Chris ran der Windt uit zijn artistiek isolement NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 15 OCTOBER 194CI Stadsnieuivs MODERNE BALISCHE KUNST BRAK NIET MET HET TRADITIONELE Expositie in het Rijksmuseum voor Volkenkunde VANDAAG IS EN HET RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE de tentoon stelling „Moderne Kunst van Bali" geopend. Het materiaal van deze expositie is verzameld in opdracht van de regering van Oost-Indonesië en staat onder beheer van de stichting voor de culturele samenwerking tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, welke in 1948 te Amsterdam tot stand is gekomen. En hun verschil is groot, doch de mening, dat de expositie een inleiding is tot het Balrische volksleven dn al zijn onvergan kelijke eigenheid, komt hierdoor niet op losse schroeven te staan. Wie van Bali iets essentieels wil weten, ga „Moderne Kunst van Bali" bezichtigen. Men zal met bewondering staan voor de „Vuurproef Sita", het „Verhaal van de magische en boog", de „Dood van de heks Tja- lon Arang", de „Symboliek der vlinders" "j van schone sculptures. zeg- 31, want: nergens is i als hier, in dit mu- waar de ruime en lichte vertrek - r veel tot het slagen kunnen bij- merl'-en, dat dit eiland zich onderscheidt op sen wijze, waardoor het beroemd is gen orden. Steeds is hier een grote bloei De Balische kunst heeft de aandacht van het Westen getrokken en zü bleef up haar beurt niet gesloten voor Westeree invloeden. Sinds enige tijd is er sprake van een vruchtbare wisselwerking tus sen beide kunsten. Omstreeks 1930 is dit tot uiting gekomen, ofschoon Bali niet heeft gebroken met zijn zeer oude tradi ties en specifieke eigenschappen. Volgende iveek lijstcollecte voor Het Hoogeland" Volgende week (van Maandag tot en met Zaterdag) wordt een lijstcollecte ge houden voor het Christelijk reclasse- rings-, opvoedings- en verzorgingswerk tn de vereniging „Het Hoogeland". „Het Hoogeland" doet een dringend beroep op allen, om het maatschappe lijk werk in de kolonies en tehuizen. in personen van alle gezindten wor den opgenomen, te steunen. In het bij zonder met het oog op de restauratie van „Filadelfia" te Vries en de aankoop het jongenshuis „De Beele" te EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters De Ja ger, Kortmaan, Stoffers en Veldhuizen. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdag 15 Oct. 13 uur tot Zaterdag 22 Oct. 8 uur waarge nomen door apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek. Lammenschansweg 4, tel. 23553. Een sculptuur van Bali, voorstellend de godheid Krishna, die is neerge daald om het onrecht te verdelgen en de held Ardjoena te kronen. Ard- joena is de voornaamste strijder in de grote strijd in de voortijd. HEUVEL WIJNHANDEL oog adres. KRAIIHGSEWEG 293 ■HBHMHB R o i A M ■MHMH Bijzondere leerstoel voor Calvinistische wijs begeerte aan Leidse Universiteit gevestigd Prof. dr J. P. A. Mekkes hield gisteren zijn inaugurele rede MET HET UITSPREKEN VAN EEN INAUGURELE REDE over „De betekenis van het subject in de moderne waarde-philosophie onder het licht der wets- idee" heeft prof. dr J. P. A. Mekkes, vanwege de stichting bijzondere leerstoelen voor Calvinistische wijsbegeerte, gistermiddag in het groot-auditorium der Leidse Universiteit zijn ambt aanvaard als bijzonder hoogleraar. Werkzaamheden aan nieuwe Vlietbrug (bij Lammebrug) vorderen snel Provinciale weg Yoorschoten-Kanaalweg lost Leids verkeersprobleem op (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen, zijn de werkzaam heden aan de nieuwe verkeersbrug over de Leidse