ïlicuuie Ceütsrire ÖToumnl Als Moskou „IJzeren Gordijn" optrekt, kan atoombom uitgebannen Wist U DINSDAG 27 SEPTEMBER 1949 BUKEAUX: HogewoerO 103. Dir. en redactie Tel 20408. Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd. Tel 23375. Postrekening 58030. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. Kwartaal; f 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIëN 0.18 per mlllmeter (Bij contract belangrijke korting). O ERECTIE: E. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticf) Is gtiebleoeo tnyn bert ia tegfjeaspoct" Dertigste jaargang No 7923 Een nieuwe kruistocht begonnen Zie pag. 4 Bevin in de Assemblee: „Geen land heeft met groter succes onder vermomming zijn imperialisme verwezenlijkt dan Rusland" WARREN AUSTIN, de Amerikaanse gedelegeerde by de Ver. Naties, heeft het aanbod van de Sowjet-Unie tot het sluiten van een „vredespact" gekarak teriseerd als een „olijftak met giftige doornen". Echter heeft de Assemblée toch haar goedkeuring gegeven aan de aanbevelingen der agenda-commissie, om de Russische voorstellen in behandeling te nemen. Wij herinneren er aan, dat het Sowjet-voorstel beoogt, de oorlogs-voorbereiding te veroordelen, en tevens een vredespact tussen de Vyf Grote Mogendheden uit te werken. Voor zover het thans te beoordelen is, betekent zulks een onaangenaam kluifje voor de vierde Assem blée, omdat het voorstel slechts een nieuwe vorm is van de dagelijkse propaganda der Sowjets. Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde, dat eerst wanneer Rusland bereid is zijn isolement te verlaten en deel te nemen aan een internationale controle op de atoom-energie, het mogelijk zal zijn, de atoom bom uit te bannen. de buurlanden bijleggen- Hij wees erop. dat de gunstige oplossing van de Berlijnse crisis minder verkregen werd door bemiddeling van de Ver. Naties, dan wel door de vastbeslotenheid der Weste lijke mogendheden. Voorts memoreerde hij. de bedreiging van Griekenland, de liquidering der oppositie in Bulgarije, de toestanden in Hongarije en Polen. Geen land, aldus Bevin. heeft met groter suc- zijn imperialistisch beleid onder een iwe vermomming uitgevoerd dan de Sowjet-Unie. In verband mét een der jongste nota's der Sowjet-regering aan Joegoslavië, waarin gewag werd gemaakt van „doeltreffender methoden" vroeg Be vin zich af, of hier methoden mee ge moeid waren, die de wereldvrede in ge vaar kunnen brengen. ^ówjet-pressie op Joegoslavië Eduard Kardelj. de Joegoslavische min. in Buit. Zaken, heeft in een felle rede de Sowjet-Unie er van beschuldigd, er anti-democratische practiiken op na te houden, gericht tegen de tfederale volks republiek Joegoslavië. Met alle waarde ring voor het Sowjet-streven naar vrede, hinderde hem het grote verschil tussen daden en woorden van de Sowjet- Unie. Als bewijzen voor de Sowjet-pres- op Joegoslavië noemde hij o.a. de on gehoorde lastercampagne, de economische blokkade, de dreigementen der nota's uitdagende troepenbewegingen, uitlok ken van grensincidenten en geruchtma kende processen. In de periode van 1 Juli 1948 tot 1 Sept. 1949 waren door de tellietstaten 219 grensincidenten uitge lokt en werd het luchtruim 69 maal ge schonden- Toen Kardelj zijn rede beëin digd had, werd luid geapplaudiseerd en Wisjinsky die aandachtig geluisterd had, maakte zijn aantekeningen. Voorts heb ben nog Tsaldaris (Griekenland), Cle- mentis (Tsjechoslowakije), Pearson (Ca nada) en Malik (de Libanon) het woord gevoerd. Manoeilsky, de Oekrainse gevaardigde reageerde uiterst heftig op de rede van Kardelj. Uit de rede van Bevin, die hy in de Assemblee te Flushing Meadows gehou den heeft, brengen