iLieume geihsctfe (iotunnl Politieke misdadigers namen Raad van Cassatie op sleeptouw De Unie kent slechts incidenteel ministerieel overleg Wist U WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. eD redactie Tel 20408. ADonne- menteD Tel 22710 Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1BN0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7923 DIRECTIE: F DIEMER. CHRISTELIJK-IS ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ütantuasttch Is gfiebleoen tnyo bert la tcgfjeaspoct" Wie er met de „Kota Inten" thuisvaren Zie pan 2 Officier van Justitie in Den Bosch tegen actie van Leemhuis c.s. (yan een onzer verslaggevers) DE BEHANDELING van de zaken tegen de Haagse S.D.-handlangers Leem huis, Viétor en Pegels voor de Bijzondere Kamer van de Bossche Rechtbank, waarover wij gisteren in het kort berichtten, heeft gistermiddag een plotseling tijdelijk einde genomen. De officier van Justitie, jhr mr H. H. G. Verspyck,. heeft n.L, na het verhoor der, getuigen k charge, een tussentijds requisitoir gehouden, waarin hü stelling nam tegen de opdracht van de Raad van Cassatie In Den Haag de vraagpunten 1 tot en met 12 van het verwijzingsarrest zonder meer te onderzoeken. De officier was n.l. van mening, dat de overwegingen in het arrest van de Bijzondere Raad, bij het geven van deze opdracht, over andere punten lopen, dan die waarin de grond der vernietiging is gelegen geweest en op die punten kan de cassatierechter de lagere rechter niet binden. Er waren enkele vragen onder de Mr Verspyck betreurde, dat „het twaalf, waarop de officier toch kort in wijzingsarrest van de Raad van Cassatie wilde gaan. Zo de beantwoording van de vraag, waarom de opvolger van Pe gels in diens functie van Hoofd van de Documentatiedienst in Den Haag de mogelijkheid heeft gevonden zijn taak op minder onvaderlandse wijze uit te oefenen. Toen Pegels' opvolger, Teunissen, op trad, had de Documentatiedienst, als gevolg van de gebeurtenissen rond Dolle Dinsdag, in feite reeds opgehouden te bestaan, zo zeide hij. De beantwoording van de vraag of Gros één der Haagse P.R.A.-rechercheurs die in deze zaak een onderzoek heeft verricht, zelf schuldig zou zijn aan on vaderlandse handelingen, zou alleen van belang zijn, aldus mr Verspyck, indien de bezwarende omstandigheden, die de verdachten ontkennen, uitsluitend op gezag van zulk een verbalisant waren aangenomen, hetgeen niet het geval is. De circulaire van dr Fr ederiks Over de circulaire van hogere auto riteiten, waarvan in het arrest sprake ls. zei de officier van Justitie het vol gende: „Het is nooit gebleken, dat de verdachten door of ten gevolge van de aanwijzingen, vervat in deze circulaires, gehandeld hebben. Hun afschuwelijke gedragingen zijn uit hun eigen wil voortgekomen." Daarom was het eigen lijk niet nodig geweest, aldus mr Ver spyck, om deze circulaires te onderzoe ken. Niettemin had hij het toch gedaan. Door dit onderzoek is komen vast te ataan, dat de circulaire van mr dr Fre- deriks, oud-secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken en de bekendmaking van de toenmalige directeur-generaal van politie beide authentiek zijn. Wat betreft de circulaire van het departement van Justitie, zijn er „bedenkelijke" verschillen geconsta teerd tussen de minute waarvan requiranteri op onregelmatige wijze een afschrift hebben verkregen en de cir culaire zoals die was uitgegaan. De overige punten van de Raad van Cassatie, alle