Jlieumc £riJtsrite ÜTouraitl Tweede Kamer aanvaardt eens (verbeterd) wetsontwerp gezind Wist U VRIJDAG 4 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7960 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGL Voor Leiden en Omstreken ^StaalMstlcf) Is ?hebfe»eti tnyn bert la tcgticnspoct" Leidse Jeugdwerk- Perikelen Zie pag. 3 De Materiële Oorlogsschaden Recht of gunst nogmaals in 't gedrang, nu t.a.v. politieke delinquenten (Van onze parlementsredacteur) DE TWEEDE KAMER HEEFT HET WETSONTWERP op de materiële oorlogs schaden aangenomen, en dat nog wel zonder hoofdelijke stemming. Een bewijs, dat het overleg van de commissie van voorbereiding met de regering vruchtdragend was geweest. Van de 71 amendementen waren er dan ook niet veel meer over gebleven en van de resterende werden er gisteren nog verscheidene ingetrokken. In ons blad van gisteren hebben wij reeds melding gemaakt van het lot, da: verscheidene belangrijke amendementen op wetsartikelen had wedervaren tijdens de besprekingen, welke de commissie van voorbereiding met de regering had ge voerd. Daar zijn eigenlijk de beslissingen gevallen en wat er gistermiddag nog voor de openbare behandeling overbleef, was betrekkelijk weinig, zo weinig, dat de ge hele artikelsgewij'ze behandeling van he: ontwerp binnen vijf uren kon worden af in een deel van onze editie van giste ren hebben wij nog kunnen mededelen dat het amendement van de heer Van de Wetering (cJi.), om aan Nederlanders, die in Indonesië schade hebben geleden, onder bepaalde voorwaarden vergoeding toe te kennen, is teruggenomen, aange zien het in de Kamer toch geen meerder heid bleek te kunnen halen. Niet dat men met het lot van deze mei sen niet bewogen is, maar het past nli in het systeem van deze wet. iets voc hen te doen. Zo lag -het in de lijn der din gen, dat dit amendement vervangen werd door een motie over -hetzelfde onder werp, die n-u een nader te bepalen dag aan de orde komt. Van enkele zijden werd in de Kamer een goed woord gesproken voor het per soneel van de Schade-Enquête-Commis sie. Minister Dieftinck zegde bijzondere aandacht toe voor de mensen, die bodiig worden. Bij werkzaamheden, welke voortvloeien uit deze wet, zal zoveel gelijk van het personeel der Commissie gebruik worden gemaakt. Delinquenten Lang is er gesproken over het voorste! van de heer Hoogcarspel (comm.) geen schadevergoeding uit deze wet te kennen aan hen, die door een der ganen der -bijzondere rechtspraak onher roepelijk zijn veroordeeld. Als bezwaar hiertegen werd door enkelen aangevoerd, dat op deze wijze tegen politieke de! quenten twee maal recht zou worden i gedaan. De heer Van der Feltz- (c.h.) bleek het voorstel te zijn en ontleende daartoe een argument aan de wyze waarop minis ter Lieftinck de achtergrond der schade vergoeding pleegt te zien. Deze ziet hier in namelyk geen recht, maar een gunst Welnu, aldus de heer Van der Feltz, aar politieke delinquenten behoeft de minister deze gunst niet te verlenen. De grote meerderheid der Kamer dachi echter anders over het voorstel, dat mei 78 tegen 7 stemmen verworpen werd Voorstemmers waren de communisten, de heer Van der Feltz en de heer Ritmees ter (v.v.d). Vervangingswaarde De heren Van den Heuvel (a.r.) er Van der Feltz hadden enige amendemen ten ingediend, resp. om het maximumbe drag van f 8000 voor een woning, teven: bedrijfspand te brengen op f 10.000 en d< Splitsing in de V.V.D. Naar de Nieuwe Leidsche Cr verneemt, zal er naar aanleiding var de beslissingen van de algemene verga dering van de WD jJ. Zaterdag te Am sterdam inzake het Indonesië-beleid ge vallen aanvankelijk binnen de partij oppositie-centrum worden opgericht, met uiteindelijk doel, te komen tot de for mering van een nieuwe, liberale partij. Men rekent op de steun