AKKERTJE i, 5 ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1949 Een „arrestant" van vijf jaar op transport gesteld werd Het spelen, met bossen riet leidde tot zijn „verderf" (Van een onzer verslaggevers) Er kunnen gekke dingen gebeuren in Nederland. Wie een kwajongen een draai om de oren geeft, is strafbaar en dit is voor veel volwassenen een reden om er zich niet mee te bemoeien als zy ergens baldadigheid zien. Maar het andere uiterste is ook verkeerd. Zo reisde deze week een joggie van vyf jaar ergens uit Den Haag naar een stadje in het hoge Noorden, 150 km. ver. En hy moest dezelfde weg terug maken na het ondergaan van zyn straf om weer by vader en moeder te komen. Het van dit want de kantonrechter, die het joggie liet arresteren, is iemand, die van streng en krachtig optreden tegen de baldadige jeugd weet en die zich niet gauw van de wijs laat brengen. Maar in dit geval heeft hij het tooh te bont gemaakt. Het drama begon er mee, dat twee broertjes ergens in het barre Noorden uit spelen gingen, terwyl de ouders in de kerk zaten. Het object van hun na tuurlijke driften was een stapel riet in de polder. Zfj klommen er op en begon nen het nodige naar beneden te werpen en te ravotten. Dit kon natuurlijk niet doorgaan en er werd proces-verbaal op gemaakt. Volkomen terecht. De beide knapen, oud 9 en 5 jaar, werden voor de kantonrechter gedaagd in een stadje ver weg. Volkomen terecht. De vader kreeg een oproep thuis om met de zonen voor de rechter te ver schijnen. Maar de vader was weer in Den Haag terug. Het salaris was klein en een reis van een volwassene met twee kinderen naar deze verre bedevaartplaats der ge rechtigheid was onbetaalbaar. De vader schreef dus een beleefd briefje. Daarop verscheen er een agent voor de deur om de kinderen te halen en als arrestanten de reis van 150 km heen en 150 km terug te laten verrichten. Dat de jongen van 9 jaar mee moest, was volkomen terecht. Maar dat een agent 's ochtends om kwart over zes een vijfjarig kereltje mee op e tant, is volkomen verkeerd. We weten het wel, een ventje dat lief als een engeltje ligt te slapen met zijn beertje in de armen, kan overdag een duvel zyn in het kwadraat, en als een rechter al te zoetsappig is, dan loopt alles In het honderd. Ook hebben we wel vertrouwen in de vaderlijke kwaliteiten van onze agenten en in dit geval was het volkomen ge rechtvaardigd. Maar kinderen van vyf jaar zyn niet het geschikte object voor dergelijke ex- Geertje VVielema, de 15-jarige zwem ster, die gisteravond te Hilversum in 5 min. 28 sec. een Nederlands record 400 m rugslag vestigde, krijgt bloemen van haar jongere zusje G. WIELEMA (15 J.) VESTIGT NED. RECORD 400 M RUGSLAG. De 15-jarige Robben-zwemster Geertje Wielema, vestigde gisteravond te Hilver sum op de 400 m rugslag in 5 min. 28 sec- haar eerste Ned. record. Iet van Feggelen was sedert 1938 titelhoudster, met 5 min. 41.4. Het wereldrecord van de Deense Ragnild Hveger, dat onlangs van de officiële lijst is geschrapt, stond op 5 min. 38.2. Geertje zwom de 200 m. gisteravond in 2.38.6, dat is 0-2 sec. be neden het wereldrecord van Cor Kint, doch deze tijd is niet officieel. VAN DIJK SLAAT DUKEL IN ZESDE RONDE OM NED. DAMTITEL. In de zesde ronde van het persoon lijk damkampioenschap van Nederland versloeg de Wageninger G. E. van Dijk gisteravond te IJmuiden de DCIJ-speler B. Dukel. Thans heeft Dukel 5 gespeeld en 5 p. en Van Dijk 4 gesp. en 7 p. Ernstige critiek van negen hoog leraren op P. B. O. Bedrijfsorganisatie zal ernstige conflicten veroorzaken In een adres aan de Kamerleden oefe nen negen hoogleraren in de Staathuis houdkunde critiek op het wetsontwerp op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Zij verwachten nog een aantal adhaesie- betuigingen. Men vreest, dat onvoldoende aandacht wordt besteed aan de economische conse quenties van deze voorgestelde organisa tievorm. Er wordt namelijk volgens deze professoren