Onderwijzeressen bij liet Clir. kleuteronderwijs bijeen in „Den Burcht" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 26 SEPTEMBER 1949 Mej. A. Stoll: „Onze scholen moeten vooral levend zijn" (Vart een onzer verslaggevers) ZATERDAG werd in „Den Burcht" de 47ste jaarvergadering gehouden van de vereniging van onderwijzeressen bij het Chr. voorbereidend onderwijs in Nederland. De opkomst was zeer bevredigend. En de stemming tijdens de vergade ringen, die omstreeks zeven uur in beslag namen, liet niets te wensen over. Van de 23 punten tellende agenda was het referaat van mej. A. Stoll, die sprak over: „Waar het op aan komt", wel 't belangrijkst. Zü begon haar onderwerp met te wij zen op de betekenis van de Bijbelse ver telling op de kleuterscholen. Wie kan de invloed besohrüven, die deze verhalen op de kinderen hebben? Na een poosje draaien de kinderen niet meer onder het vertellen en zoeken zij hun eigen luister houding. Wy moeten, aldus spr., mee helpen mensen te kweken, die straks, met Gods hulp, weten welke houding zy ten opziohte van de wereld hebben in te De Chr. kleuterschool mag niet zo zyn, dat de ouders even goed hun kinderen naar een andere school kunnen sturen. Er z«n 1500 onderwyzeressen aan het Chr. kleuteronderwüs verbonden en 60.000 kinderen zyn mede aan hun zor gen toevertrouwd. Ligt hier geen prach tig arbeidsveld? Hoeveel zegen zal het feit, dat 's morgens vóór het beginnen van de lessen al deze kinderen naar het voorbeeld van het personeel de handen vouwen en de ogen sluiten, wel niet ontvangen. Mej. Stoll uitte haar grote bewonde ring voor hen, die op eenzame posten de opleidingen in stand houden. Deze opleidingen zpn geboren uit het besef, dat ook het Chr. kleuteronderwys niet zonder goed-opgeleide krachten kan. Zü verdienen niet alleen onze geldelpke, maar ook onze morele steun. Het is zaak, dat de omliggende scholen het con tact met de cursussen onderhouden. Het zou al heel eenzydig zün, als wü het by de godsdienstige opvoeding lieten. Wü moeten inzicht hebben in wat de kleuter op elke trap van zyn ontwikkeling vraagt. De vraag, hoe de kleuter per soonlek uit de les te voorschyn komt, moet ons ernst zyn. De kinderen kun nen zich pas vrë ontwikkelen, als ze in hun element zün. Hun element is de omgeving, die geheel is aangepast aan hun kinderiyke verhoudingen. Spr. wees er op, dat velen zich blind staren op de methode zonder te letten op de vorming van het karakter en de persooniykheid. Uitvoerig besprak mej. Stoll de op leiding van kwekelingen en de inrich ting van de school. Zy legde er de na druk op, dat de kleuterschool toch voor al levend moet zyn, en eindigde met een K unst en Twee films uit de oude doos The Kid Het Jochie) en Easy street van Chaplin v Hoe komt het, dat op een zomerse dai ver in September toch een zaal volloopt om films van Charlie Chaplin te We hebben ons dat afgevraagd, toen Za terdagmiddag door K. en O., ter gelegen heid van Charlie's zestigste verjaardag, twee films uit een oud archief gedraaid werden: „The Kid" en „Easy street". We geloven, dat het antwoord niet moeilijk is. Door de Chaplin-films wordt een taal gesproken, die de massa ver staat Charlie, de vechter voor al wat goed en recht is, heeft zijn strijd', maai vecht die heel resoluut uit met de vuist Het goede en het kwade worden beli chaamd in mensen, die met elkaar eer robbertje vechten en waarin het goede tot slot toch overwint. Dat begrijpt en ziet men graag- Een Chaplin-film is dan ook meer een gooi- en smijtfilm. En nu was het typisohe, dat de film ,.Easy street". die na-gesynchroniseerd was, bewees, dat de oude films van Chaplin dit niet kun nen hebben. Juist door deze na-synchro- nisatie k-reeg de film te veel een gooi en smijtkarakter. Bovendien heeft Chap lin het niet nodig. De heer P. J. van Mullem, die de wezigen verwelkomde, deelde mee, 13 October in Trianon één voorstelling gegeven zal worden van dc Franse film „La vie en rose" en 27 October twee voorstellingen in Rex van de Engelse film „Beware of pity" naar een ro van Stefan Zweig: „Ungeduld des Her- zens". Voor Leiden zijn dit twee woord van de hoofdvlootpredikant: „Ons hart heeft twee kamers; de ene is voor de liefde tot God en de andere voor de liefde tot de naaste." De morgen De presidente, mej. A. J. Brants, bracht in haar openingswoord