„Staat Alphen aan den Rijn in Den Haag dan zó slecht aangeschreven?" E LISSE KRIJGT EEN GROOTS TOERISTEN-CENTRUM NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 ACTIE WEKT REACTIE De raad verbitterd over de voorgestelde grenswijzigingen Een optimistisch geluid van burgemeester Schokking In de gisteravond gehouden vergadering heeft de gemeenteraad van Alphen aan den RUn zich op de scherpste wyze gesteld tegenover de plannen van de provincie tot grenswijziging in de Rijnstreek, in zoverre deze gemeente hiervan de dupe zou worden. ter Schokking werd vraagstuk, genoemd bij de mededelin gen, aangesneden. Eerste spreker was de heer A. F. Ruijs- senaars (K.V.P.). Hij releveerde de Bos- koopse aspiraties op Alphens gebied, reeds in 1920 en 1931 aan de orde geweest In dit laatste jaar sprak Alphens raad uit: Geen millimeter grond staan Thans is er dan een nieuw voornemen van Ged. Staten, waarbij Alphen niet minder dan 690 ha grond (1/10 deel de gemeentelijke oppervlakte) met 1030 bewoners (1/20 deel der bevolking) zou moeten afstaan, niet alleen aan Boskoop, maar ook aan Bodegraven, dat boven dien Zwammerdam toegewezen gen. Beziet men de zaken goed, dan kan Zwammerdam wel een notaris laten ko men om het testament te maken, Bode graven zal als begrafenis-ondernemer fungeren en Alphen mag dan slippendra- ger zün! Dat de Groeneweg meer op Boskoop georiënteerd zou zijn, is een gezocht argument. Hoevelen uit de omtrek wer ken niet in Alphen, d-oen hier hun in kopen etc., maar heeft AiLphen daarom aspiraties ten opzichte van omliggende gemeenten? Wat toevoeging van Alphens gebied aan Bodegraven betreft, men vraagt zich af, of dit ernst is van Ged. Staten. Is hier een drijven van anderen ach ter de schermen? Is dit rechtvaardig!? Zowel om de argumentaei als uit staats rechtelijk ooptunt worden de voorge stelde wijzigingen afgewezen. Spr. be sloot met namens zijn fractie uit te spre ken: Ons parool zij: „Reijneveld en Nesse (die onder Boskoop zouden komen), Lin- denhovestraat en Vinkenbuurt horen nu en altijd bij Alphen!" Het scherm gaat op. De heer A. J. Dekker, namens AR.- S.G.P. sprekende, herinnerde in het begin van dit jaar het gerucht ging van de enquête onder de bewoners van de Groeneweg over aansluiting bij Boskoop. Dit geschiedde geheel buiten Alphen om Het was een minder fraaie houding van Boskoop of van Prov. Sta ten. Thans kan men zeggen: „Het scherm gaat op!" Uit de duist -nis van gissingen en vermoedens kwam de zaak voor het voetlicht. Reden voor applaus is er niet, slechts voor diepe teleurstelling en zorgvolle verwondering. Spr. maakte, een vergelij- king met de roof van Naboth's wijngaard door koning Achab van Israëli Is het streven der regering er niet op gericht, grote en belangrijke gemeenten expansie te geven? Het nationale plan stelt Alphen naast Leiden als een indus trie-centrum Tal van voorbereidingen zijn hier voor de laatste jaren getroffen. Onontbeerlijke gronden zou men thans moeten afstaan? Hoe komen Ged Staten hier toch bij? Zonden Boskoop en Bode graven mannen van grote overredings kracht naar Den Haag? Zwammerdam zal met hand en tand voor zijn eigen bestaan opkomen en spr juichte dit toe. Overheid en burgerij zul len alles moeten doen om dit hele gevaar te keren „ALphen aan den Rijn, let op uw zaak", zo besloot spreker. Wat is toch de oorzaak? De heer Verdonk sprak namens de C.H.