Jlietuuc Ccütsdjc GTouranl Atoomexplosie in Sowjet-gebied; dus ook Rusland heeft de bom Wist U ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710 AdvertentieafcL Tel. 23375. Postrekening 68030. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastfcfi Is Qfiebleotn myn bert ia tcyfjcnspoct" Dertigste jaargang No 7926 „Examen in vergif tigde toestand" Zie pagina 2 HARRY S. TRUMAN ONTHULT: Meer dan ooit is thans internationale controle nodig HARRY S. TRUMAN, de president der Ver. Staten, heeft de hele wereld speciaal het Amerikaanse volk verrast met een schokkende mededeling betreffende het atoom-wapen, waaruit in de eerste plaats nu met zekerheid te concluderen valt, zulks in aansluiting op vroegere vagere mededelingen er geruchten, dat Amerika betreffende de atoombom niet langer het monopoli* bezit. Truman's verklaring luidt letterlek: ,,Ik ben van mening, dat het Ameri kaanse volk het recht heeft op de hoogte te worden gebracht van alle ontwikke lingen op het gebied van de atoomenergie, daarbij ten volle rekening houdende met de nationale veiligheid. Het bewijs is geleverd, dat in de laatste weken atoom-explosie in de Sowjet-Unie heeft plaats gehad. Sinds de atoomenergie voor de eerste I een paniekstemming mag overgeven, maal door de mens was vrij gemaakt, weten nu, zeide hij, dat de Russische werd de eventuele ontwikkeling van leiders liever hun eigen atoomwapens deze nieuwe kracht door andere landen willen smeden, dan hun steun geven verwacht." Als een schrale troost voegde I het plan voor een universeel verbod. Gelijktijdig in Londen en Washington werd bekend gemaakt, dat ook Rusland de atoombom bezit. Om de ernst van dit bericht te onderstrepen, drukken wij een foto af, die de ontzettende uitwerking van zo'n monster der ver schrikking laat zien. 't Is te hopen, dat de atoombom nimmer voor oorlogs doeleinden gebruikt zal worden! hij er aan toe, dat met deze mogelijkheid dan ook steeds rekening was gehouden. De belangrijkheid van deze pijnlijke ont hulling, die ongetwijfeld een schaduw werpt op de huidige machtsverhouding, blijkt uit het feit, dat dit wereldnieuws met de zwaarste „koppen" gebracht werd op de frontpagina's der Amerikaanse en Engelse bladen. Seismografen leverden het bewijs Vergissingen zijn uitgesloten, aange zien een woordvoerder van het Obser vatorium in Lund verklaard heeft, dat ln September drie aardbevingen waren geregistreerd en op 14 Sept., Nederlandse tijd te 20.45, werd er een opgetekend, waarvan de haard op 5300 km. ten Oosten van Lund lag en veroorzaakt moest zijn door een atoom-explosie er gens in Siberië. Meer dan ooit zullen nu volgens uitingen van Dean Acheson en Truman, de Ver. Staten alles doen, wat in hun vermogen ligt, om te komen tot een internationaal toezicht op de atoom-energie en zullen zij blijven wer ken aan de vrede, waartoe het Atlan tisch Pact het belangrijkste middel is. Zoals men weet, zijn thans te Wash ington besprekingen over de atoom energie aan de gang tussen de Ver. Staten, Engeland en Canada. Geen paniekstemming De Amerikaanse senator McMahon, heeft aan de pers verklaard, dat het nieuws van de Russische atoom-explosie de Ver. Staten voor het „grootste dilem ma" in de geschiedenis plaatst, maar dat het Amerikaanse volk zich niet aan Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 28 Mei na vermissing: Sold- D. E. Kiewiet uit Wedde <Gr.). Gesneuveld 6 Augustus, na vermissing: Sold. J. H. Koster uit Utrecht. Gesneuveld 11 September: Sold. D Bos, uit Katwijk aan Zee. Gesneuveld 18 September: Korporaal H. v. d. Hoef, uit Heerlen. Koninklijk Ned.