„Het recht hangt aan de knoppen van willekeur en lafheid" KUNST EN LETTEBEN 'W NIEUWE LEIDSCHE COUEANT 3 VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 Ds Von Meyenfeldt tot de jongeren: Spes Patriae, adeldom verplicht „Op zichzelf genomen vind ik het helemaal geen wonder, dat ook in Leiden de belangstelling van de jeugd voor de politiek zo gering is. In andere plaatsen in ons land is het niet veel beter. Het politieke beeld van onze dagen is immers niet erg verheffend. Hoe is het in de Franse Kamer niet toegegaan by de behan deling van het regeringsprogram van Moch. Niet minder dan 15 uur is daar over vergaderd; drie uur lang werd ruzie gemaakt over het tellen van stem men. En aan het einde van de böeenkomst waren er schreeuwende communisten en werden onparlementaire woorden gebezigd. Dat is politiek! Nog een voor beeld. Neem Stafford Cripps, aan wie voor hy naar Amerika vertrok door Journalisten gevraagd werd of er soms gepraat zou worden over devaluatie. „Geen sprake van," zei Cripps. Enige dagen later kondigde hy de devaluatie van het Engelse pond af. En neem de heer Van Royen, die op de vergadering van de Ver. Naties verklaarde, dat Nederland zich in de zaak van Indonesië door niemand zou laten beïnvloeden. Enige tyd later capituleerde hy volkomen." gooien op betere zaken, nu ons Vader- Spelen met de Kroon Aldus begon ds F. H. von Meyenfeldt zijn referaat over „Spes Patriae" (de hoop van het Vaderland) op de door het bestuur van de A.R. kiesvereniging be legde bijeenkomst voor jongeren in „Den Burcht". Politiek is, zo vervolgde hij, dat ons volk belasting moet betalen voor de T.N.I., die zoons van ons volk vermoordt. Dat is vuile politiek. Dat is spelen met de Kroon. Spr. kan zich levendig inden ken, dat de jongeren zich niet meer gaan Interesseren voor de politiek, dat zy zich De gevaarlijke Duitse illusie IN DE WIJSBEGEERTE en psycho logie komt tot uiting, dat in het Duitse volk een sterke drang leeft, zich te doen gelden en het zich vastklampt aan de idee der macht. Het politieke verleden getuigt ervan en die machtsdrang ma nifesteerde zich in de eerste plaats door het vertoon van een krachtig militair apparaat. Zowel onder Wilhelm II als onder Adolf Hitler, werd het militairisme ver- heerlykt. Natuuriyk is die neiging ook b\j andere volken, in verschillende perio den, aanwezig, maar deze is by het Duit se volk een nog veel essentiëler en stu- wender element. Bij de ontwikkeling der situatie van Duitsland in de toekomst, zal men met deze factor ernstig rekening moeten houden. Deze woekering laat zich niet genezen door de therapie der Amerikaanse „democratisering". In het Duitse volk leeft echter ook een zeker sentimenteel element, want het geeft zich maar al te graag over aan de betovering van een illusie. Die gevaarlijke politieke land ondergaat. Hy ziet daarin een zeker idealisme. Die jongeren haten de vuilig heid, dat hoopt spr. tenminste. Maar spr. had ook nog iets anders 'er de politiek te zeggen. We moeten zien, dat de Staat bestaat uit mensen. Zonder burgers is er geen Staat. Lode- wyk XIV zei: „l'Etat, c'est moi" (de Staat ben ik). De Franse revolutie was het gevolg van. De overheid is de leidinggevende instantie, die de samen leving ordent en zyn macht aan God ont leent. En die instantie draagt het zwaard niet tevergeefs. De doorwerking van de zonde moet gestuit worden. En de ver houding tussen Staat en overheid is 'astgelegd in recht en wet. Houdt de Staat in de gaten! De jongeren moeten de Staat goed zien, zo vervolgde spr. Ze zyn deel van het Volk. Wat is er al niet over de