Let op de „Volkspolitie" - de nieuwe Duitse SS BLUE BAND geeft hun levenslust! BLUE BAND NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 DINSDAG 18 OCTOBER 194» Zij wordt gedrild volgens beproefde militaire reglementen (Van onze Berljjnse correspondent) BERLIJN, Oct, 1949 Men kon haar in haar volle glorie aanschouwen, toen Wilhelm Pieck als president van de door de Russen gesteunde Oost-Duitse republiek na zün verkiezing de erewacht van de „Volkspolitie" inspecteerde. Zy zyn er weer de zware laarzen, de uniformen, de paradepas, de „schneidige" houding, de „Prasentiergriff" Zo te zien^'iert de SS haar opstanding. Er is niets veranderd. Het volk juicht. Het heeft er niets bijgeleerd. Het wordt feitelijk ook onkundig gehouden van datgene, wat er in de naaste omgeving gebeurt. Rondom Berlijn ligt een kring van gar nizoenen van de Volkspolitie. In Pots- dam-Eiche, vroeger een school voor on derofficieren, in Köningswusterhausen- Storkow. Oranieniburg, Bernau, Strauss- berg. Zossen. In de naar plannen var Hitler en Hermann Göring opgerichte hy permoderne kazernes zijn nu telkens 5 10 compagniën volkspolitie gehuisvest. Hier worden zij gedrild volgens beproef de militaire reglementen, even hard en meedogenloos als dit bij de beruchte SS het geval was. Hier worden zij opgeleid met machinegeweren, 50 cm-pantseraf- weerkanonnen. karabijnen, pistolen automatische wapenen, granaatwerpers, lichte en zware luchtafweerkanonnen. Met een politie-opleiding heeft dat wei nig meer uit te staan. Voor de handha ving van de openbare orde zijn granaat werpers en pantserkanonnen normaal niet nodig. Voor de Oost-Duitse „volkspolitie" zijn dan ook „belangrijke functies' in de toe komst weggelegd. De manschappen blijven nooit lang in dezelfde kazerne. Telkens en telkens wor den zij afgelost en overgeplaatst. Zij mo gen geen nauwer contact met de burger bevolking krijgen- Voor het merendeel zijn de mannen afkomstig uit Thüringen en Saksen, enkelen uit de provincie Brandenburg. Uit Berlijn is er haast nie mand. Na de elementaire opleiding volgen sneciale cursussen, waar de mannen met de meest uiteenlopende soorten wapens leren omgaan. Ook de beruchte vlam menwerpers en het „Stalinorgel" horen erbij. Het wapentuig is ten dele afkomstig uit Rusland, ten dele van de vroegere Dui'se weermacht. Wie er voor geschikt is. krijgt nog een extra opleiding, bijv als marconist of op de luisterpost. Onze correspondent had gelegenheid om eens een kijkje „achter de schermen" te nemen Hoewel zoveel mogelijk ge heim wordt gehouden, had hij betrekke lijk weinig moeite om tot lieden van de volkspolitie door te dringen, die „het" moesten weten Hij had o.a een onder houd met „Polizeirat" D. in de rang van kapitein. Vroeger was hij eerste luitenant bij de parachutisten. Hij vertelde, dat hij als officier van de valscherm-pantser divisie „Hermann Göring" door de Rus: sen krijgsgevangen werd gemaakt. Hij •werd in Dnjepropetrowsk voorlopig ge ïnterneerd. Toen hij in 1947 werd onder vraagd, werd hem voorgesteld om poli tieofficier in Duitsland te worden. Hij ging op dit voorstel in en werd ter stond naar Kvementsjoek gezonden, waar reeds 150 andere Duitse officieren onder leiding .van de Duitse majoor Von Witz- leben speciaal werden getraind. De „po litieke" opleiding was in handen van de Russische overste Soedorow. De