Jlieume geiJisrfje lifouraiil Economische en financiële toestand legt vele beperkingen op In grote steden alleen melk voor kinderen en zieken Frankrijk, Zweden, Canada, IJsland en Ceylon volgen Engeland na Z)INSDAG 20 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710 Ad verten tieafd. Tel. 23375. Postrekening 68036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; t 1.35 per maand; 0.82 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per mlllmeter (BQ contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7922 „Stimtvastlcft (s gfieMmn myn facrl in tcgljcaspocf MILLIARDEN- DANS 1950 Zie pag. 3 DE TROONREDE Hare Majesteit Koningin Juliana heeft vanmiddag in de aloude Ridderzaal op het Binnenhof Haar tweede Troonrede uitgesprokentemidden groten uit Nederland en uit de gebieden Overzee Rijks- LEDEN DER STATEN-GENERAAL, TOEN ik het vorige jaar voor de eerste maal na mijn inhuldiging in Uw midden verscheen, sprak ik van de moeilijkheden, waarvoor het Koninkrijk gesteld is in een wereld, die, in tegenstelling met de bij het einde van de oorlog gekoesterde ver wachtingen, nog geen wezenlijke vrede kent. De tegenstellingen, die zich nog steeds openbaren en tengevolge waarvan het politieke en economische herstel is vertraagd, hebben geleid tot fundamentele veranderingen in de internationale verhoudingen, waarbij Nederland ten nauwste betrokken is Deze veranderingen hebben de stoot gegeven tot nieuwe vormen van staat kundige, economische en militaire samenwerking. Ook Nederland heeft in verband daarmede verdere schreden gezet op de weg van bijzondere statengroepe- ringen en zal naar vermogen bijdra gen tot de versterking van deze bin dingen van constructief karakter. Naast de samenwerking met onze Zuidelijke buren in het verband van de Benelux is die tussen de vijf mogendheden van het Verdrag van Brussel verder gegroeid. In het afge lopen jaar trad Nederland toe tot de Raad van Europa en het Noord-Atlan tisch Verdrag. De ontwikkeling van de organisatie van Straatsburg, waar bij 12 Europese landen zijn aange sloten, houdt beloften in voor de groei der zozeer noodzakelijke groter een heid in Europa. In het Noord-Atlan tisch Pact is samenwerking verkregen tussen een aantal staten in West- Europa en op het Westelijk halfrond. Toen het duidelijk werd, dat de Ver enigde Naties de collectieve veiligheid vooralsnog niet voldoende zouden kunnen garanderen, heeft Nederland in deelneming aan deze beperktere, maar niettemin ruime kring, een aan vullende waarborg voor zijn veiligheid gezocht en, naar vertrouwd wordt, ook gevonden. Een waarborg, die medebrengt, dat Nederland ook zijnerzijds zijn krachten inzet voor de bescherming van veiligheid, vrede en recht Deze nieuwe aaneensluitingen passen in het bestel van het Handvest der Verenigde Naties. Dat de belang stelling voor het buitenlands beleid, dat voor ons land van grote en steeds groeiende betekenis is, sterk toeneemt, stemt tot voldoening. Nauwere samenwerking met de Volksvertegenwoordiging, ook op dit terrein, zal de Regering gaarne bevorderen. Ofschoon de Londense beurs en banken gisteren in verband met de devaluatie gesloten waren, dromden de zakenlieden en iedereen, die met geldhandel te maken had, samen in de straten rondom de London Stock Exchange. Er speelden zich zeer opgewonden tonelen af. Benelux blijft doel Andermaal zal Nederland in het komende jaar de zeer gewaardeerde hulp ontvangen van de Verenigde Staten van ^merika onder het Europees Herstelpro gramma. Alleen door een gezamenlijk West-Europees op treden zal dit programma de maximale vruchten kunnen afwerpen. Ondanks onvermijdelijke onvolkomenheden is de nog jonge Organisatie voor Europese Economische Samenwerking het aangewezen lichaam voor de vervul ling van deze grootse taak; daarnaast