TUINBOUW en de devaluatie De/e; NrEUWE LEIDSCHE COURANT 4 PATERDAG 1 OCTOBER 1944 i Eerste vereiste is en blijft: het kweken van i kwaliteitsproducten (Van onze deskundige medewerker, de heer G. Docter te Rijnsburg) In West-Europa zyn drastische maatregelen genomen om te komen tot een betere waardering van de valuta, de gebruikelijke geldeenheden. Ten opzichte van de dollar waren de meeste valuta te hoog gewaardeerd en zijn ongetwijfeld nog te hoog aangeslagen. Misschien Is deze stap gezet om eigen armoede te erkennen, liet Marshall-plan kan niet oneindig voortgezet worden. De grote Sinterklaas van over de Atl. Oceaan wil ook wel eens weer echt handeldrijven met Europa. Daarvoor is het nodig, dat de Ameri kaan ook een zekere waarde vindt in de geldmiddelen, die hem in ruil voor goe deren ter hand worden gesteld. Het lo gische gevolg is geweest de devaluatie of de waardevermindering van de Euro pese valuta. Engeland gaf het voor beeld. Andere landen volgden. Het doel was: vergroting van export, vooral naar Amerika- Amerika's doel is echter: be taling van exportproducten te krijgen in gei .'.eenheden, die meer waarde hebben dan tot nog toe. Over dit laatste spre ken we liever niet, want we moeten de xaak zo optimistisch mogelijk bekijken. "We gaan dus meer exporteren. Als men de mensen van het vak mag gelo ven, zal echter de devaluatie pas ces hebben, als onze export verdriedub beld wordt. Het moet dus een reuze-sprong1 wor den en daarom luidt ons advies: de schouders er onder, ook in de tuinbouw Waar kan de tuinbouw zijn producten nu beter kwijt, dan vóór de devaluatie? Dat zijn de landen, die in 't geheel niet, of minder devalueerden dan ons land: de Verenigde Staten. Zwitserland, Italië, Frankrijk en België. Ten opzichte var» Duitsland weten we nog niet, waar aan toe zijn. Bovendien is de concurrentie van deze niet-devaluerende landen minder ge worden. Diverse landen Voor onze Schakers Correspondentie en oplossingen (binnen 14 dagen) aan onze schaakredactgur, Goudreinetstraat 125, 's-Gravenhage. Neerland'* schaakpell gtygrt. Er is enige reden om aan te nemen, dat het peil van het Nederlandse schaak leven langzaam maar zeker stijgt Uiter aard kunnen wij dit slechts meten de resultaten der allersterkste Neder- landsfe schakers, zowel individueel ais in ploegverband. In de laatste jaren slaagden reeds ver scheidene spelers der topklasse er in zioh hier en daar te onderscheiden, resp. eervol te classeren. Wij herinneren voor de vuist weg aan v. Scheltinga (Zone- tournooi Hilversum), Prins (Mariënbad 1948 en nu weer Trentcianske Teplice), Muhring (Hastings 1948 en 1949) en Kramer (Vimperk 1949), die daarbij re sultaten behaalden welke op één lijn mogen worden gesteld met die van goede internationale meesters. Tot zover de individuele successen. In ploegverband, met name in het Neder landse tiental, was er tot dusverre min der reden tot verheugenis. De neder laag tegen Groot-Br i.,annië in 1947 i6 nog niet geheel vergeten; het moeizame gelijke spel in 1948 evenmin. Maar ln 1949 bracht de tournee naar Oofct-Europa weliswaar drie héderlagen (tègén Joegoslavië iOVh—9Vh, tëged Hon garije 12%7% en legen Tsjechoslowa- kije 11%8%), doch dit waren nu ook net de sterkste teams van Europa (Rus land uitgezonderd natuurlijk) en als men de moeilijke reisomstandigheden van onze landgenoten in aanmerking neemt, mag men deze kleine nederlagen als relatieve successen aanmerken, zoals men dit in het buitenland dan oc,k alge meen heeft gedaan. Uitstekend werk die Nederlanders, oordeelde men Ook de Britten dachten er zo over en zij warén alles behalve gerust op het resultaat van hun match tegen Neder land, welke 14 dagen geleden te Utrecht plaats vond. Hun vrees bleek niet onge grond te zijn. Onze ploeg won met 12% —7%, hiermede niet alleen de nederlaag van 1947 uitwissende, doch tevens be vestigende, dat het Nederlandse schaak- peil, ook in ploegverband, aan het voor uitgaan is. In laatstbedoelde match was dr Euwe op 17 September de eerste, die zijn partij won. In slechts 20 zetten moest niemand minder dan Alexander zich gewonnen geven Hieronder volgt deze partij. Wit: C. H. O'D Alexander. Zwart: dr M. Euwe 1 e2e4 e7—e5 2 Pgl—f3 Pb8-c6 3 Lflc4 Pg3f6 4. d2—d4 e5xd4 5. 