EET DAG IN DAG UIT IvaC a 9 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 DE HISTORIE VAN DE STAATSSTEUN AAN DE KERKEN <er Wat betekenen de 50.000 gulden voor nieuwe predikantsplaatsen d „Volstrekt onduidelijk", dat was de conclusie die verschillende lezers trok ken toen zü het bericht in de bladen had den gelezen over 50.000 gld. extra uit de 6taatskas voor nieuwe predikantsplaat sen. Het bericht was inderdaad onduide lijk voor hen die de geschiedenis van deze materie niet kennen. Aan het Friesch Dagblad ontlenen we daarom en kele verduidelijkingen. Vóór 1795 werd de Ned. Hervormde Kerk de enige officiële kerk ook financieel door de staat onder zijn hoede genomen. De gemeenten zelf betaalden nooit één cent voor het onderhoud der predikanten. Sinds de Franse tijd worden echter ook de R.K. kerk, de beide Lutherse kerken, de Oud-Kath. kerk, de Doopsgez. en de Remonstr. Broederschap en de Israëlietische kerkgenootschappen door de staat gesteund. In de Grondwet staat sedert 1814: De tractemenben, pensioenen en an dere inkomsten, van welke aard ook, thans door de onderscheidene godsdien stige gezindheden of derzelver leraars genoten wordende, blijven aan dezelve gezindheden verzekerd. Aan de leraars, welke tot nu toe uit 's lands kas geen, of een niet toereikend tractement ge nieten. kan een tractement toegelegd, of het bestaande vermeerderd worden. De toepassing van dit grondwetsarti kel vindt men ieder jaar in de begroting van Financiën. De uitgaven zijn geplaatst onder vier hoofden, n.l. subsidiën voor Protestant se kerkgenootschappen, het Rooms-Ka- tholieke Kerkgenootschap, het Kerkge nootschap der Oudbisschoppelijke Cle- resie en de Israëlietische Kerkgenoot schappen. De subsidiën hebben betrekking op kosten van kerkbestuur, tractementen, kerkelijke pensioenen en kinder-, school- en academiegelden. De predikanten der gesubsidieerde kerken krijgen n.l. ook steun voor de studie van hun kinderen. De bedragen, voor deze verschillende posten uitgetrokken, komen elk jaar vrij wel op hetzelfde neer. Tractementen van Hervormde predi kanten bijna 12 ton; tractementen van pastoors ongeveer 5% ton enz. Voor pen sioenen van protestantse predikanten is uitgetrokken 615.000 gulden, voor pen sioenen van pastoors 170.000 gulden. Iedereen zal begrijpen, dat deze tracte menten. om met een term uit de grond wet te spreken, niet toereikend zijn, om In het onderhoud te voorzien. Zo waren zij voor een deel oorspronkelijk wel be doeld. Maar als ze een eeuw lang op het zelfde peil blijven, dan schiet er van de „genoegzaamheid" niet veel over. Er zijn vijf Protestantse „Kerkgenoot schappen", die subsidie ontvangen, n.l. de Hervormden, de Luthersen. de Her steld Evangelisch Luthersen, de Doops gezinden en de Remonstranten. Waarom alleen deze vijf? Dat is duidelijk, als men de tekst van de grondwet uit 1814 leest. Daar is immers sprake van trac tementen, die thans worden uitgekeerd. Het is duidelijk, dat daardoor nooit enige bijdrage is gegeven aan een „kerkge nootschap", dat daarvoor niet reeds in 1814 in aanmerking kwam. Nu komen wij tot de vraag, zo ver volgt het F. D., wat betekenen de 50.000 gld: voor nieuwe predikantsplaatsen door minister Lieftinck op de begroting ge zet? Zij betekenen niet. dat nu ook voor Éndere „kerkgenootschappen" (dit is de vaste term bij het dep. van Financiën) de mogelijkheid wordt geopend, om geld uit de staatskas voor predikantstracte- menten te ontvangen. De Regering houdt zich ook verder aan de stelregel, dat alléén de kerken, die in 1814 geld ont vingen. ook in 1950 en vervolgens in aan merking komen. Het is ook het eenvou digst De bedragen voor de verschillende pre dikantsplaatsen zijn gefixeerd. Het is voorgekomen, dat een kerk voogdij aan de Regering schreef: wij krijgen geld voor drie predikantstracte- menten, voor iederen predikant 1000 gld. Wij willen het voortaan doen met twee. Kunnen we