Zij allen bouwden en schreven mee aan de geschiedenis van de 30-j. K.L.M. Zilveren Dr mr W. van den Bergh-stichting herbergde hoge genodigden Gevoel van onuitsprekelijke dankbaarheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 19<*» En vertelden over: foto's, die in de Maas gespoeld werden, een wit vredes vliegtuig en „onze baas" (Van een onzer verslaggevers) Op Schiphol daveren de machines en heerst het rusteloze leven van een inter nationale luchthaven. Daar komen de wereldreizigers uit alle streken der aarde, die dikwüls niet meer van Nederland zien dan de groene velden en het blinkend kanaal by het vliegveld, maar voor wie Nederland toch een associatie met service, degeiykheid en betrouwbaarheid is geworden, alleen omdat zy de K.L.M. leerden kennen. „Mensen zyn belangrijker dan dingen," heeft dr A. Plesman, de presi dent-directeur, de oprichter, de zwoeger van de K.L.M., of zoals zyn mensen hem noemen „onze baas", nog onlangs gezegd. Daarom hebben wy ter gelegenheid van het dertigjarig jubileum, dat op 7 October herdacht wordt, ons niet verloren in de roemryke geschiedenis met vele belangryke data en gebeurtenissen, doch de mensen laten spreken. Mensen, die hun werkkracht, hun energie en hun liefde gaven aan het bedryf, op welke plaats zy ook stonden. Mensen, die meehielpen om te bouwen aan onze nationale burgerluchtvaart. „Steeds zorgen erby te zyn." DeK.L.M. is gebouwd door jonge Van die allereerste tyd kan mejuf frouw J. C. Kuis, thans chef-telefoniste van het hoofdkantoor aan de Raamweg te Den 'Haag, veel vertellen. Van de dagen, dat meneer Plesman met jhr Van den Berch v. Heem stede, Hans Martin en de heer Groenevelt Meyer, in het kantoortje bo ven het Theater Verkade (nu het Odeon thea ter) aan de He rengracht zat en zy telefonis te, typiste, se- Mej. KUIS cretaresse en als 't moest ook loopmeisje was. Ze heeft de nacht doorgewaakt van de be roemde Uivervlucht, toen ze in de cen trale aan de Hofweg de sleutels van alle 8 lijnen open had staan en aldoor maar zeide: „De Uiver bevindt zich daar en daar". Tot een woedende mannen stem haar bereikte: „Juffrouw, dat heb Ik nu al zes keer gehoord, maar ik wil de heer Plesman spreken." Maar meneer Plesman stond by de buren in de Pas- sage-bioscoop om tenminste even zelf te kunnen telefoneren! Nu zijn er veertig uitgaande, 40 bin nenkomende lijnen, 4 eigen lijnen en 450 huistoestellen en is de automatische cen trale groter dan die van de stad Gouda. „De reproductiekamer, waar we op Waalhaven mee begonnen", vertelt de heer J. Doornbos, chef van de reproduc tiekamer, waaronder nu 140 mensen res sorteren, heeft nog jaren daar na dienst ge daan als badka mer voor Tolk. Het was alle maal een tik keltje anders dan nu. Als je luchtfoto's ging maken in een F 2 dan moest je buitenom de cachettes met 6 platen overge- waarnemer en toen we eens de enorme vergro ting van 1 bij 1,50 m. moesten maken, wisten dan de foto om DOORNBOS niet beter te doen, bezemstok te rollen, die we aan een touw achter een roei bootje, dat we gehuurd hadden, de Maas doorsleepten een vol uur lang." „Maar zulke dingen brengen de team geest erin. Je zwoegde en vocht samen voor de Maatschappij en wij, ouderen, we zyn er helemaal mee vergroeid. Als ik zo eens met myn schouders links of rechts duw, heb ik altijd het idee, hoe ik me ook beweeg, dat K.L.M. voel ik altijd om me heen." „De K.L.M. is overal", zegt de jonge tekenaar P. C. Erkelens en laat de foto's, die hy in Spanje, in Argentinië, in Bra- zilië, in New York en in Caï- vliegende klomp, de poppenkalender van de K.L.M., de ontwerpen en muurschil deringen die we vinden in pas- ge-kantoren tentoonstel- klingen over heel §de wereld, waar luchtvaart I meespreekt. \,Zeer zeker bij ERKELENS onze reclame «teeds voor ogen houden, dat de K.L.M. allerbelangrijkste internationale verbin dingen heeft. Hier in Holland mag men wel eens onze klompen en boerinnetjes platen afgezaagd vinden, de buitenlan der pakt het nu eenmaal. Een privé- liefhebberij, die echter zo langzamerhand ook al doordrongen is van de K.L.M., is myn poppenkast. Voor de Hollandse club In Kopenhagen gaf ik voorstellingen en 15 October ga ik naar een K.L.M.