Jliruwc fci&srtji» (iTminuit De K.L.M.-macliines dragen de Nederlandse vlag driemaal per dag de aarde rond De wereld is kleiner geworden, dank zij de burgerluchtvaart Wist U VRUDAG 30 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68930. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTTËN0.18 per mUlmeter (By contract belangryke korting). DIRECTIE: F. DEEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatunstlcfi Is gfjebfeoen tnyn bert m tcgljenspoef Dertigste jaargang No 7931, Protest tegen de godengroep in de optocht Zie pagina 2 r)EN U EN IK NOG KINDEREN WAREN, heerste er in de wereld nog een betrekkelyke vrede. Wy waren toen beslist nog niet geneigd, in een atoom een vernietigingswapen te zien en in een vliegtuig een vliegmachien zeiden we toen iets anders dan een rariteit, waarmede opzienbarende mannen met hun pet achterste voren zich verhieven van de aarde. Namen als die van Jan Olie slager, de Antwerpense fietsenmaker en Wijnmalen en Van Meel waren voor ons de namen van helden, die leven en toekomst op het spel zetten voor hun idee: te vliegen met een machine, zwaarder dan de lucht. Vandaag zien onze kinderen met een onverschillige blik naar de hemel en constateren en passant, of er een bommenwerper, een sportvliegtuig of een straaljager passeert. De geschiedenis van de K.L.M., die dertig jaar de verbeelding van de wy mogen wel zeggen gehele wereld heeft getroffen, is te bekend, dan dat wy daarop in détails moeten ingaan. Dertig jaar, bijna een derde eeuw door goede en slechte tijden jagen Plesmans postduiven door de luchten, brengers van technische vervolmaking, ja, maar steu nend op dat onverwoestbare idealisme, dat tot een credo geworden begrip, dat de vliegerij, de burgervliegerij, niet al leen een technische prestatie is. maar een middel, waardoor de wereld kleiner is geworden en de culturele betrekkin gen nauwer. En wanneer wij trachten te verklaren, waarom wij allemaal de K.L.M. met zo heel andere gevoelens bezien, dan welke andere onderneming ook, dan vinden wij op de bodem van het Nederlands gevoel, dat tot zeescheepvaart heeft geleid, de sympathie en de verwantschap, die de burgerluchtvaart in Nederland zoveel goed hebben gedaan. Dertig jaar heeft de K.L.M. in de we reld onze naam hoog gehouden met top prestaties. Onder haar vlag vlogen mannen van veler nationaliteit, maar allen be zield van die niet-te-bevechten drang tot vliegen. Onder hen zijn de grote paci fisten te vinden, mannen, die vechten zul len als het moet. maar die wijd zijn ge stegen boven de landsgrenzen en de we reld van hun hoogte mogen zien en ver staan als een ondeelbaar iets, een won derbaarlijk product van Hem, die de hemelen beheerst. Zonder deze gevoelens was er nooit een lichaam gegroeid, dat bereikt had. wat de K.L.M. heeft bereikt. Op de mensen van de maatschappij komt het aan: cijfers en techniek, ja, ze zijn belangrijk, ze betekenen wat, maar ze zijn niet meer dan een relaas van wat mensen vermogen. Laat ons enige van die cijfers bezien en bedenken, dat dertig jaar geleden het eerste vliegtuig in lijn dienst nog de lucht in moest gaan. Luister: De K.L.M. maakte in 1948 124.716 vlieguren. Dertig jaar geleden werden vluchten nog uitgedrukt in mi nuten, niet eens in afstanden! Zij vloog in dat jaar de kleinigheid van 36.803.934 km. De omtrek van de aarde bedraagt circa 40.000 km. dus vloog de K.L.M. die afstand 900 keer in een jaar m.a.w. elke dag vliegen de