Leidse studenten kunnen hun eigen gebouw moeilijk missen In het Prytaneum heerst het gehele jaar door grote „Christelijke Jeugdhulp" te Leiden mag hogen op veler sympathie Receptie bij het zilveren jubileum druk bezocht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1949 bedrij ijvigheid NAAR AANLEIDING VAN DE BERICHTEN over de moeilijkheden, waarin het Prytaneum thans verkeert in verband met de verkoop van dit gebouw aan de Raad van Arbeid, heeft het bestuur van de stichting Pro Civitate het wenselyk geacht, enige mededelingen te doen ter voorkoming van misverstand. De Raad van Arbeid behoeft dringend uitbreiding van zijn kantoorruimte, om welke reden hij het pand Rapenburg 34 aangekocht heeft op de in Januari ge houden openbare veiling van dit gebouw. Het bestuur der stichting heeft sinds dien prachtige pogingen aangewend een ander gebouw voor zijn doel te verkrij gen, hetgeen geen gemakkelijke taak is. De Raad van Arbeid heeft de huur per 1 November opgezegd.'Dit is begrijpelijk, daar de R. v. A. het pand niet heeft aan gekocht om gelden te investeren. Er bestaat een voortdurend vriend schappelijk overleg tussen de besturen van de R.v.A. en de stichting Pro Civi tate. Hierbij is ook gesproken over het gebruik tijdens kantooruren van enkele kamers in het Prytaneum door de R.v.A. Gezien de grote moeilijkheden is dit nog niet uitgevoerd. Het overleg duurt nog steeds voort, evenals de pogingen van „Pro Civitate" om een ander huis te be machtigen. De bedrijvigheid in het Prytaneum. Het bestuur heeft voorts gemeend, dat het nuttig zou ?ijn enige beknopte in lichtingen te verstrekken over de taak van de stichting Pro Civitate en de be drijvigheid in het Prytaneum, dat in de vier jaren van zijn bestaan zo'n be langrijke functie in het Universitaire leven is gaan vervullen. Met hoopt hiermee enigszins het ver trouwen en, waar mogelijk, de mede werking van de Leidse burgerij te win nen, welke het in de huidige moeilijk heden evenmin kan ontberen als de sym pathie van alle Academieburgers. De stichting Pro Civitate is de rechts persoon, waarin het streven naar een Universitaire gemeenschap belichaamd is. Zij beschikt over twee bureaux, het bureau „binnenland" voor Leiden, het bureau „buitenland" voor de oud-alumni of oud-Leidse studenten, beide gevestigd in het Prytaneum. Het eerste bureau ver richt verschillende diensten, als het tik ken en copiëren van agenda's, notulen enz. enz-, voor de vele disputen, commis sies, besturen e.d. Het laatste heeft de zorg voor het kaartsysteem van Leidse oud-studenten en voor de leden werfacties van het L.U.F., organisatie van 26 November-dagen, 3 October en Dies, de redactie van het Mededelingenblad en het Jaarboek van het L-U.F. Beide bureaux hebben de beschikking over een Adressograph met de adres plaatjes van alle hun bekende stu denten en afgestudeerden (nu reeds meer dan 10.000). j 4 De bijeenkomsten van de talrijke dis- puten, faculteitsbesturen, commissies, confessionele en ideële verenigingen, catechisaties van studentenpredikanten, spreekuren van inlichtingen-, kamer-, werkbureau, sportleraar, van de redactie van het Leidsch Universiteitsblad, de repetities van zang-, muziek- en toneel gezelschappen, koffietafels van facultei ten enz., kortom: dit gehèlê bonte Uni versitaire leven, voorzover het niet de gezelligheid betreft, is geconcentreerd in het Prytaneum. Daar ook vinden de steeds wisselende en veel verhuizende studentenbesturen een blijvend adres voor hun secretariaten en plaats -n ruimte voor hun administratie en archie- V<Enkele cijfers over het jaar Sept. '48— *49. Er werd bijna 2000 maal een kamer voor een vergadering besproken. De drukste maand (Maart) telde 289 bijeen komsten. Afgezien van de vacantiemaan- den worden er tussen 200 en 300 vergade ringen per maand gehouden. Het buffet verwerkte ongeveer 30.000 consumpties. Naar schatting werd het gebouw 50.000 maal door een „civis" bezocht. Het Consilium (het bestuur der Civl- tas Academia) komt één keer per maand bijeen onder voorzitterschap van de rec- tor-magnificus. Het is samengesteld uit vertegenwoordigers van alle delen' der Civitas Academica, van de Senaat, van de Wetenschappelijke Staf, van de stu denten en van de oud-alumni, terwijl de vergadering steeds bijgewoond wordt door de secretaris van het College van Curatoren. De vergaderingen worden voorbereid door het z.g. Civitasbestuur, dat gezien kan worden als het dagelijks bestuur van het Consilium. Het komt ongeveer één maal per week bijeen en bestaat uit 6 leden, gekozen uit Senaat, Wetenschap pelijke Staf en studenten. Het houdt toe zicht op het (raad)huis der Civitas, het Prytaneum, en de door het Consilium in gestelde commissie's. Deze zijn: kunst commissie, sportcommissie, commissie voor de universitaire gezondheidszorg, studentenwerk (bemiddelings) bureau, koffietafelcommissie, kamerbemiddelings bureau, sociale commissie, diëscommissie, "e commissie voor de oud-alumni. Al deze commissies zijn weer samengesteld uit hoogleraren, Wetenschappelijke Staf studenten. Rest ons nog te vermelden, dat enkele landelijke studentenorganisaties hun kantoren in het Prytaneum gevestigd hebben, nl. het NBBS (Ned. Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen), de ISS (International Student Service) de WSR (World Student Relief). Het zijn deze organisaties, die Rapenburg 34 bij duizenden studenten van alle natio naliteiten tot een begrip hebben gemaakt. GEMEENTE LEIDEN Officiële Publicaties GEMEENTEBEGROTING 1950. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de artikelen 238 en 253 der gemeentewet, ter openbare kennis, dat de begroting der plaatselijke inkom sten en uitgaven voor het dienstjaar 1950, alsmede de begrotingen voor dat jaar van de takken van dienst, aangew krachtens artikel 252 der gemeentewet, op de secretarie der gemeente voor ieder ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar zijn gesteld. Leiden, 1 November 1949. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BOOL. F. H. VAN KINSCHOT Voor herfstvacantiegangers Tot 5 November wordt in „Het Prin senhof" te Delft een Bijbeltentoonstel ling gehouden, samengesteld uit de ver zamelingen van het Bijbels Museum van Oudheden te Amsterdam en van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Daartoe behoren o.a. de Tabernakel op 1/7 der ware grootte volgens het ontwerp van wijier. ds L. Schouten en enkele maquettes van de tempel te Jeruzalem. LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leidsohe Spaarbank is gedu rende October ingelegd f 485.193,26 en terugbetaald f 572.771,41. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 328 en het aan tal afbetaalde boekjes 158. Op de reke ningen van 3.694 deelnemers aan de af- haaldienst werd f 47.534,50 bijgeschre- Op de scholen werd f 415,35 ge spaard. Het tegoed der 28.274 inleggers bedroeg aam het einde der maand f 15.619,399,84. Jubilea bij Krantz Gisteren had de firma J. J Krantz en Zoon alhier drie jubilarissen. De heren M. van der Kaay, procuratiehouder, J. B. de Haas, afdelingschef, traden 40 jaar geleden in dienst en de heer G. P. Broers, werkzaam ter ververij, 25 jaar. Achtereenvolgens werden zij in het bij zijn van hun familie en het personeel toegesproken door de heren ir. A. Krantz, firmant, M. C. Broers, namens het per soneel, en W. Schaap, voorzitter van de •jubileumcommissie. De sprekers schets ten de hoedanigheden der jubilarissen en boden geschenken aan. Hun dank was groot. Violiste Lola Bobesco Onder auspiciën van de Leidse Kunst kring „Voor Allen" zal de beroemde Roemeense violiste Lola Bobesco op Don derdag 10 November te Leiden teren. Omdat haar echtgenoot, de pianist Jacques Genty, door een verwonding aan de rechterhand enige weken niet kan speleni moet hij na zijp herstel in Indonesië achterblijven om zijn gecon tracteerde concerten te geven, Felix de Nobel zal nu medewerken in i gramma van werken van Veracini, Bach, voort Beethoven, Saint Saëns en César Franck Afscheid van de heer E. van der Reijden Was 46 jaar machinist van het pomp station gas- en clectriciteitsbedryf In de zonnige cantine van het gas- en electriciteitsbedrijf aan de Langegracht werd gistermorgen afscheid genomen van de heer E. van der Heijden, die als machinist van het pompstation gedu rende 46 jaren zijn werk heeft verricht en om gezond heidsredenen neerleggen. De directeu der stedelijk* lichtfabrieken, ir Y Ykema voerde namen.' het gemeente bestuur en de directie het woord en dank het bedrijf verrich te verantwoor delijke werk terwijl ir F Stokhuyzen als" tweede spre ker, mede uit de heer Kruys- dijk, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. wees op de prima manier, waar op de heer Van dér Reijden dit werk had gedaan. Hartelijke woorden -werden voorts ge sproken door de heer J, Bloemen/die als collega in een geestige speech getuigde van de plichten van de machinist, die veelal zelfstandig" zijn werk moet doen. De heer J J. C. Snel, namens personeels vereniging en jubileumcommissie spre kende, prees het gelijkmatig humeur van de heer Van der Reijden en wenste hem nog vele jaren van onbezorgde rust toe Spr. bood tenslotte een electrische pen dule en mevrouw Van der Reijden een bouquet bloemen aan. De heer Van der Reijden dankte in enkele woorden, waarna men nog enige tijd bijeen bleef. JOH. VAN DER VOORD EN J. BOUMAN 25 JAAR BIJ E. J. BRILL. Vrijdag a.s. is het 'een kwart eeuw ge leden, dat de heren Joh. van der Voord en J. Bouman bij de fa E. J. Brill, boek handel en drukkerij, in dienst traden. Ze