In „Bartimeüs" vinden honderd blinde kinderen een tehuis lekkehe tandpasta. Kiezen Delen 3 WOENSDAG 5 OCTOBER 1949 OOK VOOR HEN EEN TAAK DERTIG JAAR GELEDEN BEGON IN ZEIST EEN ZEGENRIJK WERK (Van een onzer verslaggevers) f,En terstond werd hij ziende en volgde Jezus op de weg." Met deze woor den eindigt het Bijbelverhaal over Bartimeüs. Het instituut, dat dertig jaar geleden naar deze man genoemd werd, kan aan de honderd blinde kin deren, die er wonen, het gezicht niet teruggeven. Het kan hen wel voor bereiden voor de levenstaak, die er ook voor hen is weggelegd. En het kan deze kinderen tot^ Jezus, brengen, zodat ze Hem kunnen volgen op een dikwijls zo moeilijke levensweg. Aan de Utrechtse Straatweg even bui ten Zeist, ligt het Christelijk blindeninsti tuut „Bartimeüs" in het groen van een klein park* Links de oude villa Beeklust, waar de meisjes en de kleüne kinderen gehuisvest zijn, achterin het moderne jon gensinternaat en reohts de school. Da' alles staat er nu;' moeilijke jaren zijn ei geweest. Daarvan vertelde de directrice, mej. J. C. Voorhoeve, ons. Van de e directeur, de heer Aldus, die in 191S zes kinderen les begon te geven in huis aan de Hernhüttergemeente. In 1924 brandde dat huis af en „Bartimeüs" stond op straat. Er werd les gegeven in oude R. K. kerk. Ze staat er nu nof autogarage. Maar in 1925 al werd Beek- lust aangekocht en het duurde niet lang of er kwam een mooi, nieuw schoolge bouw bij. Wij krijgen de kinderen liefst zo jong mogelijk", zegt mej. Voorhoeve. „Maar het is toch niet goed hen al te vroeg uit het gezin weg te halen. Daarom komen ze meestal .als ze vijf, zes jaar zijn". Als er bijzondere omstandigheden zijn, komen ze eerder. We zien een paar van die hele kleintjes in de eetzaal zit ten. De jongste is nauwelijks drie. Een helpster laat ze eten en ze zijn i rebels. ..Helemaal verwend in de lange vacantie thuis", zegt de directrice. Hun liohteloze oogjes r_iehten zich naa: opengaande deur en hun gehoor is c looflijk scherp. Voor ze nog een woord hebben gehoord, vraagt driejarig Hansje: „Wie is die mijnheer?" en onder al dia vreemde belangstelling eet hij zo Zonder protesten zijn bordje leeg. In het oude hoofdgebouw moet woekeren met de ruimte en zelfs op zol der zijn slaapzalen ingericht. Het is e een beetje primitief, maar toch proper er niét ongezellig. Meer comfort is er u het jongensinternaat, maar de directrici Is niets te spreken over de grote slaap zalen. „De oudere jongens hebben recht op een hokje en slaapkamertjes voor ©f vier personen zouden veel beter zijn, maar ja, daar is niets meer aan te doen'" Lezende vingers In de zesde klas van de school staat juist „lezen" op het rooster. De onder wijzer, de heer J. Vis, heeft het dunne leesboekje voor zich, de leerlingen lezen uit dikke folianten met dezelfde tekst Brailleschrift. Een wonderlinge gewaar- woording is dat, die vingers langs de 're gels te zien glijden en de woorden zonder hapering op de goede toon te horen. De beste leerlingen uit deze klas lezen zeker zo goed als de ziende kinderen va: Zesde klas. Schrijvenmet een prikker in dun kartonrekenen met metalen kubus jes, waarop verhoogde puntencombinaties de getallen aanduiden het dwingt alles bewondering af. Voor het doorzettings vermogen en de wilskracht der kinderen, iAP™ÊU CHRISTELIJK 'BLINDENINSTITUUT 1 TE ZEIST. Het ABC in brailleschrift De Kerk buiten de grenzen Oecumenischlied Er zijn enkele liederen die zo bekend Zijn en in zoveel talen worden gezongen, dat men ze „oecumenisch" zou kunnen noemen. Een van die gezangen is ge schreven door de Duitse dichter Martin Rinckart en heet „Dankt, dankt nu al len God". Het is 300 jaar geleden dat deze predikant in Eilenburg stierf. In de vele dankdiensten, die toen (vlak na het einde van de 30-jarige oorlog) werden gehouden, werd het lied veel gezongen en sindsdien is het een onmisbaar kleinood geweest in de schat van de lie deren der Christelijke kerk in alle lan den. Toen het Engelse parlement in 1834 besloot, de negerslaven in de koloniën in vrijheid te stellen, kwam een grote menigte negers bijeen in de Westindi- sche stad St John, om deze gebeurtenis te vieren. Tegen middernacht, vóór 