ïlieuwc geihsctfe GTounuil Talloze vliegtuigen sponnen web van condens- strepen boven Londen Majoor Flinterman c.s. bestookten zware bombardementsvliegtuigen Atoom-explosie gold slechts vredelievende doeleinden Wist U MAANDAG 26 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 1U3. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne- menteD TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68836. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENT1EN0.18 per mllimeter belangrijke korting). Dertigste Jaargang No 7927 DIRECTIE: F DIEMER. CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantoflstlcf> Is ghrbUora inga bert ia UgfjeaspotT Een derde loonronde verzocht Zie pagina 2 OPERATIE BULLDOGIN VOLLE GANG LONDEN, Zaterdagavond. Op de Trafalgar Square spulten de twee verlichte fonteinen. Op het Piccadilly Circus staren duizenden als voor 1940 naar de fantastische lichtreclames. De krantenjongens (meestal boven de 50 jaar) schreeuwen het laatste nieuws over Russische atoombom. Hoog in de lucht, nauwelijks hoorbaar, gaan de vliegtuigen, welke van tien vliegvelden zijn opgestegen. „Bulldog" is in volle gang. Het esqua- dron Amerikaanse superforten doet een nachtaanval op belangrijke industriële centra. Kleine Mosquito's trachten deze aanval af te weren. Beneden is het vrede met een oorlogstintje en boven schijnt een oorlog aan de gang te zijn. Een oorlog, die wordt gevoerd om de vrede te handhaven Zo is dan, een halve dag later dan het plan was, de grootse manoeuvre ingezet. De dichte Engelse mist, die dreigde alle plannen te verstoren, is opgetrokken en toen wij vanmiddag boven Harwich vlo gen zagen wij al duidelijk een hele vloot oorlogsschepen voor anker liggen. Wat zou dat een mooi doel zijn voor bombar dementsvliegtuigen. Dadelijk na het beginsein startten op vele Britse vliegvelden tientallen bom menwerpers, ditmaal ook de B Fifty's, Legerbericht Actie aan beide zijden door mist ernstig beperkt. Eerste start werd uitgevoerd door de Nederlanders, die een Meteor neer schoten. Na lunchtijd was bijna het gehele esquadron in de lucht. Hornets en Mosquitos vielen laag aan. De Belgen vingen de Mosquitos op. Een aantal succesvolle aanvallen werd gedaan op een grote B Fifty, die op 10 km hoogte vloog. De Engelse esquadrons en de Ne derlandse Thornay wings gaven het volgende dagoverzicht: 36 opstijgin gen; 11 maal „scrambles", 8 vliegtui gen onderschept, 23 vernietigd. een verbeterde uitgave van de gevreesde B 29, die tijdens-de operatie „foil" in Juni zo van zich deden spreken. De B Fifty's zijn nog veel sneller, nog zwaar- In tegenstelling met de laatste grote luchtmanoeuvres zullen de aanvallers dit maal al het mogelijke doen om de verde diging te doorbreken. Bulldog biedt daar door een veel realistischer schouwpel dan de „foil". De lering van deze manoeu vres zal dan ook op hen, die er aan mede werken, veel groter zijn. In de namiddag verschijnen de eerste bommenwerpers, in elk waarvan een ver slaggever zit, boven Londen. De toestellen verraden zich door de strakke condens- 6trepen Precies als in oorlogstijd Aan boord van de bommenwerpers heeft de bemanning order precies zo te hande len als in oorlogstijd De „gunners" zitten achter hun mitrailleurs en boordkanon- nen. De bommenluiken staan al open. Ieder wacht op het aanvalssein. Dan klinkt het alarm! Jagers, schreeuwt de waarnemer, die op de uitkijk staat. De spanning in het vliegtuig neemt toe. Plotseling verschijnen zij. Je kunt ze te gen het felle zonlicht nauwelijks zien. Mosquitos gaan over tot een aanval van voren. De formatie bommenwerpers gaat ln V-vorm. ondanks de aanvallers, recht op het doel af. Achter de vliegtuigen vormen de densstrepen een wonderlijk kunstwerk van de grond af gezien. Rakelings schie ten de „Mossies" voorbij, 5, 10, 30 