Na suikerbieten en tulpenbollen nu. algen r Sport en Wedstrijden 1 NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 13 OCTOBER 1949 Gesprekken, met Hongaren (1 ^Reclame en werkelijkheid in een door Rusland „bevrijd" land ALLEN VREZEN ALLEN ALTIJD! J (Bijzondere correspondentie) niNDS DE HONGAARSE KINDEREN die na de eerste wereldoorlog, i vart- O ogig, bleek en ondervoed onze grenzen overkwamen, is er in het Nederlandse hart Immer een klein plekje blijven gloeien voor het Poesta-volk langs de Donau. Heel vroeger al hadden we iets met hen te maken, toen De Ruyter een aantal Hongaarse dominees van de galeien verloste en huiswaarts deed keren. Maar die kinderen openden ons het hart. En heel wat ervan zijn hier gebleven: de jongens in allerlei functies, de meisjes als flinke huisvrouwen en moeders, itt,. Hongarije verdween achter de plooien I En dat, terwijl nog geen 5% van het het ijzeren gordijn. Wat er geschiedt Hongaarse volk communist i: 1 ge- kunnen wij van tijd tot tijd slechts be- een vroeden. B.v. wanneer een man als kar- dinaal Mindszenty een martelaar wordt voor kerk en geloof, als er geruchten binnenkomen over razzia's en arresta- ties en veel sterker als er helemaal *1 niets doordringt uit Buda-Pest. Geen bericht geen teken van leven. Een grim- zwijgen. Als het zwijgen van de dood. Een .hemel" op aarde. En toch leven er mensen in Hongarije. r_ Toch gaan er iedere dag arbeiders aan het werk en kinderen naar school. Doen vrouwen inkopen in winkels en op markten en voert men onder elkaar. wandelend, thuis verblijvend, gesprek- i6, ken. rvel Waarover praten de mensen in de straten van Buda-Pest en Debreczen? i Over de „hemel" op aarde, die blijkens 100 grootscheepse reclames in kranten, door de radio en op fabrieken aangekondigd ing wordt als te heersen in landen als Rus- jera' land en zijn satellieten? De mensen weten beter. Als het zover is, dat een regering aankondigt nu de 1.70 hemel op aarde gebracht te hebben, berg per U dan. Het Christelijk geloof verwacht 25— een nieuwe hemel én een nieuwe aarde )-18i| naast elkaar. De totalitaire anti-Christ is die oplossing te ingewikkeld. Hij pro- clameert zijn staat tot de hemel en wat daarbuiten is moet dan vanzelfsprekend 09__ de hel zijn. Zelfs „de ware hel". Maar 3 os, het resultaat is iets anders dan de phrase! In Hongarije sloven de dagbladredac- 31, teuren en de radiocommentators zich uit. een dergelijke voorstelling van zaken te geven. Het spreekwoord „Hij liegt zo. 0.01 dat hij het zelf gelooft" is op hen van hik. toepassing. In Rusland en in Hongarije 011 werden zij voor het speciale vak der volksmisleiding opgevoed. Zij genieten eri' sPec'ale gunsten, zij kunnen kopen wat c z(j wensen; zij behoren tot de elite van 0.23. de partij; tot de mensen van invloed en stand en dat brengt allemaal zekere ver plichtingen mee. Hoe meer lieden door loe- hun geschrijf de communistische gele deren komen versterken, hoe vaster zij 3em in het zadel komen te zitten. Vandaar ®lla hun overredingskracht en hun werke- lijk bewonderenswaardige ijver, Maar daardoor juist wordt de Hongaar .will opmerkzaam. En het is daarover dat hij ider op straat spreekt Want wat zijn dat hit» voor mensen, die pers- en radiopropa- JoH gandisten. „Vast geen echte Hongaren" zegt de man op de straat Moscovische apostelen verraden door hun taal hun Slavische- en andere herkomst Zij spre- ken een uiterst onzuiver Hongaars en cool vooral de plattelandsbewoners voelen direct welk varken zij bij de staart heb- 1 s ben. Resoluut draaien zij de knop om cc «ls dergelijke sprekers hun verhaaltje tas- gaan vertellen. En als Hongaarse mu- 4.10 ziek aangekondigde Russische klanken ondergaan een soortgelijk