EN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1949 Meer landbouwproducten ofde buikriem aanhalen Gouden jubileum van „Centraal Bureau" in Scheveningen gevierd (Van onze speciale verslaggever.) ,.Onze land- en tuinbouw wacht ei uiterst zware taak. Als de productie deze sector niet met enkele tientallen percenten sttfgt, zal de levensstandaard van het Nederlandse volk onvermijdelijk naar omlaag gaan." Deze ernstige woorden werden gisteren gesproken door minister Mansholt in het Kurhaus te Scheveningen. Ongeveer tweeduizend land- en tuinbouwers waren daar bijeen om het gouden jubileum te vieren van de Nationale coöperatieve aan- en verkoopver. voor de landbouw „Centraal Bureau" G.A. Bij het lichaam, dat deze lange naam draagt, zijn meer dan 80.000 land- en tuinbouwers aange sloten en het is gevestigd te Rotterdam. 't Verklaarde uitzicht De geboorte der West- Duitse Republiek Tijd is slechts een relatief begrip en deze waarheid springt te meer in het oog als men bedenkt, dat vier jaar en vier maanden geleden het nazi-regime Duitsland nog teisterde. Overziet mer. een langere periode, gaat men terug tot het Duitsland van "Wilhelm II, wiens droom in rook vervloog, de 'daarop vol gende Duitse Republiek van Weimar en de diverse Putsch-pogingen, die ten slotte culmineerden in het Nazi-rijk van Hitier en consorten, dan bespeurt men wissel valligheid en evoluties. Het is daarom geenszins voorbarig, nu reeds vast te stellen, dat dit Vier de West-Duitse Rijk de overgang kan zijn tot iets geheel an ders. Men verhele zich ni'et, dat de machtsdrang en de daaruit voortsprui tende idee der politieke eenheid, alsmede een sterk gevoel van nationaal zelf bewustzijn op de bodem ligt der Duitse psyche. De huidige politiek-economi- sche situatie, waarbij de Germaanse grond in twee delen gesplitst js, kan voor de „oer"-Germaan niet anders dan een .noodtoestand betekenen. De vorming der West-Duitse Federale Republiek was een noodzakelijk kwaad, voortvloeiende uit de omstandigheid, dat de Westelijke Geallieerden met de Sowjet-Unie geen eccoord konden bereiken over een Duits vredesverdrag. Deze week was voor de West-Duitser Uiterst belangrijk: de Bondsdag kreeg in Dr Erich Kohier, een Christen-Demo craat, een President; de liberale Prof. Theodor Heuss werd President van de West-Duitse Republiek, terwijl de Christen-Democraat Dr Adenauer be noemd werd tot kanselier. Duitse staat is geboren cnder onrustige, moeilijke omstandig heden, terwijl zich tegelijkertijd een ge weldige evolutie in het wereldgebeuren voltrekt. Maar Adenauer heeft daar nog al goede moed op. Als een anecdotische bijzonderheid vertelt men van hem, dat hii Duitsland in drie zones placht te ver delen. West-Duitsland noemde hij de Midden- en Zuid-Duitsland de bierzone, terwijl hij Oost-Duitsland aan duidde als de jeneverzone. Volgens Adenauer heeft de laatste zeventig jaar de jeneverzone de baas gespeeld en is het nu tijd, dat de rollen eens omgekeerd den. Al zal de nieuwe kanselier zijn regeringsverklaring eerst a.s. Dinsdag afleggen, toch weten we reeds dat het met de politieke verhoudingen in de uwe Republiek niet alles rozengeur maneschijn is. Weliswaar werd Prof. Heuss tot President der Republiek ver kozen, maar op het nippertje kwamen dc sociaal-democraten nog met de candida- tuur van hun leider, Kurt Schumacher, op de proppen. Bovendien werd de libe raal Heuss slechts gekozen met een kleine meerderheid van stemmen, waar- toch zeker, niet blijkt, dat alle West- Duitse Lander het met zijn verkiezing zijn. Behalve het feit, dat de sociaal democraten reeds hebben aangekondigd felle oppositie te zullen voeren, is dan ook nog de moeilijkheid, dat men de Christen-democratische Unie zelf rekening moet houden met een linker rechtervleugel, waardoor de po litieke spanningen nog worden vergroot. nationalistische Duitse partij roerde al dadelijk de trom, toen de so cialist Paul Loebe als oudste lid de Bondsdag opende. Loebe had immers ge zegd, dat hij de schuld, die een misdadig regime op de schouders van het Duitse volk geladen had, erkend, maar wees speciaal op de offers, die de Duitse tegen standers van dit regime hadden