JMrawe £ciJtsrf)e (L'uurniit P.T.T. kondigt een nieuw interlocaal telefoontarief aan Wist U DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68030. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per mlHmeter (BQ contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7918 #5tantuast!ef| Is gfjcbleocn myn bert lo tc^tjcaspoct" Twee zilveren jubilea in een Zie paf,. 2 Kortere gesprekken zullen in de toekomst economisch worden (Van een onzer verslaggevers) De directeur-generaal van de PTT, .de heer L. Neher, kondigde vanochtend op een persconferentie in Utrecht een nieuw tarief voor het interlocale telefoonverkeer aan. Hy stelde daarbij voorop, dat het nieuwe tarief, dat reeds geldt in de centra Arnhem en Velp, elders in het land zeer geleidelijk zal worden ingevoerd. Gebroken wordt met het drieminutenstelsel, terwijl er in plaats van vyf drie tarievenzone9 komen. Het nieuwe tarief ziet er als volgt uit: Tarievenzone A: gesprekken gevoerd tussen netten over een afstand van meer dan 10 km van elkaar gelegen kosten voor de eerste minuut 6 cent, voor elke volgende 3 cent. Tariefzone B: gesprek ken gevoerd over een afstand van niet meer dan 25 km kosten de eerste 30 sé conden 15 cent, voor elke 30 seconden meer 3 cent. Tarief zone C: gesprekken gevoerd over een afstand van meer dan 25 km kósten voor de eerste 10 seconden 27 cent, voor elke 10 seconden meer 3 cent. Uit deze korte opsomming blijkt, dat het vooral op een korte afstand zaak zal zijn, in de toekomst zeer korte ge sprekken te voeren. Een gesprek over 10 km, dat 6 minuten duurt, zal dan namelijk volgens de nieuwe berekening 21 cent kosten, terwijl het nu 12 cent is. De PTT gaat er evenwel van uit. dat de gemiddelde gespreksduur niet meer dan i 2 minuten bedraagt en ook over die tijdsduur gemeten, treedt vooral op de lange afstand een aanmerkelijk voordeel in het nieuwe tarief aan het licht. Be taalt men op een afstand van meer dan 35 km op het ogenblik 60 cent, straks voor gesprekken van-zeer korte duur 27 tot 45 cent neergeteld moeten worden. De heer Neher deelde de onmogelijk heid mede nieuwe of te vernieuwen cen trale tijdzone-overdragers aan te schaf- tot het invoeren van het nieuwe tarief dringt. Wat Rotterdam aan vier a vijf jaar duren, r het nieuwe tarief daar van kracht zal worden. Ook Den Haag is nog niet aan de beurt, doch treedt het tarief daar wel in wer- het nog Nieuwe werkkledingbonnen aangewezen De bonnen voor werkkleding H 18 en L 18 zijn geldig verklaard voor het kopen i werkkleding. Op de bonnen H 18 kan n- kopen: een overall of een werkpak t drill, keper of satijn, een lange stof» een lange witte jas, een laboratorium- jas of een mouwschort. Op de bonnen L 18 kan men kopen: een werkbroek of werkjasjé van keper, drill, satijn, heaverteen, Engels leer, manches ter of pilo, een korte witte jas, een koks buis of een korte stofjas. De bonnen H 13 en met H 17 en L 13 t/m L 17 blijven voorlopig geldig. king, dan zal in verhouding tot Wasse naar een zeer aanmerkelijke verslechte ring intreden, daar gesprekken met dat net in het A-tarief zouden vallen. Daar om, aldus de heer Neher, is het niet uitgesloten, dat de telefoongebieden om de grote centra uitgebreid zullen wor den en dan is het best mogelijk, dat bijv. Wassenaar onder Den Haag zal val len. Ook is het niet uitgesloten, dat bij voorbeeld in de toekomst in telefoon cellen voor interlocale gesprekken de eerste gespreksduur, die vooruitbetaald moet worden, op twee in plaats van drie minuten gesteld zal worden. Aan de me dedeling van de heer Neher ging een demonstratie met interlocale verbindin gen door de heer Hughers, directeur van het telefoonkantoor te Utrecht, vooraf. Weldra extra-controle op zwarte stucadoorslonen Vele