Vliet (bij de Lammebrug) in een vergevorderd stadium gekomen. Een door de provincie aan te leggen weg zal in de naaste toekomst verbin ding tot stand brengen tussen Voorscho ten en de weg naar Utrecht (Wilhelmina- brug; Hoge Rijndijk). Deze nieuwe weg zal lopen langs de trambaan Zilverfa- briekLammebrug en overgaan in de Kanaalweg, die ten overvloede opge merkt uitloopt op de weg naar Utrecht. Het verkeer van Den Haag, dat via Voorburg en Voorschoten naar Utrecht wil, komt dan niet meer door de binnen stad van Leiden, zodat de vaak zo ge vaarlijke drukte op Noordeinde en Bree- straat zal afnemen. Men verwacht, dat de nieuwe Vliet brug, die een basculebrug is, in Januari gereed zal zijn. Vóór Nieuwjaar hoopt men nog een begin te maken met het aanleggen van de verbindingsweg, die, naar men verwacht, over een jaar in gebruik zal zijn genomen. In Januari j.l. werd de eerste hand aan het werk gelegd en de vorderingen wij zen er op. dat men hier met kracht aan de slag is. Het gunstige weer o.a. maakte dit mogelijk. Met de aanvoer van het ijzer liep het aanvankelijk niet vlot, maar deze moeilijkheden konden spoedig worden overwonnen. Thans wacht men op de machinerieën. De brug weegt 150 ton. Haar rijdek Wie er van onze militairen met de „Groote Beer" thuisvaren Vermoedelijke aankomst op 24 October te Amsterdam Met het" troepentransportschip „Groote Beer", dat 1 October uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk 24 October te Amsterdam zal arriveren komen de volgende militairen uit Leiden en om geving naar huis. Sold. J. Duyndam, Meerburgkade 7, Katwijk aan Zee; sold. J. Lasschuyt, Oude Vest 93,Leiden; sold. C. Mol, Ring- kade 13a, Leiden; sold. J. C. deVries, Kerklaan 29, Katwijk aan den Rijn; sold. F. v. d. Berg, Brederodestraat 11, Leiden; sold. J. van Delft. Burg. Meyboomstraat 9. Rijnsburg; sold. W. v. Donselaar, Aals- meerderdijk 234, Haarlemmermeer; sold. J. A. van Gent Mosweg 104 a. Leiden; sold. J. Kok, Schoutenburgstr. 25, Oegst- geest; korp. J. ter Louw, Toussain-tstraat 37, Alphen aan den Rijn; sold I A. v. d. Mey, Brouwerstraat 132, Rijnsburg; sergt H. Netjes, Hoge Morsweg 12, Leiden; sold. I W. Poot, Dorp D 27,Hazerswoude; sergt G. P. J. Schilder,, St. Jacobstraat 60, Zilk; sergt W. F. Stork Nieuwe Zee weg 65, Noordwijk; korp. C. G. A. Meyer, Zuid -Einde 7, Roelofsarendsveen; korp. F. H. C. Koek. Leidsestraat 137, Hille- gom; sold. G. W. v d Water, Bronkhorst- straat 28 A, Leiden; Marn. II S. Posthuma Lisse; sold. P. Freke. Wassenaarseweg 4. Katwijk aan den Rijn; OWM J. J. W. Frissen. Hugo de Vriesstraat 14. Leiden; sold. I W. M. Neuteboom. Oosterstraat 60, Leiden; sold. I J. Pont, Hoorn 216, ERETENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL Chris van der Windt, tijdgenoot van die andere bekende Leidenaars: Van Driesten en Van der Nat, heeft met hen behalve zijn instelling op de Haagse school ook zijn afkeer van publiciteit gemeen. Zijn afzondering dreigde de laatste jaren zelfs een kluizenaarsbestaan te worden en het is hoofdzakelijk aan zijn vrienden te danken, dat men tot een zo uitge breide tentoonstelling is kunnen komen als van heden af in de Lakehal te bezichtigen is. De geschiedenis heeft veel overeen komst met die van Matthijs Maris. Toen nu ruim 40 jaar geleden het museum Boymans te Rotterdam de laatstaange- kochte tekening „Extase" exposeerde, konden de drommen bezoekers de we reldschuwe dromer niet uit zijn isolement roepen. Ook al zou de Van der Windl- expositie in de Lakenhal honderden Lei denaars trekken: de kunstenaar zelf zal zich waarschijnlijk