betrekking hebbende op beweerde onvaderlandlievende gedra gingen van Haagse politie-ambtenaren, hielden naar het oordeel van de Officier van Justitie in geen enkel opzicht ver band met deze zaak. Het zijn kennelijk de gevallen, aldus mr Verspyck, waarop 'iet arrest doelt, waar hét spreekt van 'e „zuiverheid der bijzondere rechts pleging". Mr Verspyck verklaarde, dat onder leiding van ex-commissaris mr Hamer, die tot 15 jaar werd veroordeeld, gede tineerden in de Cellenbarakken een complot op touw zetten om thans nog in functie zijnde politiemensen in een kwaad daglicht te stellen. De procureur fiscaal bij het Haags Bijz. Gerechtshof was van die actie op de hoogte, doch achtte het beneden de waardigheid van de Justitie aandacht aan de actie to schenken. ervolgingsorgancn, die wel tegen P., V. en L. zijn opgetreden en niet te gen anderen en op de bijzondere rechts pleging, wier zuiverheid in twijfel wordt Vijfhonderd man Rijks politie minder De totaaMerkte van het corps Rijks politie zal verminderd worden met 500 man. aldus lezen we in de M.v.T. bij de be- groting-1950 van Justitie. Minister Wijers meent, dat deze bezuiniging nodig is met 't oog op de benarde financiën, terwijl ze mogelijk is, omdat de bruikbaarheid van het kort na de oorlog aangestelde perso neel door oefening is gestegen. KONINGIN EN PRINS NIET NAAR AMSTERDAM Het bezoek, dat de Koningin en de Prins morgen aan Amsterdam zouden brengen, gaat wegens de ongesteldheid van de Prins niet door. Actief scheep vaartbeleid blijft dringende eis Koouvaardjjvloot nagenoeg op peil 1939 Krachtige steun wordt verleend aan het herstel van de koopvaardijvloot, aldus verklaart de Regering in de thans bij de Tweede Kamer ingediende begroting van Verkeer en Waterstaat. De koopvaardijvloot heeft thans nage noeg de omvang van het jaar 1939 be reikt. Maar de verbetering van de sa menstelling en de modernisering blijft aanhoudende zorg vereisen. De internationale omstandigheden ma ken een actieve scheepvarrtpolitiek nood zakelijk in dien zin. dat voortdurend waakzaamheid is geboden om een behan deling van de scheepvaart onder Ned- vlag te waarborgen overeenkomstig de beproefde beginselen voor gelijke rechten voor iedere vlag, zonder bevoorrechting. Daarbij wordn echter tal van moeilijkhe den ondervonden. Het beleid ten aanzien van de Rijn vaart blijft gericht op het wegnemen van de voornamelijk deviezen- technische be lemmeringen De huidige nationale ha- venpolitiek zal worden voortgezet die een politiek is van internationale samen werking. Dit geldt zowel voor samenwer king in Benelux-verband en voor over leg ~met de Duitse Rijn- en Zeehavens. Het rapport over een pensioenregeling vonr zeevarende ter koopvaardij wordt spoedig tegemoet gezien. De positie van Ned. verkeersonderne mingen op het buitenland zal zoveel mo gelijk worden versterkt. getrokken". Het volgen van de door de Raad van Cassatie ingeslagen weg, zou er naar zün oordeel toe leiden, dat in dit proces allerlei personen in de positie van verdachten werden gebracht, zonder een behoorlijke mogelijkheid van ver dediging. Daarom achtte mr Verspyck de twaalf vragen van de Raad van Cas satie behoudens enkele uitzonderingen misplaatst en eveneens de beantwoor ding ervan. Crabbendam contra Pegels Als één van die uitzonderingen be schouwd de Officier de beantwoording van de vraag in hoeverre het optreden van de tegenwoordige politiecommissaris Crabbendam in politieke