Jlieumc £riJt$rlje (fiaurant Souvereiniteitsover dracht geschiedt dit jaar nog in Amsterdam Gevechtsvliegtuig ramde passagierstoestel Morgen textiel en Maandag vlees, kaas en rijst vrij Wist U WOENSDAG 2 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 2040b. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58036. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand: ƒ0.32 per week. ADVERT^NTIËN0.18 per milimeter. (Bü contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7958 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoastlcf: Is ahebteoea myn bert in tcghmpoet" SLOTZITTING DER R.T.C. Nieuw-Guinea blijft nog een jaar onder ons gezag (Van een onzer verslaggevers) Hedenmiddag twee uur is de ronde tafel conferentie gesloten met een plechtige openbare plenaire slotzitting in de Ridderzaal. Eindelijk zijn de resultaten openbaar gemaakt van al hetgeen sinds de opening op 23 Aug. J.l. en ook in de weck daarvoor in geheime commissievergaderingen, persoonlijke besprekingen en op we^k-ends in binnen- en buitenland is behandeld. Twee plenaire en openbare zittingen heeft de conferentie gehad, de opening en het slot. Voor de rest speelde alles zich af achter de schermen. Spraken uy reeds op 10 Augustus onze vrees uit, dat de conferentie slechts vijf openbare zittingen zou kennen, het is nog veel erger geworden. De Ronde Tafel heeft feitelijk geen dienst gedaan, zii was nog minder dan een symbool, een zinledige vorm. Het resultaat der conferentie is, dat de iouvereiniteit over. Indonesië wordt overgedragen, doch dat men met de be- «lissing over het lot van Nieuw-Guinea nog een jaar zal wachten, terwijl voor andere gebiedsdelen nog de mogelijkheid van volksstemmingen wordt opengelaten.1 De overdracht zal voor 30 December a s geschieden in een plechtige bijeen komst te Amsterdam. Het complex van overeenkomsten, dat op de conferentie tot stand kwam, be gint met een mantelovereenkomst, waar aan in de eerste plaats gehecht is het charter van souvereiniteitsoverdracht. Het charter van de souvereiniteitsover dracht omvat twee artikelen en heeft de volgende inhoud: „Artikel 1 (1) Het Koninkrijk der Nederlanden draagt de volledige souve- reiniteit over Indonesië onvoorwaarde lijk en onherroepelijk over aan de Repu bliek der Verenigde Staten van Indonesië en erkent deze mitsdien als een onafhan kelijke en souvereine staat. (2) De Republiek der Verenigde Staten van Indonesië aanvaardt deze souverei- niteit op de voet van de bepalingen van haar constitutie, welke ter kennis is ge bracht van het Koninkrijk der Neder landen. (3) De overdracht van de souverei- niteit zal plaats hebben uiterlijk 30 December 1949. Artikel 2. Ten aanzien van de resi dentie Nieuw-Guinea is overeengekomen: Mr C. L. W. Fock secretaris generaal De eerste aan het dep- van Alg. Zaken Het op 11 October 1947 ingestelde departement van Algemene Zaken heeft thans eindelijk een secretaris generaal gekregen. Mr C. L. W. Fock, raad-adviseur in algemene dienst bij dit departement, is n.l. met ingang van 1 November ji. als zodanig be noemd. Mr Fock is na zijn studie in de rech ten erkzaam geweest bij de Rotter damse Bank te Den Haag. In 1928 ging hij over naar het scheepvaartbedrijf, in 1930 vertrok hij naar Oost-Afrika- In 1940 werd hij officier in het Ned. leger ln Engeland. Hij werd secretaris van de Ned. missie bij de „combined chiefs of Staffs" in Washington en was ook enige tijd verbonden aan de Ned. legatie in Portugal. Van September 1944 tot de be vrijding was hij hoofd van het Bureau Inlichtingen in Londen. Daarna kwam mr Fock op het dep. van algemene oor- ïg en bij de instelling van' het