warme dank aan de ontvangende afdeling en zei, dat de vereniging in het voorby- gegane jaar veel zegen heeft mogen on dervinden. Verder hoopte zü, dat de Re gering het belang van goed-verzorgde scholen en goed-gesalarieerd personeel zal inzien. Op plechtige wüze werd het overleden hoofdbestuurslid, mej. M. Krabbendam, herdacht. Namens de afd. Leiden voerde mej. A. Smit, presidente, het woord. Mej. L. J. de Groot, eerste secretaresse, deelde in haar gedetailleerd jaarverslag mee, dat het aantal candi- daten voor de examens zich in stügende lün beweegt, en mej. J. Viym, penning- meesteresse, kon een voordelig saldo van 102,69 melden. Het aantal leden be draagt thans S10. Aan het eind van de morgenbüeen- komst viel aan mej. N. de Rave, die, geiyk bekend is, kortelings haar zilve ren jubileum vierde als hoofd van de Leidse „Prinses Beatrix"-school, nog een hartelijke huldiging ten deel, waarbü zü sprak een dankwoord en maakte van een plant in ontvangst mocht nemen. Zü deze gelegenheid gebruik de vergadering te wüzen op het zeer vele werk, dat het hoofdbestuur van de vereniging verricht. De volgende jaarvergadering wordt in de Domstad gehouden. Reorganisatie lagere landbouwscholen urgent CJB.T.B. stelt studiecommissie in Zaterdag, tijdens de tweede dag van de conferentie van bestuursleden en hoof- /an Chr. lagere land- en tuinbouw scholen, die in „Birkhoven" by Amers foort werd gehouden, heeft de heer W. P. Cnossen uit Woerden gesproken over .Plaats en taak der lagere landibouw- De scholen hebben haar plaats gekre gen, maar niet die haar toekomt bij de overheid. De lagere landbouwschool, die 25 jaar een plaats in het volks leven heeft ingenomen, is voor de boe- renjeugd de voortzetting van de lagere school, doch is gericht op het agrarisch bedrijf. De school is bestemd om eind onderwijs te geven. Zij heeft aan de toe komstige boer de eerste beginselen der landbouwkunde onderwezen. Is het daarom wonder, aldus de heer Cnossen. dat de behoefte aan reorganisa- an de lagere landbouwschool zeer urgent is, wanneer in 1950 het achtste leerjaar verplicht gesteld wordt, met dien verstande dat het zevende en acht ste leerjaar zal doorgebracht worden aan school voor voortgezet lager onder wijs? Thans komen de leerlingen na zeven jaar de lagere school bezocht te hebben op de lagere landbouwschool, hetgeen een bevredigende toestand is. Het is bezwaarlijk bij de tegenwoordige inrichting van de landbouwschool dat de leerlingen er na zes jaren lagere sohool heengezonden worden. De komende reorganisatie op onder wijsgebied is voor het dagelijks bestuur de Chr. Boeren- en Tuinders Bond aanleiding geweest om een commissie te benoemen, die tot taak heeft de bezwa- na te gaan, welke kleven aan de huidige voorschriften met betrekking tot de leerplicht. In de uitvoerige discussie kwam de vraag naar voren, .waarom wel nieuwe R.K. landbouwscholen en nieuwe scho- voor het nijverheidsonderwijs ge bouwd kunnen worden, en geen Chr. landbouwscholen. De suggestie werd ge daan, door de organisatie hiernaar onderzoek te doen instellen, temeer dat de huidige behuizing van de lagere landbouwscholen zeer slecht is. Na afloop van de ruiterwedstrijden te Koudekerk volgden een parade en een défilé. Het défilé werd afgenomen door de organisatoren en de burgemeesters van Hazerswoude, Koudekerk en Leiderdorp. Foto N. v. d. Horst. Goecle hippische sport te Koudekerk Wisselbeker voor P. Barnhoorn te Noordwijk Het streekverband „Rijnmond" van de Kon. Ned. federatie van landelijke rij- verenigingen organiseerde Zaterdag te Koudekerk aan den Rijn een hippische dag. die in alle opzichten goed geslaagd mag worden genoemd. Deze traditionele dag verdient alleen meer propaganda en belangstelling. De ochtend werd besteed aan dres- suurproeven, zowel individuele als van viertallen. In een eentonige regelmaat klonken de bevelen van de instructeurs van de vier manéges over het veld en voor het deskundige oog der heren- jury leden toonden de deelnemers de een meer en de ander minder hun over wicht over de paarden. Na de lunchpauze opende de heer F de Graaff met een erakei woord van welkom aan het adres van de burge meesters van Hazerswoude. Koudekerk en Leiderdorp.' de heren Den Hollander. Verheul en Van Diepeningen, en tot de heer Jansen van Galen, inspecteur van de