zal van de Raad van Europa een stimulerende invloed kunnen uitgaan. De Regering stelt zich onveranderd ten doel de ver wezenlijking van de volledige Economische Unie tussen België, Luxemburg en Nederland zo krachtig mogelijk te bevorderen. Niettegenstaande verheugende vorderingen, die reeds gemaakt werden, zijn nog grote moeilijkheden te overwinnen. De verdere ontwikkeling der algemene Europese samenwerking kan aan een snelle verwerke lijking ten goede komen. Het is geboden ook Duitsland, zy het voorlopig slechts West-Duitsland, meer en meer te betrekken in de West-Europese gemeenschap, mits gewaarborgd blijve, dat Duitsland de Europese veiligheid niet opnieuw in gevaar zal kunnen brengen. Een ruimere ontwikkeling van het economisch verkeer tussen Nederland en Duits land is in het belang vfin beide landen en tevens van een gezonde Europese economie. R.T.C. gaf hoop Zwaar is de druk, die nog steeds op de volkeren van Nederland en Indonesië rust als gevolg van het uitblijven van definitieve overeenstemming over een nieuwe rechts orde. Smartelijk zijn in het bijzonder de verliezen aan mensenlevens. Met dankbaarheid en eerbied denk ik aan hen, die "ielen als slachtoffer van hun plichtsvervulling Het bijeenkomen van de Ronde Tafel Conferentie, die thans hier ter stede wordt gehouden, heeft echter de hoop doen herleven, dat, hoe ernstig en ingewikkeld de vraag stukken ook zijn, die zij tot oplossing moet brengen, partijen er in zullen slagen spoedig een bevredigend eind resultaat te bereiken. Moge daaruit voortkomen een samenwerking op voet van gelijkheid tussen de volkeren van een vrij en souverein Nederland en van een vrij en souverein Indonesië, die in de geschiedenis zal kunnen gelden als een voorbeeld van zegenrijk samengaan van Oost en West. Ten aanzien van Suriname en de Nederlandse Antillen is de weg, die tot een nieuwe rechtsorde leidt, reeds uitgestippeld. De Regering hoopt, dat een interim- regeling, die aan deze gebieden volledig autonomie geeft, en die tevens betrekking heeft op de behandeling gemeenschappelijke aangelegenheden, spoedig in werking zal kunnen treden, nadat gerezen moeilijkheden uit de weg zullen zijn geruimd. De met deze interim-regeling te verkrijgen ervaring zal van groot nut kunnen zijn bij de nadere overweging van de wijze, waarop de nieuwe opbouw van Koninkrijk zal kunnen worden verwezenlijkt. Sanering betalingsbalans Met het oog op het zo gewenste monetaire evenwicht stemt het tot voldoening, dat de Rijksbegroting voor het jaar 1950 voor het eerst na de bevrijding sluitend is. Het niveau, waarop de lopende uitgaven en de middelen tot dekking daarvan zich bevinden, is echter abnormaal hoog en stemt vooral in verband met de conjunctuurphase, waarin de wereld verkeert, tot bezorgdheid. Ondanks de belangrijke stijging der productie en de verbetering, die is ingetreden in de verhouding tussen in- en uitvoer, vertoont voorts de betalingsbalans, in het bijzonder met de dollargebieden, nog een groot tekort, dat vooralsnog slechts overbrugd kan worden dank zy de hulp, die ons land ten deel valt in het kader van het Europees Herstelprogramma. Deze hulp is echter van tijdelijke aard. Zij is reeds verminderd en zal over enkele jaren aflopen. Na de sanering van het geldwezen en van de begroting is thans allereerst die van de betalingsbalans geboden. Grote moeilijkheden staan ons volk hierbij te wachten, moeilijkheden, die slechts by een gecoördi neerde actie op verschillende terreinen van Regerings- (Zie vervolg op pag. 5) TROONREDE Een Troonrede is naar haar aard i staatkundig stuk van geheel eigen ka rakter. Zij is een regeringsverklaring, maar dan een die niet ter discussie staat 't parlement. Wat dat betreft vertoont weer overeenkomst met een konink lijke boodschap. Maar daarvan