Jlieutue fciiisrljc (üóurnnt In Duitse Bondsraad speelden zich zeer woelige scenes af Wist II VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949 r BUREAUX. Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel 20408. Abonne menten Tel. 22710 Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVEKTENTIÊN: 0.18 per mlllmeter (B|J contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7925 DIRECTIE: F DIE MER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantoastlcfi h gfiebUoen tnyn bert in Ugljenspoet" De Mr dr W. v. d. Bergh- stichting in 't zilver Een surprise i communisten Krijgsgevangenen uit „kamp der zwijgzaamheid" demonstreerden„geen thuis en niets te eten Iaat ik Reimann niet te pakken krijgen" Zoals wij gisteren reeds in een deel onzer edities hebben vermeld, is het b\j de voortgezette debatten over het regeringsprogram, dat dr Adenauer in de Bonds raad had ontvouwd, zeer rumoerig toegegaan. Een lid van de Duitse Party, een rechtse organisatie, lief; zich zeer oneerbiedig uit over de federale vlag en daarna kwam de bekende communisten-leider, Max Reimann, aan het woord en ontstond er tumult en verwarring, toen enkele ex-krijgsgevangenen uit de Sowjet-Unie, geer demonstratief, maar zwijgend, als een levende aanklacht ten tonele verschenen. Aan het verslag van Ass. Press ont lenen wü, dat Max Reimann een warm pleidooi hield voor de Oder-Neisse-linie, die hij als Duitslands Oostgrens zag. Con servatieve afgevaardigden lieten protes ten horen, sloegen met de vuist op hun lessenaars en begonnen „en masse" zaal te verlaten. Kanselier Adenauer en de overige le den van het kabinet, die op het podium zaten, wenkten de afgevaardigden o terug te komen. Op dat moment begaven zich tw mannen in gescheurde uniformen na het podium en begonnen te schreeuwi en dreigende gebaren tegen Reimann te maken. Het waren twee teruggekeerde Duitse krijgsgevangenen. Een van deze mannen klom op het podium en liet zijn gescheurde kleren zien, zeggende, dat hij door de Russen bij Stalingrad gevangen genomen was en eerst onlangs was vrijgelaten. Inmiddels was in de zaal een oorver dovend tumult ontstaan. „Dit is een georganiseerde propagan- da-demonstratie", riep de communisti sche afgevaardigde Heinz Renner en holde naar het podium. „Hoe kunnen anders mensen, die hier niet thuishoren, naar binnen komen?" Max Reimann stond zwijgend toe te tien, en veegde af en toe zijn voor hoofd af. De voorzitter van de Bonsdag, Erich Köhler, luidde de bel en verzocht om stilte en deelde daarna Reimann mede: „De meerderheid van het hlis heeft met deze demonstratie te kennen gegeven, dat zij de Oder-Neisse-linie niet als de definitieve Oostgrens van Duitsland be schouwt." Het was een droeve vertoning, vooral waar een der vrijgelaten gevangenen uitriep: „geen thuis en niets te eten, els ik hem te pakken kon krijgen zou lk hem zijn nek omdraaien." De tweede gevangene liet zijn schoen zien, waar een groot gat in zat. De communisten leider werd razend. Reimann werd bij herhaling tot de orde geroepen. „De ogen der wereld zijn op ons ge richt en wjj moeten ons prestige be waren", verklaarde Köhler. Het ging dan ook niet aan, Adenauer In de schoenen te schuiven, dat hij aan het hoofd stond van een „koloniaal be stuur onder buitenlands gezag". Tenslotte werden de krijgsgevangenen de zaal uitgeleid. Zij hadden toegangs kaarten weten te verkrijgen tot de pu blieke tribune en de zitting van de Bons- dag, getekend door Köhler en verstrekt door Adenauer. Graag hadden zij Rei mann eens willen uitleggen, hoe het er Koning Gustaaf moest gedragen worden De 91-jarige koning Gustaaf van Zwe den moest gisteren bij aankomst in Stockholm in een stoel uit zijn spoorweg rijtuig naar zijn auto worden gedragen. De koning keerde van zijn zomerresiden tie op het eiland Oeland terug. Voor het Station stond een grote