Duitsers moesten de „Leiddraad van die historie der C P." en de marxistisohe-stalinisti- sche doctrines zolang uit het hoofd le ren. totdat zij het wel konden dromen. Deze opleiding duurde zowat zeven maanden, toen werden de 150 Duitsers beëdigd en over Frankfort a. d. Oder naar Duitsland gezonden. Daar was het hun taak „stoottroepen" op te leiden, welke voorlopig als politie dienst zouden doen. maar later andere functies had den te vervullen. Ongeveer 180.000 man. Dat was het begin. In de zomer van 1948. Op het ogenblik telt de Oost-Duitse volkspolitie volgens onze zegsman onge veer 180.000 man, (De „Reichswehr" ten tijde van de zg. Weimar-republiek om vatte slechts 100.000 manschappen!) Zes divisies worden momenteel opgesteld, elke divisie met plm. 14.800 man. Twee ervan zijn volledig gemotoriseerd. De opleiding van chauffeurs aan trekmachi- nes en van mansohappen aan Russische veldhouwitzers wijst erop, dat er een uit rusting met artillerie in voorbereiding is. De nieuwe divisies moeten tegen het voorjaar 1950 volledig opgesteld zijn. De leeftijd van de mansohappen va rieert van 18 tot 35 jaar- De officieren kopien allen uit de vroegere Duitse weer macht voort- Het spreekt welhaast vanzelf, dat ei voor toetreding tot de volkspolitie groot scheeps reclame wordt gemaakt. Als lok middel wordt gezegd, dat de manschap pen een soldij van 400 k 600 Oostmark krijgen. De arbeidsbureaux, hebben in structie gekregen, dat zij ingeschreven erklozen naar de volkspolitie moeten uren. In de fabrieken verschijnen ge regeld „commissies", welke jonge arbei ders ronselen. Op het vliegveld Gardelegen kwam onze correspondent zonder moeite te we ten, dat ook luchtstrijdkrachten van de volkspolitie worden opgericht. Er zullen 12 jachteskaders en 12 verkennings eskaders komen. Tal van bekende pilo van de Duitse „Luftwaffe" hebben zich reeds vrijwillig gemeld. De leiding heeft de voorm. generaal der vliegers Brandt met als tactisch assistent overste Hartnack, drager van het „Eichenlaub". Met de oprichting van de vliegende formaties wordt zelfs de grootst moge lijke spoed betraoht. Wie vroeger in de Duitse vliegtuigfabrieken heeft gewerkt, komt zonder meer in aanmerking voor de luchtstrijdkrachten van de volkspo litie- Vliegvelden worden gebouwd of Komende Kampeerwet hindert padvinderij Onderscheid gevraagd tussen twee soorten kampeerders Er is een conflict gerezen tussen de padvindersbewegin g en de Ned. Kam- peerkaartoncentrale. Zo men weet, geeft deze centrale (die administratief door de A.N.W.B. wordt beheerd) kampkaarten en kampeerpaspoorten uit voor het z.g. toeristisch trekken en kamperen. De centrale heeft een grote invloed in de voorbereidingen voor de binnenkort te verwachten Kampeerwet. In deze wet zouden de door de centrale afgegeven kaarten verplicht worden gesteld. Dit be tekent voor de jeugdbeweging, die z g educatief kamperen organiseert (pad vinders. CJMV, VCJC, AJC e.d.) een achterstelling, zo zeide generaal F, H. F. M. baron van Voorts tot Voorts op een in Den Haag belegde persconferentie van de Nat. Fadrvindersraad. In do nieuwe wet zou men vrijwel alleen mo gen kamperen in speciaal daartoe aan gewezen gemeentelijke centra. Dat zou voor het „opvoedkundig" kamperen een grote handicap zijn. De A.N.W.B. heeft volgens de Nat. Fadvindersraad de 15.000 padvinderslei- ders