wij nog het volgende naar voren. Met nadruk heeft hij er op gewezen, dat de fout gelegen is bij de Sowjet-Unie, want Rusland had gewei gerd ieder plan in overweging te ne men, dat niet gebaseerd was op zijn eigen onvoldoende en onuitvoerbare voorstel len. De Sowjets hebben steeds, door zich te beroepen op „onafhankelijkheid" en „souvereiniteit" een doeltreffende inter nationale controle ontweken. Groot Brit- tannië zal daarom nimmer kunnen in stemmen met een verbod van atoomwa pens, tenzij een orgaan tot stand wordt gebracht, dat voldoende toezicht op de atoom-energie kan houden. Bevin had in Wisjinsky's voorstel voor een onmid dellijk verbod van atoombommen niets nieuws ontdekt. In de eerste plaats was nodig, dat de Sowjet-Unie haar „IJzeren Gordijn" eens optrok Vervolgens ging Bevin over tot het bespreken van ver schillende kwesties, w.o. het Griekse pro bleem, het Duitse vraagstuk, de Itali aanse koloniën en het Atlantisch Pact. Hij hoopte, dar de Griekse regering zich edelmoedig zou tonen jegens haar misleide onderdanen en haar geschillen Dodelijk auto-ongeluk onder Zwammerdam Op de Rijksweg Den HaagUtrecht. Onder het viaduct van de Rijksweg Den HaagUtrecht onder de gemeente Zwammerdam is gisteravond een perso nenauto met vrij grote snelheid tegen een trailer, beladen met kerkklokken, aange reden. De 40-jarige echtgenote van de be stuurder van de personenauto, mevr. G. E. BestebreurtjeDe Zeeuw uit Gouda, werd op slag gedood. De 41-jarige P. Bestebreurtje, reserve-officier, kreeg een zware verwonding aan het voorhoofd. Viermann krijgt zeven jaar „Zeven jaar met aftrek, zonder dat ver oordeelde aanspraak mag maken op de jubileum-gratie", luidde het vonnis, dat het A'damse B.G. vanmorgen velde over de 50-j. Kriminal-Sekretac bij de S.D. te Amsterdam, F. K. F. Viermann De eis luidde 12 j. Zoals bekend is. was Vier mann de naaste medewerker van Willy Lages. Het Hof hield rekening met het feit. dat deze verd. een geheel andere figuur was dan de meeste zijner Duitse collega's. Verhoging K.L.M.-tarieven op transatlantische trajecten In verband met de devaluatie zal de KL.M. uitsluitend tariefsverhoging in guldens toepassen op transatlantische trajecten. De vluchten naar dollargebie- den zullen voorlopig op de dollarbasis van de V.S. worden berekend. De ta riefsverhogingen in gedevalueerde ta rieven gelden zowel voor passagiers- als vrachtvervoer en scommelen in guldens tussen de 30 en 40 Voor alle andere trajecten zijn de bestaande guldensprij- zen gehandhaafd. Vandaag stellen wij IJ voor: Korp. T. W. DE HAAN Julianastraat 46, Lisse. Teun viert heden zijn eerste verjaar dag-in-de-tropen. Hij vertrok op 2 Febr. uit Amsterdam met de „Grote Beer". Was hij aanvankelijk in Probolinggo gelegerd, later werd hij overgeplaatst naar Ma- dioen. Begin Mei is een actie ondernomen, waardoor hij sinds half Mei te Wali Koe- koen is, een stadje tussen Madioen en Solo, naast de berg Lawoe. De bewaking van een brug is hem opgedragen. Hier ziet men hem bij een stelling. Teun roemt de Indische natuur, maar(aanvulling is overbodig!). Ook wij hopen, dat hij zijn volgende verjaardag weer op vaderlandse bodem zal mogen vieren. Dit zou dit geval op wijzen, dat de rust in Indo nesië zou zijn hersteld. Wie wens niet? Koningin zal ook herdenkings dienst te Putten bijwonen Alvorens Koningin Juliana op 1 Oct. te Putten het oorlogsmonument zal o hullen, zal Zij een herdenkingsdienst de Ned Herv. kerk aldaar bijwonen. Dit is dezelfde kerk, waarin 5 jaar geleden alle mannen van het dorp bijeen werden gedreven. Enkele van de families, die 't zwaarst werden getroffen door de presaillemaatregel