federatie. De dag werd1 besloten met een grootse parade, afgenomen door de drie burgemeesters, waarna de prijsuit reiking plaats vond. De algehele leiding berustte bij de heer F. de Graaff, geassisteerd door de ringmeesters W. A. Kreffer en W. v. d. Akker, terwijl de verzorging der deel nemers in de vertrouwde handen van de heer J Dorrepaal was. Vooral de middag gaf goede hippische kunst te zien en de sfeer, die bij deze mooie sport pleegt te heersen, ontbrak ook thans allerminst. De uitslagen luiden als volgt: Individuele proef, klasse B, nr 4: 1. G. Corts op Willy (Rijnruiters); 2. P. van Straalen op Jeannette (Kon Eimma); 3 mej. J- v. d. Stoel op Oscar (Palensteyn- ruiters). Individuele proef, klasse N. nr 4: B: 1. P Barnhoorn op Kappi (Northgo- ruiters); 2. mej. D. Filippo op Yolanthe (Rijnruiters): 3. J v. d. Haak op Johnny (Northgoruiters)C: 1. A. van Rooyen op Johnny (Kon. Emma); 2. W. v. d Marei op O Ida (Duinkantruiters); 3. W. v. d. Marei op Gokola (idem)- D: 1. C. van Spronsen op Bento (Kon. Emma); 2. P. A. Zandbergen op Bob (Burchtruiters) A Meeuwenoord op Edelbloed (Northgoruiters) Dressuurproef viertallen: I Palen- eteynruitérs; 2 Koningin Emma; 3 Northgoruiters. De door mevr. De Graaf-Oppelaar be- sohikbaar gestelde wisselbeker voor hel kampioenschap individuele dressuur klasse N, welke vorig jaar werd gewon en door de heer P. van Straalen, ging u naar de heer P. Barnhoorn (Northgo) Concours besbgaand landbouw-rijpaard: 1. G. Corbs op Willy (Rijnr.); 2- C. van Spronsen op Bento (Kon. Emma); 3. J. Dorrepaal_ pp Helïa (eig. D. C. v, d. Vis, Rijnr.); 4. J. Rijneveen op Frits (Pal.r): 5. mej N. Kwakernaak iRijnr.) op Willem II (eig. W. v. d. Akker). Springconcours: 1 mej. J. v d. Stoel op Oscar (Pair.); 2. C. van Spronsen op Bento (Kon Emma), gelijk aantal pun ten met: W. v d. Marei op Gokola (Duinkant); 3. G. Corts op Willy (Rijnr.); J. v. d. Haak op Johnny (Northgo); 5- RijneVeen op Frits (Pal.r.) en A. Meemvenoord op Edelbloed (Northgo) C.N.V. hield naiaarskadervergaderin^ „NIEMAND KAN WORDEN GEMIST" Het Ohr. Nat. Vakverbond organiseer de Zaterdagmiddag in „Den Burcht" een najaarskadervergadering, waarin de heer J. Schipper, tweede voorzitter van het C. N. V., heeft gesproken over de inter nationale taak van het C.N.V.. het vraag stuk van de werkgelegenheid en de kwestie van het levenspeil. De bijeen komst stond onder voorzitterschap van de heer G. Hordyk, voorz. van de Chr. besturenbond. Met klem betoogde de heer Schipper, dat de beginselen, waaruit het C.N.V. leeft, ook internationaal een grote rol spelen. De betekenis van het Internatio naal Chr. Vakverbond is na de bevrijding toegenomen. Spr. toonde dit met ver schillende feiten aan. Onze internatio nale taak is moeilijk, maar nodig en schoon. En de contacten met het buiten land zijn waardevol. Ten opzichte van de werkgelegenheid staat het bedryfsleven voor een zware taak. De verantwoordelijkheid echter rust niet alleen op de ondernemers. Het zal nodig zyn, dat er veel meer aandacht dan tot dusver aan de opleiding van jonge arbeiders wordt besteed. Elk jaar staan 40.000 jongens klaar om het bedrijfsleven ln te gaan en velen van hen presenteren zioh zonder enige scholing. Ook spr. had geconstateerd, dat het aantal leraren van Prot.-Chr. huize aan de ambachtsscholen minimaal is. Dit probleem is grondig ver waarloosd en het behoort tot dc taak der vakbonden hieraan de meeste aandacht te schenken. Bü zün behandeling van de kwestie van het levenspeil stond de heer Schip per vanzelfsprekend stil bij de devaluatie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Geboren: Jacobus H. z. van H. v Werkhoven en J. C. v. d. Burgh; Maria L C-, dr. van H. v. d. Steen en E. C Smoorenburg; Jannetje J., dr. van J. P. F- Ververs en J. M. Krooswijk; Johanna J.. dr. van J. van Egmond en J. de Kleijn; Willem F., z. van C. D. Zandvliet e J. Honsbcek. Hij herinnerde aan de verklaring van het C. N. V. ten deze. De komende jaren zullen heel moeilijk zijn. De vakorgani saties krijgen een zware strijd te voe ren. En daarbij kan niemand worden ge mist. De heer Schipper deed dan ook een beroep op allen om actief te zijn en pal te staan. Gemeente-ambtenaren op de sintelbaan Zaterdag vonden op de sintelbaan in do Leidse Hout de atletiekwedstrijden gemeente-ambtenaren plaats. En niet zonder succes! De uitslagen zijn: Deelname t/m. 29 jaar: 100 m hard lopen: 1. H. Hermans (lichtfabr.) 