-avond ln Londen. Die poppen inspireerden me tot de kalender van dit jaar. Inspiratie, Ideeën, daar gaat het om en ze zyn te vinden in dit levendige bedrijf, daarom kan ik er niet meer van los Dat zegt ook iemand, die nog maar enkele jaren bij de maatschappij is, de heer J. P. Erdt- gsieck, chef van passage- kantoor in Den Haag. Hij heeft I ln de na-oorlog jaren het en meege maakt hoe het onhoudbaar i bleek om men sen van het kantoor aan de Hofweg af naar Schiphol te doen vertrek ken. Daarom werd het bus- de Kalvermarkt in dienst ar de reizigers tot vlak voor het vertrek in een ruime, rustige en comfortabele omgeving zich met fami lieleden en vrienden, die hun uitgeleide doen, kunnen onderhouden. Het station is dag en nacht geopend en steeds vindt de reiziger er een ver sterkend kop koffie of een koele dronk, de telefoon staat voor hem klaar en hij behoeft zich geen zorg meer voor zyn bagage te maken. De K.L.M. heeft dat overgenomen. ERDTSIECK station genomen, Plesman zelf jaar toen hij de K.L.M. opricht te. Het zeldza- i nauwelijks dertig en het besef, dat alles van hun verwacht werd, is hun stuwkracht ge- „We moesten en moeten nog steeds zorgen er bij te zyn," zegt de heer A. A. Driessen. hoofd van de afdeling bijzon dere vluchten van de K.L.M. „De eerste negen jaar van de K.L.M.-geschiedenis heb ik ge mist. In het Olympische jaar 1928 start te ik als aquisiteur aan de Coolsingel. Nu, dat liep wel. Je sjouwde wat af om passagiers en vracht te krijgen; met 1 Vt kilo was je al bly. Het kwam in die tijd herhaaldelijk voor, dat meneer Plesman te laat op kantoor kwam en waarachtig niet omdat hy lui was! Nee, maar zo onderweg schoot hy wel eens een zaak binnen als hy vracht rook om „kilometers te verkopen". Je moest pra ten als Brugman, want voor die passa giers was het zo lekker niet. Vliegen was een koude liefhebberij en bovendien had je nog altijd kans een eindje van je bestemming af te landen als weer en wind tegen zaten. Nu is dat wel an ders. De K.L.M. heeft 10 vervoersbedry- n.l.: Indië, Afrika, het Noord- en het Zuidatlantische. de Interinsulaire dienst, de West, Europa en de afdeling Bijzondere Vluchten. In deze charter afdeling komen vluchten van velerlei aard en met diverse bevrachting voor. Dan weer zyn emigranten of zeelieden onze passagiers, dan pelgrims of zaken lieden. Snelheid en service is het devies voor chartervluchten. Je moet steeds zorgen erbij te zyn. Dat werd weer be wezen toen een vliegtuig nodig was voor Graaf Bernadotte Zaterdagsmiddags kwam een verzoek om prijsopgave uit New York, onmiddellijk werd geant woord, 24 uur eerder dan alle andere maatschappijen het deden. "Dinsdagmid dag kwam het „oké" met verdere aan wijzingen. Donderdagmiddag moest het vliegtuig, wit geschilderd en voorzien van de nodige onderscheidingstekenen in Parijs zijn. Dinsdagavond begon men te schilderen, het was nog een geluk, dat er zoveel witte verf voorradig was en Donderdag ging het nat en wel naar Parijs!" Vogels van diverse pluimage Die strijken op Schiphol neer en ze voeren dikwijls passagiers met zich me de, die al evenzeer van aard en uiterlijk verschillen. Daar kan de heer P. A. M. Gerardu, de chef van het restaurant op Schiphol, van meepraten. Vannacht heb ben 40 Arabie ren onder zyn hoede er de nacht doorge bracht, gisteren tig Ar-?rikaan- se zakenlieden, en het gasten boek vermeldt vele doorluch- GERARDU i kroonprins Olaf Jean de Luxem burg dineerde er in gezelschap van Zijne Ex cellentie Col- laart, kroon prinses Martha Noorwegen pre- Jo Spier en Piet Bakker verluchtten het boek en Heintje Davids maakte er een geintje in. Zaterdag Is er een diner van de president-directeur met 12 gezagvoer ders van de oude garde. En juist drie tafeltjes verder zit nu •an Smirnoff, „de Turk". „Kunt u nog niet scheiden van het vlieg veld", vragen Wat spottend ziet de lucht- millionnair ons „Toeval. -*-t u my hier vindt, ik had een af spraak." „Wanneer gaal rika?" „Weet ik niet, gauw." „Naar welke plaats?" „Weet ik niet, zullen we wel zien." „Waarom gaat u?" „Zomaar, ik heb een Amerikaanse vrouw. Waarom zou ik niet gaan?' „Kunt u ons een aardige herinnering vertellen?" ,Lees m'n twee boeken maar. Staan genoeg in." lezer, het nu ook. Hondong, de de „Snip", ls anders. Hy zit achter zijn bu- het vliegveld. Soms gaan zijn woorden verlo ren ln het ge- spreekt zach tjes, wat verlo ren in de vele herinneringen, die hem, al pratend, komen vervullen. „Ach ja, die opwe F 3 HONDONG in '24. Je vloog er 3 a 4 uur van Schiphol naar Londen. Toen in Amstelveen kwam vestigen en I zei, dat ik vlieger was, wilden ze dat I op het gemeentehuis zo niet inschrijven. I „Vlieger, dat is geen beroep, je noemt Iwielrijder toch ook geen beroep?" We i 1919, boven het theater Verkade an dr Plesman aan de Raamweg. Competitie C.K.B. afd. Zuid-Holland Noord Zullen D.E.S. en Ijsvogels zich in de eerste klasse handhaven? De strijd om de C.K.B.-titel neemt een aanvang Nu de vier kampioenen van de le kl. afdelingen bekend zijn, vangt morgen de strijd aan om het landskampioenschap van de C.KB Van de vier gegadigden zyn er drie oude bekenden, t.w. DVS (Utrecht), dat voor de vierde maal in successie kam pioen van de afdeling Utrecht werd, DKOD (Heelsum), idem Gelderland, en tenslotte Pernix. De Leidenaren werden in 1946 en '47 zowel afdelingskampioen als bondskam- pioen, maar moesten in 1948 de eer aan Excelsior laten, dat echter in de strijd cm de bondstitel faalde. Dit jaar slaagde Pernix er weer in. zij het na zeer zware strijd met Excelsior, het kampioenschap van Zuid-Holland-Noord te behalen. Of Pernix ook nu bondskampioen worden? Zeker, het heeft weer goede kansen, maar als zeer ernstige medege gadigde moet de kampioen van Zuid Hol land-Zuid (Rotterdam-Zuid) worden aan gemerkt. De Rotterdammers hebben eer uitstekende ploeg, die bovendien de kunst verstaat om doelpunten .te maken. Dat de strijd dan ook in de eerste plaats zal gaan tussen Pernix en Rotterdam-Zuid, is ook af te leiden uit het programma, dat als laatste wedstrijd vermeldt Pernix Rotterdam-Zuid. DVS en DKOD zijn natuurlijk niet kansloos en vooral de Utrechtenaren zijn tegenstanders van formaat en vormen een lastige klip, die Pernix Zaterdag hoopt te omzeilen. De Oranjekragen hebben de beste papieren, maar daar ze nog niet volledig in he' veld kunnen komen, zal het een spannen de strijd tegen de prettige Utrechtse ploeg worden. De wedstryd wordt gespeeld op het Pernixterrein aan de Burggravenlaan en vangt aan om 3.15 uur. Scheidsrechter is de heer Hommerson. Zeer waarschijn lijk stelt Pernix zich als volgt op: aan val: dames R. Smid en M Willemse. heren N. v- d- Meij en B. Mader; midden: da mes R. van Cittert en A. van Cittert, t normale competitieprogramma siinkt nu met de week, maar nu gaat ook de belangstelling uit naar de prom - degr. strijd, waarvoor morgen weer en kele wedstrijden op het programma staar. Wat de normale comp. betreft wordt er ?n le kl. wedstryd gespeeld tussen .E.O. en O.D.I. Een hoge uitslag zal het niet worden en een kleine overwinning >or V.E.O. is wel te verwachten. In 3a komt kampioen Pernix 4 in Sas- senheim uit tegen T.O.P. 2. Daar de Oranje-kragen voor de promotie vorige week slechts met 3—5 van T.O.P. 1 ver loren, verwachten we een flinke over winning. D.A.W. 1 ontvangt Ons Eiland 2 en de punten zullen wel in Rijnsburg blijven. Fluks 2V.K.C. 1 is belangrijk voor de bezetting van de laatste plaats. Wanneer V.K.C. verliest, staat het er slecht voor met de Voorschotenaren. In 4a alleen D.A.W. 3—Ons Eiland 3. Hier staan de papieren net andersom dan bij D.A.W. 1—Ons Eiland 2, want deze strijd gaat Ons Eiland wel winnen. Voor de prom.