Ilieuwe gfr tJtsrij t(fouranl Amsterdam en het Gooi een uur lang in het pikdonker Wist U WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand: 0.32 per week. ADVERTENTIÊN0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoastfcf! Is gfieftteoea tnyn hert In tegenspeel" Dertigste jaargang No 7946 Als tijdens Hitler Volkspolitie controleert Zie pa&. 3 ALS IN DE OORLOGSJAREN Ontploffing in electrische centrale oorzaak van veel ongerief Een ONTPLOFFING IN EEN TRANSFORMATOR heeft gisteravond van kwart voor negen tot tien uur het grootste deel van Amsterdam en het Gooi in het donker gehuld. Ook de beide Hllversumse zenders vielen uit. Trein en tramverkeer ondervonden echter geen moeilijkheden. De oorzaak van de ex plosie, die geen persoonlijke ongelukken heeft veroorzaakt, is onbekend. Ook de radio zweeg De ontploffing in een van de zes transformatoren van de centrale aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam-Oost ver oorzaakte om zestien minuten voor negen een geweldige steekvlam, die tot tegen de zoldering van de hal omhoog schoot. Het isolatiebad van de trans formator raakte in brand. Duizenden liters olie brandden hevig. Op dat ogenblik was alleen de schakel bordwachter Bakker in de hal aanwezig, maar hij wist ongedeerd naar buiten te komen. Direct ging het alarmsignaal werken en de brandweer rukte met groot materiaal uit. Om kwart over negen had zij het vuur bedwongen. De schade be draagt enkele tienduizenden guldens. Alle verbindingen met 50 kilovolt vie len uit. Het gehele Gooi en van Amster dam het woongebied van Zuid tot het Leidseplein en het gebied van Oost rond de centrale kwamen zonder stroom. Op vele plaatsen daar buiten, zoals in Zaan dam en in Amsterdam-Noord, was de electriciteit slechts enkele seconden ge stoord. A.V.R.O.'s „Bonte Dinsdagavondtrein" bleef staan en de K.R.O. moest met een hoorspel stoppen. De zender Lopik riep om de vijf minuten de storing om. Na een half uur presenteerde de A.V.R.O., met behulp van een accu-batterij, een gramofoonplatenprogramma. Een toneeluitvoering in theater Gooi land te Hilversum werd voortgezet bij kaarslicht. De radio kon om kwart voor tien weer uitzenden en om vijf voor tien was over al weer licht. De centrale doet nu name lijk met vijf transformatoren wat zij anders met zes deed. Het zal zeker een maand duren voor de beschadigde instal latie is hersteld, maar extra zuinigheid met stroom achtte men nog niet nodig. Ook de waarschuwingsseinen op de Oranjesluizen en op de sluis bij Zeeburg vielen uit. De schepen konden niet van het IJsselmeer binnenkomen, maar de Jan van Nieveen van een beurtdienst op Lemmer kon in het donker naar buiten worden geloodst. De stations Muiderpoort en Amstel- gtatión kwamen, in tegenstelling tot C.S., ook in het duister. De blokinstallaties (beveiligingsinrichtingen), werden met de hand bediend en de seinlichten wer den op batterijen aangesloten. Geen propaganda voor Schreieders boek „Hij zal aan ons geen geld verdienen" De Nederlandse Boekverkopersbond heeft zijn leden geadviseerd, geen recla me te maken voor het boek van Schreie- der „Het Englandspiel", dat binnenkort zal verschijnen, en het ook niet te etaleren. Het bestuur is van mening dat de boekverkopers er niet aan dienen mee te werken, Schreieder geld te laten verdie nen aan het volk, waartegen hij zoveel kwaad heeft uitgericht. Wanneer om het boek wordt gevraagd, wordt geadviseerd het wel te verkopen, daar de boekhan del