11.6; Wiersman «stadhuis); 400 m: 1. B Beekhuis (stadhuis) enkele deelname; m: 1. H, Hermans (lichtfabr.) 3 min. 2. Schuchhard (idem). Kogelsto ten: 1. Gieske (gem.werken) 11.74 m; 2. B. Beekhuis (stadhuis). Verspringen: 1. H. Hermans (lichtfabr.) 5.69 m; 2. Wies- (stadhuis) 5.25 m. Hoogspringen: 1. N Foppen (politie) 1.45 m; 8. C. v. Hil- ten (politie). Balwerpen: 1. J. Piket (po litie) 36 74; 2. B. Beekhuis (stadhuis). Touwtrekken: 1. L.P.S.V.; 2. stadhuis. Estafette 5 maal 80 m: 1. L.P.S.V. 54.1: stadhuis. Deelname 30 t/m. 39 jaar 100 m. hard lopen: 1. M. Ouwerkerk (stadh.) 13.8; Arbouw (slachthuis); 1000 m: 1. J. Kortekaas (pol.); 2. J. Reinders (pol.) Verspringen: 1. H. Bosboom (L.D.M) 5.20 m; 2. G. den Daas (L.D.M.)Hoog springen: 1. G. den Daas (L.D.M.) 1-55 m; 2. en 3. D. Verzijden en B. Rosmolen (beiden pol.). Kogelstoten: 1. B. Rosmo len (pol.) 11.32 m; 2. Lodema (pol.). Bal- werpen: 1. G. den Daas (L.D.M.) 30.48; 2. D. Verzijden (pol.). Touwtrekken: 1. L.D.M.; 2. slachthuis. Estafette 5 maal 80 m: 1. L.P.S.V. 55.2. Deelname 40 jaar en ouder: 100 m hardlopen: 1. E. Binsbergen (L.D.M.) 13.2; 2. C. Rigter (stadh.). 400 m: 1. C. Rigter (stadhuis) enkele deelname. Ko gelstoten: 1. C. Rigter 10.75 m. Hoog- Het springconcours te Koudekerk aan den Rijn. Dit. fraaie paard wist de hindernissen wel te overwinnen. Het „muurtje" wordt hier genomen. Foto N. v. d. Horst. Drs C. Sanderssprak over schoolpsychologie Mr Schokking van Alphes mT T» TVr TT Sf.hiln Aio Ho vortraHorirw nrp- 11331* Dell Hd3g Onderwijzers en C.iS.V. een goedbezochte vergadering van de afdeling Leiden der vereniging van Chr. onderwijzers sprak Zaterdagmiddag Liberty drs C. Sanders, leider van de schoolpsychologische dienst van de Vrije Universiteit te Amsterdam, over de taak die dienst in verband met de be roepskeuze. Spr. handelde eerst over het psychologisch onderzoek in het alge een en daarna over dit aan de school Drs Sanders merkte op. dat het school rapport niet altijd de juiste maatstaf is en kind te beoordelen, omdat hij het rapport beschouwt als een resultante van ïre aanleg en vlijt, concentratiever mogen, enz. Bij een juiste beoordeling evenwel moeten we op de componenten acht geven. Het psychologisch onderzoek kan aanvulling zyn van het school rapport. Op duidelijke wijze toonde spr. aan, dat de intelligentietests heel iets anders zijn dan examens, daar b.v. de laatste niet „geijkt" zijn en daarentegen de tests „uitgeprobeerd". De schoolpsychologische dienst onderzoekt de taalaanleg (gevoel- uitdrukkingsvermogen)wiskunde- aanleg, rekenaanleg en technische aanleg, geprojecteerd op de achtergrond van de structuur van het denken. Het intelligentie-quotiënt zegt op zich zelf niet veel. wanneer er geen achter grond is waartegen we het kunnen plaat- Karakter en intelligentie hebben een geweldige wisselwerking. Tenslotte wees spr. er op, dat het psy chologisch onderzoek op de school het beste aan zyn doel beantwoordt, omdat de school het milieu van het kind kent en de gesprekken met het hoofd der school zo vruchtbaar kunnen zijn. Het onderzoek is heel kostbaar en op de scholen, waar veel klassikaal kan worden onderzocht, goedkoper worden. En daar de school aan de ouders behoort, hoort het advies ook eigenlijk vai sohool uit te gaan en niet van een labo ratorium. Na de met grote aandacht gevolgde causerie demonstreerde de heer Sanders enig testmateriaal en beantwoordde hy' enkele gestelde vragen- Dr H. Schilp, die de vergadering pre sideerde, zei niets te veel toen hy de middag karakteriseerde als een „rijke middag". Rest ons nog te vermelden dat bij het huishoudelijk gedeelte ter sprake kwam de aansluiting bij het C.N.V.10 personen stemden vóór en 3 tegen. De overgrote meerderheid onthield zich ech- :r van stemming. Het onweer in Leidens te RIJNSBURG P. Brussee op een •m gedood. Omstreeks half één is de bliksem in geslagen in een grote stro-schelf te KAT WIJK AAN DEN RIJN, waaronder zich bergplaats met kunstmest, stokken geolied goed bevond. De brandweer het vliegveld, gewaarschuwd door de wacht, was spoedig ter plaatse tot Zondagmorgen 7 uur, mede nablussirag, aanwezig. De schelf brandde tot de grond toe af. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Een trampaal te KATWIJK AAN DEN RUN bij de Van Egmondstraat moest het ook ontgelden. De daar aan wezige seinlichten werden vernield. Zon dagmorgen reeds was een en ander her steld. Er was weer zwemfeest in de Overdekte Ongeveer 120 jongens en meisjes behaalden het diploma Zaterdagvond vond in de „Overdekte" een massa-aanval plaats op het zo be geerde diploma van geoefend zwemmer. Er waren niet minder dan ongeveer 120 gegadigdera, terwijl enkele attracties de avond weer tot een waar genoegen maaikton. Zo zagen wij prachtig figuur- zwemmen van de Watervrienden en ver schillende zwemslagen van de Groninger meisjes P. Lugthart en D. van Slochte- ren. Wij vermoeden, dat deze dames vandaag bij de internationale zwemwed strijden geen slecht figuur zullen maken. De namen van de geslaagden zyn: Meisjes A: Mary van Os. Dini Sand- berg, Dora Bergers, Willy Blote. Marijke Rodenburg, Marian Corevee, Willy Stichter, Hanny Acken, Ansje Verbey, Frances Kaiser, Hanneke Servaas. Han- neke Schiuitema, Marieta de Swart, Ldeneke van Muiden, Netteke de Liagre Bohl. Ineke Simons, Cary Hofstede, Henny Spijker, Nelleke Jansen, Marijke Knaap. Anneke Veer, Mimi van Gastel. Marijke v d. Hoek, Emmy de Roode. Anca Spijkerman, Elly Marijt, Elly Teske, Elly den Heeten, Betsie van Delft, Willv Barlo, Cobie de Haas, Corrie Serdijn, Bep Ravensbergen, Marijke de Nes, Lenie Etman, Ineke van Dorp, Ali Boon, Lidie Bergers, Alie Hoogstraten, Katy Dietz. Nel Knyneraburg, Nolly Bergers, Nettoke van Dorp. Meisjes B: Annebien Klaasenz. A-nne- marie Buitenhuis, Magda Rutgers, Loes Knegtel, Anneke v. d. Heyden, Adrie van Duuren. Nel Rotteveel, Fiep Mulder, Wanda Laurens, Janny Pet, Makrie v. d. Veur, Nelly Bazel, Lidy Goddijn, Dolly Goddijn, Fien O verdijk, J. M. Schouten, J. C- Moser van Biemen, M. H. Toussaint. Ingrid Kakebeeke. Toos van Dorp. Maria Duffels. Sietske Tonekes. Jongens A: Peter Heykoop, Wim Ver koor, Jan Schilperoord, Han Tesselaar. Joost van Eyken. Hessel Pape. Jan Dirksen, Tonny Dirksen, Ab Zandberg, Henny Kriek, Dik Sijtoersma, Loet Tankas, Leo Ravensbergen, Amdries v. Putten, Bert v. d. Voet, Rien Berkhout, Albert Groneman, Bastiaan de Groot, Bart God'dijn. Peter v. d. Horst, Chris Pet, Jan Sierat, Jan Veldman, Henk v. d. Loting 4e ronde afvalivedstrijd L. S. B. De loting voor de 4e ronde van de af- valwedstrijd had het volgende resultaat: F. Teleng (Vriendenschaar no. 11)J. J. Braggaar (Voorschoten no. 37); ir A. H. J. Paardekooper (Philidor rao. 15)— Th. Olyerhoek (Roelofarendsveen no. 47) of P. C. Rijnsburger (Vriendenschaar no. 77); dr P. Vermet (Voorschoten no. 35) D. van Gelder (Philidor no. 6); mr A. Mulder (Philidor no. 9) of R. Meyer (Philidor no. 54—Th. van Oordt Jr (L.S. C. no. 17); A. J. H. v. d. Meulen (Philidor no. 31)—J- Volders (Philidor no. 22); Jer ry Bey (Philidor no 1)P. Seller (Phi lidor no 67); Joh. de Jong (Leiderdorp no. 63)—F v. d. Bosch (Caissa no. 43); H. C Bouter (Philidor no. 78)W. Sloos (S.P.W no. 40) Grote rally van Youth for Christ Jezus solidair met ons, „fatsoenlijke moordenaars" De Zuiderkerk was stampvol, toen de afdeling Leiden van Youth for Christ er Zaterdagavond een grote rally hield. Ds G. Toornvliet sprak over: „De moorde- zijn onder ons". Hij confronteerde met de vraag, wat nu eigenlijk de zin ons leven is. In de oorlog dachten we kunnen nooit meer lachen. Maar zyn de ellende al lang weer verge ten. En we hebben het druk met dit en met dat. Wy kunnen vergeten, wat ge passeerd is, maar God vangt dat alles 3 en houdt het vast. Hebben wij er wel eens bij stil ge staan, dat wij heus niet ver van de moordenaars van de oorlog af staan? Wij zijn dan wel fatsoenlijke moordenaars, fatsoenlijke burgers. Dit komt echter niet omdat wij nog wel meevallen, maar om dat Jezus Christus meevalt. Als Jezus s zou loslaten, tuimelen wij opnieuw de hel. Wil God dan te maken hebben met moordenaars? Het Evangelie is, dat springen: 1. C. Rigter 1.50 m; 2. E. Bins bergen (L.D.M.). Verspringen: 1. E. Bins bergen 4.64 m; 2. C. Rigter. Balwerpen: l. E. Binsbergen 32.48 m. Damesdeelname (allen stadhuis): 60 m hardlopen: 1. C. Welmers 9 sec.; 2. Brur.t 9.5 sec. Verspringen: 1. C. Welmers 3.95 m; 2. J. Zilverentant 3.72.5. Hoogsprin gen: 1. Zandvliet 1.25 m; 2. J. Zilveren tant 1.25 m. Balwerpen: 1 