Jlieuwe Ceiltsrlic (jTourant Christenen hebben een halve eeuw hun opdracht verwaarloosd Internationaal contact om verantwoorde films te brengen lang Wist U yOEN'SDAG 28 SEPTEMBER 1949 BUKtiAUX. Hogewoera 1U3. Dir. en redactie Tel. 20408. A Donne- menteD Tel. 22710 Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 6893Ö. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per mlllmeter (Bjj contract belangTflke korting). Dertigste jaargang No 7929 DIRECTIE fT DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tantoastlc& ts glje&leoea tnyn bert in tegljeospoct" Jarenlang vochten Chr. arbeiders Zie pag. 3 FILMCONGRES CONCLUDEERT: (Van onze speciale verslaggever) TIEN OPZICHTE VAN HET FILMVRAAGSTUK hebben belijdende 1 Christenen gedurende een halve eeuw onverschilligheid aan de dag gelegd. Slechts door een opofferende activiteit van brede groepen in ons volksleven kan herstel worden geboden in de grote schade die reeds, met name onder de jeugd van ons volk, is aangericht. Dit was een der con clusies waartoe men kwam op het eerste Christelijke filmcongres, dal gisteren onder auspiciën van de C.F.A. te Hilversum werd gehouden. van die films, die ethisch en aesthetisch verantwoord zijn, en ook naar vrije ver toningsmogelijkheid daarvan. Een eind worde gemaakt aan de monopolie-positie één organisatie. Internationaal worde Op dit congres, dat onder leiding stond van ds H. J. Groenewegen, Ned. Herv. predikant in Den Haag en waarop vele organisaties vertegenwoordigd w heeft prof. dr J. de Zwaan van Leiden gesproken over de maatschappelijke geestelijke betekenis van de film en M. Kruyswyk van Rotterdam over „Jeugd en film". De heer C. van der Wilden, di recteur van Polygoon, vertelde iets over de practische mogelijkheden. Het congres bleek overtuigd, dat de film als middel tot verspreiding van cul tuur. ontwikkeling en ontspanning in zichzelf niet verwerpelijk is. Zij werd een machtig middel genoemd om tegemoet te komen aan de visuele functie, die de mens is ingeschapen. Het grote gebod „God lief te hebben boven alles en de naaste als onszelf" sluit in, dat ook het ontstaan en de ontwikke ling van het filmwezen tot ons komt met een opdracht n.l. om de film zo te ge bruiken. dat dit gebod mede daardoor in vervulling gaat. De vrijwel algehele onthouding die be lijdende Christenen tegenover de film hebben toegepast, heeft tot gevolg gehad, dat de film in vele gevallen vals en leu genachtig van inhoud en daardoor God- onterend en schadelijk voor de mensen is. Het verwaarlozen van de opdracht om ook op het gebied van de productie en exploitatie van films, mits met een goéde strekking, werkzaam te zijn, heeft geleid tot een impasse, waaruit wij ons slechts door een uiterste krachtsinspanning van de kerken en van alle culturele en sociale krachten, die hier een opdracht willen erkennen, kunnen bevrijden. Deze be vrijding zal zich in de eerste plaats moe ten richten op de vrijmaking van de film van de uitsluitend op winstbejag gerichte productie en exploitatie Geen monopolie. Nationaal, aldus het congres, wordt ge streefd naar vrije import en productie Draadbreuk bij Halfweg gaf vertraging Vanmorgen om kwart over acht is ter hoogte van Halfweg de draad van de spoorweg-bovenleiding gebroken. Hier door moesten de electrische treinstellen op het baanvak Amsterdam-Rotterdam op enkel spoor rijden waardoor vertra gingen ontstonden Voor de middag was de storing opgeheven. EXAMEN-KNOEIER KWAM ER MET BOETE AF. Het A'damse Hof heeft de 30-j. boe renzoon, die, na twee keer voor het middenstandsexamen gestraald te zijn, zijn nummer op het werk van zijn buur man had gezet, tot f250 boete veroor deeld. (Eis 2 mnd. gevangenisstraf). SCANDINAVISCH LUCHTVAART TARIEF VERHOOGD De Scadinavische Luohtvaartmij. be sloot, Transatlantische tarieven met 8 procent te verhogen Was het een atoombom? Attlee speelt voor sfinx Churchill heeft in het Lagerhuis aan de Premier