niet voorzien in de noodzake lijke ordening tussen de bedrijfstakken onderling. Deze leemte noemt het adi beslissend .Men verwacht, dat hieruit co flicten zullen voortkomen t.a.v. de prij zen, de productie-omvang, vestiging en ra tionalisatie. Het ontbreken van een coör dinerend beginsel is een fundamenteel gebrek. Hiervan dreigen de consumenten slachtoffer te worden. De consument is in de bedrijfsorganen niet vertegenwoordigd, hoewel die de meest-belanghebbende party is- De gevaren die men thans vreest, zijn in het verleden herhaaldelijk voorgeko men bij monopolies, combinaties e.d. Door het wetsontwerp op de P.B.O. zou het mo nopolie ten troon worden geheven, daar het gehele bedrijfsleven in feite zou op gaan in een aantal organisaties, aan wel ke alle mogelijkheden worden gegeven zich tot een monopolie te ontwikkelen. De medezeggenschap van arbeidersver tegenwoordigers in een bureaucratisch bedrijfsorgaan ligt te ver buiten het ge zichtsveld van de individuele aibedder in de individuele onderneming, meent men. Het adres is ondertekend door de hoogleraren Glasz, Gonggrijp, Koopmans, Lambers, Witteveen en Posthuma van de Ned. Ec. Hogeschool te Rotterdam, De Ros en Zijlstra van de V.U. en Hennip- man van de Gem. Universiteit te Am sterdam. de uitwerking falikant verkeerd De kinderen moesten om 10 uur ver- sohynen. Daarna was het wachten tot 2 uur voordat de rechter zover was, dat hy zyn berisping kon uitspreken. Tenslotte kwamen de kinderen om half zeven tevreden thuis. Zy wilden best weer eens een keertje gaan, want zy hebben veel gezien onderweg! Met één flinke uitbrander in Den Haag was de zaak van gerechtigheid en reclassering veel beter gediend geweest, dan met dit kostbare, niet ongevaarlijke en tenslotte belachelijke experiment. KNAC vraagt Marshallhulp voor wegenbouw Gezien de hoge belasting wordt aan de wegen te weinig gedaan. De KNAC heeft de ministerraad voor gesteld om voor de snellere uitvoering de belangrijkste wegenverbeteringen beroep te doen op de Marshallhulp. Het vervoersvraagstuk wordt voor de voortschrijdende industrialisatie min stens even belangrijk genoemd als de ndustrialisatie zelf. Voor 1950 is een bedrag voor uitvoering van werken van het Rijkswegenplan aangevraagd, dat slechts weinig hoger is dan dit jaar. Dit niet in overeenstemming met de hoge bijzondere heffingen op het motorweg-' verkeer. Het uitgetrokken bedrag is ver houdingsgewijs niet veel groter dan de helft van het bedrag van 1927, toen de opbrengst van de belastingen op het mo- torwegverkeer een tiende bedroeg van ae huidige. Als voorbeelden worden genoemd de weg A'damUtrecht, de tunnelbouw te Velsen, de weg van A'dam door het Gooi, een brug in Gorinchem, een nieuwe weg TilburgEindhoven, de afwerking van de verbinding YpenburgBurger veen en andere primaire wegen en weg- vakken. Waubachse meisjes zochten hun geluk in Den Haag De 15-j. Cornelia van Rijzewijk en de 14-j. Gerarda Jongen uit Waubach, die zoals gisteren in 'n deel onzer editie werd gemeld, sedert Dinsdag werden vermist, zijn ui Den Haag aangehouden. Zij waren naar de Residentie gelift om daar een be trekking te zoeken. Toen zij geen geld meer hadden, vroegen zij onderdak bij een Haagse familie, aan wie ze vertelden, dat ze van plan waren bij kemnissen te logeren. Zij zouden echter het adres van deze kennissen zijn kwijt geraakt. Giste- kwam de familie via de krant te we ten hoe de vork in de steel zat en zy waarschuwde de politie. VE.STIGINGS WETTEN WORDEN VERNIEUWD Dë zorgwekkende verstarring van het economische leven, een gevolg van de om vangrijke detailbemoeienis, is een dode lijk gevaar voor de Nederlandse volks huishouding, aldus minister v. d. Brink in de begroting voor Economische Zaken. De bewindsman wijst er echter op, dat deze verstarring -reeds belangrijk kon worden verminderd. Het Bedrijfsvergun- ningenbesluit zal vervangen worden door een nieuwe Bedrijfsvergunningenwet, het