stuks. De commandant geeft bevel de koers wat hoger te nemen, want ook aai linkerflank verschijnen jagers. Ditmaal zijn het Meteors, waaronder het Neder landse esquadron onder aanvoering van majoor Flinterman, Het is een machtig gezicht, de jagers die op ons afstormen. Gelukkig dat hun wapens ditmaal met geladen zijn met kogels, maar met films, die de resultaten straks zullen laten zien. Dan zal blijken of het optimisme van de boordschutters gerechtvaardigd was. Vier aanvallers zouden volgens hen zijn „neergeschoten". zelf zouden zij wellicht ook ge raakt zijn. „Bommen los Nieuwe golven vliegtuigen van he „fighter command" verschijnen aan de horizon. De lucht wordt mistig door de vele strepen, die de machines achter zich laten. Toch slaagt de commandant zijn vliegtuigen zo te leiden, dat zij boven het doel komen. Dan klinkt het bevel „bommen los". In oorlogstijd zou dat betekenen, dat bommenvrachten met hun vernietigende explosies op fabrie ken zouden neerkomen Dan zwenkt de aanval af, richting De jagers, die bij hun actie van de grond af geleid worden door de radar posten, zoeken hun basis op. Dan zal de rust weerkeren tot het radartoestel van luchtverdediging nieuwe aanvallen ontdekt. Ook het Nederlandse Meteor esquadron zal dan weer opstijgen op het Thornay Island dicht bij Portmouth op de Engelse Zuidkust. Heden, Maandag, zullen wij daar bezoek brengen en dan zullen wij hoe het komt, dat over onze vliegers veel lof gesproken worat Er komen veel meer flikkerlichten Het thans bestaande 50-tal flikker- lichtinstallaties bij de onbewaakte over wegen zal in de eerstvolgende jaren On geveer worden verdubbeld, indien de nodige gelden daarvoor beschikbaar worden gesteld, zo deelt minister Spitzen mede in antwoord op een adres van dt KNAC. De minister verwacht, dat ver moedelijk nog dit jaar met het aan brengen van de reeds geruime tijd ge leden door de Spoorwegen bestelde appa ratuur kan worden begonnen. De Kominform bestaat niet meer! Een vooraanstaand Joegoslavisch com munist heeft verklaard, dat de Komin form niet meer bestaat, sinds Tito er zyn aanhangers uit deze organisatie ge stoten waren. Inmiddels heeft Tito in een nota Hongarije er van beschuldigd, zich door het proces-Rajk over te geven daden, die ophitsen tot oorlog ENGELS SCHIP LOOPT BIJ TERSCHELLING OP MIJN Zaterdagavond is het 4157 ton metende Engelse vrachtschip eigendom keer, op de Noordergronden bij Ter schelling op een mijn gelopen. Alle uit gevaren sleep- en reddingboten konden terugkeren. Het schip liep machine- sohade op en de bemanning, van wie nie mand gewond werd, zou trachten zelf de schade te herstellen. Twee Duitse sleepboten slepen het •chip thans naar Hamburg. Vrijlating van Nederlandse gevangenen De commandant van de TNI in Noord- Sumatra, kolonel Hidajat, heeft bij ge legenheid van het bezoek van de sultan Djokja te Medan aan Aneta medege deeld, dat de 7 militairen van de KL., die in Atjeh gevangen zijn, binnenkort zullen worden vrijgelaten. Zij waren op 13 Juli j-1. bij de overval op een fourage- ringsconvooi bij Telaga in handen van de TNI geraakt. Onder hen bevindt zich de militaire arts H. van Vommel. Over de andere gevangen militairen en planters kon hij echter geen mededelingen doen, daar zij buiten Atjeh gevangen zijn en de benden moeilijk bereikt kunnen worden. Hidajat zeide voorts, dat thans overeen stemming verkregen is over opneming van Katoradja in de KLM-lijn Batavia Sabang. De sultan van Djokja heeft na Atjeh ook de posten van de TNI op de Karo-hoogvlakte bezocht. BOODSCHAP VAN HAILE SELASSIE AAN KONINGIN JULIANA H. M. de Koningin heeft vanmorgen op het Paleis Soestdijk de gezant van Ethio pië te Londen ontvangen. Hij overhandig de namens de keizer van Ethiopië boodschap. Willem Barendsz met 17 collega's naar Zuidpool Midden October zullen drie Engelse, tien Noorse, een Russische, een Z.