Attlee de volgende vraag ge steld: „Was de atoom-explosie in Rus land het gevolg van een ongeluk, of van een bom?" Hierop heeft Attlee geant woord, dat het niet in het openbaar be lang is, verdere verklaringen af te leg gen, buiten die, welke op 23 Sept. j.l ge daan zijn. Het is nog niet -zeker, of op 18 Oct. als het Britse Parlement weer bijeen komt, een debat over de atoom bom zal worden gehouden. Ook in Enge land is men nog onzeker, of het inder daad een atoombom geweest is. Zaterdag vallen „Kota Inten" en „Sibajak" binnen De troepenschepen „Kota Inten" en „Sibajak" worden in de nacht van Zaterdag op Zondag in Rotterdam ver wacht De ontscheping begint Zondag om 8 uur. Aan boord van de „Kota Inten" zijn technische onderdelen 7 December-divisie, aan boord v „Sibaj'ak" militairen, die individueel worden gerepatrieerd. Mexicaans lijntoestel brandend neergestort Vermoedelijk 28 doden te betreuren, Een grote vliegramp heeft de Mexi caanse Handelsluchtvaart getroffen, ten gevolge van het neerstorten van hei Hjnvliegtuig ..OaxacaMexico", waarbij 28 doden te betreuren zijn Onder de slachtoffers zouden zich vooraanstaande personen bevinden. Volgens een oogge tuige zou het toestel naby de vulcaan Popocatepetl rakelings over de bomen zijn gevlogen en brandend neergestort. Onmiddellijk rukten ambulancewagens en reddingsploegen uit, nadat de ramp te Mexico bekend was. Het is niet uitge sloten dat er toch nog overlevenden zijn Doodstraf voor „de schurk met het intellect" De doodstraf werd gisteren door het Leeuwarder „B.G." overeenkomstig de eis uitgesproken tegen de vroegere taal leraar F. E Laimmers, 49 jaar oud en wonende te Leeuwarden. Lammers heeft tijdens de bezetting de bevolking var het Noorden geterroriseerd en in de ge vangenis werd hij „de schurk met het Intellect" genoemd. Vele landgenoten verloren door zijn activiteit het leven. contact gezocht met die filmproducenten, ondernemers en organisaties, die ethisch en aesthetisch verantwoorde films in omloop brengen. Nodig is een organisatie, die voorlich ting geeft over wat op de filmmarkt ver schijnt, naar Bijbelse maatstaf de films keurt en voorts het vrije verwervings- en vertoningsrecht van goede films tracht te verkrijgen. Ook moet deze organisatie de middelen bijeenbrengen om de regelma tige vertoning van uitsluitend ethisch en aesthetisch verantwoorde films te garan- Om practisch invloed te kunnen ver krijgen op filmgebied worde een film stichting op aandelen zonder winstuitke ring in het leven geroepen, die zich bezig houdt met de import, productie en ex ploitatie van goede films. Deze filmstich ting ondervinde de steun van kerken en culturele en sociale instellingen. Het congres wenste tegenover de Kaïns houding van „Ben ik mijn broeders hoe der" de liefde van Christus gesteld te i, die ons dringen moet om ook hierin r heel ons volk met barmhartigheid bewogen werkzaam te zijn. In de vaak interessante discussie wist r W. de Vries Wzn. mede te delen, dat het cultureel filmoverleg een plan heeft organisatie van het filmwezen in commerciële en een culturele groep met de overheid als neutrale voorzitter. De heer R. Pereboom deed in de dis- jssie een warme oproep uitgaan om. nu de slag om de film verloren is. de slag de televisie te winnen door samen werking met de Chr. organisaties, in het bijzonder de Ned. Chr. Radio Vereniging. Begin volgend jaar, zo wist de heer Van der Wilden aan te kondigen, zal op initia- Polygoon-Profilti een nieuwe Nederlandse film van behoorlijk niveau uitkomen. En de C.F.A. zelf kon mede delen, dat er in Leiden een eigen ge bouw komt, zoals Den Haag reeds heeft, en dat de afdeling Utrecht op normaal film gaat draaien, zoals in Rotterdam reeds het geval is, De roofoverval op Naald- wijkse tuinder Hof bevestigde vonnis der rechtbank- Het Haagse Gerechtshof heeft vanmor gen het rechtbankvonnis bevestigd voor de 39-jarige kantoorbediende H. Steil en de 36-jarige los-werkiman A. Zeeman, die tot resp. twaalf en vier jaar gevan genisstraf m.a. waren veroordeeld wegens de in April van het vorig jaar gepleegde overval in de woning van de tuinder 't Hoen te Naaldwijk, die hierbij werd doodgeschoten. De proc.