jon geren geschreven en gesproken! Wan- zelf geen richting meer bepa len, dan doet de Staat het en dan krygt het hachelyke verschynsel van tota litaire regering, een uitgroeien van een levensgevaarlijke opeenhoping van De Bybel vestigt er steeds de aandacht op. De Staat vertoont in de Schrift trekken van de duivel, de overste der wereld, die Jezus de aarde voor een knie koop aanbood. We mogen echter ook niet de uitspraken van Rom. 13 enz. vergeten. Maar houd de Staat in de ga ten! De Schrift waarschuwt meer tegen hem, dan dat hy hem prijst! Neem Openb. 12 en 13, waarin de Staatsmacht duidelijk als duivelsmacht wordt gete kend. Men neemt de macht dikwijls aan 't Verklaarde uitzicht illusie is die der „Duitse eenheid", waartoe de huidige realiteit geen enke le voorwaarde biedt. Men kan de Russen de eer niet ont houden, dat zy handiger dan de Weste lijke Geallieerden speculeren op de hier boven aahgestipte neigingen in het Duitse volk. Toen het Oostduitse Sowjet- filiaal officieel geopend werd, vergezeld gaande van de pakkende reclame, dat het hier een nationale regering gold, schoot de vlam van geestdrift weer om hoog uit de Hitleriaanse as. Het is duidelijk, dat de Sowjets voor deel trachten te trekken uit de sluime rende nationalistische gevoelens. Van daar, dat zij voor de dag komen met een verleidelyke offerte: afschaffing van het Russische bestuur, alhoewel Grote- wohl en Pieck niet veel meer dan onder horige zetbazen zyn; het afsluiten van een apart vredesverdrag en het terug trekken van het rode leger, hetgeen zy in werkelykheid niet van plan zyn. De vorming ener Westduitse regering door de Geallieerden was een handige zet, de stichting van de Oostduitse satellietstaat door Moskou, getuigt van sluwer be rekening. Door het leuren met gunsten In de Oostduitse zone, worden de Geallieerden wel genoodzaakt aan de regering van Bonn belangrijke concessies te doen. Blijven deze achterwege, dan zal er zich in het Duitse volk als een geheel, een tendenz gaan vertonen ten gunste van Rusland. Worden echter de Geallieerden genoodzaakt aan West-Duitsland con cessies te verlenen byv. ten aanzien der zo gehate ontmanteling, waarvoor de Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy reeds een pleidooi hield, dan verwekt zulks onenigheid tussen de Geallieerden onderling. Er zyn tekenen, die er op wyzen, dat de communisten pogingen in het werk stellen om socialisten en nationalisten te doen toetreden tot een Antiwesters blok. De Sowjets bestempelen de West duitse republiek doodeenvoudig als een „imperialistische kolonie". Aldus trach ten de communisten het na-oorlogse ge voel van minderwaardigheid by de Duit ser om te zetten in de drang zich poli tiek te doen gelden. Er is reeds een groep van dissidente socialisten gevormd te Frankfort, die de hereniging van Duits land voorstaat en een alliantie met de Sowjet-Unie. Er zUn comlté's in oprichting, die op hartstochteiyke wyze de Duitse eenheid proclameren. Ondanks het paaien met beloften, ligt het echter geenszins in de bedoeling de Russische troepen uit Duits land terug te trekken en ook het voor gestelde vredesverdrag zal slechts eer voorlopig karakter dragen. Men fluistert nu wel in politieke kringen, dat de Russen poging zullen doen om met de Weste- lyke mogendheden een oplossing het Duitse vraagstuk in zyn geheel te vinden, maar zulks kan men rustig af- schryven op de rekening „camouflage". De actie der Sowjets wekt onrust en vandaar, dat dr Adenauer wederom een beroep gedaan heeft op het Westen om vooral Berlyn te behouden als bolwerk tegenover het