in elk geval de klant ter wille moet zijn. Men verwacht dat het propaganda materiaal, dat reeds hier en daar is ge- etaleerd, op slag zal verdwijnen. Ruim duizend van de 1400 handelaren zijn by de bond aangesloten. Tito verwacht actie aan de grenzen Maar. hy is niet bang Maarschalk Tito heeft aan een cor respondent van de „New York Post" verklaard, dat een aanval van de Sow- jet-Unie op Joegoslavië tot een derde Wereldoorlog zal leiden. De Kominform zal ongetwijfeld ernstige incH"- «n aar de grenzen van Joegoslavië uitlokken er in dat geval zal Tito zich onmiddellijk wenden tot de Ver. Naties. Voorts was Tito er van overtuigd, dat Joegoslavië voorlopig een aanval zou kunnen weerstaan. ZUURKOOL WORDT GOEDKOPER. De winikeliprijs van zuurkool is m.i.v. Maandag verlaagd van 54 cent per kg tot 46 cent. Belangrijke hoeveelheden blijven op die veilingen onverkocht, daar de aanvoer te groot is voor de capaciteit der fabrikanten. De afzet van zuurkool werd ln September door het zachte weer nadelig beïnvloed ATTLEE VERKLAART ZICH NADER. Maandag a.s. zal de Britse premier Attlee een verklaring afleggen over de financiële crisis, waarin Groot-Brittannië tioh bevindt. Notaris vervalste Zondagsrijbewijs „Slechts een slordigheid"? Tegen een notaris, die bij een controle een vervalst bewijs toonde van onthef fing van het Zondagsrijverbod, werd gis termiddag voor de Arnhemse rechtbank 6 weken gevangenisstraf geëist. De notaris, de 58-j. A. E van A., uit Waardenburg, reed op Zondag 12 Juni nabij Den Haag. De politie ontdekte dat de oorspronkelijke datum was uitgewist en er een andere voor in de plaats was de datum enige malen te hebben ver- gezet. De notaris gaf voor de rechter toe, anderd. Hij was op een zakenreis, maar daarvóór had hij driemaal voor zijn ge noegen op Zondag gereden op hetzelfde papier. De verdediger noemde het slechts een slordigheid. Het Zondagsrijverbod wordt trouwens als een farce beschouwd. Uitspraak over 14 dagen. Schiphol krijgt stroom van de centrale te Velsen en ondervond dus van de sto ring geen hinder. Het Concertgebouw gebruikte de noodverlichting, maar vele andere vermakelijkheden en vergade ringen vonden een ontijdig einde. De schaatsliefhebbers, die in de Apol- lohal een baantje trokken, werden on aangenaam verrast. Met behulp, van kaarsen kon zonder ongelukken de baan worden ontruimd. Wonder -boven wonder is geen enkel verkeersongeluk gebeurd. Op straat was het als in de donkerste oorlogsjaren. Voetgangers schuifelden voetje voor voetje en tastend door de straten. Hier en daar flitsten zaklantaarns. Auto's, motoren en fietsers reden langzamer dan gewoonlijk, maar verspreidden licht bundels, die in het donker ongewoon fel en breed leken. In de huiskamers werden kaarsen en petroleumlampen opgestoken en verha len over de bezettingstijd deden opgeld. Groot was de opluchting allerwegen, toen het licht weer opflitste en het leven zijn normale gang hernam. Oorzaak: kortsluiting Nader wordt gemeld, dat de oorzaak van de brand sluiting geweest is in de transformator. Het herstel van de wik kelingen kan zeer lang duren. Misschien wel een jaar. Gisteravond brak brand uit in de Electriciteitscentrale aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam, waardoor enkele stadswijken in het donker werden gehuld en ook het Gooi zonder stroom kwam te zitten. Beide radiozenders vielen Jenever wordt 2.