Mettwc geihsttye (fiiwranl Als Nederland geen recht doet, dan naar Veiligheidsraad wi Wist U ZATERDAG 22 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 204U8_ Abon nementen: Tel. 22710. Adveftentie- afdelingTel. 23375. Postrekening: 5S936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (Bij contract belangrüke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7949 „StantMstfef» fs ghebfeoen myn bert ia tcgtjcnspoct" Diplomaat verward in de netten van een spionne ARIKS, de man van Nieuiv-Guinea Waarom eist de republiek niet Malakka op en laat ons met rust IJ EISEN, DAT DE NEDERLANDSE REGERING niet in strijd met de doet, dan gaan wij naar de Veiligheidsraad. Wij hebben de contacten reeds gelegd en zyn overtuigd van het standpunt van andere mogendheden. Wy zyn geen min derheid, het grootste deel van het volk staat achter ons. Wy zijn hier gekomen om te spreken met de Nederlandse Regering en niet voor de Ronde Tafel Con ferentie, want die heeft niet het recht over ons te beslissen. Aldus is kort samen gevat het standpunt van Johan Ariks. Johan Ariks is de vertegenwoordiger van 't Iriaanse volk, dat de naam Papoea heeft afgewezen, omdat daaraan herinne ringen hangen aan oude tijden, toen Nieuw-Guinea de prooi was van slaven halers. Hij is een kleine man met grijs haar. Zijn uiterlijk en gelaatskleur tonen duidelijk, dat wij hier een persoonlijkheid voor ons hebben van geheel ander ras dan de Indonesiërs. Gisteren pas is hij in Nederland aangekomen; zonder overgang werd hij verplant van het warme Batavia naar een kille winderige herfstdag aan het Nederlandse strand. Hij is ongesteld en moet zich in acht nemen. Ver van zijn warme eiland zit hij ln een knusse hotelkamer bij een hete verwarming te vertellen, terwijl buiten de zee lawaai maakt. Hij zet uiteen, hoe in Nieuw-Guinea zelfs bij de primitieve stammen gespro ken wordt over de Ronde Tafel Confe rentie. Door de oorlog is het zelfbewust zijn van de Irianen gegroeid en van huis tot huis wordt er door vrienden onder ling gepraat over hetgeen er thans in Den Haag geschiedt. Van de adathoofden heeft dan ook 95 procent zich uitgespro ken en zich geschaard achter Johan Ariks, die los van de Repoeblik Indone sia Serikat rechtstreeks onder de Kroon Wil blijven. Ook voor het goddeloze plan, dat thans ln een zeker deel der Nederlandse pers opduikt (door wie geïnspireerd?) om Nw.-Guinea af te staan aan de R.I.S. en dan verder het eiland te laten exploite ren door een chartered Company (denk aan Cecil Rhodes) in Nederlandse han den, voelt Ariks niets. Dat plan is hem niet onbekend. Het gaat uit van kapita listen en past niet bij de democratische opvattingen van deze tijd. Bovendien: dan zou men de T.N.I. op Nieuw-Guinea krijgen. De heer Ariks toont ons een aantal rekesten en telegrammen, getekend door vooraanstaande Irianen uit Hollandia, Manokwari, Fakfak, Sentani, enz. zelfs uit Radja Ampat de vier eilanden be westen Nieuw-Guinea, waar de bevolking Mohammedaans is. Eén rekest is afkom stig van 300 havenarbeiders. Er is een waarschuwing bij aan Soe- karno, dat hij zich houden moet aan Ling- gadjati en de overeenkomst van de Ren ville en geen enkel recht heeft om zich te bemoeien met de Irianen. De Neder landse regering wordt in verschillende stukken herinnerd aan haar plicht om haar standpunt volkomen te handhaven. Op 15 September j.l. zonden vooraan staande Irianen een telegram met de vraag, waarom de republiek niet Malak ka, Noord-Borneo, Portugees Timor en Australisch Nieuw-Guinea opeist, als zij