-degr. kl. 12 kan Za terdag reeds de beslissing vallen, wan neer de le klassers D.E.S. en Ijsvogels weer winnen. Ijsvogels geven we een goede kans om zich door een overwinning op Oranje-Nassau reeds morgen veilig ts stellen. Anders staat het met D.E.S. dat een zware strijd tegen Tonego tege moet gaat. Vergissen we ons niet, dan heeft Tonego een goede kans op de over winning, waardoor de plaats van D.E.S. in de le kl. in ernstig gevaar komt. Voor kl. 23 speelt Ijsvogels 2 (3e kl.) tegen T O.P. 1 (2e kl.) en dat wordt een spannende strijd, die misschien met klein verschil door T.O.P. 1 kan worden ge- Het programma luidt: le kl. V.E.O.O.D.I. 3e kl. a T.O.P. 2—Pernix 4; D.A.W. 1- Ons Eiland 2; Fluks 2—V.K.C. 1. 4e kl. a D.A.W. 3—Ons Eiland 3. Prom.-degr. kl. 12 TonegoD.E.S Oranje NassauDe Ijsvogels; kl. 23 De Ijsvogels 2—T.O.P. 1. (Van een onzer verslaggevers) DE HOGE GENODIGDEN, die gistermiddag tydens de ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Dr mr Willem van den Bergh-stichting te Noordwyk- Binnen georganiseerde herdenkingsbijeenkomst in een der stichtingsgebouwen het oord voerden, hebben de lof over deze charitatieve instelling in allerlei toon aarden bezongen. Zo noemde dr J. H. Pameyer, vertegenwoordiger van de minister Sociale Zaken en inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten, haar ontwikkeling verbluffend en dr J. H. Wesselings, de minister van Onderwijs sprak, gaf het bestuur de verzekering, dat de regering de grootste waardering voor het werk van de stichting koestert. Prof. dr G. Ch. Aalders, voorzitter van Mevr. C. A. de RuyterDe Zeeuw, lid het bestuur, was de eerste spreker. Hij van Ged. Staten van Zuid-Holland, Dr A. Plesman vertelt de bekendste man van Schiphol, de chef van de bewakingsdienst J. van der Weide, wat hy er van denkt. En Van der Weide luistert aandachtig naar de woorden van „onze baas". hebben er toen lang over geboomd en kwamen tot overeenstemming met de betiteling „employé van het vliegveld." „Ja voor de „3nip"-tocht naar de West was veel belangstelling. Het plezierigste ogenblik was het eigenlijk, toen we los kwamen van Schiphol, waar al die men sen ons maar de hand wilden drukken en we bijna verdrukt raakten van alle hartelijkheid. Het was bar slecht weer, maar daar boven in de lucht voelden we ons heerlijk vrij en rustig." „Met z'n negenen waren we in het begin, nu zyn er een 350 piloten. Beste jongens, natuurlijk, maar of vliegen voor hun nog roeping, sport, 't onontbeerlijke is, dat weet ik niet." Daar weten ook wy geen antwoord op. maar als we by het jongste beroep in de vliegwereld, bij de stewardessen, komen, dan vinden we toch nog wel degelijk enthousiasme en plezier in het werk. In haar keurige grijze uniformen, tip-top verzorgd en met haar correct optreden, veraangenamen ze niet alleen de pas sagiers hun reizen, maar weten ook van aanpakken, van steun en verzorging geven waar het nodig is. Mevrouw L. A. KoertsHorning, die tan het hoofd itaat van de 150 stewardessen, is best tevreden haar ploeg. kantoortje in >en der houten noodbarakken j ?en komen en gaan van de meisjes. Vrolijk komt Els bin- stappen, juist terug van New York, een jenblik later komt Tiny, ze ls wat minder goedgemutst, want ze had op HORNING ïen reis naar Batavia gerekend. Maar ze is gauw getroost als ze weet, dat ze de volgende week aan de beurt is. Ze houden van de maatschappij, ook al verwisselen ze veelal zo na anderhalf ee jaar het vliegtuig voor het hu welijksbootje. Maar dan de meest bekende man voor het personeel en de bezoekers van Schip hol: J. van der Weide, politieman in hart en nieren, een ryzige, strenge ge stalte met martiale snor en een onver wacht zachte blik achter de hoornen bril, die maar één poot over heeft. De i, die in 1907 voor zijn nummer dien- n in de mobilisatiejaren Plesman in dienst leerde kennen. Een en twintig jaar geleden kwam hy hem weer tegen, - toen op Schiphol en sindsdien is dr Plesman ook voor Van der Weide inze baas" geworden. „De zwaarste tijd voor de politiemen- n was het vlak na de bevrijding, toen het bouwmateriaal hier maar open en bloot lag en ieder er om te springen it," vertelt de heer Van der Weide. „De bewaking van de eigendommen en terreinen van de K.L.M. is ruim 21 jaar tan mij opgedragen