C VAN HOUTEN SGHEEPJESWOL Muziek 5 DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 Voorlopig Nederlands elftal sloeg de Middlesex Wanderers met 3—1 Schaap nam twee goals voor zijn rekening Een lang niet gevuld Feyenoord-Stadion heeft gistermiddag het voorlopige Ned. elftal een oefenwedstryd zien spelen tegen Middlesex Wanderers, een combinatie van sterke Engelse amateurs. De onzen wonnen met S-l en die zege was volko men verdiend, want gedurende het grootste deel van de strijd waren de Engelsen gedwongen het accent op de verdediging te leggen. Vooral onze rechtervleugel flste de volle aandacht van de Engelsen op en hadden we een goede midvoor gehad, dan zou de zege waarschUniyk nog groter zijn geweest. Geen gek begin Zonder twijfel was deze oefenwedstrijd het aanzien volkomen waard. We hebben wel eens mindere gezien. Zat het schien in het feit, dat het die c .5 vertegenwoordigend elftal op de laatste O.S. uitschakelden? In ieder geval begonnen onze in wijnrood shirt en witte broek gestoken jongens goed. Timmermans forceerde al direct een corner en een uitstekend opgebouw de aanval ging wegens buitenspel-staan van Meyer, de invaller voor Van Roessel. verloren. Lenstra en Schaap konden het met el kaar op de rechtervleugel best vinden en dit leidde na 10 min. tot een doelpunt van Schaap, die een voorzet van Abe naar behoren afwerkte (10). Vooralsnog behielden de onzen het beste van het spel, al waren de tegen- visites van de Engelsen aan ons doel vrij gevaarlijk, temeer daar Kraak en Steen bergen er nog niet te best in wj anders zo zekere Kraak greep paar maal lelijk naast en het 1 Terlouw en Schijvenaar te danken, dat dit niet tot erger gevolgen leidde. Een te late reactie van Kraak gaf Stannard de gelegenheid om tegen te scoren, maar scheidsrechter Aussum had buitenspel 'geconstateerd. Het werd 20 door Schaap Het spel raakte daarna meer verdeeld. Schaap, die er danig zin in had. schoot tog eens in het zijnet en toen ontstond een zeer gevaarlijke aanval voor ons doel. Een ingeschoten bal ketste van de onderkant van de lat het veld weer in, Kraak sloeg nog eens mis en eindelijk werd de bal weggewerkt. Nauwelijks was het publiek van deze sensatie bekomen, of aan de andere zijde gingen Timmermans en Abe het probe ren. Ze combineerden dat het een lieve lust was, Schaap kwam er ook bij te pas en het was Schaap, die de kroon op het werk zette (201. Schaap gaf daarna Abe een kans, maa. deze schoot naast. De Engelsen lieten toen zien, dat ze ook wel iets in hun mars hebben. Vooral linksbuiten Rod deed uitstekende dingen, maar het duur de allemaal te lang. Met kort spel hadden te geen resultaat. Vlak voor rust miste Timmermans rog een goede kans. f De tweede helft In de tweede helft was Meyer vervan gen door Roosenburg van Sneek. Een grote verbetering was Xiiet. Het moest in de voorhoede teveel komen van Abe Lenstra en Schaap. Want hoewel Timmermans en Clavan op di linkervleugel vaak aardig combineerden, erg gevaarlijk waren deze knapen dit maal toch niet. Abe daarentegen had zijn grillen thuis gelaten en speelde prachtige partij. En Schaap nam iedere schietkans waar. Het grootste gedeelte van deze helft _zUn__de Hollanders in de meerderheid geweest. Maar het leidde niet tot resultaat. Aan de andere kant moest het komen van de gevaarlijke Grob, die Steenbergen herhaaldelijk te glad af was. Gelukkig wist Kraak de weinige schoten, die hij te verwerken kreeg nu beter raad- Grob, de gevaarlijke linksbuiten Het was Grob. die de grondslag legde voor het tegen punt van de Wandei Door zijn toedoen kon Rawlings sc< (2—1). Dit was onze jongens echter niet naar de zin. Schaap en Lenstra gingen weer eens samen vandoor, maar Roosen- burg'é schot werd door de Engelse goalie gestopt. Een schitterende kopbal var Clavan onderging hetzelfde lot. Een kei hard schot van Schaap belandde tegen de paal en een gemene schuiver van Tim mermans in het zijnet. Het zou bijna nog gelijk geworden zijn ook, want een goed schot van Grob