JlicuHic £eiitsrtie (üburant Mr SCHOKKING wordt burgemeester van 's-Gravenhage door Rijtoer in storm en regen juichende hoofdstad Lasten op grote gezinnen en lage inkomens worden verlicht DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal: ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per milimeter. Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Slaat»ös!!cfi k gfie&ieoet» myn bert In Ugfteaspoti" Dertigste jaargang No 7953 Churchill gewaagt van naderende begrafenis Zie pag. 5 De ooievaar krijgt iveer een meester Alphense Burgervader vervult Residentie vacature van 192 dagen van Groningen is het laatste slacht offer geworden". „Inderdaad, U kunt werkelijk spre- en van een slachtoffer". Mr Schokking merkte op, dat hij Den laag goed kent omdat hij een aantal ja- =n in de stad gewoond heeft. Echter kent hij natuurlijk de interne problemen, welke zich voordoen, niet, omdat hij er Op Zaterdag 24 September spraken wij de verwachting uit, dat de benoeming van mr F. M. A. Schokking, thans burgemeester van Alphen aan den Rijn tot burge meester der residentie binnenkort zou afkomen. Thans heeft de Regeringsvoorlichtingsdienst officieel medegedeeld, dat bij Konink lijk Besluit van heden inderdaad mr F. M. A. Schokking is benoemd tot burge meester van 's-Gravenhage en wel met ingang van 1 December a.s. De nieuwe burgemeester van Den Haag is 41 jaar oud; hij werd te Dordrecht ge boren op 5 Mei 190S. Hij stamt uit een roemrucht Christelijk Historisch geslacht en is de vierde zoon van mr dr J Schok king. destijds Ned. Hervormd predikant te Dordrecht, later minister van Justitie en lid van de Raad van State. De nieuwe burgemeester studeerde te Leiden aan de Rijksuniversiteit, waar hij in 1933 de meesterstitel behaalde. Daarna tot 1938 was hij werkzaam aan het de partement van Economische Zaken. Toen werd hij benoemd tot burgemeester van 's-Gravenzande. Hier was hij opvolger van mr P. Brunt en zijn tijd in deze Westlandse gemeente is voor hem een tot op zekere hoogte moeilijke leerschool geweest. Hij kwam, onmiddellijk na zijn 'benoeming meteen in plaatselijke conflicten in verband met een op handen zijnd Oranjefeest, waaraan ker misvermakelijkheden zouden worden ver bonden, waartegen een groep der bevol king fel gekant was. In dit conflict had mr Schokking de taak partijen bij elkaar te brengen en een beslissing te nemen, waar over uiteraard ook weer zeer verschillend werd gedaoht. Nadat hij zich had ingewerkt als jong en beginnend burgemeester heeft mr Schokking met rust en goed beleid in de moeilijke periode van de eerste oorlogs jaren te 's-Gravenzande zijn ambt be kleed. In 1942 vertrouwden de Duitse be zetters hem niet langer als burgemeester van een gemeente in het kust-Sperrgebied en daarom werd.'hij overgeplaatst naar de kleinere gemeente Hazerswoude, waar hij het burgemeestersambt tijdelijk, waarnam tot 1944. Na de bevrijding ontving 's-Gra venzande hem met dankbaarheid terug. Sinds 1 Novembér 1946 is mr Schokking burgemeester van Alphen aan den Rijn. Ook hier 'heeft hij zich laten kennen als een rustig en evenwiohtig magistraat. t)e laatste vacature van burgemeester van de residentie zal dus geduurd hebben van 23 Mei tot 1 December van dit jaar. Nog voor St. Nicolaas is er dus een einde aan een burgemeesterloosheid van 192 da- „Dood door kogel te eervol voor beulen van Loosdreeht" Publiek verliet vol afkeer de rechtzaal Drie leden van het S.S.