Nederlands Nieuw-Guinea wil hebben. De afzenders willen niet bij een R.I.S.. die besmet is met communistische invloe- De heer Ariks wijst er op. dat Hatta Nederland niet in staat acht Nieuw Gui nea tot ontwikkeling te brengen. Hieruit blijkt, dat hij niet op de hoogte is van de werkelijke toestand en de verhoudingen tussen Nederlanders en Irianen. Hatta wil de Irianen humaniseren. Laat hij het eerst maar eens zijn eigen volgelingen doen. De Irianen hebben geen bezwaar tegen het Indonesische streven naar on afhankelijkheid, doch laat men van de Irianen afblijven, die hebben hun nooit lets in de weg gelegd. Integendeel. De boekhouding van de organisaties, aarvan de dezer dagen gearresteerde P. de B. uit Drachten voorzitter, secre taris, penningmeester, administrateur en financieel controleur was, is in beslag genomen. Het kantoor van De B. is ver zegeld. In aansluiting aan hetgeen we reeds over deze zaak meldden, worden thans nog de volgende bijzonderheden bekend gemaakt. Men vermoedt, dat met de gelden uit beide instellingen (de bond van mobili satie-invaliden en hun nabestaanden en de stichting De Nederlandse Soldaat) op niet vertrouwde wijze werd omge sprongen en dat De B. een inkomen ge- moot, dat niet in overeenstemming was met hetgeen hy aan de fiscus heeft eegedeeld. De boekhouding bleek chaotisch te zijn. De kasboeken zijn over vele maanden in het geheel niet meer bijgehouden. De controle wordt bemoeilijkt door het feit dat veelal in het geheel niet blijkt, wie Vandaag stellen wij IJ voor: Soldaat P. C. BIJL. legem. 27.10.22.186, Staf Cie 413e Bat. Inf. Veldpostkantoor Bandoeng. Soldaat Bijl vertrok op 24 September J948 met de Johan van Oldenbarneveldt naar Indonesië. Hij heeft er dus al meer dan een jaar tropendienst opzitten. Hij kwam in Batavia aan op 21 October 1948 en werd de dag daarop 21 jaar. Na zijn opleiding voor carrier-chaffeur kwam hij als zodanig „in de running", maar ook de jeep kwam wel aan de beurt. Er is no( al gebrek aan goed materiaal, vindt sol daat Bijl. Van 1942 af tot aan zijn op komst als soldaat was hij in de landbouw werkzaam. Is het wonder, dat hij naai de aarde van het moederland terugver langt? Zijn liefde voor het dier helpt hem echter over het ergste heen. Zoals de kameraadschap in Tasikmalaja dat nog sterker mate doet. Soldaat Bijl: vc daag hartelijk gefeliciteerd met je 22ste verjaardag. Met de wens, dat er veel post tal zijn! Als Soekarno zo op Nieuw-Guinea ge brand was, waarom heeft hij dan in zijn onderhandelingen in 1945 met de Japan ners verklaard, dat Nieuw-Guinea niet in de Indonesische staat behoefde te wor den opgenomen? Hij denkt: Van de Ne derlanders krijg ik alles gedaan. Wat zijn politieke tegenstanders aan gaat. Er is een rekest geweest aan Soe karno van een zekere Wetebosi, getekend door zeven man. Vier handtekeningen aren vals. De sultan van Tidore die meent, zekere rechten op Nieuw-Guinea te hebben, heeft een propagandareis gemaakt, doch kreeg niet het minste resultaat. Daartegenover wijst de heer Ariks op ?n rekest uit het ontoegankelijke ach terland bij Hollandia, getekend door hoofden en onderwijzers, die zich achter hem scharen. In Nederland zal de heer Ariks ook JOHAN ARIKS spreken over middelbaar onderwijs. Hij heeft ook een plan voor de opzet van het bestuur, maar daarover moet nog over leg worden gepleegd met de Nederlandse regering. Als zijn collega's, de heren Jouwe en Kasiepo aangekomen zijn, hoopt hij op een audiëntie bij H. M. de Koningin. Contributies van militaire invaliden in eigen