Jlieuwe gcthsd)e (üounuit Meerderheid voor P.B.O. had heel wat groter kunnen zijn Doopdienst op Valkenburg als in de W ater geuzentij d Wist U Overijssels dorpje bood klompen aan voor de prinsesjes Heet hangijzer 1949' DONDERDAG 13 OCTOBER 1919 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408, Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal: ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. <BU contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Slaatoaslfcfj Is gfjrtimti myn bert la tegtieaspocf Dertigste jaargang No 7941 Iedereen vreest iedereen in Hongarije Zie pag. 3 ONZUIVERE UITSLAG (Van onze parlementsredacteur) EVEN VOOR HET MIDDERNACHTELIJK UUR is vannacht de beslissing ge vallen. Met 55 tegen 85 stemmen heeft de Tweede Kamer zich verenigd met het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Vóór waren de K.V.P., de P.v.d.A. en de heer Kikkert (C.-H.), en tegen de A.R., de C.H.U., de V.V.D., de S.G.P., de communisten en de heer Weiter. Het volgende wetsontwerp, dat nu in openbare behandeling komt, is dat op de materiële oorlogsschade. Dat zal op 25 October het geval zqn. eerbiedigen. Daarbij moest de laatste overweging de doorslag geven. De verantwoordelijkheid voor deze gang van zaken rust uitsluitend op de schouders der regering en der Rooms- Rode meerderheid. Toen in de vergade- Door de betreurenswaardige gang var zaken bij de behandeling van het wets ontwerp publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie was de stemmingsuitslag voorstemmers tegen 35 tegenstemmers eigenlijk een heel onzuivere. Want ook bij verreweg de meeste tegenstemmers vindt de gedachte der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie warme instemming. Hun bezwaren gingen alleen en uitslui tend tegen het feit. dat het wetsontwerp op het punt der bedrijfschappen tegen de grondwet ingaat. Toen het op stemming aankwam heb ben verschillende sprekers, met name de heren Schouten (AR.), Tilanus (C.H.) en Korthals (V.V.D.), hierover geen on zekerheid laten bestaan. Het ging om de keuze tussen enerzijds iets te aanvaarden dat op zichzelf begerenswaard anderzijds de plicht l de grondwet 1 Arbeider vermoordt zijn vrouw Motief onbekend. De 29-j. schippersknecht C. van heeft gisteravond in de echtelijke ning aan de Nijverheidsstraat te Capelle a. d. IJssel zijn vrouw vermoord. In overspannen toestand stak hij haar met een mes in de keel. De dood trad vry spoedig in. De dader heeft zich later op ie avond bij de poliitie gemeld. Het schijnt dat de dader verscheidene nalen blijk gaf aan geestelijke stoornis- en te lijden. Nader wordt gemeld, dat ijn vrouw gisteravond pas tegen acht uur thuis kwam. Een uur later heeft de •nan haar gevraagd, even naar boven te jaan. In de slaapkamer moet hij haar 'rebben geworgd en haar toen met een nes hebben gestoken. Op dat ogenblik waren enige familie eden in het huis aanwezig. Beneden ge komen begroette de man zijn zwager vriendelijk en begon een gesprek met hem. Toen men hem later vroeg, waar zyn vrouw bleef verliet hij het huis- Hij stapte in een autobus, nam in Rotter dam een tram en vroeg de conducteur de weg naar een politiebureau. Kalm deed hij daar het verhaal. Hij werd in een cel opgesloten en sliep direct in. Ned. sportvliegtuig in Frankrijk verongelukt De twee inzittenden uit Rotterdam ongedeerd Tengevolge van de mist is een Neder- ands sportvliegtuig boven Frankrijk, bij Nancy, in aanraking gekomen met enige boomtoppen. Het toestel, een Piper cub, stortte neer en werd volkomen vernield. De beide inzittenden, de heren Groen en Beek uit Roterdam, die op weg waren naar Oran (Afrika) om daar deel te