niet laten verleiden zijn huisje in de Pioenstraat te verlaten. Liever zal hij blijven voortgaan door het land van zijn herinnering, een land in herfsttooi, waar lichte, grijze luch ten en tere nevels tot gelatenheid stem men; waar bloemen van vergankelijk heid spreken; en een dode kat een ver loren vriend wordt. Zulke mensen heb ben vrienden nódig. En de vrienden van Van der Windt hebben met deze tentoon stelling nie' alleen de kunstenaar, maar ook het Leidse kunstminnende publiek een dienst bewezen. Want wat de auto-didact Van der Windt technisch heeft bereikt, is het aanzien waard:. Staande voor de aquarel „Boer derij met aangebouwd schuurtje", nr 59 Van der Windt is een meester op dr terrein! vraagt men zich af, of er wel veel „moderne" kunstenaars zijn, die d i t zouden künncn! Verschuilt men zich niet ól te gemakkelijk achter het ,,niet wille n"? Niet ten onrechte heeft de directeur van de Lakenhal, drs E. Pe- linck, een erezaaltje voor deze „oud- gardist" ingericht en daarin vijf grote aquarellen opgehangen. Wat de olieverven betreft: deze exposi tie, die een overzichtstentoonstelling is, biedt juweeltjes van stofuitdrukking in de stillevens (de nrs 40 en 45), krachtige landschappen (de nrs 19. 20. 22 en 25) en enkele mooie bloemstukken. De laat ste werken van Van der Windt krijgen iets plaatjesachtigs (b.v. nr 31), maar blij ven todh altijd de meesterhand verra den. Het meest direct aansprekend zijn die schilderijen, die ontwijfelbaar invloed van Weissenbruch vertonen. Een invloed, die werd ondergaan door een zelfstandig kunstenaar. Tenslotte is er nog een prachtige col lectie tekeningen en etsen. Vooral de etsen zijn de moeite waard: krachtige composities in klein bestek, gevoelig van lijn, prachtig van atmosfeer. Een tentoonstelling, die niet nalaten zal het hart van elk recht-geaard Leide- naar aan te spreken. Bij ontstentenis van wethouder J. C van Sohaik sprak wethouder S Menken gistermiddag in de Grote Pers van de Lakenhal het officiële openingswoord. De directeur van de Lakenhal sprak een woord van dank tot alle verzamelaars, die een maand lang tegen kale wanden willen aanzien ter wille van deze expo sitie. Een broer van de schilder, de heer J J. van der Windt, sprak namens zijn broer een hartelijk woord van dank. Er was voor deze opening zeer veel belang stelling. C. Th. R. VERENIGING „OUD LEIDEN" De vereniging „Oud-Leiden" houdt een excursie naar het Ned. Legermuseum „Generaal Hoefer" op Zaterdagmiddag 22 October. Alphen aan den Rijn; sergt T. L, A. Re- degeld. Jan N. Huizenstraat 2, Alpen aan den Rfjn; sold. M. Schenkel,, N.-Nas- saustraat 10, Alphen aan den Rijn; sold. P. Smit, Tasmanstraat 104, Leiden; sold. N. Turenhout, Ververstraat 20, Leiden; sold. I. P. G. M. Vink, Pickéstraat 31, Noordwijk; Sold. I Th. N v. d. Voort, Ndc. Damesstraat 51, Lisse; Korp. I Van Wijk, Toussaiwtkade 11a, Lelden. DE „VAN DER STENG" WEER NAAK LEIDEN De „Van der Steng" zal Woensdag voor de tweede maal wegens groot succes bij het eerste bezoek. Leiden aandoen. Het doel van dit motorschip is propaganda te maken voor „alles wat vaart". breedr terwijl er bovendien 2 rijwielstroken zijn van 21$ m. Voor de drie pijlers was 300 m3 beton nodig Het materiaal is gedeeltelijk van het bui tenland betrokken. De machinerieën Nederlands fabrikaat. Het ge heel wordt uitgevoerd door de Leidse firma A. Th. Stuifzand en L. P. van der Geer. Naar wy verder vernemen, is de moge lijkheid groot, dat, wanneer de nieuwe het verkeer productief is, het vooral door de fietsers zo gelaakte Jaag- bruggetje over de