0—0 Pf6xe4 6 Tfl—el d7—d5 7 Lc4xd5 Dd8xd5 8. Pbl—c3 Dd5—a5 9. Pc3xe4 Lc8—eS 10. Lel—d2 (fout. zegt Euwe) Lf3—b4 11 Ld2xb4 Da5Xb4 12. Pe4—g5 0—0—0 13. Pg5xe6 f7xe6 14 Pf3—g5 Td8—d7 15 Pg5xe0 Th8—e8 16 Ddl—g4 d4d3 17 Bg4xb4 Pc6xb4 18 Pe6—c5 TeSxelt 19 Talxel d3Xc2 20 Pc5xd7 Pb4d3 en wit gaf het op. De oplossingen Opgave 334 (Probleem van C Mans field): 1 Tg3. Opgave 335: Zie rectificatie! Opgave 336 (Probleem van O Dehler): 1. Pe6 (dreigt 2. Pc7T) hlP (Ka7) 2 Lb8 (Lf2t) enz-. Opgave 337 (Emdspelstudie van P. Heuëcker): 1. e6 Pc0 2 e7t pxe7 3. Pf4 (dreigt Pe0 mat; Pe7.mag niet spe len wegens Pg6 mat) Pc 5(of Pd4) 4 Kb8! Zwart is nu in zetdwang en wit kan vervolgen m,et Pe6 of Pg6 mat. Rectificatie Opgave 335: De zwarte koning moet op a2 slaan. De termijn van inzending wordt voor deze opgave met 14 dagen verlengd. De nieuwe opgaven Opgave 338 (Alleen voor serie A 2 punten). Wit: Kgl, Dh0. Tfl. Tf3, pionnen a2. b2. c2, d4, e4, g2 (10). Zwart: Kg8, DeJ, Ta8, Th8, Lg4, pion nen a7, b7, c7, d6, g6 (10). Wit begint en geeft in 3 zetten mat (partijstelling) Opgave 339 (Zowel voor serie A als voor serie B 2 punten). Wit: Ka8, Del. Ld8. Pc5, Pd4, pion nen d2. h2 en h3 (8). Zwart: Kf4, Tg6, Pb4, Pdl, pionnen c6 en d5 (6) Wit begint en geeft mat in 2 zetten (probleem) Opgave 340 (Zowel voor serie B als v serie C 3 punten). Wit: Kf4, Tf8, Pd4, pionnen a3. b2 h4 (6). Zwart: Kg8. Te7. Lb7. pionnen a7, b6. e4 en h7 (7). Wit begint en wint (partijstelling) Opgave 341 (Alleen voor serie C - punten). Wit: Kh8. Tg5. Pb7. pionnen g3 H4 (5) Zwart: Kh6, Lbl en pion h5 (3) Wit begint en geeft mat in 4 zei (probleem)- dacht vragen. In 1948 leverde ons land reeds voor meer dan f 19.000.000 naar dit land. Dit ls meer dan 25 pet van de totale bloembollenexport. Dit bedrag is ongetwijfeld op te voeren, als de nodige energie aan de dag gelegd wordt en als meerderen de mogelijkheid geboden wordt om naar dit land te exporteren. Andere tuinbouwproducten zullen niet aanzienlijk meer opgenomen worden. Het Nederlandse fruit zal minder concur rentie van Amerika te duchten hebben. België heeft ook de mogelijkheid ge schapen van hogere import van tuin bouwproducten uit ons land. te meer daar de economische voor-unie van dc Benelux 1 October a'.s. Ingaat. Bloem bollen zullen daar geen grotere aftrek krijgen. Men kan voordeliger het afge werkte product de bolbloemen kopen op de Nederlandse veilingen. Het is te voorzien, dat over 't geheel genomen de bloemen een goede kans maken op de Belgische markt. De Rljnburgse hande laren zullen daar wel voor zorgen. Het is hun wel toevertrouwd. Ook zullen groente en fruit wat meer aftrek krijgen bij onze zuiderburen, a! moet natuurlijk ook met een tegenoffen sief op dit terrein rekening gehouden worden. Zwitserland en Frankrijk zijn van min der betekenis. Misschien zal het tijdelijk lijken, dat een grotere export van koude grondgewassen al kool, peen, uien, enz. plaats vindt, maar dit zou meer een ge volg kunnen zijn van weersinvloeden dan van de mindere devaluatie in Frankrijk. Duitsland Duitsland, het achterland van Neder land. is het grote vraagteken. Inderdaad is het met de wederopbouw van dit land vlot gegaan en gaat men energiek door met werken. Maar we moeten niet ver geten, dat dit land arm is als de mieren In Boskoop en de Bollenstreek heeft men grootse exportplannen. Maar wie zal dat betalen? En hoe zal de financiële politiek zijn van de nieuwe regering? Ook voor de bloemen is men hoopvol ge stemd, evenals voor groente en fruit. Zeker, als Duitsland weer flink ter been is, dan ziet het er met onze export van tuinbouwproducten goed uit. Maar nu is alles nog zo wisselvallig. De export van groente heeft dat de laatste jaren laten zien. Nu allerwegen gewerkt wordt voor ex- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GELD EN SCHIETEN moet beslist niet denken, dat Ik de gevaren onderschat Waar heel de wereld over praat, Nu vriendje Rus er prat op gaat, Dat achter 't ijzeren gordijn Atoombom-industrie zou zijn. het ogenblik Dat ie het moge met verheeld) Het somber, angstaanjagend beeld Van gangsters, die hun roofpraktijk Volvoeren in ons eigen rijk. Nu weer een bank In Amsterdam, Waar Mokum's jeugd ter zitting kwam Om 't geld, dat cent voor cent gespaard Voor later tijden moet bewaard, Werd afgedragen aan de kas Waar 't naar hun mening veilig was. Het zal er voortaan nog om gaan. Dat bij 't bekwamen voor een baan Die iets te maken heeft met geld, Het als vereiste wordt gesteld, Dat men de roos bij 't schieten raakt En zich de bokskunst eigen maakt. Gré Kempen-Sterkenburg. port, mag men in de tuinbouw niet geten, dat het er allereerst op aan komt kwaliteitsproducten te kweken. In het buitenland is het beste niet goed genoeg Herhaaldelijk is in de geschiedenis al gebleken, dat kwaliteitsbederf ook miri.. bederf betekent. Het is in 't belang van ons land, maar vooral in 't belang van de kweker. De zorg voor kwaliteit wordt gewoonlijk dubbel en dwars betaald. U moet echter ook niet denken, dat het alles goud is, wat er in de gedeva lueerde landen blinkt. De lmp'ortartike- len worden ongetwijfeld duurder: glas staal uit België, onmisbare artlkelei In de tuinbouw, zullen met meer guldens betaald moeten worden .Ons land gaat een tijd van algemene versobering tege moet. Dat betekent: minder koopkracht, minder afzet van tuinbouwproducten in eigen land. Dat zal vooral merkbaar zijn, als de producten de neiging hebben om duurder te worden vanwege de port. Het gevolg zal dan weer z(jn prijsdaling. We zijn dan misschien w op 't uitgangspunt terecht gekomen hebben dus weinig succes geboekt. Deze gedachte brenge ons er niet toe, bU de pakken neer te gaan zitten. Ons eigen belang en het landsbelang is er in de tegenwoordige omstandigheden alleen bij gebaat, om zoveel mogelijk te expor teren. Filmvertoning in K.L.M.