Beveren— A. van Eden-Petersman 1—0; A. v. Eden- Petersman—P.,*y. JJev^fep ,(Wi M- Brou wer—Jac. Bregman 1—0; 3 e tiental: A. H. Jousira—B. tie Ruiter I0; W. de RuiterB. de Ruiter 10. De standen zijn thans: le tiental: dr G. Huisman 12 uit 12; Jan Koibyn 914; G. Pos 812; Spruitenburg 812; Jac. van Beveren 512; W. J. Pirovano 412; A. Korbijn 28; Jan Brouwer 16; A. H. Rensink 1—6; KL Merbis 1—8; 2e tien Brouwer 10% uit 15; Joop van der Sterre 1014; P. van Beveren 9%14; L. Korbijn Azn 6%10; G. van der Bijl 6%—11; Jac. Bregman 4%—11. H. Merbis 3%—13; M. Klomp 2%6; Th. Steenwyk 1—13; A. Eden-Petersman 02; 3e tiental: M. Pos 77; W. de Ruiter 37; A. H. Joustra 2—5; Ab de Hertog 26; B. de Ruiter 15. Hazerswoude Mooie dag voor de heer J. van Veen Donderdag herdacht de heer J. van Veen de dag, dat hy 25 jaar geleden werd benoemd tot gemeentewerkman alhier. De burgemeester sprak de jubi laris op het raadhuis top. Hij zei, dat hy er verwonderd van had gestaan, dat Van Veen in samenwerking met zijn collega in zo korte tijd het pad naar het Riet veld in orde heeft gemaakt. In zijn werk de sleur met gekomen. De burgemees ter dankte hem daarvoor en overhandigde enveloppe met inhoud. Verder voer den nog het woord wethouder C. A. van Dam, de heer J. Dekker, chef van de ju bilaris, die ook een geschenk in geld aanbood, wethouder N. P. Kaptein en de B. den Braver, gemeentesecretaris. Na de huidaging deelde de burgemeester de jubilaris en zijn collega, de heer W. Vroegrijk, mee, dat B. en W. hadden ge meend beiden een gratificatie van f50 geven voor hun vele en goede werk zaamheden. Ontroerd dankte de heer Van Veen voor de gebrachte hulde. De collecte ten bate van onze jon gens overzee, die „Pro Rege" jl. Zater dag hield, heeft f 167.53 opgebracht. Met ingang van morgen zal de klok in de gerestaureerde dorpstoren weer luiden, 's morgens en 's avonds twee maal De Ned. Herv. kerk heeft met In gang van Zondag as. een nieuwe ingang, wel die in de toren. De uitgang is zowel door de toren als aan de zijkant. Hillegom CNV-avond De jubileum-avond van het CNV alhier droeg een intiem en gezellig karakter. De heer G Jens, secretaris van de Ned. Chr. grafische bond, sprak over de af gelopen 40 jaren en de heer F. P. Fuyk- schot, algemeen secretaris van het CNV. op de principiële ondergrond van dit vakverbond. De Sizo-band liet zich op verdienstelijke wijze horen, alsmede een jeugdig accordeonist Burgeriyke stand GEBOREN: Adriana C. M„ d. v. A. J. Weijers en M. G. Duivenvoorden; Theo- dorus C. M., z. v. A. J. Weijers en M. G. Duivenvoorden; Kasimir A., z. v. J. Ras en E. M. Müller; Irene, d. v. J. Kardol en G. van Ast. ONDERTROUWD: J. H. Wierda en E. d. Bosch; J. J. C. Poell en A. J. van Deursen. GETROUWD: P. G. Out en J. M. C. Angevaare; C. de Wit en B. van der Plas. OVERLEDEN: P. van Dijk, m.. 75 jaar. Koudekerk aan den Rijn Donderdag 10 November as. is er >n verkoopmiddag en -avond, georga niseerd door de vrouwenvereniging „De liefde sticht", ten bate van de kerkvoog dij der Ned. Herv. Gemeente. Leiderdorp Predikbeurt As. Woensdagavond om half 8 hoopt in de bediening des Woords in het lokaal Lindelaan 12a voor te gaan: ds H. A. Leenmans, Ned. Herv. predikant (Geref Grondslag) te Bleskensgraaf. Woensdag 9 November, half 7, heeft de Ned. Herv. Gemeente dankstond voor het gewas. De pakkettenactie voor de mili tairen is een succes geworden. De Her vormde jeugdverenigingen brachten ruim f 280 bijeen. Aan 21 militairen is reeds een pakket verzonden. Lisse De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter A. J Duymaer van Twist. Noordwijk Propaganda-avond Chr. Besturenbond. In het verenigingsgebouw werd een propaganda-avond gehouden van de Chr