1 Augustus, toen het uur der vrijheid zou •laan, begonnen zij gezamenlijk dit lied van Rinckart te zingen, dat in het Engels aldus aanvangt: „Now let us praise the Lord, with body, soul and spirit". De melodie is van de cantor der Berlynse Nicolafkerk, Johannes Kroger. Een driejaren-pit De Methodistenkerk in Australië heeft na drie jaar van voorbereiding een evan gelisatie-campagne georganiseerd, die eveneens drie jaar zal duren. Het eerste jaar wil men vooral aandacht schenken aan de opbouw van de plaatselijke ge meente (men hoopt 'n toeneming van 15 pet te verkrijgen). Het half millioen Me thodisten, dat van de kerk is afgedwaald of er nog slechts in naam deel van uit maakt. zal allereerst worden bearbeid. Het tweede jaar zal worden gewijd aan de interne organisatie en het derde jaar wil men het gehele volk bereiken door ia-bijeenkomsten, door propaganda voor de volharding en het geduld va onderwijzers. De klas demonstreert haar aardrijks kundige kennis. Voor de klas hangt kaart van Nederland. Rivieren, mc duinen en heuvels zijn in reliëf aange bracht. De plaatsen worden voorgesteld door grote en kleine koperen knoppen. „Nu jó, wijs maai- eens aan: Groningen, Heerlen, Den HelderEven oriënte ren de vingers zich en dan wordt feilloos de juiste plaats gewezen. Sommige leerlingen gaan, als ze van school af zijn. manden- of 'borstelmaken. Meer begaafden kunnen op „Bartimeüs" ook MULO-onderwijs volgen en er zijn al heel wat diploma's uitgereikt. De jon gens en meisjes kunnen er zelfs steno le- een speciaal Braille-systeem, en typen, ze kunnen ook studeren voor het diploma handelscorrespondentie of het Middenstandsdiploma. Na het internaat Vol trots vertellen de directeur van de school en de directrice van het internaat bijzondere prestaties. Een oud-leer ling behaalde de diploma's Frans, Duits, Engels, Italiaans en Spaans en is nu trans- lateur bij Philips. Een ander heeft een goede positie als steno-typist op het dep. Sociale Zaken. Een derde is leider van de Röntgenafdeling van 'Philips. Een vier de hoopt binnenkort doctoraal i echten te doen en is bestuurslid van de vereniging. De meisjes kunen de huishoud- en in dustrieschool volgen. In het Haags ge meente-ziekenhuis, in het sanatorium te Zeist en op vele andere plaatsen doen oud-leerlingen van „Bartimeüs" nuttig Vindt U het vreemd, dat we U aan het slot van dit artikel vragen, of „Bartimeüs" ook een plaats heeft in uw hart? Er zijn er, die medelijden hebben. Of bewonde ring en eerbied. Maar wat zou er van s. dit werk worden, als ..Bartimeüs" niel werd gesteund door Christenen, die we ten, dat dit alles -niet genoeg is, maar dat er geld nodig is, erg veel geld? „Barti meüs" zet dit werk, dat op 16 October a.s 30 jaar lang wordt verricht, met groot ver trouwen voort, vertrouwen op die Chris tenen, die hun roeping verstaan Nyvere vingers op .Bartimeüs" Drie voorname verbeteringen in het wetsontwerp Materiële Oorlogsschade Gunstiger regelingen voor woningen, bedrijfspanden en huisraadschade Het wetsontwerp Materiële Oorlogsschade is gewijzigd. Er komt een premieregeling voor woningen. De financieringsregeling voor bedrijfspanden en bedrüfsuitrustingen wordt vervangen door een aanvullende bydrage ineens en ook de huisraadschade regeling is verbeterd. Daarbuiten zijn nog vele verfijningen aangebracht, die voor belanghebbenden evenzovele verbeteringen betekenen, althans naar de mening van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer, die deze veranderingen heeft aanbevolen. Het verslag van het mondeling over leg tussen deze commissie, en minister Lieftinok is verschenen. Resultaat was een nota van wijziging. De regering heeft in studie gegeven de vraag of naast de financieringsregeling voor woningen en courante bedrijfspanden een premie regeling in het leven zou kunnen worden geroepen, -die voor de betrokke nen zo gunstig is, dat men liever daar van gebruik zal maken dan van de hui dige regelingen, die bestendigd zullen blijven. De regering kon niet ingaan op de suggestie om een bijdrage a fonds perdu tot een bedrag der prijsstijging te verlenen. De regering vindt een huur belasting, die een equivalent kan zijn