zijn daar werkzaam op de zetterij. Een welverdiende huldiging zal hen niet ont-. gaan. PROPAGANDA-AVOND C.N.V- Wij herinneren nog aan de .grote pro- paganda-avond van het C.N.V., heden avond in ,.Den Burcht". Geen fietspad door de duinen tussen Zandvoort en Noordwijk In het kamp der fietsende natuurlief hebbers ging een juichkreet op bij het lezen van een bericht, dat tussen Zand- Nooröwijk een geheel nieuw fietspad door de duinen zou komen. Wel zou het gehele duin niet voor het publiek open gezet worden uit vrees voor verontreiniging van het wateront- ginningsgebied van de waterleidingdirec tie doch een brede strook naast het fietspad zou toeristen in de gelegenheid stellen van het duinlandschap te genie ten en moegefietste papa's, de gelegen heid geven uit te rusten Het moet voor •hen een teleurstelling 'zijn te horen, dat de uitwerking v.an het .plan niet door gaat, "welks voltooiing nog slechts het asfalteren inhield. Het crediet dat hier voor aangevraagd is werd geweigerd en de post van Zandvoorts begroting 1950 geschrapt. ^CHRISTELIJKE JEUGDHULP" vierde gisteren haar 25-jarig bestaan. De Vj receptie, die 's middags werd gehouden, heeft zich in veel belangstelling mogen verheugen. Dit stemde tot bijzondere dankbaarheid, omdat daarmee werd gedemonstreerd, dat deze instelling mag bogen op de kracht van een groot stuk sympathie. En dit heeft zij nodig ook! „Christelijke Jeugdhulp" is een toevluchts oord, zoals de leiding zelf graag zegt, maar dan in de beste zin. :t is deze instelling in haar ontwik- pand. Na veel besprekingen keling heus niet gemakkelijk gegaan. 25 Jaar geleden nam een clubje dames, leden van de vrouwenbond tot verho ging van het zedelijk bewustzijn, het initiatief. Van deze dames mag er wel met name worden genoemd- t.w. mej. H. Eigeman, die bijna 20 ja» ais voorzitster haar kracht en liefde aan dit tehuis 'heeft gegeven. In 1945 is zij ont slapen. 't Was op het Utrechtse Jaagpad, num mer 20, dat een eenvoudig huis als zo danig werd geopend. De justitie keurde het goed en op de statuten werd de ko ninklijke goedkeuring verkregen. Al spoedig moest nog een huis worden ge huurd. En de daarop volgende jaren bleek de ruimte nog niet voldoende te zijn. Speciaal met het oog op. de kinde ren was er een tekort. Uit een f on a-s ontving het bestuur f 6000. Daarmee was erste steen gelegd voor een groter GASTEN OP HET KASTEEL Deze komedie van Jean Anouilh is vlot geschreven en al hebben we veel uitdrukkingen en geestigheden aller minst kunnen waarderen, er is geen ge brek aan geest in het stuk. Een komedie zonder meer is het niet, het is een satyre op conventie vap de gasten, die door Anouilh op een kasteel zijn bij elkaar gebracht. Horace zal op een feest, gege ven voor Diana, de verloofde van zijn tweeling-broer Frédéric, de zaak dwars zitten; hij wil het huwelijk van zijn broer beletten en tevens de huichelachtigheid van de mensen, op zijn manier, ontmas keren, waartoe een danseresje, Isabelle, met haar moeder het kasteel wordt bin nengesmokkeld. Aan het slot moet de zaak goed aflopen, dat verwachten de mensen, zegt de schrijver, en trouwt Horace met Diana en Frédéric met Isa belle. Het Rotterdams Toneel, spelend voor het L.A.K., heeft voor dit stuk als gast regisseur André Barsacq, die ook décors en costuums ontwierp. Aan de manier van spelen en het tempo, waarin ge speeld werd, was de invloed van de Fransman duidelijk merkbaar. De snel heid, waarmee gesproken werd, was voor het Nederlands te groot. Nederlands is nu eenmaal geen Frans. Bij de spelers stak Willy Haak, de wijs heid in een rolstoel, boven allen uit. Een tante, vol zorg voor haar neven, die door wijsheid en tact de touwtjes in handen weet te houden en al rijdende over het toneel verteerbare levenslessen uitdeelt. In dictie en gebaar was zij de beste van Kees Brusse speelde de dubbelrol van tweelingbroer nogal gechargeerd, maar was toch tegen zijn taak opgewassen, evenals Lily Bouwmeester, die de rol Isabelle speelde. Diana vond een vertolkster in Elisabeth Versluys, die, wat ze in haar spel te kort ichoot, probeerde te vergoeden door met een geëxalteerde, hoge stem te gaan spreken, wat op de duur irriteerde. Het spel van de meesten was een beetje te nadrukkelijk, waardoor het soms on natuurlijk werd. Hier zal echter de regie woordje in mee hebben gespro- EEN DIONYSOSFEEST TE ATHENE Prof. dr G. van Hoorn hield gister avond in het Rijiksmuseum van Oud heden een lezing over dit onderwerp. Ter inleiding vertoonde spr. de vele ver schijningsvormen van Dionysos in de Griekse kunst, waarbij de Leidse Diony- met de vuurgloed boven het voor hoofd een hoogtepunt bereikt. De [ecompliceerde godenfiguur wordt bij de Griekse feesten op zeer verschil lende wijzen vereerd met