- per liter duurder Daling van suiker- en bierprijs beneden de verwachting Ook de aanpassing- van accijnzen in Berr>lux-verband is niet aan de invloed van de devaluatie ontkomen. Op de con ferentie in Luxemburg is thans besloten, dat de accijns in ons land op gedistil leerd per hectoliter niet van 320 tot 1 475, maar tot 596 zal stijgen. De borrel zal hierdoor aanmerkelijk duur der worden. Een kruik jenever van 38 procent zal in plaats van 6 pl.ra. 8 gaan kosten. De verlaging op de accijns voor suiker en bier zal minder vér kunnen gaan dan onze regering in de desbetreffende wet heeft voorzien. Voor benzine zal het bedrag echter et hoger worden dan voor de deva luatie reeds werd voorgesteld, n.'I. van 14.67 tot 22 per 100 kg. In België zal het benzinerecht op hetzelfde peil blijven, doch de motorrijtuigenbelastin gen worden verhoogd. „TOVERZOLEN" Een Haarlemmer, die onlangs plastic schoenzolen heeft uitgevonden, brengt de vinding thans op de markt. Het goedje wordt in een blikje ver kocht in stroperige vorm. Als men die stroop uitsmeert op een leren zool en laat drogen, wordt de zool buigzaam en veerkrachtig als rubber. Het pro duct heet „Toverzolen". Ook het bui tenland heeft er interesse voor. De radicaal René Mayer kabinetsformateur Partijgenoot Queuille heeft er geen zin meer in President Auriol heeft René Mayer, ïx-minister van Financiën, verzocht, de functie van kabinetsformateur te aan vaarden. Echter gaf Mayer te kennen, dat hij eerst nog zou trachten Henri Queuille er toe te bewegen, in zijn plaats, die taak op zien te nemen. Zowel hij als Queuille behoren tot de Radicaal-Soc. partij. Mayer verklaarde: „Ik voor mij persoonlijk, acht er monsieur Queuille veel meer geschikt voor dan ik.". Aange zien René Maer zeer sterk vóór handha ving van een coalitie-regering is, achtte hij de vorming hiervan onmogelijk zon der de hulp van de man, die langer dan een jaar de leiding heeft gehad. Ondanks de aandrang op Queuille uitgeoefend, werd deze echter niet overtuigd. René Mayer zal nu zelf trachten een regering te vormen en zal President Auriol een formeel .antwoord geven, zodra hij met zijn besprekingen klaar is. Vermoedelijk is dat morgen. Het ziet er dus naar dat het weer een coalitie wordt var cialisten. katholieke MRP-ers en de dicaal-socialisten. Voorzitter Bond Mobilisatie slachtoffers in arrest Lichtte P. de B. uit Drachten zyn leden op? De heer P. de B. uit Drachten, voor zitter van de Ned. Bond van mobilisatie slachtoffers 1914/1918, is dezer dagen ge arresteerd. Een onderzoek naarldachten over het financiële beheer, dat hjj voor verschillende personen voert, heeft tot deze arrestatie geleid. Ook zou hij cliën ten, die hy van advies heeft gediend, hebben gedwongen tegen een hoge con tributie levenslang lid te worden van de Stichting „De Nederlandse Soldaat", h(j beheerder was. STALIN KRIJGT VLIEGTUIG VOOR ZIJN VERJAARDAG. De arbeiders van de Praagse vliegtuig- fabieken zyn van plan Stalin voor 70ste veirjaardag een vliegtuig cadeau te doen. Zy zui en zelf de kosten van materiaal betalen en de machine overuren bouwen. Souvereiniteitsoverdracht vóór Nieuwjaar De speciale correspondent van A.N.P verneemt, dat de Nederlandse regering alles in het werk zal stellen om de souvereiniteit tussen het midden en het einde van December over te dragen. In het memorandum van 22 Juni j.l. wordt trouwens verklaard, dat de ratificatie der op de Ronde-Tafel-Conferentie te sluiten overeenkomsten binnen zes we ken moet geschieden zodat de souve reiniteit voor het eind van 