van de Duitsers, als gevolg waarvan 552 personen het levèn lieten, zullen aan de Koningin worden voorgesteld. Nu een drieling in Zwijndrecht De heer P. v. d. Heuvel, Bootjessteeg 95 te Zwijndrecht, is gisteren op het ge meentehuis komen vertellen, dat hij vader geworden is van een drieling: Cornelis. Paulus en Gerrit Rokus. De moeder en de drie zonen maken het wel. NEDERLAND ERKENT NIEUWE SYRISCHE REGERINu. Nederland heeft, evenals Yemen en Abessinië. de nieuwe regering van Syrië Kath. Thuisfront treedt uit de NIWIN Belangen lopen te zeer uiteen voor vruchtbare samenwerking. Het „Katholiek Thuisfront" is uit het hoofdbestuur van de NIWIN getreden, omdat het 't niet langer verantwoord acht te blijven samenwerken in een organisa tie, die in de eerste plaats voor de mate riële belangen der militairen zorgt, ter wijl het Thuisfront vooral de geestelijke verzorging wil behartigen Het Kath Thuisfront heeft zo lang aan het NIWIN- werk deelgenomen, omdat het gehoopt had dat op den duur de geestelijke en de materiële verzorging samen kondon gaan binnen het kader van de NIWIN. Dit bleek evenwel niet mogelijk, aldus een communiqué van het Thuisfront. De NIWIN betreurt het besluit in hoge mate. Zij heeft haar werk uitgestrekt over alle militairen, ongeacht godsdienst, rang en afkomst en zal dat blijven doen. „VOLENDAM" MORGEN NAAR INDIe. Het troepenschip „Volendam" zal mor gen met aflossingsdetachementen van het KNIL, de Kon. Marine en de Kon. Land macht uit R'dam naar Indonesië vertrek ken. Spoedig klaarheid inzake overval te IJsselraonde? Twee verdachten hebben reeds bekend Twee verdachten, die gearresteerd zijn in verband met de overval op de Boeren leenbank te IJsseïmottde, hebben reeds een bekentenis afgelegd De Rotterdamse politie hoopt thans binnenkort de gehele zaak tot klaarheid te kunnen brengen. Amerika, Canada en Engeland zoeken inniger „atoomcontact" Geheime besprekingen, waarvan plaats noch datum bekend is Te Londen wordt een conferentie van leidende atoom-deskundigen der Ver. Staten, Canada en Engeland gehouden, die zo geheim is, dat de datum noch de juiste plaats waar zij precies gehouden wordt, volgens Reuter, bekend is, en aan het ind der conferentie zal ook geen officieel communiqué worden uitgegeven. Dit is de derde van een serie, waarvan de twee vorige plaats vonden te Washington ttawa. Soortgelijke mysterieuze besprekingen worden gehouden in het Cana dese atoom-centrum te Chalk River in Ontario. James E. Webb, de Amerikaanse' Onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken, heeft aan Truman rapport uit gebracht over de Amerikaans-Engels- Canadese onderhandelingen over de atoomenergie. Voorts blijkt, dat de drie ?n in de toekomst tot een veel 'ere samenwerking op dit gebied zullen overgaan. Er is nog steeds over vloed aan commentaar op het Tass- bericht, als zou de Sowjet-Unie de atoom bom reeds sinds 1947 in haar bezit heb ben gehad. Amerikaanse geleerden en diplomaten staan daar sceptisch tegen- In het algemeen bestempelt men de Russische bewering als „bluf" en het ligt evenmin voor de hand, ja, het is zelfs onmogelijk, dat de Sowjets atoom energie reeds zouden gebruiken voor in dustriële doeleinden. Vermoedelijk tracht Rusland met dit genre opzienbarende Eerste lading Ned. schapen vlees was bedorven Slecht begin van de export naar Engeland De eerste lading Ned. schapenvlees heeft gisteravond Londen bereikt hef eerste transport sinds 1926 maar bi; aankomst bleek ongeveer 10 pet onge schikt voor consumptie en is naar eer lijmfabriek gezonden. Het Engelse mi nisterie van Voedselvoorziening stelt eer onderzoek in. Volgens