zaken bij de Documentatiedienst afweek van de werk zaamheden van Pegels c.s. Spr. ant woordde: in alles waarin het optreden van een goed vaderlander ook maar kan verschillen van dat van een goed vader- Zonder gerechtelijk onderzoek zeide de Officier in staat te zyn dat aan te Terwijl Pegels bij de Haagse politie van brigadier opklom tot hoofdinspec teur en zelfs door de S.S. tot Haupt- stürmfuhrer werd benoemd, werd de heer Crabbendam bij promoties gepas seerd en in Maart 1941 door mr Hamer zelfs op staande voet ontslagen. De N.S.B. beschouwde de heer Crabbendam als haar doodsvijand wat blijkt uit een beoordelingslijst, afkomstig uit de Cen trale Inlichtingendienst van de N.S.B., waarop onder nr. 26 de heer Crabben dam als Duitsvijandig en anti-Nat. Soc. wordt gekenmerkt. Daarom achtte spr. het grievend, dat de Raad van Cassatie door zijn, door de verdachten geïnspi reerde vraag de goede vaderlander Crabbendam als min of meer verdacht individu had samengebracht met poli tieke misdadigers van groot formaat als de drie verdachten. Spr. betreurde het zich tegen de Raad van Cassatie te moeten keren. Een be schuldiging, dat het O.M. optreedt als beschermer van corruptie en onrecht legde hij naast zich neer en hij was er van overtuigd, dat de behandeling van de zaak zonder tussenkomst van de rechter-commissaris de belangen der verdachten geenszins zou schaden. Op verzoek van de verdediging is de behandeling der zaak daarop geschorst tot Dinsdag 27 September 's morgens half elf. Dan zullen de verdedigers ant woorden op dit wel zeer merkwaardige tussenrequisitoir van de Bossche officier. Grootkruis Mil. Willems orde voor pres. Roosevelt Dr Van Kleffens overhandigde versier selen aan mevr. Roosevelt. Dr E. N. van Kleffens. de Neder landse ambassadeur in de Ver. Staten, heeft gistermiddag tijdens een informele plechtigheid ten huize van mevrouw Roosevelt te New York de versierselen en oorkonden, behorende bij het Groot kruis van de Militaire Willemsorde, over handigd aan de weduwe van wijlen pre sident Franklin D- Roosevelt, aan wie, zoals bekend is. de orde posthuum is verleend, als erkenning van de belang rijke bijdrage tot de geallieerde overwin ning en bevrijding van Nederland en Indonesië. Dr Van Kleffens overhandig de ook een persoonlijk schrijven van Koningin Juliana. op 7.84—7.91 Turkse ponden, tegen ger 11,28. Op de zwarte markt te Parijs ordt de dollar verhandeld voor 383 francs, hetgeen een depreciatie van IC procent betekent tegenover de gedeva lueerde nieuwe koers. De Antillen en Suriname devalueren niet daalt Indonesische guide: 30,5 pet Eb in de geldivereld duurt voort: België devalueert zijn franc met een achtste West-Duitsland verkeert nog in het stadium van voorspellingen Na afloop van de kabinetsraad heeft de Belgische minister van Financiën ver klaard, dat met ingang van morgen de officiële koers van de Belgische franc ten opzichte van de dollar is gedevalueerd van 43,8275 tot 50 francs, t.o.v. het pond sterling is de koers van 176 tot 140 veranderd. De Belgische Nationale Bank heeft de noteringen voor buitenlandse munt heden geschorst. Griekenland heeft de koers van de drachme gedevalueerd van 10.000 tot 15.000 per dollar en van 32.000 tot 42.000 per pond sterling. Deze devaluatie is voor het Belgische koers van het pond sterling publiek als een volkomen verrassing ge komen. Nog in de meeste kranten van gisteren werd deovertuiging uitgespro ken. ook door