Vliet, waar men ge dwongen was af te stappen, zal verdwjj- Tooh zal dit karakteristieke object Onder de aanwezigen merkten wij op de rector-magnificus der Leidse Univer siteit, prof. dr B. A. van Groningen en enkele curatoren* voorts het college van curatoren van deze bijzondere leerschool: jhr W. Röell, H. Algra, dr G. D- Jonker, prof. dr ir H. J. van der Maas en dr G. K. Schoep, het hooglerarencorps van de faculteit letteren en wijsbegeerte en de hoogleraren prof- dr H. Dooyeweerd en prof. dr D. H. Z. Vollenhoven van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Verder tal van vooraanstaande figuren, predi kanten. lectoren en studenten. In zijn uitvoerige inauguratie stelde prof. Mekkes eerst de positie vast van de Calvinistische beoefening van de wijs begeerte, waarvan het onderwijs beoogt het inleiden van de moeizame worsteling met de vragen der gegeven werkelijk heid, opdat de gegeven waarheid worde ontsloten ten. dienste van de beoefening der vakwetenschappen en van de levens praktijk. Echter, wanneer zij aldus van een ge geven spreekt, dan houdt dit een belij denis in, die aan het onderzoek van het gegevene voorafgaat en daarbij niet kan delen de algemeen aanvaarde voor-onder stellingen van wetenschappelijk onder- zeek, welke beginnen met een subject van het kennen te stellen tegenover zijn dusgenaamd object, zonder zich van het probleem dezer antithesis rekenschap te hebben gegeven. Hierna ontwikkelde prof. Mekkes aan de hand van het „pro-physisch" subject in de idealistische waardenleer van Rickert en de „Akt-Person" in de phae- nomenologiische waardenethica deze rurale omgeving worden gemist! Scheler, het „psychologisch" subject „Eureka" te Leimuiden wierp zich met succes op verdelging van de houtworm Sterke aanval op meubilair afgeslagen (Van een onzer verslaggevers) De plantenziekfenkundige dienst te Wageningen heeft weer eens zün nut bewezen door er de aandacht op te vesti gen. dat Nederland op zijn hoede dient te zün voor de beruchte houtworm, die een ongewoon sterke aanval pleegt te doen op het meubilair, het kostbare goed ii moeder de vrouw. Maar niet alleen liaar fauteuils, stoelen en tafels vreet dit fanatieke diertje zijn kanalen, ook, er bü voorbeeld kerkorgels, waarin het zich uitstekend op z'n gemak voelt. Gelukkig zijn er bestrijdingsmiddelen. De huisvrouwen en de kerkvoogdijen staan niet langer met lege handen dit probleem aan te zien. De Nederlandse industrie is in het verdelgen van dit kwaad hun trouwe bondgenoot. We hoeven om dit te bewijzen niet ver van huis te gaan. In het landelijke Lei muiden staat de chemische fabriek „Eureka", en wie met haar actieve di recteur, de heer Ottevanger, spreekt, zal al spoedig tot de aangename conclusie komen, dat in dit fabrieksgemeenschapje het vraagstuk van de houtworm intensief is aangepakt. Vele jaren is men bezig geweest om een bestrijdingsmiddel uit te vinden, aldus de heer Ottevanger. De houtworm richtte voor duizenden en nog eens duizenden guldens schade aan: voor de vakman in de chemi sche branche was' dit aanleiding om zijn pogingen niet op te geven en dóór te zetten, totdat het product werd gevonden. Dankbaarheid was er in de stem van deze directeur, toen hij ons vertelde, dat „Eureka" er in geslaagd is de Nederlandse huisvrouw iets op dit gebied te kunnen aanbieden. Wij willen een en ander gaarne niet onvermeld la ten, omdat wij trots zijn op het volhar den en de vindingrijkheid van onze In dustrie. Met deze goede eigenschappen kan men de toekomst nuchter en met vertrouwen tegentreden. Er is een wiijfwas, anti-mot-was, die