nu die 3 x 1000 gld. niet ver anderen in 2 x 1500 gld? Het kon niet. Aan den legger wordt niets veranderd. Maar er zijn gevallen, dat er nieuwe predikantsplaatsen moeten worden ge sticht. Er komen protestanten in de mijnstreek. In Eindhoven groeit de Herv. Kerk snel. Bij de R.K. zijn ook derge lijke gevallen. Amsterdam-Noord b.v. groeit snel en daar vestigen zich veel R.K. In zulke gevallen werden er mèt finan ciële hulp van de staat voor de oorlog nieuwe Ned. Herv. predikantsplaatsen en nieuwe standplaatsen voor pastoors gesticht. Alléén in zulke gevallen. Dus bij de vorming van nieuwe bevolkings- 10 Utf Gran 3 ïuiiie Uit de Omstreken Alphen aan den Rijn Raadsvergadering. Een definitieve datum is nog niet Vastgestelde, maar deze maand zal nog een openbare raadsvergadering worden gehouden. ChT. Besturenbond. Maandagavond om half 8 spreekt voor de bestuurders van de aangesloten afde lingen bij de Chr. Besturenbond, de heer P. Baane, procuratiehouder der Alphen- sche Bank, over de devaluatie. Historische Vereniging. De Historische Vereniging voor Al phen e.o. is voornemens in de ars winter drie lezingen te doen houden. Zoals we onlangs hebben gemeld, wordt morgen middag een excursie gemaakt naar de Ned. Herv. Kerk te Koudekerk aan den Rijn. De reeds genoemde lezingen zijn: Eind October: Romeins Rijnland", een causerie van prof. dr A. E. van Giffen, hoofd van de Rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek te Gronin- gen. Illustratie met fragmenten van Rom. aardewerk ter plaatse gevonden. Medio December: „Oude munten en penningen", een causerie van de heer Jacques Sohulman, numismaat te Am sterdam Medio Februari: „Hoe onderzoek ik de geschiedenis van mijn voorgeslacht?" causerie door dr F. E. v. d. Berg, te Utrecht, voorzitter van de Ned. genealo gische vereniging. Elf coupletjes in een kwartier. Onze plaatsgenoot, de heer A. J. Roos, wist weer een „dichtsucces" te boeken. Bij de N.C.R.V.-rijmwaterval legde hij gisteravond beslag op de eerste prijs. De vier deelnemers kwamen uit: Alphen. Leerdam, Barendrecht en Bussum en kregen door het applaus van het publiek resp. toegewezen: 8, 7, 6 en 6. De heer Roos dichtte in de tijd van een kwar tier elf coupletten van vier regels over de woningnood en droeg ze daarna op keurige wijze voor. Vanmorgen viel hem bij de firma Samsom N.V. een kleine huldiging (met bloemen van het per soneel) ten deel. centra of ongewone uitbreiding van be staande (b.v. Eindhoven). En dan alléén voor Hervormden en Roomsen. Voor ieder kwamen elk jaar twee nieuwe plaatsen op de begroting. Nooit meer. En voor de andere „gesubsidieerde kerkgenootschappen" nimmer een nieu we predikantsplaats. Maar met de oorlog is dit stopgezet en na de bevrijding kwamen er nog geen nieuwe predikants- en pastoorsplaatsen bij. De 50.000 gld. dient nu, om de scha van die jaren in te halen. Het is een uitbreiding ineens, die anders geleide lijk tot stand was gekomen. Maar tegelijk komt er nóg wat nieuws bij. De Minister vindt, dat de kleinere „kerkgenootschappen", d.w.z. Doopsge zinden. Luthersen en Remonstranten, niet billijk werden behandeld, omdat die nieuwe plaatsen altijd óf voor de Room sen, óf voor de Hervormden waren. Daarom komt er nu een commissie, die de nieuwe bedragen, die nu verdei elk jaar er weer als uitbreiding bij ko men, naar billijkheid zal trachten te ver delen. zodat ook de kleinere „kerkge nootschappen" af en toe een nieuwe predikantsülaats kunnen krijgen. Dat is alles. Er is dus geen sprake van. zoals som migen meenden gelezen te hebben, dat ook èndere kerkgenootschappen gelde lijke bijdragen uit de staatskas zouden krijgen voor het onderhoud van twee predikanten. Er komt een kappers jaarbeurs Jaarlijks Figaro-evenement in Amsterdam? (Van een onzer verslaggevers. De tentoonstelling van de Cosmeti sche Industrie, die zoals wij reeds meld- sche Industrie, die op 18, 19 en 20 October in de