lot. Rood is alles wat de radio uitbraakt. Van de nieuwsberichten af tot de Rus- *'sche liederen, die Stalin verheerlijken, iT" LAAT U DE SMID UW KIEZEN TREKKEN? De smid kan een goede smid zy'n, doch daarom is hij nog geen goede i kiezentrekker. Consulteer liever de tandarts. En consulteer liever de 54, man-die-het-weten-kan, als Uw bre- ■ft' tels vervangen moeten worden. H. J. HOLSWILDER Nieuwe Rjjn 7 A. KLAASSENS miet te verwonderen, want de helft bijna van het Hongaarse volk Rooms-Kathol'iek, de andere helft Pro testant, zij het dan ook, dat een zeker gedeelte van Protestanten en Katholie ken er z.g. „niet al te veel aan doet". Als regel zijn kerkmensen niet gemakkelijk door de communistische pro paganda. Daarbij komt nog iets. Hitier bruikte voor zijn veldtocht in Rusland tamelijk veel Hongaarse soldaten, werden die dan ook nooit aan het front ingezet. Toch hebben vele Hongaren dientengevolge behoorlijk kennis kun de toestanden onder de landbouwende bevolking op het platte land van Rusland. En dat is vanzelf een handicap voor het communisme Hon garije is een agrarische staat en de land bouw stond er op een tamelijk hoog peil, terwijl ook op economisch gebied de Hongaarse boer er zijn mocht. Het ver schil tussen eigen land en wat hij in Rusdand zag, moest aanleiding zijn tot de conclusie, dat het onder communistisch bewind voor de landbouwende bevolking allesbehalve goed Tenslotte zijn de Hongaren niet erg ontvankelijk voor het communisme, door de houding en het gedrag van de Russische soldaten over het algemeen. Zij hebben er een bijzonder ongunstige indruk gemaakt en getoond, op hoe lage trap van beschaving de Russen algemeen staan. Het Hongaarse volk is dus allesbehalve geporteerd op de „bevrijders" en voelt nog veel minder voor de communistische, zo uitermate geprezen zegeningen, omdat het weet, wat daarvan in de praktijk terecht komt. Thans zucht het reeds vijf jaren onder de druk vj Russen, terwijl een gering aantal bonzen het bewind voert op communistische wijze. En vooral dat laatste is niet be vorderlijk om de Hongaar tot partijman te maken. Want het lijden is i opzichten ondraaglijk te noemen het volk als geheel. Vrees van allen voor allen. Vrijheid bestaat er voor niemand, ieder leeft in vrees en beven- In de eerste plaats is er de staatspolitie, eer apparaat, geheel op militaire leest ge schoeid. Daarenboven volleerd in de ge meenste en afschuwelijkste martel- methodes, waarbij Gestapo-methoden spelletjes waren. Arrestanten, en die zijn genoeg, hebben twee kansen, eerste is, onverwacht te worden arresteerd en zonder afscheid vai familie, zonder enig verhoor of welke rechtspleging ook, op transport te worden gesteld naar een werkkamp ergens in Rusland. De tweede is, licha melijk aan zulke martelingen te worden onderworpen, dat de arrestant bereid is elke verklaring, welke dan ook. al is het blanco vel papier, te ondertekenen, vrees anders naar Rusland te zullen worden getransporteerd, om daarna te worden geïnterneerd in een werkkamp in Hongarije of gevangen gezet te wor den met dwangarbeid. Als deze gevan genen na een zogenaamd verhoor t£ hebben ondergaan, op transport worden gesteld, zijn zij dikwijls niet in de ge legenheid om handen of voeten bruiken en slepen zij zich voort i transportmiddelen. Al moge de familie niet terstond weten, waarheen hij ge transporteerd wordt, als regel komt toch binnen een paar weken wel een richt van de gevangene, waarin vraagt naar levensmiddelen en wasgoed, want dat is beide dringend nodig! Van hen, die op transport gesteld zijn naar Rusland, hoort men meestal nooit iéts meer. Spoorloos verdwenen, Die in Hongarije blijven, komen soms nog wel eens vrij. Maar