van 95 pet van de kiezers, die in 1948, geleid door de leuze „Het roer moet om", het aantal WD-Kamerleden bracht van 6 op 8. Nu acht j'aar geëist tegen ontaarde moeder Verdronk pasgeboren baby. Onlangs werd voor de Haarlemse recht bank vijf jaar gev.straf met ter beschik kingstelling van de regering geëist tegen een 23-j. inwoonster van IJmuiden, die in Mei j.l. haar pasgeboren baby in hoi Noordzeekanaal verdronk. De zaak werd geschorsUt.b.v. een nader onderzoek naar de verantwoordelijkheid van deze moe der. Het rapport noemt haar beperkt toe rekeningsvatbaar. De officier eiste thans acht jaar, maar zonder de beschikbaar stelling. Hij wenste een „stok achter de deur", als verd. voorwaardelijk in vrij heid zou worden gesteld. Hij wilde overigens spreken van doodslag in plaats van moord, zoals in de dagvaarding ver meld staat. Uitspraak op 17 November. PRINS BE^NHARD GAAT OSLOFJORD BEZICHTIGEN. Prins Bernhard zal Maandag om streeks kwart over twee het bij de Ned. Dok- en Scheepsbouwmij te Amsterdam gebouwde Noorse ms Oslofjord bezich tigen. Bergse meubelfabriek te Utrecht afgebrand De drie verdiepingen hoge fabriek van de Bergsche houtwaren- en meubelfa briek te Utrecht is gisteravond totaal uitgebrand. Razend snel breidden de vlammen zich van de begane grond uit over het hele gebouw. Er waren juist nieuwe machines geplaatst Over de oorzaak tast men in het duister. Verzeke ring dekt de schade. Het complex van de Utrechtse machinale stoelenfabriek dal er pal naast staat, kon worden gespaard. AMERIKAANS SCHIP BIJ VLISSINGEN GESTRAND Het Amerikaanse ss Flying Enterprise (671 ton) van de Isbrandsen Lijn is by de Konijnenschaar bij Vlissingen aan de grond gelopen. maxima voor een woning, reps, bedrijfs pand, te verdriediuibbelen. Deze amende menten beoogden meer de schadevergoe ding op grondslag der vervangingswaar de te benaderen. Ook had de hear Van der Feltz een amendement ingediend hierbij de vermogensgrens van f 20.000 te doen vervallen. Al deze amendemen ten vonden steun bij de heer Van Dj? (s.g.p.). Het bleek, dat minister Lieftinck tegen deze voorstellen ernstige bezwaren had, en omdat de minister bij het overleg over deze materie reeds tamelijk vérgaande concessies had gedaan, trok de heer Van den Heuvel zijtn amendement in. Die van de heer Van der Feltz werden bij zitten en opstaan verworpen Vermelden we nog, dat de heer Van der Feltz nog een nieuw artikel in het wetsontwerp wilde opnemen om de scha degevallen op Walcheren die anders lig gen dan elders, ook anders te behande len, niet volgens een bijzondere algeme ne regeling, maar geval voor geval. De minister verklaarde, dat dit inderdaad zijin voornemen is, waarbij het voorge stelde nieuwe artikel adhterwege kon blijven Mijnwerker viel 20 meter: licht gewond Een mijnwerker viel op de onderste verdieping van de mijn Oranje-Nassau I te Heerlen in de schacht. Hij maakte een val van twintig meter, maar op de bodem van de schacht lag een laag kolen en gruis, onstaan door morsen bij het ver laden. De fortuinlijke mijnwerker kreeg slechts lichte kneuzingen aan rug en rib- Géén literatuurprijs Amerikaan en Japanner winnen Nobelprijs Voor schei- en natuurkunde De Nobelprijs voor Natuurkunde is dit jaar toegekend aan de Japanse professor Hideki Yukawa, van de universiteit van Tokio, die thans doceert aan de Colum- bia-universiteit in de Ver. Staten. De Amerikaanse professor William Francis Giauque van de Berkeley-umversiteit in Californië ontving de prijs voor schei kunde. De 42-jarige prof. Yukawa is on derscheiden, vanwege zijn bijdrage tot de. kennis der atoomenergie, terwijl prof. Giauque zich verdienstelijk maakte door zijn studies over het gedrag van stoffen, bij een temperatuur, die het absolute nulpunt nabijkomt. De Zweedse academie