Eltm BETERONDERGOED NIEUWE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuws Was de kaas jong of was ze oud? Leidse tuchtrechter hield zich met deze vraag bezig De Leidse tuchtrechter houdt van eengezet. Zelfs is deze kwestie in de variatie. Gisteren ging het eens niet over Tweede Kamer behandeld en toen be- textiel of horloges, maar over kaas. Niet loofde de minister maatregelen te zullen minder dan 23 kaashandelaren had hy nemen. Maar de minister moet nog maal- opgeroepen, om een appeltje met hen tel regelen nemen! schillen over de prijzen, die zü voor Ook de heer Klein, secretaris jonge kaas vroegen, hoewel zU het prae- dicaat „oud" er aan gaven. Nu schijnt daar nogal wrijving over te xijn. Want het was mr La Gro, die de tuchtrechter wees op het feit, dat jonge kaas niet voor 1.75 per kg te koop is en dus ook niet voor die prijs verhan deld kan worden. Het bedrijfschap voor zuivel heeft zich dan ook tot de minister van landbouw gericht en deze zaak udt- Afdeling Leiden van de P.v.d.A. hield ledenvergadering Wethoudersverkiezing en R.K. ambachts school De afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid vergaderde gisteravond in het gebouw Steenschuur 6. Op deze bijeen komst. die onder leiding stond van de heer J. J. van Weerlee, werden 77 nieuwe leden verwelkomd. Tot bestuurslid in dc vacature-Planjer werd benoemd de heer C. Huisman. Een sdhema van het bestuur met betrekking tot het winterwerk werd met algemene stemmen aanvaard. De vergadering verenigde zich na uit gebreide gedaohtenwisseling met een be stuursvoorstel tot oprichting van een af- delingsraad, waarin naast bestuur en raadsfractie ook zitting zullen hebben vertegenwoordigers der Prot. Chr., R.K. en humanistische werkgemeenschappen ëiï culturele organisaties. Op deze wijze hoopt het afdelingsbestuur een schakel te vormen tussen leiding en leden. Aan het slot der vergadering had er een levendige discussie plaats over de op richting van een R.K. vakschool, waarbij van deskundige zijde duidelijk werd aan getoond, dat er geen gronden aanwezig zijn voor kwade veronderstellingen, waar bij verband gezocht werd tussen de wet houdersverkiezing en de medewerking aan de opnohting van een R.K. ambachts school. VLUGGER WECKEN EN ZONDER KETEL Naar we vernemen, zal binnenkort een hieuw apparaat in de hamdol komen, dat, het wecken zeer bespoedigt en bovendien de weckketel overbodig maakt. Het steri liseren wordt door deze Speed-weck veel minder bewerkelijk. Dezer dagen zal het steriliseer-apparaat ook te Leiden worden gedemonstreerd. Verplaatsbare Bijbelkiosk op de Hoogstraat Vaste kiosk moest verdwijnen Enige tijd geleden kreeg de Stadsevan gelisatie van de Geref. Kerk alhier het teleurstellende bericht, dat de bekende Bijibel'kiosk op de Hoogstraat moest ver dwijnen met hét oog op het verkeer. Naar wij vernemen, heeft men thans de be schikking gekregen over een verplaats bare kiosk (op wielen), die op Zaterdag ochtend op de oude plaats wordt neerge zet en 's avonds naar de wazenmakerij ivaa de heer Zonneveld, Eerste Binnen- vepegracht, de vervaardiger van de kiosk, wordt teruggereden. De vaste kiosk heeft er omstreeks 15 jaar gestaan. „WE STERKWARTIER". De speeltuinvereniging ..Westerkwar tier" hield haar jaarvergadering, o.l-v- de heer C. F. Lardee. Begin Januari 1950 hoopt men met de bouw van een jeugdhuis te beginnen. Het zal plaats bieden aan ongeveer 280 personen. Nieuwe bestuursleden werden de heren Schouten en A. van Polanen. Een gezel lig samenzijn o.l.v. de heer Steenbergen besloot de avond. vakgroep Kaashandel, onderstreepte, dat de minister in gebreke is gebleven. De tuchtrechter zei toe, dat hij in uitspraak wel met deze omstandigheid rekening wilde houden, maar dat hij zich de naleving van de wet te houden had. Hij deelde dan ook boetes uit, die varieerden van ƒ10 tot 50. Ver. voor Chr. onderwijs krijgt Finse school Voor Professorenwijk en omgeving Naar wg van welingelichte zgde venu ren, heeft de vereniging voor Christeiyk onderwijs te Leiden van het minis onderwgs een Finse school toegewe- gekregen, die bestemd is voor ,J)e Professorenwgk" en omgeving. Over de plaats van deze school wordt door het schoolbestnur met het gemeentebestuur Leiden overleg gepleegd. 