beledigd door in een brief aan Gedep. Staten in de verschillende pro vincies te wijzen op de noodzaak dat ook wel leiders van jeugdorganisaties n.a.v. politie-onderzoek werden afgewezen. Er zijn in ons land 300.000 a 400 009 „gewone" kampeerders en evenveel, die met de jeugdorganisaties kamperen. uitgebreid o.a. te renlau, Finsterwalde. Dresden-Klotzsche. Langs de kust van de Oostzee worden dag en nacht startbanen, bunkers en vliegtuigloodsen gebouwd. Op het vlieg veld van Gardelegen heerst al grote be drijvigheid. Voor oefenvluchten worden nog ouderwetse Russische lesvliegtuigen gebruikt, maar in Stendal zijn reeds de modernste Russische eskaders gestation- neerd tezamen met Duitse straaljagers van het type Me 263! Wie zich bij de vliegers meldt, wordt eerst voor drie maanden op, proef aan genomen. Voor het politieke verleden interesseert zich niemand. Wie vroeger een hogere functie bij het Duitse lucht- wapen vervulde, promoveert onmiddel lijk bij de volkspolitie een trap hoger. Twaalf jaar tegen „Hakkie" Holdert geëist Verdediger: „Beschouw hem als een kind". Tegen de 42-jarige „Hakkie" Holdert. ex-directeur van De Telegraaf, werd gis teren voor het Amsterdamse B. G. 12 jaar gevangenisstraf geëist, daar hij dienst heeft genomen als SS'er en zich aan ver raad jegens de administrateur van het be drijf. de heer v. d. Linde, zou hebben schuldig gemaakt Bovendien zou hij het blad geleidelijk dienstbaar hebben ge maakt aan het nationaal-gocialisme. Als getuige werd in de voortgezette zaak van gisteren nog gehoord J. B. Th. Spaan, destijds secretaris van de hoofd redactie. Hij zeide dat Holdert een lijst met namen van redacteuren aan het Ar beidsbureau had verstrekt met de bedoe ling. dat dit bureau hen naar Duitsland zou sturen. Ook de huidige directeur van het blad, J. H. Roozenboom, werd nog gehoord. De verdediger, mr J. H. de Pont, be sloot zijn pleidooi met de uitroep: „In dien u deze man beschouwt meer dan als een kind, dan doet u hem onrecht". De uitspraak zal op 31 Oct. volgen. Blokkade tegen Roden uitgebreid tot Kanton Britse scheepvaart opgeschort De nationalistische blokkade van de Chinese communistische havens is uitge breid tot Kanton. Dit bleek, toen drie kanonneerboten van de Chinese nationa listische reger. het vuur openden op een Chinees vaartuig, dat wilde opstömen naar Kanton. Mitrailleurvuur dwong de koopvaarder naar Hongkong terug te ke ren. Dientengevolge heeft de Britse scheepvaart de vaart naar Kanton voor lopig opgeschort. Hongkong, aldus Ass Press, wil graag zaken doen met de communisten en de voornaamste verbin ding is nu de spoorweg tussen Kanton en Hongkong, maar het is niet zeker of deze lijn intact is. Het rode Praag liquideert de middenstand „Aannemen" in het staatscafé De Tsjechoslowaakse regering liquideert het merendeel van de particuliere be drijven nog vóór het einde van het jaar. Hieronder vallen zaken van allerlei aard: o-a. café's, sportartikelen- en speelgoed winkels, welke opgenomen worden in staatscombinaties. militairen zagen hun fout in Op de vragen van het Eerste-Kameriid Schoonenberg (CPN) naar de overbren ging van 8 militairen va"h het depot te Schoonhoven naar de „Grote Beer" ant woordde minister Schokking, dat de ver- voeroommandan: bevoegd was de 8 zmli- boeien. Ofschoon de maatTegel verklaarbaar en op zichzelf volkomen