Jlieume £dksd)c (üóurant Kazerneruiten ingedrukt uit afkeer over uitzending naar de Oost Wist U DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millmeter. (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoösllcf! fs q^ebfeoen myn bert ia icgtjcaspoct" Dertigste jaargang No 7947 In Arnhem maakten kleren. Zie pas- 3 Bijna 200 deserteurs niet voor de Krijgsraad, maar direct naar Indonesië De mededeling dat een aantal milltai-' ren van het garnizoen te Schoonhoven binnenkort naar Indonesië zal vertrek ken. heeft gisteren een lichte deining veroorzaakt. Enkele soldaten drukten ruiten in en maakten misbaar, doch al ipoedig was de rust weergekeerd. Ge ruchten over brandstichting, geweldple ging e d. missen elke grond. Het betreft hier ongeveer 130 jonge mannen, die bij een vorige gelegenheid niet tijdig waren teruggekeerd van hun inschepingsverlof en zich aldus aan in- gcheping hadden onttrokken. Tijdens hun verblijf in Schoonhoven zijn de oorzaken daarvan nagegaan. Voor zover er geen geldige redenen bestonden voor het weg blijven of te laat komen, zielen deze militairen op normale wijze worden in gescheept om hun dienstplicht j in Indo nesië te vervullen. Deze maatregel voor komt. dat de jongemannen als deserteur voor de krijgsraad worden gebracht. Hun laak is dus geseponeerd. Toen er enige onrust ontstond heeft de garnizoenscommandant, kol. Sluyter. rus tig met hen gesproken. Weldra gedroe gen allen zich normaal en er was in het geheel geen sprake meer van verzet. De verwanten is meegedeeld, dat zij op Zondag 23 October of desgewenst op een andere dag een afscheidsbezoek kunnen brengen. De algemeen toegevoegde raadsman voor de behandeling van Indië-desertie- laken bij de krijgsraad te Rotterdam, mr dr W. Schuurmans Stekhoven, arts advocaat aldaar, heeft intussen in een epoedrequest minister Schokking ver zocht op deze maatregel terug te komen, het recht zijn loop te doen hebben en de berechting van deserteurs niet op deze gewelddadige manier te onderbreken, althans schifting niet te overhaasten. Volgens dit request zou gebleken zijn dat de schifting in Schoonhoven niet af doende is- Dr Schuurmans Stekhoven vraagt in elk geval niet uit te zenden zij, die een request om vrijstelling we- onmisbaarheid of om vrijstelling uitzending naar Ipdonesië i.v.m. .evensgevaar van ouders of echtgenote lebben lopen. Textiel-groothandelaar krijgt f 15.000 boete Profiteerde van de schaarste De directeur van een groothandel in textiel, J. W. J. S. uit Amsterdam, kreeg gisteren van de tuchtrechter vooi prijzen 15.000 boete, daar hij aan enkele cliënten kanvganm stoffen had geleverd tegen te hoge prijs. De officiële prijs voor de N.V., maar daar boven ontving hij persoonlijk soms ƒ5 per meter extra. In totaal bracht hem dat 10.000 op. De verdediger zei, dat S. als directeur van de N.V. geen groot salaris genoot en dat een groot deel van de 10.000 is be lteed voor representatie. Gevluchte Amsterdamse boefjes weer gearresteerd Twee 17-jardge Amsterdamse boefjes, die resp. op 30 Juni en 30 Juli uit de Rijksopvoedingsgestichten te Amersfoort en Doetinchem waren ontsnapt, zijn dezer dagen in Amsterdam gearresteerd. Zij hadden, om aan geld te komen een reis naar België, vier rollen textie! gestolen van de textielhandel waar der jongens werkte. De diefstal werd ontdekt, maar de boefjes bleven lange tijd spoorloos. Na hun arrestatie trachtten ze de politie met allerlei leugens om de tuin te leiden. Ten slotte vond men de stof bij een marktkoopman, die