Alg. Zaken werd hij raadadvi seur in algemene dienst. Prof. Brouwer plotseling in kankerinstituut overleden Pionier op gebied der neurochirurgie. Gistermiddag is prof. dr Brouwer, voor- ïi'ter van het Ned. Kankerinstituut, plot seling in het An toni van Leeuwenhoek huis te Amsterdam overleden. Hij stond op het punt de huldigingsplechtigheid te leiden tg.v. het 30-j jubileum als bio chemicus van dr Waterman. De huldi ging ging niet door: Prof. Brouwer is 68 jaar oud geworden. In 1923 werd hij hoogleraar in de neuro logie aan de A'damse gem. universiteit. Prof. Brouwer was een pionier op het gebied der neurochirurgie. Tevens stond hij als oud-cricketer, voetballer en ek-scheidsrechter van de K N V B. bekend. Hij was ridder in da orde van de Ned. Leeuw. Inbreker schoot met stengun op agenten Na vuurgevecht in bos gearresteerd. De 19-jarige Limburgse zwerver Fr. S., die sedert enige tijd een deel van Noord- Brabant onveilig maakte met inbraken, is na een uitgebreide klopjacht bij Oss aangehouden. Toen de agenten hem na derden. schoot de inbreker met zijn Stengun, doch de politieman schoot terug en trof de jongen in het been- Hij ont snapte enige maanden geleden uit een opvoedingsgesticht. Landwacktcommandant Bakker krijgt gratie Bij K. B. is gratie verleend aan de 39-j. banketbakker D. F. R. Bakker uit Franeker. die als landwachtcommandant enige moorden bedreef en deswege in Leeuwarden tot de doodstraf was ver oordeeld. Hij wist indertijd uit het kamp Vught te ontsnappen, maar werd in Mei j.l. aan de Overijsselse grens gearres teerd. toen hij in gezelschap van een Hagenaar naar Duitsland wilde uitwij ken De doodstraf is veranderd in levens lange gevangenisstraf. BRUINKOOLBRIKETTEN OOK DUURDER De groothandelprijs van bruinkoolbri ketten is met ingang van gisteren ver hoogd met f5 per ton. Daarom is ook de in- en verkoopprijs voor de detaillis ten met f5 per ton of f0.50 per eenheid verhoogd. In Genua is een nieuwe loods in ge bruik genomen t.b.v. de ^N.S., de Mij Nederland en de Kon. Rott. Lloyd. a) Gezien het feit, dat het nog niet mogelijk is gebleken de standpunten van partijen nopens Nieuw-Guinea tot' over eenstemming te brengen, waardoor deze ;n geschilpunt blijken. b) Gezien de wenselijkheid om de Ronde Tafel-Conferentie te beëindigen op 2 November 1949 c) Gezien de belangrijke factoren., die ogenschouw moeten worden genomen bij de oplossing van het vraagstuk Nieuw-Guinea. d) Gezien het beperkte onderzoek, dat kon worden ingesteld en voltooid ten "en van de problemen, die samen hangen met het vraagstuk Nieuw- Guinea. e) Gezien de moeilijke taak, waarvoor de deelgenoten in de Unie zich al dade lijk zullen zien gesteld, en, f) Gezien de beslotenheid van partijen tot handhaving van het beginsel om door vredelievende en redelijke midde len alle geschillen op te lossen, die later mochten blijken te bestaan of te rijzen Dat de status van de residentie Nieuw- Guinea zal worden gehandhaafd met de bepaling, dat binnen een jaar na de datum van de overdracht van de souve- reiniteit aan de V.S.I. het vraagstuk van de staatkundige status van Nieuw-Guinea zal worden bepaald door onderhandelin gen tussen de V.S.I. en het Koninkrijk der Nederlanden een aan het charter toegevoegde briefwisseling tussen de voorzitter van de Nederlandse delegatie en de voorzit ters der delegaties van de republiek en de Bijeenkomst Federaal Overleg is be sloten, dat de residentie onder Neder lands gezag blijft. De verder daaraan gehechte stukken ,Een overgangsovereenkomst Een overeenkomst over de toeschei ding van staatsburgers. Het Undestatuut. Een accoord over de samenwerking in de buitenlandse