patroons hielden zich niet aan di afspraak Vele stucadoorspatroons hebben zich niet gehouden aan de op 2 Mei gegeven belofte, om geen zwarte lonen meer uit te betalen. Op het congres, dat de Ned. Stucadoorsbond gisteren in Kurhaus te Scheveningen hield, werd meegedeeld, dat de Overheid binnenkort een extra-con- tróle op de lonen zal instellen. Uit de vergadering kwamen stemmen op tegen de maximumloonregeling en te gen- net feit, dat bij het uitbetalen van zwarte lonen wel ae werkgever, maar niet de werknemer strafbaar is. Het hoofdbestuur van de bond deelde mede, dat het tracht in dit opzicht iets te be reiken. Wat de nog onduidelijke positie van de bond in de komende publiekrech telijke bedrijfsorganisatie betreft: het vor men van een eigen zelfstandig bedrijf schap zou niet zijn uitgesloten. Er werd voorts afscheid genomen de heer Joh. H. W. Lutjeharms, die sedert 1930 secretaris is geweest en nu i zijn leeftijd heengaat. Het volgend gres zal in Februari 1950 in Utrecht den gehouden. Vier mannen (met dameskousen over het hoofd) roofden tas met f 8000.- Kassier van Boerenleenbank in IJsselmonde overvallen (Van een onzer verslaggevers) Vier gemaskerde mannen hebben gisteravond een overval gepleegd op de Boeren leenbank aan de Smeetlandsedyk te IJsselmonde. Zy sloten de bankhouder op in gingen er vandoor met een tas met f 8000. vrijdde haar vader. Binnen, drie minuten was de politie ter plaatse. Maar de vers waren gevlogen. Omwonenden hebben een kleine zwarte personenauto met grote snelheid va: bank zien vertrekken. i kluis e In de bank, die tweemaal per week 's avonds van 7 tot 9 uur geopend is, was alleen de 45-j. bankhouder A. F. Kloot wijk aanwezig. Meestal komt ook een bestuurslid, en de daders hebben vermoedelijk geweten, dat dit gisteren niet het geval zou zijn. Om half negen kwam een man binnen, die een zijden dameskous over het hoofd had getrokken en gewapend met een automatisch pistool. Hij drukte het de verschrikte bankhouder onder de nu het geld". Een tweede kwam binnen, ook gemaskerd en gewapend. Hij werd gevolgd door nog twee anderen, die gewapend waren. De overval bleek uiterst secuur te zijn georganiseerd. Een der mannen greep de tas en ging door, dè anderen dwongen de bankhou der, de kluis in te gaan. 'Zij wilden de kluis op slot doen, maar het slot blokkeerd en daarom gooiden ze alleen de deur dicht. Een ogenblik later werd er op een deur geklopt. Het dochtertje van de bankhouder stond er met een kopje thee. De inbrekers gingen er ijlings vandoor. „Een overval", riep de bank houder. Het meisje kwam binnen Bevredigende „onder-onsjes" tussen Acheson en Bevin Kardinale vraagstukken worden onder de loupe genomen In aansluiting aan hetgeen gisteren reeds werd vermeld, laten wij nog volgen, dat de Amerik. en Britse ministers van Buit. Zaken, Dean Acheson en Ernest Bevin, een bespreking hielden over de politieke ontwikkelingen in Europa, met inbegrip van de Balkan, alsmede over organisatorische kwesties betreffende de samenstel ling van de Raad van het Noord-Atlantisch Pact, welke a.s. Zaterdag eveneens te Washington bijéénkomt. Er had een „wederzijds bevredigende" uitwisseling van in zichten plaats. van Defensie zich bij hen kunnen voe gen. Het ANP vernam uit Den Haag, naar alle waarschijnlijkheid minister W. F. Schokking Nederland zal ver tegenwoordigen. Uit Washington ver neemt het'ANP verder, dat de Neder landse minister daar op 4 October ver wacht wordt. Zoals de plannen thans zijn, zal vol gens dezelfde bron, de Nederlandse mi- Zoals men weet, is ook de Franse mi nister van Buit. Zaken, Robert Schuman, te New York gearriveerd en vandaag zal hij met Bevin en Acheson spreken over Duitsland en Oostenrijk. Acheson verklaarde op een door hem gegeven