-generaal had tegen S. 15 jaar voor Z. bevestiging van het vonnis geëist Vice-adrairaal Pinke comman deur Ned. Leeuw Vice-admiraal A. S. Pinke, die onlangs s afgetreden als commandant Zeemacht' n het Oosten en als hoofd van het dep. an Marine in Indonesië, is bij bevorde ring benoemd tot commandeur in de orde van de Ned. Leeuw. Opnieuw een massagraf in Dachau ontdekt Vijftienduizend omgekomenen. Voor de derde maal binnen twee weken werd een massagraf van het concentratie kamp Dachau ontdekt, hetwelk naar schatting het stoffelijk overschot bevat van 15.000 personen, die door de Nazi's gefolterd en vermoord werden. Samenzwering in Tsjecho- slowakije ontdekt Twintig communisten gearresteerd. In Bohemen werden 20 vooraanstaande communisten gearresteerd. De arrestaties vonden plaats, nadat een geheime opslag plaats van wapens was ontdekt onder de vloer van een gebouw, dat in gebruik was bij een plaatselijke Sokol-organi- satie. Er gaan meerdere geruchten over samenzweringen in Tsjechoslowakye. De, in hechtenis genomen, communisten namen sleutelposities in in de partij- organisaties van het Hradec Kralova- district. De Koningin zal op 7 October de eerste steen leggen voor het Curagao-paviljoen van het Ned. Studentensanatorium te Het Lagerhuisdebat over devaluatie is thans begonnen West-Duitsland zal vermoedelijk 25 procent van de mark afkappen IN HET BRITSE LAGERHUIS is gisteren het grote debat begonnen ove devaluatie en de financiële afspraken van Washington. De minister van Finan ciën, sir Stafford Cripps, was het eerst aan het woord en schoot menige hatelijk heid af op Winston Churchill, die echter zijn kruit drooghield. Men verwacht, dat hy heden de aanval zal openen. conservatieve party, dat de devaluatie maar een lapmiddel was en vroeg een fluctuerende wisselkoers. In West-Duitsland zijn de geallieerde hoge commissarissen na 18 uur onder handelen het eens geworden over de de valuatie van de mark. Het besluit zal aan de Duitse regering worden bekend gemaakt Het voornaamste struikelblok was, dat Frankrijk, slechts toestemde in een de valuatie van 25 pet, als er een regeling werd getroffen voor de prijzen van giet- cokes. Gisteren was men na 11 uur de batteren volkomen vastgelopen, doch de morgen van heden bracht de oplossing. In de Sowjetzóne is thans de officiële notering van een Oostduitse mark voor IVi Westduitse mark afgeschaft. De vrije Cripps beweerde, dat men nu betere kans had om uit de moeilijkheden te komen dan tevoren en dat de devalua- het belang was van de eenheid der Westelijke democratieën, omdat de ver houding tussen dollar- en niet dollar-lan den gezuiverd moest worden. Van uit breiding van de vrije handel is op het ogenblik geen sprake voegde hij er echter toe. maar Engeland hoopte spoedig de Europese samenwerking voorstel- te doen tot wegneming van de han delsbelemmeringen Het Engelse volk irschuwde hij. om niet terug tc dein- voor de offers, die de devaluatie vergde, daar een mislukking massale werkloosheid en een lage levensstandaard brengen Nu er meer goederen be schikbaar moesten komen voor export, Cripps het gebruik beperken door hogere belastingen en hij verklaarde te- dat er slechts in uitzonderingsge vallen loonsverhoging zou worden tóe- gestaan. Hij zwaaide voorts met de stok een dividendstop en kondigde aan dat de belasting op winstuitkeringen van 25 tot 30 procent verhoogd wordt. ver Stanley verklaarde namens de Geheimzinnigheid rond de dood van de Duitser Schallen] terg Effecten ter waarde van vele millioenen guldens in 't spel N (Van JADAT DE DUITSER FRIEDRICH SCHALLENBERG i 15e September dood i verslaggevers) de morgen de sloot by de vyver langs de Groot-Hertoginnelaan