betrekkingen. Een verklaring over de fundamentele menselijke rechten en vrijheden. De financieel-economische overeen komst met aangehechte stukken. Militaire overeenkomsten en rege lingen. Een culturele overeenkomst. Een accoord over de positie der ambtenaren. Voorts is er bij deze overeenkomsten ïvoegd een aantal brieven over belang rijke onderwerpen. Men zie voor deze overeenkomsten elders in dit blad. Minderheden en de R.I.S. Deze zal beslissen over mogelijke volksstemming Kort voor de slotzitting der Ronde- Tafel Conferentie is bekend geworden, dat gisteravond nog een wijziging is aan gebracht in de elders in ons blad behan delde overga ngs-overeenkomst, waarbij het zelfbeschikkingsrecht is geregeld. Artikel 2 bepaalt namelijk, dat bevol kingen van die gebieden, welke door de regering van de Repoeblik Indonesit Se- rikat worden aangewezen ap aanbeveling van de Unci of een ander orgaan va V.N., een volksstemming wordt gehouden onder toezicht van de Unci of het andere orgaan, over de vraag of zij zich tot een afzonderlijke deelstaat zullen vormen. Elke deelstaat zal in de gelegenheid worden gesteld, de definitieve constitutie te aanvaarden. Bij niet-aanvaarding zal deelstaat de bevoegdheid hebben, te onderhandelen omtrent' een speciale ver houding tot de R.LS. en het Koninkrijk der Nederlanden. Nederlandse minderheid blijft weg De Nederlandse minderheidsgroep op de Ronde Tafel-Conferentie heeft be kend gemaakt, dat zij de slotzitting niet zal bijwonen, daar aan haar stem alle kracht ontnomen is. Oost-Sumatra tekent de constitutie De delegatie van Oost-Sumatra ter Ronde Tafel-conferentie heeft heden morgen de voorlopige constitutie van de Repieblik Indonesia Serikat ondertekend. We geven culturele objecten terug De culturele overeenkomst tussen Ne derland en de R.I.S. bevat bepalingen betreffende voorstellen van de vertegen woordigers van beide partijen aan hun eigen regeringen, die dan weer voorstel len kunnen doen aan de ministers-con ferentie. Voor het overige wordt gesproken over bevordering van redelijke kennis van elkanders cultuur, radio-uitzendingen, films, pers, bibliotheken, uitwisseling van hoogleraren, deskundigen, oprichting van instituten van onderwijs (die alleenbe lemmerd mag worden in het belang der veiligheid en der zeden), contacten tus sen organisaties, enz. Objecten van culturele waarde, uit In donesië, die op andere wijze dan door privaatrechtelijke eigendomsverkrijging in het bezit van de Nederlandse of de N. I.rregering,. zullen worden teruggege- A1 deze bepalingen stemmen overeen met hetgeen er reeds vroeger gepubli ceerd is. Arnhemse Rijnbrug morgen op definitieve plaats De Rijnbrug bij Arnhem komt mor genmiddag op haar definitieve plaats. Vanmorgen om negen uur werd begon nen de brug over een afstand van zeven meter te verrollen. Toen de brug onlangs de eerste heift van de breedte was ver rold, heeft men de Baileybrug afgebro- en is men begonnen met het leggen het wegdek op de nieuwe brug. Onder het verrollen gaat ditmaal het verkeer gewoon door. Een 28-j. houwer is in de Domaniale mijn te Kerkrade onder vallend gesteente gedood. LÜCHTDRAMA BOVEN WASHINGTON Piloot hoorde orders niet, en vijf en vijftig mensen verloren het leven TERWIJL DE VLIEGRAMP OP DE AZOREN nog zo vers in het geheugen ligt, is de internationale luchtvaart opnieuw door een vreselijk ongeluk getroffen, ven het vliegveld van de Amerikaanse hoofdstad Washington in het district n Columbia, kwam een Boliviaans gevechtsvliegtuig van het type P. 88 gisteren botsing met een Skymaster van de „Eastern Airlines", die met 55 mensen aan boord, van New York op weg was naar