Giskes vertelt hoe het zendverkeer met Engeland begonnen is In het Chinees klinkt de „Internationale" vreemd 3 ZATERDAG 22 OCTOBER 1949 Het drama van het Englandspiel Luitenant Lauwers seinde en Londen merkte niets van het bedrog! Het was waarlijk geen wonder, dat Lauwers zich met de grootste verbazing af vroeg, hoe de Duitsers letterlek alles over de Nederlandse geheime dienst konden weten. Hy wist immers niet, dat drie weken tevoren Willem van der Reyden een ganse nacht en nog vele dagen daarna had doorgeslagen tegenover May en Schreieder met een welwillendheid, waarom deze Duitsers zeven jaar later nog meesmuilend zouden lachen? Wie er zeven jaar later niet om lacht, maar er met de ernst van een levenswös en door de ervaring gehard officier over spreekt Is Hermann Giskes. De Abwehr-chef heeft al spoedig nadat Lauwers in Duitse handen was gevallen een gesprek met de Nederlandse agent gehad. Het duurde drie uren en het kostte my alle geesteiyke kracht, waarover ik beschikte, om Lauwers klein te krygen, zo vertelt Giskes die sinds twee jaar weer zyn burgerberoep uitoefent in Duitsland op bedachtzame toon. „Ik herinner mij. dat Lauw Vrijdagavond gearresteerd werd. De ar- cestatieploeg had gezien, uit welk huis (op het Bezuiden-hout in Den Haag) hil kwam lopen. En toen Lauwers eenmaal ln de au'.o zat. degelijk bewaakt en dood zenuwachtig. begon er direct een huiszoe king in het pand De bewoonster .had nog kans gezien, het zendapparaat uit een raam te gooien, maar het werd beneden in de sneeuw gevonden. En in de kamers vonden we volop materiaal. Daarbij was onder meer het zendplan van Lauwers waarop stond aangegeven, op welke da gen en welke uren hij verbinding met Engeland moest opnemen. En de code kenden we al. dat weet u. Welnu, toen ik het materiaal had bestudeerd kwam George Ridderhof. de V-man, nog met een aanvullende boodschap. Die was te weten gekomen, dat Laüwers een be richt moest seinen over het Duitse oor logsschip „Prins Eugen", dat oen voor Schiedam op de Waterweg lag. „Ik had een lang onderhoud met luite nant Heinrich van de Peilgrup en die Vond. dat -het best mogelijk was een spel met Engeland te spelen, ook zonder dat we wat ik van plan was de hulp van de agent Lauwers inriepen. Ik vond. dat het toch beter was. als ik Lauwers kon overhalen voor ons te seinen. We konden alles wat hij seinde immers zelf ook opvangen en dat schonk ons de mo gelijkheid om na te gaan of hij inderdaad ging medewerken, dan wel of hij ons be droog. In dat geval konden we nog altijd wel ingrijpen. Het bericht, dat even tueel door hem geseind werd, zouden wij Immers zelf eerst zorgvuldig volgens het Engelse systeem coderen en iedere letter, die hij éxpres fout doorgaf, zouden we opmerken" Giskes zoekt naar de woorden met een rust en een zelfverzekerdheid, die bijna gevaarlijk aandoen. Of is het slechts de verschrikkelijke faam van deze spion- nagechef, die aan zijn woorden zulk een macabere klank geeft? „Nu hadden we uit het zendplan van Lauwers gelezen, dat hij 's Zondagsmid dags moest zenden. Veel tijd was er dus niet over. Ik ging op die Zondagmorgen naar hem toe. Hij zat gevangen in Sche- veningen. Ik wist, dat het komende on derhoud goeddeels zou beslissen over de vraag, of het „Spiel" dat ik later al tijd Nordpol-Spiel noemde gespeeld zou kunnen worden. Op dat ogenblik was er natuurlijk nog niemand, die kon voorzien, dat het zulk een enorm succes voor de Abwehr zou worden, maar ik had toch wel het gevoel, dat er grote dingen in de lucht zaten Belofte „Toen ik by Lauwers kwam, was hij nog altijd erg zenuwachtig. Hij was al een paar maal verhoord, maar dat had niet veel opgeleverd. Ik sprak hem in alle gemoedelijkheid toe en ik wees er hem met de grootst mogelijke nadruk op dat hy, door met ons mede te werken, groot onheil voor de Nederlandse bur gerbevolking zou kunnen afwenden. Im mers: wanneer van Engeland uit op grootscheepse wijze sabotage werd geor ganiseerd, dan zouden tegen <le Neder landse bevolking de strengste represailles genomen moeten worden. Dat