Jïieuiuo geitectfe (üimronl Nederland volgt het Engelse Pond op het devaluatie-pad Vandaag en morgen is de beurs gesloten en mogen geen effecten verhandeld worden Tweehonderd mensen verloren leven bij scheepsbrand te Toronto Hist U MAANDAG 19 SEPEMBER 1949 BUREAUX: HogewoerO 1U3. Dir. en redactie Tel 20408. Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd. Tel. 23375 Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal. 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per mlllmeter (Bfl contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7921 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUwtoasttcti l« ?firbltocti tnyn hert ia tcyfjeospocf Een technisch wonder onder water Zie pas- 3 De lang verwachte slag is gevallen: gisteravond om kwart over negen heeft de Engelse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, zijn volk via de radio medegedeeld, dit het pond sterling moet devalueren. Deze waardevermin dering ten opzichte van de Amerikaanse dollar is veel zwaarder geworden dan alle profeten hadden durven voor spellen. Van S 4.03 tot 2.80, of liefst 30 pet tuimelde het omlaag. Men wist reeds, dat alle ontkenningen ten spijt, de devaluatie de kern had gevormd van de grote financiële besprekingen te Washington, waaraan door vele Europese ministers was deelgenomen, doch de verklaringen na afloop hadden velen een rad voor ogen gedraaid. Het besluit was vooral een schok voor New York. Nog dezelfde dag werd bekend gemaakt, dat Noorwegen, Ierland, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Denemarken devalueren in dezelfde mate, terwijl ook India en Egypte meedoen aan de muntafzetting. Men verwacht te Londen, dat Zwitserland, België en Italië deze maatregel niet zullen treffen en men was gisteravond nog zeer benieuwd naar wat de Franse ministerraad vandaag zou besluiten, terwijl men ook leefde in afwachting van de beslissingen, die door de Zweedse regering zouden worden getroffen. Ook Nederland gaat een en ander niet voorbij. Naar aanleiding van de aangekondigde radiorede van Sir Stafford Cripps (waarover elders meer), is het Nederlandse kabinet gistermiddag in een extra-zitting bijeengeweest, resultaat hiervan werd Zondagavond om ruim half elf door de Regerings-Voorlichtingsdienst het volgende muniqué verstrekt: Naar aanleiding van de mededeling, door de Britse kanselier van de schat kist, Sir Stafford Cripps, gisteravond per radio gedaan inzake de devaluatie van het pond sterling, wordt bekend ge maakt. dat de Nederlandse Regering zich hierdoor genoodzaakt ziet een zelf de of soortgelijke stap te overwegen. De beslissing van de Regering hier omtrent zal zo spoedig mogelijk worden medegedeeld. In aansluiting hieraan maakt de Ne derlandse Bank bekend, dat zij de op grond van artikel 4 van het Deviezen- besluit 1945 vastgestelde wisselkoersen met ingang van 19 September 1949 alle heeft ingetrokken. Aan- en verkoop vaij buitenlandse vorderingen, buitenlandse betaalmiddelen en buitenlandse gelds waardige papieren als in artikel 5 van het Deviezenbesluit 1945 omschreven, is dientengevolge .tot nader order niet toe gestaan. Voor dringende door de devie- zenbanken te .beoordelen gevallen kan voor het reisverkeer en voor de betaling van documenten hiervan worden afge weken, waarbij de definitieve verreke ning in guldens pas mag plaats vinden, zodra nieuwe wisselkoersen door de Ne derlandse Bank zijn vastgesteld. Voorts heeft de minister van Finan ciën krachtens artikel 2 van de Beurs wet bepaald, dat de beurzen voor de geld- en "fondsenhandel op Maandag 19 September en Dinsdag 20 September ge- Sloten zullen zijn en dat die