te Den Haag gevonden was, hebben vele vraagtekens zich sindsdien aaneenge schakeld. Hoewel de Haagse politie positief by haar bewering bleef, dat het hier telfmoord betrof, hebben wy nimmer kunnen aannemen dat hier van zelfmoord sprake is. De omstandigheden en aanwijzingen waren van dien aard, dat een redacteuren deze zaak, voor zover mogelijk, is nagegaan. Zowel in Den Haag als in Utrecht zyn naspeuringen gedaan, hetgeen tot de volgende resultaten heeft geleid. Friedrich Schallenberg, die als hier drukten en Heten verdrinken. Het feit. woonachtige Duitser, tijdens de bezet- het Duitse leger werd opge roepen bij de Felfgendarmerie in Utrecht, heeft zyn tweede vaderland, Nederland, verloochend. Ten nauwste stond contact met illegale kringen en heeft het ondergronds verzet zeer nut tige diensten bewezen. Door deze om standigheid geraakte hij na de bevrij ding in contact met het Bureau Natio nale Veiligheid in Utrecht, waarvoor hij uiterst nuttig werk kon verrichten. Door dit inlichtingenwerk kwam Schallenberg relatie met een andere Duitser, F. A. Mucke. die wel is waar in Duitse dienst stond, doch bepaaldelijk geen enthou- aanhanger van het Nazi-regiem was. waren o.a. de ex-Haagse burgemees ter Visser en de inspecteur-generaal der Marechaussee, de heer A. W. de Koningh, Mucke in contact kwam en hulp verleende. Op het laatst van de oorlog verliet Mucke ons land, doch liet zijn bezittingen achter. Zijn vermogen bestond uit effecten en edelstenen. Met deze effecten is het raar gegaan. Een gedeelte wist hij naar Zwitserland over te brengen, doch een gedeelte bleef in Nederland. Vermoed wordt, dat ex- burgemeester Visser enige tijd het be heer heeft gevoerd, als privé-zaak, over dit bezit, doch dat later op onnaspeur lijke wijize de effecten, die een waarde zouden vertegenwoordigen van enige millioenen guldens, in onbekende han den zijn overgegaan. Na de bevrijding ilde Mucke (uiteraard) weten waar zijn effecten waren. Op louter toevallige wijze werden aan een Utrechtenaar door onbekenden effecten aangeboden tegen een opmerkelijk lage prijs. Deze Utrechtenaar, die in verbinding stond met Schallenberg. vroeg S. om raad. waarop hem geadviseerd werd op de koop in te gaan. Schallenberg zou in d*<ze bemiddelen. In de loop van de avond van de 14e September zou de overdracht plaatsvinden en wel op bui tenlands grondgebied van een legatie in Den Haag. De aanbieders kwamen ech- ^rtTüopdagen, omdat zij mogelijk een opgezette val vermoedden. Nadat Schallenberg huiswaarts was gekeerd, besloot hij nogmaals tegen half twee naar de afgesproken plaats te j Wat tussen dit uur en het vinden het lijk van Schallenberg in de ochtend van de 15e September is gebeurd zal voorlopig wel een raadsel blijven, doch sterke vermoedens wijzen erop, dat de twee verkopers der effecten Schallen berg tegenkwamen en hem trouwden, weshalve zij hem in de sloot dat Schallenbergs notitieboekje, in waardevolle adressen stonden, niet op hem gevonden werd. verstevigt dit ver moeden. Terloops zij nog vermeld, dat deze hele effectengeschiedenis ongetwijfeld ver band houdt met de zaak-Visser, omdat deel der effecten van Mucke in Zwitserland is en de zaak-Visser zich eveneens in Zwitserland afspeelt. Ons blijven uiteraard nog vragen over De belangrijkste zijn: Deed de Haagse politie de medede ling. dat Schallenberg zelfmoord had lepleegd met opzet en in het belang van het onderzoek, of verkeerde zij werke- in deze overtuiging? In hoeverre is de ex-burgemeester (r betrokken bij deze affaire? Churchill lanceert zijn torpedo Churchill-heeft 'n amendement op de door de -Britse regering ingediende motie van vertrouwen aangekondigd, waarin verklaard wordt, dat de rege ring er niet in geslaagd is, de stabiliteit van het pond te handhaven en dat de huidige regering nimmer een terug keer tot de nationale welvaart zal kunnen verzekeren, terwijl de deva luatie slechts een tijdelijk redmiddel