machines met de Neder landse vlag samen bijna drie keer de aarde rond. Dertig jaar geleden werd er een held gevonden, één held. die de eerste en enige passagier was op de vlucht Am- sterdam-Londen. Verleden jaar vervoer de de K.L.M. 438.582 betalende passa giers. Met de vervoerde employés van de diverse luchtlijnen zal het wel niet ver van het half millioen geweest zijn. Nog imposanter is het vervoer van ba- Boterfabrieken negeerden de prijsstop Vele overtredingen kwamen aan het licht Ambtenaren van de prijzencontróle in Groningen, Friesland en Drente ontdek ten dat verschillende zuivelfabrieken bo ter aan de markt brachten, die in prijs hoger lag dan op 17 September, toen i.v.m. de devaluatie de prijsstop werd afgekondigd. Ook op stofzuigers werd een prijsver hoging geconstateerd en wel van f 15. Naaimachines werden achtergehouden en daarom in beslag genomen. Een Gro ningse grossier bracht 5 cent per kilo stroop extra in rekening. In Hoogeveen werd een grote partij uit België geïm porteerde haarden en kachels achterge houden en werd een wachtlijst aangelegd in afwachting van een eventuele prijs verhoging. Ook op de peulvruchten wer den hier en daar verhogingen geconsta teerd. Vooral de groothandel maakte zich aan overtredingen schuldig; tegen detaillis ten werd maar zelden proces-verbaal op gemaakt. Orkaan boven Spanje eist 75 doden Bij een orkaan, die sinds Dinsdag bo- van Spanje woedt, zijn ten minste 75 men sen, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, om het leven gekomen. De meeste slacht offers zijn verdronken, tengevolge van de plotselinge stijging der rivieren, die maandenlang droog stonden. Unie-statuut nog niet gepubliceerd Conclave op de „Hoge Vuursche." Sultan Hamid II heeft vanmorgen ver klaard, dat het Unie-statuut pas zal wor den gepubliceerd op de eerstvolgende plenaire zitting. De Centrale commissie, leden van de financiële commissie en de vomzitters der subcommissies zullen Zaterdag en Zondag vergaderen op de Hoge Vuur- sohe ter bespreking van de fin. en ec. zaken, met de bedoeling, deze ten einde te brengen. Begin volgende week wordt een pu blicatie verwacht over de z.g n. „gewich tige belangen." 8T ATEN-GENER A AL RECIPIËREN Beide Kamers van de Staten Generaal hebben gistermiddag in het gebouw der Tweede Kamer een zeer druk bezochte receptie gehouden voor de deelnemers aam de Romde-Tafel-Conferentie, gage en vracht. Daar elke passagier ge middeld 20 kg vrij meeneemt werd aan normale bagage vervoerd c.a. 10.000000 kg. Aan extra-betalende overbagage 1.059.655 kg. aan betaalde vracht 6.502.005 kg en tenslotte aan mail 1.724 750 kg. Het is een In verband met het 30-jarig bestaan van de K.L.M. zal aan alle leden van deze maatschappij een herinnerings penning worden aangeboden, ontwor pen door de beeldhouwer Maarten dikke 20 millioen kg. (Afgezien van d< passagiers, die we taxeren op dertig mil lioen kg!!!). Een flink vrachtschip er zyn zeesche pen van beneden de 1000 ton of 1 milioen kg laadvermogen heeft een capaciteit van 5000 ton. Reken maar uit. Een spoor wagon vervoert gemiddeld 10.000 kg. Re- Verbluffend is de groei van de maat schappij, vooral na de oorlog. Het aantal passagierkilometers van 1946 werd in 1948 bijna verdubbeld. Het aantal tonkilome- meer dan verdubbeld. De maatschap pij bezit rond 70 machines. Weet U wat Constellation kost? Rekent U dan i uit, wat er alleen aan machines be taald is en wat voortdurend vernieuwd moet worden. Alleen al meer dan een millioen luchtfoto's leverde de K.L.M. af in 1948, foto's, die zij zelf had gemaakt. Nog een enkel cijfer: op niet minder dan 55 vliegvelden onderhoudt de K.L.M. een depót van onderdelen. Vijf en vijftig vliegvelden! Gaan onze gedachten niet uit naar al die stukjes grond, die vliegvelden en veldjes over de wereld, waar de K.L.M.