lïkuwe geihscfft ÖTmiranl e sje: Sultan van Djokja dreigt met oorlog H op Java en Sumatra m de ofafrirutfërjAM I 194- IAANDAG 17 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7944 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoasticf; (s gfjebleoet» tnyn bert In tcgfjenspoet" OP DE GROTE STILLE HEIDE Zie pa*. 3 VERKAPT ULTIMATUM 1 Stromen van vluchtelingen verlaten de ontruimde steden j toestand in Oost-Java wordt snel slechter en is vol explosieve mogelijk- en," verklaarde de republikeinse minister van verdediging, de sultan van jokja, volgens Reuter, toen hy na een onderhoud met de Hoge Vertegenwoor- :r van de Kroon uit Batavia naar Djokja vertrok. Hij voegde er nog aan toe: s de Nederlanders onredelijk blijven, dan vrees ik, dat een gewapend conflict fwermydelyk zal zijn en zich over geheel Java en Sumatra zal uitbreiden." jDe toestand in Oost-Java noemde de an het meest kritiek doch hij zeide, zich ook in Midden-Java en Suma- botsingen voordoen. Hij beweerde te betreuren, dat hij de H.V.K. niet ld kunnen overtuigen van de gevaren, ferbonden aan de toestand- in Oost-Java had juist in verband met de bezorgd- iid in republikeinse kringen het initia- genomen tot dit onderhoud. Het ge- H^Krek had anderhalf uur geduurd en de ^^Hltan had de H.V.K. een aide mémoire ^^Kerhandigd met voorstellen voor ver- ^^Ktering van de gespannen sfeer. In het ^^Hjzonder had hij een bespreking ver- PPP >cht tussen de staven van beide partijen r schepping van een sfeer, geschikt loor handhaving van wet en orde. De I.V.K had hem daarop een nota over- andigd, waarin verklaard werd dat de LV.K. Den Haag om instructies had ver- Jbcht. Inmiddels is de Nederlandse houding Gnmerkend", zeide de sultan. „Men judt zich aan de letter der overeen- jmst zonder op de geest acht te slaan". re Nederlanders hadden namelijk ver- laard, dat de verklaring Van Roijen oplossing voorzag, och de sultan was van oordeel, dat deze ouding der Nederlanders in verband iet de „ondraaglijk gespannen toestand", metKn miskenning van de werkelijkheid racht. Een republikeinse woordvoerder te .atavia deed volgens Aneta de eis horen, at de Nederlandse strijdkrachten zich loeten terugtrekken uit het „republi- einse gebied" op Midden-Java. „republi- ikeinse regering kan geen overeen- omst aanvaarden, waarbij de republi- einse troepen zich uit enig deel van üdden-Java, waarop de republiek aan- praak maakt, terugtrekken. Hij vertelde lorts, dat de Nederlanders in Soerabaja andere plaatsen van Oost-Java ander- alf bataljon republikeinse troepen ont- apend hadden en een groot aantal ipublikeinse autoriteiten, waaronder het ;hele „burgerljjjc bestuur"_van_Malang, adden gearresteerd. Kolonel Soehgkóno e republikeinse opperbevelhebber in bst-Java en gewezen muiter van de Zeven Provinciën", verklaarde, dat zijn roepen na de staking van het vuren i apenen verloren hadden, dan in dt hele periode daarvoor. De Nederlanders daarentegen delen mede. dat zij slechts personen arresteren, die gewapend de steden trachten binnen te komen. Bevreemding In officiële Nederlandse kringen heeft icn met grote bevreemding kennis ge- omen van de verklaring van de sultan, die lijnrecht in strijd- is met het hand hoek voor de uitvoering van de staking iren. want de partyen hadden beloofd, dat zij zioh zouden onthouden verklaringen, welke de strijdkrach ten of burgers van de andere partij zou den uitdagen of verontrusten. De Nederlandse autoriteiten hadden as via de persbureaux kennis genomen an de uitlatingen van de sultan. Ook de republikeinse minister van buitenlandse zaken. Hadji