geweest," dicteert lij me verder, als moest het een proces erbaai wordenk Maar even later komt ?an der Weide los en vertelt van zyn verk om vooral ook narigheid te voor komen. De gebouwen zyn alle voorzien alle mogelijke veiligheidsmaatrege len. Een corps van 85 man waakt niet alleen tegen diefstal, maar ook tegen brand. De schade die het vuur ln een ogenblik zou aanrichten, kan Immers in de millioenen lopen? Er wordt gewaakt en gewerkt, ge- >uwd en gevochten, gezwoegd en ge vlogen, nu nog iedere dag, moge het de K.L.M. gegeven zyn, zo voort te gaan met bezielde mensen! i Zwie- heren J. Beekman en H v. c verdediging: dames I- v. d. Meij i Wolde. heren H. Looman en W. v; reserves: mej J. de Neef e Vreeken. Rotterdam-Zuid begint dus me thuiswedstrijd tegen DKOD. Dat wordt wel een overwinning voor de thuisclub en de uitslag zal een idee kunnen geven van de kracht van DKOD Voor de vol gende week staat op het programma: DKODPernix en DVSRotterdam- Zuid Lezers schrijven ons Auswitz Bergen-Belsen Amersfoort - Vught? Neen: Leidse studenten- ontgroening! In de afgelopen nacht om kwart over drie, was ondergetekende met echt/genoot getuige van de ergerlijke mishandeling van een groentje Gewekt door het hysterisch gekrijs van één der studenten keken ondergeteken de en echtgenoot uit het slaapkamerraam en zagen, dat deze studeint onder ge schreeuw van „Als ik zeg. dat je op de stoep gaat staan, dan ga je staan, begre pen!", de groen tegen de étalageruit van de fa. Eggink dreef- en deze met de vuist zware sla-gen op het ongedekte hoofd en in het gezicht toebraoht. Of er nog van andere mishandeling sprake was, konden ondergetekende en echtgenoot niet zien De groen kromp echter huilend in el- Toen ondergetekende „hela daar!" riep. werd de groen in de kraag gepakt en schuddend de Mooijapiksteeg in gesleept, waar het gekrijs van de student voort ging. Een paar studenten, die langs liepen, riepen tegen ondergetekende „zat hèt ii de kram". Wat ik bij deze doe. Alleen wil ik nog even opmerken, dat alle andere studenten en groenen dit als iets heel gewoons schenen te beschouwen want er was er niet één. die met bijzon dere belangstelling keek of trachtte een en ander te verhinderen. G. KettenlsImmink. herinnerde er allereerst aan, dat hy het voorrecht had op Donderdag 18 Sept 1924 in de naam van God deze stichting geopend te verklaren. Een kwart- heeft zy zich nu aan de verzor ging van zwakken mogen wyden. En ons streven is er steeds op gericht ge weest al het werk van een waarachtig Christelijke geest te doordringen, aldus spr. Deze dag is er een gevoel van on uitsprekelijke dankbaarheid in ons. Heel bescheiden was het begin, maar dit heeft toch geleid tot een geheel, aarop we niet hadden durven rekenen. Het aantal patiënten nadert thans de 900. Wy mogen Gods zegen in deze ge stadige groei aanschouwen. Het gevoel dankbaarheid is echter niet onver- gd. Als wjj zien op de bevolking deze stichting, dan worden wy in aanraking gebracht met veel leed en smart. En toch heeft het bestuur, dat in samenwerking met anderen zoveel zegenrijke arbeid mocht verrichten, ge meend tot een gepaste feestviering te moeten overgaan. In het vervolg van zijn rede dacht prof. Aalders aan de zeer moeilijke be zettingstijd, toen alle patiënten ten be hoeve van de bezetter moesten worden geëvacueerd en laf verraad enige leden het personeel, o.w. de directeur, de heer J. Juch. in het concentratiekamp bracht. De directeur en de heer J. Mole- graaf vonden hier de dood. Spr. wees op de belangrijkheid van het werk van de heer Juch en zei, dat zijn naam met forse letters in de geschiedenis van de stichting zal blijven staan. Dr Pameijer heeft 19 van de 25 jaar als Inspecteur aan de ontwikkeling van deze Inrichting mogen meewerken en zij is hem bijzonder lief geworden. Ook hij herdacht de arbeid van de heer Juch, belangstelling vooral uitging naar de laagste klasse zwakzinnigen. De groei van de Dr mr Willem v. d. Bergh-stichting ls uitermate ver blijdend, aldus spr., maar in het al gemeen