van de financieringsregelingen, niet zeker lijken. De financieringsregelingen voor niet courante bedrijfspanden en herinstallatie van bedryfsuitrustingen worden naar het tweede plan gedrukt en vervangen door een bijdrage ineens voor herbouw en herinstallatie van alle Voor Belgische grensarbeiders 20 pet loontoeslag Door de devaluatie waren er moei lijkheden getezen met de Belgischi grensarbeiders. Tijdens een vergadering in Breda van Ned. en Belgische werk gevers- en werknemersvertegenwoordi gers is men tot overeenstemming geko men. De oplossing is door het college van rijksbemiddelaars goedgekeurd. De Bel gen krijgen o.m. een toeslag van 20 pet. op het loon. Van het loon moet 12^ pet. in Neder land worden besteed. De rest wordt uit betaald in francs. De Belgische vakbe weging op haar beurt heeft een loonsver laging van 7 pet. geaccepteerd. Het gaat hier om 12.00 personen. bedrijven met een vermogen beneden het halve millioen. Die toeslag zal voor de herbouw van panden en scHepen naar ge lang de kapitaalsgrootte van het bedrijf variëren van 100 tot 40 pet. der bouw kosten van Mei 1940 en voor de bedrijfs- uitrusting van 150 pet. tot 50 pet. van de verleende bijdragen. Ten slotte zal de regering -m.b.t. het meubilair in de panden met geringere huurwaarde de besohadigingsfactor bui ten toepassing laten. De aanvankelijk voorgestelde toeslag bij gedeeltelijke be schadiging was n 1. geringer dan die bij meer volledige schade. De commissie van voorbereiding acht thans de openbare behandeling voldoende voorbereid. "GLOBE" .SNIPPERS. t is al weer enkele dagen geleden, dat de Russen de wereld in „grote bewonde ring" lieten staan voor één van hun zeer vele uitvindingen. Maar thans verbaast ieder zich opnieuw over het machtige kunnen van de Sowjets. Professor Gera- simof uit Moskou heeft een apparaat uit gevonden, waardoor stotteraars van hun euvel genezen kunnen worden. Het in strument verbetert de spraak, verscherpt het gefhoor en is -bijzonder effectief tegen stotteren. We mogen wel aannemen, dat ;en feest veroorzaakt heeft in Rus land. In Karlsbad (Tsjeohoslowakije) werden enige tijd geleden al enkele -hotels naam veranderd. Westerse namen werden zuiver proletarische. Gisteren is deze revolutie-in-hotelnamen nog verder gegaan. Het Montgomery-hotel heet Paul Robeson-hotel. Het President Wil- •hotel kreeg de naam „Caucasus" het „Atlantic-hotel" werd „Donbas". de Amerikaanse staalstad Pittsburgh wordt een fabriek gebouwd voor de ver\ diging van door atoomkracht aangedre ven motoren voor marineschepen. In- plaats van touw, gaan de matrozen nu atomen splitsen. Bij de opening van een postzak in Bangkok begonnen alle om standers te huilen. Een betraande post bode haalde er een detective bij, die vast stelde, dat zich in de zak een pakje be vond met een monster traangas. Het pak je kwam uit Tokio en was bestemd vooi de regering van Siam. Een convooi var 17 auto's is gisteravond aan de Spaans- Franse grens door een groep bandieten overvallen, die de weg blokkeerden. De passagiers van de wagens slaagden echter in hun- aanvallers met een hagel van stenen te verdrijven. Een kleine stoomboot, die ongeveer 200 Koreanen van de haven Inchon naar hun geboorte eiland Kangwha vervoerde, is gisteren gekapseisd. Slechts 76 mensen konden worden gered. De Internationale Com missie voor de Walvisvaart heeft grote planneen. Men wil walvissen met num mers gaan merken, met het doel de be wegingen der dieren en hun paringswijze te bestuderen. Misschien is dat net zo iets als die beroemde Kamper-steur, die in de IJssel werd gegooid met een bel om zijn nek, opdat men kon horen waar hij was, als de tijd voor de pan was aangebroken. In een Belgisch conservatief blad stond onder de rubriek ..te koop" de volgende advertentie: „In een bij een oorlog n« trale zone, buiten bereik van bommen, koop voor 115.000 francs een kleine flat bij zee". De „neutrale zone" was vet ge zet. Er is grote kans, dat de zon uit eindelijk 's werelds grootste krachtbron gaat worden, zegt Frank R. Benedict de Amerikaanse Westinghouse Corp., die met gelooft, dat de atoomenergie veel kans heeft, omdat de wereld niet genoei uranium en thorium (de splitsbare ele menten) bezit. REPUBLIKENSE CONCENTRATIE IN SUMATRA. Aneta seint, dat de plaatselijke ge mengde commissie te Medan tot ovei eenstemming is gekomen omtrent de cor centratie van de republikeinse troepen in het Simeloengoense, het Bindjei de Karohoogvlakte. teneinde incidenten te voorkomen. De beslissing is van geen invloed op de toekomstige verdeling patrouilleterreinen. Ook in republikeins concentratieterrein zullen de onder- nemingswachten op de ondernemingen blijven- i lyf. het hoofd heeft gestaan van de E.C.A.