voor weten schappen heeft meegedeeld, dat dit jaar geen Nobelprijs voor letterkunde be schikbaar wordt gesteld. Winston Churchill is dus de gelukkige niet Twee Britse vliegtuigen botsten: 9 doden Twee toestellen van de Britse RAF, een viermotorige Lancaster bommenwer per met een bemanning van zeven kop- ;n een tweemotorige Mosquito, door twee man bestuurd, zijn gisteravond op elkaar gevlogen ter hoogte van het eiland Wight. Beide toestellen stortten in zee. Het ongeluk gebeurde tijdens nachtoefeningen boven het Kanaal. Het Zweedse schip „Patria', dat op de plaats de ramp voer, zocht tevergeefs naar overlevenden. Slechts een onbemande rubberboot werd gesignaleerd. Elf personen kwamen om, toen een Amerikaans Superfort bij de Bermuda- eilanden in zee stortte. Bios Bridoux is thans op de hoogte gebracht Eric Rios Bridoux, de Boliviaanse pi ot van de P38, die boven Washington op de Skymaster botste, is thans op de hoogte gebracht van de vreselijke gevol- /an de ramp. Volgens de doktoren heeft dit ernstige complicaties veroor zaakt. Rios Bridoux lijdt thans aan long ontsteking. Men vreest voor zijn leven. Goederentrein vloog in volle vaart op lege olietrein in Verkeerde wisselstand voor het station Gramsbergen Een goederentrein, komende uit richting Coevorden, is gistermiddag vlak het station Gramsbergen door verkeerde wisselstand tegen een staande olietrein van de B. P. M. botst. Persoonlijke ongelukken kwamen et voor, maar de ravage was groot. De lege tanktrein stond te wachten op de goederentrein, die daar moest pas aren. Door een verkeerde wisselstand •erd de goederentrein niet naar het an dere spoor geleid, zodat hij de wach- :ende trein in volle vaart ramde. De beide machinisten wisten nog juist hun cabines te springen. De locomotie- werden geheel in elkaar gedrukt. Zes goederenwagens ontspoorden en amen door elkaar op en over de rails liggen. Enkele vielen van de berm af. Ook vier oliewagens kwamen naasi de rails te staan. Een der ketels werd in het onderstel afgeslagen. Met kraanwagens zijn de treinen weer i het rechte spoor gebracht. De gehele avond was het traject geblokkeerd, maar vandaag was alles weer in orde. De vorige week reed op dezelfde lijn, zoals gemeld, nabij Mariënberg een per sonentrein op een stilstaande goederen trein. waarbij 5 personen werden ge- Spoorwegen krijgen er lieel wat materieel bii Vooroorlogs aantal goederenwagens wordt niet hersteld Vóór 1951 zulilen de Ned. Spoorwegen beschikken over 28 nieuwe electrische vierwagentreinen. Nog dit jaar worden tven geleverd, vóór 1 Mei a.s. op- v zeven en in de loop van 1950 nog Van April af zullen maandelijks enige der vijiPtiig bestelde Franse electrische locomotieven worden afgeleverd. Dan be gint ook de leverinig van de 25 bestelde Amerikaanse electrische locomotieven Deze zuillGu goeddeels door de Ned. in dustrie t/orden gemonteerd. In Neder land wordt een aantal D-wagens ge bouwd. Voor de oorlog hadden wij 29.000 goe derenwagens; thans bijna 20000. Djnk zij enkele moderniseringen is het niet nodig dat er weer 29.000 wagens komen; 23.000 is waarschijnlijk voldoende. Men denkt, dat binnen enkele jaren 2vet te kort zal zijn aangevuld. Kaasboeren bleven met hun partijen zitten Voorgenomen heffing legde de handel lam. Honderden boeren, die gisteren hun wekelijkse tocht naar de Goudse kaas markt hebben gemaakt, zijn weer met volle wagens teruggekeerd. De kaashandelaren moeten morgen hun voorraden opgeven i.v.m. de tegen Maan- verwachten heffing op de voorra den (vermoedelijk 30 cent per kilo) en de opheffing van de maximumprijzen. Deze heffing komt in de plaats van de melkprijstoeslagen. Gisteren werden 206 partijen aangevoerd, maar er werd vrij wel niets verhandeld. Sommigen kochten op de volgende week. De boeren namen de