menigte, die de oude vorst enthousiast verwelkomde. FRANSE COMMUNISTEN WILLEN SNEL OVER DEVALUATIE PRATEN. De communistische fractie van de Franse Nationale Vergadering, die thans op zomerreces is, heeft een spoedverga dering over de devaluatie van de franc aangevraagd. Men verwacht ook een dergelijk voorstel van de Gaullisten. Dinsdag wordt over het verzoek beslist. George C. Marshall president van Amerikaans Rode Kruis President Truman heeft generaal George C. Marshall, voormalig minister van Buitenlandse Zaken der Ver. Staten, tot president van het Amerikaanse Rod 2 Kruis benoemd. Op 5 October aanvaardt Marshal zijn functie als opvolger van Basil O'Connor. Een Belgisch-Luxemburgse handels delegatie zal binnenkort te Moskou onderhandelingen openen met Rusland. Ook de Australische raad van vak verenigingen is thans uit het tische) Wereldvakverbond getreden. Meijer Schwencke maakte misbruik van vrijheid Onderzoek in zijn zaak vordert Naar de Nieuwe Leidsche Crt Van de Commissie voor de Perszuivering Verneemt, is het onderzoek in de zaak tegen de, nog op zijn berechting en zui vering wachtende ex-directeur der Ver. Persbureaux, A. Meijer Schwencke nog niet geheel afgesloten. Het maakt even wel goede vorderingen o.m. dank zij het feit. dat onlangs enige getuigen in Duits land konden worden gehoord. Inmiddels bericht men ons uit Frane- ker, waar, zoals men weet M. S. in de Psych. Inrichting verpleegd wordt, dat de vrije wandelingen van M. S. door die stad een abrupt einde hebben genomen. Men ontdekte n 1., dat M. S. zijn beperkte Vrijheid gebruikte voor het organiseren van nieuwe machinaties, samenhangend met het tegen hem gaande zijnde onder zoek. Dronken koopman van trap gevallen en overleden 1 de Oog m 't Zeil- Btraat viel de bewoner, de 58-jarige koopman C. F. H. S. in beschonken toe stand van de trap. Hij kreeg een sche delbaai sfrac tuur en overleed ter plaatse. Het lijk werd bracht. in werkelijkheid in Rusland uitzag. Eén der gevangenen had namelijk zes jaar in Sowjet-kampen doorgebracht in het Poolgebied, volledig afgesneden van dé wereld, zonder post of krant: Het was niets aangenaam in dit „kamp der zwijg zaamheid". Volgens Reuter, had de an dere gevangene in een Hongaars kamp gezeten en werd later vervoerd naar een strafkamp te Kandalska, aan de Finse Golf. Daar zouden zich nog 14.000 andere personen bevinden en in het, door zijn collega genoemde kamp circa 40.000. Beiden gaven in hun gesprek met een correspondent van Reuter hun kamp nummers op. Inmiddels zal een com missie, belast met hét toezicht op de procedure-regels voor vergaderingen van de Bonsdag, de incidenten onderzoeken. De sociaal-democratische leden vielen de communisten bij in hun verontwaardi ging over het feit, dat de teruggekeerde krijgsgevangenen in de Bonsdag hadden weten door te dringen. Amerikaanse Senaat vóór tvapenhulp aan Europa De Amerikaanse Senaat heeft gisterei met 55 tegen 24 stemmen het wetsont werp op het verstrekken van wapens aan West-Európa en enkele andere ge bieden aangenomen. Aan de slotstemming waren talrijke stemmingen over amendementen (qie zonder uitzondering een beperking het totaalbedrag aan West-Europa voor stelden) voorafgqgabn. Voor- en tegen standers van het militaire hulpprogram ma leverden levendige debatten. Russische nota aan V.S. over Atlantisch Pact Rusland heeft de Ver. Staten er in ee rota van beschuldigd, door zijn daden de aggressieve doelstellingen van het Noord- Atlantisch Pact aan te tonen. Het State Department te Washington heeft de momenteel in studie. Twee massagraven met 4000 doden bij Dachau ontdekt Duitse arbeiders hebben te Etzenhau- in, nabij het concentratiekamp Dachau vee nieuwe massagraven blootgelegd 1 een straal van 33 meter liggen 4000 lijken begraven van slachtoffers van het Nazi-regiem. In de buurt van deze massa- ;n werd