vermydelijk zijn geweest- Het log oorlog op alle fronten. Maar hoe ik ook praatte: Lauwers weigerde om mee te werken. Toen heb ik opnieuw alles geprobeerd, wat in mijn vermogen s. Ik heb drie uren op hem ingehakt t allerlei argumenten en met aanwen ding van alle geestelijke reserves. Ten slotte heb ik hem, op mijn woord van als officier, de belofte gegeven dat alle gevangen te nemen agenten behoor lijk zouden worden behandeld en dat geen van zijn collega's voor het Kriegs- gericht zouden behoeven te versohynen. Die belofte zegt Herman Giskes met mijnerzijds nooit verbro- nadruk Hij zegt er niet by: Himmler en Rau- ter hebben tenslotte de agenten toch nog de dood ingejaagd. Dat behoeft ook niet gezegd te worden; de tragedie is ons be kend. En Giskes blijft tenslotte Duitser, die liever op de fouten van Engeland wijst dan op de gruweldaden van zyn, landgenoten. Rustig formuleert de voormalige Abwehr-chef dan het succes, dat hy op Lauwers behaalde, een succes, dat in zyn gevolgen geweldig was- „Eindelijk stem de Lauwers toe en verklaarde zich be reid om op die Zondag voor ons te sei nen. Ik nam hem mee naar luitenant Heinrich; de berichten werden geco deerd, zodat ze in Engeland niet de min ste argwaan konden opvatten en Lau wers zette zich aan zyn apparaat. Wij luisterden mee: alles ging goed. Hy sein de eerst een bericht over een van de by Assen afgeworpen containers, die niet ge vonden zou zyn. Een vry onschuldig be richt. En daarna gaf hy het bericht over de „Prinz Eugen" door. Ik had er mU van te voren by de Duitse marineleiding van overtuigd, dat het bericht geen kwaad kon .anders zouden we het paard achter de wagen hebben gespannen! Al les liep best. Lauwers gaf zyn veilig heidsteken door. Hoe het precies was. weet ik niet meer. maar ik geloof, dat hy het woord „stop" moest veranderen in „step". In ieder geval: Engeland merkte niets. Engeland antwoordde- Het Nord pol-Spiel was begonnen". Giskes vertelt het alles zo eenvoudig, alsof het om een dagelijks karwei ging. Maar achter die simpele woorden gloeit de trots van een groot spion. Zo is deze Staalharde ogen en een „poker face", een gezicht, waarop nooit enig teken van emotie valt te ontdekken. Er geen spoor van trots, geen spoor echter k van medelijden met het lot der vele honderden, wier ellende feitelijk begon op die Zondagmiddag in Maart 1942. toen Lauwers in morsetekens zijn roepletters de aether inzond om Londen tot attentie En Londen luisterde! En niemand in Engeland wist. dat de geheime agent Lauwers zyn berichten zond terwijl de Duitsers, dicht om hem heen gedrongen, iedere beweging van zijn vingers contro leerden. Het England-Spiel was begonnen. Ne gentien dagen later wierp een Engels de bezetting geleden en ons gehele volk maakt dan ook aanspraken op belang stelling van de zijde der Regering. Maar genoeg hierover. Wie het genoe gen heeft gehad na 3 Sept. zijn geweest Pieter Hofman maakte een prachtig bevrijdingsraam voor Sneek Maar de Regering liet verstek gaan bij de onthulling et is nog maar enkele weken geleden, dat er een grote plechtigheid was in de Grote- of Martinikerk te Sneek. Een plechtigheid, die niet alleen voor Friesland, or ons gehele land van betekenis is. Immers, ons gehele volk heeft 5 jaren onder de druk van de Duitse bezetters geleefd en ons gehele volk heeft zich ook verheugd toen de capitulatie van het Duitse leger de algehele bevrijding bracht. Ons gehele volk: Friezen en Limburgers, Utrechtenaren en Brabanders, Hollanders en Zeeuwen. De vreugde over en de dank voor de I vervaardigde is Protestant: de Haagse bevrijding is op verschillende wijzen tot glazenier Pieter A. H Hofman, uitdrukking gebracht: monumenten zijn| Nog eens: ons gehele volk heeft onder verrezen, gedenkboeken verschenen en gedichten geschreven. In Sneek heeft men de bevrijding" en daarmee ook de bezetting, als herinnering voor het na geslacht vastgelegd door het aanbrengen groot (7 m. hoog) bevrijdings- de Ned. Herv. Kerk. Een raam, dat de 'bezetting en de bevryding op wonderschone wijze symboliseert en ook