Expositie klein behuisden kleine woning Bankpolitiek door prof. dr G. M. Verrijn Staarj TOREN EN KERK van RIJNSATERWOUDE vragen dringend om herstel NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG z» OCTOBER Stadsnieuws Prof. dr Perry Miller deed als nieuwe Leidse gasthoogleraar zijn inauguratie Merkwaardige uitspraken over onze geschiedenis 'Ue nieuwe gasthoogleraar vanwege de Havgrd-Leiden-Fundatie, prof dr Perry ■Miller, deed zijn intrede in de Leidse Universiteitsgemeenschap met een oratie, die gistermiddag werd uitgesproken in het groot-aüditorium der Universiteit. Prof. dr Miller begon met uiteen te "Zetten, waarom de Amerikaan gelooft de geschiedenis van de Nederlanden te be grijpen. De opstand der Nederlanden is volgens hem de Amerikaanse revolutie in miniatuur! Bovendien ziet'hij een logi sche opeenvolging van de Pacificatie van 'Gent en de Unie van Utrecht af, langs het z.g. Lange Parlement in Engeland ,heen naar de Amerikaanse onafhankelijk heidsverklaring. Is deze opvatting in hoofdzaak te danken aan de schrijver .Motley, de Nederlander prof. Geyl heeft ■wel radicaal afgerekend met de typisch negentiende-eeuwse opvattingen omtrent religieus enthousiasme en vrijheidsliefde als motoren der geschiedenis. Volgens -hem zijn het meer de bodemgesteldheid en de machtsverhoudingen geweest, die de geschiedenis maakten. Ofschoon prin- Wiener Sangerknaben in Leiden Het bekende knapenkoor de „Wiener Sangerknaben", dat reeds in 1498 in op dracht van keizer Maximiliaan van Oos tenrijk voor de kapel van zijn hofburcht te Wenen werd opgericht, zal ter gele genheid van het 450-jarig jubileum ook in de Sleutelstad komen zingen De „Wie ner Sangerknaben", tot wie eenmaal ook Haydn, Gluck en Schubert hebben be hoord, zullen a.s. Maandagavond om 8 uur op het podium van de Stadsgehoor zaal staan, om de schone traditie van dit koor te bestendigen. CHRYSANTEN-AVOND Van de Leidse tuiniers- en bloemisten- Tereniging „Door Eendracht Verbonden" De maandelijkse vergadering van bovengenoemde vereniging stond in het teken der chrysanten. Nadat eerst de huishoudelijke zaken waren afgedaan en enige nieuwe leden geballoteerd, kon de jury bestaande uit de heren J. H. Smit, Joh. Jonker (ere-voorzitter) en A. Lagen dijk tot keuring van het ingezondene overgaan. Na een zeer moeilijke taak, want zaal-Aniba aan de Herenstraat was in een ware tentoonstelling herschapen, konden de uitslagen worden bekend ge- Prijsvraag: H. de Pree 21 pnt„ J. v. d. Berg 20 p., G Th Buis 18 p.. J. van Oosten 19 p., en B. J Limburg 17 p. Groepen: J v d Berg 30 punten, G. Th. Buis 18 p.. H. de Pree 16 p., en J. B. Korenhof 16 p. Bloemwerk: J. var- Oosten 25 punten, W. Dool 24 p. Puntenstelsel: J. van Oosten 8 punten, J. Kop 6 p. en J. B. Korenhof 4 p. Vruchtbare besprekingen volgden o.l.v. de heer Jonker; tot slot' een verloting van diverse planten en bloemwerken. DE RIJNLANDSE SCHOOLDAG De Rijnlandse schooldag,, die aan-. vanicelijk was vastgesteld op Woensdag-' 23 November, is nader bepaald op 16 November en wordt dit jaar in Alphen aan den Rijn gehouden. In de middag vergadering spreekt dr L. van Klinken uit Doetinchem over: „Intelligentie als probleem" en in de avondbijeenkomst zal dr G. P. van Itterzon spreken over "de Chr. school en de staat. COLLECTE „HET HOOGELAND" De collecte ten bate van het reclas- «eringswerk van ,,Het Hoogeland" heeft f 1468 66 opgebracht. cipen en idealen rfatuurlijk meewerkten: Ook deze opvatting heeft ingang, gevon den in Amerika. En van dezé gezichts hoek uit is de splitsing van de Neder landen in-een Zuidelijke en een Noorde lijke staat waar Amerika immers tot eenheid wist te komen! een duidelijke mislukking en een bewijs van tekort schieten. Wanneer men er maar in ge slaagd Was het Bourgondische rijk te redden, was Europa thans een flink stuk verder op weg geWeest .naar de eenheid: En hadden de Amerikaanse soldaten niet behoeven te sneuvelen by Arnhem- en Bastogne! Prol Miller verklaarde uit deze op vattingen de verschillen tussen de Euro pese