nog hét gebeente gevonden negen mensen. Volgens de burge meester van Dachau zijn dit de resten soldaten uit de Napoleontische tijd. hond tvil vlug huis terug duurt te lang hondje stug rug aan rug Géén kaviaar, maar vergif' Joegoslavië eenmaal voor en eenmaal tegen Sowjetblok Balkanconflict wordt door sommige koks wat pittiger gemaakt De Assemblee van de Ver. Naties heeft gisteravond de gehele voorgestelde agenda 66 punten met 53 tegen 0 stemmen, bij 6 onthoudingen, aangenomen. Ook de Indonesische kwestie werd zonder debat op de agenda geplaatst. Men zal zich deze kwestie op de vorige zitting als agendapunt was aange houden. Joegoslavië verschilde met het Sowjet-blok van mening over de beweerde schendingen der rechten van de mens in Hongarije, Bulgarije en Roemenië en Bebler verklaarde, dat Joegoslavië niet met het Russische blok zou meestemmen, n een bespreking van deze zaak te ontgaan. Dit gaf Manoeilsky van de Oekraïne kwestie Korea niet bespreken, aanleiding te getuigen o„Joegoslavi sche onvriendschappelijke gevoelens je gens de drie volksdemocratieën". Ten slotte werd het Sowjet-blok met 38 tegen 5 stemmen en 11 onthoudingen verslagen komt dus de zaak Mindszenty op de agenda voor een volwaardige bespreking. De Assemblée stoorde zich ook niet tn de Russische bezwaren, vertolkt door Wisjinsky en besloot met 46 tegen 6 stemmen de Balkankwestie in behande- Hierbij zij aangetekend, dat Joegoslavië ditmaal met het Sowjet- blok meeging en geen deel nam aan het debat. Wisjinsky noemde het Balkan conflict dezelfde oude kost van altijd, sommige koks willen hem nog wat pittiger maken. De Griekse gedelegeerde, Alexis Kyron antwoordde daarom gevat: In dit potje zit geen kaviaar, maar vergif; eigen bodem maar geimpor- Joegoslavië steunde Rusland Zandvoortse valse-munter krijgt 4l/2 jaar De Haarlemse rechtbank heeft gisteren de 38-j. Zandvoortse assuradeur G. P. wegens valse munterij tot 4',fe jaar ge vangenisstraf (m.a.) veroordeeld. Hij werd in 1946 m Antwerpen gearresteerd omdat hij 5 millioen Belgische francs aan valse biljetten bezat. De eis was 8 jaar. as in Brussel tot 15 j. dwangarbeid veroordeeld, maar wist te ontkomen naar Nederland, De verdediger beschreef hem en verdienstelijk illegaal werker. Tienduizend vaten haring naar Polen Nederland zal in ruil voor een partij rogge 10.000 vaten haring leveren ter waarde van f350.000. De haring ligt opge slagen in Scheveningen, Vlaardingen en de Zuidwai overge- Katwijk. De vangst 1948—1949 is hier mede vrijwel opgeruimd. werd met 48 tegen 6 stemmen afgestemd. Geen der Ministers van Buit. Zaken der „Grote Vier" was aanwezig, toen China een beroep deed op de Assemblée, om acht te slaan op de storm, die het com- heeft veroorzaakt. VOOR-UNIE BENELUX 1 OCTOBER IN WERKING Vandaag is In Den Haag een vergade ring gehouden van de Présidenten der Raden van de Belgische-, Nederlandse- en Luxemburgse douane-overeenkomst. De voorwaarden roor de verwerkelijking van de Voor-Unie bleken sedert de mo netaire gebeurtenissen van de laatste da gen zódanig verbeterd, dat de Voor-Unie inderdaad 1 October in werking zal kun nen treden. De 2 delegaties zullen eer rapport aan hun regeringen uitbrengen, keer binnen het kader van de Voor-Unie kunnen de komende wagen worden ver wacht. fj Indonesiërs zullen Genève bedoeken Excursie, die niet helemaal excursie is. Naar. wij vernamen, ligt er bij dc Indonesisohe deejn-emers aan de Ronde Tafel-Conferentie uitstapje in het Zondags- Ditmaal gaat Genève' en de Nederlanders blijven thuis. Men vertelt ons, dat deze in de eerste plaats een excursie zijn, doch het spreekt van zelf, dat onderweg belangrijke aangelegenheden ter sprake komen. Voor andere deelnemers staat excursie naar Wageningen op het pro gramma, waar zij morgen ontvangen worden op het landbouwproefstation. Zij zullen Nol in 't Bos bezoeken en