A. Schilthuis 23.80 m; 2. J. Zilverentant 18.37 m. Kogel stoten: 1. C. Welmers 6.61 m; 2. J. Zil verentant 6.35 m. God en de moordenaars bij elkaar horen. God zoekt de moordenaars. Hij hangt op Golgotha tussen twee moordenaars: Jezus wil solidair zijn met ons. Het verloren leven draagt Hij. Daarom: Durf te leven! Aan deze rally, die op allen veel in druk heeft gemaakt, werkten mee de heer L. J. Pasman van het landelijk m, een tenor, een violist, een pianist een organist, terwül Hans Hoddenbaoh de leiding had. Na afloop voerden de leiders nog verscheidene gesprekken. Hedenavond is er in het Volkshuis een contactavond. De heer Pasman zal hier spreken. Ieder is welkom! „Het Oosten" Ned. Bond van Zaterdagvliegers Tot sluiting van het seizoen werd Za- erdag een wedvlucht gehouden met onge en oude duiven vanaf Quievrain, il.m. 203 km. De duiven werden gelost jm 12 uur, windstil eerste duif werd geconstateerd om 2.13.22 uur, de laatste pryswinnende om 2.19.36 uur. Uitslag: H. E. Christiaanse 1; A- ter Haar 2-18; J. Boekkooi 3-6-14-17-21; W Nagtegaal 4-9; A. van Geranip 5-7; J. L. de Weerd 8-12; W. Alting 10; P. Groe nendijk 11-16-23; H J. Kettenis 15-19-20; F. Breedijk 23. Op de navluchten werden de volgende personen kampioen: 1- J. Boekkooi 393 p.. 2 W. Nagtegaal 388.2 p.. 3. A. ter Haar 387.1 punt. De ge nerale kampioenen van di-t jaar zyn: 1. J. Boekkooi 2. H. E. Christiaanse, 3. J. L. de Weerd- Van harte Eind vorige week reeds gewerd ons de mededeling, dat burgemeester mr F. M. H. Schokking van Alphen zou worden benoemd tot burgemeester van Den Haag. Op uitdrukkelijk verzoek van burgemees ter Schokking hebben wij hiervan geen melding gemaakt. Nu twee Haagse bla den dit nieuws brengen, heeft het geen reden meer, de lopende geruchten te verzwijgen. Vanzelfsprekend is nog geen bevestiging te verkrijgen. Ontkend werd het echter evenmin. Een feit is, dat mr Schokking inderdaad door het hoofdbe stuur der C.H. Unie naar voren is ge bracht. Mr Schokking zou als nummer één op de voordracht staan, die niet- alphabctisch is. Een spoedige beslissing is te verwachten. Burgemeester Schokking is een neef van de minister van Oorlog en is 42 jaar oud. Hij werd 5 Mei 1908 te Dordrecht geboren, waar zijn vader, wijlen de be kende staatsman dr J. Soho-kking, predi kant was. Nadat mr Scho-kking eerst werkzaam was geweest op het departe ment van Econ. Zaken, volgde zijn be noeming tot burgemeester van 's-Graven- zande. Tijdens de bezetting was hij enige tijd burgemeester van Hazerswoude. Op 5 Nov. 1946 werd hij op zeer innemende wijze geïnstalleerd te Alphen. Vooral ge zien zijn grote werkkracht en het voor bereiden van Alphens grote plannen, zal hij daar slechts node worden gemist. Chr. Besturenbond te Voorschoten adresseert aan het C.N.V. Met klem een derde loonronde verzocht Velde, Hans te Lintum, Bert den Heeten, Kees Koenen, Ohris Siemons, Gijs Visser, Jos Schramp, Frans Mieremet, Albert Brusche, Piet Sohmal, Harry Schoones, van Huizen, Caspard van Kinschot, Eduard d'e Liagre Bohl, Cbristoffcl Moerer, Adriaraus Leemans, Jan W C Postel, Wim Beintema, Adriaan Schouten. Rudy Knegtel, Hans de Winter, Hans van Eyken. Joop Tempel man, Filip Keiler. Jongens B: Frans van Oudehoven. Hendrik van Galen, Dirk Jan Kooyman. Roelof Klaasenz, Dlok Tesselaar. De Chr. Besturenbond te Voorschoten, vergadering bijeen; constaterende dat de lonen der arbei ders en ambtenaren reeds nu zodanig zijn, rnn een noodtoestand in vele gezin gesproken kan worden, omdat het loon niet in gelyke mate omhoog is ge gaan als de prijzen vari de hoogst nood zakelijke levensmiddelen; met bezorgdheid gevolgd hebbende de steeds verder stijgende groothandelsprij- zen, welke op haar beurt weer haar in vloed deden gelden op de prijzen voor de consument; met leedwezen kennis genomen heb bende: le. van het besluit der Ned. Regering tot devaluatie van de gulden, waardoor onherroepelijk de prijzen van de meest noodzakelijke levensbehoeften in de toe komst zullen stijgen, 't welk door Z.Exc. de Minister van Financiën is toegegeven in zijn radiotoespraak van 20 Sept,; 2e. van het voornemen der Regering tot invoering van een huurverhoging van 15 net.; 3e. van het voornemen der Regering tot heffing van 100 extra opcenten op de aan slagen der personele belasting; Tydens de oefeningen van de