1949 kan Prinses Wilhelmina schenkt Rotterdam een beeld Prinses Wilhelminaheeft de Rotter damse beeldhouwster Hank Hans opge dragen een beeld te ontwerpen als ge schenk voor Rotterdam. Het gipsmodel, de figuur van David, die de ongelijke trijd symboliseert, waarin de zwakkere zegeviert, is thans gereed. Het beeld in ner wordt vermoèdelijk 5 Mei in de van het stadhuis aan de Coolsingel onthuld. Auto slipte en botste tegen boom: 2 doden Gisteravond reed een personenauto met grote snelheid langs de Waalhaven Potterdam naar Pernis. De wagen slipte en botste tegen een boom. De beide inzittenden werden uit de auto ge vingerd. Een van hen, de 52-j. kapper L. D. Andeweg uit Pernis. was op slag dood. De bestuurder, de 40-j. aannemer Verschoor, eveneens uit Pernis, is enige uren later aan een schedelbasis- fractuur overleden. De auto werd vol komen vernield. Men; wijt het ongeluk de grote snelheid. Opnieuw levenslang geëist tegen Douwe Capelle Tegen de 39-jarige ex-rechercheur van het bureau Joodse Zaken te Amsterdam. Douwe Capelle, werd gisteren in de oortgezette zitting van het Amsterdamse B.G. levenslang geëist. Hij is reeds ia Leeuwarden tot die straf veroordeeld, doch de Raad van Cassatie had deze zaak aar Amsterdam verwezen. Capelle werkte nauw samen met de inmiddels terechtgestelde Kaper en Schaap en opereerde na Dolle Dinsdag vanuit het Groningse Scholtenshuis. De verdediger, mr v. d. Does, bracht raar voren, dat hij dezer dagen tijdens een besloten filmvoorstelling by razzia's op Joodse landgenoten vele politieman- zag meehelpen, die thans nog hoge functies bij de politie vervullen Uit spraak op 1 November. Mr N. E. H. van Esveld, voorz. van de Raad van Arbeid te Dordrecht, is 1 November als zodanig benoemd Ernstige spanning breidt zich over geheel Java uit Sinds enige weken is het schieten weer begonnen Naar aanleiding van het telegram uit Batavia, dat volgens betrouwbare bronnen gevechten zyn uitgebroken in Oost-Java ep de tegenspraak daarvan door de officiële regeringswoordvoerder te Batavia, vernemen wy, dat het bericht in die vorm overdreven is, maar dat er geen aanleiding is tot geruststellende verzeke ringen, want de toestand is ernstig en gespannen. Er is nog geen sprake van een plot selinge overgang van een vredes- in een oorlogstoestand, maar wel van een ern stige ontwikkeling uit een toestand, die nooit vrede is geweest. Wezen de berichten der laatste weken er op, dat de republikeinen na maanden van voorbereiding een nieuwe tactiek hadden aangenomen, waarby zy zonder schieten infiltrerend onze posten inkap selden, patrouilles onmogeiyk maakten, de bevolking door terreur dwongen tot aanvaarding van schaduwbesturen, de steden omsingelden en vervolgens bin nendrongen, thans is er een nieuw ver- schynsel bygekomen: Het schieten is nameiyk weer begonnen. Niet nu, maar reeds sinds een week of drie, niet alleen in Oost-Java, maar op het gehele eiland. De byzondere aandacht, die er aan Oost-Java wordt geschonken mag niet de indruk wekken, dat het elders minder ernstig zou zon. Overal op Java ziet men Verenigingen en clubs onder eigen leiders in Nationale Reserve Militaire verdediging voor vitale bedrijven uit personeel De vitale hedryven in Nederland ten een innerlyke militaire vorm krügen en wel met een organisatie van eigen mensen, gecommandeerd door degenen, die ook in het dageiykse leven leiding geven. De nationale reserve zal trachten om bestaande maatschappelijke