-Afri- kaanse en twee Japanse walvischvaarders naar de Zuidpool vertrekken. Ook de Ne derlandse „Willem Barendsz" zal weer aan de jacht op deze zoogdieren der zee gaan deelnemen. Verwacht wordt, dat het seizoen 22 December zal beginnen Ook dit jaar mogen met meer dan 16.000 walvissen worden gedood. Regering zorgt voor 12.000 oorlogsslachtoffers Dienst voor maatsch. zorg heeft dit Jaar 15 millioen nodig. De Dienst voor maatschappelijke zorg van het dep. van Binnenlandse Zaken had op 1 Januari j.l. de zorg voor 9483 gewone oorlogsslachtoffers, 2073 éva- cuée's, die geen inkomsten meer hadden en 951 Duitse rentetrekkers. Deze perso nen zijn thans aan de zorg van de ge meenten gelaten en die declareren de kosten bij het Rijk. Aan ruim 2000 inva liden werden tot nu toe prothesen ver strekt. Vele geëvacueerde ouden van dagen zijn in nood-verzorgingstehuizen opgenomen: in Barneveld 150, bij Breda 150, Wijk aan Zee 150, en in noodzieken huizen in Haarlem, Den Helder en twee in Zeeland. Er zijn 800 personen in ge zinsoorden en 200 kinderen in Internaten. Veel hèeft de dienst ook gedaan voor de repatriëring uit Indië. Op 1 September j.l. waren ongeveer 115.000 personen geëva cueerd. Van de begrotingscijfers van de dienst voor 1949 noemen we: periodieke uitkering oorlogsslachtoffers f 10 millioen. Uitkering ineens en overige vergoedingen een millioen gulden. Uitkering t.b.v évacuées f2 millioen. Inrichtingen, ge zinsoorden en internaten f 2% millioen. Cripps nog niet zeker van de steun der Britse arbeiders In West-Duitsland valt waarschijnlijk heden de beslissing Het dagelijks bestuur van het Britse vakverenigingscongres, dat 8 millioen leden telt, heeft heden een onderhoud met Cripps en daarvan zal het afhangen of het congres de loonstop zal steunen of niet. Intussen poogt de secretaris-generaal van de Britse communistische party, Harry Pollitt, munt te slaan uit de devaluatie, door aan te dringen op een massa-actie, die door alle vakverenigingen gesteund moet worden. de Christelijke Vakbond, hebben Zater dag te Turnhout vergaderd en zullen Donderdag opnieuw bijeen komen, daar OOK ONGELUKKEN OP DE AMSTER DAMSE KERMIS Na het dodelijk ongeluk, dat onlang6 op de kermis in Den Haag is voorgeval len. wordt een aantal ongelukken op de Amsterdamse kermis gemeld. Een 12-j. meisje viel uit de luchtsohommel en is met een schedelbasisfractuur in het Bin nengasthuis opgenomen. Een vierjarig meisje viel eveneens uit een der toestel len en werd in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Een 39-j- dame werd uit de zweefmolen geslingerd en viel bovenop twee jongens, die op de grond liepen. Een van hen, 13 jaar oud, kreeg een sche delbasisfractuur en een hersenschudding en zijn 14-j. vriendje een hersensehud ding. De dame zelf kreeg vermoedelijk een wervelfractuur. De kermis is inmid dels volgens programma gesloten. AAN DE BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN De 26-jarige D. B. uit Leiden, die op Prinsjesdag in de Residentie door de tram werd aangereden, is m het Zuidwal ziekenhuis aldaar overleden. MINISTER STIKKER TERUG Minister Stikker is vanmorgen per KLM op Schiphol aangekomen Zaterdag heeft echter premier Attlee uitdrukkeiyk tegen dergelijke acties ge waarschuwd. Hij wees er op, dat lage kosten, hoger productiviteit en aantrek kelijke waren de middelen zijn om de Amerikaanse markt te veroveren, en betoogde, dat devaluatie een billijk mid del was om de aanpassing te verzekeren, doch niet zou baten, wanneer er in flatie zou volgen. Hu critiseerde de oppositie, omdat zy onrust zou stoken en berispte de gokkers in goudaandelen te Londen. Na hem sprak de woordvoerder der conservatieven, lord Woolton, en spoor de de liberalen aan, bij de komende ver kiezingen