Washington. Volgens ooggetuigen ontplof ten beide machines in de lucht. Alle inzittenden van het passagiersvliegtuig kwamen om. De piloot van het andere toestel werd ernstig .gewond. Over de toedracht van de ramp gaf Glen Tigner, de venkeerscontroleur van het vliegveld, het volgende relaas: „De Skymaster was bezig te landen, toen de P. 38 van grote hoogte inkwam voor een landing. De Boliviaanse piloot, Eric Rios Bridoux, één der beste vliegers van zijn land. kreeg opdracht van de verkeérsto- uit, om op te trekken en in géén ge- te dalen. Hij bevestigde niets, van wij hem opdroegen. Hij bevestigde heriiaalde instructies om links af te zwenken. Toen de •in de toren de P. 38 zich in de rich ting van het passagiersvliegtuig zagen bewegen, werd de piloot van deze ma chine bevolen naar links te draaien, ten einde de P. 38 te ontwijken. De Sky master was toen ongeveer op een hoogte van 800 voet. De order werd bevestigd en de machine draaide inderdaad links, maar de P. 38 was intussen te dicht ge- NU OFFICIEEL: Varkensvlees gemiddeld f 0.50 per kilo goedkoper, doch rundvlees en jonge kaas duurder Aan de vele verwarde berichten van de laatste tijd over het einde van diverse rantsoeneringen, is thans een einde gekomen door de officiële verklaring, dat met ingang van morgen textielgoederen zonder punten ien worden gekocht en dat Maandag a.s. vlees, kaas en ryst van de bon komen, de textiel blyven de prysvoorschriften onverminderd van kracht. Dit betekent dus, dat de prijzen niet verhoogd mogen worden. Het rundvlees en jonge kaas zullen niet meer aan maximumprijzen gebonden zyn en daardoor ongetwijfeld in prys stygen, doch door verhoging van de subsidie op varkensvlees, zal de maximum prijs hiervan met gemiddeld 0.50 per kilogram worden verlaagd. De textielpositie laat thans over het geheel voldoende ruimte om in de nor male behoefte van de bevolking te voor- Enkele artikelen zullen echter nog niet aanstonds in ruime mate verkrijg baar zijn. De afschaffing van de vleesdistributie vooral te danken aan de aanzienlijk toegenomen voortbrenging van varkens vlees. De subsidiëring van rundvlees wordt tegelijk met de opheffing der dis tributie ingetrokken. De sterk verlaagde prijs van, varkensvlees biedt de mogelijk heid de gezinsuitgaven te beperken door verschuiving van de consumptie van rundvlees naar varkensvlees. De ver laagde maximumprijs voor varkensvlees met gemiddeld f 0.50 per kilo geldt ook voor de uit varkensvlees vervaardigde vleeswaren. Tengevolge van het handha ven van subsidie op varkensvlees zal het bestaande systeem van centrale varkens slachtingen worden gehandhaafd hetgeen mogelijk is door het gering aantal slacht plaatsen. Hoewel de zeer grote exportmogelijk heden van kaas een rantsoenering van de binnenlandse consumptie zouden recht vaardigen acht minister Mansholt het ongewenst voor de distributie van één artikel een omvangrijk, over het gehele land verspreid, distributieapparaat in stand te houden, waarmede vele millioe- nen zouden zijn gemoeid. De geldende maximumprijzen voor jonge kaas (voor oude kaas zijn ze reeds opgeheven) worden met ingang van Maandag eveneens ingetrokken hetgeen een zekere verhoging van de prijs tot ge volg zal hebben. Het binnenlands ver bruik wordt hierdoor automatisch be perkt zodat zoveel mogelijk kaas voor de uitvoer beschikbaar komt. Door een stel sel van heffingen wordt er voor gezorgd dat de hogere prijs geen buitensporige winsten voor producent en handelaar ten gevolge kan hebben. De opbrengst van deze heffing vloeit in het Landbouw- egalisatiefonds, waaruit de subsidie op andere artikelen van het levensmiddelen pakket worden