notering is 1 Westmark voor meer 5 Oostmarken. In een optimistische rede te Parijs i de gevolgen der devaluatie heeft de zende ambassadeur van het plan-Mars hall. Harriman, verklaard, dat de West- >uitse regering tot de Europese samen werking zal toetreden en dat deze laatste met plannen zal beginnen om het Euro pese handelsverkeer te verruimen. Opnieuw heeft een land gedevalueerd, namelijk Thailand, dat de tical tegenover de Amerikaanse dollar met 20 procent verlaagde. De nieuwe koers is 12.5 tical per dollar (vroeger 10) en 35 tical voor :n pond sterling (vroeger 40). Nader wordt gemeld, dat de Oosten rijkse regering besloten heeft, de schil ling niet te devalueren dan na de ver kiezingen van 9 October a.s.. Woordvoer ders wijzen er op dat devaluatie onver mijdelijk is. De Europese samenwerking zal 30 October as te Parijs bijeenkomen. WEST-DUITSLAND DEVALUEERDE TOCH. De Duitse West-Mark is gedevalueerd 'an 30 tot 23.8 dollarcent. Een devaluatie dus van 20.67 procent Als leden van de raad 1 der Mij. tot Financiering var naai Herstel zijn benoemd mj tersom en drs W Koster. an toezicht het Natio- H. L. Wol- De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Gemengde Commissie voor de Stenografische Inrichting, speldt de heer Wt, J. Bastiaan, directeur van de honderdjarige dienst, de versierselen van Officier in de Orde van Oranje- Xassau op de borst. Zal Joegoslavië met Amerikaanse steun in de Veiligheidsraad komen? Scherp protest van Tito tegen Hongarije en uitwijzing van legatie Noch in de verhouding van Joegoslavië, tot de Sowjet-Unie, noch in die lot de Kominform-landen, schijnt voorshands enige verbetering m te treden; integendeel kan spreken van een verscherping van de toestand. Gisteren heeft de Joego slavische gezant te Budapest de ambassadeurs van Rusland, Engeland en de Amerikaanse zaakgelastigde te Budapest een schrijven aangeboden, waarin ge protesteerd wordt tegen een „Hongaarse schending van het vredesverdrag". Hierin wordt herinnerd aan artikel 40 an het vredesverdrag en dringt Bel grado er bij de drie mogendheden op studie te maken van de Hongaarse weigering, om een jaar lang nu reeds niet te voldoen aan de herstelbetalingen, ten bate van Joegoslavië. Aangezien Hongarije geweigerd heeft het geschil door onderhandelingen te regelen, dient de kwestie thans door de vertegenwoor digers van de drie mogendheden te wor den behandeld. Maarschalk Tito is var leer getrokken tegen de Sowjet-Russi- sche leiders, die rondom de grenzen met wapens kletteren en loopgfaven laten aanleggen in Hongarije en Roemenië. De Russen zijn het, die het oude Ro meinse principe „verdeel en heers" toe passen op de Balkan. De Sowjet-leiders. die een geweldige verantwoordelijkheid dragen tegenover de geschiedenis, doen hun best om de banden tussen verschil lende volken te verbreken, teneinde hen gemakkelijker te exploiteren. Echter Joegoslavië, aldus Tito, niet bang vc Russische bedreigingen. Het is onwaar, dat Joegoslavië naar het Westelijk blok overgegaan. Vertrek Hongaarse legatie gelast Voorts heeft Joegoslavië geëist, dat negen leden van de Hongaarse legatie te Belgrado binnen 24 uur het land zullen verlaten, zulks als represaille tegen de Hongaarse eis, dat negen leden van de Joegoslavische legatie-staf te Budapest moeten vertrekken. Tegelijkertijd wordt een zeer krachtig protest tot Hongarije gericht, tegen de uitwijzing van de Joc- goslaven. De Hongaarse daad wordt ge karakteriseerd als een poging, om d< verbreking van de diplomatieke betrek kingen te bewerkstelligen. Uit kringen der Amerikaanse dele- DAT mr M. Rooy, voorz. van de Ned. Fed. van Journalisten, gisteren de Ned. Persbibliotheek in het gebouw Keizers gracht 604 te A'dam officieel opende. DAT H. J. Hoogen Stoevenbeld, voorz. an de Broederschap van commissarissen an het loodswezen, op 1 Oct. met pen- DAT 't gemeentebestuur van Hilversum ij de bouw van een nieuw complex arbeiderswoningen