de conservatieven te steunen tegen de nationalisatie van staal-, ce ment-, suiker- en verzekeringsmaat- schappyen. Met een uitgeputte reserve en gedevalueerd pond zullen wij minder brood kunnen kopen, zeide hy. Uit gezaghebbende bron te Canberra wordt gemeld, dat Engeland in de loop drie jaar 975 millioen dollar zal lenen van het Internationaal Geldfonds Australië 150 millioen. Functionaris van het fonds achten dit echter uiterst onwaarschijnlük, evenals finan ciële kringen te Londen, die er op wij dat het fonds voor de afloop van het plan-Marshall aan de deelnemende landen geen dollars zou verstrekken. Over de Westduitse devaluatie is nog steeds niet beslist. Zaterdag vergaderden de drie geallieerde hoge commissarissen te Berlün en kwamen tot een overeen stemming, welke heden met de West duitse regering besproken wordt. Na de devaluatie zün de kansen van Nederlandse voortbrengselen in Ameri ka verbeterd, mede door de plannen om Amerikaanse douaneformaliteiten soepeler toe te passen en de kans op verlaging der invoerrechten, terwül de export ook veel aantrekkelijker wordt door de 10 procent dollarpremie. Het centraal instituut ter bevordering van de buitenlandse handel zal daarom een onderzoek instellen naar de handelsmo- geiykheden in Oklahoma, Tennessee, Louisiana, Texas en Kansas. De 1200 Belgische grensarbeiders, die lid zün zy door de devaluatie 200 franc per week zullen verliezen. Als er voor Don derdag geen oplossing komt, zullen zü meer aan het werk gaan. De listen namen een dergeiyk besluit. Intussen verneemt de „Libre Belgique" dat zü hun loon tegen de vroegere selkoers zullen ontvangen. Volgens een Reutertelegram uit Flush ing Meadows zullen de gedelegeerden van verscheidene landen by de V.N. de gevolgen van de devaluaties püniyk voelen in hun eigen beurs. ALLEEN LEGE BENZINETANKS VAN DE HOEK NAAR HARWICH Automobielen en motorrijwielen zullen tot nader order slechts met lege ben-zine tanks ter verscheping naar Engeland met ide dagdienst der Mij Nederland van Hoek van Holland naar Harwich worden I genomen. Een Russisch exposé Maar Amerikaanse en Britse experts geloven er niets van DE ONTHULLING VAN TRUMAN betreffende de atoom-ontploffing in da Sowjet-Unie heeft niet slechts de wereldpers in rep en roer gebracht, maar het stroomt commentaren van diplomaten, politici, staatslieden aller landen. Zo :egt de „New York Herald Tribune", dat de wereld plotseling tot de realiteit is teruggebracht en als Rusland nu de macht heeft om terug te slaan, kan dit betekenen, dat de kansen op een oorlog met atoomwapens eerder zyn verminderd dan vermeerderd. Inmiddels wordt reeds gewag gemaakt in een tweede atoom-explosie, die op 14 September by de Krim zou hebben plaats gevonden. Welke volgt?, vragen wü af. Verenigde Naties veel complicaties Wisjinsky is moe van al dat gedoe. Wat zegt die mijnheer? Ik luister niet meer 'f hoofd even neer geen veto dit keer. Bliksem sloeg in grote boerderijen en transformatorhuisies Hevig onweer boven het Westen veroorzaakte verschillende branden 4 Het hevige onweer, dat Zaterdagavond boven het Westen des lands woedde, heeft verschillende branden veroorzaak'. Omstreeks 10 uur sloeg de bliksem in de kapitale ~boerdëry van P. S. Vis te Zon- üre. Een schuur met graan, stro en hooi, alle landbouwwerktuigen en het rydend materiaal is tot de grond toe af gebrand. In Weimeldinge sloeg de blik- in een klamp hooi. circus Strassburger te Rotterdam dreigde een paniedc. Sommigen dachten, dat de tent in brand stond- De vloer liep jan de piste onder water. In drie R'damse transformatorbuisjes sloeg de bliksem in. Bij een der huisjes sloegen de vlammen over op een opslagplaats verfstoffen, welke geheel afbrandde. Nachts bereikte het onweer Noord- Holland. Het hemelvuur sloeg in de ka pitale boerderij van