Leidse afdelingen der Nationale Reserve. De onderlinge verstandhouding is prima en wekelijks komen nieuwe aanmeldingen binnen. Foto D. Kruyt. Leidse Nationale Reserve oefende te Katwijk Wekelijks nieuwe aanmeldingen (Van een medewerker) In de duinen van Katwyk op de militaire terreinen aan de Cantineweg Zaterdagmiddag gast van een Leidse afdeling van de Nationale Reserve. Kort nadat de 30 ntannen per auto by de terreinen waren aangekomen, maakten we kennis met de commandant, sergeant Eikhuizen, die met sergeant Janssens, die zich momenteel in het kamp Teuge bevindt, het commando voert over de ongeveer 150 man, waaruit de Leidse afdeling van de N.R. bestaat, de verrichtin- ting 1936 t.e.m. 1940, 3. dienstplichtigen van de lichting 1941 t.e.m. 1944, die niet volledig geoefend zijn of helemaal niet, 4. alle buitengewoon dienstplichtigen (onder deze catogorieën komen niet aanmerking mariniers of personeel de Kon. Marine), 5. alle niet-dienstplich- tigen. Voor studenten geldt een aparte regeling. Men kan zich aanmelden bij di pi. commandant „Steun Wettig Gezag" stadhuis kamer 3. uur lang hebben van de militairen geluisterd naar de uiteenzettingen commandant. Het was niet de eerste keer, dat werd geoefend; de N. R oefent weke lijks intens. De groep, die Zaterdag in het veld verscheen, bestond eigenlijk uit twee afdelingen: een sectie reeds geoefende ïen een gedeelte van de 100 stu denten, die bij de N.R. zijn aangesloten een sectie van ongeoefende particu lieren. Het programma viel uiteen in twee de len. Allereerst een camouflage-demonstra tie door de studenten. Een 8-tal soldaten a stelling, waarvan 2 zonder camou flage. Korporaal Cohen Tervaert zette de waarde van camouflage uiteen. De twee ongecamoufleerde figuren waren op grote afstand duidelijk te zien. Daarentegen men de overige zes niet te vinden. ..versiering" met helm, gras, takjes enz. bleek zeer effectief. De tweede helft van de oefenmiddag was gewijd aan een aanvalsoefening. In speerpuntformatie rukte een mitrailleur afdeling door het geaccidenteerde terrein, r gehinderd door vijandelyk Stormenderhand werd de vijandelijke stelling ingenomen. onze vraag aan de commandant, hoe het staat met de aanmelding, hoorden e, dat er wekelijks nieuwe binnenko- en. De verstandhouding tussen de oefe- aars is steeds best! Op verzoek delen wy hieronder nog ee, wie 'bij de N.R. kunnen dienst ïen: 1. lichting 1935 en ouder, 2. 1 Ds W. H. Kelder deed zijn intrede te Utrecht Ds D. J. Vossers bevestigde hem Katwijk Uitzending van kinderen Het zegenrüke werk van de Vereni ging voor uitzending van zwakke Kat- wükse kinderen vindt nog steeds voort gang. Zaterdag is een groep van tien kinderen, afkomstig uit de beide Kat- wyken, na een verolyf van zes weken in het koloniehuis te Nunspeet terug gekeerd. De kinderen kwamen allen flinker en sterker terug. Er wordt dus wel met succes gewerkt. Hoogstwaar- ,schyniyk zal in November opnieuw gelukwensen, 'groep worden uitgezonden. RUIM ƒ2700 VOOR „MARGRIET". De Zaterdag te Leiden gehouden col lecte voor het medisoh kleuterdagver blijf „Margriet" heeft 2721 79 opge bracht. Een mooi resultaat! mening, dat de onder 2 en 3 ge noemde voornemens, indien ze door de Staten-Generaal zullen worden aangeno- verder gaande versobering in de gezinnen der arbeiders en ambtenaren tengevolge zullen hebben, zodanig, dat an een menswaardig bestaan nauwelijks ieer gesproken kan worden; verzoekt het bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht: e. onmiddellijk besprekingen te openen de Stichting van de Arbeid, die ten doel hebben het reeds sinds de tweede loonronde verbroken evenwicht tussen lonen en prijzen, hetwelk door de thans plaats gevonden hebbende devaluatie van de gulden in een kritiek stadium is ge komen. ten spoedigste door afdoende maatregelen te ondervangen; by de bevriende Kamerfracties met de meeste klem op aan te dringen, de voorgestelde huur- en belastingverhoging niet te accepteren, tenzij ze worden voor afgegaan van of gevolgd worden door ?n derde loonronde; besluit deze motie ter kennis te bren- ;n van het bestuur van het C.N.V., de vak- en de dagbladpers. Chr. Geref. Evangelisatie commissies vergaderden te Lisse In de Chr. Geref. kerk te Lisse werd de eerste bijeenkomst gehouden vai kring „Holland-West" van het verband i