geput. Koffie blijft op de bon Slechts voor koffie blijft de rantsoe nering voorlopig bestendigd, omdat de aankopen hoofdzakelijk in het dollarge- bied moeten geschieden. Op eenvoudige wijze kan in een regeling voor de dis tributie worden voorzien. Bovenstaande maatregelen zijn inci denteel genomen, omdat uitstel vai afschaffing van de distributie niet langer verantwoord was te achten. Het inter departementaal overleg'inzake lonen en prijzen met de Stichting van de Arbeid, dat door deze maatregelen niet wordt doorkruist, duurt echter voort en zal met de nieuwe situatie rekening houden Huisslachtingen vrij Nu de rantsoenering van vlees is ge ëindigd, is ook het slachtverbod ingetrok ken, zo vernemen wij. Dit betekent het einde van de huisslachtingsregeling De overname-markten voor slachtvee slachtschapen zijn vervallen. Ook de toewijzing van slachtvee en vlees door de plaatselijke toewyzingscommissarissen, de verwerkende bedrijven eindigd. Slagers, vleeswarenbedrijven slachtbedryven kunnen het benodigde slachtvee vrij inkopen De heffingen van het bedrijfschap die bij het slachten zijn verschuldigd, den belangrijk verlaagd. Onderpoten van runderen, lebmagen van nuchtere kalveren en klieren organen, die bestemd zyn voor pharma- ceutische praeparaten, moeten zoals tot nogtoe worden ingeleverd. De inlevering van andere beenderen dan runderonder- poten is echter opgeheven. Inlevering van bonnen We vernemen verder, dat inlevering van de, deze week ingekomen bonnen, voor de betrokken winkeliers, slagers e.a. weinig zin zal hebben,, aangezien er toch geen vergoeding voor gegeven wordt, noch in geld, noch-in waarde. Het C D K. is thans een uit 25 perso neelsleden bestaande afdeling van Econ. naderd en raakte de romp van heti ver- keerstoestel, dat in tweeën brak. Dat was het laatste wat ik zag. Ik heb toen direct de sirene din werking gesteld". Tot zover het verhaal van Tigner. De wrakstukken van de Skymaster kwamen terecht bij de Mount Vernon Boulevard, gedeeltelijk in de Potomac- Het kleine Boliviaanse toestel stortte eveneens in de Potomac. Een ooggetuige vertelde: „Ik zag een vuurbol en een rooksliert, ongeveer 100 meter boven de grond. Twee vliegtuigen vielen". Eric Rios Bridoux, directeur van de burgerluchtvaart in de Zuid-Ameri- kaanse staat Bolivia, de piloot van het gevechtsvliegtuig!' is de enige, die de ramp overleefde. Hij maakte een proef vlucht m de P. 38, van welk type de Bo- Hviaanse regering onlangs twee toestel len in de Ver. Staten kocht. Een sergeant van de U.S.-luchtmacht, die met een boot de rivier afzocht naar slachtoffers, vond Rios Bridoux zwem mende, zo goed en zo kwaad als het ging. Want hij was ernstig gewond. Rios Bri doux werd in de boot getrokken, noem de zijn naam en raakte bewusteloos. De Boliviaan werd naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij later vertelde, dat hij in contact stond met het vliegveld, maar dat zijn stroom niet constant was. Waar schijnlijk doelde hij op de stroom van zijn radio en daardoor heeft hij de or der van de toren niet goed kunnen op vangen, want hy sprak vloeiend Engels Op voorschrift van de dokter mocht aan de piloot niet gezegd worden, hoeveel mensen er bij de ramp gedood werden of wat er precies gebeurd was. Meer dan drie uur na het vreselijk gebeuren had men nog geen der over levenden kunnen identificeren. De licha men waren vijftig meter weggeslingerd Stukken van kleren hingen in bomen en struiken Een brieventas was opengegaan en de papieren dreven op de rivier. Ver derop vond men het lichaam van een baby. In totaal werden de stoffelijke •sten van 55 mensen geborgen. Enige maanden geleden, op 