verschilt zij weer doordat de regering voor inhoud verantwoordelijkheid draagt. Een staatkundig ptuk van eigen ka rakter dus is de Troonrede en de opstel lers ervan zullen goed doen, zich dil altijd voor ogen te houden. Ook of juist een Troonrede loopt gevaar, aan deva luatie onderhevig te worden. Zij deva lueert op het ogenblik, waarop zij wordt lege formaliteit. Wij zouden geen parlementair debat op een Troonrede naar stellig zou de regering ge dwongen zijn, haar inhoud concreter er belangrijker te maken zodra de Troon rede werkelijk aan de critiek van h parlement werd or.dérworpen. Nog in ander cpzicht loopt het staa' stuk dat Troonrede heet. het gevaar v devaluatie. Zij wordt uitgesproken de dag, waarop ook de minister v; Financiën zijn millioenennota publiceert die allang geen millioenennota een milliardennota. Beide verschij- ij in hetzelfde nummer var Maar in hoe vager algemeenheden de Troonrede dan verloopt, des zal zij komen te staan in de schaduw in de budgetaire milliardencijfers. Deze gedachten rpoesten wel bij opkomen, toen wij ons ook ditmaal gereed maakten voor een korte aantekening bij de hedenmiddag uitgesproken Troonrede Deze Troonrede beoogt stellig Troon rede te zijn, hetgeen zeggen wil: de een nieuw parlementair jaar Zaterdag j.l. is het oude parlementaii jaar afgesloten met een korte terugblik door de minister van Binnenlandse Za- vanmiddag niaakt het parlement zich op voor een hieuw begin, nieuwe begin, wat zal het anders zijD dan een voortzetting van de se king, wil men: het samenspel tussen regering en volksvertegenwoordiging? Wat daarbij dan nu opvalt zijn n onze mening twee dingen In de eerste plaats treft het, dat de regering in deze Troonrede, die immers het begin beoogt aan te geven van een nieuw parlemen tair jaar, zo uitvoerig terugziet naar he' verleden. Vooral het gedeelte dat han delt over de buitenlandse politiek is daar vol van. In dit opzicht ontbeert Troonrede al dadelijk het element va: verrassingen, en is zij geworden tot notariële opsomming van hetgeen in het voorbije jaar ai1. intussen een voorbij Jaar is zoal tot stand werd gebracht Of daar dan geen nieuws in zit? Na tuurlijk wel, maar al deze passages zijn eeschreven in de stemming van iemand die wil afwachten wat er nu van komen gaat. Dat is te betreuren, omdat Troonrede geen verantwoording is gevoerd beleid, maar juist een aankon diging van een V. '.«id. Regeren uitzien. En wanneer een regering ook in dit opzicht niet kan regeren, moet zij dit niet verhullen door in den brede over het verleden te gaan handelen. Is dus de Troonrede in vele van haar passages vooral een situatietekening het heden en als zodanig niet onver dienstelijk. zij het ook veelszins over bodig in andere gedeelten kondigt zij wel degeliik een bepaald beleid aan Maar zij doet dat eigenlijk tussen de regels door. Welk beleid dat is? Naar onze overtui ging een inperking van de staatsbemoei ing en daarom een loslaten van de socialistische idee. Aan detailbemoeienis sen zal een eind worden gemaakt, aldus lezen we, en de middenstand krijgt ruimer armslag. Dit staat in de tamelijk uitvoerige paragrafen, welke betrekking hebben op financiën en economie. De financiën en de economie beheersen het tweede ge deelten van de Troonrede glansrijk en inzoverre is zij ook weer een beeld van de toestand, waarin ons land en volk zich bevinden. Troonrede in punten 1. Meer samenwerking met par lement in buitenlands beleid; 2. Bevordering van Benelux- gedachte; 3. Inschakeling van W.