belandde eveneens tegen 't houtwerk. Het zag er naar uit, dat geen verandering meer in de stand a komen. Maar Abc dacht er anderS ov Hij reageerde uiterst snel op een vo zet van Clavan en kopte door de grijpen de handen van de Engelse goalie heen (31). Dat werd ook de eindstand. Op erg hoog peil heeft deze wdstrijd Ongetwijfeld niet gestaan. Maar daar wa ren de omstandigheden niet erg naar. Middlesex Wanderers viel wat tegen en de storm liet ook de ruimte binnen de Stadionmuren niet ongemoeid. De beste spelers van ons team waren ongetwijfeld Lenstra, Schaap en De Vroet, terwijl ook Terlouw goed voldeed. Deze speler veroorzaakte echter nogal enige vrije trappen. Van Schijndel viel ditmaal wat tegen. Tja- en dan is er nog een mid- voor-probleem. We zeiden het reeds, noch Meyer, noch Roosenburg waren lichten in de duisternis. Zal de K.C., nu Van, („Advertentie") Het Nederlandse merk met Wereldreputati' VHi I'til Roessel geblesseerd is, toch weer moeten teruggrijpen op Brandes? Van Bun achten verder een betere back dan Steenber gen. Scheidsrechter Van der Meer was er niet. Aussum verving hem niet onver dienstelijk. Maar waarom hij de wedstrijd half uur later liet beginnen dan was aangegeven, is ons niet erg duidelijk. In het Feyenoord Stadion te Rotterdam wist het voorlopige Nederlandse elftal met 3-1 van de Engelse amateurscombinatie Middlesex Wanderers te Winnen. By een aanval op het Engelse doel doet Clavan pogingen, in het bezit te blijven In Schoonhoven is in de behandeling van deserteurs niets veranderd „Wie volgt?" werd communisten in de Tweede Kamer toegeroepen GLOBE SNIPPERS. Zweden telde over het gehele land nog maar vijf ooievaars. Aangezien dit voor vele dingen te weinig was, worden nu tien van deze hoogpotigen uit Noord- Af rika ingevoerd. Tijdens een stortre gen woei bij Rijssel het dak weg var een treinwagon. De doorweekte reizigers trokken aan de noodrem. De trein stop te. Een droge coupé werd opgezocht. Op de top van de vierduizend meter hoge „Paul Robeson-berg" in Midden- Azië is een buste van de Amerikaanse bas geplaatst. De Tsjechoslowaakse communisten zijn bang, om oude herin neringen op te halen. Daarom zullen m. i.v. 1 November de postzegels, waarop de beeltenissen voorkomen van de oud-pre sidenten Maseryk en Benesj niet meer geldig zijn. Slechts postzegels met het beeld van president Gottwald en andere communistische „helden" mogen voortaan geplakt worden. De hoofdbewaker Van de grootste Hongaarse gevangenis, die vorig jaar kardinaal Mindszenty be waakte, is gisteren veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, „wegens het verle nen van ontoelaatbare gunsten" aan ge vangenen. Een deel van de Adriatische Zee is overdekt met een gelatine-achtige laag, die zich vasthecht aan de boten der vissers en die hun belet om hun netten behoorlijk uit te werpen, zodat zij met lege handen thuiskomen. De vissers zeg gen: de zee is ziek. De geleerden hebben nog geen diagnose van deze ziekte kun nen stellen. Stêeds meer Duitse gene raals, die tijdens de oorlog krijgsgevan gen werden genomen, keren uit Rusland terug. De geruchten, dat de Sicili- aanse bandietenleider Salvatore Giuliano van plan zou zijn naar het buitenland te vluchten, heeft de Italiaanse politie tot grotere activiteit aangezet. („Advertentie") WORDT U CEKWELD door rheumatiék, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal Het middel dat baat', waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschade lijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist 0,83, 2,08 en 7,94. (Van onze parlementsredacteur) Als het moet, dan moet het, zei gis termiddag in de Tweede Kamer de com munist Gortzak, toen hij zich sputterend neerlegde bij een opdracht van de voor zitter om uit zijn betoog enkele woorden terug te nemen. Kyk, dat gaat nu in de richting van een dienstbevel zei even later onder algemene vrolijkheid minister Schokking, die de taak bad om ook aan bepaalde Kamerleden duidelijk te maken wat nu precies een