tevens het instituut voor veredeling bouwgewassen mitsgaders de ziéktenkundige dienst. Vandaag .heeft de oentrale vergaderd, waarbij de resultaten van de besprekingen der .delegaties over de af spraken van Nammj worden behandeld. Op heden was de vergadering der financiële commissie bepaald. Amerikaanse staalarbeiders aanvaarden bestand Ook de Amerikaanse staalarbeiders hebben president Trumans voorstel tot j verlenging van het nieuwe „bestand" het geschil tussen de vakbond en de staalfabrieken aanvaard. De staking is thans weer tot 1 October van de baan daarna zal opnieuw een poging tot compromis worden gedaan. Op het rijwielpad Bergeyk-Riethoven werd een brandende vrachtauto aange troffen met 35 kalveren, die vermoedelijk België zouden zijn gebracht als de smokkelaars geen motorpech hadden gekregen. Ze hebben de auto verlaten haar in brand gestoken. De wagen gepantserd en had verstelbare r mer borden. John Buil ontwaakt uit de narcose na de geldoperatie De patiënt zal zwaar dieet moeten houden, wil hij er bovenop komen Terwijl België tevreden ontwaakt is na zijn kleine devaluatie, zijn de doktoren het bed van John Buil vrij somber. Daar is in de eerste plaats sir Graham Cunningham, voorzitter van de raad voor uitvoer naar dollarlanden. Als er geen offers worden gebracht, zijn wij er op achteruitgegaan, zeide hij en voegde in toe, dat Engeland in 1952 vier tot vijf maal zoveel moet uitvoeren, als ir boven op wil komen. is trouwens in de eerste plaats de vraag wat de rode bloedlichaampjes van de patient (de Labourparty) zullen doen De waarnemend premier Morrison houdt besprekingen met de politieke staf der partij en men rekent dat hij Kerstmis verkiezingen zal vragen als de prijzen omhoog gaan. Men acht de kan sen op dergelijke verkiezingen.thans 1 Nederlanders gaan electrisch licht in Uganda ontsteken Samen met Engelsen bouwen zij dam in Nijl bij Compola (Van een onzer verslaggevers) Een groep Nederlandse en Britse aannemers is door de Uganda Electricity Board belast met de bouw van de Owen Falls Dam in Uganda (Oost-Afrika). De waarde dit werk, dat een onderdeel vormt van een bouwplan van 1.2 milliard gulden, is S.639.954 pond sterling. De werkzaamheden beginnen over twee maanden en de bouw zal vier jaar duren. arbeiders is men nu reeds bezig ter plaatse een dorp te bouwen. De bouwplaats ligt zeer afgelegen, n.l. 1000 kilometer van Mombassa, de aan- voerhaven. Er is een treinverbinding tus- die haven en Campola, ten Noorden het Victoriameer, dat het dichtst bij de plaats ligt waar de dam moet komen. De negerbevolking ter plaatse leeft van bananen. Het enig bezit, dat de Neder landse ingenieurs bij hun bezoek in de woningen zagen, waren splinternieuwe fietsen. De wildstand is er zeer omvang en het is verboden des avonds de, het Victoriameer gelegen hotels te verlaten, omdat de nijlpaarden dan gra zen in de tuinen ervan. Krokodillen leven er in de rivier in menigte. De tempe ratuur is er als op een zomerdag in Over de organisatie van de bouw wor den op het ogenblik nog besprekingen gevoerd tussen de deelnemende maat schappijen. Vast staat, dat er een bouw bureau in Londen zal komen, van waar uit contact met de deelnemende firma's en met de bouw bestaat. De dam wordt op een rotsbodem opgetrokken. Er wor den 10 turbines in gebouwd, die heel Uganda van electriciteit zullen Naar wij vernemen zullen de volgende Nederlandse ondernemingen, die aan dit grote project meewerken: de Ned. Aan neming Mij vh. Boersma, de N.V. Bato, de Hollandse Beton Mij, de I.G.B. en Christiani en Nielsen te 's-Gravenhage: De Engelse firma zijn: Nuttale, Kier Dormanlang. Het plan voor deze gezamenlijke bouw is ontstaan tijdens de herstelwerkzaam heden aan de havens van Rotterdam, die door dezelfde Engels-Nederlandse combi natie zijn uitgevoerd. Van Nederlandse zijde wil men daarmee uitdrukken, hoe