-Jagdkommando Nord-West, A- J. Pieters uit Groningen. W. R. C. M. v. d. Loo uit Driebergen en C. Cramer uit Venlo, die door het A'damse B.G ter dood veroordeeld wer den wegens mensonterende kwellingen van Ned. burgers in Loosdreeht en Brummen. verschenen gisteren in hoger beroep voor de R. v. C. te Den Haag Uit de dossiers van deze lieden kwam zo'n baaierd van moord en plundering, van mishandelingen, liederlijkheid, bes tialiteit en ontrechtmg te voorschijn, dat de pres. slechts enkele gevallen aan stipte. En die gevallen waren zo huive ringwekkend, dat de toehoorders ervan verbleekten Sommigen verlieten vol af keer de zaal. De verdediger van P. vroeg om een psychiatrisch rapport en die van v. d. L. wees op de tegennatuurlijk'"1, perverse neigingen van zijn cliënt, die hij bij martelingen van zijn slachtoffers botvierde. Ook hij zou verminderd toe rekeningsvatbaar zijn. Tenslotte werd voor C. verzachting van het vonnis be pleit De proc.-fiscaal noemde echter het optreden van dit Kommando het gru welijkste, dat ooit gebeurde en de con clusie luidde dan ook bevestiging van de vonnissen. De dood door de kogel werd zelfs nog te eervol geacht. Uit spraken op 22 November. MR D'AILLY ONTVANGT SLEUTEL VAN HAVANNA Burgemeester d'Ailly van Amsterdam is gisteren te Havanna officieel ontvan gen dioor de president van Cuba en later op het gemeentehuis door de burgemees ter van de stad. Mr d<\Ailly was de twee de persoon, wie de eer te beurt viel, de sleutel van de stad te ontvangen- Toen wij burgemeester Schokking he denmorgen feliciteerden met zijn benoe ming, uitte hij aanstonds zijn spijt over het feit, dat hij Alphen zal moeten ver laten. Deze gemeente is hem dierbaar ge worden. Het is een prachtige gemeente", aldus mr Schokking, „met een uitstekende raad en prettige, bard werkende en trouwe burgers". De gevoelens zullen ongetwijfeld we derzijds zijn. Ook de Alphenaren zullen de benoeming met gemengde gevoelens ook al waren zij er deels op voorbereid door ons bericht van en kele weken geleden. Nimmer heeft mr Schokking zich een „partijman" getoond en men waardeerde hem ten hoogste in zijn vechten vóór dustrialisatie en tégen de aangekondig de grenswijzigingen in de Rijnstreek. Burgemeester Schokking zelf noemde het verheugend, dat nu eindelijk de be slissing is gevallen en de bevestiging van zijn benoeming is afgekomen. „Er is gegoocheld met namen en even aangenaam is dat niet altijd geweest". „En burgemeester Cort van der Lin- te vinden". M. A. SCHOKKI'NG bij betrokken is ge we- De lotgeval van de residentie volgde hy ii couranten. „Ik beschouw het burgemees terschap van Den Haag als een zeer z' post" zei mr Schokking en ik realiseer mij wel wat er van mij wordt verlangd. Ik vertrouw, dat ik aan de gestelde eisen zal kunnen voldoen. De burgemeesters- ervaring, welke ik bezit; zal het mij onge twijfeld gemakkelijker maken, mijn weg Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam Landsvrouwe drukte vele handjes in Burgerweeshuis (Van een onzer verslaggevers) In stormweer beleefde Amsterdam gisteren het eerste officiële bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard sedert de inhuldigingsfeesten van vorig jaar September. Het duurde maar kort, vergeleken bij vroeger, toen steeds vijf dagen voor de hoofdstad werden gereserveerd, maar de tijd jaagt immers zoveel sneller dan honderd jaar geleden, toen turf dragers de paar den van het vorstelijk rijtuig spanden en er zelf voor gingen lopen. een bloemstuk aan. Toen de Koningin vertrok, was het hoera niet van de lucht. De Koningin ging vervolgens naar het eeuwenoude Burgerweeshuis aan de St Luciënsteeg en de Kalverstraat. Zij ver wonderde