insiders is hei vlees van schapen, die Vrijdag reeds zijn geslacht. Het vlees is niet bevroren ge worden en per klein schip vervoerd, dat geen koelinstallatie aan boord had. Han delaren beweren, dat het vlees goed was toen het uit Holland ging. Reeds Zater dagavond zou het vlees in Engeland zijn gearriveerd, doch door gebrek aan haven, arbeiders tijdens het week-end kon het niet in koelcellen worden overgebracht. Het contract met Engeland heeft de be paling. dat het vlees in goede staat moet zijn op het moment dat het geladen wordt. Grote Vier confereren over Oostenrijk Kansen op een accoord gering. De Ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben gisteren te New- York het Oostenrijkse vredesverdrag be sproken, maar er werd tot heden weinig voortgang gemaakt. De kansen op accoord aijn niet moedgevend. verklaringen, zyn positie in Europa te versterken. Men zal moeten afwachten, waartoe de besprekingen over de atoom- contröle in de Ver. Naties kunnen lei den, maar hierbij dient men rekening houden met het feit, dat de Russen tegen een doeltreffende controle gekant zyn. Luit.-generaal Bedell Smith, voor malig Amerikaans ambassadeur in de Sowjet-Unie, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat het tien jaar zal duren eer Rusland even ver is met de productie van de atoombom, als Ameri ka thans. Een Frans blad „Paris Presse" brengt •n interview met de Franse natuurkun dige Prof. Jean Thibaud, waarin wordt geconstateerd, dat Frankrijk op het ge bied van atoom-onderzoek thans tot de tweede rang is afgezakt en de staat van „niet-voorbereid-zijn" op een eventuele wetenschappelijke oorlog is nog erger dan in 1939. Frankrijk mist grondstof fen, als plutonium, maar ook apparaten geschoolde krachten. Duizenden jon- mensen zouden hier werk kunnen vinden Amerikaanse super forten deden zware aanvallen Operatie „Bulldog" thans geëindigd (Van een onzer verslaggevers) Londen, 27 Sept. Met de aanval op een groot goederen-emplacement in het Wes ten van de stad is een einde gemaakt aan de driedaagse herfstmanoeuvres-in- de-lucht. de operatie „Bulldog". Hieraan werd deelgenomen door Britse, Franse. Amerikaanse. Belgische en Nederlandse vliegtuigen. De aanval op het goederen-emplace ment werd uitgevoerd door Amerikaanse superforten (B.Fifty's). Britse meteor- straal jagers, die als bommenwerpers moesten opereren, hebben gisteren c dag een aanval gedaan op het vliegveld Chichesteh, dat de Britse marinebasis Portsmouth beschermt. Hierbij traden ook Nederlandse piloten als verdedigers De aanvallers hebben gisteren de gi-oot- ste successen geboekt. Zelfs leerling-pi loten slaagden er in, de verdedigers van de vliegvelden aan de Zuidelijke kust te verschalken en Britse bombardements vliegtuigen wisten zich een weg te ba nen naar Birmingham. Coventry en Shef field Bij de verdediging van de indus triële doelwitten iq Midden-Engeland werkten Belgische meteor-straaljagers m met de Vampire-straaljagers van de R.A.F. Operatie Bulldog" eist 14 doden Twee bommenwerpers na botsing neergestort Twee viermotorige Linicoln-bommen- werpers van de R.A.F. zijn gisteren bij een schijnaarvval op Newark (Eng.) in het kader van de „Operatie Bulldog" tegen elkaar gevlogen en neergestort. Tot dus ver zijn de lichamen van 12 slachtoffers geborgen. Er zouden nog twee slacht offers worden vermist. Zoals bekend is. ;n ook Nederlandse toestellen aan deze manoeuvres deel- Ook een Ned. „Meteoor" vernield Gistermiddag is een aan de „Operatie Bulldog" deelnemende Nederlandse Gloster „Meteor" bij de landing op het vliegveld van Thorney Island vernield. Het toestel kwam vermoedeijlk met te grote