kaas weer mee naar huis om die vol gende week te leveren. Een groot zuivel- had zijn kaasmakende boeren meegedeeld, dat zij geen kaas aan moes- Hierdoor kwam 1/3 minder dan gewoonlijk ter markt. Ook in Woerden bleven de noteringen achterwege. Schippersknecht ging er met sleepboten van door „Varen is alles voor my", zei hij. „Je bent net een klein kind, dat een bootje wil hebben en omdat je geen boot hebt. neem je er maar een", aldus zei de president van de Rotterdamse rechtbank gisteren tegen de 19-j. schippersknecht J. G. v. d. H. uit Rotterdam, die twee sleepboten heeft gestolen. Een kennis v. d. H. wilde in België een sleep dienst beginnen en de jongen voer de sleepboot Zwaluw uit de Rotterdamse haven naar België. Daar werd hij echter aangehouden. Hij kwam weer vrij. reisde naar Rotterdam en stal de volgende dag een tweede sleepboot, de Dora. Hij kwam echter niet verder aan Sliedrecht. Daar, werd hij opnieuw gearresteerd. „Varen is alles voor mij", verklaarde hij voor de rechtbank. De officier eiste tenuitvoer legging van een voorwaardelijke straf, die al eerder werd opgelegd en boven dien nog 4 mnd. gev.straf (m.a.). Uit raak op 17 November. Gaslucht bedwelmde man in chemische wasserij Agent en arts sleepten hem met grote moeite naar buiten. Door het moedig optreden van een politieagent en een arts is de 35-j. che mische wasser P. Verschoor te Rotterdam de Verstikkingsdood ontsnapt, j was gisteren in de chemische was serij aan de Mathenesserweg bewusteloos geraakt. Er hing zo'n zware gaslucht. dat zijn collega's-hem niet konden bereiken. Een gewaarschuwde arts en een agent bonden natte lappen voor de mond en wisten met grote moeite Verschoor naar buiten te brengen. Hij is in een zieken huis opgenomen. De brandweer, voorzien gasmaskers heeft de machines stop- Wat we Maandag voor varkensvlees betalen Verlagingen van 0.40f 0.70 per kilogram Zoals beikend ds, zullen Maandag alle maximumprijzen voor vleeswaren ver vallen, behalve d'ie voor varkensvlees en daaruit ibereidie vleeswaren. De nieuwe maximumprijzen voor de verbruikers be dragen per kg (tussen haakjes de oude maximumprijs): fricandeau f 3.(f 3.40) magere lappen f 3.f 3.40), carbonade f 2.70 (f 3.20), vers vet spek f 1.90 (f2.60), vers mager spek f 2.10 (f 2.60), kinnebaklappen f 1.90 2.60), vette la-o pen f 1.90 (f 2.60), poten f 0.80 (f 1.20*). staarten f 0.80 (f 1.20). rauw vet f 1.80 (f 2.60). Voorwaardelijk goedgekeurd varkensvlees mag tegen ten hoogste f 1.65 (f 2.—) per kg worden verkocht. De prijs voor poulet en gehakt is gelijk gebleven, n.l. f 2.20. Voor vleeswaren, reid uit varkensvlees, gelden de volgen de maximumverbruikersprijzen per 100 gram: bacon met zwoerd f 0.33, bacon zonder zwoerd f 0.38, blaasham f 0.45, boerenham f 0.42, gedroogd en gerookt vet spek, vet pekelspek f 0.22, gekookt mager spek met zwoerd en gerookt ger spek zonder zwoerd f 0.32, gerookt mager spek met zwoerd f 0.29, mager pekelspek f 0.24, procureurspek f 0.35, gekookte achterham f 0.43, gekookte schoudeitham f 0.38, gekookte staartham f 0.47, hampu-nten en nootham f 0.40 staartham f 0.44, verse worst, uit sluitend bereid uit varkensvlees f 0.25 Hoeveel vlees zullen we nu meer eten? Bedrijfschap verwacht toeneming i v> week per persoon per Hoeveel vlees zullen we n-u meer eten. ii de distributie na tien jaren is opge heven? Tot nu toe was het rantsoen 2% ons zonder been per persoon per week. In de krins het Bedrijfschap et* 1% ons en 4 ons zal wor den. Indien deze. verwachting werkelijk heid wordt, betekent dit, dat Nederland in het komende jaar ongeveer 75.000 ton vlees zonder been meer gaat gebruiken het laatste jaar. RUNDVLEES 40 CT PER KILO DUURDER? Hoe de prijzen van rundvlees met in ging van Maandag zullen worden is niet met nauwkeurigheid