-toestel De passagiers, die met het K.L.M.- toestel PH-TDB, „Batavia", van Schip hol naar Indonesië vertrokken, werden op het traject Rome-Cairo verrast met de vertoning van een smalfilm Het ligt in de bedoeling der K.L.M. alle machines op de intercontinentale lijhen met zo'n filminstallatie uit te rusten. Liist van vermisten, die als overleden worden beschouwd Blijkens een toevoegsel tot de Neder landse Staatscourant van Donderdag 29 September jl. is vanwege de minister Justitie aangifte gedaan van het .overlijden van de aangegeven vermisr Wij fyep^len ons slechts tot hen, die Den Haag en omgeving woonachtig waren. Voorzover niet vermeld, zijn zij in Sobidor (Polen) om het leven geko- Faigla Abramowicz: Cath. Alter; David Alter, Oswieczim (Polen); David Alter; Eliazer Alter; Hanna Sophia Alter; Meyer Alter; Rachel Barnstein; Judith Beek; Josef Leizer Blöde; Doortje Blok; Har- tog Blok; Margaretha Blok; Marianna Blok; Jeannette Boas; Anna Bobbe; Meijer Bobbe; Mietje Boekbinder; Sophie Bö- ninger; Jeanette Jacoba Bosman;, Ma rianna van Brakel; Engelina Brandei; Mozes van Brink; Benjamina Léonie Co- hen; Elisabeth Cohen; Elsiena Cohen; Emma Jeannette Coltof; Sophia Danser; Louis Davids; Henrietta Martha Eijl; Doortje Fresco; Rachel Friedman; Betty Nanette Groen: Julia Groen; Elias Groen; Jetje Groenberg; Nathan de Groot; Schoontje Harpman; Reina Sophia Har- togh; Hedeman Hartogh; Rosella Jacob- son; Sjudie de Jong; Martha Rosalie Kan; Hadasse van der Kloot; Phllippus Kosman; Salomon Kosman; Sara Kos- man; Abraham Koster; Gerald Edward Krausz; Jenö Krausz; Suze de Leeuw: Elisabeth van Leeuwen; Elfrieda Leva- Herman Lezer; Maurits Salomon XJema; Esther Meijer; Levie Milikowski; Rachel Mol; Francizca Möller; Mozes Monas; Leo Monasch; Moses Moses; Jo seph Abraham Mozes; Eva Nathans; Sa muel Opdenbefg; Machiel Ossedrjjver; Mietje Oudgenoeg; Hartog Peper; Ester Piperberg; Kaatje Polak; Rosetta Polak; Samuel Polak; Sara van Praag; Samuel Presser; Renée Rosine Roos; Eva Bertha Rozeveld; Marjem Schewa Russ; Schu- lem Russ; Antje Roosje Simons; Abra ham Smit; Heintje Lena Spanjar; Anto- netta Speelman; Henriette S^eijer; Sien- tje Spiero; Jacob Spiro; Marianna Swaan; Jitta Trach; Schoontje Veldman; Anna Clara de Vries; Martha Anna de Vries; Sarah de Vries; Juda Wang; Ber tha Weinberg; Chaim Weissman; Louise van der Wielen; Chane Niche Wind; Ma fia Wolf; Aaltje Wolff; Henriette Wolf; Sara Wolff;Rosalie' Wrazldwsky. Een volledige lijst' ligt op ons bureau ter inzage. r. Ïc - schaar knipt Patroon no. 47 is een deux-pièces, waarmee iedere vrouw graag haar garderobe zal willen uitbreiden. Van dit model, waar we 3 meter stof 1.40 m breed nodig hebben, is het rokje glad van voren; denachter heeft een diepe stolpplooi Het jasje heeft in de paar plooi- el- kaar geslagen tuurtje Het schoqtje loopt in een puntje uit. Een tweedelig kraagje en de dubbele manchetjes staan vro lijk door het wit pi qué, dat er bij gebruikt is. Het model is gedacht van zachte wollen stof in de nu zo moderne tinten lila. Knippatronen zijn verkrijgbaar aan ons bureau Woerd 103 (van Maandag 2 uur af) tot Zaterdag 8 October en wel in de maten 424416 (maat 48 op bestelling), tegen betaling van 35 cent of toezending van 50 cent. De N V Internationale Viscose Com pagnie boekte f 208.569 winst en decla reerde 9 pet dividend. Appelen perengerechten Nu de appelen en peren, dank zij de ruime oogst, overvloedig verkrijgbaar en er niet zulke hoge prijzen voor worden gevraagd, zullen wij goed doer. zoveel mogelijk van dit najaarsfruit te profiteren. Zij zijn zo geurig en sma kelijk, dat zij er bij iedereen wel graag ingaan! Wie een appel of peer zo uit het vuistje opknabbelt, voert zijn lichaam een belangrijke hoeveelheid vitamines en mineralen toe .Van de mineralen noemen we vooral kalk en fosfor (voor de op bouw van 't beenderenstelsel) en ijzer en koper (voor de vorming van rode bloed lichaampjes). Ook toebereid zijn deze vruchten ech ter belangrijk om hun voedingswaarde. En het aantal gerechten dat er van klaar te maken is, is ontelbaar groot. Laat daarom iedere huisvrouw nu fruit in haar menu verwerken! Behalve de vele gestoofde nagerechten, 'die er yan dit fruit