eemen aan een internationale rally, ble ven echter ongedeerd. Dank zij krantenbericht dief gearresteerd Overval in Amersfoorts pension opgehelderd. De man, die vorige week een brutale inbraak pleegde in een pension te Amersfoort, is in Den Haag gearres teerd- Het was de 28-j. schilder E. F. B afkomstig uit Den Haag en thans zonder vaste woon- en verblijfplaats. Hij was op 22 September uit het Arnhemse huis van bewaring ontvlucht. De man werd 's avonds laat in een café in de binnenstad aangehouden. Hij droeg een scherpe dolk en in de voering van de binnenzak van zijn colbertje i werd een krant gevonden, waarin het relaas van de overval in Amersfoort was gemeld. Daarin stond ook dat de pensionhoudster bedreigd werd met een mes en dat bracht de rechercheurs op het idee, dat hun arrestant dezelfde rover wel eens kon zijn. En dat vermoe den bleek juist. De geroofde sieraden had hij aan iemand gegeven om te ver- kopen. Deze medeplichtige is nog niet aangehouden. Vooruitgang van de K.L.M. De K.LM. declareert 4 pet dividend op de 4 pet. cumulatief preferente en op de prioriteitsaandelen A en B, De winst was f 173.000 na f 19.6 millioen afschrij vingen en f2.3 mill, interest. Voor ver betering luchtverbinding NederlandIn donesië is f 2.5 mill, afgeboekt van de daarvoor gevormde reserve. De inkomsten waren f 151 mill. ('47 f 105.6 milL; '46 f69.5 mill) waarvan pas sagiers f 107,3 min., bagage f 2.8 min., goederen f 12,9 min., post f 18 min., of Amsterdam-Batavia f 51.7 (34.4) min.. Noord Atlantisch bedrijf f 26,4 (18) min., Zuid-Atlantisch f 13.5 (8.5) min., Afrika f 11,5 (3.6) min.. Europa f23.1 (18,2) tnln., West-Indië f 13,4 (9.7) minNeder land f 1.3 (1.3) min Exploitatieuitgaven waren f 129,1 (83.9) min., waarvan personeel en so ciale lasten f 56.3 minbenzine, olie «neermiddelen 20,9 min. Vandaag stellen wij U voor: WELKE MILITAIR MOET WORDEN VOORGESTELD? Op ons redactiebureau ligt de foto van een ons onbekende militair voor de ru briek „Vandaag stellen Wij U voor". Op de achterzijde der foto staat geschreven: „Kereltje (een aapje) wordt ernstig onderhouden doorenz." Van wie? De jaarvergadering van de N.V. Machinefabriek „Jaffa" stelde het divi dend op 9 pet ring van vorige week Vrijdag op het punt van de instelling der bedrijfschap pen deze meerderheid haar besluit nam met miskenning van de ernstige bezwa ren der minderheid, viel reeds te voor spellen hoe de uitslag over het wets ontwerp in zijn geheel zou gaan luid,en. Niettemin, al moest het toen voor de minderheid vaststaan hoe haar stem zou wonden uitgebracht, het moet tot haar eer gezegd worden, dat zij in de hoog hartige houding der meerderheid geen aanleiding heeft gevonden om bij de pakken te gaan neerzitten. Integendeel, ook gisteren nog hebben verscheidenen van de tegenstemmers zich beijverd op bepaalde, vaak essentiële punten van de wet verbeteringen aan te brengen. Zo doen geen mensen, die van de idee zelve der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie afkerig zijn. (Zie vervolg op pag. 5) Voorstanders tot tegenstemmen gedwongen Grootste bonnenfraude die ooit is voorgekomen Verificateurs van fa Enschede in het complot De grootste (raudezaak die ooit in ons land tijdens de distributieperiode is voor gekomen, wordt thans door de econo mische politierechter te Haarlem be handeld. Het '-alt niet bij benadering te schatten, van hoeveel waarde de arti kelen zijn geweest, die aan de distri butie zijn onttrokken, maar dat moet in de tienduizenden lopen. De fraude be gon bij de „bron", namelijk de drukkerij. De daders gingen (in het najaar 1947 en het eerste deel van 1948) zeer behen dig te werk. Een P.T.T.