Jlieuwc £riitsrl)c (Tourant Vergeefse speurtocht naar 4 over boord geslagen schepelingen Wist U )1NSDAG 25 OCTOBER 1949, BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN4.15 p. kwartaal ƒ1.35 per maand: ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stttotoasllcl! Is gfieblmn myn bert in tcyheaspocf Dertigste jaargang No 7951 Waarom vochten wij tot de laatste man Zie paa. 3 Deens schip bij Terschelling op mijn gelopen let levensgevaar 10 man van wrak gehaald hachelijke tocht van reddingsloep istermiddag omstreeks 4 uur is het Deense vrachtschip Ivar 20 mijl ten Noord esten van Terschelling op een mijn gelopen. Na een heroïsche strijd met de golven ist de bemanning van de sleepboot Holland tien opvarenden over te nemen. Er loet echter worden gevreesd voor het leven van vier man, die over boord zijn ge- agen bij een mislukte poging om een sloep uit te zetten. Een andere sloep met sven leden der bemanning was de gehele nacht zoek, maar werd vanmorgen vroeg oor de Holland bij het Amelamjergat ingehaald. De kapitein en de eerste stuur- j bleven aan boord van-dé Ivar. Een marinevliegtuig en reddingboten zijn vele n in touw geweest om de vermisten te zoeken, in de hoop, dat deze zich met hun •mvesten drijvende hebben kunnen houden. Het 2219 ton metende stoomschip was Dnder lading op weg van Hamburg naar otterdam. Vroeg in de avond meldden 0S-seinen: ..Op mijn gelopen positie 53 raden 46 minuten Noord en 4 graden minuten Oost stop Help spoedig stop leddingboot en radio-ontvanger defect top Schip zinkende". De motorreöding- oot Dorus Rijkers, die juist was terug- ekeerd van een tocht op zoek naar de taverse jol. waarover men elders leest, onmiddellijk uit, al was de beman ing reeds van Zondagavond af in de Ook de sleepboot Holland voer. Terschelling in de aangegeven rich- ng. De Dorus Rijkers moest van Den aider uit 61 mijl afleggen. De Branda- is. die op Terschelling is gestatibnneerd, rordt namelijk op het ogenblik in Am- terdam gerepareerd- flambouwen gaf de bemanning oodseinen en dat betekende: levensge- aar. Om acht uur kreeg de vuurtoren radiografisch contact met de Ivar, ie blijkbaar met een noodzender werkte. Inmiddels had de bemanning van het leense schip getracht een sloep met vier uit te zetten. Deze poging mislukte ïerlyk. De sloep viel bij het uit en uit de davits en de oegen overboord. Nog twee man aan boord De Holland kwam kort na half negen ingszij en nam twee opvarenden over. mengelmoesje van Duits en Deens ertelden zij het verhaal van de omge- lagen boot. De Ivar had echter reeds direct na de explosie een tweede sloep over boord gezet met zeven man. Die kwam goed op 't water terecht, maar dreef in Oostelijke richting af. Het was ^onmogelijk, door de branding heen te breken. Eerst vanmorgen werd de sloep gevonden- Aan boord jvas alles O.K. Later in de avond nam de Holland met ivensgevaar voor de eigen bemanning eg acht schipbreukelingen aan boord. Ie kapitein N. L. Larssen en de eerste tuurmsn bleven nog op het schip. Om half tien kreeg de reddingboot In- ulinde in Oostmahorn de opdracht, uit :n en speciaal te zoeken de hele avond en een deel van de nacht gezocht in de verkeerde richting. Nader wordt gemeld, dat de Holland de Oceaan, de Ivar naar de ingang in de Stortemelk hebben gesleept, het schip by hoog water op de Vlierede de grond te zetten. De Oceaan heeft het schip verlaten om de Stad Dordrecht, deze omgeving in moeilijkheden is gekomen, naar IJmuiden te slepen. De sleepboot Texel is met materiaal aan boord naar de Ivar vertrokken oi mogelijk het lek te dichten. vermiste sloep is