-Ind. Leger. In de periode van 4 t/m 10 Septem ber geen verliezen. Overeenstemming over de Unie Het hoofd dezer Unie blijft een functie Na de vergadering de. Centrale Com missie van de R.T.C. is bekend gemaakt, dat de drie delegaties in beginsel tot Overeenstemming zijn gekomen over de volgende punten: 1. Het karakter van het Unie-statuut. S. Positie en functie van het hoofd der Unie. 5. Taak en samenstelling van de Con ferenties der ministers van de deel genoten, welke op geregelde tijdstip pen worden gehouden. 4. Taak en samenstellini van het Hof van Arbitrage van de Unie. 6. Goed contact en geregeld samen werken tussen Parlementen der deel genoten. HM. de Koningin heeft gistermorgen half twaalf de afgevaardigden van de Nederlandse minderheidsgroepen ter Ronde Tafel-Conferentie op het Huis ten Bowh in audiëntie ontvangen Te Washington neemt men niet aan, dat de Russische atoom-explosie de oor logsdreiging direct vergroot, want Ame rika heeft een voorsprong van 4 jaar en het tempo der voorraadvorming van atoombommen was reeds tot het uiterste opgevoerd. Niemand heeft het monopolie ;t is nog maar de vraag, of de Russen nu ook werkelijk over voldoende materialen beschikken. Uit de uiteen zetting van Truman stippen wij nog aan, in de zgn. „Driemogendhedenver- klaring" der Ver. Staten, Engeland en Canada van 15 November 1945 met na druk verklaard werd, dat geen enkel land in feite een monopolie op atoom wapens kon bezitten. En vandaar dus, dat een doeltreffende internationale con trole op de atoom-energie zo noodzake lijk is, zoals bij herhaling in de Ver. Naties werd voorgesteld. Onmiddellijk Truman's boodschap, waarvan vooraf mededeling was gedaan in een kabinets zitting te Washington, werden ook te Londen en Ottawa identieke verklarin gen uitgegeven. Toen de persvertegenwoordigers door de secretaris van Truman werden ont vangen, gingen de deuren van het ver trek op slot en niemand mocht de kamer verlaten, voor ieder de verklaring van de president in handen had. Eerst daar- kon de stormloop naar de telefoon cellen beginnen en werden slechts en kele minuten later de programma's van alle Amerikaanse zenders onderbroken, het wereldschokkende nieuws be kend te maken. Opwinding in Amerika Vanzelfsprekend heerste ook op het hoofdkwartier van de „militaire stryd- Kracnten" hevige opwinding, maar toch tracht men de leiten koelDioedig onder ogen te zien. De voorzitter van de Ver. „Congres-commissie voor de Atoom energie", hield onmiddellijk een verga dering achter gesloten deuren, hetgeen de ernst van de ontstane situatie be wijst. De hoofdredacteur van een vak blad op het gebied der atoomwetenschap te Chicago stelde vast, dat, indien zich tenminste een atoomexplosie heeft voor gedaan, deze de omvang moet hebben gehad van die, welke door de Ameri kaanse atoombommen op Japan werd veroorzaakt. Er is n.l. een bepaalde hoe veelheid uranium of plutonium nodig, om tot een explosie te komen. Volgens latere berichten, zou Dean Aoheson op de hoogte geweest zijn de Russische atoom-explosie toen hij j.l. Woensdag een beroep deed op de Sowjet- Unie tot samenwerking. De afwijzende houding van Rusland in de Assemblee bleek toen duidelijk. Volgens Reuter het nieuws van de atoom-explosie 4 de Russische delegatie bij de Ver. Naties „geen verrassing" hebben veroorzaakt, omdat Molotof deze gang van zaken reeds had voorspeld in zijn rede 7 November 1948. Het Britse kabinet zal a.s. Maandag bijeenkomen om het atoomnieuws te be spreken. Tenslotte laten wij hier nog volgen, dat twee van de grootste atoom deskundigen ter wereld, prof. Hahn