officieele persoonlijkheden, dat de Belgische franc een te sterke po sitie innam om de devaluatie der andere landen te moeten volgen. Kort samengevat is de toestand als Gedevalueerd hebben: Engeland, Australië, Birma, Canada. Ceylon, Dene marken. Egypte. Finland. Frankrijk, Griekenland, Nederland, Hongkong. IJs land, India, Indonesië. Eire. Israël. Nieuw-Zeeland. Noorwegen. Zuid-Afrika, Zweden en België (met 12 tot 13 pro cent). Luxemburg zal waarschijnlijk Belgie*s voorbeeld volgen. Ook in West-Duitsland verwacht men >n devaluatie. Irak zal heden ccn beslissing hemen. Over Argentinië, Chili, Portugal, Spanje en Uruguay verkeert men nog steeds in het onzekere. Pakistan is het enige land van het ge menebest, dat zich tegen devaluatie heeft verklaard, gelijk Perzië ook deed. Oos tenrijk. Oost-Duitsland, Japan, Polen en Tsjecho-Slowakije doen niet mee. In Duitsland verwacht men. dat de mark van 30 tot 24 dollarcent zal dalen. De leiders van het Britse verbond van vakverenigingen, hetwelk 8 millioen le den telt, hebben besloten zich hun me ning over de devaluatie voor te behou den, hetgeen men volgens Reuter opvat als een teken van vrees. Intussen valt de stijging van de broodprijs in Enge land iets mee, omdat ook Canada deva lueert. Men berekent dat deze van 4% tot 5% penny omhoog zal gaan in plaats van tot 6 pence, zoals Cripps gevreesd had. Makelaars met hoge hoed en para- pluie, en honderden loopjongens ver drongen zich op de effectenbeurs in de wildste goudstorm, die men ooit had mee gemaakt. Het meest werd gegokt in Zuid-Afrikaanse „holen in de grond", d.w.z. niet-werkende mijnen. Pogingen om de waanzin te stuiten hadden geen succes en na afloop hadden de makelaars in twee dagen meer verdiend dan in de voorafgaande twee maanden. Nu Turkije weigert te devalueren, is de De eis in het proces Rajk De doodstraf voor alle beklaagden. Naar A.F.P. uit Boedapest meldt, tegen de 8 beklaagden in het proces Rajk de doodstraf geëist. Volgens Reuter-berichten heeft de openbare aanklager. Alapi, die ook als zodanig in het proces tegen kardinaal Mindszenty optrad, verklaard, dat het volk de doodstraf eiste voor deze „ver raders". Maar niet alleen de acht be klaagden staan hier terecht, aldus de aanklager, doch ook hun opdrachtgevers Washington en Belgrado. De staats greep zou de terugkeer betekend heb- naar het.fascisme van Horthy- Dit proces heeft, volgens hem, één ding naar voren gebracht: „hij. die tegen de Sowjet-Unie is. is ook tegen het Hon gaarse volk." Rotterdams gezin bivakkeerde aan haven onder jute zakken Drie kleine kinderen wekenlang in ellendige omstandigheden De Rotterdamse politie heeft aan de Vaalhaven aldaar een gezin aangetrof- en man. vrouw en drie kinderen at woonde onder jute zakken, die over struiken waren gehangen. Een der kin deren is inmiddels overleden. Het gezin „woonde" hier sinds 10 Sep tember. De vader, de 40-j. schippers knecht A. H. B.. had ruzie met zijn baas gehad en was het schip uitgezet Het ge zin sliep op de grond en bij gebrek aan beddegoed waren zij toegedekt met zak- :n lappen, terwijl de kinderen (resp. 2 jaar, 1 j. en 3 mnd. en 4 weken oud) haast geen kleren aan hadden, Ook was geen huisraad. Het jongetje van vier weken was ernstig ziek, toen de politie het gezin vond. Het kindje werd onder gebracht bij een bewoonster van de Heyplaat en daarna overgebracht naar het Soiphia-kinderziekenihuis. waar het overleden. De twee andere kindertjes, i