vanmorgen streeks half negen op het Noorderstrand Ameland aangekomen. Vijf schepen voeren voorbij i zeven mannen, die vanmorgen op Ameland aankwamen, maken het rede lijk wel, al zyn ze wat vermoeid. Een hen is nog wat versuft, doordat hy by het uitzetten van de sloep een tik die ge- jakt. Ook de sleepboot Oceaan ladio-Scheveningen zond een oproep uit i alle schepen, die tussen Den Helder Terschelling voeren, om te zoeken r de vermisten. Tegen middernacht ?g van Valkenburg een marinevlieg- uig op om de golven af te speuren, loewel de nacht tamelijk helder ntdekten de piloten niets. Vanmorgen roeg steeg opnieuw een vliegtuig op. )e Dorus Rijkers en de Insulinde bleven gehele nacht op zee. Verscheidene ndere schepen, die de SOS-seinen ingen, zetten koers naar de plaats De machinekamer en het voorschip e Ivar waren vol water gelopen. Tegen en uur trachtte de sleepboot Holland en tros over te brengen om de Ivar e kust te slepen en op het strand te etten. Foutieve gegevens nauwkeurig opgezette reddings chema is de gehele avond en nacht ge faseerd geweest op verkeerde gegevens, ht de mededelingen van kapitein Lars- en had men namelijk begrepen, dat de loep met zeven man (oorspronkelijk men van acht) om ongeveer ver boord was gezet, na de mislukte po- ïng. De reddingboten hebben daardoor Vandaag stellen wij IJ voor: Sergeant A. M. VAN ROOIJEN, De Mey van Streefkerkstraat 16, Leiden. Sergt. Van Rooijen is op 17 Augustus tiet de „Zuiderkruis" naar de tropen tertrokken en hij maakt het best. Zijn brieven zijn steeds opgewekt. Het zusje Sergt. Van Rooijen wenst haar kreeg. De mannen werden van droge kleren voorzien en kregen in hotel De Zwaan een warme maaltijd. Zy hebben sinds de explosie 24 zeemijlen afgelegd zijn in die tijd vijf schepen gepas seerd. De mannen schoten lichtkogels af, maar vreemd genoeg merkte men daar niets van. Op enige schepen konden de schipbreukelingen de mensen zelfs zien lopen. Het tweede vliegtuig dat vanmorgen naar de drenkelingen heeft gezocht, teruggeroepen, omdat het toch uiterst moeilijk is, om vanuit een vliegtuig iet- te ontdekken en omdat bovendien eer aantal reddingboten aan het zoeken is De positie, die het schip na de explosi' opgaf, ligt ver buiten de internationaal veilig verklaarde scheepvaartroute. Twee zeilers bij Texel verdronken Vermiste jol leeg teruggevonden. De motorreddingboot Dorus Rijkers heeft gistermiddag dwars voor Oude Schild (Texel) op de zg. Bollen het wrak gevonden van de Staverse jol die zoals gemeld, sinds Zondagmid dag werd vermist. Men neemt aan, dat de beide opvarenden, de apothe ker E. W. Beth en de kassier van de Staatsloterij K. Kos, uit Den Helder, verdronken zijn. Hun lichamen zijn nog niet gevonden. De jol is vermoe delijk door de storm overvallen, op de randplaat vastgelopen en door de stortzeeën gezonken. ZEVENTIEN DODEN BIJ RELLETJES IN COLOMBIA Bij botsingen tussen aanhangers van de conservatieve en de liberale partij te Cali in de Zuid-Amerikaanse staat Co lombia, zijn zeventien personen gedood en dertig gewond. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Economische politierechter te Almelo werd gistermiddag in de openlucht, onder de gemeente Losser in tweede instantie de zaak behandeld tegen de Losserse metselaar B. J. Greften- huis, die ervan wordt verdacht, in het voorjaar twee pakken met thee te hebben gesmokkeld. De verdachte (gebarend) tydens de reconstructie van het geval Nederlands wordt in geannexeerd gebied de voertaal De inwoners zullen vooreerst niet mogen meedoen aan verkiezingen Dank zy de goede voorbereiding en het voortreffelijke