er zich over, dat zij hier Zoals we nog in een deel onzer vorige editie konden melden, ontving de waar nemend burgemeester, wethouder Franke de hoge gasten. Dé auto's reden door Oost en de nog altijd geteisterde vroe gere Jodenbuurt naar het stadhuis. Da Koningin kwam voorbij verscheidene in richtingen yoor zieken en ouden van da gen en zo slecht kon het weer niet zijn, of de oudjes stonden buiten te zwaaien De raadzaal zag er feestelijk uit, toen de raadsleden (behalve de communisten) en andere vertegenwoordigers der bur gerij er de komst van Koningin en Prins verbeidden. In de hal werden zij door de wethouders en de commissaris der Koningin verwelkomd. In de zaal sprak wethouder Franke een eenvoudig be groetingswoord. Hij legde de problemen van de hoofdstad aan de Koningin voor: het woningtekort, het gebrek aan scho len, de moeilijkheden van haven, han del, industrie en luchtverkeer. De aanwezigen: raadsleden, militaire autoriteiten, vertegenwoordigers van handel, industrie, bankwezen, rechter lijke macht, de universiteiten, de ker ken, kunst en vakbeweging, werden aan Koningin en Prins voorgesteld en ruim in half upr lang converseerden zij bei- ;n met vele aanwezigen. De rytoer toonde een glans van vor stelijke gracie. De rit ging hoofdzakelijk door het Westen. De Koningin liet stop pen bij de ambachtsschool aan de Post jesweg. Zij onderhield zich over het be lang vain de industrialisatie met de voor zitter van de afd. ambachtsscholen der My. voor de werkende stand, waarvan de school uitgaat, de heer J. W. Wil- lemsen. De Koningin bekeek met aan dacht de afdelingen timmeren, instru-' mentmaken, batikwerken, schilderen oh: die der electriclens. Met sommige jongens maakte zij een praatje. Of zy nog voorkeur hadden vroeg de Koningin. „Ja, majesteit, voor het autovak", antwoordde er een. Dat kon H.M. best begrijpen. Het was een feestdag voor de jongens, die in hun da gelijkse blauwe overall normaal door werkten. De 16-jarlge Jan Schutten bood H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard brachten Burgerweeshuis te Amsterdam. De hoge gasten nemen eei en bezoek i kijkje in het speel- niet eerder was geweest. Dit vertelde zij aan de directeur. F. van Meurs. De Ko ningin liep de zalen door. gaf vele kin deren de hand en hoorde de spreekkoren aan, die de- kinderen aanhieven. Sedert 1920 had men geen vorstelijk bezoek ontvangen. Teruggekomen op het paleis, ontvingen Koningin en Prins van de Ned. Uitge versbond 125 nieuwe 'boeken over Am sterdam, in 1948 verschenen. een diner in het paleis en een 1 zoek aan het Centraal Theater, waar l gezelschap van Cor Ruys „De zilvsi fluit" opvoerde, vertrokken de vors lij-ke personen in de late avond w< Soestdijk. Vreugde en dankbaarheid Op 23 Mei van dit jaar werd de resi dentie opgeschrikt De eigenlijk nog maar kort in functie zijnde burgemeester mr Visser had wegens omstandigheden, waarin hij persoonlijk was komen te ver keren, ontslag moeten vragen als bur gemeester. Daarmee kwam een einde aan een periode, die -door vele Haagse bur gers reeds met zorg was gadegeslagen. Maar daarmee begon ook een nieuwe periode, nl. die van het tweede burge- meesterloze tijdiperik. Een periode, die nu op 1 Decemfoer a.s. zal aflopen en dan 192 dagen heeft geduurd. Tegelijk een periode, waarin vele namen zijn genoemd voor het burgemeestersambt. Dit had naar onze mening vooral zijn oorzaak in het feit, dat van socialistische zijde onophoudelijk is gepoogd een harer ver tegenwoordigers naar voren te schuiven. Wij achten het voor de residentie ge