-piloot Viruly over vertelt? Een plekje zand in Arabië, een opening in de bossen ergens rondom de equator, een veilig hoekje na een tocht over bergen, zeeën en lege woestijnen. Dat, dat is imposanter dan wat anders ook: de idee, dat onze vlag de mensen de lading dekt. d'ie met precizie en nau keurigheid millioenen kilometers over aarde worden gevlogen, precies van t ene stukje tarmac van de vliegbaan v vertrek tot dat andere stukje tarmac op het veld van aankomst. Het is ons niet w: eeuwen lang hebben onze schepen :ee hetzelfde gedaan, vaak met heel meer moeite, met meer durf en met heel wat minder goede uitrustingen dan onze vliegers mededragen. Maar in de ge wijzigde omstandigheden van toen en nu doen ze eigenlijk hetzelfde: met plichtsbe sef de verbindingen over de wereld in stand houden. Grote successen heeft de K.L.M. ge boekt en harde slagen te incasseren ge kregen. Naast onze bewondering voor onze K.L.M. koesteren wij de warmste ge voelens van deernis en medeleven, ook en vooral omdat elk verloren leven de K.L.M. en haar mensen zo vaak persoonlijk treft. Dertig jaar van een groot Nederlands presteren. Waar mensen dit werk doen, moeten er wel fouten worden gemaakt. r de maatschappij en haar mensen zij bij deze mijlpaal gewenst hun eigen „Happy landings"! Adenauer in Duitse Bondsdag Grenscorrecties onverenigbaar met goede economische relaties met Nederland „Een dergelijke houding kan niet «ordengeduld Dr Adenauer, de Duitse Bondskanselier, heeft gisteren in de Bondsdag verklaard, dat Duitsland, de „unilaterale Nederlandse grenscorrecties" niet kan toestaan. Hy noemde deze grenscorrecties zelfs onverenigbaar niet goede economische betrek kingen tussen Duitsland en Nederland. Adenauer voelde zich zeer teleurgesteld, omdat de Nederlanders een nieuwe, zogenaamde grenscorrectie hadden tot stand gebracht zonder de regering van Noord-Rynland-Westfalen of de Duitse Federale Regering hiervan in kennis te stellen. De Bondskanselier bezigde een nog veel krasser terminologie, want hy zei: „Een dergelyke houding is eenvoudig onmogelyk en kan niet door Duitsland worden geduld." Deze verklaring, die het debat van de Bondsdag besloot, werd door alle afgevaardigden met luid applaus be groet. Men ontkomt hier toch niet aan de indruk, dat de verscherpte tegenstel ling tussen „Oost" en „West" deze zeer :elfbewuste en lichtelijk aggressieve hou ding van West-Duitsland sterk beïn vloedt. Voorts heeft de Bondskanselier de Parlementsleden gewaarschuwd tegen het uiten van „romantische ideeën" over Oostenrijk, Bohemen en Moravië, die in het buitenland ernstig genomen zouden worden en verdenking op Duitsland la den. Hoewel het begrijpelijk is, dat de Sudeten-Duitsers gaarne naar hun ge boorteland willen terugkeren, moet men er voor hoeden, deze kwestie van pan-Germanistisch standpunt te bezien. Namens de socialistische oppositie, acht- prof. Carlo Schmid het verkeerd, de Sudeten-kwestie aan die der Oder- Neisse-grens te verbinden. Slechts in een iv Europa zouden de Sudeten-Duit- als gelijkberechtigde burgers naar hun land kunnen terugkeren. Ook