uitdrukking geeft aan het burgerlijk en kerkelijk verzet. Reeds eerder was er in een kerk een bevrijdingsraam geplaatst, n.l. het raam van Charles Eyck in Gouda, waar onze minister van O. K. en W. persoonlijk aanwezig was en waarover nogal veel ophef is gemaakt. Volkomen begrijpelijk overigens, want zo'n raam is een natio naal monument. Of dit raam van Charles Eyck in elk opzicht geslaagd is. wil ik nog buiten beschouwing laten, maar het heeft mij en velen met mij wel bevreemd, dat de onthulling van het raam in Sneek eigenlijk beperkt is gebleven tot een pro vinciale plechtigheid, waar als enige niet- plaatselijke autoriteit aanwezig was de Canadese ambassadeur, Pierre Dupuy, die het raam onthulde. Minister Rutten liet niet in Gouda, maar wel in Sneek verstek gaan en liet zich ook niet vertegenwoordigen. Nog afgezien van de psychologische fout, die hier van regeringswege ten aanzien van de Friezen gemaakt is, geloof ik dat er hier nog een te doorzichtige vergissing is gemaakt, n.l. de vergissing van het wel belangstelling tonen voor het werk van een R.K. kunstenaar, maar dat van een andersdenkende. Charles Eyck die het onder de hui dige Regering trouwens helemaal niet slecht heeft is Rooms-Katholiek, maar de kunstenaar, die voor Sneek het prach tige raam, dat het in elk opzicht kan opnemen tegen Eyck's raam in Gouda, Sneek HL de 15e eeuwse Grote Kerk te hebben bezichtigd, zal zeker ge troffen zijn geworden door de schoon heid van dit raam. De wijze waarop de kunstenaar Pieter Hofman zich enwerking met Willem Wagemans uit Rijswijk van zyn taak heeft gekweten, verdient niets dan lof. Tussen de wa pens van Nederland en Canada aan de onderzijde en die van Friesland en Sneek aan de bovenzijde, zijn symbo lisch het leed en verzet tijdens de bezet ting en de zegen der bevrijding uitge beeld. terwijl geheel bovenaan de inspi rerende werking van het Christelijk ge loof in het verzet is uitgedrukt. Links Mozes, als de bevrijder en organisator het volk Israël (Ex. 1413) Aaron, die de bloeiende amandelstaf de hand houdt (Num. 17:8); rechts Petrus met de sleutel en Johannes met het Evangelieboek in de hand (Hand. 419 „Oordeelt gij of het recht is voor God, meer aan U dan aan God gehoor te geven"). Twee bazuinblazende Engelen verkondigen de overwinning. Het kost te veel ruimte elk detail van »t raam te beschrijven. Voldoende zij dat ook het herstel van het Kon. gezag is gesymboliseerd door een in rode tel gehulde Koninginnefiguur, het hoofd gedekt met de koningskroon, in de han den schep ter en rijksappel. Het gehele raam wordt ondersteund door de door Fedde Schurer vertaalde regels van Lutherlied: „God is in heech en sterk kastiel, In taflecht foar dy 't lije. Al wankt fordjêr fan fjür en stiel, Syn macht sil üs bifrije Als ik dit werk van Pieter Hofman •n van de belangrijkste kerkramen uit Nederland noem. dan doe ik dat als criti- volkomen objectiviteit en in de overtuiging, dat ook de Regering dit naar waarde zal schatten. Wie niet Sneek kan gaan en toch een Pieter Hofman wil zien, kijkt eens naar het prachtige raam met Salo- oordeel in het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag. Hij zal overtuigd worden van de grote capaciteiten v; deze kunstenaar. Com. Basoski. De trap van Mauthausen, 186 treden hoog, waar de meeste geheime agenten, tot bezwijkens toe opge jaagd zijn omgekomen „Alles precies als gisteren", vertelde de Chinese tuinman. .Alléén een ander soort tnldaat." Dat zei hy in de vroege morgen van de 25ste Mei 1949, toen Mao Tse Toengs communistische troepen Sjanghai vrijwel zonder slag of stoot hadden »vergenomen, zoals zy dit juist vorige week met die andere belangryke stad Kanton deden. Sjanghai is in rode handen. Ondanks de „gevaarlyk-uitziende" ring van palen en kullen rond de stad. Ondankfe de gevaarlijk-klinkende woorden i de Chinese nationalistische verdedigers, die van een defensie-tot-de-laatste-man van een bloedig-Stalingrad-van-het-Verre-Oosten spraken. Maar wat gebeurde eigenlijk in Sjanghai in de Meidagen van dit jaar? Giskes: „Ik