30 Juli, kwam een Dakota van de „Eastern Air lines" boven Fort Dix (New Jersey) in botsing met een jager van de vloot. Hier bij kwamen 16 mensen om. DAT gistermiddag op het terrein van de Mij De Schelde te Vlissingen een opslagplaats van oude gietmodellen uit brandde, doch de schade niet zeer groot DAT gisteren in Harlingen een be langrijke export van Friese pootaard- appelen is begonnen. DAT de gemeentebegroting van Dor drecht sluitend is gemaakt dank zij een hogere raming van de ondernemingsbe lasting. DAT burg. Van Hoogstraten van Hen gelo (Gld.) zijn 30-j. ambtsjubileum heeft gevierd. DAT in Leeuwarden 10 j. werd geëist tegen de 32-j. fabrieksarbeider en ex- landwachter V. d. Velde uit Schiedam. DAT 72 j. oud in Hilversum is over leden mej. E. D. Eschauzier. oud-dir. van het R'damse jeugdtehuis „Ons Huis'-'. DAT voor de R'damse rechtbank tegen de 34-j. graanhandelaar J. A. S. uit Asten, die door een samenloop van verkeers omstandigheden bij R'dam de luit.-kol. H. O. Schumacher overreed, wegens dood door schuld f 100 boete werd geëist. DAT mr J. D. J. E. v. d. Berg te Bloe- mendaal is benoemd tot voorz. van de Raad van Arbeid te Dordrecht. DAT Zondag a.s. de stadhuisramp van Heusden (waar op 4 November 1944 130 personen de dood vonden toen de Duit sers het gebouw opbliezen) zal worden herdacht. DAT een van de mooiste states van Friesland de Herema-state te Joure zal worden gerestaureerd als raadhuis voor de gem. Haskerland. DAT alle geesteszieken, die voor reke ning van de gemeente Arnhem in een in richting worden verpleegd, ingevolge een besluit van de gemeenteraad een gulden zakgeld per week krijgen. DAT een arbeider in de machinefabriek van de fa Bruyn de Jong te Ede ernstig werd getroffen door een rol, die van een machine afliep en zijn linkeroor afrukte. DAT het Zweedse s.s. Astri, hetwelk op 25 Oct. bij Zeebrugge op een wrak liep en zonk. vanmorgen is gelicht. DAT bij de Staatsuitgeverij, Fluwelen Burgwal 18, Den Haag, enige overdruk ken zijn verschenen uit het centraal slag van de arbeidsinspectie over 1946/ 1947. DAT B. en W. van Dordrecht de raad voorstellen, het abattoir voor f 90.000 te laten verbeteren. DAT de 48-j. Hans F. Mittelstenscheid. die als Fachberater in Middelburg dui zenden Zeeuwen naar Duitsland zond om er te werken, door het B.G. te Middel burg tot 7 j. werd veroordeeld (eis 9 j.). De bemanning van de Amethyst, het Engelse schip, dat dwars door het communistische kanonvuur de haven van Sjanghai verliet, mar cheerde gisteren door de straten van Plymouth, waar zij hartelijk toegejuicht werden. Weer naturellen-onlusten in Zuid-Afrika In Krugersdorp (Zuid-Afrika) zyn gisteren ernstige ongeregeldheden uitge broken. waarbij de politie van vuurwa penen gebruik heeft moeten maken. Er zijn doden en gewonden te betreuren De naturellen (kleurlingen) zetten in de inheemse wijk betogingen op touw tegen de nieuwe arbeidscontracten, die door het departement van Inheemse Zaken bekendgemaakt zyn. Ontevreden elemen ten staken verscheidene gebouwen ir brand. Het overgrote deel van de in heemse bevolking- ging in staking. Er zouden drie doden zijn gevallen. De politie werd meteen hagel van stenen ontvangen. 