dienstbevel is. Het ging bij dit alles om de gebeurte nissen in Schoonhoven, waaraan ons blad gisteren een hoofdartikel heeft gewijd en die gisteren in de vorm van een inter pellatie-Vermeer (PvdA) in de Tweede Kamer ter sprake kwamen. De interpellatie heeft voor het uiter lijk weinig anders opgeleverd dar, kra keel tussen communisten en socialisten waarbij de communisten het blijkbaar moeilijk konden verkroppen, dat de heer Vermeer hen juist met een interpellatie- aanvraag voor was geweest. Dat was dan een gunstige zijde van deze aanvraag, naast de gelegenheid welke zij de minis ter bood om enkele punten nog eens hel der uiteen te zetten. De communisten hebben hun teleur stelling afgereageerd door niet minder dan vier man naar het spreekgestoelte te sturen. Wie volgt, riep men tenslotte maar uit de Kamer. En van die vier moest aan Gortzak het woord worden ontnomen, omdat hij bij herhaling bleek in te stemmen met opwekkingen tot dienstweigering. Anderen moesten wor den afgehamerd, omdat ze langer spraken dan de toegestane spreektijd toeliet. Een motie-Wagenaar om de uitzending niet te doen plaats hebben en in plaats daar van een commissie van onderzoek in te stellen kon alleen maar de communis tische stemmen verwerven. De heer Goedhart (PvdA) wilde ook een duit in het zakje doen, maar kwam met een betoog over de Indonesische po litiek al gauw buiten de orde en zag toen verder van het woord af. Geen beste beurt. Uit het woord van minister Schokking - en daarop toch kwam het aan bleek intussen nog eens zonneklaar, dat er in feite in Schoonhoven niets is veranderd de gevolgde methode. Het is gemakke- om aan deze jongens gevangenisstraf fen op te leggen van in totaal misschien enkele eeuwen aan lengte, maar dit moet zoveel mogelijk worden voorkomen. Be- 's om met de jongens te praten en een inzicht bij te brengen waarom het gaat. Blijft men echter ondanks alles weigerachtig, dan moet er wel vervol ging komen. Geweld zal er niet worden gebruikt, want eigenlijk is dat naar het oordeel van de minister onwaardig. Maar aan het bevel moet worden voldaan. En de goede gang van zaken mag niet in de war wor den gestuurd door een groepje (het zijn als regel maar enkelen), dat beslist onrust wil. In de woorden van de minister, die In alles zijn gevoel liet doorklinken, hoorden wij grote waardering voor de veldpre dikers, aalmoezeniers, sociale werkers en anderen, die zich in Schoonhoven en el ders bezig houden met de selectie voor de uitzending. Het tournooi in het Lagerhuis Churchill gewaagt van naderende begrafen van het Labour-kabinet Een sombere Cripps eist super-productie om levensstandaard te redden Churchill, de grote man vau de Conservatieven, tracht z||„ Politieke coneurr.nt ^t^^behoren^ tc_ voWocn Attlee in een aangename stemming te brengen. HU heeft het debat in het Lager- tieman<j gehouden is de genomen beslui- huis over de bezulnigings-maatregelen der regering „de voorbereiding voor de be- »n te verstaan in het licht grafenis van het socialistische kabinet" genoemd. Opnieuw heeft hU aangedrongen op verkiezingen, want, zeide hU, het wordt hoog ttyd dat wjj een nieuw Parlement krUgen. Hoewel in de machtige Britse vakbeweging verdeeldheid bestaat ten aan zien van de politiek, welke de Labour-regering volgt, om de financiële crisis te overwinnen, hebben de leiders van het T.U.C., waarbU 8 mlllioen leden zUn aange sloten, toch hun fiat gegeven aan het bezuinigingsplan, zoals Attlee dat heeft uit- Generale Synode der Geref. Kerken Botsende meningen over Toelichting en Prae-advies Brengen voorgestelde conclusies de kerken in de mist (Van onze speciale verslaggever) De Gereformeerde synode heeft gisteren een wel uitermate zware dag beleefd. Er is een zeer breedvoerig debat ontstaan over het tweede rapport van commissie I, namelijk dat over Toelichting en Prae-advies. De tegenstelling in de visies van de leden en prae-adviseurs is duidelijk naar voren gekomen. De rapporteur, prof. dr G. C. Berkouwer, beantwoordde