persconferentie, dat hij en Be vin het er over eens waren, dat er drin gend behoefte bestaat aan een vredes verdrag met Japan. Deze kwestie zou opnieuw bestudeerd worden. Op een vraag, of er een mogelijkheid bestond, dat de Westelijke mogendheden zonder de Sowjet-Unie verder zouden gaan met de opstelling van een vredes verdrag, antwoordde Acheson: „Het grote doel is, iedereen bij deze zaak te betrekken die er mede te maken heeft." Ook Griekenland, Albanië en Spanje schijnen op het program te staan. De twaalf ministers van Buitenlandse Zaken van de landen, aangesloten bij het Atlantische Pact, die thans te Washing ton onderlinge besprekingen, voeren, zullen eind September of begin October zo ver zijn gevorderd, dat de ministers Prins Bernhard reikte in Soester- berg onderscheidingen uit Prins Bernhard reikte gisteren in de Dumoulinkazerne te Soesterberg aan 62 militairen en oud-militairen een konink lijke onderscheiding uit. De Prins sprak de mannen hartelijk toe. Het zijn vooral personen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt bij de vliegvelden Ockenburg Ypenburg en in Loosduinen en 's-Graven- De onderscheiden vliegers zijn: res.-kapt. vL H. M. Schmidt Crans; res. 1ste luit.-vl ir H. Doppenberg en dpi. korp. C. E. Odijk (allen bronzen kruis); res. 1ste lt vL H. J. van Overvest en res. sgt. vL J. F. A. Jansen (beiden bronzen leeuw); res. 1ste lt. vl. F. C. Bik, res. 1ste lt vl. J. H. Eilders, res sgt. vl. G. Kiel en sgt. vl. G. Burger (allen vliegerkruis) dpi. sgt. maj. opz. 3e kl. A. v. Andel, (kruis van verdienste). De 49-j. wielrijder H. P. uit Hin tham, vader van tien? kinderen, bij Den Bosch door een personenauto is dood gereden. Een één-jarig jongetje uit de Lepel straat in Amsterdam heeft door het om trekken van een gascomfoor een pan met kokende andijvie over zich heen gekre-1 i^n"heeft dr Theodör'Heuss" president is over-J van de Duitse Bondsrepubliek, uitgeno digd voor een bezoek aan Berlijn. nister van Buit. Zaken, mr D. U. Stik ker, morgen een onderhoud hebben met Dean Acheson. Ook is er sprake van een diner, dat gegeven zal worden door de Nederlandse ambassadeur, dat o.a. door Dean Achesoon zal worden bijgewoond. Hiervan kan echter de Nederlandse am bassade geen bevestiging geven. Dr Heuss heeft Adenauer benoemd tot kanselier De President van de West-Duitse repu bliek, dr Theodor Heuss, heeft dr Kon rad Adenauer, voorzitter der Christen- Democratische Partij, formeel benoemd kanselier. Het bureau van dr Kohier, president van de Bondsdag, heeft twee brieven van dr Heuss gepubliceerd, waarin melding gemaakt wordt van de benoeming van dr Adenauer en een ver zoek aan de Bondsdag, om deze benoe ming te bekrachtigen. Vanmorgen zou de Bondsraad bijeenkomen, om zonder debat over de benoeming te stemmen. Volgens een later ontvangen Reuter- bericht uit Bonn is Adenauer inderdaad door de Bondsdag tot Kanselier gekozen. Hjj heeft zjjn benoeming aanvaard. Voorts wordt gemeld, dat 389 afgevaar digden hun stem uitbrachten; 202 stem- vóór de benoeming, 142 tegen onthielden zich. Er was één ongeldjge stem. De Bondsdag telt 402 leden. Dege nen die niet stemden, waren niet op de zitting aanwezig. Dr Theodor Heuss heeft na zijn ver kiezing tot president, zijn zetel ter be schikking gesteld. Zijn plaats wordt nu ingenomen door Frau Margarete Huecker. Tegen Adenauer stemden 142 leden van socialisten en communisten, 44 leden der Beierse partij, het linkse Kath. Centrum. Econ. Herstelpartij onthielden zich. Maandag a.s. Adenauer zijn regeringsverklaring Dr Suhr, sociaal-democratisch voor zitter van het gemeentebestuur - De Unie wordt Zondagswerk „Geen impasse" maar er valt heel wal te plooien. Een hooggeplaats autoriteit der Neder landse delegtaie bij