Oosten. Anderzyds peutert men echter Ruhr-statuut, dat de Westduitse rege ring slechts wil erkennen, als ei algemene Europese regeling komt de zogenaamde zware industrie. De Duitse staalproductie moet echter bin nen zekere grenzen gehouden worden en vandaar, dat ook de ontmanteling nog steeds voortgang vindt. De Weste- lyke Geallieerden kunnen Frankryk, dat vasthoudt aan de ontmanteling, echter niet tegen zich in het harnas jagen, om dat juist een hersteld krachtig Frank ryk op den duur weer zal moeten zor gen voor het evenwicht in West-Europa. Dit evenwicht wordt noodzakeiyker, naarmate West-Duitsland heel bovenop komt. Hier echter preva leert, dat West-Duitsland geheel moet worden Ingeschakeld in de politiek- •conomische en militaire strategie „West", om te voorkomen, dat by 1 touwtrekken Moskou het spel wint. zichzelf. Men aanbidt zichzelf en wie by in de weg staat, wordt wegge ruimd. Hoe hebben we in de laatste ja- >n niet gezien, dat de overheid de macht in zichzelf trok? Ook in ons land zyn verschynselen waar te nemen: de versterking van de politiemacht en de steeds zwaar der wordende belastingdruk. Het beest uit de afgrond wordt steeds sterker en boycot straks allen, die hem niet willen volgen. Is de zaak dan niet hopeloos? Neen. Let op het getal 666. De op eenhoping van macht, die hierin ver-e disconteerd is, blyft nog net beneden Gods zevenvoud. En nog iets. God maakt een einde aan het beest. Hier is ook de volharding der heiligen. Vergeet toch niet, dat de Staat één van de belangrykste strijdfronten is tussen Jezus Christus en de duivel. Onze taak is aangegeven Maar hier is ook onze taak aangege- ;n. Jullie zyn gedoopt. Dat zegt alles. Je draagt het merkteken van Jezus Christus. Je leven wordt door Hem be heerst, geheel en al. Je kunt eenvoudig aan de kant gaan staan. Adeldom verplicht. Spes Patriae, de hoop van het vader land. Over Nederland zou je elke dag het rouwlied willen aanheffen, dat by de begrafenis van Willem van Oranje werd gezongen: Gordt zakken aan... Ook in ons land worden normen opzijgezet en wordt het nihilisme op de troon geplaatst. In Indonesië, zo zegt men, wel daar was Soekarno een tydje aan het bewind. Dat moet dus zo blyven. Het hangt allemaal af van de handigheid der politieke heren, van tactiek en linkheid, in geen enkel opzicht meer van recht. Spes Patriae. Tenminste als je je doop verstaat. Bedenkt, dat als je niet iets met de politiek doet, de politiek lets met jou doet. Je- volgt maar eenvoudigweg s Christus. En feiten buigen voor Hem. Het recht van ons volk hangt aan de knoppen van willekeur en lafheid, al dus spr. Ons land dreigt onder te gaan aan kansspel. Versta echter goed: wie zyn doop verstaat, legt dynamiet aan. Hy zal het niet gemakkelyk en leuk heb ben. Als je dat voor ogen hebt, ga dan maar weg. God maakt Zyn woord waar. Spes Patriae, omdat je weet, zo besloot ds Von Meyenfeldt zyn rede, dat het ge loof de wereld overwint. Na een geanimeerde bespreking van dit referaat richtte mej. E. van Krimpen nog een kort opwekkingswoord tot de aanwezige dames en heren. De vergade ring werd geleid dnnr de heer C_ Krom hout en bygewoond door de heer H. A. Diepenhorst, voorzitter van de prov. af deling van de Arjos. H. D. Loutves: „Alleen door ordening toekomst voor de landbouw" Arbeiden bezig de „kapitalisten" van morgen te worden Bestaanszekerheid en vryheid gaan in de landbouw niet samen. De toekomst ins landbouwbeleid, van boeren- en tuindersstand en arbeiders ligt in een doelmatige ordening, aldus verklaarde de heer H. D. Louwes gisteren te Den Haag in zyn jaarrede