Kartel-besluit door een nieuwe Kar- telwet en de vestigingsregelingen op het gebied van de middenstand eveneens door nieuwe wet. Over de vestigingsmate- heeft de Econ. Raad advies uitge bracht. Zeer hoge tabaksprijzen Op de Rotterdamse inschrijving van Javatabak waren de prijzen zeer hoog. Het grootste deel kwam in handen van Nederlandse handel en fabrikanten. Denemarken kocht de partij Ked-HK, West-Duitsland 825 pakken J/Besoeki, Zweden JF/Besoelki ert G/Besoekd, België slechts 28 pakken DLK. Betaald werd voor 257 pakken DB afloop 620, 408 p. GM, taxatie 289, afl. 730, 263 p. CMD, tax. 278, afl. 740, 937 p. Ked/HK tax. 230, afl. 607, 284 p. DA, tax. 348, afl. 940, 329 p. G/Besoeki, tax. 210, afl. 490, 128 p. Soeren-, tax. 355, afl. 955, 60 p. Scraboe tax. 279, afl. 905, 260 p. Soeren/HK, tax. 227, afl. 563. De gemiddelde opbrengst voor de 6363 p. oogst-1948 was 5553,i cent per Vz kg. BENELUX-JAARBEURS GEOPEND. Gisteren is de Benelux-jaarbeurs te Antwerpen geopend in het bijzijn van baron van Harinxma thoe Slooten, ambassadeur van Nederland, en de heer Als, gezant van Luxemburg. ZES LEDEN VAN 7 DECEMBER- DIVISIE ONDERSCHEIDEN. GeneraaJ-majoor H. J. J. W. Dürst Britt heeft gisteren in Oldebroek onder scheidingen uitgereikt aan leden van de 7 December-divisie, voor daden van moed in Indonesië. De gedecoreerden zijn kapt. J. Wolterbeek (officier O.N. met de zwaarden), de res.-off. v. gezondheid le kl. G. Peterse en D. W. Swijgman er de ritmeester J. K. L. Koch (allen rid der O.N. met de zwaarden) en de adju danten- bij het V.H.K. J. v. Stockum er A. H. F. Tuerlings (zilveren ereme daille). Het gaat van kwaad tot erger Aneta meldt, dat thans de politieke partijen in Solo een resolutie hebben op gesteld, waarin zij de terugtrekking der Nederlandse troepen hebben geëist. In het parlement van Pasoendan zijn vragen gesteld naar aanleiding feit, dat de T.N.I. in het regentschap Tjiamis een eigen burgerlijk bestuur heeft gevormd. Hetzelfde is geschied ii Soemedang in het onderdistrict Tjike- roöh. Dorpshoofden en onderwijzers den gedwongen in dienst der republiek te treden. IN 27 JAAR 100 LANDBOUWSCHOLEN GEOPEND Onder leiding van de heer Ohr. v. Heuvel is een tweedaagse conferentie houden van directeuren en hoofden landbouw-winterscholen en lagere land bouwscholen op „Berkhoven" bij Amers foort. In zeven-en-twintig jaar konden 100 landbouwscholen worden geopend. Be pleit werd een nauwere band tussen de Chr. boeren- en boerinnenorganisatie het onderwijs. De heer H. Algra sprak over de toekomst van de plattelands- jeugd en stond een hogere ontwikkeling van de jeugd in de agrarische streken Gistermiddag werd de nieuwe gezant van Zuid-Afrika, prof. dr Bosman, door H.M. de Koningin op het paleis Huis ten Bosch ontvangen. Na aankomst inspecteerde prof. Bosman de erewacht. De clevaluatiebui is nog steeds niet afgetrokken Volgende week weten we pas wat Zuid-Amerika doet Het devaluatie-onweer is nog niet geheel afgetrokken. In Argentinië rommelt het verwacht Maandag de beslissende kabinetszitting, die zal uitmaken of de peso omlaag moet. Intussen heeft het parlement Vrijdag officieel de gouden standaard afgeschaft. In Europa heeft Zwitserland de knoop heeft veroorzaakt m het West-Europees doorgehakt door duidelijk te kennen geven, dat het niet devalueren zal ten op zichte van het goud. Het is de tweede verklaring van die soort en luidt: „De Bondsraad ziet nog steeds geen aanleiding Zwitserland om de franc te deva lueren". De uitspraak ging gepaard met belangrijk besluit, namelijk om alle beperkingen op betalingen in het buiten land in dollars af te schaffen. De dollar koers zal voortaan alleen afhankelijk zijn in de wet van vraag en aanbod. Over) West-Duitsland bestaat nog steeds geen zekerheid, doch Reuter verneemt, dat de toekomstige waarde van de West- markt 22.5 dollarcents zal zijn tegen 23.8 cents volgens het oorspronkelijke plan. In het Belgische kabinet neemt men thans de schade op, die de devaluatie DE NIEUWE WISSEL. KOERSEN De volledige lijst van officiële noterin- en van de Nederlandse Bank voor en na de devaluatie is als volgt: schrift.) vroeger nu Brussel 6.045— 6.06 7.59— 7.61 Kopenhagen 55.13—55.43 54.86—55.16 Lissabon 10.63—10.65 13.15—13.28 Londen 10 68—10.70 10.63—10.65 Montreal (t.t.) 2.64%2.66 3.44%3.46 (schrift.) 