de Ronde-Tafel Con ferentie heeft tegengesproken, dat de conferentie zou zijn vastgelopen. Hij deel de mede, dat enige essentiële problemen moeten worden opgelost_en voorts dat men Zondag in het buitenland ove Unie zou spreken. Subcommissie Hl van de staatkundige commissie besprak gisteren de buiten landse betrekkingen. Wel een impasse, -zegt men te Batavia De republikeinse minister Mangoensar- koro heeft te Batavia verklaard, dat de Nederlandse opvatting van de Unie aanvaardbaar is, daar de Nederlanders een Uniekabinet, een Unieparlement een Uniegerechtshof wensen, zodat de Unie een superstaat zou worden. Hij meende dat de Nederlanders pogingen doen om de overdracht der souvereini- teit te vertragen. Ziveden tvapent zich tegen onderzeeboten Zweden zal zijn marine versterken met onderzeebootjagers, motortorpedo boten en bestuurbare torpedo's, die nog op de geheime lijst voorkomen, teneinde iedere bedreiging in de Baltische Zee het hoofd te kunnen bieden. In de Stockholmse pers gaan reeds geruime tijd berichten over een vloot van grote onderzeeboten, die de Sowjet-Unie in de Baltische landen 'bouwt Admiraal Stroembaeck, die de versterking der marine aankondigde, zei, dat men in ge val van oorlog ernstig met mijnen- en onderzeebotengevaar in de Oostzee reke ning moest houden en daarom had hij de technici aan het werk gezet, om iets werkelijk nieuws te construeren op de fensief gebied. Groot-Brittannië heeft nu een schroef- loos gevechtsvliegtuig, dat in vier minu ten 13.000 meter kan stijgen. Het is de door twee straalmotoren voortgestuwde Gloster Meteor. De motoren zijn van een type Rolls Royce Avon. Grote ravage in fabriek te Nieuweschans Een dode en drie gewonden bij ketelontploffing Vanmorgen om 8 uur is in de "stroocar- tonfabriek De. Dollard te Nieuweschans een van de grote stoomketels uit elkaar gesprongen, waarbij de 50-j. arbeider H. Smaal onder neerstortend puin is gedood. De monteur Ter Ellen van de fa. Stork in Hengelo, die aan een andere ketel werkzaam was. werd zeer zwaar gewond. Ook de arbeiders A. Aldenburger Riemeyer kregen ernstige kwetsuren. De drie gewonden werden naar het Acade misch ziekenhuis te Groningen overge- De schade aan de fabriek, welke ook bij de bevrijding in 1945 grote averij op liep, doch tihans weer met 130 arbeiders werkte, is zeer groot. De fabriek moet thans weer geruime tijd buiten bedrijf worden gesteld. MINISTER RUTTEN VIERDE 50e VER- JAARDAG Minister Rutten, die vandaag 50 jaar geworden, heeft deze dag in huiselijke kring doorgebracht. De ambtenaren var zijn departement zonden hem een bloem stuk. Prof. Schweitzer was in Rotterdam Speelde op het orgel van de Prinsenkerk (Van een onzer Verslaggevers) Rotterdam werd gisteren plotseling verrast door een onofficieel bezoek var de zo bekende prof. dr Albert Schweit zer, die op doorreis -is van Zweden naai Afrika. Deze verrassing werd nog groter toen in kleine kring békend werd, dat de grijze zendeling zou concerteren op het mooie orgel van de Prinsenkerk. Zoals gezegd niet officieel, want prof. Schweit zer was zeer vermoeid èn had geen ander doel voor ogen dan zich een uurtje te ontspannen in een musiceren zonder pro gramma. Gelukkig voor velen werd de deur voor niemand gesloten gehouden zodat buiten de kleine kring van geno digden nog heel wat belangstellenden eer schone kans tot genieten kregen. Want dat deze Bachvertolker bij uitnemendheid te genieten gaf. ligt in de aard van bijzondere kwaliteiten opgesloten. Morgen vertrekt prof. Schweitzer uit ons land. Het was een korte, i onvergetelijke ontmoeting. Arabons telegram aan de Koningin De voorzitter van de Verenigde Grote Oost te Ambon, heeft een telegram H. M. de Koningin gezonden, waarin zocht wordt, premier Anak Agoeng Gde Agoeng niet als vertegenwoordiger Ambon te erkennen. De K.L.M. gaat binnenkort iveer naarihraël Op het ogenblik zijn er besprekingen gaande over de hervatting van de K.L.M.