snelheid binnen en is daardoor over het vliegveld heengeschoten. Het kwam ir beschadigd terecht in een stuk land achter het vliegveld. De bestuurder, majoor-vlieger J. Mulder, kon ongedeerd het wrak kruipen Alleen alleen „Twee weten meer dan één", denken de Amerikaanse minister Acheson en zijn Britse collega Bevin in het ge bouw der Ver. Naties te Flushing Meadows. Maar.. driemaal is scheepsrecht vinden deze Amerikaanse piloten. Tijdens de „Operatie Bulldog" gaan ze op hun de toestellen. En... Nog nooit is een Engelse minister van Luchtvaart zo „in de wolken" geweest als Arthur Henderson, die tydens de „Operatie Bulldog" in een B-50 bommen werper steeg tot 11.000 m. hoogte. Zijne Excellentie trekt z'n vliegcostuum aan. De prijsstop heeft na de devaluatie goed gewerkt Prof. Brouwers richt zich tegen verhoging van de Ionen De prijsstop heeft na de devaluatie goed zijn werk gedaan en door het actieve optreden van de autoriteiten is de prijsdiscipline goed gehandhaafd. Van angst aankopen viel over het algemeen niets te merken, aldus verklaarde prof. Brouwers, de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken. breid apparaat ter vaststelling van de Zoland de prijsstop geldt, moet de han del tegen de oude prijzen blyven leve ren. Over de waardering van oude voor raden tegen vervangingswaarde worden nog onderhandelingen gevoerd. Voor artikelen uit dollarlanden moet natuurlijk een aanpassing geschieden. Ook zal men kunnen overschakelen op sterlinglanden. hetgeen echter voor gra nen en non-ferrometalen niet zo gemak kelijk zal zijn. Voorts zullen Amerika en België wel moeten gaan uitvoeren tegen lagere prijzen. Omdat hij voorziet dat ook de ver scherpte strijd der Europese exporteurs nieuwe prijsdalingen zullen veroorzaken, waarschuwde prof. Brouwers, dat een verhoging van productiekosten zoveel mogelijk voorkomen moet worden. De gunstige gevolgen van de devaluatie voor de uitvoer mogen niet door een stij ging van prijzen en lonen in gevaar ko men. zeide hij. j verwacht ook geen belangrijke prijsstijging, daar men zich reeds voor de devaluatie in een dalende markt be vond, welke gang van zaken door deze gebeurtenis niet ingrijpend wordt gewij zigd. De concurrentie op de wereldmarkt zal eerder een daling teweeg brengen, dan dat er een stijging optreedt zeide hij. De prijsstop had ten doel, ongemoti veerde prijsverhogingen tegen te gaan en niet om terug te keren tot een uitge- De Britse regering vecht aan twee fronten Duitsland kan nog steeds niet devalueren. De Britse regering vecht thans aan twee fronten- Aan de ene kant onderhandelt zij druk met haar eigen vrienden, de ver tegenwoordigers van het Britse vakver bond, om haar geldpolitiek goedgekeurd te krijgen. Gisteren heeft zij langdurige besprekingen gehouden, maar het is haar. volgens A.P., nog steeds niet gelukt de instemming van de arbeiders te ver- Aan de andere kant bereidt zij krach- ge maatregelen voor om in het Lager huis de overwinning te behalen. Zij heeft met dat doel een motie van vertrouwen voorgesteld en aan de leider der oppo sitie. Churchill toegezonden, waarin niet alleen goedkeuring van het devaluatie- beleid wordt gevraagd, doch tevens van 1 alle financiële afspraken, welke er te Washington zijn gemaakt. Het alomvattende karakter der motie doet wel zien, dat de regering de sterke arm wil gebruiken. In Duitsland blijft de beslissing maar wachten. De Amerikaanse hoge commis saris heeft namelijk te Parijs over dit onderwerp besprekingen gevoerd met de Franse premier en de minister van fi nanciën, benevens met Harriman, de rei zend ambassadeur van het Plan- Marshall. Men veronderstelt, dat Frank rijk voor Duitsland een lager percentage van devaluatie wil, dan de Duitsers en Amerikanen wensen, namelijk 15 of 20 procent teken 25. Daardoor konden de geallieerde en Duitse hoogwaardigheids bekleders daarover gisteravond niet Bonn beraadslagen. DAT het C.