voor het Kon. Ned. Landbouwcomité. De levensvoorwaarden voor vele hon derden millloenen boeren in Europa en Azië zouden vernietigd worden, indien Amerika, Canada en enige andere nieu- grote landbouwgebieden vry spel zouden krygen op de markten. Betreffende de verhouding van het K.N.L.C. tot de confessionele zuster organisaties en tot de Stichting voor de Landbouw kwam spr. tot de conclusie, dat deze verhoudingen zodanig moeten zyn, dat het samenbundelend orgaan nooit meer mag worden gestoord. Aangaande de arbeiders zeide hy, dat deze, dank zy het systeem van sociale wetgeving, bezig zyn de „kapitalisten" morgen te worden. De Overheid be paalt voor pl.m. 30 procent de bestem ming van hun loon, dat voor alle moge- ïyke doeleinden naar de staatskas vloeit goeddeels in later jaren voor sociale voorziening weer te worden uitgekeerd Zuurkoolpraatje in de Tweede Kamer (Van onze parlementsredacteur.) In 1940 was de fabrikantenprys van en vat van 200 liter zuurool 7.50, maar deze prijs was in 1948 gestegen tot ƒ50 per vat, terwyl de prijs thans zelfs 61 30 bedraagt. Vóór de oorlog betaalde de verbruiker 5 cent per pond, ma« 1948 18 cent en nu zelfs 23 cent. In dit alles heeft de heer Nederhorst (P.v.d.A.) aanleiding gevonden, gistermiddag in de Tweede Kamer een aantal mondelinge vragen te stellen aan minister Mansholt Uit zijn vragen valt op te maken, dat de zuurkoolproductie en de zuurkoolhande! sterk kartel vormen, waarvan het monopolie zeer moeilijk te doorbreken Minister Mansholt zei, dat hem nog geen klachten over te hoge prijzen had den bereikt Laatstelijk zijn de pryzen belangrijk gedaald. De hoge prijs e wijten aan de zeer hoge prijzen voor kool in September. Thans de prijs ƒ55.80 per vat. maar zy z stellig dalen tot beneden ƒ50. Van nredelijke winst is niet gebleken daarom is ingrijpen ook niet geboden. is inderdaad een kartel, maar i geen monopolie. Een nader onderzoek ïaar de aard van dit kartel zal worden ngesteld. VERKOOP VAN JONGE KAAS WORDT STOPGEZET Na een eenstemmig besluit van het bestuur van de Federatie van Kaashan delaren is aan alle leden geadviseerd de verkoop van jonge kaas aan detaillisten met ingang van morgen stop te zetten. Een uitzondering wordt voor de zieken huizen gemaakt. Eerste Kamer Woensdag byeen. De Eerste Kamer is tegen Woensdag- liddag 2 uur bijeengeroepen. IN DE HERV. KERK TE KATWIJK-BINNEN moesten de kerkdiensten tal van maanden worden begeleid door een klein huisorgel. Het kerkorgel is name lijk gerestaureerd en uitgebreid. Maandagavond wordt het officieel weer in ge bruik genomen. Johan Zweers zal het orgel dan bespelen. Foto D. Kruyt Dean Acheson vermaant: Amerika wenst voor zijn ambassade geen „Oostelijke processen" Maar Praag lijdt aan vervolgingswaanzin: overal spionnen en vijanden Dean Acheson. de Amerikaanse Min. v. Buit. Zaken, vindt, dat het in Tsjecho- slowakye zo langzamerhand dc spuigaten uitloopt. Op een persconferentie heeft hij de Tsjechoslowaakse heren ten laste ge legd, dat deze klaarblykelyk beschuldi gingen tegen ltden van de Amerikaanse ambassade te Praag ophopen, teneinde de Tsjechische bevolking te intimideren en een funeste stemming te verwekken. De regering te Praag tracht de grond slagen te scheppen voor het soort proces sen, die thans in de, door de communis ten beheerste, landen van Oost-Europa, aan de orde zijn. De Amerikaanse rege ring overweegt daarom aan de rode be- windslieien te Praag een nota te zenden De heer John G. Heyn, de Amerikaanse attaché in Tsjechoslowakije, wiens terug roeping door de regering was geëist, omdat hij een spion