de fam. W. Boontjes te Zij-pe. De hoeve met de gehele inboe- -n 60.000 kg hooi ging totaal verloren. Eigenaar en bewoner waren slechte matig verzekerd. Bovendien werden twee andere bran den gemeld, niet door het onweer oorzaakt. De bovenverdieping van woning van de gemsentereferendari Zaandam, K. Sikma, brandde Zaterdag middag nagenoeg geheel uit. Voorts brandde een loods op het fabriekster-r de metaalwarenfabriek Daalderop te Tiel af- Jongen door bliksem gedood De elfjarige P. Verhoek te Nieuwer- kerke (Schouwen! werd door de bliksem, /ia de elctrische leiding het huis binnenkwam, getroffen en gedood. NIEUWE MEXICAANSE GEZANT IN NEDERLAND De heer José Gorostiza, die een hoge post bekleedt by het ministerie van tenlandse Zaken van Mexico, is benoemd tot gezant van Mexico in Den Haag. Leidse motorrijder door de bliksem gedood Duopasagier kwam met de schrik vry Ook boven de Residentie en omgeving woedde Zaterdagavond het noodweer in volle hevigheid. Bij de Calvé boerdery op de Rotterdamseweg in Rijswijk wilde om half elf de 33-jarige speedway-bezoeker N. B. Buiteman van het Noordeinde in Leiden op de motor stappen om naar huis te gaan, toen de bliksem de benzinetank trof. Buiteman was op slag dood, doch zyn duopassagier, de 44 jarige B. G., even eens van het Noordeinde in Leiden werd niet gewond. Wel was hy uiteraard erg geschrokken. Het stoffelyk overschot van Buiteman werd naar St. Antoniushove |in Voorburg overgebracht. Het officiële Russische persbureau heeft gisteren beweerd, dat Rusland een atoomwapen bezit en wel reeds sedert 1947. Maarer is niet de minste reden tot ongerustheid, want de Sowjet-Unie steeds voorstandster van een abso luut verbod tot het gebruik maken van atoomwapens. Het persagentschap gaf voor de ont ploffing de volgende verklaring: „Zoals bekend, worden in de Sowjet-Unie op grote schaal constructie-werkzaamheden uitgevoerd. Er worden hydro-electrische stations, mynen, kanalen en wegen ge maakt, waarby het veelvuldig voorkomt, men „iets" moet laten springen dit geschiedt met de laatste techni sche hulpmiddelen. De verklaring van Molotof," aldus Tass, „dat het geheim de atoombom niet meer bestond en Rusland dus ook dit wapen ter beschik king had in November 1947, werd als .bluf" beschouwd en wetenschappeiyke kringen in de Ver. Staten meenden, dat Rusland niet voor 1952 een atoomwapen u kunnen hebben." Het feit zelf vormt intussen te Mos- >u eveneens „het gesprek van de dag". Men wyst er op, dat in Juni 1948 twee Armenische geleerden, die kosmische stralen bestudeerden, de grootste Stalin- prys van 200.000 roebel voor hun werk ontvingen. Atoomdeskundigen zyn het In Britse politieke en wetenschappe iyke kringen trekt men de verklaring Tass over de atoombomontploffing twyfel, omdat men niet kan aan- nen, dat Rusland er reeds in ge slaagd is de atoomenergie lonend te ma- industriële doeleinden. Iemand als prof. Low, een Brits atoomgeleerde, acht het niet waarschynlyk, dat de atoombom-explosie met seismografen >u zyn geconstateerd. Hooggeplaatste officieren in Frank fort wyzen er op, dat Duitse breinen, uitrustingen en uraniumertsen de Rus sen in staat hebben gesteld, het geheim van de atoombom te bemachtigen. Sinds 1945 werden tienduizenden Duitsers ge dwongen in de uranium-mynen in de Sowjetzone te gaan werken en ieder ons uranium wordt per vliegtuig naar de Sowjet-Unie gebracht. Vooraanstaande Duitse atoom-experts als dr Heisenber- ger, prof. Herz, dr Doepel, dr Berilogua, medewerker van dr Heisenberger aan de Duitse atoomsplijtoven, zouden in de Sowjet-Unie geweest zyn. Iemand als prof. Fucks verklaarde, dat ieder land, dat het geld en de geleerden er voor heeft, in drie of vyf jaar een atoombom kan „ontwikkelen". Dr Harold Urey, Nobelpryswinnaar in de Ver. Staten, achtte de eerste 50 jaar geen andere