moest zijn mening Duitsland niet om het lidmaatschap van de Raad van Europa vragen, doch wachten tot het zou wor den uitgenodigd. Duitslands weg naar Vorsten en pachters bij huwelijksplechtigheid Gisteren trouwden Graaf van Harewood en Marion Stein De 26-jarige zevende graaf van Hare wood, neef van koning George VI, is gis teren in de kerk van St Marcus, in het hart van het deftige Londense Mayfair, in het huwelijk getreden met de 22-jarige Weense pianiste Marion Stein. De 900 ge nodigde gasten vormden een gemengd ge zelschap. In de eerste plaats was er de Britse koninklijke familie: koning George, koningin Elizabeth, prinses Margaret, prinses Elizabeth en de hertog van Edin burgh. Maar ook ongeveer 200 pachters van het Harewood-landgoed waren wezig. Benjamin Britten componeerde een speciale hymne voor het paar. ningin-moeder Mary woonde later de ceptie op St James-palace bij. Honderden politiemannen konden de duizenden be langstellenden slechts met moeite in be dwang houden. Gisteravond is het bruids paar te Parijs aangekomen, de eerste étappe van hun huwelijksreis naar Frank rijk, Rome en Capri. Amerikaans Congres keurt Marshall-hulp goed De Amerikaanse senaat heeft het wets ontwerp op de economische hulp aan het buitenland ten bedrage van 5.8 mil liard dollar goedgekeurd. Hierbij zijn 3.778.380000 dollar Marshall-hulp. Te voren had het Huis van Afgevaardig den daaraan zijn goedkeuring gehecht- Bij het plotseling oversteken van de drukke Tongelresestr. te Eindhoven is gis teren een 2-j. meisje door een vracht auto overreden en gedood. onafhankelijkheid en gelijkheid zal vlug ger worden begaan, zei hij, als het niet tracht zich een fictieve gelijkheid aan Na lichting 1949-11 geen troepen meer naar Indië Zoals gisteren van gezaghebbende Ne derlandse zijde werd gemeld, bestaat geen enkele rede tot ongerustheid vi de republikeinen omtrent de in de o logsbegroting 1950 door de Nederlandse Regering bekend gemaakte plannen vo uitzending van troepen naar Indonesië. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. hieromtrent nader verneemt, hebben enige honderden naar ons ter kwam circa 600 reserve-officieren, die waren opgeroepen om in werkelijke dienst te komen, thans bericht gekregen, dat zij thuis kunnen blijven. Deze officieren zouden tot taak hebben gehad met contingenten uit de lichtingen 1950 naar Indonesië te gaan. Hieruit valt dus af te leiden, dat de tweede lichting 1949 het laatste troepen transport naar Indië zal zijn. Van de lichting 1950 gaat dus geen man meer naar de tropen. Mét de versnelde demobilisatie zal de troepensterkte in Indonesië dan weldra tot een minimum zijn beperkt. De repu blikeinen kunnen heus gerust zijn; de Ned. Regering heeft reeds bij voorbaat maatregelen genomen om het hoofd de schoot te leggen. Twee jaar geëist tegen Albert Kuyle Tegen de letterkundige Albert Kuyle (de 45-jarige L. M. A Kuitenbrouwer uit Bilthoven) werd gisteren voor het Utrechtse B.G. twee jaar gev. straf ge- eist met bevel tot onmiddellijke inhech tenisneming. Hij wordt er van beschul digd. afbreuk te hebben gedaan aan de geest van het verzet tegen Duitsland en anti-Joodse en fascistische propaganda te hebben gevoerd in Arnold Meijers bla den De Weg en het Ned. Dagblad en in het Alg. Handelsblad. Er ontstond een conflict tussen de president, prof dr L. W. G. Scholten en de verdediger, mr A. Dal uit Den Haag, die oun. zeide dat vooronderzoek naar zijn idee niet