Agoes Salim, zeide, dat hij niet op de hoogte was geweest van de verklaringen van de sultan. Een Austra lisch burgerlyk lid van de Unci zeide eens dat hij daarvan niet ingelicht geweest. Voor het overige weigerden functionarissen van de Unci, zich uit te laten. Alle radioprogramma's werden afge broken om de woorden van de sultan uit te zenden en drommen nieuwsgierigen luisterden daarnaar. Opgewonden Neder landers en Indonesiërs verzamelden zich om het nieuws te bespreken. Intussen stromen naar Reuter uit door gaans betrouwbare bron verneemt, stro men vluchtelingen uit Midden-Java naar Soerabaja en andere steden. Het zyn vooral Indonesische politie- en burger lijke ambtenaren met hun gezinnen en Chinezen, die niet in de door de republi keinen bezette steden durven blijven. Van officiële zyde werd geen bevestiging ge geven van de berichten, dat de guerilla- benden in de ontruimde steden huizen hadden geplunderd en verbrand. Aneta meldt, dat Dinsdag in Soerabaja 400 per sonen worden verwacht, onder wie 70 politiemannen uit Patjitan. Dr Koets heeft volgens Reuter in persconferentie verklaard, dat een grote republikeinse legerafde'ing Zaterdag ™5)ok de Eerste Kamer ^ver- keert in het duister ZVD stelt Indonesische De Eerste-Kamer-fractie van de VVD voorstel ingediend tot instel- •n Indonesische commissie van ijf leden om voortdurend vertrouwelijk ontact te hebben met de regering in- ake Indonesië, daar de Kamer goeddeels jn onzekerheid verkeert over hetgeen afspeelt op de Ronde-Tafel-Confe- ITentie en in Indonesië zelf. De officiële Ibmimuniqué's bevatten huns inziens po- itieve gegevens en stellen de leden niet n staat, zich een beeld te verschaffen an de feitelijke toestanden en regerings- jeleid. Ook willen de leden weten of het jestand wel loyaal wordt nagekomen, len en ander is vervat in een voorstel it wijziging van het reglement van orde. LT.C. BESLISSEND VOOR TROEPEN ZENDINGEN NAAR INDONESIË. Het welslagen van de RTC zal van in- /floed zijn op de -nog te nemen beslis sing. of na de^lichting 1949 II nog troe- r Indonesië zullen worden gezon- i. Zoals wij reeds meldden, wordt over a 1950 geen man meer ter aflos- de tropen te zenden en de de- ibilisatie van de aldaar aanwezige troe- krachtig voort te zetten Voorshands men ons verzekert, een 20- e-officieren en niet 600, bals gemeld bericht gekregen, dat zij Indië zullen worden uitge luiden. Drie Ned. belastingambte- i naren in Zwitserland i j gearresteerd Gingen buiten hun boekje bij een verhoor. Drie Ned. belastingambtenaren, di bofdinspecteur L. P. W. v. d. P. te Zeist. [Ie inspecteur G. J. V. en C. A. v. E. te 'Itrecht. die in opdracht van het dep. |fan Financiën naar Zwitserland warer Egaan om een aldaar wonende Neder- ider te verhoren, zijn in het begin var [Ie week door de Zwitserse politie ge resteerd. j De betreffende Nederlander. G., i! lidelings betrokken bij een zeer belang- belastingaangelegenheid betreffen- n in Nederland woonachtige in- istrieel (zijn vader) en ondervindt lardoor, naar hij mededeelde, grote nanciële nadelen. Op verzoek van G. deze door het dep. van Financiën in gelegenheid gesteld zijn belangen bui n Ned. grondgebied te verdedigen, aarvoor waren de drie ambtenaren naar witserland vertrokken. De Zwitserse igering had echter bezwaren tegen de ïjze waarop de betrokken Ned. ambte aren het contact met G. hebb&n op- De Ncd. Regering heeft, aangezien in- lerdaad wat dit betreft niet de gebrui- ilUke vormen in acht waren genomen ids door tussenkomst van haar diplo- itieke vertegenwoordiger in Bern vooi It feit haar verontschuldigingen