Chr. Geref. Evangelisatie-com Nadat het samenzijn door ds H. W. Eerland was geopend, werd het concept reglement aan de orde gesteld. Enkele wijzigingen werden aangebracht, wa ïen het goedkeurde. Ds N. Brandsma 2n Rijnsburg werd de voorzittershamer i handen gegeven. Tot bestuurslid- ;n gekozen de heren Bouterse te Haar- m en Nieuwenhuis te Lisse. Ds J. C. van Maris uit Haarlem hield ?n referaat over het onderwerp: „Nieuw* banen in het Evangelisatiewerk'Spr stelde vast, dat ondanks alle nieuwe po gingen in dit werk de ontkerstening nog steeds doorgaat. De vraag rijst, of de uensen, die het Evangelisatie-werk •ichten, wel voor hun taak berekend zijn. 3et is jammer, dat er zo weinig me ,-oor te vinden zijn. Alle leden der Kerk moeten evangelist zyn. De grond var Evangelisatie-werk is, dat men naaste weet te vinden. Daarom moeten in nieuwe banen te komen, terug te brengen tot de oude paden Gods Woord. NACHTVEILIGHEIDSDIENST 20 JAAR. De Nachtveiligheidsdienst en Controls te Lelden hoopt op 1 November 20 jaar te bestaan. Eerste-hulp-oefening Ned. Rode Kruis; afd. Leiden Een reeks van zeer ernstige ongevallen was oorzaak, dat Zaterdagmiddag de Lage Morsweg, bij het in aanbouw zijnde complex woningen, op een waar sl; veld geleek. Gelukkig had men hier doen met verschillende groepen van 1 Ned. Rode Kruis, hfdeling Leiden, die een oefening hadden georganiseerd. Ook waren dokters bijeengekomen om ongelukikigen de eerste hulp te verb En alsof al deze ongevallen nog niet meer dan genoeg waren, bleken enkel werklied-en door het instorten van ee steiger zwaar gewond te zijn Takels e een noodbrug moesten er aan te pi komen om hulp mogelijk te maken Het was inderdaad een rampmiddag, mai mensen van het Rode Kruis hebben hun uiterste best gedaan om het ramp- aohtige er van zo spoedig mogelijk op t< heffen Niets dan lof voor de wyze van behandeling der slachtoffers. Dokter H. P. Veldihiuyzen, die de algehele leiding had, besprak na afloop de hulpverlening en richtte woorden van dan-k tot allen, die deze middag tot een „succes" hadden gemaakt. (Van een medewerker.) Gisteren heeft ds W, H. Kelder, die vorige week afscheid van Leiden nam, zich aan zyn nieuwe Gemeente, Utrecht, verbonden. Ds D. J. Vossers. zijn goede vriend, bevestigde hem 's morgens in de prachtige Domkerk en had als uitgangs punt van zyn prediking gekozen Lukas 14:17b. De Gemeente zong de nieuwe predikant Gezang 94 (gewijzigd) toe. In een persoonlijk woord heeft ds Vossers er nog op gewezen, dat hy het zeer betreurde, dat ds Kelder Lelden verliet. Spr- doelde ook op de hechte vriendschapsbanden tussen beiden. Hy hoopte zeer hartclyk, dat ds. Kelder op zyn werk in de Dom stad veel zegen zal ontvangen. De Domkerk was „afgestampt", toen ds Kelder des avonds er zijn intrede deed. Zijn tekst was Jesaja 6:8: „Toen- zeide ik: zie, hier ben ik; zend mij henen''. Ds Kelder legde er de nadruk op. dat dit woord niet voor één persoon geldt, maar voor de gehele Gemeente. Pas in de ontmoeting met Christus wordt elk woord geheiligd door het Woord. Dar Christus zelf is. Wij moeten aandacht h/Abes -««oor het ene Woord: het' Evangelie De mens moet van zijn kleine dingen, zijn gepruts afzien en uitsluitend zeggen: Zie, hier ben ik; ik ben bereid om uitgezonden te worden. Deze dienst werd ook bijgewoond door de burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Ranitz. KINDEREN HIELDEN OOGSTFEEST IN HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS Gistermorgen hebben de oudste kinde ren van Leidens oudste Zondagsschool, „Daniël Chantepie de la Saussaye", in het Academisch Ziekenhuis een oogstfeest ge houden. Ieder kind had een zakje of bakje fruit by zich en ieder had z'n best gedaan om zyn bydrage tot dit feest zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De lei ding berustte bij de heer A. Lagerwerf en mej. A. Broers vertelde het verhaal van Naomi en RutJi. De bijeenkomst werd gehouden in een der gangen en vele zieken konden het gesprokene volgen, tenvijl natuurlijk ook de zang der kind«j- ren, die een uitgebreide liturgie afwerk ten, tot tal van zalen doordrong. Na af loop brachten de kinderen hun oogstga- ven naar de zieken, die een en ander op zeer hoge prijs stelden. Tot slot werden de gasten op limonade getracteerd. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2