- vluohten op Israël. Men verwacht, dat dit begin October zal kunnen geschieden. Er is nog geen beslissing genomen over de frequentie der vluchten. TOT NADER ORDER GEEN FRUIT NAAR DUITSLAND De uitvoer van fruit naar Duitsland is m.i.v. heden tot nader order stopgezet. De groente-export ging vandaag onder dezelfde voorwaarden als gisteren voort. Engeland wil niet devalueren Volgens A.P. heeft het Britse ministerie van Financiën verklaard, dat Engeland niet van plan is te devalueren. Aan onze ktvartaal-abonne s Betaling per giro is gemakke lijker en goedkoper. Het bespaart U geloop aan de deur en incasso kosten. Maar voor hen, die eer. girorekening hebben, is het nog eenvoudiger om gebruik te maken van de mogelijkheid tot periodiek overschrijven der abonnements gelden. Wilt U daarvan gébruik maken? Geef ons dan even een seintje en wg maken het voor U Wilt U bij Uw betaling vooral het juiste bezorgadres op geven? Dat voorkomt vergissingen. Bij voorbaat onze hartelijke dank. DE ADMINISTRATIE. INVOER VAN 20—25 MlttlOEN ENGELSE SIGARETTEN? Er worden op het ogenblik besprekin gen gevoerd over de invoer in óns land 20 a 25 millioen jEngelse Virginiasi- garetten. Definitief resultaat is nog niét bereikt Men zal u toch een (savoye)kool stoven als deze... Ze staat in de tuin van de fam. Th. de Vogt in Demen (N.-Br,), heeft een doorsnee van 1.65 meter en een omtrek van ongeveer Wt meter. Over groeien als kool gesproken... Koninklijk paar maakt op Prinsjesdag rijtoer door de Residentie Ook de Prinsesjes in de open landauer? Na de opening van de Statcn-Generaal op Dinsdag 20 September zal het Ko ninklijk paar 's middags om half vier en open rode landauer een rytoer maken door de residentie. Het is niet uitgesloten, dat de Prinsesjes hie zullen deelnemen. Het gevolg bestaat uit: le volgrijtuig: de grootmeesteres, de grootmeester. '2e volgrijtuig: dame du palais, chef in het militaire huis. 3e volgrijtuig: ceremoniemeester, ad judant van Z.K.H. Prins Bernhard, de le stalmeester. De samenstelling van de stoet bij de opening van de Staten- Generaal De samenstelling van de stoet, welke Koningin Juliana en Prins Bernhard Dinsdagmiddag om 1 uur naar de Rid derzaal zal begeleiden voor de opening der Staten Generaal, is als volgt: Rijknecht-majoor met twee rijknechts; een detachement marechaussee; een compagnie jagers met vaandel; de Kon. Militaire Kapel; een detachement van de Rijkspolitie te paard; de ceremonie meester in een rijtuig met twee paarden een lakei naast elk portier; 4 'ka merheren in een rijtuig met 2 paarden en lakei naast elk portier; 2 groot- officieren in een rijtuig met twee paar- tn twee lakeien naast elk portier; de grootmeesteres en de dame du palais in rijtuig met twee paarden en twee la keien naast elk portier; de oppercere- moniemeester in een rijtuig met twee paarden en twee lakeien naast elk por tier. De gouden koets met H. M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard wordt geëscorteerd door de adjudanten va land- en luchtmacht te paard. De chef van het militaire huis ei Voedingsprijzen te Batavia verdubbeld Aneta seint, dat te Batavia de levens- ..iiddelenprijzen de laatste weken 25&tot 100 procent zijn opgelopen en dat de Ne derlandse gulden op de zwarte markt 5 tot 5.50 Indonesische guldens noteert. De Amerikaanse dollar noteert 34 en de Straits dollar 9. De „Nieuwsgier", die in I 'n hoofdartikel op deze feiten en de vlucht in de goedern wijst, noemt speculatie en devaluatievrees de oorzaken. DAT de voorzitter van de P.v.d.A., Koos Vorrink, zijn werk op het