sboden. De gearresteerde hoofdinspee- iur v. d. P. is ook nauw betrokken et door de belastingen ingestelde onder- nek naar het vermogen van de Rjjks- n its er Mucke. Djokja geseind had, dat zij zich niet lan ger gebonden acht door de order tot staking van het vuren. Hij vroeg zich af of de verklaring van de sultan moest dienen om de schuld van deze gebeurte nis op de Nederlanders te werpen. Voorts las hij een buitgemaakt document voor van luitenant-kolonel Soerapto, waarin infiltratie bevolen wordt om het controle- gebied uit te breiden. Protest van Ned. zijde Een bevel tot hervatting van de guerilla. De regering van Indonesië heeft op BRAND BLUSTE JUBILEUMVREUGDE Dè verrassing op de receptie van de gouden brandweerman Van Heijns- bergen te Koog aan de Zaan was een brand. De Koger brandweerlieden, die Zaterdag hun collega kwamen fe liciteren, verstonden hun plicht, gre pen hun helmen van de kapstok, gordden hun jassen dicht en in eer, ging het Koger corps van tussei bloemen naar de auto. 't Viel niet voor de jubilaris, dat hij op zijn stoel moest blijven zitten en de woorden stroom over zich heen moest laten gaan, die de achtergebleven autoritei ten op hem richtten. Vóór de receptie had het muziekcorps van de Amster damse brandweer gedefileerd. Het brandje zelf is de moeite van het vermelden nauwelijks waard. In de Stationsstraat was de vlam in de pan geslagen. De keuken brandde gro tendeels uit. Kon. bezoek aan Amsterdam op 26 October Het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Amsterdam, dat wegens ongesteldheid van de Prins moest worden uitgesteld, zal thans plaats vin den op Woensdag 26 October a.s- Het programma blijft, zoals -het aan- vahkélijk was opgesteld, d.w-z. dat de Koninklijke gasten te 14.00 uur aan de grens van de gemeente zullen aankomen. O.a- zal een bezoek aan de ambachts school, Baarsjesweg, en het Burgerwees huis worden gebracht. PRINS BERNHARD JAGERMEESTER BIJ SLIPJACHT De Kon. Ned. Jachtvereniging heeft Zaterdag over de Leusderheide Amersfoort een oefenslipjacht gemaakt, waarbij Prins Bernhard als jagermeester fungeerde. AmsterdamRijnkanaal moet in 1952 klaar B. en W. van Amsterdam zullen geen stappen doen om meer dan f 9 millioen op de Rijksbegroting 1950 voor de uit voering van het Amsterdam-Rijnkanaal te krij-gen, maar h-i. zal dit bedrag voor 1951 zeker hoger moeten zijn. Wel zul len B. en W. alles in het werk stellen, opdat het Rijnkanaal van Amsterdam naar Ti el op 1 Jan. 1952 wordt openge steld en de werken in 1952 geheel wor den voltooid. Dit werd medegedeeld op de-onlangs door het raadslid Le Cavelier gestelde vragen. De grote moeilijkheid bij de besprekin gen was de vraag, Jjoe een tekort op de Nederlandse betalingsbalans met België moet worden gedekt, omdat Nederland niet kon aanvaarden, dat dit met goud en dollars zou worden aangezuiverd. Men heeft daarvoor thans de volgende rege ling getroffen: In de eerste plaats zal België aan Nederland een crediet toestaan, dat aan twee grenzen is gebonden. Wordt de eerste grens bereikt, dan zul len de Benelux-landen onderling overleg plegen; wanneer de tweede bereikt wordt, moeten de partijen tot een accoord komeD om overschrijding te voorkomen. Raakt desniettemin het crediet uitge put, dan heeft België het recht te eisen, dat Nederland een beroep doet op het Internationaal geldfonds, in de tweede Een hoge Amerikaanse functionarl* plaats dat het betaalt in goud of inwissel- heeft medegedeeld, dat wapens, voertui- bare munt. gen en andere militaire goederen uit, Kan Nederland, dit laatste niet doen. overtollige Amerikaanse