onpartijdig was gevoerd. Tenslotte legde Van Dal de verdediging neer. De zaak wordt op 3 November voortgezet. Het verzoek tot onmiddellijke inhech tenisneming werd niet ingewilligd. Arn. Meyer kweekt champignons Arnold Meyer, de vroegere leider 3 het Nationale Front, woont thans Oisterwyk en oefent het beroep 3 champignonkweker uit. Dit bleek giste- voor het Utrechtse B- G., toen hij optrad als getuige in de zaak tegen Al- bert Kuyle. Hefschroefvliegtuig wierp rookbommen naar stakers Woeste tonelen in Buffalo Gisteren hebben zich woeste scènes af gespeeld voor de vliegtuigfabriek Bell te Buffalo ''(U.S.A.)waar arbeiders reeds 16 weken in staking zijn. Vyf en twintig politiemannen en vele stakers en werkwilligen liepen verwondingen op bij botsingen, die ontstonden, toen arbei ders. die wilden gaan werken, probeer- im een cordon van vrouwelijke pos voor de ingang van de fabriek, te doorbreken. Aan de gevechten werd een einde gemaakt met rook- en traangas- bommen. die zowel door de politie op de grond als door een hefschroefvliegtuig werden gebruikt. De ongeregeldheden volgden enige uren na de mededeling van de directie niet te zullen deelnemen aan nieuwe onderhandelingen over pen sioenen en loonsverhoging. OPNIEUW LEGDE DE MIST SCHEEP- EN LUCHTVAART AAN BANDEN Vooral Rotterdam en Zeeland waren geïsoleerd Een employé van Philips, de heer G. Ziegler, heeft in zijn vrUe tyd deze 54 meter lange spoorbaan aangelegd in zyn tuin. Met een snelheid van 10 km. per uur razen zyn electrische treinen over bruggen, door tunnels, over wissels. De heer Ziegler gebruikte 1800 eikenhouten bielsen, waarop de rails met 4000 schroefjes zyn aangebracht. De lichte mist die al enkele dagen lang boven ons landr hing, is gisteren zo geworden, dat 'n groot aantal schepen vliegtuigen voor het eerst na vele maanden vertraging heeft ondervon- Van Woensdagavond half zeven Donderdagmiddag half één vertrokken uit de Rotterdamse haven geen schepen, uitgezonderd de Prins Willem III van de Oranjelijn, die met behulp van zijn radarinstallatie de zee wist te bereiken. Daarna werd het weer druk op de Nieuwe Waterweg. Maar om half zes be lemmerde de mist het zicht opnieuw. Er nen ook zo goed als geen schepen binnen. Alleen de Oranje-Nassau va Mij. Zeeland kwam zonder radar binnen de Vrijburg van Müller en Co mèt radar. Gisteravond lag ook de loodsdienst stil. De Hullboot kon niet uitvaren en het Finse schip Sirius, dat een proefvaart maakte, moest in Poortershaven de nacht doorbrengen. De Koningin Juliana, van de veerdienst Brand in Finsterwolde 17 personen dakloos Brandweer machteloos tegen vuurzee in twee modelboerderijen. Een enorme brand heeft gisteren twee modelboerderijen in Finsterwolde met de gehele hooi- en korenvoorraad in de as gelegd en zeventien personen van een dak beroofd. Door watergebrek stond de brandweer vrijwel machteloos. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, beloopt naar schatting drie ton. De brand ontstond door onbekende oorzaak in de boederij van de familie W. ten Have, die met vacantie in Zeeland vertoefde Toen koren en hooi vlam vatten, sloeg de brand over op de 20 m. •erder staande modelboerderij van O Smith. Ook deze boerderij ging in vlam- en op. De brandweerman P. Jurjens moest uit m 6 meter hoog venster springen, omdat :n deel van een der huizen instortte Hij Is, evenals een toeschouwster, die kwam te vallen, in Winschoten opge- Urk tien jaar eiland-af ït is