processies, offers, maskerades en vertoningen. Soms denkt men zich de god over zee komende; zijn beeld wordt op een schip op wielen (canrus navailis) d'oor de stad ge- Spreoiaal het Amthestenla-feest, het Bloesemfeest, d|-t te Athene in dc lente werd gevierd, is goed bekend door de feestkannen, choes, die daarvoor wer den vervaardigd. De ohoes schilderen de opwekking van Dionysos uit de win terslaap, symbool van het herleven der In het voorjaar viert de burgerij de plechtige inwijding der kinderen /an jaar, Op de vazen ziet men de kin deren zelf offeren bij het altaar van een jeugdige Dionysos. In feestgewaad nemen zij deCl aan de algemene feestviering. Maar de kannen schilderen ook een icer duistere kant van het feest. Als de aarde uit de starheid van de winter wordt bevrijd, doemen de geesten dei- doden uit de onderwereld op. Men ver zoent hen door spijs en drank. Ook het onheilspellende karakter van het feest wordt door de choes geschetst. Tot besluit vertoonde spr. een ai kleine choes, die de kinderen met wijn gevuld ten geschenke kregen De tafe reeltjes met de tafeltjes vol lekker nijen en speelgoed herinneren aan onze Sint-iNicolaaspret. voorbe reidingen om geld bij elkaar te krijgen de hand te leggen op de huizen Zoeterwoudse Singel -98 en 99, voorheen de kliniek van dokter Storm van Leeu- Het bestuur had liever over nieuw bouw de beschikking gekregen, maar de middelen, waarmee men zichmoest be helpen, waren beperkt. Veel moest ver anderd worden om de panden geschikt te maken voor het doel. In Mei 1935 werd het moederhuis met daarnaast hei kinderhuis geopend. De oorlogsjaren waren ook voor „Chris telijke jeugdhulp" heel moeilijk. Aan het verbod om Joden op te nemen stoorde iet en subsidie vroeg m°n Wijselijk niet aan om de aandacht niet te trekken. Een grote opgave was om het huis na de oorlog weer een behoor lijk aspect te geven. Maar de gemeente- subsidie, d'ie in oorlogstijd niét was aan gevraagd, kwam gelukkig nu los. Door de hoge kosten van levens onderhoud, de gestegen salarissen van het personeel en dc nieuwe sociale maatregelen blyven de zorgen groot. Soms stond het er zo voor, dat met droefheid in het hart werd overwogen, om het tehuis maar te sluiten. Het werk kon echter doorgaan. Veel reden tot dankbaar heid is er, zo zegt het bestuur. In dit licht stond dan ook de receptie. Vooral de vrouwen toonden zich voor ddt jubileum zeer geïnteresseerd. He', moet voor het bestuur een bijzonder ge lukkig moment geweest zijn, toen mevr van KinschotDorhou-t Mees, de burgeres van Leiden, de receptie kamer binnenkwam om te feliciteren en ander te vragen omtrent he; huis. Verder zagen we; mevr. G. Jere- miasseSnijder, directrice van he-t Wees huis aan de Hooglandse Kerk'gracht, ds D. J. Vossers en ds J. de Wit, resp. voor zitter en scriba van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, de heer F. L. Th du Pon, namens de dienst van sociale zaken, mej. E. C. van der Meulen, direc trice van het internaat interkerkelijke gezinszorg aan het Rapenburg, mevr. C Smits—de Wit, namens de M. van Cor- i-atiebtin-g aan de Haagweg, mej. H. Houten, namens de voogdijraad te Den Haag, mr H. R. Goudsmit, namens voogdijraad te Leiden, de heer J C. Elsgeest, secretaris van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, mej. H. M. van maatschappelijk werkster bij de r bijzondere kerkelijke ge- de Hervormde Gemeente, de dameskrans van wijk 7 der Herv, Ge meente, die veel voor het internaat heeft gebreid, mej. -H. A. Sidré en mej, A. G. Pleneman, namens het kinderhuis „Voor- A. A. van der Kwaak van den Berg, mr P. A. Tporenburg, se cretaris van de soolale raad, mej. 'M. Krijkamp, namens de classis Leiden van de vereniging „Kinderzorg", ds J. Swij- nernburg en mej. J. Ie Nobel, iinspectrice van de voogdijiraad te Rotterdam. Verdei- kwamen nog het huis bezoeken mr H. M. L. H. Sank, secretaris van de federatie van instituten tot hulp aan ongehuwde moeders, en mr M J. van Dam. bureau-secretaresse van de Fiom. Van de gelegenheid om het huis te bezichtigen maakten tal van recipianteii gebruik. „Vloeibaar Helium Gisteren werd in het Kam. Onnes- laboratorium een symposium gehouden over „Vloeibaar heliüm." Een honderd tal' natuurkundigen uit ons land nam hieraan deel, onder "«dispiclëii van Ned. 