lukkig, dat de keus van de Regering is gevallen op mr F. M. A. Schokking, thans nog burgemeester van Alphen aan den Rijn. Wij hebben reeds eerder er op gewezen, dat een socialistische burge meester niet in de Haagse verhoudingen zou passen. Dat nu een man uit een be roemd Christelijk Historisch geslacht is gekozen stemt ons tot vreugde en dank- Mr Schokking heeft een goede leer school als burgervader achter de rug. Zijn taak in Den Haag zal zwaar zyn. maar zijn ervaring, de rust van zyn per soonlijkheid en zijn open-staan voor iedereen zullen ongetwijfeld meewerken tot een goede vervulling van zijn op dracht. In 's-Gravenzande, dat we tot op zekere hoogte de moeder van de residentie kun nen noemen, begon zijn burgemeesters- loopbaan. Nu zal mr Sohokking, naar menselijke berekening, deze eindigen in 's-Gravenzand>e's dochter -gemeente, die de moeder al eeuwen boven het hoofd is gegroeid. Ons welkom, dat wij nu reeds de nieuwe burgervader toeroepen, zouden wij aldus willen formuleren: God sterke U, mr Schokking by de zware taak. die op Uw schouders is gelegd en zegene daarin de stad 's-GTavenhage. Drie meisjes onder vrachtauto Een van hen overleden De 22-jarige Eva de Vries en haar beide zusjes, de 4-jarige Berendina en de 6-jarige Gerda, werden gisteravond te Zaandam door een vrachtauto, die zij te laat opmerkten, gegrepen. Zij werden in zorgwekkende toestand in het zieken huis opgenomen, waar Gerda is over- Een ander dodelijk ongeluk wordt uil Amsterdam gemeld. Een 48-j. verpleeg ster uit Laren sprong van een rijdende tram en is aan haar verwondingen oyer- De 56-j. onderladingmeester van de spoorwegen S. liep op het rangeerterrein aan de Rietlanden te A'dam tegen de wind in en hoorde daardoor niet, dat er eer. electrische rangeerlocomotief nader de. Hij werd overreden en zeer ernstig gewond naar éfert* ziekenhuis vervoerd. Granaten op speelterrein van school Nadat kinderen op een terrein bij de Willem Sluyterschool te Eibergen een granaatdop hadden gevonden, kwam de mijnopruimingsdienst, die door het schoolhoofd was gewaarschuwd, tot de ontdekking dat er nog verschillende gra naten in het zand van het terrein lagen. De kinderen kunnen nu weer veilig spe- Slager gedood door kogel uit schietmasker Toen de huisslachter J. Wiechers uit Ter Apel het schietmasker wilde contro leren, dat gebruikt wordt woor het doden van varkens, ging het apparaat plotse ling af. Wiechers werd door een kogel getroffen en is aan zijn verwondingen overleden. Windkracht van 90 km per uur Razende najaarsstorm bulderde over land en wateren Ruwe zee had echter weinig vat op de schepen AI is de storm gisteren hevig geweest en al wa was de windkracht niet te vergelijken by die va loop van de ochtend voortdurend toe en bereikte tepunt. In Den Helder noteerde men toen een ren er zware uitschieters, toch i 1 Maart. De wind nam in de i middags om één uur het hoog- gemiddelde snelheid van ruim ir. De sterkste windstoot had een 120 km-snelheid. 90 km per Vooral de kust van Noord-Holland en de Waddeneilanden hadden het te ver duren; in het 'binnenland viel het nog In de loop van de avond draal de de wind naar West tot Noordwest en xn de storm geleidelijk af. De N Z.'H.R.M. bleef echter op_ haar hoede. De reddingboot Twente, die in Harlingen lag, werd naar Terschelling gestuurd om de Brandaris te vervangen, i Amsterdam wordt gerepareerd. andere reddingboot, de Abraham Fooh, heeft de drie opvarenden van de tjalk Geri (103 ton), die bij Ameland in moeilijkheden was geraakt, van boord gehaald. Het scheepje was geladen