prof. Meitner, het volgende hebben v klaard: „Als Amerika en Rusland de bom hebben, zal er geen oorlog komen; het zal dan net gaan als met het gifgas" Vijf straaljagers maakten tegelijk noodlanding Vijf Britse ,,Vamipire"-straalivldegtuigen hebben in de buurt van Milaan noodlanding moeten, maken, omdat de brandstof uitgeput was. Twee machines zullen niet meer .gerepareerd kunnen worden. De piloten bleven onge- Laszlo Rajk vanmorgen ter dood veroordeeld Maar George Palffy wordt opnieuw berecht Laszlo Rajk, voormalig Hongaars minister van Buitenlandse Zaken, is hedenmorgen te Boedapest, wegens „verraad", ter dood veroordeeld. Zoals bekend is, werd hy beschuldigd voor Tito en voor de Ver Staten te heb ben gespionneerd- Luit-gen. George Palffy, voormalig stafchef en minis ter van Defensie, die eveneens in dit schynproces terecht stond, zal voor een militair hof opnieuw berecht worden. Nog twee andere beklaagden kregen de doodstraf, nl. Szonyi, ex-secretaris personeelszaken der Hongaarse cor nistische party en zijn assistent Szalal. Paul Justus, ex-vice-president der Hon gaarse radio, en Brankof, voormalig raadsman van de Joegoslavische ambas sade te Boedapest, kregen levenslang. ■politie-kolonel Korondy zal, even als Palffy. nogmaals berecht worden. De ter dood veroordeelden zullen worden opgehangen. Hun vonnis kan echter nog door een hogere rechtbank gewijzigd w den, indien zij in beroep gaan. Inderdaad hebben zij zulks gedaan. Na het voorlezen der vonnissen gaf het of een ..rechtvaardiging" van de straf- sn, en deelde mee. dat het zich niet bevoegd achtte tegen Palffy en Korondy straf uit te spreken, daar deze mili tairen waren. Men verwacht algemeen, dat beiden ter dood zullen worden oordeeld. Aantal gesneuvelden wordt minder Een woordvoerder van het ministerie in Overzeese Gebiedsdelen deelt mede, dat de verliezen van 10 Juni—10 Juli j.l. ren: 107 gesneuvelden. 297 gewonden 7 vermisten, van 11 Juli tot 11 Augus tus: resp 93. 249 en 12. van 11 Augustus tot 11 September: re6p. 20.59 en 2 (Van deze laatste verliezen werden de meest* geleden voor 2 September j.l.) Autostoet van 140 km op weg naar Utrecht Gedurende de tien Jaarbeursdagen ti Utrecht werden niet minder dan 28061 geregistreerd, die van buiten de stad kwamen Bij de vorige Najaarsbeurs dit aantal 21.327. Plaatst men deze auto's achter elkaar, dan vormen zi; ruim 140 km. lang. De drukste de derde, Donderdag 8 Septem ber, met 3863 auto's. Geen schepen met haring meer naar Engeland De Engelse regering heeft bepaald, dat de Nederlandse vissersschepen alleen nog verse vis mogen aanvoeren in Engelse havens. Zoals bekend is was overeenge- en, dat Nederland haring mocht leve- zolang Engeland daar geen bezwaar tegen had. Aan de grens van de gemeente Naald wijk ontving de burgemeester, de heer S. Hoogenhoom, H.M. de Koningin, toen zy gisteren een bezoek bracht aan de Westlandse bloemen en fruittentoonstelling. ALS HET „PONDJE" ,Bulldog"-operatie vandaag begonnen (Van een onzer verslaggevers.) Ergens in Engeland. 24 Sept. De Operatie ..Bulldog", een demonstra- ie van solidariteit van de Western Union-landen. waaraan Frankrijk. Enge land. België. Nederland en ook Amerika deelnemen, is vandaag begonnen Door nist konden de manoeuvres gister avond geen aanvang nemen. Ook nu zat Londen nog wel gehuld in een wittige maar toch kon er vanmorgen een begin worden gemaakt met de groot scheepse luchtmanoeuvres, die ten doel hebben zowel de aanvalskracht als de verdedigingsmogelijkheden van de lucht strijdkrachten op de proef te stellen. Dit week-end z -! bij de bewoners van