zou zijn, heeft de beschuldigingen meer dan „belachelijk" .genoemd. Dean Acheson heeft met zijn conclusie gelijk. Immers, het Tsjechische volk werd gisteren in de communistische pers aangespoord om een nog grotere waakzaamheid in acht te nemen tegen het leger van „spionnen en klasse-vijan den", die in hun poging omaan macht te komen, voor geen misdaad rugdeinzen. Dit moois komt voor in linkse partij-orgaan „Rude Pravo". Mul- tatuli zou hierbij hebben opgemerkt: deze tirade is mij ontsnapt! Leden van ambassades gaan zich behagelijk voelen. Zo is dr Miroslav Svoboda, verbonden aan de Tsjechische legatie in Wenen, naar het Westen ge vlucht. Ook hij zou relaties hebben Ver. Staten HONDERDDUIZEND AMERIKAANSE SOLDATEN IN EUROPA De Ver. Staten beschikken thans aijna 100 000 man in Europa, die by plotseling uitbreken van oorlog ..onmid dellijk en direct ingeschakeld zouden worden", aldus generaal Omar Bradley, de Amerikaanse stafchef. Er komt voorlopig geen nieuw paleis Huis ten Bosch bestemd voor woning het Noordeinde voor ontvangsten De ministers Lieftinck en In 't Veld zyn van oordeel dat de bouw van een nieuw koninkiyk paleis in Den Haag met het oog op de tydsomstandigheden niet verant woord zou zyn en dat men daarmede wachten moet tot betere tyden. Het Huis ten Bosch kan worden ingericht tot een waardige woning voor het Koninkiyk Gezin, doch biedt niet voldoende ruimte voor ontvangsten. Daarom zyn beide ministers tot de conclusie gekomen, dat het voorgedeelte van het paleis aan het Noordelnde ontvangsten moet worden ingericht, terwyl de beide achtervleugels op ver langen van H.M. kantoorruimte zullen worden, teneinde de woningnood te ver lichten. Het park zal voor het publiek worden opengesteld. In verband hiermede vragen beide ministers bij een voorstel tot wijziging der begroting-1949 358.000 aan voor restauratie van het Huis ten Bosch en ƒ390.000 voor het paleis aan het Noordeinde. Beide paleizen leveren namelyk ontoe laatbaar brandgevaar op, daarom zal men in beide centrale verwarming moeten aanleggen en houten wanden en gevaarlijke plafonds vervangen. In verband hiermede kan het Huis ten Bosch alleen 's zomers bewoond worden Het paleis aan het Noordeinde is als woning weinig aantrekkelijk. De Zuid- oostelyke achtervleugel met de woon kamers van het Koninklijk Gezin ligt op korte afstand van de achtergevels der Molenstraat, zodat het uitzicht goeddeels door hoge blinde muren wordt beperkt Ook het fraaie park is omzoomd door hoge gebouwen. Het Huis ten Bosoh is door inrichting van een garderobe met toiletten slechts Reis door Duitsland (I.) Demontage van de Duitse fabrieken bracht leger van werklozen Schandelijke lectuur wordt het meest gelezen (Van onze speciale verslaggever) Tussen Keulen en Brilon-Wald, Oct. 1949 OP HET VROEGE MORGENUUR ZITTEN EN STAAN DE DUITSERS in de sneltrein, die van Keulen over Diisseldorf, Hagen en Brilon-Wald nog enige kilometers verder Oostwaarts raast, totdat Kassei bereikt is, het laatste hoofd station by de grens van Oost-Duitsland. De vrouwen, breiend, hakend en zwygend, zien er weinig florissant uit. Middelmatig gekleed, slecht gekapt en min of meer grauw wat haar gelaat betreft. De mannen, eveneens aan de sobere kant gekleed, lezen hun ochtendblad. En zy doen dat met interesse, zoals uit hun taren blijkt. Een opmerkelijk grote belangstelling oor de handelingen der kortgeleden gevormde West-Duitse regering, een bij zondere aandacht voor hetgeen in de kranten vermeld staat over de daden van verzet in Oost-Duitsland. Met de vrouw, die tegenover my zit, heb ik het eerste