groeperingen, ontspanningsverenigingen en clubs by de rijwillige burgerlyke verdediging in te schakelen, zoals ruiterverenigingen, roei clubs e.d. De natuurlyke leiders van het volk moeten ook de leiders zijn in de natio nale reserve. Dit is de stelregel, die ko lonel J. Termaten en zijn staf thans voor ogen houden. Hiermee is een nieuwe koers ingeslagen. De wervingsactie richt zich niet meer op individuen. Men wendt zich thans tot de leidende figuren in de gemeenschap, om door hen grotere groe pen te bereiken. Vitale bedrijven, als PTT., Spoorwegen en Mynen moeten in igen gelederen stryden tegen de „vyfde colonne". De resultaten van de nieuwe geest, zo vertelde kol. Termaten aan het A.N.P, zijn niet direct aanwijsbaar. Het begrip „strijdbare burgers" kan eerst langzaam in alle lagen der bevolking doordringen. Daarbij rekent men ook op de steun van de vrouwenorganisaties. Overal in den lande wordt actie ontplooid. Rond de jaarwisseling zullen nogmaals 6000 vrij willigers een opleiding krygen. Thans zijn er 9000. Over enkele jaren hoopt men zo 75.000 man te hebben geoefend. Er zijn plannen om zowel by dag als bij nacht te oefenen. Tegen 1 November zullen het secreta riaat van Steun Wettig Gezag en de werkstaf van de nationale reserve samen een pand in Utrecht betrekken. Ook deze werkstaf is iets nieuws. Kol. Termaten DAT A. Schipper, gem.secr. van Ouwer- kerk, is benoemd tot burgemeester van Kattendyke en mr G. F. Lunsingh Tonckens, hoofd bureau Juridische Za ken van het 4e Militaire gewest te Gro ningen, tót burgemeester van Renesse. DAT jhr G. A. van Nispen, oud-burg. van Winterswijk, 81 j. oud, in Arnhem is overleden. DAT het echtpaar A. van GalenVan Dalen te Oss gisteren 60 j. was getrouwd DAT de Ned. Reisver. op 23 October in La Roche een gedenksteen zal aan bieden aan de Kon. Touring Club van België ter herinnering aan het winter- offerftief van Von Rundstedt in 1944, het welk daar tot staan kwam DAT de aanleg van de asphaltbetonweg MetslawierDokkumer Nieuwezijlen is gegund aan de laagste inschryfster, dc Mij Wegenbouw te Utrecht, voor f 992.00Ó. DAT het nieuwe koelhuis aan de Markt te Dinteloord morgen zal worden ge opend. DAT minister v. d. Brink op 28 Octo ber de nieuwe watergasfabriek op het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmynen zal openen. r J. J. A. v. d. Putt te Eindho- vac.-mr J. Drost is benoemd van de Nëd. advocatenver- op 10 December een congres zal beleg gen, gewijd aan de toekomstige ontwik keling der vacantie-verblyfsgelegenheid. DAT de advocaat mr J. H. Worst te Amsterdam in Zwolle is overleden. DAT G. Hamer, beherend vennoot van de chemicaliën- im- en exportmy te Amsterdam is overleden. DAT mr B. R. Canneman (P.v.d.A.), chef 3e afd. der prov. griffie van Drente en geboren in Den Haag, is benoemd tot burgemeester van Hoorn. DAT toeristen deze zomer voor 50 rnil- lioen gulden aan deviezen Nederland hebben binnengebracht, d.w.z. 20 mil- lioen meer dan de Ned. Bank had ge raamd. DAT de gemeenteraad van Wagenin- gen besloot tot aankoop van de villa Vada voor 40.000 om tot politiebureau om te laten bouwen. DAT mr J. H. Hoeffelman, adv.