2.64— 2.66 3.44—3.46% N. York (t.t.) 2.64%—2 65 (schrift.) 2 64—2.65 Oslo - 53.30—53. Parijs Pra£ Stockholm Bankpapier: U.S.A. dollar Zwitserse fr .973—0.977 5.29— 5 32 7358—73.99 61.50—61.75 3.78V2—3.80% 53.05—53.33 1.084—1. 7 58— 7.62 73.25—73. 87.60—88 3.77— 3. Nog één woord en de televisie is er In Hilversumse radio-kringen wordt et spanning gewacht op het verlossende oord en het nodige geld van min. Rutten om op grote schaal te kunnen be ginnen met de toepassing van de tele- Zodra het ministerieel woord is -oken is Hilversum gereed. Zo wordt hard gewerkt aan de bouw van een tele- isieZender en de Ned, Radio-Unie heeft en juist ontruimde sigarenfabriek te lilversum gehuurd, waarvan men een televisie-studio maakt. Reeds is een serie dagprogramma's geprojecteerd, n.l morgens een uitzending voor de jeugd, middags een film en 's avonds het hoofdprogramma. De Ned. actrice Josephine van Gas teren is heden te Londen in het huwelijk getreden met de Engelse groot-industrieel Gordon Th. Fillery. Het echtpaar vestigt <»i»K over enige tijd in Johannesburg. overleg over de vrije inwisselbaarheid der valuta's. Frankrijk, Italië en België waren namelijk een goed eind onderweg naar deze vrije inwisselbaarheid, waarbij de Belgische franc gemaakt zou worden tot een zg. „vlottende" valuta, namelijk een geldsoort, die zijn eigen peil moeten vinden, evenals de Franse franc en de lire. Nederlandse vertegenwoordi gers hadden aan deze besprekingen deel genomen. En nu eenmaal alles in de war gestuurd werd, probeert men de draad der onder handelingen weder op te nemen, waarbij men ook Nederland en later Scandinavië wil betrekken. Het Britse Lagerhuis zal van Dinsdag tot Donderdag a.s. het devaluatiedebat houden, waarbij de regering naar wacht wordt, de vertrouwenskwestie zal stellen. De oppositie zal denkelijk motie van wantrouwen indienen, welke gericht is tegen de gehele economische politiek der regering en niet zozeer tegen de devaluatie telf. Saoedie-Arabië heeft verklaard dat het zijn zilveren ryal niet devalueert. GENERAAL KRVLS: Geen half werk bij de opbouw van een moderne, goed geoefende strijdmacht Gestreefd moet worden naar herstel van militair evenwicht t.a.v. Oostelijke staten (Van een onzer verslaggevers) OVER GENERAAL KRULS' WENSEN en verlangens t.a.v. de Nederlandse strijdmacht en ook over zyn vroeger beleid als hoofd van het Militair Gezag, zyn de laatste tyd nogal harde noten gekraakt. Op een gisteravond door talrijke opper-, vlag-, hoofd- en subalterne officieren bijgewoonde vergadering van de Haagse afdeling van de Alg. Ver. gesproken c De generaal pleitte voor de opbouw van een sterke strijdmacht te land, ter zee en in de lucht mét de andere West-europese bondgenoten, waarbij men met onze spe ciale Nederlandse behoeften rekening zal dienen te houden. Het antwoord op de vraag of een goede krijgsmacht wel no dig is, wisselt dikwijls met het jaargetijde, omdat internationale spanningen van grote invloed zijn op de belangstelling en het toegestane budget. Een krijgsmacht is echter geen elastieken bal, die men op pompt als er gespeeld moet worden cn nen na de match weer leeg laat lo maar een apparaat dat jarenlange, systematische opbouw vraagt. Ook de Haagse brandweer bouwt men niet een- twee-drie op Zijn er gevaren? zo vroeg de generaal :ich af. We moeten er rekening mee hou den, dat in de Oostelijke staten een be paalde ideologie leeft. Vermoedelijk heeft er daar belang bij, dat deze wordt verspreid over een grotere oppervlakte. Ginds is een grote overvloed aan parate