-H. Tweede Kamerlid Tj. Krol is benoemd tot alg. voorz. van de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Neder land (B.B.N.), in de vac.-ir. M. C. E. Bon- DAT vier Canadese burgemeesters na ?n trip door Europa en een verblijf in is land bij hun vetrek op Schiphol ver klaarden, dat Nederland er in Europa het best voorstond. DAT dr B. Ch. Ledeboer, dir. van „Meer en Bosch" te Heemstede, is be noemd tot secr-gen. van de internat, liga voor epileptie-bestrijding. DAT in Nijmegen, 42 j. oud, is over leden pater H. Moerkerk, een zoon van de onlangs overleden kunstschilder Her- jan Moerkerk. DAT de Kath. Middenstandsbond vreest Dor een herhaling van de „gulden Joekes", die niet mocht worden doorbe rekend, indien de na de devaluatie af gekondigde prijsstop van kracht blijft bij evt- loonsverhoging. DAT in Leeuwarden, 83 j. oud, is leden het oud-schoolhoofd en Statenlid Keimpe Sikkema, die zijn leven dienst baar heeft gemaakt aan de verheffing van de heidebevolking rond Zwaagwest- einde» DAT J. A. L. v. d. Lande, dir. van de Kon. Ind. Mij v/h Noury en v. d. Lande, te Deventer op 53-j leeftijd is over leden. DAT de slag bij Warns (26 Sept. 1345. Friese boeren contra het Holl. leger van graaf Willem IV) gisteren in Oudemir- dum en Laaxum is herdacht. DAT een vierjarig jongetje uit A'dam gisteren bij het spelen op de steiger van een voormalig pontje in de Amstel is gevallen en verdronken. DAT H. Posthuma te Leeuwarden en mr Th. B. ten Kate, te R'dam, resp- voorz. en plv voorz. van de bedrijfsgroep assurantie-makelaars/bezorgers en agen ten. van functie hebben gewisseld. DAT binnenkort weer 300 abonnees op het Roosendaalse telefoonnet worden aan gesloten, nadat de centrale in 1944 in de lucht is gevlogen. DAT de Friese K-v.K. de middenstan ders aanraadt, constante betaling te vra gen beneden de f 10 en bij levering op crediet, altijd een nota bij te voegen en betaling te verzoeken binnen een maand. DAT vijf koffiesmokkelaars uit Sie- bengewald zijn gearresteerd, toen een van hen op heterdaad was betrapt. DAT de KNAC de medewerking van alle weggebruikers inroept, om niet on nodig te rijden over juist geverfde asverkeersstrepen, daar het materiaal schaars is. DAT de KNAC, i.v.m. de naderende winter, min. v. d. Brink heeft gevraagd verbetering van de verlichting bebouwde kommen. DAT de Prov. Staten van Z.-Holland op 22 November vergaderen, waarn beraadslagingen tot 20 December zullen j worden verdaagd. DAT de beschikking betreffende de Zondagssluiting van de bij de Rijkswater, staat of de Dienst van de Zuiderzeewer ken in beheer zijnde sluizen en bruggen mi.v. 15 Oct. wordt gewijzigd. DAT het echtpaar G. Bas en A. Bas— Kuin te Heer Hugowaard morgen zijn 60-j. bruiloft hoopt te vieren. DAT bij het spelen de drie-jarige Fransje Faro door een 6-j. vriendje Eindhoven in het water werd geduwd en verdronk. DAT ook plannen worden uitgewerkt om de Westerschelde, evenals de Nieuwe Waterweg, van radarinstallaties te voor- DAT te Haarlem. 