20 Tariefsverlaging Stadsritten 60 cent AANSLAG Buitenritten 20 cent per Km. ONS DEVIES De beste Service - de laagste prijzen en uitsluitend nieuwe Chevrolets. Telefoon 22444 Maakt Uw voeten fit. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Adriana J., d. v. J. Slegten- horst en G. C. F. Rodenburg; Lucas, z. L. Mulder en K. de Vink; Johanna, d. d. Leek en W. C. Galjaard; Ember- tus P. A. J., z. v. E. P. J. van Rijthoven F. G. J. Hoes; Petronella H., d. van Beek en H. Pijlman; Cornelia, d. L. v. d. Oever en S. H. W. de Bruin; Pieter L., z. v. H. Schellingerhout d. Spek; Johannes P., z. v. J. Evertsen C. T. T. M. de Groot; Joseph, z. v. J. an Eek en G. J. Keijzer. GEHUWD: W. F. Eradus, j. m.. en W. Schreuder, j.d.; T. B. A. Govaart, j.m. C. J. M. Halkes, j.d.; J. J. Marks, en K. Dreef, j.d.; N. Neuteboom, en M. J. O. Eleveld, j.d.; P. J. Schoonenberg, j.m., en J. Klein, j.d.; M. de Vos, j.m., en W. S. van der Zeeuw, j.d.; H. Kaulesar Sukul, j.m., en R. Gajadin, j.d.; M. Bies, j.m., en M. van der Tuin, j.d.; J. J. H. Wijtenburg, j.m., en C. B. M. Verhoeven, j.d.; R. de Vos, j.m., en J. Arnoldus, j.d.; W. J. W. Wanrooij, j.m, en L. C. Piekaar, j.d. WENST GEEN HULDEBETOON De heer L. Develing, die op 20 October zijn zilveren jubileum hoopt te vi bij de Raad van Arbeid te Leiden, zoekt ons mede te delen, dat hg zich aan alle huldebetoon wenst te ontrek ken en die dag ook niet thuis hoopt Hazerswoude Op 't nippertje! Een vrachtauto zakte weg bij de oprit rer de spoorbaan, toen kunstmest werd gereden bij de heer J. J. de Jong. De wagen bleef half op de spoorbaan han- Met man en macht werd aan het afladen begonnen- Maar ondanks het harde werken kwam men niet gereed vóór de trein, komende van de rich ting Alphen aan den Rijn, naderde. Met zwaaien van zakdoeken wist men de machinist te waarschuwen. Op 21 3 r vóór de auto kon deze de trein tot stilstand brengen. Na ruim 15 mi nuten vertraging zette de trein de reis Leiden voort. Hillegom In kennelgke staat Gistermiddag lagen in de Weerlaan twee zwervers aan de kant van de weg, die in kennelijke s'aat van dronkenschap verkeerden. De fles hadden zij tussen zich in- Door de politie werd een wagen van openbare werken gecharterd en onder grote belangstelling van het pu bliek werden de twee „per wagen" naar het politiebureau gebracht, waar ze hun roes konden uitslapen. Voetbalprogramma Het voetbalprogramma voor Zaterdag luidt als volgt: KMVZ—SIZO I, SIZO 2- IJmuiden 2. Eto 2Sizo 4; Sizo 3IJmui- den 4. Halfweg a jun.Sizo a jun. (steeds om 4 uur), Eto a adsp.Sizo a adsp. Ohalf 3), VI. Vogels bSizo b (4 uur) De school-schaakwedstrijden te Alphen aan den Rijn zijn geëindigd. Lyceum I •erd winnaar. Burgemeester Schokking reikte de wisselbeker aan de aan voerder van Lyceum I, Piet de Jong, die zelf geen wedstrijd verloor, uit. Geheel links de heer A. P. Borgmeyer, de wedstrijdleider. Foto Lux. De school-schaakwedstrijden te Alphen aan den Rijn geëindigd Chr. Lyceum I werd winnaar De plannen van de A.S.C. werden toege juicht. Hierna reikte burgemeester Schokking de beker aan de captain van het Chr. Lyceum I, Piet $3e-Jon& uit. Alphen aan den Rijn In het zilver. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Dissel zijn dienst aanvaardde als hulpmachinist bij het pompstation alhier. De jubilaris werd met zijn vrouw en kinderen ontvangen in de commissie kamer van het kantoor van de water en lichtibedrijven, waar ook de officiële huldiging plaats vond. Namens B. en W. sprak de heer Deerenberg als wethouder an bedrijven, de heer F- H. Kempkers, Urecteur der bedrijven, voegde er ook riendelijke woorden aan toe, alsmede de heren P. Koren, namens de perso neelsvereniging, en K. Verboom, naaste medewerker van de jubilaris. De per soon en het werk van de heer Dissel werden geroemd. Zijn vriendschap er werklust waren een voorbeeld. Is het tt verwonderen, dat Dissel heel wat ge schenken kreeg? Hij dankte aan het slot hartelijk voor al het gebodene Zijn had natuurlijk in de hulde