strijdmiddelen. Een strijdmacht veel gro ter dan die van West-Europa. Tussen ginds en hier bestaat geen even wicht. De balans deugt niet. Willen wy dat grote gevaar keren en een oorlog voorkomen, dan is het nodig een zekere stap te doen in de richting van het even wichtsherstel. Na de totstandkoming van het Brussels pact op 13 April 1948 onder druk van de gebeurtenissen in Oost-Europa is het met de militaire samenwerking tussen de W. Europese staten zeer voorspoedig gegaan. Op de grafiek voor de verdediging van West-Europa kan men al vele lijnen en blokken zien. Elk volk, dat hieraan deelneemt, zal zich grote offers moeten getroosten. Nu wij gekozen hebben, zullen we onze ener gie en de financiën moeten inzetten; zo niet, dan kunnen we er beter mee ophou- De hulp van Amerika bij de opbouw Geen devaluatie van grondwettelijke voorschriften P.B.O. is onderdrukkingsapparaat in dienst van het grootkapitaal, zegt Gerben „De grondwet zegt: instelling by de wet. Instelling bij A. M. v. B. ook krachtens een raamwet wordt dus uitdrukkelijk uitgesloten", aldus de heer Schouten over het ontwerp Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie, gistermiddag in de Tweede Kamer. „Wordt deze moge lijkheid nu toch geopend, dan staan we voor een ernstige devaluatie van grond wettelijke voorschriften", zo zeide de heer Schouten. Hij braoht mr Van der Grinten in een enigszins moeilijke po sitie, door te citeren, wat deze staats secretaris eens in een andere kwaliteit had gezegd, nl. „Helaas kan instelling krachtens de grondwet alleen bij de wet plaats hebben." Dit ontlokte mr Oud (V.V.D.) de interruptie: „Mogelijk zal de staatssecretaris hierop antwoorden, dat met zijn nieuwe amibt ook het verstand gekomen is!" Naast dit principiële bezwaar braoht de heer Schouten ook nog eens het be zwaar van mr Schmal naar voren. De regering zegt, dat door de P.B.O. de H.M. de Koningin bezocht fruittentoonstelling Gistermiddag ging het voetje voor voetje in Honselersdijk Duizenden schoolkinderen met vlaggetjes langs de route (Van een onzer verslaggevers) Een groot deel van het Westland was gisteren in feesttooi, toen H.M, de Koningin, gistermiddag een bezoek bracht aan de Westlandse Bloemen- en Fruit tentoonstelling te Honselersdijk. Van eenzame tuind'erswoningen in de polders of langs de wegen wapperde de driekleur. In de dorpen Wateringen en Poeldijk, waar H.M. op haar tocht naar Honselersdijk passeerde, zag men een bijzonder aardig kleurenspel van de vlaggende schooljeugd, zoals wij gisteren reeds in een deel van de oplaag konden melden. Te Wateringen op het kruispunt bij Rusthoek, stonden pijn- 1500 kinderen van de drie soholen opgesteld. Alle kin deren hadden een Oranje-kleurig vlag getje, waarmee ze enthousiast zwaaiden, toen H.M. op de doortocht passeerde. Het moge jammer zijn geweest, dat de auto, waarin de Koningin zat, gesloten was, doch de Vorstin bleek het enthousiasme van de schooljeugd te waarderen en wuifde vriendelijk terug. En in Poeldijk omstreeks half vier het zelfde beeld. Op het moeilijke kruispunt bad de politie o.l.v- inspecteur v. d. Wurf uitstekende ordemaatregelen getroffen. Ook hier stonden pl.m. 1500 schoolkin deren lanigs de weg en daarachter de inwoners van Poeldijk. Onder daverend gejuich en gezwaai met vlaggen door de kinderen verliet de Koningin hier even de auto. De burge meester van Naaldwijk, de heer S. Hoogemboom, begroette H.M. De Koningin was vergezeld van Haar secretaresse mej. mr J. Sneller en Haar particulier secretaris C. W. baron Baua Na de begroeting werd de rit vervolgd naar het tentoonstellingsgebouw te Hon selersdijk. Het dag. bestuur stond voor het gebouw. Na de ontvangst werd H M. door een kleindochtertje van de heer J. Barendse, voorzitter van genoemd stuur, een bouquet bloemen aangeboden. Aanwezig waren voorts de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. en zijn kabinetschef mr Dinger, de dijkgraaf van