ze van de moeder van een der jongens had ge kocht. De koopman, de moeder en eer andere marktkoopman, die bemiddelde gearresteerd. Opnieuw 3 soldaten gedood Aneta seint, dat een Nederlandse pa trouille op de Boven-Baritorivier in Zuid- Borneo uit een hinderlaag beschoten werd. Een soldaat van het K.N.I.L. werd dodelijk getroffen, twee manschappen Verdronken doordat de prauw omsloeg Vandaag stellen wij V voor: J. N. VAN LUIJK, Prov.weg 1, Hazerswoude. Nies viert vandaag in Makassar, waai het gelukkig rustig is, zijn 22ste verjaar dag. Waarschijnlijk zal dit met muziek gebeuren, want hij is concert-tamboer van de militaire kapel. Geen wonder dus, dat hij het in den vreemde best naa: Reeds 4000 doden in Guatemala In één stad werden duizend kinderen Het aantal doden tengevolge van de overstroming in Guatemala is thans reeds tot meer dan 4000 gestegen. De mi nister van Buitenlandse Zaken, Ismaël Gonzales Aveval-o, deelde mee, dat bij ieder aanvullend rapport de ramp gro tere afmetingen blijkt aan te nemen. In de stad Escuintla, die een bevolking van 26 000 zielen telde, zijn 1000 kinderen door de ramp wees geworden. Een passagier, waarvoor de loopplank te smal boot uit Finland In Kopenhagen Vacante zetel in Veiligheidsraad Engeland steunt Tsjechoslowakije, Amerika Joegoslavië Albion laakt echter de Russische pressie VANDAAG WORDT IN DE ALGEMENE VERGADERING der Ver. Naties te Flushing Meadow een verhit debat verwacht. Het gaat over de kwestie van de vervulling der vacature In de Veiligheidsraad, omdat de zetel van de Oekraine vrijkomt. Er zyn twee candidaten, Joegoslavië en Tsjechoslowakije. Beide landen worden communistisch beheerd, maar Joegoslavië is uit de Kominform-kring ge stoten. Tito is de afvallige van Moskou. Zoals men weet, heeft Wisjinsky reeds moord en brand geschreeuwd, als in de toekomst de Sowjet-Unle In de Veilig heidsraad met Joegoslavië zou worden geconfronteerd. Merkwaardig genoeg, trek ken hierbij de Verenigde Staten en Engeland niet één lijn. gewezen. Joegoslavië, aldus Acheson is Oost Europees, Slavisch en communis- Engeland zal de candidatuur van Tsje choslowakije steunen. Denemarken en Noorwegen zullen een zelfde gedragslijn volgen, maar Zweden zal weer zijn stem uitbrengen op Joegoslavië. Chili, waar mede Tito twee jaar geleden de diplo matieke betrekkingen werbroken heeft, zal echter ook achter Joegoslavië staan waarschijnlijk ook Frankrijk. De be langrijke verdediger der aanspraken van Joegoslavië op het lidmaatschap van de Veiligheidsraad is echter Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken.' Hij heeft de snode bewering van zijn Russische collega Wisjinsky, dat de verkiezing van Joegoslavië tegen de regels van het spel zou zijn, van de hand tin heeft. Hij is nu al bijna twee jaar weg en ziet zo zoetjes aan uit naar de zomei van het volgend jaar. Dan vaart hij huis toe en wachten hem zijn ouders, broers en zusjes, grootvader en verloofde, die zyn verjaardag in Hazerswoude hopen te Troepenbewegingen aan grenzen van Joegoslavië? Verhoogde militaire activiteit Het Joegoslavische orgaan „Borba" be richt, dat Hongarije, Roemenië, Bulgarije Albanië hun troepen en politiestryd- krachten weer meer langs de Joegosla vische grens hadden opgesteld en bezig ;n met het aanleggen van loopgra- het bouwen van bunkers en het aan brengen van draadversperringen. Ook worden bijzonderheden vermeld over be weerde Sowjetrussische troepenbewegin gen in de grensgebieden. Het Joegoslavische schouw toneel „Gaat