legervoorraden dan zulle„ beide landen overkg plegen ln Duitsland, ter beschikking van de lan- dïer „„passing van hun handelsverkeer, een der Westerse Unie zullen worden men denkt dan aan een stelsel van in gesteld. De goederen zullen eerst in goede fiat;e jn het ene en van deflatie in het Nederlandse tuinbouwzaden in 69 landen De uitvoer van tuinbouw-, bloem- en boomzaden en van plantsjalotten is in vele opzichten bevredigend gewees. Naar niet minder dan 69 landen kon in totaal 8695 ton ter waarne van bijna 19 millioen gulden worden geëxporteerd. De voornaamste afnemers waren West- Duitsland, België en Engeland en vooral zaai-erwten en -bonen, spinaziezaad en koolzaden gingen in grote partijen de grenzen over. De prijzen waren vrij gunstig. Amerikaanse wapens uit Duits- De vrijheid van Gerrit de Stotteraar heeft precies één week geduurd. Zaterdag avond laat is de kampioen- in- en uit breker ten huize van zijn zuster in de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam gear resteerd. HU schynt vorige week geen kans te hebben gezien nieuwe wandaden te plegen. De Amsterdamse rechercheur die al heel wat appeltjes met G. C. Blom, zoals Gerrit de Stotteraar officieel heet. heeft geschild, had zorgvuldig alle adressen onder zijn aandacht gehouden, waar Ger rit eventueel zou kunnen komen. Zater dagavond besloot hij met enkele collega's een inval te doen in de Nieuwe Kerk straat. Het bleek raak te zijn, maar Gerrit was niet van plan zich voetstoots over te geven. Het kostte de rechercheurs veel moeite hem te pakken te krijgen. Juist toen hij door 't W.C.-raampje naar buiten wilde vluchten greep een der recher cheurs hem letterlijk in de haren. Hij moet de gehele week in Amsterdam ondergedoken zijn geweest, maar of hij steeds op hetzelfde adres vertoefde, staat niet vast. Bij de arrestatie moest de politie een maal een waarschuwingsschot lossen. Om dat iedereen in de buurt wist, dat in de bewuste straat een zuster van Gerrit de Stotteraar woont, was het de wakker ge- In Kanton waait de „hamer-en-de-sikkel" In het holst van de nacht werd de Voorunie getekend Het is nog niet zeker of Benelux op 1 Juli a.s. compleet wordt Na de gehele Zaterdagavond byeen te zyn geweest, hebben de ministers van de Benelux te Luxemburg om 10 minuten voor half één de Voor-unie ondertekend, welke loopt tot 1 Juli 1950. Het voornemen is, dat op die laatste dag de volledige economische unie tussen de drie landen zal ingaan, doch men, heeft voorzieningen getroffen om deze nog voorlopig te beperken, wanneer tenslotte de tyd toch nog niet ryp blykt te zyn voor een volledige samenwerking. in het ene land niet worde overgeheveld naar het andere.. Wat de waterwegen betreft, had België opnieuw -aangedrongen op een kanaal AntwerpenDordrecht, doch men heeft de -BêTgen bewogen, genoegen te n< de uitlatingen van de Sultan van Djokja gereageerd met een officiële verklaring, waarin teleurstelling wordt uitgesproken, omdat de Sultan zich niet heeft gehou- lan de bepalingen van het handboel- de uitvoering van het bestand en d' afspraak van de Sultan met de Hoge Ver' tegenwoordiger van de Kroon om gee- Duitsland, ruchtbaarheid te geven aan het be sprokene. ViU. De gevaarlijke toestand heeft zich ont- itaat wor£jen gebracht in werkplaatsen, andere land wikkeld door de infiltraties van de TNI, ln£ 6 anoere iana. bouwd. de TNI, terwijl van Nederlandse zijde daartegen niet gewapenderhand opgetreden werd. Terwijl hij de Nederlanders onredelijk heid verweet, eiste de Sultan in zijn on derhoud met de H.V.K. in strijd met de overeenkomst concentratie der Neder landse