het eilandenrijk aan de overzijde van de Noordzee wel veel herinneringen aan de afgelopen oorlog bijbrengen. Herinnerin gen. die des te meer overtuigen van het feit, dat iedere burger in oorlogstijd on misbaar is. Ons land heeft zijn straaljager-piloten, vee groepen, naar de basis Thorney- Island gestuurd. Zij zyn hier sedert Dinsdag onder bevel van de majoors Flinterman en Focquin en ingedeeld by het fighter-command, dat staat onder het opperbevel van een vice-luchtmaarschalk. Hoe zullen onze mannen ditmaal naar uren komen in deze internationale ma- oeuvre? Er heerst grote spanning onder de deelnemers. Het afgrijselijke geluid ontploffende bommen en uiteenspat tende granaten zal ditmaal niet weer klinken, zelfs de mitrailleurs van de jagers zwijgen. Hun taak wordt vervan gen door camera's, die nauwkeurig registreren of de piloten de aanvallende vliegtuigen „geraakt" en „neergescho- •n" hebben. Zo blijft al dreunt de lucht van tijd tot tyd van vliegtuigmotoren de stilte de vrede, een vrede, waarvan Chur chill zeide, dat er voor gevochten moet worden wil men ze bewaren UTRECHTSE NAJAARSBEURS KREEG S 520.000 VOOR DUITSE PRODUCTEN Ter stimulering van de Ned.-Duitse han delsbetrekkingen werden speciale jaar beurscontingenten vastgesteld voor uitwis seling van goederen op de Keulse en Utrechtse jaarbeurs. Op deze wijze kon de handel met Duitsland met een be drag van ruim een millioen dollar wor den verruimd. Het contingent dat op de Najaarsbeurs werd toegewezen, bedraagt 520.000 dollar. Graaf Carlo Sforza, de Italiaanse inister van Buitenlandse Zaken, bevindt ich thans in Canada, waar hy een on derhoud had met de minister van De fensie Brooke Claxton. Ziekengeld gaat bij inenting direct in Het Prophylaxefonds heeft besloten bij arbeids-ongeschiktheid als gevolg van inenting uitkering van ziekengeld te zijnen laste te doen verstrekken over de eerste drie dagen der arbeidsonge schiktheid (de z.g. carenzdagen) en wel tot 80 pet van het dagloon. Die onge schiktheid moet vóór de vierde dag door de medische dienst van het verzekerings orgaan zijn vastgesteld. Bij ziekmelding dient dus te worden vermeld, dat de ziekte het gevolg is van inenting Zo men weet heeft een werknemer volgens de Ziektewet eerst recht op ziekengeld, m.i v. de vierde dag. Bankhouder in IJsselmonde herkent twee rovers Politie hield zes verdachten vast. Er is meer licht gekomen in de roof overval op de Boerenleenbank te IJssel- monde. hoewel geen der verdachten heeft bekend De bankhouder heeft tw hen herkend als daders. Ons door verschillende bladen tegengesproken be richt. dat er tien arrestaties zijn verricht, wordt thans door de politie bevestigd. Tegen vier hunner kon niets positiefs worden ingebracht en zij zijn dan ook vrijgelaten. Vier mannen en twee v wen bleven in arrest. Bij huiszoeking bij een van hen werd een stuk pak papier gevonden, waarop twee schets- tekeningetjes voorkwamen van de bank en de omgeving. Een andere verdachte blijkt tevergeefs te hebben getracht bankbiljet van f 1000 te wisselen. Met zijn verloofde bezocht hij, op de avond na de overval, verschillende café's en dancings. Bij confrontatie met de bankhouder werden twee verdachten herkend Een man en een vrouw werden nog vrijgela ten en de overigen, de 30-j. C. P v d. B los werkman, de 40-j. J J. L bediende om de grote vaari. zijn verWfde de 36-j verkoopster J V en de 28-j kaaskoop man A. B.. allen uit Rotterdam, zijn naar het H. v. B gebracht. De kleine grijze huurauto, waarmee de overval werd ge- beslag genomen. pleegd, is i Boer schoot met jachtgeweer op indringers Weer