Vriendschappelijke samenwerking als doel der Nederlands-Indonesische Unie Voor leger en vloot is geen taak meer in het souvereine Indonesië WOENSDAG 2 NOVEMBER 1949 Uniehoofd mag constateren, dat er overeenstemming is Het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië hebben besloten, op basis van vrijwilligheid, ge lijkheid en volledige onafhankelijkheid een vriendschappelijke samen werking tot stand te brengen en tot verwezenlijking van de toekomstige samenwerking in het leven te roepen de NederlandsIndonesische Unie. Dit is de aanhef van het Unie-Statuut, dat vanmiddag bij het einde van de Ronde-Tafelconferentie is gepubliceerd. Hieronder laten we de hoofdinhoud Van dit Unie-Statuut volgen. besluiten van de ministersconferentie kan het Hoofd der Unie op verroek van de conferentie eveneens constateren dat overeenstemming bestaat tussen de deelgenoten. Hof van Arbitrage Artikel 13 luidt het Unie-Hof v bitrage in. dat recht spreekt in van het Hoofd der Unie. Voor dit Hol komen rechtsgeschillen, welke door een der deelgenoten dan wel door beide deelgenoten gezamenlijk aanhangig wor den gemaakt, welke geschillen hun grondslag vinden Uuie-Statuut gaat naar Ver. Naties De Unie, zo zegt artikel 1, UJkt de georganiseerde samenwerking tussen het Koninkrijk en de Republiek op basis van vrijwilligheid en gelijk heid in status met gelijke rechten. De Unie doet geen afbreuk aan de status van elk der beide deelgenoten als afhankelijke en souvereine staat. Artikel 2 geeft het doel der Unie Dit is samenwerking der deelgenoten ter behartiging van hun gemeenschap pelijke belangen. Deze samenwerking zal in de eerste plaats betrekking heb ben op buitenlandse betrekkingen en defensie, cn voorzover nodig financiën, alsmede onderwerpen van economische en culturele aard. Beide deelgenoten, aldus artikel 3, verbinden zich hun staatsbestel te ba seren op de beginselen der democratie en te streven naar een onafhankelijke rechtspraak. Zij zullen de fundamentele menselijke rechten en vrijheden erken nen, die in de bijlage van het Statuut worden vermeld. Alle beslissingen, zegt artikel 4 dan, worden genomen bij over eenstemming tussen beide deelgenoten. Artikel 5 verklaart, dat aan het hoofd der Unie staat H.M. Koningin Juliana, Prinses van Oranje-Nassau, en bij op volging Haar wettige opvolgers in de Kroon der Nederlanden. Is het Hoofd der Unie minderjarig of buiten staat geraakt ztfn functies te vervullen, dan het Unie-Statuut, enige overeenkomst tussen de deelge noten of in gemeenschappelijke regelin- Dit Unie-Hof bestaat volgens artikel 14 uit drie leden van het Koninkrijk er drie van de Republiek. Zij worden be noemd voor 10 jaar en treden af bij bereiking van de 65-jarige leeftijd. zitter is bij afwisseling een Ned der en een Indonesiër. De leden va Hof leggen de eed óf belofte af ten staan van het Hoofd der Unie. Het Unie-Hof beslist bij meerderheid .an stemmen. Staken de stemmen, dan kan het Hof zich wenden tot de presi dent van het Internationaal Gerechtshof of tot een andere bij meerderheid van stemmen aan te wijzen internationale instantie. Deze zal dan iemand van een andere nationaliteit benoemen tot bij zonder lid van het Unie-Hof, die met de rechten van een gewoon lid aan een hernieuwde beraadslaging zal deelne men. De volgende artikelen werken na der uit, hoe de beslissingen van he' Unie-Hof ten uitvoer moeten worden gelegd. De artikelen 20, 21, 22 en 23 bepalen, dat regelingen omtrent de samenwer king, op het gebied der buitenlandse be trekkingen, der defensie, der financieel- economische betrekkingen en op cultu reel gebied worden gegeven m over eenkomsten, welke aan het Unie-Statuut worden gehecht. Staatsburgers Artikel 24 geeft een globale regeling ten aanzien van de uitoefening van staat kundige en andere rechten door si burgers van ene deelgenoot in het rechtsgebied van de andere. De natio naliteit van staatsburgers van de en< deelgenoot zal geen bezwaar zyn voor het bekleden van ambten in het rechts gebied van