zak gestoken? Voorzitter van instellingen hield er twee auto's en kampeerwagens op na Vijf jaar voor tien van de elf Amerik. communisten De elf Amerikaanse communistenlei ders zijn gisteren te New-York veroor deeld. Tien hunner kregen vijf jaar ge vangenisstraf en 10.000 dollar boete, ter wij de elfde Robert Thompson, voorzit ter der party voor de Staat New-York, drie jaar zal moeten zitten en eveneens 10.000 dollar boete zal moeten betalen. Alle beschuldigden kregen voor de uit spraak van het vonnis gelegenheid het woord te voeren. Eugene Dennis, secre- -generaal van de communistische partij en de hoofdbeklaagde uit dit pro- zeide: „De natie zal in de toekomst met schaamte en ergernis terugzien op dit fascistische proces. Wy zien met ver wen de toekomst tegemoet. Wij zijn geen enkel misdrijf schuldig en het minst van alles aan samenzwering tot be vordering van het omverwerpen der re gering, zoals hier beweerd is." Nadat Den had gesproken, stonden de anderen en verklaarden, dat zij zich bij de woorden van Dennis aansloten. Alleen Benjamin Davis, een Neger en lid van de New-Yorkse gemeenteraad, voegde nog iets toe aan Dennis' verklaring: „De Ame rikaanse Neger wordt reeds meer dan 300 jaar onderdrukt. Deze uitspraak en dit vonnis betekenen slechts voortzetting hiervan." Russische handelsonderneming in V.S. overtrad de wet Vüf Sowjet-functionarissen gearresteerd „Amtorg", een Russische handelson derneming in de Ver. Staten, is in staat van beschuldiging gesteldi door een Ame rikaanse Federale Grote Jury, omdat zij eich niet bij de justitie heeft gemeld als buitenlandse corporatie, die handel drijft, hetgeen de Amerikaanse wet eist. Zes Russische functionarissen van de „Amtorg" zyn eveneens beschuldigd. Eén hunner is momenteel in Rusland. De overigen zijn gearresteerd. Volgens de tenlastelegging heeft de „Amtorg" gegevens verzameld voor en inlichtingen verstrekt aan de Sowjet-Unie en gelden uitgegeven vanwege en gehandeld op last van de Russische regering en haar bureaux. Dit is nooit ter kennis va: justitie gebracht. Op deze overtreding staat een maximum-gevangenisstraf ar en een boete van 10.000 dollar. bedragen by De B. heeft gestort. Vaak werd de kas aangesproken voor uitgaven van het huishouden en andere particu liere zaken. Zo werd f 800 bestemd voor nieuwe vloerbedekking in De B.'s wo ning en een zelfde bedrag voor de studie De laatste maanden kwamen vrij hoge bedragen bij De B. binnen als gevolg van de verleden jaar ingevoerde wet, die aan mobilisatieslachtoffers uit 1914/'18 soms belangrijke uitkeringen toekende. De B. veranderde na aanneming van deze wet het huishoudelijk reglement in die zin, dat de leden (die zich voor hun leven verbonden hadden) niet minder dan iö pet van deze uitkering in de bondskas zouden storten. Behalve De B. is ook zijn jeugdige boekhouder gearresteerd. Het bleek, dat De B. er twee auto's en twee kampeer wagens op na hield. Drieduizend stuks Ned. vee naar Peru Het veefokbedrijf van de firma Schaap te Deersum heeft opdracht ontvangen, 3000 stuks vee voor Peru te leveren, waarvan 10 pet stamboekvee. Met deze transactie is f 2Vs millioen gemoeid. Niets aan de hand met de deserteurs Het Kamerlid E. Vermeer (PvdA) heeft met minister Schokking een onder, houd gehad over de deserteurs, die in Schoonhoven zijn ondergebracht en die binnenkort naar Indonesië zullen ver trekken. De minister gaf te kennen, dat de rechtsgang t.a.v. deserteurs blijft zo als vroeger: als zij bereid zijn, naar In donesië te gaan, komen zy niet voor