de vele sprekers in een rede van byna twee uur. lijke manier gaan wij de handelingen der synodes op losse schroeven zetten. Prof- Ridderbos Jr. zei, dat men door deze conclusies in de mist komt te staan cn dat een band aan het verleden wordt gemist. ,.Wij zijn uit elkaar gegaan door scheurmakerij. Wij moeten de oude wa pens behouden en niet een „nieuw pak" aantrekken. Van capitulatie mag geen sprake zijn", aldus prof. Ridderbos Jr. Dr A. D. R. Polman vond het rapport te academisch en te stijlloos en sloot zich aan bij de mening van prof. Rid derbos Sr. Voorts spraken prof. Bril- lenburg Wurth. ds v. d. Woude en prof. Nauta. Tot de verdedigers van de conclusies behoorden o m. prof. Hepp. ds Kruys- wijk, ds Veldkamp en ouderling Hessels. Hadden wij deze zaken maar bespro- vóór het samensprekingsbesluit". commissie was tot de volgende conclusies gekomen: dat het op grond Mn de gegevens der acta duidelijk is. c it de verschillende synodes nimmer I ïdoeld hebben aan toelichting en prae- sdvies een kerkelijk bindend gezag toe i kennen: dat niettemin in de wijze, V' aarop over de waarde van de toelich ting en de argumenten en motivering van het prae-advies in officiële beslui- ihn werd gesproken, aanleiding lag tot ce gedachte dat men gehouden was de leeruitspraken te lezen in het licht van ■belichting en prae-advies: dat de synode van Utrecht (1943—1945) in antwoord het bezwaarschrift tegen de toelich- cengezet. Echter heeft het Britse Vakverbond een debat vermeden over het algemene economische program, voortvloeiend uit de devaluatie. De algemene aspecten zijn naar een „Commissie van deskundigen" verwezen, die haar onderzoek op 9 No vember a.s. beëindigd dient te hebben. Hieruit blijkt, dat men dus toch het no dige voorbehoud maakt. Verschillende Labour-leiders vragen zich af, of de op lossing der regering wel een socialisti sche is en of de lasten, welke de bezui niging meebrengt, wel gelijkelijk deeld zijn over alle groepen der bevol king. Labour heeft een .motie van ver trouwen" nodig en de Conservatieven, Liberalen, de Communisten en de linkse Onafhankelijke Labour-groep hebben alle „moties van wantrouwen" inge diend. De Labour-afgevaardigde Emrys Hughes, heeft zelfs in het Lagerhuis een motie geserveerd, waarin betreurd wordt, dat bij de bezuinigingsmaatregelen geen aanzienlijke verlagingen in de toelagen de Koninklijke Familie zijn voorge steld. (Koning George ontvangt 410.000 pond sterling, Prinses Elisabeth 40 000 en Prins Philip 10.000 pond per jaar). Sir Stafford Cripps heeft bij het debat over Attlee's bezuinigings-progTam, een pes simistisch geluid doen horen en ook geen nieuw geluid. De economische lente schijnt voor Labour nog niet aan te breken. Wat h'] gezegd heeft, weet zo langzamerhand iedere Brit, tenzij hij stokdoof is. Cripps hamerde op het oude aambeeld: harder werken, een efficien- productie, vermindering van de in voer en verlaging van de uitgaven voor kapitaal-investering. Maar als je denkt, dat dan dan heb je het mis! Cripps zei: geen devaluatie, geen bezui niging, geen regeringsmaatregel lichting" en daarmee dan in geen enkel K™?itJ"dta,ULT«w^?UishSbd; ïïli>«p d. laatste uit „dan zouden veel oogde^ samensprekfng ^met de «retl»*'? ïa^"de"uMafinV'S Kerken <Art. 31 K.O.) de bovenrtannde uitlating in °°S?£ldiïu£*^enbtSrverachll. o-Chriztel.jk. Hartelijke «temming met l?nde sprekers soms zeer ernstig bestre- („Advertentie") ■0K VtwisMWUiW*# Oudste sigaar ter wereld opgerookt De hoofdartikelen-schrijver van de ,Now York World Telegram" Frank Far- roll, heeft een sigaar opgerookt, die de oudste ter wereld moet zijn. namelijk da terende van 1785 en te Bremen gefabri ceerd. („Advertentie") Alle wol Is geen Ongeëvenaard in kwaliieil laag in prijs II N.V: y/M WED. D. S. VAN SCHUPPEN Zn. - VEENENDAAL moeten sneller en meer produceren en de kostprijzen omlaag brengen. Doen zij dit niet, dan staat werkloosheid voor de deur. Resumerende, krijgt men van Cripps' rede de indruk, dat de bezuini