dagen voor geldleningen als bedoeld in afdeling V der Beursvoorschriften 1940, niet als werkdagen zullen worden beschouwd. Het Bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effecten handel) zal in verband hiermede heden aan hare leden mededelen, dat het om redenen van algemeen belang de leden der vereniging op Maandag 19 en Dins dag 20 September a.s. niet zal zijn toe gestaan: i. hun bemiddeling te verlenen voor de aankoop of verkoop van effecten; b. Voor eigen of anderer rekening ef fecten te kopen of te verkopen. Daar volgens de beschikking Beurs- verkeer 1947 aan- of verkoop van effec ten zonder tussenkomst van een lid der vereniging verboden is, is door dit sa menstel van maatregelen elke handel in effecten voor twee dagen opgeschort. Vonnis tegen v. d. Vaart Smit „formeel" onjuist Proc.-fiscaal vraagt vernietiging. De proc.-fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag mr A. M. Baron v. Tuyll van Serooskerken. concludeerde hedenochtend tot vernietiging van het tegen de vroegere predikant, directeur van het Ned. Chr. Persbureau te Den Haag dr H. W. van der Vaart Smit ge wezen vonnis van het Haags Bijz. Ge rechtshof. Het Hof had de verdachte tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld. De proc.-fiscaal achtte het vonnis op vele "punten formeel onjuist. Zo onderschreef hij het cassatiemiddel van verdachte' verdediger mr Reuser, dat het publice ren van een artikel in Het Vaderland, dat beledigend was voor het Koninklijk Huis, niet bewezen kon worden geacht, daar het vonnis stelde, dat v. d. Vaart Smit, door middel van het bureau Nepoli (Ne derlands Politieke Dienst) van het A.N.P. toestemming tot publicatie van het artikel zou hebben gegeven. Ook achtte de proc-fiscaal het onjuist, uit de mededeling in het vonnis, dat ver dachte een brief aan „Blokzijl" had ge- achreven te moeten concluderen, dat het de bekende NSB-er Blokzijl was, aange zien er meer Blokzijls zijn er evengoed een ander had kunnen zijn bedoeld. Er had dus uitdrukkelijk bij moeten staan, dat-hét de NSB-er Blokzijl was. Over de strafmaat liet de proc.-fiscaal zich i t uit. Dat was voor de president aanleiding op te merken, dat ten aanzien var punt, wellicht een nader onderzoek door de Raad noodzakelijk zou worden geacht. De uitspraak is bepaald op Maandag J* "October a.s. tóch des GULDENS middenweg!" Ook Indonesië devalueert Alle banken zün heden gesloten Aneta meldt, dat drs. A.aOudt, staats secretaris van Financiën in Indonesië, na een ondérhoud met de heer Lovink verklaard heeft, dat de Indonesische gul den de Nederlandse volgen zal als deze devalueert. Twee Italiaanse vliegers over tijd... Trachtten met weinig benzine over Atlantische Oceaan te vliegen Het zoaken naar de twee vermiste Ita liaanse vliegers Brondello en Barioglio is opgegeven. Zoals gemeld is, ware van de Azoren vertrokken in een klein éénmotorig vliegtuig, om te trachten New York over de Atlantische Oceaan te be reiken. Het toestel had slechts weinig benzine aan boord en had reeds Zaterdag in New York moeten zijn, omdat de brandstof op dat ogenblik uitgeput moest zijn. Men neemt thans aan, dat ze "zijn verongelukt-. ABDOELLAH EN FRANCO ZIJN HET EENS Koning Abdoellah van Transjordanië en generaal Franco hebben overeenstem ming bereikt over hun „gezamelijke strijd tegen het Sowjet-Russisch Communisme". Sir Stafford Cripps was reeds lang van plan te devalueren Een van de voornaamste gevolgen is, dat het brood duurder wordt Gisteren heeft de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, een radio rede gehouden, waarin hy gelyk wy elders in ons blad reeds gemeld hebben de