Maandag a s. om 14.44 uur jaar geleden, dat tussen Lemmer en Urk renes en stoomfluiten van de tuigen der Zuiderzeewerken begonnen te gillen, om aan Urk bekend te maken, dat het geen eiland meer was. KAMERLEDEN NAAR ONTSCHEPING KOTA INTEN EN SIBAJAK. Een aantal Eerste- en Tweede Kamer leden, dat zitting heeft in de defensie- nissie, zal Zondag in Rotterdam de ontscheping bijwonen van de opvarenden troepenschepen Kota Inten Si ba jak. DAT de lord-mayor van Huil begin volgende week Rotterdam bezoekt. DAT de veehandelaar J. S. uit St Geer- truiid (L.) wegens het smokkelen van Uvaalf koeien naar België tot vier maan den werd veroordeeld. DAT mr dr P. J. Witteman te O ver veen benoemd is tot lid van de voorlo pige raad voor de kunst als opvolger van prof. dr F. .J H. M. v. d. Ven, aan wie op verzoek eervol ontslag is ver leend. DAT de 70-j. Bolswardse arts dr S. Andela benoemd is tot ridder O.N. en de Pauselijke onderscheiding „pro eccle sia et pontifice" heeft ontvangen. DAT dezer dagen te A'dam de K. v. K. Nederland-Israël definitief werd opge richt en het bureau is gevestigd Raam gracht 4, A'dam-C. DAT vandaag in Maastricht een be- drijfs-geneeskimdige dienst is opgericht voor de vijf grootste industrieën, nl. Enci, Mosa, Sphinx, papierfabriek en Kristalunie. DAT gisteravond tijdens de mist op een onbewaakte overweg te Diemen in de spoorlijn NijkerkPutten een jeep door een trein werd gegrepen, doch de inzittenden tijdig ontkwamen. DAT te Goes een commissie is ge vormd om de oprichting van een Zeeuws stroverkoopbureau na te gaan. DAT voor het A'dams B.G. levenslang werd geëist tegen de A'dammer F. Ker- die als chef van de Duitse beurs- politie controle hield op de uitvoering van de „Arbeitseinsatz" in Haarlem. DAT de R.v.B. de uitspraak van de comm. v. d. perszuivering bevestigde, waarbij E. Smith uit Den Haag, hoofd van de propagandadienst der N.S.B., hoofdred. van „De Daad" enz. tot 5 Mei 1955 werd uitgesloten. DAT de voornaamste industrieën te A'dam in 1948 217 millioen kWu stroom verbruikten tegen 79 millioen Ln 1938. DAT drie Iraanse journalisten morgen op Schiphol aankomen voor een vier daags bezoek aan ons land. DAT de Commissaris der Koningin in Limburg, mr dr F. Houben. in Heerlen nieuw tbc-consultatiebureau van het R.-K. Limburgse Groene Kruis opende. DAT het 25-j. bestaan van de R.-K. Ned. Boekhandelaren- en Uitgeversver. „St. Jan" met een feestvergadering in A'dam is gevierd. DAT de tuchtrechters voor de voedsel voorziening in Augustus 818 uitspraken deden en voor ruim f60.000 aan boeten, f5000 aan waarborgsommen en f20.000 schikkingen oplegden. A. M. v. Elck en J. G. Edelbroek, form de eis tot 10 j. veroordeelde. DAT de IJmuidense middensluis enkele weken lang buiten gebruik is, daar de deuren in revisie moeten. DAT het 13 étages tellende flatgebouw aan het Zuidplein te R'dam officieel is overgedragen aan de maatschappij, die dit gebouw zal exploiteren en het mor gen in gebruik wordt genomen door 118 gezinnen. DAT voor het Arnhemse gerechtshof 4 mnd. werd geëist tegen de 25-j. boek houder P. J. M. B.. uit Heerlen, die bij het Beheersinstituut als afdelingschef gouden dollars voor eigen rekening ver kocht. DAT de centrale begraafplaats der Oorlogsgravenstichting te Loenen (Vel.) op 18 October officieel zal worden ge opend. DAT de 31 zakenlieden uit Indiana (V.St.) die drie dagen in ons land heb ben vertoefd, per AOA naar Frankfort zijn vertrokken en vol lof waren