-ambtenaar ver schafte aan twee verificateurs van de fa Enschede te Haarlem blanco vellen pa pier. Die legden zij op de stapels vellen in de drukkerij en ze haalden ze er later weer af. De drukkerijcontróle kon er dus niet achter komen. De P.T.T.-ambte naar, die nooit werd gefouilleerd omdat hij onder ambtseed stond, smokkelde de bonkaarten uit de drukkerij en bracht ze naar verkopers in de stad. De onregelmatigheden werden ontdekt doordat (echte) bonnen in omloop kwa men voor de bonkaarten waren uitge geven. Dat bracht de zaak aan het rol len. De arrestatie van elf daders en me deplichtigen volgde. De twee verificateurs, de 31-j. C. K. en de 30-j. J. M. v. B., de meubelmaker G J. en de 50-j. P.T.T.-ambtenaar J. W. zullen eerst voor de rechtbank terecht staan wegens heling en verduistering. De medeplichtigen (onder wie de „groot ste zwarte handelaar van Haarlem", de poelier J. P.) kregen straffen, variërend van één jaar gevangenisstraf tot geld boeten. Als tijdens de Watergeuzen-tijd werden gisteren in Valkenburg kinderen vai Marine-mensen gedoopt met water uit de scheepsbel De scheepsbel als doopvont gebruikt (Van een onzer verslaggevers) De Marine handhaaft de traditie va oude Watergeuzen. Dat komt het best tot uiting bij de godsdienstoefeningen, die aan boord van schepen, op marinebases of vliegvelden gehouden worden. De vlootpredikant, die dan voorgaat, knoopt bij de diensten die eenmaal, in tijden boze druk, zijn voorgangers in het ambt van vlootpredikant gehouden heb- Bevin had alleen de scheepskrant gelezen Verkiezingsdatum onbekend; verkie zingsstrijd ontbrand. Ernest Bevin, de Britse Buitenlandse Zaken, is gisteren van zijn verblijf van vijf weken in de Ver. Sta- :n Canada in Engeland teruggekeerd met de „Queen Elizabeth". Hij verklaarde niets te weten over de vervroeging van de verkiezingen. „Alles wat ik er van weet heb ik in de scheepskrant gelezen". ei hij. Toen de verslaggevers hem vertelden, dat de verkiezingen vervroegd zouden worden, vroeg Bevin: „Heeft nog niemand voorgesteld, om ze tijdens de Kerstdagen te houden?" Van andere zijde wordt echter gemeld, dat Bevin reeds gisteravond met Attlee en minister Mor- i confereerde over het al of niet vervroegen van de verkiezingsdatum. Anthony Eden, de „second man" in de Britse conservatieve partij, heeft te Lon den de jaarlijkse conferentie van de „Tories" toegesproken en de economische politiek van Labour en de devaluatie van het pond sterling veroordeeld. „La bour heeft te veel tijd besteed om de welstand te vernietigen en te weinig om hem te scheppen", aldus Eden. „en daar- kunnen de Conservatieven slechts moeilijke tijd beloven, waarin hard gewerkt zal moeten worden om deze oestand te verbeteren." Honderd en vijftig N.S.-bussen staan ongebruikt In de Nenijto-loodsen te Rotterdam staan reeds enige tijd 150 gloednieuwe autobussen, die de Nederlandse Spoor wegen kort na de bevrijding in het bui tenland hebben aangekocht in de ver onderstelling, dat het herstel van het rol lend materieel zeer lange tijd in beslag nemen. Nu dit herstel is meegevallen zijn de bussen echter overcompleet. Bij informatie in Utrecht deelde men ons mede, dat de N. S. nog willen proberen de bussen te laten lopen op afgelegen ge bieden van ons land. waar de spoorweg verbinding nog niet ideaal is te noemen. ben. Het waren veelal predikanten van dt vaste wal, aan boord van de watergeu- zenschepen gekomen, omdat het hun te land te benauwd werd. De schepen den de plaats, waar Gods woord alleen in vrijheid gebracht kon worden en wat de hagepreken waren voor de burgers, bleken de vlootgodsdienstoefeningen voor de zeevarende