devaluatie van het pond sterling aankondigde. De aankondiging van zyn rede wekte internationaal een grote spanning en de Belgische zwarte valutamarkt raakte in paniek. re en bloem, terwijl de regering laat is de 465 millioen pond ster subsidies op het brood te ver hogen zodat de broodprijs wel omhoog moet. Hij waarschuwde voor verdere prijsverhoging, en kondigde bezuiniging op de regeringsuitgaven aan, daar men geen inflatie moet aanmoedigen Tenslot te kondigde hij aan, dat Amerika en Ca-, nada willen medewerken om Engelands dollarinkomsten te vermeerderen. voornaamste mededeling van ps was wel. dat de broodprijs bin- 14 dagen van 4,5 penny tot 6 pence zal stijgen, doch dat overigens de meeste prijzen in de Engelse winkels dezelfde zullen blijven, daar de binnenlandse waarde van het pond niet is veranderd. De beurs en alle banken zullen worden gesloten met uitzondering van de spaar banken. Cripps verklapte, dat hij reeds vóór zijn bezoek aan Washington het besluit had genomen, doch 'Engeland alleen kon het vraagstuk niet oplossen, daar het be sluit overal buiten het dollargebiéd zijn invloed zou doen gelden. In de lente be gonnen reeds de besprekingen over de wisselkoersen. De maatregel was nood zakelijk om de intering der reserves, te beëindigen. Toen het besluit eenmaal ge nomen was, maakte Cripps dit reeds op de eerste dag te Washington bekend en in de eerste bespreking werd de nieüwe koers van het pond bepaald. Het doel' der devaluatie is, meer dollars te verdie nen, want steeds meer de uitgaven*te b'e- perken zonder de inkomsten te •verho gen, is een wanhoopsmaatregel, aange zien men dan steeds meer zou worden beroofd van voedsel en.grondstoffen en de levensstandaard omlaag zou moeten brengen, en er grote werkloosheid zou ontstaan. De devaluatie heeft alleen, invloed op» de prijzen der goederen, die.uit.he. dol- largebied gekocht wórden,* zoals tiie •Zilveren enkelringen voor Prinses Wilhelmina Namens het Madoerese KNIL-korps „Barison Tjakra Madoera" heeft de res. Ie lt der artillerie D. Knappert defer dagen aan H.K.H. Prinses Wilhelmina t.g.v. Haar gouden Regeringsjubileum twee massief zilveren enkelringen over handigd, zoals de Madoerese vrouwen dragen. Prinses Wilhelmina, die de heer Knap pert persoonlijk in audiëntie ontving, zeide het op hoge prijs te stellen dit ge schenk, dat vergezeld ging van een oor konde, getekend door alle Europese en Madoerese officieren van het korps, te mogen ontvangen. De officieren van dit korps hebben tijdens de Japanse bezetting niet gecol laboreerd. Wisjinsky: Stalin is goed gezond Andrei Wisjinsky. die op weg naai Lake Success, waar hij de V. N.-vergade ring zal bijijwonen, te Frankfort aan kwam. heeft verklaard, dat Josef Stalin een uitstekende gezondheid geniet. Nederlandse matroosetfe Kiel verdronken Motorschip „Pinguïn" na aanvaring gezonken H-et Ned. motorschip „Pinguin" (197 ton) uit Hoogezand, dat van Antwerpen op weg was narfr Stockholm, is bij Kiel tegen het wrak vajj een lichtschip geva- ken. Zes persone/? werden gered, doch een 20-jarige matroos wordt vermist. P^ins Bernhard licht .ongesteld Z. K. H. Prjn4 Bernhardcmoet» wég- een n*aag|andoSiing eniga het -beS^hckidoip. TDeJiehando^nd^ •jrenQjshf er h°%ft ife'T'jririsfSpegestbin .qffio^sïé verpliiKtin&pn ftoveel mogelijk n£ te komgrf!