dat zien" zegt Tito Tito heeft alle landen ter wereld uit genodigd, om waarnemers te zenden, ten einde te laten zien, wat er in Joego slavië gebeurt. De uitnodiging werd overgebracht door de Joegoslavische delegeerde bij de Ver. Naties. Rusland werd hierbij niet uitgezonderd. Niemand is in Praag meer „betrouwbaar" Thans weer 20 directeuren ontslagen De regering te Praag heeft 20 direc teuren van genationaliseerde bedrijven ontslagen,- waarvan er 8 behoren tot de zware industrie. De regeringscampagne tot liquidatie van kleine particuliere za ken wordt voortgezet en de eigenaars worden gearresteerd ep naar arbeids kampen vervoerd. René Mayer op het slappe regeringskoord Zal de Assemblée hem steunen? Zoals men weet heeft president Auriol in René Mayer, de radicaal-socialisti sche ex-minister van Financiën, ver zocht, een nieuw kabinet samen te stel len. Vandaag zou hij voor de Nationale Vergadering verschijnen, om bevestiging te vragen van zijn -benoeming tot pre mier. Parlementaire waarnemers zijn mening, dat hij zeker 330 stemmen zal verkrijgen, terwijl slechts 310 stern- nodig zijn voor een bekrachtiging zijn benoeming. Kennelijk heeft hij steuntoezeggingen gekregen van de meer rechtse groeperingen. René Mayer is be trekkelijk een nieuweling op politiek ter rein en hU deed in 1946 zijn intrede in het Franse politieke leven. Hij werd toen gekozen als lid van de Constituerende Vergadering, waarna hU ook Assemblée werd afgevaardigd. Mayer polst thans verschillende politieke kop stukken. tisch en het enige wat hier ontbreekt, is de algehele overheersing door het Krem lin. En daaraan wordt in het Handvest niet gerefereerd als voorwaarde voor het lidmaatschap van de Veiligheidsraad. Hfcewel Engeland zijn stem uitbrengt op Tsjechoslowakije, acht het toch de ver klaring van Wisjinsky buitengewoon on gunstig, vooral omdat deze aan het pro bleem het aanzien had gegeven de Ver. Naties. Groot-Brittannië laakte de Russische poging om pressie uit te oefenen voor de verkiezing van Tsjechoslowakije. De keus van Engeland berust op een jarenlange praktijk, band houdende met artikel 23 van Handvest. Volgens dit artikel komen de niet-permanente zetels in de Veiligheids raad ter beschikking van „gelijkmatig verdeelde, geografische gebieden. He' standpunt van Acheson luidt, daf de be noeming moet geschieden op grond van d< bijdrage der leden tot de „internationale vrede en veiligheid," en op grond var geografische overwegingen. Ten aanzien de Engelse steun aan Tsjechoslowa kije, verklaarde Acheson, dat men daar verschillend over kan denken, achtte het geen .kwestie van wereld schokkend belang. Amerika is niet plan voor Joegoslavië propaganda te maken, onverschillig wat de heer Wis jinsky beweert. Men houdt er ernstig re kening mede, dat Joegoslavië de ronde i. De zetel wordt toegekend aan het land, dat twee-derden van de stem- op zich verenigt. Dit komt dus neer op 40 vereiste stemmen, indien alle 59 afgevaardigden aanwezig zijn. De speciale, politieke commissie van de Assemblée besloot met 40 tegen 6 stem- :n, bij 5 onthoudingen, dat de z.g. „Klei- Assemblée" nog voor onbepaalde tijd functie zal blijven. Melkvoorziening wordt beschermd Heffing op kaas van 35 ct per-kg Minister Mansholt acht ter bescherming an de consumptiemelkvoorziening op korte termijn een heffing noodzakelijk van 35 cent per kg kaas, die na 22 October wordt geproduceerd. Zoals wij dezer da gen schreven, dreigden er in Groningen ernstige moeilijkheden als gevolg van de onderlinge