de andere deelgenoot, behou dens ten aanzien van: 1. ambten, war- van de bekleder verantwoordelijk is 1 genover een vertegenwoordigend chaam; 2. die politieke, gezagdragende rechterlijke en leidende ambten, die door do wet zullen worden aangewezen. Bij de uitoefening van burgerlijke rechten en de werkzaamheid op maat schappelijk terrein zal elk der deelgeno ten zich steeds rekenschap geven van de speciale belangen binnen zijn rechtsge bied van de staatsburgers en rechtsper sonen van de andere deelgenoot. Hij zal dus geen noemenswaardig onderscheid maken tussen de wederzijdse staatsbur gers en rechtspersonen maar ieder deel genoot zal regelingen mogen vaststel len die nodig zijn, hetzij voor de bescher ming van zijn nationale belangen hetzij voor de bescherming van economisch zwakke groepen. In geen geval zullen de staatsburgers en rechtspersonen van dc ene deelgenoot in het rechtsgebied van de ander ongunstiger behandeling ondervinder dan staatsburgers en rechtspersonen van een derde staat. Ambassadeurs99 Ter behartiging van de belangen der deelgenoten in elkanders rechtsgebied, zo bepaalt artikel 25, benoemen de re geringen der deelgenoten Hoge Commis- bassadeurs. Artikel 26 verdeelt de kosten der Unie gelijkelijk over beide deelgenoten. Alle officiële bescheiden van de minis tersconferentie en van de andere Unie- organen worden gesteld in de Neder landse en Indonesische taal, waarbij bei de teksten gelijke kracht hebben, aldus artikel 27. Artikel 28 tenslotte, zegt, dat het Unie-Statuut en de daarbij behorende overeenkomsten alsmede de gemeen schappelijke regelingen en te sluiten overeenkomsten ter registratie aan he Secretariaat der Ver. Naties worden aangeboden. I Vrijheid van godsdienst Nadat artikel 3 van het Unie- Statuut heeft bepaald, dat de fun damentele menselijke rechten en vrijheden door de deelgenoten worden erkend, zegt de bijlage, welke bij het Statuut is gevoegd en waarin deze rechten zijn opge somd, dat een ieder gerechtigd is ze uit te oefenen en te genieten zonder onderscheid van ras, huids- i kleur, geslacht, taal, godsdienst, nationale of maatschappelijke af komst, bezit of geboorte. In de opsomming van deze rechten staat onder meer, dat allen aanspraak hebben op gelijke bejegening en gelijke bescherming door de wet. Ieders woning is onschendbaar. Er is vrijheid van cor respondentie, van gedachten, geweten en godsdienst, ook om van godsdienst te anderen, alsmede om hetzij alleen hetzij met anderen zowel in het openbaar als in het particuliere leven zijn godsdienst te belijden door liet onderwyzen ervan, door de practische toepassing, door eredienst, het onderhouden van de geboden voorschriften en door het opvoeden de kinderen in het geloof of de overtui ging van hun ouders. Ieder heeft het recht op vryheid mening en meningsuiting. Het recht op vrijheid van vreedzame vereniging 6n vergadering wordt erkend. Ieder heeft recht op eigendom en, met nachtneming van eisen van geschiktheid, op beschikbare arbeid, op vrije keuze beroep en op rechtvaardige arbeids voorwaarden, alsmede op een rechtvaar dige beloning, welke hem- en zijn gezin menswaardig bestaan verzekert. Ieder heeft het recht vakverenigingen op te richten en zich daarbij aan te sluiten ter bescherming van zijn belangen. Het geven van onderwijs is vrij, be houdens het daarop naar wettelijke rege lingen te houden toezicht van de over heid. Het gezin heeft recht op bescher ming door de maatschappij en de staat. De Overheid voorziet, waai Zij zorgden voor orde en veiligheid Nu worden ze afgedankt behoefte aan openbaar onderwijs, dat gegeven wordt op grondslag van ver draagzaamheid en gelijke eerbiediging van iedere, godsdienstige overtuiging en met gelegenheid binnen de schoolmuren tot het geven van godsdienstonderwys overeenkomstig de wensen der ouders. De Overheid verleent aan alle erkende godsdienstige gemeenschappen en orga nisaties geiyke bescherming. al deze rechten en vryheden w U hebben de voornaamste vermeld wordt tenslotte