de meubelen in stand houdt door de hout worm volledig te vernietigen. Zij stopt de ontstane gaatjes, zodat er voor de wormen geen kans meer is om te ontkomen. De lucht is aangenaam, maar de diertjes gaan er aan dood. Deze soort was bevat het pyrelhrum-extract, dat volkomen insec- tenwerend is en de ademhalingsorganen verlamt De volgende etappe was het ge bruik van dit extract in andere verdel gingsmiddelen. Zo verkreeg men een product, waarnaar velen hebben uitge zien en dat de beste resultaten af werpt. De heer Ottevanger beklem toonde, dat deze wrijf was ook voedings eigenschappen bezit. Aan de meubelen is door de worm iets ontnomen en di1 moet. voor zover mogelijk worden terug- igegeven. Juwelen-show werd een groot succes Hoe het niet en hoe het wel moet (als je de kans krijgt) (Van een medewerkster) Dat Leiden de primeur voor Nederland kreeg met de juwelen-mode-show, die gisteravond in „Het Gulden Vlies" werd gehouden, heeft ons Leide naars het gevoel gegeven, dat we toch nog niet zó provinciaal zijn als waarvoor we onszelf doorgaans verslijten. Juwelen van om en nabij 30.000 gulden en haute couture van Offerman, dat is nu eenmaal iets, dat je aan een bepaald publiek voorzet. en zilver by elkaar, geen vol-berlngde handen, geen lange oorbellen bü een lang en geen knopjes van parels bij een vol gezicht. Allemaal fouten, die gemaakt worden! De vier mannequins, op vlotte wyze aangekondigd door mevr. Smit, brachten behalve de met gretigheid bekeken ja ponnen een aantal zeer smaakvolle sie raden, aangepast aan de bedoeling, de snit en de kleur van elk toilet afzonder- üjk. De combinaties opnoemen zou on doenlijk zyn. Hoffmahs japonnen bleken na alles wat tüdschriften en kranten er over geschreven hadden heel goed te dragen, ook voor de gemiddelde vrouw. Een enkel extravagant models als dat met de enorme toef taftzüde op de heup dan uitgezonderd. Ook de blousende rug schaars toegepast leek ons niet voor algemeen gebruik geschikt. In soepele stof, als bijv. georgette, valt hy beter dan in wol. Toch zal de Neder landse vrouw voor deze vondst niet zwichten. De hoeden waren geïnspireerd op het Tül Uilenspiegelkapje en de Na poleonsteek. Zeer flatterend. De wyze, waarop moderne en antieke zettingen der sieraden werden toegepast, was zeer smaakvol. Veel brillianten, dia manten en parels, zilver, goud, en goud- rosé. Ook de gekleurde stenen gaven acte de présence: Dat er naast het nor male goudsmidswerk ook drijfwerk voor kwam, stemde tot verheuging, al had den wij die techniek gaarne wat meer toegepast willen zien. De mannequins en haar leidster, mevr. Smit, werden na afloop met anjers en enige hartelyke woorden bedankt door de heer C. de Kemp. Begeleid door het applaus van het publiek en de vrolyke tonen van het strykje, maakten zü een ereronde door de zaal, die te klein bleek voor de enorme belangstelling. Op deze show deed men bovendien be- ust aan opvoedkunde. Mevr. H. Smit, de organisatrice, begon met een geestig babbeltje namens de federatie goud en zilver, onder wier auspiciën het geheel stond. Zü ging van de overigens niet gemeende veronderstelling uit, dat de vrouw een kleedgeldje van 1000 per maand te besteden heeft en raadde haar daarvan „iets" aan. het aahschaffen juwelen te besteden. „Sieraden be- hpuden- hun waarde.alsuw jappn allang verouderd" en versleten is,'-' was.haar argument-„VU kunt bovendien een col lectie samenstellen, die by alle garde robestukken te gebruiken is. In het uiterste geval kunt u ook uw juwelen laten vermaken. En in elk geval ver- krygt u in de loop der