prijsverhoudingen van melk- i zuivelproducten. De uitvoering van deze heffingsregeling in handen gelegd van het bedrijfschap oor zuivel. Met het -ingaan van de win- termelkperiode zal de melkprijs voor de boer, doch ook de prijsregeling voor kaas melkproducten worden gewijzigd. Het bedrijfschap bereidt deze regelingen voor, die dan in de plaats zullen komen van bovenvermelde beschikking. Op het kompas dwars door moerassen en kanalen Onderofficieren houden oefening in kop van Overijssel Onderofficieren die naar Indonesië zul len vertrekken nemen op het ogenblik deel aan legeroefeningen op kleine schaal. Deze worden voor het eerst gehouden in de kou van Overijssel. De operaties be gonnen in Apeldoorn. Een deel van de troepen werd uit auto's „gedropped", midden op de heide en midden in de nacht. Gistermiddag om 4 uur moesten Wolvega zijn. Vandaar rukten zij ir Blokzijl, dwars door moerassen, grote plassen, kanalen, modderpoelen etc., alleen werkend op het kompas. De uit rusting bestaat o.m. uit rubberboten. De troepen zijn afkomstig uit de kader- school -te Harderwijk en verdeeld in roden blauwen, resp. verdedigers en aanval- KAREL DOORMAN WEER IN ROTTERDAM. Het vliegdekschip Karei Doorman heeft vandaag zijn gebruikelijke plaats in de Rotterdamse haven weer ingenomen. Gis termiddag keerde het van zijn oefentocht terug en bunkerde het in Pernis. Landingsvaartuig is nog zoek Het landingsvaartuig Ballah, dat in d- Golf van Biscaye van de sleepboot Zwarte Zee lossloeg, is nog steeds niet terug gevonden. De Rode Zee zoekt er naai omdat men vreest voor de twee runners die zich op de bak bevinden. De Zwarte - op weg naar Falmouth, daar de storm de verdere reis met de twee andere bakken niet toelaat. Invalidewagen het water in Toen een verpleegster gisteren in Alk- iaar de deur van -het woonhuis wilde open doen, raakte het invalide wagentje, zij de 56-j. mevr. Metz had ge reden, vermoedelijk door de storm weging. Het reed het water van de gracht in. Voorbij gangérS wisten de dame op het droge te brengen. Ze is enige tijd. daarna overleden. GOEDERENWAGENS BINNEN 6 UUR LOSSEN. Om tegemoet te komen aan de grote behoefte aan goederenwagens hebben de Spoorwegen de vrije termijn voor het laden, lossen, doorzenden en ter invoer aangeven van wagenladingen tijdelijk be kort tot zes uur. Ook op Zaterdagmid dagen behoren de goederenwagens te worden geladen, gelost of doorgezonden. De nieuwe regeling gaat Maandag in. Alles is duurder dan twee jaar geleden In Augustus j.l. heeft het Nederlandse volk evenveel voedings- en genotmidde len gebruikt als het maandgemiddelde van 1947, doch het heeft er meer voor moeten betalen. Dit blijkt uit de index cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De index voor de uitgaven was n.l. 114 (1947 100), voor de prijzen eveneens 114 en voor de hoeveelheid 100. Het verbruik van duurzame consump tiegoederen is echter gedaald, terwijl men toch geen cent minder uitgaf dan twee jaar geleden. Ook dit blijkt onom stotelijk uit de indexcijfers: Uitgaven 100, prijzen 105, hoeveelheid 94. Voor overige goederen en diensten ging de hoeveelheid echter sterk vooruit, terwijl de prijzen nog meevielen. Ook hier spreken weer de indexcijfers duidelijke taal: Uitgaven 133, prijzen 103. hoeveel heid 130. Hierdoor komt men aan een totaal index aan uitgaven van 177, een prijs index van 109 en een hoeveelheidsindex van 107. Aan prof dr P. M. van Wulfften Palthe te Batavia is eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Hoe