geuzen. Is het wonder, dat men zich dan behielp met de instrumenten van alle dag de heilige handelingen? Zo werd de scheepsbel doopvont. Ieder keer, als er thans aan boord van schip, of elders, een kind uit een mari gezin gedoopt wordt, staat daar weer scheepsbel omgekeerd op een tafel haar klepel ligt stil in het doopwater. Zo was het gisteren op Valkenburg, waar de vlootpredikant ds H. van Beek de doop bediende aan een zestal spruiten van marinemensen. Worden gewoonlijk op de schepen de godsdienstoefeningen op het achterdek gehouden, ditmaal wa cantine kerkzaal en ds Van Beek sprak er over de Goede Herder, die zijn scha pen bij de naam kent en hen terugbrengt als zij afdwalen. De commandant van Valkenburg een groot aantal matrozen, luchtmacht soldaten en officieren woonden de plech tige dienst by. KEULSE KNIKKERS BLEVEN KAAL Een Nederlandse Rijnschipper deed in Keulen zulke sterke verhalen de wonderkapper van het Dr< dorpje Een, dat vier kaalhoofdige Keu lenaren besloten er heen te gaan. Vier dagen lang slopen ze langs de Lim burgs-Duitse grens, totdat zij een smokkelpaadje ontdekten. Daarlangs kwamen ze lot hun grote opluchting ongehinderd op Nederlandse bodem. Met een omweg langs de „gevaarlijke" stad Roermond zetten zij koers in de richting Venlo en ze leefden van de goedhartigheid der boeren. Hoopvol bleef de blik op het Noorden gericht, tot ze bij Beestel door de politie wer den aangehouden. „Mee naar het bu reau". Maar de Duitsers spraken geen Nederlands en de politie geen Duits en hoe de kalen al naar hun hoofd wezen, de politie snappe er niets van. Tot een officier verscheen, die tuel Duits verstond en het mysterie ont raadselde. Een daverend gelach deed de beteuterde Keulenaren beseffen dat z\j niet langer van ernstige misdrijven werden verdacht. Ze bleven nog en kele dagen als ^gasten, waarna ze, met de beste wensen, maar zonder haar, over de grens werden gezet. Conducteur hielp valse munters ontmaskeren 50 a 60.000 valse rijksdaalderbiljetten achterhaald. Dank zij de oplettendheid van een tramconducteur is in Amsterdam een groot comnlot van valse munters ontdekt. Vermoedelijk ziin zes arrestaties ver richt: 50 a 60.000 valse biljetten van een rijksdaalder zijn in beslag genomen, zo meldt het Alg. Dagblad. De conducteur kreeg op zijn wagen een „heer". die probeerde te betalen met een vals biljet van f2.50. Toen de con ducteur er de passagier op attent maakte dat het biljet vals was. sprong de man van de tram en sloeg op de vlucht. De conducteur ging er onopvallend achter- waarschuwde een agent en enkele minuten later werd de aanbieder van het biliet aangehouden. Hij poogde nog een partijtje andere rijksdaalders te verbergen, maar dat werd opgemerkt. De politie deed na een verhoor een in val in een keldertje aan een der grach ten en vond er 50 a 60 000 valse rijks daalders. in pakken. De verhuurder van het pand ging vrijuit maar dank zij zijn inlichtingen, volgden de andere arresta ties. Men zoekt nu nog de drukkerij en de cliché's. Arnhemse brug vanavond reeds op haar plaats? Dordrecht volgt het voorbeeld Als er geen kink in de kabel zou ko men, zou de nieuwe Rijnbrug in Arnhem vanavond over de halve breedte 6.70 meter zijn verrold. Ook gisteren ging het werk geheel naar wens. Over enkele dagen reeds zal het verkeer ovei nieuwe brug geleid worden. Dan wordt de Baileybrug afgebroken en wordt de nieuwe naar de definitieve plaats rold. Merkwaardig is, dat het verkeer dan gewoon doorgaat. Het gewicht de auto's speelt geen rol bij het totaal te verplaatsen gewicht: 3600 ton. Bij de spoorbrug over de Oude Maas tussen Zwijndrecht en Dordrecht wil men hetzelfde