jaren een aardige geldbelegging." Om' dat laatste echter was het de vier mannequins, die japonnen en juwelen brachten, niet te doen. Maar vóór zy de met. spanning verbeiden sierlyk binnengleden op hun hooggehakte, yle schoentjes, hadden de aanwezigen nog een lesje via de projector te slikken: „Hoe het niet en hoe het wel moet." Geen fijne sieraden by sport, geen goud Dan vertelde onze zegsman nog een en ander over zijn personeel. Met Ijver en idealisme is en wordt in deze fabriek gearbeid. De heer Ottevanger slaat de waarde van hun werk hoog aan en geeft zijn werkers wat zij nodig hebben. Op zijn beurt verlangt hij van hen ook eer lijke waardering en Lust om zo vlot moge- en goed te produceren, kortom: de i van zijn zich met kracht om hoog werkend bedrijf hoog te houden. En hij heeft hierover niet te klagen. Er een prachtige wisselwerking. „Eureka" bestaat thans 40 jaar en werd gesticht in de hoofdstad des lands. In 1942 werd de fabrieksafdeling in Lei muiden geopend Kort geleden ging het Amsterdamse bedrijfsdeel door brand verloren, zodat „Eureka" zich geheel in Leimuiden heeft geconcentreerd- En met TWEE VINGERS AFGESNEDEN De 22-jarige Leidenaar: A. B. geraakte gisteren tijdens werkzaamheden in de polder De Waard door onbekende oor zaak met de linkerhand bekneld tussen electrische knipschaar. Twee vingers B. werden afgesneden. Mandoline-orkesten concerteren Op 19 October a s geeft de federatie in mandoline-orkesten voor Leiden en omstreken zoals reeds gemeld werd in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal een propaganda-concert, waaraan mede werking verlenen: „Ars et Labor" te Lei den, dir. de heer W. van Itterson, Zoe- terwoudse Mandoline-Vereniging dir H. van Marsbergen, „Sempre Avanti" te Leiden, dir W. v. d. Pluijm, „Kunst en Genoegen" te Leiden, dir. A. H. Claas- sens, „Oefening Baart Kunst" te Den Haag, dir A. L. Knorr, „Lyrisch Man doline-Ensemble" te Den Haag,,dir Ant. H. Claassens, mannen-dubbelkwartet „De Maaszangers" te Rotterdam. Elke ver eniging zal twee muzieknummers uit voeren. waarna de by de Leidse fede ratie aangesloten verenigingen drie gezamenlijk uitvoeren. NIEUWE AANWINST VAN DE LEIDSE BRANDWEER een kraanwagen, die aan alle eisen voldoet en er toe bü zal dragen, dat in het water gereden auto's binnen een minimum van tüd weer op het droge staan. Deze kraanwagen ls vervaardigd van een 25 jaar oude Mercedes cn kan 7 tot 8 ton aan gewicht hüsen. De twee hüsarmen kunnen afzonderiük en in combinatie worden ge bruikt. Verder heeft men aan alle moderne snufjes gedacht. Vermeldenswaard is wel, dat de brandweermensen zelf deze wagen vervaardigd hebben. In Maart a.s. komt er een nieuwe brandweerauto bü. Foto N. van der Horst. de leer der waardenantinomieën van Jaspers en de persoonlykheid „boven de wet" in de critisch-ontologische waarden- philosophie van Hartmann zyn rede, waarin hy tevens geruime tijd stilstond bij de betekenis van de Calvinistische wetsidee voor de wetenschap der waar dering- Prof. Mekkes eindigde met er op te wijzen, dat de wijsbegeerte der wets idee de wederzijdse openlyke erkenning van al hetgeen door de Goddelyke scheppingswet op de schouders wordt gelegd tot hoeksteen, des behouds en der zuiverheid van het onderling gesprek in wijsbegeerte en vakwetenschap stelt. Na de gebruikelyke toespraken volgde ?n zeer druk bezochte receptie. TERPENTIJNWAS Haarl.str. 5, Tel. 20439 Drie jubilarissen bij R.H.W, werden gehuldigd De heer A. de Tombe ontving de goudea draagpenning Op 9 October was het veertig jaar ge-; leden, dat de heer A- de Tombe, Suma-i trastraat 104a alhier, in dienst trad van: de mineraalwaterfabriek der firma J. P. Riedel, de huidige R. H. W.