gemeenschap en de Amerikaanse, zoals deze haar exponent vindt in de litteratuur. De nieuwe hoogleraar pro feteerde daarbij, dat Europa meer en meer ver-Amerikaanst zal worden, op straffe van iets te worden, dat tptaal niet .meer lijken zal op wat eens de Westerse wereld was. De Amerikaanse schrijver is zich be wust te strijden voor de mensheid, juist als Amerikaan. Want in hem wordt de mensheid een kans gegeven de overwin ning te bevechten op de twintigste eeuw met haar voortschrijdende vermechani- sering. „Het mag gezegd worden, aldus prof. Miller, dat de Amerikaanse schrijver zijn taak tot nu toe met resultaat heeft ver vuld. Ofschoon hij in vele opzichten heeft gefaald, hij heeft de moed gehad de din gen onder ogen'te zien. Daarom wordt hij ook over de gehele wereld gelezen!" JUBILEA BIJ KRANTZ Op 1 November a.s. zullen bij de Fa. J. J- Krantz en Zoon alhier de heren M. v. d. Kaay, procuratiehouder, en J. B. de Haas, afdelingschef, de dag her denken. waarop zij 40 jaar geleden in dienst bij. deze Firma traden. Tevens wordt dan het 25-jarig jubileum van de heer G. P. Broers, werkzaam in de afdeling ververij, herdacht. Sinds Mei van dit jaar wordt achter de Commandeurslaan in Katwijk aan den Rijn gebouwd aan 130 montagewoningen; Een aantal van dezè huizen zal binnenkort bewoners ontvangen, terwijl tegen het voorjaar van 1950 alle woningen gereed zullen zijn. Foto D. Kruyt. De heer A. M. van Zwicht Maandag 80 jaar De bekende boekhandelaar, de heer A. _J. van Zwicht, Breestraat 126. hoopt Maandag a.s. de 80-jarige leeftijd te be reiken. Het zal de 'heer Van Zwicht die dag zeker niet aan belangstelling ontbre ken. Ook wij wensen hem (van deze plaats en reeds bij voorbaat) nog tal rijke jaren. ZILVEREN CHR. JEUGDHULP. Het bestuur van Chr. Jeugdhulp, welke organisatie 25 jaar bestaat, hoopt Dins- van 3 tot 5 uur een ontvangmiddag te houden, waarbij belangstellenden té vens het huis kunnen bezichtigen. Wil iemand dit mooie werk, dat zich dienst baar maakt aan ongehuwde moeders, verwaarloosde kinderen en kinderen van zieke pioeders, steunen, de penning-, meesteresse is mevr. P. M. de Wit— Bouwmeester, Hoge Rijndijk 2, gironum- 184267. Dierenbescherming geen zaak van sentimentaliteit Onze dieren in huis en hof'9 draaide in Leiden De afdeling Leiden van dé Ned. ver eniging tot bescherming van dieren heeft gisteren een succesvolle avond gehad. Voor de nieuwe film „Onze dieren in huis en hof' was zó veel belangstelling, dat de grote Stadsgehoorzaal geheel vol liep. En het zal dr mr W. Hugenholtz en met hem tal van dierenvrienden en -vriendinnen een bijzonder genoegen zijn geweest, veel jeugd onder de aan wezigen te hebben mogen zien. Want ook en vooral de jongeren moeten weten, dat dierenbescherming een zaak is. waar zij met hun gehele persoon achter kun- ken staan. Voordat-4e ^ikn, ^erd. vertoond, sprak 3e, directeur van'"de vereniging, de. heer ■oorden. Hierin liet hy "niet na deruwe realiteit waarmee de vereniging vaak in aanraking komt, naar voren te brengen. Dierenbescher ming is geen zaak van sentimentaliteit, aldus spr., maar van zelfverloochening. Als men recht tegenover de Schepper van hemel en aarde staat staat men ook recht tegenover het schepsel. En het dier is ook een schepsel van God. Al3 er geen dieren waren, hoe ongelukkig zou ons leven dan zijn. In de film weerspiegelde deze waar heid zich op bijzondere wijze. Het pu- K. en G. hield ouderavond in „Levendaal" Rijk aan variatie De Chr. mondaccordeonclub ..Kunst en Genot" had een ouderavond. De voor zitter, de heer H. v. d. Broek, sprak een Welkomstwoord, Inzonderheid tot de pre dikanten D. J. Vossers en M. W. J. Geur- sen en de heer Hakkert oud-evangelist in het wijkwerk. De afdeling juniores speelde met vaart een leuk marsprogramma. Bijzondere ver melding verdient het matrozenlied, uitge voerd in een passend décor. De voor zitter gaf vervolgens een kort overzicht van het werk en zei, dat K. en G. dank baar is, omdat het haar mogelijk werd gemaakt een ideaal te verwezenlijken': K. en