troepen op geheel Java in de hoofdplaatsen van residenties en regent schappen en staking van de patrouille ring. Ook hebben bepaalde delen van de TNI, naar de republikeinse regering weet. een bevel uitgevaardigd om de guerilla te hervatten, „kennelijk buiten de republikeinse regering om". De stakingen in Amerika breiden zich uit Straks zijn 5 millioen personen werkloos Naar Reuter uit Pittsburg meldt, wer den varmorgen negen fabrieken van de grote „Aluminium Compagny of Ame rica" gesloten] tengevolge van een sta- kinig van 16.000 arbeiders, lid zijnde van het congres van vakverenigingen, de C. IO. Het totaal aantal stakers in de V.S. bedraagt thans bijna een millioen. Men weet, dat ook in de staal- en steenkool industrie wordt gestaakt en de minister van Handel, Sawyer, voorspelde, dat 5 millioen personen werkloos zullen wor den, indien d« staalstaking tot December voortduurt. IN DE STATEN DER ANTILLEN WIERP MEN EIEREN Bij de behandeling der interim-rege ling in de Staten der Antillen werden van de tribune twee eieren geworpen naar de leden Eman en Geerman. De laatste beweerde daarop, dat de voor zitter Yrausquin de eierwerpers had mee gebracht. doch deze ontkende. De Staten namen een motie aan. waar bij het mandaat der vertegenwoordigers bij de RTC werd ingetrokken, stelden een commissie is om te onderzoeken of een der politieke partijen over een knok ploeg beschikt, en spraken hun afkeu ring uit over de mishandeling lid Gerharts. UTRECHTSE JAARBEURS, AMERIKA TEN VOORBEELD De secretaris van de Kamer van Koophandel te Detroit, mr William Hall, arriveerde Zaterdag in ons land om zich in Utrecht op de hoogte te stellen van de wUze, waarop hier een internationale jaarbeurs wordt georganiseerd De Euro pese Marshall-landen zullen namelijk deelnemen aan een internationale jaar beurs in Amerika KAREL DOORMAN KOMT 5 DAGEN LATER AAN. Hr Ms Karei Doorman, die aanvanke lijk Zaterdag zou binnenlopen, zal pas op 20 October in Rotterdam aanikomen. daar het oefenprogramma door de mist vertraagd. NÉHROE LEGDE KRANS OP GRAF VAN ROOSEVELT India's premier. Pandit Nehroe, is van Washington naar New York gereisd. In Hyde Park (New York) heeft hij een krans witte chrysanten op het graf van wijlen president Roosevelt gelegd. Daar na gebruikte hij de lunch Roosevelt. De rustend arts dr W. D. T. de Steenhuijsen is. 81 jaar oud, in Best overleden. de landbouw is de Nederlandse politiek gekozen, waarbij echter een uitzondering wordt gemaakt voor Luxemburg. Gewerkt zal worden met een landbouwfonds, met een systeem van subsidies ter verbetering van de land bouw, en met heffingen en toeslagen de invoer van veevoeder te egaliseren. De beperkingen in het vrije landbouw- verkeer tussen beide landen zullen ge leidelijk worden afgeschaft. Met de geleidelijke bevrijding van d< textielhandel zal op 1 Januari a.s. worden begonnen. Voor die datum moet hiervoor een plan worden opgemaakt. De invoer van ijzer, staal en afgewerkte metaalproducten zal worden vrijgelaten. Men is het er over eens geworden, dat de volgende stap ter verwezenlijking een volledige economische unie zal zyn de invoering van de verklaring-vergun ning over het gehele terrein van goederenverkeer. De aankopen in de dollarlanden zullen worden gecoördineerd, opdat de in gemengde Nederlandse zijde niet vertegenwoordigers van bepaalde -belangen worden benoemd dooh technische deskundigen. In de overeenkomst is ook een bepaling opgenomen ter aanmoediging van nauw parlemantair contact, welke door Neder land was voorgesteld, waarbij men van Nederlandse zijde te kennen gaf, dat het