partijsecreta riaat heeft hervat. DAT het fabriekscomplex van Van Vol. lenhovens Bierbrouwerij te A'dam op 10 October bij opbod en op 17 October in af slag en combinaties in „Frascati" te Am sterdam zal worden verkocht. DAT een oud-firmant en gedel. comm. an de Leidse wollendekenfabriek v.h. J. ^cheltema Jansz, de 86-j. P. G. Wasse naar, in Den Haag is overleden. DAT de Italiaan F. B. zyn 47-j. land genoot PM. tijdens een hooglopende ruzie in een Italiaanse yssalon in de Kalverstr. te A'dam met een mes aan voorhoofd en rechterhand verwondde. DAT de opbrengst van de catalogi en an de fietsenstalling van het kamp Vught, waarvan de inboedel gisteren en vandaag is geveild, zal worden afgedra gen aan de Stichting 1940-'45. DAT op Schiphol een Ned. echtpaar is aangehouden, hetwelk een al vele jaren bestaand vermogen van f 109.200 aan Zw. frs en f 168.000 aan effecten nooit bij de Ned. Bank heeft aangegeven. DAT de tijd. sergt.-maj. der mariniers J. de Waard is benoemd tot ridder M.W.O. 4e kl. DAT wethouder H. Gebbing van Steen deren is benoemd tot burg. van Appel- DAT M. J. P. M. Corbij is benoemd tot burg. van Nieuwstadt (L.). DAT in het A'damse Rijksmuseum in 1950, 300 jaar na zijn geboortejaar, een tentoonstelling over Koning-Stadhouder Willem III wordt gehouden. DAT voor het oorlogsmonument in Stadskanaal een zwerfsteen uit Veenhui- zen zal worden gebruikt, waarbij de Amersfoortse kei nog maar een kleintje is. DAT het gehele personeel (200 man) van de Velasques-sigarenfabriek in Reu zel (N.-Br.) in staking is gegaan, daar de beloofde betere tabakken uitbleven en er nog andere, oude, grieven zijn. DAT duizenden grenskommiezen gere geld aan wedstrijden deelnemen om licha melijk fit te blijven en er ruim 100 in Roozendaal een vaardigheidsproef afleg- DAT C. F. Bierens de Haan, vennoot van de. Pakhuismeesteren van de Theè, officier in de Orde van O.N., 73 jaar oud in Bloemendaal is overleden. DAT de R.-K. Bakkerspatroonsbond, die in Delft vergaderde, telegrafisch de Regering verzocht om de besturen van de Woltersom-organisaties te laten aan wijzen door die der vrije organisaties en landelijke verkiezingen te duur vindt. DAT de Friese Beweging op 26 Sep tember te Warns de jaarlijkse herden king: zal houden van de slag bij Warns in 1345 met een rede van P. v. d. Mark, voórz. van het Kristlik Frysk Selskip. DAT H. C. Dekker uit Schiedam op de 4Uste jaarvergadering van de Ned. Vér. van Reinigingsdirecteuren in Amersfoort sprak -over „Centraal Vervoer én ceh- trale werkplaats bij de gemeente."' DAT het Ned. ms. „Sirius" (192 ton) bij Eccles Gap in Norfolk (Eng.) is gestrand en de bemanning d.m.v. een ladder aan land kón komen. DAT L. v. d. Berg en H. D. Buthfer op het jaarfeest van de A'damse fa J. Brandt en Zn. en P. Proost en Zn. (23 September), wegens hun 40-j. dienstver band worden gehuldigd, evenals D. A Belmer, R. Koekkoek en G. Nijssen, die een zilveren jubileum vieren. DAT het Franse visserij-onderzoe kingsvaartuig ..Président Théodore Tis- sier" (ongeveer 500 ton) met aen boord een parlementaire commissie uit Frank rijk, gisteren de IJmuidense haven be zocht. DAT de deelnemers aan het internat, congres van schedel- en neuro-Röntge- nologen ten stadhuize te R'dam werden ontvangen DAT een tweede groep van 44 Austin- dealers uit ons land deze week de fa brieken in Birmingham bezoekt- DAT het aantal cursussen voor de arbeiders in de N-O. Polder nog steeds toeneemt en er vooral belangstelling voor Engels blijkt te bestaan (emigratie plannen). DAT mr W. v. d. Hurk te Breda zijn plaatsgenoot mr A. W. Rassers. die we gens hoge ouderdom bedankte, opvolgt als deken van de orde van advocaten in het arr. Breda- DAT de Ver. voor Wereldburgerschap, in navolging van de