te maken zijn, kan men appelmoes en gestoofde peertjes ook bij wijze van groente geven. Hierbij la ten wij enige recepten voor 4 personen volgen. Gebakken appelschijven mei chocoladesaus 4 Appels, 35 g suiker, boter of marga rine. 5 dl melk, 15 g maizena, 30 g cacao, 60 g suiker, zout. De melk op een klein gedeelte na aan de kook brengen. De maizena met de sul- en wat zout en de cacao vermengen en met de achtergehouden melk tot een papje roeren. De kokende vloeistof met dit papje binden en even laten doorko ken. De appels schillen, de klokhuizen verwijderen en de vruchten in schijven snijden. Deze in de koekepan in boter of margarine langzaam bruin bakken en wanneer ze warm zijn, bestrooien met de De appelschijven in een schaal overdoen n met de chocoladesaus bedekken. Dit gerecht warm of koud opdienen. Broodschotel met appelmoes 400 g oud brood, tVz liter melk, moes van kg appelen, suiker, boter af mar garine, kaneel. Van- de appelen vrij dun moes koken en dit afmaken met suiker en kaneel. Het brood in sneetjes snijden en deze besme ren met boter of margarine. Ze vervol gens'weken in de melk. Het brood laag laag met de appelmoes in een ge boterd schoteltje leggen. De bovenste laag moet uit brood bestaan. Er een meng- van suiker en kaneel overheen strooien en hier en daar een klontje boter of margarine leggen. Op het scho teltje in de oven een bruin korstje la ten komen. Peren met caramelvla 500 g handperen, liter melk, 25 g tardpoeder, 125 g suiker, iets zout, aard appelmeel. De peren schillen, in vieren snijden er het klokhuis verwijderen. De peren op zetten met zoveel water dat ze half on derstaan. De vruchten zachtjes gaarko ken tot ze glazig zijn en er 25 g suiker aan toevoegen. Dan h;et vocht tot vla dikte bijbinden met wat aangemengd aardappelmeel. De peren met het vocht en vlaschaal. overdoen.- De overige suiker in'een pannetjetot caramel Bran- déri.''Eï' Iéts water bij gieten (dan schift melk niet). Het custardpoeder aanmengen met wat koude melk. De rest van de melk met d caramel en iets zout aan'de kook brenger onder roeren binden met het custard- me'ngsel. De vla laten afkoelen en over de. peertjes gieten. Men kan ook custardvla of chocolade vla bij de peertjes geven. Stoofperen met beschuit 500 g stoofperen. 4 beschuiten, suiker naar smaak, een stukje citroenschil, bes sensap, wat kaneel, aardappelmeel. De stoofperen schillen, in vieren snijden en de klokhuizen eruit verwijderen. De peren zacht laten gaarkoken in een mengsel van water en dl bessensap, citroenschil en wat kaneel. Suiker naar smaak toevoegen en de peertjes laten doorkoken tot mooi rood zien. De peren uit het sap ne men en de beschuiten even weken in het perensap. De rest van het sap bijbinden met wat aangemengd aardappelmeel, de peertjes op de beschuiten leggen en het gebonden sap er overheen gieten. MR DR VAN THIEL BENOEMD TOT COMMANDEUR O.N- De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam, mr dr J. A van Thiei heeft gisteren afscheid genomen uit zijn functie. Hij werd benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje-Nassau PUZZLE VAN DE WEEK1 Horizontaal: 1 pookijzer, 5 onder an dere (alk.), 6 Nederlands Indië (afk.), 7 ch herinneren, 12 groente, 13 blad groente,'14 ingenieur (afk.), 15 samen hangende klomp planten, 17 geheel de (afk.), 18 afvoerbuis, 20 het ruien der vogels, 21 ik, 22 Oosters heer, 25 maanstand (afk.), 27 heet, graag, 28 en andere (afk.), 29 krachtige loofboom, 31 oude heer, 32 opvouwbaar meubel, 35 dichtbij. 36 voegwoord. 37 loopstok. Verticaal: 1 diefstal, 2 bloelwijze, 3 boomloot, 4 rygsnoer, 7 de naam van de Barneveldse Beek onder Stoutenburg en Amersfoort, 8 gehoororgaan, 9 ongezel lige woning, 10 zangstem, 11 de natie be treffende, 15 onmeetbaar getal, 16 on derwijs tafk.), 18 reeks. 19 stremsel voor de kaasproductie, 23 verv. v. to. werkw eten, 24 pers. voorn, woord, 26 huiverig, 20 gemeente in Gelderland, 30 gelegen heid, 31 allerlei vruchten, 33 schaakterm. 34 speelgoed voor jongens. Oplossing van de vorige puzzle Horizontaal: 1 tact, 4 stuk, 7 eiker. 8 rank. 10 tarn, 12 kat, 14 noo, 15 protest. 16 lotto, 17 escorte. 19 ara. 20 ala, 22 mate 24 ibis, 25 irade, 26 roef, 27 alom. Verticaal: 1 Turk, 2 centralisatie, 3 tik. set, 5 transportabel, 6 kano, 9 aap, 11 3t, 13 station, 17 era. 18 Eli. 19 Amor. 1 asem. 23 erf, 24 Ida. De prijswinnaars zijn ditmaal: le prijs: Leny v. d. Ferg, Teylingerlaan 45, Sas- senheim; 2e prijs: E. Wassenaar, Gerecht 7, Leiden: 3e prijs: C. G. Jacobs, Van 't Hoffstraat 38a, Leiden. Oplossingen uiterlijk as. Donderdag morgen aan ons bureau te zenden pe: briefkaart! In de linkerbovenhoek van de adreszijde te vermelden: Puzzleoplossing MIDDENSTANDSTOPORGAAN IN DE P.B.O.? In het prae-advies, van prof. dr F. L. van Muiswinkel voor het congres de Ned» Kath. Middenstandsbond op 12 en 13 Oct. te R'dam, komt deze tot de conclusie, dat het voor de middenstand noodzakelijk zal zijn een middenstands- toporganisatie in de P B O. in te bouwen. De prijzenstop geldt niet voor de douane Een importeur bestelde vóór de deva luatie goederen in het buitenland, de betaling zou geschieden in guldens. 