komt men slechts in zeer beperkte mate tegemoet aan de be hoeften in ons land. Dit leidt helaas tot droevige toestanden in de gezin nen. Wij moeten zorgen, dat deze misstand zo spoedig mogelijk wordt opgeheven. Hier past dankbaarheid, maar niet voldaanheid. T.a.v. de jubilerende stichting hoopte spr., dat het werk een nog grotere omvang mag aannemen dan in de afgelopen Dr Wesselings prees de heldere kyk in het bestuur in mensen en verhou dingen. Spr. bepaalde zich in hoofdzaak bij het buitengewoon lager onderwijs en merkte hierover op, dat dit in de eerste plaats vraagt naar de behoeften van het kind. Bij het gewoon lager on derwijs vraagt men zich helaas in vele gevallen af: Wat ls het belang van mijn school en van mi) persoonlijk? Als hier erd gewerkt 'als bi) het b.l.o., dan zouden vele problemen, waarmee thans ordt geworsteld, zijn opgelost. Alkemade koopt 60 houten woningen De gemeenteraad van Alkemade heeft gisteravond op voorstel van B. er t algemene stemmen besloten tot koop van een zestigtal Oostenrijkse hou ten woningen, zoals deze reeds op n dere plaatsen in het land zyn vern Buiten de grondkosten is hiermede bedrag gemoeid van rond drie-kwart millioen gulden. Deze woningen, die in vier a vyf maanden volledig geplaatst zullen zyn, zullen in het uitbreidingsplan worden opgesteld, daar waar de bouw plannen in de gemeente beteids gereed rn zij het best aanpassen bU de om geving. Aan het einde der vergadering wenste de burgemeester de raad geluk met deze belangrijke beslissing, geba seerd op een juist inzicht inzake de toe stand der volkshuisvesting ter plaatse. stateerde reeds bij haar eerste bezoek de stichting rust en vrede. Het is leiding en personeel een groot voor recht, dat ze dit tot stand mochten brengen. Heel ons volk kan trots zyn op deze instelling. Mevr. De Ruyter be toogde voorts, dat het provinciaal be stuur voor het probleem van de nazorg alle mogelijke aandacht heeft. De gelukwensen van de heer N. Y. Vlietstra, inspecteur by het b.l.o., had den niet in de eerste plaats betrekking op de terreinen en gebouwen van de stichting, maar op de wyze. waarop zij haar taak opvat. Er zijn twee wegen: de ene weg levert geen enkel bezwaar op. de tweede echter is vol gevaren en risico's, waarbij men dagelijks leeft in spanning en steeds critiek moet verdu ren. De laatste weg is in de opvoeding ongetwijfeld de juiste. Het heeft grote waarde, dat men hier risico's heeft dur- De burgemeester van Noordwjjk, mr G. F. W. van Berckel, die vergezeld was van zijn echtgenote, legde er de nadruk op, dat deze stichting een belangrijk deel is geworden van de Noordwjjkse gemeenschap. Zy heeft betekenis voor alle ingezetenen. Dokter Chr. Steketee, geneesheer directeur, gaf als laatste spreker in deza bijeenkomst een uitvoerig historisch overzicht. Onder de aanwezigen merkten wij nog op: ds J. J. Meuzelaar, Ned. Herv. pre dikant te Noordwyk-Binnen, ds F. H. von Meyenfeldt, Geref. predikant, dr H. B. Visser, Geref. predikant te Bunscho ten, vroeger te Noordwijk-Blnnen, ge meentelijke autoriteiten, directeuren van psychiatrische inrichtingen, artsen en vertegenwoordigers van het b.l.o., als* mede mevr. A. JuchWildschut en me vrouw L. MolegraafKruit. Bij de re ceptie bood ds Von Meyenfeldt namens de kerkeraad van de Geref. Kerk van Noordwijk-Binnen een Bijbel aan voor de kansel van de te bouwen kerkzaal. By het jubileum van de Dr mr Willem van den Bergh-stichting was de ten toonstelling van werken van patiënten een aantrekkelijke attractie. Zij, die op tentoonstelling aan een stuk bezig waren, kregen dan ook van de bezoekers veel lof. Foto N. v. d. Horst. „De hogere organen zijn niet van Katwijks werk doordrongen" Aldus de burgemeester in de raadsvergadering In de gisteravond gehouden vergade-' ring van de gemeenteraad van Katwijk alle raadsleden aanwezig. Vóór de openbare vergadering had een ge heime zitting plaats, waar, zoals we gisteren reeds meldden, het havenpro bleem ter tafel kwam. Bij de ingekomen stukken was een woningklacht van een