*cijJch /erigens dient Z. K. k. ru§t te nemëlj Verwacht mag worden, dat de ongestbjdheid van korte duur zal zijn. AMSTERDAM-WEST WAS GEDEELTELIJK IN 'T DONKER Zaterdagavond om tien minuten over. Half elf werd een deel van Amsterdam- WegJ plotseling in duister gehuld door ébn_ defect aan een kabel. De trams stonden stil, de. radio's zwegen, een ker- moest bphouden. In de loop van de nacljt was de storing opgeheven. WEERBERICHT Als een fakkel in de nacht. Houten plezierboot van dienst op Canadese meren totaal verkoold Bijna tweehonderd mensen hebben Zaterdag in de vroege morgenuren het leven verloren bM een scheepsbrand In de haven van Toronto, de tweede stad van Canada in de provincie Ontario. Vrijdagavond was de „Noronic", een 6905 ton metende stoomboot, die de dienst op de Vijf Grote Meren onderhoudt voor de .Canadian Steamshiplines Ltd." met 517 passagiers en een bemanning van 173 koppen via Detroit, uit Cleveland (Ohio) te Toronto aangekomen van een plezier tocht. Het zou de laatste reis van het seizoen worden, vóórdat de winter de St. Lawrence-rivier en daarmee de Meren in kluisters van ijs zou leggen. minstens 192 slachtoffers geval- en men vermoedt, dat dit aantal tot zal stijgen. In het grote gebouw van de „Canadian National Fair" (de Canadese Jaarbeurs) is een rouwzaal ingericht, waar 117 do den zijn opgebaard. Niet minder dan 189 gewonden, van wie 16 ernstig, werden in de ziekenhuizen en in twee tot hospita len gemaakte hotels opgenomen. Tot dus ver konden nog slechts 18 stoffelijke resten worden geïdentificeerd. Hoe fel de brand woedde, blijkt uit het feit. dat het naambord van de maat schappij, op 12 meter afstand van het schip op de kade, totaal verkoolde. De drijvende brandspuiten moesten door de geweldige hitte op 200 meter van de „Noronic" verwijderd blijven- De stalen reddingboten aan bakboord werden als brandend papier verschrompeld. De „Noronic" meerde aan één der vele lijken geborgen. Volgens de pieren van deze Canadese binnenhaven. De passagiers gingen slapen. Alles was g. Om ongeveer half drie klonk het schip plotseling het alarmsein. Een vreselijke pan-'ek ontstond. De uit hun nachtrust gewekte mensen renden de dekken. „Achteruit was brand ontstaan". Het éne gerucht sprak van „in de wasserij", het andere „in de cocktail- Hoe het ook zij, het vuur greep snel om zich heen op dit 36 jaar oude houten schip. En binnen enkele minuten lag de „Noronic" als een fakkel in de naoht. De mensen vochten voor het enige dat zij op het ogenblik bezaten: hun leven. Zij sprongen in het water, of op de pier. Velen verdronken. Verschrik kelijke tonelen speelden zich op het brandende schip af. In één der hutten zat vrouw opgeslotëh. Door de hitte< de deur ontwricht en klem geraakt. Met haar vuisten beukte zij het vastge klemde noodpaneel uit de deur. Haai kleren stonden reeds in brand, doch leden der bemanning konden haar nog redden. Op de wal stond een oude man te gilleh. Toen de politie hem weg wilde brengen,begon hij. als een bezetene, te vechten. Hij had zeven fan\ill^eden aan De* zwaarste tol betaalden de ""mensen, die luxe hutten hadden op de dekken A en B, ornaat deze geheel geï^pleerd raak ten door het vuur. De meeste doden .wa ren bersónen op leeftijd, dié geën kans hadden gezien om 'hun hutten te verla ten. Brandweerlieden verklaarden, over het gehele schip Verkoolde lijken verspreid lagen. Voordat de brandweer van Toronto, die met achttien motorspuiten op kade en twee drijvende spuiten in haven werkte, het vuu-r met succes 1 benaderen, waren vijf Uur verstreken. Op de „Noronic" werden in totaal 185 Kapitein William Taylor ging pas van boord, toen zijn schip reeds meer dan een half uur brandde. Hij trapte deuren van hutten in en bevrijdde de passa giers uit hun benarde positie. Toen hij met de brandweerladder aan wal ge bracht zou worden, brak deze en de ka pitein viel in het ijskoude water. Dui zenden. Toronitonians sloegen de ramp gade. Eerst zonk