'De goederen kwamen na de devaluatie a Nederland, doch de buitenlandse rela- ie nam genoegen met het oude gulden bedrag, ofschoon de guldens in waarde ren verminderd. Iu zou men als volgt kunnen redene- 1: Gesteld dat de goederen 1000 gul den kosten en de invoerrechten 20 pro cent zijn, dan ontvangt de douane f 200 in invoerrechten. Maar dan vergist men zich. De bepalingen zijn heel anders. De douane rekent namelijk met de normale koopprijs, (natuurlijk alleen als de normale koopprijs hoger is dan de prijs, die in werkelijkheid voor de goe deren gevraagd wordt). Nu redeneert de douane als volgt: Voor de goederen wordt wel f 1000 ge vraagd, maar dat is de normale koopprijs niet. De gulden is dertig procent in waarde gedaald. Dit betekent, dat voort aan diezelfde goederen voor f 1420 moe ten worden geleverd. De normale koopprijs der goederen is dus niet f 1000. maar f 1420. De importeur moet dus niet f200 be talen, maar twintig procent van f1420. dat is f 284. Dit alles klopt met de bepalingen maar niet met de prijsstop, die de regering heeft ingevoerd. Practisch komt het hierop neer, dat de douane wel rekent met de vervangingswaarde, doch dat de importeur als hij de goederen verkoopt, dit niet mag doen. De douane trekt dus een voordeeltje van f84 uit de devaluatie, en dit voor deeltje wordt weer verhaalt op de ver bruiker. Amerikaanse professor verried atoombom-geheim De Commissie van het Amerik. Huis van Afgevaardigden, belast met het be strijden van on-Amerikaanse handelin gen. heeft Joseph Weinberg, prof. aar de universiteit van Minnesota, er var beschuldigd, tijdens de oorlog geheimen betreffende de vervaardiging atoombom aan een communistische spion te hebben verraden. Hakkie Holdert stond voor zijn rechters Donderdag heeft de 42-j. Henri, ofte wel Hakkie Holdert. in bezettingstijd di recteur van De Telegraaf, voor het Am sterdamse B.G. terecht gestaan Opnieuw werd in het getuigenverhoor het voor en tegen van het beleid van dit blad be sproken. Op verzoek van de verdediging werd de zaak verdaagd tot 17 October om dan nog enige getuigen te kunnen 1HIUVIL WIJNHANDEL EHIG adres KRAIINGSEWEG 293 W AT WENST u Uil DE AETHER COED GEKLEED CAAN betekent hoed, schoenen en tas ln dezelfde tint dragen. Laat Uw zomer- schoentjes en tas in de nieuwe mode kleuren verven. Mella helpt U. R'dam Nieuwe Binnenweg 208; Amsterdam: Vijzelstraat 85; Den Haag: Passage 12. "dioprogramma voor vanavond HILVERSUM i (00 Artistieke staalkaart. 7.30 VPRO Bij- ilezing 7.45 VARA Voor de Nederlanders 1 Duitsland. 8.00 Nieuws. 8.05 Actualiteiten. .12 VARA-Varia. 8.15 Propaganda-toespraak. .20 Promenade-orkest en solist. 8.45 Gev programma. 8.45 Soc commentaar 10.00 Weense muziek 10.25 Voordracht 10 40 Lichte muziek. 11,00 Nieuws. 11.15—12 00 gram. HILVERSUM 11 7.00 nieuws 7.15 Actualiteiten. 7.25 Piano t zang 7.50 Amerik commentaar 8 00 Prot. Kerkdienst; 1130 NCRV Gewijde mu- 12 15 KRO Apologie; 12 35 Gram.: 12.40 ementsmuziek; 12.55 Zonnewijzer: 1 00 Nieuws: 1.20 Prom orkest.: 1.45 Uit het boek der boeken: 2.00 Prom. orkest; 2.30 Hoorsel; 30 Collegium Muslcum Amsterlodamense: 15 Reportage; 4 30 Vespers; 5 00 NCRV Ger erkdtenst: 6 30 Gewijde muziek; 6 50 Gram 7.00 Kamerkoor; 7 15 Kent gü uw Bübel?; 7 31 Nieuws; 7 45 KRO Actualiteiten; 7.52 Boek bespreking; 8 05 De gewone man zegt er "t 'Ine van: 8 12 C-ev programma; 10 45 Avond bed: M 00 Nieuws; 11.15 Amueementsmuz 8 05 De 2 Gram. 8.15 ..Lichtbak v programma. 9.45 Pu; ncert 10 30 Wij lulden ieuws 11 15—12.00 Res Orkest 8.40 Grai 9 55 Pop Wat de radio Zondag brengi HILVERSUM I (301 mi VARA 8 00 Nieuws en weerberichten; 8 15 Gramoioonmuziek, 8 30 Voor 't platteland; 8 40 Gram 9 10 Sport. 9.15 Verzoekprogramma; 9 45 ..Geestelijk le ven". causerie; 10 25 Lit overzicht; 10.50 Amusementsmuziek; 11.15 Cabaret; 12.UI AVRO Orkestconcert; 12 30 Voor de jeugd, 12.40 Volksliedjes; 1 Nieuws. 1 15 Mede delingen of gram.; 1.20 Amusementsmuz.; 1 5( „Even afrekenen, heren"; 2— Gram.; 2 0c Boekenhalfuur; 2 30 Planoconcert; 3 05 Film- praatje. 3 20 Gram.; 3 35 Gev muziek; 4 3( Sportrevue; 5 00 VARA Zangvereniging; 5 21 Muziekvereniging; 5.45 Vrouwenkoor;. 6 Of Sport; 6.15 Nieuws en sportuitslagen; 6 31 Voor de strijdkrachten; 7 00 AVRO Klnder- dienst; 7.30 Prot. Studio dienst; 8 00 AVRO Nieuws. 8.05 Actualiteiten; 8 15 Pop muz 8 45 Hersengymnastiek; 9 10 Gitaarspel. .9 3C „De Idee die hen groot maakte". Hoorspel; 10.05 Pop. muz.; 10 25 Cabaret; 1100 Nieuws. 