verdediging tegen de atoombom mogelyk dan „politieke organisatie". Ontmoeting Stalin-Truman? Inmiddels heeft het Witte Huis gewei gerd, nadere mededelingen te doen over de onthulling van Truman. Zyn perschef Charles Ross, weigerde zich uit te laten het bericht van een Amerikaanse omroeporganisatie, volgens hetwelk op 14 September opnieuw een atoomexplosie plaats gehad hebben by de Krim, zoals hierboven vermeld. In het Amerikaanse Congres schynt de oppositie tegen het delen van de vol ledige kennis van het atoombomgeheim met Engeland en Canada af te nemen. Opgeschrikte Congresleden dringen aan •erking in de defensie tussen de landen van het Atlantisch Pact concentratie van de wapenfabrieken in de V.S. Verscheidene senatoren vin den dat de tyd is aangebroken een be roep op Truman te doen om een ont moeting te hebben met Stalin, desnoods Moskou. De bezorgde kleine landen in de Ver. Naties oefenen sterke druk uit op de grote mogendheden, om snel de atoom bom aan banden te leggen. Zy willen internationale controle en hoe sneller hoe beter. Volgens Reuter verwacht men Washington versterking van de defen- als gevolg van Trumans onthulling. De Amerik. commissie voor de atoom energie gaat een nieuwe atoomzuil bou- Washington biyft paraat Spanje is rijk aan uranium erts Bob Taft wil toenadering tot Franco Spaanse mijnwerkers zouden nieuwe n rijkere uraniumlagen gevonden heb- en aan de Spaanse kant van de Pyre- eeën. Diplomatieke woordvoerders in Madrid hebben verklaard, dat het Spaan- e uranium meer dan iets anders in- -loed zou kunnen uitoefenen op de mo gendheden van het Noord ^Atlantisch Pact om een mildere houding t.o.v. Fran- cq te gaan aannemen. Tegelijk met dit bericht uit Madrid, meldt AP. uit Wash ington. dat senator Robert Taft (repu blikein uit Ohio) aangedrongen heeft op spoedige terugkeer tot vriendschap pelijke betrekkingen met Spanje, ter versterking van de defensie van het At- Moh. Hatta wordt wellicht naar Djokja teruggeroepen In de republiek heerst ontstemming over de afspraken van Namen Er bestaat kans, dat de republikeinse premier en voorzitter van de republikeinse delegatie op de Ronde Tafel Conferentie, drs Moh. Hatta, naar Djokja wordt teruggeroepen in verband met de ontstemming, welke er in verschillende kringen in de republikeinse hoofdstad heerst over de te Namen getroffen afspraken be treffende de Nederlands-Indonesische Unie. Volgens een Aneta-telegram uit Djok ja werd deze uitspraak door niemand minder gedaan dan door de minister van Buitenlandse Zaken, hadji Agoes Salim, die lid is van de invloedryke Moham medaanse party Masjoemi. Salim zeide: „Onze stryd is niet alleen afhankeiyk van het slagen of mislukken DAT het tekengenootschap „Pictura" te Dordrecht t.g.v. het 175-j. bestaan t.m. 10 October een tentoonstelling houdt over zyn historie. DAT dr ir Ch. Th. Groothoff, pres.-dir. der Staatsmijnen, in Lutterade een nieuwe isino van de myn Maurits opende. DAT ruim 3000 buitenlanders, o.w. le- *n van het corps diplomatique, de drie daagse veetentoonstelling zullen bezoe ken, die deze week t.g.v. het 70-j. jubi leum van het Fries Rundveestamboek in Leeuwarden wordt gehouden. DAT de thans gesloten tentoonstelling „Jeugd van Nederland" in het RAI-ge- bouw te A'dam in 35 dagen 104.500 bezoe kers heeft getrokken. DAT de KNAC autobestuurders i.v.m. de kermis en wielerwedstryden, die van 16-18 Oct. in Ned. en Belgisch Putte •orden gehouden, aanraadt niet ovei Putte, maar via Hoogerheide enz. naai Antwerpen te ryden. DAT J. G. Brandsteder te Oostburg ii benoemd tot architect, hoofd der bouw kundige afd. van het landelijk bouw bureau van de landbouw. DAT de Holl. Betonmy te Den Haag voor f 1.3 millioen hoogste inschrijfster was bij de aanbesteding van het maken van een asfalt-betonweg van Metslawier naar