Delfland, mr P. Dolk, en de burgemeesters van alle Westlandse gemeenten en die van Rijswijk. Hoe x het x i hoe vol Op nadrukkelijk verzoek van H.M. de Koningin hadi men het publiek in het tentoonstellingsgebouw toegelaten Er waren bezoekers bij, die reeds om half twaalf een plaatsje ingenomen hadden, zodat het wel wat te vol was geworden De politie en te hulp geroepen brand weermensen konden met grote moeite enige ruimte voor de Koningin vrij maken, terwyl met de aanwezige pers fotografen een conflict dreigde, omdat de plaatselijke politie en brandweer hun het werk onmogelijk maakten. Mr Dinger wist echter olie op de golven te werpen. Doordat er zoveel publiek was In het gebouw, zal het voor H.M. moeilijk zijn geweest een goed overzicht van de ten toonstelling te krijgen. Bovendien wa) het ontzettend warni in het gebouw. Niettemin toonde de Koningin grote be langstelling. De heren J. Barendse J- Klinkeni'oeng, voorzitter der Bloemen veiling, leidden H.M. rond. Tijdens de thee, die in de cantine van het gebouw werd gebruikt, bood het tentoonstelimgs- bestuur de Koningin een fraaie bloemen en fruitmand aan en werden de West landse burgemeesters met hun echtge noten aan H.M. voorgesteld. Na een bezichtiging der zakenstands verliet H.M., die ongeveer 114 uur op de tentoonstelling verbleef, onder daverende toejuichingen van het publiek het ge bouw. Jegens hst bestuur der tentoon stelling uitte HM. haar bewondering i voor de fraaie expositie. maatschappelijke structuur gewijzigd ivordt. Moet daarbij de volksvertegen woordiging dan niet stap voor stap wor den gekend? Dit laatste argument werd door de heer Korthals (V.VL.) geheel onderschreven. Laatstgenoemde zag een groot gevaar voor de PBO. als de sug gestie van de heer Nederhorst wordt aangenomen en dus een gunstig advies de Soc. Economische Raad voldoende oor de instelling van een bedrijfs- sohap. Dan wordt de P.B.O. van bovenaf opgedrongen en de regering zegt zelf, dat de idee van bedrijfsorganisatie bedrijfsleven groeien moet. Op dit ene punt was zelfs de heer Wagenaar (C.P.N.) het met zijn „reac- tionnaire" collega's eens. Zoals te ver wachten was. moet deze communist ove- s van de hele P.B.O. niets hebben. Met de bloemrijke taal, die des commu nisten is, kwalificeerde hij dit wetsont werp als „een knevelwet, die een onder drukkingsapparaat schept in dienst van het grootkapitaal." De voorzitter moest Gerben meermalen tot de orde roepen, want hij sleepte zelfs de salarissen vanl sommige groot-industriëlen het strijd perk binnen en begon op zijn eentje vast algemene beschouwingen over de begroting van Oorlog. Een ander belangrijk punt, dat ook door de heer Schouten weer ter sprake gebracht, was de overheidsinvloed in de bedrijfsorganisafcie. „Zelfs het zenden waarnemers naar de vergaderingen de „schappen" tast hiet zelfstandig karakter van deze organisatie aan," zo merkte hij op. „De adviezen, die in der gelijke bijeenkomsten tot stand komen, zijn nimmer geheel onbeïnvloed en ver liezen dus veel van hun waarde." Ook op dit punt viel de heer Korthals zijn A.R. collega bij en hij ging zelfs nog iets verder dan deze door de vrees :ten, dat de waarnemer uiteindelijk de touwtjes zou gaan trekken. Hiij pleitte voor bedrijfsorganen met weinig bevoegdheden en weinig overheids invloed. Zyn- fractie staat een geleidelijke ontwikkeling van de bedrijfsorganisatie voor- De organen van de P.B.O. moeten dicht bij de bedrijfsgenoten staan en als er op korte tijd een groot aantal worden ingesteld met zeer veel bevoegdheden, zullen velen ze als overheidsorganen gaan beschouwen. De heer Korthals was geschrokken van de in het gewijzigd ontwerp opgenomen lijst van bevoegd heden, die hem veel te ver ging. Ook de heer Schouten had reeds de vrees uitgesproken, dat de bedrijfs organen niet zouden leven bij hen, door wie ze gedragen moeten worden Hij stelde voor eerst de „schappen" in te stellen en pas als met deze