een overval, maar nu volkomen mislukt. Het aantal roofovervalllen schijnt de laatste tijd toe te nemen. Dezer dagen was Oud Vossemeer aan de beurt, maar dank zy het kordate optreden van een boer kwamen de overvallers van een koude kermis thuis. Zij zijn nu opgeslo- Omstreeks negen uur hoorden de be woners van een hoeve in Oud-Vosse- meer, dat er werd geklopt. Iemand riep: ,We heben een lekke band." De boer. Kees van Engelen, ging eens kijken en drie mannen met maskeTS voor. Ze drongen naar binnen en sommeerden de boer, de handen omhoog te steken. De huisgenoten kwamen dichterbij en een broer van de landbouwer zag kans, een jachtgeweer te grijpen en op de indrin gers te schieten. Ze namen haastig de benen. De politie zette prompt de brug en het ?er in de omgeving af Er kwam een auto op de brug met twee personen, waarvan één was gewond. Een derde kwam er bij om te informeren of hy lif ten kon. De politie arresteerde het drie- Rotterdam en een uit Bode graven. Het waren de daders; een van de drie is nog verre familie van de ge broeders Van Engelen. Wisjinsky stort de fiolen van zijn toorn uit over het Westen Maar hij schermt met een vredespact tussen de Grote Vijf De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, heeft op de Algemene Vergadering der Ver. Naties te Flushing Meadows, een rede gehouden, waarin hy er de Ver. Staten opnieuw van beschuldigt, aan te sturen op een nieuwe wereldoorlog, zulks in samenwerking met een groep andere landen. Hy oefende felle critiek uit op het Atlantisch Pact, dat volgens hem op ondermyning van de Ver. Naties gericht zon zyn, terwyi Engeland en Amerika de waanzinnige bewapeningswedloop veroorzaakt hebben. Ook het Marshall-plan, dat volgens hem Europa in twee kampen verdeeld houdt, werd aan heftige critiek onderworpen. Amerika had de internationale con trole op de atoomwapens doen misluk ken, het had de militaire uitgaven op onverantwoordelijke wyze verhoogd, kortom het voerde een ongebreidelde oorlogspropaganda Maar tenslotte stelde hij voor, dat de vijf grote Mogendheden de handen zouden ineen slaan en onder ling een vredesverdrag sluiten. Hy leg de de Assemblée een voorstel voor, dat Binnenkort een plenaire zitting der R.T.C. K.N.I.L. en T.N.I. blijven voor lopig gescheiden Het critische stadium, dat de Ronde Tafel-Conferentie vorige Zaterdag In ging. is nu ten aanzien van de Neder lands-Indonesische Unie gepasseerd De tweede grote moeilijkheid, de finan ciële verhouding, moet nog worden op gelost. maar volgens BFO-kringen is men op het ogenblik tevreden over de wijze, waarop men vordert. Als ook deze zaak is afgehandeld, kan men een ple naire zitting van de BFO verwachten, vermoedelijk in de eerste week van October. (Voor vervolg ete Pag. 7) uit drie punten bestaat: 1. Veroordeling van de voorbereidingen voor een nieuwe oorlog, die in een aantal landen in het bijzonder in Engeland en Amerika ge troffen worden: 2. Verbod van atoom wapens en andere middelen tot massale vernietiging, welke onverenigbaar zijn de geest van de Ver. Naties; 3. Een eensgezinde verklaring van de Assem blée, dat haar wens is, dat de Ver. Sta- i. Engeland, China en de Sowjet-Unie de handen ineen slaan, voor het handha- van de vrede en veiligheid, de drei ging van een nieuwe oorlog afwenden een desbetreffend verdrag sluiten. Wisjinsky sprak niet over de atoom explosie, die in het Sowjetgebied heeft DAT H. J. v. Leusen te Arnhem, on dervoorzitter van de Centrale Cultuur technische Commissie en oud-landmeter by de Ned. Heide My. is bevorderd tot officier in de orde van O.