gebracht. De „Duitse Partij" nam Paul Loebe zeer kwalijk, dat hij eerst de slachtoffers uit die kringen genoemd had, die het dichtst bij de politiek van zijn eigen' partij stonden. Het is niet te hopen, dat de republiek van Bonn een zelfde lot be schoren zal zijn als de republiek van Weimar, waar de agitatie ten gevolge der politieke tegenstellingen^ een ver lammende invloed had. Deze nieuwe Duitse demqcratie „made in America" zal nog moeten bewijzen, dat zij gegrond is op ernstige overtuiging en doelbewust streven. Tegenover de vervulling dezer twee condities kan men uiteraard slechts sceptisch staan, omdat in hereditaire zin, de Wilhelmse-, Weimarse- en Hitleriaanse „democratie" nog in het Duitse bloed zit. Het gevaar blijft bestaan, dat ultra rechtse groeperingen met nazi-tendenzen toch weer de leiding zullen nemen en naar de macht grijpen, als het begrip democratie slechts een aanfluiting blijkt te zijn. Gemuilkorfd presenteert deDuit- zich getemd, maar laat men hem in politieke zin de vrije hand, dan „ontman telt" hij zich in zijn ware gedaante. Re kening houdende met het feit, dat in Adenauers coalitie-regering de Christen democraten nog heel wat zullen hebben te stellen met de socialisten, is het een gelukkig verschijnsel, dat de nieuwe President, Prof. Heuss, geen fel partij man is, die, zoals hij zelf heeft gezegd, er niets voor voelt van de ellebogen ge bruik te maken. De democratie werd in Duitsland als laatste oplossing gekozen als de Staat ineen gestort was. De nieuwe West-Duitse President' waarschuwt dan ook „niet te snel te vergeten, maar uit het verleden de lessen te trekken voor de toekomst". Vrijwel alle prominente figuren op agra risch gebied waren in het Kurhaus aan wezig. Ook vele autoriteiten gaven var hun belangstelling blijk, onder Wie de Commissarissen der Koningin in de pre vincies Zuid-Holland en Utrecht en ve: tegenwoordigers van de gemeentebestu ren van Rotterdam en Den Haag. Minister Mansholt betoogde in zijn rede, dat de landbouw en de daarop ge baseerde industrieën in 1952 zestig pel meer moeten produceren dan thans het geval is. Dit is alleen mogelijk als de rationalisatie tot een maximum wordt opgevoerd. Aan het slot van zijn rede deelde mi nister Mansholt mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd de directeur het Centraal Bureau, de heer J. G. Bes- sem te Rijswijk, te benoemen tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Aan de heer G- Slagter en mej. J Sliep, werd wegens langdurige trouwe dienst de ere-medaille, verbonden de Orde van Oranje-Nassau. resp in zil ver en in brons toegekend. Voor de minister aan het woord kwam, had de voorzitter, de heer H. D. Louwes. de herdenkingsrede uitgesproken. Spre kend over de verhouding tot de CBTB zeide hij, dat de verhouding tot deze bond heel wat prettiger was geworden, ;inds het Centraal Bureau werd losge maakt van het Kon. Ned. Landbouw- té, waaruit het was voortgekomen. Dat bleek ook wel uit het feit, dat een CBTB-ér, nl. de heer Y. K. Tamminga. van de Commissie van Toe zicht is en op deze vergadering waar derende woorden over het C.B. sprak. De heer J. Kamp bood namens alle i.OOO leden het bestuur een geschenk n in de vorm van een fraaie plaquette, voorstellende de ploegende boer. het symbool van het Centraal Bureau. Avonds werd in het Circusgebouw te Scheveningen een massaal spel opge roerd, waaraan honderden personen mee werkten. De roemrijke historie van 25 jaar vliegen op Indië Op 1 October a s. bestaat de Indiëlijn in de K.L.M. zoals gemeld, 25 jaar In die tijd werd ruim 53 millioen km afge legd: 1300 maal de omtrek van de aarde. Er werden ruim 104.000 passagiers, 1280 ton vracht en ruim 3000 ton post (460 millioen brieven) vervoerd,'met in totaal 3787 vluchten. De eerste vlucht werd ondernomen onder leiding van Van der Hoop, met de Fokker H-NACC, die er meer dan anderhalve maand over heeft gedaan. Drie jaar later pas volgde de tweede vlucht, met Van Lear Black en de piloten Geysendorffer en Scholte. U BEHOEFT NIETTE LIJDEN van rheumatiek, spit, isohias, hoofd en zenuwpijnen. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen. Togal baat, waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.8 (Advertentie) |T-^ j NUGGEf „ZWAK GESLACHT" Ik sprak een kellner, een bedaagde. Die over de verwording klaagde, Daar hij zich dikwijls moet generen Voor 't geen zijn klanten consumeren; Het .zwak geslacht" wel speciaal 't i Mijn zegsman sprak; „Wij kellner „Van fooien die men placht te g „Dus is het mijn belang t ven „Zo veel ik kan te animeren, „Doch als een vrouw gelijk een Jenever drinkt, daar gruw ik 1 „Zij i bij tijden, raak bestellen, mijn jeugd ver mij- heugt". Als Nederland met zulke vrt Verloren welvaart op moet Dan is ons landje te beklagt slagen zelfrespect irbeeld strekt! Het verschil tussen hoge bergen en het polderland Werd veroorzaakt door een brief dii twee dagen later kwam. (Van een onzer verslaggevers) „Wanneer in 1919 Nederland het ve zoek om de eerste IATA-conferentie te beleggen niet twee dagen eerder had aangenomen dan Zwitserland, dan wereldorganisatie geboren tussen de hoge bergen en niet in de Residentie an de lage landen bij de zee." Want een enthousiast groepje lucht- vaart'kundigen uit vier landen wenste toen eens overleg te plegen over de toe komst van de burgerluchtvaart en i 'ergaderzaal van het departement Economische Zaken te Den Haag werd hun gastvrijheid verleend. Jhr I. J. den Berch van Heemstede haalde giste- deze geschiedenis nog eens op, toen hij tijdens een intieme bijeenkomst deze zaal, waar ook dr A. Plesman Sir William Hildred aanwezig wai de regering een gedenkplaat als dank voor deze gastvrijheid aanbood Dr J. Woutstra, secretaris-generaal het Departement van Economische Za ken dankte namens de minister. LEIDSCHENDAMS MEISJE KLEM TUSSEN TWEE AUTO'S Toen twee vrachtauto's elkaar aan de Stompwykseweg te" Leidschendam wil den passeren, raakte het 12-j. meisje H. W. K. met haar fiets in de klem. Boven dien kreeg ze een houten schot, dat van der wagens werd geslingerd, tegen haar lichaam. Met enkele wonden is het kind in het ziekenhuis „St Antonius Hove" opgenomen. EEN FILM VAN DE NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ Gisteren en vandaag heeft de Ned. Heidemaatschappij in Leeuwarden haar 59ste algemene vergadering gehouden. Ir G. J. A. Bouma uit Bontebok sprak over ,De lage midden van Friesland". In de rac. jhr ir C. E. W. Panhuys werd de heer Chr. v. d. Heuvel te Leiden' tot com missaris gekozen. Een excursie in het gebied ten N. O. van Leeuwarden besloot de bijeenkomst. Meegedeeld werd, dat iver enige maanden een film over de naatschappij gereed zal zijn. RICHARD STRAUSS EN SALZBURG Het laatste werk van de dezer dagen overleden componist Richard Strauss, de „Die Liebe der Danae", zal vol gens de wens van de componist, de we reldpremière beleven in 1951 bij de Salz- burger Festspiele. Een nieuwe promotieregeling Sluitstuk op pyramide der Zaterdag voetbalcompetitie Hoger spelpeil maakt instelling van 2de klasse mogelijk tweede klasse in het leven te roepen. Dan zal opnieuw massapromotie uit de Afde lingen nodig zijn om de ontstane ruimte op te vullen. Dat is dan echter niet In de Officiële Mededelingen KNVB is de promotieregeling voor District II gepubliceerd, waaruit blijkt, dat aan het einde van het zo juist be gonnen seizoen, weer een aantal clubs naar de KNVB zal promoveren. Voor de aandachtige beschouwer van het Za terdagvoetbal betekent deze publicatie iets meer, dan alleen maar promotie van een aantal clubs. Zij houdt in, dat met deze promotie de competitie in West II, zoals tegenwoordig dit district wordt aangeduid, rond is en dat dan rustig aan de verdere uitbouw kan wor den gewerkt. „Rond" zijn, wil zeggen, dat alle klas sen ..volgeboekt" zijn en verdere pro motie alleen maar kan geschieden op basis van het degraderen van een ge lijk aantal elftallen. Zie maar eens naar de 3e klassen. In elk der beide 3e klas sen spelen thans 9 elftallen. Door de voorgestelde promotie wordt dit aantal op 10 gebracht. Nadien kan promotie slechts worden verkregen door middel van een normale promotiecompetitie, waarbij de omhoog strevende 4e klasser de degradatie-candidaat kan verdringen. De 4e klassen worden eveneens op 10 elftallen gabracht, daarmede wordt niet alleen