met ton stenen en kon de Ballumer bocht ft meer bereiken. Schipper Wiertsemz had al geprobeerd, zijn vrouw en kina een voorbijkomende schelpenzuiger te geven, maar de zee was veel te De Abraham Fooh ging er op af, kwam eerst dwars te liggen en werd op het strand geslagen. Inwoners" Hollum duwden het, tot hun middel et water staande, met de kop in de golven, waarna het gelukte zee te kie zen. De toestand voor die tjalk was zeer gevaarlijk. De veerboot Koningin Juliana (Vlissin- gen—'Breskens) heeft het gisteren lang volgehouden. Maar om zes uur 's avonds de waterstand in Breskens zo hoog, dat de passagiers over noodplanken de Minister Lieftincks „goede daad Vele levensbehoeften en schoenreparatie vrij van omzetbelasting Er is goed nieuws voor mensen met lage inkomens en voor grote gezinnen, die met zorg de gevolgen van de devaluatie en van de belastingverhogingen tegemoet zagen. Minister Lieftinck heeft namelijk voorstellen ingediend om de reparatie van schoenen en een aantal der voornaamste levensbehoeften geheel vrij te stellen van de omzetbelasting, zowel in de groothandel als bij de winkelier. Geheel vrij worden an eieren, gerookte haring, kaas, beschuit, krentenbrood, broden en broodjes, ont bijt- en peperkoek, havermout, stroop en jam, koffie en thee en vleeswaren, ge stoomde en gerookte vis, vis in het zuur e.d., alsmede groenten in blik en andere geconserveerde groenten. Daarentegen zullen vlees en vis in blik of luchtdicht verpakt aan een tussentarief worden onderworpen. Al deze verlagingen betekenen voor minister Lieftinck een offer van 30 mil- lioen gulden. Tezamen met de reeds vroe ger voorgestelde vrijstellingen wordt dit een vermindering van f 50 millioen, waar na de opbrengst van de omzetbelasting op f 110 millioen wordt geschat. De dreigende verhoging van de perso nele belasting wordt van 1 Januari tot 1 Juni 1950 uitgesteld, zodat deze niet tegelijkertijd met de huurverhoging in gaat. Het is dus natuurlijk wel een uitstel van executie, doch men heeft de voldoe ning, dat niet twee rampen tegelijk komen. De devaluatie maakt het ook noodza kelijk om wijzigingen te brengen in de specifieke invoerrechten en de accijnzen, daar de koers tussen de gulden en de Belgische franc veranderd is er er dus weer nieuwe aanpassingen nodig zijn. Zo zal de bieraccijns niet tot f 1.80 per hectoliter verlaagd worden, doch tot f2.25. De suikeraccijns wordt niet ver laagd tot fll per 100 kg, doch tot f 14, wat nog steeds een flinke verlaging is, daar de accijns thans f27 bedraagt plus f2.25 heffing voor het landbouw-egalisa- tiefonds. De benzineaccijns wordt vastge steld op f 16.65 per hectoliter. De accijns op gedistilleerd wordt f 596 de hectoliter. Ook de ondernemingsbelasting wordt gewijzigd om de druk op de verwerving van het inkomen te verlagen, ten be hoeve van de ondernemingen van natuur lijke personen. Met name is hierbij ge dacht aan de talrijke middenstandsbedrij- ven. Dit wordt volgens de minister het beste bereikt door een trapsgewijze af schaffing van de ondernemingsbelasting gepaard met een trapsgewijze verhoging van het tarief van de vennootschapsbe lasting. Ook het wetsontwerp belastingherzle- ning-1949 wordt herzien. De vervroegde afschrijving op investeringen in bedrijfs middelen in de jaren 1946 tot en met 1949 acht de minister niet meer nodig. De fa ciliteit wordt voor de komende jaren wel gehandhaafd ter verlichting van de be lastingdruk op degenen, die nog moeten investeren. Eveneens wordt gehandhaafd de mogelijkheid tot herwaardering van bepaalde vooroorlogse