heb Lauwers tenslotte op mijn woord van eer als officier beloofd, dat alle gevangen te ne men agenten behoorlijk zouden worden behandeld.... Die belofte is mijnerzijds nooit verbroken"... Van Himmler en Rauter had hij toen zeker nog nooit gehoord vliegtuig nabij Woudenberg een nu agent uit Maar toen stonden Schreieder en groot aantal Duitsers en Neder landse verraders hem op te wachten op de heide. Want Londen had zijn komst aangekondigd via het zendverkeer Lauwers. Maar dat is een nieuw verhaal SJANGHAI IN RODE HANDEN De acrobaten en rarekieken hebben meer belangstelling dan de communisten De Britse radiozender van de stad heeft i de ochtenduren de raad gegeven, om an deze Woensdag maar een Zondag te maken. En terwyl de dag (wat later dan de communisten) bezit van de stad neemt, bevinden zich in de straten reeds dichte drommen Chinezen. Ze zijn uit gedost in hun Zondagse kleren, want ze hebben het advies van de Britten opge- olgd. Als de buitenlander kalm blijft, dan gelooft de Chinees immers in hem. En daarom lopen ze dan nu op hun Zon dags. Bij duizenden. Ze kijken naar de „andere soort soldaat", die gekomen is. De stemming is zelfs enigszins feestelijk Op Avenue Foch en Rue Bourgeat staan een paar verlaten Nationalistische tanks. Kinderen joelen er om heen. Ze klimmen er in. Ze zijn verdiept in hun De radio speelt, de telefoon werkt nog en het gelukt zelfs een telegram naar Amsterdam te zenden. Dat zal goed zijn, want het is wel aan te nemen, dat de verslaggevers der buitenlandse persbu- reaux sensationele berichten over bloedige machtsoverneming de wereld hebben ingezonden. Het nieuws moet immers boeiend zijn en zichzelf verko- En dat nieuws is niet meer dan: hedei: om 5 uur in de morgen namen de Chinese communisten Sjanghai over. Punt. Mis schien had er nog aan toegevoegd kunnen worden: Om 7 uur in de ochtend w de leden van de Franse club reeds op de tennisbanen om hun dagelijkse tra. ning vooral niet te missen. Zo was he En dit is typisch Sjanghai. Een „eer voudige" verandering van bewind kan onmogelijk het dagelijks leven in de Soms loopt er nog een spoor vai oorlog door de feestelijkheden. Voor dc Cathay Mansions" staat een groep men- ;en, met angst in de ogen, kijkend naar :en voorwerp in de modder van de straat, ;en verloren handgranaat. Een kleine Chinees dringt zich door de groep. Hij draagt een emmer water. Snel grijpt hij granaat en gooit het ding in de em- Hij grijnst en zegt tot de bewonde rende omstanders: „Deze dingen lekken altyd. Ik weet er alles van. ik ben kapi- geweest in het nationalistische le ger". Hij trekt zich. tevreden over het suc- ;s. terug met zijn emmer. De angst ver dwijnt. De mensen gaan verder op hun veg door „Rood Sjanghai". En langzaam wordt het beeld over het .hoe" der communistische overrompeling duidelijk. Vóór middernacht was er aan de rand ïn de stad wat schieten met mitrailleurs geweest. Een transformator van de elec- triciteit was buiten werking geschoten. Een paar wijken zaten prompt zonder Ergens in een straat had een soldaat »n paar maal achtereen zijn .stengun' leeg staan schieten. Zo maar in het wilde weg, blijkbaar verlekkerd op de trekker. In het pikdonker van de nacht onge ler tussen tweeën en drieën hadden Straks geen slippende auto's meer? Het zy my veroorloofd, naar aanleiding van het onder bovenstaand opschrift in het nummer van Dinsdag 11 October van Uw blad geplaatst bericht, enige op merkingen te maken: De gedachte, het slipgevaar voor motorvoertuigen (auto's, autobussen enz.) op te heffen of althans sterk te verminderen door op gladde wegen een straal zand, uit aan boord van deze voertuigen gemonteerde reservoirs, onmiddellijk of beter nog ónder de wielen d.w.z. tegen het punt van aanraking banden met het wegdek te spuiten, is geenszins ni< Meer dan een kwart eeuw geleden estigde ik „ingeblazen" door de zaadstrooiers van locomotieven, die ten doel hebben het slippen en rondtollen de drijfwielen op vettige rails te voorkomen in Nederlandse en Duitse bladen de aandacht op dit middel. Ik stelde