- missie in Nederland, heeft te Rochester volgens A.F.P. critiek geoefend op de bureaucratische rompslomp, die de wer king van het plan-Marshall stoort en vertragingen, wrevel en internationale besprekingen tengevolge heeft. Hij weet de verantwoordelijkheid aan de „theore tici, die te Washington op 5000 km af stand van Europa zetelen." De Belgische nationale bank heeft de discontotarieven verlaagd, n.l. 3^4 tot 2Vi pet. voor bankaccepten uitvoer en van 3% tot 344 pet. vooi BONNENL1JST VOOR KOMENDE 14 DAGEN Voor het tijdvak van 9 t/m 22 Oct. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van VOEDINGSMTODELENKAARTEN 909 341 Vlees (A. B. D): 100 gram vlees 342 Vlees (A. B): 300 gram vlees 343 Vlees (D): 100 gram vlees 347 Algemeen (A, B): 125 gr. koffie 346 Algemeen (A, B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 354 Algemeen (D): 100 giram kaas of 125 gram korstloze kaas 352 Algemeen (B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, .waarop de be treffende bonnen voorkomen). BONKAARTEN ZA. ZB, ZC, ZD, ZE. MD, MH 911 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijm de bonnen gemerkt met de letter B. Bovenstaande bonnen kunnen reeds morgen worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 325, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 335, 336, 337, 338, 339 Algemeen kunnen wor den vernietigd. AANSLUITING BIJ WERELDRAAD OPNIEUW AFGEWEZEN Wel waarnemers naar I.C.C.C. en N.A.E. Iraanse journalisten bieden vorstelijk echtpaar portret in mozaiek aan (Van een onzer verslaggevers) Het is toch een eigenaardige ge waarwording om in een tijdschrift met Perzische karakters, waarvan u de ach terste bladzij het eerste moet opslaan een pagina te vinden, geïllustreerd met photo's van ons vorstelijk gezin. Al hebben we er geen sylabe van kunnen lezen, we geloven graag, dat het een vriendelijk artikel was, want de drie Iraanse collega's, die op uitnodiging van de KLM. kennis kwamen maken met Nederland, waren niet onvoorbereid naar hier gekomen. Ze interesseerden zich, zo bleek tijdens het onderhoud, dat wij gisteren met hen in hotel Victoria te Amsterdam hadden, voor onze in dustrie, ons volk en zeer zeker ook voor ons Koninklijk Huis. Een fraai portret in mozaïek van het vorstelijk echtpaar was als geschenk voor Konin gin Juliana medegenomen en is heden ochtend ten Paleize overhandigd. Minis ter Stikker ontving de gasten gisteren en onderhield zich gedurende twintig minuten met hen. Zowel Zijne Excellen tie Dehghan, lid van het parlement en president van de Journalistenorganisatie in Iran. als de heren Ahmed Namdar en Ghassam Massoudi, beiden journalisten van naam in hun land, dat circa 20 mil lioen inwoners telt en dat in Teheran reeds 65 kranten heeft, waren vol lof over hun verblijf in Nederland en hieven graag hun glas met een hartelijk „Sala- mati" op de vriendschap tussen onze lan den. Iran streeft naar een onafhankelijke buitenlandse politiek, waarop noch Rus land. noch Amerika een overheersende druk zal mogen doen gelden, al wijst het. volk naar godsdienst en aard het méést positief elke communistische invloed af. Voorzitter Verbond van Werk gevers geridderd De voorzitter van het jubilerende Ned Verbond van Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dit deelde mi nister v. d. Brink mede tijdens een maal tijd, die gisteravond in Hengelo werd gehouden en waarbij ook o.m. minister Mansholt en staatssecretaris v. d. Grin ten aanzaten. Op de algemene vergadering werd na mens de leden aan de oud-voorzitter, H P. Gelderman C.M.zn„ een ameublement aangeboden. Deze schonk het op zijn beurt aan het bestuur, voor