verkregen, dat alle klassen gelijk zijn, maar tevens betekent dit het sluit stuk en de laatste fase in de pyrami- dale opbouw, waaraan terecht zo grote waarde wordt gehecht. Immers op twee 3e klassen zijn er dan vier 4e klassen. Daarna kan promotie, zoals we hier boven reeds zeiden, slechts geschieden als in de te houden promotiecompetitie de Afdelingskampioen No. laatst van de 4e klasse uit het Eldorado weet te ver dringen. Er openen zich hierdoor prachtige mogelijkheden voor het Zaterdagvoetbal. In de allereerste plaats zullen enkele clubs verdwijnen, die zich de laatste jaren slechts met grote moeite wisten te handhaven, doch eigenlijk* het praedicaat KNVB-er niet verdienen en zeker van een sterke Afdelingsclub zullen verlie zen. Dit bewijzen trouwens wel de resultaten van de clubs, die in de afge lopen twee seizoenen promoveerden en waarvan er enige, zoals Lisser Boys en NSW linea recta doorstoomden naar de 3e klasse. Men begrijpt, dat hierdoor het spelpeil ontegenzeggelijk sterk wordt opgevoerd, omdat men dan alles in het werk zal stellen zich te handhaven. Het element „strijd" laat zich dan gedurende de g hele competitie gelden. Juist daarom is het te doen, want ve gissen we ons niet, dan is het streven op gericht, binnen afzienbare tijd e< erg, want inmiddels zullen de Afde lingen gelegenheid hebben gekregen zich te herstellen van de jarenlange ader lating en zullen zij zich dan best weer schikken in deze promotie. Want het is sinds de bevrijding zonneklaar gebleken, dat juist de instelling van K.N.V.B.-com- petities stimulerend heeft gewerkt. Aan de clubs is nu de daad! Zij moeten bewijzen, dat als éénmaal de 2e klasse feit zal' zijn, de instelling daarvan ook volkomen verantwoord is. NEDERLAND MAAKT GOEDE KANS OP MOTORZESDAAGSE. Op de vijfde dag van de motorzes- laagse in Wales eindigden Van Rijssel, Roest, Knijnenburg en Flinterman. en waarschijnlijk ook Bestebreurtje, Haa- ker, Van Dinter en Liohtenbeld. het zware parcours van 383 km zonder straf- punten. Nederland maakt een goede kans op 4 gouden medailles, daar de route van heden slechts 60 km lang is. In de strijd om de zilveren vaas is de stand nu: Engeland-A 0, Tsj.slowakije-B Nederland-A 5, Zwitserland-B 7- De trophee zal vermoedelijk in Engeland blijven, daar de Engelse ploeg thans met 1 strafpunt leidt. Tsjechoslowakije volgt met 9 punten. Er zijn nu 72 uitvallers. Shirley May France weer huis. Shirley May France, het 17-j. Ameri kaanse meisje, dat vorige week een Ka- naaltocht moest opgeven, is op glorieuze wijze in haar woonplaats Somerset gehaald. FRANKRIJK WON HET BRITSE SCHILD. Frankrijk heeft gisteren het militair: tournooi te Londen om het „Brittannia Shield" gewonnen, met 110 punten het zwemmen, schieten, de cross country, het schennen en boksen. Tweede werd Groot-Brittannië (92 p), 3. België (74), 4. Nederland (70), 5. Noorwegen (67) en 6 Griekenland (52). In het Europese volleybalkampioen schap (dames) te Praag won Rusland gisteren met 30 (150, 154, 150 van Nederland. De Celtic Football Club heeft het bestuur van de Schotse league verzocht, de competitiewedstrijd CelticGlasgow Rangers uit te stellen, daar de verhou ding tussen beide clubs zeer gespan- "GLOBE" .SNIPPERS. Hoe sommige mensen jarenlang alles voor zoete koek slikken, bewijst dat ge val van die Arabier, die gewoon wa by de Pyramiden van Egypte aan tenlandse toeristen voor niet zo weinig geld oude Romeinse munten te verkopen Vele jaren gingen zijn geldstukken grif van de hand, tot de politie ontdekte, dat zij de inscriptie droegen: 50 jaar vóó Christus. Aan de Arabier is nu een vent- verbod opgelegd. *De Literaire Gazet, het Moskouse culturele tijdschrift, schrijft, dat de theorieën van de Oosten rijkse psycholoog Sigmund Freud slechts „Pseudo-wetenschappelijke psychiatrie", gebaseerd op de „fantastische ontleding van dromen" zijn. Maarschalk Tito, die niet meer van Stalin houdt, bemint cow boyfilms en films met het duo Stan Lau rel en Oliver Hardy. Bleak House, waar Charles Dickens verscheidene jaren heeft gewoond, wordt in November a.s. geveild. Het 20 kamers tellende huis is hoog op de rotsen in Zuid-Oost-Kent gelegen. Toen de