-gen. bij het Leeuwarder Hof, in gelijke func tie is benoemd te Amsterdam. DAT als zevende tydschrift van de ANWB de Motorkampioen is verschenen. heeft die opgebouwd uit zijn eigen men sen. militairen, maar ook vertegenwoor digers van de kerken, weerbaarheids- corpsen e.d. Meer dan duizend doden bij wolkbreuken in Guatemala Verkeer zal maandenlang ontwricht zyn De Middenamerikaanse staat Guate mala, waar het klimaat normaal reeds zeer regenryk is, is de laatste weken geteisterd door zware wolkbreuken. By iverstromingen, die de regen ver oorzaakte, zyn meer dan duizend per sonen om het leven gekomen, terwyi 70.000 mensen dakloos werden. Verkeers- spoorwegen kwamen onder water te staan. Verschillende steden werden van de buitenwereld afgesloten en aan de oogst werd grote schade aangericht. Een groot voedseltekort dreigt. De meeste slachtoffers vielen by het instorten der lemen huizen. De regering van Guate mala heeft het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken van deze natuurramp op de hoogte gebracht en hulp verzocht. De V.S. hebben reeds amphibie-vliegtuig gezonden, o.a. 26 Amerikaanse touristen uit hun isolement te verlossen. Verwacht wordt, dat maandenlang het reizen onmogeiyk zal zyn. De schade wordt geraamd op 14,5 millioen dollars. Guatemala zal zich ook tot het Internationale Rode Kruis wenden om hulp. Noors parlement nu geheel zonder communisten Noorwegen is nu het enige Westeuro- oese land. waar geen communisten zit ting in het parlement hebben. By her telling van de stemmen in het Noorde- Uikse stadje Hedmark is gebleken, dat 51 stemmen, die op de socialisten waren uitgebracht, abusievelyk als communis tische stemmen waren berekend. Dit ge ringe aantal was genoeg om de voor zitter der communistische fractie, Loev- üen. niet meer naar het Storting te doen terugkeren. Hij zou de enige geweest zyn van de elf communisten, die een zetel hadden in het vorige parlement. De definitieve uitslag van de Noorse ver kiezingen is (met de oude cyfers tussen haakjes): socialisten 85 zetels (76); con servatieven 23 (25); liberalen 21 (20); boerenparty 12 (10); Christelllke Volks party 9 (8) en communisten 0 (11). Bloembollen-belofte na 10 jaar ingelost Tien jaar geleden beloofde dr Anton Philips by de ingebruikneming van een nieuwe fabriek in Blackburn (Engeland), dat de stad een zending Nederlandse bloembollen zou ontvangen. Door de oorlog werd deze belofte niet nage komen en Blackburn was het ook vry- wel vergeten. Maar deze week is het geschenk eindelijk aangekomen. Keurig verpakt in zes kisten. De burgemeester heeft de bloembollen gisteren in ont vangst genomen van de heer C. de Wit. directeur der Philips fabrieken in Black burn. Brand in Centrale „olielamp halen!" Pa op de tast houdt lucifer vast. Rietje gaat blèren Ma naar de serre hoe ze ook tuurt Geen licht in de buurt Pa weer de trap af Grap is er rap af lamp in de hand Oliepit brandt.... Echtscheidingen het verschynsel, dat de beschietingen de slachtoffers toenemen. Dit is een ontwikkeling, die zich niet plotseling voltrekt, maar zich geleideiyk voort- Men moet zich door woorden als divi sies, brigades, bataljons, generaals en kolonels niet laten misleiden. Men zou dan uit het oog verliezen hoe beperkt het gezag der hoge officieren is, hoe on samenhangend en over een reusachtig dikwyis moeilyk terrein verspreid, die zogenaamde eenheden zyn. Dit heeft ten gevolge, dat een ver andering ten kwade niet licht plotseling zal komen, maar dat het van kwaad tot erger gaat, is duideiyk. En dat de toestand hoogst ernstig is, biykt werkeiyk niet alleen uit de drei gende taal van de sultan van Djokja, ook uit de ministeriële beraad slagingen in Den Haag en Djokja. de van een hoog Amerikaans ambte van Batavia naar de republikeinse hoofdstad. Verklaring van Ir Soekarno. Ir Soekarno heeft de republikeinse de legatie ter R.T.C. ervan in kennis gesteld, dat hij al het mogelijke zal doen bestaande moeilijkheden met betit„^...