over ons land. DAT voor de Haarlemse rechtbank 8 mnd. werd geëist tegen een 22-j. Haar lemse moeder, die in Juni met een man op stap was gegaan naar België en haar twee kinderen in een Augiasstal had achtergelaten. Vlissingen-Breskens, had gistermorgen vijf uur vertraging en staakte de dienst 's avonds. In Amsterdam viel het nog al mee. Overdag ondervonden de schepen geen last en de mist begon 's avonds pas op te zetten. Maar Schiphol was gisteravond niet te bereiken. Om kwart voor zeven kwam het laatste toestel binnen. Om ongeveer half tien is echter het K.L.M.- toestel naar Teheran nog vertrokken. Het zicht was op Gilze Rijen, Valken burg en het vliegveld Leeuwarden onge veer 20 meter. TJERK HIDDES WEGENS DE MIST NIET NAAR VLISSINGEN. Wegens de mist is Hr Ms Tjerk Hiddes vandaag niet voor een inspectie door schoutbij-nacht Willinge naar Vlissingen gegaan. Het schip zou via Hoek van Holland naar Rotterdam opstomen. De tijd van aankomst blijft bepaald op 10 uur. Jonge vrouw vermoord in Valburg? Haar man gearresteerd. Dezer dagen werd langs de spoorbaan KesterenNijmegen bij Valburg het ont zielde lichaam aangetroffen van de 26-jarige mevr. v. d. B. uit Valburg, echtgenote van een los arbeider. Aan vankelijk werd een ongeluk vermoed, doch verscheidene omstandigheden waren de oorzaak, dat haar eveneens 26-j. man erd verhoord en in arrest gesteld. Het stoffelijk overschot is voor een gerechte lijke schouwing naar Nijmegen over gebracht. Er bestaan sterke aanwijzingen dat de •ouw niet door een trein is gegrepen. Zy was moeder van twee kinderen. I BLADEREN VALLEN. ALAN KIRK BEZOCHT STALINGRAD Amerik. ambassadeur mocht Sowjet-achterland zien Alan Kirk, de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, heeft, vergezeld van zijn zoon Roger, de ambassade-secretaris Morgan en de New York Times-corres pondent Salisbury, een bezoek gebracht aan Stalingrad. Het was de eerste maal na de oorlog, dat een buitenlands diplo maat zo ver in het Russische achterland mocht binnendringen. Kirk bracht een bezoek aan het slagveld binnen de stad. waar zeven jaar geleden, óók in Sep tember. de gepantserde divisies van Hitier tevergeefs trachtten de Russische verdedigers in de Wolga te dringen en waardoor een gelukkige ommekeer in de zegetocht der Duitse legers kwam. De ambassadeur logeerde in een mooie suite van het hotel van Intourist. Vol gens Salisbury, is men druk bezig om de stad te herbouwen. In het Stalingrad- museum bevindt zich tussen de talrijke oorlogsherinneringen nog een brief van wijlen president Roosevelt van 17 l».ei 1944, waarin gezegd wordt, dat de moed en toewijding van Stalingrad ..altijd de harten van alle vrije mensen zouden inspireren". Vannacht 0,00 uur: einde van de luchtbrug De Berlijnse luchtbrug zal in de ko mende nacht om 0.00 uur officieel ten einde zijn. Meer dan 15 maanden heb ben de geallieerde vliegtuigen boven Berlijn geronkt om de voorraden op peil houden. Een totale hoeveelheid van 2.323.738 ton werd naar de voormalige Duitse hoofdstad gebracht Thans is er voldoende voorraad en daarom wordt reeds nu een eind gemaakt aan de vluch ten, in plaats van op 31 October, zoals aanvankelijk het plan was. Een grote taak is volbracht. Overwinning van de Britse regering in het Lagerhuis Bevan sprak van „Churchills opgeblazen blaas met leugens" De Britse regering heeft gisteren in het devaluatiedebat van het Lagerhuis de overwinning behaald, doordat het Huis met 342 