internat, organisa tie, haar naam heeft veranderd en wel in Bêweging voor Wereld-federatie Nederland. gouverneur van de residentie zullen met de adjudanten van de Kon. Marine per auto vooraf gaan en H.M. bij de Rid derzaal opwachten. Zoals reeds gemeld is, zal de traditionele route worden gévolgd. Boerderijbrand eist het leven van grootvader en kleindochtertje Toestand van de grootmoeder zorg wekkend Een grote brand heeft gewoed in ee kapitale boerderij aan de Zuidwillems vaart te Nederweert. Een grootmoeder trachtte een der slapende kinderen te redden, maar zij werd zelf door het verrast. Haar man schoot te hulp, i zou met de vrouw en het kind zijn gekomen, als een zoon niet had ingegre pen. De grootouders en het kind, ee jarig meisje, werden in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis te Weert opge nomen. Daar zijn de grootvader en het meisje overleden. De oorzaak van de brand is onbekend; de schade is aanzienlijk en wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt Een andere brand woedde gisteren in de boerderij van P. Wessels in de Pur- nier. Het gehele gebouw met inventaris en al ging verloren. Ook hier wa oorzaak onbekend. Voorts raakte gisteren een goederen trein, beladen met balen stroo, tusser Nijverjial en Wierden in brand. De ge hele lading ging verloren. Tussen „zittemejapie" en sneeuw...! „Zittemejapie, zit.'" Het klinkt nog wel vrolijk op het strand, maar het zal spoedig te fris zijn voor zo'n spel letje. Want de zomer is voorbij, vinden. nensen, die de badgelegenhe- weer gaan afbreken. Gelukkig ir, dat het klimaat hier wat zach ter is.. dan h\ Montana (V.S.J, waar at o's ondër de sneeuw werden be dolven Studietoelagen Wil men in aanmerking komen voor een rijksstudietoelage voor zichzelf of een zoon of dochter, dan moet men daar toe een aanvraag indienen bij het bureau voor rijksstudietoelagen. Het spreekt van zelf. dat deze aanvraag, zoals het heet, inet redenen moet zijn omkleed. Het bureau legt de aanvraag dan over aan een commissie voor rijksstudietoelagen, die over elk ingediend verzoek advies heeft uit te brengen. Nu kan men verwachten, dat op vele aanvragen afwijzend wordt beschikt. Er zullen allicht meer aanvragen zijn dan er toelagen te vergeven zijn. Dan kan niet iedereen worden geholpen. Wat minder bevredigt is, dat afwijzing van een verzoek, ook al is dat in ruime mate „met redenen omkleed", pleegt te geschieden op een gestencild papier, dat de verzoeker geheel en al in onzekerheid laat over de motieven, welke tot de af wijzing hebben geleid. En van die motieven wil de verzoeker toch graag iets weten. Hij wil dat ook daarom graag weten, omdat bij het af wijzende stencil een.nieuw aanvraag formulier pleegt te worden gestoken, dat hij in Januari van het komende jaar kan inzenden. „Het lijkt mij van veel belang", schrijft ons een lezer, „dat men. alvorens nieuwe aanvraag in te dienen, weet, welke concrete reden de eerste aan vraag werd afgewezen. Anders bestaat de mogelijkheid, dat de tweede aanvraag om dezelfde reden wordt afgewezen en is de tweede aanvraag met alle daaraan ver bonden rompslomp bij voorbaat reeds nutteloos". Wij zijn het met hem eens. En omdat het geval niet op zich zelf blijkt te staan, maken we er melding van. Studentenleven Het is September en de deuren van universiteiten en hogescholen worden weer geopend. Vele honderden zullen voor het eerst naar college trekken. Dat zal alles wel zo'n beetje lopen, zo goed en zo kwaad als het gaat. Wat er bij velen misschien zal inschieten is het lidmaatschap van een studenten organisatie. Het leven is duur, de studie is kostbaar, talrijken zullen spoorstudent moeten worden, en dan is de studenten- erenigmg de eerste die ernaast grijpt. Toch blijft dat altijd