der men de Engelse hulp waardeerde. Uganda is een der laatste Engelse ko loniën. Het is een zeer rijk land. Van daar, dat de Engelse regering er grote bedragen investeert. Reeds Churchill heeft er, na zijn eerste reis in dit gebied, in het begin van deze eeuw op gezin speeld. dat een dam ter plaatse, die de Nijl zal beheersen en dus voor de econo- 'an Egypte óók van grote betekenis zal zijn, van vérstrekkende gevolgen voor dit deel van Afrika zal worden. Reeds thans is de levensstandaard in Uganda zó hoog, dat het niet mogelijk is ter plaatse werkkrachten voor het karwei te vinden. Men moet die aanwerven in de Sudan en de combinatie heeft bereids Hindu-opzichters uitgezonden om werk volk te verzamelen. Ten behoeve van de DAT 150 deelnemers aan het internat, zeevaartcongres te A'dam gisteren de Maasstad bezochten en van B. en W. een diner aangeboden kregen. DAT het wetsontwerp regeling oor logsschade 25 Oct. in de Tweede Kamer aan de orde komt en de alg. beschou wingen over de Rijksbegroting 8 Nov. beginnen. DAT drs L. de Jong, chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, naar Washington is vertrokken voor een onderzoek naar de archieven van het Duitse Oberkommando. DAT de hele inventaris van een hor logerie in de Gasthuismolensteeg te A'dam gisteravond in vlammen opging en de bewoonster zich over het dak moest redden. DAT de Rekkense inrichtingen Eefde bij Zutfen) het landgoed ..Het Mastler" hebben aangekocht. DAT de A'damse stofzuigerfabriek Efa-Produka, waaraan zoals gemeld, surséance van betaling is verleend, het werk heeft hervat, daar een regeling getroffen met de belastingdienst. DAT de psychiatrische inrichting ..Groot Graffel" te Warnsveld bij Zutfen wordt uitgebreid met twee paviljoens. DAT de bijz. strafkamer te Assen de Ommense kampbewakers A. Olijve uit Nieuw-Dordrecht en R. van Veen uit Meppen, resp. tot 16 en 10 j- veroordeel de en de landwachter J. H. van Ommen uit Klazinaveen tot 12 j. DAT deurwaarder J. v. d. Lind Bergen op Zoom op 1 Oct. 50 j. gei telijk ambtenaar is- I DAT het internat, waterleidingscongres te A'dam gisteravond tijdens een officieel diner werd gesloten. DAT het koninklijk bezoek op 27 en 28 Sept. aan Overijssel is uitgesteld tot en 12 October. DAT de lt.-gen. b. d. J. G. Leverland. t j. oud, te Harderwijk is overleden en alle stilte in Den Haag is begraven. DAT in het A'damse Parkhotel een receptie is gehouden tg.v. het 25-j. be staan van de Alg. Spaarbank van de Verbruikscoöperaties in Den Haag en het afscheid van de directeur R. v. Sluis. DAT vt>or de R'damse rechtbank 2 j. gev.straf <m.a.) werd geëist tegen de 20-j. dienstbode G- H-, uit Schoonhoven, die haar pas geboren kindje verdronk. DAT de Alg. Mil. Pensioenfonds, in Utrecht bijeen, in een resolutie bij de Regering aandringt op gunstiger pen- DAT men begonnen is een boven gronds hoogspanningsnet aan te leggen door de Alblasserwaard. van Dordt naar Arkel. DAT ook in Limburg is begonnen met et Röntgen-bestralingsonderzoek op b.c. van gehele dorpsgemeenschappen a zich b-v. in Veulen elke inwoner meldde. DAT de onderzeeboot ..Zeehond" dezer dagen top de Atl. Oceaan), geen posi tiemelding opgaf en de ongerustheid ver dween toen bleek, dat de seininstallatie onklaar was geraakt. Constellations reeds 18.000 keer over de Atlantische Oceaan De Amerik luchtvaartmij .Chicago and Southern" heeft de aankoop aange kondigd van vijf Constellations van het nieuwste type. tot een waarde van 6 mil lioen dollar. Deze laatste order brengt het aantal afgeleverd of in bestelling de Lockheedfabrieken op een totaal v 213. Constellations hebben de Atlantische Oceaan bijna 18.000 maal overgevlogen.. KLM-TARIEF NOG NIET GEWIJZIGD. Van KLM-zijde wijst men er ons op. dat omtrent de tariefsafspraken van de IATA nog niets bekend gemaakt is. Zo lang dit niet gebeurt, blijft het