Kunst en Letteren LENTEKLOKJES Ned. Herv. Kapel, Katwijk a. Zee Al luisterend naar het eerste van de drie „Lenteklokjes"-kinderkoren, dat gis teravond zijn negende uitvoering gaf, merkten we het een en ander op, dat de moeite waard is, in een recensie te «/erken. Waar vele zangkoren altijd maar tever geefs hopen op een volle kerk of zaal. puilde nu de Kapel bijna uit van de grote en kleine „Lenteklokjes"-enthousiasten. Riek Meyering is toch wel een geboren leidster. Het lijkt wel, alsof zij haar koristjes met talrijke draden aan de rus tig bewegende handen vast heeft; al die zangeresjes bewegen en zijn stil, wanneer en zoals zij het wil. En aan is er nog een soort van geestelijk fluïdum tussen beide partijen, dat nimmer hiaten vertoont. Wat zingt dit koor fris en geestdriftig! De kleine tekortkomingen in de techniek de wat benepen hoge tonen, de minder duidelijke uitspraak in de snelle tempi vergeeft men dan graag. Want klank en expressie verraden de muzikaliteit van de dirigente, haar moderne, zuivere opvat ting, die zij op haar meisjes overbrengt. Een goed verstaander voelt zich verheugd btj deze zang, laat er zich gewillig door meevoeren! Wat een verschil is er toch tussen de tegenwoordige pittige liedjes en de vaak onbegrijpelijke, sentimentele, die vroegere geslachten zongen. Maar ook echt muzi kale juweeltjes uit de oude doos, als een Frans kerstlied bijvoorbeeld, maken ons nog altijd gelukkig. We hebben verder het prachtige piano spel bewonderd, waarmee Piet Uiterlin- den de zang accompagneerde. Hij maakte van een prograanma-deel een kundige improvisatie, waarin de liederen natuur lijk pasten en zich zo, zonder hinderlijk applaus onderbroken, met kleurige, sprankelende guirlanden aaneenrijden. Mej. Gerda Flinterman zong ter afwis seling enkele liederen. Zg deed het met «en mooie stemklank en veelbelovende techniek en dictie. De heer J. Vink opende de avond met «en pittig speechje, waarna hy in gebed voorging. Joh. van W« Het school-schaak-tournooi, georgani seerd door de Alphense Schaakclub is gisteravond voortgezet en beëindigd. De resultaten van gisteravond waren: Win naarsronde: Chr. Lyceum IChr. Ly- -2, Om de 3e én 4e plaats: Martfi a-Sticht irvg Ulo I—Martha Stichting Ulo II 32^. VerliezersTonden: Chr. Mulo—M. Stichting Avondschool I 2—4; chting Avondschool IIRJC. Ulo 4%—1%. De wedstrijdleider, de heer A. B. Borg- meijer, heeft na afloop der wedstrijden enkele dankwoorden gericht tot de jeug dige sdhaikers en aan het adres van de directie der Martha Stichting, voor de werkelijke keurige ontvangst der gasten. Gisteravond kreeg men bij de koffie zelfs De heer Mertens van de Martha-Stichtiing werd met name gepre- De jongens zeiden: We worden hier vertroeteld. De heer A. H. Hooyer, voorzitter van de A.S.C., vulde deze woorden aan. Spr. was zeer dankbaar, dat burgemeester Schokking. wethouder Brouwer en de raadscommissie voor onderwijszaken bij de sluiting tegenwoordig waren. Naar spr. verwacht had, won bet Lyceum; de studie is de jongens niet vreemd en de leeftijd was in hun voordeel. Vervolgens werden de verdere plannen van de A.S.C. onthuld. Als eerste ver eniging in het district Leiden wil men een jeugdschaakclub (onderafd. A.S.C.) oprichten. De medewerking der jongelui werd ingeroepen. Ze kunnen zich opge ven by hun eigen scholen. Contact zal worden opgenomen met de K.N.S.B. T.z.t. zullen we hier nader over berichten. De A.S.C. verdient lof! Het was burgemeester Schokking een genoegen, hier vanavond even aanwezig te zijn. Spr. noemde het schaken pracht sport, j 1 te leren is. typeerde het juist: Men leert de kunst zichzelf te beheersen. Spr. maakte een vergelijking met de paarden sport. Hij w'as voorts blij. dat dit initia tief in Alphen genomen werd De grote belangstelling van het gemeentebestuur is niet toevallig, want het probleem der vrije tijdbesteding, ook in onze gemeente aan de orde, wordt hiermede opgelost. naar een SPECIAAL ADRES ZIE ONZE ETALAGE RING RIJNSBURG VAN DE GEREF. JONGELINGSBOND. Morgenavond hoopt de ring Rijnsburg ïn de Geref. Jongelmgsbond een verga dering te beleggen in de kerkzaal van