59 jaar oud, is over leden de oud-gezagvoerder der Stoom vaartmij Nederland, Simon Bakker. DAT de arts W. J. Bakker te Den Helder, benoemd is tot ridder O.N. DAT morgen het laatste dodentransporl naar Frankrijk, van 120 in ons land ge sneuvelde militairen, van Roosendaal uit zal plaats vinden. Het oude lied Het was te verwachten, dat het ge- beuren zou en het schijnt te zaan gebeuren ook: Djokja is het niet eer.s met zijn vertegenwoordigers op de R.TC. Hierdoor openbaart zich weer het oude Het euvel is inderdaad niet nieuw. Want ook bij vroeger gelegenheden zijn republikeinse vertegenwoordigers door hun eigen mensen populair gezegd in het hemd gezet. Dat is altijd al één van de verdrietelijkheden geweest in de onderhandelingen met de republikeinen. En daarom waren die onderhandelingen altijd zo onvruchtbaar Het heeft er oo>k ditmaal alle schijn van. dat Djokja de onderhandelingen van zijn vertegenwoordigers met grote argwaan volgt, gereed om hun op elk ogenblik het vertrouwen op te zeggen en hen naar Djokja terug te roepen. Hoe men ook over de Ronde Tafel conferentie denkt, dit is toch een van die dingen, welke men het meest moet be treuren. Want wil er van deze conferen tie iets terecht komen, dan is de geest waarin de besprekingen worden gevoerd, toch wel van uitzonderlijk belang. Het moet een druk leggen op de besprekin gen, wanneer dit argwaan als een stille aanwezige present blijft. Geen wonder, dat men zich ook in repu blikeinse kring op de Haagse conferentie over deze reacties teleurgesteld voelt, nog afgezien van het overigens belang rijke feit dat de indruk hierdoor op het buitenland gemaakt, voor de republieik alleen maar een ongunstige kan zijn. Een goed eontaet In het buitenland is van een Chris- telijke principiële partijformatie, zoals wij die in Nederland kennen, niet veel te merken. Maar het inzicht in de mogelijkheid en de noodzakelijkheid van een Christelijke politiek is hier en daar groeiende en daarmee het inzicht in de noodzakelijkheid van partiiformatie naar christelijke levensovertuiging. Men moet soms een buitenlander horen om te beseffen wat Nederland in dit op zicht bezit en wat het buitenland mist. Want de mens gèraakt juist aan de goede dingen het vlugst gewend. Van dit alles heeft dr Hürliman. die hier de Zwitserse Evangelische Volks- dienst vertegenwoordigde, gesproken op de conferentie, welke de AR. jongeren dezer dagen op de Veluwe hielden. Hij deed 'n appèl op de A R een C -H. rich ting in ons volk. die hij de krachtigste Prot. Chr. staatkundige formatie van Europa noemde, om zich de internatio nale roeping goed bewust te zijn. Inderdaad, de internationale politiek wordt met de dag belangrijker. Te zeg gen dat zij de nationale politiek bein- vloedt ware veel te zwak. Zij schijnt soms die politiek te overvleugelen. Maar daar om is het ook zo hard nodig, dat hier goede contacten worden gevonden en ge kweekt. Er dient in dit opzicht van Ne derland veel activiteit uit te gaan. Joegoslavische legatie moet Hongarije verlaten Zij worden „gehuurde moordenaars" genoemd. De Hongaarse regering heeft aan tien leden van de Joegoslavische legatie op dracht gegeven, het land binnen 24 uur te verlaten. De enige Joegoslavische diplomaat, die door dit besluit niet wordt getroffen, is de gezant zelf, Javanovic. Deze eis was vervat in een in scherpe bewoordingen gestelde nota. waarin de beschuldiging wordt herhaald. dat Joegoslavië een samenzwering had be raamd tegen de Hongaarse regering. Tevens word: maarschalk Tito's nota als protest tegen het proces-Rajk van de hand gewezen. De Joegoslavische legatie te Boedapest wordt beschuldigd een centrum te zijn van spionnage en voortaan zullen geen „gehuurde moorde naars" Hongarije meer binnenkomen. Men begrijpt in Djokja niets van de delegatie in Den Haag Hatta is niet voornemens naar Djokja terug te keren Naar de Nieuwe Letdsche Crt, verneemt, begTÜPt men in Djocja niets de houding der republikeinse delegatie in Den Haag. Dank zy de over eenkomst tot