vast te stellen, daar deze dan weer door de invloeden van de vrije markt worden beheerst. Tot nu toe werd op rundvlees een regeringssub sidie van 26 cent per kg levend gewioht gegeven. Deze subsidie gaat nu verdwij- i. Daardoor kan zedfs als de produ centenprijs niet omhoog gaat de con sumentenprijs best plm. 40 cent per kg stijgen, aithrs Eerwacht de -Stichting voor de Landbouw. Bovenbouw van drijvende bok stortte naar beneden Wonder boven wonder geen doden 4e betreuren. Met oorverdovend lawaai stortten giste ren de 35 meter lange poten van de ;norme drijvende hijsbok Heroj op de scheepswerf van de fa Lanser te Slie drecht naar beneden. De veertig aanwe zige arbeiders en technici stoven weg, enkelen werden licht gewond. Het wonder, dat er geen doden te be treuren zijn. Deze hijsbok, die voor Joegoslavië was vervaardigd, zou morgen definitief proef- hijsen te Dordrecht. Gistermiddag wilde n het al eens proberen met een maxi- m-last van 360 ton. Terwijl deze last de takels hing. gebeurde door onbe kende oorzaak het ongeluk. De boven bouw van de hijsbok. waarvan de capa citeit groter was dan de destijds op zee vergane Ajax, is nagenoeg geheel ver nield. De politie is van mening, dat er voldoende voorzorgsmaatregelen zijn genomen. De gehele Amsterdamse politie haalde Joden op Waarom zouden dan enkele agenten „De gehele Amsterdamse politie heeft meegedaan met het ophalen van Joden", aldus zei de advocaat-fiscaal bij het Am sterdamse B.G. gisteren in zijn requisi- zaak tegen de 39-j. ex-recher cheur der A'damse politie J. Bijlsma (die niet gedetineerd is»„Indien een meer dere een mindere voorgaat, mag men van deze laatste riet verwachten dat hij an ders zal handelen dan zijn chef". De a.-f eiste ontslag van rechtsvervolging. Tegen Bijlsma's collega, de 54-j. W Klarenbeek, eiste hij echter één jaar ge vangenisstraf. Hij was namelijk ook werkzaam geweest voor de Deutsche Abwehrstelle. Uitspraken op 17 Nov. NOG MAAR ZES MAANDJES MOEDER Zes maanden is misschien iets te kort, maar als het kan doen wij het vlugger HET EINDE IS IN ZICHT. De lange jaren van angst en zorg, van scheiding en verdriet lopen af. Onze mannen komen thuis. Niet dikwijls behoeft moeder met haar oude ogen te turen op de krabbels van haar Jongen, of na a dagwerk bij de lamp zitten schryven. Spoedig zal haar jongen nu de reling hangen en staren naar de wal of moeder staat te wuiven, of het meisje dat hem zoveel jaren trouw bleef. De terugkomst onzer mannen, daarover sprak ook dr Drees in een onderhoud met de diplomatieke correspondent van A.N.P. De Landmacht vaart thuis De Nederlandse regering heeft geen andere wensen en belangen, zeide hij, zo spoedig mogelijk de troepen Indonesië terug te brengen, nu hun taak daar ongeveer teneinde is. Een periode zes maanden is waarschijnlijk te kort, maar Nederland zal alles ir werk stellen om het binnen die tijd te De K.L. vaart thuis, aldus verklaarde x W. H. Fockèma Andreae, staatssecre taris van Oorlog, die de troepèn spoorde loyaal de orders tot de terug tocht uit te voeren. De Nederlandse militairen van K.N.I.L. zullen een nieuw tehuis vinden de K.L. en de deur zal eerlijk hen worden opengedaan. De legercommandant, luitenant-gene raal Buurman van Vreeden. deed ii legerorder mededelingen over de positie der Indonesische militairen, die niet dienst willen treden van de Repoeblik Indonesia Serikat. Pensioengerechtigden kunnen pensioen gaan. Zij, die minstens 15 jaar dienstverband hebben en in vaste dienst zijn, krijgen evenredig pensioen. De overigen krijgen wachtgeld voor periode, die 40 procent van hun diensttijd bedraagt met een minimum van 1 ei mum van vyf jaren. Gedurende de eerste 6 maanden is het 80 procent hun bezoldiging, voor de volgende 12 maanden 60 procent en daarna 40 