gingen slechts de praeludiën zijn voor een veel somberder „economische sym- phonie". Het komt In de toekomst hier op neer, dat Engeland na het stopzetten der Marshall-steun, hetgeen in 1952 het geval is, nog een aanzienlijk bedrag aan dollars meer zal moeten verdienen. Ook andere landen staan voor het zelfde pro bleem en kunnen zich dit voor gezegd houden. De debatten zijn nog aan de gang en de „motie van vertrouwen" zal wel worden losgepeuterd. anderen konden schrijven. de bezwaren conclusies de indruk wekten een zelf standig bezwaarschrift van de commis- maakt tegen toelichting en prae-advies. I Iet ds Munnik betreurde ds Veldkamp _a*_„pefc dat in de conclusie niets van leed ezen staat te lezen. Hij kon wel be- rscnrnv van ae ^"""'flrnjpen, dat er gesproken is van te enge Prof. Ridderbos Sr., die j. r opmerkte, relde dat op deze wijze over verschillende schorsingen en/of af zettingen een waas wordt geworpen. HU waarschuwde met klem, deze conclu sies niet te aanvaarden, daar ze, na^r zijn mening, in flagrante strUd met de waarheid zUn. Prof. dr G, M. den Hartogh, was het, hiermee geheel eens. Welke kerkelijke maatstaf ligt er voor de uitspraak, dat synodes iets ..onbehoorlijks" zouden heb ben gedaan? vroeg hij. Op een derge-F („Advertentie") en LEDIKANTEN \J mei certificaat voor volledige garantie Tweede dag bracht over de Materiële Oorlogsschaden weinig nieuws Wetsontwerp is ingewikkelde „handleiding voor ambtenaren" (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met een niet al te lange onderbreking voor interpellatie-Vermeer over Schoonhoven van één uur tot half acht over de materiële oorlogsschade gedelibereerd. In totaal zyn thans vUftlen sprekers op het preekgestoelte geweest, maar nu is het ook zover, dat minister Lieftinck aan de Na de soms uitvoerige redevoeringen op de eerste dag kon de tweede uiteraard niet veel nieuws meer opleveren. Maar stellig zijn enkele indrukken bevestigd. De voornaamste hiervan is wellicht, dat de Kamer de wens zeer levend is va a integrale vergoeding althans in bi ginsel en voorzover enigszins mogelijk. Zo zei de heer Weiter, dat hij over c beweerde feitelijke onmogelijkheid van algehele vergoeding nog alleen woorden, en geen bewijzen, had gehoord. De rechtsovertuiging van het volk vraagt zulk een totale vergoeding en volk zal het niet kunnen begrijpen, iemand die f 1000 schade leed, wordt afgescheept met f 500. In gelijke zin sprak ds Zandt (SGP). Het ontwerp, verklaarde hij, brengt niet wat de Oranjezender beloofd heeft, ou het billijk achten, wanneer Walcheren de geallieerden meebe taalden "in de schadevergoeding. De heer Hoogcarspel (Comm.) was jor integrale vergoeding, maar niet het gaat om grote getroffenen. Grote dernemingen, die hier te lande getroffen zyn, hebben in andere landden juist door de oorlog grote winsten, kunnen maken. En hiermede was, wat dit aangaat, de kous blijkbaar voor hem af. Mejuffrouw Tendeloo (P. v. d. A.) kwam nog eens vertellen, dat haar frac tie op zichzelf niet tegen integrale ver goeding is, maar wel tegen erkenning var een recht daarop. Na de vorige dag waar lijk geen nieuw geluid. Bij herhaling ook werd op deze tweede dag de klacht gehoord, volkomen terecht dissonanten 15 Hoewel hij voelt dat hij driftig wordt, is Ed toch gauw uit het veld geslagen; hij neemt niet wat hem niet gegeven wordt, en hij houdt niet vast als Tine liever los wil we zenZie je wel," zegt hij ber, „er js wel degelijk iets!" „Wat heeft Tilly je verteld over vanmiddag?" wil Tine weten. ,Nouweinig méér dan dat jul- een plezierige middag hebben ge had," jokt Ed. „Niet, dat ze me halverwege in de steek heeft gelaten?" ,,'t Kan best zijn. 'k Hecht niet veel waarde aan Til d'r verhalen, dat weet je...." „Wat zij me aangedaan heeft!" barst Tine opeens uit. „Ik wou met mee. Ik vertrouwde die kerel al nooit. Het is héér schuld! ZÜ nioegt< ou méé vanmiddag! 