-fractie. Spr. stelde de vraag, wat toch de oorzaak is van deze plannen. Staat Alphen in Den Haag slecht aange schreven? Alphen centrum-gemeente? Neen, Boskoop en Bodegraven! zou men hieruit opmaken, ALphen heeft zeer veel gedaan voor de bewoners der buitenwij ken. Anderen zouden daarvan nu de voordelen genieten? Namens zijn fractie concludeerde spr.: onder geen enkel be ding grond afstaan aan een andere ge meente! De heer Rogaar (P.v.d A.) zei, dat deze aanslag afgewezen moet worden, niet alleen uit Alphens. maar ook uit nationaal belang. Hitier wilde de helft van de Nederlandse bevolking de toen dra's inzenden Als ons land met zijn groeiende bevolking niet krachtig indus trialiseert, dan zijn we over enige jaren gedwongen dit zelf te doen. Onze gemeente heeft voor toenemende indus trialisatie grote offers gebracht- Heeft de provinciale griffie hier geen oog voor? Wat voor perspectief hebben de Bos- koopse cultures voor de bewoners van de Groeneweg, nu industrialisatie onze enige kans is? Afscheiding van Linden- hovestraat en Vinkenbuurt is gewoon absurd. Krachtige bestrijding is noodza kelijk. De heer v. d. Meent (V.V.D.) vroeg Bewandelt Clementis het pad van Tito? Het persbureau A.F.P. doelt op „ern stige meningsverschillen" bij de Tsjecho- slowaakse delegatie van de Ver. Naties te Lake Success. De Minister van Buit. Zaken Clementis zou het met Stalin niet eens zijn over diens buitensporige geest drift voor de schepping van de nieuwe Oost-Duitse staat. Clementis zou uiting gegeven hebben aan de nationalistische gevoelens der Tsjechoslowaken, die nog steeds haat koesteren tegen het Duitse volk. In dit verband wordt er aan herin nerd, dat Clementis in 1939 het Duits- Russisch Pact niet heeft goedgekeurd. Ook aarzelde men in Februari 1948 Cle mentis tot minister van Buit. Zaken te benoemen, juist vanwege zijn voormalige .nationalistische neiging". Fierlinger zou nog altyd een geducht concurrent van hem zjjn. Opschorting uitzending van troepen gevraagd „Is het niet beter om de uitzendingen van troepen uit ons land op te schorten tot na de Ronde Tafel Conferentie?" heeft het Tweede Kamerlid Goedhart (Arb.) aan minister Van Maarseveen ge-1 personen aandacht voor de zwakke positie van Ged. Staten en Bodegraven, die het in steekhoudende argumentatie verre af moeten leggen tegen Alphen Spr. wen ste B. en W. bij de verdediging van Alphens belangen veel succes. Burgemeester Schokking zei, dat het college deze brief in de raad bracht om het gewicht van deze zaak. Burgemeester en Weth. denken er net zo over als de raad. Na de op 3 Novem ber te houden besprekingen zullen B. en W. de raad opnieuw inlichten. Het col lege gaat gesterkt en dankbaar voor het vertrouwen naar deze vergadering. Tele fonisch zijn de voornemens van Ged. Sta ten reeds wat afgezwakt. De verdere agenda. De punten 59 (aanvragen etc. van scholen) werden goedgekeurd. Bij het punt salarisregeling gemeentesecretaris wees de heer Rogaar er op, dat het hier minder gaat om het salaris dan wel om een hogere classificatie van onze ge meente en daardoor erkenning van haar belangrijkheid. Spr. was van oordeel, dat er meer tam-tam gemaakt moet worden voor Alphen. De L.A.U.R.A.-vierdaagse is een prachtig middel, de heer Gaste laars een van de beste propagandisten voor Alphen. Wellicht in de naaste toe komst ook de directeur van „Avifauna." De voorzitter zeide, dat men deze zaak overwegen zaL Een veelzijdige gemeente valt niet zo spoedig op. Toch zyn er voornemens in die richting en spr. deelde mee, dat de Alphense in dustrieën van plan zijn, volgend jaar met een gezamenlijke stand uit te komen op de Jaarbeurs. De heer Dekker wees op het propagan distische werk van firma's als Oosthoek en Zn. en Samsom N.V., die men vaartuigen, auto's met firmanaam schoolmiddelen door geheel Nederland Dit bracht de voorzitter op het idee, of het niet mogelijk zou zijn, een affiche te ontwerpen, dat door de plaatselijke industrieën op transportmiddelen ge hecht kan worden, om de aandacht op Alphen te vestigen. De heer Dekker releveerde ook nog de opening van de tweede L.A.UE.A.