procent. Ook voor de kortverbanders is een rege ling getroffen. Nederlandse militairen, die niet naar de K.L. gaan. vallen in de bovengenoemde afvloeiingsregeling. ?en radiovraaggesprek van mr Roem Bijna 1200 deserteurs werden berecht Blijkens een mededeling van minister Schokking aan de Tweede Kamer (toe gezegd bij de behandeling der interpel latie-Vermeer) zijn er in 1948 684 voor Indonesië bestemde militairen als deser teur berecht en tot 1 October 1949 411. Hiervan werden in 1948 veroordeeld tot gevangenisstraf van 3 jaar of mei 'n 1949 160, tot kortere straf 503 e 231, vrijgesproken 7 en 5, na het vonn bereid gevonden om naar Indonesië gaan 53 en 15 MGR LAGERWEY BIJ KONINGIN JULIANA. H.M, de Koningin heeft gisteren in par ticuliere audiëntie ontvangen de Oud- Katholieke bisschop van Deventer, mgr E. Lagerwey. DAT in totaal nog ruim 30.000 geal lieerde militairen hun laatste rustplaats Nederland hebben. DAT F. J. J. baron van Heemstra, 84 jaar oud, in Dorchester (Eng.) is over- DAT de A'damse kantonrechter de ex ploitant van een lichtflitsenkraam, wel- nen op kermissen pleegt aan te treffen, tot f 2000 boete veroordeelde, daar het etablissement in strijd met de loterijwet werd geacht DAT het Haagse B.G. de machine bankwerker Max Brossman tot 3 j. m.a. veroordeelde wegens dienstneming bij de NSKK. DAT de veldmuizen in de Eemnesser- polder 70 pet en in Bunschoten 50 pet de oogst verorberden en men ook hier de plaag door inundatie wil bestrij- DAT de gem. raad van R'dam het voor stel goedkeurde om in Overschie 872 montagewoningen te laten bouwen. DAT onder voorzitterschap van mr P. G. Ubink, voorz. van de raad voor rijkspersoneelsaangelegenheden, een ad- ommissie is ingesteld in zake de be zoldiging van het gemeente- en water- schapspersoneeL DAT drs W. v. d. Mast is benoemd tot dir. van het gew. arbeidsbureau te Gro ningen en mr J. N. Metz tot dir. van het G.A.B. te Tilburg. DAT in A'dam 3 personen zijn gearres teerd wegens het smokkelen van nylon kousen uit België en nog 600 paar in be slag genomen konden worden. DAT te Westerbroek de kustvaarder Pamir 365 ton; voor H. Oorburg te Gro ningen van stapel liep. DAT morgen te Gilze Rijen zeven offi cieren van de luchtmacht zullen worden beëdigd. DAT gisteren de woonwagen van de pasgetrouwde fam. A. Rooke te Zaandam door een te heet geworden kachelpijp af brandde en niets verzekerd was. DAT de in Brussel gestichte internat, koelwagenmij Intertrigo 1000 wagens zal laten bouwen, doch de afzonderlijke spoorwegmaatschappijen er ook eigen koelwagens op na blijven houden. DAT de American Overseas Airlines, die ojy. tussen A'dam en New York vliegt, in de eerste 9 maanden van dit jaar 456.000 dollar netto winst maakte, iets meer dan in dezelfde periode van 1948. DAT R. DarellWilson is toegelaten als Brits consul-generaal te R'dam, voor Z.-Holland, Zeeland, N.-Brabant en Lim burg. DAT voorjaar 1950 in het Goffertsta- dion te Nijmegen weer een nationale bijenmarkt wordt gehouden. DAT in hoger beroep voor Leeuwarder hof werd geconcludeerd tot handhaving van de 2Vè j. gevangenisstraf, waartoe de 34-j. hulpbesteller bij de PTT te Oosterzee, Folkert de H. wegens dief stallen was veroordeeld. DAT voor de R'damse rechtbank \Vt j. werd geëist tegen de 22-j'. „steilwandrij- der" H. A. K. uit Hilversum, die op de Haagse kermis werd gearresteerd wegens diefstal van vyf motorjassen. DAT 40 Oostenrijkse expediteurs giste- m en vandaag de R'damse havenwerken bezichtigden. DAT kol. H. A. M. Latour eervol is ontslagen als commandant van de nat. reserve, district Noord-Brabant-Oost. DAT in de stichting Sonneheerdt te Ermelo drie films werden vertoond over de blindenverzorging te Amerika. DAT de toeristenkaart, die de uitgave in een bepaald minimum aan deviezen per dag in