't Had niks gegeven óók, als zij d'r maar bij ge bleven was. Maar ze liet me alléén met die kerel teruggaan...." „En toen?" Tine geeft geen antwoord. Ed herhaalt dringend: „En toen? Heeft ie je wat gedaan?" Tine begint te huilen. Tevergeefs tracht ze. haar tranen in te houden, weg te vegèn Haast onmerkbaar knikt ze, bevestigend. „Wat dan?" stoot hij uit. „Nouz'n arm om me heen- ge slagen. En me gezoend. O. Ed Bah! Die walgelijke kerel!.... Ik ben d'r uit gesprongen, uit dat wa gentje. We stonden bijna stil. Maar 'n jurk bleef ergens aan vastha kendie is meteen voorgoed be dorven. „Die jurk is 't ergste niet," vindt Ed ongeduldig, 't Ergert hem zelfs, dat z'n Tineke onder deze omstan digheden aan d'r jurk durft te den ken. Hun liefde! Dat is het ergste. Hun liefde is in doodsnood geweest. En hij? Hij wist het niet, zat rustig te lezen thuis „Edzegt Tine smekend. Ze moet het herhalen. „Ed.. vind je het erg? Hou je nu nog van Toe, zeg nou dat ie nog van houdtJongen't Is toch mijn schuld niet?" Ach, maar die Ed is zo'n romanti sche dromer. Hy kan het zo ineens niet verkroppen, 't Is net of zijn vogel vleugellam is gewordenof anders is het net, of zijn reine bloem de modder is gevallen. ,,'k Heb wel een half uur m'n ge zicht staan wassen...." bekent Tine gedempt. Ondanks zichzelf moet Ed even glimlachen. Ze is toch wel heel echt zijn Tineke gebleven, constateert hil. Nu slaat ze haar armen om zijn hals. Hij voelt het zachte fluweel tegen zijn wang, en de warmte van laar lichaam in dat fluweel „Ed, jongen...." „Tine...." Ze vraagt: „Hè, zeg nou Tineke, zoals je 't anders altijd zegt." Ed wil wel, maar hij kan niet la ten haar eerst te vragen: „Die kerel, komt die wel méér hier" ,,'t Is een kennis van vader.... „Hm". Maar dan dringt hij haar dichter tegen zich aan. Hij voelt dat ze i geeft, alsof ze in zijn armen bescher ming zoekt. „Myn Tineke „Ja hè?".... „Ja. Voor altijd, hè?" Uit de diepte stijgt hun liefde ::o korte tijd op tot een hoogte, die ze allebei in extase brengt. En allebei verlangen ze steeds vuriger, dat het altijd zo blijven mocht tussen hen. Door duizenderlei dreigingen voelen ze zich in het leven bedreigd, maar nu is het een stille avond, de avond van hen beiden. Er fluit een late vogel buiten in een boom. „Vin' je 't niet een beetje onwen nig hier?" vraagt Tine. „Ja." 't Is intussen donker geworden, en 't is net, of de zwarte muren van het grote vertrek hen niet erg vriendelijk gezind zijn. „Laten we naar buiten gaan Haar hoofd blijft tegen zijn schou der rusten als ze door de deur gaan, de avondlijke geheimenvolJe natuur in IX. Leven is muziek! Ieder mensenleven is in z'n gelei delijke ontwikkeling als de uitwerking van een muzikaal thema onver schillig of daar een eentonig treurlied uit voortkomt of een zegevierende feestmars, een danse macabre of een EroicaZó althans ziet het de mu sicus Nieuwenhuizen. En wat hem betreft, hij beschouwt als zijn grootste prestatie niet de mu ziekwerken die hij heeft uitgevoerd, ook niet de werken die hij zelf ge schreven heeft.... nee, z'n meester werk is het leven dat hij leeft! Het is een hecht gecomponeerd, har monisch leven, en reeds als zodanig stemt het tot grote voldoening. Het is bovendien een leven met een climax. 't Begin, Nieuwenhuizen z'n jonge jaren, als schamel armelui'skind, stond in piineur. Toch had hij toen al het gevoel, dat' hij later iets bijzonders zou worden. Maar 't had nog lang ge duurd, eer hij in vakkringen en by 't publiek erkenning vond. Hij zal niet licht de tijd vergeten, dat hy als broodmagere jongeman in een kamertje hier op de Turfmarkt huisde. Hij was toen al getrouwd. Z'n oudste zoon Freek was daar geboren, die hij hoopvol naar Frédéric Cho pin had genoemd. Hoop was soms da- enlang z'n enige voedsel geweest, [oop, afgewisseld door vlagen van wanhoop, waarin hij haast verlangend uitzag naar een rijtuig, dat hem zou willen overrijden. Maar hij had volgehouden. In z'n beste ogenblikken erkent Nieuwenhuizen eerbiedig, dat de Grote Orkestmeester hem destijds bevolen heeft, dóór te spelenHij heeft*het gedaan. En mag hij nu