dan zijn zij zó murw, da zij weinig spreken over de ondergan- behandeling, terwijl zij onder scherpe controle blijven en bovendien nog extra moeten betalen voor het levensonder houd dat zij de staat gekost hebben tijdens hun internering of gevangen- Misdaden. Welke misdaden zij gepleegd hebben? Zij zullen misschien niet erg de lof Stalin hebben bezongen; misschien ook hebben zij laten blijken, dat zy niet op het huidige bewind gesteld zijn, of heb ben zij het communisme gelaakt; het ii ook zeer goed mogelijk, dat zij geen lie van de partij wilden worden en al; reden opgeven, dat zij Christen zyn, maar evengoed kunnen zij niet hard ge noeg gewerkt hebben en moeten daarom C. H. NOLET H. NOLET Breestraat 114 b Baarlemmerstr. Botermarkt 9 ZAL DE MIDDENSTAND ONTWAKEN VOOR HET TE LAAT IS? ET HEEFT ER ALLE SCHIJN VAN, dat de middenstanders H1 In hun laden te krijgen, ongebruikt laten voorbijgaan. De Stichting Reclame voor de Middenstand wilde de middenstanders van handel en ambacht een apparaat verschaffen, waarmee zü op het gebied der reclame in alle opzichten zouden kunnen concurreren met de uitstekend geoutilleerde en kapitaalkrachtige groot- inkelbedryven. Wat was tot dusverre het resultaat? Dat van de 300.000 midden standers zegge en schrijve 5000 zich bereid verklaarden hun schouders onder deze actie te zetten. Stichting haar arbeid voort. Men denkt f 50.000 nodig te hebben om een eerste Districtsraad te Leiden voor consumenten- crediet hield slotvergadering De bonnen werden over het algemeen goed besteed Blijkens een ontvangen schrijven van e minister van binnenlandse zaken zijn de districtsraden voor het consumenten- crediet met ingang van 1 September j.l. opgeheven. In verband hiermee is onder voorzit terschap van wethouder S. Menken een slotvergadering van de dEstrictsraad te Leiden belegd, waarin door de secretaris, de heer J. A. van. Zanten, directeur van de gemeentelijke volkscredietbank, een overzicht van het werk te dezer stede gegeven. Aan dit overzicht is het volgende ont- Ingediend werden 5894 aanvragen: door het publiek ingetrokken 1030 aanvragen; geweigerd 906 aanvragen. Toegestaan werden 3948 credieten voor f 1.428.425. Het gemiddeld be drag per crediet bedroeg f 361.81. Het totaal bedrag, dat door de crediet- nemers terug moest worden betaald, bedroeg f 401.081,25. Het afbetalings percentage bedroeg alzo 28% Op 1 September waren nog in behan deling 246 credieten voor een totaal be drag van f 18.598. De rest is geheel gewikkeld, dw.z. geheel of gedeeltelijk terugbetaald, dan wel van verdere te rugbetaling vrijgesteld. De voorzitter constateerde, dat het consumentencrediet voor een groot aan tal gezinnen een aanmerkelijke verlich ting heeft gèbraoht om de door de oor logsomstandigheden ontstane achter stand in kleding, beddegoed enz. k overbruggen. Bij een ingesteld onderzoek is geble ken, dat de bonnen in het algemeen goed zijn best-eed. Sleohts sporadisch bleken er andere artikelen gekocht te zijn dan veroorloofd was en al mocht dan in mige gevallen een betere besteding tot voorbeeld gesteld worden. Het kan ook wel gebeuren, dat er niet de gering ste aanleiding voor hun arrestatie be stond. Misschien is een of andere partij leider hen niet erg gezind, heeft hij een wrok tegen iemand. Ongelukkig degene, die het voorwerp van die haat of wrok is. Want elke vorm van (of zonder) pro ces tegen hem is mogelijk, beroep be staat niet, bewijzen van schuld worden opgesteld en na lichamelijke mishande ling ondertekend. Juist voor het soort mensen, dat anders een ondergeschikt» positie innam en zich thans door partij reclame opgewerkt heeft, is niemand veilig. Kortom, vrijheid en recht zijn ab soluut onbekende