gezegd, dat de uitoefening niet mag worden beperkt dan uitsluitend rekening te kunnen houden met de rech- vryheden van anderen, met de goede zeden, de openbare orde en algemeen welzön in een democratische nodig, in de I rechtsorde. De financiële en economische overeenkomst tussen Nederland en de Ver enigde Staten van Indonesië houdt in, dat Nederland twee milliard gulden zal laten vallen van zijn vorderingen op de V.S.L Gehandhaafd blijven slechts een zestal leningen van tezamen ongeveer 870 millioen gulden, schulden aan derde landen, schulden die verband hou den met geldaccoorden en de inwendige schulden van Indonesië. Financieel-economische overeenkomst kost Nederland twee milliard Concessies erkend Republikeinse vlag op de schepen van de Koninklijke Marine voorzien beide deelgenoten in onder linge overeenstemming in de waarne ming. Zulk een voorziening kan voor uit worden getroffen. Het Hoofd der Unie verwezenlijkt volgens artikel 6 de Idee van vrywillige en duurzame samenwerking tussen de deelgenoten. Ministersconferenties 6=" uci umc ontwerp-overeenkomst betref- houden de daartoe door elk der deel- jfende de uitvoering van de art. 2 De ontwerp-overeenkomst samengesteld door de commissie voor militaire aangelegenheden spreekt uit dat elk der deelgenoten de vol ledige verantwoordelijkheid draagt voor de defensie van zijn eigen grondgebied. Voor de Koninklijke Nederlandse Marine en voor de Koninklijke Luchtmacht is als zodanig geen taak meer in Indonesië, eshalve zij zo spoedig mogelijk uit Indonesië moeten worden terug getrokken. Voor de Nederlandse landstrijdkrachten geldt hetzelfde. Het K.N.I.L. zal worden gereorganiseerd. Republiek mag ons controleren te wijzen ministers of per- 21 van het Unie-statuut bepaalt dat iedere deelgenoot voor zijn eigen defensie zorgt. Men kan elkander oito steun vragen, die verleend moet wor den voorzover dat tenminste naar eigen oordeel mogelijk is. De steun kan bestaan in het ter beschikking stellen van personeel en materieel, het behulpzaam zijn bij onderhoud en reparatie van het mate rieel en het opleiden van kader en gespecialiseerde krachten. De deelgenoten zijn verplicht tot geheimhouding van eikaars defensie tegenover derden, ook wanneer dit bondgenoten zijn. Geraakt een der deelgenoten in oorlog dan kan de ander niet de koopvaardijschepen of burgerluchtvaartuigen vorderen of militairiseren. De rechten en verplichtingen voort vloeiend uit het Handvest der Ver- nigde Naties blijven onverlet. De ontwerpovereenkomst ten aan zien van de Nederlandse zeestrijd krachten in Indonesië bepaalt, dat de R(epubliek) I(ndonesia) S(erikat) uitsluitend verantwoordelijk is voor de beveiliging ter zee in Indonesië. genoten l sonen met gelijke verantwoordelijkheid tweemaal per jaar en voorts zo dikwijls de deelgenoten dit nodig achten, renties. Hieraan zullen, tenzij anders overeengekomen wordt, drie ministers an iedere deelgenoot deelnemen. De ministers, bepaalt artikel 8, blijven verantwoordelijk aan de eigen organen der deelgenoten. In artikel 9 lezen we, dat de ministersconferentie naar gelang de behoeften commissies instelt, in beide deelgenoten evenveel le den benoemen. Artikel 10 stelt een goed contact en .in geregelde samenwerking tussen de wederzijdse parlementen in het vooruit zicht. De eerste bespreking van verte genwoordigers der parlementen zal plaats hebben binnen acht maanden na de totstandkoming van het voorlo pige parlement der Ver. Staten van Indonesië. De Unie, bepaalt artikel 11, beschikt 'er een permanent secretariaat. Elke 'deelgenoot wijst een secretaris-generaal aan, die beiden voor één jaar om beur ten de leiding van het secretariaat op zich nemen. Voor besluiten van de ministersconfe rentie is eenparigheid van stemmen eis, aldus bepaalt artikel 12. Hebben die be sluiten betrekking op het uitvaardigen ran gemeenschappelijke regelingen, dan behoeven ze de goedkeuring der we- derzydse parlementen. Daarna zal het Hoofd der Unie constateren, dat over eenstemming bestaat