werk der Nederlandse amb tenaren heeft de voorlopige gebiedsovergang by de grenscorrecties zich zonder bij zondere moeilijkheden voltrokken, aldus verklaart de memorie van toelichting by het pas ingediende ontwerp voor de grenscorrectiewet van 1950, die het desbetref- ende besluit moet vervangen. Het Nederlandse gezag heeft er naar gestreefd, de bevolking naar recht en bil lijkheid te behandelen en deze heeft dit gewaardeerd. Door de correcties zijn belangrijke ver beteringen verkregen in Kerkrade, waar de grens oorspronkelijk op enkele meters afstand van de Nederlandse gevels liep, doch waar nu de Nieuwstraat bij Neder land is gevoegd, terwijl in Dinxperlo, Beek-Ubbergen, en Romburg de grens buiten de bebouwde kom is gebracht. De door wegen en rivieren lopende grens naar het Oosten verlegd, waterstaatkun dige anomalieën zijn verwijderd. Tudderen (Tüddern) en Elten worden geacht Nederlandse gemeenten te zijn met handhaving van het drostambt, en andere correcties worden bij diverse gemeenten gevoegd. De landdrosten kunnen worden bijgestaan door commissies van advies. Het toezicht wordt uitgeoefend door ge deputeerde staten der betrokken provin- het financieel toezicht van het mi nisterie van Financiën blijft gehandhaafd. Behoudens overgangsregelen kan het Nederlandse recht aanstonds van toepas sing zijn op het nieuwe land. De mogelijkheid wordt geschapen o: bestaande scholen af te schaffen, scholen met Nederlandse voertaal en Nederlandse onderwijzers op te richten en de Duitse leerkrachten met behulp van een wacht geldregeling te doen afvloeien. De inwoners worden behandeld als Ne derlanders zonder de staat van Nederlander te krijgen, zij zijn uitgesloten van kiesrecht en het recht om gekozen te worden, zij vallen niet onder de dienst plichtwet. broer iedere avond goede nacht en Wjfct dan vol verlangen naar de foto, die boven haar bedje hangt. Op 1 November hoopt hij zijn 21e verjaardag te vi Alle familieleden zullen hem hartelijk feliciteren met deze dag. Dat hij maai ooer niet te lange tijd weer in de Sleu telstad mag zijn.' Overeenstemming in Cen trale Commissie Nadat gisteravond de centrale commis- iie van half 9 tot 1 uur bijeen geweest vas werd een communiqué uitgegeven, vaarin werd medegedeeld, dat men be gonnen was met het resterende geschil punt in de sociale commissie en dat men in beginsel tot overeenstemming gekomen is. zodat de sociale commissie de resulta ten kan uitwerken. Hedenmiddag kwam de commissie op nieuw bijeen en waarschijnlijk zal zij ook vanavond vergaderen. INSPECTEUR VAN POLITIE TER DOOD VEROORDEELD De inspecteur van politie Ronkes i: volgens Aneta Maandagmorgen ter dood veroordeeld wegens hef doodschieten 28 gevangenen. De eis luidde 15 jaar gevangenisstraf, doch de rechter was van oordeel, dat ir twee gevallen geen verzachtende omstan digheden bestonden. Geweigerd, demobilisanten in terug te nemen Boete voor Kamper werkgevers. De Zwolse economische politierechter veroordeelde gisteren twee werkgevers uit Kampen, die geweigerd hadden enige vroegere werknemers, die zich na demobilisatie kwamen melden, in dienst terug te nemen, tot f 100 boete per geval. (Eis f 500). Zoals men- weet, zijn de werk gevers hiertoe volgens het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen verplicht. ALS DE TELEFOON NIET HELPT Hellendoorn is in de nacht van Zon dag op Maandag opgeschrikt door klokgelui. Menig dorpsbewoner stapte uit bed om poolshoogte te nemen en de politie ijlde naar de R.K. kerk, ern stig onheil vermoedend. Wat was er gebeurd? Om één uur werd aan de pastorie gebeld. De huishoudster