G. óók tamboer- en pijpercorps. Spe ciaal dankte spr. de heer Wolfslag. Ook de heer Roman, vroeger dirigent van K. en Gwerd dank gebracht voor zijn be langeloos werk, 20 jaar lang door hem verricht. Daarna het eerste optreden van het pijpercorps. Deze start deed alle goeds hopen voor de toekomst en we zien met belangstelling naar de ontwikkeling van deze groep. Ds Geursen bewees een vio list te zijn, die zijn gehoor weet te boeien. De begeleiding was bij mej. Oost veen in goede handen. Ook de afdeling seniores van K. en G. toonde haar kun nen; zij maakte een beste indruk. De heer J. van Leeuwen zong verdienstelijk en mej. Laterveer verzorgde op kundige wijze de begeleiding. Het meeste succes oogstte wel de vlag- genparade, het slotnummer, waarin alle >nze bevrijding betrokken landen werden geëerd met volkslied en vlaggen- groet. K. en G. mag terugzien op een avond, die rijk was aan variatie èn op hoog peil stond. De heer Van Leeuwen als dirigent beheerst zijn groep volkó- ien. Ds Vossers dankte voor alle aange- aams en sloot met gebed. VIJF-EN-DERTIG. Vijf-en-dertig N.Z.H.-jubilarissen wor- ;n as. Vrijdagavond in de Stadsgehoor zaal gehuldigd: 34.. zilveren en één 40- jarige, nJ. de heer A. Kruit te Haarlem. DE E.H.B.O.-RAAD WAS BIJEEN De E.H.B.O.-Raad hield gisteravond een :er goed bezochte contactavond in „Den Burcht". In zijn openingswoord wees voorzitter P. Agema op de noodzaak, dat E.H.B.O.-ers paraat blijven. In elk be drijf behoort een man of vrouw te zijn, die hulp bij ongelukken kan verlenen. Voorts was er hersengymnastiek, spraak waterval en een alleraardigste film. TERPENTIINWAS Haarl.str. 5, Tel. 20439 Lezers schrijven ons Vrijstelling luisterbijdrage Wanneer de mededeling in de NLC van 27 Oct betreffende vrijstelling van luis terbijdragen voor invaliden juist is, dan blijkt een belangrijk deel minder vali den en invaliden gepasseerd te worden. Dezen, de slechthorenden, besteden be langrijke bedragen aan batterijen (meest al meer dan de luisterbijdrage), nog af gezien van de kosten voor aanschaffing en onderhoud hunner gehoortoestellen. De in uw bericht genoemde categorieën Invaliden kunnen zonder verdere kosten bun radio beluisteren. Leiden, Nieuwsteeg 23. W. Nieuwenhuys bliek was een en al aandacht, zowel voor het witte doek als voor de expli caties van de heer Nieuwenhuijsen. De film bestond uit drie acten. eerste deed het leven zien van hoornvee, de tweede dat van het paard en de derde dat van de honden en ten. In de pauze gaven vele belangstel lenden zich al9 lid op. BEGROTINGSVAR1A Aan Leidens begroting voor 1950 is het volgende ontleend. De „De Gijselaarsbank" zal worden gerestaureerd (kosten ƒ2150). Voor hét onderhoud vin stratén en -plein-en is /"288.000 uitgetrokken, vpor onderhoud plantsoenen 165.000. De Salarissen van de kleuterschool onderwijzeressen zullen worden herzien. Ook de beloning der kwekelingen. Het aantal leerlingen der bijzondere lagere scholen wordt voor 1950 op 6700 geschat, der openbare op 3850. De bijdragen voor vrijwillige be schikbaarstelling van woonruimte worden op 10.000 geschat. De nachtelijke bewaking van het Stadhuis is opgedragen aan de N.V. Leidse nachtveiligheidsdienst en controle (die op 1 November 20 jaar bestaat!) tegen een vergoeding van 150 per maand. -- Voor de verkiezing van leden der Prov. Staten in 1950 is uitgetrokken 12.918, waarvan 7.000 voor drukwerk, f '1.000 voor het verzenden der oproe- pingskaarten en 4.918 voor herstellin gen aan meubilair. Voor onderhoud van genkamp is 1000 uitgetrokken. Het Rijk zal naar raming 782.231 bijdragen in' de politiekosten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Paulus N, z. van C den Uijl en G H van Wouw; Robert H, z. van C v d Broek en H J de l'Ecluse; Maria J, d. van L J v d Ing en J v d Werf; The- resia J, d. van L J v d Ing en J v d Werf; Jan C, z. van C A den Ouden en S Kloots; Willem C, z, van W C Roest én Aten Wolde; Ahiiie, d. vart S Groen en E v. d Weide; Maartje, d. van M Berkheij en A v d Plas. 55 JAAR