principe toepassen. Twee Mustangs in Indonesië vermist Op weg van Medan naar Bandoeng zUn zy verdwenen. Aneta meldt uit Batavia, dat twee Mustang-jachtvliegtuigen op weg var Medan naar Bandoeng spoorloos verdwe nen zijn. De vliegtuigen hebben zich niet door middel van de radio in verbinding gesteld met Medan of Palembang. Vliegtuigen der Koninklijke Marine zijn terstond met het opsporingswerk begon nen en de bevelhebbers der troepen heb ben opdracht, een onderzoek in te stellen. De mogelijkheid dat beide jagers in het slechte weer met elkaar in botsing zijn gekomen, moet niet uitgesloten worden geacht Nobelprijs voor de vrede voor Boyd Orr Onbevreesde vechter voor wereld- voedselplan Lord Boyd Orr, de 69-jarige Britse ge leerde, die tot voor anderhalf jaar direc teur was van de Internationale Voedsel- en Landbouworganisatie der Ver Naties (F.A.O.) zal de Nobelprijs voor de Vrede 1949 van ongeveer 105.000 gulden ont gen. Hij zal het geld besteden aan het be vorderen van de vrede en de totstand koming van een wereldregering. Noorse commissie heeft hem de prijs toegekend voor zijn wereldvoedselplan, waarvoor hij onbevreesd heeft gevochten. De Nobelprijswinnaar bestuurt thans drie boerderijen in Schotland en is president van de universiteit van Glasgow. DAT de Amsterdammer F Kermer, dae als ohef van de „beurspolitie" te Haarlem mensen in het concentratiekamp bracht, vanmorgen door het A'dams B.G. tot 20 jaar werd veroordeeld (eis levenslang). DAT minister In 't Veld 5 November de stand van de wederopbouw in West-Bra bant zal opnemen DAT eervol ontslag is verleend aan de Ned. consul in Toulouse, J. v. d. Berg. DAT de Ned. vice-consul in Glasgow. D. L. Kennedy, het consulaat aldaar waar neemt en hem in het Engels moet worden geschreven. DAT Clarence E. Hunter, leider van de E.C.A.-missie in ons land, gisteren per vliegtuig uit de Ver. Staten naar Neder land terugkeerde. DAT de „Central Band" van de R.A.F. 21 October op het vliegveld Valkenburg (Z.-H.) arriveert voor haar reeds aange kondigde touirnée door ons land. DAT het Deense m-s. Lalandia, het welk gistermorgen bij Temeuzen aan de grond was gelopen, 's middags op eigen kracht vlot kwam. DAT dezer dagen begonnen wordt met het herstel van de onderbouw van de in de oorlog verwoeste Kanaalbrug te Mid delburg. v.C. tot bevestiging DAT voor de E werd geconcludeerd het Groninger B.G.. waarbij J. Venema uit Delfzijl wegens arrestaties, mishan delingen e d. tot levenslang werd oordeeld. DAT op 26 October in Amersfoort parade, een défilé en een ouderdag den gehouden, ter afsluiting van de ste oefenperiode van het thans in oplei ding zijnde bataljon van het garderegi- nient Jagers. DAT de aanleg van de asphaltbeton- weg Metselawier-Dokkumer-Nieuwe-Zij- len is gegund aan de laagste inschryf- ster, de Mij Wegenbouw te Utrecht, voor f992.000. DAT wegens door door schuld voor de Leeuwarder rechtbank f300 werd geëist tegen de 42-j. P. H. uit Kollumerzwaag, wiens melkwagen m zulk een slechte toe stand verkeerde, dat zijn zoontje van d€ kar afviel en onder de wielen werd ge dood. DAT de Bredase fabriek van de So- ciété générale d'electricité gisteren offi cieel is geopend en er binnenkort ook een in R'dam komt. DAT de Paryse televisie-uitzending voor zover bekend voor het eerst i derland duidelijk is opgevangen e door J. v. d. Hiele te Middelburg. Prins Bernhard te Oldenzaal: Jk kom spoedig nog eens terug99 ER REED GISTEREN EEN AUTO DOOR OVERIJSSEL, waarvoor de mensen langs de wegen stonden. En in elk klein dorp of grote stad, waar de auto kwam, stonden duizenden of tienduizenden te juichen. Steeds weer hetzelfde cere monieel: een