niet trots zijn op deze prestatie? Hij is thans de enige musicus van naam hier in de omtrek. Zijn orkestwerken hebben hem tot ver 't buitenland bekendheid verschaft. Hij vindt, dat z'n vrouw en kinde ren alle reden hebben, trots op hem te zijn, véél meer dan hij zelf reden overigens, dat het wetsontwerp zo ont zettend ingewikkeld is. Zelfs mensen, die er zich lange tijd in hebben verdiept, staan steeds weer voor allerhande pro blemen. Het ontwerp is op deze wijze niet anders dan een handleiding voor ambte- tn, zei de heer Weiter, en dan willen nog hopen, dat zelfs de ambtenaren ermee kunnen werken. Het ontwerp, zei dezelfde spreker in dit verband, ademt geen sfeer van welwillendheid jegens de vaak kleine luiden. Neem dit ingewikkelde ontwerp terug, adviseerde kort en goed de heer Van de Wetering (C.H.), en geef ons een wet die minder omslachtig, duidelijker en boven dien beter is. En anderen zeiden soortge lijke grieven op gelijke of andere wijze. Op deze wijze, werd bijv. opgemerkt, wordt het gevaar van alleen maar amb telijke behandeling des te groter, een gevaar waarop ds Zandt met nadruk Het Nederlandse volk, aldus de heer Van de Wetering, kan in deze wet geen troostend bewijs zien van gemeenschaps- bewustzijn; in plaats daarvan is het ont werp een steen des aanstoots. Over de financiële kant in groot ver band van het ontwerp is ook op deze tweede dag door enkelen gesproken. De heer Van de Wetering deed het op kun dige wijze in een betoog dat hierop neer kwam, dat vooral door de regeringspoli- tiek de kapitaalsmarkt nu toch wel vol komen apathisch is. Ter bevordering van de algehele vergoeding bepleitte de heer Weiter verhoging van de annuïteit of beter nog een verlenging van de periode 50 tot 70 jaar. De heer Hoogcarspel van zyn standpunt zijn gedachten gaan in de richting van een tweede ver mogensbelasting. Brief als een tafellaken De Amerikaanse Antoinette Gordon, deskundige voor Thibetaanse zaken aan het American Museum of Natural History te New York, heeft een brief ontvangen de Dalai Lama van Thibet. Als het tenminste een brief kan noemen, want het geval heeft de oppervlakte matig tafellaken. De zaak zit zc 1947 voltooide mrs Gordon een boek de godsdienst in Thibet. Een exemplaar daarvan zond zij met een begeleidend bloemrijk schrijven in 't Engels aan zijne heiligheid „Lhasa", de „regerende god" die op het ogenblik 15 jaar oud is ei waarschijnlijk in zijn ..verboden stad' achter het Himalaja-gebergte in groter afzondering leeft dan welke jongen zijn leeftijd ook. Mevrouw Gordon heeft thans het antwoord van de Dalai Lama ontvangen en dat is buitengewoon vlug, bedenkt, dat de post in Thibet nog met koeriers te voet werkt en onge- eenmaal per jaar vindt, „dat het laar eens van moet komen". De brief gedateerd op een Thibetaanse da- gelijkstaande met onze 25ste Sep tember 1947. Hy bedankte haar ioie boek en vroeg haar om het Thibetaans terug te schrijven. Dat ze doen, zodra zij iemand gevonden heeft, die deze taal voldoende machtig ook een tafellaken vol van te schrijven. Prof. Berkouwer begon onder doodse tilte de beantwoording. Hij verwierp de suggestie, als zouden de conclusies de rijmaking goedpraten en een waas leg- jen over schorsingen en/of afzettingen. Latuurlijk mag en kan een synode wel en toelichting geven op besluiten, maar tra moet die geen dogmatische uiteen- e tting worden. Het is niet waar, dat een ynode wordt beschuldigd. Gisteravond is de tweede ronde van et debat gehouden. Prof. Berkouwer egde aan de synode gewijzigde conclu- ïes voor. Deze conclusies werden aan gehouden tot alle rapporten zijn be- eproken. De tien-millioenste is al 12 dagen oud Hij zal onbekend blUven. De tien-millioenste Nederlander is er. Hij is nu al twaalf dagen oud gesteld, dat het een baby is. Want het zou ook een passagier van een zojuist aangeko men schip kunnen zijn, of een genatu raliseerde Duitser. Het is dan ook niet bekend, wie de „gelukkige" is. Sterker nog: er zijn wel tien tien-millioensten, olgens