gesprek. Haar naam is Fraulein Heller, van beroep inkoopster van textielartikelen voor een groot wa renhuis. Het ging over de demontage, volgens haar de meest fnuikende oor zaak van het grote aantal werklozen in West-Duitsland. Door het stilleggen en ontmantelen van elke fabriek zyn er talloze arbeiders en kantoormensen zon der werk gekomen. Bovendien heeft dit invloed op de koopkracht. Hoe meer werklozen, des te minder wordt er ge kocht. Vooral nu de pryzen zo hoog zijn. sinds de distributie van vrywel alle arti kelen is opgeheven en de prysstop is los gelaten. „Het behoort tot de uitzonderingen als men in onze luxe-afdelingen nylonkou sen of andere dure artikelen kan kopen. De mensen hebben nauwelyks geld ge noeg om de nodige levensmiddelen te kunnen aanschaffen. Goed. degelyk en goedkoop is het motto. Doordat de vrou- net zo hard moeten werken als de ren hebben zy geen tyd voor breien hoofdzaak komt kant-en-klaar kle ding in aanmerking voor de verkoop. Wordt er gebreid, dan gebeurt dat nog in de trein op weg naar bet werk." En Fraulein Heller wyst me op de andere vrouwen in onze coupé: zy breien om de garderobe zo goedkoop mogelyk uit te breiden. We praten verder en ik hoor dat er in de 31 filialen, die het warenhuis in West-Duitsland heeft, voor het meren deel ondeskundige verkoopkrachten staan, veelal jonge meisjes, die vele arti kelen nog nimmer hebben gezien omdat die er tydens het Hitler-regime eenvou dig niet waren. Deze meisjes hebben dan ook geen flauw idee van de waarde en de mogelykheden dezer artikelen. De leegte, die door de 12 Hitlerjaren is ont staan, heeft een verstrekkende invloed en men komt vaak voor ongelofelyke vragen te staan „Bovendien", zo gaat Fraulein Heller verder, „is de jeugd, vooral in de grote steden, losgeslagen. Excessen op sexueel gebied komen in verschrikkelyke mate voor en het z.g.n. avontuurlyke leven trekt meer dan het avond aan avond studeren om de vak kennis te verhogen." SchandelUke lectuur. Wanneer myn medepassagiere in Diis seldorf uitgestapt is. koop ik wat kran ten en tydschriften. Ik vraag de kranten verkoper my een exemplaar te geven van elk blad, dat hy het meest verkoopt en dat het meest in trek is. Hy stopt niy vier dagbladen, twee weekbladen en een even groot aantal maandbladen in myn hand. Kosten: 3.40 DM. De dagbla den zijn goed geïnformeerd en geven, ondanks hun bescheiden omvang, volop nieuws uit de wereld en uit Duitsland. Vooral het nieuws van de verzetsbewe ging in de Russische zone wordt dui- delyk naar voren gebracht. De Ingezon den Stukken van de lezers geven een beeld van hetgeen er leeft in do gedach ten van enkele mensen. De meeste gaan over echtscheidingen. Dan komen de Gemengde Berich ten die in hoofdzaak moorden, over vallen en zelfmoorden weergeven, ter wyl, naar verhouding, een klein gedeelte besteed wordt aan de processen, plaatse- lyke processen wel te verstaan, van oor logsmisdadigers De weekbladen laten het leven van de zonnige kant zien en geven veel artike len over de mode, woninginrichting ontwikkeling, politiek en dergeiyke za ken, maar ook vele artikelen over echt scheiding en huwelyk, brieven van lezers, waarin dit tot uiting komt en ju ridische adviezen. Ik leer uit een der artikelen, dat in verreweg de meeste ge vallen van echtscheiding als grond wordt aangevoerd, dat man en vrouw om de een of andere reden elkaar de om gang weigeren. De maandbladen blyken van een der mate pervers gehalte te zijn, dat het my in het geheel niet verwondert, dat me dereizigers met een schuin oog naar mij kyken. Een van deze bladen blykt een