burgemeester, die de Vorstin des lands en haar gemaal in zijn ge meente verwelkomde vaak voor 't eerst blijde schoolkinderen en deputaties, die geschenken aanboden. Honderden Nederlanders, die in Duitsland wonen, Overyssel, daartoe in de gelegenheid gesteld door een speciale permit-regeling. hore en de duizenden burgers zongen het Wilhelmus, dat al zo vaak op deze tocht had geklonken. begon 's morgens in Zwolle. On der klokgelui reden Koningin en Prins het dorp Den Ham binnen. Het dochter tje van burgemeester Bramer bood de Koningin namens de ingezetenen een ouderwetse tinnen koffiekan aan. Zy of freerde de Prins een oude koperen vijzel met stamper en namens een speelgoed fabriek werd voor de Prinsesjes een bouwdoos aangeboden. In Hellendoorn we hebben het gis teren in een deel onzer editie nog ge meld bood de drieling van de familie Kapteyn, wier vader na de aanslag op Rauter werd gefusilleerd, bloemen aan. Via Nyverdal ging men naar Wierden. Daar werd stil gehouden voor de stoom weverij, waar de tweeduizend arbeiders stonden opgesteld. Vier meisjes, genwoordigende de scholen van boden voor de Prinsesjes vier paar maat- klompen aan. De Oranjevereniging van Enter schonk er een album bij met foto's van de vervaardiging der klompen. Om kwart over elf arriveerde het Ko ninklijk Paar in Almelo. Op het Markt plein werden volksdansen uitgevoerd. Daarna volgde een noenmaal in de so ciëteit, waar vooraanstaande personen aanzaten. naar Tubbergen werd het bezocht, waar het voorlopige oorlogsmonument van Almelo staat. De commissaris der Koningin legde er een Schoolkinderen en muziekverenigingen bereidden een welkom in Turbbergen en de buurtschappen daar omheen. Kinde in Twentse klederdracht boden na- s de gemeente een zwaar zilveren serveerblad aan, waarin een afbeelding in het gemeentehuis was gegraveerd. Tubbergen-Ootmarsum-Denekamp-Ol- denzaal. Daar werden velen aan Ko ningin en Prins voorgesteld en H.M. be treurde het zeer, dat er geen tijd was alle genodigden aan zich voor te laten stellen. De Prins vertelde de bur gemeester, dat hij spoedig nog eens naar Oldenzaal hoopte terug te komen om de historische gebouwen en kunstschatten te bewonderen. In Hengelo ontstak de Koningin de nieuwe, moderne straatverlichting. Dui zenden schoolkinderen brachten 'n zang- hulde. Om kwart voor vier werd Enschede bereikt. Daar werd de thee gebruikt. De burgemeester bood een foto-album aan. een beeld geeft van de gemeente, muziekkorpsen en zes mannenkoren brachten het Domine salvam fac ten ge- Via Lonneker vertrokken Koningin Prins naar het vliegveld Twente. Van daar gingen zy met de Dakota PH-PBA, het toestel van de Prins, om 17.23 uur naar Soesterberg. De Prins stuurde zelf. Nieuwe afspraken op de R.T.C. Delegatievoorzitters kwamen gisteren bijeen vcll.c- Terwijl de meeste deelnemers aan de Enter- Ito"*0 Tafel-conferentie -gisteren, ge bruik makend van het mooie herfstweer. Eindhoven bezochten, stond 'in- Den Haag het sein op storm. Gelijk men weet. is de conferentie tot mislukking gedoemd als er voor het de van deze maand geen oplossing wordt gevonden en de voorzitters en vice-' zitters der drie delegaties hebben ook gisteren vergaderd om maatregelen te bespreken, welke binnen dit tijdsbe stek de conferentie moeten doen „sla gen". Volgens A.N.P. is men tijdens deze be sprekingen op verscheidene punten overeenstemming gekomen. Griekse guerillatroepen nog maar een hand vol Volgens de Griekse generale staf zyn de guerillatroepen reeds zover vernietigd, dat zidh op Grieks grondgebied nog' In de Antillen zegt men het met vuisten Het Statenlid der Antillen C. A. Eman heeft zijn collega de heer