een groot terrein heeft gereserveerd voor speeltuin en plantsoe- en er in een speelweide ook baby boxen komen. DAT de nieuwe gouverneur van Suri- ame, mr J. Klaasesz, Vrijdag in een raadsvergadering afscheid neemt als bur gemeester van Wageningen. DAT de bondsdag van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond op Pinkster-Maandag 1950 in Deventer wordt gehouden. DAT ir J. Versteeg te Goes is benoemd tot dir. van de Rykslandbouwwinter- school aldaar, tevens Rijksconsulent voor landbouwonderwijs en -voorlichting. DAT voor de R'damse rechtbank 1% jaar werd geëist tegen de 30-j. acc tant K. W. W. uit Schiedam, die f 10.000 belastinggelden van zijn cliënten te eigen bate had aangewend. DAT de mijnontploffing, waardoor het Eng. schip „Empire Baltic" bij Terschel ling werd beschadigd, plaats vond bui ten de veilige vaargeul. DAT de elf maanden oude baby van de fam. J., te Venlo een kan kokende melk, die op de grond stond, over zich heen trok en later is overleden. DAT H. J. Woudstra. ontvanger der loodsgelden te Vlissingen, is benoemd tot comm. van het Ned. loodswezen te Antwerpen en hij wordt opgevolgd door P. J- Drijver. DAT de pluimveeteeltver. „Orintho Philia" te Utrecht, -het 55-j. bestaan met receptie vierde en van 911 Dec. internat, tentoonstelling en twee congressen worden gehouden. DAT de 25-j. motorrijder H. Smol ders uit Enkhuizen in een bocht bij Schellikhout tegen een vrachtwagen >tste en op slag dood was. DAT de komende Voorjaarsbeurs te Utrecht op 21 Maart wordt geopend en de inschrijving op 4 Oct. sluit. DAT voor het Leeuwarder „B. G." 15 j. werd geëist tegen de 36-j. chauffeur monteur A. Heeres uit Lemmer, die acht Joden verried en dienst nam bij de NSKK. y DAT voor de Raad van Arbeid te Hen gelo, die zijn gebouw in de oorlog ver- monumentaal ge- DAT ir H. G. A. Leignes Bakhoven, secr. van het jubilerende Friese rund veestamboek. verlof heeft gekregen tot het aannemen van de benoeming ridder in de orde van verdienste de landbouw van Fwnkrijk. DAT in St.bl. J 423 is afgekondigd de vet van 9 Sept. j.l. tot verplichte ver zekering bij onvrijwillige werkloosheid de verschillende artikelen in werking zullen treden op nader te bepalen data DAT C. H. Vroom, oud-dir. van Vroom te R'dam, 62 j. oud. te Was. overleden en de begrafenis al daar morgen om half elf plaats heeft op het R.K. kerkhof. DAT minister Schokking gisteren in Breda het artillerie-opleidingscentrum bezichtigde en een défilé bijwoonde. DAT op 29 Oct. Breda's bevrijdings dag, aldaar een monument wordt ont huld. ter herinnering aan de intocht in de Polen. DAT het Centraal Inst. t.b.v. de bui- tenl. handel omstreeks 1 Nov. een markt- exploratiereis naar Ierland zal onder- DAT het na 't bombardement van 4 Nov. 1944 geheel gerestaureerde raadhuis te Dinteloord tijdens een bezoek van de der Koningin, prof. De Quay, op 7 Oct. in gebruik zal worden genomen. DAT B. en W. van Vlissingen de raad voorstelden, de steigers in de vissers haven te vervangen door nieuwe, waar aan ook kielvissersschepen kunnen meren. DAT de UK 68 met een aantal schip pers uit Urk en andere vissersplaatsen en nog enkele belanghebbenden een studiereis is begonnen om een nieuwe visserijmethode in Denemarken te be studeren. gatie te Lake Success wordt dat de V.S- de Joegoslavische candida- tuur voor de Veiligheidsraad zullen steu nen. Zoals men weet. is door uittreding van de Oekraine een zetel vry gekomen. De Amerikaanse delegatie zal geen po ging doen om stemmen voor Joegoslavië te winnen en zelfs als Engeland hier niet mede accoord gaat. maakt het land de populair geworden Tito, een goede kans de zetel te krijgen. De Sowjet- Unie zal echter de candidatuur Tsjechoslowakije steunen. „Noch strafrechtelijk, noch moreel voelen wij ons strafbaar" Aldus Leemhuis en Viëtor voor d Bossche Rechtbank. (Van een onzer verslaggevers) De voormalige Haagse politie-ambtena- ren Leemhuis en