de bestuurs kamer. Na de lunch sprak prof. dr G. W. Holst over de opleiding in Amerika van leidende functionarissen in het be drijfsleven. Ook werd de Kon. Ned. Ka toenspinnerij bezocht. In de haven van Antwerpen zijn in de eerste 8 maanden van 1949 6406 schepen van totaal 14.4 millioen ton bin nengekomen. In Augustus j.l. kwam 1 867.276 ton binnen (v j. 1.635.177) waar van 284.369 ton aan Nederlandse schepen. FaMa - de levensverzekering voor Uw tanden J. Z. J. Haxebre 44 Vreemd is het echter, nu Bep er niet is. Hij moet 's avonds weer zélf de handen uit de mouwen steken. Dit is nog overkomelijk. Hij moet 's morgens zélf voor het ontbijt zorgen, 's avonds zélf de boel aan kant ruimen, de kia- deren naar bed helpenDit alles is echter lang niet het efgste.. Maar de kinderen, vooral de twee jongsten, willen door hem niet eens. r geholpen worden. Tante Bep moet komen! Tante Bep doet het liever dan pappa, lang zo kort aange bonden en zo streng niet. Zij zingt dikwijls voor ze, en ze verzint spelle tjes. Het ergste zijn de lange avonden, wanneer hij alleen zit. Hij heeft ner gens meer plezier in. De kamer lijkt wel uitgestorven. Oók al heeft hij tijd, dan ontbreekt hem toch de lust, weer 't schrijven te gaan. Bep is er niet. Woensdagsmiddags gaat hij naar haar toe. Maar ze slaapt als hij komt. ,,'t Gaat goed met *r", zegt haar moeder hem. Zondags daarop gaat hij weer. „Hoe is 't ermee?" vraagt hij. 1 „Je kunt nou wel eens bij d'r gaan kijken", is 't antwoord. De opkamer aan de voorkant is veel lichter, veel zonniger ook, dan het on der tegen de weg gebouwde achter huis. Daardoor is het niet eens zo onaangenaam in de bedstee daar. Wim loopt er op de tenen heen. Bep hoorde hem echter reeds, toen hij daar straks het huis in kwam. Nog gauw heeft ze de omslag van het laken glad over de deken gestreken,4en de mouwen van haar pyamajasje, die een beetje waren opgestroopt, omlaag ge trokken. „Klaar voor 't familiebezoek," denkt ze, zich voor zichzelf groot hou dend. Toch klopte haar hart dadelijk vlugger. Meer dan een half jaar heeft ze met Wim onder één dak gewoond; ze kan niet ontkennen, dat hij in de afgelopen maanden een deel van haar leven is geworden „Slaap je?" informeert hij voorzich tig. Mgar met grote, héldere ogen ligt ze al naar hem te kijken. Haar haren, donker op het heldere kussensloop, liggen als een krans om haar gezicht. Hij ziet ook een deel van haar hals, en 't valt hem op, hoe blank haar hals „Kind.... gelukkig!" zegt hij. „Ge lukkig dat je weer vooruit gaat! Hoe voel je je?" „Nog een weekje, dan ben ik weer beter," stelt ze hem gerust. „Hoe gaat het thuis?" „Slechtslecht zonder jou. De kinderen vragen telkens naar je. Ze kunnen je niet meer missen. En ik evenmin," waagt hy er aan toe te voegen. Bep glimlacht even. Het maakt haar gelukkig dat hij dit zei. Ergens vindt ze dan toch een beetje wederliefde, al is het maar in kinderharten En Wim, die nou weer zélf de boel moest beredderen, laat nu toch óók blijken dat ie haar waardeert. Ze kan het zich voorstellen, 'n Gezin met drie kinderen gaf zelfs haar altijd volop werk. „Waarom heb je ze niet meege bracht?" vraagt ze. ,,'k Was bang dat het te druk zou wezen." „Nee," zegt ze. „Nu niet meer. Ik verlang er al naar, ze weer te zien. Ze zijn trouwens rustig genoeg altijd „Pas maar op. Voorlopig nog maar niet te veel bezoek." „Ik zal heus niet veel bezoek krij gen," antwoordt ze mismoedig. „D'r zijn niet veel mensen die om me ge- „Nou nou," zo gaat Wim hier tegen in. Frits toch in elk geval wel, is het niet?" Ze schrikt op. Waarom zegt hij dit? Weet Wim dan niet wat er is gebeurd? Ze zegt: „FritsFrits bestaat niet meer voor me. Dat kun je toch wel begrijpen? Of hebben ze je nog niets verteld....?" Wim zet grote verbaasde ogen oo. „Nee...." zegt ie, ,,'k weet van niks. Niks...." „O...." „Wat is er dan? Of mag ik het niet weten?" Een poosje blyft Bep zwijgen, naar de zoldering starend, dan zegt ze: „Ach, 'k geef er niet omof eigenlijk geef ik er wèl om, maar vandaag of morgen hoor je 't toch.... 't Is voorgoed uit „Kind! 