de Geref. kerk te Noordwijk-Binnen. Kat wijk aan den Rijn zorgt voor een inleiding en Noordwijk-iBinnen zal de tijd n pauze vullen. V oorschoten „Lassy komt thuis" Zowel de jeugd als de ouderen hebben genoten van de film van de Dierenbescher ming „Lassy komt thuis". Het was prachtige propaganda voor de vereniging. Katwijk aan Zee Niwin-contactavond Maandagavond 8 uur wordt in de Kapel een Niwin-contactavond gehouden. De blikjes sigaretten, die naar Indonesië zul len worden verzonden, zullen in de zaal worden tentoongesteld. Het Niwin-comité verzoekt aan de ouders enz. om de adres sen die avond te controleren. Chr. landarbeiders vergaderden In „Casa Cara" hield gisteravond de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. landarbeidersbond een ledenvergadering. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer C. van der Plas o.,a. dat in eco nomisch en sociaal opzicht de tijden niet gunstig zijn. We hebben vertrouwen in ons hoofdbestuur, dat dit te bevoegder plaatse de nodige maatregelen zal bespre ken. opdat het duurder worden van hel leven niet alleen neerkomt op het hoofd van de arbeidende bevolking, maai dit door het gehele volk zal gedragen worden. Het hoofdbestuurslid, de heer P. Stokman uit Leiden, kreeg daarna het woord ovei „Onze taak". Op welke wijze de organi satie kan worden versterkt, moeten wij als Christenen principieel zien. Het ant woord is. dat dit precies eender ii bleven als toen de vakorganisatie begon, n.l. dat het gaat om het Koningschap Christus. Na de oorlog is er wijziging ge komen in practisah opzicht. De invloed de organisaties is gestegen, ze zelfstandiger geworden en hebben uitgebreider taak. Op één punt is geen wijziging gekomen: Het gaat nog steeds om de dienende taak, God en de naaste lief te hebben. We hebben allen daarom de plicht om te arbeiden in onze organi satie, door leden te werven en allen te 'ijzen op die dienende taak. Hierna ging spreker diep in op het wachtgeldfonds en de werkloosheidsver zekering, Voor.de land- en tuinbouw men bezig andere dan"de wettelijk voi gesahreven wachtgeldregelingen te ont werpen. Dit omdat men in land- en tuin- bouwkringen bang is, dat de wettelgk vastgestelde regeling niet bevredigen zal. Spr. zeide, het jammer te vinden, dat de fondsenvorming niet drie jaar eerder is gebeurd. Nu, in een afgaande tijd, zal het moeilijker vallen, een voldoend fonds te Na de rede van de heer Stokman volg den vele vragen en een zeer geanimeerde bespreking. Verder kwamen nog ter sprake de vacantietoeslagregeling e vacantiebonnen. Deze laatste kunnen nog tot uiterlijk 31 October worden ingele- Hoog en laag water Vrgdag 14 October: hoog water 7.16 19.37, laag water 2.50 en 15.08 uur. (Van, onze correspondent) Op het bedrijf van de heer P. Roos te Ter Aar werd gisteren een bietenrooi- demonstratie gegeven. Er werd gewerkt onder gunstige weersomstandigheden. De grondsoort was zware, stugge kleigrond. Allereerst kwamen de werktuigen van het fabrikaat Schipper in werking De twee-rijige kopper leverde geen ideaal werk. Aan de randen van de bieten bleef vaak een bladkrans staan .terwijl andere goed gekopt werden. Als gevolg van dit laatste kon de kopper dus niet dieper gesteld worden. De 3-rijige Schipper- lichter leverde op deze grond ook geen werk, dat honderd procent genoemd kan worden. Als bezwaren zouden naar voren kunnen worden gebracht: 1 het hoge percentage gebroken bieten en 2. veel aanklevende grond. Vervolgens kwam de Roerslev-kopper (1-rijig) aan de beurt, die beter werk leverde. Deze kopper had het voordeel, dat het paard, waardoor hij getrokken werd. langs de bieten liep, terwijl dit bij de Schipper-kopper tussen twee ij en liep en daardoor wel eens 'n biet er sohopte, welke dan scheef gekopt De Roerslev-lichter werkte onder gunstige omstandigheden, omdat de v wielen van de Allis-Chalmers WC (met -crop-'besturing) juist over de te lichten rij liepen, waardoor de trekker moeilijk te besturen was en de lich' o nu en dan naast de rg schoot. Een andere afstelling van het aangrijpings punt was niet mogelijk. De draaiende korf van de Roerslev Filmavond