de directeur-generaal van de sta tistiek, dr Ph. J. Idenburg. omdat het cijfer door af- en bijschrijving telkens schommelt d 30 September waren er in ons land 1.268 mensen, op 20 October 10.002.913. Men heeft slechts uit kunnen rekenen, dat de tien-millioenste er op 14 October gekomen Is. Men achtte het niet waardig, om de en-millioenste door het lot aan te laten wyzen en dan de gelukkige met geschen ken te overladen. Radioprogramma ie. 7.48 10.35 y De 45-j. Kriminalsckretar H. Seifert heeft om trots te wezen op" z5n kin-|uit Duisburg, tegen wie 15 j. was geëist deren wegens medewerking aan acties van Rau- Jter. werd gisteren door het A dams B.G. (Wordt vervolgd), tot 12 j. veroordeeld. HILVERSUM I. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Radio Vol! zlekschool. 7.35 Ronde Tafel Coni Reg.voorlichtingsdienst. 8.00 Nieuws. 805 Actualiteiten. 8.15 Radio Phllh. ork. 9.15 „Plakboek 1925". 10.00 Populaire muziek. 10.20 Orkestconcert. 11.00 Nieuws. 11.15 Klankbeeld /er werkstudenten. 11.3512.00 Gram. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws. 7.15 Muzikale causerie. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.05 Gev. progr. 9.00 Familiecompetitie. 9.35 Gev. progra 10.05 Gram. 10.15 Buitenl. overziet ram. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 1.15—12.00 Kamerork. en soliste. Wat de radio Vrijdag brengt HILVERSUM I (301.5 m.). 7.00 VARA. 10.00 VPRO. VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuws cn Weerberichten. 8.15 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. 9 00 Gra- ofoonmuziek. 10.00 „Thuis", causerie. 10 05 iorgenwijdlng. 10.20 Gram 10.30 Voor de rouw. 10 45 A Capella koor. 11.05 Voordracht. 1125 Gram. 12.00 Musette orkest. 12.30 Me- 12.33 Sportpraatje. 12.45 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Zang en orgel. 1.45 Gram. rouw. 220 Strijktrio. 2.55 Lite- 3.15 Residentie orkest en so liste. 4 00 Filmprogramma. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 1 6 00 Nieuws, itrijdkrachten. 7.00 „Denk om de bocht". 1.15 Accordeon- nuziek. 7.30 „Mensen komen tot geloof" rauserlc. 7.50 Kerkelijk nieuws. 8.00 Nieuws. 1.05 Hobo, fagot en piano. 8.30 „De mens op larde", causerie. 8.55 Boekbespreking. 9.00 Verzoekprogramma. 9.40 „De Ducdalf". 10.00 uit. weekoverzicht. 10.15 Gram. 10.40 „Van- aag". causerie. 10.45 Avondwijding. 11.00 ieuws. 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (416 m). 7.0O—24 00 KRO. 7 00 Nieuws. 7.15 Populaire muziek. 7.45 Mor in liturgische kalender. 8.00 uur Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Schoolradio. 10.00 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.35 „Als de ziele luistert". 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsorkest (1220—12 33 Mede- 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nleuwa tollek niet 1.20 145 Gram. 2.15 Gev. programma. 3.00 School radio. 3.30 Dansmuziek. 4 00 Voor de zieken. 5.00 Voor de Jeugd. 5.15 Kinderkoor. B.45 Promenade orkest en solist. 6.45 Voor de kln- 7 00 Nieuws. 7.15 Regeringsuitzendlnf. T.30 Blaaskwtntet. 8 00 Nieuws. 8 05 De gewone man zegt er 't zijne van. 8.12 Omroeporkest. 9.22 „Ja. zo was 't klankbeeld. 1025 Pianoconcert. 10.45 „De zin van 't huwelijk". iws. 11.15—12.00 dansmux. auserie. 11.00 RADIO-CENTRALES. Programma 3. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.00 Orgel. 11.00 Strijkorkest. 12.00 Koormuziek. 2.00 Gevar. ek 3.00 David Java cn ork. 4.15 Vocaal 7.30 Gevar. muziek. 8.30 Omroep Symph. st. 9.20 Septet van Beethoven. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Dlv. Programma 4. 8.10 Concert. 9.10 Verz. progr. 12.00 Stanley lack en dansork. 12.30 BBC Welsh Orch. 2.15 Poolac muziek 3.00 BBC Midland Light 4.00 Omroeporkest Orch. 3 45 Licht, iet koor. 6.15 Bill Savill inoprogr. 11.15 Bas en oi t orkest. 7.10 Ca- ■gel. De bankbiljettenomloop is tot 24 dezer me. i 4.8 millioen tot f 2938,2 mil- iioen gulden verminderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5