er vuil en verwaarloosd uitzagen, zijn met scabies naar de Boezembarak ken overgebracht. E^e ouders hadden geen dokter geraadpleegd. De man heeft inmiddels werk gevon den op een ander schip. De kinderpoli tie overweegt verdere maatregelen. Koning Gustaaf weer iets beter De gezondheidtoestand van koning Gustaaf van Zweden, die, zoals gemeld bronchitis heeft, was gisteravond enigszins verbeterd. De hofarts hoopte, dat de koning vandaag van zijn buiten verblijf op het eiland Oeland naar Stock holm zou kunnen reizen, om morgen kabinetsbijeenkomst bij te won Tien arrestaties voor bankoverval IJsselmonde Daders en handlangers uit R'dam-Zuid Reeds nu zijn enkele arrestaties richt in verband met de opzienbarende roofoverval op de Boerenleenbank ti IJsselmonde, 14 Sept. jl. gepleegd. Hoewel de politie»zeer voorzichtg is ii haar uitlatingen, kon zij ons toch mee delen, dat alle arrestanten (zowel man nen als vrouwen) woonachtig zijn te Rotterdam-Zuid. Men herinnert zich, dat bij de overval slechts drie mannen waren betrokken. Naar wij echter verder vernemen, heeft de politie niet minder dan tien arresta ties verricht. Vijf personen hiervan zou den reedis weer op vrije voeten zijn ge steld. Gisteren is in het stadhuis te Brugge de voorbereidende bijeenkomst geopend van het College van Europa, dat tot 10 October in de oude Hanzestad vergadert. Gisteren zijn te Washington de voorbereidende besprekingen begonnen over de atoomenergie tussen de Ver. Staten. Canada en Engeland. HATTA doet onthullingen over Namen O De afspraken over de Kroon blijven voorlopig nog in duister gehuld Gistermiddag heeft de republikeinse premier Moh. Hatta in het perscentrum der Ronde Tafel Conferentie enkele belangrijke mededelingen gedaan over hetgeen reeds bij de besprekingen te Namen overeengekomen is. Nadat hü verzekerd had, dat de R.T.C. slechts één onderwerp heeft, namelük de overdracht der uvereiniteit en dat al het andere slechts uitwerking van dat ene punt zou zyn, :ïde hij: „De Unie mag geen „superstaat" zün. En wü zün het er over eens dat zij zal werken door middel van conferenties van ministers der deelgenoten. Welke ministers dit zullen zün, hangt af van de onderwerpen, die moeten worden be sproken." Hoe dikwqls de ministers zullen by- I Nog niet uitgemaakt is, of de Unie het eenkomen, hangt eveneens van de om- karakter van een internationaal verdrag standigheden af. Zü zullen alleen samen- zal hebben. komen over onderwerpen van gemeen- Hatta zeide, dat een plenaire zitting schappelijk belang. Welke deze onder-(der R.T.C. pas zou samenkomen als er een bepaald afgerond geheel van werk zaamheden was voltpoïd. Op een vraag noemde hü het niet onmogelijk dat dit binnen twee weken zou zün. Waardevolle belangen als waardeloos behandeld Hy deelde voorts niede, dat de zgn, gewichtige belangen door een subcom missie zullen worden gehoord. Vertegenwoordigers van tegengestelde opvattingen zullen echter eveneens uit Indonesië overkomen. Vrydag zal de centrale commissie de vertegenwoordigers der drie secties de financieel-economische commissie slag laten uitbrengen om op de hoogte werpen zün, moet worden vrijgelaten. Voorts deejde Hatta nog mede, dat er éen gemeenschappelük secretariaat zal komen, waarin beide partijen op gelijke voet vertegenwoordigd zullen zün, doch dat slechts administratieve functies zal bezitten. positie en functie van de Kroon bestaat overeenstemming, zeide hü, maar ithulde