'Natuurkundige Vereniging. Prof. dr J. de Boer uit Amsterdam, prof. dr C. J Gorter, dr J. H. Meilink en dr H. W. Taconis, allen uit Leiden, refereer den. Er waren ook enkele Engelse gasten Het conflict tussen reder en vishandel Het conflict tussen de rederij van de logger KW 54 en de gezamenlijke IJmui- dense vishandel is gisteren nog opgehe ven. De handel heeft de 400 kisten En gelse walharing opgekocht voor f22 pei kist. Dit nadat men de haring tot het allerlaatst had laten $taan. Op initiatief van de voorzitter der vakgroep. Vishan del werden de kisten daarna „met eer kop' gevuld en opnieuw in de afslag ge bracht Ze brachten nu f24 op. Aan het historisch recht van de vishandel, goedgevulde kisten te mogen verkrijgen en te kunnen afleveren, werd op deze wijze voldaan. Hervormde Gemeente van Zoeterwoude opende het verenigingsgebouw Eendracht en samenwerking verrichtten grote dingen (Van eén onzer verslaggevers) De Ned. Herv. Gemeente van Zoeterwoude heeft gisteravond onder zeer grote be langstelling haar nieuwe verenigingsgebouw, dat gedurende de kerkrestauratie tevens als noodkerk dienst zal doen, in gebruik genomen. Ongeveer vier maanden hebben leden van deze Gemeente vrijwillig aan de tot-stand-koming van het hou ten gebouw gewerkt en wie het nu in ogenschouw neemt, moet erkennen, dat hun irbefd niet vergeefs is geweest. Er staat in Zoeterwoude een vereni gingshuis, eenvoudig en doelmatig. En wij twijfelen er niet aan, dat- 4e waar dering der verenigingen zal groeien naar gelang zij er meer gebruik van zullen maken. Hoeveel moest men niet missen, toen er geen permanent tehuis was. 25 Meter lang, 10 m. breed en 6 m. hoog, 180 plaatsen, een flink podium, goed meu bilair, een keuken en toilet, frisse kleu ren, kortom: een geheel, dat trekt en voldoet. In de oude dorpskerk ziet het er min der fraai uit. Men vraa'gt zich bijna af, hoe dat goed moet komen. Een onttakeld interieur. De vloer en de zoldering zij,n reeds open,, het grote klankbord van de kansel ligt amechtig op de grond, de hoge banken met hun „neus" ook tegerl de'vloer, de koorscheiding en de preek stoel weg, sommige bankstellen zijn naar buiten gebracht, alsof alles schreit over deze toestand. Alleen het orgel heeft zijn fierheid bewaard, maar ook dit' zal" niét' lang meer duren. Over enige dagen is de kerk angstig leeg. Van het oude meu bilair keert maar bitter weinig terug. Het verkeerde dan ook in bittere positie. En niemand in Zoeterwoude zal zich nu kunnen indenken, hoe schoon j dit bedehuis over drie jaar uit zijn vernieuwing te voorschijn zal treden. Eén ding is heel belangrijk: het koor blijft open. zodat bij het binnenko men de kruisvorm der kerk direct opvalt. Verder vingen -fre op, dat de kerk gebrandschilderde ramen krijgt, zoals vroeger. Nog iets: de blinde ramen verdwijnen. Van de histori sche verwaarlozing zal geen spoor meer worden gezien! En dan de torèh, wiens restauratie f 80.000 kost (die der kerk ruirh f 200.000). Men moet tegen de kerkvoogdij hebben, gezegd, dat die toren niets meer waard was en dat de heren kerkmeesters hem voor f 1 van de burgerlijke gemeente wel konden kopen. Die gulden zou men zelfs nog hebben willen schenken. Maar zij zijn er heel wijselijk niet op ingegaan. Daar had hun begroting niet op gere kend. De plaatselijke predikant, ds D. Post- ma, opende en stelde de aanwezigheid van ds S. Kranenburg, jeugdprediikaut in al gemene dienst, voorheen predikant te Zoe. terwoude, ds J. H. R. Hei-dema van Hoog vliet, tijdens de Indische tyd van ds Postma hulppredikant te Zoeterwoude, ds J. P. Honnef van Leiderdorp en de vertegenwoordigers van de gemeente raad op hoge prijs. Ds Po9tma zei, dat Zoeterwoude een kleine en arme Her vormde Gemeente heeft, maar men kan van haar niiet zeggen, dat zij niet actief is. Dit veremglngshuis is een teken van trouw en liefde voor de Kerk van Je zus Christus. Spr. hoopte, dat het eer. stimulans zal zijn om het jeugdwerk bloeiend te houden en uit te bouwen. Ds Kranenburg merkte indertijd na zijn komst in Zoeterwoude al spoedig, dat _er .mogelijkheden in .deze gemeente Ja-. gen. Hij herinnerde op humorist isme wijze aan zijn hekel aan de koorzaal, waar alle jeugdverenigingen moester vergaderen, en zei met grote nadruk, dal het jeugdwerk een van de belangrijkste dingen is-van het leven der Gemeente. Dit werk kan zich. -niet goed ontwikke len,* als het niet de beschikking heeft over doeltreffend geoutilleerde ruimte Als Gemeente moeten wij bewust zoeken de middelen om de jeugd te krij- onder het beslag van het Evangelie, was zeer dankbaar, dat de Gemeen- an Zoeterwoude dit inziet. Ds Kra nenburg heeft een zwak voor kerkge bouwen en als zodanig wees hij de aan- gen er nog op. dat Zoeterwoude een prachtige kruiskerk beschikt, na de restauratie zeker benijdens waardig zal zijn. Hij wenste .zijn oude Gemeente hartelijk geluk met het nieuwe jebouw en sprak de wens uit, dat het vooral een vormingscentrum zal zijn. De werkelijkheid had de verwachün- VISSER1JGOLFJES De „Anne Marie" (KW 27), de i we motorkotter van de heer J. van mond te Katwijk aan Zee, is dezer dagen ter visserij vertrokken. Het is een houten voorpostenkotter, die 68 bruto reg. ton weegt, 21.70 m. lang, 6.40 breed ep 2.50 m. diep is en uitgerust met