zaken en begrippen in het huidige Hongarije. gel'ij'k geweest zijn. men zij voorzichtig het vellen van een oordeel. Men is spoedig geneigd om bij het be kend worden van enkele excessen deze te overdrijven of te gaan general: Voor velen was het consumentencrediet grote uitkomst. Zoals de cijfers tonen, is van het crediet 28% terugbe taald. een percentage dat niet ongunstig afsteekt bij andere gemeenten. De districtsraad heeft zo onpartijdig mogelijk gewerkt en zich bij haar be slissingen door objectieve maatstaven laten leiden. De samenwerking tussen de leden was voortreffelijk, terwijl daar- woord van lof toekomt secretaris en het personeel vat bureau voor de uitstekende wijze, op deze hun dikwerf niet gemakkelijke taak hebben vervuld. „De zetter liet twee woorden weg" De voorzitter der Stichting van de Ne derlandse Visserij heeft op zijn uiting gegeven aan de teleurstelling over met niet-noemen der visserij in de begroting 1950. Mr J. H. Kiewiet de Jonge schreef aan de Minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening: Excellentie, Hiermede hebben wij de eer te bevesti gen ons telegram van heden luidende: Heel jammer dat de woorden „en visserij" door een nalatigheid desbetreffende passage weggevallen. De desbetreffende passage vangt als volgt De toenemende behoefte aan voeding het snel in aantal groeiende Nederlandse volk en de belangrijke bijdrage in de uit voer, welke de landbouw moet leveren Ongetwijfeld zult U het met ons hebben betreurd, dat bij het zetten van de Troon rede achter het woord „landbouw" m deze passage de woorden „en visserij'' zijn weg gevallen. K ENT U DE GROENE ALGEN, die i in stilstaande sloten BERT SCHRIER Breestraat 152 HERM. TROSSèL Hogewoerd 109 Fa WANNéE Botermarkt 17 JAN WESTEN Breestraat 147 Fa WINDSOR Gangetje 6 JO VAN EYKEN de Verenigde Staten zyn de geleerden tot de conclusie gekomen, dat deze cellige algen zeer goed een bruikbare bron van vetten, oliën en eiwitten zouden opleveren, daar zy in staat zyn uit anorganische stoffen organische verbindingen op te bouwen. Onder gunstige omstandigheden kan een hoeveelheid algen zich ier-en-twintïg uur verdriedubbelen. Uit een reeks proeven is gebleken, dat m» de verhouding tussen de gevormde hoeveelheden eiwitten, vet en oliën sterk ks beïnvloeden. de mens gemaakt kunnen worden door als voedermiddel voor dieren te ge- Haarlemmerstraat 87 Koopt in een Speciale Herenmodezaak Als by de proeven de hoeveelheid kool- lur in het water opgevoerd werd, nam de groei van de algen sterk toe. Werd de hoeveelheid nitraten opgevoerd, dan werden grote hoeveelheden eiwitten ge vormd en door vermindering van de hoe veelheid nitraten werden grote hoeveel heden vetten en oliën gevormd. De geleerden wijzen er op, dat de proe ven zich nog in het allereerste stadium bevinden, dat nog lang niet genoeg be kend is over de eigenschappen van deze algen als voedingsmiddel voor mens en dier en dat de problemen van hét kwe ken op grote schaal, verwerken en be waren, evenmin zijn opgelost. De onderzoekers zijn echter van me ning, dat de vetten en oliën, welke dit wier kunnen opleveren, wel eens de plaats van andere plantaardige vetten zouden kunnen innemen bij de vervaar diging van zeep of olie voor het gebruik in verf.