inwoner. In zijn antwoord merkte de burgemeester op, dat de raad de bevoegdheid mist, B. en W. te interpelleren over dergelyke wo ningwetkwesties. Mr J. v. d. Plas zelde hierop, zich het recht voor te behouden, wèl te interpelleren en beriep zich op een uitspraak, gedaan bij een dergelijke kwestie te Voorhout. De burgemeester adviseerde mr Van der Plas echter, deze zaak nader te be studeren en dan in 't bUzonder de kwestie Zandvoort na te gaan. Hier werd n.l. een zeer gemotiveerde uitspraak gedaan. Vervolgens werd overgegaan tot het benoemen der commissies onderzoek re keningen 1947 en 1948. Benoemd werden: gemeenterekening 1947: D. v. d. Marei, G. A. Ouwerling, N. J. van Duyvenbode; idem 1948: N. J. van Duyvenbode, B. Vooys, W. Kulk; rekening 1948 grond- bedryf: H. A. Dyksman, W. van Eyk, H. Haasnoot; rekeningen 1948 van de bedrijven: A. Pronk, G. van Rijn L. van der Zwan. Tussen de badseizoenen 1949 en 1950 behoeft de rijwielstalling tegenover de Varkevisserstraat geen dienst te doen. De strandexploitanten J. Schipper en M. v. d. Plas verzochten in deze tyd het gebouw te mogen huren voor op berging van materiaal, evenals vorig jaar. Geen der raadsleden heeft bezwaar; huurprijs 0.50 per m2. De exploitatiekosten ex art. 55 der I.o.-wet voor 1950 werden vastgesteld: lager onderwijs 18.50 (1949: 17), 26.75 an brulkleenscholen 16, Nieuwe brug bij Oude Wetering geopend Wetering geopend Deze nieuwe brug. in de toekomstige weg Amsterdam—Den Haag, vervangt he*, pontje over de ring- Als gastheer traden het college van Ged Staten van Noord-Holland op en de Commissaris van de Koningin ln Noord-Holland, mr Baron de Vos van Steenwijk. Voorts waren aanwezig enige afgevaardigden van de Prov Waterstaat van Noord- en Zuid-Holland, burge meester en wethouders van Haarlemmer meer, de loco-burgemeester en secreta ris van Alkemade, het bestuur van de Haarlemmermeerpolder met dijkgraaf en heemraden en de technische staf der beide provincies Bij de brug sprak de Commissaris een rede uit. Hij gaf een historisch overzicht Noorclwijkse politie rolt een dievenbende op Tal van diefstallen opgelost :t is de politie te Noordwijk gelukt «jievenbende, die reeds een tijd lang de plaats en de omstreken er van opereerde, onschadelijk te maken. Een zevental verdachten werd gearresteerd, w.o. een politieke onderduiker, die nog vijf jaar gevangenisstraf te goed heeft. De heren, die afkomstig zyn uit Den Haag, Wassenaar. Katwijk en Noord- wijk. zyn voor de Officier van Justitie te Den Haag geleid. O-a. is een gesto len auto achterhaald, die aan de eige naar is teruggegeven. Tevens heeft de Noordwijkse politie de diefstallen in het Langeveld opgelost, waar werd ingebroken bij de fam. W. en in „Sancta Maria". Op haar verzoek arresteerde de marechaussee te Kerk- rade een man. die afkomstig is uit het Regeringsgesticht te Heiloo, waar hij was uitgebroken- van de totstandkoming van de brug en schetste daarbij de vele moeilijkheden, waarmee men in aanraking kwam. Dank bracht hij aan de beide provincies voor de goede samenwerking, welke niet na delig is beïnvloed door de lange duur van de bouw Door de brugwachter Droogh, die een keurige uniform droeg, werd de klap van de brug neergelaten, waarna de Commis saris aan een handle de bomen opende. Hierna begaf het gezelschap zich naar de grens van de gemeente Haarlemmer meer en werd onder gejuich van het pu bliek gelegenheid gegeven om voor het eerst gebruik'van de brug te maken. De brug wordt automatisch bediend en neef', een rijvlak van 6 meter. Aan beide zijden is 2Vi m voetpad De brug zal van. 