-limonade- en vruchtenproductenfabriek N.V. alhier. j Dit bijzondere jubileum werd gister morgen herdacht, waarbij tevens de beid» arbeiders J. v. d- Reyden, Pioenstraat 25a W. Bavelaar, Leuvenstraat 25. die reeds in de loop van het jaar hun 25-jarig jubileum herdachten, werden gehuldigd. De jubilarissen en hun echtgenoten wer den op hartelijke wijze toegesproken; door directie en personeel, waarbij aan de heer De Tombe de gouden draagpen-: ning der Ned. Maatschappy van Nyver- heid en Handel en aan de heren v. d. Reyden en Bavelaar de zilveren legpen ning met bijbehorend getuigschrift werd overhandigd. De echtgenoten werden in de huldiging betrokken; zij kregen bloe* Tot slot dankte de heer De Tombe, mede namens zijn mede-jubilarissen, voor de waardering, welke hen bij dit jubi leum ten deel is gevallen. Opera boekt in Engeland veel succes Lezing voor afd. Leiden genootschap NederlandEngeland De heer T. Hamerton hield gister avond voor de afd. Leiden van het ge nootschap NederlandEngeland een le zing over: „Some landmarks in the mo dern Theatre". Spr. gaf eerst een indruk van de huidige stand van zaken van het toneel in Enigeland. Het belangrykste to neel vindt men in Londen. Ook weidde spr. uit over de opera, die vóór de oor log financieel onmogelijk was,, maar thans -groot succes boekt. Het amateuris me in Engeland is sterk ontwikkeld en de klassieke stukken zijn zeer in zwang, Na de pauze besprak de heer Hamerton enige auteuts. Het poëtische drama her leeft. Spr. merkte nog op. dat het ama- toeurdrama in ons land slecht ontwikkeld is. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Leiden zal spreek uur houden op Maandag 17 October aj. van half 3 tot half 4. VOOR HET RESIDENTIE-ORKEST IS LEIDEN GEEN „PROVINCIE" Willem van Otterloo ontvouwt plannen Eerste abonnementsconcert wordt hulde aan dr Peter van Anrooy (Van een onzer verslaggevers) AL ZIJN HET DAN MAAR ACHT CONCERTEN, die het Residentie-orkest deze winter in Leiden geeft, de programma's van die acht concerten zyn een duidelük bewys, dat de leiding van het orkest de Sleutelstad geen „provinciaal" peil toedicht. De eerste dirigent, Willem van Otterloo, vertelde ons iets van d« opzet van de wlnterprogramma's in het algemeen en van het Leidse programma in het b'yzonder. bepaalde lievelingscomposities van de 70-jarige componist ook werken van Uitgegaan wordt van de gedachte, dat een - Nederlands orkest op de eerste plaats Nederlandse muziek moet bren gen, als die er is. Daarom bevat elk concert-programma een korter of langer werk van een Nederlands componist. Men is zelfs zóver gegaan, een aantal Nederlanders uit te nodigen speciaal voor het R.O. iets te schryven. Dat zes musici hieraan gevolg hebben gegeven, t.w. Henkemans, Esscher, Badings, Voor molen, H. Andriessen en Karei Mengel berg, zal velen uit de krant bekend zyn. Henkemans' en Mengelbergs werk zal ook in Leiden worden uitgevoerd. Van Otterloo's overtuiging, dat er óók voor het grote publiek méér schoons op de akker der muziek te oogsten valt dan doorgaans beseft wordt, bracht hem er toe, zyn programma's maar by wyze van toegift met algemeen bekende en geliefde composities te vul len. We vinden op de voorlopige opgave o.a. Frank Martin met zün „Weise von Liebe und Tod" op een tekst van R. M Rilke; Berlioz' „Harold in Italië": „Psyche" van C. Franck in samenwer king met het Haagse Toonkunstkoor; de ouverture „Carnaval romain" van Berlioz; Saint-Saëns' tweede