&. - tot do militaire toestand op Java uit de K™»"!»™"»»» Elizabeth ook hierom- weg te ruimen, aldus verneemt de spe ciale correspondent van A.N.P. in toon aangevende kringen der republikeinse delegatie. Men was in die kringen minder pessimistisch dan de sultan van Djokja. A.P. meldt, dat volgens de Unci zowel de Nederlanders als de republikeinen in Oost-Java contactposten instellen, ter voorkoming van vyandelykheden. Incidenten in West-Java. Aneta meldt dat naar de militaire woordvoerder te Batavia hedenmorgen 5 (Nederlandse tijd) zeide, de laatste ar geen incidenten waren gerappor teerd, doch wel koude infiltratie. Niets wyst volgens hem op oplaaiing van de guerilla. Incidenten bezuiden Cheribon en Buitenzorg tonen, dat niet alleen Oost- Java de aandacht vraagt, zeide hy. Op de tweede plaats sneuvelden 10 tegenstan ders en werden 17 gevangen genomen. Wij hadden geen verliezen. De waarnemende republikeinse minis ter van voorlichting zeide tegen Aneta: „De regering heeft de nodige maatregelen genomen en zal niet toelaten, dat de leden haar strydkrachten, alsmede de civiele ambtenaren in het byzonder in Oost-Java achterna gejaagd en gevangen genomen om tenslotte vernietigd te wor den". Hy sprak van sabotage door het lagere Nederlands-Indonesisch bestuur. De Nederlanders hebben volgens hem niet het minste begrip van de toestand, het geen blijkt uit de verklaring van de Nederlandse militaire woordvoerder, die „berichten lanceerde volgens welke de bestaande spanning loos alarm was". Het bezoek van de Amerikaanse con sul-generaal Beam en zyn adviseur Glenn Ahbey staat' nu in Batavia in het brand punt der belangstelling. Surinaams avontuur van mr d'Ailly Amsterdams burgemeester mr A J. d'Ailly heeft ondervonden, wat het be tekent om door het binnenland van Suriname te reizen, toen hy naar Niokerie vertrok om er niet aan ie komen. Zaterdag was hy in een motor boot vertrokken en pas Maandagavond kwam hij in Paramaribo terug, daar een omgevallen woudreus de smalle rivier Arrawarra versperd had, zodat verder reizen onmogelijk was. Er is in Engeland enig opzien ge- wekt. doordat Kroonprinses Elizabeth publiekelijk het euvel van het grote aantal echtscheidingen heeft aangeroerd. Sinds jaren had enig lid van het ko- ninklyk huis zich niet zo krachtig in het cpenbaar uitgesproken. Het is met de ellende op dit gebied ook wel ver gekomen. Ellende die zich vooral uitstrekt naar de uiteengevallen gezinnen. Want het gezin is het, dat steeds in het verdriet wordt meegesleept en de kinderen zijn als regel de meest beklagenswaardige slachtoffers. Onlangs lazen we de uitspraak, dat men in een land als Amerika, meer be vreesd diende te zyn voor de echtschei dingen dan voor de verbreiding van het communisme. Zulk een uitspraak is wel in staat om iemand aan het nadenken te brengen. Wat baat er tenslotte stryd tegen een verschynsel als het commu nisme. wanneer men heel het leven niet terugbrengt onder de gehoorzaamheid •etten en normen welke van oen om ae Godswege daarvoor zijn gegeven? betrekkin" Wi-> achten het bÜ uitstek verblydend. aat Kroonprinses Elizabeth ook hierom trent haar zienswijze niet in het on zekere heeft gelaten. Zy drong er bij de Engelse moeders op aan. haar kinderen op te voeden in Christelijke geest. Zy bond