ge wettigd was heeft de minister te be stemder plaatse kenbaar gemaakt, dat dit vervoer beter ongeboeid had kunnen geschieden. Voordat zij te Amsterdam uitstapten, werden hun de boeien afge daan en zij zijn als niet arrestanten aan boord gekomen. Op de reis hebben zij eenparig verklaard, dat zij hun plicht als militair volledig zouden nakomen en dat hun aanvankelijke houding onjuist was geweest. Zij zijn niet door de krijgsraad gehoord en bun zaak is geseponeerd. Voor hun vertrek en hun wegblijven hebben zij het gewone inschepingsver- Lof genoten. De berichten van de „Waar heid" over onoiTbaar optreden van be velvoerende officieren te Schoonhoven zijn onjuist en overdreven, aldus de minister. Beschuldiging ontzenuwdP' In het proces tegen de Duitse ex-maar schalk Von Manstein, dat te Hamburg nog steeds voortduurt, heeft de verde diger. dr Hans Laternser verklaard, dat Britse officieren in Noorwegen en Ne derland Duitse krijgsgevangenen dwongen mijnen te ruimen langs de kust. waarbij vele persoonlijke ongelukken veroorzaakt zouden zijn. Een en ander werd gezegd om de beschuldiging te ont zenuwen, dat Von Manstein Russische krijgsgevangenen had gebruikt voor het aanleggen van versterkingen en het ver zorgen van de bevoorrading. WEK DE CAL IN UW LEVER OP U zult 's morgens „kiplekker" lilt bed 6prlngen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in Uw Ingewanden doen stromen, anders verteert Uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaaHige CARTER'S LEVERPILLETJES Om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te rege len. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stro- Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) Muziek dissonanten Dat die nou ook weer zo lang weg blijft! En nu Til er niet is, blijft het ook ongewoon stil in de kamer. Al leen het tikken van de pendule, en nu en dan het gesmak van vaders kunst gebit is te horen.... Eds moeder, het kleine, tengere mevrouwtje, heeft haar hoekje naast de schoorsteen weer opgezocht en neemt, onwennig door haar leesbril, de meditatie van het dagelijks ka lenderblaadje in zich op. Ed neemt plaats ter andere zijde van de schoorsteenmantel. Besluiteloos wat te doen, laat hij z'n blik door de ouderwets grote kamer glijden, die eigenlijk te vol staat met zware, dure, zelfs kostbare meubelstukkenzoals de muren veel te vol hangen met schil derijen, draperieën, lauwerkransen en medailles. Z'n vader heeft dit huis gemaakt tot een museum van de door hem behaalde triomfen. Dan vestigt Eds blik zich weer op z'n vader, die het middelpunt en het hart is tussen dit alles. Zou vader nou helemaal geen hin-> der meer ondervinden na z'n bruut optreden van vanavond....? Rustig eet hij z'n sandwiches, met gebakken ei en ham, zoals hij dat iedere avond doet wanneer hij van zo'n inspannende repetitie thuiskomt. Daar tussendoor neemt hij soms een slok koffie, om dan met de rug van z'n hand langs de grote, uitstaande punten van zijn knevel te strijkenEen man die niet ontevre den is over zichzelf, ja, een man als een standbeeld, waar je onwillekeurig tegen opziet „Doe es open voor d'r," mompelt Nieuwenhuizen, als de bel gaat. Hij keek niet op, maar tóch zou je zeggen dat ie precies raadt, waar Til sinds de pauze is gebleven, denkt Ed in de gang. „En?" vraagt hij bij de deur. .,Tja joh, ze was van streek. D'r