een Deutz-motor van 130 pk. Door het gebrek aan trawler- of log- germensen, een in het najaar steeds terugkerend verschijnsel, moeten scheidene vissersschepen hun vertrek uitstellen. De Norma Maria, de Prinses Beatrix en de Alkmaar kunnen niet uit varen wegens een tekort aan manschap- Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Herstel eneen vergissing De heer H. v. d. Linde, secretaris van de gemeentelijke.wonjngcommissie, is, van vrij langdurige ziekte hersteld, giste- weer aan het werk gegaan. Als man advies bij de woning-toewijzingen is, :en belangrijke figuur in de gemeente. En klachten zijn er over hem niet. Omdat de secretaris ontbrak, mag het de woningcommissie' niet al te "euvel ge duid worden, dat men dézer dagen een woning twee maal toewees. Dit kwam voor in de Ruysdaelstraat. Daar was eer man de betreffende wöning wat aan het opknappen. Er kwam tijdens het „kar weien" een tweede,1 die het wel aardig vond, dat men het hem en zijn echtgenote zo gemakkelijk maakte. Maar de heren kwamen spoedig tot. de. ontdekking, dat ze beiden recht op de woning hadden ge kregen. En dat ging niet, De eerste heeft de woning mogen behouden en deander heeft men gelukkig spoedig tevreden kunnen stellen, O. G. werd J. G. De plaatselijke afdeling van de Oranje- Garde, die in de voor-oorlogse jaren veel over zich deed spreken, werd na de be zetting weer in 't leven geroepen De echte animo keerde echter, door tal van factoren, niet terug. De hoofdoorzaak was wel. dat men het zonder de steun van de ouderen moest stellen. Ook dé leiding het landelijk hoofdbestuur werd on voldoende geacht, waarom ook uit dit verband werd getreden. Er bleef een kern en.een goede kas. En deze leden zijn het, die thans een als ondera-fd. der C. O V. (Jonge Garde) Binnenkort zal men hier meer over ho ren. We hopen, dat deze opzet zal slagen De O. G. was op onze nationale hoogtij dagen toch steeds een stimulerende be weging. Verbeteringen om het Nutsgebouw Niet alleen het inwendige van heit Nuts gebouw is verbeterd, ook de omgeving past zich hierbij uitstekend aan. Naast het gebouw is een flink parkeerterrein aangelegd door de gemeente. De hinder lijke opeenhoping van auto's voor het Nufsgebouw en langs de Aarkade op uit voeringen-avonden behoort nu tot het verleden. Bij het Nutsgebouw is ook een halte voor autobussen. Een veilige waoht- pl-aats is er door aanleg van een breed trottoir. Historische Vereniging De Maandagavond gehouden bijeen komst van de Historische Vereniging was druk bezocht. De heer A. J. Dekker had de leiding. In de huishoudelijke vergade ring werden eerst de statuten vastge steld, opdat de Koninklijke goedkeuring kan worden verkregen. Als spreker trad op prof. A. E. van Giffen uit Groningen, die sprak over: „Romeins Rijnland in verband met de op- gravingen te Valkenburg" Over deze op gravingen is reeds meermalen in ons blad geschreven. De idee, om bij Valken burg opgravingen te verrichten, is van prof. v Giffen afkomstig. Hij ontdekte in 1914, dat Valkenburg op een terp ge bouwd was en als historicus wekte d-it bij hem bepaalde vermoedens, die spoedig waarheid bleken en na de grote opgra vingen na de oorlogsverwoestingen tot verrassende resultaten hebben geleid. Langs de Nederlandse rivieren, voorna melijk de Rijn, en via het buitenland kan men de sporen van de Romeinse neder zettingen tot bij Rome volgen. De cause rie, toegelicht met lichtbeelden, was zeer interessant en leerrijk. Hazerswoude Dankstond voor het gewas Ds J. Oussoren gaat hedenavond om 7 uur voor in de dankstond vóór het ge was in de Geref. kerk. „Doortjc Verkerk" Maandagavond werd „Doortje- Ver- Kerk" gedraaid. Ds J. Oussoren open ie de avond. De film viel zeer in de k van het publiek. Ds Chr. v d. Leeden sprak een slotwoord. Bond van plattelandsvrouwen Er bestaan plannen om te komen tot oprichting van een afd. Hazerswoude an de Bond van plattelandsvrouwen Katwijk Serie nieuwe telefoonaansluitingen Zoals reeds gemeld, kondien er geen ieuiwe telefoonaansluitingen worden tot stand gebracht behalve wanneer een abonné zijn abonnement opzegde. De oorzaak was, dat de centrale totaal in gebruik was. De laatste weken kregen' icheidene inwoners aansluiting, ter wijl zij' reeds veel maanden hadden moeten wachten Deze plotselinge serie >ve aansluitingen waren mogelijk gemaakt, doordat in de 'bestaande cen trale kans heeft gezien, er een aantal van ds Hei-dema ver overtroffen. Ik weet, aldus ds Heddiema, dat de jeugd dit gebouw ziet als een gave van God, Die mensenkrachten heeft willen ge bruiken. In deze gave ligt echter de op. besloten, dat jongeren en ouderea alles zullen doen om het in goede toe- stand te houden. Ds Honnef gaf de verzekering, dat Lei. derdorp deelt in de vreugde van Zoeter woude. Nadat een