niet, wat die afspraak wel in hield. Inzake de samenwerking der parle menten was echter nog niets geregeld en de beslissingen der ministeriële con ferenties moesten door de parlementen worden geratificeerd. Er zal een Uniehof van arbitrage wor den opgericht met een gelyk aantal leden voor beide partüen. Dit hof zal bü meer derheid van stemmen beslissen en bü staking zal een onzedige derde worden uitgenodigd om de zaak te beslechten. Aneta seint uit Batavia, dat de Indone sische gulden 30.5 pet. devalueert, in even sterke mate als de Nederlandse, gelijk minister Lieftinck gisteren reeds in de Tweedé Kamer mededeelde. De rege ringen van Suriname en Curagao maken echter bekend, dat zij niet devalueren. De nieuwe pondkoersen in de Antillen zijn- 5.26 inkoop en verkoop. 5.29 voor banken en 5.33 voor particulieren. De nieuwe officiële wisselkoersen nieuwe officiële wisselkoersen der Nederlandse Bank zijn: New York t.t. 3.79%3.80% (oud 2.64%—2.65%). New York schriftelyk 3.78%—3.80% (2.64— 2 65%). Montreal -(ft.) 3.44%—3.46% (2 64%—2.66). Id. schriftelijk 3.44—3.46% (2.64—2 66). Londen 10.63—10.65 (10 68— 10.70). Bankpapier: U.S.A. dollar 3773.88 (2.62%—2.67%). De Vereeniging voor den Effectenhan del heeft de volgende herleidingskoersen vastgesteld: dollar (Amerikaans) ƒ3.30 (vroeger f 2-60 resp. f 2.65). Deze geldt niet alleen voor in dollars luidende fondsen en certificaten, doch ook voor in dollars luidende binnenlandse obligaties en pandbrieven (tot dusverre ƒ2.65) Hatta wil terug, maa kan niet Naar de Nieuwe Leidsche verneemt, wil Hatta naar Indonesië terug keren omdat daar de situatie zodanig is geworden, dat zijn overkomst dringend wordt vereist; de oppositie tegen de Ronde Tafelconferentie wordt namelijk steeds feller. Het zal echter duidely-k zijn, dat verschillende omstandigheden hem hier vasthouden, zodat zijn positie _ier moeilijk wordt. HONDERD BRITSE VLIEGTUIGEN NAAR VERRE OOSTEN. Het Britse bevoorradingsschip „Uni- >rn", zal in Glasgow 100 vliegtuigen in boord nemen, die als bestemming :n Britse luchtbasis in het Verre Oos ten hebben. De plaats, waar zy heen gaan, is nog niet bekend. H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard stappen bü de Ridderzaal in Den Haag in de Gouden Koets, nadat de Koningin de nieuwe zitting van de Staten-Generaal heeft geopend. DAT gisteren de twee squadrons lied. Meteors, die deelnemen aan de operatie .Bulldog", van Leeuwarden naar Thor- ney-Island (Eng.) zijn vertrokken. DAT de Haarlemse huisvrouwen M. C- M. Boszhard en M. A. Rodermond we gens Jodenverraad door het A'dams B.G. tot één j. voorw. en resp. f250 en f300 boete werden veroordeeld. DAT voor het Leeuwarder „fe.G." 8 J. werd geëist tegen de 33-j. verzekerings inspecteur A. Doedijns, die een ondei- grondse groep verraadde. DAT de oudste confectiefabriek van A'dam, tevens de oudste corsettenfabriek van ons land. de Manifactuurindustrie v. d. Waal, Vrydag as. haar 90-j. bestaan viert en de dir., G. H, R. Klatte, dan 50 j. aan de zaak verbonden is. DAT de arts B. M. H. Mettrop uit Den Bosch gisteren aldaar op 66-j. leeftijd is overleden. DAT de Middenstandspartij op haai jaarlykse congres besloot te protesteren tegen de verhoging van de benzineprijs. DAT in de Groninger industrieschool een nieuwe tak van onderwijs is geopend, n.L een opleiding tot confectienaaister. DAT de jaarlykse Ameidevlucht, het slotstuk van het zomerseizoen der sport- vliegerij, Zaterdagmiddag