's Werelds rijkste vrijgezel naar Amsterdam .De Canadese geoloog, dr John Thoburn Williamson, van wie gezegd wordt, dat hy de rijkste vrijgezel van de wereld gaat een vacantiereis door Europa n ken. Hij is met zijn privé-vliegtuig n: Amsterdam vertrokken, het eerste reisdoel Dr Williamson is 42 jaar oud Men zegt dat hij zelf niet weet hoe rijk hy is. In 1940 vond hij zijn'eerste diaman ten in Tanganyika en later ontdekte hy de rijkste diamantmijn ter wereld, voor hij aanbiedingen van twintig lioen pond sterling zou hebben afgesla gen. Aan prinses Elizabeth van Engeland gaf hij bij haar huwelijk een rose dia mant. vijf maal zo groot als de grootste, die ^ot dusver bekend was. ar op de Vinkbrug uit trein gevallen Gevolgen: lichte hersenschudding en hoofdwonden De 21-jarige Hagenaar A. de B., wo nende aan de Pomonalaan, viel gister morgen om half twaalf op de Vinkbrug aan de grens van de gemeente Oegst- geest uit de electrische trein Den Haag- Leiden. Vermoedelijk heeft De B. tegen het treinportier geleund. Hij viel achter over naar buiten en kwam er met een lichte hersenschudding en enige hoofd wonden nog wonderwel af. De Eerste- Hulpdienst vervoerde hem naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. In de Internationale journalistenclub in Haymarket te Londen werd dezer dagen de Hollandse week geopend. De echtgenote van de Secretaris der Internationale Journalistcncluh was daarbij gekleed in een Volendanis costuum. De belangstellenden zullen kennis kunnen nemen van de typisch- Nederlandse producten, zoals Edam mer kaas en bloemen Willem Barendsz voor de vierde maal uitgevaren De enige Ned. walvisvaarder, de Wil lem Barendsz. is vanmorgen om half acht voor de vierde maal naar het Zuid poolgebied vertrokken. Het schip hoopt ongeveer half December met elf jagers de vangst te beginnen. Er zijn 280 man aan 'ooord. Kapitein is wederom K. Schamel statuut Zo is dan nu het ogenblik aangebro ken. dat de Ronde Tafel Conferentie haar laatste zitting houdt, tevens de tweede openbare, en waarop de resultaten van de Haagse onderhandelingen zijn gepu bliceerd. Die publicatie omvat een veel heid van overeenkomsten. Zij biedt stof voor een even zo grote veelheid van be schouwingen. Tot die beschouwingen zullen we in de volgende dagen zeker nog komen. Maar voor vandaag willen we toch in hét bij zonder stilstaan bij dat document, dat ze ker de kern vormt van heel deze veel heid van accoorden en dat geacht mag worden, de toekomstige betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië aan te geven. En ook zullen we ons tot enkele opmer kingen dienen te beperken. Vooraf echter een ander punt: Over Nieuw-Guinea is de beslissing nog een jaar aangehouden. Hierover verheugen wij ons. Dit behoort onder ons wel vast te staan, dat Nieuw- Guinea niet mag komen onder de Repu bliek der Verenigde Staten van Indo nesië. Het is waarlijk al erg genoeg, dat de regering de Minahassa, Ambon, Timor en alle andere minderheden maar wie weet met zekerheid, dat het hier alleen om „minderheden" handelt? wel onder de V.S.I. heeft gebracht. Nieuw-Guinea staat er, wat dat aan gaat, dus gunstiger voor. Maar de ver heuging daarover moet met grote beving gepaard gaan. Want het uitstel van be slissing» betekent, dat een ongunstige be slissing alsnog mogelijk blijft. Het bete kent verder, dat Nieuw-Guinea in het komende jaar een twistpunt zal blijven tussen Nederland en Indonesië. En dat in een tijd, waarin Nederland en Indo nesië op uiterst smalle basis van deze unie tot hechter eenheid moeten zien te komen. Het betekent tenslotte, dat bij dé onderhandelingen, welke nu achter ons liggen, Nederland de ene concessie na de andere heeft gedaan om slechts te berei ken, dat de beslissing over Nieuw-Guinea >g even wordtaangehouden. Wat dan nu het Unie-statuut betreft, ;t is thans wel eens te meer duidelijk geworden, dat deze Nederlands-Indone sische unie niet anders dan een ver dragsunie is van zo sterk volkenrechtelijk karakter, dat dit het staatsrechtelijk ka rakter vrijwel tot nul reduceert. Dat staatsrechtelijk karakter bestaat alleen nog in de