Oostenrijk verplicht stelde, is afgeschaft. DAT de oud-voorz. van het C.N.V., het Tweede Kamerlid A. Stapelkamp, op 14 November in Den Haag voor de bestuurs raad van de Ned. bond van Chr. fabrieks- an transportarbeiders zal spreken over de bedrijfsorganisatie en dr Van Roijen met de heer P. Brijnen van Houten, achtte dr Van Roijen goede samenwerking in de toekomst niet alleen mogelijk maar ook waarschijnlijk. Mr Roem zeide, groot vertrouwen te hebben in de toekomst van Nederland, die van Indonesië en die van de Unie. Sultan Hamid zeide op een persconfe rentie: ,ilk verzoek U, niet al te somber te zijn over de toekomst van Indonesië, b.v. dat daar chaos zal gaan heersen, dat wij allemaal onder de republiek zullen komen en dat het land geheel en al cc munistisch worden zal, want ik ben van overtuigd, dat er voor deze bezorgd heid geen reden bestaat." Voorts zeide de sultan, dat indien „door het drijven van bepaalde groepen" Nieuw-Guinea van Indonesië zal worden gescheiden, de Unie in gevaar zal komen. Volgens hem zou de Nederlandse regering wel be reid zyn geweest tot een oplossing vol gens de Indonesische opvatting maai vrees voor een afkeurend oordeel van de Staten-Generaal zou dit hebben verhin derd. De sultan wilde, dat de souverei- niteit zou worden overgedragen aan de R.I.S. maar dat Nederland voor b.v. 100 jaar het practische bestuursbeleid en de economische ontwikkeling zou verzorgen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Acheson heeft mir Van Maarseveen de volgende gelukwens gezonden: „Mag ik U en Uwe regering myn har telijke gelukwensen toezenden met het fraaie staaltje van staatsmanschap, symboliseerd in de bekendmaking de geslaagde afsluiting der R.T.C.? Ik heb vertrouwen in de wijsheid va door U gevolgde weg. Hoewel ik de moeilijkheden van de nog komende re gelingen ten volle besef, geloof ik. dat de juist geëindigde conferentie een her nieuwde uitbreiding van vriendschap samenwerking tussen de bevolking Nederland en die van Indonesië zal be tekenen en zal leiden tot de toenemende welvaart van beiden. Ik zal U niet behoeven te verzekeren, dat mijn regering bereid is. dat doel te helpen bevorderen," Jongens van de Waterman morgen thuis Die van de Empire Brent a.s. Donderdag. Het troepenfcehip Waterman wordt in de loop van deze avond in Rotterdam verwacht De ontscheping van de opva renden begint morgen om negen uur De debarkatie van de militairen boord van het Engelse schip Empire Brent geschiedt Donderdag a.s. in Am sterdam. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indone- n.s. Oranje (14 Nov.), Curacao, Waal (5 Nov.), Suriname, s.s. Cottica (11 Nov.). WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met enkele overdrijvende woltófenvelden, voornamelijk in de Noord westelijke helft van het land. Langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tus sen West en Zuid, elders zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht en morgenochtend opnieuw op vele plaatsen nachtvorst, voornamelijk in het Zuid oosten van het land. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag 5 November. Zon op 7.41, onder 17.06; Maan op 16.40, onder 7.18 uur. VM. By IJmuiden is men begonnen met het lichten van de Zweedse hout boot .JCetty", die op 23 October by de Waddeneilanden in moeilijkhe den geraakte en in zinkende toe stand werd versleept. Oorlogsschaden De behandeling van het wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden in de Tweede Kamer is nog vrij spoedig in pais-en-vree geëindigd. Iets wat na het geruchtmakende begin nu niet terstond te verwachten viel. Bij dat begin im mers was er al dadelijk de dreiging van een motie van de KVP. Maar het bleek al spoedig, dat ook ditmaal de soep niet zo heet werd gegeten als ze werd opge diend. Dat