tussen beide deel genoten en wordt de gemeenschaduc- lijke regeling in het officiële Staatsblad van elk der deelgenoten afgekondigd. Door die afkondiging krUgt de gcmecn- schappeiyke regeling rechtskracht. r>- van de ra de vlag van de R.I.S. voeren. De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard, alle steun te willen verlenen bij de opbouw van de repu blikeinse zeemacht. Op de dag der souvereiniteitsover- dracht zullen daartoe twee Neder landse korvetten van de Nederlandse Marine aan de regering van de R.I.S. worden overgedragen. Later zullen nog twee korvetten alsmede ander varend en vliegend materieel worden overgedragen. Een jaar na de souve- reiniteitsoverdracht is de Nederlandse regering bereid nog een torpedojager de R I.S. over te dragen. Over de zakelijke voorwaarden van deze; over te dragen schepen en vliegtuigen zal nog overleg gepleegd worden. De Marine-eigendommen van de Ned. Indische regering gaan op de dag der souvereiniteitsoverdracht over in handen van de R.I.S.. Over de daarvoor in aanmerking komende Nederlandse eigendommen zullen zo spoedig mogelijk overleg worden ge leegd. Het personeel en de onderdelen van de Koninklijke Marine staan ge durende het jaar, waarin de terug trekking moet geschieden, onder bevel van de Vlagofficier der Kon. Marine, die zich te richten heeft naar, voor de opgedragen taken verant woording schuldig is aan de regering in de R.I.S. Aan boord van de eenheden der Kon. Marine kunnen verbindings officieren van de R.I.S. worden ge plaatst aan wie opsporingsbevoegd heid kan worden verleend. Voor de Koninklijke Marine blijft dus geen taak over en daarom dient deze te worden teruggetrokken bin- sn de termijn van een jaar. Slechts voorzover de R.I.S. niet in staat is met eigen middelen voor de beveiliging zorg te dragen, zal de Kon. Marine steun verlenen. De een heden van de Kon. Marine, die deze taken vervullen, zullen naast dc Nederlandse vlag en oorlogswimpel1 faciliteiten te verlenen bij de oplei- Wij zijn bereid ding van marinepersoneel voor de R.I.S-, bij het aankopen van schepen en verder materieel, bij het doen overgaan van het Indonesisch be- roepspersoneel naar de R.I.S. en bij het bevorderen dat Nederland per soneel dienst zal nemen bij c.e Marine van de R.I.S. Het departement van Marine gaat over naar de R.I.S. en het Comman- dement Zeemacht houdt op te be staan. Bij de souvereiniteitsoverdracht wordt de marinebasis Soerabaya met de daarbijbehorende werven, vlieg velden, etablissementen en instal laties eigendom van de R.I.S., met dien verstande dat beide marine's cr gebruik van kunnen maken en dat officier der Kon. Marine, uit een voordracht van drie door de R.I.S-, te benoemen, optreedt als beheerder. Deze beheerder is rechtstreeks ver antwoording verschuldigd aan de minister van Defensie van de R.I.S. Ten aanzien van de Nederlandse luchtstrijdkrachten zijn overeenkom stige bepalingen opgesteld als voor de marine. Om een ordelijke uitvoering van het besluit tothet terugtrekken dan wel reorganiseren van de Nederlandse lucht strijdkrachten te bevorderen zal eer voorbereidende commissie worden ge vormd, die haar aandacht zal moeten wijden aan het probleem van de vrij willige overgang van personeel van de Nederlandse luchtstrijdkrachten naar de R.I.S.-luchtmacht. Opgesloten De landstrijdkrachten zullen Indo nesië zo spoedig mogelijk moeten ver laten dan wel worden gereorganiseerd. Zolang deze strijdkrachten op versche ping wachten zullen ze niet voor ope raties mogen worden gebruikt. Ze moeten verzameld worden in rayons in de nabijheid van havens. Ze worden beschouwd als gasten die zich bevinden op het gebied van een bevriende natie. dan zal de regering van het Konink rijk der Nederlanden volgaarne de autoriteiten van de R.I.S. in de gele genheid stellen naar believen ken nis te nemen van de door de rege ring van het Koninkrijk der Neder landen voor de repatriëring getrof fen voorzieningen en verrichte in spanningen. K.N.I.L. Het Koninklijk Nederlands Indone