zal worden gehouden met het vliegveld Hilversum als basis. DAT het leveren en monteren van de stalen hoofdconstructie van de turbine hal en het ketelhuis van de Amer-cen- trale te Geertruidenberg is opgedragen aan De Vries-Robbé te Gorinchem voor f 348.8000. DAT de raad een geldlening DAT de R. v. B. voor de Perszuivering een uitspraak vernietigde van de comm. v. d. Perszuivering, waarby een naams- verbod was ingesteld voor het ..Nieuws blad v. Friesland" of „Hepkema's Crt." DAT oud-min. dr ir M. H. Damme op Schiphol arriveerde uit de Ver. Staten, waar hy heeft deelgenomen aan een in ternat. luchtvaartcongres. DAT men wordt aangeraden, de Bailey bruggen bij Arnhem zo veel mogelijk 'te vermijden, daar een der bruggen i.v.m. werkzaamheden is gesloten. DAT in Maastricht vier jongens (allen pl.m. 18 j.) werden aangehouden, daar zij al twee jaar lang offerblokken in de kerken lichtten. DAT ing. 2 Oct. de tramlyn Heerlen- Hoensbr'oek vervangen wordt door ee~ busdienst, terwijl ook bussen gaan rijden op het traject BrunssumSusterseel- WehrSittard. DAT Donderdag een aantal nieuwbe noemde officieren van de Kon. Marine wordt beëdigd in het Marine Opleidings kamp te Hilversum. DAT de Franse ambassadeur in Den Haag, Jean Rivere, van vacantie op zijn post is teruggekeerd. DAT H.M.'s torpedobootjager „Tjerk Hiddes" op 30 Sept. te Vlissingen komt uit Indonesië en de West e volgende dag in R'dam meert. DAT ds P. Visser op 28 Sept. om uur n.m. voor de NCRV spreekt „Protestanten zorgen voor Prot. zieken" DAT de directeur-generaal van PTT, de heer L- Neher. Donderdam 1945 u. via Hilversum I spreekt ovet postzegelactie „Vergeet hen niet". DAT op 24 Sept. in Huize Pietersberg te Oosterbeek een conferentie wordt ge houden van de organisatie „Vrouwen in de V.V.D.". DAT in Haren (Gr.) is overleden de 69-j. E, K. J. Sittter, oud-dir. der Gel derse Credietver, aldaar. Nadat H.M. de Koningin gistermid dag in de Ridderzaal de Troonrede had uitgesproken, maakte zij in een open landauer een. rijtoer door Den Haag. Ook de Prinsesjes Beatris:, Irene en Margriet namen aan deze tocht deel. Hoop en vrees De mededeling van de Regering bjj monde van prof. Lieftinck, dat de Nederlandse gulden met ingang van nul ur in de afgelopen nacht met 30% in aarde tegenover de Amerikaanse dol- ir is verminderd, heeft niet nagelaten gemengde gevoelens op te wekken. De ontwaarding der valuta heeft geen geringe afmetingen aangenomen en uit de rede van minister Lieftinck in de Tweede Kamer is wel gebleken, dat de der verantwoordelijkheid daarvan ig gevoeld werd. was echter weinig keua nu Enge land met zijn in het sterlinggebied leidende valuta begonnen was Een ketting-reactie was het gevolg en ook ons land was wel verplicht om tot eenzelfde percentage te devalueren, wilde het niet strijd om de buitenlandse markten achterop geraken. Het publiek vraagt zich thans af welke reële gevolgen de thans genomen maat regel voor onze bevoLking zal hebben. Sir Stafford Cripps heeft dezer dagen betoogd, dat de koopkracht van het pond sterling in het binnenland niet noemens waardig zou verminderen, zodat er in geen geval loonsverhogingen nodig zullen zijn. Niet meer dan één procent ongeveer )u het Brits levenskostenpeil stijgen, aldus de Britse minister van Financiën. Als het inderdaad zo uitkomt, zou de klap voor het volk in dit opzicht erg mee- valjen. Wij zijn echter bevreesd, dat Cripps' uitlating in de practijk te opti mistisch