de hongerdood rondwaarde in de winter 1944-'45 In het Westen stierven 15.000 mensen door gebrek aan voedsel geweest, blykt uit bykans elke regel van het verslag, dat thans over deze jaren is verschenen van de hand van de geneeskundige hoofd-inspecteur van de Volksgezondheid, dr C. Banning. Wij ontlenen er de volgende gegevens Het huwelijkscijfer over 1944 was het laagst sinds het uitbreken van de oorlog (5,5 per 1000 inwoners). Het aantal levend geboren in 1944 was in vergelijking met de voorgaande jaren weer toegenomen. Het bevolkingsaccres was echter lager dan in 1943. vooral in de grote steden. In 1945 daalde het aan tal levendgeborenen en de grote gemeen ten staken wel zeer ongunstig af. Deze vertoonden een negatief bevolkingsac cres van 1,4, Den Haag zelfs van 4,1 en Rotterdam van 5,0. De algemene sterfte was hooger dan ln de voorgaande jaren. We moeten terug gaan tot 1905 om een hogere sterfte te vinden dan 15,3 per 1000 in 1945. Alleen het mobilisatiejaar 1918 (Spaanse griep) vormt hierop een uitzondering met het cijfer 17,2. De hongerwinter maakte wel de meeste slachtoffers. Officieel was in het Westen des lands per dag beschikbaar: in de laatste week van October 1944: 1300 calo rieën, laatste week van November 900, van December 550, van Januari 1945 460, van Februari 340. De hulp van het Zweedse Rode Kruis bracht het aantal calorieën in Maart en April tot 525 per dag en enkele weken kwam daar nog een voedselpakket bij. Maar in de laatste weken van April 1945 daalde het aantal calorieën tot 400 per dag. In de week vóór de bevrijding kon nog juist voor enkele dagen 230 calo rieën per dag worden gedistribueerd en dan niets meer. En juist toen de nood het hoogst was kwam „the finest drop ping of the war": brood uit de lucht. En daarna de bevrijding. Hoe meer het aantal calorieën ver minderde en hoe kouder het werd in deze hongerwinter, des te sneller steeg het sterftecijfer ten gevolge van honger. In het nog niet bevrijde Wes ten stierven 15.000 mensen van de honger. Tachtigduizend gevallen van hongeroedeem werden bekend. De cijfers voor Den Haag illustreren het algemene beeld: de algemene sterfte bedroeg in het eerste halfjaar van 193S 2419, van 1944 2940 (121,5 pet van 1939) an 1945 6458 (267,0 pet van 19391. Per 1000 inwoners stierven in het eerste halfjaar van 1939 4,86 personen, in 50 en in 1945 14.38. De sterfte was het hoogst in Februari 1 Maart, toen de rantsoenen het laagst 1 de koude het ergst was. Merkwaardi gerwijs was in de grote steden het sterfte cijfer van mannen in alle leeftijdsgroe pen hoger dan van vrouwen. Van de genen die stierven aan ondervoeding :n 75 pet mannen. In Den Haag stierven in 1945 in het eerste kwartaal 1319 personen, in tweede kwartaal 776. Voor 84 pet w dit personen boven 50 jaar, voor slechts 3,15 pet tussen 5 en 35 jaar. Het percen tage was voor de kinderen vry hoog. NED. SCHIP BIJ FINLAND GEZONKEN Het Ned. schip Sparta (300 ton) is de kust bij Abo (Finland) aan de grond gelopen en later gezonken. De zes leden der bemanning wisten veilig de kust te bereiken. Churchill reikte een aantal ere doctoraten uit Sir Stafford Cripps kon niet aanwezig zijn Winston Churchill heeft gisteren het ere-doctoraat van de Bristol-universiteit verleend aan de Amerikaanse ambassa deur in Engeland, Lewis Douglas. In zyn rede zei de Britse staatsman, dat de wereld niet moet wanhopen aan de vooruitzichten op de vrede. Churchill overhandigde tevens de bul aan veld maarschalk Alanbrooke, sir