de krijgsraad, anders wel. Een dergelijke mededeling verschafte ook het cc Kamerlid G. Wagenaar na een gesprek met de minister. Dr Baruch trouwde met Haagse baronesse Mackay De voormalige Amerikaanse ambassa- deur in Nederland, dr Herman B. Ba ruch trad vandaag op „Bagatelle", zyn huis in Wyandanch op Long Island, in het huwelyk met Anna Maria baronesse Mackay, dochter van D. J. Baron Mackay te Den Haag. Baronesse Mackay werd in 1913 te Den Haag geboren. De huwelyks- sluiting werd verricht door Rev. O. L. Daley van de Presbyteriaanse kerk te Islip op Long Island. Heel Friesland een uur in het donker Technische storing in een schakeling. Na Amsterdam en Het Gooi heeft thans de gehele provincie Friesland een lang in het donker gezeten. Gister- lag om zes uur floepten overal de lichten uit. Een uur later kwam er weer stroom en nog 20 minuten later brandden de lichten weer volop, scheepvaart ondervond hinder van uitvallen der electrische havenverlich ting. Op straat merkte men in Lemmer niet veel van de storing. Men heeft er nl. .gelukkig" nog gaslicht. De oorzaak ligt,in een technisohe sto- ing in de schakeling van de eigen voor- iening der centrale. ArJte Noachs vliegt over de Oceaan „Zorg voor 60 emmers water, 20 pond vlees, 200 kilo groenten en twee balen hooi", was de boodschap die gezagvoer der Verhey naar Schiphol seinde, enkele uren voor hij uit Calcutta aankwam met aan boord 400 apen, drie tijgers, cobra, vier luipaarden, drie panters vier olifanten, grotendeels bestemd voor Amerika. De enige passagiere was de 25-jarige biologe miss Genevieve Cuprys. alias Jungle Jenny, specialiste in het die renvervoer door de lucht. Zeventien achter elkaar had zij de dieren gevoederd en verzorgd. Gisteravond reeds vertrok het vliegtuig naar New York. Onvoorzichtige grap met dodelijke afloop Op 18 Augustus raakte een schilder bij het verven van de laadibruggen van de Dordtse zeehaven een stroomrail aan. De schilder (de Rotterdammer V. d. Bijl) werd omhoog getrokken, twee collega's schakelden de stroom uit, maar V. d. Bijl viel van de 22 m hoge brug en verdronk. De schilders hadden gedacht dat de rail niet onder stroom stond. Zij hadden er te voren naar geïnformeerd en de voor man J. v. d. V. had bij wijze van grapje gezegd: „Er staat 500 volt op die rail, maar daar kunnen jullie toch wel tegen!" Hij was er evenwel niet zeker van of er inderdaad stroom op de rail stond; hij meende van niet. Voor de R'damsc recht bank werd tegen deze voorman 2 maan den hechtenis geëist. Joodse oorlogswees krijgt 30.000 in Californië De 8-jarige Joodse oorlogswees David de Kadt te Hilversum is plotseling 1.000 dollar (f 114.000) rijk geworden. Zijn grootvader, David Polak uit Palo Alte in Californië heeft deze som op n gedeponeerd bij de Anglo Californian National Bank. David is een eenvoudige jongen, wiens vader, de Leeuwardense chemicus G. S. de Kadt en moeder, mr Bertha Polak, tijdens de oorlog met an*tf«e familieleden door de bezetters om dit leven zijn gebracht. Hij ls toen onder de hoede van een pleeg moeder gekomen. MAANDAG ONTSCHEPING VAN DE „GROTE BEER" Het troepenschip „Grote Beer" wordt i de loop van Zondagavond of in de daarop volgende nacht in Amsterdam verwacht. De ontscheping zal Maandag n beginnen. DUISTERNIS IN AMSTERDAM EN IN INDONESIË .Kortsluiting. PRAAG ARRESTEERT LEDEN VAN DE AMERIKAANSE AMBASSADE Als protest tegen de terreur weigeren priesters het Judasloon In een, in scherpe bewoordingen gestelde, nota aan de Amerikaanse ambassade, heeft