- rit, die hij een unieke gebeurtenis de. Burgemeester Schokking werd hier- >or lof toegezwaaid. Deze laatste stemde toe, dat de L.A.UR.A. een prachtig propagandamid- was. Verschillende burgemeesters grote steden (bij de opening der L-A.U.R.A. aanwezig) zeiden, dat Alphen Dor hen een openbaring was. Subsidie an de gemeente voor deze zaak moet z.t zeker worden toegestaan. Bij het voorstel tot verhuur huidige Ned. Herv pastorie Juliana- straat voor industrie-doeleinden bracht de heer v. d. Meent de verkoops-condi- r sprake, waarin o.a. opgenomen binnen een termijn van vijftig jaar dit gebouw niet voor godsdienstige doel einden verhuurd mag worden. Het bleek, dat deze voorwaarde ge steld was uit piëteitsoverwegingen ten op zichte van het huidige geslacht. De heer Slootjes bracht ter sprake, of het niet mogelijk zou zijn, na de vijf jaren huur aan „Contrico" het gebouw badhuis in te richten. De voorzitter kon de verheugende dedeling doen, dat het geen vyf jaar zal duren, dat Alphen een badhuis 5. By de a.s. begroting komen crete plannen voor de inrichting var badhuis ter tafel. Gesprekken met Hongaren (Slot) De vrijheid van horen en spreken in hoeien geslagen VENALS WIJ TIJDENS DE BEZETTING troost uitzendingen van de Engelse radio, Van de Kerk gaat te weinig actie uit (Bijzondere correspondentie) uitzicht vonden in de de Hongaren, tot voor kort, het beluisteren van de Hongaarse uitzendingen van de „Voice of America" remedie- Dat was het levens-elixir voor de man van de straat. Die berichten werden doorgegeven op allerlei manier en circuleerden bijna even vlug als de radio berichten zelf. Maar ook dat moest uit zyn. Toestellen inleveren! Voortaan zyn alleen toestellen toegestaan, die geen kapitalistische berichten meer op kunnen vangen. Alle contact met 't buitenland dient zoveel mogeiyk te worden voorkomen. is de toestand nog zoveel te gevaarlijker. En helaas is dit voor sommige predikan ten, die wel anders willen, aanleiding. Blijft: de kerk, die de boodschap, buiten deze zichtbare wereld gekomen, brengt. Of zij bezocht wordt? Het communisme zegt dat godsdienst vergif is. Dat doet het Stalinisme niet. Dat eist, dat men in alle kerken voor de regering, moet bidden. Inconsequent vindt U? Meende u dan. dat het com munisme consequent zou kunnen zijn? Nooit en nergens. Ook al wordt het Sta linisme genoemd. Maar predikanten heeft men in de toekomst niet nodig. predikant studeren wil, krijgt géén plaats aan de opleidingsscholen voor voortgezet onderwijs. De gemeen schap kan zich niet veroorloven daar- oor kosten te maken. En langzaam aan •orden alle bezittingen en inkomens van de kerken ..veilig gesteld", ten gunste de staat, ik bedoel „de gemeen schap!" Vanzelf komt het dan wel zo dat er geen leiders meer zijn, omdat immers geen inkomsten hebben. Zo redeneert men De jeugd wordt straks bovendien zó opgevoed, dat ze er wel hartelijk voor zal bedanken om nog geld te geven voor het onderhoud van geestelijken van welke kerk ook. Over bodig gedoe! Wat dunkt U, zouden de Hongaren niet bang worden om naar de kerk te gaan op deze manier? Immers, wie ter kerk gaat is geen partijman. Of hij moet er komen voor controle namens de partij. En die controle is er. Er wordt zeer nauwlettend toegezien wat door de beu gel kan. vooral wat het gesproken woord betreft. Maar op het kerkbezoek in Hongarije zouden onze Protestantse voorgau- gers jaloers kunnen zijn De ker- ■elke richting dan ook zijn propvol. Niet zelden kan het gebeuren, dat de mensen tot op de voorpleinen der kerken staan, omdat het gebouw de me nigte niet kan bevatten. Dat is bij de Rooms-Katholieken evenzo als bij de Protestanten. Daarin is en blijft het volk één. Het is als het ware één groot en stilzwijgend protest tegen het communis- En omdat men daarin één is en blijft, kan daartegen moeilijk iets ge daan worden. Want dan zou men zo goed als het gehele volk moeten straffen en at zou er dan terecht moeten komen an het grote 3-jarenplan? In de Gereformeerde kerk van Hon garije is de toestand, wat het kerkbezoek betreft, even bevredigend, doch wat de algemene geestelijke toestand betreft, is die kerk er niet op vooruitgegaan. In tegendeel. De geestelijke weerstand is gebroken en Barthianisme en humanisme spelen er een vrij grote rol. Onder de predikanten nog meer dan onder de le ken. Juist en vooral de leiders der kerk zijn ten prooi gevallen aan de grote in vloed, die Barth, door