de boeg en later de rest van het schip in 8 meter diep water. Duikers doen momenteel pogingen om nog vermiste lijken te bergen. De ramp met de „Noronic" is de zwaar ste brand op de Canadese Meren, sinds op 21 November 1847 het stoomschip Phoenix' op het Michiganmeer uit brandde en 247 mensen om het leven kwamen. Weer twee doden bij motor ongeluk Vader zag zyn zoon vlak voor huis tegen boom ryden Een motorongeluk heeft gistermiddag in Valkenswaard het leven gekost aan twee personen. De 20-j. G., die een on voldoende kennis van motorrijden had. ging met de 18-j. B. een motor ophalen, die zij hadden gekocht. De vader van G. zag ze thuiskomen en moest er getui ge van zijn. dat zijn zoon tegen een boom voor hét huis reed. De beide jon gens waren op slag dood. KONINGIN EX PRINS NAAR MIDZOMERNACHTSDROOM Tijdens het officiële bezoek van het Koninklijk Paar aan Amsterdam zullen zij in de Stadsschouwburg een voorstel ling bijwonen van Shakespeare's zomernachtsdroom". Hoe de wereld er na de devaluatie bui uitziet Men wacht in spanning wat vele andere landen doen zullen Nu het in Engeland begonnen deva luatie-onweer reeds een groot aantal landen is gepasseerd, zien de nieuwe wisselkoersverhoudingen er als volgt Het Australische pond noteert thans 2,24 dollar. De verhouding is 125 Austra lische ponden tegen 100 Britse. DenemSrken: De dollar- noteert thahs 6,90714 kronen tegen vroeger 481; 'het pond'noteert qog steeds 19,36 Vronen. Weinig verandering Tot morgenavond verw. De Bilt: Vannacht weinig wind en plaatselijk mist. overi gens veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Morgen overdag zwakke of matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 20 September: zon op 6.22. onder 18.45 uur; maan op 257, onder 18 20 uur. 22 September N.M. DAT Eindhoven zijn vijfde bevrij dingsdag grootser -dan ooit heeft ge vierd. zegeltentoonstelling vierde, DAT mej. A M. Vaillant i.v.m. haar pensioengerechtigde leeftijd na ruim 40 j. dienst afscheid heeft genomen als bibliothecaresse van de grote leeszaal in Hilversum. DAT een aantal KLM-stewardessen Zaterdag de gast was van de Goois- Stichtse Aeroclub. om de nieuwe piano in het clubhuis in te wijden. DAT op het Joodse kerkhof te Arnhem een monument is onthuld voor de 1600 Joden uit die plaats, die de Duitse ter reur niet overleefden. DAT men is begonnen met de bouw van een vaste brug te Doesburg bereiden. DAT de dienst Röntgenologisch ondgr zoek ten Den Haag. ook de gehele Zaan- aamse bevolking boven 6 jaar zal door lichten. j DAT de „Airbornepilgrimage 1949" na een bezoek aan Oqsterbeek werd voort-' gezet met een stille omgang naar het monument bij de. Arnhemse Rijnbrug. DAT de Poolse generaal Sosabqwskey met 13- soldaten na een bezoek aan Oog» terbeek en Arnhem ook Driel bezochten, waar zij indertijd met de^evolking heb ben kennis gemaakt. DAT burgemeester d'Ailly Zaterdag de nieuwe brug over de Overtoom te A'dam opende, die ook belangrijk is voor het verkeer met Haarlem en Den Haag. De voorz. van de 60-jarige Bond v administratief personeel bij 's Rijks be lastingen. W. Scholten. is benoemd tot Ridder O.N. DAT de fa. P. van Zuiden te Stiens voor f278.000 laagste inschrijfster i bij de aanbesteding van de bouw 27 Duplex-woningen te Leeuwarden de fa. De Vink te Groningen v i f379.100 hoogste. Egypte: een Egyptisch pond is 2.871 dollar. Eire: 1 pond is 2.8 dollar. India: 1 ropij is 21 dollarcents. Israël: 1 pond is 2,8 dollar (vr get 3). Nieuw-Zeeland: 1 pond is 2,8 dollar. 