vader wou d'r over naar de politie gaan zelfsAch ja, zulke eenvou dige dorpsmensen, ze zijn niks gewend óók, hè.... En dan de enige dochter die nog thuis is.... Ze leeft zo maar saampjes met 'r vader „Til!" klinkt het. „Ja, pa?" „Kom binnen! Sta niet eerst een uur lang geheimzinnig te doen, eer je je laat zien dat staat niet netjes." „Nou ja, gunst" „Niks nou jaSchenk me nog es een kop koffie in." Ed geeft Tilly een teken om maar niks terug te zeggen. Met een afgezakt gezicht doet ze wat haar bevolen is, schenkt bovendien ook voor Ed in, en voor zichzelf. ook, moe?" „Nee kind. nee, dank je" „Moe zit nog over d'r meditatie te mediteren, niewaar moe?" schertst Ed. „D'r staan toch soms zulke mooie dingen op di blaadjes"zgt z'n moeder, hardop overleggend. „Je zou ze eigenlijk allemaal moeten bewa- „Schei maar uit! We hebben al ge noeg aan de muziekrommel van va der, die allemaal bewaard moet blij ven," flapt Tilly er uit. Nieuwenhuizen kijkt op. Voor Tilly is dit voldoende om met de koffiepot de wyl: te nemen naar de keuken Maar gek, ze kan nooit laten te proberen, hoe ver ze gaan kan „Til!" klinkt Nieuwenhuizen z'n stem weer. „Ja pa" Langzaam vouwt Nieuwenhuizen de krant in elkaar. Morgenochtend, tij dens z'n ontbijt, in bed, zal hij de rest lezen. Pas daarna, zo is z'n vast standpunt, kunnen de huisgenoten er d'x* gang mee gaan. En terwijl hij de krant in z'n bin nenzak steekt, zegt hij: „Luister es, Tilwil jij mórgendus niet wanneer het je es een kere uitkomt, maar mórgengaan naar Tine". „Waarvoor?" en vragen of ze eens hier komt?als jouw vriendin bedoel ik" „Heb ik 'r allang voorgesteld." „En wat zei ze?" „Als u thuis bent, durft ze niet. En als u niet thuis bent nóg niet, omdat u onverwacht miscshien toch komt".. Rood wordend, veegt Nieuwenhui zen een paar maal driftig langs z'n knevel. -Niet onzacht laat ie z'n hand vervolgens op het donkerrood gloeien de tafelkleed neerkomen. „Wat drom mels! Ben ik dan zo'n bullebak?' Vragend kijkt hij Tilly aan. Dan Ed. Teyslotte ook z'n vrouw „Wat is dit toch voor een slappe tyd tegenwoordig, dat ce jongelui bang zijn, en uit de weg gaan, voor iemand die met autoriteit weet op te tre den?Waar moet dat heen in de toekomst, als mensen met gezag op t'_ knieën moeten gaan liggen voor de mnullen, om te vragen en te smeken, in plaats van de wet voor te schrij ven?In elk geval, je doet wat ik zeg. Spreek maar af de aanstaande Za terdagavond met 'r." Nieuwenhuizen staat op. 't Loopt tegen twaalven, 't is bedtijd voor de zijnen. Hijzlef gaat naar de voorka mer, om z'n agenda voor de volgende dag te bestuderen. „Zorg ervoor dat Tine komt", zegt hij nog. Tilly trekt een lelijk gezicht achter z'n brede rug. Toch weet Ed, dat zowel hijzelf als moe en Tilly een groot respect heb ben voor vader. Want hij, die als een arme volksjongen z'n leven begon hij is nu van z'n schouderen en op waarts hoger dan al het voik. Z'n kin deren, die het van jongsaf veel ge makkelijker hadden, zullen het zo ver niet brengen. V. Het oude, half verweerde huisje met z'n rieten dak, het huisje van Gijsbert Noteboom, is tegen de bin nenkant van de slapersdijk gebouwd., zodat het wel lykt, of het door een reuzehand tegen die glooiende gras kant is vastgeplakt. (Wordt vervolgd). Van het erf van School en Kerk Bcroepingsicerk Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Ermelo (vac.