't Is toch niet waar!" roept Wim. „Vind je 't ergJij was er mers zo mee ingenomen toen 't weer in orde scheenvraagt ze. „Je wilt toch niet beweren dat het uit *is tussen jullie?" herhaalt hij nog. „Dus dat trouwen gaat nou ook niet door.. Dus je blijft by ons?" ,,'k Dacht juist, dat ie dit een be zwaar vondmerkt Bep aarze lend op. Maar hij grijpt haar hand. „Wat zullen de kinderen blij zyn. 'k Ga het ze direct vertellen. Of.Hij houdt in. „Je wilt toch wel weer komen? Ja toch?" „Ja", knikt ze opgelucht. „Enen blijf je dan nu Bep, hoor es., zou je dan voor goed by ons willen blijven? In Marie d'r plaats echt, helemaal?.." „Hoe bedoel je?" (Wordt vervolgd). Synode der Gere]. Kerken belangwek- fwijzend standpunt t.a.v. larin dit besluit Is geno- en heeft tot kwart over (Van onze speciale verslaggever) De Geref. Synode heeft gisteravond, na een breedvoerige kende discussie, met 45 tegen 4 stemmen besloten, he de Wereldraad van Kerken te handhaven. De zitting, verd door bonderden leden der kerken bygewoo geduurd. Een voorstel van zeven Synode-leden om geen beslissing te i omtrent aansluiting by Wereldraad, I.C.C.C. en N.AJE. en om deputa- ten te benoemen om deze materie opnieuw te overwegen, werd met 35—14 stem men verworpen. Met deze beslissing heeft de Synode een van haar belankrykste agendapunten afgehandeld. Oecumenische Raad en/of de wereldraad e volgende Gereformeerde Oecunemische Synode en/of het rapport Deputaten voor de oecumenische sa menwerking hadden bij de Synode een meerderheids- en een mimderheidsrap- port ingediend. Het meerderheidsrapport, sprak zich uit voor aansluiting bij de I.C.CC. (Internationale Raad van Chris telijke Kerken) en in het minderheids- rapport werd gepleit om over te gaan tot aansluiting bij de Wereldraad en dus het afwijzend standpunt van vroegere Sy noden niet te handhaven. Commissie III kwam met het voorstel, dat de Synode zou uitspreken het af wijzend standpunt te moeten handhaven n deputaten te benoemen, die op een olgende Synode nader van advies zou- In de besprekingen hieraan hebben zes Synodeleden en acht hoogleraren deelgenomen werd o.m. naar voren gebracht, dat de Synode zou kunnen voL- staan met zich aan te sluiten bij de uit spraak over deze zaak van de Geref Oecumenische Synode te Amsterdam. Ook werd gevraagd om nadere inlichtin- :n in zake de I.CC.C en NA..E. De opmerking van ouderling S. Melse, die zioh afvroeg, of de Synode wel een beslissing kon nemen, zonder zich ver uit te spreken over het vraagstuk de pluriformiteit der kerk, vond in stemming by prof. dr G. G. Berkouwer, die het zeer betreurde, dat hierop in het rapport niet was ingegaan. Deze spreker had ernstig bezwaar tegen verschillende uitdrukkingen in het rapport en achtte de kernkwestie te zijn de vraag, wat de basis is van de band en de gemeenschap met andere kerken. Prof dr G. M. den Hartogh noemde de Wereldraad een daadgemeenschap, die wil opvoeden tot eenheid, maar zolang er wordt gemanipuleerd met de grondslag is er in deze raad geen plaats voor de Geref. Kerken. Wij willen geen isole ment, maar moeten liefdevol en ernstig getuigenis geven van onze verantwoorde lijkheid. aldus deze hoogleraar. Prof. dr H. N. Ridderbos was van oor deel. dat het rapport geen antwoord geeft op de vragen, die worden gesteld deputaten en de besluiten van de Geref. Oecumenische Synode in zake dit rapport bekend zijn geworden. Voorts besloot de Synode in dit sta dium ten opzichte van de aansluiting bij de I.C.C.C. en/of N.A E. geen beslissing te nemen, omdat een commissie van de Geref. Oecumenische Synode zich nader zal bezinnen op wezen en werk van de I.C.C.C en N.A.E., alsmede op de moge lijkheid van één organisatie van alle kerken, die het absoluut gezag van Gods Woord aanvaarden en de hoofdwaarhe- van de Christelijke religie belijden handhaven. Wel zullen naar de ple- re zitbingen van de I.C.C.C. en N.A E.. de middagzftting van de Synode zijn aangenomen de voorstellen inzake de arbeid van deputaten voor de bijstand de kerken in Bentheim en Oost- Friesland en van deputaten voor de geestelijke verzorging van de verstrooi- ?n in het buitenland. Tijdens deze zitting heeft ds B. H. Lan- kamp. een van de afgevaardigden van de kerken in genoemde gebieden de Synode toegesproken en de Ned- Geref. Kerken hartelijk dank betuigd voor het ber- wde contact en een beroep gedaan op de Synode om de kerken in Bentheim Oost-Friesland in hün moeliijkheden te blijven bijstaan. Sadioproiramma voor vanavond HILVERSUM L 7.00 Voor de Kinderen. 