zag do or een venster een auto voor de deur staan, waaruit twee dames en twee heren waren gestapt. De vele overval len indachtig, achtte zij'het raadzaam niet open te doen, maar de pastoor te wekken. Die koos de wijste weg en belde politie op. Hij kreeg echter geen gehoor, daar de dienstdoende agent op surveillance was. Inmiddels tracht ten de bezoekers de pastoriebewoners uit hun schuilplaats te lokken. Zij tik ten op de deur en de ruiten. Toen greep Heeroom naar het oude be proefde middel: de alarmklok van dt kerk. Waarmee hij terstond succe: had Het nachtelijk bezoek bleek heel onschuldig te zijn. De dames hadden uit Groningen van de heren een „lift" gekregen. De heren moesten naar Arnhem en de dames wilden de vol gende dag een patiënt in een sanato rium te Hellendoorn bezoeken. Het dorpshotel was vol en daarom hadden zij, daar zij R. Katholiek wo derdak in de pastorie willen vragen. Hongaar Palffy en 3 anderen te Boedapest opgehangen Executies en veroordelingen achter „ijzeren gordijn" In de landen achter het IJzeren Gor dijn worden de acties tegen mensen, die van andere gedachten zijn dan de rege rende communisten, met kracht voort gezet. Te Boedapest is gisteren luite nant-generaal. Gyrogi Palffy. Hongarije's voormalige hoogste officier, opgehangen, wegens „hoogverraad" Béla Korondy. kolonel van de politie en eertijds majoor in het Hongaarse leger, werd eveneens opgehangen. Beiden tezamen met Laszlo Rajk beschuldigd van hoogverraad. Zoals bekend is. den Rajk en twee andere beklaagden, reeds op 15 October terechtgesteld. Be halve Palffy en Korondy, werden giste ren ook Deszo Nemeth, een ex-kolonel en oud-mlitair attaché in Moskou, er Otto Horvath, kolonel bij de politie, ge- executeerd. In het ten W. van Praag gelegen Louny zijn vier mensen, die lid zouden zyn van een spionnage- en terroristen- organisatie. ter dood veroordeeld. Vier anderen kregen levenslang, terwyl een niet genoemd aantal veroordeeld werd tot gevangenisstraffen van vier tot 25 jaar. En in Roemenië wordt met dezelfde byl gehakt. Zeven Roemeense burgers zijn te Boekarest-tot de doodstraf ver oordeeld. Ook zij waren beschuldigd van terrorisme en staatsgevaarlijke activiteit. In Polen, tenslotte, zijn achttien R.-K. priesters veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf, omdat zy verboden her derlijke brieven van hun bisschoppen hadden voorgelezen. f Aantal Picasso's verdwenen Een aantal schilderijen van Pablo Pi- asso, dat per vrachtauto van Berlijn aar Wuppertal werd vervoerd tentoonstelling, is onderweg zoekgeraakt. Vier Hollandse scheepsjongens en prinses Elizabeth Vier scheepsjongens van de Neder landse tankboot ..Papendrecht" hadden, toen hun schip te Plymouth lag, verlof ge kregen om .,de wal op te gaan". Ze slen terden wat door de stad en liepen tegen een samengepakte menigte mensen op. Als Hollandse jongens-met-ellebogen wrongen ze zioh door de mensen en wel dra hadden ze een plaats op de eerste ry. Het viertal, 16 tot 18 jaar oud, keek vol bewondering naar prinses Elizabeth, die de een of andere onthullingsplechtig heid verrichtte. Het geheel duurde nog al lang en toen ze bij de haven terug kwamen. was de „Papendrecht" verdwe nen. Op weg naar de Perzische Golf De jongens zijn ter beschikking gesteld van de immigratie-autoriteiten, die besloten hebben de „zeelieden" naar Nederland op transport te stellen. Twaalf doden bij autobus ongeluk Aneta meldt, dat op een der afdelin gen van de onderneming Loeboek Dalam ter Oostkust van Sumatra, een autobus door een brug gezakt is en dat 12 inzit tenden, onder wie 7 kinderen, het leven hebben verloren; Twee mensen zijn zwaar gewond. Kominform in November bUeen? Volgens berichten uit Berlijn, zal de Kominform begin November een bijeen komst houden, in Tsjechoslowakije of ir Roemenië. Gisteren arriveerde met de „Veendam" in Rotterdam de nieuwe Amerikaanse gezant in Nederland: Selden Chapin, in gezelschap van zyn dochter. Clarence Hunter van de E.C.A.