Haagse Dieren tuin wordt gehouden, is slechts een voorloper van grotere plannen, die ge koesterd worden door de Tentoonstel- lingsstiohting v. d. cosmetische branche „Figaro", de Nederlandse Vrije Kappers organisatie, de Stichting Technische Kapperclubs en de N.E.V O.K. Naar ons tijdens een persconferentie deelde, ligt het in de bedoeling v< een soort jaarbeurs voor kappers te hou den. Het doel van een dergelijke beurs, waar steeds de nieuwste toestellen en producten te bewonderen zullen zijn. is. de kappers en handelaren in cosmeti sche producten, die niet in de gelegen heid zijn zich voortdurend in het bui tenland omtrent de laatste mode nieuwste vindingen te oriënteren, gelegenheid te stellen „up to date" te blijven. De kappers, die de buitenlandse shows niet bezoeken, komen op concour sen met bewerkelijke kunstige kapsels, die echter niet altijd de nieuwste lijnen hebben. Ook zij moeten de vernieuwing aandurven. Natuurlijk zijn aan deze jaar beurs ook shows verbonden, waar niet alleen de nieuwste kapsels, maar ook toi letten, mantels, schoenen, hoeden en bij passende juwelen worden getoond. Het is wenselijk de kappersbeurs op een vaste plaats te houden en indien er voldoende belangstelling voor bestaat, wil mer hiervoor het R.A.I.-gebouw te Amster dam bestemmen. OUDE DAME UIT LEIDSCHENDAM VIEL VAN DE TRAP. De 70-J mevr. E. V. v. d. L., uit Leid- schendam, kreeg in het huis van haar dochter, mevr. P. aan de Laan van Nieuw Oosteinde in Voorburg, een duizeling. Met verwondingen aan gezicht, benen en armen, alsmede gekneusde ribben, is ze in St. Antoniushove opgenomen. Een lialve eeuw speeltuin werk Commissie ter herdenking te Leiden geïnstalleerd. Dezer dagen is te Leiden door de heer J. du Bois, voorzitter van de Ned. Unie Speeltuinorganisaties, een landelijke geïnstalleerd, die belast is met de werkzaamheden voor de herden king van het 50-jarig bestaan van het speeltuinwerk. De bedoeling is, om. ter nagedachtenis van de oprichter van het speeltuinwerk, wijlen de heer U. J. Kla ren. een gedenksteen te plaatsen in de U. J. Klarenstraat te Amsterdam. Prins Bernhardt plaats de mensen waar ze horen Prins Bernhard heeft gisteren als voorzitter een deel van het congres bijgewoond, dat de Ned. vereniging bedrijfspsychologie gisteren in Esplanade te Utrecht onder voorzitterschap prof. dr J. Waterink hield. Voor zijn vertrek hield de Prins korte toespraak. Hij sprak als zijn mening uit, dat de bedrijfspsychologie van zeer grote betekenis is, nu ook voor Nederland1 de industrialisatie van toe nemend belang wordt. Door de mensen te plaatsen waar zij horen, zullen zij hun werk met plezier doen en dit zal tevens een gunstige invloed hebben op de arbeidsproductiviteit, aldus de Prins. CANADA ERKENDE ISRAËL, MAAR NIEMAND WIST HET. Israël werd 5 maanden geleden door Canada de jure erkend, maar wist het niet Gisteren heeft Mosje Sjaret, de Israëlische minister van Buitenl. Zaken, een brief van zijn Canadese collega ont vangen, waarin werd gezegd, dat Canada door bij de V.N. voor Israels lidmaat schap te stemmen, practisch deze staat „de jure" erkende. „Krack" snelste op Clingendaal De uitslagen van de windhondenren- nen, die gisteravond op „Clingendaal" werden gehouden luiden: Finale A klasse Greyhounds: 1 Krack i 23,1 sec. G-ebr. Hemveynen, Dordrecht; Topwina Belwin Kennels, alhier; 3. Tivoliimeteor, mej. Minderman, alhier. Finale A Honden: 1 Mary Arjuna in 242 sec., G. Wories, alhier; 2. Eddana, W. Kroes, alhier; 3 Amazone, H. Wories, alhier. Finale B. Klasse Greyhounds: 1. Bon ny Arjuna in 24,2 sec., R. P. Lommerse, alhier; 2. Turpin v. d. Edelgrey, A. Sa- rolea, Rijswijk; 3. Kismet, C. H. Ooste- rem, alhier. Finale Whippets B klasse: 1. Rapide en Swift resp. van Mevr. Telenga en Mevr. Plantsoen, beide alhier. De staking der Italiaanse typogra fen is heden geëindigd. De kranten ver schenen weer. Er gaat geen avond voorbij zonder dat er voor het naar bed gaan nog een stukje fruit gegeten wordt. Dat is goed en gezelligFruit is eten en drinken tegelijk. Het is rijk aan vitaminen en hoe meer we daarvan krijgen, hoe beter we straks tegen het barre winterweer bestand zullen zijn. Maak er een vaste regel van: Regering dwarsboomt N.J.V.