7.05 Avondschool. 7.30 Clavlchord-recital. 7.45 Reg.voorlichtings- nst antwoordt. 8 00 Nieuws. 8.05 Actualitei- i. 8.15 Radio Phtlh. Orkest. 9.00 ..Claudia David", hoorspel. 10.15 Orkestconcert. 10.45 Deputaten-clublied „Het gaat er op lijken dat alle'pre dikanten een reisje moeten maken", zo zeide een van de Synodeleden, toen gistermiddag het rapport van deputa ten voor de geestelijke verzorging on der de verstrooiden in het buitenland aan de orde was. „Ja", zei een ander, „En wij zullen aan deze dwaasheden een einde moe ten maken". „Wat?" aldus een derde, „het is zó: deputaten die „buitenlandse zaken" hebben te behartigen, hebben een club gevormd en zij hebben nog een club lied ook: „Vader, ik ga reizen, geef mij geld en goed". En hiermee had hij nog een prijsje verdiend ook, want, zo had een van zijn collega's gezegd, wanneer je dit in het openbaar zegt, krijg je een pakje 'igaretten. En met het clublied kwam het pakje sigaretten er. 8.00 Nieuws. 8.05 Gev. program. 9.00 Familiecompetitie. 9.35 Orkestconcert. 10.05 Gram. 10.15 Buitenlands overzicht. 10.35 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. Wat de radio Vrijdag brengt HILVERSUM I (301.5 m). VARA. 7.00 uur ieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 ieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de rouw. 9.00 Gram. 10.00 VPRO „Thuis", eau-" :rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 VARA ram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Omroep- rkest en a cappellakoor. 11.15 Voordracht. 11.35 Accordeonorkest. 12 00 AVRO Metro- Orkest'. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sport- itje. 12.45 Metrop. ork. 1.00 Nieuws. 1.15 muziek. 1.45 Gram. 2.00 Voor de vrouw. 2.20 Kamerork. en soliste. 3.00 Literaire cau- 3.30 Klankbeeld over de KLM. 4.00 VARA filmprogramma. 4.30 Voor jeugd. 5.00 Pianoduo. 5.20 Miu 6.00 Nieuws. 6.15 Felici trjjdkrac rondom de aansluiting by de Wereld- Er is toch nog een geloofsband met andere kerken van Christus en tegenover deze moeten de Geref. Kerken hun ver antwoordelijkheid verstaan. Daarom zul len de kerken zich dienen af te vragen, wat er gedaan moet worden om deze roeping te vervullen. Duidelijke uitspraak. Het waren prof. dr K. Dyk en prof. dr V. Hepp, die de Synode waarschuwden om voorzichtige beslissingen te nemen Eerstgenoemde merkte op. dat deze Sy node, onafhankelijk van de Geref. Oecu menische Synode, een zelfstandige be slissing kan nemen. (Later heeft prof. dr G. C. Aalders, die voorzitter was van be doelde Synode, hierop eveneens de na druk gelegd). Wanneer wy geen klaar geluid laten horen, aldus prof. Dijk, verspelen wij wellicht alle pogingen om te komen tot eenheid met de Chr. Geref. Kerken en de Geref. Kerken (art. 31 K.O.). De Sy node kan nu het gehele kerkelijk leven in Nederland een dienst bewijzen door een duidelijke uitspraak en tevens de „doorbraak"-gedachte. zoals deze ook aan de arbeid van de Wereldraad ten grond slag ligt, weerstaan. Prof. Aalders verklaarde als rappor teur van (meerderheids) deputaten, dat hij voorstander was van aansluiting bij de I.C.C.C. en hij wees voorts op de brede oecumenische blik van Calvijn. Hij betreurde het zeer, dat de uitspraak van de Geref Oecumenische Synode omtrent de Wereldraad niet positiever was weest en betoogde, dat de Geref. KerlTen wel degelijk invloed kunnen uitoefenen in de I.C.C.C. Prof. dr G. C. Brillenburg Wurth, die het minderheidsrappbrt van deputaten verdedigde, was van mening, dat de We reldraad de basis wel ernstig neemt er vroeg om bewijzen, dat dit niet zo zoi zijn Hij achtte de Geref. kerken nog niet rijp genoeg om tot toetreding bij de Wereldraad over te gaan. Nieuw voorstel Nadat ook de rapporteur, dr Polman, van repliek had gediend, heeft ds H. W. van Andel mede namens ds C. B. Ba- vinck, oud. C. Goote, ds D. Scheele, ds W. Schouten, ds Y K. Vellinga en dr L van der Zanden, een voorstel ter tafel