-mission (links) was ter begroeting aanwezig. Attlee: Alle hens aan dek" Bittere pil voor de Britten, want er moet 280 millioen pond bezuinigd worden Langer werken, duurder voedsel en drastisch versoberen ;en tot de nok gevuld Lagerhuis, waar ook de prinsessen Elizabeth en Marga- tegenwoordig waren, heeft de premier Attlee vyftig millioen Britten terug geplaatst op de bodem der werkelijkheid. De devaluatie-maatregel van Cripps heeft genoodzaakt tot een bezuinigingsprogram ten bedrage van 280 millioen pond sterling. Als de liefde tot een regering via de maag gaat, dan zal Labour nog een harde dobber hebben. Belangrijke voedingsmiddelen worden duurder. De Brit, die zich toch al met een laag vleesrantsoen tevreden moet stellen, ziet nu ook dat vis, ieren, rozijnen etc. duurder worden, terwijl met de lente de subsidies zullen ver- allen op dierlyk voedsel. Men verwacht een hevige reactie, nu )or elk recept, dat tot dusver gratis as in de kosteloze „gezondheids-organi satie", een shilling zal moeten worden betaald. Ook zullen de schoolmaaltijden duurder worden. Tevens heeft het mi nisterie van Brandstofvoorziening vol gens A.P de maximumprijs van ben- 2 pence tot 2 shilling verhoogd. Tegelijkertijd zal sterk bezuinigd worden op het zeer omvangrijke regeringsappa raat en zal het ambtenarencorps tot mi nimale grootte worden ingekrompen. De Britten zullen harder moeten werken onder voor hen ongunstiger maatschap pelijke en sociale omstandigheden. De volgende -drastische bezuinigingen zullen worden doorgevoerd: Defensie 80 millioen pond sterling: kapitaal-uitgaven -140; onderwijs 5; medische dienst 10; voedselvoorziening 8.7; huizenbouw 35; Brits festival 1951 1; algemene bouwbe- perking 35; voorlichting 1; bevoorrading 6; landbouw 6; herziening verkiezings- registers 0.8; diversen 1.5, alles in mil- lioenen ponden sterling. Het nieuwe invoer-program voor dollargebied, dat een totaal bedrag toont van 1200 millioen dollar jaarlijks, betekent een besparing van 25 procent op het program van Stafford Cripps, vol gens hetwelk de invoer was vastgesteld >p 1600 millioen dollar. ken Uit Washington werd gemeld, dat daar geen inkrimping van Enge- lands verplichtingen volgens het Pact verwacht Attlee heeft er met nadruk op gewezen, dat deze maatregelen de 'elvaart niet aantasten, doch slechts de vooruitgang vertragen. Het is de laatste krampachtige poging, om de Britse po sitie als handeldrijvende mogendheid te redden. Na het debat, zal de regering de vertrouwenskwestie stellen. Honderd gram vlees extra Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt heeft het slechte weer het" einde van de vorige week een zoda nige aanvoer van de slachtveemarkt oorzaakt, dat het mogelijk is vooi lopende rantsoeneringsperiode tot 6 November a.s. een extra vleesbon te wijzen. is bon 365 algemeen die recht geeft op het kopen van 100 gram vlees. Critiek Churchill Met nadruk heeft Attlee verzekerd, dat de toestand kritiek is, maar er. wa mooie gelegenheid om alles wei orde te brengen- Om het risico var flatie tegen te gaan, moeten de üitgavêri beperkt en de productie worden opge voerd. Inzake de besnoeiing op defensie, zei Attlee slechts, dat zekere bespafin- gen verkregen werden, maar eerst na-het onderzoek, dat thans gaande is; zullen de defensie-uitgaven definitief worden vastgesteld. Voor het bestede geld' een waardige bijdrage geleverd worden aan de Westelijke Unie en het Noord- Atlantisch Pact. De aangekondigde bezuinigingen, van in totaal 280 millioen pond betekenen, dat in de maanden tot Maart 1950, op de totale begroting van 3.3 milliard dollar. 