-Duits- land; 4. Concurrerend niveau van productiekosten 5. Verhoging van arbeidspro ductiviteit; 6. Bevordering van industriali satie; 7. Bijzondere aandacht voor emigratie; 8. Bestendiging van arbeids- vrede; 9. Beëindiging van detailbe moeienissen; 10. Belangstelling voor midden stand; 11. Stimulering v. vakbekwaam heid. Conflict tussen melkbedrijven en boterfabrieken doet aanvoer spaak lopen De melkaanvoer naar Den Haag, Rotterdam en Amsterdam dreigt in de komende dagen gestagneerd te worden. Naar schatting zal dezer dagen 20 tot 30 procent minder melk te koop zijn dan normaal. De handel verzoekt om clementie by het publiek. Koop uitsluitend melk voor zieken en kinderen, zo luidt het advies. Hoe lang deze situatie duren zal, is niet te voorzien. Dit is een gevolg van strubbelingen tussen de „Melk-inkoopvereniging" in het Westen van het land en verschil lende fabrieken in gebieden, waar vol doende melk voor verkoop naar elders beschikbaar is. De inkoopvereniging zal voor de komende vier dagen SVt millioen liter tekort komen. De voorraden melk poeder zyn geblokkeerd voor de winter. In het Westen wordt niet voldoende melk geproduceerd voor de grote steden. Geregeld wordt per tankauto „aanvul- lingsmelk" uit andere gebieden aange voerd. Voor het eerst sinds de oorlog is dit jaar de directe handel tussen ver- Stroom van bekentenissen te Boeda pest houdt aan Maarverdovende middelen of pressie werden niet gebruikt Alle acht communistische leiders, onder wie Laszlo Rajk, de voormalige Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, die thans te Boedapest op beschuldiging van verraad en spionnage ten bate van de Ver. Staten en Joegoslavië terecht staan, hebben thans „bekend" en vermoedelijk zullen nog einde dezer week de vonnissen worden uitgesproken. kopers en kopers vrijgegeven. Het be drijfschap controleerde voordien de melk- afzet, maar men kan nu weer kopen aar men wil. Deze maatregel gaf van de zomer al moeilijkheden. Een aantal boterfabrie ken moest door overvloed van melk en gebrek aan afzetgebied de melk voor slechte prijzen aan de Melk-inkoopver eniging overdoen. Deze vereniging con troleert bijna 75 pCt. %-an de inkopen oor het Westen, ni. voor 65 fabrieken, waaronder alle Haagse bedrijven. Nu de melkstroom is verminderd en de afzet mogelijkheden voor boter zijn verbeterd, vragen de boterfabrieken de maximum prijzen. De Melk-inkoopvereniging (die vol gens deskundigen vele verkopers deze zomer te zeer in het nauw heeft gedreven) wil de gevraagde prijzen niet betalen en dat zou de oorzaak van het melkgebrek zijn. Dr Szonyi, die, tot zijn arrestatie per- loneelssecretaris was bij de Hongaarse communistische partij, heeft nogmaals verklaard, dat z(jn getuigenis „oprecht en waar in elk detail "was. „Ik weet uit ervaring", aldus Szonyi, „dat er bij politieke processen zoals dit, altijd men sen zijn, die menen, dat de bekentenis van de verdachte aan verdovende mid delen of pressie te wijten is. Ik als des kundige weet, dat dit onmogelijk is." De staatsgreep, waartoe de beschuldig den gecomplotteerd zouden hebben, zou Niets concreet over het onderwijs; geen woord over justitie; absoluut sülzwijzen over verkeer en waterstaat; stilzwij gen ook over de radio; stilzwijgen over de sociale wetgeving. Op zijn best wordt naar een vorige Troonrede verwe zen met de belofte dat wat toen werd beloofd thans zal worden ingelost. Wat schreven we ook weer over de gevaren van devaluatie, waaraan ook een Troon rede blootstaat Doodstraf voor Willy Lages Hij tekent cassatie aap Willy Lages is vanmorgen door het Amsterdams B.G. ter dood ver oordeeld. Deze 47-Jarige voormalige SS-Sturmbahnführer en Kriminalrat uit Brunswijk. ex-chef van de Dultse- Sicherheitspollzei en Sicherheits- dienst in de Euterpestraat te Amster dam. is veroordeeld in het langste proces, dat het Amsterdamse B.G. ooit heeft behandeld. In tegenstelling met de gewoonte deel de de president, mr Van Hamel, Lages vóór het voorlezen van de sententie de beslissing van het Hof mede. Lages bleef de president strak aanzien en een