zijn persoonlijk bezoek aan Hongarije en zijn persoonlijk advies, heeft uitgeoefend. Algemeen doet de mening onder de predikanten opgeld, blij mag zijn, dat men de pre diking van het woord in de kerk nog ongestoord voortgang laat vinden. Zelfs predikant openlijk, dat hij zeer tevreden was over dit feit en dat de kerk binnen de perken moet blijven: de pre diking in de kerk. De Staat moet het het overige maar regelen en vol gens Rom. 13 moet men gehoorzaam zijn elke overheid, ook aan de huidige. Dit standpunt is zeer betreurenswaardig. Op de duur werkt de invloed der predi kanten door op de leden, vooral als zo iets ook in de prediking duidelijk gesteld wordt- Weerstand is er dan ook in de Geref. kerk van Hongarije niet op het ogenblik. Het communisme heeft daar- helaas een juiste kijk op de werke lijke toestand. Als de predikanten en leiding maar geen weerstand bieden, gaat van het kerkvolk geen georgani seerd verzet uit Omdat ook de meest vooraanstaande de Hongaarse Geref. kerk vraagd. door genoemde begrippen bevangen zijn, zich te gaan verliezen in dweperige methodistische leiding, met geestelijke opwekkingen, die, naar het mij voorkomt, niets anders dan wind zijn- Bovendien gebruiken verschillende secten deze toestand om daarvan partij te trekken en is er dan ook bij hen speciale opleving te vinden. Sommige predikanten trachten door opwekkingssamenkomsten en veelvuldige bijbellezingen aan invloed te wi: vertonen daarbij ook de neiging melen te blazen tot opgeschroefde op wekkingen. waarbij lichtvaardig en per soonlijk onderscheid gemaakt wordt tus sen z.g. „gelovigen" en ..geroepenen" Met de vinger worden aangewezen, die wel gelovigen zijn, doch nog niet be keerd en dus geen geroepenen- En bij die openlijk als „geroepenen" erkenden vindt men dientengevolge een zeer jammerlijke overbelasting en geestelijke hoogmoed, terwijl de praktijk van het leven veelal in strijd is met de simpele benaming -,geroepenen". Zo maakt de Geref- kerk van Honga rije thans een crisis door. waarbij het leven van het Hongaarse Calvinisme op het spel staat. Van het allergrootste be lang is zeker, dat de Hongaarse studen ten, die thans in Nederland studeren, zich bewust worden van de hoge roeping die zij hebben om, zodra de gelegenheid het toelaat, practisch in Hongarije werk zaam te zijn en het Calvinisme in Hon garije door hun persoonlijke medewer king, kon het zijn te behoeden, voor haar ondergang. Dit zal een buitengewoon moeilijke taak zijn voor hen, waarbij zij wellicht genoopt zullen worden eigen levensgeluk in de waagschaal te stellen, Het zou niet ongewenst zijn indien hier aan door de Nederlandse hogescholen er theologische faculteiten aandacht ge schonken werd. Niet alleen om der wille van de bijzondere voorliefde die het Ne derlandse volk in het algemeen voor hel Hongaarse maar bovenal, omdat wij ook in dezen onze roeping getrouw heb ben te zijn om te doen wat mogelijk is ook ver over onze grenzen. Ten slotte zij het veroorloofd, de ge hele Protestantse Christenheid in Ne derland op te roepen tot gebed, speciaal voor de Hongaarse Christenheid. Uit het voorafgaande heeft men een geringe in druk en een onvolledig begrip gekregen omtrent de werkelijke toestand Hongaarse volk en de Hongaarse chris tenen in het bijzonder. Men heeft zeer dringend om gebed in Nederland gevraagd. Sommige Hongaren hebben we de zuchting horen slaken: „Zou er ooit lossing komen voor ons volk? Zou Amerika ons dan helemaal niet kunnen of willen helpen. Vanwaar moet anders onze hulp komen?" Gelukkig hebben we ook anderen daarop horen antwoorden: „Niemand, geen enkel schepsel kan ons helpen. Hier kan alleen God helpen. En bij ons moet er meer een erkenning van zonde en schuld zijn, erkenning dat we dit en nog erger verdiend hebben Zo lang er nog zulke klanken gehoord worden is er hoop. dat ook het Hon gaarse volk niet alleen de natuurlijke, maar ook de geestelijke vrijheid zal herwinnen, ondanks alle lagen en listen van