het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, over onbetwistbare bewyzen te beschikken, dat leden van het personeel zich aan spion- nage hebben schuldig gemaakt. In verband daarmede werd een employé van de Amerikaanso ambassade te Praag gearresteerd, terwijl geëist werd, dat een andere employé onverwijld het land zou verlaten. Het betreft hier in totaal vijf personen, van wie zich drie reeds buiten Tsjechoslowakye bevinden. De geëmployeerde, Samuel Meryn, werd gearresteerd, twee uur nadat de de Amerikaanse zaakgelastigde was overhandigd. De andere, Isaac Patch geheten, die aanzegging had gekregen het land binnen 24 uur te verlaten, ver telde aan verslaggevers, dat de tegen Mayer als kabinetsformateur De socialisten strooien wat strootjes op zijn baan Wat nu, als hij evenals Jules Moch struikelt T-»E FRANSE KABINETSFORMATEUR, RENé MAYER, vindt «trootjes op ,ün -Li toch al niet gladde baan. Die worden daar neergestrooid door de socialisten. Sommige politieke kringen spreken zelfs van een hopeloze impasse. Zover is het nog niet, want René Mayer houdt nog steeds vast aan de illusie vandaag te kun nen mededelen, dat hij een regering heeft gevormd. Hierdoor einde gemaakt worden aan de politieke crisis in Frank rijk, welke nu reeds zeventien dagen duurt. Slaagt René Mayer niet, dan wordt het helemaal een puzzle, omdat Mayer's partijgenoot Henri Queuille, evenmin lust heeft opnieuw het pre mierschap te aanvaarden. De socialisten zijn in het geweer geroepen en houden Zondag een nationaal congres, teneinde 'hun stand/punt definitief vast te stellen. De vraag is nu, of René Mayer er veel in heeft dit „vonnis" af te wachten. Ook wordt er gezinspeeld op ontbinding van het Parlement en het houden van algemene verkiezingen. Het Franse blad ,ie Populaire" schreef, dat het een open Hulpmotoren niet mee laten tellen? Het Eerste Kamerlid Woudenberg (PvdA), heeft minister Spitzen schrifte lijk gevraagd, of hij bereid is, onverwijld maatregelen te nemen, dat rijwielen met hulpmotor in het verkeer als gewone fietsen gelden. De race om de atoombom Sowjets halen achterstand in Een van Ameriak's bekendste atoom geleerden acht het Amerikaanse atoom program „inefficient en nutteloos". Hy meent, dat Rusland zijn achterstand in de atoombom-nace reeds binnen twee jaar zal hebben ingehaald. DAT een regeringscommissie ls Inge steld voor buiten!, investeringen in Ne derland met mr P. A. Blaisse te Den Haag, dir. van de buitemL econ. betrekkingen, als voorzitter. DAT aan de inspecteur van het staats bosbeheer ir F. W. Malsoh te Utrecht de pers. titel is verleend van dir. van het staatsbosbeheer. DAT de hoofdredacteur van 't Zeeuwsoh Dagblad te Goes, R. Zuidema, vroeger gemeenteraadslid van Leiden, op 31 Oc tober 70 jaar wordt. DAT thans ook de stichting voor de landbouw in een nota haar bezwaren te gen het wetsontwerp op de materiële oor logsschade naar voren heeft gebracht. DAT J. Kooy te Boskoop is benoemd tot voorz. van de onlangs ingestelde afd. boomkwekerij van de stichting voor de landbouw. DAT de directrice van de Ned. Muziek school te Zwolle, mej. Mies Brinkman, is I overleden. DAT de vorige winter in ons land 2 millioen runderen op 193.000 bedrijven op t.b.c. werden onderzocht en het per centage reactie-dieren nog te groot bleek om bijzondere maatregelen achterwege te laten. DAT minister Mansholt gisteren in Tiel de fruittentoonstelling Boveta opende. DAT het Ned. consulaire agentschap te St. Marc (Haïti) is opgeheven en de agent E. Miot op zyn verzoek eervol is ontslagen. DAT de