-bijeenkomst in Kurzaal te Scheveningen „Onhoffelijk jegens Indonesische gasten" Het bestuur van het Nationaal Jonge-' renverbond had tegen morgenavond een bijeenkomst in de Kurzaal te Schevenin gen georganiseerd, waarop o.a. spreken zouden: Luit.-adm. b.d. C. E L. Helfrich. dr W. H. K. Feuilletau de Bruyn. H- A. Lunshof en twee sprekers van de dele gatie der Passatoean Timoer Besar- Twapro (die bij het Koninkrijk der Ne- derlande n-wil blijven). De Nederlandse -regering makte echter bezwaar .tegen het vergaderen in de Kur zaal. daar zij dit onhoffelijk achtte tegen over de Indonesische gasten, die in het Kurhaus verblijven, omdat de strekking van de bijeenkomst lijnrecht in gaat te gen de opvattingen van de deelnemers ter R.T.C. Tevens achtte de Regering he' niet onmogelijk, dat de vergadering door deze Indonesiërs zou worden verstoord De Mij Zeebad verzocht het Verbond af te zien van de huur van de Kurzaal in plaats darvan genoegen te nerr met het Circus-gebouw. Indien het Ver bond op dit verzoek niet zou ingaan de Maatschappij onder druk van de gering de huur moeten te niet doen. Het Verbond heeft thans besloten het aanbod van het circus-gebouw niet te accepteren en de vergadering noodge dwongen uit te stellen. Nader deelt men ons mede, dat de re gering allerminst bedoelt het houden van deze vergaderingen zonder meer te belet ten. Er is geen sprake van een poging harerzijds om het vrije woord te brei delen, zo verzekert de secr.-generaal het dep. van Binnenlandse Zaken, dr M. J. Prinsen. De regering heeft zioh uit sluitend verzet tegen de plaats dezer vergadering. De stappen der Regering liggen dus geheel buiten de politieke Op de vraag wat geschied zou zijn wan eer deze vergadering toch in de Kur zaal doorgang had gevonden, antwoordde de heer Prinsen, dat in dat geval de re gering gebr-uiik zou hebben gemaakt van haar vordieringsbevoegdheid met betrek king tot het gehele Kurhaus als verblijf plaats van haar Indonesische gasten. De Kurzaal zou da;n automatisch onder deze vordering zijn gevallen Het lag daarbij dan in de bedoeling de zalen weder aan Mij Zeebad ter beschikking te stellen on der voorwaarde dat de regering in het verhuren daarvan zou worden gekend. Het N.J.V. had blijkens een pamflet de vergadering aangekondigd onder het op schrift „Van R (rechtsstaat) T(ot) C(haos). (.Ongecorrigeerd) R.K. MIDDENSTAND PROTESTEERT TEGEN OOST-EUROPESE TOESTANDEN. Het congres van de Kath. Midden standsbond in Rotterdam werd gisteren bijgewoond door staatssecretaris Van der Grinten. Er werden twee praeadviezen behandeld over „Een middenstandstop orgaan in de P B O." van de hand van dr J- G. M. Delfgaauw uit Rijswijk, hoofd van de sectie handel, ambacht, in- en uitvoer van het centraal planbureau, en prof. dr F. L. van Muiswinkel, hoogleraar aan de V.U.. voorzitter de middenstandsraad. Het congres tenslotte een resolutie aan. waarin wordt geprotesteerd tegen de vervolgingen Oost-Europa. OPRUIMING VAN TBC-KOEIEN EERST GESTAAKT De. verplichting voor de boeren op Voorne en Putten om hun tbc-koeien op korte termijn op te ruimen is slechts enkele dagen van kracht geweest, aldus deelt minister Mansholt op vragen het Tweede Kamerlid Borst gCPN mede. De maatregel is thans opgeschort or bezwaren van de veehouders te onder zoeken. De uiterste termijn voor het aanvra gen van invoervergunningen voor de import van potplanten uit Nederland is door het Britse dep. van handel verlengd van 30 Sept. tot 15 Nov. De invoer zal moeten geschieden tussen 1 Dec. en 30 April a.s. Tewaterlating van schip inet genodigden er op Bij de tewaterlating