piano-con cert en „La mer" „trois esquisses symphoniques" van Debussy. We vin den op dat programma echter ook het vioolconcert in e-klein van Mendelssohn en het piano-concert in A-dur van Mo zart, de tweede symphonie van Brahms en het eerste pianoconcert van Beetho ven. Helemaal wegblyven kunnen deze grootmeesters niet! Dat het. R.O. streeft naar het niet-alle- daagse, blijkt ook uit de uitvoering van Bruckners derde, en wel in de „Ürfas- sung". Deze symphonie, aan Richard Wagner opgedragen, heeft als al zün symphonieën te lijden gehad van wy'zi- gingen, waartoe Bruckner door zijn uit gevers en door enkele van zün vrienden werd overgehaald. Belangrüke veranderingen werden aangebracht in de instrumentatie, er werd bekort en veranderd aan tempi en dynamiek. De invloed van Wagner was het, die hierin doorwerkte. Sedert 1927 geeft de Internationale Brucknergesell- schaft de oorspronkelyke teksten uit. Zij wordèn echter sporadisch uitgevoerd. Dat het R.O. Leiden de primeur geeft van de eerste uitvoering in Nederland, is een bewys van hoogachting voor de muzikaliteit van de Leidse concertbe zoeker. En dat zal dan gebeuren op 22 December o.l.v. de tweede dirigent van het R.O., Jan Koetsier. In Den Haag komt Bruckners derde eerst op 6 Jan. Dat Willem van Otterloo die zes van de acht concerten dirigeert de solisten kiest op het programma en niel omgekeerd, waarborgt de best mogelyke uitvoering. In Leiden treden op de Hon gaarse violiste Elise Cserfalvi, pryswin- nares op het concours te Scheveningen, dat het vorig jaar gehouden werd; de Zwitserse alt Elsa Cavelti; de pianist Willem Andriessen; de Zwitserse pianis' Paul Baumgartner; de pianiste Janine Dacosta (met André Cluytens als gast- dirigent): de pianist Jan Odé en de ho boïsten Jaap en Haakon Stotün. Het eersta concert, dat op Vrüdag 21 October valt, zal gewyd zün aan de oud dirigent van het orkest, dr Peter van Anrpoy. Het zal de concertbezoeker naast hemzelf voorzetten; het eerste: kalte Herz", een driedelige fantasie een sprookje van W. Hauff; en ,Dai tweede de bekende Piet-Hein-rhapsodie deze keer eens niet gespeeld in het ka* der van een nationale feestdag. Solisl is de Hongaarse pianist Geza Anda. Naar men ons meedeelde, vlot d( abonnementen-verkoop in Leiden goed SCHILDERIJENTENTOONSTELLING VAN WILL. H. TWEEHUYSEN Van 21 October tot 5 November zulle schilderijen van Will. H. Tweehuysen i de Ned Wetenschappelijke Boekhand* N.V. Breestraat 52, worden tentoong* steld. De expositie is geopend van 9 tfl 6 uur en zal op 21 October te 8 uur nu door de wethouder van Onderwijs, d heer J. C. van Scha ik, worden geopend. De N.W B. wil in zyn in te richten et positieruimte 6 a 8 tentoonstellingen pi jaar organiseren. AANBESTEDING AFBRAAK „ZOMERZORG" Op 27 October om 2 uur zal In het 3d hoofdgebouw der Ned. Spoorwegen I Utrecht de aanbesteding plaats vinde van bestek 115 NB. wegens het afbreke van het restaurant „Zomerzorg" te Le den. De aanwijzing wordt gehouden fl Woensdag 19 October om 10 uur in „Z merzorg". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDE GEBOREN: Catharina O G. d v J. Doove en M. O. v d Voorn; Mary 1 d v R van Kuipers en E. Bodde; Johat nes A. z v M. L. J. Ouwerkerk en J. Outshoorn; Catharine J. E. d v L. van Vliet en A. W. M. Nouwens; Johanr d v E. Willems en H. J. van Breen; Cara d v A. Haasbroek en M. S. Goutier. OVERLEDEN: N. Kooy, wed. van I Tessalaar, 72 j.; E. Dokter, wednr 79 ji A. Labordus, huisvr. van L. de Romy 53 jr; E. J. Sloos, wed. van: A. Hilli brand, 74 jir.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2