-H. A. Labrie) E. E. de Looze te Hilversum; te Lage Zwaluwe A J. v. d. Kam te Hansweert Aangenomen: naar Spijk (Gr.) J. Haan- dra te Hollum (Fr naar Oirschot-Best E. G van Kekem. pred- in alg. dienst te Nijmegen: naar Stavenisse G. Enkelaar te Krimpen a. d. Lek. Bedankt: voor Holten (2e pred-pl.) J G. Panhuize te Hardenberg; voor Vrooms- hoop J. Streefland te Almen; ^oor Wyk bij Heusden J T. Doomenbal te Oene. jaar: O- D. Bleeker. pred. Prot. kerk in Indonesië, Taco Mesdagplein lc. Groningen. Aangenomen: het beroep van de clas sis-Amsterdam tot legerpredikant in alg. dienst voor Indonesië, cand. A. D. H. Abbing te Amersfoort. Aoh-ter Geref kerken Bedankt: voor Homhuizen-Kloosterbu- ïn, K. Boorsma te Kielwindeweer. achter Chr Geref kerken Beroepen: te Urk, C. van der Weele te Harderwijk. Geref. Kerken. Beroepen: te Holwerd J H. Post te Wieringerwerf. Aangenomen: naar Sprang M. J. Mul der. cand. te Santpoort; hy bedankte nor Medemblik en Schoondijke. Bedankt: voor Wissekerke K. Spoelstra Meeden (Fr Chr. Geref Kerken. Beroepen: te Mid delburg H. Heerma te Rotterdam-C. VIJF EN TWINTIG JAAR PEDEL Het was dezer dagen 23 jaar geleden dat e heer L. W. van St. Maartensdijk als pe el in dienst kwam van de Vrije Universl- eit te Amsterdam. Duizenden afgestudeer- en zullen zich de hulpvaardigheid en goede orgen van de heer Van St. Maartensdijk erinneren, alsmede zijn „hora" dat hij slbare keren heeft uitgesproken. PROMOTIE Ds J. DE GRAAF IN LEIDEN Ds J. de Graaf, voorganger van de Haarlem van de Ver. van Vr(jz. Herv den, is voornemens op 25 October te Li te promoveren tot dr in de theologie proefschrift „De anthropologie van de derne Russische wijsgerige theologie". Dr F. L. Polak zal op 27 October het ambt van b g hoogleraar ln de sociologii aan de econ. hogeschool te Rotterdam aan Op 51-j leeftijd Is ln Nieuwland (bij Leerdam) overleden ds E. Schimmel, Ned. Hervormd em.-perlkant. Het Leger des Heils ln Rotterdam be stond gisteren 60 jaar. EVANGELISATIE ONDER VISSERS IN DIEPPE Het Dleppe-coir.ité zal ook dit Jaar zijn n er op 17 November heen ÓM D. Bouman. Ned. Hervormd pred. te Kat wijk en dr E. D Kraan. Geref. pred. te Vlaardingen (naar Dieppe) en ds B. Bouma. Geref. pred. te Noordwijk (naar L« Tré- port). In de tweede ploeg gaan mee ds Th. Oostenbrug. Ned. Herv pred. te Vlaardln- •en ds F Pijlman. Geref. pred. te Katwijk Dieppe) en ds H Stolk. Ned. Herv. pred. e Schevenlngen (Le Tréporti. Daarna zul- en nog een derde en zonodig een vierde ploeg gaan Wellicht vaart ook het hospl- 1-kcrkschlp De Hoop enkele weken naar ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 18 Oct. Gslaagddoet. ex Ned. echf mevr C. C. Langeler-Brooshooft te Oeestgeest en mevc- A D L de Clercq-Van Lennep te Heemstede en de heren J J M Gel- dens te Den Haag en C G van Heek te o - Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I 7.00 Voor de kinderen. 7.05 „Promenade orkest" en solist. 7.40 ..Pans vous parle .45 Red.uitzending. 8 00 Nieuws. 8.05 Actua liteiten. 8.15 Gev. programma. 9.30 Surt- lamse muziek. 9.45 Buitenl. overzicht. 10 00 ansmuziek. 10.25 Radio Muziek Journaal. .00 Nieuws. 11.15—12.00 gram. HILVERSUM H. 7.00 Nieuws. 7.15 Actualiteiten. 7.23 ..Dit leven", causerie. 7.40 Metropole orkest. 8.00 Nieuws. 8 05 De gewc •t zijne van. 8.12 ..Cyrant hoorspel. 