van het Fransi vrachtschip Carbet (7500 ton) van de werf De Schelde te Vlissingen zullen de genodigden niet aan de wal blijven staan, maar zich aan boord bevinden. Voor zover bekend is dit nog slechts eenmaal beproef en wel in Italië Toen sloeg het schip echter om en zonk. Er zijn in Vlissingen echter de nodige veiligheids maatregelen genomen. Er zullen overigens slechts enkele personen worden uitgenodigd. De tewa terlating vindt op 22 October plaats. MINISTER RUTTEN OPENDE R.K KUNSTENAARSCONGRES. Het congres van de Alg. R.K. Kunsie- Het blijft bij povere afzet van vis naar W.-Duitsland Onderhandelingen in Frankfort mislukt. In het jongste handelsverdrag met West-Duitsland is een contingent van millioen dollar opgenomen voor de levering van zoute haring en verse zee door Nederland. In de kringen van de haringhandelaren vooral is men wei nig te spreken over dit geringe resul- Intussen had men zijn hooD ge vestigd op verhoging van het bedrag. nog nadere besprekingen zou den worden gevoerd. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt hebben deze besprekingen niet tot bevredigend resultaa* geleid, ondanks het feit, dat de Duitse handelaren bij hun regering op een vergroting hebben aangedrongen. De tegenstand van de kant der Duitse reders was echter zo groot, dat de West-Duitse Regering, met wie de Nederlandse onderhandelaren in de afgelopen week besprekingen hebben gevoerd te Frankfort, in geen enkel op zicht aan de verlangens van Nederland wenste tegemoet te komen. Van Neder landse kant hoopt men thans, dat wan- lanvoer van zeevis in Duitsland straks minder wordt en de haringteelt ten einde loopt, een gunstiger klimaat ontstaat voor voortzetting van de be sprekingen- Minister Stikker vervoerde twee zwaargewonden De Nederlandse ministers, die zich per auto naar Luxemburg begaven voor het bijwonen van de Benelux-conferentie. werden bij het overschrijden van de Luxemburgse grens door een zware mist overvallen. Na een gevaarlijke tocht be reikten ze echter behouden de plaats van bestemming. Onderweg passeerden de ministers enige verongelukte auto's. Twee personen werden bij deze ongelukken gedood. In de auto van minister Stikker werden twee zwaargewonden naar een Luxemburgs ziekenhuis gebracht, aldus meldt Trouw. Vragen over melkleveranties aan Amerikaanse leger Is het juist, dat de minister zonder overleg met het bestuur ƒ350.000, be rustend onder het bedrijfschap voor zui vel, beschikbaar heeft gesteld om Dren the gedeeltelijk „t.b.c.-vrij" te maken in verband met het verkrijgen van melk leveranties voor het Amerikaanse bezet tingsleger, zo heeft het Tweede Kamer lid C. v. d. Heuvel (A.R.) minister Mans- holt gevraagd. Het Kamerlid vraagt voorts, waarom deze leverantie niet is doorgegaan, waarom dergelijke experi menten ook op Voorne en Putten zijn afgebroken en op welke wettelijke basis veehouders verplicht zijn koeien op te ruimen met 125 subsidie per koe. De heer v. d. Heuvel acht melkonttrekklng uit het Westen oneconomisch en vraagt ook, welk nut het heeft t.b.c.-dieren uit een deel van het land te verplaatsen naar een ander deel. Amsterdams Beursoverzicbt Amsterdam, 13 October Olies fluctueerden slechts tussen 310 en 312*4. Dat de handel in het hoofd- fends dus traag verliep, behoeft geen betoog. Philips, Unilever en Aku's, waar in slechts sporadisch een notering tot stand kwam, bleven evenals de meeste overige industriëlen, zo goed als onver anderd. Nadat de Ind. waarden gedurende het telefonisch, ochtendverkeer, dat yan wei nig betekenis was, vast waren en een twee h drie punten hoger werden ge adviseerd, bleken de openingsprijzen vanmiddag teleurstellend. Suikers en rubbers konden zich, na een lagere opening, betrekkelijk goed handhaven en sloten ongeveer een punt lager dan gis teren. Certificaten Deli Mij lagen flauw, maar wisten toch hun openingsverlies van vier punten te reduceren tot tw punten. MARKT- EN VISSERIJ BERICHTEN' LEIDEN. 