GETROUWD. Het echtpaar A. FlorissonJ. H. Schrij ver, Middelweg 10A, hoopt op 14 Novem ber de dag te herdenken, dat het vóór 55 jaar in het huwelijk trad. Propaganda-avond Christen-Vrouwenbond „Ons insigne en ons vaandel De bovenzaal van de Harmonie zag cr gisteravond bijzonder gezellig uit met overal de sterke en vrolyke kleuren van herfstbloemen en een zeer goede op komst van leden met introducées. Een goed begin Voor een propaganda-avond! De presidente, mej. N. de Rave, opende met Schriftlezing uit Mattheüs 10. Haar uitgangspunt voor deze avond Was Chris tus' Woord, dht de goede strijd gestreden wórdt in de geest van het offer, het lijden de volharding. Nadat de secretaresse, mevr. Wilbrink, de keurig verzorgde notulen had voor gelezen, trad mevr. Van Ingen Schenau Dor het voetlicht met declamatie o.a. uit erzen van Jacqueline v. d. Waals. Mej. de Rave zette hierna de betekenis vari de N.C.V.B, voor de Christenvrouwen uiteen. Met nadruk wees spr. daarbij op de gróte verantwoordelijkheid, die op haar rhst. Ook op het terrein van het openbare leven zal de vrouw haar in vloed tot gelding moeten brengen. Haar gaven én krachten mogen te midden van de gemeenschap niet onbenut blijven. Deze arbeid moet in getrouwheid aan Gods gebod volbracht worden,, aldus spr. Tenslotte wees zij er nog op, dat de N.C.V.B. open staat vooi% vrouwen uit verschillende kerkelijke en politieke kringen. Na de pauze volgde behalve declamatie een uiteenzetting van het werk van de N.C.V.B. in Leiden. De presidente behan delde de acht onderafdelingen, die Lei den rijk is. De achtste, is een sedert kort opgerichte declamatie-club o.l.v. mevr. Van Ingen Schenau. Zij trad deze avond voor het eerst op met een tableau „Ons insigne en ons vaandel". De avond werd gesloten met het zingen van „Een vaste burcht is onze God". HAAGSE RECHTBANK Belediging Voor de Haagse rechtbank heeft ziclf terzake van belediging te Verantwöorderi gehad M. L. uit Alphen aan den Rijn, tegen wie de Officier zes maanden ge vangenisstraf. waarvan drie maanden voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar eiste. De rechtbank heeft uitspraak gedaan 1 verdachte conform de eis veroordeeld i nog f 200 boete of 1 mnd. hechtenis opgelegd. Voorwaardelijk Wegens belediging, had de Officier te gen de huisvrouw E. K. te Alphen den Rijn drie maanden gevangenisstraf De rechtbank heeft verdachte deeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd Oegstgeest Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter F. W. N. Hu genholtz, Wilhelminapark 2, tel 20390; de dienst der apotheken door de Oegstgees- ter apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Herdenking dr H. Coster te Pretoria De Züidafrikaanse correspondent van de N.R.C. heeft gemeld, dat ook te Pre toria dr Herman Coster is herdacht. Een groot aantal oud-studenten van de Leidse Universiteit, een aantal oud-strijders van de tweede vrijheidsoorlog en andere belangstellenden waren in het Hoogge rechtshof bijeengekomen om de plech tigheid, geregeld "door plaatselijke oud studenten van de Leidse Universiteit en waaraan "de organisatie ..Afrikaans-Ne derlandse Verwantschapsband" mede werkte. by'te wonen. Bij het borstbeeld ■an Herman Coster werden kransen jelegd. De Unieregering was door mi nister C. R. Swart vertegenwoordigd, terwijl ónder de aanwezigen ook" gene raal J. C. Smuts, de opvolger van dr Coster als Staatsprocureur, werd opge merkt. Verder was' de Ned. gezant in de Unie, -Z. E. J. v. d. Berg, aanwezig. Achtereenvolgens spraken: prof. dr M- Bokhorst, namens het comité van oud- Leidse studenten, en de heer A. Kuit. voorzitter van de verwantschapsband. Namens de Leidse Universiteit legde de Ned. gezant een krans. BOND VAN SPEELTUIN VERENIGINGEN Dezer dagen heeft de bond van Speel tuinverenigingen voor L. en O- een le denvergadering gehouden in het club huis van „Marelita". De voorzitter deelde mede. dat de be woners van de Hoge Rijndijk en om geving plannen hebben om een speel tuinvereniging op te richten. Voorts kan elke dag de toetreding van de „Prof wijk" worden verwacht. Dank zij het gemeentebestuur hebben de tuinen „Ooster"- en ..Westerkwartier" nieuw terreindek gekregen. Getracht zal worden om bij het gemeentebestuur gedaan te krijgen, dat ook het dek van ..Ons Eiland" zal worden verhard. In samenwerking met de maatschappij van Toonkunst -wil men een blokfluitcursus in het leven roepen. De kosten zijn ge ring. De belangrijkste agendapunten waren het vijftig-jarig bestaan* van het speeltuinwerk' en de collecte. Deze. wordt gehouden op- Zaterdag 19 No vember..