jammer, omdat er ook van het studentenleven in vereni gingsverband een vormende kracht uit gaat voor heel het verdere leven. Velen blijven het altijd betreuren, wanneer zij zich in hun studententijd niet bij een studentenvereniging hebben kunnen aan sluiten. Wij maken twee opmerkingen. De eer ste is, dat elk Prot. Chr. student die wel de gelegenheid is lid van een studen tenvereniging te worden, goed doet zich organüeren" naar eigen levensover tuiging. Daartoe bestaat gelukkig overal gelegenheid. En de tweede opmerking is, dat de studentenorganisaties de. naar onze over tuiging, enige plicht hebben, zich het lot aan te trekken van di$ studenten, die zich het lidmaatschap van een studenten vereniging niet kunnen veroorloven. Hoe dat gebeuren moet? Ja, daarover moeten de studenten nu zelf hun gedachten eens laten gaan. Dan komt er stellig iets uit de bus. Want studenten zijn heel vaak vindingrijke lieden. Ontgroening In September, wanneer de universi teiten en hogescholen opengaan, be gint ook de groentijd voor de nieuw aan gekomen studenten, voor zover zij lid worden van een studentenorganisatie. Die groentijd betekent, dat zij gedurende en kele weken spitsroeden moeten lopen oor de ouderejaars. Er wordt veel critiek geoefend op de groentijd, maar die critiek blijkt steeds betrekking te hebben op betreurenswaar dige excessen, welke zich du en dan voor doen. Die excessen laten trouwens zien, dat ontgroenen een moeilijk werk is. Maar behalve moeilijk is het toch ook belangrijk. Onze overtuiging is, dat het studentenleven zou verarmen, wanneer de groentijd daaruit verdween. Het zou vooral aan de studenten zelf niet ten goede komen. Want de practijk leert in tientallen gevallen, dat de nieuw aange komen studenten, uit het dorp, maar als regel niet minder uit de stad, een korte ontgroeningstjjd hard nodig hebben. Maar dan moet deze korte periode aan haar doel beantwoorden. Dan moet er ook waarlijk opvoedend worden gewerkt. Daartoe zou het zeker wenselijk zijn, dat tweedejaars-studenten van deelnemen aan het ontgroenen werden uitgesloten. Zy hebben ais regel nog niet de capaciteiten en bovendien hebben ze hun eigen groen tijd nog te vers in het hoofd. En dan pro beren ze wel eens af te reageren wat ze zelf hebben ondervonden. Weer groot verlof voor een aantal militairen Voor 1 October kan groot verlof wor den verleend aan een aantal in Neder land verblijvende groepen van de land macht. Hiertoe behoren soldaten eerste klas. die vóór 1 Juli 1947 voor eerste oefening zijn opgekomen en ten minste jaar in werkelijke dienst zijn ge weest. Ook dpi. korporaals vallen hier onder, als ze geen kaderopleiding volgen. Deze groepen krijgen automatisch groot verlof. Wel kunnen zij een verzoek in dienen, om te mogen blijven. Voorts kunnen militairen uit deze groepen, die tussen 1 Juli '47 en 1 Jan. '48 zijn opgekomen, 12 maanden in dienst rijn en een hogere studie willen volgen of voortzetten, een verzoek om verlof indienen. De bepaling geldt voorts voor dienst plichtige officieren, die voor 1 Juli 1943 rijn opgekomen en tenminste 18 maanden werkelijke dienst zijn geweest Onder officieren-studenten, die tussen 1 Juli '48 en 1 Jan. '47 zijn opgekomen en tenminste 18 maanden werkelijke dienst hebben gehad, kunnen groot verlof vragen. Voor de luchtmacht komt ©en aparte regeling. Veel beuolking Tot morgenavond er wacht De Blltt Over het algemeen tamelijk veel bewol king met bijna overal enkele buien. Meest matige Zuidelijke tot Zuidweste lijke wind. Weinig verandering ln tem peratuur (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag. 16 September. Zon op: 8.15, onder 18.54; maan op: 22.47. onder 16-2Q uur. 22 September N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1