C.C.D in Sept. 1958 processen- verbaal opmaakte tegen in totaal 2380 verdachten. DAT dit weekeinde op de school Geerlingshof in Houthem-Valkèn- burg een bijeenkomst plaats vindt van consulenten en assistenten der rijksvoor lichtingsdiensten. DAT de zilveren erepenning van de pr,ov. Limburg is toegekend aan de bis schop van Roermond, mgr. dr Lemmens, die onlangs zijn, 40-j. priesterfeest vierde. DAT prof dr ir H. Gelissen, dir. van de Limburgse electriciteitsmij. te Maas tricht, colleges over industrieleer aan de Keulse universiteit zal geven. DAT op 26 Oct. in A'dam de jaarverg. van het genootschap ter bevordering van natuur- genees- en heelkunde wórdt ge houden. DAT de beruchte Kamper verrader G. J. v. d. Berg, die tot 12 jaar werd ver oordeeld, doch uit het kamp Avegoor ontvluchtte, weer is gegrepen. DAT het vernieuwen van de Lange- brug over de Bonervliet in Delfland is gegund aan de laagste inschrijver, J. K. Simon te Schiedam, voor f 111.800 (hoog ste was C. Nederveen, R'dam, met f 187.000). DAT de oud-notaris L. J. C. J. van Ravesteijn, vooral bekend als historie schrijver van Rotterdam, in Voorburg op 82-j. leeftijd is overleden. DAT het eerste lustrum van de bevrij ding in Den Bosch Donderdag as. be scheiden wordt gevierd en in Breda en kele dagen later wat feestelijker, in aan wezigheid van Poolse oud-stryders. DAT de Limburgse ver. van scheeps makelaars de regering heeft verzocht, de binnenvaart naar België vrij te laten, zulks n.a.v. de hernieuwde verplichting voor alle binnenschippers, lid te worden ,van de Ned. Partic. Rynvaartcentrale. vraag blijft, of de socialisten het kabinet zullen deelnemen. De onenigheid betreft vooral het vinden van een for mule voor het toekennen van salarisver hogingen aan regeringsambtenaren en over de te volgen politiek in Indo-China. In de Grote Kerk te Den Haag werd vanmiddag dit monument ont huld, gewijd aan de nagedachtenis van de bekende Haagse Hervormde predikant ds D. A. v. d. Bosch, die in het concentratiekamp Amersfoort is overleden. Het monument draagt als tekst: „Die met tranen zaaien, zullen met gejuich maaien." hem ingebrachte beschuldigingen abso luut ongegrond waren. Volgens het pers bureau Ceteka te Praag, genoot de gear resteerde geen diplomatieke voorrechten. In Westelijke kringen wordt deze maat regel van de Tsjechoslowaakse regering verband gebracht met de Amerikaan- steun aan Joegoslavië, bij de verkie zing van een zetel in de Veiligheidsraad. Vermoedelijk zal nu Amerika een Tsje chisch diplomaat uit de Ver. Staten uit wijzen. Inmiddels duurt de zuivering nog steeds voort. Thans zijn weer zes direc teuren van de vroegere Bata-schoenfa- brieken afgezet. Nog 28 kleine zaken werden genationaliseerd en een aantal andere opgeheven, omdathun voort bestaan geen zin meer heeft! Het hotel Libuse in Praag zal gesloten worden, 'egens het onderdak verlenen aan bui tenlanders. De Tsjechoslowaakse bis schoppen hebben in het geheim een her derlijk schrijven opgesteld, dat via een ondergronds „koeriers-systeem" aan alle priesters werd toegezonden. Hierin geven de bisschoppen aan de priesters opdracht de salarisverhogingen, die de nieuwe wet hun toekent, te weigeren. Zulks is plicht, omdat tienduizenden gelovigen uit hun huizen zijn gehaald en honderdduizenden verzuchten in gevangenissen en arbeids kampen. Volgens een later Reuter-bericht, is de Amerik. ambassadefunctionaris Patch, die van spionnage werd beschuldigd, morgen per auto naar Neurenberg trokken, in gezelschap van zijn echtge note, drie dochters, twee