Viëtor. die, beschuldigd hulpverlening aan de vijand en ver hun landgenoten, gisteren de Bijzondere Atoom-perikelen Alvorens commentaar te geven op de onthulling van president Truman, hebben we enige dagen gewacht op na dere bijzonderheden over de atoom-ex plosie in de Sowjet-Unie. In dit opzicht zijn we echter totdusver teleurgesteld, want we weten op het ogenblik practisch niets meer. dan hetgeen Truman Vrij dagavond heeft bekend gemaakt Vandaar gelden nog steeds onze vragen: Wat heeft Truman er toe gebracht, persoon lijk het nieuws van de atoom-explosie bekend te maken: waardoor heeft hij zich laten leiden bij het bepalen van het tijdstip, waarop hij het nieuws wereld- kundig maakte; welke betekenis moet worden gehecht aan de verklaring van. Truman en wat zullen de Verenigde Sta ten en de andere Westerse landen doen, als inderdaad het „evenwicht" tussen Oost en West zo ernstig is verstoord? Het feit dat president Truman per soonlijk het nieuws bekend maakte, kan verschillende oorzaken hebben gehad; de meest voor de hand liggende veronder stelling is wel. dat hij de zaak van zo grote importantie achtte, dat hij door zijn persoonlijk optreden alle twijfel heeft willen wegnemen. Als men de berichten van de laatste dagen mag geloven, heeft er geruime tijd gelegen tussen de atoom explosie in de Sowjet-Unie en de be kendmaking van Truman; klaarblijkelijk heeft de president dus een bepaald ogen blik afgewacht om de internationale situatie of bepaalde aspecten daarvan, zoveel mogelijk te kunnen beïnvloeden- Wij denken hierbij aan de behandeling van de militaire hulpverlening aan Europa: aan de onderhandelingen op het gebied van de atoomenergie, die thans tussen Amerika, Engeland en Canada worden gevoerd; alsook aan de vergade ring van de Verenigde Naties, welke thans in Flushing Meadows wordt ge houden. Welke betekenis moet aan Trumans verklaring worden gehecht? Dat weten slechts weinig mensen. Uit verreweg de meeste commentaren blijkt, dat men er uit opmaakt, dat Rusland nu ook in de omstandigheid verkeert, atoombommen produceren; dit valt ook inderdaad af te leiden uit 's presidenten verklaring, want hij zeide: „De jongste ontwikkeling legt nog meer de nadruk op de nood zakelijkheid van een werkelijk doeltref fende en gedwongen internationale con trole op de atoomenergie". Eén van de meest afwijkende meningen verkondig de dezer dagen de bijzondere correspon dent van het (R-K.) blad „De Tijd". Deze correspondent schrijft n.l.. dat de •Russische atoomstad" in de lente van dit jaar in de lucht is gevlogen, waarbij niet alleen de wetenschappelijke onder zoekers en hun helpers werden gedood, doch ook de reeds bereikte wetenschap pelijke resultaten vernietigd zouden zijn. De conclusie van de correspondent is nu. dat de mensheid door bedoelde ontplof fing verlost is van één der grootste ge varen, welke haar ooit bedreigd hebben- Wanneer deze correspondent de explo sie tevens in verband brengt met de ver klaring van Truman, ziet hij twee din gen over het hoofd: het feit, dat Rusland, volgens welingelichte kringen, drie atoomsteden heeft en het verschil tus sen het tijdstip van de explosie van de atoomstad" en dat hetwelk Truman heeft genoemd; de president sprak nL de „afgelopen weken", st is dus zo, dat, mocht inderdaad van de Russische atoomsteden in het voorjaar geëxplodeerd zijn. de mede deling van Truman betrekking moet heb ben op een latere explosie, die in één van de andere atoomsteden moet hebben plaats gehad. In die mening worden we versterkt, wanneer we het communiqué van Tass lezen, waarin wordt gezegd, dat in de Sowjet-Unie inderdaad atoom-ex plosies voorkomen, doch dat deze uit sluitend verband houden met vredelie vende doeleinden. Voor hen, die ernstig twijfelen aan de vredelievende bedoelingen van de Sow jet-Unie is de mededeling van president Truman iets, dat met grote zorg vervult. De bewering, dat het bezit van de atoom bom de Sowjets zal