Besturenbond; De voorzitter, de heer D v. d. Niet, opende met gebed en wees op de tanende belangstelling. Ds B. Bouma herinnerde, als eerste spreker, aan de klem van het derde ge bod. We mogen niet alleen Gods Naam niet misbruiken, maar we moeten die Naam Gods altijd goed gebruiken, op alle levensterrein. Dit heeft het C.N.V goed begrepen Te betreuren is. dat te genwoordig onder vele Chr. organisaties dynamiet gelegd wordt, met goede be doelingen soms Maar neutraliteit be staat niet, en de plicht van iedere chris ten is onze eigen organisaties naar ver mogen te steunen. Ter afwisseling las de heer A. War like enkele verzen van Jacq. van der Waals. e.a. Hierna sprak de heer H Oudekerk over: 40 jaren sociale strijd, een opdracht voor de toekomst! Als we ons, met de Schrift in de hand. verdiepen in de historie, aldus spr., dan blijkt dat de Chr.-sociale beweging niet uit de lucht is komen vallen. Er is heel wat aan voorafgegaan. Donker waren de tijden en de 19de eeuw kenmerkte zich tioor verwording en rechteloosheid. Kin der- en vrouwenarbeid kwam veelvuldig voor en het was verboden zich te orga niseren In deze chaotische toestand klonk toen de stem van mannen als Bilderdyk, Da Costa en Kuyper Toen is de Chr.-sociale gedachte geboren en doorgezet op het chr.-sociale congres in 1891 Dit ging niet gemakkelijk, zeer veel tegenwerking werd ondervonden, ook van Christenen. In het geloof is dit werk voortgezet en God heeft rijk gezegend. Steeds heeft de Chr. vakbeweging ge vochten voor samenwerking en overleg. Want een vakbond, die alleen vecht voor hogere lonen enz., is ten dode opgeschre ven. Hierin ligt het verschil tussen de revolutionnaire vakbeweging en de onze Wij strijden voor de eer van God en voor erkenning van zijn souvereiniteit. Daarom zijn wij niet de mensen die schotjes zetten! Maar zij, die God niet erkennen, die splijten ons volk. Wij wil len wel eenheid, maar met een grond slag, ?eo fundament onder de organi saties. Er is In deze 40 jaar zeer veel bereikt, i stap voor stap groeide de chr.-sociale beweging. Daarom betreurde spr. het zéér, dat de regering het onze volksver tegenwoordigers onmogelijk maakte, vóór bet wetsontwerp op de P.B.O. te stemmen. Dubbel jammer is dit, omdat de chr.-Sociale beweging reeds lang dit onderwerp In studie had en zeer positief hieraan had kunnen medewerken. Het zal wel om politieke redenen geweest aldus spr., want "diafaan zyn we gëtveridT Maar de wet is aangenomen _yn nu met zorg vervuld. Want zijn onze leden rijp voor de nieuwe situatie? Een grote verantwoordelijkheid rust thans op ons. De toekomst is donker gekleurd Nederland is nog een ryk gezegend land. Onze taak is alle on- en verkeerd ge- organiseerden van hun onjuiste houding te overtuigen. Het is niet onze strijd, wij weten dat de overwinning aan Christus is. Het slotwoord werd gesproken door ds W. W. Siddré. die naar aanleiding van het boek Leviticus wees op het feit dat de priesters geheel geheiligd werden tot de dienst van God. Ook wij hebben c priesterlijke taak van God gekregen, als vernieuwde mensen in het leven Hem verheerlijken. Ds Siddré besloot met dankgebed. Burgerlijke stand GEBOREN: Gerrit J., z. v. J. J. van den Berg en J. Been; Christina A. M.. d. d. Berg en A. Q. Hiep; Theodorus A. C.. z. v. A. E. Oostdam en Q. M. War merdam; Sonja, d. v. W. M. Dusoswa er M. J. Teunissen; Johannes B. J„ z. v. J Hogenelst en M. A. C. Augustinus; Alber- J. Sietsema en E. Norden; Cor nelia P., ti. v. J. Timmerije en T. Barn- OVERLEDEN: W. de Bruin, 71 j.; S. P. van Wely, 52 j.; A. E. gravin van Lijn den-Van Limburg Stirum van Warmond. ONDERTROUWD: P. A. Harteveld, 28 J. 1 G. Smit, 24 j. GETROUWD: A. Mornout, 24 j. en E. M. Geerlings. 