8 procent bezuinigd moet worden. Van „defensie" ad 760 millioen gaat 30 millioen af, hoofdzakelijk bezuinigd op de admi nistratie. Nu Openbare Werken het met 140 millioen pond minder moet doen, zullen verschillende plannen voor d« verbetering van de steenkool- en electri- citeitsproductie en voor de aanleg var wegen, scholen en ziekenhuizen komen te vervallen. Churchill, die direct na Attlee's rede aan het woord kwam. oefende felle it. Hij vroeg zich af, waarom Attlee met zijn bezuinigingsmaatregelen op de „ongebreidelde en fantastische uitgaven' niet bwee- of drie jaar eerder voor di dag was gekomen. Volgens Reuter is het waarschijnlijk, dat Attlee's bezuinigingsprogram i: nanciële kringen aan scherpe critiek zal blootstaan en men er op zal aandringen, de overheidsuitgaven nog meer te beper- DAT voor het Middelburgse „B. G." 9 j. werd geëist tegen „de meest gehate man van Zeeland", de 48-j. H. F. Mittal- steinscheid, die als „Fachberater" honder- x Duitsland liet depor- DAT de raad van Sliedrecht f81.600 beschikbaar stelde voor het hefbaar ma- »n van de spoorbrug bij Baanhoek. DAT dr F. H. Fentener van Vlissingen i Vieux Doelen te Den Haag afscheid am als voorz. van het centraal orgaan x>r de econ. betrekkingen met het bui tenland. DAT de water tolheffing op de provin ciale Groninger kanalen wellicht binnen kort wordt afgeschaft. DAT de Groningse Nutsspaarbank de rente aan inleggers m.i.v. 1 Januari met an kwart pet. verhoogt. DAT bij een brand in de boerderij van P. F. Eiken te Westerlee de oogst en de inventaris verloren gingen. DAT de 55-j. ex-politiecommandant te Bussum, E. L. Woerts, die in 1943 door de illegaliteit werd neergeschoten, doch zijn wonden herstelde, door het A'damse B.G. tot 14 j. werd veroordeeld. i Vrijdag S. Vis- DAT voor de R. v. C. werd geconclu deerd tot verwijzing naar een ander hof de zaak tegen de Duitse Untersturm- führer bij de Sipo en S. D„ T. J. Vogt, die wegens fusilleren e.d. in Leeuwarden tot 10 j. was veroordeeld. DAT* morgen in Den Bosch t Roermond een „ouderdag" n litairen zal worden gehouden. DAT Zaterdag op het graf v r. dir. van de „De Ruyter' school te Vlissingen. worden onthuld. DAT in de Eerste Kamer stemmen op gaan om in verband met onze be^ol- kingstoeneming niet al te grif te zijn met het naturaliseren van personen. DAT de vereniging Ons Leger op 12 Nov. in Utrecht een bijeenkomst houdt, waar staatssecretaris Fockema Andreae en generaal Kruis zullen spreken over de Nat. Reserve. DAT men het volgend jaar de buslyn Stockholm-Parijs niet over Hengelo, maar over de Afsluitdijk wil laten lopen, waar. door ook Den Haag in de route wordt opgenomen. DAT de Kon. Utrechtse Mannenzang- ver. t.g.v. haar 100-jarig bestaan het ge meentebestuur en de Comm. der Konin gin een serenade bracht. Eigen karakter In ons blad van Zaterdag J.l. deden wij reeds uitkomen, dat het goed is, wanneer het parlement met het instel len van commissies spaarzaamheid be tracht. De Tweede Kamer heeft dat niet gedaan, al zijn er. zoals wij trouwens reeds deden, redenen aan te voeren om haar te verontschuldigen. Maar moet nu de Eerste Kamer over gaan tot het kiezen uit haar midden van een commissie voor Indonesische zaken, die