staking van het vuren heeft men een voor de Nederlanders onhoud bare militaire toestand kunnen scheppen. De republikeinse troepen rukken in drommen naar de grote plaatsen op en sturen de zwakke Nederlandse patrouilles, die niet schieten mogen en te gedisciplineerd zyn om dit te doen, onder hoon gelach terug. Hadinoto, die als lid van de republikein delegatie in Den Haag vertoeft, moet Overal op Java worden republikeinse schaduwbesturen ingesteld. Behalve met het feit, van de sterke militaire positie, die de republikeinen in Djokja in de mening brengt, dat zij nu wel in Dep Haag alles kunnen eisen, heeft men te Djokja te rekenen met de sterke druk communisten van allerlei soort. Tan Malakka en Alimin blijken plotseling in leven te zijn. Ons blad heeft er trouwens meermalen op gewezen, dat deze lieden niet dood waren. Bovendien is men in Djokja sterk on tevreden over de wijze, waarop men over de Ronde Tafel Conferentie wordt inge licht. Onlangs werd Jahja naar Djokja gezonden om de republikeinse waarne mend premier, de sultan van Djokja in lichtingen te verstrekken. Het bleek al spoedig, dat men hem niet in staat had gesteld, de sultan, die ingelicht wilde orden over de achtergrond der onder handelingen, tevreden te stellen. De zen ding van dr Soekiman, de voornaamste figuur van de Masjoemi naar Djokja houdt hiermede verband. Hatta zelf kan natuurlijk niet komen, ofschoon zijn aanwezigheid uit republi keins oogpunt dringend gewenst zou zijn. Dit is trouwens duidelijk te kennen gegeven in een onderhoud van de repu blikeinse woordvoerder in Den Haag Deze verklaarde: Mohammed Hatta is niet van plan naar Djokja terug te keren. De woordvoerder verklaarde de critiek 'an de P.N.I. (Hatta's eigen partij) en de Masjoemi uit het feit, dat men nog niet voldoende gegevens beschikt betref fende de juiste draagwijdte en de formu leringen van het accoord. Hij achtte daar om deze critiek niet onrustbarend, „te meer omdat men niet precies op de hoogte is van hetgeen zich tussen do con ferentie van Namen en de jongste zitting van de centrale commissie op Yrtydag J.l. heeft afgespeeld." De voorzitter van de P.N.I., Soejono onaangenaam getroffen zyn door de critiek van de secretaris-generaal zijner partij in Djokja. Naar de Nieuwe Leidsche Crt nader verneemt, heef: dr Soekiman intussen te kennen gegeven, dat hy er niets voor voelt, naar Djokja te reizen. Volgens een Aneta-telegram uit Batavia verklaarde een republikeinse woordvoer der vertrouwen te hebben, dat het tijd schema voor de R T.C. gehandhaafd blijft, zodat de conferentie over een maand zou kunnen aflopen. De republikeinse minister van voor lichting. Sjamsoeddin. kensohetste de uitingen van Djokja als een bewijs van ongeduld, dat bezworen zou kunnen worden als de dag voor de souvereini- teitsoverdracht definitief werd vastge steld. Intussen noemt het nationaal-commu- nistische blad ..Kedaulatan Rajat" („Volksuniversiteit") de overeenkomst een bittere pil. Als zij aanvaard wordt met inbegrip van de Unieliohamen. dan zal er weer meer hoger Indonesisch per soneel komen met glanzende auto's en prachtige villa's, terwijl het volk or niet beter op wordt WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en ochtend op vele plaat» sen mist of laag hangende bewolking. Overdag bijna overal perioden met zon neschijn. Droog weer. Zwakke en af en toe matige wind uit Oostelijke rich tingen, weinig verandering van tempe ratuur (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Woensdag 28 September: Zon op 6.34, onder 18.26. Maan op 14.59, onder 21.20 uur. 29 September E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1