11.15 Gram. HILVERSUM II (416 m) 8.00 KRO Nieuws en weerberichten; 8 15 Gram; 8 25 Hoogmis; 9.30 NCRV Nieuws: 9 43 Gram.; 10 00 IKOR Kiezen I. Z. J. Hazebroek 41 't Komt ongeveer op hetzelfde neer als wat Bep er indertijd van zei. Ja, die Bep is niet dom. Het tdee, dat ie korte stukjes voor weekbladen moest gaan schrijven, kwam óók vat> haar. En daarmee heeft ie toch reeds een succesje geboekt Als hij zijn verhaal herleest, be grijpt hij trouwens zelf niet, dat ie zo eigenwijs heeft kunnen zijn Rina met 'r oppervlakkige oordeel had m een beetje over 't paard getild dat was één oorzaak. De andere oorzaak lag by hemzelf. Jaren lang heeft ui zich voorgehouden, dat hij schrijven kón. döch dat hem de gelegenheid ont brak. Nu is zijn èl te grote zelfver trouwen beschaamd gemaakt.... 't Zou zo erg nog niet wezenals hij maar niet zo in geldzorgen zat. en op het geld voor dit verhaal gerekend had Want nu is Bep er nog Zij is ais een beschermengel. Zij zorgt er voor dat z'n gezin niets te kort komt. la, zelfs heeft hij gemerkt, dat ze in de loop van de tijd -verschillende men sen die geld van hem hadden te vor deren, tevreden heeft gesteld Eens. in het begin, heeft ie haar wil len dwingen boek te houden van de bedragen die ze voor hem spendeerde hij zou haar alles, alles terug be talen. Van haar, evenmin als van haar vader, wilde hij een cent cadeau heb- Maar thaps is hij zo ver gekomen, dat hij amper ineer over haar bijstano durft denken. laat staan praten Wat te doen als ze met Frits gaai trouwen, en het geld terug vraagt? Ze zal er waarschijnlijk niet om ver legen zitten. Tjonge jonge, ja die Frits Dijkers blijkt nou goed afl Ze had al wat geld van d'r eigen óók naar 't schijnt. méér dan Marie vroeger maar nou kun je wel zeg gen, dat Bep rijk is. dat ze d'r man een kapitaaltje verschaft. Als hij eerlijk was zou Wim moeten '•rkennen dat hij jaloers is. nu hij dit alles overweegt.... Maar hij dwingt zich, z'n aandacht weer tot het verhaal te bepalen, en leest Hij ziet fou ten. gebreken in z'n werk. Hij begint in gedachten al verbete. ringen aan te brengen hij krijgt weer ideeën, de ideeën vermenigvu' digen zich. Bang dat z'n ideeën hem weer zul len ontgaan, staat ie dan met een ruk op. Papier halenAantekeningen maken 't ls a) bij elven, ziet hy. Maar ais het einde van deze dag not goed wordt, dan komt misschien alles npg goed.Weldra glijdt het scherp gepunte potlood dat ie altijd op zak draagt, over het witte papier Het duurt niet lang of z'n oren worden rood van inspanning Het gaat! Hy maakt van z'n verhaal een geheel nieuw overzicht, 't lykt wel of de ingevingen hem gedicteerd wor den Hy schryft tot twaalf uur. tot half een.... ..Waar zou Bep toch blyven?" Om kwart over een houdt hy. uitge put. eindelyk op, voldaan geen hy in zo'n betrekkelijk korte tijd in. gepresteerd heeft Kyk. zó moet het verhaal straks worden, ja, zó „Maar waar blyft Bep toch?" vraagt hy zich opnieuw af. „Anders komt ze nooit zo laat Ei- zal toch niks met gebeurd zijn?" Als Wim zyn Santekeningen in het schrijfbureau heeft weggesloten, g; hy naar de voordeur, loopt evén weg op. De nacht is stiT Er is alleen heel licht ruisen van de wind doen de bladeren. En in de verte blaft een hond twee. drie maat 't Is tijd van nieuwe maan. donker, heel don ker ofschoon er weinig of geen ken aan de hemel zyn Taal noch teken van Bep. „Zó bont zal ze 't toch niet maken met 'r Frits?" denkt Wim even. Doch hy is ervan overtuigd, dat dit de zaak van haar uitblijven niet kan zyn. Nee. hy begint zich nou heus ongerust te maken. „O als haar iets overkomen is!" Na een poosje gaat Wim binnen weer eens kijken, hoe laat het thans is Twintig vóór twee „Als haar iets overkomen is!" denkt hy weer naar buiten lopend. „M'n eigen leven is me niet méér waard dan het hare zóveel hou ik toch wel van haar Ik moet iets doen! Ze kan wel m 't water ge reden ziin wie weet de weg waar langs ze komen moet loopt hier en daar vlak langs de Vli%t. en de Vlie' is diep „Zouden de kindei en slapen?" Geen vyf minuten later heeft hy zyn fiets uit de schuur gehaald, en rijdt hu de weg op, de duistere stilte Hy heeft niet eens een lantaarn op z'n oude fiets XXIV Is alles weer zoals het tevoren was? Is het leven van de mensen niets dan beweeglijke stilstand? Voor de oude toren, die uit de hoog te op wie weet hoeveel mensenge slachten al heeft leergezien, lijkt liet misschien zo Bep en Frits had den verkering hadden trouwplannen, kregen onenigheid Maar nu. een korte spanne tijds ia- ter, zijn ze die onenigheid weer ver geten. ze hebben opnieuw verkering, en opnieuw hebben ze trouwplan nen Vanaf die hoge toren is nog net te zien. hoe ze, over. een slingerend pad tussen de weilanden door. samen hun weg gaan twee kleine figuurtjes op de wijde, wyde wereld, die God heeft geschapen Maar het hart van elk der mensen is een.wereld op zichzelf. Wat daarin omgaat, is niet te zien vanaf de hoog te van de oude toren: het valt slechts te bespeuren voor hem. die de woor den verstaat, en de betekenis van de gebaren beg ijpt „Wat ben je toch stil vanavond." merkt Bep op. En Frits neemt niet eens behoorlijk de moeite, zich te verdedigen tegen deze opmerking, ol een verklaring te gev?n. Hij gromt maar wat. binnens monds. „Is er iets?" vraagt ze. „Als er iets is. waarom zeg je het me dan niet? 