Chr. Landarbeiders De plaatselijke afdeling van de N.C.L.B. kwam bijeen in „Concordia" o.l.v. de heer Leeuwen. In deze vergadering goed bezocht was, werd een voor de bond opgenomen film vertoond van het in cul- brengen der veengronden in Drenthe. De film was mooi en leerzaam. Voorts werden wat komische filmpjes gedraaid. Door een hoofdbestuurder werd een kort krachtig propagandawoord gespro ken. Een avond zoals de leden er meer dere wensen in dit seizoen! Temidden der strgdmakkers Kapitein drs W. J. Wieringa, die Maan- ig na drie jaren uit Indonesië in woning aan de Stevinstraat terugkeerde. tijdens de oorlog 1940"45 een flink verzetsman. Hij werd benoemd tot dis- rictscommandant voor de Rijnstreek var de Binnenlandse Strijdkrachten en na de bevrijding hoofd van de P.O D. voor de Rijnstreek. Dinsdagavond j.l. is de 'heer Wieringa in hotel Toor door zijn naaste medewerkers uit het verzet' hartelijk wel kom geheten; zijn vrouw kreeg bloemen aangeboden, waarna in een gezellig samenzijn ervaringen uitgewisseld oude herinneringen opgehaald werden, Burgcrlgke stand GEBOREN: Rimmer D., z. v. D. Vries en J. v. d. Wilt; onny, z. v. A. Chr. de Jong en H. Blaauw; Romein, z. t C. Paul en P. de Leeuw; Cornelia, d. Kippersluis en C. Hoogerwerf; Willem J., z. v. A. Sprokkereef en J. Th. Kronenburg; Wilhelmus A. M., z. v. A H. Chr. M. van Elk en P. S. B. v. d. Poel; Sentijna M., d. v. O. van Wieren en J. Boer, wonende te Boskoop; Pieter, z. v. W. Breeveld en J. Uithol. ONDERTROUWD: Thomas G. H. Ru- haak, 35 j., en Grietje W. Boot, 29 jr. OVERLEDEN: Sumon C. van Wieringen, 74 jr; Lijsje Wijfje, 73 j., ongehuwd. Benthuizen Nog geld over voor pakketten Voor onze militairen in Indonesië ii geruime tijd geleden een pakketactie ge voerd, uitgaande van de Ned. Herv. Ge meente en de Geref. Gemeente. Voor deze actie is mild geofferd. Tengevolge hiervan kon nog een bedrag worden ge reserveerd van, f 375.89, welk bedrag op de spaarbank der Coöp. Boerenleenbank is geplaatst. Het ligt in voornemen, bin nenkort andermaal over te gaan tot het verzenden van pakketten aan onze gens in Indonesië De kosten hieraan verbonden zullen bestreden worden het hierboven genoemd bedrag. Ditmaal zal dus geen collecte voor dit doel den gehouden. Leimuiden Torenuurwerk aangekomen Het torenuurwerk, besteld bg de firma Eysbouts te Asten, is aangekomen e spoedig worden geplaatst. Zilveren brandweerman De heer K. F. Lissenburg, commandant van de vrijwillige brandweer, hoopt op 14 October de dag te herdenken, dat hg 25 jaar geleden als brandweermar dienst kwam. Zeer zeker zal het hem belangstelling niet ontbreken. In Ter Aar werd gisteren een leerzame bietenrooi-demonstratie gehouden Alle prestaties op de zeer stugge grond niet even goed Lisse Burgerlijke stand Geboren: Johanna H A. d. v. C. v. Wout en C. van Asselt; Eduardus J. M. v. d Poll en J. M. van Dam; Jaco- z. v. H- Grimbergen en Th. Duiven voorden; Agatha P. M. d. v. C. L. Onder water en E. M van Dijk; Joannes S. Th. z- v. J. P. Raaphorst en C G v. d Voort. Ondertrouwd: C. de Bruin en G. C. C. Waasdorp. Gehuwd: J. Prins en C.Albers. Overleden: Petrus Warmerdam, 69 j„ echtg. v. M. Warmerdam; Johan P Engel hard, 69 j. N oordwijkerhout Ned. Chr. Landarbeidersbond De afid. Noordwijikerhout van de Ned. Ohr. landarbeidersbond vergaderde o.l.v de heer P. Barnhoorn. Enige huishoude lijke zaken werden afgehandeld aleer het hoofdbestuurslid, de heer Van der Linde sprak over: ..Ned. Chr. Vakbewe ging in bewogen tijden" Spr. wees op het gevaar van een toenemende werk loosheid. op het tekort in de gezinnen, op het godsdienstloze van ons volk de devaluatie. Met nadruk verzocht hij de aanwezigen om propaganda voc organisatie te maken. By het spel gevallen. Een zoontje van de familie Duiven voorde uit de Havenstraat kwam gister middag bij het spelen zo ernstig tt vallen, dat de jongen een hersenschud ding opliep en zijn neusbeen "brak. De EHBO. bracht hem thuis en de dokter achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Leiden gewenst Rijnsburg Ds M. C. Groenewoud bezocht Rijnsburg Ds M. C. Groenewoud van Heemse, die de vacature