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws. 11.15 Ma as trii en solist. 11.50—12.00 Gram MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN. 18 October. Stoomtrawlers I. 71 f 16200. Dm 26 i 30900, IJm 38—14800. kust- vissers IJm 23—2260. 129—1110. met steur- haring. IJm 226—30. Dm 229—20. Kw 77—11: aanvoer 4200 kisten, w.o. 2350 haring. Ha- ringberichten: Kw 151—103 k. Kw 123—54 steurh., Kw 127-557 en 65 st. Kw 25—340. Kw 173—480. Kw 9—387. Kw 47—132, Kw 50— 373. Kw 175—84 en 727 st.. Kw 54—448 en 60 St.. Kw 14—280 k. KATWIJK AAN ZEE, 18 October Kw 67— 218 k. Kw 175—456 k, Kw 3—4. 14—112. 147— 558, 54—577, 50—494; prijzen volle h. 24—3140. sth. 21—30.24, «le 18—19.50. Vangstberichten Kw 144—4 k. Kw 86—34 k nog 20 netten. Kw 48—50 k, Kw 38—2 k, Kw 78—50 k. Kw 49—30 k, Kw 41—60 k. Kw 39—55 k. Kw 32—50 k. uit halve vleet, Kw 29—34 k. Kw 20—8 k. Kw 33—50 k. Kw 97— 25 k, Kw 147—14 k. Kw 138—16 k, Kw 73— k. Kw 23—40 k. Kw 9—30 k. Kw 7—90 k. ig 10 netten. Kw 5—3 k. Kw 2—3 k. Kw 140—50 k. IJm 283-100. nog 20 netten. IJm 268—20. IJm 74—90 k. Kw 110—90 k. Kw 85— 60 kè Kw 44—5 k. Kw 42—85 k. Kw 170—l k, Kw 168—21 k. Kw 167—110 k. nog 20 netten. Kw 15—25 k. Kw 130—60 k. Kw 75—6 k. Kw 45—80 k. nog 15 netten. KW 22—140 k. nog 30 netten. Kw 163—2 k. Kw 159—40 k.. Kw 129—25 k„ Kw 124—20 k. h. vl. Kw 122—40 k. Kw 68—35 k. Kw 19—100 nog 50 netten. Kw 70—4 k. Kw 161—35 k. Geen vangst Dm 75 laard gem. 26 k. Schev 25. Katwijk 42. BODEGRAVEN. 18 Oct. 181 partijen, le s f 1.94—2. 2e soort 1.85—1.93. zware tot 2.10 Handel matig. Voormalig Italiaans Somaliland zal over 10 jaar onafhankelijk worden, zo besloot de subcommissie der V. N. En dit gebeurt, tenzij de alg. vergadering ders bepaalt. Bergerac", lit. kalender. Sted. Orkest Wat de radio Woensdag brengt HILVERSUM I (301.5 m). 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24 00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.33 Oog in al. 7.38 Gram. 8.00 uur Nieuws en weerber. 8.18 Oog in al. 823 luserle. 10.05 Morgenwijding. vrouw. 11.00 uur Gra- 12 00 uur Orgelspel. 12.30 t plattel 10.20 Voc mofoonmi; id. 12.38 15 Pro menade-orkest. 2.00 „Gesproken portretten". 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinderkoor. 3 20 Voor de jeugd 3.50 Pianovoordracht. 4.00 Voor de jeugd. 4-30 Voor de zieken. 5 00 Voor de jeugd. 530 Dansmuziek. 6.00 Nie VARA-Varia. 6.20 Gram. 6.30 Vo< strijdkrachter i Ned. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM n (416 m). 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewij muziek. 7.45 Eer 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Water standen. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 „Het proces Harry Lange", hoor spel. 12.00 Pop. muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Volksmelodieën. 1.00 Nieuws. 1.15 Or gelconcert. 2.00 Koor en sohsten. 230 Lichte. Gramofoonn 5.30 Volksm 6.00 Damesk Gramofoonn 4.15 Voor de kinderen, eën. 5.45 Het rijk overzee. 6.30 Voor de kinderen. 6-45 iek. ■MBHHM lit Indonëslë. 730 Sportcommentaar en gr. 7.40 Radiokrant. 8 00 Nws. 805 Commentaar fam.comp. 8.15 Con certgebouworkest en solisten. 8.45 Gram. 9.15 „De antl-christ in zijn persoon en werk", causerie. 9.35 Zang en piano 10.00 Pop. mu ziek 10.30 Vocaal kwartet 10 45 Avondover denking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. RADIO-CENTRALES Programma 3. 