geschikt te maken voor kleine ontvang sten Aanbouw van een of meer zalen zou de architectuur te zeer schaden. Daarom moet het voorgedeelte van paleis aan het Noordeinde ter beschik king van de Koningin blyven. Het kan tevens worden gebruikt voor ontvang sten van de regering, de provincie en de gemeente. De achtervleugels moeten dan op alle verdiepingen worden afgescheiden het voorgedeelte, en bieden 1850 vier kante meter kantoorruimte benevens ruimte voor archieven. de najaarsstorm weer I geluwd is Khatie-mijnen voor de kust Ook een gebied voor Katwijk-Noord wijk Blijkens bericht aan zeevarenden vaa de afd. hydrografie van het ministerie Marine nr 218/3066 (T) bevinden zich op de Nederlandse kust in een aan tal gebieden nog zg. Khatie-mynen, ge legen tussen de 8 meter (c.q. 5 meter) dieptelyn en de hoogwaterlijn der kust. Met de meeste nadruk wordt er op go- dat het voor alle schepen en vaartuigen, van welke soort ook, zeer gevaarlijk is zich in die gebieden, waar- voor Noordwyk-Katwyk ligt, te begeven. Aangezien het bericht aan zeevarenden alleen aan abonnées wordt verstrekt en vooral eigenaren van jach ten, kustvisserijvaartuigen, pleziervaar tuigen e.d. hiertoe in de meeste gevallen niet behoren, kunnen dezen en zij, wie het verder aangaat, ter gemeentesecreta rie van Katwyk en van Noordwyk van het bericht met de beschryvirvg der grenzen van de gevaarlyke gebieden ken- Leiderdorp - Trudi Kronenburg slaagde voo men stenografie systeem Pont. Nieuwe Reuvens-catalogus Verschenen is thans de catalogus van oorspronkelyk Nederlandse, vertaalde en buitenlandse romans van de openbare leeszaal en bibliotheek Reuvens. Voorin vindt men in het voorwoord iets terug van het wel en wee, dat de verschyning van dit Reuviaanse troetelkind met meebracht. Terwyl de uitlening doorging moest het gehele boekenbezit herzien wor den! De catalogus bevat ruim 6000 titels en nog is ally's niet vermeld. Minder gang bare vertalingen en dito buitenlandse ro mans zyn n.l. niet opgenomen. Maar daar naar kan men het personeel vragen of zelf de kaartcatalogi raadplegen. Dat deze catalogus voor velen een dui delijke en prettige gids zal blyken, gelo ven wij zeker. Mevrouw Hageman-Verhagen droeg voor Het blykt telkens weer, dat voor dracht-middagen in de smaak vallen by de leden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen. De bovenzaal van restau rant „De Doelen" was gistermiddag dan ook tot de laatste plaats bezet, toen mevrouw G. Douma-Herberts het openingswoord sprak. Dat de secretaresse dat moest doen, vond zijn oorzaak in droeve familie-omstandigheden ten huize van mevrouw A. Groen-Nieuwenhulzen Segaar, die door mevrouw Douma met een gevoelvol woord werden ge memoreerd. De middag was verder gewyd aan voordracht uit ..Eric, of het klein insec tenboek" van Godfried Bomans, „De verliefden" en ,,'t Is vast en zeker", sprookjes van Andersen, en enige hoofd stukken uit het werk van de bekende humoriste Ina van der Beugel. Dat de dames geboeid hebben geluisterd naar mevrouw Hageman-Verhagen's vertol king. spreekt welhaast vanzelf. proces aan de hand te hebben, wegens te ver gegane publicaties op sexueel gebied. Op een heftige toon wordt het proces in het bedoelde blad weergegeven en aar. de argumenten tegen de aanklacht door de verdedigers aangevoerd wordt de no dige aandacht besteed. De inhoud is reeds pervers, de adver tenties spreken boekdelen voor zichzelf. Foto's, genaamd „Privat-Photos" en hor- monenpillen alsmede andere fraaiig heden blyken zo goed als alle aange prezen te worden. En dat zyn dan de bladen, die, zoals