Dokkumer Nieuwe Zylen en We genbouw te Leeuwarden voor f 937.1 laagste. DAT onder Udenhout een pantserwagen van smokkelaars is aangehouden en deze volgens de O. v. J. te Breda moet worden beschouwd als voorbode van de nieuw oplevende smokkelhandel na de deva- DAT by dezelfde inschrijving met ge lijkwaardig paklaag-materiaal H. Boese winkel te Nijmegen het laagst was met f 1.021.000 en Bosman en Witteveen te Surhuisterveen hoogste met f 1.149.000. DAT de 27-j. ongehuwde arbeider Harm Scholtens te Tripscompagnie (Gr.) door dorsmachine werd gegrepen en is overleden. DAT de H'sumse fotografenver. t.g.v. haar 25-j. bestaan in Hof van Holland al daar een nationale fototentoonstelling DAT de 52-j. mevr. J. H. Wesseldyk Hofland uit Apeldoorn in Lochem door de auto van de Braziliaanse gezant te Pa- js is doodgereden. DAT de 16-j. boerenzoon J. Akkermans uit Oud-Gastel by de suikerfabriek J)in- teloord" te Stampersgat uitgleed en on der zijn zwaarbeladen kar werd gedood. DAT de automatische telefooninstallatle van Wouw, die tydens de oorlog werd vernield, heden weer in werking is ge steld (O 1658). DAT de Almelose Bestuurdersbond en de hoofdbestuurder van het NW Ad. Vermeulen minister In 't Veld hebben gewezen op de huns inziens uiterst pre caire woningtoestand in Almelo, waai 2500 huizen te weinig zyn. DAT de 39-j. motorrijder H. v. V. uit de Polanenstraat te A'dam aldaar mei auto in botsing kwam en later is c DAT enkele leden van het Amerik. Congres, die een onderzoek instellen de bestrijding van mond- en klauwze Europa, ook het Staats Veeartseny kundig Onderzoekingsinstituut te A'dam be zochten. DAT de Ned. Persbibliotheek, Keizers gracht 604 te A'dam, morgenmiddag zal worden geopend met een rede van prof. dr Weber uit Bern. DAT B. en W. van H'sum hebben voor gesteld de ondernemingsbelasting met 20 pet te verlagen. DAT bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw My te A'dam het Noorse motorvracht- passagiersschip „Bronxville" (13.200 >n) is te water gelaten. DAT voor de R.v.C. tot verwerping werd geconcludeerd van het beroep van de tot 14 j. veroordeelde 45-j. A'damse dierenarts H. Knigge, ex-commandant de Landwacht, en hy verklaarde nog steeds dezelfde opvattingen te hebben als destyds. DAT de 38-j. J. Taai uit Budel, die als grenskqmmies plm. 20 illegale werkers en Joden, die naar België wilden uitwyken, arresteerde, voor de Rv.C. tot verwerping hoorde concluderen van zyn beroep tegen «t vonnis van het Bossche B.G. (12 j.). DAT schout-by-nacht-vlieger H. Scha per Zaterdag op Gilze-Rijen aan 14 offi- -vliegers. 7 onderofficier-vliegers en boordtelegrafisten van de M.L.D. brevet ten uitreikte. DAT een groep Leidse biologen een uit gebreid onderzoek heeft ingesteld naar d( flora en fauna van de St. Pietersberg, die voor een groot deel wordt afgegraven. DAT in Den Haag een byeenkomst gehouden van deskundigen uit de landen van het Brusselse pact. die deel uitmaken van de sub-commissie voor de jeugd var het cultureel comité der vyf landen. DAT de vereniging „Nederland-Canada" Zaterdag in R'dam een jaarlykse conven. tie hield en 's middags in Wassenaar door de ambassadeur en mevr. Dupuy een thee werd aangeboden. de R.T.C. Wy moeten beseffen, dat stryd er niet één is van een nog niet onafhankeiyk land, doch tussen landen, welke reeds vry zyn. wy kunnen onze stryd vergemakkelyken door de nodige druk uit te oefenen op ïze delegatie ter R.T.C. Een zgn. lichte unie was naar zyn mening een instelling, die lager staat dan de beide betrokken landen, en die tevens geen enkele bevoegdheid bezit. De republiek kan geen Unie-ministers aanvaarden, doch wel een byeenkomst in ministers van beide landen. De secretaris-generaal van de Partal Nasional Indonesia (Hatta's party), Ga- Mangkoepradja, verklaarde tegen- Aneta: „Wy veroordelen de