geldende insatlantische tarief ongewijzigd- COMMUNISTISCHE WETHOUDER BELEDIGDE DRIE BURGEMEESTERS De communistische wethouder H. H. m Finsterwolde. werd door de Gronin ger politierechter tot f75 boete subs. 25 hechtenis veroordeeld, daar hij de burgemeester van Finsterwolde. Beerta, Tieuwe Schans tijdens een vergade ring van DUW-arbeiders heeft beledigd. DERDE TAXIROVER OOK GEARRESTEERD. De derde man van het drietal, dat dezer dagen in Overschle een taxichauf feur trachtte te beroven, nl. de 24-j. J. C. V.. is nu ook gearresteerd, en wel in Tilburg PALAR REIST NAAR NEDERLAND De republikeinse vertegenwoordiger bi) le V.N.. Palar, vertrekt op verzoek van drs Hatta begin volgende wede van New York naar Nederland. tegen 1 Dinsdag wordt het parlement bijeengeroepen om de devaluatie .te be spreken. Terwijl de conservatieven nog met een aanval wachten, hebben uiterst linkse figuren in de arbeiders partij reeds een motie van wantrouwen ingediend. Een goed punt voor de regering is de houding der vakbonden. Zo is de „lang- zaam-aan" staking by de spoorwegen niet doorgegaan, en de mijnwerkers heb ben 25 000 pond sterling in de verkie- zingskas gestort. Een sombere stem doet Gutt, directeur van het internationaal geidfonds, horen. Hij voorspelt in een persconferentie te Washington, dat er nog meer devaluaties op komst zijn en voorziet in de toekomst ook allerlei aanpassingen voordat zaak na verloop van jaren in goede ba- Slechts vermindering van verbruik en van binnenlandse beleggingen, ge paard met bezuiniging op overheidsuit gaven kunnen vermeerdering van uit voer mogelijk maken, aldus waarschuw de hy de mensen die van devaluatie uitkomst verwachten. Engeland kreeg nog in het bijzonder te horen, dat het 43 procent meer naar dollarlanden moet uitvoeren alleen om het devaluatiever- lies in te halen. Wil het zijn dollarin- komsten na de devaluatie verdubbelen dan zal het drie maal zo veel moeten uit voeren als voor de devaluatie. Zwitserland daarentegen is in moei lijkheden omdat het de operatie niet onderging. De hotelrekeningen der Britten gingen met 33 procent omhoog en de hoteliers wenden zioh tot de re gering om maatregelen, teneinde te voor komen. dat de stroom van Britse en an dere wintergasten niet zal opdrogen. De prijzen van Britse auto's daarentegen daalden met 10 procent, maar de ver kopers waarschuwen, dat hogere prijzen wel eens de voordelen der devaluatie kunnen te niet doen. Italië stelde de beslissing over de lire opnieuw uit. West-Duitsland wacht met spanning het lot van de Westmark af. Zuidslavië zal evenmin devalueren als de Sowjet-Unie, Tsjechoslowakije Polen. De Atlantisohe scheepvaartconferentie verhoogde de tarieven met 30 procent. De I A.T.A. stelde een tijdelijke tarief- overeenkomst op, ingaande 1 October a.s. Europese en andere luchtlijnen zullen hun tarieven handhaven in Europa. Afrika, Midden-Oosten en Azië. De hoging der tarieven in gedevalueerde valuta geschiedt slechts op de transat lantische routes en die tussen Europa er Zuid-Amerika. De Amerikaanse luchtlijnen zullen haar dollartarieven handhaven naar Shannon, Londen en Parijs. Op vluchten naar an dere punten in Europa zullen de in dol lars betalende passagiers 30 procent be sparing krijgen. Voor vluchten van Europa naar Zuid-Amerika moet men tot Dakar sterling-tarieven betalen, tus sen Dakar en Zuid-Amerika worden de sterling-tarieven aan de dollar aange past. Zwitserse en Tsjechoslowaakse maat schappijen wilden nog niet beslissen. Het Curagaose kabinetslid voor finan ciën, Gorsira, deelde mede. dat de Ne derlandse Antillen niet zullen devalue ren. Curacao koopt in dollarlanden en de positie van het geld is gezond De ponden sterling, die men voor de invoer ontvangt, zyn inwisselbaar. Reden tot devaluatie is er dus niet. De Nederlandse gulden noteert thans f 50.5 per honderd in