standpunt van absolute souvereiniteit verouder dis. Gerrit de Stotteraar weer achter slot en grendel Na een week onderduiken in Amsterdam op het nippertje gearresteerd Van der Vaart Smit zal opnieuw terechtstaan Bijz. Raad verwijst zaak naar Haagse rechtbank De Byz. Raad van Cassatie te Den Haag verwees hedenochtend de zaak te gen de oud-hoofdredacteur van het voormalige Ned. Chr. Persbureau dr H. W. van der Vaart Smit. naar de Bijz Kamer van de Haagsche Arrondisse- ments Rechtbank De Raad achtte n.L op verschillende punten een nader on derzoek noodzakelijk. Zoals men weet. had het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam v. d. V. S. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 9 Zal Zondagrijverbod door Benelux verdwijnen? Naar de Nieuwe Leidsche Crt ri ligt het, behoudens rond de in December a.s te vieren feestdagen, in de bedoeling van het departement van Vrkeer dit jaar nog Zondagen aan te wijzen, waarvoor het autorijverbod niet geldt. Men verwacht n.I. dat het opheffen van verschillende distributiemaatrege len. als gevolg van de werking der Be- „-bod tot het ..Vergeet hen niet" - Antwoord 160.000 De opbrengst, boven de frankeer- waarde, van de zgn „Vergeet hen niet"- postzegels bedroeg ruim f 160.000, een bedrag dat ten goede komt aan het Ned Rode Kruis, de NIWIN en de stichting Nederland helpt Indië. schudde buren wel duidelijk, wie daar geboeid zo snel met een politieauto werd weggebracht. De insluiper was na zijn arrestatie zeer zenuwachtig en van een verhoor is nau welijks sprake geweest. Na een kort ver blijf in het politiebureau is hij opnieuw opgesloten in de Utrechtse strafgevange nis. Hy is zó veilig opgeborgen als nirn- te voren en de kans dat hij weer zal uitbreken, acht men (opnieuw) uitgeslo- Of Gerrit er ook zo over denkt Valse „honderdjes" werden in Luik gedrukt r zou voor een bedrag van f 20 millioen zyn vervaarigd In Luik is thans de drukkedij gevon den. waar naar schatting voor een be drag van plm f 20 millioen gulden aan alse Nederlandse bankbiljetten var honderd gulden is vervaardigd. De druk ker. die is gearresteerd, maakte tijdens de bezetting allerlei valse papieren voor de Belgische illegaliteit. Hij zou in opdracht hebben gehandeld m een Belgische candidaat-notaris. die /eneens werd aangehouden. Zoals men weet werden de valse bankbiljetten o.a. n Den Haag. Utrecht en Maastricht uit gegeven. Boerenknecht door paard doodgetrapt Zaterdag zat de lancfoouwersknecht H Hendrikse in St Maartensdijk voorop wagen, die met bieten was geladen, toen een der bedde paarden plotseling achteruitsloeg. Hendrikse werd door de trap getroffen en overleed onmiddellijk. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. WILLEM RL'YS KOMT DONDER DAG AAN. De Willem Ruys wordt Donderdag oor de elfde maal uit Batavia aan de Lloydkade te Rotterdam terugverwacht. De ontscheping zal, behoudens onver wachte omstandigheden, om 8 uur vm. beginnen. Aan boord zijn bijna duizend passagiers, onder wie 225 kinderen en evacué's. Honderd daarvan de- barkeren in Southampton. WERELDBANK SLUIT KANTOOR IN DEN HAAG AP. seint, dat de Wereldbank haar kantoor te 's Gravenhage hetwelk toezicht de leen- en pachtwetten in Nederland, zal sluiten. DE FRANSE CRISIS Maandag Moch: „Gaat U maar naar bed; heb ik een regering" Vermoedelijk een grotendeels soeialistisch kabinet Jules Moch heeft aan de pers medegedeeld, dat Frankrijk in ieder geval vandaag nog een regering zal hebben. Moch heeft langdurige besprekingen gevoerd met president Auriol, die zich in de loop van Zondagavond naar Parijs had begeven, maar thans