-N. DAT gisteren in diergaarde Biydorp Rotterdam de damesbeurs „Femina" geopend. DAT de Ned. Bond van Ouden van Dagen de Regering gevraagd heeft by evt. huurverhoging aan hen, die een uit kering ontvangen van de noodwet-Drees, n evenredige byslag te verlenen. DAT zes ton tarwe, die was opge slagen in de „kaar" (voor het drogen) een pand van het aan- en verkoop bureau akkerbouwproducten te Zaan dam, gisteren door brand verloren ging. DAT de 70-jarige wielryder J. Z. in Tilburg, toen hy plotseling de weg over stak, door een auto werd doodgereden l de 68-jarige mevr. A. v. d. M. door auto ernstig werd gewond. DAT de Asser Rechtbank de 42-jarige metselaar Jan H. H. I. uit Meppel tot 8 mnd. (m.a.) veroordeelde, daar hy geld wist los te krygen van mensen, die dach ten dat hy een gezeten burger was er een dame, wie hy een quasi-huwe- lyksaanzoek deed. DAT De Reefs aanneming- en handel- mij te Oldenizaal voor 595.000 laagste insdtoryfster was bij de aanbestediing het maken van het tiweede deel van de doortrekking van het zijkanaal Almelo van de Twentekanalen em komende werken- DAT voor de R'damse Rechtbank 1 j. I n.a.) werd geëist tegen de 21-j. tech nisch tekenaar J. I. S. aldaar, die eerst militaire dienst weigerde en daarna uit het werkkamp „Vledder" ontvluchtte. DAT de reizende beiaard, die thans in zyn Zwitserse tournée terugkeert, op 30 Sept. in Bergen op Zoom speelt daarna in andere plaatsen van West- Brabant en Zeeland. DAT een 38-jarige man uit Den Bosch werd verpletterd onder vallend puin, toen hy by enkele verwoeste villa's in Vught iets van zyn gading had willen zoeken. DAT de woonwagenbewoner J. V. uit Groningen, die wegens collaboratie was veroordeeld tot detinering in de Carel Coenraadpolder, gisteren tydens werk zaamheden in omgeving van Vlatwedde gevlucht DAT de kapt. J. A. baron Bentinck is geplaatst by het garderegiment grena diers en de luitenants-kol P. G. A. For- tanier (infanterie) en H. K. Duhoux (genie) op verzoek eervol zyn ontslagen. DAT de Chileense gezante in Den Haag, mevr. Carmen Vial de Senoret, Is benoemd tot lid van de Chileense de legatie by de V.N. en de eerste gezant- schapssecr., M. Bianohi, haar vervangt. DAT de ritmeester W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, eerste stalmeester H.M. de Koningin, is benoemd tot ad judant van H.M. DAT de dezer dagen in Amsterdam opgerichte Stichting voor vorming ontwikkeling van het werkende meisje Maandag op een vergadering aldaar haar doel zal uiteenzetten. DAT de Ned. Spoorwegen, l.v.m. de ele ongelukken die voorkwamen op het iaduct by de „Lunetten" te Utrecht, en verbod hebben ingesteld om stoom if te blazen binnen 40 m. ter weers- zyden van het viaduct DAT minister Mansholt gisteren in Son de nieuwe, uit Denemarken ge- importeerde persinstallatie van het Des- tructorbedryf ln werking stelde. DAT t.g.v. het 60-jarig bestaan van Gebr. Gerzon in A'dam gisteren werd gerecipieerd. DAT 400 tandartsen op 30 Sept. en 1 October in Baarn een congres bywo- de Ned. My. tot bevordering der tandheelkunde. DAT ruim 80 Engelse boeren in Baarn vertoeven om de Ned. landbouwmetho den te bestuderen. DAT 5 van de 21 stakende arbeiders by de houthandel voorh. Kunst te Gro ningen zyn teruggekeerd en de rest is ontslagen. DAT het aantal (12) wisselkantoren in de grens van de heer Evers uit Zevenaar, onder auspiciën van de Ned. Bank. binnenkort met 7 wordt uitge breid, waarvan één dezer dagen in Gla- nerbrug komt. DAT de deelnemers aan het internat, waterleidingcongres te A'dam gisteren en vandaag Friesland bezochten. DAT Delden een herenhuis in het cen trum van het stadje