zal blijken te zijn geweest. Minister Lieftinck doet bet heel wat voorzichtiger aan. als hij opmerkt, dat ..de invloed op het pryspeil veel gerin ger zal zyn dan het percentage van de devaluatie". Het komt ons voor. dat het feit, dat zovele landen in de wereld in de devaluatiegolf zyn meegesleurd, niet zonder grote betekenis zal blyken te zijn geweest voor het binnenlands pryspeil. Alles wat voortaan uit Amerika wordt gekocht», zal aanzienlijk hoger in prys zijn. Dit zal het geval zijn voor granen, kolen, tabak, machines, e d. De prijs stijging zal onafwendbaar de kostprijzen van allerlei producten met behulp van genoemde grondstoffen en productiemid delen vervaardigd, verhogen. Maar een natuurlijk gevolg zal zijn, dat zoveel mogelijk de invoer uit de dure dollar- landen wordt geknepen en men zich zal trachten te dekken in landen met lagere valuta's. Er komt dus een verschuiving van de import, welke, naar gelang er meer productie in de wereld komt. duide- lyker waarneembaar zal worden. (Zie vervolg op pag. 3) De zoveelste taxi-overval Drie Hagenaars sloegen chauffeur in Overschie op het hoofd Een der daders waarschuwde de politie, maar Haagse ker- isexploitant. De zoon van deze exploi tant, de 17-j. P. B., was de derde. De chauffeur bleek niet ernstig ge wond. HARING VOOR WEST-DUITSLAND. In de Scheveningse haven zijn binnen gelopen twee coasters. ..Adalber" en „Annamarta", beide afkomstig uit Ham burg. om haring te laden voor West- Duitsland. WEERBERICHT die vlieger ging niet op Een overval, die drie Haagse jongelie- Maandag ontslagen by den vannacht in Overschie op een Rot- terdamse taxichauffeur pleegden, mis lukte zozeer, dat twee der bandieten nog dezelfde nacht werden gearresteerd. Om twaalf uur had de 24-j. taxi chauffeur Gerard Koster bij het station D.P. drie aangeschoten jongemannen in geladen. Zy lieten hem naar Overschie rijden en vroegen daar. of de chauffeur wat langzamer wilde rijden, dan konden zy zien waar zij moesten zyn. Plotseling kreeg de chauffeur echter een klap met een straatsteen op zyn hoofd. Hij had de tegenwoordigheid van geest te stoppen en zich uit de wagen te laten vallen. Terwijl hy om hulp riep, namen de man nen de benen. Een van hen ging echter een agent waarschuwen, dat hy een chauffeur op het viaduct had horen schreeuw en. Sa men met enige bewoners trok hij naar de politiepost om assistentie te halen, mogelijk om zelf niet in de gaten te lo pen. Maar in de omgeving van het ge beurde vond men de tweede man ver borgen in een ligusterhaag. Dat had de eerste vermoedelyk niet gedacht; in ieder geval werd ook hy nu ontmaskerd. De derde wist te ontkomen, en is nog voortvluchtig. De twee arrestanten gaven toe. dat zij de chauffeur hadden willen beroven. Het drietal kwam uit Den Haag; twee er van. de 19-j. J. v. H. en de (voortvluchige) 24-J. J. C. V. waren Aanhoudend rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt* In het binnenland een tamelijk koude nacht en ochtend met weinig wind en op vele plaatsen mist- Overdag wisselende be wolking en in het Zuiden van het land enkele verspreide buien, maar elder* droog w-eer Langs de Waddenkust weinig wind, overigens zwakke tot motige Oostelyke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Op gemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Donderdag 22 September: Zon op 6.25, onder 18.40; maan op 6 02, onder 18.4® uur. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1