'k Heb er nu toch weer recht op alles van je te weten? Ik vertel jou toch ook alles?".... (Wordt vervolgd). WAT NOOIT VERANDERT „En die Uwen naam kennen, zullen op U vertrouwen" Psalm 9:11 Leiden zal op 3 October weer de ge dachtenis vieren van het ontzet van 1574. Bijna was het te laat en het scheen, dat de stad aan de onderdrukkers moest wor den prijsgegeven, maar het wonder is geschied: Leiden bleef behouden en de bijne stervende stad werd van haar be proeving ontslagen. Wij zullen ter herinnering aan dit feit :n feest gaan vieren. Want laten wij het aar eerlijk zeggen: dat is de 3e October jor byna alle mensen in onze stad. Een ig van uitgelatenheid, waarop we ons opgespaarde geld gaan besteden, waarop behoefte aan ontspanning en het vrij zijn van de druk van ons dagelijkse werk even volop de kans geven. We zullen het elkaar niet kwalijk ne men. Niet alleen omdat ook het feest vieren zijn rechten heeft, maar ook om een dieper liggende reden. Wij kunnen het ook niet anders herdenken dan met feest. Want wij, die het nog vaak oed hebben in ons leven, die in ons gezin en werk toch altijd nog de kans hebben, ons te laten gelden; wa kunnen ons niet indenken wat het ge weest moet zijn om een gehele zomer lang opgesloten te moeten zitten, niets te kunnen doen dan wachten en honger te moeten lijden, dagen, weken achter een. honger en nog erger honger. Alla hoop op leven te zien vergaan als dage lijks honderd en meer mensen sterven. Wat dat betekent, daarvan hebben wa zelfs in de laatste oorlog nog maar een deel meegemaakt. Zie. dan is de bevrijdingsdag van 3 October 1574 nog iets anders dan eer* feest. Dan gaat zelfs bij de ruwste meps nog iets leven van grote verwondering 'er de grote daden van een God, die de .janden niet toelaat meer te-doen dan Hij wil, en die wind en water gebruikt n een bange stad te redden. Bij de bevrijding van de stad is een kerkdienst gehouden, waarvan men niet weet dan dat daar de negende Psalm is gezongen, de Psalm die nog al tijd in de Pieterskerk op de 3e October wordt aangeheven. Uit deze psalm is het woord, hierboven afgedrukt, weergegeven. „Die Uwen naam kennen, zullen op U vertrouwen." Het is zelfs van de zijde der Spanjaar den uitgesproken, dat het wel een won dat een stad als Leiden het zo lang heeft kunnen houden tegen de hon ger. Dat, ondanks vele pogingen om het op te geven in deze ongelijke strijd, de koppige Geuzen het hebben aangedurfd om de stad en haar inwoners liever te laten ondergaan dan over te geven aan de Spaanse tyrannen. Het geheim van .deze tegenstand is ge legen in het kennen van de Naam van God. Men had in .die dagen weer ver staan. door de Hervorming, welke Naam God had. God was weer de levende God, dt- Vader van Jezus Christus geworden voor deze mensen. Wat eeuwenlang ver geten was, dat God de God is, die recht vaardig maakt om niet, Die ons bevrydt ondanks or.ze zonden, dat was in die da gen weer de kracht en troost in leven en sterven geworden. Dat gat ook de moed tot deze uitputtende strijd die naar men selijke berekening hopeloos scheen, maar die in Zijn Naam een goede strijd des geloofs was. „Die Uwen Naam kennen, zullen op U 'ertrouwen". Wie Gods Naam niet kent, heeft geen vertrouwen. Wie van God niet meer weet, dan wat hij uit zich zelf of van horen eggen van Hem "weet, die heeft geen God waarmee hij het wagen kan in da ongelijke strijd tegen de machten en krachten die zich tegen het Rijk van Christus verzetten. Die wordt, on danks zijn grote woorden, spoedig een glipper en overloper, zoals Leiden ze -.ok wel heeft gekend. Maar wie Gods Naam kent: Vader in Christus onze Heer. hij is. ook al voelt hij zich vaak zwak. sterk in de zwaar ste strijd Een ander heeft zijn hand ge- Wat de sdio Maandag brengi i 7 00 VARA Nieuws. HILVERSUM I <301.5 7 15 Gymnastiek; 7 30 15 Gram 8 40 Orkestspel; 9 00 Gram.; 10 00 VPRO Voor de ouden van dagen; 10 05 Mor- ildlng. 