toen tevens voor. een deel van de ne uitlaatgassen van de motor door een buis te leiden, die door het reservoir loopt, teneinde het zand in de reservoirs steeds droog te houden en samenklonten van het zand te verhoeden. Voorts, de snelheid van de uitlaatgassen te benut- om een ejector-werking te verkrij gen en met 'hulp daarvan het zand onder banden te spuiten. Ik deed mijn voorstel met het oog op de geasphalteerde straten, die destijds og een glad wegdek hadden waarop, ooral te Berlijn, de autobussen sterk met slippen te kampen hadden. Jaren later werd aldaar een onderne ming opgericht, die mijn ideeën in de praktijk omzette en onder de naam „Adhestator" zandstrooiers voor motor voertuigen op de markt bracht. In zijn zeer lezenswaardige autobio graphic, die onder de titel „Ich baute Auto's" in 1937 te Berlijn het licht zag, vertelt de pionier August Horch de con structeur van de Horch-wagens. van al lerlei uitvinders en uitvindingen waar mede hij in zijn lang leven, hij vierde 12 October zyn 81ste verjaardag, kennis maakte. In dit boek lezen wy ik vertaal let terlijk op blz. 317: „Op 22 October '27 demonstreerde men my een zandstrooi- toestel. patent Schulze. Het moes gladde wegen zand voor de wielen strooien, om het gevreesde slingeren van de wagens te voorkomen. Ik kon die zaak, zo praktisch zij zich ook liet aanhoren, niet reoht warm worden, want ik stelde mij voor overal „zandtankplaatsen' inrichten, daar het eenvoudig niet moge lijk is. steeds een voldoende hoeveelheid zand met zich t een enigermate ruime toepassing de „Adihestator" is het, zover mij be kend, dan ook niet gekomen. Inmiddels heeft de industrie banden ontwikkeld, die door doeltreffende pro filering van het loopvlak het slipgevaar aanmerkelijk verminderen en streven de wegenbouwers overal naar een zo stroef mogelijk wegdek. Voor het overige lijkt het mij, wat de bestrijding van de glad heid van de wegen (bladeren- ei sneeuwval, ijzel, slijk enz.) aangaat, meer afdoende dit aan de publieke straat- reinigingsdiensten en wegenwacht-orga nisaties over te laten- Hoe dit zy, zoveel blijkt wel uit het bovenstaande, dat ook wat de Arnhem uitgaande zandstrooierij door de automobilisten betreft het gezegde rabbi Ben Aki'ba. volgens hetwelk alles reeds heeft bestaan en er niets nieuws onder de zon is. nog steeds van kracht is. rvoudiger dan eikomen. Dat L scheuren. Op .Edward VU" heerst i drukte. Overal staan de mensen in grote kringen, in bewondering voor acrobaten, 'aarzeggers, goochelaars, rarekieken en poppenkasten. De acrobaten duikelen, dat het een lust is en ze hebber, meer be langstelling dan de communistische sol daten. die tussen de feestende menigte lopen. Zij zijn overigens (voor Ohinezen) vry goed gekleed en gedragen zich be hoorlijk. De stoeten Nationalistische troepen-in- aftocht hebben plaatsgemaakt voor op tochten van burgers, die rode vlaggen meevoeren. Jongens en meisjes dragen rode sterren. Eén zilveren dollar is de prijs daarvan. De kranten verschijnen weer. De „China-Press". de spreektrom pet van de rijke Kung, brengt een prach tig hoofdartikel, aangepast aan de nieuwe toestand. Het eindigt met: „Dat de op mars onder de vanen der vrijheid er één naar een nieuwe periode van hoop en belofte móge zijnAlleen: Kung zelf marcheert niet mee. Hij wandelt momen teel op Fifth Avenue in New York. Wan delen is beter dan marcheren Zo wordt het dan 27 Me;. De bevrij dingsfeesten vielen in een periode van fraai weer, hetgeen de vreugde nog ver hoogde. De Chinees houdt ook niet van regen. Nu is het echter een druilerige dag met van tijd tot tijd stortregens, die het enthousiasme bekoelen. Vrouwelijke fluit De communisten voeren echter propa ganda. Misschien helpt het. Op verschil lende stadspunten loeien luidsprekers. De „Internationale" en dergelijke liederen klinken in het Chinees wat vreemd, maar om het goed te maken, wordt nu en dan ook een koor uit de opera „Carmen" ge speeld, waarna een dame, met een vals soort fluit in haar keel, een toespraak houdt. Dit hindert' niet eens. want nie mand