lichamen de nodige ervaring was opgedaan, ze te overkoepelen door de SE.R. Wat deze Raad betreft zag hij een groot gevaar in de dubbele functie van adviserend en besturend lichaam. Deze vermenging van functies zou de objectiviteit van de uit te brengen adviezen kunnen schaden en de heer Schouten gevoelde dan ook meer voor een verdeling van deze functies over twee afzonderlijke lichamen. Inmiddels blykt wel, dat de Kamer van plan is de P B O. van alle kanten en zeer grondig te bekijken. Op het ogen blik prijken nog op de sprekerslijst de heren Weiter, Kikkert. Van den Heuvel, Schilthuis, prof. Romme, mr Oud en Stapelkamp. Deze krijgen dus Dinsdag middag pas het woord. ran Reserve-officieren, heeft de generaal 9 krijgsmacht in internationaal verband. van een moderne strijdmacht zullen we niet kunnen ontberen. Als die steun er niet komt zal het moei lijk worden. Want het Indonesische pro bleem. dat onze strijdmacht aan één be paalde, eenzijdige taak bond, heeft schat ten gelds verslonden. Willen we echter als volk blijven voortbestaan, dan moe ten we de omschakeling naar een West- europese strijdmacht ten volle goed doen en niet half. Sprekende over de aard en de omvang van de krijgsmacht die wij moeten op bouwen, zei generaal Kruis, dat alle delen de krijgsmacht te land, ter zee en in de lucht onmisbaar zijn. Een moderne oor log zal geen stellingbouw meer kennen. Willen wij een vijand buiten onze stel ling houden, dan mogen wij ons niet be perken tot een passieve verdediging. Een verdediging met de methodiek van de aanval, vormt naar het oordeel van de generaal de juiste "tactiek, welke het veldleger moet vervullen. Over de om vang van dit leger de generaal kon wilde geen getallen noemen kan en van mening verschillen, niet echter 'er de kwaliteit. De uit Indië teruggekeerde militairen zijn goed afgericht. De Nederlandse sol daat is een eerste klas militair, mits we laten begrijpen, dat het ernst is. Dat het gaat om het bestaan van zijn volk. Het moréel van de soldaat is een belangrijke factor; maar ook de houding van de bevolking. Uitbreiding Harskamp: een conditio sine qua non. Generaal Kruis *wees er met nadruk op, dat de militaire belangen wel eens kun- botsen met die van anderen. Daarom mag men de militaire overheid nog niet verwijten, dat zij voor de laatste geen oog heeft. Bij de vraag of de Harskamp als schietterrein moet worden uitgebreid is op de militaire plannen veel critiek ge oefend. Ook wij hebben oog voor het na tuurschoon van recreatie-gebieden, maar hier geldt: wat weegt het zwaarst? De soldaat moet straks goed bewapend zijn niet alleen, maar ook goed geoefend. Daarvoor is een groot oefenterrein nodig s een „conditio sine qua non". W« zijn er met onze krijgsmacht nog lang niet. Tot een betere verhouding met ons volk kan ook bijdragen het uiterlijk van de gewone soldaat. Ook de haar dracht waarover zoveel stof is opge waaid behoort goed verzorgd en het mag vooral niet te lang zijn. Bij de beantwoording van enige vragen kreeg de generaal nog gelegenheid te wij zen op de enorme achterstand, die, nu het zwaartepunt van de legeropbouw naar de verdediging van West-Europa wordt verlegd, moet worden ingehaald. De voorzitter, majoor Splinter, bracht aan het slot de generaal dank voor zyn voordracht. "GLOBE" SNIPPERS. SLAAPT U SLECHT door rheumatiek, spit, Ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Ver drijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschade lijk voor hart en maag. Bij apoth. er drogisten f 0.83, Advertentie Bij twee vliegtuigongelukken van de laatste tijd is „de vrouw in het spel ge weest." Wat nu weer niet wil zeggen, dat wij daarmee de vrouw-in-het-algemeen van iets willen betichten. Dit zij dan uit voorzichtigheid onzerzijds vooropgesteld. Uit het onderzoek naar de ramp met het Canadese vliegtuig, dat op 9 September bij Quebec neerstortte en waarbij 23 mensen om het leven kwamen, is geble ken, dat