de DüsselSorfse kran tenverkoper mij vertelde, het meest in trek zyn. Ja, na inzage dezer bladen moet ik de textielverkoopster volkomen gelyk geven wat het losgeslagen-zyn der jeugd betreft. Beware of pity" voor K. en O. Terwyl de filmkeuze van K. en O. meestal een goede blykt, kan dit van de film „Beware of pity die gisteravond in „Rex" draaide, niet worden gezegd. Niet alleen hebben wy tegen het gegeven er van principiële bezwaren, maar ook technisch bleef de rolprent beneden de verwachtingen. Het gegeven, ontleend aan de roman „Uqgeduld des Herzen" van Stefan Zweig, komt in het kort hierop neer, dat een enigszins geëxalteerd meisje, door een val van haar paard verlamd, diepere gevoe lens gaat koesteren voor een jonge luite nant, die haar eerst uit medelyden, later uit vriendschap bezoeken brengt. Wanneer zy hem per brief de vraag stelt, die gewoonlyk van de zijde van de jongeman moet komen, weet hij niet di rect zijn gevoelens te ontleden. Zy denkt haar liefde met medelijden te zien beant woord en beneemt zich het leven, als hy met het verlossende woord naar haar op weg is. Principieel is op dit mistroostigs gegeven slechts te antwoorden met I Corinthe 13. Wat de technische zyde van de film be treft: het lykt ons niet onmogelijk, dat zy, hoewel aangekondigd als première, al enige jaren achter de rug heeft. Zo niet en zou zy de Engelse studio's eerst pas heb ben verlaten, dan steekt deze vlakke foto achtige opnametechniek wel zeer sterk af. by moderne Engelse filmproducten. Rommelig volgt de ene scène op de andere en vooral in het begin is het moeilyk, om de gedachtengang van de regisseur, Maurice Elvey, te volgen. Als geheel onbevredigend. H. L. Ticeede abonnementsconcert Residentie-Orkest Het feit. dat de veelomstreden Duits® componist Richard Strauss in September jl. is overleden, is voor Willem vaa Otterloo, de eerste dirigent van het Residentie-Orkest, aanleiding geweest een van diens symphonische gedichten als hoofdschotel op het programma van zyn tweede abonnementsconcert op Donderdag 3 November as. te plaatsen. Van Otterloo heeft daarby zyn keuze laten vallen op het in 1898 ontstane opu» „Ein Heldenleben", welk werk zowel aan de orkestleden individueel als aan het samenspel de hoogste eisen stelt en wel licht daarom tot een der minst gespeelde werken van deze componist behoort. Aan „Ein Heldenleben", dat het pro- granvmadeel na de pauze geheel vult, gaan vooraf de „Variaties en Fuga voor Strykkwartet op een thema van Johann Kuhnau", de zg. Kuhnau-Variaties. van Hendrik Andriessen. gevolgd door het Vioolconcert in e kl t opus 64 van Felix Mendelssohn-Bartholdv, waarin de jeug dige Hongaarse violiste Elise Cserfalvi, een der laureaten van het Intern. Muziekconcours Scheveningen 1948, zich voor het eerst te Leiden als soliste zal doen horen. Eerste televisieproef in Hilversum Dezer dagen heeft de NSF uit haar etudio-in-wording, te Hilversum, een kwartier lang, bij wyze van proef, de eerste televisie-uitzending gegeven. Dit g?beurde t.g.v. het bezoek van ir Sainio de Finse radio, die een Europese studiereis heeft gemaakt voor de Olym pische Spelen, die in 1952 .n Helsinki zullen worden gehouden Hoewel l«et stadion aldaar voor 70.000 toeschouw.r« i'plaats heeft, vreest men daaraan to le>rj it» hebben. Door middel van televisie wij |nen meer personen van de gebeurteois. [sen laten genieten. De Fin was enthou- I ast over het duidelyke beeld. Aange» tnam werd hy verrast door de omro4p- - ?r. die in Fins costuum de gast in zyn gen taal toesprak-

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3