- -■" In de rondvraag waren het de afge vaardigden van „Morskwartier", die zich -teleurgesteld voelden, omdat zy nog steeds niet in het bezit van een tuin zijn. Raad van Zoeterwoude vindt het leuk. zelf wegnamen te bedenken Vragen rondom de kerkrestauratie Vooits ging de raad accoord met de verlenging van de gas- en electriciteits- overeenkomst met Leiden voor 15 jaar. De piüs voor gas blijft wel gelijk, maai de tarieven voor electriciteit worden erlaagd. De R.K. bewaarschool kreeg over 1949 f 200 subsidie. Nadat in de vorige raads vergadering het punt aanstelling van een vakoniierwyzeres nuttige handwerken aan de St Bernardusschool aan de Hoge Rijndtfk was aangehouden en de inspec teur L.O. in een advies geen termen aan wezig had geacht voor deze aanstelling, luidde het voorstel van B. en W. thans afwijzend. De heer Schinkel bracht naar voren, dat de inspecteur zeer terecht had gewezen op het feit, dat aan de school twee onderwijzeressen zjjn, die handwerkonderwys-bevoegdheid hebben, lar een van hen was hiertoe niet meer staat, terwijl de andere dan vele uren per week haar eigen klas zou moeten verlaten. Hij stelde daarom voor, dit on der de aandacht van de inspecteur te bren gen. De voorzitter was het hiermee niet eens, want dit had het schoolbestuur in zijn verzoek aan B. en W. moeten doen. Op een met dergelijke redenen omkleed verzoek zou de inspecteur opnieuw kun- reageren. De voorz. stelde daarom afwijzend te beschikken, hetgeen bij hoofdelijke stemming werd aanvaard. Wegens behoefte aan leslokalen van de R.K. jongensschool aan de Schenkel- weg werd een lokaal van de openbare lagere school op Woensdagmiddag be schikbaar gesteld f Tot hoofd der openbare lagere school werd m.i.v. 1 Januari 1950 de heer H. J. Kouw te Gorinchem benoemd. Dit ge schiedde na korte geheime zitting. Het voorstel van B. en W. om de nieuwe wegen, lopende van Dorpsstraat tot de nieuwe brug aan de Korte Mie- mng en van Schenkelweg naar Stomp- wijk, resp. te noemen Nieuwe Provin ciale weg en Nieuwe Stompwijkse weg werd op voorstel van de heer Van der Ploeg aangehouden tot de volgende ver gadering. De raad vond het wel eens leuk, om zelf namen te bedenken. Onder de ingekomen stukken, die gis- iravond tijdens de gemeenteraadsver gadering van Zoeterwoude ter tafel kwamen, was een schrijven van de R.K. enstandsvereniging „De Hanze", ■in B. en W. werd gevraagd, of zy het juist achtten, dat voor de restaura- van de Ned. Herv. kerk.de R.K. aan- ïers niet voor aanbesteding in nan king waren gekomen, temeer daar zowel rijk als provincie voor deze res tauratie subsidie hadden verleend. Het schrijven, dat namens het bestuur van „De Ilanze" was ondertekend door de heer A. J. van Bennekom, verzocht B. en W. om hij een volgende gelegenheid (aanbesteding toren) dit te willen voor komen. De voorzitter, burgemeester Smeets. antwoordde, dat de minister de beslissing hierover aan zich had gehou- len, maar dat B. en W. aan de kerk- oogdij een aantal vragen over deze kwestie hadden doen toekomen. Tot waarnemend hoofd van de open bare lagere school werd tot 1 Januari 1950 de heer P. C. Zandee te Leiden be noemd. De directeur van het telefoondistrict id in verband met een verzoek tot aansluiting van de Vlietweg op het tele foonnet geantwoord, dat deze werk zaamheden voor 1950 op het programma stonden. Met ingang van 13 October werd de heer Chr. C. Rotteveel tot ge meentewerkman aangesteld. Vervolgens legde de nieuwbenoemde ;emeuite-ontvanger, de heer J. Corne- isse, de eed af, waarna de begroting 1950 aan de commissie van onderzoek werd aangeboden. Met de bank van Ned. gemeenten werd opnieuw een overeenkomst aange- cm in 1950 het crediet in rekening courant voor de gewone uitgaven op 140.000 te stellen. Ring Rijnsburg der Vrije Universiteit vergaderde In de bovenzaal van de Geref. Kerk te Oegstgeest vergaderde gisteravond de ring Rijnsburg der Vrije Universiteit, o.l.v, de voorz.. dr C- Steketee, genees heer-directeur van de mr dr W. v. d- Berghstichting te Noordwijk-Binnen. Uit de besprekingen bleek, dat de con- tributite-opbrengst in de ring vooruit was gegaan, (hetgeen vooral te danken is aan 'het correspondentschap Hiltógom, dat van f 375 op ruim f 1000 kwam. In de bestuursvacature. ontstaan door hét periodiek aftreden van de secretaris, de heer J. A. Heidsma van Oegstgeest. werd gekozen de heer Jac. Passchier te Noordwijk-Binnen, terwijl als vierde be stuurslid de heer C. van Egmond Dzn. te Rijnsburg werd benoemd. De heer Passchier, Douzastraat 27 te Noordwijk- Binnen, zal als secretaris optreden. Nadat de provinciale secretaris, mr H A. C- L. Barentsen van Den Haag, en kele bijzonderheden had medegedeeld omtrent de financiën, sprak de heer Jac. Kalisvaart, als propagandist vai V-U.. een opwekkend slotwoord, onder de titel: „Sluit de gelederen." Na enkele psectisqhé opmerkingen zèidé spr, da.t_ we ons - .voor ogen. moeten stellen, het wérk voor'de V-U. "dé strijd is "t de ongelovige wetenschap. „Wordt dan krachtig in den Heere, aldus las spr. uit Efeze, en doet aan de wapenrusting Gods." Met deze woorden voor ogen gaat men ook deze winter weer aan de arbeid, om de idee van de V.U. te brengen ieder Calvinistisch gezin. meubelen Wij nodigen U uit voor een bezoek om U alle inlichtingen te verstrekken AS SE l MAN PANDER BREESTRAATO6 BOTERMARKT 21 -22 TELEFOON 26662 .LEI D EE KL Lid Financieringsinstituut Zesde druk, 1949 (480 blz.), uitg. N-V. Uitgevers-Maat schappij v.h. G. Delwel, 's-Gravenhage. Een boek, welks stof ligt op econo misch terrein en dan nog van speciaal karakter, waarvan een zesde druk ver schijnt, moet wel zulke goede kwalitei ten bezitten, dat een bespreking bijna als overbodig kan worden beschouwd. De eerste druk verscheen in 1921. Het was toen een boekje, bevattende 121 bladzij den; thans is het een werk van 480 blad zijden. Reeds jaren geleden hebben wij het boek bij onze studies met veel genoe gen gebruikt. Het werk is helder ge schreven en kan zowel voor studieboek als handboek worden gebruikt. Deze zesde druk is, vergeleken met de vorige, verschenen in 1942, aanzienlijk uitgebreid- Wij hadden toen te maken met de totale oorlogseconomie, thans zijn _hgt de-, vraagstukken betreffende het her stel der-vredeseconomie, welke onze aan dacht vragen. Dat de thans heersende economische toestanden meer invloed uit oefenen op het bankwezen dan. vroeger, behoeft niet te verwonderen. Ieder, die de maandstaat van een bank ter hand neemt, wordt b.v. getroffen door de verhouding tussen eigen en vreemd ka pitaal. vergeleken met zulk een staat Machinale baksteen verknoeide de toren grondig (Van een onzer verslaggevers) In 1053 stond in het rustieke dorp Rijnsaterwoude een kapel. Zij was een dochterstichting van de Kerk van Oegstgeest. Honderd jaar later sprak wen niet meer van een kapel, maar van een kerk. De geschiedenis is hierover uiterst spaarzaamvan de tijd tussen 1156 en 1552 is niets bekend. Pas wan neer de kerkmeesters toestemming krijgen om een stuk land te verkopen ten bate van het hefstel van de kerk en de herbouw van de toren die bij een hevige storm was ingestort gaat er weer wat licht op. Het grootste gedeelte van de Ned. Herv. kerk van Rynsaterwoude dateert uit de zeventiende eeuw. Het koor, thans consistoriekamer, is omstreeks 1500 ge bouwd. De toren.is eigendom van de burgerlijke gemeente en vormt in „zijn forsheid met het eigenlijke bedehuis een imposant geheel. Wie het sfeevolle in terieur betreedt, denkt, zo zijn kennis daartoe in