trek van berusting kwam om zijn lippen. De publieke tribune was druk bezet. De president hokte eenmaal bij het voor lezen van het vonnis, nl. bij een passage over het vermoorden van een onschul dige Nederlander. In de sententie kwam een lange lijst voor van verschillende soorten mishandelingen, die Lages wil lens en wetens heeft toegelaten. Het gekerm der mishandelden kon door ieder een in de gangen van de Euterpestraat worden gehoord. De verweren ten gunste van verd. werden verworpen. Hij werd schuldig verklaard aan alle zeven ten laste gelegde punten. Lages heeft besloten, beroep in ca satie aan te vragen. New Yorkers demonstreerden vóór Ierland tegen Bevin Toen Bevin gisteravond uit Washing ton te New York aankwam in het hotel, waar hij gedurende de V.N.-vergadering zal verblijven, werd op het trottoir voor het hotel door 500 mensen een demon stratie gehouden. Zij liepen met borden „Boycot de Britse goederen en die var. Noord-Ierland" en „Wij verlangen, dat alle Ierse republikeinse soldaten, die zich in de Engelse gevangenissen bevinden, worden vrijgelaten." Een groot deel der New Yorkse bevolking is van Ierse af komst. deel uitgemaakt hebben van een plan tot vorming van een anti-Sowjetrussisch Balkanblok onder leiding van Tito, al dus Szonyi, De laatste, die een verklaring afleg- was Paul Justus, voormalig voorman in de Hongaarse sociaal-democratische partij. Er werd luid gelachen, toen hij zeide „zeer, zeer veel spijt te hebben in alles wat hij gedaan had." Hij erkende sinds 1931 een volgeling in Trotszky te zijn geweest en als zo danig door de Joegoslavische geheime dienst aangeworven was. Met Justus, die vice-president van de Hongaarse radio-omroep was, zijn de verhoren der beklaagden beëindigd; maar vandaag het getuigen-verhoor aanvangen. In middels heeft ook het Foreign Office ontkend, dat er enige waarheid schuilen in de beweringen, welke tijdens proces te Boedapest zijn geuit, dat twee" Britse functionarissen in Hongarije (generaal-majoor Edgcumbe en de voor malige vice-cönsui te Boedapest Péttit) betrokken geweest zouden zijn bij een complot tegen de Hongaarse regering. TUIMELPARTIJ OP DEVALUATIEBAAN „Neen, neen, duizendmaal neen", zeide sir Stafford Cripps Reuter seint uit Parijs, dat de Franse franc gisteravond gedevalueerd is van 830 tot 850 francs per dollar. De koers van het pond sterling is gewijzigd van 1097 tot 980 francs. De Franse regering verenigde de beide wisselkoersen, die tot nog toe voor hard geld golden, en zal vol gens A.P. het internationaal geldfonds machtiging vragen om alle trans acties in hard geld op de vrije marktkoers te doen geschieden. De Canadese dollar is 10 procent gedevalueerd, de verkoopwaarde van het pond sterling is 3,0725 dollar, de inkoopwaarde 3,0875. De Amerikaanse dollar noteert 1,10 Canadese dollar. Ook de IJslandse kroon is gedevalueerd. De Zweedse kroon is idem van 3,60 tot 5,18 per dollar, en de koers van het pond sterling blijft daar ongewijzigd. Ook Ceylon devalueert, evenals Malakka. Columbia, Syrië, Brazilië, Tsjechoslowakije devalueren niet. De Zwitserse Bondsraad maakte be kend, dat de goudpariteit van de Zwitserse franc ongewijzigd blijft Turkije devalueert niet. Voorts verwacht men, dat Argentinië eerst zal kijken wat Frankrijk en Italië doen. Volgens A.N.P. menen finan ciële kringen te Brussel, die met de Benelux te maken hebben, de mogelijkheid te zien van devaluatie van de Belgische franc. Volgens A.F.P. is in Italië devaluatie waarschijnlijk. De Londense City werd volgens A.P. door de devaluatlebom getroffen Vordering? De Inkoopvereniging kan het bedrijf schap vragen om vordering toe te pas maar dit wordt zowel voor kopers mor verkopers een onvoordelige zaak. Vordering kan namelijk alleen ge schieden tegen de richtprijs, de laagste