vertegenwoordiger van het college van toezicht op de kerk voogdijen in Zuid-Holland de Zoeter, woudse Gemeente had geprezen om haai spontane medewerking inzake de restau ratie van de kerk, memoreerde de hees J. van Vliet als voorzitter van de bouw commissie nog een en ander aangaande het bouwproces. "Wij hebben dit kunnen doen, omdat de samenwerking boven alle lof verheven was, al'dus de heer Van Vliet. Ieder voelde zijn vera-ntwo lijkheid en ieder 'heeft hard gewerkt. Er zullen nog meer offers gevraagd worden. Dat kan. mits de samenwerking en bewustheid niets aan kracht verliezen. De verenigingen voerden vervolgens de revue „In Holland staat een huis" op. Ook hier* was het de samenwerking, d'ie het geheel deed slagen. Flitsen uit het verenigingsleven, dan weer ernstig dan weer vol luim, steeds afwisselend. Na elk schetsje een gu-1 applaus. Of het ook is ingeslagen! Vanavond: reprise. Deze zal niet minder geslaagd heten. Herziening van 't reglement voor „Rijnland" Toezicht op de polders alleen in Zuid-Holland Sinds de thans geldende waterschaps- -etgeving in de jaren 18951902 tot stand kwam, zijn de meeste waterschaps reglementen. daarmede in overeenstem ming gebracht. Ten aanzien van enkeli w.o. dat van het hoogheemraadschap van Rynland is dit nog niet het geval. Thans is na jarenlange voorbereiding een fnt>verp-reglement voor dit hoogheem raadschap tot stand gekomen. Ged. Sta ten hebben het de Prov. Staten ter aan neming aangeboden. Ter toelichting wordt o.m. opgemerkt, dat-, Rynland, evenals de meeste andere .hoogheemraadschappen in Zuid-Holland, eén zeker toezicht heeft op de in zijn gebied gelegenpolders. Dit toezicht uit zich. in hoofdzaak door het recht van goedkeuring van de begrotingen en reke ningen" dezer instellingen. Tegen bestendiging van deze bestaan bij Ged. Staten van Noord-Hol land overwegende bezwaren: h.i. behoort tussen het provinciaal gezag en de pol ders niet een andere toeziende instantie te bestaan. Omdat Ged. Staten van Zuid- Holland op handhaving dier gezagsver houdin'g prijsstellen, is zij in het ontwerp behouden, doch alléén ten de Zuid-Hollandse, tot Rijnlands gebied behorende polders. Gëd. Staten der beide provincies schillen nog in méér opzichten vai voelens. De zorg voor de kaden bijvoor beeld wil men in Noord-Holland niet tot de taak van „Rijnland", maar tot die var de provincie rekenen. Rijnlands bestuur telt thans 16 hoofd ingelanden en 16 hoofdingelanden-plaats vervangers. Doordat bij het ontwerp voorgesteld wordt, behalve stallages bij te bouwen. Wanneer deze gebruik zijn, zullen de overige t vragers weer moeten wachten. Naar echter, vernemen, za-1 het niet zo heel lang meer duren, of, er zal een nieuw centrail-gWöraéffbijgeböttözd;' 1 Politie KatwijkPolitie Zandvoort 1— Het politie-elftal van Katwijk verlo< met 12 van het dito uit Zandvoort. Met rust was de stand 01. Wel maakte Katwijk gelijk, maar in de laatste phase van de strijd scoorden de gasten het winnende doelpunt. Katwijk aan den Rijn Mond- én klauwzeer Bij eetn veehouder alhier werd onder zijn vee het gevreesde mond- kla-uwzear geconstateerd. Ongeval: fiets vernield Bij het kruispunt, bij het viaduct wil de de 50-jarige v. D. uit Katwijk aan Zee per rijwiel de weg oversteken. Hij deed 'dut zonder de hand uit te steken, met het gevolg, dat hij door een uit Kat wijk aan den Rijn, komende auto weid aangereden. De man kwam er goed af. Zijn fiets echter werd vernield. Voor het orgelfonds De opbrengst van de collecte, gehou den in" die Ned Herv. Kerk bij ingebruik stelling - van het vernieuwde kerkorgel bedroeg f 266. Dit komt ten goede aan het orgelfonds. Katwijk aan Zee Ter walvisvangst. Gistermorgen vertrokken vier Kat- wykers, die als opvarenden van walvis-! jagers de tochten van dé Willem Ba- tends zullen meemaken, naar zee. Het waren C. van Beelen, eerste stuurman, M. van der Zwa-n, eveneens, eerste stuur man, en de matrozen J. van Rijn en H. Haasnoot. Enkele weken geleden ver trok reeds de eerste stuurman B. Kuyt. Drievoudig jubileum. Gisteren werd in de familiekring het 40-jarig zakenjubileum van het schil dersbedrijf van de heer C. A. Kruyt ge vierd. Tegelijkertijd werd de heer A. van Dijk, die sedert de oprichting bij de firma Kruyt werkzaam is geweest, gehuldigd. Bovendien herdachten A. van der Plas en de medefirmant de heer C.' Kruyt, het feit, dat zij 25 jaren aai zaak werkzaam waren. De heer C. A. Kruyt sprak de jubila rissen toe en bood hen een aandenken aan. De heer A. van Dijk beantwoordde- de heer Kruyt en haalde op geestige wijze versohillende voorvallen op uit de voorbijgegane veertig jaren. Hoog en laag water Donderdag 3 Nov.: hoog water 1.54 14.08, laag water 9.58 en 22.08 uur. Koudekerk aan den Rijn Opening nieuw terrein. Zaterdagmiddag zal het nieuwe t rein van de voetbalvereniging „Koude kerk" met feestelijk vertoon in gebruik worden genomen. Om 2 uur vindt in ,.De Hogewaard" de officiële opening' plaats door voorzitter P. J. van Kern-, pen. Daarna gaat het met „Kunst na Arbeid" voorop naar het terrein, waar de burgemeester het lint zal doorknip pen en de aftrap zal doen van de com- petitieweds "ijd; Koudekerk 1—Wou- brugge L Zorgt -oor hun Kerstpakket Deze wet kan elk Hervormd gezin' bezoek ver hten van enkele leden der C. J. I\ I. „Samuël". 