de moeders op het hart, in eigen leven het Christendom tot uiting te doen komen en zo haar kinderen tot een voor beeld te zijn. land wordt deze week een ge- zinsweek gehouden. Het wil ons voor komen, dat de Engelse Kroonprinses onwetend wellicht voor het welslagen van deze gezinsweek, een bijdrage heeft geleverd, waarvoor ons volk alleen maar dankbaar kan zijn. WEERBERICHT Koeler Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor de Waddeneilanden en de kustge bieden van Friesland, Holland en Zee land: Matige tot krachtige Zuid-Weste lijke wind Wisselend bewolkt met en kele regenbuien. Iets koeler. Voor het overige gedeelte van het land: Vannacht vrij koud en overwegend droog met een matige tot zwakke wind uit Zuidelyke richtingen. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele verspreid optreden de regenbuien en iets koeler dan van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag 20 October: Zon op 7.12. onder 17.37; maan op 4.56, onder 17.04 uur. 21 October N.M. Nationale Reserve Het gaat met de Nationale Reserve nu langzamerhand wel iets beter maar nog lang niet goed genoeg. Wat hier op het spel staat, de bescher ming van onze vaderlandse democratie, ook tegen een mogelyke vijfde colonne is waarlyk te belangrijk dan dat met het tot dusverre bereikte ook maar enigs zins kan worden volstaan. Zoals men elders in ons blad kan lezen, zal thans getracht worden aan de Natio nale Reserve een grote uitbreiding te geven door inschakeling van allerlei be staande organisaties en verenigingen. Daar zit stellig iets in. De Nederlandse burger is nu eenmaal iemand die zich gaarne organiseert- Er is in ons goede land een overvloed aan verenigingen op velerlei gebied en mocht men er in slagen, in een groot aantal organisaties belangstelling te wekken voor het nationale instituut, dan zit hierin stellig perspectief. Velen niel- den zich nu eenmaal vlugger in vereni gingsverband dan persoonlyk aan. Maar dan moet men er op blijven toe zien. dat deze nationale instelling ook waarlyk nationaal wordt en nationaal blijft. Zy mag niet worden opgebouwd uit een veelheid van verenigingen zon der meer, maar daarbij en daarbovenuit moet het nationaal karakter een sterk accent krijgen. Ja het beslissende ele ment worden. Want het gaat niet om wat verdeelt, maar om wat verenigt Dan is het ook van belang, dat zoals de plannen nu luiden vitale be drijven een eigen plaats krijgen in deze vorm van landsverdediging. Daarby wil men in het byzonder met de leiding be lasten diegenen die ook reeds in het da gelijkse leven leiding geven, in het al gemeen is er voor deze gedaohte veel tt zeggen. Maar het zal een regel blijken te zyn, die ook aan de uitzonderingen, welke er op gemaakt dienen te worde», zyn kracht ontleent Wie garandeen bij voorbeeld, dat in alle gevallen een be drijfsleider de aangewezene is om bU de taken welke men in het raam van dit nationale instituut te vervullen heeft, leiding te geven? Wanneer het op deze dingen aankomt moet een bedryfsleider soms wijken voor een man, die in het bedryfsleven mis schien op de onderste plaats staat. Ieder die iets van militaire zaken weet kan daarvan getuigen, evenals wie zich de gang van zaken in het verzet herinnert. Wy wachten het nieuwe verloop van zaken met grote belangstelling af. In d« nieuwe plannen schuilen goede gedach ten. Maar de uitvoering ervan zal van even zo grote betekenis blyken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1