Canadese troepen in 1943 de grens van Alaska overschreden, om de Jappen op de Aleoeten te gaan bestrijden, werden zij aangehouden door de Amerikaanse douane, die invoerrech ten eiste voor hun geweren en andere uitrustingsstukken. De moeilijkheid werd opgelost, doordat het Witte Huis de Ca nadese militairen tot „aanzienlijke bui tenlandse bezoekers" verklaarde. Lester J. Pearson, Canada's minister van Bui tenlandse Zaken, vertelde dit verhaal op de National Press Club in Washington Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat een kogelvest van nylon is uitgevonden, dat een kogel van 4,5 mm, afgevuurd op een afstand van on geveer 5 meter, niet doorlaat. Verder is een kogel van hard plastic uitgevonden. India gaat zijn invoer drastisch be perken. Josef Reimann, de zoon van de West-Duitse communistenleider Max, die uit de Russische zone naar het Wes ten gevlucht is, wil niets met politiek te maken hebben. Zijn enig ideaal is een baantje als chauffeur. Tenslotte ook eens een aardig bericht voor de zetter, die deze rubriek dagelijks in lood omzet: In Boston (V.S.) is een machine uitge vonden die een omwenteling in het drukkersbedrijf teweeg kSn brengen. Deze machine maakt het mogelijk, rechtstreeks drukletters te yormen op film. zonder van metaal gebruik te maken. Het apparaat bestaat uit een ge- klavier van een schrijfmachine en „foto-electrisch pistool", dat op een film elke letters, die op het klavier wordt getypt, afdrukt. Het nieuwe toestel foto grafeert zes letters per seconde of 12 regels krantenkolom per minuut. Het kan tot 20 regels per minuut fotograferen, is 3 maal de maximum-snelheid een normale zetmachine. (Is dat zetter?). De machine heeft nog geen naam. Van het erf van School en Kerk Beroepingstcerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Wad- dinxveen (le pred.pl.) J. Hovius te Hoo- geveen; te Warns cand. A. J. Oostenrijk te Driebergen; te Berlikum (toez.) A. M. Brouwer, legerpred. te Leiden; te Noord- gouwe O. V. Henkei te Dinther; te Ouder kerk a/d IJssel G. Spilt te Klaaswaal; te Lith en Oyen (N.-Br.) (toez.) M. E. v. d. Veen te Öldeboorn; te Nijmegen (vac.- J, A. van Scheers) J. Sprey te Helmond. Bedankt: voor Harich (FrD. Kramer te Roden: voor Oosterend (Fr.) A. Brill te Nieuw-Scheemda. Geref. Kerken. Beroepen: te Nieuwer- brug A. P. Heiner te Zevenhuizen (Z.-H.) Vrije Evang. Gemeenten. Aangenomen: naar Kampen I. J. Vasseur, oud-leger- pred., thans wonende te Groningen. Hersteld Evang. Luth. Kerk. Beroepen: te Amsterdam G. Fafié, Evang. Luth. pred. te Apeldoorn. CONFERENTIE VAN CHINESE KERKEN IN INDONESIË Te Soeraibaja is van 5 tot 9 September een conferentie gehouden van Chinese kerken in Indonesië, thans meenten uit Sumatra, Banka-Billiton, Borneo, Makasar, Ambon en Java bij een. Er kwam een volkomen aaneenslui ting tot stand tussen kerken van Her vormde, Gereformeerde, Methodistische en Baptistisohe afkomst, die zich fenigden in de raad van Chinese kerken in Indonesië. EEN Ds M. J. Vermet kerken (art. 31 KJ zijl (Gr.) heeft deeld, dat hij C.S.R. VERLEENT HULP AAN DUITSE 8TUDENTEN De Calvinistische Studentenrad wil een po ging doen om de Calvinistische studenten in Duitsland behulpzaam te zijn bij de oplos sing van de vraagstukken met betrekking tot de verhouding van Kerk, Stai derwijs, zoals deze ziel e kerker kerken. Hij ij zich het r .O.) te Niezijl en an zijn kerkeradt ch vrijmaakt var /ermeer werd ln 1908 geboren een evangelist bij de Geref. kt m. In 1947 werd hij predikant. blijven van de V. T. Koiter, die benoemd i lan de T. H. te Delft in de t< anica. zal op 28 September s het 65-jarig be- Frederiksoord de Gem. Unive Er ligt een taaie ajam (kip) op de Ronde Tafel Een Nederlands voorstel betreffende internationale arbitrage i, dat de Nederlandse Re- jering aan de Indonesische delegaties wil voorstellen om in de Unie alle gemeen schappelijke problemen betreffende de verdediging, buitenlandse zaken en die economische, financiële en culturele aard voor te leggen aan een permanente commissie, die een gelijk aantal Indo nesische en Nederlandse leden zal heb ben, totaal 10. Daar het voor de hand ligt, dat er zich gevaliep zullen