bedrijfsmiddelen, inhoudende dat toegestaan wordt een verhoging van de gewone afschrijving on belast te reserveren. De ingangsdatum van de wet wordt in het algemeen van 1 Januari 1948 tot 1 Januari 1950 verschoven. Ook de mogelijkheid tot onbelaste re-, servering blijft dus twee jaar langer ge handhaafd. n Twee man van Ivar werden onmiddellijk gedood Grote ravage aan boord Kapitein Larsen, die thans als enige Deen samen met de directeur van de fa. Doeksen, Folke Doeksen, aan boord van het bij Terschelling verongelukte vrachtschip Ivar vertoeft, vertelde aan een A.N.P.-verslaggever, dat de tweede machinist en een dekjongen onmiddellijk ■werden gedood, toen zij trachtten een der reddingsloepen uit te laten. Zy kre gen het ijzer van de afknappende stan gen dér davits precies op het hoofd. De andere drie zijn ongetwijfeld spoedig Ver dronken. Deze mannen hebben haastig gehandeld, onder de indruk ze waren van de explosie. Dat die ontploffing enorm was. blijkt uit de ravage. Zeife van het fornuis in de kombuis was niets meer heel. Of het schip geborgen zal kunnen worden? „Ik hoop het", zegt Larsen. „Zeker" zegt Folke Doeksen. Het pompen i voorlopig gestaakt, maar men hoopt het schip uiteindelijk een haven te kunnen binnenslepen. Intussen zinkt het nog steeds verder weg De bemanning zou vermoedelijk vandaag naar Denemarken terugkeren, uitgezonderd de kapitein. Geen mildere eis voor bomaanslag te Breda Voor het Bossche Gerechtshof werd in hoger beroep bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank te Breda, waar bij G. Maton, die op 9 Juli 1947 een bom aanslag pleegde in Café Suisse te Breda, waardoor de 26 j. monteur L. P. de Laat werd gedood en in December 1947 zijn vroegere verloofde door een bom tracht te te vermoorden, tot levenslang werd veroordeeld. BERLIJN HAD GISTEREN EEN WARME DAG Gisteren was het de warmste 26 Octo- er in Berlijn sinds 100 jaar. De tempera- uur liep op tot 53 graden Fahrenheit en et was net zomer boot moesten verlaten en de auto's een moesten wachten. Door de hevige wtrnd bleek uitvaren pas uren later mo gelijk. Daarna is de dienst stilgelegd. Ook de binnenvaart had het niet ge makkelijk. Onder Groot Ammers liep het rraotorsoheepje Vrede, geladen met ijzer, door de golfslag vol water en zonk Schipper H. Snippe uit Mèppel en zyn vrouw redden zich met een roeibootje. De veerdienst TielWamel werd voor rij- en voertuigen gestaakt. AJleen voet gangers en fietsers werden overgezet. Maar de storm woedde ook over het land en in de steden. De helft van het dak van de semi-permanente Ulo te Wiesringerwerf werd opgenomen en op de speelplaats neergesmakt. De 16-jarige leerlinge D. Koorn uit Westerland werd Achttien uren hebben deze Deense xnen op zee gedobberd in een sloep, nadat hun schip, de ,Jvar Ameland in moeilijkheden kwamen in de golven om. zeoental is thans opgenomen in het huis van de Deense consul in Har lingen, waar zy bü hun gastheer •.n prima verzorging krijgen. En i de ontberingen, die zij geleden hebben, is dat geen luxe.... De Deense consul staat tussen zijn landgenoten door een brokstuk getroffen. Zy werd ter observatie naar een ziekenhuis ver» In de Nassaulaan te Den Haag viel een ornament van ongeveer vijf ki logram van een huis. De juist passe rende 24-jarige F. G. uit Utrecht werd er door getroffen en zakte be wusteloos in elkaar. In het zieken huis aan het Westeinde is hy over- De Amsterdamse brandweer is vijftig maal uitgerukt voor losse schoorstenen, goten, afvoerpijpen, dakpannen of tus senmuren, die door de wind daarto# aangezet