mogelijke voor de verkoper dus. En de koper, die vordering vraagt, moet een heffing betalen van 1.25 per 100 kg. Bij vriie aankoop, beneden de maximum prijs, krijgt het ontvangende bedrijf f 1.40 per 100 kg. van elders aangevoerde melk als toeslag, plus de vrachtprijs. De leve- iers zijn verplicht, te allen tijde 10 procent van de bij hen aangevoerde melk •oor consumptie beschikbaar te stellen. Deze verplichting is echter overdraag- Deskundigen menen, dat de strubbe ling (die dus zuiver een handelskwestie is) vrij spoedig moet worden opgelost. Een zekere leveringsplicht is er dus al tijd, maarmen is vrij te leveren aan men wil. De gevraagde hoge priizen acht men het gevolg van de lage prijzen van deze zomer. De llterprijs voor het publiek werd toen gehandhaafd, zodat de verdiensten via de inkoopvereniging aanzienlijk waren. De boterfabrieken willen nu hun verlies inhalen. KONING FAROEK NAAR FRANCO Koning Faróek van Egypte zal bin nenkort een bezoek aan Spanje brengen als officiële gast van generaal Franco. Wordt heden nog de ontruiming van Midden-Java toegezegd Een belangrijke beslissing der Regering wordt aan Djokja overgebracht De heden ontvangen telegrammen doen verwachten, dat vandaag de beslissing der Nederlandse Regering afkomt om grote delen van Midden-Java te ontruimen te leveren aan de republiek. Vorige week meldden wij reeds, dat de Nederlandse Regering hiertoe zou overgaan en dat men reeds bezig was, de openbare mening in Nederland murw te maken en langzamerhand te doen wennen de gedachte, dat deze noodlottige maatregel voor de deur stond. We hebben daarna nog enige tegenspraken gepubliceerd, waaraan wij geen waarde hechtten gezien de grote devaluatie, welke de verklaringen onzer Regering hebben onder- Thans meldt Aneta, dat blijkens een Soengkono, een der muiters van de „Ze- mededeling van de republikeinse minister ven Provinciën", weigert uit Oost-Java Binnenl. Zaken de Nederlandse dele- terug te trekken. Deze rode leider a geraakte in rep en roer. Op de sluiting der beurs volgde een wilde straathandel, waaraan duizenden deelnamen. Het was een leven als oordeel en de handelaars schreeuwden straten ver hun koersen. Voor tientallen millioenen ponden wisselden goudaandelen van eigenaar. A.P. wijst er op, hoe Cripps „Neen, neen, duizendmaal neen", heeft gezegd tegen de devaluatie en het tenslotte toch deed. Sinds 26 Januari 1948 heeft hij negenmaal verzekerd, niet te zullen devalueren en nu het eenmaal gebeurd Is, heeft hij gisteren de geruststellende verzekering gegeven, dat het pond niet verder omlaag gaat. Hij vertelde voorts, geen wonderen moest verwachten van de devaluatie. Op de vraag, waarom hij nu niet meteen het pond vrij gemaakt heeft, ant woordde hij, dat dit onmogelijk zou zijn. Hierop sluit een A.F.P.-bericht aan, dat volgens het Britse ministerie van Financiën de vrije inwissel baarheid van het pond in de drie-landenbesprekingen te Washington niet ter sprake gekomen is. Churchill heeft gereageerd door bijeenroeping van het Britse parle ment in de loop van de volgende week te vragen. De nationale raad van bazen in de Engelse machinefabrieken, die communistisch geïnfec teerd is, eist loonsverhoging en verwacht een stijging van de levens- kosten met 6 tot 7 procent. In Frankrijk bestormen honderden Britse touristen banken en reisbureaux om aan geld te komen voor hun over haaste terugreis. Honderden Britse auto's zijn onderweg naar merry England. Cripps verklaarde nog, dat de loonstop wordt gehandhaafd en dat de Britse regering niet op de strijdmacht en de sociale diensten bezuinigen zal. Paul Reynaud zeide, dat Frankrijk niet in het Britse besluit gekend was en noemde de devaluatie een weinig vriendschappelijke daad. Hoff man daarentegen sprak van een stoutmoedig besluit en in Amerika