voor de stemmen staken, stelt de Regering voor, dat in dit geval een beroep zal worden gedaan op een per manent Uniiehof, dat ook evenveel Ne derlanders als Indonesiërs zal tellen. Mag ook dit niet tot een beslissing ko- i, dan wil de Nederlandse Regering, dat het Uniestatuut de mogelijkheid openstelt van een beroep op het Inter nationaal Hof van Justitie, hetwelk een buitenlandse neutrale arbiter zal benoe- De Indonesiërs zijn het echter met deze voorstellen niet eens en dit punt vormt een van de voornaamste proble- bij de besprekingen, die heden en Zondag in Namen worden gehouden. Vrijdagmiddag vertrokken gedelegeerden uit Den Haag.' De leden van de centrale commissie in de Ronde Tafel conferentie zijn gis termiddag om 2 uur per auto naar Na- vertrokiken. Het gezelschap telt 19 personen en met de Belgische regering schikkingen getroffen om grens- formaliteiten te vermijden, daar ver schillende afgevaardigden slechts repu blikeinse paspoorten bezitten. Des avonds kwamen de gasten op Chateau de Namur Dit hotel is gelegen op een steile heuivel en ziet uit over de stad en de Maas Het is in 1932 gebouwd op de fun damenten van een oud fort uit de 17e ligt temidden van een park met grote terrassen. Wat de moeilijkheden der financiële onderhandelingen betreft, meldt de spe ciale correspondent van A.N.P., dat Ne derland zich op het standpunt stelt, dat overeenkomstig het volkenrecht een staat de schulden van zijn voor-j ganger behoort over te nemen. Deze schulden bedragen 6 tot 6Vè milliard gulden en vorderen een jaarlijkse last rente en aflossing van minder dan i millioen. Voor de helft is dit bedrag buitenlandse schuld. Nederland daaren tegen heeft te kampen met een deficit 20 milliard, terwijl de activa en .va van Indonesië een overschot zou den aanwijzen. (Wij durven dit niet te beamen. Red). Te Willemstad deelde de gouverneur mede, dat minister Van Maarseveen de voordracht der Staten voor de benoe ming van waarnemers ter R.T.C. heeft aanvaard. Men spreekt thans tafel i rechthoekige A. P. meldt nog, dat de gedelegeerden gisteravond 8 uur 15 aanakwamen. Het gezelschap bestaat uit de heren Drees, Moh. Hatta, sultan Hamid, Van Maarse- Anak Agoeng Gde Agoeng, Roem, Critchley, Cochran, Herremans, Van en, Romanos, Blom, Prinsen, Leime- Prin'ggodigdo, Soeperno, Vleer, Bot, Van den Valk, die 19 kamers in gebruik hebben. Bij zijn aankomst vroeg dr Drees aan de directeur: „Is U er zeker van, dat wy hier rust zullen hebben? Zijn er nog an dere gasten? Is de pers hier?" De direc teur deelde mede, dat men volkomen hebben. De economische Atjeh, welke naar Batavia onderweg is, zal daar volgens Aneta handelsbetrek kingen aanknopen met enige Bataviase firma's en besprekingen voeren met het departement van economische zaken terwijl zij tevens met het departement te Djokja zal spreken. Men wil ook onder handelen over een K.L.M.-dienst Batavia Kotaradja. In de voorronde van de 4e ronde m het persoonlijk damkampioenschap an Nederland, speelden H. Onnink en Ph, J. Ham gisteren te R'dam remise. In groepjes van vier of vijf gebruikte men de maaltijd, daarna schaarde men zich om een lange, rechthoekige, eiken houten tafel voor een bespreking achter gesloten deuren, welke om 10 's avonds begon.' Een jong paar, de correspondent A.P. en een Nederlands dagbladverslag gever, waren de enige gasten. Nederlandse minderheid is geschokt De gedelegeerden van de Europese minderheden ter R.T.C-, die hun wensen om op de conferentie te worden gehoord, hebben geformuleerd in een groot aan tal punten, verklaren, dat zij zeer ge schokt zijn door het antwoord van de centrale commissie op hun verzoek om te worden gehoord over Nieuw-Guinea. De commissie heeft deze vraag onder- derworpen aan het oordeel van sectie B der eerste subcommissie van de commis sie voor staatkundige en staatsrechtelijke aangelegenheden. Zij wyzen er op. dat als er één onderwerp is, dat de minder heden rechtstreeks raakt, dit Nieuw- Guinea is. Men wijst er nog op, dat de transfer van vermogens der minderheden als punt van bespreking geschrapt is. En dit ter wijl aan de groot-ondernemers allerlei transferfaciliteiten zijn toegestaan. Waar