's morgens 6 tot 's avonds 10 uur wortfen bediend Daarna blijft zij voor het scheep vaartverkeer gesloten. In paviljoen „De Brasem" hebben de burgemeester van Haarlemmermeer en de secretaris van Alkemade nog het woord gevoerd Zy brachten dank aan de besturen der provincies. Dodelijk ongeval te Oude Wetering Achtjarige jongen door auto overreden De 8-jarige Johan. zoon van de expedi teur Dobbe te Roelofarendsveen. is gis teravond om kwart voor 7 op de hoek by het zwembad te Oude Wetering door een auto overreden en op slag gedood. De jongen kwam uit de richting Roelof arendsveen fietsen en de auto, bestuurd door de heer B. van der Meer uit Oude Wetering, reed hem achterop. Volgens een ooggetuige is de jongen in de bocht van de pas geteerde weg aan het slinge ren geraakt en juist voor de auto ge vallen. zodat de autobestuurder een on geluk niet kon voorkomen 31 (1949: 30.20 en 28.75). De Chr. U.L.O. mag atlassen en nieu we leerboeken voor aardrijkskunde aan schaffen (kosten 864.05). Salariëringen en bouwplannen De salariëring van de directeur van gemeentewerken en die van de bedrijven zijn al meermalen een punt van bespre king geweest in de raad. B. en W. stel den thans bij vernieuwing voor, het reeds eerder ingenomen standpunt ts handhaven. Het gaat hierom, dat de minister van Binnenlandse Zaken geen aanleiding vindt, zijn standpunt te wijzigen. HU wil het maximumsalaris vastgesteld zien op 7400, terwUl de raad de grondslagen had vastgesteld op 6100 tot 7300, waarby dan bovendien nog 600 toe lage komt, dit in verband met weder- opbouwbemoeiingen. De heer W. Scheerens wilde een com promis: voor de directeur van de be- dryven de minister volgen en voor de directeur van gemeentewerken het raadsbesluit. De burgemeester merkte op, dat men bij de hogere organen niet doordrongen is van het belangrijke werk, dat In Kat wijk wordt verricht. De genoemde direc teuren hebben dubbel en dwars het door de raad vastgestelde salaris verdiend. De taak van beiden is groot en van de directeur van gemeentewerken zelfs zeer Mr J. v. d. Plas wilde één lUn trek ken. Na nog enige opmerkingen, o.a. van de heer L. v. d. Zwan, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Een voorstel tot wUziging van de gemeentebegroting 1949 vond geen bestrijding, evenmin als een voorstel tot wUziging van art. 30 van de bouwverordening. Reeds vorig jaar was in de raad het verzoek gedaan, het wederopbouwplan zodanig te wyzigen, dat in het gedeelte ten Zuiden van de Vuurtoren een inten sievere bebouwing mogelyk zou worden. Hiertegen bestonden vele bezwaren. Na overleg was nu een plan ontworpen, waarmede zowel de supervisor, als het college van B. en W. zich konden ver enigen. De heer N. J. van Duyvenbode vond het een gelukkige greep. Spreker betreurde het echter, dat er geen win kels mogen komen. De heer W. Schee rens merkte op, dat dit nu te laat is, wat de voorzitter aanvankelUk dacht te moeten bestrijden. Evenwel was de bur gemeester al spoedig van mening, dat de heer Scheerens gelyk heeft, omdat het plan ter visie heeft gelegen, dus het zou een gehele procedure vereisen om de zaak te veranderen. BU volgende ge vallen zal echter aan deze zaak aan dacht worden geschonken. Een discussie tussen wethouder H. P. Bloot en mr J. van der Plas ontstond door een uitlating van de heer Van Duy venbode over een commissie voor her verkaveling. Ook de heer Scheerens mengde zich in 't gesprek. De voorzitter zette uiteen, hoe de vork aan de steel zit. Deze zgn. commissie betreft niets anders dan een informele bespreking tussen mensen met herbouwpllchten met de wethouder en waarbU de heer Van Duyvenbode tegenwoordig was geweest. Enkele voorstellen passeerden nog de hamer, o.m. inzake gronden voor een nieuwe begraafplaats. Van de rondvraag stippen we slechts enkele dingen aan. Allereerst de bestra ting der RUnstraat. Het wachten is op het leggen van het hoofdriool. Dit is sterk verlaat, omdat de riolering van het vliegveld hier moet uitmonden, waarom zwaardere buizen nodig zullen zijn. Voorts moet de N.Z.H. nieuwe tram rails leggen. Daarna werd door de heer C. van Beelen een lans gebroken voor het bouwen van kleine huizen voor Jong gehuwden. De voorzitter antwoordde, dat dit in studie is. Ter sprake kwamen ook nog de winterverlichting van de boule vard. de aanleg der begraafplaat* 20 October aanbesteden) en de politiever ordening. Binnenkort wordt deze onder de loupe genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3