weer naar zijn buitenverblijf is teruggekeerd. Letterlijk zei Moch tegen de wachtende verslaggevers: ,Jk ga nu naar bed, doet U dat ook, maar Maandag hebben wy een regering." In Parijse kringen geeft men aan Moch's verklaring deze uitleg, dat indien de partij der Volksrepublikeinen voor waarden blijft stellen die onaanvaardbaar zijn, Moch een socialistische regering zal samenstellen, die dan Dinsdag reeds aan de Kamer zou worden gepresenteerd. Reuter onthult nog, dat de M.R.P. „in principe" besloten heeft, de portefeuilles van Financiën en Nationale Economie te aanvaarden. Definitief is er echter nog niets, want te elfde ure kunnen re onder handelingen over de „voorwaarden" nog vastlopen. Het rechtse Franse blad „Epoque" spreekt over de huidige kabinetsformatie als het meest democratische beeld, dat men zich kan voorstellen. Wat aai leiders ontbreekt, is burgerzin. Het sejvatieve blad de „Figaro" commenta rieert: „Alles wjjst er op, dat wij mi meer dezelfde mensen op dzelelfde posten als vóór de crisis terug zullen zien, w uit blijkt, hoe nutteloos de crisis geweest Wist U DAT de oud-wetihouder van Schdedam en oud-Gedeputeerde van Zuid-Holland P. de Bruin, die gisteren 70 jaar werd. Zaterdag in- Schiedam is gehuldigd. DAT in- Nairobi (Brits-Oost-Afrika) een Ned. beroeps-consulaat-generaal is opgericht met J. M. Donker als consul- generaal. DAT de Rijkscontroleur van het ver keer te R'dam J- van Oucüheusden m.i.v. 1 October eervol is ontslagen wegens reorganisatie van het betreffende dienst vak der Rijksverkeersinspectie. DAT aan mr J. M. A. H. Luns, werk zaam aan de permanente vertegenwoor diging bij de V.N. te -New York, de pers. titel van geaantsohapsraadi is verleend. DAT de Meerkerkse brug over het MerwedekanaaL te Lexmond' van 17 tot ongeveer 22 Oct van 7 tot 17 uur is af gesloten. DAT 66 j. oud in Groningen is over leden mr B. P. Enklaar, in leven pres. van die rechtbank aldaar en voorts o m. secr. van de Ver. van Vryz. Hervormden in Nederland. DAT drie gezinnen in Vlymen dakloos zyn geworden door een brand in twee naast elkaar liggende boerderijen, van N. Kuis en H. van Zon, en ook de gehele oogst verloren ging. DAT in Schoonhoven een ouderdag is gehouden voor de 500 militairen, die op 28 Oct. naar Indonesië zullen vertrekken en er tevens 20 reserve-officieren wer den beëdigd. DAT de R.v-C. de 49-j. Jodenjager V. Doniker uit A'dam, die van het B.G. aldaar 15 j. kreeg, thans tot 14 j. ver oordeelde. DAT het dorpsbeeld bij het station le Borne totaal zal veranderen door d-e a.s. -bouiw van- een nieuwe spinnerij van de N.V Spanjaard, welike een milldoen zal -kosten. DAT het Oorlogsmuseum in Overloon ddt seizoen ruim 73.000 bezoekers heeft gehad en ook deze winter geopend blijft. DAT op 1 September j.l. ruim 8000 van de 190 000 Utrechtenaren een Woning zochten. DAT Zaterdag in de Augustapolder onder Bergen op Zoom een stoomgemaal in werking is gesteld. DAT Zaterdag in A'dam voor het eerst een diploma werd uitgereikt aan 12 ge slaagden voor het eindexamen van de Ned. Ver. van Antiquaren DAT gisteren op de Britse mil. be graafplaats te Overloon de 5 jaar geleden gevallen Eng. militairen werden her dacht. DAT op een vergadering In Utrecht werd besloten tot oprichting van een Chr. bond van grossiers in zoetwaren (corr.