14 October. Veemarkt. Fofc- ieren 12. slachtdieren 12. kalf en meik oeien 80. 490—850. mat; varekoeien 221. 450 —580, vrij goed: vette koeien 150. graskalve- 92. 100—210. stroef: vette kalveren 2, itere kalveren 24. weidesehapen 864. 65— etle lammeren 250. 45—60. stroef: zeugen nestvarkens 132. 40—85. zeer matig; big gen 513. 2030. zeer matig: paarden 7. veu- 13. 175—225. mat; bokken en gelten 25. 15-40. mat. LEIDEN. 14 October Kaasmarkt. Goudse kaas. 63 partijen; Leldse kaas. 3 partijen. Geen notering. IJMUIDEN. 14 October. Stoomtrawlers: Sch. 91. f 18.100. Ro 46. f 12500. IJm. 31. f 17.800. Motorloggers: VI. 166. f 720. Kw. 21. f 1430. IJm. 277. f 800. 1 Kustvlsser: Urn. 226. f 21. Aanvoer van gisteren bedroeg 6500 kisten. r.o 4080 verse haring. KATWIJK AAN ZEE. Geen afslag; 'angstberichten: Kw. 67. 15 k.. Kw. 48. 1 k., Iw. 38. 6 k.. Kw. 78. 12 k.. Kw. 39. 4 k„ Kw. 29, 34 k„ Kw. 20. 1 k„ Kw. 138 2 k.. Kw 14, 11 k.. Kw. 9, 12 k.. Kw. 17. 1 k., Kw. 5, 5 k., Kw. 3, 1 k.. Kw 2. 50 k„ Kw. 140. 1 k.. Kw. 54. 70 k. Kw. 47. 170 uit 45 n„ Kw. 283. 1 k., w 268. 2 k„ Kw. 75. 1 k.. Kw. 85 30 0k., w. 42. 120 k.. Kw. 50. 34 k.. Kw. 170. 13 k., w. 65. 1 k.. Kw. 175. 150 k. uit 40 netten, w. 163. 140 k. uit kl. vleet. Kw. 124, 2 k. w. 122. 1 k„ Kw 56. 1 k.. Kw. 19. 2 k.. Kw. 13, 3 k. Geen vangst: Kw 144. 33. 97. 23. 73. 110, 1. 43. 167. 168. 45. 130. 159. 68. 70. 22. 129. IJm. 7» TrawlvisserijKw. 16. 25 m. verse haring. IJm 129. 40 m. Geen vangt: Kw. 6. Gemiddelde vangst: VI. 10 k.. Schev. 11 k. en Kw. 16 k. DELFT. 13 October. Aangevoerd: 2 paar den. 208 runderen. 4 graskalveren. 48 nuch tere kalveren. 81 varkens. 523 biggen. 198 schapen. 41 geiten of bokken Hiervan wer den geleverd 194 runderen. 31 nuchtere kal veren en 123 schapen. De prijzen waren voor kalfkoeien van f 550—725, biggen van f 20— 45. lopers tot f 70. Handel runderen redelijk en biggen traag. WESTERLEE. 12 October. Druiven: Ali- cant 77—91; Frankenthalers 80—88: Gold. Champion 1.161.31; Marco 96; Muscaat 1.10: andijvie 5—8: dubb. bonen 46—65: snijbonen 69—92: pronkbonen 16—23: prei 1315: wit lof 50-60: Chinese kool 9—10. alles per kg. Meloenen, net. 58—82: ananas 68—98: bos- peen 10—16; sla 7—12 p. stuk. Tomaten 1 76 —3 20 p. 11 kg. Spruiten 2.10—4.25 p 15 kg. Breekpeen 1.752.10 p. 20 kg. Rode kool 85 —1.30 p. 15 kg. Savoye kool 1—1.20 p. 15 kg. Kroten 1—1.15 p. 20 kg. SCHEVENINGEN. 14 October. Binnen van de haringvisserij: Sch. 53. 7 1.. Sch. 104, 30 1.. Sch. 87. 32 1.. Sch. 32. 32 1.. Sch. 49. 31 1., Sch. 246. 23 1.. Sch. 35. 27 1.. Sch. 125, 32 1.. Sch. 339. motor schade. Sch. 365 30 1. Vangstberichten: Sch. 200. 2 k.. Sch. 245, 70 k.. Sch. 254. geen vangst, komt naar huls om andere vleet. Sch. 402. idem. Sch. 159, 102 k. nog 15 netten. Sch. 229. 2 k.. Sch. 332. 60 k.. Sch. 201. 15 k.. Sch. 4. 2 k.. Sch. 75. 2 k. Sch 77. 30 k.. Sch. 48. 153 k. en 45 n., Sch. 49. 8 k Sch. 99. 8 k.. Sch. 133. 7 k.. Sch 189, 70 k.. Sch. 247. gisteren totaal 10 1. aan boord, Sch. 285. 8 k. gisteren 200 k.. Sch. 5. 2 k., Sch. 19. 50 k.. Sch. 25. 28 k„ Sch. 45. 2 k., Sch. 69. 7 k.. Sch. 85. 2 k.. Sch. 210. 50 k.. h. vl., Sch. 248. 4 k.. Sch. 249. 2 k.. Sch. 250. 3d k.. Sch. 225. 1 k.. Sch. 73. 10 k.. Sch. 89. 50 mijl afgelegd, Sch. 97. nog 60 mijl, Sch. 103. 10 k.. Sch. 275. 13 k.. Sch. 3. niet gehoord, Sch. 14. 1 k„ is thuisstomend, Sch. 21. 2 k„ Sch. 118, 1 k„ Sch. 120, 119 k. nog 15 n., Sch. 302. 1 k.. Sch. 325. 2 k. Geen vangst hadden: Sch. 305, 106, 195 341. 263. 274 264. 40. 132. 30. 122, 130, 297. 310. 399. 107. 353, 20. 314, 79. 141. 284. 361. 443, 363, 64. 66. 81. 116. 140. 160. 180, 242. 6. 24, 47.en 333. VI. 14. 10 k., VI. 29. 80 k. nog 45 n VI. 50. 102 k. nog 30 n., VI 53. 40 k. nog 45 n VI. 71. 20 k nog 15 n„ VI. 79, 20 k.. VI 80. 120 k.. VI. 84. 12 k„ VI. 85. 7 k„ VI. 86. 40 k nog 45 n.. VI. 97. 35 k.. h. vl.. VI 112. 