dus nader contact met de regering kunnen onderhouden en door de re gering van de gang van zaken op de hoogte zou kunnen worden gehouden? Wij zijn voorshands geneigd deze vraag ontkennend te beantwoorden. Zijn er reeds bezwaren in te brengen tegen de ilheid van commissies zoals de Tweede Kamer ze kent, voor de Eerste Kamer komt daar nog een bijzonder bezwaar bij. En dit bezwaar vindt zijn grond in het eigen karakter van deze Kamer Wat is de eigenlijke taak van de Eerste Kamer? Om Kamer van revisie te zijn. Om een rem aan te leggen, wan neer dit nodig mocht zijn, aan de vaart, welke de Tweede Kamer zou kunnen ontwikkelen. Om. wanneer de Tweede Kamer zichzelf mocht hebben verloren in detailkwesties, na te gaan of door deze details de grote lijnen niet zijn te kort gekomen. Om, mede daardoor, be sluiten, door de Tweede Kamer uit al te politieke overwegingen genomen, on gedaan te maken. Kortom, wij herhalen het, om Kamer van revisie te zijn. Dat is in wezen haar beperkte taak en daarin schuilt ook haar betekenis en haar kracht. Die betekenis gaat zij ver liezen op het ogenblik, waarop zij zonder meer een doublure van de Tweede Kamer dreigt te worden. Op het ogen blik waarop zij zich te buiten gaat aan herhalingen van hetgeen de Tweede Kamer reeds heeft geopperd. Op het ogenblik waarop zijzelf zich in details verliest Nu weten ook wij zeer wel, dat de Eerste Kamer ook een taak heeft in de controle op het regeringsbeleid. Maar zy heeft, naar ons besef, deze taak toch vooral als een afgeleide taak. namelijK ereenkomstig haar karakter van Kamer van revisie. Ook hierin tone de Eerste Kamer haar beperking. En het regeringsbeleid worde met name getoetst vanuit de Tweede Kamer. Daarin zitten ook in de practijk en die tevens partijleiders zijn. Daar komen de begrotingen en de wet ten het eerst aan bod. En daar kan naar omstandigheden behoefte zijn om door middel van commissies de regering van nabij te volgen in de gang van haar politiek beleid. Er zyn in het verleden steeds stem men opgegaan om te komen tot afschaf fing van de Eerete Kamer. Wij hebben daaraan nimmer meegedaan, omdat wij de Eerste Kamer een zeer nuttige instel ling achten in ons staatsbestel, die trou wens na de jongste oorlog haar bestaans recht bij meer dan één gelegenheid nog eens uitdrukkelijk heeft bewezen Deze stemmen uit het verleden zyn thani vrijwel verstomd. Doch de Eerste Kamer heeft zich bfj uitstek dan een nuttige instelling' be toond. wanneer zij handelde overeen komstig haar eigen karakter, dus als Kamer van revisie. En men doet haar zeer beslist geen dienst, wanneer men haar Tweede Kamertje laat spelen. Daarvoor is zij ons. eigenlijk gezegd, te veel waard Spaak ziet spoken, nu „referendum" naar Senaat gaat Hij speelt Walen en Vlamingen tegen elkaar uit lAlside wet betreffende het referendum over de eventuele terugkeer van Koning Leopold wordt aangenomen, krijgen de Belgen de volgende vraag te beantwoorden: „Antwoordt met ja of nee of u van mening is, dat Koning Leopold zijn grondwette lijke plichten moet hervatten." Zoals bekend, eist de Koning een stemmenpercen tage van 55 procent om zyn terugkeer mogelyk te maken. Vandaag wordt nu in de Senaat de wet besproken en na goedkeuring gaat zy naar de Kamer van Afgevaar- Wordt deze wet binnen 40 dagen door beide Kamers aangenomen, dan gaan dus de Belgen hun uitspraak doen. De socia listische ex-premier Spaak zet inmiddels zijn offensief voort. Hij waarschuwt de Belgen voor dit referendum, bewerende dat door de blindheid van verschillende politici en de stijfhoofdigheid van Koning Leopold, de toekomst