Alexander Fleming, de ontdekker van de penicilline, prof Broad, mr Moore en sir Richard Southwell. De Bristol-universiteit had ook sir Stafford Cripps een ere-doctoraat verleend. Hij stuurde echter een bericht, dat het hem onmogelijk was aanwezig te zijn. Kwade tongen beweren, dat Stafford liever niet het ere-doctoraat uit handen van zijn politieke tegenstander Churchill ontving. DAT ir J. B. Ritzema van Ikema is< benoemd tot hoofding- in vaste dienst bij' het dep. van Landbouw c.a. ter stand plaats Washington. DAT H. N. Jongbloed, gewezen ver tegenwoordiger van de K.N.S.M. te Pa ramaribo, is benoemd tot ridder ON. DAT de A'damse raad aan ir J- Straub op diens verzoek eervol ontslag verleen de als dir. van de keuringsdienst van DAT de technische proeftocht van het i Amsterdam gebouwde Noorse Oslofjord is geslaagd en men het op 11 November aan de rederij hoopt ov< dragen. DAT voor de R.v.C. werd geconcludeerd tot handhaving van de levenslange gev. straf, waartoe de opperstormleider van d landwacht K. A. Hamer uit Deventer door het Arnhemse B.G. werd veroordeeld. DAT B. en W. van Sliedrecht de raad voorstellen f 81.600 bij te dragen tot het hefbaar maken van een deel van de spoorbrug aan de Baanhoek over de Merwede. DAT mr W. Nieuwenhuisen werd ge ïnstalleerd als plv. rechter in het arr. Rotterdam en Dordrecht. DAT het buiten Torenvliet te Middel burg. ex-hoofdkwartier van de Duitsers, wordt ingericht voor de Chr. landbouw- winterschool van de C.B.T.B. DAT de Vlissingen 20. die op de dijk van Westkapelle strandde, ter plaatse zal worden gesloopt. Nog meer bezwaren van oorlogsslachtoffers Gelijkstelling gevraagd van niet- Nederlanders Naast de Federatie van stichtingen voor oorlogsgetroffenen heeft nu ook de ad vies- en bemiddelingscentrale voor oor logsslachtoffers de Tweede Kamer ver zocht het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade in de huidige vorm af te wijzen. In deze centrale werken behalve de federatie samen de stichting 1940 1945, de stichting Joods maatschappelijk werk, de Ned.-Indische bond van ex- krijgsgevangenen en geïnterneerden, het landelijk comité voor rechtszekerheid en de Joodse stichting voor herstel. Men vraagt een principiële gelijkheid van alle getroffenen en rechtszekerheid voor iedereen. Er wordt opgekomen tegen de beperking t.a.v. niet-Nederlanders. die zich in de oorlogsjaren hier bevonden. Zij die geestelijk geheel aan Nederlandse zijde stonden moeten ook wettelijk gelijkgesteld worden. Een verruiming van het begrip oorlogsschade wordt gevraagd, bijv. ook met bewijsbare geldschaden. De wensen der centrale zijn in een aantal concept amendementen neergelegd. Voorts heeft ook de stichting Nieuw Walcheren in een adres aan de minister raad en de Tweede Kamer haar bezwaren tegen de voorgestelde regeling opgesomd. Men wijst op de bijzondere plaats van Walcheren in de oorlogvoeripg en de bij zondere schade, die het doorvechten na 14 Mei 1940 en de inundatie in 1944 heb ben veroorzaakt. Vragen over zaalweigering aan N.J.V. Het Tweede Kamerlid Korthals (VVD) heeft minister Drees gevraagd hoe het nu precies zit met de weigering van de Kurzaal te Scheveningen aan het Natio naal Jongeren Verbond. Hij vraagt of de minister een lezing wil geven van de gang Vein zaken en daarbij dan in het bij zonder aandacht wil schenken aan de vraag hoe het optreden der regering zich verdraagt met het recht van vergadering. Nederland bespreekt met West-Duitsland „urgente" kwesties Geen initiatief voor een