23 j.; C. Smit. 28 j. en N. v. Beelen, 25 j.; A. J. C. Roeleveld, 46 j. en J. C. v. d. Poel, 33 j.; J. L. Wijnands, 37 j. en E. J. Kuipers, 29 j.; J. J. G. de Groot, L^" en A. H. Kriek, 25 J. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Smelt. Noordwijkerhout zaterdag 5 november 1949 Dief was toch niet zó slim In 1947 werd een grote hoeveelheid tafelzilver bij de burgemeester van Val- kenswaard gestolen. De dader werd ge grepen en tot 3 jaar gev.straf veroor deeld. Toen de man vrij kwam. groei hij de rest van de buit, die hij verbor gen had. op. Als hij het zilver zelf *--ïr- kocht had en hij daarbij tegen de lamp gelopen was, had de justitie wel he: zilver in beslag kuzmen nemen, maar de man niet meer kunnen straffen. Daar dacht hij blijkbaar niet aan. want hij liet een 27-j kamermeisje uit Eindhover :n A'dam de buit verkopen. Dat werd ontdekt en daarom zal zij wegens heling worden vervolgd. Rynsburg De heer Roosjen bedankte. Berichtten wij Donderdag, dat tot hoofd van de Julianaschool was benoemd de heer D. Roosjen uit Hardenberg, thans on wing het bestuur der school het teleurstellende bericht, dat de heer Roosjen gemeend heeft voor deze be noeming te moeten bedanken. We leven mee. Morgen zal in de Geref- Kerk alhier ;n vierde collecte worden gehouden jor onze jongens in de tropen. Ned. Chr. Landarbeidersbond. Gisteravond vergaderde de afdeling Rijnsburg van de Chr. Landarbeiders- bond. De heer P. Stokman uit Leiden, hoofdbestuurder, sprak over de wacht geld- en werkloosheidsverzekering. Na een korte terugblik zag spr de komende regeling als de laatste schakel in de ket ting van de Nederlandse sociale wet geving. Elke tak van bedrijf zal volgens de reeds aangenomen wetten een wacht geldregeling en een werkloosheidsver zekering krijgen. De bedoeling van de wachtgeldregeling is, dat de betrokken arbeider voor het vak. waarin hij werkte, behouden blijft, in tegenstelling tot de werkloosheidsverzekering, die het mo gelijk maakt, dat bijvoorbeeld aan een landarbeider door de beurs wordt opge dragen zich te melden in een fabriek De uitvoering zal waarschijnlijk geschie den door de bedryfsraden, die thans een toporgaan hebben gevormd en waarbij, naar het woord van de Minister, ook gaarne gebruik zal worden gemaakt van erkende vakorganisatie*. De heer Stokman beantwoordde nog verschillen de vragen Buurtvereniging Kanaalstraat Onder voorzitterschap van de heer H. W. de Mooij vergaderde de buurtver eniging Kanaalstraat, in „Vliethof". De penningmeester, de heer D- van Iter- son. meldde na het verslag van de heer F. de Goede, een saldo van f 58. De prij zen, bij de versiering gewonnen, wer den gratis verloot en een gewone ver loting van prijzen, die door dorpsbewo ners beschikbaar waren gesteld, had ook plaats. Verder werd de avond gevuld met korte schetsjes, uitgevoerd door dames van de vereniging, er. het optre den van een goochelaar en telepaath. Het goede Zendingsterreln. Op het Zendingsterrein is het geluk kig mogelijk, dat er samenwerking is tussen de Chr. Gerei Kerken en de Geref Zendingsbond in de Ned.-Herv. Kerk. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat ds M. Ottevanger. Ned.