't Doel van dit bezoek i. elden in te zamelen voor het Kerstpa dat door de Herv. jeugdraad za orden gestuurd naar de 18 jongens, d. Hei-vormde Gem., welke thans nog in idonesië verkeren. Men legge zijin ga\ klaar. gebouwde eigendommen ook omslag le heffen over de gebouwde, is het aantal hoofdingelanden en het aantal hoofd ingelanden-plaatsvervangers gebracht of 26; 16 te benoemen door het ongebouwd en'10 door het gebouwd. De benoeming door het ongebouwd zal dan, als van ouds, geschieden door de stemgerechtigde ingelanden in 16 districten, terwijl er 10 v/orden aangewezen door of1 vanwege de besturen der gemeenten met belangrijke bebouwingen. De verhouding 16 (oh. gebouwd) en 10 (gebouwd) houdt ver. band met de geraamde belastingopbrengst, In het nieuwe ontwerp wordt de hef. fing van leges of jura mogelijk gemaakt, Zwaramerdam wil niet bij Bodegraven, maar bij Alphen De uitslag van de te Zwammerdam gehouden „volksstemming" is thans be kend. In de wijken A (kom) en B (ge deeltelijk, nl. t/m de Halfwegse brug) werden 231 stemmen uitgebracht, waar van 213 voor aansluiting by Alphen aan den Rijn (92.27 16 voor Bodegraven (6,92 en 2 blanco. Alleen de gezins hoofden hebben gestemd. In de andere wijken vond geen enquête plaats, ms de publieke opinie neemt algemeen ai dat de z.g.n. „Overtocht" voor aansli ting bij Bodegraven voelt en de zga „Tempel" voor voeging by Reeuwyk. Het betreft hier een minderheid van kleine 1000 inwoners op een totaal 2400. Het is dus wel duidelijk, dat het overgrote deel van Zwammerdam van een opgaan in Bodegraven (dat steeds een begerig oog op de nabuurgemeente heeft geslagen) niets wil weten, maar v van een aansluiting bij Alphen (dat nil mer annexatieneigingen heeft gekend) Lisse De schoolarts houdt deze maand zitting op de eerste en de derde Dinsdag in het wijkgebouw, op de tweede en vierde Woensdag in het lokaal achter Geref. kerk te Sassenheim voor de be woners aan de Beekbrug. Zaterdag zullen leerlingen va: scholen langs de huizen gaan in het ka. der van de Klaproosdag. Stelt hen niet In Rijnsburg Beginsel" sluit zich samenkomst in „Central", heeft de Chr. Middenstandsvereniging „Belang en Beginsel" met algemene stemmen besloten, zich bij de Chr. Mid denstandsbond aan te sluiten. Na een kort openingswoord van. voorzitter J. de Mooy gaf dé penningmeester, de heer J. H. W. Berkemeyer, uitleg van de halvering der étalageverlichting in de spitsuren. In plaats van de aangekon digde spreker, de heer P. Dondorp, voer de de heer W. P. Hollebrands het woord over: „Aansluiting bij de Chr. Midden, siandsbond". De rede had het vermelde resultaat. Ds J. Dorsman,' Ned. Herv. predi kant te Schelluinen, hoopt a.s. Vrijdag avond om half 8 in „Vliethof" voor t< gaan. Dankstond voor het gewas. Roelof arendsveen De jachtwet overtreden De Rijkspolitie nam van enige perso nen uit Den Haag twee jachtgeweren eo wild in beslag, daar zij de jachtwet had- den overtreden. Sassenheim Door de politie zal streng worden opgetreden tegen het fietsen op de trot toirs en het niet aangeven van dr rich ting. De dames Tilly v. d. Laan en Betsy Slootdag slaagden voor het diploma kan toorstenograaf Ned. taal. Warmond Vyftig jaar getrouwd Op 18 November hopen de heer en ie vrouw L. NieuwanhuisBeem, Pa* doxlaan 12, vijftig jaar getrouwd te zijn. De bruid is 73 en de bruidegom 72 jaar oud. Ze zijin beiden goed gezond en i heugen zich in 12 kinderen, 25 kb kinderen en 2 achterkleinkinderen. Het zal het echtpaar in de komende d-agea zeker niet aan belangstelling ontbre ken. Woubrugge Onze plaatsgenoot, de heer J. Ger- kema, is benoemd tot onderwijzer aan in ULO-school te Boskoop, Zoeterwoude Schaakver. „Zoeterwoude" Voor de onderlinge competitie, waarL_ in de winnaar zich tevens kampioen in Zoeterwoude mag noemen en waar* )or een prachtige zilveren beker be schikbaar is gesteld, werden de volgende partijen gespeeld: A. GeyerD. van Gel der 01; C Schouten—W. van Leeuwen G. M. v. d. BerghJ. Vahrmeyer 1—0; J, Vis—W.Fontein 0—1; Pater C. KaulingP. Westhof 1—0; H van Kapel •J. Wessel 1—0; J. Vis—G. M. v. d Bergh 01; H. van KapelJ. Vahrmeyer af- gebr.; D. van Gelder—C. Varkeviss?' afgebr.; P. Westhof—A. Geyer af gebr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2