luistert. Ohinezen zyn zo gewoon aan en vertrouwd met lawaai, dat het géén aandacht trekt. Tevergeefs gevochten t zfln rijst De voorbijgangers passeren, alsof hy er niet lag. Sjanghai 1949. lange rijen communistische soldaten aan beide zijden der straten langs de huizen gelopen. Eén lange ganzenmars naar het stadscentrum. Honderden Chinese rode militairen. En van de huis-tot-huis-ge vechten. die de nationalisten hadden voorspeld, was geen sprake. Er waren zelfs geen verdedigers van Tsjiang Kaï Sjek's regering in de buurt geweest. Op Avenue Foch hadden de Kwomintang- strijders van pantserauto's uit, op de roden geschoten. Er waren zelfs doden gevallen. Dat was dan alles. En waar gisteren nog de Kwomintang-vlaggen wapperden, om de nationalistische „beslissende" over winning te vieren, waait nu het rood van de „vrijheid", die ook bij Mao Tse Toeng in deze kleur gekleed gaat. De vlaggen zijn wat kleiner dan de vroegere, want ze zijn 's nachts tegelijk met de om mekeer gemaakt. Van de Kwomintang- vanen is de witte ster op het blauwe veld gescheurd. Nu is een wat magere sliert rood overgebleven. De oplossing eenvoudig. Op Foochow Road hebben de bewoners JH aar gewoon de nationalistische vlag uit- Ir."Joh'n Rozendaal.1 gehangen, om Mao Tse Toengs strijders te En wat denken zij eigenlijk van het ieuwe bewind? De chauffeur van de Nederlandse con sul-generaal zegt: .Precies als de Kwo- mintang. In het begin vriendelijk en later erg slecht". Er is geen twyfel aan. dat de meerderheid van de bewoners van Sjang- r zo over denkt. Géén enkele ziet de Nationalisten met droefheid gaan en be halve enkele verdwaalden ziet niemand communisten met vreugde komen. Zeker, er is feest, maar dat is er. zodra ook maar een kleine aanleiding toe Maar de Chinese bevolking had en heeft nog geen vertrouwen. De millioenen Sjanghai me»t hun triest verleden hebben immers geen geluk gekend in het verleden en hebben evenmin hoop voor de toekomst. Voor hen is gisteren gelijk aan morgen. Is er vandaag rijst. of moeten we het iet nog minder doen?" Ze draven mee met de nieuwe ideologie i op alle huizen en voertuigen worden slagzinnen geplakt: „Geen Atlantisch Pact meer!", „Amerikaanse hulp willen niet!" De plakkers weten vermoedelijk i geen Pact en van geen hulp. Door het kind - voor het kind „Door het kind voor het kind". On der dit motto doet de stichting „Voor Het Kind" dit jaar een beroep op leraren en onderwijzers en op onze scholieren boven de 10 jaar. Alleen door hun medewerking zal de verkoop van kinderzegels en prent briefkaarten, die van het Zwitserse .Pro Juventute" kunnen Bovenste gedeelte Het heeft een toer gekost om Opoetje te vinden, maar eindelijk is het me toch gelukt. Buurtjes hadden me verteld dat ze naar een Rusthuis vervoerd was; naar een Rusthuis met een geheimzinnige exotische naam, die ongetwijfeld een verheven betekenis heeft, maar die voor de volkswijk naar abracadabra riekt; naar een Rusthuis voorts, dat daar en daar ergens moest liggen, maar het preciese nummer van het pand en het dito van de betref fende zaal waren ze kwijt geraakt. Waarom zouden ze het ook onthou den; de buurtjes zijn gezamenlijk zo oud als Methusalem en zullen zeker geen pelgrimage naar hun ex-lotge note ondernemen. Maar al vragend wordt men wijs en zodoende heb ik het Huis zelve vlug gevonden. Het diende zich trouwens al van verre aan door een kudde „bezoekers", die voor de deur stonden te wachten. Ze drom den er samen; ouden en jongen, ken nelijk kinderen en kleinkinderen van wie daar binnen hun laatste levens- Ik houd niet van deze zogenaamde Rusthuizen. Er zijn er weliswaar, waarvan ik goede dingen gezien heb; waar zon en licht en ruimte en gezel ligheid en bovenal wezenlijke vroom heid heersen. Daarnaast zijn er echter andere, waartegen ik ernstige beden kingen koester; ze doen denken aan opslagplaatsen van menselijk leed. Na tuurlijk, de patiënten die er liggen, zijn niet veel gewend en ze zouden thuis waarschijnlijk zonder enige ver zorging blijven; ze zouden daar om komen in hun vuil, verhongeren