honden en i poes. Vermoedelijk namen zij „brood kofie" mee. In allerijl hadden zij de aller noodzakelijkste bagage ingepakt. Von Manstein: „Hitier ongeschikt als officier" Ex-veldmaarschalk verklaart zich onschuldig Veldmaarschalk Von Manstein, moe. nerveus en in burger, heeft zich gisteren te Hamburg verdedigd tegen de tenlas telegging in het tegen hem gevoerde proces. Kort en luid, alsof hij troepen toesprak tijdens een parade, vertelde hij de geschiedenis van zijn militaire car rière. Hij ging er prat op, dat hij stamde uit een geslacht van Pruisische krijgs^ lieden, zelfs een neef was van Von Him denburg. Over Hitier zei hy: „Hij miste de noodzakelijke capaciteiten voor een goed officier en een goed veldmaarschalk". De hebzucht van Goering had hem on aangenaam verrast, maar hij had ook wel prettige mensen in de partij ont moet. De partij van Hitler had hem aangetrokken, omdat zij zonder oorlog de ketenen van Versailles verbroken had. Von Manstein gaf toe, dat het offen sief in de Ardennen zijn plan geweest Hij verklaarde nooit iets geweten te hebben van de rassenvcrvolging door de Nazi's De veldmaarschalk ontkende ten slotte. dat Russische krijgsgevangenen onder zijn bevel slecht behandeld den zijn of zelfs geëxecuteerd. Hij zelfs zover gegaan, om de SS.-doods koppen-divisie daarover te onderhou den. Verkoop van kamp Crailoo verliep verder rustig De tweede dag van de veiling van de inventaris uit het kamp Crailoo te Laren verliep heel wat rustiger dan de eerste. De belangstelling bleef echter zeer groot fcn de prijzen waren hoog. Kamercommissies Een schijnbaar simpel voorstel van enkele leden der Eerste Kamer om, even- er voor de Tweede Kamer reeds is, ook voor de Eerste te komen tot Commissie voor Indonesische Zaken, heeft nogal wat pennen in beweging ge bracht. Dit verwondert ons niet. Want dit simpele voorstel raakt een kern van parlementaire stelsel. En daarom moet het met zorg worden bezien. Welke is de taak van het parlement? rw gezegd een tweeledige. Samen met de Regering vormt het de wetgevende macht. En buitendien of daarin én tege lijk daarmede mag het de Regering vra- lar haar beleid. De tweede taak is natuurlijk de moei lijkste, want als er een wetsontwerp aan hangig wordt gemaakt, dan krijgt het parlement de stukken zwart op wit voor zich. Het wetsontwerp gaat vergezeld een door de Regering opgestelde toe lichting en het parlement weet waarover het gaat, kan althans over een concreet onderwerp nadere concrete inlichtingen vragen. Maar het beleid is ten dele een andere zaak. Zeer zeker, het beleid zal vaak uitlopen op een wetsontwerp en heel de staatsregeling is in wetten neer gelegd, maar het beleid is toch nog iets anders en iets meer. Nu kan het parle ment over dat beleid spreken bij de be handeling van de jaarlijkse begrotingen en dat doet zij dan ook ter dege. In de practijk is dat echter niet afdoende ge bleken. Het parlement heeft, wil het ook zijn tweede taak behoorlijk kunnen vervullen, behoefte aan contact van blyvend karakter, t nu heeft men trachten te bereiken door het instellen van een aantal com missies. In de Tweede Kamer zijn er thans menen wy commissies voor het contact met alle departementen. Het zijn, zou men kunnen zeggen, niet for mele verbindingen tussen Regering en parlement, de Regering kan, wanneer zij daartoe reden aanwezig acht en nochtans de zaak niet belangrijk of niet rijp genoeg is voor een officiële behan deling, zulk een commissie de inlich tingen verstrekken welke zij wenst te geven. Aan de