om kan dit niet voor de werknemers? NEDERLANDSE LEVENSMIDDELEN VOOR DE REPUBLIEK In de eerste 13 dagen van September heeft men van Nederlandse zijde de re publikeinse regering van de volgende goederen voorzien: Rijst 340 ton, soja bonen 130 ton. suiker 160 ton, medica menten 100 ton, elecfcromaterialen 10 ton, benzine 13 ton, smeerolie 4 ton, textiel 20 ton, brandhout 190 wagens, parafine 40 ton. In Augustus j l. ontving de repu bliek: Rijst 110 ton, textiel 30 ton, ben zine 118 ton, smeerolie 450 ton, solarolie 15 ton, zout 240 ton, brandhout 21 wa gens, cement 52 ton. Duitslam 5 Duitse studenten li Het plan is ni de gelegenheid te stellen gedurende een Jaar colleges te lopen aan de V. U.. om zich zo op de hoogte te stellen van het Calvinistisch leven in ons land. bedrag van f3000.— nodig i bijdrager dit doel 1 v. P. XJlU&t Vijf Polen vluchtten naar Zweden Met echte en speelgoedrevolvers werd piloot gedreigd Een Pools vliegtuig landde gisteren op een militair vliegveld in Zweden. De be manning deelde mede door de passagiers gedwongen te zijn van Polen naar Zwe den te vliegen. De machine had 15 pas sagiers aan boord. Vijf hunner dwongen de piloot naar Zweden te vliegen, wijl zij de overige inzittenden mei volgers in bedwang hielden. Het vijftal wordt door de Poolse geheime politie gezocht. Ze zullen asyl vragen in Zwe den en willen traohten naar de Ver. Staten fe gaan. Later is nog bekend ge worden, dat drie van de vijf revolvers, waarmee de koerswijziging werd afge dwongen, speelgoedpistolen waren. Zoveelste „vredesoffensief" Dean Aoheson heeft verklaard, dat de Ver. Staten zullen trachten een einde te maken aan de „koude oorlog", als Dinsdag de Assemblée der Ver. Naties New York aanvangt. Er gaan weer geruchten over informele besprekingen n Amerikaanse en Russische diplo maten, die echter officieel geen beves tiging vinden. Een „Atlantische Politie"- macht Vrijwilligers voor Een groep van «lf Amerikaanse senatoren heeft in een amendement het wetsontwerp voor militaire hulpverlening voorgesteld, een politie' macht voor het Atlantisch gebied op te richten, bestaande uit vrijwilligers uit de kleinere Europese landen. Deze poli tiemacht zou onder het commando ko- van de defensieraad, welke in hel Noordatlantisch Pact Drie sloten op één deur...! Tito, Tsaldaris en Franco Generaal' Enver Hodja, premier var Albanië, heeft maarschalk Tito „eer gouwleider van het Amerikaanse impe rialisme" genoemd, in een rede, die hy te Tirana uitsprak. „Tito, Tsaldaris en Franco zijn drie sloten op dezelfde deur", zo zei hij. „De plannen van Tito tegen Albanië zullen mislukken, zoals zij tevoren mislukt zijn. HJALMAR SCACHT SCHREEF WEER EEN BOEK In de Duitse boekhandel zal binnen kort een nieuw boek van de ex-Nazi- minister Hjalmar Schacht, verschijnen, getiteld „Meer geld, meer kapitaal, arbeid". Zijn eerste boek na de oorlog heette „Afrekening met Hitier". Cyrenaica krijgt eigen binnenlands bestuur Groot-Brittannië heeft aan de vroegere Italiaanse kolonie Cyrenaica een grote van onafhankelijkheid toegekend. Het gebied krijgt een eigen binnenlands bestuur. Evangeliseren of venten? Jehovagetuigen in Breda in hoger beroep „Deze zaak heeft niets te maken met godsdienstvrijheid of vrijheid van druk- pers", zei gisteren de O. v. J. bij de Bredase rechtbank, waarvoor vyf „Jeho vagetuigen" in hoger beroep terecht stonden, die door het kantongerecht al daar ieder tot f 10 boete of 3 dagen veroordeeld. Ze hadden, zonder vent vergunning, met „De Wachttoren" gecol porteerd. De O. v. J. vroeg bevestiging De verdedigier, mir L. C. v. d. Tas uit A'dam, bestreed- deze mening. De Hoge Raad heeft een aantal arresten gewezen, volgens welke B. en W. ventverboden mogen uitvaardigen, mits die geen be trekking hebben op gedrukte stukken, aldus deze verdediger- Uitspraak op 30 September. Nadat het Tweede Kamerlid Van de Wetering minister Götzen nog eens zijn vraag van 10 Januari jJ. over de duurtetoeslag op de Indische pensioenen herinnerd had. deelt de minister in ant woord mede, dat hij bij de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon op spoed heeft aangedrongen. Geref. Synode nog niet geheel