van dr K. J. H. Burgy bij de Ned. Herv. Gemeente is beroepen, heeft gisteren een bezoek aan Rijnsburg gebracht. Nadat ds Groenewoud i morgenuren alle gebouwen, in het bezit der Ned. Herv. Gemeente, had bezich tigd, hield hij 's middags in de grote kerk een korte toespraak ter kennismaking. Ds Bontimg liet vooraf enige liederen zingen en leidde de beroepen predikant in. Spr zei veel goeds van Rijnsburg gehoord te hebben. Hij waarschuwde tegen lauw heid in de Gemeente. De predikant ver kondigt het Woord, maar de Gemeente heeft ook een roeping, namelijk: dat Woord gelovig te ontvangen en uit te dragen. Na de toespraak drukten alle aanwezigen ds Groenewoud de hand. Men heeft goede hoop, dat ds Groenewoud het beroep zal aannemen. Jan Schouten komt De ARJOS is druk bezig een avond te organiseren, waarop Jan Schouten zal spreken. Deze heeft toegezegd op 29 Oc tober a.s. te komen en een inleiding te houden over de jeugd en de politiek. reinigde de# bieten voor een deel van de aanklevende grond, maar vele taaie klui ten wilden niet kapotbreken en kwamen in de „hoopjes" terecht- Een probleem op zichzelf vormt weer het verwijderen die harde brokken grond uit de bieten. Ballegooier-lichter, gemonteerd aohter de Ford-Dearborn, bracht de bie ten heel wat schoner uit de grond, maar daar met deze apparatuur zeer wild werd gereden, was het percentage gebroken bieten aan de hoge kant. Volledigheids halve willen wij nog vermelden, dat op perceeltje gekopte bieten deze lichter niet voldeed, omdat de klossen onvol doende diep in de grond dringen om de bietén, die gelijk met de grond gekopt te kunnen lichten. Deze laatste bleven alle staan- Bij enigszins diepere afstelling werden alle bieten gelicht, dadelijk kwam toen het bezwaar voren, dat er veel grond aan de bie ten bleef kleven, die van gekopte bieten >er moeilijk te verwijderen valt. De Dearborn maakte met het wiel, dat door de vaststaande bieten reed, veel blad kapot. De eerste twee rijen, waar het wiel niet doorheen had gereden, wer den beter gerooid dan die, waar de grond aangedrukt was door het achterwiel van de trekker. Als laatste kwam de Ballegooier-lich ter, getrokken door één paard, aan de beurt. Misschien was op zijn perceeltje de grond iets losser, daar het in een dichtgeploegde sloot lag, vast staat ech ter. dat door deze lichter het beste werk werd geleverd. Het percentage gebroken bleten was zeer laag en ook waren dc practisch vrg van aanklevende grond. Wij kunnen na deze uiteenzetting tot de volgende conclusie komen: De Balie- pooier, getrokken door één paard, werkte het best, daarin opgevolgd door de Roerslev. Vervolgens de Ballegooier ach ter Ford-Dearborn, en als minste in kwa liteit de Schipper. Als verzachtende om standigheid voor het minder goede werk van verschillende lichters kan er op ge wezen worden, dat de grond, waarop werd gewerkt, een zeer stug karakter heeft, zodat op gewilliger gronden, de prestaties veel beter kunnen zijn Ver- leien wij tot slot, dat een kostenberr kenir.g van deze wijze van rooien i vergelijking met het handrooien niet is opgemaakt. Amsterdams Beur so verzicht Amsterdam, 12 Octobe; In doorsnee waren de koersen DONDERDAG 13 OCTOBER 1943 j Rijnsaterivoude Dorpsstraat opgeknapt De dorpsstraat is, nu deze van een koud asfaltdek is voorzien, weer geheel in orde. In 1947 werd dit gedeelte van de drukke J verkeersweg niet gerestaureerd, omdat dt waterleidingbuizen vernieuwd moesten worden en omdat er nog een nieuw^ telefoonkabel door de dorpsstraat moest worden gelegd. De dorpsstraat kwam hier. door m een heel slechte staat te verkeren,' Voor het verkeer en voor de dorpsbewo^ ners betekent de nieuwe toestand een grote verbetering. Woonruimtecommissie i De heren P- van Rijn, R. J. Broek- huizen, Chr. Overdevest en W. Timmer» hebben hun benoeming tot lid van de woonruimtecommissie aangenomen. bij opening een drie h vier punten lager voor de leidende cultuurfondsen. Voor deze lagere prijzen echter ontstond enige belangstelling, waardoor de koersen niet verder afbrokkelden, doch iets trokken Het verlies werd dan ook ge deeltelijk ingelopen, maar