en verdorsten. Maar kan men tevreden zijn wanneer men voor het aller slechtste iets in de plaats stelt dat alleen relatief minder slecht mag heten? Hoe dan ook, dit Rusthuis dat ik vandaag vind, snoert me de keel dicht, zodra ik er binnenkom. Dat ik er binnenkom is al een won- Op zoek naar Opoetje der, want het bezoekuur is nog niet aangevangen. Daarover staat de wach tende kudde te mopperen, want offi cieel behoorden de deuren reeds ont grendeld te zijn, doch een venijnige Cerberus blokkeert de toegang. Na veel vijven en zessen laat hij me ein delijk, als zijnde geestelijk verzorger door. De moeite om binnen te dringen heeft me er overigens niet geestelij ker op doen worden; het liefst had ik INDRVKKEN VIT DE VOLKSWIJK hem vierkant het lege bed ingemept, dat achter zijn rug in de gang staat. Waarom dat bed daar prijkt, blijkt me 'n moment later als ik een der rust huis-rust-zalen betreed. Want het is ondenkbaar dat het in een dezer za len zou kunnen staan. Het is zelfs on denkbaar dat er slechts een minia tuurbedje zou kunnen staan, of een tafel, of een stoel, of een stoof. Ja, het is wel volstrekt absoluut ondenk baar dat de gekeerde horde voor de deur hier naar binnen zal kunnen ko men. Want het is één bed al bed; het is één beddenzee, het is een ingangs poort tot het kerkhof waar ook men sen zo dicht aan elkaar worden op eengepakt. Maar dan is het kerkhof nog barmhartiger; dat wacht ten minste tot we dood zijn aleer het ons opeen stapelt Ach, deze zaal, die geen zaal meer is; deze rust, die geen rust meer is; deze mensen, die geen mensen meer kunnen zijn. Dit oneindig klaaglijk gedoe van oudje nevens oudje, van mummelend besje naast mummelend besje, van kindse naast kindse. Dit rampzalige vertrek waar in de ene hoek een stakkerd ligt te gillen en naastaan hapt er een naar adem; de volgendeheeft haar gelaat in een on- nenselijke grimas vertrokken en dood stil ligt haar buurvrouw; slechts zo nu en dan blaast even een nietig ademstootje haar blauwe lippen van een, zo nietig dat nog geen veertje er op wegzweven zou. Hier ligt al het leed der wereldhier slapen ach neen, ze slapen niet, ze schrikken daarvoor te vaak wakker alle be drogen verwachtingen, alle veronge lukte illusies, alle gebroken idealen. Ik ken deze stakkerds niet Het zustertje, dat met een ondersteek bin nenholt, blijkt dat evenmin te doen. Als ik haar vraag naar het Opoetje dat ik zoek, haalt ze haar schouders op. Ze bekent dat ze hier nog maar pas is en dat ze hier niet lang blijven zal ook; dat je je hier je benen uit je lijf loopt; dat het wel een beestenstal lijkt met zoveel zieken en zo weinig perso neel. En in haar ogen zie ik iets uiat me oneindig dankbaar stemt: hier is een jong mens in opstand tegen alles dat betekent: hier is althans nog één bewogen hart. Ik dwaal verder: kamer na kamer, verdieping na verdieping. Ik vraag, maar niemand kan me uitsluitsel geven. Soms word ik naar een bepaald vertrek, naar een zoveelste bed ver wezen, maar de gezochte ligt er niet in. Dan zoek ik maar uerder. Tot ik eindelijk Opoetje vind. Hoog in de nok van het dak, waar het smoorwarm is op deze zomerse dag. En we praten samen, maar wat we bespraken, ver tel ik de volgende week. WIJKPREDIKANT of zelfs Waar het r de kleine i op a overtreffen. En de opbrengst zal groter moeten den, willen de 335 verenigingen op het gebied van de kinderbescherming, die in de opbrengst van de actie delen, een aan deel krijgen, dat hen werkelijk helpt in hun financiële moeilijkheden. Als een ge zond kind bij u aanbelt om u wat post zegels en kaarten te verkopen voor zijt zieke of gebrekkige kameraadje, laat i het toch niet onverrichter zake weggaan? Vanmorgen of gisteren hebben rectoren, directeuren en hoofden van onze ondei wijsinrichtingen van het Nederlandse Co mité voor Kinderpostzegels een oproep ontvangen om met hun leerlingen mede te werken aan de actie „door het kind het kind". We kunnen ons voorstel len, dat sommigen van hen toen wel even de wenkbrauwen gefronst hebben. Vooral onderwijzers werden in de oorlogs