Gerharts na afloop van een commissievergadering in een restaurant een bloedneus geslagen. Gerharts had namelijk enige malen in de Staten verklaard, dat Eman in Rot terdam wegens dronkenschap gear- Toen Gerharts in het restaurant aan een tafeltje zat, trad Eman binnen en vroeg hem wat hy te vertellen had Daarna gaf hij Gerharts 'n stomp op zijn hij bloedig ge- E in duit slag Noorse verkiezingen wacht op beter weer Verlies der communisten reeds op 10 zetels geschat De einduitslag van de verkiezingen in Noorwegen wordt opgehouden door een tre storm, die in het Noorden woedt waardoor het onmogelijk werd de stembussen naar de bureaux te brengen De uitslagen van de Noordelyke distric ten worden met spanning verwacht, om dat de mogelijkheid bestaat, dat de com munisten, die in het Noorden zeer sterk zijn, daar nog een zetel zullen uitslepen. Intussen wordt het verlies der commu nisten op tien zetels geschat, zodat zij er niog maar één zullen behouden. Libye op 1 Januari 1952 onafhankelijk In de Ver. Naties werd door een com missie van 21 landen, in principe beslo ten, dat Libye niet later dan 1 Januari 1952 onafhankelijk moet worden. Rus land. Polen en Tsjech oslowak ij-e, die on middellijke onafhankelijkheid wilden, stemden tegen. De nota van minister Van den Brink ver de industrialisatie van ons land, heeft opnieuw de aandacht gevestigd op deze voor de welvaart van ons land zo brandende kwestie. De actualiteit van het vraagstuk is nog toegenomen na de devaluatie van de gulden, welke zo in grijpend is. dat ir Keus van de Heemaf sprak over een amputatie van het been tot boven de knie. In de toelichting op de Begroting voor Econ. Zaken stelde minister Van dea Brink de waarheid in het licht met de opmerking dat „de betrekkelijke wel vaart van het ogenblik voor een niet onbelangrijk deel schyn-welvaart is. die niet wortelt in de kracht van onze eigen productieve werkzaamheden". De pre sident van de Nederlandse Bank. dr Hol- trop, sprak er dezer dagen van, dat de realiteit der economische toestand van ons land deze is, dat we een tekort op de betalingsbalans hebben van ongeveer f 770 millioen over de eerste helft van het lopende jaar, hetgeen neerkomt op 11 pet van het geschatte nationale in komen. De uitvoer dekt slechts 75 pet van de voer en alleen door middel van de buitenlandse hulp is het tot dusver ge lukt de eindjes aan elkaar te knopen- De toestand van het land is dus nog hachelijk en men doet goed de ernst daarvan voor de toekomstige levens standaard van het volk duidelijk te on derkennen. Voor een verbetering in deze toestand is het nodig, dat de productie stijgt en de consumptie inkrimpt. Er moet meer werkgelegenheid in het land komen, opdat de nieuwe generatie* arbeiders, die dank zy onze grote be volkingsgroei ieder jaar op de markt verschijnen, productieve arbeid kunnen verrichten en wy onze nationale produc ten in stijgende hoeveelheden aan het buitenland kunnen verkopen. Voor opvoering der nationale productie wil de Regering, zoals bekend is. de in dustrialisatie des lands krachtig bevor deren. omdat in de uitbouw der industrie het beste middel voor behoud der wel vaart wordt gezien. Er zit echter tot dus ver een onbevredigende voortgang in deze industrialisatie en minister Van den Brink heeft zyn zienswijze over de zich voordoende problemen kenbaar gemaakt. (Zie vervolg op pag. 5) Communistische reünie Oost-Duitse kabinet door Pieck beëdigd O i in het paleis der Hohenzollerns FjE DUITSE COMMUNISTEN beginnen zich reeds voor te bereiden op de stera- U ming van: „O, wat zijn wy heden biy." Op 21 December zal het schone lied weerklinken: „Stalin is jarig, Stalin is jarig!" BegrUpeiyk, dat daarom aan do Duitse communisten verzocht wordt, zelf voor Stalin geschenken te maken. Op die wijze wü men zich erkentelyk tonen jegens de grote kameraad, die de com munistische party steeds van advies gediend heeft. In een desbetreffende ver klaring werd aangekondigd, dat ter gelegenheid van zyn verjaardag, de macht hebbers van de snode kapitalistische wereld een nieuwe campagne van haat tegen de jubilaris zullen beginnen. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, zal stellig niet op het feest aanwezig zyn. Hy moet van de nieuwe Oostduitse staat niets hebben. Op een persconferentie verklaarde hy, dat de Oostduitse regering van achter de schermen gedicteerd wordt door de communisten, die hun orders uit Moskou ontvangen. Deze regering, aldus Ache son, berust niet op vrye verkiezingen, maar Amerika en de daarmee verbon den landen zullen zich door de gebeur tenissen in Beriyn niet van hun stuic laten brengen en zy zullen met al hun energie achter de regering van Bonn biyven staan, ten einde een werkelijk democratisch Duitsland te stichten. De Amerikaanse Hoge Commissaris. John J. McCloy, heeft dan ook feesteiyk bedankt voor de invitatie de zitting van het Oostduitse Parlement by te wonen. Hy begaf zich liever naar de vrye univer siteit van West-Berlyn, om daar aan de Relief-organisatie een aantal wyze en leerzame boeken te overhandigen, te waarde van 1000 dollar. „Ik kom maar liever hier," zeide McCloy tegen de rec tor, „want uw instituut is veel belang- ryker." Intussen heeft de 55-jarige Grotewohl, premier van de Oostduitse regering, zyn kabinet voorgesteld aan het Parlement, waarby knusjes alle Sowjet-vrienden, en in de eerste plaats de vertegenwoordi gers van de Sowjet-Unie aanwezig wa ren. De tegenwoordigheid van de Joego slavische missie betekende slechts roet in het communistische eten. Veel nieuws heeft de grote Grotewohl niet verteld, slechts jeremiades over het Marshall plan, het Atlantisch Pact en de heren van Bonn. Collega Wilhelm Pieck deed ook een duit in het rode zakje en stelde het voor, alsof de Westelyke democratieën voortdurend de eenheid van Duitsland hebben tegengewerkt, terwyi Juist Rus land die splitsing niet wilde. Het geeft echter stof tot sombere overpeinzingen, als men bedenkt, dat in de regerings verklaring ook staat: Er zal gestreefd worden naar terugkeer van alle krijgs gevangenen en alle oud-nazi's worden in het „wederopbouw-program" opgeno men, zonder hun politiek verleden in aanmerking te nemen. De formaliteiten der regeringsvorming werden besloten met de beëdiging van het kabinet door Wilhelm Pieck. En zulks geschiedde in het Rococo-Paleis. het vroegere kasteel van de Hohenzol lerns, dat nu voortaan de residentie zal zyn van deze nieuwbakken communisti sche „Wilhelm Hl". Dean Acheson heeft geiyk: Dit Oost duitse bewind heeft geen recht te spre ken, noch namens de bevolking van de Sowjet-zone, noch uit naam van Duits land als geheel. Het mooie gepraat over een vredesverdrag en het terugtrekken van de bezettingstroepen is slechts een propagandistische trekpleister. Zacht overdag Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tamelyk koude nacht en ochtend met opnieuw op vele plaatsen mist. Overi gens droog weer met enkele overdry- vende wolkenvelden Later op de dag echter perioen van zonneschijn en voor de tijd van het jaar hoge middagtempe- raturen Langs de kust zwakke tot ma tige Zuidelyke wind, elders meest zwak ke wind. (Opgemaakt te 10 uur). Vrydag, 14 October. Zon op 7 02. onder B7.50; maan op 21.41, onder 15.02 uur. 15 Oct LX

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1