70 k. nog 30 n.. VI. 190. 70 k. nog 30 n.. VI. 196. 1 k.. VI. 200. 10 n.. VI. 203. 51 k.. VI. 205 5 k VI. 206. 34 k.. nog 15 n.. VI. 207. 12 k. nog 15 n. Geen vangst hadden: VI. 40. 47. 56. 61. 78, 83. 115. 132. 142. 172. 199 en 208 Besommingen loggers verse haring en vis: Sch. 36. f 4400. Kustvlssers: Sch. 76. f 290. Kw. 215, f 300, OD. 22, f HO. SI. 2. f 30. SI. 49. f 35. SI. 16. f 30. SI. 6. f 30 SI. 10 f 23. BEURS VAN AMSTERDAM Rott Dro^ok.. Off. not. medeged. door de Ver. v. d. Effectenhandel Rouppe v. d. v. 139/ 137 sin rubb 1705 170 5 bieden laten 1 bieden t ged. en laten Vredes iNederl. 1948 3% 100% iBeleggingscer. 3'.4 99',4' iNederl. '47 3—3% 97%t 97^ INederl, 1896-'06 3 97%* Nederland '37 96% 96fj Alb; Dollarlening '47 3 93ft 93%* Alg. Investerlngs C. 98% 1962/64 3 99ft 99' Bk C 177 177» Hertogenbosch, congres als motto heeft: „Kunst en J? Christendom," is vanmorgen geopend j N WS f 1000 door min. Ruiten, die in zijn rede wees Sp„rj loov op de betekenis van dit motto in deze Ned _ind .37 A ~T* <-• de vluchtigheid en de opper- Allan Sc Co A'dam Ballast viakkige gehaastheid toenemen. Tevens wordt op dit congres de 50ste verjaardag van de sterfdag van Guldo Gezelle her dacht Vele predikantstractementen moeten dringend omhoog Nood in de pastorieën is vaak groot Prof. dr K. Dijk heeft onlangs op de Haagse Synode der Geref. Kerken op nieuw de aandacht gevestigd op de nood in vele pastorieën en aan zijn warm plei dooi is het mede te danken, dat aan de classes is geadviseerd om een minimum prcdikantstractement van f 4000 te bepa len. Er is de laatste jaren veel over dit onderwerp geschreven. En geen wonder- De stijging van de kosten voor het le vensonderhoud doet zich ook in de pas torieën gevoelen. Het opmerkelijke is. lat de predikants-tractementen eigenlijk iog steeds waren gebaseerd op voor-oor- logse toestanden. Vele kerkeraden begre pen dit en verstrekten ..duurtetoeslagen' Predikanten zijn ook mensen en toch Worden zij niet vaak tot de notabelen gerekend en dat niet alleen op het plat teland? Als er een inzameling wordt ge houden, is de eerste tocht veelal naar de pastorie en dan verwacht men eigenlijk, dat dominee bovenaan de lijst komt te staan met een flink bedrag, zijnde stimulans voor zijn parochianen om diep in de beurs te tasten. Er komt nog iets bij: predikanten 1 ten studeren, ze moeten bij blijven. En er verschijnt op theologisch gebied nogal wat in ons landje. Heeft de predikant een kleine bilbliotheek, dan wordt er al gauw in de gemeente gezegd: ..Hij doet er niet veel aan". Een kerkelijk hoogleraar vertelde ons nog onlangs, dat hij minstens duizend gulden per jaar voor boeken no dig had. Goed, laat een predikant het wat kalmer aan kunnen doen. zeg de helft, dan drukt dat bedrag toch zwaar op het budget van het gezin. En hoe vaak is het al niet gebeurd, dat er in de gemeente aanmerking op werd gemaakt als dominee z'n kinderen ook niet liet ..leren?" Ziekte en ongevallen gaan de pastorie toch ook niet voorbij. Maar een predikant niet verplicht verzekerd, ook al blijft zijn tractement beneden f 3750. Het is geen loon; verzekeringen kosten dus veel geld. Zijn de tractementen inderdaad te laag? De vele discussies wijzen het wel uit. Ook Synodes hebben er zich mee be moeid. De algemene synodale commissie de Ned. Herv. Kerk heeft de laatste jaren steeds weer gebruik gemaakt van artikel 26 van het reglement op de predi kants-tractementen. Dit bepaalt, dat bij stijging van de levensstandaard of bij daling van de waarde van het geld het tractement met een bepaald percentage kan worden verhoogd. Zo werd het mi nimum voor de verschillende gemeen ten voor 1949 vastgesteld op f 3125 (ge meente van 500—1000 zielen), f 3437.50 (2000 tot 300Q zielen), f 3750 <3000 tot 10.000 zielen), f 4082.50 (10 tot 20.000 zie len) en f 4375 (meer dan 20.000 zielen). Vele andere instanties van de overige kerkgemeenschappen hebben