zes-mogendhedenconferentie „De Nederlandse Regering", aldus het bericht, „is van mening, dat op deze con ferentie enige overeenkomsten dienen te worden gesloten, .met de West-Duitse fe derale regering, waarin West-Duitsland bepaalde financiële- en economische ver plichtingen jegens de geallieerden er kent." Wij wendden ons om inlichtingen tot het departement van Buitenlandse Zaken Den Haag, dat ons het volgende mee deelde: Nederland heeft geen conferentie met DAT aan jhr mr B. W. Th. Sandberg op verzoek eervol ontslag is verleend a^s lid- van de Staatscommissie inzake wa terstaatsbestuur. DAT de lult.-kol. A. J. Kuijl van het 2e reg. veldartillerie is benoemd tot kolonel. DAT de res.-dir.-officier van gezond heid 3e kl. A. M. A. Keumakers is be noemd tot officier in de Orde van O.N. DAT de bouw van het nieuwe station te Vlissingen op 3 November zal worden aanbesteed. DAT Vlissingen in twee jaar tijds herbeplant met 3500 bomen, 3500 roz struiken en 70.000 heesters. DAT P. J. Tupker, hoofdbrandmeester te Groningen, is benoemd tot com deur van de vrijw. brandweer te Enschede. DAT de opsporing is verzocht va 21-j. kantoorbediende W. J. v. d. Vecht, lsrte Jacob van Campenstraat 271, Am sterdam, die sinds 11 Oct. spoorloos is. DAT de enkelsporige hulpspoorbrug bij Zwijndrecht in October 1950 zal ver dwijnen. als de nieuwe dubbelsporige brug, die in April wordt aangebracht, na verrolling in gebruik kan worden geno- DAT de frambozenoogst in West-Bra bant door de droogte voor 50 pet is mis lukt, doch de veiling Oudenbosch e.o. 70 pet meer aardbeien te verwerken kreeg dan vorig jaar. DAT Nijmegen de proeftuin in het pot plantencentrum Lent zal 'steunen met een subsidie ter vermindering van het tekort van f 10.000 over het afgelopen jaar. DAT het oorlogsmonument te Waalwijk op 30 October zal worden onthuld. Er is dus toch iets aan de hand Amerika en de gebeurtenissen in Oost-Java Volgens een A.F.P.-telegram uit Wash ington heeft de Amerikaanse minister buitenlandse zaken, Acheson, ver klaard. dat hij met de Nederlandse am bassadeur te Washington de berichten besproken had, volgens welke de wapen stilstand in Indonesië geschonden en de strijd hervat is. Acheson zeide, dat van diplomatieke zijde een onderzoek is in gesteld en dat het niet dienstig zou zijn, afwachting van de rapporten, zich »r deze zaak uit te laten. (Opmerke lijk: Van officiële zijde werd tegenge sproken, dat mr Van Kleffens zich tot de Amerikaanse regering zou wenden A.F.P. bevestigt het echter. Van officiële zijde werd tegengesproken, dat er aan de hand zou zijn, Acheson bevestigt het. Red.) Volgens een Anetatelegram uit Batavia heeft de centrale gemengde commissie drie en half uur vergaderd. (Van een onzer verslaggevers) EN DER OCHTENDBLADEN MELDDE HEDEN, dat de Nederlandse Regering I aan de regeringen van de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, België Luxemburg een voorstel zou hebben gedaan, tot het bijeenroepen van een conferentie over West-Duitsland. de door "het blad genoemde regeringen voorgesteld. Reeds in Juli j.l. heeft minister Stik- sr, in een nota aan de Tweede Kamer, verklaard, dat Nederland de grootste waarde hecht aan een inschakeling van Duitsland in de Europese samenwerking. Daarvan verwacht de Nederlandse Rege ring een belangrijke bijdrage tot het her stel, zowel van de Nederlandse- als de Europese- en Duitse welvaart, alsmede tot herstel van het geestelijk- en cultu reel verval van Duitsland. Zodra de West-Duitse Bondsrepubliek >u zijn