'Noorwegen: 1 dollar is 7,14286 kronen, het pond sterling blijft 20 kronen. Zuid-Afrika: 1 pond is 2,8 dollar. De nieuwe waarde van het Zuid- afrika&pse pond zal gelijk zijn aan 38,4 gram fijr goud, de nieuwe goudprijs in A^gtralië wordt 15,09 sh 10 d per ounce. Beurzen en banken in landen van het sterling-gebied en landen die daarmede veel handel drijven, zijn heden gesloten. »Het Franse kabinet heeft een buiten- gewonjkabinetszitting aangekondigd, de beurs en de vrije goudmarkt gesloten, tevghs is overdracht van buitenlandse Valuta verboden, buitenlandse bank rekeningen worden geblokkeerd en er wordt gezorgd, dat buitenlandse touris- ten geen moeilijkheden zullen onder vinden.' Ook Zweden heeft alle betalin gen naar het buitenland opgeschort. Griekenland sluit de banken. Canada de beurs. Argentinië overweegt devaluatie. De West-Duitse minister van economi sche zaken in spe. Ludwig Erhard, ver klaarde, dat nu ook de mark gedeva lueerd moet worden. Het internationaal geldfonds heeft de devaluatie goedgekeurd en de Ameri kaanse minister van Financiën. Snyder, sprak de hoop uit, dat er nu spoedig een stijging zou komen van de Britse hulp bronnen in dollars. België schort de internationale wissel noteringen op en sluit heden de beurs. In Zwitserland vreest men. dat het touristenverkeer een zware klap zal krij gen als men niet eveneens devalueert. Finland zet alle handel in buiten landse wissels stil. IJsland. Pakistan en verschillende an dere landen van het sterlingblok heb ben nog geen beslissing genomen. Erkenning van armoede De mededeling, dat de Nederlandse Regering zich genoodzaakt ziet om een waardevermindering van de gulden tegenover de dollar, in aansluiting op de devaluatie van het pond sterling te overwegen, zal niet nalaten een diepe indruk te maken. Een navolging van de stap op valutagebied, welke naast Enge land door vele andere landen in West- Europa en van het Brits Gemenebest is genomen, kan niet anders dan conse quenties met zich brengen voor het levenspeil der bevolking. De thans aan de orde zijnde wyziging in de wisselkoers zal^ neerkomen op een stijging van de prijzen, welke ons land in Amerika aankoopt. Als we. aan de hand der statistieken, zien. dat circa procent van de invoer uit Amerika komt. dan blijkt hieruit, dat de invloed op het prijspeil, uitgaande van het ge noemd percentage, niet onbelangrijk zal zijn. Het duurder worden daarvan zal tengevolge der devaluatie onvermijdelijk zijn. Als zodanig moeten wij deze munt- ontwaarding zien als een erkenning onzer armoede. De gevolgen van de oorlog hebben Europa tot de bedelstaf gebracht slechts door middel van het Marshall plan heeft men een eerdere erkenning de verarming weten te voorkomen. Intussen is herhaaldelijk in bet licht ge steld, dat desondanks West-Europa in het 1 gemeen en zeer zeker ook ons land, boven zijn stand leefde. Het verbroken n en extern monetair overzicht was duidelijke illustratie van dit harde feit. De sedert de bevrijding geldende wis selkoersen waren kunstmatig vastgesteld algemeen was de opinie, dat een uit eindelijke aanpassing tot het natuurlijk vroeg of laat zou moeten volgen. Men had deze aanpassing het liefst ge- als sluitstuk op het economisch her en dat tot devaluatie reeds in dit stadium moest worden overgegaan, zal el te wijten zijn aan Amerikaanse druk. Intussen mag o.i. wel gezegd worden, dat de overmatige uitigavenpolitiek der Nederlandse kabinetten na de bevrijding haar deel heeft bijgedragen tot een verdere uitholling van de gulden. Men heeft telkens weer de weg van de minste w eenstand gekozen en de realisatie in de armoede uitgesteld. Nu het dan gekomen is tot een erken ning van de armoede, is het noodzakelijk de belangen des volks, deze stap waardeloos te maken door