sische leger zal gereorganiseerd wor den teneinde de leden van deze strijd krachten de gelegenheid te geven zo spoedig mogelijk over te gaan naar het leger van de R.I S-. Deze reorganisatie, waarbij de R.I.S. liefst gehele onder delen- ziet overgaan, zal eveneens bin nen zes maanden moeten plaats heb ben. Regelingen zijn getroffen ten aan zien van de pensioriering dan wel het wachtgeld van de leden van het KNIL. De roerende en onroerende goederen van dit-leger zullen zo spoedig moge lijk aan de R.I.S. worden overgedra gen. Na de souvereiniteitsoverdracht zul len de kosten van de Koninklijke landmacht voor rekening van Neder land komen, die van het K.N.IL. voor rekening van de R.I.S. Voorts is nog overeengekomen dat de Nederlandse regering en de rege ring van de R.I.S. in onderling over leg regelen zullen opstellen voor het opsporen van graven van gevallenen en de eventuele herbegrafenis. Ze zullen eveneens in onderling overleg regelen de stichting, verzor ging en instandhouding van het ere- veld Peutjoet in Koeta Radja en de andere bij de Legergraven dienst in beheer zijnde erevelden. onder reserves Rechten en concessies, welke voor 1 Maart 1942 zyn verleend, biyven gehand haafd, behoudens een aantal hierna te noemen uitzonderingen. Later verleende rechten, enz. willen de V.S.L eerst zelf onderzoeken. De bovengenoemde uitzonderingen zijn: In de eerste plaats gerooide particu liere ondernemingen, tijdelijke vordering van eigendomsrechten en intrekking van conversierechten in Djokja en Solo; In de tweede plaats mogelijkheid v onteigening van spoor- en tramwegen is- en electriciteitsbedrijven. In de derde plaats mag er aan de rech- n worden getornd jn het algemeen be lang. Oncler dit algemeen belang wordt ook volksbelang begrepen. Onteigening enz. moet geschieden vol gens wettelijke regelen en de schadever goeding moet door de rechter worden vastgesteld op de werkelijke waarde. Zij moet vooraf genoten en verzekerd zyn. Verlenging van rechten, enz. moet ge schieden op een wijze welke langdurige investeringen veilig maakt. Dit behoeft echter niet als het al; meen belang zich daartegen verzet. C„ der algemeen belang wordt ook verstaan de algemene economische politiek der V.S.I. De bedryven moeten samenwerken met Indonesisch kapitaal en dit desnoods in schakelen. De V.S.I. moeten zorgen, dat rechten ïz. veilig uitgeoefend kunnen worden. De algemene economische politiek moet daarbij echter in het oog worden gehou- Rechten, die tehgevolge van abnorma le tijdsomstandigheden niet uitgeoefend konden worden, zullen voor een overeen komstige periode worden verlengd, doch eer onder hetzelfde voorbehoud. De lasten op het gedrijfsleven moeten binnen redelijke grenzen blijven. Behandeling Nederlanders Over de behandeling van Nederlandse staatsburgers, bedrijven, enz. bepaalt do overeenkomst, dat deze niet minder gun stig behandeld mogen worden dan vreem delingen. De V.S.I. erkennen, dat reke ning moet worden gehouden met de bij- de deelgenoten van mening zyn dat het in beider belang is en waarin zij dienovereenkomstig beslui- Ze behouden hun wapens en uitrus- t?n' kan de ministers-conferentie vnor- ting tenzij de Nederlandse instanties anders bepalen. De handhaving van Elk deelgenoot bepaalt eigen buitenlandse politiek Bij het Unie-Statuut is een accoord gevoegd, waarin het Koninkrijk en de Republiek hun samenwerking regelen op het gebied der buitenlandse betrekkingen. Artikel 1 van dit accoord zegt, dat de Nederlands-Indone sische Unie de samenwerking op dit gebied verwezenlijkt. In gevallen. orde en rust berust bij de R.I.S. In de rayons waar de Nederlandse strijd krachten verzameld zijn mogen wel Nederlandse patrouilles wordfen uitge stuurd, doch deze mogen alleen op treden tegen Nederlandse militairen. De verscheping van de troepen dei- Koninklijke landmacht zal binnen zes maanden moeten geschieden. Zou dit door gebrek aan scheepsruimte niet binnen de gestelde tijd mogelijk zjjn Met vooropstelling van het beginsel dat ieder der