* Voorlopig gaat men van het standpunt uit, dat deze algen het best dienstbaar aan de voedselbehoeften van t de Troonrede zijn Dit resultaat is des te verbijsterender, ^is we in aanmerking nemen, dat de middenstander zijn omzet nu reeds ziet teruglopen. Wij herinneren slechts aan de woorden van de heer Scheltema. di recteur van het Economisch Instituut d'e Middenstand. Ook in de groot winkelbedrijven loopt de omzet hier en daar iets terug, maar toch in veel min dere mate. Het teruglopen van de omzet is natuur lijk niet tegen te houden. Zowel de koop kracht als de behoeften van het grote publiek vertonen een dalende lijn. Een intensieve reclamecampagne voor de middenstand als zodanig zou echter een groter deel van het geld. dat besteed wordt in de winkels van de middenstand brengen. Immers, het was de bedoeling een campagne te beginnen, die het grote publiek de voordelen zou tonen van he* kopen bij etfi het laten werken door mid denstanders. Bovendien zou de Stichting de middenstanders advies geven bij het aststellen van hun individuele reclame plannen. Grote offers behoefde dit niet mee te brengen. Iedere deelnemer behoefde slechts een deel van het geld. dat hij individuele reclame uittrok, aan de Stichting te geven voor de collectieve reclame. Al gaven alle 300.000 midden standers maar f 1 per jaar aam de Stich ting, dan zou nog heel wat bereikt kun- »n worden. Maar wat is er op het gebied van samenwerking te verwachten van een groep, die wel altijd en niet ten on rechte klaagt dat zij in het nauw ge bracht wordt, maar waarvan desondanks toch slechts ruim 25 pet zich organiseert? En dat in deze tijd. nu de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie vlak voor de deur staat.- Ook in dit opzicht heeft de ..iiddenstand verstek laten gaan en zal zij tussen de wal en het sohip komen te zitten Kleine kern Er is een kleine kern van actieve vooruitziende lieden bij deze groep, die de zwakke en wankele organisaties op de been houdt en zich soms ten koste de eigen zaak overal moet spannen. De grote rest weet niet; wat er voor de tleur staat, klaagt als maat regelen haar treffen, die zij niet heeft voorzien en bij de voorbereiding waarvan zij niet heeft kunnen meespreken. Het individualisme in de verkeerde zin viert er nog hoogtij en de ogen zullen wellicht pas opengaan als het te laat is. De middenstand gezamenliik vormt enorme macht, die het in alle opzichten tegen het grootbedrijf kan opnemen. Een ploeterende middenstander betekent niets i zo van de kaart. Het is er mer HONDENTROUW G. Pennings, slager te Nijver dal, had zijn hond verkocht aan iemand te Lei den, aldus H.V.V. Het dier was daar heen gezonden en de eigenaar was hem bijna al vergeten. Het dier zijn oude baas echter niet, want het keerde „op eigen gelegenheid" van Leiden naar Nijverdal terug en stond plotse ling weer voor de deur van slager Pen. nings. Een prachtig voorbeeld van die- rentrouw, of waren het de kluifjes, die het hondje in Leiden moest ontberen? met de varkens, die gezamenlijk de slachter zouden kunnen verslinden, die zich in werkelijkheid al schreeuwend één voor één laten afmaken. Een vooraanstaand persoon uit het grootwinkelbedrijf zei onlangs: „Wij lachen om het gebrek aan samenwerking onder de middenstanders, want sa werking zou voor ons zeer gevaarlijk zijn". In ons hemd De secretaris van de Stichting Recla me, de iheer H. vam Eysdem, ontving meermalen uit de kranten geknipte ad vertenties van verbruikscoöperaties met het onderschrift: „Wat doen de organisa ties hier aan?" „Dit doen de organisa ties hier aan", zo riep hij dezer dagen zeer terecht op een vergadering uit, „maar als de organisaties dan werkelijk iets doen, laten onze leden ons in ons hemd staan". Ondamks al deze teleurstellingen zet de actie te beginnen en hoopt dan door het tonen van activiteit meerdere deelnemers Aan alle deelnemers zal embleem worden uitgereikt om in de étalage te zetten. Datzelfde embleem zal ik in de collectieve advertenties en .