bleke schim, welke van de Kroon is overgebleven. Een unie van volkenrechtelijk karak ter. Want, zo wordt uitdrukkelijk ge steld, zij mag geen afbreuk doen aan de status van beide deelgenoten als onaf hankelijke en souvereine staten. Zij is alleen maar een vorm van georganiseerde samenwerking, en het unie-statuut, maar bovendien alle overeenkomsten, kunnen bij de Verenigde Naties worden gere gistreerd. Bij dit alles is het al niet meer ver wonderlijk, dat de Kroon volkomen van inhoud is beroofd. Zoals men weet, was er in onze jongste grondwetswijziging een amendement- Tilanus opgenomen, luidende: „De Kroon der Unie wordt gedragen door Koningin Juliana". Hiervan is in feite niets overgebleven. Er is nu opge nomen, dat aan het hoofd der unie Ko ningin Juliana staat en dat zij wordt op gevolgd door haar wettige opvolgers in de Kroon der Nederlanden. Maar een kind kan begrijpen, dat dit iets anders is. En mocht dit begrip nog altijd niet aanwezig zijn, dan sla men maar een oog in dit uniestatuut Want dan komt men al spoedig tot het inzicht, dat het hoofd der unie alle inhoud en betekenis mist Welke „functie' heeft namelijk het uniehoofd in dit unie-statuut? Het „ver wezenlijkt de idee" van vrijwillige sa menwerking tussen de deelgenoten. Nu is het woord „idee" in een juridische overeenkomst al een merkwaardige ver schijning. En hoe zal het unie-hoofd deze „idee" moeten „verwezenlijken", vooral nu haar ook voor het overige nagenoeg elke functie ontbreekt? Want dat er van een eigen functie van het uniehoofd in, feite geen sprake is, blijkt uit het overige wel zonneklaar. De functie zal zich hiertoe beperken, dat het uniehoofd in geval van gemeenschappe lijke regelingen mag „constateren." dat er een overeenstemming tussen Neder land en Indonesië bestaat. Het uniehoofd mag dus het bestaan van iets registre ren. Meer niet. En dat geldt dan nog de gemeenschappelijke regelingen. Want bij de andere is zelfs dit niet gebiedend voor- gschreven. Er is dan ook niets te vinden over on schendbaarheid van het uniehoofd. De gemeenschappelijke regelingen zullen door het uniehoofd niet behoeven te wor den bekrachtigd. Het zal blijkbaar ook niet het uniehoofd zijn, dat de hoge com missarissen en de leden van het unie-hof van arbitrage benoemt. Zy zullen hun eed of belofte alleen maar afleggen „ten overstaan Van het hoofd der unie." Laat ons voor ditmaal met het hier boven weegegevene volstaan. Men zal met ons van oordeel moeten zijn, dat er in feite van een uniekroon geen sprake is, al zal minister Van M,aarseveen stellig al zijn welsprekendheid benutten om te betogen, dat desondanks dit unie-statuut aan de voorwaarde van onze grondwet voldoet. Op dit punt zijn wij reeds veel gewend geraakt. Maar van een in wezen volkenrech telijke unie, zoals met name de republiek voorstond, was ook moeilijk iets anders te verwachten. Zo gaat het hard naar de elf millioen Konden we gisteren de geboorte mel den van een drieling in Capelle. thans wordt eenzelfde feit gemeld uit Raalte. Het echtpaar Kogelman-Nijenkamp al daar werd verblijd met de geboorte van drie jongens Moeder en kinderen ma ken het uitstekend. WEERBERICHT Afnemende nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen tamelyk veel bewol king. maar slechts op enkele plaatsen wat lichte regen- Aanvankelijk weinig wind. later voornamelijk langs de kust matige Zuid-Westelijke wind. Vannacht in het Zuiden van het land nog pOaatse- lijk nachtvorst, overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 3 November Zon op TJt, onder 17.09; maan op 16.18, onder 4.58. 5 November V M

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1