treft men maatregelen om eeri stroom van Britse goederen te ontvangen. gatie te Batavia hem een telegram gezon den heeft met de mededeling, dat de heer 'Jacob heden naar Djokja zou komen om en belangrijke beslissing der Nederl. Re gering in Den Haag over te brengen. Hij voegde hieraan toe, dat „niets is beslist" de ontruiming van de landschappen Solo en Klaten door de' Nederlandse troe pen, ofschoon van de zijde der republi keinse delegatie alles in het werk wordt gesteld om een beslissing te krijgen. Dit Anetatelegram maakt dus duidelijk, dat •el degelijk is onderhandeld over de ontruiming dezer gewesten, ofschoon dit verklaringen van Nederlandse zijde uitdrukkelijk was ontkend. Hét ogenblik voor een dergelijke beslis, sing is gunstig, daar Nederland nog in de- valuatieroes verkeert Gelijk men zich herinnert, wordt er on derhandeld over de ontruiming van an dere delen van Midden-Java. De toestand der Nederlandse troepen is daar namelijk onhoudbaar geworden door de infiltratie der TNI, waartegen de Nederlandse troe pen niet mogen optreden. Als Midden-Java ontruimd is, is het slechts een kwestie van tijd voordat de daar vrijkomende TNI onze toestand in Oost-Java onhoudbaar maakt. Dit blijkt uit een ander Aneta-telegram, waarin de republikeinse opperbevelhebber aldaar, klaarde tevens, dat er in Oost-Java geen sprake was van een rood gevaar. Wongso- negoro verklaarde nog, dat de republiek bij de Nederlandse delegatie geprotesteerd heeft tegen de „teleurstellende bejege ning" van de sultan van Djokja in Oost- Mijn ontploft in Roermond: arbeider gedood Een ontploffende mijn heeft gistermid dag in het plantsoen aan de Minder broedersingel te Roermond de 53-jarige stadsarbeider Uiterwjjk gedood. Hij was met een andere arbeider bezig, met een zodenklopper het grasveld te egaliseren, toen de mijn barste Óp die plek heeft destijds een tankversperring gelegen en bij het opruimen moet deze myn zijn achtergebleven. De arbeider was vader van zes H.M. de Koningin heeft gisteren Franse generaal De Lattre de Tassigny, opperbevelhebber van de Westeuropese Landstrijdkrachten, op paleis Soestdijk ontvangen. Na de lunch vertrok de generaal naar de Aalsmeerse bloemenveiling. De millioenennota als smakelijk verhaal Wat gebeurt er met ons belasting geld? Wy krygen de biljetten thuis en be talen zuchtend. En als we het gedaan hebben, dan krijgen we het rampzalig gevoel, dat er weer een goed stuk geld is weg gesmeten, waarvoor je niets terugziet. Het is daarom wel goed. dat de Re gering niet volstaan heeft met een grote millioenennota op te stellen, die door de Kamerleden na zware studie pas te verteren is en waarvan elders in dit blad een en ander is te lezen, maar ook een populair boekje heeft uitgegeven, waarin dit alles eenvoudig en smakelijk verteld wordt. Als de Kamerleden op even een voudige en smakelijke manier hun bezwaren uiteenzetten, dan is Jan de Hollander goed op de hoogte van wat er met zijn geld gedaan wordt. Want het is toch immers zyn eigen geld en het is zyn eigen Regering (ook als hy tot de oppositie behoort). Want de ministers, die voor de Koningin onze belastingpot beheren, zyn uit, door en voor het volk, en dit betekent in de eerste plaats, dat het volk weet, wat er aan de hand is. De uitgifte van een dergelijk boekje is dus een goed idee. JVeinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nanacht en vroege ochtend tame lijk koud en op vele plaatsen mist. Overigens wisselende bewolking met voornamelijk in het Noorden plaatselijk enkele buien. Langs de Waddenkust zwakke tot matige Noordelijke wind. Elders weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 21 September: zon op 6.23, onder 18.42; maan op 4.30, onder 18.34 uur. 22 September NJl

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1