Curagao. Zuid-Amerika wacht op Argentinië Volgens A.F.P. verklaarde Camille Gutt. dat de kleine Zuid-Amerikaanse landen met een besluit inzake devaluatie wachten op het voorbeeld van Argentinië, Als een der sluitstukken van de groentijd der Delftse studenten geldt nog altijd de Laga-middag, waarbij de groentjes elkaar in het water in alle mogelijke attributen mogen bekampen. Vijf studenten gewond bij ontgroening Papieren burcht op een vlot in Groningen vloog in brand Twee studenten liepen ernstige brand wonden op tijdens een ontgroeningsfeest in Groningen, toen een papieren burcht, waarmee een openluchtspel werd ge speeld, in brand geraakte. Drie anderen werden minder ernstig gewond. Leden van het Groningse studenten corps hadden op het roeiterrein van de vereniging „Aegir" voor de „groentjes" een openluchtspel op het water in elkaar gezet. Met roeibootjes zou een burcht, die uit papier en karton was opgetrok ken, door de „groentjes" worden be stormd. Toen een der leden de burcht, die op een vlot was gebouwd, wilde be stormen, raakte het papieren obstakel plotseling in brand. De studenten Duinker uit Tholen en Mulder uit Den Haag moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De toe stand van Duinker is ernstig. De andere drie gewonden werden naar huis ge- De politie onderzoekt de oorzaak van de brand- Tweemaal zoveel t.b.c. als vóór de oorlog Rheumatiek kost ons aan ziekengeld 10 millioen per jaar- Minister Joekes vestigt ln de than» ingediende begroting voor Sociale Zaken de aandacht op het grote aantal t.b.c.- lajders. hoewel het sterftecijfer zeer laag is. In 1048 zijn 18.000 nieuwe actieve ge vallen bekend geworden. De cijfers van 1949 zijn van dezelfde orde. Ze zijn het dubbele van voor de oorlog. Op de 1000 arbeiders in de bedrijven hebben er 2 k 3 actieve tb c. zonder dat ze er iets van af weten. De gehele bevolking moet dus systematisch worden onderzocht, wil men de haarden opsporen. De begroting noemt verder nog rheu- matieki, die aan ziekengeld ons volk 10 millioen per jaar kost. In 1950 zal een bescheiden uitbreiding van de bestrijding van deze ziekte mogelijk zijn. LEVENSLANG GEËIST TEGEN UTRECHTSE MOFFENKNECHTEN Levenslange gevangenisstraf werd gis teren voor het B.G. te Utrecht geëist tegen de voorm wachtmeesters van de Staatspolitie J. Tielrooij en A. M. H. Nieuwenhuis urt Utrecht, die Joden en anderen arresteerden, mishandelden en i de Duitsers overleverden. Uitspraak sr 14 dagen. Nieuwe Psalmberijming door Ger. Synode aanvaard De Generale Synode der Geref. Ke ken heeft gisteren uitgesproken, dat de herziene Psalmberijming van ds H. Has- per voldoet aan de eisen, die voor het gebruik in de eredienst gesteld mogen worden. Bij de kerken zal er op worden aangedrongen, van dit Psalmboek ken- e nemen en aan de plaatselijke ker ken wordt de vrijheid gelaten deze be rijming, na genoegzame voorbereiding, naast de bestaande bundel in de kerk diensten te beproeven. Dit besluit is met algemene stemmen genomen. Voor het verslag verwijzen w« naar pagina 5. NACHTVORSTEN OP WEST-JAVA Op de bergondernemingen rondom Pengalengan 1 boven Bandoeng) heeft de nachtvorst voor millioenen guldens schade aangericht aan de theestruiken De vorat volgde op de langste droogte sends 1935. België prjjscontróntroles ln Volgens Belga zullen in België prijs- >nbróles worden ingevoerd voor mar garine, volkssigBretten, jutegaren en schoenraparatie. WEERBERICHT Opnieuiv enkele buien Tot morgenavond verwacht De Btlt: Wisselend bewolkt met voornamelijk vond of vannacht plaatselijk enkele buien en tegen de ochtend hier en datf Zwakke tot matige wind hoofdza kelijk tussen Oost en Zuid. Weinig ver andering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 24 September: zon op 6.28, onder 18 35; maan op 9.08, onder 10.1S 29 Sept E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1