heeft bestemd voor nieuw gemeentehuis. DAT het station Zwolle i.vjn. de elec- trificering geheel wordt verbouwd en er o.m. een tunnel tussen het eerste en tweede perron komt. DE WERELD ROND Onze speciale verslaggever Alfred van Sprang heeft in zyn artikelen reeks onze Jezers-van-ouds al enige maanden vergast op het relaas van zyn reis om de wereld. Van hem ver schenen oa. reeds artikelen over Noord-Afrika, het Midden-Oosten, Palestina. Birma, Siam, China En zo trekt hy al maar verder als een moderne Phileas Fogg, nooit zwervensmoe. Waarheen neemt hy ons de volgende keer weer mee? Door de wonderkyker op pagina 3 zult U hem telkens weer kunnen vol gen, ln welk werelddeel dan ook. plaats gevonden Acheson, Bevin Sch uman applaudisseerden mede Wisjinsky's rede. die zij met aandacht gevolgd hadden. In Westerse politieke kringen is men zeer voorziohtig met i mentaar op de rede van Wisjinsky, men eerst wil weten, in welke mate Pact, als door de Rus voorgesteld, afwijken van het Handvest der Ver. Naties Er bestaat nu eenmaal een grote klove tussen Wisjinsky's ongemotiveerde critiek op het Westen en zyn „pseudo" vreJ--voorstellen. De rede was d kortste, die Wisjinsky ooit gehouden heeft, We eten minder brood, maar drinken meer melk dan vóór de oorlog In de begroting van Landbouw c.t. geeft minister Mansholt de volgende cij fers over het huidige verbruik per hoofd van de bevolking, uitgedrukt in percen tages van dat verbruik in de jaren 1930/38: brood 93. meel en bloem 98, vlees 53 (distributie), vet 115, suiker 109, groenten 109 en melk 130 Voor de export van landbouwproduc ten zijn kwaliteitsverbetering en kost prijsverlaging door rationalisatie eerste vereisten, aldus de minister. De opper vlakte der in uitvoering zijnde ruilver kavelingen zal naar raming stijgen var rond 60.000 ha in 1949 tot rond 80 000 ir 1950. Een nieuwe Pachtwet kan men bin nenkort verwachten, maar de geldig heidsduur van het Pachtbesluit zal nog moeten worden verlengd. Wat ook det alueert De kranten hebben deze week volge- staan over de devaluatie, zodat wij eea kleine zelfoverwinning hebben moeten behalen om in dit Zaterdagavond-artikel alsnog op een bepaald aspect van het algemene vraagstuk, dat devaluatie heet, de aandacht te vestigen. Devaluatie is een demonstratie van het onvolkomene in de menselijke samen leving Dat geldt voor het economische en het financiële, maar het geldt óók voor het morele. Wat schijnt wel een van de voor naamste voorwaarden te zyn om een devaluatie, nadat deze nu eenmaal onver mijdelijk is geworden, te doen slagen? Het is deze voorwaarde, dat er in het geheim toe wordt besloten. Op hetzelfde ogenblik, waarop er iets over uitlekt, kunnen diegenen hun maatregelen gaan treffen, wier levensvulling de speculatie en niets dan de speculatie is. Hoezeer daarbij laakbare gedragingen ten nadele van de volksgemeenschap mogelijk zyn. blykt wel uit de betiteling, welke dr Colijn eens bezigde, toen hij in een op welling van hevige verontwaardiging sprak van „onvaderlandslievende schob- bers". Het is dus een landsbelang, dat specu- atie op de val van bet geld zoveel moge lijk wordt tegengegaan. Dit bereikt i het best door plannen tot devaluatie zoveel mogelijk geheim te houden. En welk middel is dan doeitreffeoder dan te ontkennen dat devaluatie van het geld wordt overwogen? Dit middei schijn; zo doeltreffend, dat het schier voor elke devaluatie wordt toegepast. Dit ontkenning kan weer in allerlei gradatie worden geformuleerd. Het kan botte ontkenning zijn, maar het kan een misschien speelse en schertsende opmerking zijn, zoals