per saldo waren H.V.A. s twee punten, Amsterdam Rubber en Deli Mij. ieder 1 punt lager. Olies en A.K.U 's openden prijshou dend en eerstgenoemd fonds steeg ge leidelijk tot dirie punten boven de slot- notering van gisteren. A K U.'s bleven per saldo onveranderd. Unilever v begin beurs aangeboden en gold punten lager, waarna tegen het slot flink herstel intrad, zodat dit verlies tot een half punt werd gereduceerd, yoor aandelen Philips bestond uiterst weun; belangstelling en pas in de derde tape kwam een notering tot stand die niet af week van die van gisteren, nl. 241%. De scheepvaartmarkt was vandaag goed prijshoudend, waarmede de stem ming van de laatste dagen geprolon geerd werd. De dollarlening Nederland' blijft staag teruglopen en vandaag werd 93 5/16 tot 9/16 genoteerde tegen giste ren 93 15/16 bij het slot. kool 5.50, rode kool 5.50—7.10, groene kool,'' -8.60, prei 8—16, kroten 5—6.30, ge- :te kroten 16—19, uien 310—13, peen I. spruiten 12—23, andijvie 5—8, sla 24— druiven 56—80. sngbonen 20—91, stok- in 53—65, pronkbonen 14—27, stambonea 20—62, witlof 30—56, postelein 5—18. augur- 18-t55, spinazie 4-36, tomaten 16—3* commers 11—31, bloemkool 812. me- :n 7—34, sla 2 50—13.90, knolselderij 3— leterselie 1.30—1.40, radijs 1.20. selderij 2—2.30, bleekselderij 15—16, peen 6—14. KATWIJK AAN DEN RIJN. 12 Oct. - roentenveiling: Bloemkool IA 56—58, I 20 -24, II 10—38, III 10—10, knolselderie 15— 15, alles per 100 stuks: waspeen I 9—16, II ïsessebonen 39—66, sngbonen 50—1 ie kool 6,10—8.30, andijvie 5—8, gele kool 6.80—8, rode kool 5.60—8.30, Chi-i >1 6—6. uien 9.70—13, kroten 5—6, 21—24, komkommers 12—12, kervel 2—2, spruiten 12—12, druiven 39—46, alles :r 100 kg: bospeen 1316, peterselie 2—2, lderie 2.20—2.20. radijs 3—3, alles per 100 TER AAR. 12 Oct. Groentenveiling. Kassmjbonen 7.20—8 70. idem B 4.40, idem tek 1.10—2.40, snijbonen 3 40—4.10. stok- rinsen 4.70—5.40, idem B 3.00, stamprinsen' .60—5.50, idem B 2.50—3.90. Spekbonen 1.70 -2.80. Witte pronkers 1.20—2.10 alles per 0 kg. Tomaten A 0.16—0.36, idem B 0.25- .47, idem C 0.17—0.23, idem CC 0.160.18,1 idem bonken 0.21—0.31, idem kriel 0.16—0.17.' Spinazie 0.10—0.19. Andijvie 0.05—0.07. Groen», kool 0.07—0.08. Rode kool 0.05—0 08. Sav. kool 0.09—0.10. Witte kool 0.04. Chin, kooi 0.02—0.05. Waspeen 0 07—0.12. Uien 009- 0.12, idem nep. 0 02—0.06. Kroten 0.05—0.06, Prei 0.10—0.13. Witlof I 0.44, idem 2 0.22-1 0.24 alles per kg. Bloemkool 1. 0.21—0 3*1 idem 2. 0.14—0.19. idem 3. 0.08—012. idem stek 0.02—0.03. Komkommers 0 13—0.23. idera stek 0.02—0.04. Sla 1, 0.10—0.22. idem 2, 0.01 0.09. Meloenen 0.17—0.29 alles per stuk.' Bospeen 0.11—0.13 per bos. Slavellen 0.1J per kist. Augurken: fijn afw. 0.50. Fijn bas- terd 0.36 per kg. Basterd 9.00, Grof 4 00,| Knorrels 2.50. Fijn stippel 3.75. Bommen; 4.50 per 25 kg. Appelen 0.11—0.17 Cox Oranje Pippin 0.2& Groninger kroon 0.23. Allington Pippin 0 26 per kg ROELOFARENDSVEEN, 12 Oct. Bloe- menveiling: Rayonanten wit 0.08—0.16, idem lila 0.07—015, idem geel 0.07—0 18. idem amber 0.08—0.15. Pulling 0.19—0.32, TweUo Roem 0.13—0.23, Blanche 0.08—0 19. Alston 0.06—0.22, Geplozen kl. Bloemig 0.03—0.19,, Monument 0.04—0.22, Stella 0 20—0.43, Cas- sity 0.30—0.41. Precose 0.20—0.67, Sept.wif 016—0.35. Sept. geel 0.18—0.37, Goldfinder 0.23—0.39, Harmonious 020—0.34. Whits Dream 0.28—0 39, Peter Pan 0.26—0.36, Nor- mandie 0.26—0.36, Wardy 0.23—0.38, Asters| 0.16—0.39, Dahlia 0.12—0.21, Lelie 0.08—0.12, ROELOFARENDSVEEN. 12 Oct. Groen.' ardbei' 1 Kropsla I 9 60—16 80, idem II 1.50—9.20. An- dij vie 5.00—9.00, Uien 5.00—8.00, Bloemkool; 6.00—29.00. Rode Kool 4 00—7.00. Druiven 6500^66.00. Tomüen A :"ZTO<^-39.00," idem S 28.00—47.00. idetn C 1800—28 00. idem CC bonk 16.00—22 00 per 100 Kas- mjbonc Stambon» 4.10 ■5 60, Pronkbonen 1.201.60 per 10 kg. IG. 12 Oct. Groentenveiling:' 22—41, II 10—22, bospeen 1119, 3 20. peterselie 0 50—1.80.' radijl l 8. kroten 5—7.50, herebonen 64 •8. waspeen 7—18, gr. kool 5 50- ool 5 50—7.60. BEURS VAN AMSTERDAM Teruggekeerde militairen kregen een diner in Hazerswoude's raadszaal (Van onze correspondent Gistermiddag