gold zowel de dreiging met deze motie als de aanvankelijke hals starrige houding van minister Lieftinck. De minister is op zijn stuk blijven staan op het punt van de in beginsel en zo mogelijk over de gehele linie in- tergrale vergoeding. Maar hij heeft be langrijke consessies gedaan. In zulk een geval helaas te zelden is het wel prettig, een kabinet te hebben waaraan consessies'niet vreemd zijn. Intussen, men leide hieruit niet af, dat de minister zonder meer tot consessies bereid bleek. Daar is hy de man niet naar. Hij is dunkt ons zich de uiterst zorgelijke toestand van ons land in financieel opzicht aanzienlijk meer bewust dan zijn collega's. Er zijn nu verscheidene verbeteringen in het wetsontwerp aangebracht, en dit heeft tot gevolg gehad, dat het wets ontwerp zelfs zonder hoofdelijke stem ming is aangenomen. Het merkwaar dige van die verbetering is, dat ze tot stand kwamen in besprekingen tussen de commissie van voorbereiding, een Kamercommissie en de Regering, dus buiten de ppenbaarheid om. Na deze ervaring zouden we haast spijt hebben van wat we onlangs op deze plaats schreven over de gevaren, welke aan het bestaan van Kamercommissie» kleven. Toch is die spijt nog niet aan wezig. Want het is en blijft een feit, dat op deze wijze aan de openbaarheid is tekort gedaan. Niet ieder zal van oor deel zyn, dat deze verbeteringen in het ontwerp tevens de grens van het moge lijke aangeven, en dan zou hij zich •.be kocht" kunnen gevoelen. Aan de andere kant mag niet worden vergeten, dat deze behandeling ..binnens kamers" maar buiten de kamer - de zaak uitermate heeft vereenvoudigd. En waar het hier een uiterst technische materie geldt, die in haar ingewikkel de formuleringen boven de hoofden van verreweg het grootste deel. zelfs der betrokkenen heen gaat, zijn we ge neigd met deze wijze van behandeling genoegen te nemen. Geven wij nog even enkele van de be langrijkste verbeteringen aan. In d» eerste plaats krijgt de ontworpen huis raad-schaderegeling kracht van wet. Daardoor wint zy aan zekerheid. Dan zal nu aan iedere eigenaar de vervangings waarde worden vergoed ttot een vermo gensgrens van f 20.000) van een woning of een bedrijfspand, waarbij de eis vaa eigen bewoning is vervallen. Tenslotte heeft de minister op aan drang uit de Kamer de mogelijkheid ge schapen om onder bepaalde voorwaar den bij een scheidsgerecht in beroep te komen tegen een genomen beslissing. Dit zijn verbeteringen. Maar het stel- ;1 van niet-intergrale vergoeding is al» stelsel gehandhaafd. Daarom hopen wy, niet al te schriel gebruik zal worden gemaakt van de wetsbepaling, welke voorschrijft, dat in duidelijk on billijke gevallen van de strenge weis voorschriften kan worden afgeweken. Wat tenslotte het ontwerp zelf nog aan gaat, wij durven onze lezers nauwelijk» te raden het tot hun lectuur te kie- i. Want kort gezegd het is vrij wel onleesbaar. In één van onze funda mentele wetten staat te lezen, dat iedere Nederlandse burger geacht wordt de wet dat wil zeggen: alle wetten te ken- men hieraan denkt en dan nog dit wetsontwerp op de materiële oor logsschaden in gedachten neemt, dan kan men alleen maar glimlachen. Maar het wordt een smartelijk glimlachje, wanneer men bovendien nog bedenkt dat hier een onderwerp wordt geregeld, dat zovelen onder ons volk ter harte gaat. Het spreekt vanzelf, dat ook over dit euvel van de onleesbaarheid in de Kamer het nodige gezegd. Maar hier scheen geen verbe tering mogelijk. Des te noodzakelijker is het, dat spoe- ig een geschrift verschijnt, dat van de- dingen vertelt op een wijze welke t» volgen is en., waar de betrokkenen duj lan hebben. Een poging om de Ecnmdoriaans» president Galo Plaza Lasso te Quito te vermoorden is mislukt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1