Satan en zijn trawanten, hoe die ook genaamd mogen worden. Eén ding valt in het bijzonder op: Men hoort niet spreken over de behandeling door Kardinaal Mindszenty ondergaan. Men maakt van de persoon geen marte laar. Maar men vindt vrijwel algemeen, dat door een geregelde kerkgang een waardig protest geleverd wordt, alge meen en in volmaakte eenheid. Iets wat precies bij het Hongaarse karakter past. Niet dat men de Kardinaal vergeten heeft! Maar men acht zich als volk in zijn geheel aangetast in zijn rechten en vrijheid en als christenen in zijn vrij heid van godsdienst P. v. d. A. uit de Regering bij dividendverhoging De hoge kosten voor de landsverdedi ging zullen een verlaging van het wel vaartspeil van het Nederlandse volk met zich meebrengen. Het is billijk, dat die lasten eerlijk over alle Nederlanders worden verdeeld. De P.v.d.A. kan niet dulden, dat dividenden worden verhoogd om industriëlen te bevoordelen. Mocht dat gebeuren, dan zou de P.v.d.A. de regering verlaten. Aldus verklaarde de heer Koos Vorrink gisteravond in de Dierentuin te Den Haag in een bijeen komst van de vereniging van marine officieren. Spr. gaf de verzekering, dat zijn partij in een dergelyk geval geen ge bruik zou maken van de onrust onder d€ arbeiders. De P.v.d.A. wenst, zo verklaarde de heer Vorrink, een volstrekt positieve houding aan te nemen t.a.v. de verdedi ging van het Westen tegen de intense dreiging uit het Oosten. Zy is bereid voor deze verdediging grote offers te brengen, die onvermydelyk de levens standaard van het Ned. volk zullen ver lagen. Dit standpunt kan de party echter alleen verdedigen, wanneer zy er van overtuigd is, dat het Ned. volk iets te rugkrijgt, dat de grootte van zyn offers rechtvaardigt. De dir.-generaal van de PTT heeft be paald, dat aan degenen, die voor 1 Oct. 1949 vrystelling hadden voor de betaling van de luisterbijdrage, de faciliteit wordt verleend, dat de verhoging in drie etap pes zal worden ingevoerd en wel zodanig, /oor betrokkenen op 1 Oct 1949 het abonnement met f 0.25 per maand wordt verhoogd en voor de eerste van elk volgend half jaar eveneens met een ge lijk bedrag, totdat het algemeen geldend abonnement is bereikt Het Uniestatuut gereed Naar de speciale correspondent van A.N.P. verneemt, zijn thans de moeilijk heden over de vaststelling van de tekst het statuut der Nederlands-Indonesi sche Unie opgelost. Het vraagstuk van de wederzijdse uitoefening van burger schapsrechten is in deze zin opgelost, dat tussen de Unie-genoten geen noemens waardig verschil zal worden gemaakt in de behandeling van elkanders burgers. er wel een verschil van betekenis moet worden gemaakt, dan zal dit berus ten op redenen van nationaal belang of door de noodzaak om zwakke groepen an eigen burgers te beschermen. Aan het Uniestatuut wordt een op somming toegevoegd van algemeen men selijke rechten en vrijheden, welke par- tyen zullen waarborgen en welke ont leend zijn aan de verklaring van men senrechten der V.N. De grondwet van de R.I.S. Volgens de speciale correspondent A.N.P. omvat de ontworpen voorlopige grondwet van de Repoeblik Indonesia Serikat het federatief beginsel, hetwelk tot uitdrukking komt in een beperkende opsomming van de bevoegdheden der fe deratie. De president is onschendbaar en is hoofd van de staat. De verkiezingsproce dure is nog niet geheel vastgesteld. De president wyst drie kabinetsforma teurs aan en benoemt de overige minis ters op hun aanbeveling. De ministers van verdediging, buitenlandse zaken, fi nanciën en ecóno'mische zaken nemen byzondere positie in en kunnen in spoedeisende gevallen in plaats van het voltallige kabinet beslissingen nemen. De senaat vertegenwoordigt de „deel gebieden" en is samengesteld uit twee leden per „deelgebied". De volksvertegenwoordiging telt 150 leden, waarvan 50 voor de negara repu- blik Indonesia. De republiek krygt al het by de over eenkomst der Renville toegekende grondgebied, behalve wellicht Zuid- Asahan. De