gevormd, diende zij, aldus het Nederlandse standpunt, als geassocieerd lid in de Raad van Europa te worden op genomen. Aangezien er geen vooruitzicht bestaat een spoedige totstandkoming van een vredesverdrag met Duitsland, kan het wenselijk zijn bepaalde urgente kwesties, welke zich tussen Nederland en Duits land voordoen, reeds hangende de slui ting van een vredesverdrag te regelen. Over sommige punten zijn reeds bespre kingen gevoerd, die echter nog niet alle geleid hebben tot de door de Nederland se Regering beoogde practisch oplossing. Tot zover het officiële communiqué. Wordt dus aan de ene kant het nemen van het initiatief voor een zesmogend- hedenconferentie ontkend, het reeds gaande zijn van besprekingen hangende het tot standkomen van het vredever drag, wordt met evenveel woorden toe gegeven. Als Marshallhulp afloopt, toch nog 2 milliard per jaar? Paul Hoffman, de directeur van de Marshall-administratie, verwacht, dat de Verenigde Staten minstens twee milliard dollar per jaar vóór hulp aan het buiten land zullen moeten reserveren, zelfs na dat het Marshall-plan over drie jaar zal zyn afgelopen. Witte mieren belegeren het Vaticaan Technici van het Vaticaan zijn gisteren gealarmeerd om de strijdi aan te binden tegen een leger witte mieren, dat druk bezig is zich door muren en plafonds en weg te vreten naar het pauselijk rchief. Twee colonnes van deze insecten, afkomstig uit de Romeinse wijk Mon te verde, waar verschillende ondermijnde huizen zijn ingestort, zyn door de muren het Vaticaan gedrongen. De mieren hebben reeds enkele boeken en documen ten verslonden, een statiegewaad van kardinaal tot grijze poeder verwerkt ïen zware eiken balk zozeer aange tast, dat hy op het punt stond het te be geven op een plaats, juist boven het bed van een kardinaal Een andere colonne werd ontdekt in de zes voet dikke muur van de „Papegaaien-hof", oprukkend naar het geheim archief van het Vati caanse staatssecretariaat. Men hoopt de indringers te kunnen vernietigen. DURE LIEFHEBBERIJ Gedurende de vijftien maanden van haar bestaan, heeft de Berlijnse luchtbrug aan de geallieerden 252.540.000 dollar ge kost. Koningin Juliana ontving gisteren op het „Huis ten Bosch" in Den Haag de delegaties van de „Waardevolle belangen". De afgevaardigden van de „Twapro" en de „Persatoen Timoer Besar" op het bordes. Alweer drie planters vermoord Aneta seint uit Bandoeng, dat de plan ter H. van Schuylenburgh op de onder neming Tjimatis nabij Tjiandjoer ver moord is en zijn collega zwaar gewond. De eigen ondernemingswacht heeft de overval gepleegd. Twee planters van de theeonderneming Sidamanik van H.V.A. nabij Siantar (Sumatra), de heren P. W. van Dort A. J. Noteboom, zijn tezamen met twee ondernemingswachters in de tuinen bij het emplacement in een hinderlaag gevallen. De wachters ontkwamen waarschuwden een patrouille, die echter slechts de beide lijken van de planters kon bergen. Beiden waren gehuwd hadden resp. 2 en 4 kindoren. EINDE VLEESDISTRIBUTIE OP 1 OF 15 NOV. In ingewijde kringen verwacht men thans, dat de vleesdistributie per 1 Nov. of per 15 November zal eindigen. WEERBERICHT Nu en dan buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met vooral in de kust provincies enkele buien. Weinig veran dering in temperatuur. Matige tot krach tige en in de kustgebieden tijdelijk harde Zuid-Westelyke wind. ZON EN MAAN. Vrijdag 21 October. Zon op 7 14 ooder 17.34; maan op 6.29, onder 17.17 uur. NU

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1