klaar met de Zending Indonesische afgevaardigden hielden toespraken (Van onze speciale verslaggever) Gisteren heeft de Geref. Synode, nog enkele delen van het grote Zendingsrapport behandeld. Men is niet geheel klaar gekomen, zodat de rest volgende week aa orde zal komen. De Synode aanvaardde de conclusies over het Zendingswerk onder de Java nen op de Oostkust van Sumatra, waar voor de Geref. kerk te Medan jaarlijks een subsidie zal worden toegekend, als mede die voor de steunverlening aan Indonesische studenten. Voor de gymna siale en theologische opleiding in Ne derland van Javaanse, Chinese en Soem- banese studenten zullen Generale Zen- dingsdeputaten elk jaar een bedrag mo gen uittrekken, dat nog nader zal wor den vastgesteld. Besloten werd, een commissie te be noemen, die het vraagstuk van de decen tralisatie van de algemene Zendings diensten in Nederland zal bestuderen, welke commissie op de eerstvolgende Generale Synode zal rapporteren. Naar'aanleiding van een schrijven van de Geref. Oecumenische Synode, die vo rige maand te Amsterdam is gehouden, met betrekking tot de oprichting van een Internationale Geref. Zendingsraad, ging de Synode voorlopig accoord met het voorstel, dat de Geref. kerken in Ne derland aan het werk van deze raad zullen deelnemen en een afgevaardigde zullen aanwijzen. Goedgekeurd werd het verslag van de directeur van het Zendingscentrum, ds B. Richters. Aan dit centrum zal voor de komende drie jaren opnieuw een jaar lijkse subsidie van f26.000 worden leend. Dr J. Hoek was de tolk van de Syno de, toen hij zijn grote waardering uit sprak jegens ds Richters en diens echt genote voor de veelvuldige arbeid door hen ten behoeve van de Zending richt De Synode werd in deze zitting nog toegesproken door dr Kasmala, als tegenwoordiger van de Synode vai Javaanse kerken van Mldden-Java, ds Tan King Hien, namens de Chinese ker- •n van Midden-Java, en ds J. Mudak. imens de Soembanese kerk. Namens de Synode heeft prof. dr J. H. Bavinck de Indonesische afgevaar digden toegesproken. De Synode ging uiteen tot Dinsdagmorgen negen uur. Het is zo goed als zeker, dat volgende week enkele belangrijke kwesties ter Synode zullen worden behandeld, o.m. de benoeming van hoogleraren aan de Theol. Hogeschool te Kampen. Wellicht zou hieraan vooraf kunnen gaan de be handeling van de missive van de hoog leraren der hogeschool over het promo- tlerecht. De verwachting is gewettigd, dat de Synode nog wel enkele weken zal duren en dat er veel openbare zittingen zullen wqrden gehouden. dst kippen practische wezens kunnen wezen. In J2una5bü Nijverdalloeft oen hoendat zich 'smorgens (in 'sbazenbzd) van 't ei gaat ontdoen Bovendien speelt het dier dan voor wekker. En baas plus kip voelen zich kip-lekker. V) Gelyk gevoel heeft men in Am sterdam waar 'n schip vol Lucky Strikes aankwam. 't Agenten heir gaf van attentie- blyk en sloeg (300.000 tegelyk) een lucky strike 1 Wie. bracht de politie ooit van de wüs Zij staat voor niets, zie slechts Parijs: 'n Smokkelaar olaar dacht zich onbespied in het panopticum, maar ziet Twee beelden uit de compositie verrezen en schreeuwden:„-Hait, politie En nauw van deze schrik beko men horen we scheten uit. Bogota komen. Niks byzonders, zoals bekend, .schiet men graag bokken fn't parlement. Meel anders staan de raaken «ais gangsters3onder elkaar, aan't moorden raken. En dat geschiedthet is apert, immer bü een visioz van "Phillys Calvart. Nadert zy zingendAmerika, dan komen de boeven elkaar te ra. Waarom Gerust wij weten 't niet.' 1 feit is hetzoals U ziet. Maar. een Genoeg van *s waerelds dwaas- tumultWat ons met stil ont zag vervult? Dzs werelds groten en *s aard- rC/ks hogen die vred' en wel vaart te brengen pogen. Dcn-Haaq ziet het vliegen in de I.A.T.A. En Washington het ca lender valuta. -Het vraagstuk dat blyffc op te helderen is hoe voorkomen wy het kelderen. Nóg een probleem is Jnl geding. Dat van de Betuwse waterleiding. cn zoiets mag niet lang meer du. ren. 't Wachten is slechts op een venten nog iets flinks..".... t Vfelnu hier zijn zei Y V- -Hendrik Greven q,a /\-^ Karei Links l

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5