Chinezen krygen 9 leden in de 'olksvertegenwoordiging, de Europeanen en de Arabieren 3. Deze constitutie treedt onmiddellyk na de souvereiniteitsoverdracht in werking. Binnen een jaar zal er dan een con stituante worden aangewezen by vrije en geheime verkiezingen. De grondwet begint met een verkla ring van de algemeen menselyke rechten vryheden. - Mr W. C. graaf van Rechteren Lim- purg, Ned. gezant in Egypte, is tevens be noemd tot gezant by de Libanese repu bliek. TERREIN „KEUKENHOF" WORDT BLIJVENDE BLOEMBOLLENTENTOONSTELLING (Van een onzer verslaggevers) Enige kilometers bewesten Lisse ryzen boven het vrywel vlakke bollenland de resten van wat eens één grote woudgordel was. In de late Middeleeuwen precies te zyn in de eerste helft van de 15de eeuw was dit terrein bezit de graven van Holland. Jacoba van Beieren liet er een jachtslot bouwen, waaruit zU met haar edellieden ter valkenjacht ging. De keukens van de gravin werden uit dit jachtslot van wildbraad en gevogelte voorzien. Zo ontstond n „Beukenbossen" en werd het kleine slot in de 19de eeuw uitgebouwd kasteel de Lissese „Keukenhof", dat het beste belooft. Duizenden en nog eens duizenden bolgewassen zullen er op door de kwekers gepachte verkavelin- Gelegen aan weerszyden van de Sta tionsweg, was het terrein voor de meeste bewoners van Lisse tot nog toe onbekend land." De Duitsers „bewoon den" het hoofdgebouw en drie gezinnen vinden er thans onderdak, maar gronden van de „Keukenhof" bleven met prikkeldraad afgezet bos, v bordjes, verwyzend naar art. 461 wetboek van strafrecht, zowel de natuurliefheb ber behoudens enkele uitzonderingen als de nieuwsgierigen weerden. Dat gaat het volgend jaar anders wor- Door een aantal bloembollenkwekers, die daartoe reeds jaren geleden plannen hadden, werd zoals bekend is dit jaar de stichting „Nationale Bloemen tentoonstelling Keukenhof" in het leven geroepen. Het doel is een groots opge zette vollegrondsten toonstelling v bloeiende bolgewassen te organiseren de prachtige omgeving, die de van de „Keukenhof" vormen. Met de huidige bezitters van het landgoed, de familie Van Lynden, werd daartoe eenstemming bereikt en de gemeente Lisse fourneerde als „beginstoot' bedrag van f 60.000, om de eerste uitga- te dekken. Waarna in de kringen de bloembollenkwekers het enthou- ne steeg en steeg en bereids grootscheeps begin werd gemaakt met de aanleg. Stand der werkzaamheden. j waren in de gelegenheid de stand van de werkzaamheden ter plaatse op ;n. Het bleek ons, dat de misschien gekoesterde vrees, dat door het weghak- van bomen en kreupelhout het aan- van dit mooie natuurreservaat ge schaad zou worden, alleszins ongegrond Natuurlyk moest er gerooid en ont gonnen worden. Maar onder leiding tuinarchitect W. van der Lee te Benne- broek is tegen de heuvels, langs water partijen, langs lanen en op open plekken het kreupelhout reeds iets ontstaan, „Generaal Hoef er" boekte nieuwe aanwinsten Het Nederlands Legermuseum in 1948 JONGENS IN DE RIMBOE ontvingen twee Leidse kisten Het Niwin-comité te Leiden heeftzoals men zich zal herinneren, enige tijd geleden een rimboekist-actie op touw gezet voor de mannen over- zee. Thans heeft sergeant P. Valk van 4-4-8 R.I. het comité doen weten, dat de soldaten in Bantam (ten Westen van Batavia) enkele weken ge leden werden verblijd met twee rimboekisten, die door bemiddeling van dit comité naar de tropen waren verzonden. De kisten zijn terecht gekomen op twee punten van deze compagnie, waar de behoefte aan hun inhoud 't grootst was, t.w. Mantjah en Tasaroean. „Ik kan u wel verzekeren," zo schrijft sergeant Valk, „dat zij zeer voldoen." Namens allen dankt hij het comité en verder hen, die de actie op enigerlei wijze steunden, voor hun medeleven. „De artikelen helpen ons de tropehtijd door te komen. Wij wensen, dat u dit mooie werk kunt en zult voort zetten en dat God uw arbeid zal zegenen." Bij de uitreiking van de inhoud werden enige foto's gemaakt, die door het Niwin-comité natuurlijk met enthousiasme en dankbaarheid werden ontvangen. En het comité was op zijn beurt zo vriendelijk ons er een af te staan. De foto toont wel, dat de kisten in de smaak zijn gevallen. gen worden geplant. Ook de Boskoopse kwekers werken con amore mee door bloeiende rhododendrons en andere voor jaarsheesters te plaatsen. By het terrein sluit bovendien een groot bollenveld aan. 