de mededeling van minister Lieftinck enkele dagen voor de jongste devaluatie, „dat de gulden goed op weg was. een harde valuta te wor den". In werkelijkheid was de gulden op ""eg te devalueren- Het schijnt in de practyk niet anders te kunnen. Men heeft uitgerekend, dat Sir Stafford Cripps sinds Januari 1948 tot negen maal toe heeft verzekerd, dat het pond niet zou vallen. Eèn zijner ambts voorgangers. Philip Snowden, heeft het aldus gezegd: .Als een minister van lC'én zou toegeven, dat devaiuatie waarschijnlijk was, zou de devaiuatie terstond onvermijdelijk worden, omdat het buitenland onze goederen niet meer zou kopen in de hoop, ze later goedkoper te kunnen krijgen". Als het zo is en het schijnt zo te 2Üo w'at zit er voor een minister dan anders op dan te ontkennen, dat tot devaluatie zal worden overgegaan? Doch al schijnt het niet anders moge lijk. hier open-baart zich wel scherp het volkomene in de menselijke samen leving. Want waarop het in feite neer komt is. dat de mens hier ge-plaatst wordt een keuze tussen twee kwaden, tussen enerzijds de erkenning dat de devaluatie aanstaande is met alle boze gevolgen, welke aan die erkenning ver bonden zyn, en anderzijds de ontkenning tegen beter weten in. Dan is het, menselijkerwijs, begrijpe lijk. dat de noodsprong in de noodleugen wordt gemaakt. Maar ook deze nood oplossing heeft wel zeer onbevredigende kanten. Want wat is het onvermijdelijk gevolg? Dat het vertrouwen in de Regering af- Het vertrouwen devalueert. En zo wreekt ook dit mindere kwaad zichzelf- Dit kan zulke vormen aannemen, dat het grotere kwaad zeer dicht wordt be naderd. Waarlijk, het zijn niet de beste dagen, welke een staatsbestel in zulk een periode moet doormaken En de finan ciële gevolgen zijn misschien nog niet eens aKyd de ernstigste. Wie zal de tien-millioenste Nederlander zijn? Wordt in December verwacht. De tien millioenste Nederlander of Nederlandse zal waarschijnlijk in De cember a.s- zyn (of haar) entree in ons vaderland maken. Zal de baby een jon gen of meisje zyn? Het sterke geslacht heeft de meeste kans, omdat in de laat ste jaren meer jongens dan meisjes zijn geboren. Maar zal het wel een baby zijn? Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat de 10.000.000 wordt gehaald door vestiging of naturalisatie. Men zal echter vermoe delijk een baby als officiële tien mil lioenste aanwijzen. Het zal wellicht eerst in het begin van 1950 bekend worden, wie de gelukkige is. omdat met de berekening wel enige tijd gemoeid is. In Juli telde ons land 9.955.394 inwo ners (op 31 December j.L 9 884 415; een flinke toeneming ook vergeleken bij de stand op 31 December 1947: 9.715.890). In Zuid-Holland woonden op 31 December jl. 2.351.669 mensen (2.308.382 een jaar daarvoor). Er waren op 31 December jL 635 vrouwen en 4 925.780 mannen as land. In 1948 zijn er 119.678 meis je— en 128.245 jongens levend geboren. In dat jaar zijn overleden 37.871 mannen en 34.588 vrouwen. Jehudi Menuhin heeft een uitnodiging an de Staatsopera in die Russische sector an Berlijn aangenomen, om een concert te geven. Koeler Tot morgenavond verwacht De Bilt; Op de meeste plaateen enkele buien en overwegend zwaar bewolkt. Morgen echter hier en daar opklaringen. Matige Zuid-Oostelijke wind, ruimend naar Zuid-West en later iets afnemend. Iets koeler dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN Zondag 25 September: zon op 6 30, on der 18.33; maan op 10 42, onder 19.31 uur. Maandag 26 September: zon op 6.31, onder 18Jl; maan op 12.16, onder 1955 uur. 29 Sept. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1