-Herv. pre dikant te Leiden, op Donderdag 10 No vember a s. in de Chr. Geref. kerk alhier zal spreken voor de Zending. Deze bij eenkomst begint om half 8. Burgerlijke stand GEBOREN: Johan H., z. v. J. K. Wij- ia ge en T. Ruiter. Vliet N.Z. 93. ONDERTROUWD: W. de Mooy, 23 J. en J. v. d. Kwaak, 23 j„ te Oegstgeest. Sassenheim Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor werd gedurende October ingelegd f25.677,22 en terugbe taald 35.881,96. De medische Zondagsdienst wordt vaargenomen door dokter Hueber. De collecte ten bate van Chr. blin denhulp heeft f360 opgebracht De actie van de Niwin alhier bracht f2120 op. Er zijn meer dan 400 pakket- Sassenheim aaar Indonesië verzonden. Maandagavond om 8 uur zal in het gebouw achter de Geref. kerk voor de A.R. kiesvereniging optreden dr J. A. H. J. S. Bruins Slot. Zijn onderwerp is: Bui tenlandse politiek. Valkenburg „Jeugdontwaken en Jeugdroeplng" Voor de J. V. op G. G. sprak ds G. Toornvliet te Leiden gisteravond in le goed gevulde Geref. kerk over: .Jeugdomwaken en jeugdroeping". Er komt een moment, aldus spr., dat jeug dige personen bet stuur van hun leven zelf in handen willen nemen. Ze maken dan allerlei critische opmerkingen en zijn radicaal in hun op- en aanmerkin gen. Maar voor de jeugd, die tussen twee 'ereldoorlogën in is geboren en thans geen uitzicht meent te hebben, is de pe riode van ontwaken er een van strijd, ver driet en eenzaamheid. Toch is het ook een rijke en heerlijke tijd. waarin de be slissing valt wie men kiezen zal: Jezus Christus of de Satan. Geeft men zich aan Jezus, dan zal men bemerken, dat men niet doelloos op de wereld gerworpen is. Dan wil Jezus ons hebben, zoals we zijn. Wel legt Christus ons een juk op, maar hij draagt zelf mee. Jezus Christus leeft in het concrete wereldgebeuren van nu. Daarom zullen ook de jongeren zich moeten scharen in Zijin front, hoe nederig die plaats ook moge zijn. Uitvoerig zet te uiteen wat er te doen is en hij besloot zijn rede met aanwijzingen voor het ver- eniginswerk. Ds H. de Valk opende deze leerzame avond. Voorhout Pastoor Warmenhoven beaard Gistermorgen had onder zeer grote be langstelling de plechtige uitvaart plaats van pastoor Warmenhoven. Het aantal kerkelijke en wereldlijke autoriteiten groot De lijkrede werd uitge sproken door H. Heijerink uit Rotter dam. Spr. beschreef het leven van de pastoor uitvoerig en stelde hem tot voor beeld met het oog op zijn ijver. Voorschoten Oud-wethouder J. A. Mens overleden Gistermiddag is de heer J. A Mens. oud-wethouder van Voorschoten, in da leeftijd van 68 jaar overleden. De heer Mens heeft in onze gemeente veel fuoc- bekleed. Zo is hij tal van jaren raads lid geweest en lange tijd wethouder. In verband met zijn belangrijke werkzaam heden als zodanig werd hem als een van de eersten de ere-penning der gemeente uitgereikt. Gedurende geruime tijd is hy i een kerkelijke functie van hem voren te brengen organist ge weest van de R.K. kerk. Hij mooht de pauselijke onderscheiding „Pro ecclesia et pontifiee" dragen. Noemen wy dan nog zijn werk in het „Groene Kruis" en zijn voorzitterschap van de womngcom- missie. De uitvaartdienst en begrafenis hebben Dinsdag a.s. plaat6. Zondagsdienst medische Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, tel. 527. Burgerlijke stand Geboren: Rudolf S, z v S P Jongeneel W M Valk, Schoolstraat 56; Jacobus, v S H Zitman en G v d Peppel, Leidse weg 445. Ondertrouwd: Arie van Rossum, 41 j, en Maartje T v d Houwen, 26 j, Nar cisstraat 21. Gehuwd: Cornelis J A Wildenboer. 21 j„ Leiden, en Cornelia C Kneyber, 20 j, Hyacinthstraat 27; Pieter Boef, 39 j, en Margaretha Telle, 25 j., toek. adres: Schoolstraat 44. Overleden: Laurens H. Frederiks, 57 j., echtg. v. J J van Schaverbeek, W. de Zwijgerlaan 54. Warmond Burgerlijke stand GEBOREN: Dorothea F. L„ d. v. L. Beugelsdijk en J. H. v. d. Kerkhof; Mar- tinus W. M., z. v. C. J. P. van der Voort en M. Ch. van Rijn; Desiderius P. J. M„ z. v. H. Westerop en L. M. C. Jouret; Wilheimina, d. v. C. Th. van Grieken en W. C. var. der Voort. GEHUWD: E M Bakker. 26 J„ en W. M. C. van der Zwet, 29 j.; P. W. van Rijn. 28 j„ «n C. M. vaa der Poel. 28 j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 7