8.05 Morgenconcert. 10.00 Orgel. 11.00 Zi- geuner-ork. 12.00 Lichte gram.ipur. 2.00 Ope rette- en filmmuz. 3.30 Arbeidersork. 4.00 Gevar. muziek. 6.00 Sonate voor piano van Brahms. 8.00 Viool en ork. 8.30 Zang. 9.13 Kamermuziek. 10.45 Jazzmuziek. 11.00 Nieu we dansplaten. Programma 4 8.10 Gram. 10.00 Le ménage en musique. 12.00 Carroll Gibbons en orkest. 2.15 Gram. 4.00 Operetteconcert. 4.15 BBC Welsh orkest. 5.30 Geraldo en orkest. 6.30 Gram. 7.10 Casino- programma. 7.30 Lichte gram. 8.00 Groot Symph. orkest. 11.00 Chopln-herdenking. 22.10 Het Albert Cazabon-orkest. BLUE BAND IS EEN BRON VAN ENERGIE 1 Het zijn de zuivere natuurlijke vetten, die Blub Band zijn hoge calorische waarde geven. Elke gram Blue Band is een bouwsteen voor de gezondheid! En die heerlijke verse smaak van Blue Band doet ook meer eten. Zulk lekker, stevig .voedsel geeft extra levenslustNeem daarom steeds Blue Band! smaakt het best! STADSGEHOORZAAL - VrUdag 21 Oct - 20 uur EERSTE ABONNEMENTSCONCERT Dirigent: WILLEM VAN OTTERLOO SoUstCEZA ANDA, pia„„ Joh. Brahms Akademische Festouvertüre P. I. Tsjaikowsky Pianoconcert No. 1 Peter van Anrooy a. Das Kal te Herz b. Piet Hein-Rhapsodie Uitvoering ter gelegenheid van de 70e verjaardag van de componist. Kaarten ad 3— a.r.i. bij de Fa Bender, Hoge- woerd 90. Tel 20097, en 's avonds aan de kassa. N.V. STANDARD VACUUM MAATSCHAPPIJ Esso Gebouw Postbus 109 's-Gravenhage zoekt voor spoedige indiensttreding bjj haar tank- vloot in Indonesië 2e en 3e STUURLI EDEN 4e en 5e WERKTUIGKUNDIGEN (dipl. A. en V. D. of B. M. of A. M.) Maximum leeftijd 35 jaar. Brieven onder letter r.C. aan bovenstaand adres. HAZERSWOUDE (DORP) Gevraagd aan de Chr. Ulo school tijdelijk ONDERWIJZER(ES) Liefst met Engels en (of) handelsr., ingaande 1 Nov. a.s. Brieven aan hoofd der school B. Offringa. Gevraagd: voor spoedige indiensttreding EEN JONGSTE MAGAZIJNBEDIENDE leeftijd 14 lot 17 jaar. Aan melden Vrijdag of Zaterdag. Grossierdenj Chr. Verre, Herengracht 56. 130. Hun laatste kans Redding scheen hen onmogelijk toe. Ze konden het gevaar niet meer ontwijken. „O vader, lieve moeder!" snikte prinses Agatha, „nooit kan ik meer goedmaken wat ik jullie heb aangedaan. O Maartje, kre«| ik nog maar één kans om hen mijn dankbaarheid le tonen", en haar schou ders schokten van het huilen. Maartje trachtte haar te troosten, maar och, het lukte haar niet. Nog een paar seconden, dacht ze, dan is het gebeurd, en ze kneep haar ogen stijf dicht. Ze kon het niet langer aanzien. Intussen vocht Gert- jan tegen het onverbiddelijke water. Er was nog één kans om hen te redden. Hij zou het proberen! Het moest lukken! Met op elkaar geklemde tanden stuurde hij het bootje naar de rotswand. Aan dié zijde stak midden tussen het neerklette rende water een rotasteen omhoog, waar door een smalle opening was ontstaan. Daar moesten ze heen. Hy hoorde of zag niets anders dan him laatste kans. Ja, hij voelde de stroom trekken. Het water duwde en trok met grote kracht en beukte het nietige vaartuigje tussen de twee rotsblokken in. De boeg stak al over de rand van de diepe afgrond. Dan een gekraak en met een wilde schok zat het bootje muurvast in de opening .geklemd, terwijl het water met een oorverdovend lawaai onder hen naar beneden atortte. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3