- adres De Ruyterstraat 74, Den Haag.) DAT de Ned. K. v. K. voor Duitsland op 1 Jan. een kantoor zal openen in Ber lijn, Dusseldorp en Keulen. DAT de geruchtmakende zwendel in valse Duitse marken en Amerik. dollars op 2 Nov. door de rechtbank te Roer mond zal worden behandeld. DAT B. en W. van R'dam voorstellen voor vier millioen gulden twee nieuwe gashouders te bouwen, daar de vraag naar gas in 1948 bijna tweemaal zo groot was als in 1939, nl. 519.000 kub m per dag. DAT de Ned, Alg. Bond van Post- duivenhouders Zaterdag in Utrecht zijn gouden jubileum met een receptie en een feestavond vierde. De linkse „Franc Tireur" beschuldigt Moch en de socialistische party van tieke zelfvernietiging, door te trachten de reactionnaire partijen tot compromis te komen. Rajk en mede-veroordeelden opgehangen De „Bloedraad" van het vrije Hongarije. De voormalige communistische minis ter van Buitenlandse Zaken, Leszlo Rajk, werd volgens Reuter terechtgesteld, even als dr Tibor Szony. lid van het hoofdbe stuur van de Arbeiderspartij en diens as sistent Szalai. Het vonnis werd voltrok ken door de strop. Alle verzoeken om clementie waren afgewezen en het Hof van Cassatie had tevoren de vonnissen bevestigd en het hoger beroep verwor pen. Zoals bekend is, waren zij er van be schuldigd hoogverraad te hebben ge pleegd en de Hongaarse regering omver te willen werpen. Ilse Koch ktcam vandaag even vrij Vandaag was de Landsberg-gevangenis in Beieren door een politie-cordon om geven, toen Ilse Koch, de „meesteres' van het beruchte concentratiekamp Buchenwald, vry kwam na een gevan genisstraf van vier jaar. opgelegd door een Amerikaans tribunaal voor oorlogs misdaden. Zy zou onmiddellijk na haar vrijlating opnieuw worden gearresteerd door de Duitse autoriteiten, op beschul diging van misdaden tegen Duitse bur gers. DEVALUATIEGERUCHT IN AMERIKA A.P. meldt dat de Amerikaanse repu blikeinse afgevaardigde John Taber be weert te weten, dat de regering een plan tot devaluatie en verhoging van goudprijs voorbereidt. Een dergelijk plan zou echter door het Congres moeten worden goedgekeurd. De koersen van de Spaanse peseta zijn voor touristen verlaagd met het per centage van de devaluatie der betrokken geldeenheden. ..afweer tegen de „BUtz' Onplezierige mededeling voor de Britten Buikriem nog nauwer aangehaald. De wnd. Britse Eerste Minister. Mor- risson, heeft er het Engelse publiek voor gewaarschuwd, dat de regering op het punt staat enige beslissingen te nemen, die onplezierig zullen zyn. De buikriem zal nog nauwer moeten worden aange haald. Men verwacht een vermindering van de invoer van voedsel en tabak, ter wijl verschillende uitbreidingen van so ciale diensten moeten worden uitgesteld. Wat Rudolf Hess c.s. aan Berlijn kosten Aoht koks, een bakkersknecht, 16 keu kenmeisjes, vier keltaere, zes kellnerin- nen, drie hofmeesters, twaalf werkvrou- pensoneel, dat de gemeenteraad van Ber lijn lonen moet betalen, om zeven in de gevangenis van S pand au opgesloten ge vangenen te verzorgen. Het zim Rader, Hess, Funk, Donitz. Von Schirach, Von Neurath en Speer. Burgemeester Reuter heeft de geallieerde Kommandantura verzocht de mogelijkheid te overwegen om het bedrag van 450.000 Mark per jaar, dat voor dit onderhoud nood. g is. te verminderen. DE NAMEN DER VERMISTE VLIEGERS De namen der bestuurders van de twee in Indonesië vermiste Mustangs zijn twee de luitenant-vliegers T. F. Scherf en A. B. A. M. Brokx. WEERBERICHT Plaatselijke buien Tot morgenavond verwacht De Bilt» Meest matige Zuid-westelijke wind. Wis selend bewolkt met voornamelijk in de kustgebieden van Zeeland, Holland en Friesland enkele regenbuien. Ongeveer diezelfde temperatuur als vandaag. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. DINSDAG 18 OCTOBER Zon op 7 09, onder 17.41; maan op 1.55. onder 1639 uur 31 October NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1