tegen 5 stemmen een motie van vertrouwen aannam. De conserv atieven onthielden zich van stemming en de enige tegenstemmers waren communisten en enkele onafhankelyke arbeiders, die kort tevoren uit de Labourparty waren gestoten. Kort tevoren had het Huis het door de conservatieven ingediende amende- i ment, waarin wantrouwen werd uitge- j sproken, verworpen met 342 tegen 212 stemmen. De liberalen hadden zich by de oppositie gevoegd en de regering ont ving 40 stemmen minder dan gewoonlijk. Het hoogtepunt van de storm was de felle aanval, die de minister van Ge zondheid, Bevan, op Churchill deed. Diens rede, zeide Bevan, was een opgeblazen blaas met leugens en hij zou die door prikken met de degen der waarheid. Churchill deed volgens hem beter, zich uit het openbare leven terug te trek ken om zijn reputatie niet meer te be vlekken. Onder luid gejuich van de ar beiders zeide hy, dat Engeland voor het laatst in 1935 een gunstige betalings balans had gehad en dat de arbeiders- regering een bankroet land had geërfd. Onder de conservatieve regering was de werkelyke financiële toestand van het land gemaskeerd geweest door de halve hongersnood op de Britse eilanden met twee millioen werklozen, aldus Bevan. die zich tenslotte afvroeg, of Churchill een voor- of een nadeel was voor de conservatieve party en hy zeide. dat als de conservatieven aan de macht komen, zy Churchill zullen weggooien als een vuile handschoen. Churchill liet zwijgend met gekruiste ■men de aanval over zich heen gaan. Attlee verweet Churchill, dat hy de onkreukbaarheid van Cripps had willen aantasten, en zeide, dat een zeer groot als Churchill ook zeer klein kon zyn. Het speet hem te zien, dat Churchill afdaalde tot gemeenheden. Hy bestreed, dat de huidige toestand aan de regering te wyten zou zyn en verdedigde de sociale maatregelen, die hy de mooiste ter we reld noemde. Engeland verruimt zyn handel De Britse regering besloot heden tot een belangrUke maatregel, nameiyk de afschaffing van invoervergunningen voor 'n lange ïyst van levensmiddelen, grond stoffen en machines. Met ingang van 5 October a.s. kunnen zy vry worden ge kocht in het gemenebest en W.-Europa, behalve België en West-Duitsland. „Santa Susanna" zond telepathisch bericht Italiaans vliegtuig zou by Bahama s ronddrijven De Amerikaanse kustwacht ontving gis teren een sensationele melding: het sinds 16 September vermiste Italiaanse een- motorige vliegtuig, waarmee Brondello en Barioglio van de Azoren opstegen voor een tocht over de Atlantische Oceaan naar New York, met een te kleine voorraad benzine, zou in de buurt van de Bahama-eilanden ronddrijven en de beide piloten van de „Santa Susan na zouden nog steeds in leven zyn. Dit alles was de boodschap, die een Itali aanse telepaath ontving. Terstond stegen patrouille-vliegtuigen op naar de aan gegeven plaats: „70 gr. N. Br. en 26 gr. W. LZonder resultaat keerden de ma chines op haar basis terug- Het bericht moest wel als ongeloofwaardig worden beschouwd. WEERBERICHT Hier en daar enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met plaatselijk enig® regen of motregen. Slechts hier en daar in de nacht en ochtend nevel of mist. Weinig verandering van temperatuur. Meest matige wind uit Noordelijke rich tingen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. ZATERDAG 1 OCTOBER. - Zon op 640, onder 18.19; maan op 17.00, onder 4 October V M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1