de wijde wereld wilden in vliegen. is Strassburger had de tent ia Emmen afgebroken om de storm geen kans te geven. Gisteravond werd echter een voorstelling in de openhiaht gegeven. Drie duizend personen trotseerden weer „En dan voortdurend maar het beeld van het zinkende schip voor ogen. Bemanning van de Casana99 vertelt van de ramp in de Deense ivateren Dodelijk vermoeid want ze hebben sinds Zaterdag door de emotie haast nog geen oog dichtgedaan ztfn de negen leden van de bemanning van de Casana, die Za terdag in de Deense wateren onderging, gisteravond in het vaderland teruggekeerd. „De kapitein houdt zich wel flink," zei de eerste machinist v. Doorn uit Dordrecht^ „maar het zit hem heel hoog. Hy hield veel van zijn schip. Het was een stuk van zijn leven." Terwijl de trein voortjoeg van Utrecht naar Schiedam, vertelde kapitein B. J. Rjjkers uit Den Haag ons zyn verhaal, sober maar kernachtig. In Schiedam stonden de verwanten hen op te wachten. Bij het weerzien werden geen woorden gewisseld, maar de rest laat zich begrijpen. De Casana, een motorcoaster van 400 ton. voer Zaterdagmiddag tussen Fuenen en Samsö, toen er een enorme knal klonk. „Dat is een mijn", schreeuwde de eerste machinist. Meteen rende hij naar machines om zyn werk te doen. Maar het schip begon zwaar te hellen en als een acrobaat klauterde hy terug aan dek. Een groot gat was aan stuurboord geslagen, maar de boeg boorde zich in het water. Kapitein Rijkers liet de mo toren stoppen, gaf bevel koers te zetten naar de droge Lillegronden, maar reeds stak het achterdeel van het schip met de schroef in de lucht. Vliegensvlug werd de bakboordsloep gestreken. De mannen sprongen er in; de kapitein als laatste, terwijl het schip onder zijn voeten weg zonk. „Roeien. Er is haast bij." De man nen zagen hun schip in de golven ver dwijnen. De storm wakkerde aan. Op vijf mijl af stand zag men een Deense kotter. Maar de boot dreef af en het schip verdween uit het gezicht. De kapitein nam zelf de helmstok en zou die uren lang niet uit handen geven, alle overslaande zeeën trotserend. Dicht zaten de anderen tegen elkaar gedrukt, geen vin verroerend, om het wankele bootje rustig te houden. Een rif werd ontweken en de branding werd doorworsteld. Dat duurde drie uur. Verkleumd en drijfnat zetten zy tenslotte voet aan wal. „Het verhaal van de auto die ons mee nam is een sprookje", merkte machinist Van Doorn op. Na een kwartier dwalen over weilanden en door modder, stuit ten zij op een afrastering van prikkel draad. Daar achter lag een boerderij. De zeelui zagen er uit als zeerovers en de bewoners moeten wel erg geschrokken zijn. Maar ze waren direct behulpzaam, staken de mannen zoveel mogelijk in droge kleren, gaven hun wijn en warme thee en waarschuwden de politie. Toen was het leed geleden. De volgen de morgen kreeg iedereen een pak ca deau, een overhemd en schoenen. Het bagagenet in de trein lag nu vol met de oude plunje. „Ze hebben allemaal een shock", zei Van Doorn, op de mannen wijzende, die er merendeels zwijgend bij zaten of stonden. „Je krygt er een tik van, daar ben je mens voor. En dan voortdurend maar het beeld van dat zin kende schip voor ogerv..,^.". STORM! WEERBERICHT Buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met plaatselijk regen- of hagelbuien, vooral in de kust provincies. Vannacht in het binnenland zwakke, overigens meest matige wind tussen West en Noord-West. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte nacht vorst, morgen overdag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1