de Friese rijkdom de bezoeker stil doet bezichtigen. Het spel der kleuren in deze kerk eist aanvankelijk de meeste aandacht.. Ook het exterieur zegt onmiddellijk, dat de kerk van historische waarde is. De ste nen tonen de verschijnselen der oudheid het smallere koor wijst op de tijd van vóór de-Reformatie. De toren heeft een typische vorm. Het tegen hem leunende Iraptorentje verhoogt zijn bezienswaar digheid. van het bouwwerk ingesteld. Sinds dien is er niet meer over gesproken. Toch dient spoedig ingegrepen, want het is zeer de vraag, of de toren het bij zwaar weer zal kunnen houden. Dc restauratie komt vanzelfsprekend op rekening van de burgerlijke gemeente, deze wil niet, dat de toren wordt hersteld, terwijl naar dè kerk, wier toe stand ook zorgen baart, geen hand zou worden uitgestoken. De kerkvoogdij dei- Hervormde Gemeente Zit met financiële moeilijkheden, mede ontstaan door de bouw van een pastorie. En het is te be grijpen, dat men ten aanzien van kerk restauratie niet over één nacht ijs gaat. Alleen het onderzoek voor het makeii van restauratieplannen kost al f 2200. Een gunstige factor is ongetwUfeld, dat de kerk onder Monumentenzorg staat en dat deze instelling bU restau- Van verschillende zijden dat de toren dringend restauratie be hoeft. Het metselwerk is zeer slecht. In 1908 heeft men de toren, toen de West en Zuidzijde werden voorzien van ont sierende machinale baksteen, grondig verknoeid. ratie hoogstwaarschynlijk voor 60 zal bydragen. Dan zal de provincie omstreeks 15 op zich nemen, zodat de kerkelUke Gemeente slechts één- vierde zou hebben te bekostigen. Binnenkort zal, zo vernamen wij, deze zaak weer met ernst worden aangeroerd. Met belangstelling zien wij het resultaat ,der besprekingen tegemoet. Een goede gift te goeder tijd Wat is een goede gift? Een gift, die bestemd is voor de vc breiding van de „goede boodschap": het Evangelie van Jezus Christus Een gift, die er rekening mee houdt dat het Zen dingswerk IV2 h 2 maal zoveel kost als vroeger. Een gift die voortkomt uit dankbaar en blijmoedig hart. Wat is de goede tyd? Deze tijd, nu de wereld van het Oosten 1 omwenteling verkeert en in een nood, die Jezus Christus alleen kan wegnemen. Deze tijd, nu de jonge kerken in Indo nesië voor zulke zware taken staan en daarbij de hulp van onze kerk vragen. Deze tyd, nu wij nog gelegenheid hebben om door eendrachtig samenwerken vóór het einde van 1949 de voortgang van de zendingsarbeid in 1950 mogelijk te maken. Gééf zo'n goede gift te goeder tijd: Op Zondag 13 November in de grote Najaarszendingscollecté. vóór de oorlog. Het boek is dan ooi grondig herzien. Wat hoofdstuk I betreft zouden ize instemming willen betuigen het betoog van d'e schrijver inzake middenstandsbanken. In 1923 kwgmei wij in een studie over deze banken 1 tot hetzelfde resultaat. In verband met de Benelux is in hoofd stuk II een historisch overzicht van Belgische bankwezen gegeven. In het bijzonder hoofdstuk ni, schouwingen over enkele beginselen de bankpolitiek, bevelen wij in de be langstelling der lezers aan. Hier is alleen de hoogleraar, maar tevens practicus, de bankdirecteur, aan woord- Uiteraard was het noodzakelijk hoofd stuk V. Staat en bankwezen, aan ei ziening te onderwerpen. Was er heen strijd over de vraag of de circula tieban-k een particuliere dan we" staatsinstelling moet zijn,..na de-tweed wereldoorlog Is Ket' proces 'hóè langer' meer ten gunste van de Staatsbank yer lopen. Persoonlijk interesseerde 1 hoofdstuk; onize denkbeelden ten opzicht van deze materie zijn voldoende bekent De schrijver zegt in zijn Voorbericht, da hy zyn eigen standpunt niet onder len of banken zal steken. Een gelukkig opvatting van zijn taak, vooral wi hier de wetenschap der economie geld Zoals men weet, de Nederlandsche Banl is sinds 1948 Staatsbank. Persoonlijk blij ven wij dit een gevaar vinden. De hoog geleerde schrijver zegt daaromtrent: „He enige werkelijk belangrijke punt betref de uiteindelijke zeggenschap ove geldpolitiek, belichaamd in het rech van de