had onder grote belang stelling de officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Hazerswoude plaats van de uit Indonesië teruggekeerde Hazerswoudse militairen. Het raadhuis was voor deze gelegenheid stemmig met bloemen en planten versierd. In de ontvangkamer van het gemeentehuls ontving het dagelijks bestuur der ge meente de militairen hartelijk. De burgemeester merkte in een vrien delijke toespraak op, dat de militairen als jongen zijn weggegaan, maar als man zijn teruggekomen. Veel gev*aren moesten ze doorleven, ze zijn toch gezond thuis gekomen, door Gods goedheid. Ook hier zullen ze met problemen te maken krijgen. De burgemeester dacht slechts aan het woningprobleem en dat der bur gerlijke betrekkingen. Maar hg gaf hun de verzekering, dat Hazerswoude ernstig zal trachten een oplossing hiervoor te vinden. Hierna verenigde men zich in de raad zaal, waar de mannen een. diner kregen aangeboden. Omstreeks 8 uur werd in de gymnastiekzaal een gezellige avond aan geboden, waarbij ook ouders en verloof den tegenwoordig waren. Ook van hen die nog in Indonesië vertoeven. Mede werking verleenden het Chr. mannen koor en de heer Boots, die een serie lantaarnplaatjes liet zien en een interes sante uiteenzetting gaf van de pracht en rijkdom van Indonesië. Deze ontvangst zullen de repatrianten niet spoedig ver geten! (Foto N. van der Horst.) Rott. Droogdok... 341 343 Off. not. medeged. door de Ver. v. d. Effectenhandel Rouppe 5 bieden laten 140* 139/ OBLIGATIES VJC. Rott. Bank 174','* Twentsche Bk C 175',4 R. Beleg. cons. 183 3^-f N. Am.-Ned. Hbk 59(4 Nederl. 1948 3)4 100',4 Beleggingscer. 3',4 99)4' Nederl. '47 3—3)4 97H Nederl 18S6-'06 3 97% Nederland '37 96'/» Albatros Dollarlening '47 3 93)» 93^ Alg. Norit A. Investerings C. 98). Allan Co. Ned. 1962/64 3 9899^ A dam Ballast N.W.S. f 1000 2',4 79'/. 7814 Bergh Papier Spaarb. f 100 2)4 lOOj»* 100U Breda Mach.fa Ned.-Ind. '37 A. 95 95 Bronswerk laten Vredestein rubb 175 De Schelde (N b.) 123 123 Scholtens aard.m 182 178 Stokvis 500 160 161',fc Stork en Co138 Ver. Pharmac. 106V« 107 Vllssingen Katoen 251 Werkspoor 139)4 138', Pacific Hbk 136139); Wijei 214 Organ. 200 199)41 Bethl. Steel C. 83 83 War .Loan 1932 3)4 l Haa 3'/»: 3 lOO'/g Electro Zi Electr. Dordt Embail. ith. 135 134)4 2e '38 3 99)4 B v. Onr. Zak. 4 58* Fries-Gr. HB 3*-3 100 HoU. H.B. K. 3)4 99)4 Nat. Hyp. B. 3)4 90)4 West Hyp B. 3)4 101)41 58)4* Hero 97* Hoek's Macl Holland meel HoU. Beton HoU. Draa AN.IE. Mij 77 76'.4« Ned -Ind. Gas 87 86)4 Cities Service C 62)4* 63)4' Borsum Mij 161)4 159)4 2ur. Handel Mg 282 H. Guntzel 117 114 South. W. Pont 154)4 1531 Bergh Jurg. 3)4103)4 103U HoU. Kunstzijd« 210 210* Stokvis 3',j 111)4 111)4 CockerU 4106)4 101)4* Coc. de la Cere 4| 97)4* 985 3)4 103JY 103)4 3)4103-J-g I03f| Int. Kunststof 118 Viscose Comp. 168 Klinker Kondor 304 Tapyi 21 Kon. Petr. Deli Spoor 3)4 80)4* Kon. V. N.l. Spoor '37 3)4 60t 81 Kon. K< Sam. Joena 46 42/ Lettergi. Ad. Olymp. 3 129 130)4 Lev. Br. 4 CP 104)4 104' A'dam '47 3—3)4100^ 100^ Lyempf 1565 158)4 Lever Br3)4 106 106)» Lijm Delft C. 140/ 57)4 Mee N. 1 237 Deli Spoorweg Ned. Ind. Spoor.. N. Y. Centr. C st. Bank 167) I. Bank Unie C 218) a Bank C. 165' Chem. f. Naard 1 Vredestein Arrtu. 120)4 128)4 168 N -I. Portland 72/ 217)4 Nedap 102/ 100 163 Ned. Gist en Spil 325* 329'4* 96)4 Ned. Scheepsb 143)4 147)4 75)4* Nyma 250' 199 Hommenh. koolz. 165 154 ACTIEVE AANDELEN Banken Kolon. Bank 7( N -Ind. Handelsb. 1(X N. Hand. Mg CvA 161 Industrie Alg. Kunstz Unie 193 Bergh en Jurg ens 31( Berkels Patent 12! Caiv. Delft C. v A. 16: Centr. Suiker Mg 18( Fokker N. Vldegt. 154 Gelder en Zonen 161 Hoogov« Rubber t. Rubber lar Rubber 147-6 147 '4-1 192)4-)4 193' ina-Jap Ujn 131V4 Kon. Paketvaart 160)4 Ned Sch Unie 180)4 van Ommeren 193'i Rotterd. Lloyd St. Mg Nederland fabriek C. t. A. 247)4 244-3J 246|-8i 1 Phibpe Gem. Bezit Philips Gem. B Pr. Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol. 241)4* 171% 163)4 N.-I. Suiker Uni 310-9 312J-3J Diversen 311)4 Bi Ui ton 2e rubriek 528 Muller en Co.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2