het vol gen ener politiek, welke opnieuw zou gespeend zijn van werkelijkheidsgevoe- lens. In het jaarverslag van het Int. Mon. Fonds werd opgemerkt, dat een herzie ning van een wisselkoers geen voordelen opleveren als het publiek zou gaan aandringen op hogere inkomens om de duurdere kosten van het levensonder houd te compenseren. In Engeland wordt het brood duurder, zonder dat de Rege ring voornemens is om daarvoor een compensatie te geven. Deze maatregel wijst erop. dat de Britse levensstandaard voorlopig omlaag zal gaan. Een aanpas sing van de gulden zal dergelijke gevol gen moeten hebben. Het volk zal zich nieuwe offers moeten laten welgevallen om de levensstandaard in de toekomst veilig te stellen. Het ernstig verstoorde evenwicht in de wisselkoersen van West- Europa tegenover Amerika wordt thans gecorrigeerd en zal kunnen leiden tot betere voorwaarden voor de export naar de landen met „harde" valuta. Als zoda nig kunnen wij instemmen met de mede deling van Snyder. Amerikaans minister van Financiën, toen hij opmerkte, dat men mag verwachten, dat deze maatregel op de duur een gezonde stimulans voor de wereldhandel in het algemeen zal zijn. Voor de bevrijding van de inter-Europese handel is het noodzakelijk te komen tot opruiming van „de wildernis der bilate rale handelsovereenkomsten en meer ia het bijzonder van de deviezencontróles. contingenteringen en dergelijke beper kingen", zoals Eugène B'.ack. de voorzit ter van het Int. Mon. Fonds, onlangs opmerkte. Het zal noodzakelijk zijn om de aan passing der West-Europese valuta's voor dit doel dienstbaar te maken, al ligt het voor de hand, dat voorlopig op het weg nemen dezer belemmeringen van de inter-Europese handel nog geen kijk is. Men moet uiteindelijk komen tot een inwisselbaarheid der Europese valuta's onderling en vervolgens tot die van pond sterling en andere munten in dollars. Een minder prettig gevolg van deva luatie zal zijn het activeren van de over heidsinmenging t.a.v. het loon- en prijs peil. Het zal noodzakelijk zijn te voor komen. dat onder invloed der devaluatie het prijspeil hier te lande in onverant woorde mate gaat stijgen, terwijl de ont wikkeling der lonen nauwgezet in het oog dient te worden gehouden. In welke mate de Regering zal menen te moeten overgaan tot compensatie van de teruggang in het levenspeil van som mige groepen onzer bevolking, moet wor den afgewacht. Betreurenswaardig is de positie der kleine rentetrekkers, die door de onderscheiden aanpassingen der valuta zwaar getroffen worden, vooral door het feit. dat de rentestandaard veel te laag is tegenover de sterk gestegen kosten van het levensonderhoud. Het is nog niet bekend, in welke mata de Indische gulden zal devalueren. Ver wacht wordt dat dit meer ingrijpend zal aün dan voor onze eigen munt, omdat de inflatie in Indonesië schrikbarend ia en het hard tijd wordt, daar orde op zaken te stellen. De invloed van een devaluatie van de gulden op het tot stand komen der Benelux-Unie kan nog niet ten volle worden overzien. Volgens mededeling van de Belgische Regering zal de franc niet in het aanpassingsproces worden betrokken Enerzijds zal een lagere wis selkoers van de gulden tegenover de franc bijdragen tot het verkrijgen ven een monetair evenwicht tussen de convpa- rende landen, anderzijds zal de concur rentie van Nederlandse goederen op de Belgische, markt een extra stimulans krijgen. Tenslotte merken wij op, dat het zaak zal zyn met nuchtere zin het huidig» experiment van muntontwaarding tege moet te treden. Voor overyide, ondoor dachte daden is geen aantexho#.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1