bevrijden van een minderwaardigheidscomplex, gaat niet op; het is veeleer zo. dat zy met ver bazingwekkende gevoelloosheid hun ene grote doel blijven nastreven, dat zij zich eenmaal gesteld hebben. Het enige, wat zij nodig hebben, is tijd; en wanneer 'iet gedaan met het „bestand" tussen ,hun tijd" eenmaal gekomen is, dan is Oost en West. Het zal dan slechts de vraag zijn. of de Russen terugschrikken voor het gebruik van het atoomwapen, omdat zij een grootscheepse tegen-actie de Verenigde Staten hebben te vre- En juist daarom is het van belang, én de Verenigde Staten én de andere Westerse landen hun krachten op econo- .._u miijtajr terrein niet langer volging in voortgezette zitting Kamer v. d. Bossche Rechtbank terecht stonden, hebben, na het verhoor dat de president, mr Poerink, hen afnam, ver klaard zich noch strafrechtelijk, noch moreel schuldig te voelen Viëtor zei tegen de president: „Ik weet niet of u illegaal bent geweest in de oor log of niet. maar als u het niet was. dan hebt u destijds rustig kunnen slapen, dank zij het feit, dat er mensen als wij bij de politie waren. Zij voorkwamen, dat. ge lijk op de Balkan geschiedde, de bevol king van hele steden als gijzelaars wer den uitgemoord". President: „Ik zeg toch nog niet: dank je wel". En Leemhuis zei: „Ik kon mijn daden )or mijn geweten verantwoorden", waarop de president: „Dat is een grote geruststelling voor u". Mr Poerink vond echter, dat beide politiemannen als echte politierobots te keer gingen. Vooral toen zij poogden de ontsnappingsweg door Frankrijk te vinden. Pegels maakte tijdens de voortgezette zitting een andere indruk. Waarom hij de Germaanse S.S. werd? Om dat gezeur over raambiljetten e.d.. v.». hem als jong NSB-lid te beurt viel. af te komen. Toen wist hij niet wat de S.S. was. maar later werd hem dat duidelijk. Hij wilde toen echter niet meer terug omdat hij met een eed gebonden Het verzaken van zijn eerste eed, jegens Koningin en Vaderland, is de fout van lies geweest. Daaruit vloeide de latere ellende voort. Op Dinsdag 11 October a.s.. 's middags n half drie. zal de rechtbank een beslis sing nemen in verband met de 12 punten waaromtrent de Bijz. Raad van Cassatie in onderzoek verlangde. DE HELE 7 DECEMBER-DIVISIE EIND JANUARI THUIS. De „VOMO" („Voor Onze Militairen Overzee") wyst er in overleg met het directr sat demobilisatie Kon Land macht op. dat de mededeling in de toe lichting op de begroting van Oorlog, dat de repatriëring van de 7 December- divisie in 1950 zal worden voltooid, aldus moet worden opgevat, dat in het raam n®en- (Opgemaakt te 10 het Demobilisatiebesluit 1949 de ZON EN MAAN. 7 December-divisie aanvangende OctoW DONDERDAG 29 SEPTEMBER: Zo» ersnipperen. Na Tumans onthulling is samenwer king tussen de landen buiten de Rus sische invloedssfeer meer dan ooit ge boden. China beschuldigt Moskou van steun aan „Rode troepen" Peiping hoofdstad der Volksrepubliek China heeft bij de Ver. Naties een klacht tegen Rusland ingediend, waarin het wordt beschuldigd de communistische legers in China hulp te hebben verleend, teneinde de Kwomintang regering in Kan ton omver te werpen. De tekst van de aanklacht werd niet onmiddellijk bekend gemaakt, doch te Lake Success neemt ~ien aan. dat China in zijn klacht, die U1JfenJm!deWerker van Trygve Lie renhandigd werd, verzoekt, om de kwes- e voor te leggen aan de Assemblée. Naar Reuter meldt, is Peiping. de hoofdstad van het oude China, gekozen als hoofd stad van de Chinese volksrepubliek. De roden kregen een nieuwe vlag met veel gouden sterren en een volkslied, dat de der vrijwilligers" heet. WEERBERICHT Rustig herfstweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vry frisse ochtend met op vele plaatsen nevel of mist. Later op de dag fraai herfs-weer met ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. Zwakke wind hoofdzakelijk uit Oostelijke rich-

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1