^nplakbiljetten voorkomen, zodat ieder kan zien, wie aan de actie mee doet e" ie niet. Wij zullen afwachten, wanneer de mid denstand ontwaakt. En we hopen voor de middenstanders, dat het dan niet te laat zal zijn. V1SSER1JCOEFJES Dezer dagen% werd de eerste lever van het seizoen aangevoerd bracht f 2 per kg op. Vóór de gezirmen der opvarenden een meevallertje, want de op brengst wordt onder de bemanning ver deeld. Het grootste deel van de kustvissers vluchtte Dinsdagmiddag van zee wegens het stormachtige weer. De trawler- gerschippers klagen ook over het slechte de hoge zeeën. Wel wordt er gevist, maar het gaat onder moeilijke standigheden. De garnalenvloot was Dins dagmiddag nog present met d m gekookte garnalen. DE KW 32. drijfnetharinglogger, :n voorspoedige reis (23 last haring in 8 dagen, waaronder een „schot" van 12 last) dok geplaatst voor een schoonmaak- VIJF JAAR GEËIST VOOR POGING TOT MOORD. Voor de Maastrichtse rechtbank werd gisteren 5 jaar geëist tegen de grondwer ker J. S„ die in Mei j.l. vijf schoten op groentehandelaar G. L. L. Ritzen had gelost zonder hem echter te treffen. Verd verbitterd op de groenteboer, omdat tijdens het uitzitten van een straf d»Vr verd., diens vrouw als huishoudster dienst had genomen. BETER SCHOEISEL WORDT DUURDER Er is een vierde lijst van goederen in de St.Crt. gepublicerd, voor welke goe deren de hogere importpryzen mogen orden doorberekend. Hieronder vallen ook schoenen en pantoffels, met uitzon dering echter van yolksschoeisel. Eerste spade voor radiostation- IJmuiden in de grond Gistermiddag heeft de heer J. Kuyper, hoofd van de mobiele radiodienst der P.T.T., op het IJmuidense Sluis-elland de eerste spade in de grond gestoken gebouw van Schevenin- gen-Radio. Dit ontvangststation, dat het noodstation (in een school) zal vervan gen, hoopt men eind 1950 klaar te. heb ben. De experimentele ontvanger, die thans in een bunker op het Sluiseiland is opgesteld, komt mettertijd ook in het nieuwe gebouw. Te Leeuwarden is, 75 jaar oud, overleden de heer U. Kooistra, een der bekendste figuren in de Friese zulvel- wereld. Op Schiphol is een vrouw, die dienst deed in de keuken, gearresteerd wegens diefstal van voor de K.L.M.-passagiers bestemde chocolade. Ook haar man en een winkelier, die de chocolade opkocht, zyn ingesloten. Tegen de 45-jarige ex-Kriminalse- kretar H. Seifert is heden voor het Am sterdamse Byz. Gerechtshof 15 j. geëist wegens mishandeling, roof e.d. Groenten in het zout Nu het inmaakmateriaa! weer verkrijg baar is. gaat de belangstelling van de huisvrouw, die op de een of andere wijze flinke hoeveelheden goedkope groen- kan beschikken, weer meer uit naar de inmaak. Nu zijn inmaken en inmaken twee. Wanneer men groenten volgens de juiste voorschriften steriliseert, wordt de voe dingswaarde maar weinig in ongunstige beïnvloed. Iets anders is het echter, neer men de groenten in het zout in maakt. Deze methode is weliswaar zeer een voudig en er is weinig materiaal en tijd voor nodig, doch men krijgt daardoor een product dat bijna al zijn voedingswaarde heeft ingeboet. Alle stoffen die voor het lichaam zo belangrijk zijn, zoals vitami nes. zouten en een gedeelte van het in groente aanwezige eiwit, gaan in de pekel Verder gaat door het afspoelen en her haaldelijk afkoken wat er nog van deze beschermende stoffen aanwezig is voor lichaam verloren, zodat wanneer zij tafel komen, de groenten waardeloos zijn geworden. Men zou. om de maaltijd volledig te maken, de zoute groente moeten aanvul len met rauwe groenten (andijviesla. rode koolsla. komkommer e.a. sla's), doch dit maakt de maaltijd kostbaarder en bewer- Een ander geval is het met zuurkool zure kool (ingemaakt op de manier in zuurkool). De vitamines blijven hier- vrij goed behouden, al gaat het gehalte bij lang bewaren achteruit. Deze groente behoort niet afge spoeld