een vrouw ontplofbare stoffen aan boord van de machine had gebracht. Een en ander met de bedoeling om een andere vrouw, drie met het vliegtuig mee ging om het leven te brengen. Ze waren beiden verliefd op dezelfde man. En bij Oslo is gisteren een lesvliegtuig van de Noorse luchtmacht verongelukt. Een sergeant-vlieger en zijn mecanicien kwa- het leven. De sergeant, die juist zijn brevet gekregen had, vloog over het huis van zijn verloofde. Op ongeveer 50 meter hoogte. Het meisje en haar ouders stonden naar de machine kijken. Er was afgesproken, dat hy brief voor „haar" zou laten vallen. De •jarige piloot leunde uit de cockpit juist op dat moment raakte het toe stel met een vleugel een boomtop. De vleugel brak. De machine stortte bi dend neer. Beide inzittenden vonden de dood. De politie te Seattle (Washing ton) heeft een 49-jarige doofstomme .t een kamer bevrijd, waa door haar moeder de laatste 25 jaar borgen is gehouden. Ze moest daar zit ten, omdat ze de buren zo aan het schrik ken maakte. In Denemarken wordt een stofzuiger vervaardigd van plastic en licht metaal. Het geheel weegt zes pond. Generaal Mac Arthur heeft in Japan vrijwel alle beperkingen voor vriend schapsverhoudingen tussen de Ameri kaanse soldaten en de Japanse bevol king opgeheven Het hoofd van denazificatie-atfdeling in Bad-Segeberg is gearresteerd, omdat hij zelf een geweest is. De Ver. Staten hebben toestemming gegeven om voor 502.677 dollar aan mijnuitrusting naar Rusland te sturen. K.L.M. vervoerde vorig jaar boven de verwachtingen Ofschoon het jaar 1948 voor de K.L.M. nog niet als een normaal jaar kan worden beschouwd, stemmen de resultaten tot vredenheid, zo wordt medegedeeld in het heden verschenen overzicht over 1948 var de K.L.M. De vervoerscijfers hebben ir ruime mate de begrote omzet overschre den. Het vrachtvervoer is in vergelijking met 1947 weer aanzienlijk toegenomen, nl. met 1.66 millioen of 38 pet. Ook verschil lende nieuwe instellingen, zoals de rond vluchten en de bijzondere vluchten, boek. ten flink succes. In 1948 werden in totaal 124.716 vlieg uren gemaakt, waarin ruim 36 millioen km werd afgelegd. Vervoerd werden ruim 438.000 betalende passagiers, ruim millioen kg extra bagage, 6.5 millioen kg betalende vracht en 1.7 millioen kg post. Schiphol werd drukker bezocht dan ooit, nl. door 750.000 personen. NOG MEER NIEUWE POSTZEGELS In de loop van October zullen fran keerzegels van 25 ct (bruin-rood) en 3C ct (paars) van het nieuwe type verkrijg baar zijn. Dan wordt ook begonnen mei de verstrekking van de zegels van f5 en 110, onder de tot nu toe geldende be- i perkende bepalingen. U hebt DEZE KUNNEN LEZEN: dat de grote keJderparty daw eindelyk begonnen i-s Nederland depreciatie Jr Engeland devaluatie? Zweden: revöiisatie Enfinhet was een geren van beiarg, achter guldens, ponden cn kro nen an. En dat allemaal omdat hzt paid geen pond meer was. Wij kregen het vplle pondNeen: nergens appreciatie ■Het was verrassing van de week,. Gedevalueerd is ook het vcr- trouv\*zn in de letters "R.T.C. Met name sinds Namen. -Wet mocht trouwens geen naam heb. bendie retraite der voornamen. De benen namen in Ljsselmonde de dieven, die, kous-gekopt J C.eooo,- uit de Bocnzblcenbank- naalden Het waren kousen zonder gatonA zodat bet gek zoeken is voor de. politie. GeJd zal er straks ook op tafel moeten komen als U wiltteJefb- neren-Het tarief is nl. verscho ven. "Ras op, als U zegt \w W) verhooqdwant dan vergist U zich! Van de minuut verschuiven wij raar de seconde. i Alleen rijkaards kunnen dan nogi zonder horloge in de hand praten. Genoeg over nare dingen. De studenten hebben deswege- B.en W. verslagen bij de ringrij" Iets dcrgeJyks gebeurde op .-Hout» rust. Daar sneefde hat i lement tegen de parlemeni pers. penerinnering aan c glorie is nog vers. Om zichzelf een hand te geva?' sluiten zij Karei Links e*v -Hendrik^revcn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5