deelgenoten zijn eigen bui tenlandse betrekkingen onderhoudt cn zijn eigen buitenlandse politiek bepaalt, zullen zij - ernaar streven, hun buiten lands beleid zoveel mogelijk te coördine ren en dienaangaande overleg te plegen, aldus bepaalt artikel 2. Artikel 3 zegt, dat geen der deelgeno ten een verdrag sluit of andere interna tionale rechtshandelingen verricht, bij belangen van de andere deelgenoot zijn betrokken dan na overleg met die deelgenoot. Indien, aldus het volgende artikel, een der deelgenoten bü enige vreemde mo gendheid geen diplomatieke vertegen woordiging heeft, zal hy by voorkeur zyn belangen door de diplomatieke vertegen- "•"Hgjgi de andere deelgenoot by Artikel 5 tenslotte zegt. dat. indien een der deelgenoten voor het onderhouden zijn buitenlandse betrekkingen tech- zondere belangen van Nederlanders. ZU zullen niet worden onderworpen aan dis criminatie, onverkort het recht van ca V.S.I., om regelingen te treffen ter ba- scherming van nationale belangen of zwakke groepen. De bedryven verplichten zich om meda te werken aan georganiseerd overleg, be vordering van een belangengemeenschap tussen ondernemers en arbeiders, opne ming van Indonesiërs ln de leiding en op leiding van Indonesiërs om zo spoedig mogeiyk de meerderheid te verwerven in het leidend stafpersoneel. Bedryven wier arbeidsveld in hoofd zaak in Indonesië is, moeten daar ta lande een gevolmachtigd orgaan hebben. De eisen der V.S.I. mogen voor buiten landse bedryven niet zwaarder zyn dan voor Indonesische. Geldstelsel de overeenkomsten van Breton Woods e de V.S.I. zullen de regels van het Inter nationaal Geldfonds in acht nemen. Over wijziging van wisselkoers en de- viezenregiem zullen Nederland en da V.S.I. vooraf overleg plegen. De V.S.I. staan transfers toe voor ba- drijven, voor bedrijfsuitgaven, pensioenen en sociale voorzieningen, rente en aflos sing, winsten en afschrijvingen, dividen den, voor levensverzekeringspremies, ten behoevé van Nederlandse werkers voor spaargelden, pensioenen. De V.S.I. kunnen dit echter beperken in verband met de deviezenpositie. Transfer van rente en aflossing van schulden den V.S.L geschiedt volgens da gemaakte afspraken. In geval van onteigening enz. moet da schadeloosstelling binnen drie jaren ge transfereerd worden. Acht de republiek dit onmogelijk, dan moeten beide par tijen zich onderwerpen aan bindende ar bitrage. Zolang de V.S.I. schuldverplichtingen hebben aan Nederland, zullen zij met Ne derland voorafgaand overleg moeten ple gen inzake wijzigingen van de Muntwet, de Javasche Bankwet en nieuwe wetten op dit punt. Tevens zullen zij Nederland moeten raadplegen over belangrijke geldelijke en financiële maatregelen, en met Nederland overleggen over ontslag en benoeming van president en directeuren der circu latiebank en de credietverlening van de bank aan de overheid. Handelspolitiek De V.S.I. zullen verantwoordeiyk zyn oor hun eigen handelspolitiek. Voor over de partijen dit voordelig en nuttig achten, zullen zij gezamelijk optreden. Beide partijen zullen hun eigen handels betrekkingen regelen. Ten aanzien van landen in Europa zullen Nederland en de V.S.I. samenwerken, doch aan het eind 1950 zyn zij vrij opnieuw hun stand punt te bepalen. Beide landen zullen elkander voor keursbehandeling toekennen, doch dit moet tot beider voordeel strekken en mag niet in strijd komen met internatio nale overeenkomsten. Zy zullen elkaar geen hogere prijzen berekenen dan eldert gelden. Pensioenen bij de overeenkomst gevoegde brief wordt nog vastgesteld, dat de pen- sioeen aan gewezen overheidspersoneel en nagelaten betrekkingen in Nederlanda courant worden doorbetaald, met dien verstande dat uiterlijk Maart 1950 onder handelingen zullen beginnen om tot een nische of andere medewerking verzoekt. redeliJke oplossing te komen. De tegen- de anderedeelgenoot deze naar beste woordige practijk gaat voort tot over- - vermogen zal verlenen. eenstemming verkregen i

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3