Minister van Financiën c de Ban-kdirectie aanwijzingen te geven (blz. 449). Terecht o.i-, daar komt zaak op neer. En prof. Verrijn Stuar geeft op de volgende bladzijde passage de ernstige overdenking waard. Hierbij moeten wij het laten. Het boe} bevat een sohat van kennis. Terecht het op niet wendge examens onder verplicht te bestuderen literatuur 0 genomen. Zonder overdrijving mag v dit werk worden gezegd: Het moet in boekerij van iedere econoom, bedryfs econoom, accountant, financier, voorkc men en niet alleen daarin een hebben, maar in gevallen, waar... vragen, welke dit boek behandelt, voom 1) Middenstandsbanken en het onder zoek naar ha-re verhoudingen, A. W. Sijt hoffs Uitgevers-Maatschappij, Leiden. Een visserijweek met grote schadeposten Storm en hors (Van een medewerker) Wat zal de Engelse wal aan haring brengen'? Wij zagen, dat daar Dinsdag goede vangsten werden gemeld. Alle sohepen verlieten terstond de Wellen, die op 33 gr. 10' zijn gelegen, en stoom den op naar d'e Engelse Wal Ze troffen het echter niet, want 's nachts stak de storm op- Woensdagmorgen was he^ daardoor onmogelijk om te halen. Voor de meeste schepen is het Donderdag ge worden. De vangsten vielen niet mee Voor de rederijen is de storm een duur geval geworden, want bijna alle schepen hebben hun netten voor een kleiner of groter gedeelte verspeeld. De schade be trof meestal 10 tot 60 netten. Wanneer men nu bedenkt, dat ieder net op onge veer 180 komt. kan men enigszins be denken, voor welke grote schadeposten de kantoren zijn komen te staan. Vrijdag werden er boven de Engelse wal weer vangsten gemeld. De schepen hebben in de laatste dagen nog met een ander euvel te kampen. Er worden n.l. grote vangsten hors gemaakt. Deze vis soort, die tijdens de oorlog haar geld wei opbracht, is op 't ogenblik een waar deloos product. Alles wordt dan ook weer 't Wordt echt gevaarlijk in Limburg Werden de gemoederen in Limburg dezer dagen al opgeschrikt door een ma niak, die met een scheermesje opereert en het gemunt heeft op dameskleding- stukken, thans is bij Venray een meisje van haar haarlokken beroofd. Het 20- jarige meisje J. werd namelijk bij he: gehucht Halfweg door twee personen van haar fiets getrokken. De onverlaten pakten uit haar tas een schaar en knip ten haar daarmee de haren grotendeels af. De politie stelt een onderzoek in. over boord gegooid Deze horsvtangstei betekenen zeer zware arbeid v schepelingen. Haring rolt met wat schud) den vanzelf uit de netten. Horsen 2 echter zo vast, dat ze er stuk voor uitgehaald moeten worden. Het halej duurt zo soms uren langer dan normaal De prijzen zijn aan weinig sohonuma lingen onderworpen geweest. De ringen van de afgelopen week w als volgt: volle haring 27.50 tot 31^ per kantje; steurharir.g 13.50 tot ijle haring 1850 tot 19.50. De 1 voer aan de Katwijkse afslag was 1 week 9768 kantjes. (Door ziekte van onze medewerker f moet de Visserijgolf deze week 1 len. Red. NL.C.). WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst dal apotheken te Leiden wordt van Zaterdal 29 Oct. 13 uur tot Zaterdag 5 Nov. 8 uuj waargenomen door: apotheek Kok, Rapea burg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot Huij der Mensheid", Hooigracht 48, tel. 21060 Ds L. P. Krijger in Den Haag aangereden De 65-J. ds L. P. Krijger, em.-mis predikant van de Geref. Kerken, die als ad vlseur van de delegatie van de Soei Kerken de zittingen van de Haagse Synod heeft bijgewoond, ls Woensdag op de B noordenhoutseweg ln Den Haag door e tram aangereden Toen hij ln de nabijhi van het huls van zijn zwager, ds H. Haspel uit de tram stapte, werd hij door e« die uit de andere richting naderde, den. Ds Krijger brak vijf ribben en ki hersenbloeding, waardoor hij ten d verlamd. Hij is ln Bronovo opgenom toestand was gisteravond zeer ernstig, dod er was geen direct levensgevaar Sylvia van der Moer. het 26-j dat in een Finsgouddelverskamp ver toefde, is thans door de Rijksrechercb in Den Haag vrijgelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2