uitspraken gedaan, waarbij een minimum werd vast gesteld, bijv. van f 3500. En de jongste uitspraak van de Geref. Generale Sy node (f 4000, exclusief pastoriehuur en kindertoeslag) is duidelijk genoeg. Nood heerst er ln vele pastorieën, heeft prof. Dijk gezegd. Predikantsvrouwen moeten hun tafelzilver verkopen om rond te komen, heeft hij er aan toege voegd. En klaagde nog onlangs niet prof. dr G. C. van Niftrik na een bezoek aan vele pastorieën, dat de bibliotheken vaak zo erg klein zijn doordat de predikanten te slecht worden betaald? De kwestie is ook aan de orde gekomen op de jongste algemene verffadering van de Doopsge zinde predikantenvereniging. Predikanten klagen weinig, schreef on langs een van hen. Waarom? Omdat het zo moeilijk is. ook als het nodig is, om de schijn te vermijden, dat men „\x>or eigen parochie preekt." r. 146 Grootboek 1946... 96% 96*i Denemarken 101% 104', Fund. Loan 103% 104*1 War Loan 1932 3 94 Bandoeng 79 78',; Bataria 89% 89*5 Gelderland '49 3100',, Den Haag 3% 102 100»! Z.-Holl. 2e '38 3 99% B. v. Onr. 2%k. 4 58%* 60* Fries-Gr. HB 3*-3 97* Holl. H B. K. 3% 99% Nat. Hyp. B. 3% 99% 99*; West Hyp, B. 3% 101 Bergh Jurg. 3%103fJ 103n, 129 Stokvl Coc. de la BaUafsche 3% Kon. Petr. 3%103fj Comp. W.L. '38 4 99% Dell Spoor 3% 81 N.l. Spoor '37 3% 60 Buhrman 1323 Dikkers en Co.... 179% 177'., D. R. U139% Electro Zuurfabr. 203% 207 Electr. Dordt ...143 143% EmbaU. Houth. 134% 134*, Gruyter P. A. ...157% Heemaf 179*, 180/ Helneken 195 191 Hero 172'%* 172*, Hoek's Mach. ...256 Holland meel ...116% 117% Holl. Beton 267 265', Holl. Draad 237 236 Holl. Kunstzijde 210* 210 Int. Gew. Beton 140 139 105'% 105fi Viscose Comp. 168 147 41 98} lelde (N.b Scholtens aard.m 178 Stokvis 500 161% 151 Stork en Co138 137/ Ver. Pharmac. 107 Vlissingen Katoen 251 Werkspoor 138% Wijers 21St 214%* Zwanenb. Organ. 199% 199'% Schokbeton 114 Am. Smelt. C. 45} 45 Anaconda C27 27 Bethl. Steel C. 83 83 Gen. Motors C.... 63%* 63%' Int. Nickel C. 28% 28% Kenr.ecott C. C - 47 47 St. Brandts C. 4% U. S. Steel C. 69%i 67% A.N.I.E. Mij 76%* 76T Xed -Ind. Gas 96'', 55% 1 Serv im MIJ 159% 156 Handel Mij 282 280 (lntzel 114 112 h. W. Pont 1531 154 ..119'%* 118 38%* 38%' 3% 111% 3% Kor 47% 45% 304 304 Sam Joar 57% 42/ 41/ Letter ..257% To CP pf 158% 159% tever Br3% 106% 106^, LUm Delft C. ...140/ Philips dollar 3</: 100%* 100', Meelf. N, B. O. 239 240* Chem. f. Naard 178 178% Vredesteln Antu. 128'/, 125 Amst. Bank 168 167% N.-I. Portland 72/ 70/ Holl. Bank Unie C 217% 216',4 Nedap 100 100% Java Bank C. 163 162t Ned. Gist en Spit 329%' 329% Nat. Herstel 95% 95 Ned. Scheepsb 147'% 144% Ned.-Ind. Esc. 75*,* 75% Nyma AANDELEN N. Bk Zul 199 200 Rommenh. koolz. 154 155 Linde Teves Mol. Hand. Tels Sc Co. Shell C38*, Holl. Stmb. MIJ 118 115% Arendsburg 140* 141 Besoeki 126/ Sedep Cult. Mij. 120% 120% Mlchlels-Arnold 113% 112% Ngombezl 297 299 Alb. Heyn A. ...200* Blaauw Vrlessev. 121% 121*4 Walvischvaart ree 121*4 120 Thomsens Havenb 148 149* 48' j" Spoor.. 22*4 X. Y. Cer Pennsylv. C13*, i 12*4 Canada Pacific C 12*, 12% Sem. Cher. A. 9/ Voorlopig genoteerd Alweco ree46% 45% Ned. FitUng fabr 83% 83 Ver. Blik '49 203r ACTIEVE AANDELEN Banken Kolon. Bank 7< Alg. Kunstz. I Bergh en Jur| Berkels Patent Calv. Delft C. v Hoogo\ Rubber Amst Rubber Bandar Rubber Deli-Bat. Rubber... Serb. Sum. Rubber Kon. Paketvaart Ned. Sch. Unie Van Ommeren Rotterd. Lloyd St MU Nederland brlek Ned. Ford Autom. Philips Gem. Bezit Philips Gem. B. Pr. Wilton Feyenoord Petroleum Dordtsche Petrol. Kon. Petr .Moesrs Emm 247*4 247/6'% 246/*4 297 294 241—3 241','4 241%-% 173 172*«t 162*4 160 N.-I. Suiker Unie Ver. Vorst. Cult Tabak Dell-Bataria DeU-MlJ Cert 286 288 286 Senembah Mij 312J-3J 312/11*4 311-% Diversen 311% 310% BIlMton 2e rubriek 628 528 Muller en Co. 163—4f 163% 183%.% 118 119*4 143-5 144%.>4 122 122*4

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5