hou ding van Moh. Hatta, daar hy de an dere leden der delegatie, die een ste vige politieke aanhang hebben onder het volk, by de besprekingen niet heeft ge hoord." Hy noemde de houding der re publikeinse delegatie in Den Haag zwak zeide, dat het Indonesische volk een wakend oog moest houden op de han delingen der delegatie. Mohamad Seleh, secretaris-generaal in de Masjoemi, verklaarde: „In ver band met de uiterst stroeve gang van zaken op de R.T.C. heeft het hoofd bestuur van de Masjoemi dr Soekiman teruggeroepen, met het doel, gegevens uit de eerste hand te krijgen, voorna- meiyk over de geheime besprekingen te Namen." De Masjoemi kan volgens hem de afspraken van Namen over het sta tuut der Unie niet goedkeuren, omdat deze niet anders inhouden dan een nieu- orm van kolonisatie. De politiek van de staat moet bepaald worden door Djok ja en niet door de delegatie in Den Haag, zeide hy, en deelde nog mede. dat de Masjoemi zal aandringen op verkleining der bevoegdheden van de delegatie. De C.H.U. zal Indonesië behandelen Op Zaterdag 29 October a s. zal de Chr. Hist. Unie te Utrecht een buitengewone algemene vergadering houden Indonesische kwestie. Alleen leden der unie hebben toegang en de deuren zul len gesloten zyn. lantisdh Pact. Autobus-ongeluk eist 42 doden Twee en veertig mensen zyn Zater dagavond om het leven gekomen by een autobusongeluk in de buurt van Brno n Tsjechoslowakye. De bus srtortte van ;en steile heuvelhelling. Koning Gustaaf in ziekenhuis opgenomen De 91 jaar oude koning Gustaaf van Zweden is Zaterdag in het Rode Kruis- ziekenhuis te Stockholm opgenomen. Zo als bekend 19, lydt de koning aan een zware bronchitis, die gepaard gaat met een hevige hoest. Hy is uiterst vermoeid en kortademig. Toediening van zuurstof heeft hierin verlichting gebracht. Kroon prins Gustaaf Adolf en kroonprinses Louise hebben een reis naar Italië en Engeland uitgesteld, met het oog op de ziekte van de koning. Garry Davis, vijfmaal gearresteerd en vrijgelaten Zaterdagavond is Garry Davis opnieuw door de Franse politie gearresteerd, om dat hy zyn post voor de gevangenis. de dienstweigeraar Moreau wordt vastgehouden. weer had betrokken Woensdag begon Davis zyn actie. HU eist de vrylating van Moreau. of zijn eigen opsluiting naast hem. Toen hem dit geweigerd werd, besloot hy buiten de gevangenis te gaan kamperen. Reeds vijf maal heeft de politie hem van de stoep gehaald en gearresteerd. Na zyn vryla- ting keerde hy telkens weer terug. Ook thans is hy weer vrijgelaten, doch nog niet bij de gevangenis teruggekomen. Wel heeft de Franse politie, Edouard Theis, een Franse protestantse predikant, die trachtte Davis' plaats voor d« Cherohe-Midi in te nemen, opgepikt GAAT DUITSE REGERING ZICH MET GRENSCORRECTIES BEMOEIEN? Karl Arnold, de premier van Noord- Rijnland-Westfalen heeft de West-Duitse federale regering verzocht by de gealli eerden te protesteren tegen de Neder landse grenscorrecties. Nederlands schip ramt elevator in Vancouver Het 12.000 ton metende Nederlandse vrachtschip „Manoeran" van de Java- Pacific-lijn is by een dichte mist in de haven van Vancouver Brits-Columbiai tegen de kade gevaren en heeft daarbij een graanelevator geramd. De botsing was zo hevig, dat enkele spoorwagon* achter de elevator omvergeworpen wer den. Palar heden naar Nederland De rep. vertegenwoordiger te New- York, Palar. is heden uit New-York naar Nederland vertrokken. WEERBERICHT Plaatselijk ochtendmist Tot morgenavond verwacht De Bilfc In de nacht an ochtend op vele plaatoen nevel of mist. overigens droog weer met opklaringen. Meest zwakke wind en wei nig verandering in temperatuur. (Opge- 10 1 ZON EN MAAN Dinsdag 27 September: Zon op 60S. onder 18.28; Maan op 13.44. onder 10-30 uur. 29 September E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1