'an half Maart tot einde Mei zal dan het Keukenbos één levende, fleurige reclame zyn voor het typisch-Hollandse gewas: de bloem! Men hoopt er niet alleen tienduizenden Nederlanders, maar ook talloze buitenlanders mee naar Lisse te trekken! Dat daarbij de Zondag nietj zal worden ontzien, heeft van tal van zyden reeds protesten uitgelokt. Voor tenminste tien jaar. Nu zal men zich afvragen, of de te maken kosten er is ook een theehuis en restaurant geprojecteerd! op wegen tegen het bezoek, dat in zo lut tele weken gebracht wordt. De stich ters hebben zich dat natuurlijk ook afge vraagd en om het geheel inderdaad ren dabel te maken hun plannen opgesteld netje te zetten. Temidden van de waterpartijen e van de „Keukenhof" te Lisse zal in het voorjaar van 1950 Hollands het hoogopgaand oud geboomte bloemenglorie te bewonderen zijn. voor de duur van tenminste tien jaar. Dan zullen het theehuis en het restau rant, de gebouwde bruggen, waterwer ken, pergola's en geplante heesters hui» rente zeker opbrengen. En Lisse zal een toeristencentrum ryk, zyn, waarnaar het al jaren heeft uitgezien. Ook aan het moderne verkeer is ge dacht. In samenwerking met de ge meente Noordwykerhout is een zodanig# verbetering en verbreding van de toe gangswegen in voorbereiding, dat ook ia top-tyd de stroom verwerkt kan wor den. Een grote parkeerplaats werd ont worpen. En de vlaggen van al die na ties. waarheen onze bollen gaan. zullea wapperen aan de ingang, op een daar toe ontworpen vlaggenweide. Nationaal belang. Het feit. dat de stichting nauw sa menwerkt met de Bond van Bloem bollenhandelaren en de verheugend# styging, die de export van dit gewas vertoont dit jaar werd 4!i millioen kg méér uitgevoerd dan het vorig jaar wettigen om hier van een na tionaal belang te spreken. Het ter rein benoorden de Stationsweg blyft bovendien als natuurreservaat voor lopig gespaard, en al werkend aan de voorbereidingen belangryke vond sten zyn gedaan voor de vroege his torie van ons land. Zo zyn enige oud® vennen blootgelegd, terwyi de theorie, dat de Ryn na zyn verzanding by Katwyk een uitweg heeft gezocht naar het Noorden, nieuwe grond krygt, als men de ligging van di© vennen beschouwt in samenhang met het grote vyvercomplex. Alles by elkaar genoeg reden om d® stichting „Nationale Bloemententoonstel ling Keukenhof' eens even in het zon- Aan het jaarverslag 1948 van het Ned. Legermuseum „Generaal Hoefer" ontle nen wy, dat betrekkingen werden aan geknoopt met de directie van het Bel gische Legermuseum. In 1946 werd een mededeling ont vangen, dat te Rheine in Duitsland uit Nederland afkomstige bronzen kanonnen waren gevonden. Herhaalde- lyk zyn pogingen ondernomen deze terug te krygen, maar ze zyn inmiddels spoor loos verdwenen. De financiële middelen in 1948 lieten et toe, de in het verslag 1947 melde bezwaren tegen openstelling nuseum voor het publiek op te hef fen. Niettemin werden tal van bezoe kers, zowel militairen als burgers, in de gelegenheid gesteld de collecties te be zichtigen. Ook uit het buitenland Frankrijk, Engeland, Zweden en Zuid- Af rika werd in 1948 weer belangstel ling ondervonden. Byzondere vermelding verdienen de bezoeken van de heer Tor sten Lenk, te Stockholm, deskundige op het gebied van draagbare vuurwapenen, i de heer Posthumus van het minlste- e van binnenlandse zaken te Pretoria. Voor 1948 werd in de oorlogsbegroting >or het Legermuseum een subsidie van f 40.000 opgenomen. In de toestand der gebouwen kwam dit jaar geen verbete ring. De inrichting van het museum er het beschrijven en catalogiseren van de