gelegd, inhoudende, het standpunt de Synodes van Zwolle (1946) en Eind hoven (1948) t.a.v. de Wereldraad in huidige vorm te handhaven en daarom geen beslissing te nemen terzake aansluiting bij de Wereldraad. I C C C. en N.A.E.. voordat een ander advies hieromtrent door de volgende Geref Oecumenische Synode (1953) zal zijn uitgebracht. Voorts werd hierin voorge steld deputateD te benoemen, aan w;e worden opgedragen, met gebruik making van de thans ter tafel liggende rapporten en i.v.m. het bovenbedoelde nader advies, zodra dit bekend zal zijn, de mogelijkheid van oecumenische werking opnieuw te overwegen daaromtrent aan een volgende Generale Synode voorstellen te doen Na discussie hierover werd dit voorstel verworpen. Behalve het bovengemelde werd ook besloten, deputaten te benoemen, die een volgende Synode van advies hebben *.e dienen, nadat aet antwoord van de Ned. die 1950 11.15' Dansrr 11.00 Nieui izlek. 11.45—12.00 Gram. HILVERSUM H. 7.15 1 7.40 6.30 Voor de 7.15 Ace 7.00 „Dénk om de bod rkest. 7.30 VPRO „Mensen komen tot Re- loof". causerie. 7.50 Kerkelijk nieuws. 8 00 Viool en piano. 8.30 „De men» ln het heelal", causerie. 8.55 Boekbespreking. 9.00 Verzoekprogramma. 9.15 Letterkundige iltzending. 9.50 Buitenlands weekoverzicht. 10.05 Theaterorkest, -koor en solisten. 10 40 VPRO „Vandaag", causerie. 10.45 AvondwtJ- ding. 11.00 VARA Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM H (416 m). NCRV 7.90 Nws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 3.15 Gra- ofoonmuziek. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Wa rs tanden. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 00 Gram. 11.15 Zang en piano. 11.45 Gram. 12.00 Sextet. 12.30 Mededelingen. 12.33 Trio. .00 Nieuws. 1.15 Orgelconcert. 2 00 Gram. 2 40 Voor de vrouw. 3.00 Omroepork. en so list. 3.40 Voordracht. 4.00 Koor en solisten. .30 Kamerork. en soliste. 4.40 Voordracht 5.00 Gram. 515 Cello en plano. 5.45 Friese uitzending. 6.00 Gram. 6.15 ,."t Is maar een -. 6.30 Geestelijke liederen. 6.45 C.W.V.-kwartier. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.40 Radiokrant 00 Nieuws. 8.05 Gram. 8.15 Arnh. Orkestver. 1 solist. 9.05 Causerie over Manilla. 925 mh. Ork. ver. (vervolg). 10.15 Zlgeunerork. 10.45 Avondoverdenking. U.OO Nieuws. 11.15- 12.00 Sextet. RADIOCENTRALES. Programma 3. 7.05 Gram. 7.50 Symph. v. Mozart. 10.00 lioscooporgel. 11.00 BBC Midland Light Orch. 2 00 Z.-Afr. liedjes. 2.00 Gram. 3.30 Bunny lay en ork. 7.30 Zangplaten. 7.45 Filmmuz. .30 Verz.pr. 9.00 BBC Symph. ork. 1015 )ansmuziek. 10.55 Gram. 11.15 Swing re quests. Programma 4. 7.15 BBC Light Orch. 8.10 Ochtendconcert. ,0.00 Le Ménage en Musique. 12.30 BBC Schots ork. 2.15 Muz. uit Frankrijk. 3 45 Ca- .15 BBC Welsh Orch. 6 00 Biosc.- orgel). 7.10 Casinoprogramma. 8 00 Govar. programma. 9.45 Filmmuz. 1020 Don Carlos Samba-ork. 11.00 Bariton en biosc.orgel. „ACTIEF WIT" werkt als een sneeuwbal. Helderder en zachtere was. Naar men weet, ontstaan ontzaglijke sneeuwballen dikwijls uit een kleine hoe veelheid sneeuw, die boven op een berg aan het rollen is gebracht. Al rollende wordt de sneeuwbal steeds groter. Een zelfde verschijnsel doet zich ook in het dagelijks leven voor. Een bepaalde ge woonte begint zich ln te burgeren en grijpt dan in steeds grotere omvang om zich heen. Wij zien dat op het ogenblik gebeuren met een moderne wasmethode, gebaseerd op het nieuwe systeem van optisch ble ken. De daarvoor samengestelde stof. het „Actief Wit", is verwerkt in „Cas- tella" Zelfwerkend Wasmiddel. Tesamen met reeds bekende bleekmiddelen en met het wasproces levert dit een was op, die vele malen helderder en vele malen zachter is, dan tot nog toe voor mogelijk werd gehouden. De resultaten van „Castella" zijn zo opvallend, dat het „Actief Wit" by vele huismoeders het gesprek van de dag vormt (Adv.) LIJDT NIET LANCER door rheumatiek, spit. Ischias, hoofd en zenuwpynen. Neemt regelmatig Togal, dat verdryft in al die gevallen snel en .afdoende de pynen. Togal baat andere middelen falen. Zuivert de is onschadeiyk voor hart en ag. By apotheek en drogist f 0.S3, f 2.08 f f 7.94. (AdvJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3