of afgekookt te worden. De voedingswaarde blijft dan beter be houden. Ziehier enige recepten voor het inma ken van zuurkool en zure rode kool. Wij leggen er de nadruk op, dat men bij de inmaak zéér zindelijk te werk moet gaan om hem goed te doen slagen. Zuurkool. Witte kool of savoyekool met 2 x zo veel witte. Per kg schoongemaakte kool 10 a 12 gr zout. (1 lepel karnemelk), 2 peperkorrels of 4 jeneverbessen. De kool schoonmaken, zeer fijn schaven en met het zout (en de karnemelk) zolang kneden tot er pekel gevormd wordt. De jeneverbessen of peperkorrels er door roeren. De kool overdoen in een schoon gemaakte Keulse pot. stevig aandrukken, een schone doek er op leggen en langs de kanten instoppen. Een plankje en een steen er op plaatsen en voor het stof een doek, bord of deksel op de pot leggen. De pot op een koele, vorstvrije plaats laten staan en na 14 dagen de kimlaag (schim mel), die zidh op de pekel boven het doekje gevormd heeft, verwijderen. Steen, plankje en doek schoon wassen en weer op de zuurkool leggen. Deze bewerking herhalen, wanneer dit nodig blijkt. Wan neer de gróente niet onder het vocht staat, aan een lichte zoutoplossing (2 g zout per liter water) toevoegen tot ze onder staat. Na 6 a 8 weken is deze inmaak goed. Hij kan ongeveer 7 maanden bewaard blijven. Zure rode kool. Per kg rode kool: 10 12 g zout, 1 lepel karnemelk en 2 peperkorrels of 4 jenever bessen. De kool behandelen op de manier als in het vorige recept beschreven. Bij het overdoen in de Keulse pot zo nu en dan een scheutje karnemelk toevoegen. De oud-voorzitter der Surinaamse staten, notaris J. A. de Miranda, is we gens verduistering en valsheid in ge schrifte, meermalen gepleegd, te Para maribo veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf met aftrek. Voor de A'damse rechtbank werd heden 9 maanden geëist tegen de 28-j. Amsterdammer T. H. M., die gepoogd had zonder enig succes briefjes van 25 na te maken. bruiken. Het is echter niet uitgesloti op de duur voedingsmidde len, geschikt voor menselijk gebruik, uit kan bereiden. De eersite proeven met deze algen wer den genomen door twee onderzoekers van het Carnegie-Instituut te Washing ton. de heren H. A. Spoehr en Harold W. Milner. Spoedig daarna gingen nog meer geleerden zich met onderzoekingen op dit gebied bezig houden o.a. aan de Uni versiteit van Texas en aan het Stanford- Research-Institute in Californië. De onderzoekers van het Carnegie- Instituut verklaren, dat de productie en verwerking van deze algen tal van we tenschappelijke en technische problemen opwerpt, doch zij wijzen er tevens op, dat „het zeer de vraag is of men met de tot dusvere toegepaste methoden van voedselproductie in staat zal zyn de stij gende behoefte aan voedsel van de snel toenemende wereldbevolking te bevredi gen". Herfststemming in de velden Jerrey Bey vergrootte zijn voor sprong in de afvalwedstrijd Slechts Van den Oord Jr kan hem nog bereiken. Twee van de drie ronden der finale an de afvalwedstrijd L.S.B. 1949 zijn gespeeld. Jerry Bey (Philidor) gehaalde tweede overwinning en wel op zijn clubgenoot ir A. H. J. Paardekooper. Th. d. Oord (L.S.G.) won van F. v. d. Bosch Caïssa) en kan nog met Bey gelijk ko nen in 't geval dat Bey van v. d. Bosch verliest en hijzelf van ir Paardekooper wint. Zover zal het echter wel niet ko- Het zag er in het begin van de partij tussen de Philidor-mensen niet naar uit. dat het zo spoedig tot een beslissing zou komen. Het was een Siciliaanse party met g6 en Df8. Tot op de 16e zet weken beide spelers niet af van hetgeen de Rus Boleslavsky als de juiste voortzetting voorschrijft. Maar op*üe 17e zet dacht ir Paardekooper een pion te kunnen win- Dit kwam hem op stukverlies te staan en spoedig daarna kon hij opgeven. v. d. Bosch speelde het konings gambiet tegen Th. v. d. Oord Jr en kwam goed te staan. Op de 21ste zet bracht de L.S.G.