jaren en daarna lastig gevallen met al lerlei maatregelen, die een administra tieve rompslomp meebrachten en met het onderwijs als zodanig niets te maken had- Verstrekking van schoolkleding, schoolklompen, vitamine tabletten, inza meling van geld voor schoolreisjes en al lerlei Liefdadige doeleinden, bezoek aan zwembad of badhuis verstoren de rustige gang van het onderwijs en zijn menige onderwijzer daarom een doorn in het oog. „En nu dit weer", zal hij wellicht ver zuchten. Toch zal hij na enig nadenken wel be reid zyn tot medewerking. Onze onder wijzers. die dagelijks met het kind probleem te maken hebben, zijn meestal bereid om wat voor het mis deelde kind te doen. Bovendien is dit niet een wekelyks weerkerende zaak: slechts een keer per jaar wordt voor di1 doel een beroep op hem gedaan. En tenslotte, hij zal de eerste zijn om toe te geven dat het een grote opvoed kundige waarde heeft, als de jeugd de zorg en de verantwoordelijkheid voor dt naaste wordt ingeprent. Zo zullen dan dit jaar de jongens er meisjes langs de huizen gaan, met biljet ten. waarop zegels en kaarten besteld kunnen worden. Later zullen zij de be stellingen rondbrengen en het geld innen. Dat deze wijze van werken een groot succes kan worden, is verleden jaar reeds bewezen. Bij wijze van proef is toen de schooljeugd van Amsterdam, Rotterdam en Groningen er reeds op uitgetrokken. Het resultaat? De scholieren plaatsten 380.000 bestellingen tot een bedrag van f 25.000. Bovendien hebben we reeds ge zien. dat het grote succes van de kinder- zegeiactie in Zwitserland voor een niet Het verdwenen bewind, dat zijn troepen steeds verder van Sjanghai doet wegtrek ken, was corrupt, zoals alle Chinese rege ringen in deze eeuw waren. En de Chi- kennende, zal ook Mao Tse Toengs regiem daar onder gaan lyden, want de Chinees is voor geld te koop. Of het be wind dan communistisch of nationalistisch is, helpt de bewoner van Sjanghai niet.. De partijen vechten voor de macht, die hen rijkdom betekent. Alléén voor hen! De kleine Chinees zal moeten blij ven vechten voor zijn dagelijkse portie rijst. En als hy dit voedsel als militair gemakkelijker kan krijgen, zal hij met één der beide legers optrekken. Het liefst met het winende dat is het voordeligst. Voorlopig is het daarom in Sjanghai: „Atlantic Pact no more wanted" „Wy willen geen Atlantisch Pact En Rusland vaart er wel bij, terwijl de macht vam het Westen met de Verenig de Staten aan het hoofd de winnende partij had kunnen zijn. Als de politieke beunhazen, die China nooit gezien heb ben, ja, nauwelijks wisten, waar dit rijk lag, Amerika's politiek maar niet tot een falende hadden gemaakt, zoals zij ook m Indonesië deden Als Sjanghai is in Rode handen. En de Chinees vecht voor zijn rijst onbelangrijk deel aan de intensieve mede werking van de schooljeugd te danken is. Natuurlijk blijven naast de jeugdacties, de oude verkoopmethoden gehandhaafd. Aan de loketten der postkantoren, in speciale stands en in sommige plaatsen zelfs op straat kunt u ook kinderzegels kopen. De actie duurt van 14 November 31 December. Maar u behoeft niet bang te zyn om wat zegels in voorraad te nemen, want ze blijven het gehele jaar 1950 nog geldig. De verschillende soorten prentbriefkaarten zijn bijzonder mooi uit gevoerd en deze komen altijd te pas. Wilt u een duidelijk bewys dat nog veel te weinig kinderzegels geplakt worden? Van 1946 t. m. 1948 werden in totaal 15 millioen zegels verkoohi, terwijl de post maandelijks 144 millioen poststukken te verwerken krijgt. Er zijn dus nog moge lijkheden genoeg. U kent het doel van de actie. De op brengst wordt op basis van het aantal verpleegdagen verdeeld onder inrichtin- alle richtingen, die zich bezig houden met de zorg voor het misdeelde kind. Door deze actie te steunen helpt u blinde, doofstomme, tuberculeuze en verwaarloosde kinderen. Het gaat om de jeugd van ons volk. Laten we daarom ait jaar allen ons steentje bijdragen. Kinder zegels op uw post. menig kind van leed verlost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3