prentenverzameling werden voortgezet. Een aanvang werd gemaakt met het talogiseren van de voorwerpen. Het vt plein werd opgeruimd en aldaar oud ijzeren geschut op de in 1824 voorge schreven wyze op geschutstellingen ge- VISSERIJGOLFJES Jan naar zee. Na vier maanden de vaan te zyn geweest voor het inleggen ;en nieuwe motor is Maandagmiddag ijf uur de trawllogger „Jan" <Kw 84) de visserij vertrokken. Hy was het enige schip, dat die dag de vissershaven verliet. Record gebroken. De Bergen (IJM 16) heeft Zondagmiddag een trek kabel jauw gemaakt, die alle tot nu toe be staande records met glans brak. Er kwa- in totaal 500 stuks stijve kabeljauw n bovendien 52 kisten ijs-kabeljauw. De totade opbrengst (met bijvis) beliep het lieve sommetje van f20.000. De prijs door de schrale aanvoer van de laatste dagen zéér hoog en varieerde van f 234—246 per kist van 125 kilo. Met deze besomming heeft schipper Groen van de Bergen niet alleen de titel van hoogste besommer van de Noordzee op zyn naam gebracht er waren ook nog eens 1509 kisten haring onder de luiken maar hij heeft ook de duurste trek kabeljauw in 1949 binnen boord gehaald. ANTI-COMMUNISTISCH WERELD VAKVERBOND IN OPRICHTING In Londen wordt binnenkort een nieuw anti-communistisch „Vrij Wereldvakver bond" gevormd onder leiding van de Britse vakbond T.U.C. Gedelegeerden uit 55 landen zullen van 28 November tot 9 December in Londen bijeenkomen. plaatst. Hier konden ook de delen van het oude bronzen geschut, dat de Duit sers in stukken hadden doen springen en welke door hun vorm of inscriptie nog van waarde zyn, een plaats vinden. Het museum boekte weer een groot aantal aanwinsten. Sport en Wedstrijden De wedstrijden om het pers. kam pioenschap van de L. S. B. beginnen Woensdag a.s. De deelnemers zyn nu bekend De wedstrijden om het persoonlyk kampioenschap van de L.S.B. zullen Woensdag as. in „Amicitia" beginnen. De deelname is niet zo groot als vorig® jaren. Vooral van de zyde van het L.S.G. bestond ditmaal maar weinig belang stelling. Hierdoor werd het mogelijk, dat spelers, die vorig jaar in de tweede klas speelden, ditmaal in de eerste klas uit komen. Voor de derde klas gaven zich slechts 6 gegadigden op, die direct al d® finale zullen spelen. De deelnemers zijn: le klas: groep A: 1. Jerry Bey (Phili- dor); 2. M. Optendrees (Philidor); 3. A. Leenheer (Dan. Noteboom); 4. P. Vlugt (Caïssa); 5. A. Barkema i Philidor) en 6. J. H. Edeling (P.T.T.-Katwyk); groep B: 1. D. van Gelder (Philidor); 2. J. Ver duin (Katwyk); 3. J. Koet (Phi,Udor); 4. F. Telenig (Vriendenschaar); 5. mr ir J. Westra (L.S.G.) en 6. P. J. Preenea (Philidor). 2e klas: groep A: 1. J. Zwaan (Schaak genoegen); 2. B. Ouwerkerk (Vrienden schaar); 3. C. Varkevisser (Zoeterwou- de); 4. C. Sterk (Philidor); 5. G. W. L. Monné (Vriendenschaar) en 6. G. W. Horree (Caïssa); groep B: A. Blonk (Vriendenschaar); 2. P. Westhof (Zce- terwoude); 3. A. Spek (Schaakger.oegen); 4. J. Goudberg (Caïssa); 5. P. J. Galjaard (Vriendenschaar) en 6. A. van Ek; groep C: 1. W. van Wyngaarden (Caï&sa); 2. H. Weizen (Vriendenschaar); 3. J. Pad- ding (Philidor); 4. A. .Smit (V.T.L.); 5. an Renswou (Schaakgenoegen) en 6. J. Beekman (Vriendenschaar). 3e klas: 1. L. J. Goddyn (Philidor); 2. L. J. v. d. Meide Sr t Vriendenschaar); 3. A. Pleizier; 4. Van Doorn; 5. Th. Lam- boo; 6. H. ten Geuzendam (Philidor). De loting voor de le ronde is; 1—6, 2—5 en 3—4. DAMMEN. R.D.C. 4—A.D.C. 3 15—6. R.D.C. 4 blijft winnen. Ze behaald® tegen A.D.C. 3 haar vijfde overwinning in successie. Het ging als volgt: D. Scho- neveld (R.D.C. 4)—H. Bauer (A.D.C. 3> 20; A. van DelftA. Blom 02; D. van Starkenburg—A. C. de Groot 2—0; Kr, Leeuwenburg—G. van Berkel 1—1; W. Heemskerk Fzn.F. Blom 2—0; J. P. v. Berg—M. van Triest 2—0; C. Ravens- bergen (res.)— A. de Knikker 2—0; T. v. Delft (res.)—D. van Oevercn 0—2; J. KromhoutJac. de Leeuw 20; C. Schaddee van Doorn (res.)—R. de Leeuw 2—0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3