van België in ge- DAT gisteren in Nijmegen de duizend- e woning sinds de bevrijding werd af geleverd en men er binnen een jaar dui zend hoopt bij te hebben. DAT Vrijdag in het Kon. Inst. voor d« Marine te Den Helder een bronzen copie zal worden onthuld van de marmeren denkplaat in het dep. van Marine. DAT de oud-burg. van Den Haag. S. J. R. de Monchy, volgens de N. Crt. door de afd. Den Haag van de V.V.D. als gedenkteken zallijstaanvoerder op de voorlopige candida- tenlyst voor de Prov. Statenverkiezingen s geplaatst. DAT de NIWIN in December haar derde loterij organiseert en ook ditmaal de prijs van een lot f 0.25 bedraagt. DAT de candidaatstelling voor de Sta tenverkiezingen op 14 Maart a.s. zal plaats hebben en de verkiezingen zelf omstreeks 26 ApriL DAT te Nijmegen op 45-j. leeftijd is overleden N. A. K. M. Rouppe van der Voort. Dat dr C. A. H. Weijer te Ede na een 52-jarige artspraktyk op 1 November zijn ambt zal neerleggen en hy op 31 October zal worden gehuldigd. DAT Rucphen (N.-Br.) gisteren op het waterleidingnet van de Mij Noord-West- Brabant werd aangesloten. De avontuurlijke Silvia van der Moer, die bjj de goudzoekers in Fin land was, door de Finse politie werd gearresteerd wegens het niet- betalen van hotelrekeningen, talrijke Finse huwelijksaanzoeken kreeg en tenslotte over de grens werd gezet, arriveerde gisteren weer op Schip hol. De Rijkspolitie haalde haar af Hoge Russische ambtenaren in V.S. weer vrij Vijf hoge ambtenaren va- ie Russische handelmaatschappij in d Ver. Staten „Amtorg", die zoals be' d is. vorige week, wegens overtredin n de wet op buitenlandse corporaties. den gearres teerd, zijn gisteren tege n borgtocht van 75.000 dollar m totaa ijgelaten» vaar wordt gebracht, ja, het land zelfs vernietigd. Spaak vindt, dat de Koning maar afstand moet doen, vóór dat het referendum plaats vindt Op dramatische wijze oreert hij: „Zouden de Walen zich een Koning laten opleggen door de Vla mingen en zouden de Vlamingen willen afzien van een Koning, voor wiens terug keer zy stemden?" Aldus zal het refe rendum het land in twee delen splitsen. Haalt de Koning het percentage van 55 procent niet dan wordt hij, aldus Spaak, feitelijk het land „uitgezet" en na een dergelijke belediging zou de 19-jange Prins Boudewijn moeilijk België kunnen regeren. Spaak hamerde nogmaals op het aambeeld van een referendum met 66 pet Tweehonderd doden bij treinramp in Polen Bij een treinramp in de buurt van Nowy Dwor, ten Noordwesten van War schau, zijn meer dan 200 mensen om het leven gekomen. Vele andere passagiers werden gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de expresse van Dantzig naar War schau uit de bocht schoot. De locomotief en verschillende rijtuigen sloegen over de kop. ZWITSERSE GEZANT IN DEN HAAG GAAT NAAR BELGRADO De Zwitserse regering heeft de benoe ming bekend gemaakt van de heer Ro bert Kohli, thans gezant in Nederland, tot gezant in Joegoslavië WEERBERICHT Storm op komst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Gedurende de nacht verder toenemende wind uit Zuid tot Zuid-West, aan de kust tot storm, in het binnenland tot harde wind. Morgen overdag wind langzamerhand ruimend naar West, aan de kust tegen de avond wellicht naar Noord-West. gedurende lange tijd waaiend met stormkracht Zwaar be wolkt met nu en dan regen f regenbuien. Zachter des nachts, morgen binnendrin gen van koudere lucht. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 26 October: zon op T.23, on der 17.24; maan op 13.48, onder 20.10 uu*. 28 October E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1