-er een incorrect stukoffer cn dat bracht v. d. Bosch zó van de kook, dat hij spoedig in de verdrukking kwam 1 moest capituleren. De stand is nu: 1. Jerry Bev 2 pt; 2. Th. v. d. Oord Jr 1 pt; 3. en 4. F. v. d. Bosch en ir Paardekooper elk H pt. Morgenavond wordt in het gebouw van Chr. Sociale Belangen aan dé Oude Sin gel de laatste ronde gespeeld. DAMMEN KW.Z.-NIEUWS K.W.Z. I speelde haar derde competi tiewedstrijd voor de LDBB tegen A DC II en behaalde een overwinning met 137. Gedetailleerde uitslag: Jac. v. d. Plas (KWZ I)—N. Brunt (ADC II) 0-72, Jac. v. d. Plas (res.)—M. van Tol 2—0; J. Dubbeldam—H. Wols- wijk 2—0; P. MeyvogelG. Wijfje 2—0; A. van DuyvenvoordeF- van Ofwegen 20. T. van BeelenD. Bevaart 20. L Brouwer—H. van Triest 2—0. Chr. Heems kerk—Jac. van Ofwegen 1—1, Jac. Pluim- graaffC. v. d. Hoorn 02, D. Meyvogel P. van Osterom 02. Uitslagen van de beker-prijzenwed- strijd: J van RijnA. Kuyt 02, L. Dub- belaarA. Herbert'02, A. v. d. Plas— T. Guyt 11, B. van RijnNic. Haasnoot 1—1. A. Hellenberg—D. Barnhoorn 2—0. C. SchaapD. v. d Plas 20, G. Ouwe handVan Leeuwen 20. J. v. d. Marei B. Vooys 0—2. „De Bataven" organiseert weer de Singelloop En wel op 22 October. De R.K. A.V. „De Bataven" organi seert ook ditmaal de traditionele Singel loop. welke sinds 1928 wordt gehouden. Dit jaar wordt deze wedstrijd gehouden op Zaterdag 22 October. De start vindt half 4 plaats op de Morssingel, de finish is op de Witte Singel. Deelname staat open voor K-N-A.U.-leden, vetera an der K.N.A.U. (boven 35 jaar) en et-K.N-A.U.-leden. De inzet is de Peter Verhoef-wisselbeker, die in 1948 door C. v d. Kraan („De Bataven") werd ge wonnen. en tal van andere fraaie prijzen. KLINKENDE SPORTIEF-OVERW1N- NING OP DE SLEUTELS Nadat de beide voorzitters elkaar mei toepasselijke woorden hadden welkom geheten en de heer C- Vos van Sportief de Sleutels-voorzitter een souvenir had aangeboden nam de strijd een aanvang. Aanvankelijk liepen de winstpunten gelijk op en werd de stand 33. Toen keerden de kansen en wisten de Sportief- spelers en speelsters steeds meer winst punten te behalen. Het le team 3e klasse van De Sleutels liet het er lelijk bij zit ten. Alleen J. Verhoogt wist na een keu rige partij een set van de heer Kamp huis te winnen. De Sportief-spelers Vos en Peeters wonnen al hun partyen ter wijl ook de heer Kamphuis twee van de drie sets voor zich opeiste. De eindstand van team 1 werd zodoende een overtui gende 91 overwinning voor Sportief. Het 2e Sleutelsteam 3e klasse bracht het er heel wat beter at Friedhoff. De Haas en R. v. d. Voort wonnen alle sets, met uitzondering van de double-set, in twee games en versloegen hun tegenstan ders met 100- Sportief 3, bestaande uit de dames L. v. d. Ploeg (Nederlands kampioene 4e kl. 1949), I. Buitendijk en K. Klein speelden prima. De Sleutels-speler C. v. d Voorden hield de eer van zijo team hoog door een set te winnen. De uitslag werd 9—1 in het voordeel van Sportief. Het 4e Sleutelsteam, samengesteld uit de dames van het 3e klasse competitie team, zorgde voor een 73 Sleutel-over winning. Mej. M. Vianen van Sportief stak ver uit boven haar teamgenoten en won al haar sets. Het 5e team van de Sleutels kreeg klop met 9—1. De Sleu- tels-speelsterJ. Baak zorgde voor de enige tegenpunt. Mejuffrouw Hageraats behaalde al haar winstpunten met grote He' eindresultaat werd een welver diende 3020 overwinning van Sportief. Binnenkort zal een revanche-wedstrijd bij Sportief plaats vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3