andere kant kan de Rege ring de commissies peilen omtrent het geen in het parlement leeft Dat kan na tuurlijk even nuttig zijn wanneer de Regering een beleid voert, dat straks a! dan niet zal uitlopen op een bepaald wetsontwerp, dan is het dienstig, dat de Regering tijdig weet wat zij.van het par lement kan verwachten. Dit betekent intussen niet, dat de com missies het parlement kunnen binden. Ook in dit opzicht blijft het contact van niet-formele aard. Het zou trouwens ook niet anders mogen zijn. Commissies zijn dus instellingen met •n beperkt nut, waarvan ^ovendien niet anders dan een beperkt gebruik dient te worden gemaakt. Want als het goed is dan worden ze niet anders gebezigd dan en correctie op een zwak punt in het parlementaire stelsel. Dan worden ze ge bruikt omdat en ook alleen voor zover bet parlement in de openbare uitoefe ning van zijn functie aan mogelijkheden tekort komt Dit klemt nog te sterker, wanneer men _jn een ander punt denkt. Hoe spoedig zal dit contact, dit niet formele contact een commissie uit het parlement er niet toe kunnen leiden, dat zulk een commissie eigenlijk gezegd gaat meeregeren? Gebeurt dat niet. dan is dat haars ondanks en omdat zij zich haar be scheiden taak bewust is, maar het gevaar gt in het wezen der zaak. Er zijn dus in elk geval twee bezwa- •n. Het ene is het gevaar, dat de Rege ring met een commissie alles zo'n beetje heeft geregeld voordat het in openbare behandeling komt ook al behouden de leden hun vrijheid van oordeel. En het tweede is, dat een commissie al spoedig wordt ingeschakeld of zich laat inscha kelen of zich zelf inschakelt in het Re geringsbeleid. En langs beide wegen kan het parlement worden uitgehold. Wij geven toe, dat dit, voor zover ons bekend, vooralsnog uitsluitend theorie is. De commissies doen in de practijk als goede commissies, buiten het parlement weinig of niets van zich horen en dus kan men zich buiten het parlement over haar arbeid ook geen afgerond oordeel vormen. Maar wij hebben de indruk, dat zij zich houden op haar bescheiden ter rein en aan haar bescheiden taak. Dit betekent evenwel niet, dat aan het insti tuut van de commissies uitbreiding moet worden gegeven indien deze niet strikt geboden is. Deze inleidende opmerking hebben wij gemaakt om in een volgend artikel de vraag onder het oog te zien, of de Eerste Kamer in het bezit behoort te komen van een Commissie voor Indonesische Zaken, zoals de Tweede Kamer er thans reeds een heeft. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot ■haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 30 Juli, na vermissing: Soldt. lste klasse J. Dijkstra, uit Dongeradeel. Gesneuveld 9 October: Soldaat H. Korsten, uit Sohijndel (Br.). Soldaat J. W. de Waal, uit Zoelen (Gld.). Koninklijk Ned.-Ind. leger: In de periode van 2 t/m 8 October geen verliezen. Tot gisteren heeft het totaal der E C.A.-toewijzigen aan Nederland 583 millioen dollar bedragen. Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor Zeeland. Holland Friesland en de Waddeneilanden: Over het algemeen ta melijk veel bewolking met nu en dan buien, sommige met onweer en enkele met hageL Matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Voor het overige deel van het land: Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid optredende buien en vooral gedurende de nacht flinke opklaringen. Meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag 23 October Zon op 7.18, onder 17.28; maan op 11.16, onder 1824

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1