10 20 VARA Gram.; 10 30 Voor »uw: 10 45 Voor de zieken: 1125 Sopraan mo: II 40 Voordracht; 12 00 Gram 12 15 Accordeonorkest: 12 33 Voor het platteland; 12 38 Accordeonorkest: 12 55 Kalendor: 100 Nieuws: 115 Gram; 145 a capella koor; 2 00 •30 Lezing; 2.45 Gram 3 10 Hoor spel: 4.10 Opera; 5 00. Voor de Jeugd; 5 30 t: 5 45 Het rlik over zee; 6 00 Nieuws: 6 15 Vara-Varia: 6 30 Voor de strijdkrachten: 7 00 Klankbeeld; 7.3" 8 00 Nieuw Sextet; 8 45 De Ducdalf: 9 10 Cabaret: 9 45 Causerie; 10 00 Phllh orkest: 1100 Nieuws 11 15 Gram. HILVERSUM II (416 m> 7 00 NCRV Nieuws 15 Gewijde muziek; 7 45 Een woord van dr dag: 8 00 Nieuws: 8 10 Sportultslasen: 8 20 sraalzang: 8 46 Gram.; 9 15 Voor de zieken )5 Gram: 10 30 Morgendienst; tl 00 Gram 20 Voordracht: 11 40 Fagot en piano: 12 10 merkwartet: 12 33 Orgel con c: 1 00 Nieuws 115 Mandollne-muzlek: 1.45 Gram: 2 00 Schoolradio; 2 35 a capella koor; 3 00 Lichte viiziek: 3 35 Striikkwartet: 4 00 BUbeHezing 45 Gram 5 00 Voor de kinderen: 5 15 Orgel- 5 45 Giam 6.00 Pianoduo: 6 20 Sportultsla 30 Gram: 6 45 Boekbespreking; 7 00 i; 7 15 Engelse les; 7 30 Gram.; 7 40 krant: 8 00 Nieuws; 8 05 Gram 8 15 Striikkwartet: 9 00 Hoorspel; 9 35 Gram 50 Reportage; 10.00 Gram 10 15 Intern rangelisch commentaar; 10.25 Vocaal kwar- t: 10 46 Avondoverdenking; 11.00 Nieuws 15 Gram. Wat rle radio Dingrlao brenet HILVERSUM I (301 5 7.00 AVRO Nieuws 715 Gymnastiek: 7.30 Ochtendblad: 7.50 VPRO Dagopening: 8.00 AVRO Nieuws: 8 15 'Ochtendblad; 8.40 Gram.: 8.55 Voor de vrouw: 9.00 Hersengymnastiek; 9 30 Gram 10.00 'Hdlng; 10.15 Populaire muziek; 10 50 Voor de kinderen; 11.00 Radio Volks Unb 1130 Voor de zieken; 12 00 Gram.; 12 33 Vo het platteland: 12 40 Lichte muziek: 1 Nieuws; 1.15 DierenpraatJe; 1 25 Prom. orkoi 2.00 Voor de VPouw: 2 30 Gram.; 4.15 Muz causerie: 4 30 Voor de ieugd: 5 25 Gram 5 35 Ronde Tafel Conferentie; 5 45 Ri1k over zee: 6.00 Nieuws; 6.15 Pianospel; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7 00 Voor de kinderen; 7 05 Semi-klass. muz/: 7 40 „Paris vous parle": 9 45 Reeeringsuitzen- d-irg; 8.00 Nieuws: 8 05 Actualiteiten: 8.16 Gev. programma: 9 30 Gram.; 9 45 Buiten- 'ands ovprztcht: 10 00 Zuid-Amerikaans or kest: 10 25 Planoconcert: 1100 Nieuws; 11.15 GramnfoonTnuzlek HILVERSUM II (416) 7 00 KRO Nieuws: 7 15 Gram 7 45 Morgengebed; 8 00 Nieuws: 8 15 Gram 9 35 ..Lichtbaken": 10 00 Voor de kinderen: 10.15 Gram: 10 40 Schoolradio: 1100 Gram.; 1130 Als de ziele luistert: 11.40 a capella koor; 12 00 Angelus: 12.3 Sopraan °u n'ano: 12 33 Svmnhon. solisten: 12 55 Zon newijzer: 1 00 Nieuws: 120 Gram: 2.05 Om roeporkest en solist: 2 30 Voor de vrouw; 3.00 Schoolradio: 3 30 Gram; 4.00 Voor de zie ken: 4 30 Ziekenlof: 5.0 Voor de jeugd: 5 45 Amusementsmuziek: 6 20 Sportpraatje; 8 30 Radio Volks Universiteit. 7 00 Nieuws: 7 15 Actualiteiten: 7 25 Dit ls leven: 7 40 Gram 8 00 Nieuws; 8 05 De ge wone man zeel er 't ziine van: 8 12 Arnhemse Orkestver 9 10 Kroniek: 9 30 Gram 10 00 Voordracht; 10.40 Gram 10.45 Avondgebed: 11.00 Nieuws: 11 15 Gram. 'St. Het karakter van de 3-Octobervie- ing is sedert 1574 wel erg veranderd. Maar dit verandert niet, dat een stad land gedragen kunnen wordpn door het geloof van een Christelijke gemeente, de Naam Gods ként en niet bevreesd is die Naam te noemen en steeds weer bekend te maken. t even met U te hebben overdacht, 3e vooravond van de feestviering, zal meer blijdschap schenken dan de meest uitgelaten vreugde, die wel begrij pelijk is. maar die op zichzelf ons leven niet tot een feest maken kan. Leiden. J. Swynenburg. WASMACHINES ..RONDO" SPECIAALZAAK Teakhout met motor v.a. 195. Metaal m. elec. wringer v.a, 440. Kleine maten In monell 299. Wringers 19.80, 29.32.— enz. Stofzuigers 20 modellen Motoren en onderdelen Koelkasten 80 liter 475. SPECIAAL SERVICE Eigen vervoer-, montage-, demon stratie en reparatie. J. A. DE LANGE. BEIJERLANDSELAAN 31, R'DAM-ZUID TELEFOON 71593 Taxidienst voor reflectanten. BOUWKUNDIG-HOOFDAMBTENAAR P. J. BOGAARDS NAM AFSCHEID Gisteren werd bij &e Rijksgebou wendienst afscheid genomen van de heer P. J. Bogaards, bouwkundig-hoofdambte naar bij de afdeling Onüerhouds- en Uit breidingswerken. De heer Bogaards, dia thans met pensioen gaat, was ruim 40 ja ren bij de dienst werkzaam. Ir J- Scheur kogel noemde de scheidende functiona ris een voorbeeld van plichtsbetrachting. Ook de heren Van Rijn, onderdirecteur van de afd. O. en U., Barentsen en vaa der Klaauw noemden zyn verdiensten. Een oorkonde en enige geschenken wer den aangeboden. Er is een strijd gaande voor de ver heffing van Helenaveen. Want dat is een vergeten dorp. Ondanks allerlei adver tenties en het aanwenden van persoon lijke relaties is men er na maanden niet in geslaagd een onderwyzer te vinden voor de lagere school. Dat komt doordat dit dorp zo geïsoleerd ligt midden in do Peel. Er is geen enkele trein- of tram verbinding. Men denkt er nu over di kinderen ergens anders te laten lere-i.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4